Opening dossiers „weg-gezuiverde" ambtenaren overwogen i Sint Nicolaas ALS MARTELAAR Een nachtelijk avontuur Patroon van de zeelieden SCHEEPVAART BERICHTEN i Telefoontarieven aangepast aan de verhoogde lasten r naar Vloedgolf bereikt Adriatische Zee No. 4 Oorsprong van de surprise De zak van Sinterklaas Minister Teulings in Tweede Kamer N.-Guinea weer in bespreking m VRIJDAG 30 NOVEMBER PAGINA 7 U vaart er we! bijl -r 'mz La at-ie fijn zijn .J Uniesaken en Overzeese Rijksdelen In hetzelfde schuitje Overleg over titel van koning Faroek Tussen Nederland, België, India en Griekenland Overstromingen in Italië Alleen de landbouw heeft al f 300 mill, schade mmmm n t TEKENcursus Sinterklaas kom maar binnen met je knecht Advertentie SCHEEFJESWOL KONINKLIJKE SCHEEPJESWOLFABRIEKEN VEENENPAAL i-,* Bij het begin der vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag de Woensdag bij de behandeling der begroting van Verkeer en Waterstaat door de heer Schilthuis (Arb.) inge diende motie inzake de Rijnvaart aangenomen met 53 tegen 9 stem men; tegen A.R. en S.G. De motie van de heer N. van den Heuvel (KVP), vragende wijziging der richt lijnen, opdat samenwerking der kleine ondernemers op autovervoers gebied kan worden bevorderd, werd aangenomen met 44 tegen 23 stem men; tegen PvdA en CPN. De begro ting van Verkeer en Waterstaat werd z.h.s. goedgekeurd, met aantekening, dat de CPN geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Enkele leden maakten Donderdagmid dag gebruik van het vragenuurtje. Mevrouw FortanierDe Wit (VVD) stelde vragen in verband met het feit, dat geen enkel vrouwelijk lid in de Te- levisieraad is benoemd. Staatssecretaris Cals zei gaarne te zullen nagaan of nog een beperkte uitbreiding aan de Raad kan worden gegeven, waarbij het vrou welijke element in die Raad tot zijn recht zou kunnen komen. Hierna is de algemene beraadslaging over de op per soneelszaken betrekking hebbende af delingen der begroting van Binnenland se Zaken voortgezet. De heer Beerrrink (CH) meende, dat de F 221-ers („weggezuiverde" ambte naren) recht op beroep moeten hebben. Het classificatievraagstuk wilde hij voor de verkiezingen zien opgelost. De heer De Haas (KVP) vond, dat het beter was allerlei detailpunten in het ge organiseerd overleg te bespreken; kan men niet tot een oplossing komen, dan kan het betrokken punt in de Kamer Worden gebracht. Minister Teulings zette uiteen, dat de aard der personeelszaken een zekere trage gang medebrengt. Hij zei er geen spijt van te hebben, dat hij zich bij zijn optreden nog eens wilde bezinnen over de kwestie van de reactivering van het eeorgarjiseerd overleg. Z.i. is er thans een gezonde basis. Ook hij meende, dat tal van detailpunten beter bij het ge organiseerd overleg konden worden op gelost. Het werk in verband met het vraagstuk der gehuwde ambtenares be vindt zich in het laatste stadium. Een uitvoerig gedocumenteerd rapport ligt gereed en hij hoopt, dat spoedig een op lossing kan worden bereikt. Het beleid is er op gericht de arbeidscontractanten een vaste aanstelling te geven; dat is z.i. de natuurlijke oplossing van het pro bleem. Hun aantal was 1 Januari 1947 82.000. thans is het minder dan de helft Voorts verklaarde hij zich bereid de S.E.R. te verzoeken als de kwestie der progressieve kindertoeslagen wordt be zien, daarin ook het aspect dezer toe slagen voor de ambtenaren te betrekken Wanneer een apart beroepsrecht voor de F 221-ers zou worden geschapen, zou naar het oordeel van de minister het hek van de dam zijn; dan zouden alle zuiveringsgevallen aan de orde gesteld moeten worden. Naar aanleiding van bij de replieken nog gemaakte opmerkingen verklaarde