Unie-verhouding is niet juist beleefd „Wagons-Lits" bestaat 75 jaar De conducteur, die uw kaartje knipt, uw schoenen poetst, uw bed opmaakt en kranten voor koopt De winterslaap van de mens DE WERELD VAN DEZE WEEK 1 K. VP.Voor Unie moet acceptabele vorm van samenwerking komen Televisie Waardevastheid binnenlandse munt vereist Tapijten knopen met een wieltje Overzeese Gebiedsdelen in Tweede Kamer Moeilijkheden voor de dagbladpers „Verlossende woord" niet in zicht Rijden naar Bagdad en Johannesburg en varen op de Donau Prins Bernhard naar Nuland FINANCIëN en ECONOMIE I BEZUINIGING OP I STAATSUITGAVEN 1 f NOODZAKELIJK Gemeente Utrecht wil Tivoli overnemen ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 PAGINA 4 Het politie-vraagstuk Verdere aanstelling van vrouwelijke officieren Jubileum H. v. d. Pol Medisch standpunt ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Liturgische weekkalender Toevallige maatregelen brengen geen oplossing PP Nadat Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer de begroting van het Zuiderzee- fonds z.h.st. was aangenomen is de alge mene beraadslaging over de begroting Uniezaken en Overzeese Rijksdelen voortgezet. Naar de mening van de heer De Graaf (KVP) heeft het weinig zin na te kaar ten over wensen: Thans geldt alleen de vraag hoe Indonesië zich als souvereine staat ontwikkelt en hoe wij kunnen bij dragen tot een zo goed mogelijke ver houding tussen Nederland en Indonesië. Zich nog steeds stellende op de basis der realiteit hoopt sprekers fractie, dat de constructieve krachten in Indonesië sterk genoeg zullen blijken om de staat tot ontwikkeling te brengen. Nederland mag eisen, dat gesloten overeenkomsten worden nageleefd. Spr. constateerde, dat het gezag der centrale regering in In donesië aan kracht wint. De hoop, dat de Unieverhouding juist beleefd zou worden, is niet in vervul ling gegaan. Sprekers fractie is bereid tot opheffing der Unie over te gaan als vooraf vast staat wat er voor in de plaats komt en dat zij vervangen wordt door een acceptabele vorm van georgani seerde samenwerking. De heer De Kadt gaat te ver als hij de ontwikkeling der verhouding eenzijdig bij Indonesië laat markeren, aldus spreker. De heer De Graaf zei nog steeds te verlangen naar een eigensoortige band met Indonesië, anders dan bij buiten landse betrekkingen pleegt te bestaan. Indonesië beschouwt Nieuw-Guinea en de Unie als twee zeer verweven kwes ties. Indonesië staat op het standpunt, dat Nieuw-Guinea rechts tot Indonesië behoort en ten onrechte door Nederland wordt geoccupeerd. Nederland kan het daarmede niet eens zijn. Het heeft geen zin besprekingen te beginnen als Indo nesië op de conferentie Nieuw-Guinea tegelijk met de kwestie der Unieverhou ding wil behandelen. Spr. is van mening, dat overdracht niet de basis van bespre kingen kan zijn. De heer Vonk (VVD) was van oordeel, dat de regering te veel treuzelt in plaats van de moeilijkheden tegemoet te' tre den. Hij klaagde over gebrek aan initia tief. Sterke actieve Nederlandse be leidslijnen zijn z.i. nodig ter bevordering van een goede verhouding met Indo nesië. Spreker constateerde een toene mende onverschilligheid van Nederlan ders met betrekking tot Indonesië. De heer Zandt (SG) betoogde, dat ge handhaafd moet worden het standpunt, dat Nieuw-Guinea tot Nederland be hoort. Hij maakte bezwaar tegen mar chanderen. De heer Welter (K.N.P.) betoogde, dat het kabinet, dat de Unie verdedigde in wezen hetzelfde is als het huidige, dai, d§zé Unie met onverschilligheid behan delt. Spr. was van oordeel, dat Neder land beter duidelijk had moeten maken,- dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea gehandhaafd dient te worden. Onze houding ten aanzien van Nieuw-Guinea is niet oprecht geweest, zo zei hij. Dal heeft de "Indonesiërs diep getroffen. Wat in wezen een kwestie van de eerste 'orde had moeten zijn is ondergeschikt ge maakt aan de binnenlandse politieke verhoudingen. De verdere behandeling van deze be groting werd uitgesteld tot in de loop der volgende week. Moeilijkheden om de pers Vervolgens heeft de Kamer een begin gerrfaakt met de algemene beraadslagin gen over de begroting van Financiën. De heer Ritmeester (V.V.D.) betoogde, dat de dividendstop geen landsbelang is en dat de belasting op de speculatie winst moet worden afgeschaft. De af wikkeling van de oorlogsschade-uitke ringen moet z.i. worden bespoedigd. Hij wilde verder heffing van omzetbelasting aan de bron. De moeilijkheden voor de dag bladpers besprekend, zeide hij, dat twee oplossingen mogelijk zijn en wel: a. De regering verstrekt de dagbladpers