Weinig ontdekking selectie-wedstrijd Half millioen gevraagd voor bodemonderzoek Goede cultuurgrond bedreigd door uitbreidingsplannen Goede "week voor „Gezellig Samenzijn" in damcompetitie Ter versteviging van de grondstof"fenpositie Geroutineerde spelers handhaven zich tegen de debutanten ticno van een weekend handbal N.-Guinea los van Uniebespreking VOORBEREIDING OP TECHNISCHE DAG W.-Duits Ol. Comité geeft het op De nalatenschap van Willem Kloos Reorganisatie vliegveld Eelde STRAFSCHOP of. doodvonnis Pleidooi voor St. S'mJAÏSÏÏ' Willibrordapostolaat ™.SïSch°" DCG zes maal gelijk J S ii 11= I? Rijksbehoudwenst: Weer ontsparing in Nov. - DINSDAG 4 DECEMBER 1951 PAGINA 5 Geruisloos Als noodoplossing op zolder Kosten: ruim negen millioen L.T.B. WORDT VAKCENTRALE Sportflitsen Examens Mobilisatie-oorlogskruis over het algemeen bij verschillende spelers de vangtechniek niet best ver zorgd, zodat hier nog wel het een en ander aan te dokteren valt. Wat de or ganisatie betreft zou het wenselijk zijn dat men het voortaan meer op een oefenpartij aanlegde. Een voorlopig samengesteld team tegen een elftal, waarin de reserves opgenomen waren. Het regelmatig wisselen van spelers (sters) in het veld was voor de techni sche commissieleden misschien wel be langrijk, maar voor de overigens matig aanwezige toeschouwers niet erg boeiend, waardoor de belangstelling spoedig verslapte. Na de mislukte bijeenkomst tussen de vertegenwoordigers van de West- en Oost-Duitse Olympische Comités te Hamburg was besloten dat 9 December a.s. te Berlijn wederom vergaderd zou worden teneinde te trachten tot over eenstemming te komen. Van West-Duit se zijde was evenwel als voorwaarde gesteld dat Oost-Duitsland vooraf schriftelijk zou laten weten dat het de overeenkomst van Lausanne, waarbij besloten was dat één nationale Duitse ploeg naar de Olympische Spelen zou worden afgevaardigd onder verantwoor delijkheid van het West-Duitse Olym pische Comité, wederom erkende. Dr. Ritter von Halt (W.-Duitsland) heeft deze voorwaarde later nog eens telegrafisch onder de aandacht van het Oost-Duitse Comité gebracht. In zijn antwoord verzocht Kurt Edel (O.-Duits- land) aan Von Halt al zijn invloed aan te wenden opdat de gedelegeerden van West-Duitsland naar Berlijp zouden ko men op de vastgestelde datum teneinde, conform de 15 November j.l. te Kassei gemaakte afspraak, een aanvang te ma ken met de voorbereidingen voer de samenstelling van één nationale Duitse ploeg voor Oslo en Helsinki. Aangezien in dit antwoord niet ge rept werd van Lausanne er. Kurt Edel volgens Oost-Duitse bladen met beslist heid verklaard heeft de overeenkomst van Lausanne niet te willen erkennen heeft dr. Ritter Ven Halt in eer. tele gram aan Kurt Edel meegedeeld dat het West-Duitse Comité zal vertegenwoor digers naar Berlijn zal zenden. Volgens Von Halt zouden verdere besprekingen met het Oost-Duitse Comité in de ge geven omstandigheden nutteloos zijn. heeft n een um. 7 it be- 3. ge- r van met jrbei- slecht rillen kt of ■J. H. door leren de Heerser der Heuvelen aan te randen. Ik zal die schavuit met mijn blote handen „Straks!" onderbreekt de Noorman zijn uitbarsting, snellerStil nu, de kerel mag ons niet horen!" De steile rotswand, rechts van hen, bewijst Eric, dat zij de andere kant van het ravijn reeds bereikt hebben en nu kunnen zij ieder ogenblik verwachten de doorgang te vinden, die hen naar de rotsvlakte zal brengen. De koning laat nu alle voor zichtigheid varen en snelt vooruit, zoveel mogelijk de scherpe steven vermijdend, waarmede het ongemakkelijke pad bezaaid ligt. Gnom blijft hem vlak op de hielen, hijgend van opwinding en woedepopelend van verlangen om de kerel met het litteken te lijf te gaan. Op de rotsvlakte aan de rand van het goudravijn, wentelt de Nomade inmiddels voor de laatste keer het mes rond in de