de minister het geen juist systeem te vinden de rêpresentatietoelagen dei- burgemeesters nu te wijzigen. Op zijn standpunt inzake de F 221-ers kan de regering niet terugkomen. Spr. ver wachtte van heropening der zuiverings procedure de grootste moeilijkheden, maar wel verklaarde hij zich bereid opening der dossiers te overwegen. De stemming over de begroting werd aan gehouden tot heden-Vrijdagmiddag. In de avondvergadering is de be handeling van de begroting der PTT voortgezet. Minister Wemmers, zijn 's nachts afgebroken rede vervolgende, zei. dat de telefoontarieven noodzake lijk moeten worden aangepast aan de verhoogde lasten. Hij zal naar een ver antwoorde beperking der tariefsver-: hoging streven. Voor nieuwsbladen zo deelde hij mede zal geen ver hoging worden toegepast. Een belang rijke verhoging der spaarbankrente achtte hij niet verantwoord, maar er is overleg gaande over een toelaatbare verhoging. Nadat minister Wemmers enige vra gen van de heer Den Hartog (VVD) had beantwoord werd de begroting van het Staatsvissershavenbedrijf te IJ- muiden z.h.s. goedgekeurd, evenals een wijziging van de begroting 1950 van dat bedrijf. Bij de behandeling van de be groting van het Zuiderzeefonas zei de heer Van der Zaal (AR) het geen fraaie figuur te vinden, dat de minister de uitvoering der Zuiderzeesteunwet op het departement van Sociale Zaken af schuift. De heer Engelbertink (KVP) achtte de voorlichting over de plannen met betrekking tot de inpoldering onvol doende. Er moeten meer bedrijven van middelbare grootte komen. De fruitteelt- bedrijven moeten voorlopig worden op geschort, meende hij. Voorts wenste hij het beleid met betrekking tot de polders zoveel mogelijk in het openbaar ge voerd te zien. Met volledige inachtne ming van de belangen van en de ver houdingen in het oude land en met nau we inschakeling van de betrokken maat schappelijke organisaties. Hij diende een motie in om dit te bereiken door richt lijnen vast te stellen. Hij vroeg voorts verlegging van de subsidieregeling voor de kerkenbouw. Minister Wemmers lichtte in zijn ant- Advertentie ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed. 7.30 zender sluiting, 9.00 nieuws. 9.10 huisvrouw, 9.35 gram.. 10.00 kleuters, 10.15 koor en orgel, 10.40 gram.. 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 gram., 12.50 boek. 13.00 nieuws. 13.20 amusem.muziek. 14.00 Theo Casion in misdaad en antiek, hoorspel. 14.20 En gelse les, 14.40 orkest, 15.00 kroniek van letteren en kunsten, 15.48 bariton en piano. 16.05 piano en orgel, 16.20 jeugd. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans, 17.00 jeugd. 18.00 nieuws, 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 amusem.- muziek, 18.40 Zoeklicht op de Westerse defensie. 19.00 filmprogr., 19.20 parlem - overzicht, 19.30 gram.. 19.52 actualitei ten. 20.00 nieuws. 20.08 De gewone man, 20.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op, heren!, 21.00 gevar. progr., 21.53 amu sem.muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zendersl., 9.00 nieuws, 9.12 gram., 9.50 huisvrouw VPRO: 10.00 causerie, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 herh., 11.30 altviool en Piano. 12.00 Metropole-orkest en solis ten. 12.33 amusem.muziek, 13.00 nieuws, 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 ac cordeonorkest en solist, 14.10 jeugd, 14.30 wed. liederen. 14.50 boek, 15.05 orgel en zang, 15.30 Van de wieg tot het graf causerie, 15.45 gram., 16.15 sport, 16.35 Concertgebouworkest, 17.15 jeugd, 18.09 meuws, 18.20 lichte muziek. 18.35 volks- I0?nen> 19 00 artistieke staalk.. VPRO: 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 cau serie, 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 actualiteiten, 20.15 Tiroolse muziek. 