J. A. van Herwaarden 40 jaar in de kalkzandsteenindustrie Priesterfeesten op Iiageveld Bim-Bam pendules 't Silver-Stoepke R. O. N. - programma's worden ernstig gestoord Amerikaanse zakenloopbaan Prix Goncourt geweigerd Friesland apart Hoe spelen de R.K. clubs? JiW'lf n' ostewHons AGENDA F. DAMIAANS Zn. DINSDAG 4 DECEMBER 1951 PAGINA 2 DE ROOIJ Fischer moet terecht staan in Haarlem Wegens diefstal en plunde ring in Noord-Holland Haarlemse Postfanfare concerteert Zilveren jubileum R.K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Nog een laatste mooie zending kwam nog net voor de Sint binnen Burgerlijke Stand Nuts-Spaarbank Kath. ondernemers in Bloembollenbedrijl BASKETBALL H.P.C. versloeg V.Z.V. met 41 Biljarten Jubileumtournooi H.S.G. Biljartcompetitie F.B.H.O. OOK VOOR PRISMAKIJKERS IifmAMteL^ W aterpoloprogramma HEEMSTEDE PLECHTIGE INTOCHT VAN ST. NICOLAAS Voor de Stille Armen Oud-illegaal werker overleden Ongeval met bromfiets Lening van f 555.000 Burgerlijke Stand ZANDVOORT De kwestie van de Regionale Omroep Keermuur bij watertoren aanbesteed Amst. Bcmk wil aandelen Noorder Bank kopen a 155 Transactie aanbevolen Verras Hoeder Restantbewijzen Lijm en Gelatinefabriek „Delft" Ronde van Frankrijk 1952 start te Brest Wereldbedrijf in Katwijk en Hillegom Toegekend aan Julien Gracq Eerste doctoraal examen Friese taal Steunfonds voor kunstenaars Verhuizingen Verpakkingen Meubelopslag Pianotransport ills ltee,t Voor de Winter uw „bed" in orde 2 pers. f 15.— HAARLEMS MATR ASSENHUIS klediu q hj&ienmodezatouT Reinigingspreparaten Beurs van Amsterdam Beurs van New York Volgens de traditie heeft het klein seminarie Hageveld te Heemstede het koperen priesterfeest van twee zijner leraren in geheel eigen stijl en met veel luister gevierd. Het betrof ditmaal de weleerw. heren C. H. M. Nolet en J- W. Bruin. Laatstgenoemde droeg gistermorgen een H. Mis op in het Sint Augustinus- klooster nabij het Seminarie, terwijl de weleerw. heer Nolet de plechtige H. Mis opdroeg in de kapel van het seminarie. Hij werd daarbij geassisteerd door een broer, pater Nolet O.P. als diaken en rector J. Slijkerman uit Bergen als sub diaken. Het koor der seminaristen zong onder leiding van de zeerecrw. hoer Th. H. J. Straathof de Missa Brevis van Gabrieli. In het vroege middaguur werden de beide jubilarissen met hun familie in de aula van het seminarie ontvangen. Een der leerlingen van de zesde klasse com plimenteerde de beide leraren in een „rhetorische" toespraak en 't gebruike lijke gedicht gaf aan deze gelukwensen Advertentie ANEGANG 14 - TELEF. 11963 Pracht sortering ZAKAGENDA'S vanaf 70 cf. SUCCES-AGENDA's in 5 soorten Onmisbaar voor elke zakenma^ Zaterdag krijgt de Bijzondere Straf kamer te Haarlem onder meer een zaak te behandelen tegen W. F. E. Fischer, in de bezetting Zoll-sekretar bij het Schutzcommando in Noord-Holland. F. wordt diefstal en plundering in Noord- Holland ten laste gelegd. De behande ling van deze zaak begint om negen uur. Zaterdagavond 8 December concer teert „De Haarlemse Postfanfare" in het Concertgebouw. De uitvoering staat ondet leiding vari Adr. Nieman. Mede werking verlenen „The Marunicei's", de Tyrolerkapel „De Alpenjagers" en de boerenkapel „De Hooyschelf". De Postfanfare voert werken uit van o.a. G. F. Handel, Verii, Schumann en Bizet. Donderdag 6 December viert de heer P. Schouw, Kruistochtstraat 40, zijn zil veren jubileum als boekhouder bij de N.V. De Spaarnestad. Aanwinsten in de rubriek godsdienst en kerkgeschiedenis van de R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Bertus Aafjes. Arenlezer achter de maaiers. Kronieken over Kleme maar vergeten bijzonderheden m het Oude en het Nieuwe Testament. Heilige Geeririiid van Helfta. Werken. Deel 1. De drie eerste boeken van de heraut der goddelijke liefde. Ida Friederike Görres. De zichtbare Kerk: Godsgeschenk en ergernis. Ge sprekken met leken. Elisabeth Goudge. Zó lief heeft God de wereld. Het leven van Jezus Christus op aarde. Jan Klein. Maria Mazzarello. Don Bos- co's zusterziel- Prof. Mag. dr- G. Kreling O.P. De Ten hemelopneming van Maria. Het geestelijk leven van de leek. Zes inleidingen, gehouden door B. J. Bor- dens O.P-, dr. G. de Gier M.S C., drs. Joannes a Cruce Peters O.C-D. e.a- P. Manna en H. Carlier. Vrede met Rome. Een inleiding tot de oecume nische beweging en een uitnodiging tot herenigingsactie. Dr. Brocardus Meyer. O. Carm. Titus Brandsma. Dr- Maria E. Nolte. Georgius Cassander en zijn oecumenisch streven. Karl Pfleger. Geestelijk gevecht om Christus- M. M. Philipon O P. Orkaan van glorie. Hoe Theresia van Lisieux heilig werd. Fred Thomas. Het hart van mijn stad. Gids voor het Begijnhof. Anscar Vonier O.S.B. De engelen. John Wu. Boven Oost en West- Advertentie Een zeer lief meisjeshorloge, klein model voor 27.50 Een 8-steens voor f 35.50 Een 15-steens anker voor 56.