vlammen. „De ingang!" zegt de moordenaar, spreek op!" Er komt een minachtende blik in de ogen van de natuurmens. „Als ge mij niet vastgebonden en als een hond behandeld had, zou ik u de toegang gewezen hebben," zegt Tamar langzaam. „Maar nunu zult ge die plaats nooit vinden! Voor dwang buigt Tamar niet! Liever sterf ik!" 42. „Mijn goud!" knarst Gnom tussen zijn tanden, „de gemene bandietenik zal die kerels leren... ik zal..." Ernstig klikt Eric de jongen aan. „Wat schat gij hoger, uw goud of een mensenleven, Gnom?" zegt hij ernstig. Even staat de knaap voor zich uit te kijken, dan schudt hij plotseling het hoofd en alsof hij een zware last van zich afwerpt zegt hij kort: „Ik mag geen tijd meer verliezen! Waar is Tamar? Snel! Tamar is meer waard dan al het goud van de wereld!" „Kom!" zegt de Noorman eenvoudig, en terwijl hij de knaap van terzijde een eigenaardige blik toewerpt, gaat hij de jongen voor in de richting van de ravijnvlakte. Zwijgend lopen de beide mannen haastig naast elkaar voort tot Eric eindelijk zegt: „Als wij op tijd komen, redden we Tamar het leven! Er zijn al te veel mensen opgeofferd aan dit dode goud, Gnom!" De knaap geeft geen antwoord, maar werpt de koning een wat schuwe blik toe. Een glimlach glijdt over het krachtige, verweerde gelaat van de Noorman. „Het zal ons lukken, Gnom," zegt hij monter, „gij hebt goed gekozen!" Plotseling maakt opnieuw de woede zich van de knaap meester. „De ellendige hond," gromt hij, „dat misbaksel met zijn platte gezicht! Ik zal hem at _de ntróle e en i zi.in vroeg tenis. Op de zolder boven de depotvleugel van het Haagse Gemeentearchief zal voorlopig in afwachting van de inrich ting van een Willem Kloos-kamer. het legaat worden ondergebracht, dat Jeanne Reyeneke van Stuwe, de onlangs over leden weduwe van Willem Kloos, aan Den Haag heeft nagelaten. In de Haagse gemeenteraad, die in zijn vergadering van Dinsdagmiddag o.m. over deze legaataanvaarding sprak, werd door verscheidene leden opgemerkt, dat het met het opbergen op zolder maar een droeve vertoning was. Eren wij zo de nagedachtenis van deze grote tachti ger? vroegen zij. Burgemeester Schok king beloofde dat de Willem Kloos- kamer er zo spoedig mogelijk zou ko men. De reorganisatie van het luchtvaart terrein Eelde. dat door de minister van Verkeer en Waterstaat is aangewezen als uitwijkhaven voor Schiphol en als ves tigingsplaats voor de Rijksluchtvaart school, zal ongeveer f 9.400.000 kosten. Hiervan komt tenlaste van het Riik f 7.664.800 en ten laste van de aandeel houders de rest of f 1.735.200 Voor de provincie Drente betekent dit een in vestering van f 227.000. Ged. Staten van Drente zijn van mening dat het van belang is alle mede werking te verlenen omdat verwerkelij king van de plannen niet alleen een landelijk maar oqk een provinciaal be lang is. luitse heeft rking t be- fkeu- der van e fe- imen- ligen. over, ingen :n bij e po- me- e in- ïemi- WENEN, 3 December. De Oos tenrijkse scheidsrechter Franz Grill, een vam de bekendste voet balflui tisten. van het land, heeft er gisteren maar nauwelijks liet leven afge bracht, toen hij door een honderd tal supporters werd aangevallen. Grill floot de competitiewedstrijd tussen Rapid en Wenen en was ken nelijk niet op dreef. In de eerste helft, toen Rapid met 2—0 voor stond, gaf hij een, naar het leek ongerechtvaardigdepenalty tegen Rapid. De strafschop werd benut en toen 'in de laatste minuut Wenen er in slaagde nog een stand 22 te- be reiken, leek dit de spelers en sup porters vam Rapid geen eerlijk re- su Itaat. In de tweede helft waren ver scheidene spelers van Rapid, met name de bekende Leopold Gern- hardt. die verleden week tegen En geland rechtsbinnen stond, zich aan te zwaar spel gaan bezondigen, maar de nu nerveuze arbiter durfde daartegen n'iet op te treden. Zodra Grill het einde van