voorwaardelijk in vrijheid PROF. Dr. L. RF.F.T ■J Uit landingsgestel gevallen? Tussen neus en lippen Verwikkelingen rond Nieuw-Guinea Joegoslavische regering verklaart Minister van Birtnenl. Zaken Zware storm op Noordzee „Naar een andere gevangenis over gebrachtzegt „II Quotidiano" Ook mgr. Splett vrijgelaten? Tot hoofd en hart Stoffelijk overschot van Duitser lag in een weiland Uit een mast gevallen Gen. Christiansen spoedig in vrijheid weer f25.000 op nr. 12916 DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25245 Officieel is te Belgrado bekend gemaakt dat Mgr. Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, „voorwaardelijk is tyijgelaten." Mgr. Stepinac is als verblijfplaats toegewezen de pastorie van zijn geboorteplaats Krasich bij Zagreb. Toen Mgr. Stepinac gisteren de gevangenis verliet verklaarde hij tegen een Joegoslavische verslaggever, dat hij zou trachten niet in conflict met de regering te raken. De aartsbisschop was echter zeer verbolgen over zekere radioberichten, waarin hij was aangeduid als „de voormalige aartsbisschop van Zagreb." Aileen de H. Vader kan mij uit mijn aartbisschoppeiijke waar digheid ontzetten", aldus Mgr. Stepinac. Prof. Supomo: „Concrete concepties" Voor Uniestatuut en N.-Guinea Koninklijke familie naar de wintersport Hatta over kwestie- Nieuw-Guinea §1 --T ra-- Noorse kustvaarder vergaan 9 of 10 personen vermist Lugubere vondst aan rand van Amsterdam FALCON REGENKLEDING Dodelijk ongeluk op de „Kot a Int en" BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avorvds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millfmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Indonesische regering heeft weer eens kans gezien op een politiek weinig gunstig ogenblik onze regering in een positie te dirige ren, waarin zij min of meer gedwongen wordt met een Indonesische delegatie onder leiding van prof. Supomo te gaan onderhandelen over een herziening van het Uniestatuut èn het Nieuw-Guinea- vraagstuk. Het is vooral dit laatste punt, dat nogal beroering heeft ver oorzaakt. Er is in politieke kringen, nationaal en internationaal, om Nieuw- Guinea véél meer te doen dan in de openbaarheid tot uiting komt. Nog zeer onlangs wezen wij hierop naar aanleiding van publicaties in de New York Times en de Daily Telegraph rondom de mysterieuze besprekingen, welke de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, met de N derlandse regering voerde. Wanneer wij nu hieraan nog toevoegen, dat de Indonesische regering naar het schijnt diplomatieke contacten, met Den Haag betreffende deze conferentie heeft ge negeerd, de leden van de delegatie zelf voorgeven niet precies te weten of de aanstaande besprekingen slechts „in leidend" en „peilend" zijn of de bedoe ling hebben een beslissing te forceren met als resultaat een breuk of minstens een crisis in de verhoudingen, dan be grijpt men, dat Djakarta in ieder ge val met zijn Oosterse tactiek bereikt heeft, dat de Nederlandse partner bij voorbaat reeds in een ongunstige on derhandelingspositie is geplaatst. Als wij hierbij bovendien nog herinneren aan internationale begeleiding op de achtergrond, zoals het lanceren van berichten over onbekende duikboten in de omgeving van Nieuw-Guinea en de diplomatieke actie achter de scher men te Parijs van de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Su- bardjo. dan menen wij de gecompli ceerdheid van de situatie in grote trek ken voldoende getekend te hebben. Van het grootste belang in zulk een situatie is vanzelfsprekend de vraag of de Nederlandse regering voor zichzelf reeds een rechtlijnig principieel beleid in deze heeft uitgestippeld. Met andere