Economische situatie steeds gevaarlijk Geen credietbeperking voor de middenstand? IS nog ABdusiroOP Minister Beel DALING PAPIERVERBRUIK IS NIET MOGELIJK ERIC DE NOORMAN: t>e Vloek WM het VtMHUl' m Ook Amsterdam solliciteert naar Int. Academisch Instituut b in/W&tci De schepping Mond- en klauwzeerepidemie in ons land verloopt gunstig Vestiging in de hoofdstad zou grote voordelen hebben Hevig spektakel van arrestant Voorbereidende besprekingen over hervatting van de vee-export V, VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 PAGINA 3 MINISTER VAN DEN BRINK ANTWOORDT TWEEDE KAMER Werkloosheid in Nov. sterk gestegen Ned. Dagbladpers 1939: 42 kg. per abonné 1950:16 kg. DE „ANDERE" VAN DEVENTER Veehandelaar uit Schalkwijk Pater dr. Daniëls O.P. voorzien van H. Oliesel /"I II' v\\ «Gimjy DOOR ALEXANDRA ORME Hoofdagent door verzet overleden Sleepbootkapitein voer buiten geveegde route Ontploffing van mijn het gevolg Sportflitsen OLYMPISCH NIEUWS HHYC naar Lausanne Hongaarse ploeg niet naar Rotterdam Australische D.C.-ploeg Sibelius moet Olympische hymne componeren In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Economische Za ken voor 1952 zegt de minister, dat hij met de vele leden van mening is, dat de economische situatie van ons land nog steeds gevaarlijk is. De verbetering, die zich gedurende de laatste maanden in de betalingsbalans heeft voorgedaan, wil hij dan ook in genen dele als een aanwijzing zien, dat de moeilijkheden zouden zijn opgelost. Naar zijn mening is de vrij plotseling opgetreden verbete ring van de betalingsbalans voor een groot deel toe te schrijven aan de grote gevoeligheid van de binnenlandse si tuatie voor invloeden van buitenlandse oorsprong. Wat betreft de investeringen merkt de minister op, dat voorzover hem tot heden al enige gegevens ter kennis zijn gekomen, die een aanwijzing kunnen vormen voor het te verdachten verloop der investeringen, deze zeker niet de indruk wekken als zou van de particu liere sector een te gering aandeel in de investeringsbeperking te verwachten Zijn. De minister is van mening, dat gege ven de thans bestaande economische omstandigheden een algemene investe- ringscontröle thans aanmerkelijk meer nadelen dan voordelen zou opleveren. Wat betreft de militaire productie in N.A.T.O.-verband kan allereerst worden vermeld, dat wegens het ontbreken van voldoende financieringsmiddelen, be perkte resultaten zijn bereikt. Dit neemt echter niet weg, dat de industrie in haar onderscheiden geledingen niet onbelangrijke buitenlandse orders heeft Weten te verkrijgen Voorzichtig ge raamd gaat het in dit verband om een bedrag van ongeveer f 125 millioen. De minister heeft een beschikking uitge vaardigd, waarin de aanmelding van buitenlandse militaire orders dwingend wordt voorgeschreven. Wat betreft de vooruitzichten van de Nederlandse positie in de E.B.U. kan nog weinig worden gezegd, ook al om dat een exact inzicht in de ontwikke ling van de laatste maanden ontbreekt. Het handelsverkeer tussen Nederland en Indonesië heeft zich in het afgelo pen tijdvak niet ongunstig ontwikkeld en Indonesië gaf voor invoer uit Neder land invoervergunningen af tot een to taal bedrag van 324 millioen Ned. Crt., waarmede de contingentsraming van het bestaande handelsverdrag aanmer kelijk werd overschreden. Wat de invoer uit Indonesië betreft Werden van October 1950 tot en met September 1951 invoervergunningen Uitgegeven met een totaal bedrag van Advertentie Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende (Van onze parlementaire redacteur) Ofschoon het voor de hand lag, dat indien het zou komen tot een aanvul ling van de vacature in het kabinet, ontstaan door het overlijden van minis ter Van Maarseveen, prof. Beel daar voor niet op de laatste plaats in aan merking zou komen, kwam zijn benoe ming tot minister van Binnenlandse Zaken voor de meesten in Den Haag toch nog enigszins als een verrassing. Weliswaar begreep een ieder, dat de Politieke carrière van de heer Beel niet voorgoed als afgesloten mocht worden ^.e®oti?uwd. te minder