FEL LUCHTGEVECHT BOVEN KOREA Helse pakketten stichten onheil in Noord-Duitsland j Tussen neus en lippen Ei Beraad over het ontwapeningsvraagstuk Bereid met Westerse Drie in voorgestelde subcommissie sitting te nemen m Amerikanen behalen een zeer grote overwinning Amerikaanse wapenproductie dit jaar verdrievoudigd Overval ging niet door MOR „Door geadresseerde persoonlijk te openen Herhaling van productie-wonder tweede wereldoorlog beloofd Tot hoofd en hart Regenachtig weer met opklaringen De PB. O. op mars Adenauer naar Straatsburg uit dee i S iefmifcaiuj! ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25241 Na de staatsgreep in Syrië Gearresteerde premier weigert af te treden Sovjets zien spoken Huize „Alpenfort" en speelgoedgeweer tj es Bestuursraad voor Oosten rijk tot Onnozele Kinderen uiteen Handel O.- en W.-Duitsland Thans volledig stop gezet Geen veto-recht in controle-orgaan Eerste schepen geschut in sluis te Tiel De Sint in Djakarta Politie werd zenuwachtig NIEUW LAND IN FRIESLAND Wilson dient Congress van repliek helpt oe b/sschop KEUKEN BOUWEN/ Liefdestwist met mes steken beslecht Negen jaar voor knecht wegens moord Hoofdredacteur „Het Binnenhof" treedt af Chauffeur in arrest TWEE DODEN BIJ OVERSTEKEN Bartei 1 Lamshuid handschoenen De verbouwing van de „Sibajak" Wordt toch bij de R.D.M. voltooid BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. SU. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H, W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoog:®. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, t 5.45 per kwartaal. RUSLAND DOET KLEINE CONCESSIE (Van onze bijzondere correspondent) PARIJS, hedenmorgen Het mirakel, waarop Donderdag in de vergadering van de politieke commissie der V.N. werd gehoopt, is weliswaar niet gebeurd, maar toch wel iets dat er in de verte op lijkt. De verwachtingen waren gespannen toen gistermorgen Vis- hinsky het woord nam. De publieke en perstribune zaten stampvol en aller ogen waren gericht op de vertegenwoordiger van de Sovjet Unie, die, door welke ironische speling van het lot ot van de organisatie in het Palais Chaillot ook, zijn plaats heeft vlak naast de vertegenwoordigers van Engeland en de V.S. Vishinsky heeft er klaarblijkelijk behagen in geschept om het geduid en het optimisme van de aanwezigen zo lang en zoveel mogelijk op de proef te stellen. Althans, pas in de allerlaatste regels van zijn speech legde hij de verklaring af waarop iedereen had zitten wachten, namelijk dat de Sovjet Unie bereid is zitting te nemen in de door Irak, Pakistan en Syrië voorgestelde sub-commissie, die tot taak krijgt na te gaan of en in hoeverre de Grote Vier het inderdaad eens kunnen worden over het ontwapeningsvraagstuk, voor de oplossing waar van eventueel een speciale ontwapeningscommissie zal worden ingesteld. Eerlijk gezegd had men een derge lijke toezegging de laatste dagen hier nauwelijks durven verwachten. Het ge- Volg was dan ook, dat de stemming in de politieke commissie en in de wan delgangen van het Palais Chaillot merkbaar steeg en dat sommigen af waagden te voorspellen, dat nu het ijs eenmaal gebroken was de verdere sa menwerking tussen de Grote Vier ook wel veel vlotter zou verlopen dan tot dusverre. Helaas hield de rede van Vis hinsky voor deze veronderstelling geen aanwijzingen van betekenis in. Integen deel, hij heeft erin herhaald dat alleen de aanneming van de twaalf Sovjet amendementen op het ontwapenings voorstel van de V.S., Engeland en Frankrijk een oplossing kan bieden voor het bewapeningsvraagstuk. De president van Syrië, Hasham El Atassy, heeft premier dr. Maaruf Dawa- libi, die Woensdag tijdens de staats greep tezamen met zijn kabinet gear resteerd werd, verzocht af te treden, „op dat in afwachting van de nieuwe ver kiezingen een zakenregering onder een neutrale politieke persoonlijkheid ge vormd kan worden", aldus meldt A.P. Dr. Dawalibi heeft een parlementaire bemiddelingscommissie echter medege deeld, dat hij niet zou aftreden tenzij hij en de andere gearresteerde