Emigratie naar Australië en N ieuw-Zeeland rnc de hoocmam: De ithek van het g<HÏd i Gezagsorgaan Europese landbouw aanbevolen s inMotu ^T2T KALODERMA Eerste paal in de grond voor tuinstad-Slotermeer Getroffenen van watersnood moeten geholpen worden Westerse Grote Drie dienen resolutie in bij V.N. Uit godsdienstig oogpunt bezien volkomen verantwoord Nieuwe voorstad van Amsterdam Nederl. bisschoppen richten zich tot gelovigen MGR. HANSSEN VAN INSPECTIEREIS TERUG De woning liet grote probleem 42 INSTANTIES NODIG Afscheid op paleis Soestdijk Van rechercheur Visser Nog geen accoord over touristentarieven Brandweer in dienst van burgerlijke verdediging Indon. delegatieleden naar ons land Prins Bernhard opent Spaans Instituut II' Vfv Ongeëvenaard in kwaliteit ONTSLAGEN IN DE SCHOENINDUSTRIE De ramp in Noord-Italië RAAD VAN EUROPA DOOR ALEXANDRA ORME Vrije verkiezingen in geheel Duitsland MAANDAG 3 DECEMBER 1951 PAGINA 3 Om toestemming te krijgen op woning- bouwaanvrage Mgr. F. van Welie 65 jaar Cornelis Koning overleden Luchtvaart-conferentie Bespreking Unieverhouding Piet Kohier ten grave gedragen ft Stroom van giften uit buitenland ?5 (Van onze verslaggever) „Uit godsdienstig oogpunt gezien is de emigratie van Nederlanders naar Austra lië volkomen verantwoord. De Katholieke Kerk is in Australië hecht gefun deerd en overal zijn katholieke kerken en scholen". Dit was de eerste conclu sie, waartoe Z- H. Exc. Mgr. Dr. J. M. J. A Hanssen, Coadjutor van de Bisschop van Roermond, kwam toen Mgr. ons Zondagmiddag bij zijn terugkeer op Schip hol het een en ander vertelde van de inspectiereis door Australië en Nieuw-Zee- land, die Mgr. in opdracht van het Nederlandse Episcopaat gedurende zeven weke» heeft gemaakt. Er zijn vrij veel Nederlanders, die met te hoge verwachtingen zijn geëmi greerd en daaraan is het te wijten, dat er onder hen weer naar huis verlangen. Vooral het vestigen van zelfstandige be drijven is zeer moeilijk. Maar in het al gemeen zijn de Nederlandse immigran ten, met wie mgr. heeft gesproken, te vreden. Er is volop werk, vooral voor de boeren, en tegen goed loon. Op Nieuw-Zeeland had mgr. een paradijs aangetroffen wat de kwaliteit van de grond en het klimaat betreft. Er zijn dus nog heel wat mogelijkheden voor land bouwers. Alleen: een woning is een groot probleem. Men zal het zelf moeten bouwen en daarom doen emigranten het beste naar de dorpen en kleine steden te gaan. Daar kan men gemakkelijker voor een huis sparen. De bisschop was ook in enige kampen geweest, die aan redelijke eisen voldoen. Sommige zijn minder, maar dat hangt voor een groot deel er van af, welke na tionaliteiten er wonen. Er zijn zelfs Nederlandse gezinnen, die in zo'n kamp willen blijven wonen, omdat het er goedkoop en goed is. Het contact tussen de geestelijkheid en de immigranten is heel goed. Er zijn thans vijf Nederlandse priesters in Australië en Nieuw-Zeeland en het ligt in de bedoeling dit aantal tot acht uit te breiden. Vrees, dat in het bijzon der de ongehuwde immigranten in de grote steden verloren zouden gaan. behoeft niet te worden gekoesterd. De ze steden zijn n.l. anders dan wij ze kennen: een city met er omheen tuinsteden, die een aparte eenheid vor men. In Melbourne be staat een home voor 150 Nederlandse jongemannen (een z.g. hostel) en wel licht zullen er daar van meer worden opgericht. Het is echter steeds de be doeling, dat de im migranten zo snel mogelijk in de be volking zelf opgaan, dus ook lid worden van de plaatselijke verenigingen. Grote gezinnen kunnen moeilijk terecht, terwijl anderzijds het ongehuwd zijn van vele immigran ten ook weer ern stige problemen schept, vooral als b.v. verloofden wei geren uit Nederland over te komen en de immigranten al geruime tijd in Australië of Nieuw- Zeeland wonen. Mgr. heeft in Australië en Nieuw- Zeeland met het merendeel der bis schoppen gesproken, alsmede met de minister-presidenten en de ministers van emigratie en overal kreeg mgr. de giootst mogelijke medewerking, ook van onze gezant en onze consul-generaal. In Nieuw-Zeeland is de