ook omdat de KVP in de loop der jaren zwaar getrof- *en ls Ln ^aar toppersoneel, doch men achtte het geenszins zeker, dat, nu de portefeuille van Binnenlandse Zaken boor de heer Teulings op zo bekwame wijze beheerd kon worden, de post voor dit laatste half jaar zou worden aangevuld. Blijkbaar is de KVP-ieiding van oor deel geweest, dat het verlies van een katholieke stem in de ministerraad ook Voor deze laatste aflopende periode niet gedragen kon worden. Zij heeft der halve de verhouding hersteld en dr. Beireeds nu tot de regering doen té- rugkeren. Dit bewijst hoezeer zij ver langend was hem terug te brengen in de politieke arena; het kan uiteraard evenzeer gezien worden als een teken, dat dr. Beel persoonlijk daarvan even min afkerig was. En aangezien hij zulk een stap wel niet ondernomen zal heb ben met de bedoeling, dat zij slechts Voor een half jaar zal gelden, kan men met een vrij grote mate van waarschijn lijk veronderstellen, dat het in het Voornemen ligt ook na de verkiezingen dr. Beel een leidende functie in de po litiek te doen vervullen, hetzij als mi nister hetzij als fractieleider. Dat ligt natuurlijk in de schoot der goden. Waarvan dr Beel er zelf trouwens dén is. Dat men de gelegenheid aangrijpt om dr. Beel zijn come back te laten maken als minister van Binnenlandse Zaken, kan gezien worden als een niet Zonder finesse partij trekken van de situatie. Misschien zou de partijleiding Zelfs geneigd zijn het feit, dat deze êe~ legenheid zich aandiende, te beschou wen als een troostprijs, die de hemel Wei eens meer aanbiedt bij de beprbe- Wngen, die de mensen worden aange daan. Dr. Beels politieke carrière is gestart aan Binnenlandse Zaken. Het vervolg heeft, hem niet zonder kleerscheuren Selaten; het is de vraag of zijn figuur direct bij een rentree gemakkelijk ac ceptabel geweest zou zijn in een ge prononceerde politieke ministersfunctie. Doch als minister van Binnenlandse Zaken, als hoedanig hij zich reeds door 2fjn bekwaamheden in binnenlands be stuur een goede reputatie verworven "ad, zal hij waarschijnlijk geen weer stand ontmoeten. Intussen denkt men met enige wee moed aan de Nijmeegse Universiteit, die na zulk een korte vervulling van het hoogleraarschap, dat prof. Beel bekleed de, alweer voor een vacature staat. De academische senaat van Nijmegen begint an lieverlede wel enige gelijkenis te Pen met een remise. ruim f 476 millioem Ook hier werd de contingentenraming overschreden. Over de middenstand zei de minister: Het ontwerp van een nieuwe vestigings wet zal zeer binnenkort aan de Staten- Generaal worden aangeboden. De staatssecretaris van Economische Zaken heeft reeds eerder de wenselijkheid van een z.g. vestigingscrediet. waardoor jonge middenstanders in staat worden gesteld een bedrijf te stichten, beaamd. Onlangs heeft zich op dit gebied een ontwikkeling voorgedaan, die naar de mening van de minister op het onder havige probleem een nieuw licht werpt. In de kruidenierswereld is door een verheugende samenwerking van detail listen, grossiers en fabrikanten een ..Waarborgfonds voor het kruideniers- bedrijf" van f 250.000 tot stand gebracht. De bedoeling is door middel van dit fonds de Nederlandse Middenstands- bank in staat te stellen credieten te ver schaffen aan kruideniersbedrijven in die gevallen, waarin crediet nodig en ver antwoord is en deze credieten niet op normale wijze door de bank. al dan niet met garantie van de regering kunnen worden verstrekt. De ministers over wegen of in een geval als het onder havige van regeringszijde een aanvul lende garantie mogelijk is, waardoor een breder terrein van actie zou kunnen worden betreden. Wat betreft de vraag of de crediet- beperkingsmaatrcgelen ook de crediet- verlening aan de middenstand zullen treffen, kan het volgende worden me degedeeld. De minister is met zijn ambtgenoot van Financiën in overleg getreden over de vraag of de Neder- landsche Bank ware uit te nodigen in de credietrestrictiemaatregelen zodani ge resoluties aan te brengen, dat de bij zondere, door het rijk gegarandeerde