Canadese dollars voor dc aankoop van Canadees papier; b. De omzetbelasting op advertenties wordt afgeschaft. Hij drong op een spoedige beslissing aan. O.m. pleitte hij nog voor wettelijke regeling voor het rechtsherstel ten aanzien van effecten. De heer C. van den Heuvel (A.R.) vond, dat het verloop der oorlogsscha- deiegeling teleurstellend is geweest. Wegens de vertraging krijgt men boven dien door de waardevermindering van het geld steeds minder. Hij keurde het af. dat de minister geen prioriteit wil verlenen aan 'de uitgaven voor de oor- lcgsschaderegeiing. Zich aansluitend bij het betoog van de heer Ritmeester vroeg hij tevgns aandacht voor de moeilijk heden. welke periodieken ondervinden. De heer Hofstra (Arb.) ging accoord met de wens van de heer Ritmeester tot wettelijke regeling van het rechtsher stel voor effecten en met de wens inzake het courantenpapier. Om zeven uur is de vergadering ge sloten. Met betrekking tot de beschouwingen ten aanzien van het politievraagstuk deelt minister Mulderije de Tweede Ka mer mede, dat van hem. wegens de kor te periode, gedurende welke hij met de leiding van het departement is belast, bezwaarlijk het verlossende woord met. betrekking' tot dit moeilijke vraagstuk hetwelk welhaast een eeuw heeft bestaan kan worden verwacht. Hij heeft het voornemen het beraad over dit probleem, mede met het oog op de rust in de onderscheidene politiecorpsen zelve, op niet geforceerde wijze voort te zetten. Een regeling, welke uiteindelijk zou leiden tot een sterke concentratie, zou geen aanbeveling verdienen. Het ligt in het voornemen in de loop van 1952 over te gaan tot verdere aan stelling van vrouwelijke officieren bij het corps Rijkspolitie, die op het gebied van de kinderpolitie, werkzaam zullen zjjn. Vandaag was het veertig jaar geleden, dat de president-directeur van het Al gemeen Nederlands Persbureau, de heer H. H. J. v. d- Pol, zijn intrede deed in de wereld van de Nederlandse Dagblad pers. (Van onze speciale verslaggever) Mocht u wij weten niet of u er behoefte aan heeft een treinconducteur willen zien, die behalve uw kaartjes knipt, ook uw schoenen poetst, uw bed opmaakt, een krant voor u koopt en desgewenst verversingen aandraagt, dan moet u naar de slaapwagens van de Compagnie Internationale des Wcsgons-Lits et des Grands express Européens gaan. Daar zult u een heuselijke treinconducteur aantreffen in een kastanjebruin uniform, die eerst met de hartstocht, zijn kaste waardig, uw plaatsbewijzen wil zien en perforeren en nadat dat kaartje in orde is bevonden, zich gaat uitsloven om u het leven dat gedeelte althans dat u in bed doorbrengt zo aangenaam mogelijk te maken. Die conducteur is uw but ler, uw valet, uw loopjongen en uw gids tegelijk, die u tijdens de lange, dikwijls naargeestige, nachtelijke, internationaletrajecten alle comfort verschaft, welke u in een hotel geboden zou worden. De Compagnie, bij welke dit voortreffelijk manspersoon in dienst is, bestaat op 4 December, aan de vooravond van Sinter klaas, 75 jaar. En daar wij slapen zulk een uitgelezen bezigheid vinden, zijn wij bereid de „Wagons-Lits", die de gelegenheid biedt tot slapen, daar waar dat prac- tisch niet mogelijk is, te huldigen. De begrippen „koud'' en „ongevoelig" staan in het taalgebruik dicht bij elkaar. Een mens, die zijn gevoelsleven verbergt achter een harnas van onverschil ligheid, of wiens zogenaamde menselijke gevoelens door harde levensomstandigheden of door een psychiatrische kwaal in het ergste geval zijn uitgeblust, wordt „koud" genoemd. Maar ook letterlijk is het één het gevolg van het ander. Voor kleine operatieve ingrepen als de punctering van een abces, een huid- snede, e.d., wordt door be vriezing met een koudma kende vloeistof een plaatse lijke en tijdelijke ongevoelig heid verkregen. Afkoeling van een lichaamsdeel geeft verlangzaming van de levens processen in dat deel, samen trekking van de bloedvaten en verdoving van de zenuw- vezels. Op dit mechanisme berust ook de behandeling van sommige oppervlakkig gelegen kwaadaardige aan doeningen. Voor de oorlog heeft men in Amerika genoemd prin cipe toegepast op kankerge zwellen. Als de gezwellen afgekoeld werden tot. onder 32 Celsius stond de karker- groei stil. Diep gelegen kan kercellen bleken echter voor bevriezing onbereikbaar. Men vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn ook de groei van deze cellen te verlammen door het gehele lichaam tot bijvoorbeeld 30 af te koelen. Dc overweging was. dat hoge koorts op be paalde ziekteprocessen een genezende uitwerking heeft, terwijl koorts toch voor het gezonde lichaam