woorden, zal zij zich door de omstan digheden laten leiden of drijven, zoals steeds in het verleden, zoekend naar compromissen hetgeen betekent de verliezende partner bij de onderhande lingen te zijn óf zal zij de woorden durven uitspreken: mijne heren, laten wij over Nieuw-Guinea niet verder dis cussiëren, de souvereiniteit i s bij Ne derland en b 1 ij f t bij Nederland. Wie onze na-oorlogse kabinetten kent weet, dat er al heel weinig kans is, dat deze laatste woorden zullen worden ge sproken. Wij zijn temeer geneigd het eerste te geloven, na nogmaals de stem men in de Tweede Kamer beluisterd te hebben over deze kwestie in de verga deringen van de vorige week. Hoe is de houding in deze van de twee grootste politieke partijen in de Kamer, waarop deze regering steunt? Laten wij hier eerst de specialist in Indonesische kwesties van de K.V.P-. mr. De Graaf, aan het woord. Na te hebben verklaard, dat de gunstige teke nen van groei naar elkaar toe weer worden doorkruist en danig overscha duwd door nieuwe verwikkelingen door de wijze, waarop het probleem Nieuw- Guinea in acute vorm opnieuw ter tafel is gebracht, stelt hij de zienswijze van de K.V.P., daarbij refererend aan nassages in het Voorlopig Verslag, als volgt: le. Wij betreuren, dat Indonesië reeds zo kort na het sluiten der R.T.C.-overeen komsten behoefte heeft aan overleg tot wij ziging er van, dus reeds voordat deze overeenkomsten, met name ook de Unie, kans hebben gehad 1ot reële toepassing te geraken. 2e. Wij achten het desondanks juist, dat Nederland dit door Indonesië gewenste overleg niet a f w ij s t. 3e. Nederland kan zich echter eerst be reid verklaren tot opheffing van de be staande overeenkomsten, indien vooraf vaststaat, wat daarvoor in de plaats komt. derhalve indien mede vaststaat, dat de Unie zal worden vervangen door een in de ogen van Indonesië meer bevredigende, voor Nederland eveneens acceptabele vorm van georganiseerde samenwerking. 4e. Dit alles heeft slechts zin. indien vooraf naar de overtuiging der Regering vaststaat, dat Indonesië te goeder trouw is en bepaaldelijk op een goede samenwer king prijs stelt. 5e. Het moet bepaaldelijk ook aan In donesië duidelijk worden gemaakt, dat aan gesloten overeenkomsten niet steeds opnieuw door ressentiment of anderszins kan worden getornd. Tenslotte hebben wij ons nieuwsgierig getoond naar de redenen waarop de Indo nesische Regering de mening baseert dat de samenwerking met Nederland beter of ruimer bereikt kan worden in een ander verband dan de Unie. En verder: Onze twijfel groeide vervolgens aan tot wantrouwen toen, ongeveer gelijktijdig met de aankomst van prof. Supomo hier te lande, president Sukarno zich op 17 Au gustus 1.1. ten aanzien van Nederland uit latingen veroorloofde, welke rege'recht aanstuurden op verbreking van alle sa menwerking met Nederland, en wel als directe consequentie van het Nieuw-Gui- nea-conflict. Nu Nederland zich echter bereid heeft verklaard tot overleg, wordt naar aanlei ding van de Nederlandse Regeringsvoor stellen tot wijziging van de Grondwet het Nieuw-Guinea-conflict wederom, gekoppeld aan het Unievraagstuk en wordt gesteld: wij eisen Nieuw-Guinea èn verlangen op heffing der Unie. De K.V.P.