20.45 Ik heb een huis voor u!, muzikale comedie. 21.45 soc. comm., 22.00 gevar. muziek, 22.30 On der de pannen, hoorspel, 22.50 gram., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.40 orgel. ENGELAND. BBC. home service 330 m-12.00 orkestconcert. 12.45 lichte mu ziek, 15.10 mijnwerkersorkest, 16.15 Schots orkest, 19.30 lichte muziek, 21.00 Music Hall. BBC, licht progr. 1500 en 247 m.: 12.00 orkestconcert, 13.15 lichte muziek, 14.45 orkestconcert, 17.15 lichte muziek, 19.00 jazzmuziek, 21.15 orkestconcert. 23.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.25 or kestconcert, 14.00 gevar. muziek, 17.00 dansmuziek, 18.00 gevar. muziek. 22.30 symphonie-orkest en soliste. 22.45 dans muziek, 0.10 dansmuziek. 1.00 rhythm, muziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 249 en 347 m.: 12.30 orkestconcert, 14.12 sym phonie-orkest en solist, 20.00 orkest concert, 23.25 kamermuziek. BRUSSEL. 324 m.: 12.34 orkestconcert, 13.15 Vlaamse liederen, 14.00 kameror kest, 15.15 omroeporkest, 16.00 Univer sitaire kroniek, 16.45 accordeonmuziek, 17.10 accordeonmuziek 20.00 amusem.- muziek, 20.30 verzoekprogr., 21.15 ver- zoekprogr., 22.15 gevar. muziek, 23.05 verzoekprogr. 484 m.: 12.05 omroeporkest en solist, 14.05 verzoekprogr., 15.00 operamuziek, 15.00 operamuziek. 16.30 lichte muziek. 17.10 lichte muziek, 21.00 lichte muziek, 21.30 jazzmuziek. woord toe. dat de M.U.Z. in financiële moeilijkheden kwam te verkeren. Naar aanleiding van de motie-Engel- bertink zei hij, dat ernaar gestreefd wordt de openbaarheid zoveel mogelijk in acht te nemen. Hij ontried de motie met klem. De heer Engelbertink (K.V.P.) hand haafde zijn motie, die hij alvast zeide te hebben ingediend om tijd te winnen. De stemming over de motie en de eind stemming over de begroting werden aangehouden tot hedenmiddag. Tegen half twaalf werd de algemene beraadslaging over de begroting van Uniezaken en van Unie-aangelegenhe den en Overzeese Rijksdelen, die in de middagvergadering al aan de orde was geweest, voortgezet. In de middagver gadering had de heer Van de Wetering (C.H.) betoogd, dat Indonesië orde en recht broodnodig heeft. Op de basis van orde en recht valt met ons te pra ten, voegde hij eraan toe. Z.i. moet In donesië beseffen, dat samenwerking op gezonde grondslag haar ten goede kan komen. Hij zei op het standpunt te staan van samenwerking, maar dan moeten er geen intimidaties zijn en op ruiende redevoeringen van de minister-, president, zogenaamd voor binnenlands gebruik bestemd. Het standpunt van spreker's fractie ten aanzien van Nieuw- Guinea is onveranderd zoals uiteengezet in de motie-Tilanus. In zijn rede in de avondvergadering zei de heer Meyerink (A.R.). dat er een zekere kentering in de Indonesische politiek is te constateren. Het inzicht breekt baan, dat communisme en gods dienst niet verenigbaar zijn. Bij het overleg met Indonesië moet de rege ring zowel aan vorm als aan inhoud der toekomstige samenwerking aan dacht besteden. Bi) de aanstaande besprekingen kan Nieuw-Guinea niet als hoofdpunt gel den. De souvereiniteit over Nieuw-Gul- nea zo is spreker's fractie nog steeds van oordeel berust rechtens bij de Nederlandse regering en zij'mag er geen afstand van doen zolang Nederland zijn taak jegens volk en land niet heeft volbracht. De regering mag by de on derhandelingen geen concessies doen, noch opzy gaan voor bedreigingen. De heer De Kadt (Arb.) zei van me ning te zijn, dat bij de komende be sprekingen geen onwrikbare basis moet worden gelegd. Veel Nederlanders wil len z.i. een offer brengen ter wille der