bepaald slecht is. Misschien was een zeer lage temperatuur in ge ijkte gevallen ook weldadig. Na rijp beraad werd de proef genomen. Wat gebeurde? De patiënt zakte bij 32 (dit is 5' beneden de gebruike lijke lichaamstemperatuur van de mens!) in een diepe, rustige, droomloze slaap. De pols was niet meer voelbaar, de hartslag nog slechts aan toonbaar met een electro- cardiograaf. Bij verhoging van de temperatuur unt- waakte de patiënt tevreden glimlachend en bleek de her innering over een periode van ettelijke dagen verloren te hebben. Men had het dus klaargespeeld om de mens op kunstma tige w ij z e een „w i n- terslaap" aan te doen die in alle opzichten vergelijk baar is met de winterslaap van dieren. Een ontdekking van groot formaat? Neen, ze ker niet. De Indische fakirs kenden deze slaaptoestand reeds veel eerder. Zij hadden niet eens ijs nodig om voor ettelijke dagen en weken on der zeil te gaan. Zij concen treerden zich op hun li chaam, keerden met hun to taliteit binnen het beschut tende huls van hun gevoel loos wordende huid en ver stilden dusdanig, dat zij het lange tijd in een hermetisch gesloten kist begraven ondqr een paar meter aarde konden uithouden. Dit neemt niet weg', dgt de bovenomschre ven kunstmatige winterslaap een belangrijke aanwinst in de geneeskundige behande ling kan gaan betekenen. In 1939 hebben enkele psychia ters van het Mc. Lean Hos pital de winterslaap be proefd bij een tiental ern stige patiënten, die ondanks diverse andere behandelingen 'verward, ontoegankelijk en angstig-g'espannen bleven. De patiënten werden gewik keld in een soort deken, die met behulp van door een buizennet stromende combi natie van pekel en glycerine afkoelde tot 24". Naarmate de temperatuur daalde, wer den zij menselijker en beter aanspreekbaar, totdat ze tenslotte insliepen. De psy chiaters noemden de resul taten van de behandeling zeer bemoedigend. Eerlijkheidshalve moet ik er bij vertellen, dat de „win terslaap" nog nergens in de officiële Europese psychia trische literatuur is doorge drongen, wellicht de (reden waarom ik U over de win terslaap iets durf te vertel len. Niet onmogelijk, dat het bij deze Amerikaanse experimenten zal blijven. In dal g'eval heb ik slechts de hand gelegd op een curio sum en U iets medegedeeld dat alleen maar interessant en, onderhoudend is. Met op zet ben ik uitgegaan van de plaatselijke bevriezingen ben geleidelijk gekomen tot de afkoeling van een geheel lichaam, omdat U anders te gemakkelijk wordt herin nerd aan gangsterverhalen, waarin de kreet: „Ik maak je koud....!" nu niet be paald een vriendelijk drei gement heet te zijn. Degenen onder U, die last hebben van slapeloze nach ten, zullen nu wellicht ge neigd zijn om de ramen wijd open te zetten en zon der dek op hun bed te gaan liggen teneinde de ver wachte genoegens van een „winterslaap" te ondergaan. Deze lieden moet ik waar schuwen voor de nood lottige gevolgen van een eigenmachtige poging tot afkoeling. Zij doen er beter aan het raam maar weer o.p een kier te zetten en er een paar dekens bij te nemen. Een warm bed is een eerste vereiste voor een gezonde slaap. Dat zij niettemin wak ker blijven heeft een andere oorzaak. Zij verlangen tè veel uren slaap, waaraan zij misschien geen behoefte hebben; zij zijn overspannen en nemen de problemen van de dag, van hun werk of van hun gezin mee onder de de kens; zij worden 's nachts be laagd door een in het voor- bewustzijn afgegleden pro bleem, dat overdag door af leidende werkzaamheden op de achtergrond wordt ge drongen; of nog iets anders. Laten deze „nach- wakers" eens met hun huisarts gaan pra ten. „Dormir c'est se désinté- resser", zei de Franse denker Henri Bergson, hetgeen zo veel wil zeggen als: ban de dingen van de dag uit uw hoofd; stel geen belang in datgene wat was, is en zal zijn. Laat uw hersenen in rust. ontspan ze. Richt even tueel uw gedachten op iets wat niet van deze aarde is. Bidt een eenvoudig gebed; waarschijnlijk zal deze op waartse beweging u weg voeren in de vredebrengende slaap, die voortduurt totdat het lichaam zich uit eigen herwonnen kracht weer gaat roeren, of totdat uw wekker alarm slaat. J. M. t Het was de Belgische ingenieur Georges Nagelmackers, die op 4 Dec. 1876 te Brussel de Compagnie Inter nationale des Wagons-Lits stichtte. Hij kon daarbij rekenen op de daadwerke lijke steun van koning Leopold II, wiens naam bovenaan de lijst van aandeel houders prijkte. Enige jaren later werd door de maatschappij 'de bekende „Orient-Express" ingesteld en werd aan de naam van de Vennootschap toege voegd „et des grands Express Euro- De berichten uit