Koperen priesterfeesten in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal Kapelaans M. Klijn, P. Riep en W. Kamerbeek jubileren ERKtES Le Mariage de Figaro feest van formaat Santpoortse Verkenners vieren Patroonsfeest Taxi? 18000 Ernstig ongeval in Heemstede Seer. I. Solleveld 12Yi jaar priester en voor sparende arbeiders Feestvreugde (tijdelijk) verstoord door ontvoering Aalmoesenier diw'r i>f- osi&uncuts Verrast„de man in Uw leven"... Schiii deler C. C. KROUWELS Roomboterletters en Roomboterletters DE ROOIJ to hU HERINGA WUTHRICH MAANDAG 3 DECEMBER 1951 PAGINA 2 PRODUCTEN Kapelaan D. Plaat gewond Ondertrouwd Getrouwd Burgerlijke Stand Originele versiering Feestelijke viering in St. Jozef-huis Nieuwe gemeente secretaris in Hillegom De heer J. Punt benoemd „De poort der genade" Première van Nederlandse Comedie in Haarlemse Stadsschouwburg 55 .Stationsplein 6 - Tel. 21750 heeft voor U: gevuld met AMANDELSPIJS gevuld met GEHAKT Gemeente koopt grond aan Hagelingerweg NIEUWE ROEM VOOR JOH. DE MEESTER DAMMEN Weekoverzicht van District Kennemerland Noord-Holland tegen Zuid-Holland Het Kennemer District gaat kienen! ANEGANG 14 TEL. 11963 ZANDVOORT LANDMIJN ONTDEKT Intocht van de Sint HEEMSTEDE Enorme stunt van Jan v. Goyenstraatvereniging St. Nicolaas en Zwarte Piet wandelden op de daken Feestmiddag K.A.B. n TIP VAN BOOTZ Raadsvoorstellen ijls hUdii4q\, hjefwtmodezaJce/f St. Nicolaas bij de K.A.B. Waterstanden WASSERIJ DUYN Uw adres voor kwal ileils kleding CAFETARIA,, FLUKS" i Gisteren, de eerste Zondag van liet nieuwe kerkelijk jaar, hebben verschil lende parochies een koperen priester feest gevierd en volgens een gelukkige traditie is dat gepaard gegaan met veel luister en hartelijkheid. In de parochie van Sint Liduina in Haarlem-Noord was het kapelaan M. C. Klijn, die ge tuige mocht zijn van de sympathie, die de parochianen hem toedragen. Geassisteerd door pastoor L. J. Schalks als presbyter-assistens en de kapelaan H. J. A. van Dijk en B. A. van Zijl als diaken en subdiaken, droeg de jubilaris 's morgens een plechtige H. Mis op. Begeleid aan het orgel door de heer J. Nibbering zong het parochie-koor onder leiding van de heer P. Q. Wolf de driestemmige Missa Regina Pacis van Vittadini. In zijn predicatie diepte pastoor Schalke de adventsgedachte uit en met betrekking tot het te vieren priesterfeest merkte hij op, dat er slechts plaats was voor dankbaarheid jegens God, omdat het door de priester mogelijk is Zijn woord te beluisteren. In verband daarmede wees de pastoor op de verantwoordelijke taak var. de priester om Gods woord te verkondigen en van de gelovigen om dat tc aanhoren. Na deze plechtigheid, welke behalve door zeer vele parochianen ook Bijge woond werd door mgr. J. J. J. Noord man uit de Kwakel, pastoor P. C. Bot telier en kapelaan C. F. A. Geraets, bei den uit Grootebroek en door pastoor P. Th. Verwer uit Wormer, zong het koor het feestelijke Jubilate van Aiblin- ger. In de vroege middag waren vele ge nodigden bijeen in het intieme zaaltje aan de Raadhuisstraat, waar een har telijk Geaudeamus kapelaan Klijn, diens moeder en verdere familie toe gezongen werd. Het werd daar bepaald een gezellige bedoening en op de hem eigen wijze gaf pastoor Schalke een tekenende karakteristiek van zijn ju bilerende kapelaan. Hij gewaagde van een vlijtig en blij priester, die vooral zijn hart verpand heeft aan de „H. Familie". Spreker feliciteerde de jubilaris van harte en verklaarde dankbaar gestemd te zijn, dat hij dit feest mocht meevieren van een kapelaan, die zich een priester ge toond had naar Gods plan. De „Heilige Familie" vond een vaar dig spreker in de heer Korstjens, die mede namens de dames-afdeling het woord voerde. Thea Miezenbeek ver tegenwoordigde de Liturgische Sectie van de Maria-congregatie en deed dat met een gedicht, de R K. Kleerma- kerspatroons brachten hun gelukwen sen bij monde van de heer Fluitsma, de heer Van Baggem kwam namens ae banketbakkers, de heer Bijster voor de R.K. Bond voor voedings- en genot middelen en de heer Bak tenslotte ver tolkte de gevoelens van de mannelijke jeugd. Iedere spreker getuigde in eigen hart van de waardering voor het werk van kapelaan Klijn en gaf die waarde ring ook steeds een stoffelijke vorm. Het geheel werd op prettige wijze omlijst door enkele liedjes, gezongen door een jongenskoortje onder leiding van de heer Nibbering. Advertentie KONINGINNEWEG 6 - TEL. 14024 Verkoop en reparatie-inrichting Kapelaan D. B. F. Plaat uit Leiden