— Al deze horloges zijn origineel Zwitsers fabrikaat met volle garantie en verzekerd tegen Verlies - Diefstal - Beschadiging nieuwe zending vanaf f 49.75 Klein pendule-model, 8 dagen gaand voor 29.75 GR. HOUTSTRAAT 49 - HAARLEM De kleine zaak met de grootste keuze GEBOREN: H. M. ter Beke—van Veen, z; C. I. Tennekesvan Assema, z; C. WeltevredeOnkenhout, z; H. J. M. SnoeksBeekelaar. z; G. T. Croese Herni.z; J. E. MorsHessels, z; L. A. van VierssenPlasch, z; C. M. Harmsen Ligthart. z: E. A. M. Boomsvan Lu nenburg, z; M. GerritsMentjox, d; A. P.. J. van der Venvan Bers, d; D. Meijerde Landmeter, d; D. de Vries —Biersteker, d. ONDERTROUWD: 3 Dec. L. A. Witte- veen en J. J. Bulters; F. Herberich en H. J. Spruijt. OVERLEDEN: W. J. Bonke, 84 j. Burgwal; J. BollandTimmer, 87 j., Westerhoutpark; J. E. van Essen, 54 j., Slachthuisstraat; B. M. J. van der Raad, 4 j„ Kamperlaan; J. Voogd, 83 j., Oran jestraat; C. Koenekoop, 70 j., de Wit- straat; H. Breuker. 75 j., Luitesteeg; J. W. A. van den Heuvel—Bosman, 63 j„ Hazepaterslaan: J. J. Taleboom, 44 j., Elzenplein; A. Nelissen, 59 j„ Schermer straat; M. J. van DeursenKnuffmann, 88 j., Molijnstraat. een poëtische vorm. Het symphonie-or- kest onder leiding van de zeereerw. heer J. P. Th. Deroy en de schola zorgden voor stemmige omlijsting. Later op de dag voerden de studen ten enkele fragmenten op uit Shake- peare's Hendrik V en een plechtig lof gecelebreerd door de zeereerw. heer Bruin, vormde het besluit van deze feestviering. In de maand November is bij de Nuts- Spaarbank te Haarlem ingelegd een be drag van f 742.844.54. waaronder via de ophaaldienst f39.126.14 en bij de afde ling jeugdspaarbank f 3.698.10. Terugbetaald werd f 749.321.23. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 327. Daarnaast hebben zich 105 nieuwe deelnemers bij de jeugdspaar bank aangemeld. Op 30 November 1951 bedroeg het to taal aantal inleggers 64234 met een te goed van f 23.513.066.61 De vereniging van Katholieke onder nemers in het Bioembollenbedriif houdt Donderdag 13 December 's middags om twee uur een algemene ledenvergadering in café „De Nachtegaal" te Lisse. Op het Soendaplein werd gisteravond om acht uur een 61-jarige voetganger door een wielrijder aangereden. De voetganger J. J. F stak zonder op het verkeer te letten de rijweg over. Hij kreeg een hoofdwond. De fietser liep een wond boven het rechteroog op. B en W. van Haarlem zullen Vrijdag 28 December 1951 des middags om 12 uur officieel ten stadhuize ontvangen de reünisten van de Rijkskweekschool alhier, ter gelegenheid van de herden king van het 90-jarig bestaan dier school- Programma voor Donderdag 6 en Vrij dag 7 December des avonds 7.uur in het Krelagehuis. Dames: Rapiditas li-Sportbond II, O.K. I- P.S.V.H. I. Sportbond I-S.C. Haarlem I, H.O.C. II-H.G.A. I, H.H.C. I-Rapiditas I. Heren: R.A.O. II-H.G.A. Ill, S.C. Haarlem I- 0.K. I, H.H.C. IV-S.C. Haarlem IV, Sportbond II-OK. II. H.O.C. I-H.G.A. I, H.H.C. I-R.A.O. I, H.G.A. IV-Schoten I. Voor de eerste klasse heren is deze week zowel op Donderdag als Vrijdag een zeer aantrekkelijk programma sa mengesteld. De andere wedstrijd geeft de twee laatst geplaatste ploegen tegen elkaar, n.l. H.O.C. tegen de Gemeente ambtenaren, waarbij moeilijk een voor spelling is te geven, evenals in de wed strijd H.H.C. tegen R.A.O., in welke laatste wedstrijd wij de ploeg van Hop man toch wel de beste kansen zouden willen geven; de verliezende partij is echter voorlopig uitgeschakeld voor de bovenste plaats. In de dames eerste klasse wint P.S.V.H. van O.K., terwijl de H.H.C.