de ived- strijd floot, renden ongeveer hon derd woedende Rapid-supporters het veld op en vielen de scheids rechter aan. Er deden maar vijf po litiemannen op het terrein dienst en zij konden Grill niet voldoende be schermen en de hulp van de over- valpolitie moest worden ingeroepen. Enige minuten later werd Grill tn een politie-amto weggebracht. Het was een van de ernstigste incidenten, die ooit op de Oostenrijkse voetbal velden plaats..vonden. De supportersclub van Rapid was pas een paar weken geleden opge richt. De manager van Rapid, de oudspeler Franz Pesser. had de cliib verteld, dat de Rapid-aanhang zich zo luid mogelijk moest weren om de scheidsrechters onder de indruk te brengen. „Ik moet nog zien. dat er een scheidsrechter is, die een pe nalty tegen ons durft te geven als we thuis spelen en jullie hard ge noeg schreeuwen", had Pesser ge zegd. Grill durfde het het heeft hem bijna zijn hachjegekost. In de algemene bondsvergadering van de L.T.B-, gisteren in Haarlem gehouden, zijn de gemeentelijke uitbreidingsplannen, waardoor zoveel cultuurgrond dreigt verloren te gaan, weer eens gedegen ter sprake gekomen. Dat was naar aanlei ding van een voorstel van verschillende afdelingen, die er op aandrongen er tegen te waken, dat de beste cultuurgronden aangewend worden voor overdreven bouwplannen, elders te vestigen industrieën, sport- en andere recreatiedoelein den. De heer Van der Weijden, gaf als zijn mening te kennen, dat het eens hoog tijd werd danig stelling te nemen tegen diverse uitbreidingsplannen, met name vooral tegen die plannen, welke gemaakt worden op een termijn van 70 tot 80 jaar. Hij wees er verder op, dat het ene plan op het andere wordt gestapeld, terwijl er financieel voorlopig toch niets te beginnen valt, maar de grond be trekkelijk renteloos blijft. „Kijk maar eens naar het pian-Dudok in Scheve ningen. Als ik het goed begrijp moet heel Scheveningen tegen de grond, en dan weer opgebouwd worden, Alleen de zee blijft nog in tact jij j ri Verkoopkantoor van de L.T.B. in een Rector H. Sondaal uit Oegstgees. Ten opzichte van al die plannenmake- h;eid het tweede deel van de verga- rij had het hoofdbestuur reeds opge- bering een pleidooi voor het Willibror- merkt. dat vooral de plaatselijke afde- dusapostolaat. Daarin schilderde hij de lingen voorzichtig moeten zijn om tijdig ontkerstening van ons land, hetgeen weJ te kunnen ingrijpen. Het hoofdbestuur blijkt uit het feit, dat 60% van de Ne- zal zelf nagaan, of en hoe in ple nieu- derlandse katholieken zich volkomen we pachtwet alsnog bepalingen kunnen v„n jjerk heeft afgekeerd. Spreker worden opgenomen, waardoor de gebrui- riep dan 00k de hulp van de leden in, kers van landbouwgronden worden be- wejke steun op de eerste plaats zich schermd tegen de nadelige gevolgen van ZQU mo'eten uiten in het gebed en ver uitbreidingsplannen op lange termijn. volgens in een geldelijke bndraee. Rec- Op deze vergadering was ongetwij- tor Sondaal deed de suggestie dat elke feld 't voornaamste besluit de reorga- afdeling er zelf op Uit zop rnr.aE,pren nisatie van de L.T.B. Het hcofdbe- deze vorm van apostolaat te propage stuur had voorgesteld de statuten van en de instemming vanuit de i t- de L.T.B. in dier voege te wijzigen ring 1"er W1^fe,1. altot"'hit dat de L.T.B. zal kunnen fungeren als B za. zal zich ook op vakcentrale: in verhand waarmee als uiterste inspannen ome- n de stem- land- ablee ouw- ecbts en er n de lacht ïning zal Ne- s, die ndag om van ng te heid. daag luro- de iritse die >men me- 1 het ictie- met irkte rlan- van over ;rho- Toen de Zesdaagse te Berlijn 72 uur geduurd had was de stand: 1. Carrara Lapebie (Fr.) 166 pt. Op drie ronden: 8. Zoll—Vooren (Did.