Churchill laat zijn geesteskind in de steek St. Franciscus Liefdewerk zwaar getroffen MGR. STEPINAC TE KRASIC 'J Tussen neus en lippen Wel nauwe samenwerking met deze strijdmacht toegezegd Nieuwe eruptie van de Toneelzaal totaal uitgebrand Twee jaar voor meineed 11' Politiek gebaar Manus Oly, geert psychopaalh. maar een gewoon misdadiger Geen wapens mee naar huis Schrijven van herderlijke brieven is de aartsbisschop niet toegestaan Dronken man doodgeschoten Tot hoofd en hart Ter beschikking stelling? VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25246 LONDEN, hedenmorgen. Indien er nog optimisten waren in West-Europa die, na de uit latingen van Eden in Rome en van Maxwell Fyfe in Straatsburg, meenden dat Engeland alsnog bereid zou zijn een bijdrage te leveren tot het Europese leger, ware het slechts om het Pleven- plan te behoeden voor schipbreuk, dan is nu het ogenblik geko men om alle optimisme te laten varen. Gisteren sprak Churchill, de geestelijke vader van het denkbeeld van een Europees le ger, en hij deelde mede dat Engeland geen bijdrage zal leveren voor dit Europees leger, doch nauw zal samenwerken met deze strijdmacht tezamen met Amerika. „EUROPA IS HET VASTELAND" FELLE BRAND TE ROTTERDAM Neiging tot verlaging der wolprijzen Ned. uien in Bergen vastgehouden Oee MUKKIo befmycu buy! Lamshuid handschoenen Nasleep van moordzaak Kitty ten H. Hoofdcommies te Apel doorn in arrest De „Utrecht" in Tokio Belasting over compen- satieuitkeringeiï BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusslr. 45, tel. 3998 Bijkant, ümulden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. MM. van Run. Wnd hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. ENGELAND AFZIJDIG BI vorming Europees leger Churchill verklaarde, dat zijn eigen opvatting altijd geweest was als volgt: „Men heeft eerst het N.A.T.O.-leger Binnen het N.A.T.O:-leger bevindt zich het Europese leger, en binnen het Euro pese leger hét Duitse leger. Het Euro pese leger behoort te worden gevormd door alle Europese deelnemers aan de N.A.T.O., die uit hun eigen nationale legers een aantal divisies ter beschik king stellen van de strijdmacht, die nu onder bevel staat van generaal Eisen hower. Te Straatsburg in 1950 insisteer den de Duitsers niet op een nationaal leger. Integendeel, zij verklaarden zich bereid zich aan te sluiten bij een Euro pees leger zonder zelf een nationaal leger te bezitten. Dr. Adenauer heeft tegenover ons deze verzekering opnieuw gegeven. Dit vormt nog steeds het stand punt en de voorkeur van Duitsland geen nationaal leger. Dit is een zeer be- Donderdagmiddag Is de vulkaan Hibok op het eiland Camiguin in de Philippij- nen voor de vierde maal in twee dagen tot uitbarsting gekomen. Het was de krachtigste eruptie van alle vier. Op de Noordelijke helling van de Hibok is een nieuwe krater ontstaan. Er zouden twee honderd nieuwe slachtoffers te betreu ren zijn. Het reddingswerk wordt belemmerd door de grote hitte en de wolken as, dit het gehele eiland in het duister hullen. In het plaatsje Mambajao zijn negenen twintig huizen door de neervallende gloeiende as en stenen in brand geraakt De hitte op het eiland is zo groot, dat planten en bomen verdorren. Een brand die vele gezinnen in angst heeft doen leven, heeft vannacht ge woed in de toneelzaal van het St. Fran ciscus Liefdewerk aan de Schiedamse- singel no. 187 te Rotterdam. De jongens waren omstreeks half elf vertrokken en een half uur later had de laatste pater het gebouw verlaten. Omstreeks half twaalf bemerkten om wonenden, dat er rook kwam uit de to neelzaal, die een uitbouw vormt achter het hoofdgebouw en ver doorloopt in de omliggende tuinen, tot bij de huizen van de er achter