credietverlening aan de middenstand gehandhaafd kan blijven. Dit overleg is nog niet beëindigd. Betreffende het mijnwezen zei de mi nister, dat hij met kracht streeft naar het verdrag tussen Nederland en West- Duitsland inzake de ontginning van een tweetal in Duitsland langs de Limburg se grens gelegen mijnconcessies. Zodra overeenstemming is bereikt tussen de minister van Financiën en de Doma- niale Mijn-Maatschappij over de voor waarden van een verlenging der exploi tatie-overeenkomst tussen de staat en laatstgenoemde N.V., zal een beslissing worden genomen inzake de ontginning van het Nederlandse mijnveld Neu- priek-Bleyerheide, omtrent de aankoop waarvan in beginsel overeenstemming is bereikt met de Eschweiler Bergwerks- verein. In de maand November nam het aantal werkloze mannen toe van 84.150 tot 112.453, t.w. 82.691 geheel werklozen (vorige maand 64.093), 29.113 D.U.W.-arbeiders (19.500) en 649 voor arbeidsbemiddeling in aanmer king komende wachtgelders (487). Ofschoon de werkloosheid in Novem ber telkenjare toeneemt ten gevolge van seizoeninvloeden, was de stijging dit jaar sterker door verschillende an dere oorzaken. De beperkte bouwactivi teit oefent reeds gedurende enige maan den eenongunstige invloed uit op de werkgelegenheid in de bouwbedrijven. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders steeg van 13.982 tot 23.779. De relatieve werkloosheid was eind November het hoogst in Drente met 82, het laagst in Zeeland met 20 werklozen per 100 mannelijke beroepsbeoefe naren, terwijl het rijksgemiddelde 37 bedroeg tegen 28 op 31 October. In het rapport uitgebracht door de door minister Albregts ingestelde advies-com missie voor papier- en kartonvraagstuk ken wordt medegedeeld dat de Neder landse dagbladpers het niet mogelijk acht een daling van het papierverbruik te bewerken. Juist het tegendeel is het geval. Tegenover een behoefte van 48.000 ton in 1951 wordt in 1952 met een mini mumbehoefte van 50.000 a 53.000 ton rekening gehouden. Dit verbruik ligt echter nog belangrijk beneden de hoe veelheid die de dagbladpers zou nodig hebben indien het verbruik niet werd geremd door een ver doorgevoerde eigen distributieregeling en door de enorm hoge prijs van het courantenpapier van het ogenblik. Ter adstructie wordt o.m. de hoeveel heid courantenpapier per betalende abonné m 1939 en 1950 vermeld. 1939: 80.000 ton, 1.900.000 abonné's, 42 kg per abonné; 1950: 44.241 ton, 2.750.000 abon né's, 16.08 kg per abonné. Op een daling van het verbruik in de courantensector als geheel mag dus niet worden gere kend. De vraag kan worden gesteld, of een gedwongen beperking op zijn plaats zou zijn. Courantenpapier n.l. vindt een zeer gerede markt in het buitenland, en de mogelijkheid van concessies bij het afsluiten van handelsverdragen is zelfs niet geheel uitgesloten. Daartegenover staat naar de mening van de commissie, dat een goede voorlichting een vitaal belang is. En dat een goede voorlichting alleen van een gezonde ook financieel gezonde pers .kan worden verwacht. De financiële uitkomsten zijn bij de dagbladen, de nieuwsbladen en de tijd schriften in zeer sterke mate afhankelijk van het advertentievolume en daar er een zekere door het publiek aanvaard baar geachte verhouding bestaat tussen de oppervlakte ingenomen door tekst en door advertentie, zijn de financiële uit komsten tevens gebonden aan de totale hoeveelheid papier. Naar het inzicht van de commissie dient een gedwongen be perking niet te worden nagestreefd. Wat het algemene papierverbruik be treft, meent de commissie dat er, hoewel het huidige prijsniveau reeds in belang rijke mate de corrigerende factor is ge- wordeil ongetwijfeld een terrein blijft waarop bezuinigingen zonder schade door de uiteindelijke verbruikers kun nen worden toegepast. Overleg tussen de vakgenoten over de beperking die kan worden aanbevolen is vooraf nodig. Richtsnoer daarbij zal De naam van dé man die Dinsdag avond de K.R.O. studio opbelde tijdens de uitloting van de prijzen van de „Baas boven Baas" actie en zich uitgaf voor de heer van Deventer uit Leiden, is ach terhaald. Zoals bekend was de prijs van f 4000 door de heer van Deventer gewonnen. Een ander belde onmiddellijk de K.R.O. op en gaf het bedrag aan het „Thuis front" cadeau. De hevig geschrokken werkelijke win naar meldde zich later en heeft zijn, prijs toch gekregen. De man. die deze streek uithaalde, veehandelaar uit Schalkwijk, was zo trots op zijn daad, dat hij het iedereen in zijn omgeving vertelde. Het duurde niet lang of het was ook in de K.R.O.