eenmaa altijd 1951 voor de L.T.B. een alleszins gunstig jaar St. Nicolaas en de jongensschoen 5 Belevenissen van de struisvogel Rasmus T Huidige landbouwpolitiek echter niet bevredigend Z.H. de Paus in Rome terug \G Benelux-ministersconferentie had geen resultaat r Poppen uit Oregon verloot Bondsvergadering in Haarlem naar MAANDAG 3 DECEMBER 195i PAGINA 7 Zestig mille voor het jeugdwerk Tien mille voor Nederl. Kankerinstituut Geschonken door de Ned. Bachvereniging Nieuw Tweede-Kamerlid een "Het was frappant te ontdekken, dat van de 1000 ondervraagde King's Cross rokers er 896 Jaar geleden óók reeds King's Cross sigaretten rookten (Vit een vertrouwelijk rapport KING'S de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! de conclusie is dui 80 cent per 20 stuks Ook in fraaie geschenkdozen van 50 stuks voor f 2.- Reorganisatie Gezondheidstoestand zeer goed f' wint altijd Veel herdrukken Avonfuurlijke boeken het meest in trek en het best geslaagd Kennis atoomenergie in V.S. verdubbeld Atoom-straal-kanonnen voor Engelse leger? Ontwapenings commissie bij een Overeenstemming over de te volgen werkwijze mm SCHEEPVAAR1BER1CBTEN V Pg Zaterdag as. besprekingen te Brussel Gibraltar Brits Amerikaanse basis? SINT NICOLAAS BIJ DE BENELUX Sim. Sam en Rasmus in de Schouw burg het van zijn Smuk te /biste Als ge- yven, Iéder ge- de groor loor- i k De tweehonderd poppen, die de vrou wen van Oregon (V.S.) aan de Koningin hebben gesehonken, zullen dezer dagen aan nieuwe eigenaren worden toegczon den. De Koningin besloot namelijk des tijds, dat de poppen zouden worden gebruikt voor het jeugdwerk onder geestelijk en lichamelijk misdeelde kin deren. Er werd voor dit doel een groot aantal loten gedrukt, waarvan er niet minder dan 25.000 zijn verkocht met een totale opbrengst van ongeveer 60 mille. De trekking van deze lotery geschiedde Zaterdag op paleis Soestdyk. Prinses Marijke zou het eerste lot trekken, maar bij haar greep kwamen er niet minder dan vijf te voorschijn, waarvan de nummers zeer dicht bij e'kaar bleken tc liggen. De jongste prin ses had overigens meer interesse voor de poppen zelf dan voor de loten en daarbij bleek, dat zij de moedertaal van de Franse gouvernante, mej. Janine Seston. reeds goed onder de knie heeft. Wij hoorden haar Zaterdagmiddag ten minste de poppen in een vloeiend Frans toespreken en zij antwoordde haar be geleidster ook in dezelfde taal. Mademoiselle Seston trok vervolgens het zesde lot en daarna zorgden de com missieleden voor de overige honderd- vierennegentig. De f 60.000 zullen worden verdeeld onder de volgende vijf instellingen: De stichting „Het Vierde Prinsenkind", hei Nederlandsche Padvindstersgildc, de Nederlandse Gidsenbcwcging, de Ne derlandse padvinders en de verkenners der katholieke jeugdbeweging. In een van de zalen van het Antoni Van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam stegen Zaterdagmiddag voor dit oord ongewone klanken op Het was zang door het koor van de Nederlandse Bach vereniging onder leiding van dr. An- thon van der Horst, dat drie choralen van Johann Sebastian Bach ten beste gaf. Deze gezangen vormden de omlijsting van de officiële overdracht van 10.000, de opbrengst van de uitvoering d.d. 13 October 1951 van de Johannes Passion in de Naarderkerk ten bate van de kan kerbestrijding. Uit de boezem van de Nederlandse Bachvereniging was ter gelegenheid van het dertigjarig jubileum de gedachte opgekomen een speciale uitvoering te geven ten bate van de kankerbestrij ding en wei speciaal voor het aankopen van een microfilmapparaat voor het Nederlands Kankerinstituut. Alle medewerkenden aan de Johannes Passion stelden hun krachten belange loos beschikbaar en