-dames van Rapiditas kunnen winnen. Al met al een goed vedstrijdprogram- ma met volop spanning. Niettegenstaande de VZV al geduren de geruime tijd over geen oefengcle- genheid beschikt heeft de ploeg Zater dagavond in de wedstrijd tegen HPC nog aardig tegenstand geboden. Er werd snel gespeeld en de Velsenaren konden vooral in de eerste speelhelft het tempo goed bijhouden. Piet Smit bezorgde de Heemstedenaren de leiding en het was kort hierop, dat de gerouti neerde Pum Swier zich op handige wijze geheel van zijn tegenstander had weten vrij te maken, de bal toegespeeld kreeg en deze meteen het HPC-doel in zond, waarmede hij de stand op gelijke voet bracht. Vervolgens maakte Geurt- sen, HPC, er 21 van Met deze stand ging de rust in. In de tweede speelhelft wisten de Heemstedenaren de VZV-ers regelmatig uit elkaar te spelen en waren het Dijk stra en Geurtsen, die de overwinning voor HPC op 41 brachten. Eveneens werd voor de eerste klasse heren gespeeld de wedstrijd HVGB 2— HVGB 1 met als resultaat een 20 overwinning voor HVGB 1. In de tweede klasse dames werd ge speeld de wedstrijd Haarlem 2HPC 2; Haarlem 2 ging met 5 dames tegen 7 HPC-dames te water en wist niettegen staande de speelstersminderheid toch nog een 2—1 overwinning te boeken. De wedstrijd Haarlem 4Haarlem 3, tweede klasse heren, eindigde 13. Voor de derde klasse heren werd ge speeld de wedstrijd Haarlem 5—HPC 4; de Heemstedenaren bleven de Haar lemmers met 50 de baas Verder zijn nog gespeeld: dames tweede klasse HPC 2DWT 03. Heren tweede klasse: Haarlem 3 HPC 3 2—1. Jongens: HPCHaarlem 60. Uitslagen 3e klasse kampioenschap K.N.BB., afd. Haarlem, gehouden in café v- Tricht, Rijksstraatweg, Haarlem. De eindstand luidt: 1. L. Klumperbeek 600 187 3.20 9 2. C- v Hensbergen 662 236 2.80 9 3. W. in 't Veld 663 214 3.09 8 4 J. de Vos 601 214 2.80 8 5. J. Scholte 641 223 2.87 7 6 Spendelaar 652 252 2-58 7 7. P. Groot 619 202 6.06 4 8- J. Steifens 596 220 2-70 4 Uitslagen 5de ronde. GROEP A De ReeVan Vloten ié SeewaldNaerebout Vt GROEP B A. VerhoeffSchneiders Va v. BemmelenBarkema 01 A-klas: ADO 1—Telescoop 62 SEG—ADO 2 2—6 ZandvoortKRI 44 OostenCentrum 62 B-klas: Kampervest—Centrum 17 DWOITelescoop 26 SEG—DWO 2 t6—2 ZandvoortK.R. 44 C-klas: ADO 1—BW 4—4 H. West. 2—ADO Z 2—4 SEGCentrum 26 Ooster.H. West 1 44 D-klas: ADO—SEG 2—6 BW 1—Oosten 6—2 DWO 2—BW 2 4—4 TelescoopDWO 1 44 E-klas: BW—ADO 1 6—2 ADO 2—H. West 4—4 CentrumKampervest 80 K.R.Zandvoort 35 BIOSCOPEN Rembrandt: Wegpiraat no. 1, a.l. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: In de schaduw van New York, 18 j'. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: De poppen aan het dansen, 18 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Gesloten wegens vernieuwing van de verwarmingsinstalla tie. City: De vlucht naar het paradijs, a.l. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,,Een levensgevaarlijk individu" en „Ontmaskerd" 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 4 December Stadsschouwburg: A'dams Toneelgezel schap met „De ingebeelde zieke", 8.15 uur. Advertentie "iooV SerVicöN Gr. Houtstr. 37 Haarlem Het programma van de deze week te spelen waterpolocompetitiewedstrijden luidt: Dinsdag 4 December in het Sportfond- senbad: Dames eerste klasse: HPC 1 DWR 1. Dames bekercompetitie Kon. Nederl. Zwembond: DWTHZPC 1. Vrijdag 7 December in Stoop's bad: Dames tweede klasse:. HVGB 4—-HVGB 2. Zaterdag 8 December in het Sport- fondsenbad: Heren derde klasse: DWT 2 HVGB 5. Heren bekercompetitie KN ZB: HPCde Vest. Heren centrale win tercompetitie KNZB: HVGBNeptunus, HaarlemNereus. Derde klasse heren: DWR 2—HVGB 4. Na het experiment op de daken van de Jan v. Goyenstïaat zal de goede Sint Woensdag a.s. op meer normale wijze zijn plechtige intocht in Heemstede doen. Hij komt aan met de trein van ongeveer 12 uur en wordt natuurlijk aan het station Heemstede-Aerdenhout ont vangen door het bestuur van de nieuwe winkeliersvereniging. Voorafgegaan doof de militaire drumband uit Haarlem gaat de stoet door Heemstede tot het Raad huisplein, waar de Sint officieel ont vangen zal worden door de burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard. Na deze ontvangst trekt het gezelschap naar het R.K. Verenigingsgebouw, waar de kinderen worden toegesproken en een presentje ontvangen. Daarna gaat het weer naar het Sportpark restaurant waar ook zeer vele kinderen zullen wachten. Een staf van Zwarte Pieten zal de Sint assisteren bij het uitreiken van de pre sentjes. Misschien verdwijnt er nog wel een bengel in de zak. Teneinde de Sint een grootse ontvangst te bereiden, worden alle ingezetenen, maar vooral de winkeliers, verzocht. Woensdagmiddag na 12 uur de vlag uit te steken. Gaarne vestigen