HET NAADJE VAN DE KOUS BIJ HIN BEKEKEN StJicoIaas-idecën I SCH0TH i MONDORGELS) Taxi? 18000 DE WEEK IN STAD EN STREEK Moderne Amerikaanse nylon breimachines wonderen van techniek M. DOUWMA ZOOH DIEBEN, TEMPO ALPHENAAR reeds 2© jaar wint ROND HET JEUGDHUIS VAN SPAARNDAM OPZEELAND osé&unam ARAPLUIES VIRGINIA 8 mm im Zo «'in ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 PAGINA 2 ONZE RONDGANG DOOR HAARLEMSE INDUSTRIEëN HET ETIKET MET „VREEMDE NAAM" Met handschoenen Grole Houtstraat 47 Overtrekken Repareren IS HET VOORDELIGSTE ADRES VOOR VERHUIZINGEN GROOT EN KLEIN Rozenstraat 13 Tel. 2002012325 2-V-j. rnillioen steken HOHNER s Kruisweg 49 Haarlem GEMEENTEZAKEN Burgerlijke Stand FELLE BRAND TN VELSEN-NOORD Hollandse kous met vreemde naam Verkooplokaal NoSarishuss InboedelveHing 18/19 Dec. 1951 Bestuur richt zich tot de gemeenteraad H.H. MISSEN OP ZONDAG BILJARTEN SANTPOORT Zondagsdienst BLOEMENDAAL Het feest van kapelaan Kamerbeek GEZINSHULPEN GTCouvreur&Fils f 110.000.extra crediet voor „Onze Woning" STEUNZOLEN P. J. NACHTEGELLER .'U hed* t hjgntsrmjodexaJtvr en zo vaak heeft hij gehoopt dat de Sint bij Kostermans iets voor hem koopt Populair blijft Radiobureau „TAMMER" ERRES RADIO TELEVISIE TAMMER In 1890 bf>sloot Cornelis Nicolaas Hin, onderwijzer in Den Helder, het school bord vaarwel te zegden en in het zakenleven zijn geluk te beproeven. Hij begon niet eei klein groothande.sbedrijf in Haarlem, maakte al aanstonds goede za- kci en toen hij een groter pand gekocht liad, werd hij fabrikant. Katoenen en woliën har (.schoenen kwamen het eerst op de markt en toen in de eerste we reldoorlog de import van kousen en sokken uit Engeland er. Duitsland onmo gelijk werd ging hij zich ook op dit fabrikaat toeleggen. In Januari 1915 werden de eerste kleine partijen afgeleverd. De stichter van het thans aan ruim 1400 mannen en vrouwen werk biedende grote bedrijf had commerciële inzichten van grootse al ure en wie thans het complex moderne fabrieksgebouwen achter de Ziilweg ziet met in de avond de neon-nylonkous in top, zal moeten erken nen dat bet Haarlemse bedrijf met nederzettingen in IJmuider. en Den Helder van zeer grote betekenis voor ons vaderland is. Het is dan ook begrijpelijk dat wij in onze serie reportages over Haarlemse in dustrieën d,t kousenparadijs voor de vrouw tachtig procent van de produc tie geschiedt ten behoeve van de dames willen belichter.. En om er het naadje var. de kous van te weten maakten wij onder deskundige leiding een wandeling door de fabrieken. Het bleef niet bij het vervaardigen van eenvoudige kousen, want in 1929 be sloot de directie om de fijne, moderne, geminderde dameskous 'te fabriceren, een experiment, want in dié dagen be stond een dergelijke industrie nog niet in Nederland. Met overwinning van grote moeilijkheden werd het appargat in de tweede wereldoorlog in stand ge houden, maar na de bevrijding bleek al spoedig dat de nieuwste Amerikaanse machines onontbeerlijk waren. Met de Marshallhulp konden zij gekocht en ge plaatst worden. Het gevolg daarvan is dat Hin thans ruim dertig procent van de totale Nederlandse dameskousenpro ductie in handen heeft. Uit Amerika worden de nylongarens van Du Pont de nemours geïmporteerd, maar het volgend jaar zal de Aku een fabriek voor nylongarens openen, waar door de productie ongetwijfeld zal stij gen. Grote moeilijkheden werden in de eerste na-oorlogse jaren ondervonden door de personeelsafdeling. Wat de mannen betreft is thans een zekere sta bilisering te constateren, maar onder de meisjes die de helft van het totale personeel uitmaken komen. zoals overal