Eventuele verdere progressie in de kinder bijslagen wordt nader bezien EmcDE noobmah: He &l&ekthet We gaan een critieke tijd tegemoet VRAGEN VAN LEZERS Koningin Juliana onthult monument in Rotterdams stadhuis Soldateske krabbels r 1 D Nationalisatie aanvaard Prinses Wilhelmina aanwezig H Terugkeer naar oude toestand is niet waarschijnlijk De P.B.O. op mars Vorming van een Europees leger verloopt niet vlot STERKER DOOR STRIJD n r MINISTER JOEKES TOT TWEEDE KAMER Grotere werkloosheid Zilveren professie/eest broeder Vencmtius Op Ste Marie te Huybergen Javasche Bank Rotterdam streed als geheel Nederland, maar het leed uitzonderlijk SCHEEPVAARTBERICHT1N ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 PAGINA 5 A" IF ttV MINISTER STIKKER UIT ROME TERUG, 55 55 Geen overname andere banken SINTERKLAAS VOOR DE KANTONRECHTER Minister Van den Brink op de Drentse olievelden Voor onze amateurfotografen MEMOIRES (I) j In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer wijst de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid er op, dat hij niet slechts aan de Sociaal-Economische Raad heeft voor gelegd de vraag of (verdere) progressie in de kinderbijslagen gewenst is, maar zeer in het algemeen de vraag, of en zo ja. welke wettelijke maatregelen ,\oor de grote gezinnen moeten worden genomen. De S.E.R. heeft nog geen ad vies uitgebracht. Het ligt in de bedoeling na ontvangst ran het advies ook het vraagstuk van eventuele verdere progressie in de kin derbijslagen nader te bezien. Terugkeer naar de oude toestand, waarbij eerst kinderbijslag werd gegeven te beginnen met het derde kind, zou door de daarmede nood zakelijk gepaard gaande verhoging van de basis-lonen tevens een loonsverhoging voor ongehuwde werknemers en gehuwde werkne mers zonder kinderen of met één kind medebrengen. Een dergelijke verhoging zou onder de huidige omstandigheden zeer bezwaarlijk zijn. Een eerste stap in die richting zou zijn de kinderbijslag te doen beginnen bij het tweede kind. De minister acht het, gezien de huidige ontwikkeling op het gebied van lo nen en prijzen, niet waarschijnlijk, dat in het nabije verschiet de oude toestand, zij het geleidelijk, zal kun nen worden hersteld. In beginsel blijft hij echter voor stander van het systeem, dat het basisloon afgestemd moet zijn op een gezin met twee kinderen. De doelmatigheid van een afzonder lijk departement voor de Volksgezond heid kan de minister niet onderschrij ven. De werkloosheidscijfers voor mannen vertonen in de laatste maanden in verge lijking met de cijfers over de overeen komstige maanden in 1950 een minder gunstige ontwikkeling. Eind September (Vervolg van pag. 1) Overigens mengen wij ons niet in deze discussie. Wij halen de herinne ring eraan nog alleen op, omdat het ons is opgevallen, dat de mensen over wie het nu feitelijk gaat, de arbeiders, zich niets van 't hele geval schijnen te heb ben aangetrokken. Voor zover zij er enigszins van hebben kennis genomen, is het bij de overgrote meerderheid niet doorgedrongen, waar nu in feite des poedels kern ligt. Maar.... hoevelen hébben er van kennis genomen? Naar onze mening zéér, zéér weinigen De P.B.O. is op mars. Dat betekent, dat een nieuwe periode in ons sociaal bestel is aangebroken, waardoor de arbeider van handelsobject op de arbeidsmarkt gaat groeien tot gelijkberechtigd deelhebber in en medewerker aan het bedrijf, waarin hij zijn beroep uitoefent. Daar gingen vlaggen van gebouwen, toen de wet op de P.B.O. was aangenomen. Daar was gejuich bij een bepaalde groep van arbeiders, daar bleef onverschilligheid bij velen. Onverschilligheid, veroor zaakt enerzijds door onbekendheid met het wezenlijke van wat.werd bereikt, door teleurstelling anderzijds, omdat niet onmiddellijk bereikt werd wat sommigen zich als direct gevolg van de invoering dezer wet hadden gedacht: Betere loonvoorwaarden, nog betere ar beidsvoorwaarden in het algemeen. De P.B.O