Unie-gedachte; als ze verdwijnt zal de verhouding een steeds' meer zakelijke worden. Dat de Unie bezig is 'te ver dwijnen, lijkt spr. moeilijk te weerspre ken. Z.i. moeten besprekingen over de Unie gehouden worden los van de Grondwetsherziening. Hij zou het be treuren als Indonesië in de Uniekwestie niet tot resultaat zou willen komen. Om één uur vannacht is de vergade ring gesloten; hedenmiddag worden de beraadslagingen van deze begrotingen voortgezet. Tussen Nederland. Griekenland, Bel gië en India zal binnenkort diplomatiek overieg plaats vinden om een gemeen- schappelijke gedragslijn te vinden ten aanzien van de titel van koning Faroek. Het overleg zal in de verschillende hoofdsteden tussen de ambassadeurs en de regeringen, waarbij zij geaccredi teerd zijn, plaats vinden, aldus verneemt A.P. De vier landen staan alle voor het zelfde probleem. Zij hebben nieuwe am bassadeurs of gezanten naar Egypte ge stuurd en de regering in Cairo heeft hun laten weten, dat indien de geloofs brieven niet gericht worden aan de „koning van Egypte en de Soedan" deze niet geaccepteerd zullen worden Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het Vaticaan accoord gaat met ae benoeming van een nieuwe Egyptische gezant, wiens geloofsbrieven door „koning Faroek van Egypte en do Soedan" ondertekend zijn. Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft "Spanje koning Faroek erkend als „koning van Egypte en de Soedan". De Spaanse ambassadeur in Cairo zou de Egyotische minister van Buitenlandse Zaken hiervan gisteren per nota in ken nis hebben gesteld. In Noord-Italië, waar nog steeds hon derden personen zijn geïsoleerd door de kolkende watermassa's, is de tempera tuur gisteravond tot onder het vries punt gedaald. De vloedgolf in de rivier de Pb heeft de Adriatische Zee bereikt en voert een brede baan gele modder van tientallen kilometers lengte in zee. Hoewel het dalende water in het over stroomde gebied van Noord-Italië allengs zijn slachtoffers terug geeft is het nog niet mogelijk een schatting te maken van het aantal mensen, dat door de stroom is meegesleurd en verdronken. In een communiqué van het ministerie van Landbouw komt wel een eerste overzicht voor van de ontstellende ma teriële schade, die de watermassa's heb ben aangericht. Ruim honderdduizend hectare vruchtbare bouwland zijn onder water komen te staan. 5.500 van de 60.000 koeien, 600 van de 6.000 paaiden, 8.000 van de 35.000 var kens, 400.000 van de 500.000 kippen. Ver der zijn verloren gegaan 1.500.000 kg graan. 10.000.000 kg suiker, 20.000 ploegen en 700 tractors. Bovendien zijn er op het platteland 200 fabrieken vernield. De verliezen in de Podelta kunnen nog niet geschat worden. Volgens een raming van de Italiaan se minister van Openbare Werken, Aldisio, is in Zuid- en Noord-Italië. op Sicilië en op Sardinië aan de landbouw een schade van ongeveer 300 millioen gulden toegebracht. j^,v''" 'v' i' V: St. Nicolaas wordt door Romeinse soldaten gevangen genomen (muurschildering in de St. Nicolaaskerk te Amsterdam) Ja, Sint Nicolaas is ook mar telaar geweest. Dat weten de meeste kinde ren niet. Sint Nicolaas, dat is die grote Bisschop, die altijd zo goed was, die zoveel weg gaf en iedereen zo graag hielp, dat weten we allemaal wel. Misschien hebben we ook al gehoord, dat Sint Nicolaas een heel geleerde bisschop was; dat hij een felle strijd gevoerd heeft tegen de ketterij van dia tijd. Maar. bisschop Nico laas een martelaar? En toch is het zo. Luister maar. Tijdens het bestuur van bis schop Nicolaas was er weer een nieuwe kerkvervolging losgebroken. Tal van christe nen werden gevangen genomen en gemarteld. Zelfs in Klcin- Azië drong