politici vrijgelaten zouden worden. Hij verklaar de, dat hij dan niet zou aarzelen af te treden, indien dit in het belang van de stabilite'' van het land vereist zou zijn. Het leger dringt, echter aan op waarbor gen, aldus meldt A.P. In de Syrische hoofdstad, Damascus, is ondertussen officieel bekend gemaakt, dat de ministers van landbouw, Moeba rak, van nationale economie, Boezo, en van openbare werken, Sjahine. zijn af getreden. De gehllieerde bestuursraad voor Oos tenrijk heeft na debat van twee en een half uur de Sovjetbeschuldigingals zouden de Westelijke mogendheden de Oostenrijkers in hun zone aanzetten zich te bewapenen, van de agenda gevoerd. Er werd geen overeenstemming met de Sovjet-Unie bereikt. De Amerikaanse plaatsvervangende hoge commissaris ver klaarde. dat het „Alpenfort", waarvan de Sovjetgedelegeerde gesproken had, uit een normaal gebouw met badkamers, slaapkamers en keukens bestond. Een fabriek, die volgens de Sovjet-beschul diging geweerkolven fabriceerde, maak te in feite speelgoedgeweren, welke naar Australië uitgevoerd worden. De Sovjet-afgevaardigde weigerde ge hoor te geven, aan een Westelijke uit nodiging om de Westelijke zones te be zoeken, teneinde zich zelf op de hoogte te stellen. De Sovjet-Unie eiste een vier- mogendheden-commissie van onderzoek. De geallieerde bestuursraad heeft van daag besloten op 28 December weer bij een te komen. De Britse Hoge Com missaris Sir Harold Caccia, gaf hierop als commentaar, dat deze datum bij - Zonder paste voor een bijeenkomst van de vier mogendheden, aangezien het die dag het feest is van de „onnozele kin deren". De handel tussen Oost- en West-Duits land, welke de afgelopen maand tot Vrijwel niets was teruggelopen, is in de ®tgelopen nacht volledig tot stilstand Bekomen. Te middernacht zijn n.l. de lijdelijke vergunningen om de handel Lussen beide zones op een interim-basis Baande te houden tot een definitief ver drag gesloten is. afgelopen. Het is mo gelijk, dat de West-Duitse minister van Economische Zaken te Bonn het initia tief gaat nemen om de onderhandelingen te heropenen. iiimiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiuiiiimiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiimiiiiiii Alle aantijgingen, die reeds eerder door de Sovjet-afgevaardigde waren gebezigd om het voorstel van de Wes terse Grote Drie aan te vallen, deden ook gisteren weer opgeld, bijna zonder merkbare verandering in de stijl van de voordracht. Het feit, dat er thans een sub-commissie zal worden ingesteld onder voorzitterschap van de voorzitter der algemene vergadering, Luis Padiila Nervo, en waarin voorts vertegenwoor digers van de Grote Vier zitting zuilen nemen, betekent vooralsnog niet meer. dan dat de politieke commissie der V-N. na twee weken delibereren en beraad slagingen over de ontwapening gaat schorsen en haar taak in dit opzicht voorlopig overdraagt aan een sub-com missie, waarin uitsluitend de Grote Vier zitting hebben. Hierin ligt de erkenning opgesloten, dat de politieke commissie als zodanig niet bij machte is tot een besluit te komen en dat de oplossing van het ontwapeningsvraagstuk af hangt van de grote mogendheden en van hen alleen. In de in te stellen sub-commissic zullen deze derhalve geconfronteerd worden met hun verantwoordelijk heid, die in haar geheel terug, zal val len op die partij, welke het tot stand komen van een accoord verhindrt. Het is ongetwijfeld een goede ge dachte geweest van de Noorse dele gatie om de in te stellen commissie te binden aan een tijdslimiet: uiterlijk op 10 December a.s. zal de sub-com missie, wanneer het Noorse amende ment wordt aangenomen, haar bevin dingen moeten rapporteren aan de politieke commissie, onverschillig of zij al dan niet geslaagd zal zijn in haar bemoeiingen. Tevens zal uit hot verslag van de sub-commissie moeten blijken op welke punten zij al dan niet tot overeenstemming zal zijn ge komen en wat daarvoor de redenen zijn. De Sovjet-Unie heeft zich kennelijk niet kunnen onttrekken aan het alge meen verlangen, dat