aan de voorberei dingen werd meegeholpen door de pro paganda afdeling van het Nederlands Kankerinstituut. De heer H. Halbertsma, secretaris van dif- Bachvereniging, overhandigde een cheque ten bcurage van f 10.000 aan burgemeester d'Ailly de voorzitter van de stichting Koningin Wilhclmina- fonds en deze op zijn beurt reikte de cheque over aan prof. dr. L. B. W. Jongkees, de voorzitter van de vereni ging het Nederlands Kankcrinstituut. Het microfilmapparaat zal worden gebruikt op de afdeling weefselkweek Van het Antoni van Leeuwenhoekhuis. De heer G. P Warburg, te Graningen, die benoemd verklaard was tot lid van de Tweeae Kamer, in de vacature ont staan, doordat de heer J. Tuin (Arb.), ontslag heeft genomen, wegens zijn be noeming tot burgemeester van Gronin gen. heeft zijn benoeming niet aan vaard. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft thans benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Kamer de heer N. Bolkestein te Middelburg (voorheen te Groningen). Advertentie „Steeds sterker komt naar voren, dat de L.T.B. leeft, leeft door zijn actie, door zijn bestuurders en afvaardigingen, leeft door zijn instellingen en niet het minst door zijn leden. In de verslagen van onze vakgroepen wordt deze L.T.B.-vitaliteit wel sterk gedemonstreerd en wij verheugen ons er over, hoe enerzijds de voor stellen uit de afdelingen bijna massaal de besturen worden voorgelegd en ander zijds vele voorstellen, gedaan in het verleden, nu als bereikte resultaten konden worden opgesomd". Met deze woorden begon de algemeen voorzitter van de L.T.B., de heer G. W. Kampschöer, vanmorgen zijn rede ter opening van de grote bondsvergadering, die in Haarlem werd gehouden. daadwerkelijke steun van al onze leden vanaf Eierland op Texel tot in Lcwe- clorp op Zuid-Bcveland hulde en dank brengen. 1951 was voor de L.T.B. een alleszins gunstig jaar: De heer Kampschöer bleef vervolgens even stil staan bij het algemeen land bouwbeleid. zoals dat is gedacht door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en omschreven werd in diens Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting 1952- ,Het leven in onze organisatie ik mag dit met zekere trots zeggen is gezond, kerngezond", z0 ging hij voort. „Ter staving van deze beweringen mag ik allereerst het feit noemen dat in 1951 alleen ruim 4000 leden, d.i. een derde van onze organisatie, spontaan optrok naar het genade-oord van Maria te Heiloo. In de meeste L.T.B.-afdelingen wordt thans een Oogstdankdag gevierd, welke wordt begonnen met een H. Mis en alg. H. Communie der leden. Gezond is het leven in onze organi satie. getuige de groei en bloei van on ze eigen land- en tuinbouwscholen, de organisatie van landbouwcursussen, de deelneming aan onze kadercursussen, aan de boerenieergang en aan kern- of studieclubs, ontwikkelingsdagen e.d.. die van uit de L.T.B. worden geformeerd Het is u allen bekend, dat wij in de L.T.B. het systeem van de gesalarieerde bestuurders niet kennen. Toch wordt ons werk gedragen en uitgedragen, ge stuwd en gesteund door die honderden bestuurders van de afdelingen, kringen en diocesane verbanden, weike tot grote erkentelijkheid en nog grotere bewon dering dwingen. Uit een meer dan twin tigjarige ervaring mag ik getuigen, dat mij de verantwoordelijkheidszin, waar mede onze besturen de vrijwillig op zich genomen taak vervullen, spreekt van een warme liefde voor de L.T.B Hierdoor leeft de L.T.B. van onderaf naar boven toe en worden de activitei ten gedragen door allen. De L.T.B. leeft niet minder door zijn instellingen en dan denken wii aller eerst aan onze economische instellingen. In dit verband heb ik gelegenheid u ,er op te wijzen, dat ons In- en "Verkoop kantoor met de Z.L.T.B, en de reeds in 1947 gevormde eoöp. vereniging in prin cipe tot overeenstemming is gekomen ten aanzien van de vorming van een allen omvattende, dus centrale eoöne- ratie van de L.T.B. Het dagelijks be stuur. alsmede een afvaardiging van dc C C B. te Eindhoven hebben aan de voorbereidende besprekingen hiertoe deelgenomen. Het is thans zaak van de plaatselijke en regionale verbanden der genoemde instellingen om zich over de geconcipieerde statuten van de centrale coöperatie uit te spreken". Spreker wees vervolgens op verschil lende andere instellingen en kon ten slotte getuigen: „Inderdaad, de L.T.B. leeft niet ge ring door zijn instellingen. En dan leeft de L.T.B. door zijn leden, zijn ongeveer 13.000 leden, die de L.T.B trouw blyven, die met, neen i n de L.T.B. medeleven en hij tal van gele genheden van hun medewerking getui- "en. Over uw hoofden heen wil ik van deze plaats voor deze trouw, voor deze Het betrof daar het systeem van prijs bepaling voor de agrarische producten Het systeem van deze minister beoogt geen belangrijke wijzigingen, maar is het vastleggen van het tot nu gevoerde beleid. Dit beleid heeft het georgani seerde iandbouwbedrijfsleven echter weinig kunnen bevredigen. Van vele zijden is dan ook ernstig bezwaar ge maakt tegen het door de minister be oogde stelsel, met zijn drieledig prijsbe leid. Is dat beleid zo vroeg spreker bedoeld als een landbouwpolitiek op lange termijn? Neen. Wil het beleid zijn het leggen van voorwaarden voor een lonende agrari sche productie, dan moet er zijn een waarborg voor de prijzen van basispro ducten op een lonend niveau. Bij het voorgestelde beleid is een waarborg voor enkele basisproducten niet aanwe zig. Een indeling in categorieën is daarom principieel niet aanvaardbaar. Na het komende landbouwschap be sproken te hebben, verklaarde de heer Kampschöer, dat het hoofdbestuur zich Maandag 1.1. voor de zoveelste maal op de reorganisatie bezonnen heeft en dat het daarbij niet alïfeen rekening gehou- den heeft met de reeds eerder gemaak te plannen, maar ook en meer met de op- en aanmerkingen, welke in de kringvergaderingen van de maanden September en October zijn gehouden. Daartoe is er een voorstel tot vorming van een Vakraad noodzakelijk, omdat de K.V.O.B. de L.T.B. officieel tot vakcen trale maakt. Deze Vakraad zal, behou dens het bollenkwekers-element, weinig verschillen van het hoofdbestuur. Om echter de band tussen de kringen en topleiding van de organisatie te verste vigen stelt het hoofdbestuur voor de vorming van een Bondsraad, waarin naast de leden van het hoofdbestuur zitting zullen hebben de voorzitters van alle kringbesturen, de voorzitters van de K.V.O.B.. alsmede vertegenwoordi gers van de overige Sierteelt-sectoren. Deze reorganisatie zal indien men met dit plan accoord gaat. in de komende maanden statutaiï geconstrueerd en daarna door de vergadering moeten worden goedgekeurd. Gelijk daarmede zullen voorstellen worden gedaan ten aanzien van een eventuele reorganisatie van de vakgroepbesturen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Zondag. Voor het eerst sinds ruim vier maan den kan men 's avonds weer vanaf het St. Pietersplein het licht zien branden in de werkkamer van de Paus, die van uit zijn zomerresidentie in Castel Gan- dolfo eindelijk weer is teruggekeerd in het Apostolisch Paleis in het Vaticaan. Verschillende malen is de Paus in die vier maanden echter teruggekomen naar Rome voor belangrijke audiënties en voor verschillende grote plechtig heden, zoals de grote audiëntie van het Wereldcongres voor Lekenapostolaat en de audiëntie aan de Pauselijke Acade mie van Wetenschappen. Het Pauselijk verblijf