kan, naar onze mening, nooit slagen zolang dc massa der arbeiders, althans in grote lijn, niet begrijpt waar het om gaat. Ja, ook de massa moet het gaan begrijpen. Niet alleen de bezoldigde bestuurders.' niet alleen het plaatselijk kader van onze vakverenigingen; maar óók die onge schoolde metaalbewerker in de fabriek; ook de man, die nu nog met een onver schillig gebaar zegt: denk je. dat ;k me voor m ij n baas een ongeluk sjouw. Ook hij moet gaan begrijpen, dat z ij n vertegenwoordigerin bedrijf- en pro ductschap, namens hem, mede de lijn bepaalt in het bestuur van de „schap pen", waarlangs het bedrijf of de on~ derneming zich zal ontwikkelen. En daarbij moet die vertegenwoordiger er op kunnen rekenen, dat „zijn" mensen, de arbeiders in de fabriek, het bedrijf of de onderneming net zo zullen zien als hun primus inter pares de bestuur der. Nu weten wij wel, dat speciaal de katholieke vakbonden en ook de stands organisaties, via de plaatselijke volks bonden en werkliedenverenigingen ja ren lang door middel van cursussen, voordrachten en lectuur, de arbeiders hebben getracht voor te bereiden op het plaats nemen in dat sociologisch gereorganiseerde bedrijfsleven. der halve wanneer de P.B.O. een feit zou zijn geworden. Onwaardeerbaar zijn de verdiensten, die deze organisaties zich hiermede hebben verworven. Maar de generatie, die aan dit cursuswerk deel nam, is aan het uitsterven en de jon geren weten er veel minder vanaf dan de ouderen. En toch zijn het juist de jongeren, die wegblijven van de ont wikkelingsavonden. Het zijn speciaal de jongeren tussen twintig en dertig, die zich voor geen enkele vorm van maat schappelijke oriëntering interesseren. Zó is het feit te verklaren, dat wanneer hun eerste vertegenwoordiger zich in wetenschappelijke discussies mengt, zij de klank van zijn stem niet eens ver nemen en wanneer zij dit al doen, zon der meer vaststellen, dat hij het weer eens „netjes gezegd" heeft. Wij hebben goddank de prettige erva ring, dat wij vooral onder arbeiders Vele lezers van deze rubriek hebben. Het leek ons daarom verantwoord hier deze critische woorden neer te schrij ven, in de stellige hoop, dat misschien Weer enkelen zullen gaan denken over Voor wat een vorige generatie heeft ge- Vochten, geofferd en gestreden. Wij gouden zo gaarne bereiken, dat vooral j*1 de jongerengroepen het woord van Hodenbach ging leven: 't Verleden leeft jri ons, Het heden hoopt op ons. De toe komst straalt voor ons, God zij met ons! We beseffen, dat de jongeren daartoe Toeten weten waar het om gaat, dat zij °ok in begrijpelijke taal kunnen lezen Wat er gebeurt. En wij stellen ons daar om voor van tijd tot tijd op deze plaats eens iets te vertellen over de werk zaamheden van de Sociaal-Economische Haad en zijn onderdelen, vooral de Or ganisatiecommissie. Hopelijk vormt het ?en. bijdrage tot het zo noodzakelijke nzicht, conditio sine qua non voor het Welslagen van wat in zo grootse stijl werd ondernomen. De P.B.O. toch is op ™ai"s, maar onverschilligheid, veroor- aakt door onbekendheid, zou het mars- '««ftpo al te zeer afremmen. 1950 waren er 49122 mannen werkloos, eind October 53.120; eind September en eind Octriber 1951 waren deze cijfers resp. 69.586 en 84.150. Deze vrij grote'stijging moet voorna melijk worden toegeschreven aan de reactie die optrad na de z.g. Korea- hausse. aan het feit, dat de verplegings- en oogstwerkzaamheden in de land bouw dit jaar veel minder arbeids krachten vragen dan in 1950 en aan de beperking van het bouwvolume, die leidde tot een toeneming van de werk loosheid onder de bouwvakarbeiders. Minister Joekes wilde de bestaande organisatie van de buitendienst van het Rijksbureau herzien en wel met in gang van 1 Januari a.s. Met het oog op verschillende bezwaren wil hij thans eerst een rapport afwachten van een deskundige. Tegen het ontwerp van wet op de be roepsbescherming voor musici en artis- ten, dat in overleg