-specialist komt dan tot deze conclusie: ..Het lijkt mij van alle kanten beter, in dien de besprekingen over het samenwer kingsverband en die over Nieuw-Guinea af zonderlijk, ivorden gehouden, opdat het één niet zal lijden onder een échec van het ander. Hoe is nu de houding van de P. v. d. Arbeid? In de Kamer lanceerde de vorige week de heer De Kadt als woordvoerder van de P.v.d.A. een, om het maar voorzichtig uit te druk ken. heel merkwaardige visie. Mr. De Graaf wees namens de K.V.P. deze visie op tal van punten scherp af. Het scherpst formuleerde wel de heer Wel ter het standpunt van de P.v.d.A. „De 'P.v.d.A. is vóór afstand van Nieuw-Guinea en alleen de komende Verkiezingen doen haar dit desideratum jn een internationaal jasje kleden. De kool- en geitpolitiek doet ons niet aileen de achting verliezen van de Unie-part her, zjj bergt bovendien grote gevaren in zich. Alle berichten wijzen er op, dat tot nu toe Papoea's, Indonesiërs en de Nederlanders uiteraard op Nieuw- Guinea aan de Nederlandse kant staan. willen onder Nederland blijven en zien de overdracht aan de Republiek fbdonesië met schrik tegemoet. Brengen wij niet de moed op het MGR. STEPINAC Mgr. Stepinac verklaarde voorts in de De Bisschop van Danzig mgr. dr. K. M. Splett is vrijgelaten uit een Poolse gevangenis, aldus een nog niet door de Poolse militaire missie te Berlijn beves tigd bericht. Dr. Splett werd in 1946 tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, beschuldigd van collaboratie met de nazi's. Syrië Een Syrische militaire dele gatie is te Cairo aangekomen om te spreken over het zenden van Egyptisch oorlogsmateriaal naar Syrië en over de huidige toestand in het land. gevangenis geen zware lichamelijke ar beid te hebben moeten verrichten. Hij had zich bezig kunnen houden met het schrijven en vertalen van boeken. Ook had hij iedere dag de gelegenheid ge had de H. Mis te lezen. Mgr. Stepinac wenste overigens verder niet over het verblijf in de gevangenis te spreken. Onze Romeinse correspondent telegra feert ons hedenmiddag: Carlo Adami levert vandaag in „II Quotidiano" commentaar op de voor waardelijke vrijlating van Mgr. Stepi nac. Dit artikel schijnt min of meer het standpunt van het Vaticaan weer te geven. ..Het ogenschijnlijk grootmoedig ge baar van Tito", aldus Adami, „wekt slechts verontwaardiging. Het is een bevestiging van het aan Mgr. Stepi nac bedreven onrecht. Het is een be lediging om Mgr. Stepinac ex-aarts- bisschop van Zagreb te noemen, want Tito kan weliswaar een bisschop de uitoefening van zijn ambt beletten, maar macht is niet het zelfde als recht. Men heeft reeds lang geleden het Va ticaan aangeboden om Mgr. Stepinac vrij te laten, mits hij het land zou verlaten. Maar het Vaticaan is daar nimmer op in gegaan." Adami komt dan tot de conclusie dat in feite Mgr. Stepinac alleen maar naar een andere gevangenis is overge bracht. „Mgr. Stepinac blijft het symbool van de geketende vrijheid in Joegosla vië. Onder leiding van professor Supomo is een Indonesische delegatie naar Neder land gekomen om met de Nederlandse regering besprekingen te voeren inzake nieuwe internationale overeenkomsten in plaats van de R. T. C.-overeenkomst. Ook de souvereiniteit van Nieuw-Guinea zal besproken worden. De aankomst op Schiphol. Tweede van links de leider van de delegatie prof. Supom Het was een weinig spraakzame prof. Supomo, die Woensdagmiddag een kruisverhoor kreeg te door-» staan van journalisten, die naar Schiphol waren gekomen om van hem bijzonderheden te vernemen over het standpunt, dat Indonesië zal innemen bij de besprekingen over het Uniestatuut en West-Nieuw- Guinea, die zeer waarschijnlijk begin volgende week te Den Haag beginnen. „Het is de bedoeling", zo zei de Indo nesische hoogleraar en hoofd van de Indonesische delegatie voor deze bespre kingen, „dat wij concrete besprekingen (aan voeren. Ik breng concrete concep ties voor de onderhandelingen mee, zo wel voor het Uniestatuut als voor het probleem-N.