de discussie in be perkte kring door de eerst belangheb bende staten zal worden voortgezet. Maar dat' betekent natuurlijk niet. dat zij daarmee haar eerder ingenomen standpunt ook maar in het geringste heeft prijsgegeven. Op één punt niettemin legde Vishins ky een verklaring af, die enig houvast voor verdere onderhandelingen schijnt te bieden en enige ruimte laat voor hoop. Hij heeft namelijk verklaard, dat een internationaal orgaan voor controle op en inspectie van atoomenergie, ook al zou het onder de Veiligheidsraad ressorteren, niet door het veto van een der grote mogendheden getroffen zal kunnen worden. Het schijnt echter, dat Vishinsky de kwestie van de controle op de atoomenergie geheel scheiden wil van die van de bewapening in het al gemeen. Hij stelde in ieder geval tame lijk breedvoerig de vraag, wat er ge beuren zou als de afgevaardigden van de V.N- de conferentiezaal zouden ver laten met opgeheven armen om de we reld te vertellen, dat de atoombom is uitgebannen. Ook verklaarde hij zich bereid alle cijfers omtrent de Russische bewape ning op tafel te leggen wanneer de Sovjet-amendementen aangenomen zou den worden, doch daaraan verbond hij niet de mededeling, dat de V.N. in staat zouden worden gesteld de gegevens ook ter plaatse te verifiëren. Integendeel, hij bestreed de Westerse voorstellen op dit punt en karakteriseerde het Ameri kaanse streven naar evenwicht in mili-, taire machtsverhoudingen als een voort zetting van de bewapeningsrace. Dr. Jessup van de V.S., die na Vishinsky sprak, nam met voldoening kennis van de bereidheid van de Sov jet-Unie mede zitting te nemen in de op te richten sub-commissie, maar hij voorspelde dat deze het allesbehalve gemakkelijk zou krijgen gezien de ver uiteenlopende meningen van de mo gendheden. De werkzaamheden aan Europa's grootste binnensluis te Tiel, die vol gend jaar Mei in gebruik zal worden genomen, vorderen goed. Dezer dagen werd het laatste stel draaideuren, n-1. die van het binnenhooid, op zijn draai punten aangebracht. De beide deuren, die ieder zeventig ton wegen, werden per ponton aangevoerd en moesten, evenals de drijvende bok „Grutto", in de sluis geschut worden. Deze vaartui gen waren de eerste die in dit machtige sluiswerk geschut werden. De piloten van 31 Sabres hebben gis teren de grootste Amerikaanse overwin ning in de lucht behaald sinds de tweede wereldoorlog. Bij een luchtgevecht van ongeveer dertig minuten met 46 rode vliegtuigen (12 bommenwerpers, 18 ge vechtsbommenwerpers en 16 MIG-15's) wisten zij tien vijandelijke machines, waaronder een MIG-15, neer te schieten, zonder zelf verliezen te lijden. Verder is waarschijnlijk nog een rode bommen werper neergeschoten en er werden drie vijandelijke machines beschadigd. Het was het vierde luchtgevecht dat gisteren heeft plaatsgevonden. De Sabres maakten een patrouille- vlucht toen zij ten Zuiden van de mon ding van de Yalu plotseling de grote, vijandelijke formatie op een hoogte van vier a vijf duizend meter gewaar werden. De communistische formatie werd aller eerst uiteeng'evuurd en daarna ont stond een reeks individuele gevechten. Een Amerikaanse piloot schoot drie vij andelijke toestellen neer. De actie te land beperkte zich gisteren tot twee lichte vijandelijke aanvallen aan het centrale front. Twee Chinese peletons vielen geallieerde stellingen aan ten Zuid-Westen van Kumsong. Na twee uur waren zij weer op de terugtocht. Bij de tweede schermutseling werd een Chi nees peleton afgeslagen ten Oosten van de Pukhan. Op andere punten werd de rust aan het front alleen verstoord door normaal artillerievuur, dat ten doel heeft De hoofdredacteur van het dagblad „Bremer Nachrichten uit Bremen, dr. Adolf Wolfard, is het slachtoffer geworden van een geheimzinnig complot, dat per post bommen rondstuurt, die er uitzien als onschuldige pakketten. Toen hij de zegels van het pa-kje verbrak, volgde een hevige ontploffing, die hem doodde, de kunst redacteur van het blad ernstig, en zijn secretaresse licht verwondde. Ook op het postkantoor te