Italië doen denken aan het oude verhaal van de Zondvloed. „De wateren zakken", zo wordt gemeld, en dit zakkende water stroomt langs na tuurlijke of kunstmatige uitlaten, welke laatste dezer dagen met dyna miet werden gemaakt, naar de Adriatische Zee. Maar het zal naar schat ting nog wel meer dan acht maanden duren, vóór de vele duizenden hec taren verdronken land weer droog zullen zijn. Inmiddels is men met man en macht begonnen de duizenden cadavers van vee op te ruimen, op dat epidemieën zullen kunnen worden voorko men. Meer dan honderd duizend mensen zijn door het water van huis en haard verdreven en ze zullen voorlopig nog niet kunnen terugkeren. Maar het bericht, dat „de wate ren zakken" zal hen allen met nieuwe hoop ver vullen. De berichten over het beëindigen van de wa tersnood in Italië maken nm geen melding van het optre- K W den van een jS duif met een groen takje in de snavel. In Korea echter werd «en vredesduif ge signaleerd! In de laatste dagen is er vrijwel geen schot meer gevallen, de soldaten der V.N. kunnen hun tegenstanders zien voetballen en de verduis teringsvoorzorgen worden niet meer toegepast. Deze toestand baart de gene raals der troepen van de V.N. grote zorg, want als het moorden eenmaal is opgehouden zal het moei lijk zijn het opnieuw te laten beginnen. Aan Noord-Koreaanse kant werden vreugdevuren ont stoken en het is geen wonder, dat overal in de wereld velen hopen, dat het huidige voorlopige bestand tot een definitie ve waoenstilstand zal leiden. Dit zou wellicht vrede betekenen tegen Kerstmis, waarna men misschien ook vorderin gen zou kunnen maken bii de verdere pogingen om de oorlogsdreiging uit te bannen. Tot nu toe is men hiermee helaas nog niet veel verder ge komen. Wisjinskl heeft in Pa rijs in de politieke com missie van de V.N.-As- semblée ver klaard, dat Rus land onder be paalde voor waarden wel bereid zou zijn een inspectie door een inter nationaal or gaan van de be wapening te aanvaarden, maardan moest er tegelijkertijd een verbod van de atoomwapens worden afgekondigd en de bestaande atoomwapens dienden dan tevens ver nietigd te worden. Voorts diende hij een twaalftal amendementen in op de voorstellen der Grote Drie. die aan drie Mohamme daanse landen, Irak, Pa kistan en Perzië aanlei ding gaven een poging te doen tot het vinden van een comnromis tussen Oost en West. Opmerke lijk was de steun, die dit pogen ondervond vsn India. Indonesië en ande re Aziatische staten en dat waren ook de sug gesties. die bij deze gele genheid naar voren wer den gebracht. Deze vroe gen aan de Ver. Naties te willen besluiten het toe passen van de atoombom tot ..genocide", d.w.z. mis dadig uitroeien van be volkingen, te verklaren. Iets wat dus gelijk zou staan met de uitroeiing van de Joden door de Duitsers. Ook werd ge vraagd het bombarderen van steden tot ..oorlogs misdaad" te kwalificeren. Naar wordt gemeld, vindt dit initiatief van Irak, Pakistan, Syrië en de an dere Aziatische landen, die er zich bij aansloten, veel waardering, ook in Europa en Amerika. Maar het wederzijdse wantrou wen verhindert voorals nog, dat het verwezen lijkt kan worden. Hoe groot het wan trouwen en de vrees voor Russische agressie is, bleek dezer da gen nog weer duidelijk uit een verklaring van maarschalk Tito, het staatshoofd van Joegoslavië. Hii verklaarde, dat Rusland te-- wille van be paalde te bereiken imne- rialistische doeleinden, eventueel bereid zou zijn een derde wereldoorlog te riskeren. Hij wees op het meedogenloos regiem in de y omiriformlanden. waar Russische landvoogden elke nationale vrijheids drang onderdrukten met het doel de volkeren van de Komlnformlanden (Hongarije, Tsjeehoslowa- kiie, Roemenië. Bulgarije. Polen. Albanië) eventueel als kanonnenvoer voor het Rode Leger te kunnen misbruiken. Inderdaad blijken de Russen strenge meesters te zijn, zoals nu weer aan de dag trad bij de arrestatie van de vroe gere Tsjechische vice- premier Rudolf Slanskv. die kortgeleden nog als een verdienstelijke staats man en partijleider werd gehuldigd. Thans is hij in staat van beschuldiging gesteld, omdat hij deel zou hebben genomen aan een „samenzwering tegen de staat". Naar aangeno men moet worden, be stond zijn „misdaad" voornamelijk jn zijn ver zet tegen „de Tsjechoslo- waakse afhankelijkheid van de Sovjet-Unie." Wat ook de betekenis mag ziin van deze nieuwe arresta tie, bovenal blijkt er wel uit. dat de Russen elke poging van de aan de Sovjet-Unie onderworpen landen om een eigen po litiek te voeren, met ijze ren vuist de kop indruk ken. Het is geen wonder, dat de vrees, in Europa voor al, buitengewoon