-Guinea. Voor ons, Indone siërs, zijn deze problemen even belang rijk. En wij hebben het gevoel, dat als deze beide problemen zijn opgelost, er zich geen nieuwe wrijfpunten voor Ne derland en Indonesië zullen voordoen standpunt in te nemen: Wij houden Nieuw-Guinea en wij blijven er, dan zouden zij, die nu aan onze kant staan, uit wanhoop over ons weifelen en wankelen en ook uit lijfsbehoud wel eens kunnen overlopen naar de kant van de Republiek Indonesië". Ook wij achten deze gang van zaken geenszins denkbeeldig Kr is ten slotte nóg een punt, dat ons terdege verontrust en dat de Neder landse regering wel eens in een uiterst moeilijk parket zou kunnen brengen bij de aanstaande onderhandelingen. Hoe is namelijk de houding i n het kabinet zelf. Er gaan geruchten, dat een zeer vooraanstaand lid van het kabinet niet afwijzend zou staan tegenover een beslissing in die geest, dat Nederland de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië zou afstaan. Hij zou zelfs deze mening in kringen buiten het ka binet niet onder stoelen of banken heb ben gestoken. Indien dit waar is, het geen wij evenwel moeilijk kunnen aan nemen, daar zulk een houding blijk zou geven van al heel weinig diplomatieke tact, zou de Nederlandse onderhande- delingspositie al bijvoorbaat aanzienlijk zijn ondergraven. Toch menen wij goed te doen van dit gerucht melding te ma ken, aangezien het veel in de gedurfde en bijna agressieve houding der Indone siërs in deze zou verklaren. Het is niet de eerste maal, dat een vertegen woordiger van de partij waartoe deze minister behoort, op een kritiek moment het roer omgooit. De verdeeldheid in de Nederlandse regering en in de poli tieke partijen heeft reeds op menig kri tiek ogenblik de Indonesiërs in de kaart gespeeld. Deze laatsten zouden wel eens opnieuw het juiste moment gekozen kunnen hebben om diplomatiek en poli tiek hun slag te slaan tegenover een partner, die al te voren op politiek, financieel en economisch terrein goed deels murw is gemaakt. De weg, waarlangs het Christen dom in de maatschappij kan doordringen, loopt door onze huizen. j De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Aangezien de minister van Bin nenlandse Zaken ad interim, mr. F. G. C. J. M. Teulings, het niet wenselijk acht gedurende langere tijd naast de taak, die reeds op hem rustte, het beheer over het departement van Binnenlandse Za ken tc blijven voeren, is besloten tot een definitieve voorziening in de vacature, welke door het overlijden van minister mr. J- H- van Maarseveen op dit depar tement is ontstaan. Prof. dr. U. J. M. Beef buitengewoon hoogleraar in de bestuurswetenschappen aan de R.K. Universiteit te Nijmegen en aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg is bereid gevonden de portefeuille van Binnenlandse Zaken tc aanvaarden. Het benoemingsbesluit is heden door H. M. de Koningin getekend. Prof Beel heeft zowel in het tweede mimsterie-Gerbrandy (1945) als in het ministerie-Schermerhorn-Drees (1945/ 1946) het beheer van het departement van Binnenlandse Zaaken gevoerd. Van 19461948 trad hij op als minis ter-president. Daarnaast was hij tót September 1947 minister van Binnen landse Zaken en daarna, ,tot Augustus 1948, minister van Algemene zaken. De nieuw benoemde minsiter maakt deel uit van de Staatscommissie tot herziening van de Grondwet. De des betreffende wetsontwerpen tot wijzi ging zullen, zoals bekend, het volgend jaar door de Staten-Generaal in open bare behandeling worden genomen en de minister van Binnenlandse Zaken zal bij de verdediging van deze ontwerpen een belangrijke taak hebben ce ver vullen. Het A.N.P. had een kort onderhoud met prof. Beel. Deze verzekerde, dat de beslissing, welke hij had moeten nemen, zeer moeilijk is geweest in verband met zijn drukke taken als buitengewoon