in de fabrieken waar veel vrou welijke krachten werken, nog al wat mutaties voor. Hoewel niet ieder grote vakmanschap kan bereiken verdienen velen toch in dit bedrijf een zeer goe de boterham. Laat ons nu de kantoren verlaten en ons begeven naar het rijk van de ra telende en zoemende breimachines. In een trainingscentrum leren in vas te dienst zijnde leraren van de fabriek de jongens en meisjes om te gaan met de verschillende machines. Deze pupil len krijgen gedurende de opleidingspe riode een behoorlijk weekgeld. Nadat dtf'fönge breiers deze oefenschool yep- latèiï hebben worden zij geplaatst in de afdeling beginners alwaar zij echter nog niet mogen werken met het meest mo derne materiaal, want zelfs de handig ste leerlingen krijgen eerst na drie of vier jaar van gestage oefening het vak geheel onder de knie. Zij komen dan als zeer goed verdienend employé in de grote productiezalen, waar zij hand schoenen dragen, om een reden die ze- Advertentie Overhemden, Trubenijsboord, ef fen tinten, ook in groen, v.a. 7.50 Shawls, zuiver wol, in méér dan 200 dessins, v.a. 5.50 Sokken, nylon versterkt, in an kiets en lang model, met elastiek, nieuwste dessins. Grijs-groene regenjas, changeant gevoerd 55.— Jongensjekkers, koperen knopen, v.a32* Jongensjekkers m. bontkraag v.a. 26.50 Loden jasjes, plaidvoering, v.a. 34. Tinneroy trainingspakjes, geheel gevoerd, v.a20.— Gen. Cronjéstraat 4244 Haarlem Telef. 15438 Advertentie i Vanaf 1 Dec. >Cef Mulder STATIONSPLEIN Piano - zang D Advertentie Tornp. v.a. 7.90 Inschuifb. v.a. 19.75 Telefoon 18036 Advertentie Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. ker niet aan de nylondragende dames verklaard behoeft te worden. Vooraleer wij een van de grote ma chinezalen binnengaan kijken we even in de afdeling machinereparatie, waar speciaal opgeleide technici de breima chines repareren en reviseren. Dan ko men wij in de zogenaamde „naadloze" afdeling, waar naast nylon ook de kunst zijden dameskousen en wollen en ge sponnen nylonsokken voor mannen ge maakt worden. Als men de zaal wil binnenkomen moet men drie stellen goedsluitende en tegenover elkaar liggende deuren passeren. Daardoor kan dc buiten lucht niet rechtstreeks binnendringen, is tocht uitgesloten en een regelmati ge temperatuur in de zaal verzekerd. De zeer gelijke verwarming is ver borgen in de muren en onder de grond. Alle ramen bestaan uit twee lagen glas waartussen een isolerende luchtlaag circuleert. Nu zult ge vra gen waarom dit wél nodig is. De ma chines zijn. zeer gevoelig voor tem peratuursveranderingen' en een paar graden verschil kunnen grote pro ductieverliezen veroorzaken. Het is dus geen- wondér dat er aan dit ge bouw' grote aandacht besteed is; dat het vrij moet zijn van trillingen en niet beïnvloed mag worden door de temperatuur van buiten. Een dergelij ke methode is ook gevolgd in het ver leden week geopende gebouw van Scheveningen Radio te IJmuiden. De kort geleden in gebruik genomen nieuwste Amerikaanse machines zijn zestien meter lang en elke machine breit in 35 minuten dertig kousen tege lijk in een fijnheid van 51 gauge, wat vaktechnisch betekent, dat zich op iedere 1 inch van het naaldenbed 51 naalden bevinden- Begin volgend jaar gaat Hin zelfs 60 gauge kousen maken waarvoor de machines reeds onderweg zjjn naar Nederland, Zulk een naalden bed is meestal 14 a 15 inch breed, zo dat één koys gebreid wordt op 500 tot 600 naalden. Ift 15 den. bestaat zo'n kous uit ca. 3200 „rjjen" of toeren. Wan neer een huismoeder zulk een kous zelf zou willen breien zal zij moeten begin nen 500 tot 600 steken op haar pen te zetten