Katholieke Kerk niet zo sterk als in Australië, maar daar is het plattelandskarakter meer over heersend. zodat toch genoegzaam con tact mogelijk is. De Australische en Nieuw-Zeelandse geestelijkheid hebben tegenover mgr. hun diep respect geuit voor de Nederlandse immigranten, die doorgaans zeer godsdienstige mensen zijn en vrij gemakkelijk in de bevolking opgaan. Een pastoor noemde hen de beste immigranten sinds de Ieren, die in Australië het Katholieke Geloof hebben gebracht. „De Nederlanders hebben alle deugden van de Europeanen en maar weinig van hun ondeugden", zo had men zich uitgelaten tegenover mgr., die on der de indruk zeide gekomen te zijn van de enorme goodwill, welke de Ne derlandse immigranten in Australië en Nieuw-Zeeland hebben gekweekt. Na tuurlijk is het voor hen vooral de eer ste zes maanden hard aanpakken en men moet van onderaf aan beginnen, hetgeen in het bijzonder voor hen, die hier al een zekere welstand hebben ge kend of een intellectuele opleiding hebben gehad, een harde dobber is. Mgr. Hanssen begeeft zich over het platform naar het douanekantoor op Schiphol. Rechts van Mgr. secretaris drs. P. J. van Odijk, achter wie prof. dr. P. H. van Laer. In de kringvergadering van de KVP te Nijmegen werd in veband met de woningbouw medegedeeld, dat is vast gesteld, dat een aanvrage tot woning bouw twee-en-veertig officiële instanties moet passeren, voor officiële toestem ming verleend wordt. Aangedrongen werd, ook met het oog op de bezuiniging bij de woningbouw, minstens de helft van deze instanties op non-actief te stellen. De voorzitter zegde toe, deze kwestie in hoogste partij-in stanties aanhangig te zullen maken. Vandaag wordt Mgr. dr. F. van Welie, hoogleraar te Nijmegen, 65 jaar. Sinds de oprichting van de Katholieke uni versiteit vervult hij daar zijn professo raat. Hij en prof. dr. G. Brom zijn de enigen van het oorspronkelijke docen tencorps, die thans nog in Nijmegen doceren. Zijn leeropdracht omvat het canoniek recht in de faculteit der god geleerdheid en het canoniek recht in de faculteit der rechtgeleerdheid. Mgr. van Welie is 3 December 18S6 in Dreumel in het land van Maas en Waal geboren. Hij heeft gestudeerd aan de seminaria van het bisdom Den Bosch en is in 1912 priester gewijd. In de herfst van dat jaar is hij naar Rome vertrokken om aan de Apollinaris in de Gregoriaanse universiteit Romeins en canoniek recht te studeren. Zijn studies werden in 1915 bekroond met het doc toraat in het kerkelijk recht, behaald aan de Gregoriana op het proefschrift: „De verhouding van Kerk en Staat". Kort na zijn promotie werd hij be noemd tot kapelaan te Gestel en Blaarthem (thans Eindhoven). Eind 1916 riep zijn overheid hem naar het Groot-Seminarie in Haaren (N.Br.) om moraal-theologie te doceren. Toen hij in 1923 naar Nijmegen verhuisde, werd hij daar opgevolgd door zijn jongere broer prof. J. van Welie. Mgr. van Welie is Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus en Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Zaterdag 1.1. is te Amsterdam geheel onverwacht op 58-jange leeftijd overle den de kunstschilder Cornelis Koning. Koning was 10 Juli 1893 te Zaandijk ge boren; hij heeft de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam be zocht. Hij schilderde figuur en landschap en was lid van de maatschappij „Arti et Amicitiae". Met de van oorsprong eveneens Zaanse schilders Cor Dik, Jaap Kaal er. Arie van Mever vormde Cornelis Koning een in picturale opvat tingen vrijwel apart staande school. Slechts enkele maanden geleden heb benB. en W. van Amsterdam een schil derij „Landschap" van Koning gekocht voor het Stedelijk Museum. De begrafenis is op Dinsdag 4 Decem ber a.s. om 11 uur op „Zorgvlied". H.M. de Koningin, Prins Bernhard en Prinses Wilhelmina hebben Zaterdag afscheid genomen van een vertrouwde figuur op paleis Soestdijk: rechercheur J. Visser, wie per ultimo November wegens net bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd eervol ontslag is verleend. Rechercheur Visser begon zijn loop baan in 1921 als agent van politie in Den