liggende Van Brakel- straat. Onmiddellijk waarschuwden de bewoners der omliggende huizen de brandweer en de politie, maar eer die aanwezig was, sloegen de vlam men reeds hoog uit het dak. Geen wonder dat onder de gegeven om standigheden velen reeds maatrege len begonnen te nemen om have en goed te redden. Ook in het nacht- asyl van het Leger des Heils, dat vlak naast het St. Franciscus Lief dewerk is gelegen en waar vele gas ten reeds ter ruste waren gegaan, hield men zich paraat. Gelukkig stond er zo goed als geen wind en dit verhinderde dan ook, dat de vlammen naar de zijde van de hui zen uitsloegen. De brandweer was spoedig ter plaatse. De brand was in een goed uur bedwon gen. Naar verluidt was het enige, dat De algemene tendens in de wolsector is, dat er op het ogenblik geen sprake is van een prijsverhoging, doch eerder van een prijsverlaging. Deze tendens wordt gewettigd door de schommelin gen op de wolmarkt, die tot 'n verla ging van de prjjs hebben geleid en door de toenemende concurrentie in de wol industrie, aldus verneemt 't A.N-P. uit Nederlandse wolkringen. Men merkte op, dat de concurrentie in de wolindustrie zeer groot is gewor den. Zo is die van de Amerikaanse en Japanse industrieën in het buitenland voelbaar. Wat betreft de groothandel en de industrie, waren wollen hand breigarens in October j.l. ca. f 3 per kg. duurder dan in Aug. 1951. Thans is de prijs echter reeds weer tot het oor spronkelijke niveau teruggebracht door de daling van de wolprijzen en door een tegenvallende afzet. In hoeverre deze prijsverlagende ten dens voor het publiek merkbaar zal zijn, kan nog niet worden gezegd- De Noorse regering heeft uit vrees voor overbrenging van mond- en klauw- zeerbesmetting. de invoer van verse groenten verboden. Tengevolge daarvan f'gt nu een grote partij Nederlandse uien W de havenplaats Bergen opgeslagen, zonder dat iemand nog kan zeggen wat mee zal gebeuren. de paters nog uit de brandende zaal hebben kunnen redden, een kostbaar filmapparaat. Meer was niet mogelijk door de verschroeiende hitte en de geweldige rookontwikkeling. Het vuur heeft gretig voedsel gevonden in de aanwezige stoelen en banken én ander houtwerk. Het bedrag van de schade is nog niet vast te stellen, maar wordt zeer aanzienlijk geacht. Het interieur van de toneelzaal is geheel uitgebrand, maar het hoofdgebouw is gespaard gebleven, al heeft dit veel water schade opgelopen, evenals trouwens de belendende percelen. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Als mogelijkheid wordt aange nomen, dat een der jongens onvoorzich tig is geweest met lucifers of misschien een brandend eindje sigaret in licht brandbaar materiaal heeft geworpen. langrijk en nuttig feit, waarmede wij allen rekening moeten houden. De kwestie van omvang en sterkte van het Duitse leger al of niet evenredig en van de fabricage van wapenen zou in ieder geval het onderwerp moeten vor men van een overeenkomst tussen de hierin betrokken geallieerde mogendhe den. Dit, in het kort, is het beleid, waar van ik altijd voorstander ben geweest en dat, naar ik met vreugde constateer, zich gestadig verder ontwikkelt. Er zijn evenwel moeilijkheden gerezen omtrent de samenstelling van het Euro pese leger. Behoort het een mengsel te zijn van de Europese naties, volken van alle nationale karakteristieken en tra ditie, of behoort het te bestaan uit elementen, welke in wezen nationaal blijven, doch die met elkaar verweven worden door bondgenootschap, gemeen schappelijke organisatie en een centraal opperbevel? Aangaande dit punt hebben de besprekingen bijwijlen een meta- physisch karakter gekregen en de logica van continentale geesten heeft het plan geproduceerd voor wat de naam