die vervolging door Dienaren van de Romeinse kei zer waren zelfs naar Myra, de bisschopsstad. gekomen, om ook daar het Christendom uit te roeien. Maarze hadden niet het minste succes. Met lieve woordjes en mooie belof ten trachtte men de christenen afvallig te maken. Het lukte niet. Met bedreigingen en straffen probeerde men de christenen bang te maken.Het hielp niet, „Het was wel opval- Onafscheidelijk aan Sinter klaasavond is de surprise ver bonden. De naam duidt ïeeds aan. dat deze niet van Neder landse oorsprong is. De surprise is niets anders dan de verfrans te „Sapate". Sapate is de naam. die de Spanjaarden uit de middeleeu wen gaven aan het feest, dat ze op 5 December vierden. Het gebruik van „sapate" bestond in het geven van geschenken aan vrienden en bekenden, zonder dat deze wisten, waar die vandaan kwamen. Om hen prettig te verrassen liet men de geschenken in hun huizen vin den. zonder dat ze wisten, hoe en vanwaar die daar gekomen waren. Sapate noemde men ook wel eens een aanzienlijk geschenk, gegeven in de vorm van iets anders, dat van veel minder waarde is; bijv. een mooie speld, die in een uitgeholde sinaasappel verborgen is. Ook in Italië» was dit gebruik be kend. Elders vinden wij m verband met het Sint Nicolaasfeest mei- ding gemaakt van „Zopata het Spaanse woord voor schoen. In de Zopata werden de ge schenken gedaan. waarmee men zijn vrienden of familie wilde verrassen. Het is dus niet onwaarschijn lijk. dat Sapate afgeleid is van Zopata. De invoering van de Surprise hier te lande dateert van het einde van de vijftien de eeuw. doch was toen slechts in adellijke kringen bekend. Eerst later burgerde deze aar dige gewoonte zich ook bij het volk meer en meer in. Napoleon gaf eens een zijner veldheren een pakje chocolade met de woorden: „Kleine ge schenken onderhouden de vriendschap". In het pakket zat evenwel een groot bedrag aan geld. Tegenwoordig is het met de surprise meestal juist an dersom: het lijkt heel wat en is niets bijzonders. De Fransen maakten van .Sapate" het thans nog gebrui- te woord „Surprise". lend, hoe trouw de christenen van Myra waren. Daar moest wel een bijzondere oorzaak voor zijn. Al heel gauw ont dekten de Romeinen die. Het was bisschop Nicolaas. Zijn voorbeeldig leven, zijn moed en zijn offervaardigheid had den zijn christenen sterk ge maakt. Zolang bisschop Nico laas te midden van zijn men sen leefde, behoefden die Ro meinen niet op succes te reke nen. En daarom besloten ze de bisschop gevangen te nemen en weg te voeren. Het liefst zou den ze hem gedood hebben, maar dat dorsten de Romeinen niet. De dood van deze alom beminde bisschop kon wel eens opstand doen uitbreken. En dat konden de Romeinen niet hebben. Daarom stelde men er zich mede tevreden hem naar een eenzame plaats te verbannen. Daar lieten de Romeinen hem echter niet met rust. De bisschop werd met zware ketenen in zijn cel vast gebonden en iedere dag wreed gegeseld. Was de toestand in het Ro meinse rijk niet veranderd, dan zou Sint Nicolaas zeker als martelaar gestorven zijn. Maar nu gebeurde dit niet. Keizer Constantijn kwam aan de regering. Djgze voorname en edele keizer vaardigde een be vel uit, dat de christenvervol gingen onmiddellijk gestaakt moesten worden. Dank zij dit bevel kon ook bisschop Nico laas spoedig naar zijn stad My ra terugkeren. Met grote vreugde werd hij door de be volking ontvangen. Tijdens zijn intocht in de stad ge beurden er op zijn voorspraak tal van wonderen. Daardoor werden velé ongelovigen en afgedwaalden zo getroffen, dat zij zich bekeerden. Zo had ook het martelaar schap van bisschop Nicolaas weer goede gevolgen. Zou er nu morgen werkelijk njets in zijn