- studio in Hilversum bekend. Toen men hem opbelde om naar de juistheid te informeren, gaf hij zijn daad volmondig toe. „Vond U het geen pracht mop" in formeerde hij. Van KRO zijde heeft men toen zijn mening gezegd. Men overweegt thans bij het „Katho liek Thuisfront" en bij de K.R.O. wat men tegen deze man zal ondernemen. Vooral om te voorkomen dat dit slech te voorbeeld navolging zal gaan vinden bij andere gelegenheden. Het is echter te hopen dat de veehan delaar tijdig andere gedachten over zijn optreden zal krijgen en openlijk zijn excuses zal aanbieden. moeten zijn: een meer volledig bedruk ken van het papier, minder marge en tweezijdig bedrukken; waar mogelijk het gebruiken van 'houthoudend papier; een algemene daling van de gramgewichten, waarbij ften gemiddelde daling van tien pet., voor de dikkere soorten meer, voor de dunnere minder, voor vele toepassin gen bereikbaar wordt geoordeeld. Voorwaarde echter is dat de overheid voorgaat en het voorbeeld geeft. Op enkele mogelijkheden van bezuiniging kan hier reeds aanstonds worden gewe zen. De in gebruik zijnde giro-envelop pen en dienst-enveloppen zijn van prima kwaliteit, de reisgids van de N.S. zou op zwaar houthoudend papier gedrukt kunnen worden, terwijl daarvoor licht houthoudend papier is gebruikt. Voor courantenpapier moest in 1950 voor 22 millioen aan deviezen "ngevoerd worden. De uitvoer aan courantenpapier leverde 11.1 millioen op, maar het na delig slot op de betalingsbalans bedraagt voor 1950 toch 10.9 millioen. Dit is meer dan driemaal het nadelige deviezen saldo in 1949, dat toen 3.6 millioen be- droeg. Pater dr. L. Daniëls O.P. van de paro chie H. Dominicus te Amsterdam, is van nacht voorzien van de H. Sacramenten der Stervenden, nadat hij een plotse linge aanval van anghina pectoris had gekregen. Pater Daniëls is reeds enige tijd hartpatiënt. Nadat hij jarenlang aan het Dominicuscollege in Nijmegen werkzaam was geweest, werd hij enkele jaren geleden aangesteld als kapelaan in de Domimcusparochie te Amsterdam Pater Daniëls bereikte op 24 November j.l. de leeftijd van 66 jaar. Ill 45. Voordat de rovers zich van hun verrassing hebben kunnen herstellen, staat Gnom reeds in hun midden. Hij grijpt een van de kerels om het middel en slingert hem met ware reuzenkracht over zijn hoojd, zodat de man versuft voor Eric's voeten belandt. Zelfs de Noorman staat een ogenblik verstomd over dit ongehoorde vertoon van spierkracht, maar met grote tegenwoordigheid van geest maakt hij zich onmiddellijk meester van het zwaard, dat de rover uit de hand is gevallen. Gnom gunt zich nauwelijks een adempauze. Als een moker daalt zijn vuist neer op de tweede bandiet, die met een gebrul van pijn ter aarde stort. Verwezen, bvna verlamd van schrik, staren de andere kerels naar Gnom. Reeds bv oen vroegere gelegenheid hebben zij hem leren vrezen Doch nu komt ook de koning met dreigend opgeheven zwaard op hen toe en vertwijfeld grijpen zij naar hun wapens De hoop, dat zij de Noorman gezamenlijk weerstand kunnen bieden, vervliegt snel. Eric, die reeds te lang zijn wapen heeft moeten missen, slaat op de bandieten in met een felheid, die de schavuiten reeds na de eerste houwen doet terugdeinzen. Twee van de kerels trachten de koning met hun zwaarden op een afstand te houden om hem zodoende uit te putten, maar tegen deze gebronsde krijger met zijn blik semende grijze ogen, stort hun wanhopig verweer spoedig ineen. De kaalkop is de eerste, die zijn heil in de vlucht zoekt en de andere rover beseft weldra ook, dat zijn benen hem slechts kunnen