draagt van Europese defensiegemeenschaii. Deze benaming moge dan al niet inspi rerend werken, zij getuigt tenminste van goed inzicht. De Europese defensie macht, welke een vitaal element zal vormen in de verdediging van West- Europa, zal nauw en werkdadig geasso cieerd zijn met de Britse strijdkrachten, die een ander element vormen in het zelfde verdedigingsstelsel, dank zij de Engelse mede-verbondenheid in de NATO. Een ogenblik later voegde Churchill hier nog aan toen: „Wat betreft Brittannië hebben wij niet het voorne men op te gaan in het Europese leger, doch wij zijn reeds met dit leger ver bonden." Om te beginnen laat de hier geciteer de passage uit Churchill's rede niets aan duidelijkheid te wensen over. Churchill, en met hem de overgrote meerderheid van socialisten en conservatieven en van het gehele land, wenst geen deelneming aan het Europese leger, doch onder scheidt drie evenwaardige groepen in het defensiestelsel voor Europa, namelijk West-Europa zelf. Groot-Brittannië en Amerika. Doch deze passage verdient om andere redenen, ernstige studie. Men moet wel bedenken, dat Chur chill. die nog niet zo lang geleden met zoveel geestdrift de rol van wereldbur ger speelde, hier spreekt in de traditio nele isolationistische en insulaire ter men van John Buil. Als hij spreekt over Europeanen dan bedoelt hij de vaste landers. De Engelsen behoren niet tot Europa. En omdat Churchill zich hier kan beroepen op een normaal, doch enigszins bekrompen spraakgebruik van de typische en traditionele Engelsman, kan hij eveneens, volkomen overeen komstig de waarheid, verklaren, dat hij altijd met een Europees leger een con- tinentaal-Europees leger heeft bedoeld Een functionaris van de Raad van Europa heeft officieel bekend gemaakt, dat Dinsdag en Woensdag de ministers van Buitenlandse Zaken van Fifenkrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, Bel gië en Luxemburg te Straatsburg be sprekingen zullen voeren over het voor gestelde Europese leger. Paul Revnaud, de vroegere Franse premier heeft Donderdag verklaard over inlichtingen te beschikken, dat het Franse parlement het plan voor het Furopese leger vermoedelijk niet zal goedkeuren, nu de Britse regering ge zegd heeft, dat zij afzijdig wil blijven. Volgens Reynaud wordt door Franse parlementsleden gevreesd, dat het voor gestelde leger een Duits leger zou zijn zonder Britse deelneming. Reynaud zeide. dat hij zelf voor het plan was, omdat het enige alternatief de oprich ting van een Duits nationaal leger zou zijn. Het water in Noord-ltalië zakt weer en in San Apollinaire is de toestand thans van die aard, dat de bewoners hun huizen weer kunnen betrekken. Op de wand van de buitenmuur is te zien, dat het water ruim een meter hoog heeft gestaan. Onnodig te zeggen, dat i» de hu'izen door het water een enorme ravage is aangericht ItitmMIIIIH IMIIIIIIIItllllltlllMlltltlllMlIIIHIIIflItllulMIIIIIII Naar vernomen wordt heeft de leger leiding aan verlofgangers verboden na militaire dienst wapens mee naar huis te nemen. Men acht het n-1- doelmatiger revolvers en geweren centraal op te slaan, mede in verband met het onder houd. Een gedeelte van een 123 km. lange pijpleiding tussen Rouaan en tankinstallaties in Parijs wordt door de Seine gelegd. De foto toont de tewaterlating van de dub bele pijpen van dekschuiten in de Seine tussen Argenteuil en St. Denis. Mgr. Stepinac is Woensdag te Krasic by Zagreb gearriveerd. Toen mgr. Stepinac Woensdag de ge vangenis verliet verklaarde hij tegen een Joegoslavische verslaggever dat hij zou trachten niet in conflict met de re gering te raken. De aartsbisschop was echter zeer verholgen over zekere ra dioberichten, waarin hij was aangeduid als „de