en dan maar rustig aan ruim 2% rnillioen steken moeten breien (2200 pennen!) om één paar af te krijgen. In de betreffende breizalen bedienen enkele werklieden de lange rijen ma chines en de vindingrijkheid van de in genieur die ze maakte is werkelijk on gelooflijk. Het is voor iemand met tech nisch inzicht hoogst interessant om de productie van de „vijftien denier ny lons" gade te slaan; te zien hoe de dub bele boord bovenaan automatisch ont staat en hoe de machine zonder enige hulp „vernauwt" en „verwijdt". In dit stadium is elke nylonkous een langwer pig stuk gebreid fabrikaat en daarom worden de randen naar elkaar toege- Advertentie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In vc-rband met de overbelasting van de laagspanningskabels langs de West zijde van het Santpoorterplein en in de Mr. Cornelisstraat is het noodzakelijk, dat in de Biakenburghstraat nabij de Mr. Cornelisstraat een laagspannings- verdeelkast wordt geplaatst, waarmede de laagspanningskabels ter plaatse zul len worden verbonden. Hierdoor wordt het mogelijk een gedeelte van de be lasting van deze kabels te doen over nemen door de laagspanningskabels in de Molijnstraat en de Brakenburgh- straat. De kosten van een en ander worden geraamd op f 2500, B. en W. stellen de raad voor het voor de stichting van een dienstgebouw met bewaarderswoning bij de Noorderbe graafplaats in totaal beschikbaar gestel de bedrag van f 64.800,alsnog te ver hogen met f '3425,en alzo nader te be palen op f 73.225, Voor de uitbreiding, de inrichting en restauratie van het gebouw „Ooster hout" ten behoeve van het daarin ge vestigde Coornhert Lyceum, werden be dragen van onderscheidenlijk f 271.000, en f 78.000,ter beschikking gesteld. Ten gevolge van de zeer lange levertijd van enkele onderdelen voor de inrich ting van de natuur- en scheikundelo kalen en de gestegen arbeidslonen en mede tengevolge van het treffen van enkele noodzakelijk gebleken voorzie ningen. zoals het maken van goten langs de houten paviljoens, bedragen de to tale werkelijke kosten van een en an der f 359.200,Het crediet is derhalve oveschreden met een bedrag van f 10.200,B. en W. stellen derhalve de raad voor het beschikbaar gestelde crediet te verhogen met f 10.200, GEBOREN: C. E. KramerHeeren, z; A. C. F. van EwijkBooms, z; J. C. Danielsvan Leeuwen, z; W. J. de WildeVan Holland, z; A. H. Camp- fensFischer, z; J. J. C. Buffart Breedveld, z; H. E. van TongerenTil- lemans, z: N. GielstraVan der Meer, z; P. C. KruijffKollerie. z; M. G. van HalstVerzij lenberg, d; F. M. Veldhui zenDuits, d; A. C. F. van Ewijk Booms, d; A. P. IJlstraTulen, d; H. L. M. VrielinkBudding, d; F. E. Be- rendsenVari Riezen, d. GETROUWD: 30 Nov.: D. van Par- reeren en S. Wesselius. OVERLEDEN: K. L. Rasschaerdt, 74 jaar, Prinsessekade; A. Dam, 53 jaar, Bankastraat. In de afgelopen nacht is de grote timmermanswerkplaats van de heer Berghuis aan de Wijker Straatweg te Velsen-Nóord door brand geheel ver nield. bracht op een machine welke de naad aan de achterzijde maakt zo goed ais onzichtbaar en tegelijkertijd de voet vormt. De kous is nu nog kleurloos maar voor zij in de ververij de gewenste kleur krijgt dient zij eerst een altijd blijvende vorm te krijgen. Daartoe is een afdeling ingericht met enkele zeer spectaculaire machines. Op een serie welgevormde metalen benen worden de kousen gestoken waarna zij in een cy linder verdwijnen om op hoge tempe ratuur gestoomd te worden en vorm te krijgen. Nauwkeurig wordt de gehele produc tie steeds nagekeken en vooraleer de paren naar de expeditie verdwijnen worden ze in lichtbakken nogmaals ge