hoogleraar aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen en de Katholieke Eco nomische Hogeschool le Tilburg. Prof. Beel is echter gezwicht voor de aan drang. welke op hem werd uitgeoefend. Het zou aldus de heer Beel voor een buitenstaander wel erg moeilijk zijn, zich voor zulk een korte tijd in te wer ken. Ik zal nu, ging hij verder, mijn beide taken tijdelijk opzij zetten en heb reeds over een regeling gesproken met de curatoria. Mijn bedoeling is, dat ik na afloop van de huidige regerings periode weer hoogleraar wordt. Prof. Beel zei nog te hopen de grond wetsherziening met de Kamers te kun nen behandelen, benevens de begroting in de Eerste Kamer. Hij blijft in Nijme gen, waar hij zich in het begin van dit jaar vestigde, wonen. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn voornemens ook dit jaar in de Kerstvacantie met de oudste drie Prin sessen de wintersportplaats Sankt Anton in Oostenrijk te bezoeken. Het vertrek is voorlopig vastgesteld op Donderdag 27 December. De kwestie N.-Guinea dient met be kwaamheid en beleid te worden aan gepakt, zo heeft fle Indonesische vice- piesident Hatta in een rede voor be stuursambtenaren te Bandung gezegd. „Wij moeten trachten de Nederlanders er van te overtuigen dat het hun geen voordelen oplevert N.-Guinea te blijven behouden. Het is dus in de eerste plaats niet gewenst om ten aanzien van deze kwestie steeds maar op de Neder landers te blijven schelden en kwade woorden tot hen te blijven richten. De sentimenten moeten niet aangewakkerd worden, wil men deze kwestie spoedig kunnen oplossen." i wmmm Hm Morgen 7 December is het tien jaar geleden, dat de Amerikaanse vlootbasis Pearl Harbour onverhoeds werd aangevallen door Japanse duikboten en bommenwerpers en vele Amerikaanse oorlogsschepen zwaar beschadigd of tot zinken werden gebracht. Deze verraderlijke overval betrok de Ver. Staten in de laatste Wereldoorlog. De foto toont een bootje, dat de brandende „West-Virginia" is genaderd om een matroos uit het water te redden. Rook stijgt op uit het middenschip. Op de brug (midden, boven) zijn nog twee mensen zichtbaar. Achter de tot zinken ge doemde „West-Virginia" ziet men nog een gedeelte van het slagschip „Tennessee." NEDERLAND OP GELIJKE H05PH0RIET 5CHAAL EENKOO MOORD-OOST NIEUW GUINEA Au«tr. Mandaat LIECONCESSI AOANG IKUBBERI GASMATA WEST-NJEUW GUINEA Nederland» NGAAN PAPOEA Australisch Y,p(STl514g9hl Even ten Noorden van Stavanger is de 188 ton metende Noorse kustvaarder „Saudeid" gisteren tijdens een zware Westerstorm vergaan. Volgens de laat ste berichten zijn hierbij negen of tien personen om het leven gekomen. Zeven opvarenden zijn gisteravond met de „Sauda", welk schip hulp ver leend heeft, in de haven van Stavanger gearriveerd. Over het aantal vermisten verkeert men in twijfel, daar men niet weet of het schip zestien of zeventien personen aan boord had. De „Saudeid" maakte plotseling slag zij. Direct drong het water de ruimen binnen. Tegelijkertijd ontplofte de ketel, hetgeen van de kust af te zien was- De opvarendep hadden geen tijd zich in de boten te begeven. Ze moesten in zee springen. 