in het Vati caan begint volgens de traditie met de retraite, die ditmaal zal worden gegeven door pater Luigi Celebrini S.J. Het kan bekend zijn, dat deze re traite wordt gehouden in de capella Matilda en dat ook de Heilige Va der daarbij tegenwoordig is (in een zijkapel en voor het oog van de Advertentie 7" T et is niet onze bedoeling de oude en dus wijze J_ Sint de wet voor te schrijven. Maar gesteld dat hij naar onze ervaring zou vragen met betrekking tot de kinderboeken, die wij dezer dagen in een lange keten hebben doorgelezen, dan zouden we hem toch wel een paar positieve tips kunnen geven. De belangrijkste daarvan is het al dan niet merkwaardige verschijnsel, dat de avontuurlijke boeken die uiteraard regelrecht tot het jongenshart spreken ook veruit het best zijn geslaagd. Het lijkt wel of het bloed van Coen en Van Heemskerk van de Noordpool". Het be- uoo lc,tgevallen van drie H.B.S.'ers, die hun weg in het leven vinden, maar die ten slotte weer bij elkaar samen komen, omdat één van hen. daartoe geïnspireerd door een tijdschriftartikel, radium wil gaan delven aan de Noordpool, waar deze kostba re stof in grote hoeveelheden ook hun nazaten met het schrijfstift heeft doortinteld, wantte vinden moet zijn. Hij krijgt juist in die uitgaven, waarin het erom spant en duizend -ji— gebaren de hoofdpersonen bedreigen, blijken zij het best op dreef te zijn. Het zal interessant zijn bij een andere gelegenheid eens na te gaan, hoe het toch komt. dat het jeugd boek, waarin het alledaagse leven wordt behandeld, maar zo zelden een geslaagd reliëf krijgt. Daar is bijvoorbeeld de uitgave van A. Schoon- derbeek te Laren: „Drie jon gens en een ouwe Harley", geschreven door Bertie Ham. In dit boek worden de bele venissen geopenbaard van een paar H.B.S.'ers, maar het verhaal steekt toch niet Uit boven de vele boeken |n dit genre; wat vorm en inhoud betreft is het tame lijk egaal en helaas dat is overigens .een veel voorko kend verschijnsel tame lijk gespeend van echte, wel doende humor. Ley HanaLussenburg Jchreef voor 10-15-jarigen het boek ..Een gezin trekt *oes", uitgave Boom lluygrok N.V. te Haarlem. •Voor dit boek geldt hetzelf de bezwaar, maar men voelt Pr toch wat meer het stre den in om in deze geschie denis, die bekroond werd jdet een eervolle vermel- in een prijsvraag, iets •heer te leggen dan een ver haaltje alleen. Een Enkhui- jhc gezin, dat onder moei- hjke omstandigheden leeft h waarvan de vader zwaar j^ck is. gaat zijn intrek ne- Pen bij een familielid in ^witserland, maar de zoon «jebo kan van zijn stad en ?''h „zee" niét scheiden. Men Kan een jongen als Siebo wel wegrukken uit zijn land, luidt het motto, maar niet dat land uit Siebo. We komen op de goede weg met „Piet Wijker gaat varen", door Tjeerd Adema, dat weliswaar een beschrij ving is van het vissersleven en dus aan avonturen op zee doet denken, maar dat toch aan evenementen nauwelijks sensatie oplevert. Het is de toon van het boek, dië deze uitgave van v.h. C. de Boer Jr. te Amsterdam op een wat beter plan brengt. Een belangrijker plaats krijgt het avontuur in de uitgave van Kluitman te Alkmaar „De lading brandt" dbor Anton Beuving, maar dat is dan ook een boek waar 1014-jarigen hun hart aan zullen - opha len, omdat de belevenissen van het jonge koksmaatje Bart Bevers aan boord van de „Barendrecht" en daarna hen als het ware op het lijf zijn geschreven. Datzelfde is het geval met Frank Crisps „Piraten aan bakboord uitgeverij West-Friesland te Hoorn, als onderdeel van de serie „Dirk Rogers Zuider- zee-avonturen." Het gaat er van bladzij tot bladzij span nend aan toe, omdat woeste piraten en hun ontmaske ring er naast Dirk Rogers de hoofdrollen in