—Ned.). Onder auspiciën van de RAC Zuid wordt Zaterdag 5 Januari a.s. het nieuwe jaar, voorzover het de autosport in Ne derland betreft, geopend met de Zuid- Nederland rit. De zesde en laatste partij van dé tweekamp Muhringir. Van Steenis is door Muhring. die met wit speelde, in 32 zetten gewonnen. Donderdagavond wordt in het gebouw van de Nuts- spaaroank te Den Haag begonnen met het uitspelen der vijf afgebroken par tijen. De kosten van dit onderzoek worden geraamd op f 1.000.000. Minister Van den Brink vraagt de Kamer hiervoor een bedrag van f 500 000 te voteren. Een aantal Nederlandse industrieën is bereid eveneens f 500.000 ter beschik king te stellen. AMSTERDAM Doet. psychol.: J. Hes- kes, Amsterdam; Cand. econ.: mej. A. Zuyd- geest, Vlaardingen; G. Verbeek, Alkmaar; W v. d. Toorn, Hengelo; J. Jacobs, Amster dam; P. Hagen, Utrecht; Bevord. tot doctor in de rechtsgel. op proefschrift: „Grens- landerijen onder het regime van het trac- taat van Maastricht", J. Zillinger-Molenaar, geb. te Dordrecht. AMSTERDAM. (V.U.). Gepromoveerd tot doctor godgel. op proefschrift „Gog en Magog in Ezechiel": J. G. Aalders, geb. te Tummarum (Fr.). Op proefschrift „Taal en functionaliteit" is gepromov. tot doctor lett. en wijsbeg.: P. A. Verburg. geb. te Amsterdam. AMSTERDAM Bevorderd tot arts: R Soeleiman en J. Boutkan, Amsterdam; Artsex. Ie ged.: mej. J. Huiskes, mej. N. Es- huis, Amsterdam; mej. P. van Houtum, Breikelerveen; G. Nugteren, B. Verhey. Amsterdam; J. Wilff, Bloemen daal; Cand. rechten: mej. J. Vleeschörager, mej. C. m 't Veld, Amsterdam; J. Rikmenspoel, Scheveningen; Cand. pol. en soc. wetensch.: D Ringnalda, A. Lalisang, J. Groote Woort- man, Amsterdam AMSTERDAM Cand, rechten: mej. E. Tuinstra, Amsterdam; Cand. Natuurk.: J. Zwaneveld, Zaandam; Geprom. tot doctor in de godgel. op proefschrift „The incom prehensibility of God *n the orthodox pres- byterian conflict" Fred. Klooster, geb. te Munster, Ind., U.S.A.; Op proefschrift. „De verzoekingen van Jezus Christus in de woestijn" A. Dondorp, geb. te Leiderdorp. DELFT Geprom. tot doctor in de techn. wetensch.: ir. J. Ren del de Jong op proef schrift „Onderzoeking naar de nauwkeurig heid van tijdnormen voor menselijke ar beid" en ir. G. Bayléop op proefschrift: „Evenwichten bij hoge druk tussen fluïde phasen en binaire en ternaire systemen met ontmenging". LEIDEN. Doet. geneesk: mej. M. v. de kaan, Alphen a. d Rijn; J. Posthuma, Den Haag; L. Schenkenberg v. Mierop, Amers foort. artsex. Ie ged.: J. Burgerhout, Den Haag; J. Sprong, Paramaribo; Tan Tj G, Leiden; M. v. Wijhe, Leiden. Artsex. 2e ged.: J. de Koek van Leeuwen, Oegstgeest; W. v. Manen. Den Haag; H. Muller, Bus- sum. LEIDEN Doet. Ned. recht: mej S. 't Hart, Leiden; A. Ensel, Rotterdam. A. ivlussert, Den Haag; Doet. Ned. Ina. recht: mevr. J. MonsterBraam, Den Haag; J. Schuld, Den Haag; R. Waskito, Leiden; Doet. wisk.: J. Beenackker, Rotterdam; Cand. wis- en nat. (E); J. v. d. Linde, Leiden; id. (F): C. v. Someren, Rotterdam; C. Muid- der, Leiden; id. (K): mej. A. v. Hoven van Genderen, Den Haag; K. Büchli, Lei den; H. v. Nieuwkerken, Den Haag; iü. (j^) mej. A. Vogelenzang, Leiden. REIDEN. Cand. rechten: F. Meijer, Lei den en B. Hoek, Leiden. UTRECHT. Aardrijksk. M.O.: mej. F. Toussaint en J. Tillmanns. Doet. rechten: P. Veen, Hilversum. Doet. geneesk.; C. Broodman, Breskens; E. Frensdorf, Benne- kom; A. Rooyakkers, SchindeJ; H. Smit, Nijmegen; W. Oudesluys, Bergen op Zoom; P. Hick, Heerlen; O. Björgas, Stavanger; mej. J. Voute, Amsterdam; E. Wamsteker, Den Haag. Advertentie stra- ings- treet hem aan spre- van door aan we- sei- het van regeld dan thans het geval is en dat deze tevens aan de gewijzigde om standigheden zal worden aangepast. Met name geldt dit voor het tot standkomen van internationale overeenkomsten. Het zal van belang zijn voor rege ring en Staten-Generaal het begin sel van medezeggenschap van de Staten-Generaal bij het totstand komen van alle overeenkomsten, onverschillig