Haag. Later werd hij verbonden aan de inlichtingendienst en bevorderd tot hoofdbrigadier. In de hongerwinter be lastte hij zich met clandestiene voedsel- transporten voor de Haagse politie en de brandweer. Voor de 2300 gezinnen, die op deze wijze aan zijn goede zorgen waren toevertrouwd, bracht hij elke week vijf ton voedsel naar Den Haag. Onmiddellijk na de bevrijding kreeg hij uit Londen bericht, dat__hij zich naar Breda moest begeven by de staf van Koningin Wilhelmina. De Koningin bedankte hem Zaterdag persoonlijk voor zijn uitstekende dien sten en overhandigde rechercheur Visser een zilveren sigarettenkoker met inscrip tie. Visser werd daarna ontvangen door de Prins en Prinses Wilhelmina. Men is het nog niet eens geworden over lagere tarieven voor een transat lantische touristenklasse op de lucht vaartconferentie te Nice. De conferentie zou Zaterdag eindigen, doch is tot van daag verlengd. De meeste der elf maatschappijen, die diensten over de Atlantische Oceaan on derhouden, zijn het erover eens gewor den om de touristentarieven in het sei zoen op 265 dollar voor de enkele reis en op 477 dollar voor een retour te stellen. Er is echter nog geen overeenstemming bereikt over de kwestie van de touristen tarieven buiten het seizoen. Naar verluidt blijft de Pan American Airways aandringen op een touristen- retourprijs van 397.50 dollar gedurende de zeven maanden, die buiten het seizoen vallen. Een andere groep maatschappijen wenst echter het touristentarief van 477 dollar zowel binnen als buiten hêt seizoen te handhaven. Op de vergadering van de afdeling GelderlandOverijsel van de Neder landse Vereniging van Brandweercom mandanten te Barneveld is medege deeld, dat er in het komend voorjaat een begin gemaakt zal worden met een speciale opleiding van de brandweer voor de burgerlijke verdediging. Prof. Supomo, het hoofd van de In donesische delegatie voor de besprekin gen over de Unieverhouding en het vraagstuk N.-Guinea, is met de meeste delegatieleden met de Constellation „Vlaardingen" uit Djakarta naar Neder land vertrokken. Hij werd om. uitge leid door de Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië, de heer A. Th- Lam ping. Enkele leden van de Indonesische delegatie, zoals Yamin, Prawoto Tam- bunan en Zaïn, zullen binnenkort vol gen. Met hetzelfde vliegtuig vertrok de secretaris-generaal van het Indon. mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dr. Darmasetiawan. Hij zal gedurende een maand te Parijs optreden als voorzitter van de Indonesische afvaardiging bij de politieke commissie ad hoc van de al gemene vergadering der Verenigde Naties. De Indon. oud-premier Natsir. voor zitter van de partijraad der Masjumi (Islamietische partij), heeft aan Aneta medegedeeld, dat de Masjumi nimmer zal goedkeuren, dat een eventupel vast lopen van de besprekingen over N.- Guinea aanleiding zou zijn tot een ab rupt verlaten van de reeds ingeslagen weg ten aanzien van de opheffing der Unie en het overgaan tot een specta culaire unilaterale verbreking. Hij leg de er de nadruk op, dat de kwestie-N - Guinea in het politieke vlak ligt, ter wijl het vraagstuk van de Unieverhou ding op technisch niveau is aangeland. (Van onze correspondent) Het nieuwe Spaanse Instituut aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is Zaterdag middag door Z. K. H. Prins Bernhard, in zijn hoedanigheid van voorzitter van het bestuur, officieel geopend. De Prins sprak er in zijn openingsrede zijn grote voldoening over uit dat door de steun zowel van Spaanse als van Ne- derl. zijde dit instituut tot stand is kun nen komen; 'n instituut dat, naar Z.K.H. hoopte, veel zou kunnen bijdragen tot het onderhouden van de betrekkingen met Spanje en de Spaans sprekende lan den en een cultureel atrium zou kunnen zijn voor allen die de Spaanse taal ter harte gaat. Na de Prins werd nog het woord gevoerd door de Spaanse gezant, door de directeur van de Junta de Rs- laciones Culturales van het Spaanse de partement van buitenlandse zaken, door mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, voorzit