spelen. Na tuurlijk worden ze tenslotte onschadelijk gemaakt, maar er komt heel wat machine geweervuur en zo aan te pas meer dan de opvoeders lief is! voordat de rust is weergekeerd. Op een hoger niveau staat Max van Amstel's boek, dat verschenen is bij L. J. Veen te Amsterdam. „Het radium de steun van een rijke Ame rikaan, die hem een „genie of een gek" en zichzelf een gek met geld" noemt en ge drieën gaan ze met een vliegtuig na lange, secure voorbereidingen op avontuur. heeft Lisa Tetzners „De nieu we Bond", uitgave Ploegs- man, Amsterdam. Een aantal jongelui van diverse nationa liteiten, reeds bekend uit ve le hieraan voorafgaande boe ken van dezelfde schrijfster, komen naar Zwitserland om daar een nieuwe vredesbond te stichten, welke de wereld beter moet maken. In dit boek is dat allemaal wat na drukkelijk gezegd en af en toe kunnen we niet aan de indruk ontkon.cn, dat het een tikje geforceerd is. Maai juist in die delen waarin Lisa Tetzner de avonturen van al deze jongelui be- Het onderzoek heeft geen succes. Door een geweldige explosie moeten zij vluchten en juist als hun vliegtuig het luchtruim heeft gekozen zien zij hun operatieterrein met alle kostbare installaties tus sen het ijs verdwijnen. „Met Kapitein Brown op een onbewoond eiland", ge- senreven door C. Willekes- huis en uitgegeven door BoomRuygrok N.V. te Haarlem, beschrijft de bele venissen van een internatio naal gezelschap jongelui, die een opstelwedstrijd van de Uno hebben gewonnen, maar op een reis, welke daaruit voor hen voortvloeit, door pi raten worden overvallen en met de kapitein op een on bewoond eiland worden neergezet. Niet zonder hu mor vertelt Willekeshuis van nun lotgevallen en hun con tact met twee wilde stammen op naburige' eilanden, waar van de een vriendelijk en de ander vijandig gezind is. De strekking van het boek is, dat de^no-idealen ook daar in de praktijk worden ge bracht, een praktijk, die ove rigens bij de „vriendelijke wilden" meer opgang bleek te maken dan in de beschaafde wereld. Eenzelfde soort bedoeling schrijft, is zij aantrekkelijk. boeiend en Tenslotte nog wat heruit gaven, waaruit de Goede Sint gaarne een keuze zal doen: Bij Kluitman te Alk maar verscheen de vijfde druk van Piet Visser's „Be leg van Haarlem" en de acht ste van De Vletters „Zeven jongens en een ouwe schuit Bij Van Munsters Uitgevers mij. te Amsterdam beleefden ..Ben Moent en de goudzoe kers van Bernina" hun der de druk en bij Van Holkema en Warendorf te Amsterdam „Averij" van Marie van Zeg gelen zijn vierde. Malmberg in Den Bosch tenslotte an nonceert vier reprises: „De bende van de Blauwe Ber gen" en ..Om de juwelen van Zambesia", beide van J. No- wee, „Twee vreemde zwer vers" van Carel Beke en „Storm over Grand Cirque" van Kees Spierings. Tenslot te twee „beeldromans", t.w. „De zoon van Prikkebeen" geschreven en getekend door Jac. Hazelaar, uitgave Philip Kruseman, Den Haag, en het twaalfde deel van Caster mans, uitgave-(Import Frans Pessers) in de reeks Kuitjes- album, „De zonnetempel". De laatste een Vlaamse uitgave. Cr. spreker verborgen door een scherm, opdat de predikant niet van zijn stuk zal worden gebracht door de aan wezigheid van een zo verheven re- traitant. Tijdens deze retraite, die zal duren f!