redden. De kerels lopen wat ze kunnen om de uitgang van de grot te bereiken en met een minachtend lachje wendt de koning zich af. Maar Gnom heeft de aftocht ook gezien. ..Heer!" roept hij verschrikt, „zij ontsnappen...' Geen nood!" klinkt Eric's stem opgewekt, „ik heb de wolfshond by de uitgang achtergelaten, juist om een dergelijke vlucht vóór te zijn!" Voldaan wendt Eric zich om, gereed om de afstraffing der bandieten voort te zetten, maar de strijd is reeds geëindigd. Tamar en Gnom hebben zich ook verder niet onbetuigd gelaten! Doch plotseling klinkt een gerommel door de grot. Snel kijkt de Noorman om en daar, omhoog geklauterd langs de rotsen '«9®™ de zijwand van de doorgang, ziet hij de ban diet, a te het laatst de vlucht heeft Benomen. Met een waanzinnige grijns op het van woede vertrokken gelaat rukt de kerel aan een ZW?Let op?"'dondert de stem van de Noorman, „hy wil de tunnel dicht gooien Advertentie B(j de behandeling van de Gemeen tebegroting 1952 in de Amsterdamse Raad is burgemeester d'Ailly opgeko men tegen mededelingen in de Haagse Raad, als zou het al een uitgemaakte zaak zijn dat het Internationaal Acade misch Instituut in Den Haag wordt ge vestigd. Hij zeide dat ook het gemeen tebestuur van Amsterdam bij de rege ring plannen voor vestiging van dit Instituut en wel met name te Amster dam heeft ingediend en dat de beslis sing van de regering en de Kamer moet worden afgewacht- Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft reeds in September 1950 de re gering verzocht het nieuwe Instituut onder te brengen in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam, dat zich in beginsel bereid verklaard had de accommodatie en de outillage van zijn gebouw ter beschikking te stel len. De minister had echter bezwaren, o.a. ook wegens de „aanzienlijke in vesteringskosten" bij vestiging in Am sterdam in plaats van in Den Haag. Het gemeentebestuur heeft daarop uitvoerig de voordelen van een even tuele vestiging in Amsterdam uiteen gezet, wijzend op de wetenschappe lijke outillage in het Kon. Instituut voor de Tropen, welke men elders niet vindt en op de ingewerkte staf van deskundigen, waarover men di rect in Amsterdam wel en in Den Haag niet zou kunnen beschikken. Verder zouden de studerenden aan het nieuwe Instituut gebruik kunnen maken van een groot aantal universi taire en semi-universitaire inrichtingen, en banden kunnen aanknopen met de enkele honderden buitenlandse studen ten, vooral uit Noord-Amerika, maar ook van elders afkomstig, die reeds aan de Amsterdamse Universiteit studeren. Om de investeringskosten laag te hou den zou men aanvankelijk moeten zor gen voor de huisvesting van ongeveer 50 studerenden, waarvoor men in Am sterdam in samenwerking met de A.M. V J. een uitstekende oplossing heeft ge vonden. Mochten er meer studerenden komen dan mag Amsterdam gebruik maken van het aanbod van een parti culiere instelling: een kapitaal van een millioen gld. voor de bouw van een studentenhuis. De vestiging van het nieuwe Instituut kan in Amsterdam aldus met een mi nimum van ongeveer een ton volstaan. DE RUSSEN KOMEN VERTALING) FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Alleen de Russen maken zich over der gelijke kleinigheden geen zorgen. Ze flirten niet; het meisje is gewillig of ze overvallen het met een stel kameraden. Ze lezen practisch nooit boeken, heb ben geen sport, geen spel. Met al die mooie sneeuw en dat prachtige ijs was er die winter niemand, die onze schaat. sen of onze ski's stal. Natuurlijk be staat er ook sport in de Sovjet-Unie en deze staat inderdaad, onder staatstoe zicht, op hoog peil; maar zij is niet voor de massa. Toen de sneeuw smolt, wat later ge beurde, zouden normale Europese sol daten gevoetbald of gekorfbald hebben, vooral daar toen het front al een aar dig eind was opgeschoten, maar ik zag nog nooit een Russische soldaat zich met welk spel ook bezighouden. Ze zwierven maar wat rond van het ene huis naar het ander, vielen de meisjes lastig, gewoonlijk met zoveel succes, dat deze vol schrik op de vlucht sloe