voormalige aartsbisschop van Zagreb". „Alleen de H. Vader kan mij uit mijn bisschoppelijke waardigheid ontzetten", aldus mgr. Stepinac. Mgr. Stepinac heeft by zijn aankomst te Krasic, naar U P. meldt, ook ver klaard, dat hij zich nooit schuldig heeft gevoeld en dat hij derhalve nooit heeft verzocht om vrijgelaten te worden. Hij zei, dat hij^ tot Dinsdag niet had gewe ten, dat hy vrijgelaten zou worden. Ook de pastoor van Krasic werd eerst op het laatste ogenblik van zijn komst op de hoogte gesteld- In de pastorie wonen zijn vier ge trouwde zusters. Zij waren niet aanwe zig om hem te begroeten, toen hij Woensdagavond aankwam in zijn ge boortedorp. De pastoor heeft, zodra hij het nieuws hoorde, voor de aartsbis schop twee kamers in gereedheid laten brengen in zijn vijf kamers tellende pastorie. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Verwachting tot Zaterdagavond: Toenemende bewolking en tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen West en Zuid. Iets min der koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur ais vandaag. Zon: 8.34—16.29 Maan: 13.46—3 10 25 September veroordeelde de Am sterdamse rechtbank de thans 45-jarige oud-commandant van de L. K. P., af deling Westland, H. van T„ tot een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek omdat hij in een strafzaak op 30 Dec. 1947 tegen de vroegere commandant van een speciale brigade van de P.O.D., W. M.. die van verduistering werd beschul digd, een meineed zou hebben afgelegd. De verdachte Van T. heeft dit feit er kend en bekende nogmaals voor het gerechtshof te Amsterdam, waar de zaak in hoger beroep werd behandeld. Hij heeft een valse verklaring afge legd" in de zaak tegen M„ omdat hij naar hij zei op deze „zeer gebeten" was. Dit is de nasleep van de bekende moordzaak Kitty ten H„ de koerierster van de illegale Rotterdamse groep, die tegen het eir.de van de bezetting dooi de Rotterdamse illegaliteit er van werd verdacht verraad te hebben gepleegd, waardoor een overval op een groep feestvierende S.D.-ers en Gestapo-lieden mislukte. De procureur-generaal vroeg een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest. Het Hof zal 20 December arrest wijzen. De 29-jarige W. H. uit Nuenen, die dezer dagen in beschonken toestand thuis kwam en zijn huisgenoten met een bijl bedreigde is tijdens een handgemeen met de opperwachtmeester M. Verhagen, door een kogel uit diens revolver ge troffen. De man was vrijwel onmiddel lijk dood. Laat, waar ge kunt, ook anderen delen in uw vreugde. De aartsbisschop werd van de gevan genis naay Krasic overgebracht in een grote Amerikaanse automobiel, die hem door Amerikaanse bewonderaars is toe gezonden. Ook staat in zijn kamer in de pasto rie de typemachine, die een Amerikaan hem zond, toen mgr. Stepinac in de lente van dit jaar tijdens een interview had verteld, dat de zijne kapot was ge gaan. Terwijl hij in zijn auto de gevangenis verliet, waar hij vijf jaren had doorge bracht, hoorde hij door zijn autoradio voor de eerste maal de officiële rege ringsverklaring, waarin over hem wordt gesproken als over de voormalige aarts bisschop. Hoewel niemand wist, dat Donderdag de H. Mis door mgr- Stepinac zou wor den opgedragen, was de kerk van Krasic toch bijna geheel gevuld. Krasic is een door en door katholiek dorp en de boe ren gaan er prat op, dat het systeem van de collectieve boerderijen er nog niet is doorgevoerd. De aartsbisschop zal volgens U-P. geen herderlijke brieven mogen schrij ven of openbare verklaringen afleggen. Voor zover bekend zal hü echter vrije lijk bezoek mogen ontvangen. Ook mag hjj preken in de kerk van Krasic. Er waren geen maatregelen genomen om verslaggevers uit de buurt van de aartsbisschop