wij de aandacht op de bijzondere avond a.s. Zaterdag in het Sportparkrestaurant, waarvan de volledige opbrengst geheel ten bate van de Stille Armen komt. Aan deze avond werken mede „Excelsior's Amusements band", „De Tihoni Haw'aiians" en de toneelvereniging ..Heemstede West", die enige korte toneelstukjes zal opvoeren. Ook hier zal het kienen niet ontbre ken en de avond wordt besloten met dansen onder leiding van de heer H. v. d. Molen, met medewerking van „The Four Black Syncopaters". In de ouderdom van 51 jaar is te Heemstede overleden de heer L. M. Kracht, die tijdens de bezettingsjaren als illegaal werker en lid van het Rode Kruis uitstekend werk heeft gedaan door het aankweken van het geestelijk verzet tegen de pressie van de bezetter. De 61-jarige T. van G. van O. reed met een bromfiets over de parallelweg van de Cruquiusweg, komend uit de richting Hoofddorp, met een snelheid van plm. 25 km. per uur. Doordat hij met zijn voorwiel een losse steen raak te, verloor hij de macht over het stuur en kwam te vallen, waarbij hij een her senschudding opliep. Met een ziekenauto is hij naar zijn woning vervoerd. B. en W. stellen de raad voor om te besluiten een obligatie-lening aan te gaan ten laste van de gemeente tot f 555 000, koers 100 pet. tegen een rente van 4 pet. per jaar. GEBOREN: W. J. Merks en A. C. M. van Kouteren d; G. Oudt en M. J. M. van der Heijden z; L. A. J. Mascini en M. A. C. Schous z; B. A. Broekhoff en M. van der Eem z; N. G. van der Veldt en A. H. Nooi.i d; H. W. van Poelgeest en A. E. van Halem d; N. van der Post en E. C. Geerlings z. GETROUWD: H. J. H. A. Grosse Hamberg en W. E. Griese; I. H. R, Bak ker er. Chr. G. Stenzel. ONDERTROUWD: S. J. Visser en C. L. Aerts; N. Nooij en M. A. A. Mooren; E. Flooren en T. de Vos. OVERLEDEN: wed. W. L. ten Hoopen Scholten, 87 jr.; Th. Koot, 52 jr. Advertentie Door de gemeente Zandvoort werd aanbesteed het maken van een keer muur bij de watertoren. De begroting was f 29860.Ingekomen waren 21 bil jetten. Het laagst schreef in de firma F. D. Lampert te Haarlem voor f 33427. en het hoogst de firma A. Kooij te Bad hoevedorp voor f 4905Ö.Te laat werd ingezonden een inschrijvingsbiljet van de N.V. Zethabo te Amsterdam ten be drage van f21999.De gunning is aan gehouden. De Amsterdamsche Bank deelt mede, dat zij bereid is de aandelen N.V. N'oorder Bank te Alkmaar te kopen tegen een koers van 155 pet., mits vóór 18 Dcc. a.s. naar het oordeel van de Amst. Bank voldoende aan deelhouders hebben verklaard van deze aan bieding gebruik te willen maken. Commissarissen en directie van de Noor der Bank zijn van oordeel, dat deze aan bieding aantrekkelijk is, te meer daar.met de belangen van het personeel rekening is gehouden. Naar hun mening brengt het be lang van aandeelhouders mee deze aanbie ding te aanvaarden. De ontvangst van de uitzendingen van de Regionale Omroep Noord, vooral in Friesland en Drente, laat ernstig te wensen over als gevolg van het feit, dat de hulpzenders te Hengelo en Hooge- zand, die op dezelfde golflengte werken, elkaar wederzijds storen. Dit werd dan ook aanleiding voor de R.O.N.-comité's van Groningen en Fries land om zich tot de Ministers van O., K. en W. en Verkeer en Waterstaat te rich ten met het verzoek te bevorderen, dat voor dit euvel een oplossing gevonden zou worden. Van ministeriële zijde werd hierop geantwoord, dat dc kwestie reeds in on derzoek was bij PTT en met het' ministe rie van O. K. en W. in behandeling was genomen. Dit is van belang, omdat ons immers een ontwerp radiowetstaat te wachten waarbij uiteraard ook de toe komstige status van de Regionale Om roepen zal worden vastgelegd. Hierdoor is de storingskwestie acuut geworden. Naar ons van de zijde van het alge meen comité van de R.O.N. werd mee gedeeld, was het voor hen dan ook ver heugend te vernemen, dat voor het zoe ken van een oplossing tevens contact zou Advertentie en Meisjes op St. Nicolaas mede met 'n tube Hainea gelei. Prijs f 1.54 en 93 ct. De Lijm- en Gelatinefabriek „Delft" introduceert ter beurze 3600 restantbe wijzen. Bij reorganisatie in 1947 werd het gewone kapitaal, "groot f 1.800.000, afgeschreven en de aandeelhouders kregen voor elke f 500 een restantbe- wijs. Deze restantbewijzen hebben thans dezelfde rechten wat betreft winstver deling en in geval van liquidatie, als aandelen van f 100. Wat betreft de resultaten deelt de Mij. mede, dat deze over de eerste 9 maanden van -1951 niet hebben te leurgesteld. De vraag naar de producten is wel iets verminderd, maar de direc tie heeft toch vertrouwen de productie tot bevredigende prijzen te kunnen af zetten, waardoor het totaal bedrijfs resultaat niet bij dat van 1950 zal ten achter blijven. De laatste incourante koers van de restantbewijzen is f 133. De organisatoren van de Ronde van Frankrijk 1952 hebben bekend gemaakt, dat Brest de startplaats zal zijn van de Ronde van Frankrijk 1952, welke van 25 Juni tot en met 19 Juli wordt gehouden. Advertentie Ontwerpen om 10 Jaar geproduceerd te worden. Importeuri. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114 - AMSTERDAM TEL. 27100 Op 15 December a.s. zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer J. A. van Herwaarden, directeur van Van Herwaardens Kalkzandsteenfabrieken N.V. te Hillegom en de N.V. Kalkzandsteenfabriek te Katwijk a. d. Rijn, in de Neder landse Kalkzandsteenindustrie zijn intrede deed. Het is moeilijk zich de figuur van v. Herwaarden los te denken van deze indus trie, omgekeerd ook kan deze industrie niet worden genoemd zonder dat daarbij de directeur van 's werelds grootste bedrijf op dit gebied op de voorgrond komt. In de persoon van v. Herwaarden wordt bewezen dat het niet alleen in Amerika mogelijk is in zaken en industrie een hoge plaats in te nemen en daarby „van onder-af" te zijn begonnen. Zijn levensloop bewijst dat durf en doorzettingsver mogen, gepaard aan scherp zakelijk inzicht ook in Nederland de pijlers zijn waarop een in werkelijke zin Amerikaanse zakenloopbaan kan worden opge bouwd. Doch dat niet alleen. Van Herwaarden heeft daardoor de Nederlandse Kalkzandsteenindustrie een plaats gegeven tn het bedrijfsleven die meer Is dan streek- of landsbelangryk. den er huiverig tegenover en waagden zich er niet aan. Anderen, die de steen wél gebruikten, deden dit op soms on oordeelkundige wijze zonder zich te bezinnen op de juiste gebruiks- en toe passingsmogelijkheden. Als buitenwerk steen was het product aesthetisch niet zo bijzonder geslaagd en al was de grote waarde ais binnenwerksteen ge bleken, er zou nog heel wat water naar de zee vloeien vooraleer de kalkzand steen als volwaardige bouwsteen werd gewaardeerd. Dat de steen ook in architectonisch opzicht grote mogelijkheden biedt be wijzen de woningen die enkele jaren geleden bij de fabrieken in Hillegom werden gebouwd. In 1919 werd de heer v. Herwaarden benoemd tot directeur van de Kalkzand steenfabriek aan de Rijnkade te Leiden en in 1924 werd naar zijn ontwerp en onder zijn leiding de fabriek te Katwijk gebouwd. In 1925 werd hij daarvan de eerste directeur. Intussen had hij zich wetenschappel^k zo ver opgewerkt dat hij ln staat was de colleges aan de Technische Hoge school te Berlijn te volgen. Hierdoor legde de heer v. Herwaarden de grond slag voor een technisch kunnen dat hem in staat stelde een productieproces te helpen opbouwen dat heden nog onver beterd wordt toegepast. Tenslotte kreeg hij ook de leiding van de Kalkzandsteenfabriek te Hillegom, waarmede de fabrieken te Hillegom en Katwijk onder één directie kwamen, Thans is het bedrijf de grootste kalk zandsteenindustrie ter wereld. Johannis Allexander van Herwaarden werd 3 Augustus 1890 te Delft geboren uit een eenvoudig gezin dat al spoedig daarna naar Rotterdam vertrok. Hier bezocht hij de Lagere School. Tot 1911 was v. Herwaarden werkzaam bij het Gemeentelijk Telefoonbedrijf van Rot terdam, doch hij trad op 15 December van dat jaar in dienst van de toenmalige Kalkzandsteenfabriek „Arnoud" te Hil legom als vertegenwoordiger-correspon dent. De aanleiding hiertoe was een adver tentie in een der Rotterdamse dagbladen. Als zo velen had de jonge v. Herwaar den echter nimmer van kalkzandsteen gehoord en bij mensen die het, naar hij dacht, weten konden stak hij zijn licht op. Kort tevoren was een door een daar toe ingestelde Staatscommissie uitge bracht rapport gepubliceerd waarin aan de toentertijd nog geopperde bezwaren tegen het gebruik van kalkzandsteen de grond werd ontnomen. Met de kennis van dit rapport gewapend maakte v. Herwaarden zijn entree bij de „Arnoud", een entrée dat voor de huidige kalkzand steenindustrie in Nederland van zo grote betekenis is gebleken. Van toen af aan immers had de heer v. Herwaarden een belangrijk aandeel in de strijd om de kalkzandsteen. Mede