is gisteravond door een personenauto aangereden en moest ernstig gewond naar de Mariastichting in Haarlem worden overgebracht. Kapelaan Plaat, die vroeger in de Heemsteedse parochie van Sint Bavo gewerkt heeft en gisteren het priester feest van kapelaan Riep meevierde, wilde 's avonds om half twaalf nog de bus halen. Hij snelde naar de bushalte, maar werd bij het oversteken van de Herenweg door een personenauto ge grepen. De gevolgen waren ernstig: een dubbele gecompliceerds breuk in het linker-onderbeen een breuk in het rechter-heupbeen en vermoedelijk een hersenschudding. Kapelaan Plaat werd naar de Maria stichting overgebracht en na informatie aldaar bleek ons vanmorgen, dat zijn tosstand naar omstandigheden redelijk wel is. Advertentie Voor vele bruidsparen ligt daartussen tegenwoordig een lang tijdsverloop. Maar laat U dit niet weerhouden toch ZELF Uw stadhuisfotograaf te kiezen. U vult op de aan U uitgereikte kaart de naam van de fotograaf UWER KEVZE in en geeft deze OP DE DAG VAN ONDERTROUW aan de ambtenaar. Na ondertrouw is dat niet meer mogelijk. Onderstaande specialisten verstrek ken U gaarne alle gewenste inlicht. Ned. Fotogr. Patr. Ver. afd. Haarlem. Sectie Reportagefotografen: Luit. Boersma, Stuyvesantplein, tel. 22303 Foto Riejo, Rijksstraatweg 161. tel. 25637 Gé Bosch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstraatweg 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen, tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, Staten Bolwerk 6, tel. 20095 GEBOREN: H. van Zoestvan Servel- len, z; T. BonekampKamp, d; H. G, J. BorgmanBronkhorst, d; M. H. Wich- manRenes. d. ONDERTROUWD: M. Groenendijk en H. M. J. van Nunen. OVERLEDEN: E. G. Damstra, 29 J„ Van Kinsbergenstraat; J. G. Wackwitz, 81 j., Gasthuisvest; J. Egberts, 48 j., Tal- mastraat; L. M. Kracht, 51 j., Hazepa- terslaan; A. M. J. Driessen—Penn, 74 j.. Van Eedenstraat. Geen wonder, dat kapelaan Klijn eigenlijk woorden tekort kwam om zijn dank te betuigen. Na deze receptie, waarop ook deken J. J. A. Kuilman aanwezig was, kregen de parochianen gelegenheid de jubi laris persoonlijk te complimenteren. Met een plechtig danklof werd de ker kelijke viering van dit priesterfeest be sloten. Het 12'2-jarig priesterfeest van kape laan P. Riep te Heemstede is op een wijze gevierd, die met reden buiten gewoon genoemd mag worden. Het be gon Zaterdagmiddag met het plechtig inhalen van de jubilaris. In de kerk werd door het zangkoor en de talrijke parochianen een welkomstlied de jubi laris toegezongen. De kring Haarlem van de L.T.B. waarvan de jubilaris geestelijk advi seur is. had het Hoofdaltaar versierd met alle vruchten der aarde, dus niet alleen bloemen, maar ook korenaren, rode kool enz. waren voor dit doel ge bruikt. Een originele gedachte die aanvan kelijk niet door iedereen werd begrepen maar pas later tot degenen die het za- g'ïn, doordrong. Pastoor C. v. Mierlo beklom na deze blijde incomste de kansel en heette de jubilaris en zijn familie van harte wel kom, waarna hij voor de parochianen de zegen van de jubilaris vroeg. Een Lof besloot deze dag. De volgende Zondagmorgen droeg ka pelaan Riep de plechtige Hoogmis op en werd daarbij geassisteerd door pas toor C. van Mierlo als presbyter assis- tens, kapelaan J. v. Adrichem uit Lei den als diaken en kapelaan J. Agterof als subdiaken. De feestpredikatie werd gehouden door deken Nieveen v. Dijkum uti Goes, die wees op de buitengewone verantwoordelijkheid, welke de pries ters in deze tijden hebben te dra gen en aan de parochianen vroeg, veel vóór de priesters te bidden, opdat zij niet zouden ophouden, telkens weer te wijzen naar de enige weg die leidt tot vrede en geluk voor alle mensen, de terugkeer naar God en Zijn eeuwige wetten. Des middags werd in het gymnastiek lokaal van de Antoniusschool een zeer druk bezochte receptie gehouden. Hier werd allereerst het woord gevoerd door de voorzitter van het feestcomité, de heer Th. Verhoeven, die de verdiensten van de jubilaris voor de parochie schet ste en de hoop uitsprak dat hij nog vele jaren zijn beste krachten aan deze pa rochie zou mogen geven. Als bewijs van waardering en hulde bood hij een enve loppe met inhoud aan, bijeengebracht door alle parochianen. Daarna werd het Vandaag vierde de secretaris van het bisdom, he weleerwaarde heer J. P- Solleveld, zijn koperen priesterfeest. Om half tien droeg de jubilaris een plechti ge H. Mis op in de kr.pel van de Zus ters aan de Zijlsingel, waarbij hij geas sisteerd