te houden en noch voor de kerk, -ïoch voor de pastorie was een spoor van politie te bekennen. De „Osservatore Romano" schreef Donderdag dat de voorwaardelijke in vrijheidstelling van mgr. Stepinac de droevige situatie van de communisti sche vervolging der R.K. godsdienst in Joegoslavië niet wijzigt. Nog 200 pries ters en religieuzen zuchten er in de ge vangenis. Het blad geeft toe dat het „minder hard voor mgr. Stepinac zal zijn in zijn geboorteplaats Krasic „onder toe zicht" te staan, .naar dit betekent niet dat de regering-Tito bezig is haar anti godsdienstige houding te herzien. De „Osservatore Romano" maakt er bezwaar tegen dat het Joegoslavische persbureau sprak Van de „vroegere bis schop". Het blad verklaart dat alleen de Paus het recht heeft de status van mgr. Stepinac te wijzigen. De gemeentepolitie te Apeldoorn heeft gearresteerd de 58-jarige G. H. H., hoofdcommies ter secretarie van Apel doorn en chef van de afdeling Burger lijke Stand, verdacht van verduistering van gemeentegelden. Het onderzoek wordt voortgezet. Hoe groot het ver duisterde bedrag is, is nog niet bekend. Vtfr V Mgr. Stepinac in de cel. waar hij jaren heeft doorgebracht. De KLM-Constellation „Utrecht" die Dinsdagavond van Schiphol vertrok voor de openingsvlucht naar Tokio, is Donderdagavond 22.58 uur Nederlandse tijd (Japanse tijd 7 uur hedenmorgen) op het vliegveld van Tokio geland. Gisteren heeft men kunnen lezen, dat er een wijziging is geko men in de staat van ge vangen schap ran Mgr. Stepinac. aartsbisschop van Zagreb in Joegoslavië. Wij spre ken opzettelijk van een wijziging in de staat van gevangenschap" en niet van een vrijlatingomdat van een vrijlating nog geen sprake is. De Joe goslavische regering mag dan al heb ben verklaard, dat de „voormalige aartsbisschop" voorwaardelijk is vrij gelaten, geen zinnig mens ook niet de Joegoslavische regering kan in ernst volhouden, dat een verplicht verblijf als gewoon geestelijke op een dorpspastorie voor cte aartsbisschop neerkomt op algehele invrijheid stelling. De heer Tito beseft dit alles zeer wel, maar hij hoopt voor de bui tenwereld dc schijn te wekken, een edelmoedig gebaar te hebben gesteld,, waarbij het zijn bedoeling is daarvan in het binnenland geen last te onder vinden. Derhalve koos hij een vrijla ting in schijn, maur vooral geen wer kelijk herstel ran Mgr. Stepinac in zijn oude rechten van aartsbisschop van Zagreb. Het Italiaanse blad „II Quotidiano heeft daarom gesproken van over brenging naar een andere gevange nis". daarmee de bedrieglijkheid van Tito's geste duidelijk in her acht. stel lend en aldus waarschijnlijk ook het standpunt van het Vaticaan weerge vend. Bovendien staat het Vaticaan op het standpunt, cat het niet aan Tito is, om afgezien van de gevangen neming en quasi-vrijlating uit te maken of een aartsbisschop al dan niet deze functie zal vervullen. Ook Mgr. Stepinac zelf schijnt het te hebben gehekeld, dat de Joegoslavische rege ring van hem spreekt als van de „voormalige aartsbisschop". Niemand anders immers aan zijn kerkelijke overheid heeft hem in deze -functie benoemd; niemand anders ook kan hem_ daaruit ontzetten. Zoals gezegd is het echter Tito's be doeling om het. Westen, en in het bij zonder Amerika, welks steun hfi niet kan ontberen, gunstig jegens zich te stemmen. Daar de gevangenschap van Mgr. Stepinac steeds een doorn was in Westerse ogen. heeft Tito daaraan een eind willen maken evenwel zon der dat zulks hem tot meer verplicht dan tot een leeg gebaar. Wil Tito ge tuigen van zijn werkelijke terugkeer tot de eerbiediging van de rechten van godsdienst en Kerk. dan zal hij toch iets anders en vooral méér moe ten doen. want Mgr. Stepinac is niet de enige kerkelijke