controleerd. De fouten die er zijn heeft de machine niet kunnen maken en zijn dus ontstaan bij het verdere proces in de verschillende afdelingen. Daar Hin en andere kousenfabrieken uitsluitend aan de groothandel en de warenhuizen verkopen, ziet men in de winkel nagenoeg geen Nederlandse ny lonkousen. De groothandel n.l. verlangt dat de kousen onder hun eigen merk wordt gestempeld en verpakt en dan bij voorkeur in een vreemde taal om de kousen er toch maar vooral buiten lands te doen uitzien. Hieraan is het publiek zelf schuld omdat het vooral op het gebied van kousen meent, dat een buitenlandse kous hét van hèt is en dus allereerst daarnaar vraagt. In 8 van de 10 gevallen krijgt zij dan echter toch een Nederlands product. Al geven de talrijke, een millioenen- kapitaal vertegenwoordigende machines een forse fabrieksindruk, in feite is hier toch sprake van een uitermate preci- sicbedrijf. Dat kunt u zich wel indenken, me vrouw, bjj de overweging hoe tergend bij ongeluk een „ladder" uw humeur kan verstoren. Maar, zegt» de directie van Hin, men moet nylons leren dra gen, tree voor tree moet ge de ladder, die leidt naar een ongestoord kousen- geluk, voorzichtig bestijgen. Daar hou den we het dan maar op. Advertentie Dir W N. WOLTERINK Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dageiiiks aangenomen Eigen afhaalaienst Adi'crtentie BIOSCOPEN Remhrandt: Wegpiraat no. 1, a.l. 2, 4.15, 7 en .9.15 uur. Palace: In de schaduw van New York, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De poppen aan het dansen, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Gesloten wegens vernieuwing van de verwarmingsinstalla tie. City: De vlucht naar het paradijs, a.l. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,,Een levensgevaarlijk individu" en „Ontmaskerd" 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur; Zo.: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur Zaterdag 1 December Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met „De bruiloft van Figaro", 8 uur. Zondag 2 December Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met „De bruiloft van Figaro", 8 uur. Maandag 3 December Stadsschouwburg: Amsterdams Toneel met „De ingebeelde zieke", 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum Het huis Van Looy, KI. Hout weg 103 Van 11 Nov. af. Werken van de leden van de kunstenaarsgroep „Het Nar renschip" uit Groningen. Geopend op werk dagen van 10—17 uur. Zondags van 1417 uur. (t.m. 2 December). Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102. Schilderijen van mevr. A. G. Luttge-Deet- man. Geopend op werkdagen van 10—17 u. Maandag van 14—17 uur. (t.m. 8 December). Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14. Tekeningen en grafieken van J. M Luttge. Geopend op werkdagen van 1017 uur. Maandag van 14—17 uur. (t.m. 8 December). APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden waarge nomen door: Bosch- en Vaartapotheek, B.- en V.straat 26. tel. 13290; Apotheek v.h. Flo rijn, Gr. Houtstraat 78. tel. 10500: H. Rem mers Zn., Kruisstraat 6. tel. 10354; Noor- der Apotheek, Jan Gijzenkade 181, telef. 23821. ZIE KEN VER VOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9. tel 11990: Margriet. Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme, Kruisweg 25. Spr.