schoen liggen? Zou Sinterklaas dat nu heus doen? Petertje begon al een heel klein beetje te twijfelen. Stel je nu voor, dat St. Nicolaas toch heus bestond. Zou dat nu werkelijk waar wezen? dacht Petertje. En zou den Sint en Piet echt met een paard over de daken rijden? Peters ogen werden steeds kleiner, tot ze helemaal dicht vielen. Peter sliep Maar wat was dat? Had Peter vergeten het gordijntje voor het raam dicht te schuiven? Wat stond die brutale maan daar zo maar naar binnen te kijken. Die maan bleef maar kij ken. Dan zal ik het gordijn maar dicht doen, besloot Peter. Hij sprong zijn bed uit en bleef voor het raam staan. Maar hij vergat, wat hij van plan was. Het was ook zo leuk nu buiten. Peter kon ove ralle huizen heen kijken. Gek. dat ie dat vroeger nooit gezien had. Wat een rare vormen hadden al die daken. En wat scheen het licht van de maan leuk op al die schoorstenen. Zou de Sint nu heus met zijn paard over die daken kunnen rijden? Neen. daar geloofde Petertje niets van. Maar toch. je kon nooit weten. Zo'n heilige was erg machtig. Weet je wat. besloot Peter, ik blijf kijken. Wie weet, komt Sint Nicolaas wel. Peter keek naar alle kanten de daken af. In de verte leek het wel een beetje mistig. Daar kon je de vorm van de daken niet meer zo goed zien. Toen.... ineens zag Peter ze. Waar ze ineens vandaar, kwamen wist hij heus niet. Maar hij zag ze duidelijk. Sint Nicolaas op zijn paard en Piet er naast. Boven op de daken. Wat wipte dat paard leuk van het ene dak op het andere. En die zwarte Piet. Wat kon die een sprongen ma ken. Ze kwamen dichterbij. Pe ter begreep zelf niet. waarom hij nu niet bang werd en vlug in bed kroop. Neen, bij bleef dapper staan kijken. Het was ook leuk. Sint en Piet bleven nu stilstaan. Piet boog zich over een schoorsteen heen. Hij scheen heel aandachtig naar be neden te kijken. Toen zij hij wat tegen St. Nicolaas. Peter kon niet verstaan wat. Maar even later liet Piet uit een zak allerlei dingen naar beneden glijden. „Dat komt natuurlijk in de schoenen van de kinderen te recht", begreep Peter dadelijk. Het paard van de Sint had al weer een paar sprongetjes ge maakt. Waar stonden ze nu? Ja, Peter zag het. Op het dak van Barts huis! Zou Sint het weten van die jas van Bart? Peter voelde zich niet zo erg op zijn gemak nu. Sint en Piet waren zo dicht bij. dat Peter ze kon horen praten. „Hier wonen heel arme men sen. Sint!" klonk de stem van Piet. U weet wel, de vader en moeder van Bartje. Van die jas!" „O, is dat hier. Piet?" hoorde Peter Sint Nicolaas zeggen. „Ik heb echt met die mensen te doen, Piet. Hier moet wat ex tra's gebracht worden. Heb je genoeg bij je?" „Ik heb er op gerekend, Sint", lachte Piet. „Wat denkt u van een nieuwe jas voor Bartje?" „Prachtig, Piet. Het lekkers vergeet je ook niet, hè?" Laat u dat maar aan mij over Sint. Ze zullen hier beneden weten, dat we er geweest zijn Ja daar twijfelde zelfs Peter niet aan. Lieve hemel, wat gooi de die Piet een boel door de schoorsteen. Het leek wel of er geen eind aan kwam. Wat zou den ze daar in huis morgenoch tend een pret hebben. Ineens schrok Peter heel erg- Hij zag iets zwarts, iets donkers over zijn raam gaan en meteen wa ren Sint en Piet verdwenen, of neen, verdwenen waren ze niet. Peter hoorde het duidelijk. Ze stonden nu op het dak van zijn huis. Bij zijn schoorsteen. Trap pel, trappel, deed het paard steeds maar. Daar klonk de stem van de bisschop weer, ..Moet hier ook iets wezen, Piet?" „Ja zeker Sint. Hier zijn ver schillende brave en lieve kin dertjes". „Weet je dat wel zeker, Pief Woont hier ook niet een echte bengel van een jongen?" „O. u bedoelt die Peter? Ja, die woont hier ook!" „Dat