Geheel nieuwe wettelijke regeling van de omzetbelasting Nieuwe verhouding moet goede samenwerking mogelijk maken Belevenissen van de struisvogel Rasmus ft Herziening vonnissen voor oorlogsmisdaden overwogen Communistische met politie studenten slaags Churchill en Eden binnenkort naar de Franse hoofdstad HU ketVagCoek Van EiAAk t R SCHEEPVAART BERICHTEN r Minister^ Peters over Churchill tot tegen bezoek uitgenodigd Veertig mille verduisterd Vijf doden en meer dan 200 gewonden Minister Lieftinck kondigt aan: Standpunt t.a.v. Nieuw- Guinea ongewijzigd naar een PLIOIR-dévidoir„LUXOR 4 VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 PAGINA 5 Sim, Sam en Rasmus in de Schouw burg -mno Adenauer bij Eden KIESPIJN 1 <- Officierskruis voor Prins Bernhard Eén jaar en drie maanden voor boekhouder RELLETJES IN TEHERAN Record aantal suiker-, bieten verwerkt Ambonezen op N.-Guinea Steun soekend in verset tegen Indonesië Naar Geram terug Donderdagavond is in de Tweede Kamer onder voorzitterschap van de heer Zandt de algemene beraadslaging over de begroting van Financiën voort gezet. Minister Lieftinck. zijn Dinsdagavond afgebroken rede ter beantwoording der sprekers in eerste termijn vervolgend, zegt van oordeel te zijn, dat in weinig landen reeds zoveel is geschied ten gunste van oorlogsslachtoffers als in Nederland. De heer Van den Heuvel wil de oorlogsschade-uitkeringen op één lijn stellen met de rente-aflossingen van staatsleningen en dergelijke verplichtin gen. Dat lijkt spr. echter een onhoud baar standpunt. Dezelfde afgevaardigde heeft voor deze uitkeringen prioriteit gevraagd boven alle andere uitgaven. Maar in de motie-Andriessen is al prioriteit gevraagd voor woningbouw en andere noodzakelijke dingen. De minis ter meent, dat men niet te veel op el kaar moet stapelen. Spr. is van mening, dat in 1958 alle uitkeringen aan oorlogsschade afgewikkeld zullen zijn en voor be langrijke categorieën eerder. Dit is dus vlugger dan de heer Ritmeester veronderstelt. De uitbetaling van de eerste termijn der aanvullende bijdrage huisraadschade zal eind 1952 over de hele linie geschied zijn. De afwikkeling van de gewone bij drage huisraadschade is nagenoeg ten einde. Voorrangsbehandeling doorbreekt het hele systeem' en ver oorzaakt vertraging. In bepaalde ge vallen echter wordt wel voorrang verleend, o.a. bij aflossing van schuld, dreigend faillissement, ge vallen van ouden van dagen. Ten aanzien van de omzetbelasting zijn wettelijke voorzieningen in voor bereiding. Beoogd wordt een hele nieu we wettelijke regeling van de omzet belasting, een wijziging van het stelsel, tot doel hebbende afschaffing van hef fing bij de detaillist. Daaromtrent is overleg gaande in Benelux-verband. De bedoeling is au tonome regelingen te maken, die het nieuwe stelsel inhouden. Voorts stelt spr. in uitzicht een technische herzie ning van de omzetbelasting. Verzocht is advertenties in dagbladen aan deze belasting te onttrekken en geen weeldebelasting te heffen op ge- illustreerde tijdschriften, zulks wegens moeilijkheden door de verhoogde pa- piernrijs. Met de heer Janssen is spr. het eens. dat het eén kwestie van prijsvorming is Elke dollar welke gegeven wordt voor Canadees papier gaat ten koste van ons productiestelsel. Dollars kun nen hiervoor niet beschikbaar worden gesteld De bedoeling is dat de omzetbelasting zoveel mogelijk wordt doorberekend. De abonnementsgelden zijn al vrijge steld. Spr. vraagt zich af of nu juist advertenties in aanmerking komen om te worden vrijgesteld. Voor de geïllustreerde tijdschriften is al rekening gehouden met de moei lijkheden. want de weeldebelasting tarieven zijn gehandhaafd en niet ver hoogd. Al zijn er bezwaren .tegen, .de Rege- *ins »s bereid in samenwerking met de Benelux-partners een opschorting van de heffing van invoerrecht op kranten papier tot stand te brengen, n.l. van 10 Op 6 pet. Spr. wil nader onder het oog zien of er een andere methode te vinden is voor de heffing van de motorrijtuigen belasting voor bromfietsen, waardoor de verhoging van ƒ2.