werd door zijn neef, kapelaan J. A. Solleveld uit Amsterdam, als dia ken en secretaris C. van der Knaap als sub-diaken. Ceremoniarius was secreta ris dr. M. de Jong. Kapelaan Solleveld spraki zijn jubilerende neef toe met har telijke woorden van gelukwens. De kin deren van het St. Jozef huis zongen de Gregoriaanse mis, terwijl de overige ge zangen werden gezengen door het koor van de Zusters. Tijdens deze plechtigheid waren o.m. aanwezig Haar lems bisschop mgr. J. P. Huibers, de of- ficiaal van het bisdom mgr. C. v. Trigt, de archivaris mgr. J. Henneman, deken J. Kuilman en vele andere priesters. Talrijke vrienden en bekenden kwamen ter receptie om de jubilerende secreta ris persoonlijk geluk te wensen. Met een plechtig Lof werd de feestviering besloten. De viering van dit feest werd giste ren ingezet m de parochie van de H. Maria Magdalena in Maasland, van waar secretaris Solleveld afkomstig is, met een plechtige H. Mis. In de Vrijdagavond gehouden gemeen teraadsvergadering van de gemeente Hil legom werd met algemene stemmen tot gemeente-secretaris benoemd de heer J. Th. M. Punt, hoofd-commies-chef ter secretarie van deze gemeente. Deze benoeming van een eigen ambte naar der gemeente, is wel een zeer eer volle, zowel voor de benoemde als voor de gemeente, die onder haar eigen per soneel een dergelijk ambtenaar bezat, waarbij het voor het college van B. en W. mogelijk werd gemaakt deze persoon als nummer één op de voordracht te plaatsen als opvolger van de heer mr. Peek, de vorige secretaris. Voor de heer Punt is deze benoeming een prachtige promotie, nadat hij stap voor stap de ladder had beklommen, die hem tot deze verhoging van ambt heeft gevoerd. Het is een waardevolle beloning voor alles wat hij in de jaren die hieraan voorafgingen zo stipt volbracht. Twee jongens van 14 en 15 jaar kre gen een proces-verbaal, omdat de een in een vangkooi achter een huis aan de Parklaan een koolmeesje en een roodborstje gevangen had en de ander deze vogeltjes onder zijn hoede had ge nomen. woord gevoerd door Broeder Provin ciaal van de Congregatie van St. Jan Baptist de la Salle, die de waarde van het priesterschap schetste en vele an deren, vertegenwoordigers van organi saties, waaraan de jubilaris verbondon is of waarvoor hij zich verdienstelijk heeft gemaakt. Kapelaan Riep sprak hier een kort dankwoord, waarna velen hem de hand kwamen drukken. Ook deze dag werd besloten met een plechtig danklof. Hedenavond, Maandagavond dus, is het woord aan de jeugd, die een grote huldigingsavond organiseert in het R.K. V erenigingsgebouw. „Ge zijt altijd blij en strooit blijheid rond" zei pastoor Beune Zondagmor-, gen tijdens zijn predikatie onder de plechtige Hoogmis, die kapelaan W. Kamerbeek ter gelegenheid van zijn koperen priesterfeest opdroeg. Die blijheid is op de feestdag van deze actieve kapelaan, die echter wel eens door zijn gezondheidstoestand geremd wordt, volop tot haar recht gekomen. De officiële receptie in de pastorie werd ingeleid door de voorzitter van het huldigingscomité de heer W. Wilms Floet, maar toen kwamen eerst de jon geren aan de beurt, de deputatie van de Edelwacht met een vers en een geschenk, het jongenskoor met een door de direc teur-organist Kees Bornewasser speciaal, gecomponeerd feestlied, de misdienaars met een speech plus cadeau. De heer Wilms Floet zei daarna hoe blij de oarochie is met deze blijde kapelaan en bood een gouden polshorloge aan. Spr. richtte zich ook tot de 76-jarige vader van de feesteling, die monter de gehele viering kon meemaken. „Door dit hor loge weet ik hoe laat het is in onze paro chie". zei de kapelaan, die in zijn dank woord ook de pastoor betrok. Des morgens was kapelaan Kamerbeek een kunstzinnige avond in Vreeburg toe gezegd, onder leiding van Anton Sweers en met medewerking van vele parochi anen, met als kern leden van „St. Gene- sius". Onder donderend applaus trad de jubilaris met zijn familie en de andere geestelijkheid door een haag van bruidjes naar voren. De heer Wilms Floet sprak een kort woord en toen werd het spel van Ben Heuer „De Poort der Genade" opgevoerd. Dit spel, vol van diepe ernst en levensechte humor, speelt vóór en in de kerk en de hoofdrollen worden ver tolkt door een vluchteling-dief en de H. Laurentius. De dief wordt neergeknald en in de weinige ogenblikken die hem nog scheiden van de eeuwigheid ziet hij zijn leven voor zich: hoe hij gedoopt werd. zijn Eerste H. Communie deed, gevormd werd, huwde etc. Door middel van een