groot is ten aanzien van de Russen en hun allerminst onschuldige be- doelingen. Het is bekend, dat de Russen over enorm sterke militaire kracht beschikken: men spreekt van honderden di visies, waarmee zij West- Europa op elk door hen gewenst moment zouden kunnen overstromen. De beroeringen in Azië en in Afrika worden in Rusland gezien als een onherstel bare verzwakking van de Westerse macht. De vrees, dat het eigen machtsbe wustzijn de Russen onder deze omstandigheden naar het hoofd zou kunnen stijgen en hen tot een va- banque politiek zou kun nen leiden, schijnt zeker niet ongegrond. Met de vorming van een Euro pees leger als tegenweer tegen een Russische drei ging, schiet men intussen weinig op. en ook de Eu ropese integratie maakt weinig vorderingen. Vol gens de laatste berichten verwierp Engeland het bekende plan-Schuman en verklaarde de Britse mi nister Sir David Maxwell Fvfe. dat Groot-Brittan- nië niet volledig en on voorwaardelijk zou deel nemen aan de Europese verdediging. In Frankrijk verklaarde generaal De Gaulle zich tegen een Europees leger en keerde hij zich fel tegen de over heersende rol van Ame rika in de wereldpoli tiek!Dat Europese leger-in-wording zou ove rigens pas in 1952 over 40 divisies beschikken en eerst tot 100 divisies uit groeien in1954. Ten minste als men in staat zal zijn de enorme kosten, die hiervoor benodigd zullen zijn, op te brengen! péens", welke naam zij thans nog draagt. De eerste wagens waarmede de „Wa gons-Lits" op de „ijzeren weg" verscheen, waren in vergelijking met de grote lu- xueuse wagons, waarmede thans wordt gereden, als kruiwagens vergeleken bij een nieuwe Delahaye, Zij waren niet langer dan negen meter en kenden slechts twee assen. Er waren slechts drie compartimenten met elk vier bed den. In 1880 werden de eerste wagens met twee-assige draaistellen op de baan gebracht en sedert die tijd namen de wagons in lengte en luxe toe. Thans rijden er wagons met twaalf comparti menten en in totaal dertig slaapplaat sen. Bij de uitvinding van de harmoni ca-verbinding tussen de rijtuigen werd. het mogelijk van de ene wagen naar de andere te lopen en hierdoor ook kon den de reizigers in de slaapwagens de restauratie-rijtuigen bereiken. Vooral deze laatste verbetering droeg er aanzienlijk toe bij reeds lang gekoesterde plannen te verwezenlijken, namelijk het scheppen van grote ver bindingen tussen de voornaamste ste den van het continent. De eerste van deze treinen, de Oriënt-Express, start te op 5 Juni 1883. Door deze expresse- trein werd de verbinding tussen Parijs en Constantinopel met niet minder dan dertig uren bekort. In hetzelfde jaar kwam de Rome-express tot stand, vier jaar later de Zuid-Express van Parijs naar Madrid en kort voor ne gentienhonderd reed de eerste ex- pressetrein van de Compagnie Inter nationale van Parijs naar Leningrad, toen nog St. Petersburg geheten, met een aftakking naar Moskou. Tot aan de revolutie in 1917 had de maatschappij grote belangen in Rusland. Zij exploi teerde daar verschillende slaapwagen- en eetwagendiensten, waarvan de be langrijkste was de op de trein van Pa rijs naSr Leningrad aansluitende Transsiberische Express, de grootste schakel in de verbinding over land tussen het Westen en het Verre Oos ten. De revolutie van 1917 maakte voor deze maatschappij een einde aan haar werkzaamheden in Rusland. Maar inmiddels had de Compagnie In ternationale vaste voet gekregen in N. Afrika, in Egypte en in de Belgische Congo en in Klein Azië. Met treinen van de „Wagons-Lits" kan men oostwaarts in één ruk rijden tot Bagdad en zuid waarts tot Johannesburg. Na de oorlog ontstond de Scandinavië-Zwitserland- Express. waardoor men noordwaarts tot Fredrikshavn kan rijden. In 1900 beschikte dc maatschappij over 1000 wagons, in 1914 was dat aantal ruim 1600 en kort voor de Tweede We reldoorlog reden er bijna 2000 wagons van deze Compagnie over de spoorwe gen van een belangrijk deel der wereld. Dit waren niet alleen slaapwagens, al zou de naam .„Wagons-Lits" die gedach te wekken. Ook restauratierijtuigen en pullmanrijtuigen zijn in deze aantallen begrepen. Want behalve de reizende mens de nodige rust te verschaffen, draagt de Compagnie er eveneens zorg voor dat de inwendige mens tijdens de lange reizen degelijk gesterkt kan wor den. En dit niet alleen in het internatio nale verkeer. In Nederland, België, Frankrijk en Denemarken exploiteert de Maatschappij op de binnenlandse trajec ten de zgn. treinbuffetten. Het sterkst is dit deel van het impo sante bedrijf in Nederland uitgegroeid. Nagenoeg alle gestroomlijnde expresse- treinen, zijn voorzien van een buffet, waar de reiziger een summiere lunch kan gebruiken en verschillende verver singen tot zich kan nemen. Voorts bezit de maatschappij hotels en restaurants in vele plaatsen van de wereld. Vroeger heeft zij zich wel eens beziggehouden met het exploiteren van buffetten en restauraties op schepen. Zo trof men de Compagnie aan op de ple zierboten op de Donau, de Weichsel en op het Kanaal. Dat is voorbij. Contacten met de luchtvaart heeft de Compagnie slechts op de vliegvelden. Zij exploiteert restaurants op de vlieg velden Orly,. Le Bourget, Innsbruck, Tunis, Algiers en Casablanca. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië ms. „Oranje" (26 December), Nieuw Guinea s.s. „Raki" (20 Decem ber), Ned. Antillen ms. „Helicon" (12 December), Suriname ms. „Poseidon" (18 December), Australië en Nieuw Zeeland Via Engeland (1 December). Canada ms. „Black Tern" (3 December) en ms. „Noordam" (6 December). De eerste slaapwagen van de „Wagons Lits". Gisteravond zijn wij getuige geweest van de geboorte van AVRO's bonte te- levisietrein. Dat was een plechtigheid, waarvoor iedere televisieliefhebber zich van een pftatsje bij een toestel had ver zekerd, want bij deze uitzending werd voor het eerst in de geschiedenis van de 'Nederlandse televisiestichting ge bruik gemaakt van de televisie repor tagewagen. Deze wagen stond opgesteld in Hil versum bij de AVRO-studio en van daaruit werden de in de studio gemaak te opnamen rechtstreeks doorgezonden naar Bussum. De weg van Bussum naar de kijkers mogen wij bekend veronder stellen. Technisch gezien achten wij dit ex periment zeer redelijk geslaagd. Want al mag het dan waar zijn," dat er nog al eens storingen optraden, en dat vooral de beelden uit de zaal niet voldoende lichtsterk bleken, daar staat tegenover dat het camerawerk tamelijk beweeglijk was en dat eentonigheid werd voorko men. Wat verder de storingen zelf be treft: tijdens een liedje van Alex de Haas ontstond er plotseling tussen de muziek en het rondwentelende beeld een merkwaardige rhythmische overeen stemming. Het scheen alsof bij toverslag de absolute film in volle luister was herboren en op het gevaar af gran dioos te worden misverstaan willen wij toch wel verklaren dat wij dit het ver rukkelijkste moment vonden dat wij tot dusverre van de vaderlandse televisie beleefd hebben. Het karakter van deze bonte televisie- trein was natuurlijk al bij voorbaat be paald. Het was het karakter van de bonte Dinsdagavondtrein, zij het dan aangepast aan de eisen die de televisie stelt en, eerlijk gezegd, het was zeüs minder vervelend dan wij gevreesd hadden. Het' geheel werd ingeleid door Alex de Haas, die naar hij zeide, ook 25 jaar geleden de bonte Dinsdagavondtrein had geopend. Vervolgens waren er Max Woiski en zijn orkest (zijn ronddansen de Surinaamse dames kunnen wij wer kelijk niet bewonderen), een duo par terre-acrobaten, drie rolschaats-virtuo- zen en het Scapinoballet met een aar dige Russische idylle, die echter voor de cameramannen een te grote opgave vormde. Vóór de pauze noteerden wij nog een tweetal programma-onderdelen, die zeer teleurstelden. Dat was op de eerste plaats het in iedere uitzending opdui kende weerpraatje, dat ook in iedere uitzending weer onduidelijk en eentonig is, en op de tweede plaats was dat een overigens zeer bescheiden en rustige dame, die ons met tal van voorbeelden kwam vertellen wat wij met Sinterklaas nu eigenlijk onze wederhelft cadeau moeten geven. Welnu, dat wensen wij nog altijd zelf te bepalen en het lijkt ons gezelliger wanneer de televisie op houdt ook bij zulke zaken paedagogie te bedrijven. Het programmatje, gewijd aan Rotterdam tenslotte, is ons aanmer kelijk beter bevallen. Daarbij werden film- en studio-uitzending heel handig afgewisseld. Alleen moet het ons van het hart, dat de nog al bewogen uiteen zetting over Zadkine's monument ons kippenvel bezorgde. Sentiment is goed, maar drie letters meer en het resultaat is ongenietbaar. ALB. W, De gemeente Nuland heeft in de twee de etappe de strijd om de anjertrophee gewonnen en zich daardoor verzekerd van een prinselijk bezoek. Maandag middag om half drie zal Z.K.H. Prins Bernhard de wissel-trophee, die nu ge durende veertien dagen in handen van Standdaarbuiten is geweest, op het ge meentehuis overhandigen aan de burge meester van Nuland, die er gedurende de komende veertien dagen de tijdelijke eigenaar van zal zijn. Per 15 December gaat de trophee naar de gemeente die het grootste aantal anjer-loten heeft verkocht, zeer waarschijnlijk dus een der grote gemeenten. ZONDAG 2 Dec.: le Zondag v. d. Adven,, Mis