- uren: dagelijks (behalve Zondag): 1012 en 14.30—21.00 uur. maar**— Het bestuur van de Stichting Jeugd huis te Spaarndam heeft zich in een schrijven tot de gemeenteraad gericht naar aanleiding van de discussie, die rond het jeugdhuis in de raad werd gevoerd. Het komt ons voor aldus dit schrijven dat het belangrijkste, wat opgemerkt werd. het zgn, veto recht betrof. Dit veto-recht bestaat echter niet. De besluiten worden, even als in ieder ander bestuur, genomen met meerderheid van stemmen, alleen bij bepaalde gevallen is algehele een stemmigheid nodig, hetgeen ook blijkt uit de statuten. Wat betreft de zgn. een zijdige samenstelling van het bestuur wordt opgemerkt, dat in het bestuur zitting hebben de plaatselijk predikant, de kapelaan, een arts en minstens een vertegenwoordiger uit de burgerij. Het bestuur heeft de bevoegdheid het be stuur uit te breiden, waarvoor .zelfs geen limiet genoemd is. Daar bij de aanvang van dit werk er heel veel en snel werken van het bestuur gevergd werd is, ter wille van een vlotte afdoe ning van zaken, het aantal inderdaad beperkt tot vier. Voor insiders beteken de de geestelijke ligging van dit viertal al een volkomen spreiding over -de ge- Advertentie Zo wordt de nylonkous automatisch geweven op de Ame rikaanse wondermachines. In deze machine worden de kousen onder hoge stoomdruk voor altijd gevormd. Democratisch als Sint Nicolaas is zo gauw hij Spanje heeft verla ten, verzocht hij mij om een on derhoud ten respecte van de vele ma len, dat ik hem in zijn Haarlemse hoofdkwartier opzocht. Ieder jaar ma ken wij een gezellig praatje over alles wat ons op de lever ligt en ik had er mij al op verheugd bij hem mijn op wachting te maken, toen de verrassen de telefonische mededeling van Pietro Sambali kwam, dat Sint zich zou ver nederen om op onze redactie te ko men. „Niet tegenspreken" zei Pietro, „hij komt, hij komt de goede Sint." En hij kwam. Invol ornaat. De kamer van de hoofdredacteur werd geducht uitgemest, alle compromitterende stuk ken verdwenen naar het archief en de bewoner ging naar de kapper om mij tegelijkertijd de kans te geven een ver trouwelijk gesprek met de Heilige Man te voeren. De knapen van de administratie wa ren uit hun gewone doen van span ning en trachtten de tijd voor de komst van Sint te korten door te wer ken. Toen hij de gangen van onze kantoren doorstapte en even zijn neus ophaalde vooraleer hij de gewone re dactie passeerde, bogen vooral de ad vertentie-aanbrengers, die de over eenkomst tussen Sinterklaas en een melkkoetje nooit zullen betwisten- „Ga zitten, Sint" zei ik joviaal, nog geen lust van de ouderdom?" „Alles O.K." antwoordde hij, „en dat terwijl ik nog ouder ben dan jul lie honderdjarige mevrouw Krouwels. Ik kom juist van de Maria-stichting, waar de eerwaarde zuster Hartmut deze week 25 jaar haar liefdewerk uit oefende: Ik heb diep respect voor die nonnen en er is volgens mij alle aan leiding om de jubilaresse, die ha!) Haarlem heeft laten opereren, voort aan met zeereerwaarde te betitelen. Tja, tja.ik geloof, dat ik gemakke lijker zit dan U, meneer de Spaarne- babbelaar. Heeft u het niet wat hoog in Uw hoofd?" Sint plaatste zijn mijter onder de stoel, streek zijn zilveren haren plat en haalde op onverklaarbare wijze een fles Spaanse wijn met twee glazen te voorschijn. „Het geschenk van ieder jaar, me neer. Met een glas druivensap vlot het gesprek beter. Hoe staat het met de financiën?" „Van mij?" „Nee, dat weet ik wel, van U wordt Lieftinck niet rijk. Maar ik heb gele zen, dat er voor meer dan 112 rnillioen gulden aan bloembollen is uitgevoerd, ze doen daar maar in die bollenstreek. Van de andere kant heeft de burge meester mij verteld, dat met man en macht 5 rnillioen bij elkaar gegaard moet worden om huizen in Haarlem te kunnen bouwen. Kijk, ik weet alles, maar ik snap lang niet alles. Wat maakt die 5 .rnillioen nou uit op die 112 rnillioen?" „Het gaat om de burgerzin, Sint