(als per drie maanden betaald wordt) zou kunnen vervallen. De heer Van de Wetering had ge vraagd of het juist is. dat de minister aan zijn ambtgenoten van Justitie had gevraagd een Nijmeegs hoogleraar op spectaculaire wijze te doen aanpakken. De minister geeft voorlezing van de brief, waarin hij vervolging vraagt van prof. Russel zo daar termen voor aan wezig werden geacht, omdat hij be schuldigingen had geuit jegens ambte naren der fiscale recherche, die zij niet onweersproken mochten laten. Bij de replieken geeft de heer RIT MEESTER (VVD) te kennen, dat hij op vele punten niet bevredigd is. Wat het krantenpapier betreft heeft de minister gezegd, dat er een ver laging van het invoerrecht zal ko men van 10 op 6 pet., maar de Ka mer verneemt niet wat het financiële resultaat zal zijn. Voor de dagbladen levert Van Gel der alleen 50.000 ton. Spr. weet niet wat er wordt ingevoerd, maar hij meent dat het slechts weinig is. Hij meent, dat de aangekondigde ver laging zal neerkomen op 214 a 3 ct. per abonnement. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) handhaaft zijn opvatting, dat de oorlogsschade-uitkeringen van andere aard zijn dan andere staatsuitgaven. De concessie ten ahnzien van kranten papier betekent niet veel, omdat er bij na niets wordt ingevoerd. Er is ook na genoeg niets te krijgen in het buiten land. Dit middel biedt geen uitweg. Verhoging van abonnements. en andere prijzen kan nauwelijks in aanmerking komen. Spr. dringt op andere maat regelen aan; z.i. zal men het moeten vinden in de omzetbelasting. De heer HOFSTRA (Arb.) becijfert dat de tegemoetkoming niet betrekking van het krantenpapier neerkomt op 50.000 per jaar voor de gehele Ne derlandse pers. Z.i. zal de oplossing ge vonden moeten worden in vrijstelling van advertenties van de omzetbelasting, De heer JANSSEN (K.V.P.) dient de volgende motie in: „De Kamer, kennis genomen heb bende van de gedachtenwisseling in zake de stand en de vooruitzichten van de afwikkeling van de effecten- registratie en hetgeen daarbij ter sprake is gekomen met betrekking tot een spoedige en bevredigende af wikkeling; van oordeel, dat zodanige afwikkeling hetzij langs de weg van het ter sprake gebrachte, hetzij op andere wijze behoort te worden ver wezenlijkt, nodigt de regering uit tot het nemen van de nodige maatrege len, onder mededeling hiervan aan de Kamer. De motie is mede ondertekend door leden van V.V.D., C.H. en P. v. d. A. Wat het krantenpapier aangaat sluit spr. zich aan bij de heer Hofstra. Het invoerrecht betekent weinig bij de prijsvorming en ook bedrijfseconomisch is de aangekondigde verlaging van geen belang. Minister LIEFTINCK zegt. het vraag stuk van het effectenrechtsherstel aan roerende, dat niet veel nieuwe punten meer zijn geopperd. Wat de motie-Janssen aangaat is spr. geneigd te zeggen, dat de rege ring een zodanige aansporing niet nodig heeft. Hij suggereert eèn Ka mercommissie. de commissie voor privaat- en strafrecht, aan te wijzen voor nader overleg om te komen tot een voor regering en Kamer aan vaardbare oplossing. Nader overleg op deze wijze lijkt hem beter dan de regering in gebreke te stellen of een extra aansporing te geven. De minister is bereid dit overleg op korte termijn te openen en hij vraagt dit denkbeeld te overwegen alvorens te besluiten tot handhaving der mo tie. Met betrekking tot het kranten papier vestigt de minister de aandacht erop, dat niet te snel gegrepen moet worden naar fiscale maatregelen om soulaas te verschaffen. Het is in de eer