transparant decor ziet men de toediening van deze Sacramenten. Het is tenslotte St. Laurentius, die hem absol veert en naar de hemel leidt In dit spel komen ook enige duivelsdansen voor, het jongenskoor heeft er zijn plaats in, de misdienaars hebben hun plaats etc. Het was dus uitermate geschikt voor dit parochiefeest en het werd op be wonderenswaardig fijne, artistiek ver antwoorde wijze ten tonele gebracht. Het tafereeltje vóór de kerk, als het bruidspaar op komst is, verried de vaar dige hand van regisseur Sweers, die na de pauze ook de titelrol speelde in het bekende twee-actertje „Hoe Peerke Kustermans toch nog in de Hemel kwam". Kapelaan Kamerbeek dankte allen nog maals, zoals hij tijdens het Lof reeds op de preekstoel gedaan had Vanavond wordt het spel in Vreeburg herhaald. BIOSCOPEN: Rembrandt: Wegpiraat no. 1, a.l„ 2, 4.15, 1 en 9.15 uur. Palace: In de schaduw van New York. 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. I.uxor: De poppen aan het dansen. 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Gesloten negens vernieuwing van de verwarmingsinstallatie City: De vlucht naar het paradijs, al., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Een levens gevaarlijk individu" en „Ontmarkerd", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 3 December Stadsschouwburg: Amsterdams Toneel met „De Ingebeelde zieke", kwart over 8. Dinsdag 4 December: Stadsschouwburg: :Amsterdams Toneel gezelschap met „De ingebeelde zieke", k wart over 8. ■Nu het plan tot de bouw van (voor lopig) 42 flats voor de Woningstichting ..De Kleine Middenstander" zover gereed is, dat na de goedkeuring door de be treffende autoriteiten met de bouw kan worden begonnen, heeft de heer J. W. Th. Fibbe zijn schouders gezet onder een plan n.l. om een woningstichting te vormen voor de sparende arbeiders. De heer Fibbe heeft n.l. kunnen vaststellen, dat wat de kleine middenstanders in dit opzicht kunnen, ook kan worden bereikt door de arbeiders. Om dit plan te ver wezenlijken is een commissie samenge steld bestaande uit de raadsleden de heren J. van Boekhoven, J. W. Th. Fibbe en L. Silvis, en de architect Van Velsen. De commissie kwam Zaterdag 1.1. in vergadering bijeen en is vastbesloten om op korte termijn datgene te doen, wat nodig is om tot de bouw van woningen over te gaan. Er heeft reeds een bespre king plaats gehad met enige industriëlen, die ^jlen, de woningnood kennende, het plan met sympathie begroeten. De gemeenten zijn door financiële moeilijk heden niet bij machte het huizenpro bleem voldoende te bestrijden, zodat de werkzaamheden van de Adviescommis sie moeten worden gezien als het ver lichten van de zware taak, die op de overheid rust. De adviescommissie stelt zich ten doel om voor de bouw van huizen te zorgen voor de arbeiders, die reeds gespaard hebben, of die van hun werkgever of van andere relaties het geld zullen ontvan gen dat nodig is. In feite is het dus zó, dat de arbeiders eigenaar worden van hun woning. Dit betekent steeds lager wordende kosten inplaats van toekom stige huurverhogingen. Een eigen woning betekent een verzorging van de oude dag; immers na een aantal jaren is de hypotheek afgelost en woont men bijna voor niets. De flats zullen bestaan uit een woon kamer en drie slaapkamers, keuken met douchechel, balcon en stenen schuurtje. Het ligt in de bedoeling, de stichting de naam te geven van „De Woningstichting Ons Eigen Huis". Voor de arbeiders, die dit stuk lezeu, blijven nog vele vragen onbeantwoord, doch binnenkort zal een vergadering worden gehouden, waarop alle vragen kunnen worden gesteld, welke door de leden van de adviescom missie zullen worden beantwoord. Voor een uitnodiging tot deze verga dering kan men zich vervoegen bij on derstaande commissieleden: J. van Boekhoven, Tuindorplaan 60, tel. 11108; J. W. Th. Fibbe, privé adres Gr. Houtstraat 160 rood, ingang Korte Hout straat, tel. 20644, of op kantoor Konin ginneweg 7, tel. 14938; L. Silvis, Olmen straat 68. tel. 25720; T. M. F. Van VfclSeh, Zonnelaan 11, tel. 34433. Het secretariaat zal tijdelijk gevestigd zijn: Koninginneweg 7. Advertentie Voor de Sint Radboudgroep te Sant poort was het Zaterdag de jaarlijkse feestdag in verband met de viering van het feest van hun patroon. Verkenners en welpen waren 's morgens om half zeven reeds in de parochiekerk present om de H. Mis bij te wonen, opgedragen door hun aalmoezenier, kapelaan Jos. Plantinga. En 's middags waren zij bij een in het Hordehol der welpen