door zijn actie be gon dit bouwmateriaal aan populariteit te winnen en hij slaagde er in de eerste grote orders van steden als Amsterdam. Rotterdam en Den Haag voor te be reiden en op te nemen. De productie kon regelmatig worden verhoogd en dc prijs, die in verhouding tot andere bouw materialen toch reeds laag was, verder teruggebracht, terwijl ook aan de kwa liteit meer aandacht kon worden besteed. Zo werd deze steen een goed en goed koop product waarmee de bouwkosten konden worden verlaagd en waardoor de woningbouw sterk in omvang kon toenemen. Deze strijd was overigens geen gemak kelijke opgave geweest. De kalkzand steen immers was een steen „zonder i historie". Architecten en aannemers ston- Onder zijn bestuur werd de produc tie sterk opgevoerd. In Katwijk werd deze sedert 1925 vervijfvoudigd en bedraagt tegenwoordig circa 100 mil' lioen stenen per jaar, terwijl in Hil legom een komende jaarproductie van 250 millioen stuks wordt verwacht. Van hoe groot belang de kalkzand steen tegenwoordig voor de bouw is, moge blijken uit de jongste cijfers. In het tijdvak' van Januari tot Mei van dit jaar werden in ons land rond 479 millioen metselstenen vervaardigd. Hierbij was een productie van 310 millioen kalkzandstenen door de ge zamenlijke fabrieken. De jaarproduc tie beloopt thans ruim 700 millioen stenen per jaar waarvan v. Herwaar den te Hillegom en Katwijk 50% voor hun rekening nemen. Als illustratie van de groei: in 1904 (Hillegom) een jaarproductie van 7 millioen stenen bij een bezetting van 25 man. Thans zijn 380 man werkzaam waarvan 300 te Hillegom, berekend op de momentele door de bouwstop beperkte productie. Ook op een andere belangrijke tak van ons Nederlandse bedrijfsleven is de kalkzandsteenindustrie van grote invloed geweest. Door het afgraven van de bin- nenduinen rond Lisse-Hillegom en Noordwijkerhout als zandwinning vooi de steenindustrie, kwam waardevolle grond beschikbaar voor de bloembollen cultuur, een bedrijfstak die, gemeten naar de maatstaf zonder welke het niet meer mogelijk schijnt te denken, een jaarlijkse deviezenbron betekent van 120 millioen gulden. Niet alleen op het terrein van het ei gen bedrijfsleven bewoog zich de heer v. Herwaarden, ook op sociaal gebied heeft hij zijn werkzaamheid kunnen ontplooien. Behalve dat hij deel uitmaakt van het bestuur der Vereniging van Nederlandse kalkzandsteenproducenten en commissa ris is van 't Centr. Verkoopkantoor, was de heer v. Herwaarden gedurende een aantal jaren hoofdbestuurslid van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers. Hij is lid van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland en voor zitter van de subcommissie voor bouw materialen. Sinds 1938 heeft hij zitting in het Nederlands Economisch Instituut en in 1939 benoemde de minister van Econ. Zaken hem tot lid van de Commis sie van Bijstand voor Bouwmaterialen. Bovendien heeft de heer v. Herwaarden zitting in de zgn. Commissie C 4 van de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland. In de sociale sector bekleedt hij het voorzitterschap van het rayon Leiden van „De Centrale Onderlinge" en is hij bestuurslid van de vorig jaar door de Minister in het leven geroepen Bedrijfs vereniging voor Wachtgeld- en Werk loosheidsverzekering. Wat de sociale voorzieningen in de eigen bedrijven betreft, verkrijgt 't per soneel een aandeel in de winst, terwijl in Hillegom het pensioenfonds werd ge reorganiseerd en uitgebreid. Per 1 Jan. 1951 werd daarin uit eigen bedrijfsmid delen een bedrag van een millioen gul den gestort. Ook in het buitenland trok de heer v. Herwaarden sterk de aandacht. Hij is erelid van het Verbond van West- Duitse Kalkzandsteenfabrieken en enke le jaren geleden werd hij door enige belangrijke industriëlen aangezocht om naar Zuid-Afrika te komen; niet alleen om te adviseren doch ook om practised werkzaam te zijn. Voor deze laatste eer heeft de heer v. Herwaarden gemeend te moeten bedanken. Dit is in het kort de succesvolle loop baan van een figuur die in veertig jaren een Nederlandse industrie een wereld naam bezorgde, Zijn jubileum zal voor de Nederlandse Kalkzandsteenindustrie in het bij zonder en het Nederlands bedrijfsleven in het algemeen niet onopgemerkt voor bijgaan. Op 15 December a.s. zal de heer v. Herwaarden in Hotel-Kasteel „Oud- Wassenaar" te Wassenaar recipiëren. worden opgenomen met de bij de R.O.N. geïnteresseerde gewesten, hetgeen bleek uit de wens van de Radio Raad om een gesprek te kunnen voeren met een het gehele Noorden vertegenwoordigend co mité, waartoe verschillende personen werden aangezocht, die voor 'n groot deel ook al deel uitmaken van de gewestelijke R.O.N.