in welke vorm of on der welke benaming, te omringen met zekere wa_arborgen, waardoor ren snel en efficient optreden van Nederland in de internationale sa menleving wordt verzekerd. De regering stelt voor, aan artikel 58 de bepaling toe te voegen, dat de Ko ning de ontwikkeling der internatio nale rechtsorde bevordert. Blijkens het ontwerp van wet wordt voorgesteld ar tikel 59 als volgt te lezen: De Koning verklaart het Koninkrijk niet in oorlog met een andere mogendheid dan na voorafgaande toestemming van de Sta ten-Generaal. De toestemming is niet vereist, wanneer het Koninkrijk door een andere mogendheid wordt aange vallen of tengevolge van de nakoming van zijn internationale verplichtingen in oorlog geraakt. De Staten-Generaal beraadslagen en besluiten terzake in verenigde vergadering. Tot 1922 behelsde artikel 59 slechts het de Koning toekomende recht van oorlogsverklaring. Dit is dus het oude. na-grotiaanse recht, dat elke souvereine staat toekwam om geheel naar eigen goeddunken een andere staat de oorlog aan te doen. In 1922 werd de uitoefening van dat recht afhankelijk gesteld van voorafgaande toestemming van de Sta ten-Generaal, en tevens beperkt door de De stichting „Rijksbehoud" heeft een telegram aan de minister-president, dr. W. Drecs, gezonden waarin een ernstig beroep op de regering wordt gedaan, het vraagstuk Nieuw-Gulnca niet te koppelen aan de aanstaande Uniebespre kingen. Volgens „Rijksbehoud" moet het vraagstuk van de herziening c.q. op heffing der Unie geheel los worden be schouwd van de souvereiniteitskwestie Nieuw Guinea. „Rijksbehoud" dringt er op aan, dat onomwonden wordt ver klaard, dat Nw.-Guinea onder Neder land Is en blijft. Op vragen van het Eerste-Kamerlid Gerretson (C.H.U.) betreffende de be kende verklaringen van de Indonesi sche en de Nederlandse afgevaardigden op de vergadering van de beheerschaps- re.ad der U.N.O., heeft de Staatssecre taris van Buitenlandse Zaken geant woord, dat de inhoud van deze verkla ringen in de originele tekst voor de Kamerleden op de griffie ter inzage zal worden gelegd. Blijkens de voorlopige cijfers werd in Nov. bij de Rijkspostspaarbank inge legd f 26.3 min. en terugbetaald f 27.3 min., dus een negatief saldo van f 1,2 min. In totaal werd in Jan t/m Nov. '51 ingelegd f 260,1 min. en terugbetaald f 357.5 min.; een ontsparing dus over de eerste elf maanden van 1951 van 97.4 min. gulden. Van officiële zijde vernemen wij. dat er in totaal 19.500 mobilisatie-oorlogs- kruisen zijn uitgereikt. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot het in overweging nemen van een voor stel tot verandering van de Grond wet op het gebied van de buiten landse betrekkingen. De regering is van oordeel, dat, nu tot wijziging van de Grondwet wordt overgegaan, van dezp gelegenheid ge bruik moet worden gemaakt om in de Grondwet intensievere bemoeiingen van de Staten-Generaal met de buiten landse betrekkingen tot uiting te doen komen, gelijk zowel de commissie-Van E.vsinga als de Grondwetscommissie ook hebben voorgesteld. In het rapport van de commissie-Van Eysinga van 16 Sep tember 1950 waren uitgewerkte voor stellen tot wijziging van de Grondwets artikelen betreffende de buitenlandse betrekkingen vervat; de Grondwets commissie heeft deze voorstellen in haar interim-rapport, zij het ook enigs zins gewijzigd, overgenomen, waarna de commissie-Van Eysinga zich in haar eindrapport van 9 Juli 1951 over de voorstellen der Grondwetscommissie heeft uitgesproken. Aan de hand van deze verschillende rapporten heeft de regering haar standpunt bepaald en wijzigingsvoorstellen ontworpen. De hoofdgedachte van de voorge stelde wijzigingen is, dat de mede zeggenschap van de Staten-Gene raal bij het bepalen van de buiten landse politiek beter zal worden ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5