*3 December, zullen er geen au diënties gegeven worden. vernemen dat het langdurige ver- 5"i'l tP h°°ggelegen Castel Gan- do.fo s Pausen gezondheid, die overi gens buitengewoon bevredigend is. heeft goedgedaan. Voor de bezorgdheid, die er vooral bij het begin van het Heilig Jaar bestond, is thans geen enkele re den; zeker niet, wanneer men. in aan merking neemt, dat de Paus thans vijf en zeventig en een half jaar oud is. Dr. Alvin Graves, wetenschappelijk leider van alle proeven, die door de Amerikaanse commissie voor atoom energie zijn genomen, heeft Zondag te Las Vegas verklaard, dat Amerika's kennis van de atoomenergie dit jaar vrijwel verdubbeld is. De voorraad atoomwapens is eveneens verdubbeld. Volgens een bericht in het Engelse Zondagsblad „Sunday Graphic" zal mo gelijk binnen achttien maanden het Britse leger worden uitgerust met lich te, mobiele „atoom-straal-kanonnen". Op het onderzoekingscentrum te Har well zouden thans proeven worden ge nomen. De subcommissie der V. N. voor de ontwapening is Zaterdagmorgen in het bureau van de voorzitter van de Al gemene Vergadering Padilla Nervo voor het eerst bijeengekomen. Nervo verklaarde na afloop, dat men overeenstemming heeft bereikt over de te volgen werkwijze op dc volgende bijeenkomsten. Hy noemde de sfeer van de besprekingen „zeer hartelijk". Vandaag komt men opnieuw bijeen. De leden van de subcommissie zijn de Britse minister van staat Selwyn Lioyd, de Franse afgevaardigde Jules Moch, de Amerikaanse afgevaardigde Philip Jessup en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Vishinsky. De Verenigde Naties hebben gisteren hulde gebracht aan vijftig oud-strijders van de Koreaanse oorlog. Zij vertegen woordigden 21 landen. Dc voorzitter van de Assemblée. Luis Padilla Nervo, de Engelse minister van Staat Selwya Lioyd, de Franse minister van Buiten landse Zaken Robert Schuman, mevrouw Eleanor Roosevelt en de Nederlandse gedelegeerde von Balluseck voerden het woord. v-;-s -V Sf Y«- .Mfe W*gf<mÈÊÊÈÊÊ -.v-. Deze wolken van stof en rook werden veroorzaakt door wat Amerikaanse ge leerden de eerste ondergrondse atoomontploffing in de geschiedenis noemen. De foto's werden opgenomen bij Frenchman's Flats, in de staat Nevada, op 29 November. De bovenste toont de door de ontploffing veroorzaakte wolk van rook en stof, enige seconden na de explosie. Op de onderste foto ziet men de wolk op een hoogte van ongeveer 3 kilometer. De vorm is veranderd van een enorme stofwolk in een paddenstoelachtige wolk, die overeenkomst vertoont 'met de kolom, die de onderwaterontploffing bij Bikini veroorzaakte. Op de conferentie van de Benelux- ministers te Ulvenhout heeft men de kwestie van de Belgische uitvoerrech ten op bepaalde producten besproken. Deze uitvoerrechten lopen van 3 Voor Nederland zou dit nadelige gevol gen hebben tot een bedrag van f 20 millioen. Na afloop van de conferentie heeft minister Lieftinck verklaard, dat men niet tot een direct resultaat was geko men. Van Nederlandse zijde was met klem naar voren gebracht en de Luxemburg se vertegenwoordiging sloot zich daar bij aan, dat de exportheffing niet zou worden toegepast op exporten naar de Benelux-partners. Van Belgische zijde werd er in het bijzonder op gewezen, dat er ernstige twijfel bestond over de vraag of discriminatoire behandeling van Benelux-partners zich nog zou ver dragen met internationale verplichtin gen. Besloten werd over dit vraagstuk advies uit te laten brengen door drie deskundigen, vertegenwoordigers van Nederland, België en Luxemburg. Dit advies zou in de loop van de komende week moeten worden uitgebracht en dadrop aansluitend zou Zaterdag a.s. te Brussel een nieuwe bespreking ge houden worden Van Nedérlanse zijde is er nog de aandacht op gevestigd, dat de Belgische exportmaatregel wel in ernstige mate in conflict komt met de geest van samenwerking tussen de Be- neluxpartners en met de realisatie van de Economische Unie. Volgens een bericht in de „Sunday Times", dat onder auteursrechten wordt gepubliceerd, is te Madrid uit betrouw bare bron vernomen, dat generaal Franco zou voorstellen van Gibraltar een Brits-Amerikaanse, van Spanje geleen de, basis te maken. ARIADNE p. 2 Finisterre n. A dam. ALCYONE p. 3 Ouess. n. Adelaide. ALMDUK p. 3 Ouess. n. Havana. ANDIJK 3 te Tampico. ARNEDIJK p. 3 Abaco n. Havre. AARDIJK 2 te Rdam- ALDABI 2 v. Bahia. jlNAN 2 v. Marseille. AAGTEKERK p. 1 Suezkaal AALSDIJK p. 1 Azoren n. N.