voor een plechtigheid, die echter door een onverwachte gebeurtenis wreed werd verstoord. De aalmoezenier zou geridderd worden „wegens betoonde moed en dap perheid in de oorlogsjaren", maar juist toen deze officiële daad gesteld zou wor den, traden 5 gemaskerde mannen bin nen, schoten enkele revolvers leeg en profiterend van de paniek voerden zij de aalmoezenier mee „met onbekende bestemming". Het ging alles met een fantastische snelheid. De majoor-aalmoezenier Groen van het leger had de welpen juist een bloemlezing gegeven van de deugden van aalmoezenier Plantinga en m aan wezigheid van tal van autoriteiten, onder wie pastoor F. J. A. Goossens en het kerkbestuur en vele ouders van welpen en verkenners mededeling gedaan van de hoge onderscheiding. Na deze over handigd te hebben aan pastoor Goossens met het verzoek de onderscheiding op te spelden, voltrok zich in enkele secon den de schaking van de aalmoezenier van de groep. Direct werd de achtervolging georga niseerd. Twee van de daders konden in de omliggende bossen nog gegrepen wor den en op één van hen werd een kaart gevonden, die enkele aanwijzingen zou kunnen bevatten omtrent de plaats, waar de aalmoezenier heengevoerd was. Een van de jongens had gelukkig het num mer van de auto op kunnen nemen en zo kon men bij de politie de eigenaar van de wagen achterhalen, wat echter niets opleverde, want deze meldde zich juist met de mededeling, dat zijn wagen gestolen was. Inmiddels trokken welpen en verkenners in drie groepen naar de bosjes achter de parochiekerk, die blij kens de gevonden plattegrond nadere aanwijzingen omtrent de verdwenen aal moezenier konden opleveren en na veel speuren gelukte het ook inderdaad de aalmoezenier op te sporen en de daders van de overval hun verdiende loon te laten ondergaan. Het spel, want wat was het anders dan een geënsceneerde vertoning, heeft de jongens enige uren aangenaam bezig gehouden en hen de gelegenheid gege ven op te komen voor een rechtvaardige zaak. Hier was immers onrecht gedaan aan hun aalmoezenier, die zi.1 op de handen dragen. En hij moest en zou te rug gevonden worden. Wij, die dit spel mochten gadeslaan, hebben genoten van het vuur. waarmee de jongens leefden in deze historie, al hebben wij er ons in stilte over verheugd, dat de groep- leiding ons niet gevraagd had voor een van de rovers te spelen, want prettig hebben die het bepaald niet gehad en de manier waarop zij geboeid werden, was afdoende en voor de welpen en verken ners een mooie gelegenheid de verschil lende knopen, die zi.i als echte woud lopers natuurlijk geleerd hebben, in praktijk te brengen. Welpen, verkenners en voortrekkers hebben zich na afloop van de speurtocht de warme maaltijd, die voor hen was aangericht, goed laten smaken. De sterke verhalen kwamen al gauw los en deze groeiden uit tot ware heldendaden, toen zij, moe maar voldaan over een geslaag de dag, deze besloten met een kampvuur in het hordenhol van de welpen. De gemeente Velsen kan de grond aan de Hagelingerweg kopen, waarop de percelen 152 en 154 staan. Voor de gemeente is de beschikking over deze grond van belang voor de doortrekking van het trottoir langs de Hagelinger weg ter plaatse en voor de realisering van het uitbreidingsplan voor het noordelijk deel van Santpoort. De eige naar heeft zich reeds verenigd met een koopprijs van f 5000, waarbij de kosten van overdracht voor rekening van de gemeente zullen komen. Voorlopig zul len de percelen tegen de thans gelden de huur aan de huidige bewoners kun nen worden verhuurd. Op de middelbare school leerden wij, dat de letterkundige en toneelschrijver P. A. Caron de Beaumarchais door zijn satirische pen als een der wegbereiders van de Franse revolutie beschouwd kan worden. Wij lazen dan fragmenten uit „Le Mariage de Figaro", hadder, hei melijk groot plezier in de toespelingen en gewaagde critiek op maatschappelijke toestanden en maakten de leraar als eerste slachtoffer van de schrijver in een nieuwe generatie. Er was in de tekst wel wat te vinden, waarin de man zijn trekken kreeg. En daardoor werd met één slag de onsterfelijkheid van deze durvende, met een gulle lach opruien de en met alles raak spottende figuur vastgelegd. Wij lazen ook de beroemde monoloog van Figaro m het vijfde be drijf en nu we deze gisteren in de Stadsschouwburg hoorden uitspreken door Fons Rademakers in een sublieme voorstelling van de „Nederlandse Come die" was het alsof dit blijspel met deze tekst voor onze dagen geschreven was. De