is toch die jongen, die de autoped weggemaakt heeft? En die Bartje zijn jas vol mod- der smeerde?" „Ha, ha", lachte Piet. „U weet het nog goed! Maar dat is nog lang niet alles. Sint. Weet u, wat hij ook gezegd heeft?" „Dat ik niet meer besta, is het niet? Ja. die Peter schijnt me een heel klein dom kereltje te zijn". ..En ondeugend. Sint. Van schrik liet Peter zich achterover in zijn bed vallen. Hij trok alle dekens die hij had over zich heen. Hij wilde niets meer zien of horen, van wat er boven hem op het dak gebeur de. Het was allemaal te erg. Als ie dat allemaal vooruit ge weten had! Een luid gejuich en gezang maakte Peter de volgende mor gen wakker. Wat gingen die kleintjes te keer. Peter zou het liefst maar in zijn bed gebleven zijn. Maar daar kreeg hij geen kans toe. Vader stond aan zijn kamer deur. „Opstaan Peter!" gebood die. „Gauw opstaan en beneden komen". (Slot volgt) De H. Nicolaas van Mijra helpt schepelingen tijdens een storm (schilderij van Fabriano) St. Nicolaas is de schutspa troon van de zeelieden. Meer dan eens waren het de zeelie den die het zeemansgraf als het ware in de golven geopend za gen, doch op de voorspraak van de grote Heilige een veilige haven mochten bereiken. Zo verkeerde eens een schip in volle zee in een woeste storm. Met man en macht poog de de bemanning het weerloze vaartuig, dat onstuimig door de woeste, dreigende golven beurtelings hoog opgezwiept en wild neergeworpen werd, voor de ondergang te behoeden. Hun krachten raakten uitge put; er scheen geen redden meer mogelijk Wanneer God niet hielp, was hun laatste uur aangebroken. God verhoorde hun smeken. Plotseling ver scheen de H. Nicolaas, bis schop van Myra, op het red deloze schip. Smekend zagen de ogen der noeste zeemans koppen, verweerd door zon en wind, naar de Heilige op. De ze wees hun smeken af en ried hun aan niet op hem, maar op God te vertrouwen. Én zie, de bisschop nam het roer ter hand en God liet de storm op hun verzoek bedaren. Behou den liep het schip de haven van Myra binnen. De zeelieden kregen geen gelegenheid de bisschop voor zijn hulp te be danken. want zo plotseling als hij gekomen was, zo snel was hij ook weer verdwenen. De vrome mannen snelden echter naar de kerk om God voor hun behoud te danken. Tot hun grote vreugde zagen zij hier de bisschop, wierpen zich voor zijn voeten neder en dankten hem voor hun redding St Nicolaas, ontsteld door de hem bewezen eer, richtte hun ogen naar het H Sacrament, aan Wien zij alleen grote dank baarheid schuldig waren Wij hebben enkele malen leuke tekenvoorbeelden ge maakt uit het aardige boek „Tekenen is een wereldtaal (Uitg. W. Versluys, Amster dam). Nu het St. Nicolaasfeest nadert, zullen we zwarte Piet met de straffende roe eens tekenen. Wij beginnen net als met elk gewoon mens met het jasje en het hoofd. Dan de benen en de armen met een enkel lijntje aangeven. Nu gaan we hem een zwarte Pie tenbroek aantrekken. Een paar leuke pofmouwtjes en de muts met pluim niet te ver geten. Vervolgens het gezicht maken ende roe. Nu zelf aan het werk en iets eigens er van maken. St. Ni colaas op bezoek bijvoorbeeld: 'n meisje krijgt iets van Sint, terwijl een stoute jongen in de hoek staat. Of zwarte Piet die een jongen straft met de roe. Je moet zelf iets leuks beden ken en tekenen. De zak van Sinterklaas. Sin terklaas, O jongens, jongens, 't is zo'n baas. Daar stopt hij, daar stopt hij, Blij van zin, De hele, de hele wereld in. Hij is voor groot en klein, Hij is voor groot en klein, Voorzien van marsepein. En bergen, en bergen suiker goed, Zo lekkerzo lekker, Zo lekker en' zo zoet. En dieren, hond en haan, En dieren, hond en haan, En eenden, gans en