met de Stichting van de Arbeid werd voorbereid, be staan zoveel ernstige bezwaren ook van de zijde van de minister van O., K. en W., dat aan verwezenlijking der grond gedachte nauwelijks vait te denken. Ten einde aan de gerechtvaardigde klacht over het onderbieden door de „beunha zen" onder de musici en artisten tege moet te komen, gaan de gedachten van de minister thans uit naar een mini mum loonregeling voor musici en artis ten. Op de vraag of de minister bereid is een wijziging" te bevorderen van het werktijdenbesluit voor winkels in die zin, dat de werknemers recht zullen krijgen op een vrije middag per week. antwoordt hij, dat bij zijn departement wel een wijziging var. dat besluit in voorbereiding is, waardoor de nodige aansluiting op de winkelsluitingswet zal worden verkregen. Waar echter volgens deze wet sluiting van winkels, hetzij op Maandagochtend, hetzij op een middag per week kan worden voorgeschreven, acht hij het niet mogelijk in het werk tijdenbesluit voor winkels een vrije mid dag voor het winkelpersoneel algemeen verplicht te stellen. Met betrekking tot de werktijdver korting voor winkelpersoneel kan de minister mededelen, dat hij zal overwe gen, of het gewenst is te bevorderen, dat het thans gëldende weekmaximurr. voor winkels van 53 uur wordt terug gebracht tot 48 uur. In, II, uv 40. Met een duivelse lach op zijn geschonden gelaat bindt de Nomade zijn jacht mes aan een zware tak en houdt deze in het vuur, dat hij aan de rand van de kloof heeft aangelegd. Tamar kijkt in strakke onbewogenheid toe. Geen klacht komt hem over de liptpen, hoewel de koorden, waarmede de moordenaar hem aan een rotsblok heeft vastgebonden in zijn polsen snijden. „Zo dadelijk zult ge wel spreken!" sist de kerel met het litteken hem toe. Veelbetekenend draait hij de tak met het mes in het vuur rond Aan de over kant van het ravijn trekt Eric zich behoedzaam in de doorgangsgrot terug. Al heeft, hij de woorden van de Nomade niet kunnen verstaande bedoelingen van de mis dadiger zijn maar al te duidelijk. Zo snel de nauwe doorgang het toelaat, werkt Eric zich naar de kloof terug, waardoor hij de vlakte aan de rand van het ravijn heeft kunnen bereiken. De jonge adelaar trippelt langzaam voor zijn meester uit, maar Wolf schijnt Eric's haast te begrijpen en neemt zulk een voorsprong, dat de koning hem met een gedempt bevel terug moet roepen. Langzaam bereikt de Noorman nu een meer begaanbaar gebied en zoekt hij zich, tussen de rotsblokken door, een weg, die hem naar de plaats kan brengen, waar Tamar zich in zulk dodelijk gevaar bevindt. Doch hij moet zich behoedzaam Jblijven voortbewegen en steeds in de dekking van de rotsen blijven. De jonge arend heeft zich weer in de lucht verheven en zweeft hoog boven de toppen van de bergrug. Plotseling houdt Eric met een schok in en duikt in een onderdeel van een seconde weg in de beschutting van een zwaar rotsblok. Want daar, het pad kruiseyide dat de Noorman moet volgen, ziet hij de gestalten van de rovers tuisen de stenen opduiken... Minister Stikker is Vrijdag uit Rome in Nederland teruggekeerd. „De besprekingen in Rome zijn, naar mijn mening, te vroeg gehouden, en er waren veel te veel afgevaardigden. Het was een congres van vijfhonderd men sen en dat is niet de omgeving, geschikt om eens rustig met elkaar problemen, die tal van moeilijke kanten hebben, te bespreken. De volgende bijeenkomst, op 2 Februari te Lissabon, zal meer con crete resultaten moeten opleveren. Naar mijn persoonlijke opinie gaan wij een critieke tijd tegemoet", aldus in het kort samengevat de mening van minis ter Stikker over de bijeenkomst der Nato-Ianden waaraan ook de ministers Lieftinck en Staf hebben deelgenomen. Het Franse standpunt, dat in Rome verdedigd werd, achtte minister Stik ker te weinig realistisch. „Het Franse plan Plan-Pleven zou in diverse landen op zoveel constitutionele bezwa ren stuiten, dat de komende twee