gen. zaten in de deuren der boeren huisjes met hun vingers te kraken en te geeuwen van verveling of klungel den wat met een mes aan een stok of een stuk tak rond; of ze lagen in de zon en vielen gewoonlijk in slaap als honden, zo gauw hun hoofd het gras raakte; of wel ze dronken zich een stuk in hun kraag zonder enige aan leiding of'reden. Ze verveelden zich zo vreselijk, dat het wreed was om aan te zien De deur ging open en naar binnen wandelde luitenant Nina Alexandrovna, gevolgd door haar pokdalige oppaster. Reda. We kenden hei! beiden van ge zicht. Nina was het liefje van een ma joor. De luitenant had haar klaarblijke lijk de kostbare sleutel van de ..kolo nelskamer" gegeven en daar installeer de zij zich heel gezellig. Tot dusverre waren we niet in staat geweest om grondig met een Russische vrouw be kend te worden, want onze contacten hadden zich beperkt tot korte gesprek ken, maar nu we hetzelfde huis met Nina zouden delen, zouden we daartoe de gelegenheid krijgen. Nina had bezwaar tegen het glazen ruitje boven aan de deur. De majoor, zei ze. hield er niet van, als mensen bij hem in de kamer keken. „Maar wie zou daar binnen kijken?" vroegen we verbaasd „Wat valt er te zien?" Maar Nina pakte zonder meer onze op een na laatste handdoek, klom op een stoel en verduisterde het ruitje. Zoals ze zei; ze hield van alles, wat beschaafd was. Ze voelde er niets voor. dat men sen haar en de majoor zouden kunnen zien en geloofde natuurlijk niet, dat bij ons een gezonde slaap verre boven een ongezonde nieuwsgierigheid ging. Nochtans zag Nina er geen kwaad in, dat Reda. haar oppaster, op de vloer naast hun bed sliep. Maar toen de arme majoor het te druk kreeg met het verslaan van Hitler's leger om nog thuis te komen, kreeg Reda zijn plaats. Toen ze zichzelf naar haar zin geïn stalleerd had en daarbij een hels kabaal had gemaakt met die schrille stem van haar gingen Nina en haar schaduw ,.de stad in", zoals ze zich uitdrukten. Het regende en regende, en tegen de avond reikte de modder tot over onze enkels. Een nieuwe horde Russen scheen op Mora neergestreken, want er kwam geen einde aan het geloop van hen. die onze kamer wensten. We herhaalden, wat Nina ons gezegd had: dat de kamer gereserveerd was voor een majoor van de generale staf. Die middag laat herinnerde zich Vic- tor-de-Bandiet, alias Chaliapin, ons be staan en kwam ons opzoeken. Daar hij een vriend van ons was, kregen we nieuws van het front. Zelfs de domste Rus zal niet over zulke dingen praten, zo goed is het lesje van het „militaire geheim" in zijn hoofd gestampt, maar met een vriend is het wat anders. Vriendelijke Russen dat waren zij, die ons als Russen en niet als vreemde lingen behandelden. De Russen trok ken, zoals bleek, over de hele linie te rug; in werkelijkheid waren ze op de terugtocht geweest, sinds we de Villa verlieten. Victor merkte niet eens, hoe verpletterend zijn nieuws voor ons was. Hij bleef nog een poosje praten en ging toen weer Nina en Reda kwamen terug in het beste humeur ter wereld. Ze waren ongelooflijk trots, dat ze de kamer ge kregen hadden, want het dorp was zo propvol, dat sommigen van de boeren letterlijk met hun hebben en houden op straat stonden, en er was geen open plekje meer te vinden, in geen schuur, geen stal, geen opslagplaatsje. Die avond werden al onze buren hun huisjes uitgezet en de modder inge stuurd, en ze riepen elkaar en schreeuwden door het donker van de nacht, wankelend onder hun bundels en pakken, terwijl de vrouwen luid klaagden en kinderen huilden. We na men een jong boerenmeisje op voor de nacht, waar de Zwijger zich over ergerde, maar we wisten op de een of andere manier nog een plaatsje voor haar te vinden in ons nietig kleine vestibuletje. Die nacht had Alf opnieuw hoge koorts. Zijn wond hinderde hem en hij kon geen makkelijk plekje voor zich zelf vinden; evenmin kon hij rondlo pen tenzij over de lichamen van de slapers heen. Een keer deed Nina haar deur op een kier open, riep Alf en gaf hem een groot stuk spek. Ik was blij. het hem' te zien opschransen, en