Beaumarchais heeft in de apologie over zijn stuk ook de spot met ons ge dreven. Hij verklaart; Maar de grote fout van mijn stuk is dat het niet actueel is, dat het de we reld niet uitbeeldt zoals hij is en dat de ondeugden en lichte zeden, die ik gete kend heb, in werkelijkheid nauwelijks voorkomen. Ik moet toegeven, dat de vorige generatie veel leek op mijn stuk. dat ook de komende generatie er veel op zal lijken; maar ons huidige geslacht lijkt er in de verste verte niet op. Ik voor mij tel onder mijn kennissen geen enkele echtgenoot, die zijn vrouw be driegt. noch een politicus, die te veel aan zichzelf denkt; ik ken geen domme rechters, geen schreeuwerige advocaten. Advertentie Voor de reserve-hoofdklasse heeft Damclub Haarlem zich eindelijk her steld en nu weer eens gewonnen; H.D.C. II was het slachtoffer met 137. Oos terkwartier II slaagde er in te Hille gom met het kleinst mogelijke verschil te winnen en Halfweg haalde de punten weg bij B-D.C. II. Hiermede is het pleit t a.v. de onderste plaats beslecht en moet B.D-C. II degradatiewedstrijden spelen. Het 1ste tiental van B.D.C. staat nog vrijwel onbedreigd aan de tóp van de lijst. In deze week wordt er gespeeld: HD.C. II—V.K.D. en Stabiel—B.D.C. I; beide wedstrijden moeten door de be zoekers gewonnen kunnen worden. Voor de 2de klas liet Sportief verstek gaan tegen St. Thomas, hetgeen Spor tief op 2 stfafpunten komt te staan. D.O.S. won voorlopig met 117 van St. Bavo II; Halfweg II deelde de punten met Cruquius; D.CY. II bleef in de running door 't Noorden met een 137 nederlaag naar huis te zenden en V.K D. II won met liefst 182 van B.D.C. III. D.O.S. 7 6 0 1 12 91—47 DC.Y. 11 7 5 1 1 11 78—62 V-K.D. II 5** 5 0 0 10 64—36 't Noorden 8 4 1 3 9 84—76 St- Bavo II 6* 4 0 2 8 68—50 Sportief 5* 4 0 1 6 60—40 St. Thomas 6 2 1 3 5 63—57 Hoofddorp 6' 2 0 4 4 53—67 H.D.C. III 7 2 0 5 4 55—85 Cruquius 8 1 2 5 4 69—91 B.D.C. III 7 1 1 5 3 47—93 Halfweg II 8 0 2 6 2 66—94 In deze week slechts één wedstrijd, n.l. Hoofddorp—H-D-C. III. Er kan nu worden gemeld dat boven genoemde wedstrijd thans definitief is vastgesteld op Zaterdag 8 December te 4 uur in de bovenzaal van Restaurant Munnicks aan de Grote Markt te Haar lem. Zaterdag 22 December zal er in „Die Raekse" een grote kienavond gehouden worden voor leden van District Kenne merland met hun resp. dames. Bij deze gelegenheid zullen tevens diverse kam pioenen gehuldigd worden, oa. de We reldkampioen P. Roozenburg en Y. de Jong. Aangezien er een grote belangstelling voor dit evenement bestaat, zullen de leden zich tijdig van toegangsbewijzen moeten voorzien. Advertentie GROTE SORTERING KALENDERS op elk gebied Lederen schrijfmappen Boekomslagen Poesies- en Dagboeken FOTOALBUMS met licht en donker papier. Zaterdagmiddag ontdekte een bewoner van de Van Stolbergweg te Zandvoort, die in zijn achtertuin werkzaam was, een land mijn. Dit stuk oorlogstuig is door de politie in bewaring genomen. Te dezer plaatse hadden de Duitsers een mijnenveld aange. legd, dat door hen na de bevrijding onder toezicht van de geallieerden is verwijderd. Deze werkzaamheden zijn blijkbaar niet met de nodige zorgvuldigheid verricht, zo dat voorzichtigheid geboden blijft. Sint Nicolaas is Zaterdagmiddag onder grote belangstelling van kinderen en vol wassenen te Zandvoort ingehaald. Om twee uur arriveerde de Sint per rijtuig aan de Tol. In de open landauer met. een gevolg van Spaanse edellieden en knechts ging de Sint, voorafgegaan door de Zandvoortse muziekkapel naar het Raadhuisplein. Daar werd de hoge bezoeker namens het comité voor ontvangst, toegesproken door de heer Jung Sr. De kinderen van de speeltuinver eniging, de gymnastiekvereniging O.S.S. en de „Corodese" ontspanningsvereniging gin gen daarna naar verschillende gebouwen om feest te vieren en de Sint maakte nog een lange rit door de verschillende wijken geen. jaloerse kunstenaars en geen mid delmatige lieden, die posities bekleden waar zij geen recht op hebben. Als enkele zuivere zielen dus boos zijn over mijn stuk, dan kan dat alleen zijn uit respect voor hun grootvaders en uit fijngevoeligheid tegenover hun klein kinderen. De regisseur, Johan de Meester, heeft weer eens precies de spijker op z'n kop geslagen. Arm in arm waart hij met de schrijver over het toneel, zoekende naar speelse en ondeugende effecten, dan zwaaiende als dronken van goede wijn, dan dravende als een edel renpaard op een zonnige morgen, dan weer bijna overmoedig smijtende met kleuren en