Eystrup bij Hannover waren bij ontploffing var een soortgelijk geheimzinnig pakketje slachtoffers te betreurenMen denkt aan activiteit van neo-Nazi's. De ontploffing veroorzaakte een grofê ravage in het bureau van de hoofdredacteur. Links op de voorgrond de journalisten, die de verwoesting bekijken. De politie van West-Duitsland heeft gisteren een jonge man en een jonge vrouw gearresteerd in verband met het feit dat in Noord-Duitsland twee post pakketjes tot ontploffing gekomen zijn, waarbij de hoofdredacteur van de „Bre mer Nachrichten" en een achttienjarig meisje om het leven zijn gekomen. In totaal werden twaalf personen gewond. Alle bompakketten, die in geheel West-Duitsland grote ongerustheid heb ben teweeggebracht, schijnen afkomstig te zijn van een centraal georganiseerd complot, dat, naar de politie vermoedt, wordt gedreven door politieke oogmer ken. De aanslagen met de helse pakketten deden zich voor in de streek van Noord- Duitsland, welke bekend staat als het bolwerk van de op nazi-leest geschoeide socialistische Rijkspartij. De leider van die partij, Otto Remer, is kort geleden wegens laster tegen de regeringsautori teiten berecht te Verden, in welke plaats ook een niet ontploft pakket is gevon den. De Bremer hoofdredacteur, die het leven liet. dr. Adolf Wolfard, was lid van de Christen-Democratische partij, welke pogingen doet om Remer's partij als neo-fascistisch verboden te krijgen. Op de helse pakketten stond vermeld Zwitserland De Zwitserse regering heeft het ontwerp gepubliceerd van een nieuwe belastingwet, die beoogt de be lastingontvangsten van de schatkist met 110 millioen francs per jaar te verhogen teneinde de kosten van de herbewape ning te dekken. Het ligt in het voorne men belastingen te heffen op alcoholi sche dranken en op sommige voedings middelen, die als luxe worden be schouwd, Verder overweegt men een toeslag op de inkomstenbelasting. „te openen door geadresseerde persoon lijk". De politie heeft een beloning van 10.000 mark beloofd en het gehele volk om hulp gevraagd bij het verkrijgen van aanwijzingen betreffende het com plot. Men moet nu in West-Duitsland over een grote dosis koelbloedigheid beschik ken, wil men dë nu reeds verzonden kerstpakketjes openen. St Nicolaas heeft ook Indonesië met een 'bezoek vereerd. Vrijdag is hij per vliegtuig op Kemajoran geland, waar duizenden kinderen zich met hun ouders in tegenwoordigheid van de bur gemeester van Djakarta en hoge Neder landse autoriteiten verdrongen. De eeuwenoude traditie werd echter verbroken, aldps meldt A.P., toen de zenuwachtige politie waarschuwings schoten loste om kinderen en ouders die de afzetting verbraken te doen te rugdeinzen. De Sint zei in zijn toespraak toepasse lijk tot de autoriteiten: „Hier moesten liefde en vrede heersen en geen stalen helmen en geweren te zien zijn." Vervolgens steeg hij in een open limousine om begeleid door motorpolitie zijn triomfante intocht in Djakarta te houden. Donderdag is aan het waterschap „De Contributiezeedijken van Oostdongera- deel" en het waterschap „De Anjumer en Lioessenser polder" de nieuwe zo merdijk in het Noord-Oosten van Fries land, lopende van Paesens tot de Bant (nabij Oostmahorn) overgedragen. Door deze dijk is een gebied weidegrond van ongeveer 240 ha. aan de zee onttrokken. Charles Wilson, die belast is met de den voor de huidige strijdkrachten mobilisatie van de defensie in de Ver- doch ook voor reserves, zo deelde Wil- enigde Staten, heeft op een vergadering son mede. Voorts zullen bepaalde pro- 1j- ductiemogelijkheden .zodanig ingericht worden, dat zo nodig onmiddellijk op van een groot aantal vooraanstaande Europese industriëlen, getracht de cri- tiek, die op zijn werkzaamheden in het Congress is geuit, te ontzenuwen Hij verklaarde, dat de productie der bewa peningsindustrie in het afgelopen jaar is verdrievoudigd. Wilson beloofde een herhaling van het „productie-wonder" uit de tweede wereldoorlog, en zei, dat van nu af aan het Amerikaanse volk „kanonnen en minder boter, of kanon nen en