a drie jaar langs deze weg toch geen resulta ten kunnen worden geboekt" zo ver volgde de minister zijn verklaring „en ik geloof, dat er voor ons nog een be langrijke taak ligt te wachten." Pertinent ontkende de minister, dat Nederland een negatief standpunt zou innemen. België en Nederland trekken In het grootse nieuwe gebouw van het pensionaat Ste Marie te Huybergen vierde de directeur, broeder Venanlius Donderdag zijn zilveren professiefeest De dag werd begonnen met een alge mene H. Communie, waarna een plech tige H. Mis werd opgedragen door de zeereerw. heer L. Beckers, rector van dit instituut. Na de H. Mis werd gezongen een feestcantate van broeder Augustino, ge toonzet door broeder Guido. Vele genodigden gaven van hun be langstelling blijk. We merkten o.a. op het voltallig hoofdbestuur van de con gregatie van de broeders van Huyber gen. broeder Cajetanus, directeur van de St. Franciscuskweekschool te Breda, en een vertegenwoordiging van de Broe derscholen te Amsterdam, waar de ju bilaris vele jaren als overste en hoofd werkzaam is geweest. Hierna was er een huldiging in de aula. Het woord werd o.a. gevoerd door de zeereerw. algemeen overste, broeder Clemens, Jie de verdiensten van de jubilaris in zijn werkkring te Breda, Amsterdam en als directeur van het Instituut Ste Marie belichtte. De heer Th. Bonsen sprak namens de Vre- desscholen te Amsterdam. Ook enige leerlingen boden namens hun medescholieren de jubilaris hun ge lukwensen aan. Fraaie geschenken wer den aangeboden namens de ouders van de leerlingen en vrienden en bekenden. De feestdag werd besloten met het toneelstuk „De kinderen van de Cyre- neër", geschreven door broeder Ansga- rius, opgevoerd door broeders en leer lingen van 't Instituut. op tal van punten één lijn. Al zal Ne derland misschien iets verder willen en kunnen gaan, dan de Benelux-partner kan, omdat in België constitutionele bezwaren een grotere rol spelen. Wat de rede van generaal Eisenhower betreft, zei minister Stikker: „De gene raal heeft mets sensationeels gezegd en zijn rede heeft geen verrassingen ge wekt. Wat ons land betreft, wij zullen rustig voortgaan met de opbouw van ons leger m het huidige tempo". Het Indonesische parlement heeft het wetsontwerp inzake de Natio nalisatie van de Javasche Bank zon der hoofdelijke stemming goedge keurd. De minister van Financiën, Jusuf Wibisono, merkte o.m. op, dat de Javasche Bank in haar geheel wordt genationaliseerd, waarbij een principiële wijziging van de leiding in het voornemen ligt. De Javascne Bank zal circulatiebank zijn, terwijl de Bank Negara zal werken ais in. en uitvoerbank. De minister zeide, dat de andere ban ken als de Escompto enz. niet zullen worden genationaliseerd. De koers van 120 procent wordt niet te hoog geacht en betaling daarvan in Ned. Crt. wordt gehandhaafd. De directeur van een groot winkelbe drijf te Alkmaar, de heer W. B.. is door de Alkmaarse kantonrechter M. J. J. Boerrigter conform de eis van de ambte naar van het Openbaar Ministerie ver oordeeld tot 6 boete of drie dagen hech tenis wegens overtreding van een on langs door de gemeenteraad van Alk maar vastgestelde politieverordening, waarbij het behoudens vergunning van B. en W. verboden is zich in het open baar of in voor het publiek toegankelijke ruimten geheel of gedeeltelijk als Sinter klaas verkleed op te houden. De onder linge strijd tussen verschillende winkel bedrijven in Alkmaar, waarbij het er om ging wie vóór 5 December het eerst en na 5 December het langst Sinterklaas in zijn bedrijf liet recipiëren, was voor het gemeentebestuur aanleiding d^ze verordening uit te vaardigen. De heer B. heeft medegedeeld tegen de uitspraak van de kantonrechter in hoger beroep te De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft een bezoek gebracht aan het bedrijf van de Nederlandse aardolie-maatschappij te Schoonebeek (Dr.). Bezichtigd werden de emplacementen en het olieveld