ter van het college van curatoren der Utrechtse universiteit, en tenslotte door prof. van Dam, die een overzicht gaf van belangrijke data in de beoefening der Spaanse taal in Nederland en in het tot stand komen van het instituut. De opening werd door vele autoriteiten bij gewoond, onder wie de minister var. O., K. en W. en vertegenwoordigers van Spanje en alle Spaanssprekende landen. De acteur Piet Kohier, de vorige week Dinsdagnacht in Oldenzaal overleden, is Zaterdag op Zorgvlied te Amsterdam be graven. Zijn stoffelijk overschot heeft 's morgens opgebaard gestaan in de hall van Carré. Honderden, collega's en be wonderaars hebben hem daar een laat ste groet gebracht. Toen de begrafenis stoet van het Theater vertrok was de belangstelling zo groot, dat het verkeer werd opgehouden. In de aula van de begraafplaas heeft Jan de Cler als vice-voorzitter van de Artistensociëteit „De Nar", waarvan Piet Kohier actief lid was, het woord ge voerd. Na hem spraken Henriëtte Davids de heer J. Renickers als lid van het ge zelschap waarmede Piet Kohier de laat ste tijd was opgetreden en de heer Bob Peters, mede namens de heer Alex Wunnink, direct, van Carré. Een vriend van de familie dankte voor de grote belangstelling en de vele bloemen. ut \\V 41. Met een gevoel van opluchting stelt Eric vast, dat de bandieten hem niet opgemerkt hebben, en als hij ze enige honderden meters verder ziet stilhouden, begint hij geruisloos van rot tot rots ie sluipen, steeds er voor zorgend buiten hun gezichtskring te blijven. "Weldra heeft hij een plaats bereiktvanwaar hij de kerels kan afluisteren, zonder gezien te worden. Dit is de ingang!" hoort hij de kaalkop zeggen„hier kwam die krachtpatser plotseling uit de grond!" De Noorman begrijpt dat zij de toegang tot het goudravijn hebben ontdekt, en, geduldig wachtend tot hij ze allen heeft horen verdwijnen, sluipt hij langzaam nader en glijdt langs het hol tussen de rotsen heenEric heeft nu geen tijd om de roofzucht van deze kerels iets in de weg te leggen. Het lot van Tamar weegt zwaarder! Met voldoening stelt hij vast, dat hij inderdaad om het ravijn heen kan trekken. Als Eric een kleine, open vlakte heeft bereikt, ziet hij eensklaps tussen de rotsen een brede gestalte voor hem opdoemen. Vóór de Noorman echter nog een stap kan doen, heeft de ander zijn nadering opgemerkt en keert zich bliksemsnel om. Het is Gnom! Eric ziet het bolronde gelaat van de jongen vertrekken in een woedende grimas en op hetzelfde ogenblik keert de knaap de Noorman de rug toe en wil zich uit de voeten maken, onverstaanbaar verwensingen voor zich heen mompelend. „Gnom!" schalt de stem van de koning door het gebergte. De jongeman blijft met een ruk stilstaan en als hij opnieuw het hoofd omwendt, heft Eric de arm op en roept hem bevelend toe: „Blijf staan! Van mij hebt gij geen onverhoedse aanval te vrezen." De jongen gehoorzaamt en zijn gezicht wordt bloedrood, want hij heeft de toe speling begrepen en schaamt zich over de laffe manier, waarop hij zich de vorige dag van de koning heeft ontdaan. De Noorman treedt op hem toe en Gnom wacht met een verschrikt gezicht zijn komst af. „Tamar is in groot gevaar!" zegt Eric langzaam. „Ik heb uw hulp nodig om hem te redden uit de handen van de Nomade!" „T Tamar?" stamelt de jongeling met een plotselinge angst in zijn ogen. „Waar? SnelWe moeten Waar is het Snel dan!" Gnom is ineens volkomen overstuur en Eric vraagt zich verbaasd af, waarom zijn mededeling over Tamar zulke ontsteltenis bij Gnom heeft teweeggebracht. „Ik zal u de plaats aanwijzen!" zegt hij rustig, „maar ook uw goud is in gevaar! De rovers hebben de ingang ontdekt!" De jongen staat als aan de grond genageld. Zijn ogen staren de koning aan en Eric ziet, dat er een storm in hem woedt, dat hij heen en weer geslingerd wordt tussen zijn begeerte naar goud en een verwonderlijke aandrang om Tamar te helpen! Advertentie Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 Aan de Westelijke rand van Amster- en Volkshuisvesting. De Ringdijk is hier- dam, even buiten de Ringdijk, haalde de