en dan om de ping-ping Ping Ping? Wat is dat voor een mo derne dans? O, ik zie het al aan Uw vingerbeweging aardige uitdruk king voor een arm volk met een toe komstig rijk Nieuw-Guinea. Laat U niet op Uw kop zitten, hou vast als een ouwe taaie en drink 'ns uit De wijn was weer overheerlijk en kleurde de baard van mijn gast. „Die meneer de directeur van de bussen is ook een olijkerd" ging Sint voort met een gezellig na-smak je, che wil de tarieven verhogen en ae trajec ten verkorten. Ja, ik weet wel, hij zegt een van beide, maar zijn plannen zijn zo handig, dat het zaak is hem in de gaten te houden. Laat hij oppassen het paard niet achter de bus te spannen, zoals U schreef. Het gaat om een mo- nopoliebedrijf en U weet dat ik uit Spanje kom. Maar de democraten die nen een woordje mee te spreken, als ze tenminste de kaas niet van hun brood willen laten eten. De bieten bouwers in de Haarlemmermeer zijn ook flink van leer getrokken tegen het polderbestuur, dat een vrachtauto bo nen een schip voor het bietenvervoer stelt. En ge weet. hoe ik aan mijn stoomboot gehecht ben. Dat water in die honderdjarige Meer trekt mij aan, maar ik zal er heus niet inspringen." De heiligman, die zijn beste tabbert aan had, wenkte mij een beetje dich terbij te komen. Dit gebaar wees op komende vertrouwelijkheden. „Eh die burgemeesters van Zandvoort en Velsen, nou ehjwat zouên ze in Den Haag straks doen? Kijk, ik voor mij zeg altijd tegen de Pieten: waar twee kijven hebben twee schuld. Raadsleden zijn ook niet zo gemak kelijk; ik zou er bijvoorbeeld helemaal niet voor geschikt zijn, want ik. zit veel te hoog te paard. Een van mijn knechten zit m de raad van Madrid ja zeker, die hebben we en de knaap heeft er plezier in om tegen de keer in te gaan als het verstandiger was dat niet te doen. Maar als de bur gemeester dan het kookpunt nadert en van zijn hart geen moordkuil maakt, heb je de poppen aan het dansen. Nou is 't hier natuurlijk niet. zo. Dat doen ze alleen maar in Madrid." Ik kon het grapje van Sint werke lijk niet aardig vinden. Hij had dat in de gaten en bood me daarom een nieuw glas wijn aan. Tl ij staarde in het bloedrode vocht en zei: „Ik zie in mijn boek, dat een lid van de Partij van de Ar beid in de Haarlemse raad geprotesteerd heeft tegen het uitblijven van woning bouw, waarvoor het geld nog aanwe zig is. Waarom bouwen we niet? vroeg hij de wethouder van Openbare Wer ken, nog altijd de heer Angenent naar ik weet. Deugen de adviseurs van B. W.. wel? was zijn volgende vraag. Wat 'n rare opmerkingen, meneer de Spaarnebabbelaar. Weet dat raadslid dan niet, dat de goedkeuring der plan nen moet komen van het Departement van Wederopbouw, dat beheerd wordt door zijn partijgenoten? Moet er dage lijks gesmeekt worden om een papier tje met de handtekening? Jullie zijn toch rare mensen in Holland. Als ik alleen maar eens denk aan jullie hoofdredactie, die nogal eens critiek heeft op de bloedeigen KVP, voel ik de rillingen door mijn baard. Of die hoofdredacteur niet zelf boter op z'n hoofd heeft „Sint", wierp ik op, „nou moet U ophouden. Wij leven in een ordelijk land, met vrije meningsuiting. Wij hebben voor elkander respect en kas tijden elkander als de vader die zijn kind liefheeft. Wij eren onze geeste lijkheid „Kalm aan, meneer" interrumpeer de de heiligman, „dat laatste zal ik geenszins tegenspreken. Morgen vie ren niet minder dan acht eerwaarde heren hun koperen priesterfeest in Haarlem en omgeving en er zijn knal- programma's samengesteld. Dat doet mij deugd, dat bewijst hoe groot het respect van Uw mensen wel voor mij moei zijn. Daarom