klaarblijkelijk met smaak, want dat be tekende. dat hij nog niet aan het dood gaan was. Nina hield van honden, wat in de regel bij de Russen, voornamelijk de mannen, niet het geval is. Maar het komt wel voor, dat Rus sische vrouwen van honden houden. Zo zijn het in Europa gewoonlijk de vrou wen, die van katten, kanaries en goudi- vissen houden. In de loop van de nacht maakte Nina's mysterieuze majoor zijn entree. Hij sprong over ons heen als waren we lijken op het slagveld, bereik te als overwinnaar de deur van zijn liefje en verdween gezegd te hebben. zonder een woord (Wordt vervolgd). „Het komt te Rotterdam veel te veel voor, dat het publiek zich verzet tegen de politie". Dit merkte de Officier van Justitie bii de Rotterdamse rechtbank op bii de "behandeling van de zaak te gen de 29-jarige machinist E. M. F. uit Rotterdam. Deze had 31 Maart tegenover enige agenten verzet gepleegd. Hij was onder invloed van sterke drank nogal te keer gegaan in een winkel aan het Stieltjes plein en. zo bleek verder uit getuigen verklaringen, de agenten, die hsm naai het bureau wilden brengen, hadden de handen vol gehad aan de machinist. „Verdachte verzette zich als een waan zinnige, trapte en motst vrijwel naar het bureau worden gedragen", aldus de president. De hoofdagent K. van der S. kreeg, na de overbrenging van verdachte,; een hartverlamming en overleed vrijwel direct daarna. Volgens de dagvaarding zou dit het indirecte gevolg zijn geweest van verdachte's optreden. Enige agen ten zouden toen door F. verwond zijn. De Officier van Justitie meende, dat de dood van de hoofdagent op rekening van verdachte was te schrijven en hij eiste een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. Uitspraak 2C December. In Juli van het vorig jaar bracht de sleepboot „Zwarte 7,°e" een Canadees libertyschip naar turg. De sleep heeft toen niet dn „Uicieel geveegde route gevolgd, doch een kortere weg genomen. Plotseling ontplofte er achter het Canadese schip een mijn. Op het Nederlandse consulaat-generaal in Hamburg werd een verklaring van het gebeurde opgesteld en getekend door de 53-jarige gezagvoerder B. C. W. en de 51-jarige stuurman K. S. van de „Zwarte Zee", beiden wonend in Maas- Daar de opgestelde scheepsverklaring een andere route zou hebben aangege ven dan in werkelijkheid was gevolgd, hetgeen volgens de dagvaarding m strijd met de waarheid was. hadden genoemde kapitein en stuurman zich Donderdag voor de Rotterdamse recht bank te verantwoorden. De Officier van Justitie eiste tegen de kapitein een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden en te gen de stuurman een voorwaardelijke straf van twee maanden, ieder met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak 20 December. Bij de individuele kampioenschappen judo van Europa bracht onze landge noot Geesink het bij de bruine banden tot de finale, waarin hij van de Frans man Dupre verloor. Van der Horst (zwarte band eerste dan) verloor in de eerste ronde, Koning moest het in de tweede dan bij de halve finale afleg gen. Het eindklassement van de zesdaagse te Berlijn luidt: 1. Carrara—Lapébie (Fr.); 2. Strom—Arnold (Austr.); op een ronde: 3. Von Bueren—Bucher (Zw.), op twee ronden: 6. VoorenZoll (Ned.- Dld.). De zesdaagse te Kopenhagen is ge wonnen door PlattnerNilsen (ZWits. Denem.); 2. GiorgettiHansen (Fr.— Denem.), op twee ronden 5. Lakeman Christensen (Ned.Denem.). James Griffith, een der leden van de Amerikaanse Olympische skiploeg, is overleden aan de gevolgen van een on geluk dat enkele dagen geleden ge beurde. Hij was tijdens een afdaling al vallend in botsing gekomen met een boom, waarbij zijn borstkas werd inge drukt. U kent ze toch wel, die aardige adventshuisjes, die in deze dagen piano of schoorsteenmantel in menig vroom huisgezin sieren? Kom, kom. u heeft het vast wel eens gezien, zo'n fraai kartonnen bouwwerkje met al die raampjes. Nu, in ieder geval zit achter elk van de luikjes een kleurig Bijbels fragment verscholen. Dat begint bij de Schep ping en het eindigt bij de geboorte van Christus. En het