minster van Wederopbouw, mr. dr. J. in 't Veld Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf een heimachinehandle over, waardoor het blok met zijn volle ge wicht naar beneden daverde en een for se klap gaf op een zware betonnen paal, de eerste voor een complex van 322 wo ningen. Het grote uitbreidingsplan voor Am sterdam, dat dateert uit 1935, omvat een tuinsteden-complex van 35.000 wonin gen voor ongeveer 150.000 inwoners ten Westen van de huidige stad. Het com plex zal bestaan- uit de vier tuinsteden Slotermeer, Geuzenveld, Slotervaart en Osdorp, die gelegen zijn rond een groot meer van ca. 90 ha., het vroeger droog gelegde Slotermeer, dat uitgegraven wordt en dan een uniek recreatieoord vormt voor de toekomstige bewoners van het Westen, omdat het heldere water ge schikt is als zwembassin en tevens om dat hetm ee wrordt omzoomd met bos sen, parken, speelweiden en sportterrei nen en er een strandbad wordt aange legd, waar ruim 15.000 mensen van de „zee" zullen kunnen genieten. Vanouds ging de uitbreiding van Am sterdam gepaard met een omwalling, waardoor de stad tot het begin van de 17e eeuw een vestingstad is gebleven. Toen zij binnen haar 17e-eeuwse om muring, de huidige Nassaukade, was volgebouwd,, is omstreeks 1860 een „wil de bebouwing" daarbuiten ontstaan, die men thans heeft opgevangen met de realisering van een nieuwe gedachte, door buiten de Ringdijk, de laatste „wal", een geheel nieuwe vorm van uitleg toe te passen, n.l. de tuinstadvorm. Hier is dus geen sprake meer van het stichten van een verder naar buiten, gelegen wal, zoals dat de gehele geschiedenis door met Amsterdam het geval is geweest, maar thans gaat het om „een bevrijding uit de gesloten stadsvorm naar een stad met zoveel openheid en contact met de na tuur. als binnen redelijke economische grenzen mogelijk is", aldus wethouder J. v. d. Velden van Publieke Werken bij geen omwalling meer, geen beknel ling, maar zal straks een verbindend ele ment tussen de tuinsteden onderling vor men. wanneer er een geregelde tram. of autobusdienst op zal worden geopend. De tuinsteden betekenen dus een wijksgewijze duidelijk onderling geschei den nieuwe stadsvorm, terwijl elk der tuinsteden zelf weer in buurten van ver schillende grootte zal worden verdeeld. Blijkens officiële mededelingen zijn op de grootste schoenfabrieken te Nij megen sinds Mei tweehonderd manne lijke en honderd vrouwelijke arbeids krachten ontslagen, dat is 25 pet. van het gehele personeel. In alle kerken van ons land is gisteren het volgende schrijven voorgelezen: DE AARTSBISSCHOP-COADJUTOR EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND aan de hun toevertrouwde geestelijk heid en gelovigen Zaligheid in de Heer Beminde Gelovigen. Met medelijden en ontzetting hebben Wij allen in de kranten gelezen over de ontstellende natuurramp, die een groot deel van Noord-Italië heeft getroffen door de doorbraak van de dijken van de rivier de Po. Het met geweld opdringen de water heeft mensen, huizen en vee meegesleurd. Duizenden mensen zijn dakloos geworden; talloos velen verloren alle bezit en zijn bedelaars geworden; ouders verloren hun kinderen en kinde ren hun ouders. De ramp heeft een om vang genomen zoals wij dat in de be schaafde gecultiveerde landen van Euro pa bijna niet meer gewend zijn. De pogingen van de Europese Assem blee te Straatsburg om een eigen bij drage te leveren voor het tot stand ko men van een Europese landbouwge- meenschap in de gecit van het plan- Schuman werden slechts door een en kele stem gered, toen de Assemblee Za terdagavond haar eerste stemming hield. Opnieuw was het een hecht gesloten Engels-Scandinavisch blok, dat zich te weer stelde tegen alle pogingen van DE RUSSEN KOMEN VERTALING i FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Toen het licht werd, stond ik op, hoe wel ik geen oog dicht gedaan had, om naar Alf te kijken, die zich al maar bleef likken en niet kwam, als ik hem riep. Hij had een schotwond in zijn rug. Gelukkig had de kogel zijn ruggegraat gemist, maar hij had toch een stuk vlees weg gerukt. Zo