'Kort na de explosie van de ketel snelden vele vissersvaar tuigen te hulp. De kustvaarder is wel dra in de golven verdwenen. Alle schepen, die op'de Noordzee langs de Duitse kust varen, zijn giste ren gewaarschuwd voor een op handen zijnde storm- Ongeveer 200 schepen gingen voor anker in de monding van de Elbe om de storm te laten voorbij gaan. Een boerenknecht, die werkte op het u-ei landen complex tussen de Zuidelijke Wandelweg, de Boerenweterlng, de Kalfjeslaan en de Amstelveenseweg in Amsterdam-Zuid, heeft de stoffelijke resten gevonden van een jonge Duitser, wiens identiteit op het ogenblik nog niet vaststaat. Het vermoeden bestaat, dat deze ongelukkige zich verstopt had in het landingsgestel van een vlieg machine. die van Duitsland uit op weg was naar Schiphol. Zijn lichaam is na- mel'jk gevonden in de lijn, die de vlieg tuigen volgen als zij op Schiphol aan vliegen. De politie vermoedt, dat de man, die uiteraard hangende tussen de ingetrok ken wielen van het vliegtuig ontzetten de kou heeft geleden, op 't moment, dat het landingsgestel werd uitgepompt voor de landing, niet meer de krach Nu Nieuw Guinea opnieuw tot de veel besproken onderwerpen behoort, plaatsen wij hierbij een kaart van dit gebied. De kaart is samengesteld aan de hand van de laatst beschikbare economische gegevens. Ter ver gelijking is naast het Nederlandse deel ook de Australische helft in kaart gebracht. Gemoedelijke bui Persfotografen hebben 'in het Palais Chaillot te Parijs de „Grote Vier" wat dichter bij elkaar gebracht. De Fransman Jules Moch en de Rus An drei Vishinsky zaten aan de ene zijde van de U- vormige conferentietafel, terwijl de Engelsman Sel- ivyn Lloyd en de Ameri kaan Philip Jessup aan de andere zijde zaten. Toen de fotografen plaatjes maakten van Vishinsky en Moch schoof de Frans man zijn stoel wat dichter naar die van de Russi sche minister van Buiten landse Zaken. Moch nam een stapel paperassen mee en zei: Laat ons Frankrijk wat dichter bij Rusland brengen." Laat ons dat doen zei Vishinsky, die in Moch's richting schoof. Terwijl de fotografen plaatjes maakten, sprak Moch met Vishinsky over het voor deel de besprekingen in één taal te voeren. Tot dan toe hadden zij Frans gesproken, welke taal Vishinsky volmaakt be heerst. Vishinsky stemde daarmee in. en zei: „Laten wij Russisch spreken." Moch glimlachte en ging in het Russisch verder. Het onderwerp was een balletuitvoering, welke de gedelegeerden de avond tevoren bijgewoond had den. Vishinsky zette niet de Fransman een boom op over de moderne Franse componist Charles Honegger, van wie een werk uitgevoerd werd. Aan de andere kant van de tafel maakten Jes sup en Lloyd ook een geintje, toen ze poseer den. Misschienzei Lloyd, eveneens spreken de over de balletuitvoe ring, „zouden we beter een ballet kunnen uitvoe ren." De millioenste Gemiddeld komen in de Ver. Staten vijf perso nen per uur bij verkeers ongelukken om het leven. De „National Safety Council" vreest dat op 21 December het millioenste verkeersslachtoffer zal vallen. Dit is de dag waarop in de Ver. Staten de Kerstvacantie begint, zes en vijftig jaar, drie maav.den en zeven dagen, nadat het „paardeloze rij tuig" zijn eerste slachtof- ter in New York eiste. De Nationale Veilig heidsraad heeft de 21sts Dec. als de vermoedelijke datum voor de millioenste verkeersdode gesteld op grond van het gemiddel de cijfer der verkeerson gevallen uit de laatste tijd. Tot nu toe heeft het verkeer ongeveer 997.300 doden geëist. Gemiddeld komen per dag 122 men sen om het leven als ge volg van verkeersonge vallen. De president van de Raad verklaarde, dat de fatale datum slechts ver schoven kan worden, wanneer de bestuurders behoorlijk gaan rijden of als het weer bijzonder slecht wordt, zodat zij ge dwongen zijn op da ver keerswegen de snelheden te verminderen. Wij kun nen niet op het weer bou wen, laten wij dus hopen dat de bestuurders fat soenlijk worden. In Octo ber bedroeg liet aantal doden op de weg 3760. Verkoudheidsprobleem U kunt in de regen lo pen tot uw sokken door weekt zijn, op de koude tocht zitten, onvoldoende gekleed de buitenlucht ingaan en nóg zal dit al les u niet extra vatbaar- maken voor een gewone verkoudheid. De