-comité's. Onmiddellijk is in eigen kring dit probleem onder ogen gezien om een richtsnoer te vinden voor het in formatieve onderhoud met de Radio Raad. Intussen werd in Twente, O.-Gelder- land en Salland een actie voorbereid om eveneens voor deze gebieden te kunnen komen tot de uitzending van een eigen regionaal programma. Ook van die ziide is daarop deelgenomen aan de voorbe sprekingen. Een redelijke oplossing zou naar de mening van Twente gevonden kunnen worden door koppeling van de zenders van Hoogezand en Hengelo, waardoor de luisteraars van Groningen, Drente en Twente een programma kunnen beluis teren, dat wat de streektalen betreft geen moeilijkheden kan opleveren. Friesland zou dan onafhankelijk daarvan met een andere voorziening geholpen moeten worden en de beschikking moeten krij gen over een omroep-outillage in Leeu warden met F.M.-zender, daar dit ge west bij de Hoogezand-Hengelo-regcling niet gebaat zou zijn. Er bestond alge mene instemming met dit plan, zo deelde het Algemene Comité van de R.O.N. me de, temeer van Gronings-Drentse zijde, omdat van die zijde vroeger reeds een dergelijke oplossing gesuggereerd was. Het resultaat van deze voorbesprekin gen had evenwel geen ander doel dan als richtsnoer te kunnen dienen bij het nu volgende gesprek met de Radio Raad. Het Algemene Comité van de R.O.N. was dan ook zeer verrast toen de publicaties hierover verschenen, waarbij vooruit ge lopen werd op het overleg, dat nog plaats moet hebben en waarbij de gehele materie nog nader bekeken moet wor den. Het comité wenst zich dan ook nadrukkelijk te distanciëren van deze berichten, welke naar zijn mening in hoge mate prematuur zijn. Met zes tegen vier stemmen heeft de „Académie Goncourt" te Parijs haar jaarlijkse literaire prijs de bekende Prix-Goncourt toegekend aan de Franse romanschrijver Julien Gracq (pseudoniem van Louis Poirier) voor zijn roman „Le Rivage des Syrtes". Ju lien Gracq evenwel heeft geweigerd deze prijs in ontvangst te nemen en hij zou zijn uitgever opdragen zijn roman niet te voorzien van het gebruikelijke Prix-Goncourt-etiket. In een interview met André Bourin, gepubliceerd in de „Nouvelles Littérai- res" van 29 November, had Julien Gracq reeds aangekondigd dat hij deze prijs, als hij hem werd toegekend, niet zou aanvaarden. De interviewer had de schrijver daar naar gevraagd, omdat de naam van Gracq veelvuldig genoemd werd in ver band met de prijs en omdat Gracq on geveer een jaar geleden een fel pamflet in het licht had gegeven over de heden daagse literaire gebruiken: „La littéra- ture l'estomac". Daarin veroordeelde hij ten. stelligste de literaire prijzen: aanslagen op de ingetogenheid en niet meer dan hansworsterij, schreef hij. De verklaring, dat hij de prijs zou weigeren, heeft nogal wat pennen in be weging gebracht. Een van de Parijse bladen schreef: ,het afstand doen van een prijs die de bekroonde slechts vijf duizend francs oplevert, zal rijkelijk ge compenseerd worden door de nieuws gierigheid. die zijn verklaring bij het publiek heeft gaande gemaakt. Julien Gracq is. onder zijn gewone naam Louis Poirier, aardrijkskunde leraar aan een lyceum. Hij is geboren in Saint-Fiorent-le-Vieil in het departe ment Marne et Loire. Hij is op 't ogen blik vijf en dertig' jaar oud. Zijn publi caties zijn: Au chateau d'Argol (zijn eerste roman), Un beau ténébreux (ver haal geïnspireerd op „Les Amants de Montmorency" van Alfred de Vigny), Li- berté Grande, Le Roi Pécheur (een to neelstuk, gespeeld in het théatrë Mont- parnasse). André Breton (essay), La lit- térature de l'estomac. Le Rivage des Syrtes. De Prix Renaudot (die Julien Gracq enkele jaren geleden overigens ook ge weigerd heeft) is toegekend aan Robert Margent voor „Le dieu nu". Deze prijs wordt ieder jaar onmiddellijk na de Prix-Goncourt toegekend aan een jour nalist-literator. De Faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de Groninger Universiteit stelde het vorig jaar het doctoraal exa men in de Friese taal en letterkunde in- Maandag heeft, hier voor de eerste maal dit examen plaats gevonden. De heer T. B. Hoekema. uit