moest ik dus, in plaats van te slapen, beginnen met Alf te verbinden. Het was nog geen middag toen de rest van de soldaten, die de nacht in de kamer haddeh doorgebracht, wegging, terwijl ze heel rustig de ijzeren kachel met zich meenamen. Ik riep hun na, dat de kamer voor een kolonel in gereed heid gehouden werd en dat een kamer zonder kachel waardeloos was, gezien het koude weer, wat wij hadden. Maar ze lachten ons alleen maar uit. „Loop naar de pomp met je kolonel. Trouwens, misschien is hij al dood." Ik liep naar de schildwacht, die onder andere tot taak had, ons huis te bewaken, nu dit het kwartier ging worden van een hoge offieier. De schildwacht rende achter de soldaten aan, terwij zijn automatisch pistool in het gaan danste op zijn buik. Hij brulde totdat hij er hees van werd, stampte met zijn voeten en vloekte. Het was werkelijk ontroerend om hem te zien, zoals hij zich uitsloofde voor onze kachel. De soldaten echter laadden ue kachel doodleuk op een vrachtwagen zonder ook maar enige aandacht aan hem te schenken. En waarom zouden ze ook? Ze waren met zijn vieren en had den ook automatische pistolen. Laat hem maar rustig schreeuwen daar in de kou. Toen ik dit zag. rende ik de heuvel af maar majoor Blashchuk en de kolonel. Ze waren de vorige nacht zo behoorlijk tegen me geweest, misschien konden ze me helpen om de kachel terug te krij gen, vooral daar die weggenomen was uit een kamer, welke voor het Rode Le ger gerequireerd was. Ik trof hen aan op de drempel van hun kwartier, gepakt en gezakt om weg te gaan Ze keken nog niet eens naar me. Misschien kenden ze me niet meer te rug öf deden ze, alsof ze me niet ken den. Verlegen, met een beklemde stem. vertelde ik hun de geschiedenis van de kachel. Ze luisterden met zichtbare tegen zin, terwijl ze langzaam de heuvel op liepen naar hun vrachtwagen. Toen ze dichterbij kwamen, konden we de her rie horen van de schildwacht, die ruzie zeischap van een heel stel jakhalzen, maakte met de anderen. „Wat moet dat? blafte de koloneL „Wie durft hier zo te schreeuwen? Zijn ze dronken of wat mankeren ze? Ik zal wel eens zorgen, dat ze u uw kachel teruggeven." En de kolonel, woedend nu, liep bijna op een draf de heuvel op. „Onder mijn eigen ogen durven ze te stelen!" zei Blashchuk. „ik zai ZP wel eens leren. Ze zullen majoor Blash chuk leren kennen, dat verzeker ik u. Kunnen ze nergens anders stelen dan vlak onder mijn eigen neus? Ik zal ze wel eens leren!" Zeer in mijn schik liep ik achter de twee Russen aan de heuvel op en zag me al triomfantelijk met de kachel thuiskomen. Toen ik buiten adem de kolonel inhaalde, stond hij juist op het punt om in de vrachtwagen te stappen, waar, zwart, onze kaéhel prijk te, en zijn gezicht was een en al glim lach. Ik stond stil. als door de bliksem getroffen. Me omdraaiend zag ik Blash chuk aankomen en naast me de schild wacht, nog schuimbekkend van mach teloze woede. „Wacht", zei ik tegen hem. „daar komt de majoor. En die an der is een kolonel. Vertel hun, dat ze onze kachel gestolen hebben." De schildwacht rende op hen toe en begon hun de huid vol te schelden, alsof zij de dieven waren. De kolonel sloeg de hand aan ziin automatisch pistool en bulderde met een stem, die de Gekkenberg op zijn grondvesten deed schudden: „Stilte, Hou' je bek, schoft!" Dat was echt de stem van iemand, die beveelt. De schild wacht verwijderde zich. De zaak was natuurlijk heel- duidelijk. De kachel was gestolen door de mannen van Blashchuk, misschien zelfs op zijn be vel. De beroemde majoor liep naar de vrachtwagen en stapte in. terwij] hij bij zichzelf grinnikte. Ik wachtte niet om hen te zien wegrijden. Daarna kregen we twee schildwachten om ons huis te bewaken en voor alle twee moesten we poffertjes bakken. Later, diezelfde middag, kwam er een luitenant. en sloot de deur van de kamer af. Hij gaf mij de sleutel, maar dat moest heel geheim blijven, en ik moest aan ieder een vertellen, dat de sleutel zich op het bureau van de commandant in het dorp bevond. De luitenant was in ge- die overal in de kamer rondsnuffelden: een vrouwelijke luitenant en verschil lende soldaten. Ze liepen hem overal achterna, in de hoop waarschijnlijk, dat hij dronken zou worden en hun dan de sleutel geven of vertellen, waar hij die gelaten had. Spoedig nadat de luitenant met zijn gevolg verdwenen was, stormde er een soldaat naar binnen en zei ons, dat we moesten gaan en het stro wegruimen. Waar? Waarom? Hoe? Ik ging er op uit om te informeren en werd een paar huizen verder ingehaald door mijn aartsvijand, Mahomed. Hij had werk! Ik moest met een mestvork het stro uit zijn stal halen, en ofschoon ik werkte als een Stachanovist, kreeg ik nog niet eens een dank-je-wel van Mahomed. Hij was in een slecht hu meur, omdat er een nieuwe majoor was aangekomen met een paard, dat staan moest in zijn stal, welke hij op een onbeschrijflijke manier had laten vervuilen; en hij had bevel gekregen om die schoon te maken en zo vlug mogelijk. Mahomed porde me in mijn ribben met zijn mestvork en maakte me met gebaren duidelijk, wat ik doen moest, want hij sprak maar heel weinig Russisch. Niet één keer verloor zijn ge zicht, dat als een illustratie bij de Dui- zend-en-Een-Nacht was, zijn uitdruk king van sombere misnoegdheid. Er kon geen glimlach op overschieten. Ma homed was boos. Keer op keer stak ik mijn mestvork in het stro, dat zwaar van de mest was, en droeg het naar buiten in de zonneschijn. Het rook naar paarden. De zon was bijna onder en de brede baan van du avondhemel omlijstte een echt winterlandschap: het kleine, miserabele dorp. een paar kronkelingen van de rivier gevangen onder het ijs, bomen van hun bladertooi beroofd maai niettemin scheen het me toe, als hing er reeds een geur van de lente in de lucht. Hoe ondankbaar hij ook was, toch vond ik het zelfs prettig om voor Mahomed te werken. Ik twijfel er niet aan, of hij beschouwde me als een vuile, ongelovige hond en was blij, dat hij, trouw volgeling van de profeet, eens te meer in staat was de voet te zetten op een giaour. (Wordt vervolgd). de meerderheid der Assemblee om in te stemmen met een gezagsorgaan voor de Europese landbouw. Daar voo' een aanbeveling aan het comité van de mi nisters een meerderheid van twee derde noodzakelijk is, slaagden de Britten en Scandinaviërs er met behulp van de Duitse socialisten bijna in het plan ten val te brengen. De helft van de leden was afwezig of onthield zich van stem ming en de aanbev. ling werd met 49 tegen 24 stemmen aangenomen. De drie aanwezige Nederlanders, de heren Rip, Fens en Serrarens gaven allen hun steun aan het voorstel. De Assemblee heeft met deze aanbe veling aan het ministerscomité verzocht zo spoedig mogelijk een conferentie van deskundigen te houden met het doel het ontwerp op te stellen voor een ver drag, waarbij een gezagsorgaan voor de Europese landbouw zal worden gesticht. De Assemblee heeft de mening uitge sproken, dat een dergelijk orgaan ge vormd zou moeten worden op grond van het ontwerp, dat door haar speciale landbouwcommissie is opgesteld. Dit ontwerp voorziet in de stichting van een gezagsorgaan, waarop bij conven tie van de deelnemende landen souve- reine rechten kunni worden overge dragen. Het ligt in de bedoeling van de Assemblee, dat bi.' de OEES aange sloten landen, die niet tot de Raad van Europa behoren, zullen worden uitge nodigd deel te nemen aan de confe rentie. Intussen schijnt de stemming niet ge heel volgens de regelen gehouden te zijn en bestaat de kans, dat er zal worden overgestemd. Men gelooft evenwel, dat ook dan de aanbeveling een meerder heid zal verwerven. Hier moet nodig geholpen worden. Het is dan ook geen wonder, dat Z. H. de Paus heel bijzonder is begaan met het noodlot, dat zijn landgenoten heeft getroffen en de wereld heeft opgeroe pen om de helpende hand te bieden. Als trouwe kinderen van de H. Vader zullen wij niet mogen achterblijven. Wij, Nederlanders, die een land bewonen van water en van dijken, wij weten al te goed, wat een dijkdoorbraak en een wa tersnood betekent. Wij weten, dat juist de armsten het meest de dupe worden van een dergelijke ramp. Daarom zijn Wij, Uw