Britse raad van medisch onder zoek, welks be langstel ling voortdurend naar de ze wijdstverspreide van alle mensenkwalen uit gaat, zegt dit zelf. Reeds jaren experimen teert de raad met vrij willigers in het Harvard- ziekenhuis te Salisbury. Tot dusverre is het nog niet mogelijk gebleken de verwekker of verwekkers van die ziekte te isoleren. Sedert 1S48 werd bij de experimenten de meeste aandacht besteed aan het algemene probleem van h o e en waarom de mensen kou vatten. Speciaal, zo rapporteert de raad, werd getracht te ontdekken of hande lingen, die kennelijk de weerstand van het indi vidu zouden verminde- ten, een belangrijke rol bij het kouvatten spelen. Hiervoor was de mede werking nodig van vrij willigers, die zich on derwierpen aan minder prettige omstandigheden, als het zitten op de kou de tocht, het lopen in de regen, het dragen van natte sokken, etc. In geen enkel geval bleek, dat zulke omstan digheden, hetzijeen na tuurlijke verkoudheid veroorzaken of de vat baarheid, doen toenemen by experimentele infec tie met het verkoudheids- virus. Bij een ander experi ment werden 12 vrijwilli gers gedurende tien we ken op een eiland geïso leerd gehouden. Vervol gens werden zes perso nen. die allen snipver kouden waren, naar het eiland gestuurd. Hoewel beide groepen zich meng den, werd. niemand onder de oorspronkelijke twaalf verkouden. Dit was niet het resultaat, dat ver wacht was, zegt de raad, en er blijkt uit hoe sa mengesteld het verkoud- beidsprobleem is. Geconstateerd werd, dat de aanwezigheid van schoolkinderen in een ge zin het aantal gevallen van verkoudheid onge veer verdubbelt. heeft gehad zich vast te houden. Hij is vermoedelijk van een hoogte van hon derd tot honderdvijftig meter naar be neden gevallen en is zonder twijfel op slag gedood. Men neemt aan, dat dit tragisch gebeuren zich afgespeeld heeft in de avond of nacht van Maandag j.l. Het stoffelijk overschot is naar het Wil- helminagasthuis te Amsterdam overge bracht. Merkwaardig is, dat geen der vlieg tuigen, die op die avond of nacht op Schiphol zijn geland, komend uit Ooste lijke richting, iets bijzonders heeft ge rapporteerd. Voor zover wij na konden gaan, is een dergelijk ongeluk nog nimmer bij de hoofdstedelijke politie gerapporteerd. Wel vernamen wij, dat wel meer ver stekelingen op deze wijze Nederland zijn binnengekomen. Het schijnt zelfs, dat eenmaal een verstekeling, verbor gen in het landingsgestel van een Con stellation, de reis met goed gevolt over de Oceaan heeft gemaakt. Hoe vaak op deze wijze echter ongelukken zijn ge beurd zonder dat dit gemerkt is -- was deze ongelukkige in de modderige bo dem van de Boerenwetering Terecht gekomen, dan zou zijn lichaam waar schijnlijk nooit gevonden zijn is natuurlijk niet bij benadering te schatten. Advertentie DARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Vannacht hier en daar mist, overi gens veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. Zon: 8.32—16.30 Maan: 13.34—1.52 Naar wij van dè Kon. Rotterdamsche Lloyd vernemen is de 22-jarige F. W. Langhorst uit Rotterdam, opvarende van het m.s. „Kota Inten" in de haven van Genua van tien meter hoogte uit een mast van dit schip gevallen. Met een zware schedelbasisfraetuur moest hij in een ziekenhuis te Genua worden opge nomen. waar hij later is overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. Generaal Christiansen zal vóór Kerst mis in vrijheid worden gesteld, aldus heeft minister Mulderijc gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld- In de 514e Staatsloterij (vijfde klasse, achtste lijst) is op 12916 f 25.000 geval len.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1