ste plaats een prijzenprobleem. De mi nister van Economische Zaken is daar mee doende. Het is spr. bekend, dat het zeer wel mogelijk is dat de prijs van het kran tenpapier verlaagd wordt als het per centage oud papier wordt verhoogd. Verlaging van het invoerrecht van 10 op 6 pet. betekent een besparing van niet meer dan vijftig- of zestigduizend gulden. De verlaging kan aanleiding geven tot verlaging van de papier- prijzen. De duurte van het kranten papier is een tijdelijk verschijnsel, meent spr. Er zijn tal van landen, die v/el in staat zijn papier uit Canada te betrekken. Dat moet van invloed zijn op de prijzen. Het zou z.i. goed zijn even af te wachten wat de aangekondigde maatregel uitwerkt. Naar zijn oordeel zal het uiteindelijk veel en veel malen meer dan 50.000 betekenen. De stemming over de motie en de be groting is aangehouden tot vanmiddag. Tenslotte heeft de Tweede Kamer nog zonder beraadslaging of stemming haar goedkeuring gehecht aan de be groting van het gemeentefonds en aan die van het Staatsmuntbedrijf. In de Donderdag gehouden vergade ring der Tweede Kamer heeft de heer De Kadt (Arb.) aan de minister van Buitenlandse Zaken vragen gesteld over de resultaten van de te Rome gehouden bijeenkomst der NATO-ministers. Minister Stikker zei, dat de bijeen komst te Rome een tussentijds karakter had. Niet ieder dezer bijeenkomsten kan leiden tot belangrijke resultaten. Deze conferentie is eigenlijk te vroeg gehouden. Concrete beslissingen konden nog met worden genomen, aangezien de besprekingen te Parijs nog niet tot een resultaat zijn gekomen. Het is 's minis ters indruk, dat de zes deelnemende landen aan de Europese defensie-ge meenschap korte termijn er in kun nen 1 slagen""4c>t resultaat te komen. Vervolgens kwam.aan de orde de bij de behandeling der begroting van het departement van Justitie door de heer Scheps (Arb.) ingediende motie betref fende de behandeling van bona fide po litieke vluchtelingen. Minister Mulderije merkt op, dat van asylverlening geen sprake is. De door de heer Scheps bedoelde vluchtelingen vinden het onaangenamer in ons land te verblijven dan in kampen in West- Duitsland. De motie zou illegale grens overschrijding uitlokken. Geen vreem deling wordt binnengelaten dan na een zo nauwkeurig mogelijk onderzoek naar identiteit, antecedenten, politieke in stelling enz. De motie gaat er van uit, dat Nederland asylland zou zijn voor de betrokkenen. Voor het grootste deel van hen is dat niet het geval. De motie is voor de minister onaanvaardbaar. Na enige discussie, waarbij de minis ter verklaart de zaak in onderling over leg te willen bespreken, trekt de heer Scheps zijn motie in De begroting van Justitie wordt hier na z.h.s. aangenomen, met aantekening, dat de CPN geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Dan wordt de algemene beraadslaging over de begrotingen van de departemen ten van Uniezaken en van Unie-aange legenheden en Overzeese Rijksdelen voortgezet. Minister Peters gaat in op de verhou ding van Nederland en Indonesië. De regering is doordrongen van het grote belang ener goede samenwerking ook met het oog op de verhoudingen in de wereld. De bewuste wil van beide par tijen is onontbeerlijk. Spr. kan van de zijde van Nederland verklaren, dat de regering die wil heeft. Op het ogenblik kan nog niet precies gezegd worden wat Indonesië wenst Het heeft de regering bevreemd, dat zij uit een persbericht moest kennis nemen van de kemst ener Indonesische delega tie. Daarvan is de Indonesische regering in kennis gesteld. Nederland heeft'geen behoefte aan wijziging der Unie. Het is de bedoe ling dit aan de Indonesische delega tie duidelijk te maken. Het zwaarste is thans voor de re gering, dat een verhouding gecon- ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed. 