goochelende met stukken décor. En de hele troep er achteraan, uitgelaten, le vensblij, zonder ophouden dansende om de ironie, de felle spot en de dwaasheid van de mens. Lous Hensen, de springlevende, dar telende Suzanne, kamenier der gravin, Fons Rademakers weer fonkelend in een bravourrol; Ellen Vogel, eerst zoekend naar plaats en houding, maar later mee gesleept door de anderen; Philippe la Chapelle, de griezelige, zwarte muziek onderwijzer Bazile; Bob Goedhart 'n kruiperig griffier; Mimi Boesnach, on herkenbaar omgetoverd tot een Spaanse mamma; Henk van Ulsen, de jeugdige page, ooi-zaak van zoveel jalouzie. De opgave aan Ton Lutz, die Graaf Alma viva moest voorstellen, bleek te zwaar voor deze acteur te zijn, al wist hij zijn houding temidden van het gekkenhuis goed te bewaren. Onvergetelijk dwaas was de regie van de rechtszaak. Hans Kaart, met zijn vierkante figuur, bulkende bas stem en groot gevoel voor humor ver sus Johan Elsensohn, de dikke zatlap, oom van Suzanne. Zij namen ieder plaats op :n hoog spreekgestoelte, dat aan een Romeinse zegewagen deed denken en voorover viel als de kracht van het betoog vergroot diende te worden. De zaal heeft zich tranen ge lachen. En tussen deze hevig bek vechtende figuren prijkte 'n licht stotterende, krankzinnig bespottelijke rechter, die niettemin het groot ac teurschap van Johan Fiolet bewees. Deze vertolking zal mij altijd in her innering blijven, hulde, hulde! De voorstelling was tot in de puntjes verzorgd. Het décor droeg alle sporen van Johan de Meester, die ons tegen Sinterklaas door dik en dun naar twee zwarte pieten wilde doen kijken. De be koring is bijna niet te weerstaan om u meer van deze toneelgebeurtenis te vertellen. Het gaat niet op Maandag. Maar ik raad u sterk en met overtuiging aan deze bruiloft van Figaro te gaan meevieren. Ge zult dagenlang in feest stemming blijven en bovendien gewaar worden wat voortreffelijk toneelspelen is. Tot slot 'n korte opmerking. De to neelgroep „Nederlandse Comedie" wordt niet gesubsidieerd. „De Bruiloft" is kostbaar van aankleding en geen spoor van ongewenste maar noodzakelijke be zuiniging is te bekennen. Hoe zit dat? .Gaat het tóch zonder overheidssteun of heeft deze toneelgroep 'n maéeenas? Hoe het zij, dat Haarlem de Nederland se première mocht zien, is 'n voorrecht, dat de toneelliefhebber niet mag verge ten. v. W. Zaterdagmiddag wachtten honderden in de Jan v. Goyenstraat net grote ogenblik af dat de Sint en zijn knecht op de daken zouden klimmen. Het ver keer had grote moeite om zich door de massa heen te werken en de buschauf feurs van de N.Z.H. zullen wel gemop perd hebben over het oponthoud dat zij als gevolg van deze onderneming had den. Om ongeveer kwart over vijven kwa men de Sint en Zwarte Piet te voor schijn, die op een wijze werden toege juicht zoals stellig nog nimmer het ge val is geweest. Direct daarop klonk een St. Nicolaaslied en daarna heette een vertegenwoordiger van het bestuur der Jan v. Goyenstraatvereniging Sint en Piet van harte welkom. De Sint sprak de jeugd en ook de ouderen op harte lijke wijze toe. Daarna gaf hij met Piet een demonstratie op welke wijze zij des avonds het por aan de verschillende ramen en schoorstenen te luisteren leg den en Piet mopperde over de oliestook inrichtingen die hem het luisteren wel erg moeilijk maakten, omdat deze ge meenlijk niet in de huiskamers staan opgesteld. Toen deze demonstratie voorbij was, klonken uit de luidsoreker de zo be kende St. Nicolaasiiedjes, die door groot en klein uit volle borst werden meegezongen en Piet sloeg met zijn roe de maat. De Sint sprak nog een verma nend woord tot de kleineren om toch vooral zoet te zijn. en nadat op zijn verzoek nogmaals „Zie ginds komt de stoomboot" was gezongen, klonk uit honderden kelen het afscheidslied „Dag, Sinterklaasje". Aan de volwassenen werd tenslotte verzocht, de loterij voor het laatste huisje te Putten niet te ver geten en daarmede behoorde deze grootse onderneming weer tot het ver leden. Het weer heeft tot het welslagen van deze onderneming buitengewoon medegewerkt en de Jan v. Goyenstraat vereniging kan op een uiterst geslaag de stunt terugzien, die zijn nawerking niet zal missen. De traditie getrouw organiseerde de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeidersbeweging een St. Nicolaas- feest voor de kinderen van de leden, dat verzorgd werd door het St. Nico- laascomité van deze organisatie. Zowel Zaterdag- als Zondagmiddag was de grote zaal van het