te Schoonebeek, alsmede het opleidings centrum der Bataafse Petroleum Maat schappij aldaar. Ook werden enkele in werking zijnde boorinstallaties bezocht. Het bezoek werd besloten met bezich tiging van de gasbron te Tubbergen II B, waar op het ogenblik de Nederlandse aardolie-maatschappij door middel van productie-proeven op korte termijn tracht te bepalen, welke hoeveelheid gas via de staat voor aflevering aan der den ter beschikking kan worden gesteld, zullen gaan. Van veel briefschrijvers krijgen wij de laatste tijd vragen over di verse onderwerpen, die reeds be sproken zijn, vaak met de vraag of de tekst van deze artikelen ook in boek vorm is verschenen. Tot nog toe is dit niet het geval, doch wel bestaan er plannen om in de toekomst deze arti kelen in een boekje van handig for maat uit te geven, dus lezers nog even geduld. Bovendien blijkt uit vele brieven, dat men vaak nog tobt met verschillende veel voorkomende puntenv Wij zullen ons in dit artikel dan ook eens speciaal met de meer algemene vragen bezig houden, in een serie Tips voor de a m a t e u r-f otograaf. Koop nooit een willekeurig foto-ap paraat, maar overleg met uw foto-han delaar welk toestel voor uw doel het beste is. Bedenk, dat u met de betere camera de meeste mogelijkheden hebt, maar denk nooit dat uw box beter is dan een camera met lichtsterk objectief. Met box en klapcamera kunt u hoofd zakelijk kiekjes, landschappen en groepjes e.d. nemen. Met de reflex-camera's (dus met spiegel-zoeker) portret, landschap, stil leven, sport, kinderopnamen e.d De kleinbeeldcamera is letterlijk het manusje van alles; vooral geschikt voor sportopnamen, maar niet voor grote groepen en interieurs. De reis- of platen-camera met draai baar achterstuk is zeer geschikt voor architectuur- en industrie-opnamen, re clame, wetenschap, interieurs, groepen, stillevens. (Van onze Rotterdamse redactie) Hare Majesteit Koningin Juliana heeft gistermiddag in de hall van het Rotterdamse raadhuis het monument onthuld, dat symboliseert het devies, dat aan het Rotterdamse wapen ,s toe gevoegd: „Sterker door strijd". Om pre cies drie uur arriveerde de Koningin in gezelschap van H. K. H. Prinses Wil helmina. In het gevolg bevonden zich leden van hun hofhoudingen en de com missaris van de Koningin in Zuid-Hol land. De burgemeester van Rotterdam, mr, P. Oud, heette de koninklijke gasten welkom en uitte zijn dankbaarheid voor het feit, dat Hare Majesteit telkens weer blijk wil geven van haar hoge belangstelling in het leven en streven van Rotterdam. Ook prinses Wilhelmina heeft, steeds met het wel en wee van de Maasstad meegeleefd. Haar bezoek, zo verzekerde de burgemeester is voor de stad een zeer bijzondere eer. Hij verzocht toen aan Koningin Juliana de plechtigheid te openen. H. M. de Koningin sprak als volgt: „Sterker door strijd" werd Rotterdam en het zal dat blijven. Dit devies duidt zijn wezen aan. Het streed in de oor log, zoals heel Nederland streed, maar het leed uitzonderlijk. Ook het leed be tekent een strijd. Door de wond van Rotterdam werd de kracht van Neder land gebroken» Dit is iets anders dan zijn geestkracht. E ligt Rotterdam Van alle Nederlandse boerenbedrijven is een kle'ine vier procent van de vee stapel aangetast door mond- en klauwzeer. Het Centraal Laboratorium van de Veeartsenijkundige Dienst te Amsterdam is er in geslaagd een speciaal geprepa reerde nieuwe entstof samen te stellen tegen de thans heersende variant van deze ziekte. Het serum wordt inmiddels geproduceerd met een productie van 4000 liter per week en over het gehele Icmd gedistribueerd aan veeartsen en veeart- senijkundige diensten. Men ziet hier een veearts, ergens in de kop vam Noord- Holland, een injectie toedienen. daar als een monument van het verle den leed, en verrijst het als een mo nument va., de kracht van het heden, het is toch niet daar, waar zijn grootste kracht ligt, noch die van Nederland. Als wij „Nederland zal herrijzen" zeiden, dan bedoelden wij daarmede de veerkracht, die het offer weet te brengen en toch blijft bestaan. Dit is dezelfde veerkracht, die ook het offer weet te brengen waar dat gevraagd wordt door een nieuwe tijd van sa- menw-king. Rotterdam herrijst, schoner dan tevoren. Er wordt geen wond geslagen of mén herrijst met groter weerstand. Er wordt geen leed gedragen, of men herrijst sterker. Er wordt geen strijd gestreden, of men herrijst met nobeler doel voor ogen." Hierna onthulde de Koningin het mo nument. Het stelt voor een mannefi- guur, die de voet gezet heeft op 'een vertrapte adelaar. In zijn rechterhand kiemt de man een knots, die hij achter zijn rug houdt om uit te halen voor een slag. De kunstenaresse, Henk Hans, heeft hiermede de strijd tegen de Duitse overweldiger willen uitbeelden. Het beeld werd geheel ter plaatse door haar vervaard.gd. Prinses Wilhelmina, destijds nog Koningin, gaf haar de op dracht en mej. Hans, die wij na afloop even spraken, had de indruk, dat haar opdrachtgeefster zeer te spreken was met het resultaat. Met de woorden: „Hie. rij moge ik het aan u overdragen", gericht tot burge meester Oud, schonk H. K. H. Prinses Wilhelmina het mom ïent aan de stad Rotterdam. In de burgerzaal van het raadhuis, waar de hoge gasten de thee gebruik ten, werden alle genodigden de raadsleden met hun dames en vertegen- v---ligers uit de illegaliteit aan hen voorgesteld. Vooral met de vrouwelij ke raadsleden heeft H. M. de Koningin zich lange tijd onderhouden. De publieke belangstelling was, me de in verband met de slechte weersge steldheid, niet groot. Tegen half vijf verlieten Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina het raadhuis. Zorg, dat u vóór u gaat fotograferen weet wat de mogelijkheden en de moei lijkheden zijn. Dit voorkomt teleurstel lingen! Weert angstvallig alle stof en film snippers uit uw camera; maak haar re gelmatig schoon en houd haar liefst even bij de stofzuiger, daar deze zorgt dat bet stof niet alleen even opwaait, maar het meteen doet verdwijnen. Wrijf niet te hard bij het schoonmaken, want dan maakt u de delen electrisch en houden zij het stof vast. Vooral lenzen zijn zeer teer, maak ze dus voorzichtig schoon; laat ze eventueel coaten, dit heeft vele voor delen. Wees trots op uw camera en leen haar dus evenmin uit als uw auto of vulpen. Door het diafragma kunt u de licht sterkte beïnvloeden, maar vergeet niet dat door een grote lensopening de diepte-scherpte minder wordt. Denk niet. dat u de scherpste foto krijgt met de kleinste diafragma-ope ning; wel is de diepte-scherpte dan groot, maar de algemene scherpte is het grootst tussen f. 6,3 en f. 9. Bedenk dat bij het fotograferen op zeer korte afstand dus met voorzet- lens-vertekening ontstaat. Bij gebruik binnen de afstand van 80 c.M. kunt u alleen vlakke voor werpen zonder verte kening fotograferen. Wanneer tJ de dia fragma-opening gro ter maakt, vergeet dan niet de belichtings tijd naar evenredig heid te verkorten en omgekeerd. Voor grote objec ten een groothoek lens, wanneer u niet ver genoeg achteruit kunt; houd er ech ter rekening mee, dat u hiermee over dreven perspectief krijgt. Gebruik deze lens liever niet voor groepen, doet u dit toch. zet dan dikke personen in het mid den en slanke aan de kant. Volgende week zul len wij deze serie tips vervolgen. De foto van deze week plaatsen wij als voorbeeld van onze beschrijving over kunstlicht-fotografie voor beginners. Wij zien hier een heel simpel onderwerp, dat samen met de prachti ge verlichting (ver kregen door experi menteren) een mod rustig geheel vormt. et einde van het jaar valt reeds met vrij grote zekerheid te voor spellen. Een jaar lang zal ik u dan met rnijn gekrabbel hebben bezig gehouden, of toch minstens een loffe lijke poging hebben gedaan om dit humane doel te vei-wezenlijken. Mocht ik hierin niet geslaagd zijn dan blijft mij niets anders