Bisschoppen, er van overtuigd, dat gij gaarne naar ver mogen zult willen meehelpen om de h ooggestegen nood te lenigen, en dat gij Ons graag in staat zult stellen om aan de H. Vader een ruime gift aan te bie den, waarmede Hij de ongelukkigen kan helpen. De christelijke liefde kent geen grenzen. Daarom schrijven Wij voor, dat a.s. Zondag 2 December of op Zondag 9 De cember in alle kerken onder alle gestel de H.H. Missen een collecte zal worden gehouden voor de getroffenen van de watersnood in Noord-Italië. t Dr. B. J. ALFRINK. Aartsbisschop- Coadjutor van Utrecht t Dr. J. H. G. LEMMENS. Bisschop van Roermond t J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch t J. BAETEN, Bisschop van Breda. Het afgelopen week-end is het peil van de Po blijven dalen. Er dreigen thans grote moeilijkheden bij het her stellingswerk en de hulpverlening, daar de temperatuur hier en daar onder het vriespunt is gekomen. Indien de vorst doorzet zal de bevoorrading van de ge ïsoleerde gebieden per hefschroefvlieg- tuig moeten geschieden. De Italiaan Raffaele Bendandi. die drie wek-n geleden bekend maakte, dat de oppervl^te van de Po-vallei be- woog, heeft thans verklaard, dat de overstromingen met dit verschijnsel ten nauwste verband houden- Volgens zijn waarnemingen steeg de aardoppervlakte In het midden van de Po-vlakte en daalde tegelijker tijd het Oostelijk gedeelte van de Po- delta. Hierdoor zou de zeebodem ge stegen zijn, hetgeen op zijn beurt, al dus Bendandi. kustgebieden deed overstromen en het water deed te rugstromen in de Po. Inmiddels blijven voedsel, geld, kleren en medicamenten toestromen. De Russi sche vakverenigingen stelden onder meer veertig miliioen lire beschikbaar voor de hulpverlening in de „vallei des. doods", aldus heeft het pro-communis- tische Italiaans Algemeen Vakverbond bekend gemaakt. De „National Catholic Welfare", een Amerikaanse liefdadigheidsinstelling, heeft meer dan vijf ton medicamenten en kleren gestuurd. Te Milaan is een vliegtuig vol gaven uit Canada gearri veerd. Het Ierse Rode Kruis heeft in samen werking met de Katholieke en Pro testantse kerken een collecte georgani seerd, welke naar schatting 40.000 pond heeft opgebracht. De Ierse regering schonk 20.000 pond en eenzelfde bedrag werd op andere wijze ingezameld. De Franse radio zond een cheque van een miliioen lire. De V.S., Frankrijk en Engeland heb ben Zondag de V.N. verzocht een com missie te benoemen, die zal moeten on derzoeken of het mogelijk is vrije en ge heime verkiezingen in geheel Duitsland te houden. In een gemeenschappelijke resolutie, ingediend bij de politieke com missie van de Algemene Vergadering, zeggen de drie regeringen, dat zij, op grond van een voorstel van de Westduit- se kanselier, Adenauer, de Algemene Vergadering hebben verzocht, een on partijdige internationale commissie te benoemen. De commissie dient drie punten bij haar onderzoek, voorzover zij het hou den van vrije verkiezingen betreffen, te betrekken: 1) De constitutionele voorzieningen in West-Duitsland met in het bijzonder een onderzoek naar de mate waarin men be wegingsvrijheid, vrijheid van willekeu rige arrestatie en hechtenis, vrijheid van vereniging en vergadering en vrijheid van meningsuiting geniet. 2) Een onderzoek naar de vrijheid van politieke partijen om zich te organi seren en haar activiteit te ontplooien. 3) Een onderzoek naar de organisatie en werkzaamheden van de rechterlijke macht, de politie en administratieve or ganen. Verder verzoeken de drie mogendhe den de Assemblee, een beroep te doen op de autoriteiten van Oost-Duitsland, Ber lijn en West-Duitsland» opdat de com missie vrij door Duitsland kan reizen en volledig toegang heeft tot die personen, plaatsen en documenten, die zij van be lang acht om haar taak naar behoren te vervullen. Een Britse woordvoerder zeide, dat zijn regering voornemens was een klei ne commissie voor te stellen, bestaande uit „neutrale" mogendheden. Dinsdag zal de resolutie aan de specia le politieke commissie voorgelegd wor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3