Verenigingsgebouw geheel bezet en beide karen heette de heer H. A. Meeuwenoord, die, alhoewel niet meer verbonden aan deze organi satie, toch nog met grote ijver dit werk doet. de aanwezigen hartelijk welkom. Ook ditmaal was er een poppenkast, die de jeugd prettig bezig hield en de goede Sint was eveneens present met Zwarte Piet. die aan de jeugd fraaie geschenken uitreikte. Het St. Nicolaas- comité kan met voldoening op beidé middagen terugzien al is het ditmaal niet gemakkelijk geweest, omdat alles zo duur is. De raad der gemeente Heemstede komt Donderdag 6 December des mid dags om vier uur in openbare vergade ring bijeen. B. en W. stellen de raad voor een renteloos voorschot van ten hoogste f 2500 te verlenen aan de speeltuinver eniging „De Provinciën" om speelwerk- tuigen aan te kopen. Advertentie Bij de geschenken op de naderende feesten Behoren vaak harten, letters en beesten, Koek en marsepein, Het mag allemaal lekker zijn, Maar een TIP bekoort toch de meesten. Inz. Mevr. G. B.-dJ te R'dam ontv. 1 fl. Tip Door blikseminslag waardoor de ver lichtingsinstallatie ernstig werd bescha digd, is de verlichting van de wijzer plaat van het uurwerk in de kerktoren op het Valkenburgerplein sedert maan den buiten werking. Na deskundig on derzoek is gebleken dat de installatie volkomen versleten is. De kosten van volledige herstelling bedragen f 1350. Daar B. en W. het wenselijk achten dat de verlichting weer in orde wordt gebracht, stellen zij de raad voor het crediet van f 1350 beschikbaar te stellen. Voorts stellen zij voor te bepalen dat een herziening van het uitbreidingsplan voor de terreinen welke zijn gelegen in het zuidelijk deel der gemeente en wel westelijk van de Herenweg en zuidelijk van de noordgrens van „Ipenrode" en de lijn getrokken in het verlengde daar van in westelijke richting tot de grens van Bloemendaal zal worden voorbe reid. Advertentie en zo vaak heeft hij gehoopt, dat de Sint bij Kostermans iets voor hem koopt. CR HOOTSTR KL. (HOUTSTR. - GEN CRONJESTR In twee bijeenkomsten heeft St. Ni colaas de kinderen van de K.A.B.-leden een bezoek gebracht. De kinderen ver drongen zich reeds ver voor de aan vang voor het gebouw St Bavo. Begon nen werd met een aantal kinderfilmp jes, n.l. een St. Nicolaasfilmpje, Rood kapje en Het Kerstmannetje. Het mees te succes oogstte een „modderfilmpje", waar de kinderen om zaten te schater lachen. Na de film verscheen St. Nico laas in eigen persoon met zijn knecht. Het v/as een oorverdovend gejuich; er kwam geen einde aan de St. Nicolaas iiedjes. Maar toen de Sint het podium betrad en de voorzitter der K.A.B., de heer A. Angenent hem een welkom toeriep, en hem dankte dat hij nog tijd had kunnen vinden om de kinderen der K.A.ri.^Ieaen^fè"BezoeKen. wasTtet stil. St. Nicolaas beantwoordde deze speech met te zeggen, dat de kinderen van de K.A.B -leden altijd op de lijst staan. Nadat de kinderen enkele liede ren hadden gezongen, liet de Sint een paar kinderen bij zich komen. Sommigen kregen een berisping, anderen weer een zeer vriendelijk woord. Over het alge meen was St. Nicolaas niet erg te spre ken over het bezoek aan de schoolmiS en de eerbied in de kerk. Bij het einde zei St. Nicolaas, dat hij voor allc-n een verrassing had meegebracht en dat hij die persoonlijk zou uitreiken. Bij het binnenkomen kregen de kin deren reeds een zakje met versnaoe- ringen en bij het naar huis gaan kregen allen van St. Nicolaas zelf een St. Nico- laaspop. Het was een goede verbetering dat tijdens de bijeenkomst geen versna peringen werden uitgereikt. Het geheel was er veel rustiger door. De K.A.B. heeft een goed St. Nico- laasfeest aan de kinderen gegeven. Zij hebben allen volop genoten. Dinsdag 4 December. Hoog water: 7.30 u. en 19.58 u. Laag water: 3.01 u. en 15.29 u. Advertentie A M 8T K R D.\ M SE V AART 20 TEL. 11053 Advertentie met iets, waar hij heel erg blij mee zal zijn. Hiervoor slaagt U zeker bij SCHINDELER, waar U een uitgebreide sortering HEREN-GESCHENKEN vindt, tegen zeer scherpe prijzen. SPECIALE AANBIEDING Zuiver Wollen Shawls 3r.95 Robson Pyama's v. pr. flanel 13.90 Royale Zakdoeken in prettige mo derne dessins 0.60, 0.70 en hoger. GEN. CRONJéSTR. la, lb. Tel. 16045 Advertentie GR. HOUTSTRAAT 23 - Tel. 10065 Voor de St. Nicolaas BANKET van „FLUKS" BANKETLETTERS vanaf L— BANKETSTAVEN vanaf 40 ct. MARSEPEINFIGUREN v.a. 20 ct. SPECULAASPOPPEN vanaf 20 ct. Advertentie HAARLEM televisie-demonstraties Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2