hoogwaardigheids bekleder, die in werkelijke gevangen schap op schijnbare vrijheid verkeert. Bovendien zijn daar nog altijd b.v. de knechting der katholieke pers en het verhinderen van een godsdienstige opvoeding cm van Tito's werkelijke gezindheid jegens de Kerk te getuigen. Neen, iets meer dan een politiek gebaar mag in de quasi-vrijlating van Mgr. Stepinac vooral niet worden gezien. (Van onze speciale verslaggever) „Ik ben in hoger beroep gegaan, om dat ik bezwaar heb tegen de ter beschikking stelling, waartoe ik door de Zutphense rechtbank ben veroordeeld" aldus motiveerde Manus Oly hedenmor gen voor het Arnhemse gerechtshof het feit, dat hij in hoger beroep was gegaan. Enige tjjd geleden was deze in- en uit breker, wiens naam in ons land een begrip is geworden, door de Zutphense rechtbank veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf en daarna ter beschik king stelling van de regering. De procureur-generaal van het Arn hemse Hof. mr. Bakhoven, vroeg in zijn requisitoir een nader rapport van dr. Hartsuycker, directeur van het Rijksopvoedingsgesticht in Avereest. en van dr. Bahn, directeur van de psychia trische inrichting te Zeist, over de waar de van de ter beschikking stelling van een man als Manus Oly. Dit met het oog op de niet ongegronde vrees, dat deze aartsuitbreker in de kortste keren een opvoedingsgesticht de rug zal toekeren Engels plaats van zich bij de 500 Op 25 December 'al in metgezellen te voegen en Doncaster een Kerstfeest rechtstreeks mZuid-Zuid- voor straathonden gehou den worden. De koninklij ke vereniging voor die renbescherming heeft me degedeeld, dat op het feest een Kerstboom zal zijn, waaraan voor iedere hond een nieuwe halsband zal hangen. Als pièce de mi lieu op de hondentafel zal een grote pastei fungeren met het opschrift: „Voor hen die wij liefhebben, al zijn er mensen, die niets van hgn willen weten." Na het feest zullen alle Oostelijke richting naar huis te vliegen, ging de vogel er in Zuid-Weste lijke richting vandoor. komkommers als dessert verorberen. Onsportief kidnapper Gustave van Maele in Knokke is vandaag door de rechtbank van Brugge Australische kust. Toen ontwaarde de vo gel een stip aan de hori zon, het Engelse vracht schip Diomeddat op weg was naar Zuid- Afrika. De duif uit Ade laide plofte oj> het dek van de Diomed neer, uit honden in het dierenasyl n% e®n vlucht van mogen gaan slapen met Zeelm van de - Diomed namen de duif mee naar Zuid-Afrika en stuurden het nummer van het dier naar Zuid- Australië Zwarte komkommers Het volgende voorval heeft een bot als Kerstgeschenk. Deens In Aarhuus, de tweede stad van Denemarken, is een straat genoemd naar de grote man van de drankbestrijding in Dene marken. Larsen. De voorman van de ge- Tel Aviv. Een man, die heelonthouders heeft door een politieagent ge goedgevonden dat de arresteerd was, omdat hij straat naar hem werd genoemd, op voorwaarde dat in de hele straat nooit Twee dagen later bevond we9ens het vangen van hij zich op een afstand anh crinans wedstrvjddui- van 150 mijl van de West- ven rien maanden ge vangenisstraf en 10.000 franken béete veroor deeld. Hij had in totaal onge veer 100 wedstrijdduiven buitgemaakt, die hij ving met een duiventil, die hij boven op het dak van zijn huis geplaatst had. Van Maele deelde de rechtbank mede, dat de vangst telkenmale de pan in ging. Munt slaat geen munt In Australië bedragen de kosten van het ver vaardigen van een penny méér dan een penny. Ambtenaren van de zich afgespeeld in munt hebben meegedeeld. dat er al twee jaar lang verlies geleden wordt op het slaan van pennies en halfpennies. De voor ervan verdacht werd vier komkommers op de zwar- naamste reden is de stij- te markt