is dus de bedoeling, dat u iedere dag van de advent tot en met Kerstmis zo'n raampje ontsluit. Zet u er dan op het hoogfeest een kaarsje in, in het geheel ontsloten ge bouwtje, dan straalt u gans het Oude Testament feestelijk en glanzend tege moet. Voor de kinders is zo'n aan schouwelijke Bijbelse geschiedenisles om van te smullen, dat begrijpt u. En dat is dan ook zeker een van de rede nen, dat ze zich bij een mijner familie leden zo'n stuk speelgoed-in-het-god- vruchtige ook hebben aangeschaft. Want er zijn daar elf kindertjes in huis. Nu, laatst werd het leerzame huisje dan onthuld. En Treesje was de uit verkorene. die het eerste raampje mocht ontsluiten. Boordevol bereidwil ligheid klom ze op een stoel en met een aandachtig gezichtje je kon er de wijding van afschrapen peuterde ze het luikje, helemaal aan de nok van het huisje, los. Toen daalde ze weer af, keek plech tig in het rond en zei met diepe eer bied in haar stem: „Dat is, waar God alles heeft geschaapt." Ook Trinidad en Portugal hebben zich bij het organisatie-comité in Hel sinki opgegeven voor deelneming aan de Olympische Zomerspelen. In totaal hebben thans reeds 47 landen ingeschre ven. Thans is definitief bepaald, dat HH-C in het tournooi om de coupe Lausanne zal uitkomen. De overige deelnemers zijn: Diavoli Rossi Neri (Italië). La Chaux de Fonds (Frankrijk) en Lau sanne (Zwitserland). Het programma van het tournooi ziet er als volgt uit: 15 December: DiavoloLa Chaux de Fonds, HHYCLausanne; 16 December: finale verliezersronde, finale winnaars ronde. Voorts zal HHYC op de terugweg naar Nederland waarschijnlijk in Bazel tegen de club uit deze stad uitkomen. Op Woensdag 19 December zal HHYC op de Hoky in Den Haag tegen Cam bridge spelen. Zoals gemeld heeft de Rotterdamse Zwem Club pogingen in het werk ge steld om de Hongaarse ploeg, die Zater dag 8 December te Luik aan wedstrijden zal deelnemen, Zondag 9 December in Rotterdam te laten starten. Aangezien Donderdagmiddag nog geen definitieve toezegging uit Luik was ontvangen, dat de Hongaren naar Rotterdam zouden komen, heeft het bes'tuur van R.Z.C. be sloten van de organisatie van de wed strijden op Zondag a.s. af te zien. De Australische keuzecommissie heeft nog vier spelers aangewezen om in training te gaan voor de verdediging van de Davis Cup. Het zijn Ian Ayre en Don Candy, en de juniores Ken Rosewall en Lewis Hoad. Frank Sedgman. Ken mr Gregor en Mervyn Rose waren al gekozen. De Finse componist Jan Sibelius is gevraagd een hymne te componeren voor de opening van de Olympische Spelen in Juli te Helsinki- Richard Strauss er. Sir Edward Elgar hebben o.a. Olympische hymnes gecom poneerd. In de week van 12 tot 19 November heeft dc mond- en klauwzeerepidemie haar toppunt bereikt van bijna 12.000 door de ziekte besmette bedrijven; in dezelfde periode werden meer dan 3400 nieuwe besmettingsge vallen geconsta teerd. Nadien is het aantal nieuwe gevallen echter teruggelopen: in de week daarop rond 2750 en in de laatste week van November nog geen 1600. Stelt men de ze cijfers tegenover het totaal aantal bedrijven in den lande 220.000 dan blijkt wel, dat reeds veertien dagen nadat het nieuwe vaccin tegen het virus A5 voor het eerst kon worden toege past, de situatie voor onze veestapel er niet al te ongunstig uitzag. Op het ogenblik denkt men reeds, met name voor de Noordelijke provincies, die de meeste belangen hebben bij de vee export, over een quarantaine-systeem voor bepaalde boerderijen, waardoor weer uitvoermogelijkheden zouden ont staan, die geen risico scheppen. Naar wij voorts vernemen zijn de eerste besprekingen reeds begonnen ter voorbereiding van de hervatting van de export; opheffing van het uitvoerver bod is thans nog niet aan de orde. maar men gaat hier toch, als de epidemie gunstig blijft verlopen, binnen afzien bare tijd wel naar toe. Punt twee blijft dan In hoeverre andere landen ver trouwen in de afwezigheid van besmet tingsgevaar zullen hebben om het Ne derlandse vee weer te accepteren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3