margarine" zal krijgen. De directeur van de Amerikaanse de fensie-mobilisatie verklaarde voorts, dat de Amerikaanse leveringen van kanonnen, tanks en vliegtuigen naar de eigen troepen over zee en naar die der geallieerden thans twee milliard dollar per maand bedragen. Dit getal, zei hij. zal geleidelijk verhoogd en in 1953 verdubbeld worden. Onder meer worden zware en lichte bommenwerpers, zware en lichte tanks en kanonnen van uiteenlopend type geleverd Verder worden ver scheidene typen projectielen. onder meer raketten, en oorlogsschepen ge zonden, ..alsmede producten van de atoomindustrie, welke met goed ge volg in de woestijnen beproefd wor den." Er zal niet alleen geproduceerd wor- oorlogsindustrie overgeschakeld zou kun nen worden De burgerlijke industrie, zo zei Wil son, zal in staat zijn de gehele produc tie-uitbreiding te absorberen en na het bereiken van het toppunt van de mili taire kracht, zal er geen depressie ko men. De Amerikaanse industrie is nog steeds in staat tot expansie. Eer wordt verworven door groot heid van karakter. Het boterde niet tussen de 30-jarige Ewe P., boerenknecht te Foxwolde, en de familie van zijn ex-meisje, de nu 16- jarige F. S. Aanvankelijk waren de ouders niet tegen de omgang, maar la ter ontstonden er moeilijkheden wegens het verschil irf leeftijd en het feit. dat verdachte getrouwd was geweest. In de late avond van 30 December j.l. kwam het tot een botsing in de woning van de ouders van het meisje. Ewe stak eerst de vader neer en daarna diens broer. De vader overleed vrij spoedig, doch de broer kon in het ziekenhuis in het leven worden gehouden. De Groninger rechtbank legde dé da der twaalf jaar met aftrek op, van wel ke straf de procureur-generaal bij het Hof te Leeuwarden veertien dagen ge leden. bevestiging vroeg. Het Hof ver oordeelde de verdachte nu tot negen jaar met aftrek. Blijkens een mededeling in .,Het Binnenhof" is aan drs. A. II. M. Wijffels op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdredacteur, zulks onder dank betuiging voor de door hem aan dit blad bekezen diensten. de vijand te dwingen zich gedekt te hou den. Ook vandaag zijn de geallieerde en communistische onderhandelaars weer te Pan Moen Jon bijeengekomen voor nieuwe besprekingen. Gisteren wilde geen van beide partijen iets afwijken van haar standpunt. De communisten drongen aan op een etappegewijze terugtrekking van de bui tenlandse troepen uit Korea. Dit stelden zij als de enige aanvaardbare manier om schendingen van het bestand te voor komen. De communisten willen, dat met de terugtrekking direct na de onderte kening van het bestand begonnen zal worden. De geallieerden weigerden zelfs dit plan te bespreken en drongen aan op gemeenschappelijke inspectiegroepen voor het gebied achter de linies en strik te garanties tegen versterking van het potentieel aan beide kanten. Te Cadier en Keer is de 49-jarige chauffeur S. uit Maastricht aangehou den, die voornemens was een overval te plegen op de houdster van een postkan toor. S. had in zijn buitenzak een ge laden browning, die op scherp was ge steld. benevens een masker. Hij had de situatie ter plaatse reeds eerder opgeno men. Bij zijn verhoor bleek verder dat S. reeds eerder een overval had willen plegen op de boerenleenbank te Bunde. maar dit was op het laatste moment niet doorgegaan omdat een man de bank binnenkwam. Achter dp stormdepressie. die van daag over midden-Scandinavië naar West-Rusland beweegt en waarvan het stormveld juist ten Noorden van ons land passeert, komen wij onder invloed van een hogedruk gebied, boven de oceaan, gelegen te liggen. Dit betekent dat er naast enkele buien, vooral mor gen brede opklaringen mogen worden verwacht. De wind zal nog vrij krach tig blijven, maar de temperatuur blijft boven normaal. December prijkt van daag op onze kalender als eerste win termaand. Daar het kwik overdag nog tussen de 9 a 11 graden schommelt, hebben wij er nog niet veel van gemerkt dat de winter zo dicht is genaderd. November behoort met November 1913 en 1938 dan ook tot de