zal ik Woensdag- avond met gulle hand geschenken uit delen. Sint rees op uit zijn zetel en ik daal de af om hem de hand te drukken. „Tot het volgend jaar" zei hij, het restje wijn opbergend, hou je taai MENEER DE SPAARNEBABBELAAR." hele geestelijke structuur van het dorpsleven en waren alle groepen hier door vertegenwoordigd. Na een jaar werken werd onlangs, om nog meer hieraan tegemoet te komen het aantal bestuursleden verdubbeld en bedraagt thans 8. Niet onvermeld moge blijven, dat bij de aanvang uitgesproken verte genwoordigers van hen. die per se niet tot een kerkgemeenschap willen beho ren, uitgenodigd zijn zitting te nemen, maar dit pertinent weigerden. De trage komst zo gaat het schrij ven verder van de bibliotheek bin nen de muren van het Jeugdhuis kan gezien het verloop van de feiten niet aan het bestuur van de Stichting alleen geweten worden. Vanaf de oprichting van de Stichting heeft het bestuur aan gedrongen op het toezenden van de toe gezegde ontwerp-overeenkomst. Doeh deze heeft meer dan een jaar op zich laten wachten. Het bestuur vleit zich niet met de gedachte er geheel in geslaagd te zijn een volledige eensgezindheid en samen werking in de dorpsgemeenschap tot stand gebracht te hebben, maar consta teert met voldoening, dat het van meet af aan veel sympathie ondervonden heeft en veel medewerking en dat de sympathie nog steeds groeiende is. Het is dankbaar, dat het heel veel werk voor en door het dorp gezamenlijk heeft kunnen doen plaats grijpen en het Jeugdhuis in een behoefte bleek te voorzien. Het vorige winterseizoen hadden de bestuursleden telkens te kampen met een gebrek aan ruimte, daar het Jeugdhuis zeer intensief ge bruikt werd. Ieder middag werd de jeugd daar bezig gehouden en 's avonds was er steeds iets te doen en het laat zich aanzien, dat hetzelfde deze winter het geval zal zijn. Dat de zomer zich niet leent voor dit werk en het werk binnen het Jeugdhuis dan stilstaat ls een overal voorkomend feit. Daarom is het bestuur dankbaar voor hetgeen bereikt werd ondanks de vele moeilijkheden, die er op het terrein van algemene ontwikkeling van een dorpsgemeenschap en het geven van ontspanning aan jongeren en onderen liggen. Het bestuur hoopt dan ook in staat te zijn hiermede steeds door te gaan en dit werk steeds meer tot zijn recht te kunnen doen komen en zo mo gelijk uit te breiden. Van harte hopen de bestuursleden daarin steeds op de sympathie en de steun van de Raad der Gemeente Haarlem te mogen rekenen en om iedere vorm van misverstand te voorkomen dienden deze toelichtingen. Natuurlijk is het bestuur steeds bereid opening van zaken te geven, omdat een geheimzinnig onderonsje hen zeer ver ligt. (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) 6.30, 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Jozef (Jansstraat): 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Antor'us van Padua (Nwe Groen markt): 6.30. 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30. 7.30 8.45. 9.30 (Hoogmis). 11 en 12 uur. Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark weg): 6.30, 7.45. 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6.15. 7.30. 9.00. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Lidnina (Rijksstraatweg): 6.30,7.30. 8.30 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenheid. (BloemendaaD: 7. 8.30 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur. H. Sacrament (Bloemendaal): 7.30 u. 10.15 uur (Hoogmis). O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 uur en 11.30 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. II. Bavo (Heemstede): 7.15. 