v. d. dag; 2 H. Bibiana; 3 tot de H. Maagd; (Utrecht; 2 H. Catharina; 3 H. Bi biana); Credo; prefatie v. d. H. Drievuldig heid*1 paars. MAANDAG: H. Franciscus Xaverius, be lijder; eigen Mis; 2 gebed v. d. Zondag; gewone prefatie; wit. DINSDAG: H. Petrus Chrysologus. bis schop, belijder, kerkleraar; eigen Mis; 2 gebed v. d. Zondag; 3 H. Barbara; Credo; gewone prefatie; wit. Breda: H. Barbara, maagd, martelares; Mis Loquebar; 2 H. Petrus; 3 gebed v. d. Zondag; Credo; ge wone prefatie; rood. WOENSDAG: Mis v. d. Zondag; 2 H. Sab- bas; 3 tot de H. Maagd; geen Alleluja; ge wone prefatie; paars. Breda: onder oc taaf v. H. Barbara; Mis v. h. feest; 2 ge bed v. d. Zondag; 3 H. Sabbas; Credo; ge wone prefatie; rood. DONDERDAG: H.Nicolaas, bisschop, be lijder, eigen Mis; 2 gebed v. d. Zondag; (Breda: 2 H. Barbara: 3 v. d. Zondag: Credo); gewone prefatie; wit. VRIJDAG: H. Ambrosius, bisschop, be lijder, kerkleraar; eigen Mis; 2 v. d. Zon dag; 3 vigilie van O.L. Vrouw; Credo; ge wone prefatie; laatste evangelie v. d. vi gilie; wit. Breda: 2 H. Barbara; 3 v. d. Zondag; 4 vigilie. Eerste Vrijdag v. d. maand: plechtige votiefmis ter ere v. h. H. Hart; Mis Cogitationes; 2 gebed v. d. Zon dag: Credo: prefatie v. h. H. Hart; wit. ZATERDAG: Onbevlekte Ontvangenis v. Maria; eigen Mis; 2 gebed v. d. Zondag; Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. ZONDAG 9 Dec.: 2de Zondag v. d. Ad vent; Mis v. d. dag; 2 Onbevl. Ontvan genis; (Breda: 3 H. Barbara); Credo; pre fatie v. d. H. Drievuldigheid; paars. De jongste obligatieuitgiften, name lijk van de gemeenten Vlaardin- gen en Arnhem, bieden iets ge heel nieuws op het gebied van de beloning van het spaargeld der gega digden. De variabele rente biedt fiscale en andere individuele voordelen voor de beleggers, waarop wij hier verder niet behoeven in te gaan. Dit alles heeft echter weinig waarde, indien men niet zeker is van de toe komst van de munt, van de koopkracht van het nationale ruilmiddel. Zo juist verscheen het jaarverslag over 1950 van de Hollandse Bank Unie, een instelling, welke door haar wijde buitenlandse, met name Zuid-Ameri kaanse belangen uiteraard een ruimere blik nodig heeft dan wanneer zij haar activiteit louter op het binnenland zou richten. Wat schrijft de hoofddirectie in de aanvang van haar verslag? „Het is geen enkele staat mogelijk, zonder vertrouwen in de waardevast heid van de binnenlandse munt, een sfeer van monetaire rust te scheppen. Voor het verwezenlijken van deze oud tijds normale, thans schijnbaar onbe reikbare toestand behoort tot een ver gaande versobering en bezuiniging van staatsuitgaven te worden overgegaan". „Toevallige maatregelen, welke geno men worden met voorbijzien van deze allereerste eisen, zoals belastingverzwa ringen, huurstop, bouwstop, dividend stop, speculatiewinstbelasting, bedrijfs- credietbeperking, oefenen wellicht tij delijk enige invloed uit, maar kunnen nooit een definitieve oplossing in de grote lijn naderbij brengen". De speculatiewinstbelasting belem mert het beursverkeer en verhindert een reële koersvorming; de bedrijfscre- dietbeperking belemmert productiever hoging en export; de bouwstop maakt inbreuk op de rechten van de mens op een rustig gezinsleven zonder inmen- /edereen heeft wel in zijn familie- en kennissenkring een paar mensen, die eindeloos en eindeloos met dik ke kleine wollen draadjes en een naald bezig zijn en wier naarstig gepriegel op de duur na maanden en jaren werken uitgroeit tot een prachtig en oersterk tapijt, tafelkleed of kussen overtrek en dat soort dingen meer. Niet iedereen komt dan op het idee om iets uit te vinden, dat deze fraaie huisvlijt wat sneller van stapel doet lo pen, zoals die smid uit het kleine Deense dorpje, die voor zijn huisgeno ten een apparaatje vervaardigde, viaar- mee het knopen van tapijten twintig keer vlugger gaat dan met de klassieke naald. Al spoedig zaten niet alleen de huis genoten, maar zowat het hele dorp met zyn apparaatje over een lap jute te De „wielen." Na een tijdje kwam de wolfa brikant, die het dorp altijd bevoorraad de, informeren wat er aan de hand was, omdat het wolverbruik juist in dat ene dorpje zo sterk gestegen was. De uitvinding bleek derhalve ook voor die fabriek voordelig en zij wist de rechten op de tapijtnaald tc verwer ven. Nu is het al zo, dat één op de vijf families in Denemarken haar eigen ta pijten vervaardigt met behulp van de nieuwe vinding. Het apparaatje woral ook al verkocht in alle landen van Europa en in de Verenigde Staten van Amerika. Omdat men met dit nieuwe twintig maal zo vlug opschiet aan mei het oude handwerk, gaan