dfie warmste van de laatste vijftig jaar. En het laat zich nog niet aanzien dat December op korte termijn winterkou gaat brengen, want tot diep in Rusland komen actieve de pressies met zacht weer voor. Te Rotterdam zijn een bejaarde man en een vijfjarig meisje bij het overste ken van de straatweg in voormalig Hil- legersberg door een tram gegrepen en kort daarop aan hun zware verwondin gen overleden. (Van een bijzondere medewerker) Er is weer eens zon gezellig klein binnenbrandje geweest tengevolge van een botsing tussen een aantal vooraanstaande Nederlanders: dr. .Cas- sianus Hentzen, prof. Veraart en A. C. de Bruijn. Voor zover de vlammen een ogenblik naar buiten dreigden uit te slaan is het vuur inmiddels wel weer geblust en de toeschouwers zijn weer huistoe. Er waren trouwens niet zo erg veel kijkers: een paar vakgeleerden, enkele commentatoren en dagbladen en natuurlijk degenen, die bij de uitvoe ring van de Wet op de P.B.O. nauw zijn betrokken: leden van de Sociaal- Economische Raad en van dezer sub commissies. In het publiek bleek even wel zelfs van de belangstelling van laatstgenoemde zijde niets. Het was ais- of de heren in die hoek geredeneerd hebben: Laat die mensen daar maar praten, wij zullen wel eens kijken wat ervan te maken valt. Wie zich het minst van het brandje hebben aangetrokken zijn de bewoners van het „bedreigde" perceel, de arbei ders. Daar ging het toch eigenlijk om. Dr. Hentzen verkondigde op weten schappelijk sociologische gronden een bepaalde vorm van kiesrecht en ver kiesbaarheid ook van niet-georganiseer- de arbeiders, als vertegenwoordigers in P.B.O.-organen; prfcf. Veraart was het op gelijke gronden met dr. Hentzen on eens en daarmee was derhalve een aca demische kwestie aan de orde. Nu zou men zo zeggen, laat deze academici rus tig discussiëren over wat zij menen dat bediscussieerd moet worden. Uit zulke botsingen ontstaan immers vaak uitste kende oplossingen voor aanvankelijk on overkomelijk schijnende moeilijkheden. Maar toen kwam er een stem uit de praktijk, die met een van hem niet ge heel en al onbekende heftigheid het standpunt van pater Hentzen, wat men noemt, trachtte te kraken. Deze practi cus is de voornaamste vertegenwoordi ger van de kath. arbeiders in Neder land. Zijn stem heeft gezag zowel naar boven als naar beneden; dit wil zeggen op die punten waarop bij vakman is. En zonder enige twijfel is de heer De Bruijn een geniaal vakman, óók op het terrein van de sociale verhoudingen en meer in het bijzonder op het terrein van de sociale politiek. Of hij daaraan ook het recht kan ontlenen zich te men gen in zuiver academisch bedoelde twistgesprekken, op een wijze waarop hij dit deed, wagen we evenwel voor alsnog te betwijfelen. Natuurlijk kan het nut hebben, vee', nut zelfs. als. wan neer een academisch dispuut aan de gang is, een practicus vraagt rekening te willen houden met de concreet lig gende feiten en omstandigheden. We maken ons sterk, dat discussianten gaarne met zulke goed bedoelde opmer kingen dan ook rekening zullen hou den. Maar niet wanneer dat gebeurt op een toon, die schijnt te willen zeggen, dat alléén de praktijk bepalend is. (Vervolg op pag. 5) St. Nicolaas ook in Oslo. St. Nicolaas en Zwarte Piet zullen op 5 Decem ber voor het eerst in de geschiedenis door de Ka- rel Johan straat, de hoofdstraat van Oslo. rij den. De Nederlandse ko lonie aldaar is namelijk van plan het Nederland se kinderfeest dit jaar ook in het openbaar te vieren. Zij hebben spe ciaal voor deze gelegen heid uit Nederland een draaiorgel laten overko men, dat St. Nicolaaslied- jes zal spelen en natuur lijk zullen tal van leden van de Nederlandse ko lonie kleur aan de de monstratie geven door zich in „nationale kle derdracht" te vertonen. Bovendien zullen op een van Oslo's pleinen en marktstalletjes Neder landse producten wor den verkocht, zoals Edammer kaas. enz. en allerlei lekkernijen als speculaas, vijgen, dadels en sinaasappels. De op brengst is bestemd voor de bewaarscholen van Oslo I.oonronde voor Sinterklaas