8.45, 10 en 11.45 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemste de): 7, 8.30. 10.15 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7, 8.30 en 10 u. H. Adelbertus (Spaarndam): 7-30 en 10.u. (Hoogmis). Hof van Holland wist gisteravond 't Centrum te verslaan. De uitslagen zijn: Van Koersel Van Hemert Duinker De Vries Vernout De Louw Scholten v. d. Putten Dijkstra Van Hemert Hoek v. d. Putten Artsen: Ph. J- Haselager, Hoofdstraat 153, Santpoort, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort, tel. 8249. Het programma ter gelegenheid van het koperen priesterfeest van kapelaan W. Kamerbeek is als volgt: half negen plechtige Hoogmis in de Triniteitskerk, van 12.301.30 uur receptie in de pas torie, om half acht danklof. 155 155 40 23 387 170 160 40 21 4.— 100 100 35 7 2.85 100 78 35 18 2.22 80 41 32 9 1.28 80 80 32 10 2.50 230 230 30 31 7.66 250 135 30 31 4.50 230 230 24 72 9.58 170 110 24 23 4.58 250 149 32 21 4.65 250 250 32 32 7.81 In aansluiting op het verslag van de demonstratie op de R.K. Huishoud school, gehouden Woensdag 28 Novem ber, voor ouders van leerlingen-gezins hulpen, wensen wij er op te wijzen, dat het hier betreft een opleidingscursus voor leerlingen van de Huishoudschool. De meisjes, die van hieruit in een gezin in de leerpractijk gaan. zijn dus niet de gediplomeerde gezinshulpen zoals Haar lem die reeds langer kent. en waarvan het secretariaat gevestigd is op het R.K. Bureau voor Gezinszorg en Gezins hulp, Kenaupark 18. Advertentie CHAMPAGNE ge&r. Bij het raadsbesluit van 12 April 1950 is aan de Woningbouwvereniging „Onze Woning" een voorschot verleend van ten hoogste f 623.000 voor de bouw van 69 etagewoningen, 9 eengezinshuizen, 5 duplexhuizen (10 deelwoningen) en een kantoortje op een terrein gelegen aan de Eksterstraat, de P. C. Hooftstraat en de Vergierdeweg. Alleen reeds doordat gedurende de uitvoering van het werk de bouwkosten zijn gestegen tengevolge van de wettelijke voorschriften et: van wege de overheid toegestane of opgeleg de herziening van prijzen, lonen en so ciale lasten, is het toegestane crediet belangrijk overschreden. Bovendien gaan verschillende bedragen uit boven de destijds opgemaakte berekeningen. Naar schatting zal nog moeten worden be taald pl.m. f 52.296. zodat het beschik bare crediet met ruim f 104.000 zal wor den overschreden. Rekening houdende met nog onvoorziene uitgaven zou laatstgenoemd bedrag te stellen zijn op rond f 110.000. In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor het ver leende voorschot te verhogen met f 110.000 en alzo te brengen op ten hoogste f 733.000. Advertentie 'n Servies-serie „MAYA" die 'n surces is: Theeservies, 12 personen f 36.75 Ontbijtservies, 12 personen f 44.__ 6 personen f 25,— Bijpassend eierstel, kaasstolp, nest schalen, enz. 24-30 Advertentie GOED PASSENDE van roestvrij en licht materiaal of plastic (zonder metaal) worden door ons ook naar gipsmodel vervaardigd. Atelier voor Orthopaedie en Kunstledematen Gasthuisvest 17a, telefoon 18505. Door H.H. Doktoren als vakkundig orthop. instrumentmaker erkend en leverancier van rijk. gemeenten, ziekenfondsen en particulieren van steunzolen en alle orthop. apparaten. Tevens is aan onze zaak een PEDICURE- a (deling onder gedipl. leiding verbonden. Advertentie .CR dÖUTSTR - Kt HOgTSTR - '.CEN ClO.NtfMV Advertentie Speciaal adres voor Talrijk zijn de tevredenheidsbetuigin gen van onze grote cliëntelekring- Ook met de prima Televisie-ontvangst. Vraagt ook U een demonstratie aan in besloten kring. KLEVERLAAN 176-178 - TEL. 14?53

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2