over dan de schimpschietende critiek te aanvaar den van hem, die tot mij zeide. dat mijn dillettanterig geschrijf spotte met alle regelen der journalistiek; een uit lating, die mij geveld zou hebben ais een stier in een doodslagerij, ware het niet dat mijn criticus zelf geen journa list is maar het o zo graag had willen zijn. Ik ben geen groot man. Mijn één- metertachtig heeft nooit indruk ver mogen te maken op mijn superieuren: en helaas evenmin op mijn inferieuren Toch meet ik mij het recht aan, om samen met Churchill mijn mémoires te mogen schrijven over mijn diensttijd. Ik ben lichtelijk vroeg, ik weet het; laat echter dit uitzonderingsgeval be staan, en besef de waarde van een des kundige voorlichting over allerlei on benullige dienstaangelegenheden Na mij immers komen er nog meerdere lichtingen in dienst; het is voor deze jongelieden, dat ik me ga uitsloven. Zij moeten geestelijk hun bed gespreid vinden, wanneer zij het slobber-bur gerpak met een zucht van verlichting van de weerspannige schouders laten glijden, om zich te omhullen met het blauw, grijs of khaki van onze (zwaar) gewapende machX Ik herinner me het verleden nog goed. Het was venijnig koud, vorige winter; en daarom hechtte ik weinig waarde meer aan het burgerleven. „Wat", zo vroeg ik me af, „is de be koring van het aards en egoïstisch be staan? Heb ik niet een blauwtje ge lopen en is het niet veel te koud? Wat let me om in 't vreemdelingenlegioen te treden! Dan ben ik van de Oostenwind af en de maagdelijke Sahara zal me een vrouw vergoeden". Deze woorden werden in bitterheid en overijling ge sproken; later, beter bij mijn zinnen, koos ik een middenweg en accepteerde een royaal aanbod van het rijk om mijn dienstplicht te komen vervullen. Na mijn eerste keuring had de mi litaire greep mij al direct klemvast. Ik werd vanwege mijn in het oog lopende en gedemonstreerde kwalitei ten voor een herhalingsoefening de zer keuring opgeroepen naar een vlieg veld; hierdoor werd het mij duidelijk, dat men inderdaad aan mijn wens had voldaan om mij bij de luchtstrijd krachten in te lijven. Vlieger wilde ik zijn en als dat niet mogelijk was hetgeen ik reeds als logisch veronder stelde dan wilde ik anderen het geluk aansmeren wat mij zelf niet be schoren was geweest, door in dienst van de voorlichting „Zorg-dat-je-erbij- komt" te roepen. Op bovengenoemd vliegveld dan zat een luitenant de réception, luit. K. geheten. Het was een innemende man, die de zakken van zijn buitenmodel propvol had zitten met snoepjes en suikerbeesten. Deze officier vroeg mij, of ik fascist was, of ik communist was, of ik graag in dienst wilde, of ik even graag officier werd en of ik dolgraag bij de verbindingsdienst wilde komen; welke vragen ik met wisselende ant woorden begroette. Een grote afkeer, vertelde ik hem echter, had ik van de verbindingsdienst. Ik wilde vliegen of laten vliegen, zoals ik al zeide. De luit knikte. „Dat dacht ik al" sprak hij ver genoegd en onmiddellijk schreef hij neer. dat ik niets anders wilde dan zo spoedig mogelijk mijn entree maken bij de verbindingsdienst. Ik had het moeten weten; ik wist het echter niet; deze luitenant was zelf bij de verbin dingsdienst. Mijn oproep volgde spoedig. Tot mijn grote vreugde hield het de dag voor mijn opkomst plot seling op met vriezen, zodat menig sportieveling een gat in het ijs, ik echter een gat in de lucht sprong. Ik nam alsdan afscheid van allen die mij meer dan dierbaar waren, en begaf mij treinsgewijs en per eerste gelegenheid naar mijn garnizoen. - De laatste indrukken uit mijn bur gerleven staan mij nog helder voor de geest. Een soldaat en wat is nu een soldaat, heb ik later gedacht stelde alle jongelieden, die met tril lend nekgewricht uit het gebombar deerde station lilden, in een wanorde lijke formatie op en trachtte zowaar de (dom) grinnikende troep naar de ka zerne te laten macheren; een edele bedoeling, waarvan hij echter de uit