Grouw, slaag de voor het doctoraal examen en ter ere daarvan hing de Friese vlag van het Academiegebouw. In de vergadering der Nederlandse federatie van Beeldende Kunstenaars verenigingen, te Amsterdam gehouden, is besloten een stichting „Nationaal Steunfonds voor noodlijdende kunste naars" voor bijzondere doeleinden in het leven te roepen. In het bestuur der stichting zullen verschillende groe pen vertegenwoordigd zijn (beeldende kunsten, architectuur, muziek- en letter kunde). Bovendien zullen prominente maatschappelijke figuren, die zich bij zonder voor kunst interesseren zitting hebben in dit bestuur. Deze takken van dienst verben vak kundig personeel en een vertrouwde firma. Vraagt U ons eens een prijsopgave Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 11141 OP ZONDAG 9 DECEMBER VitesseDOG VelsenKinheim RapiditasDEM Wijk aan ZeeRipperda W assenaarHBC ADO—KBV AalsmeerDSS DCOVVSB SJCTHB WilhelmusConcordia Inzendingen tot Zaterdagochtend né gen uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5. Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnengekomen klachten worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in. bezoeken de club is 2. gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie Advertentie Gratis prijsopgaaf aan Huis Voor alle voorkom, reparaties. Bijvullen en vernieuwen In één dag retour MAAKLOON 1 pers. 12.50 H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 en zo vaak heeft hij gehoopt, dat de Sint bij Kostermans iets voor hem koopt. CR HOUTSTR - KL HOUTSTR CEN.CRONJESTR Een nieuwe Nederlandse industrie is in Soest tot stand gekomen. Hoe wel klein van opzet, wordt het bedrijf, genaamd „Chemtons indus trie", uniek geacht voor Nederland, ja zelfs voor heel Europa en daar buiten. Directeur i3 de chemicus A. L. M. van Soes. Het bedrijf, dat z.g. reinigingspreparaten vervaar digt, is ontstaan op instigatie van en in nauwe samenwerking met het centraal laboratorium van de bloed transfusiedienst van het Nederland- sch% Roode Kruis. Reeds zijn opdrachten ontvangen uit België, Zwitserland, Duitsland. Frank rijk, Amerika, Ecuador. Indonesië en andere landen. Op het artsencongres in Bern zijn de producten van deze nieuwe industrie besproken. Het betreft z.g. concentraten, die tot doel hebben de reiniging en desinfectie onafscheidelijk aan elkaar te binden. Hierin zit de grote betekenis voor ziekenhuizen, artsen, apotheken en de bloedtransfusiedienst. Na jarenlange proefnemingen in zijn laboratorium heeft de heer Van Soes, wiens grondstoffen onder controle staan van de bloedtransfusiedienst, weten te bereiken, aldus werd medegedeeld, dat hij producten kan samenstellen, waarop de wetenschap reeds lang gewacht heeft en die ook in het buitenland onbekend zijn. De door deze industrie te vervaardi gen reinigingspreparaten worden unieK genoemd, omdat zij geen schadelijke factoren bevatten en van essentieel be lang geacht mogen worden voor bloed transfusiediensten, laboratoria, apothe ken enz. Het bedrijf zou ook pérspectie- ven bieden voor de tabaks- en textiel industrie. Belangrijke uitbreidingsplan- nen liggen reeds gereed. De opening van bet bedrijf wordt een stap genoemd op de weg naar verdere verbetering der volksgezondheid. Een der concentraten ia het „S. P. concentraat" voor het reini gen van plastic-serviesgoederen. (Niet-officiële Koersen) Vorig slot i'/t Nederl. 1948 84% 31/4 pCt. Neo. 1950 84 3-3>/, Nederland 1947 8514 3 Ned. 62-84 oel-fac. 87 v, inschr. GrtbK. '48 3 pCt. 8<544 Ned. Handel Mil. cert 142 A.K.U. 162% Van Berkels Patent !)9 Calve-Delft eert. 118 Van Gelder 161 Kon. Hoogovens eert 144 Unilever cert 131% Nea. Kabel 210 Philips 170 Nieuwe Philips 16514 Kon. Petroleum 286(4 „Amsterdam' Hubber P4,% Holl. Amerika L4jn 185 Kon. N. Stoomb. MIJ. 128 Ned. Scheepv. Urne 143 Ü.VA 78% Hell MM eert. 105(4 Claims Unilever Nieuwe Aku Opening 4/12 85 iJ 162(4 184'é 185% 288 92Ü i27'% 141 195 79 f J04 -T 156(4 1' 3/12 Anaconda Copper 50% Bethlehem Steel 50 Chrysler Corp 69% General Electric 36' a General Motors 30% Hudson Motors 13 Kenneeott Copper 87% Montgomery Ware 69 North American C< 18 (i Radio Corp 23(4 Repuplic SteeJ 41% Shell OH 6441 Southern Paciiu 59% Southern Railwa.v 50 Tidewater 40% U.S. Steel 39% 1/13 50(4 50(1 70 55 Ti 50% 13'T» 86 69. 18(4 23% 42 >i 65(4 60'» 50% 40)4 40 ex div.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2