ook hoe lan ger hoe meer mensen er toe over ze ij hun tapijten te vervaardigen. werkwijze is trouwens heel sim pel' men neemt een stuk hessian (een soort jute) in de viaat, die het te ma ke tapijt moet heb ben. Men spant dat 0p een spanraam. dat voor een paar gulden te koop is Dan tekent men zeil het patroon op de stof, voor zover men althans een patroon wil hebben en voorzover men geen jute gekocht heeft, ivaarop al een patroon gedrukt is. De rest is dan ge makkelijk genoeg. Men neemt het ap paraatje. dat onge veer dertien gulden kost, steekt er de draad in en gaat maar draaien. Het resultaat is verbluf fend. Ook al stuurt men niet al te best als beginneling, toch ziet het werk, als men het om draait (men werkt namelijk aan de verkeerde kant) er zeer egaal uit. Enfin, het Is de moeite waard eens naar een demon stratie te oaan kij ken. Van 10 Decem ber af o.o. m een der grote Amster damse warenhui zen. C. J. ging van ongewenste medebewoners, terwijl eveneens de huurstop het schep pen van woningruimte in de weg staat; een te sterk aangedraaide belasting- schroef ondermijnt de ondernemings lust en arbeidsvreugde van hen, die de werkverschaffers bij uitnemendheid waren- Dit heeft desastreuze gevolgen voor de zelf-financiering der bedrijven, voor de werkgelegenheid en de produc tieopvoering. Tenslotte onthoudt dc di videndstop aan de gevers van risico dragend kapitaal het hun toekomende en betekent deze een rem op de lust tot beleggingen in ons land van buitenland- ze zijde. De verhouding tussen uitgekeerde lonen en belastingen enerzijds en uit gekeerde dividenden anderzijds heeft zich in de landen, waar dividendstop van kracht is, in vergelijking met vóór de oorlog belangrijk gewijzigd- Van de totale bedrijfsinkomsten wordt thans een onevenredig groter percentage dan vóór de oorlog door de verhoogde be lastingen en lonen opgeslokt, terwijl winstuitkeringen sterk aan banden zijn gelegd. Ten opzichte van vóór de oorlog heeft I Deze week het risicodragend kapitaal derhalve geen compensatie ontvangen "voor de belangrijk grotere risico's, welke thans, mede als gevolg van de sterk gestegen prijzen, moeten worden aanvaard. Wanneer de juistheid van begrip pen zoals „vertrouwen in de landsmunt", „sluitend staats budget" en „evenwichtige betalings balans" wordt erkend, lijkt de verwe zenlijking daarvan alleen dan bereik baar, wanneer slechts de werkelijk eco nomische verantwoorde en noodzake lijke uitgaven worden toegestaan, doch daarnaast alle overige, zelfs de mis schien wenselijke, voorshands niet wor den verricht. Daarbij dient te worden overwogen of vele overheidsmaatregelen, die thans een groot apparaat vereisen, niet op meer afdoende wijze kunnen worden uitgewerkt of geheel worden afgeschaft De alsdan vrijkomende werkkrachten, welke tot dusver economisch onproduc tieve arbeid verrichtten, zouden dan in het direct productieve arbeidsproces kunnen worden ingeschakeld. Tenslotte leidt de gelijkschakelings idee. met betrekking tot de arbeidslonen tot het begrip „loon naar behoefte", hetgeen de arbeidsprestatie vermindert en, in verband met de loonstop, een on recht betekent voor ijverige en kundige werkers, met het gevolg' dat opvoering der productie wordt belemmerd. Aan het begrip „loon naar prestatie" met handhaving van een redelijke bestaans zekerheid dient, zowel in 's lands be lang als in het welbegrepen belang van de goede arbeider, de uiterste aandacht te worden geschonken en zulks des te meer, omdat een kostprijsverlaging der productie daarbij niet onwaarschijnlijk lijkt. Reeds jaren achtereen bestaat een chronisch tekort op de Nederlandse be talingsbalans, welker primaire oorzaak door de Hollandsche Bank Unie wordt toegeschreven aan de wisselkoersver houdingen. Nederland volgt reeds zes jaar lang een aanpassingspolitiek zon der werkelijk succes te hebben bereikt. Hieruit volgt dat de spanningen blijk baar te groot zijn, zodat voor het be reiken van hét zo noodzakelijke mone taire evenwicht binnenlandse prijs- -en loonwijzigingen van zeer ingrijpende aard zouden moeten plaats vinden. Ge beurt dit niet, dan blijft als andere mo gelijkheid over een verandering van de wisselkoers! (Van onze correspondent) B. en W- van Utrecht hebben aan de gemeenteraad voorgesteld te besluiten tot overneming van de aandelen va» de N.V. Tivoli. Het voorstel, waarover in de raads vergadering van 6 Dec. a.s. zal worden beslist, staat in verband met het voor nemen van de N.V- Tivoli om over te gaan tot liquidatie der N.V. in verband met het heersende tekort aan geldmid delen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 4