wendige waarde zelf de kop indrukte door zijn tellen vergezeld te doen gaan door wellicht militaire, maar geens zins krijgstuchtelijke uitroepen. Het gebaar tenslotte, waarmee de schild wacht de poort achter ons dicht gooide, toonde mij, dat ik hierlangs nooit meer naar buiten zou kunnen. Wat is die schildwacht later in mijn ogen ge daald! Toen zag ik een grimmige strij der in hem; hij bleek echter niet meer dan een armetierig recruut, nauwe lijks enige maanden langer in dienst dan ik zelf. Eenmaal binnen, kreeg ik allerlei nooit begeerde spullen van rijkswege toegewezen; zelfs een enorme dosis in jectiegif, die mij van een zeer leven dig burger (wat vloeide de brandewijn bij mijn afscheid!) veranderde in een doodzieke soldaat in wording. Een sol daat, een miserabele recruut temidden van allerlei andere miserabele recru- ten die elkaar niet kenden, die elkaar irriteerden in hun huiverende koorts, die te ziek waren om de ellende van hun worstvormige strozak te be seffen. en die er tenslotte 'maar boven op gingen zitten om hem wat platter te laten worden. Donker druilde de ïegen- schemer het raam binnen in de ver molmde kamer volgepropt met ijzeren ledikanten boven elkaar en met lange houten balken. Dat is de indruk die ik meenam van die eerste avond. Ge- zelligheid was er niet; alleen een stil zwijgen om wat er nog komen zou en om de koorts. Ik ben maar in bed gekropen. Lakens had ik niet; en ik miste ze niet Merkwaardig, zo gauw een mens zien weet aan te passen. Vanwege mijn ene pijnlijke arm bleef ik star op de andere liggen. Mijn strozak kreeg dan ook een eenzijdig afgeplatte vorm en heeft die onpe- slaapbare toestand behouden tot het eind van mijn opleiding toe. Een gejaagde slaap besloot die eer ste dag. FRANS GROSFELD. AAGTEKERK 1 v. Suez n. Kobe. ALIOTH p. 30 Kp. Frio n. Antw. AAGTEKERK 1 v. Suez n. Kobe. ABBEDIJK 1 te Antw. ALDABI 1 te Bahia. ALHENA 6 te Rio de Jan. v'erw. ALFHERAT 30 te New Orleans. ARUNDO p. 1 Keywest n. Ned. ARNEDIJK 30 v. N. Orleans n. Havre. BALI 29 v. Baltimore n. Galveston. BLITAR 30 v. Singapore n. Priok. BEVERWIJK 1 te Vlaardingen. BOISSEVAIN 29 te Kaapstad. BONAIRE I v. Georgetown n. Amst. BREDA 30 v. Balbao n. Pimentel. CLAVELLA p. 30 Cooktown n. Lyttletown. CELEBES 1 v. Pt. Said n. Amst. CLEODORA 30 v. Trinidad n. Rio de Jan. CORYDA 30 v. Liverpool n. Savanna. COTTICA 1 v. Dover n. Georgetown. DELFT 30 te Balbao. DELFSHAVEN p. 1 Finlsterre s. IJmuide ENGGANO 30 v. Chittaong n. Rott. ENA 2 te Terneuzen verw. ESSO R'DAM 30 v. Aruba n. Vado. FRIESLAND KRL 30 te Ternate. GOOILAND 1 te Recife. HELENA 30 v. Cartagena n. Curacao. HEEMSKERK p. 1 Kp. Nao n. Duinkerken HELICON 30 te Antw. HERA 30 te Barranquilla. HERMES 1 te Curagao. HOOGKERK p. 1 Liss. n. Antw. JAGERSFONTEIN 1 te East Londen. LOPPERSUM 30 v. Casabl. n. Amst. LANGKOEAS p. 1 Kp. St. Vine. n. Rott. LEERSUM p. 30 Keywest n. Houston. LEUVEKERK 30 te Rott. LEMSTERKERK 30 v. Suez n. Bahrein. LISSEKERK 1 te Bushire. MANOERAN 1 v. Suez n. Amst. MALEA te Sorong. MELISKERK 1 te Lor. Marques. MAR1EKERK 29 te Sydney. MUIDERKERK 30 te Rott. MAASHAVEN p. 29 Natal n. Cuba. MUIDERKERK 30 te Rott. ORANJEFONTEIN 1 te Amst. OBERON 1 te Curasao. PAPENDR. 2 te Curasao verw. PR. MAURITS 30 te Algiers. PR. FR. WILLEM 1 te Rott. RADJA 1 te Priok. RIJN 30 te Helsinki. RIJNDAM 1 v. Southampton n. ROSSUM 1 te Casabl. ROTTI 28 v. New Westminster n. ROTULA 30 te Rott. RUYS 29 te Singapore. RIJNKERK p. 1 Messina n. Bombay. SIBAJAK p. 30 Djeddah n. Rott. 3APAROEA p. 1 Gibr. n. Antw. ST. BREDA p. 1 Texel n. Narvik. STR. MAKASSAR 1 te Mauritius. STR. MALAKKA 30 v. Miri n. Singapore. SUNETTA 1 te Santos. SAPAROEA p Kp. St. Vine. n. Rott. TALISSE 1 v. Suez n. Priok. TJILUWAH p. 30 Guardafui n. Pulubukom. TAMO 1 te Antw. TEGELBERG 28 te Nagoya. TIBIA p. 1 Kp. Bon n. Hamburg. TJIFANAS 30 v. Santos n. Kaapstad. Rott Amst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5