Wat millioenen kinde ren op de wereld al hon derden jaren vrezen is de zer dagen gebeurd. Sin terklaas hééft geen geld meerDat is gezien de enorm gestegèn prijzen natuurlijk geen verras sing, maar het verhaal heeft een happy end. De begrotingscommissie van het Deense parlement had de betekenis van het bankroet onmiddellijk door en hield een paar da gen geleden een buiten- gewone zitting. Met algemene stemmen werd besloten de kinder vriend een bijzondere toelage te geve-z Hij krijgt dit jaar 5500a Kro nen. De Deense kinder vriend ivoont op Groen land. Zijn post gaat ech ter via het koninklijke Deense bestuur voor Groenland te Kopenhagen. Verleden jaar ontving hij 130.000 brieven, die grotendeels uit het Engels sprekende deel der wereld kwamen. De edele man taxeerde in een interview, dat hij dit jaar 200.000 brieven zou ontvangen. Ook ver klaarde hij, dat hij per soonlijk alle brieven be antwoordt en bij die ant woorden een foto van Groenland en een sprook je van Andersen insluit. Daardoor was zijn geld opgeraakt. Een woordvoerder van het Deense parlement verklaarde, dat dit de eer ste maal in de geschiede nis is, dat de kindervriend op de loonlijsten van het koninkrijk Denemarken voorkomt. Neen, de jongen, die hier in benijdenswaardig intiem contact met een 'in Amerika bekend kinder vriend mag verkeren, voelt zich kennelijk niet ot> zijn gemak. Misschien is de ontdekking hem tè machtig geworden, dat hij op de knie van het z.g. „Kerstmannetje" is terecht gekomen en niet op de schoot van de échte Sinterklaas. Advertentie LJ0RISS' TR/ \AT 20 —TEL. 134(39 Verwachting tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tijdelijk krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Iets kouder, vooral des nachts. Zondag: Zon 8.2616.32 Maan 12.17—20.10, Maandag: Zon 8.2716.32 Maan 12.41—21.42. Ook dr. Adenauer, de West-Duitse bondskanselier en minister van Buiten landse Zaken, heeft tot ieders grote ver wondering het voornemen aangekondigd de Raad van Europa met een bezoek te vereren. De assemblee, vaak critisch ge stemd tegenover de naar haar mefiir.g te geringe ondersteuning van de zijde van het comité der ministers, heeft in deze zitting tenminste niet over minis teriële belangstelling te klagen. Niet alleen zal het slot der zitting vijf minis ters naar Straatsburg brengen, gisteren was bovendien reeds de Luxemburgse minister Bech aanwezig, doch ook dc Britse regering heeft haar stem reeds doen horen door haar minister van Bin nenlandse Zaken. Vandaag is sir Arthur Salter, de Britse minister van Economi sche Zaken, aangekomen om Dinsdag voor de Assemblee het rapport van de O.E.E.S. te presenteren. Een door de Nederlander Van der Goes van Naters gedane suggestie om ook nog de Britse minister Eden voor het forum der politieke commissie te dagen om daar te worden geïnterpel leerd over de houding van Engeland ten opzichte van de Raad van Europa, schijnt niet veel kans van slagen te heb ben. Naar het A.N.P. verneemt, is pre sident Spaak zeer sterk tegen het voor stel gekant. Het is in de politieke com missie besproken. De „Sibajak" van de Kon. Rotterdam- sche Lloyd, die op het ogenblik een reis naar Indonesië maakt, werd voor het vertrek uit Rotterdam zoals men weet gedurende ongeveer twee maanden bij de Rotterdamsehe Droogdok Maatschap pij onderworpen, aan een gedeeltelijke verbouwing en restauratie. Het was toen de bedoeling de verdere vernieuwingen, voornamelijk bestaande uit het afbreken en opnieuw opbouwen van 72 hutten in de midscheeps op het brugdek, in vier etappes tussen de reizen door in eigen beheer uit te voeren. Thans is echter besloten ook deze verbouwing in een keer en eveneens bij de R.D.M. te doen uitvoeren. Het schip zal hiertoe na de reis met emigranten naar Nieuw-Zeeland. die op 27 December is bepaald, in Maart 1952 gedurende een vijftal weken binnen blijven. De R.D.M. heeft n.l. aangebo den dit gedeelte der verbouwing in de recordtijd van ongeveer drie en een halve week gereed te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1