-Orleans. AALSUM 30 n. R'dam. ABBEDIJK 1 te Antw. ALAMAK 3 te Suez. ALTAIR 2 n. Rio de Janeiro. ALWAKI 30 n. Paranagua. AMSTELDIJK 2 te Antw. AMSTELLAND 2 n. Santos. AMSTELVAART 20 te Houston. BANTAM 2 te Gibraltar. BINTANG 2 te Manilla. BLITAR 2 te T. Priok. BLOEMFONTEIN 2 n. Teneriffe. BONAIRE 2 n. Panama. BORNEO 2 te Southampton. BOSCHFONTEIN 30 te Tanga. BORNEO 3 v. Southampton n. Indonesië. BOSKOOP 2 te R'dam. BLOEMFONT. p. 3 Ouessant n. Kaapstad BAARN p. 3 Brunsb. n. Nordenham. CELEBES p. 3 Kreta n. A'dam. CALTEX DELFT p. 2 Gibn. n. Sidon. CALTEX PERNIS p. 3 Gibr. n. R'dam. CHAMA 2 te Suez. DELFT 1 n. Curasao. DUIVENDRECHT 2 n. Engeland. DALERDIJK n. R'dam, 3 te Balboa. DIEMERDIJK 30 te Vancouver. ENA 3 te Gent. EDAM 1 te R'dam. EEMDIJK 2 n. Antw. GAASTERKERK 2 te Antw. GAASTERLAND 1 te Itajai. GADILA 1 n. Kaapstad. GOOILAND 2 n. Las Palmas. GRAVELAND 2 te Santos. GROOTE KERK 2 te Genua. GORDIAS 3 te Hamburg. HAARLEM 3 te Antw. HELICON 3 te Hamburg. HERCULES 1 te Meghara. HEELSUM 4 te Tampa verw. HESTIA p. 3 Ouessant n. Trinidad. HEEMSKERK p. 3 Kp. St. Vine n. R'dam. HEEMSKERK p. 2 Gibr. n. Duinkerken. HELICON 2 n. Hamburg. HERMES 2 n. Aruba. HOOGKERK p. 2 Ouess. n- Antw. HERMES 3 te Pt. au Prince. HEELSUM p. 2 Bahamas. KEDOE 3 te R'dam. JAGERSFONT. 3 v. Pt. Eis., 4 te Kaapstad. JAGERSFONTEIN 2 te Pt. Elizabeth. KATWIJK p. 2 Beachy Head. KOTA AGOENG 2 n. Djibouti. KOTA IN TEN 2 n. Genua. LAERTES 2 n. Aden. LUNA 2 te Instanboul. LANGKOEAS 4 10 u. te R'dam verw. LEKKERKERK 2 n. Aden. LEOPOLDSKERK 2 te Djeddah. LINDEKERK 1 te Genua. MALEA 1 te Sorong. MANOERAN 2 n. Genua. MAPIA 2 n. Pondicherry. MERWEDE 1 n. Le Havre. MODJOKERTO 2 n. Belawan. MOLENKERK 1 te Matadi. MAPIA p. 3 K. Guardafui n. Djakarta. MARISA 2 v. Montevideo. NESTOR 3 te Algiers. NIGERSTROÖM 2 te Monrovia. ONDINA 1 n. Colombo. OOTMARSUM 2 te R'dam. OVULA p. 2 n.m. Azoren. ODYSSEUS p. 3 Holtenau n. A'dam. ORANJE p. 2 Perim n. A'dam. ORANJESTAD 1 n. Ttlnidad. PAPENDRECHT 2 te Curasao. POLYDORUS 3 te Aden. REMPANG 3 te Tj. Priok. RIJNDAM 2 te R'dam. SALATIGA 1 n. Colombo. SAPAROEA p. 1 Gibr. n. Antw. SOESTDIJK 3 te Singapore. STAD SCHIEDAM 2 n. Casablanca. STR. MAKASSAR 1 n. Mombassa. SUMATRA 2 n. Colombo. SCHIE p. 3 K. de Gata n. Patras. SLOTERDIJK 30 te New-Orleans. SIBAJAK 2 n.m. v. Pt. Said. ST. MAASTRICHT 1 te Vlaardingen. TAMO 1 te R'dam. TABIAH 3 te Alexandrië. TABINTA 30 te Hamburg. TARIA 1 n. Melbourne. TEIRESIAS 1 n. Pt. Sudan. TEUCER 1 n. Galveston. TOMORI 1 n. Singapore. WIELDRECHT 1 n. Durban. WINTERSWIJK 3 te Sfax. WESTERDAM 3 te New York. WILL. RUYS 2 ter hoogte Massawa. IJSSEL 3 te Puli. ZUIDERKRUIS 200 m. Zw. Walvisbaai. ZEELAND p. 2 Ouess. n. Makassar. Toen om kwart over zes Zaterdag avond de Benelux-conferentie te An- neville even werd onderbroken om ae Belgische delegatie toe te iaten zich te beraden, wachtte de deelnemers aan de conferentie een aangename verrassing. Sint Nicolaas, vergezeld van een secre taris en twee Zwarte Pieten, had zich namelijk de moeite gegeven de confe rentie te bezoeken. Hij had een paar kleine geschenken meegebracht, die hij met een luimige speech aan enkele uit verkorenen aanbood. De heer Lief tinck, Nederlands minister van Finan ciën, ontving een klein ezeltje, dat goudstukken verloor als men zijn staart oplichtte. Hij zei, daty hij op dit middel om aan geld te komen zes jaar had ge wacht. De heer Van Houtte, minister van Financiën van België, werd be dacht met een „Nederlands Spaarbank boekje" en de Luxemburgse minister Rasquin ontving een marsepeinen geld beurs. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 zender- sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 huisvrouw, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 gram.. 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw, 11.3G schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.33 piano. 12.55 De Pottebaas, 13.00 nieuws, 13.20 St. Barbara, beschermhei lige der artillerie, 13.25 symphonette- orkest en solisten. 14.00 gevar. progi-., 14.53 sopraan, 15.15 orgel, 15.30 Zieken- lot 10.00 zieken. 16.30 zendersl.r 18.00 nieuws. 18.15 actualiteiten, 18.20 sport, 18.30 RVU: India. 19 00 gevar. progr., 19.30 kinderkoor, 19.40 Dit is leven, causerie, 19.50 kinderkoor. 20.00 nieuws, 20.08 de gewone man, 20.15 kamerorkest, 20 45 actualiteiten. 21.15 zang. 21.35 de radiodokter, 21.45 uitslag Thuisfront duizenden met muzikale omlijsting, 22.35 Gesprek met mijn zoon, 22.45 Avondge bed, 23.00 nieuws. 23.15 Gezond gezin. 23.25 Residentie-orkest en soliste, 23.50 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zendersl.. 9.00 nieuws. 0.10 prot. pr„ 9.25 gram., 9.30 de groenteman, 9.35 gram,, 10.40 kleuters. 11.00 zieken, 11.30 fluit en piano, 12.90 orkest, 12.33 platteland, 12.40 piano en orgel. 13.00 nieuws, 13.20 Promenade orkest. 14.00 vrouw, 14.30 gram., 14.40 schoolradio, 15.00 gram., 15.30 Onze Amerik. buren, 16.05 kinderkoor. 16.30 zendersl.. 18.00 nieuws, 18.15 lichte mu ziek. 18.55 kinderen. 19.00 piano. 19.15 Parijs spreekt tot u, 19.20 fanfare-ork.. 19.45 gram., 19.50 Wervingspraatje Kon. Marine, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten. 20.1d gevar. progr 21.15 orgel, 21.35 amusem.muziek. 22.00 dit is uw land, uw volk, klankbeeld, 22 45 buitenl. over. zicht, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 13.00 Tiroolse muziek, 16.45 orkesi- concert. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 amusem.muziek. 13.15 dansmuziek, 13.45 orkestconcert, 16.00 lichte muziek. 16.45 accordeonorkest, 17.30 orkestconcert. 19.00 Militair orkest, 21.00 opera-orkest en solisten, 23.20 dansmuziek, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 lunchconcert. 13.25 lunch concert. 15.50 lichte muziek, 16.10 blaas- kwintet, 20.00 omroeporkest. 21.10 strijk, kwartet, 23.30 orkestconcert, 0.30 dans muziek. FRANKRIJK. Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert. 19.01 orkest concert, 20.00 kamermuziek. BRUSSEL, 324 m.: 16.00 lichte muziek, 16.30 amusem.muziek, 21.15 omroepork., 22.15 lichte muziek. 484 m.: omroeporkest en soliste, 17.10 verzoekprogr., 19.00 omroeporkest en solist, 20.00 omroeporkest, koren en solisten, 21.15 jazzmuziek, 21.25 chan sons, 22.10 kamermuziek. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VARA: 20.15—21.45 St. Nicolaaspro- gramma. Weerkaart van het K.N.M.I. Het Ballet der Lage Landen. or-en 9. Er tuas niemand, die de gemotoriseerde zwaan kon tegenhouden. Het ding daverde maar voort en de spelers op het toneel keken er met ontzetting naar. De mensen, die net zo heerlijk' naar Wagner zaten te luisteren, maakten zich natuurlijk ver schrikkelijk kwaad en daar hadden zij gelijk aan. Zij begonnen te protesteren en op de engelenbak begon nen ze zelfs te fluiten. Maar Sam en Rasmus hoor den het niet eens. Ze hadden het veel te druk met hun rijdende zwaan. Maar als zij, toen zij eindelijk weer achter de schermen verdwenen waren, een I applaus verwacht hadden, dan hadden ze het toci» lelijk mis. De hele zaal begon te fluiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7