te hebben ge- ging van de koperprijs. een café geopend zou kocht, werd vrijgelaten, Denk echter niet, dat de worden. voordat een „hogere in- munt op -het punt staat stantie" gelegenheid had failliet te gaan. Integen- gehad hem te andervra- deel: al slaat de munt dan gen. Onderweg naar het al geen munt uit het slaan politiebureau had hij n.l. van munten, het drukken Postduif „lift" naar Zuid-Afrika Een postduif, die gelost was te Oodnadatta in de bewijsstukken opgege- Centraal Australië, voor ten. Zonder daarin door een vlucht naar haar til te Adelaide, is in Zuid- Afrika aangekomen. In justitieel ingrijpen te worden gestoord, kon hij toen rustig zijn zwarte van een bankbiljet van één pond (dat 240 pen nies waard is) kost nog altijd minder dan één pennu- en zal vluchten. Wat hem door speciale opsluiting in een gevangenis wellicht niet zal lukken, daarin zal hij zeker slagen onder de minder strenge bewa king van een dergelijk instituut. Het voorstel van de procureur-generaal zal aanhouding van de zaak betekenen. In dien het Hof hier niet toe zou besluiten, vroeg de procureur bevestiging van het Zutphense vonnis. Behalve de vier jaar, waartoe Manus Oly in Zutphen is veroordeeld, zal hij nog anderhalf jaar om precies te zijn 17 maanden en 20 dagen moeten zit ten. zijnde drie vorige vonnissen aan welke straf hij zich door uitbreking heeft onttrokken. „Dat is om je te helpen", zei mr. Baron de Vos van Steenwijk, pre sident. „Wanneer je uit de gevan genis komt, moet je geholpen en op gevangen worden, want je hebt be wezen, alleen moeilijk op het rechte pad te kunnen blijven". Dit vader lijke antwoord kon Manus Oly evenwel maar' gedeeltelijk bevredi gen. „Ik heb nu al gezworen eerder met veters en band te gaan venten, dan weer te gaan inbreken", zo zei hij. De procureur-generaal merkte op dat Manus Oly een geschikte fi guur is om opgeborgen te worden in een zgn. „Instituut van bewa ring", dat in de wet weliswaar op papier bestaat, maar door de wan kele positie van 's Rijks financiën nog niet is gerealiseerd. Hij hield vol met het psychiatrisch rapport in de hand dat Oly geen psveho- paath is, maar een gewoon misda diger. Geen patiënt, maar een delin quent. De raadsman, mr. Schaepman, achtte het Zutphense vonnis te hoog en be streed dit. Op de eerste plaats de ver oordeling tot vier jaar. Hoewel Oly eerder op uitgebreider dagvaardingen heeft terecht gestaan, is hij toch nooit tot meer dan twee jaar veroordeeld. De verdediger noemde hem een joy-rider", hetgeen slechts een gering misdrijf is. maar zeer spectaculair waardoor Manus Oly een zo grote naam heeft gekregen. De verdediger vroeg de gevangenis straf te verlichten en de ter beschikking stelling althans te beperken, opdat Oly niet tot aan zijn oude dag in een rijks opvoedingsgesticht zit. Manus Oiy zelf had hier niets meer aan toe tc voegen. Gedurende de gehele zitting, die meer dan een uur duurde, had hij weinig gezegd. Vrijmoedig gaf hij antwoord op de vragen van de presi dent. zonder brutaal te. worden. Toen de raadsman sprak, wisselde hiï onop houdelijk blikken van verstandhouding met zyn moeder, die op de publieke tribune nauwelijks haar tranen kon be dwingen. Later, na de zitting, mocht zij haar zoon even spreken. Uitspraak 21 December. Het ministerie van Financiën vestigt er. voor zoveel nodig, de aandacht op, dat de onlangs toegestane compensatie uitkeringen voor éénmaal aan de heffing van de loonbelasting en de verevenings heffing zijn onderworpen. Indien over het gewone periodieke loon geen loon belasting behoeft te worden ingehouden, mag echter ook de compensatie-uitke ring zonder inhouding van loonbelasting geschieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1