zwaan. En speelgoed, en speelgoed- wondernet, En letters, en letters, En letters van banket. Maar onder in die zak, onder in die zak, Daar ligt een grote, grote plak. Voor 't luie, voor 't luie. stoute kind, Zeg past ie, zeg past ie jou ook, vrind? Maar onder in die zak Daar ligt een grote, grote plak. De Sint en Zwarte Piet in aantocht Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht, We zitten allemaal even recht, Misschien hebt gij wel even tijd. Voordat gij weer naar Spanje rijdt, Kom dan maar even bij ons aan En laat je paardje maar buiten staan, En we zingen en we springen en we zijn zo blij Want er zijn geen stoute kind'ren bfj. AALSDIJK p. 29 Ouessant n. N. Orleans. AARDIJK 29 te Bremen. ALGENIB p. 30 Las Palmas n. Rott. AMSTELLAND p. 30 St. Pauls Rock n. Sant. ALDABI 29 n. Bahia. ALIOTH 28 v. Santos n. Antw. ALK AID 30 te Londen. ALDERAMIN 30 te Newportnews. ALMDIJK 29 te Antw. ANNNEKERK 29 te Melb. AMSTELKERK 30 te Amst. AMSTELPARK p. 30 Dover n. d. V.S. ALPHERAT 1 te New Orleans verw. ALUDRA p. 30 Cp. Sable n. Rott. ALWAKI 29 v. B. Aires. ARKELDIJK 29 te New York. AMSTELVEEN p. 30 Wight n. Halifax. ALHENA p. 30 St. Vine. n. Rio de Jan. BAARN 30 te Amst. BEVERWIJK p. 30 Dover 1 te Rott. BLITAR 30 te Singapore. BLIJDENDIJK 29 te Norfolk. BANTAM p. 30 Madeira n. Calc. BOSKOOP 30 te Antw. CASTOR p. 30 Mona eil. n. Curasao. CELEBES 30 te Suez. CHAMA p. 30 Pt. Sudan n. Gibr. DELFSHAVEN 28 v. Melilla n. IJmuiden. DANAE 29 v. Genua 31 te Barcelona. DELFT 30 te Balbao. EDAM 29 n. Londen. ESSO HAAG 29 te Rott. EENDRACHT 30 te Bremen. ETREMA 29 te Yarrow verb. GROOTEKERK p. 30 Kreta n. Genua. GORDIAS 29 te Bremen. GOOILAND 30 te Recife. GAASTERKERK p. 30 Finisterre n. Amst. HEEMSKERK 29 n. Marseille HELICON 30 te Antw. HERA 29 n. Barranquilla. HELENA 30 te Cartagena. HAARLEM 30 te Bremen. HEEMSKERK 30 te Marseille. HELENA 30 te Carthagena. HOOGKERK p. 30 Gibr. n. Rott. HELICON 30 te Antw. JNDRAPOERA 30 te Rott. JAPARA KRL vtr. 1 v. Colombo n. Rott. JAVA 30 v. Aden n. Amst. KOTA INTEN p. 30 Kp. Nao 1 te Mars. KOTA BAROE 30 te Surabaja. KOTA AGOENG 30 te Colombo. LEOPOLDSKERK 29 n. Djeddah. LOOSDR. p. 30 Messina n. Calc. LANGKOEAS p. 30 Gibr. n. Rott. LEERSUM p. 30 Keywest n. Houston verb. MELAMPUS 30 te Londen. MACUBA p. 30 Kp. de Gata n. Engeland. MARKELO p. 29 Finisterre n. Amst. MATARAM 29 n. Makassar. MUREN A 30 te Liss. MAAS p. 30 Kreta n. Catania. MARIEKERK 29 te Sydney. MANOERAN 30 te Suez. MENTOR 30 te Alexandrië. METULA p. 29 Rasalhadd n. Colombo. MODJOKERTO p. 30 Pt. Sudan n. Aden. MAPIA p. 30 Perim n. Djak. NOORDWUK p. 30 Dover n. Civ. Vecchia. NIOBE p. 30 Brunsbuttel n. Helsinki. ORANJESTAD 30 v. Curasao n. La Guaira. ORANJE p. 29 Minicoy n. Suez. OVULA p. 30 Finisterre n. Curasao. PR. MAURITS p 30 Oran 31 te Algiers. PR. FR. WILLEM 30 te Antw. PARKHAVEN p. 30 Fern. Nor. n Montev. PR. WILLEM III v. Montreal n. Rott. RIOUW 30 te Colombo. RIJNLAND p. 30 Rio Grande n. Montev. ROEPAT 30 te Beyrouth. ROSSUM 30 te Casabl. RIOUW 30 te Colombo. ROEPAT 30 te Beyrouth. SIBAJAK p. 29 Massawah na Rott. SINGKEP 29 te Pangkal Pinang. SARANGAN 29 te San Francisco. SUMATRA 29 n. Belawan. SCHERPENDR p. 30 Kreta n. Eng STAD VLAARDINGEN 30 te Narvik. STAD HAARLEM 30 te Sluiskil. TABIAN 29 v. Pt. Sudan n. Amst. TALISSE 30 te Port Said. TARAKAN 30 n. Belawan. TAWALI 29 v. Calc. n. Padang. TJIBESAR 29 n Mombasa. TJILUWAH 29 n. Pulubukom. TJIMENTENG 1 te Kaapstad. TELAMON 27 v. Trujillo n. Philadelphia. TIBERIUS p. 29 Cuba n. Bobile. TJIPONDOK 27 te Yokohama. TRAJANUS 29 te New Orleans. TOMINI 28 te Singapore. TAMO p. 30 Ouessant n. Rott

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7