7.30 zender- sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 gram., 9.15 Hoogmis, 10.35 gram., 10.40 kleuters, 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 amusem.muziek, 14.00 Theo Casion in misdaad en antiek, hoorspel, 14 20 Engelse les, 14.40 Residentie-orkest en solist, 15.20 kroniek van letteren en kunsten, 16.08 amusem.muziek, 16.20 jeugd, 16.30 de schoonheid van het Gre goriaans, 17.00 jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 journalistiek weekoverz., 18.25 lichte muziek, 18.45 buitenl. corresp., 19.00 filmprogr., 19.20 parlem.overz., 19.30 Philh. Orkest en soliste, 19.52 actuali teiten, 20.00 nieuws, 20.08 de gewone man. 20.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op, heren, 21.00 gevar. progr., 21.53 Wat zou u doen?, 22.00 amusem.muziek, 22.30 Wij luiden de Zondag in!, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto. 23.22 Radio Philh. Ork 23.50 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zendersl,, 9.00 nieuws, 9.12 gram., 9.50 vrouw; VPRO: 10.00 causerie. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 herh., 11.35 fluit en piano, 12.00 lichte muziek, 12.33 Metropole-orkest, 13.00 nieuws, 13.15 Kleine zonden, hoor spel, 13.30 dansmuziek, 14.10 filmprogr., 14.35 Brabants progr., 15.00 amusem. muziek, 15.30 Van de wieg tot het graf. causerie. 15.45 gram., 16.15 sport, 16.301 Radio Philh. Orkest en solist, 17.15 jeugd, 18.00 nieuws, 18.20 amusem.mu ziek. 18.40 Westerse defensie, 19.00 ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, causerie, 19.40 prot. pr., 19.55 Deze week, causerie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gevar. progr., 21.15 Tiroolse muziek, 21.45 soc. comm., 22.00 Roemeense muziek, 22.20 Onder de pannen, hoorspel, 22.40 lichte muziek. 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC, home service 330 m.: 12.00 orkestconcert, 12.45 amusem.- orkest, 15.10 orkestconcert, 15.10 ork.- concert, 17.05 Schots orkest. 19.30 amu sementsmuziek. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.00 orkestconcert. 13.15 amusem.muz., 14.45 gevar. muziek. 17.30 orkestconcert. 19.00 jazzmuziek, 20.30 militair orkest en solisten, 21.15 gevar. muziek, 23.15 amusem.muziek, 0.15 gram. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.; 12.00 vrolijke muziek, 13.25 ge var. muziek, 14.00 dansmuziek. 15,'JO adventsmuziek, 17.30 lichte muziek, 20.00 dansmuziek, 21.20 dansmuziek. 22.10 or kestconcert. 22.45 rhythmische muziek, 0.10 dansmuziek. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert. 14.12 orkest concert, 16.50 kamermuziek, 20.00 ork.- concert, 23.25 harpspel. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 salonorkest. 12.34 omroeporkest. 13.15 omroepkoor. 14.00 operamuziek, 20.00 omroeporkest en solisten, 20.40 verzoekprogr., 22.15 ver- zoekprogr., 23.05 jazzmuziek. 484 m.: 12.05 lichte muziek. 14.05 ver zoekprogr.. 15.00 operamuziek. 16.30 lichte muziek. 17.10 lichte muziek. 20.00 gevar. muziek. 21.00 lichte muziek, 21.30 jazzmuziek, 22.10 dansmuziek. strueerd wordt, die voor beide par tijen een goede samenwerking moge lijk maakt. De regering kan niet wij ken voor bedreigingen. De regering heeft er bezwaar tegen een herziening van de Unie eerst in de Staten-Generaal te brengen; h.i. moet worden volstaan met overleg door de Kamercommissie. Gelijktijdige bespreking van Unie en Nieuw-Guinea zal de regering niet on voorwaardelijk afwijzen. Maar het moet geen koppeling der problemen zjjn. Dat is de delegatie medegedeeld. Spr. betoogt, dat het standpunt der regering inzake de souvereiniteit over Nieuw-Guinea niet anders is dan in het verleden. Nederland bezit de souverei- niteit over Nieuw-Guinea. De regering ziet nog geen weg om de standpunten van Nederland en Indonesië inzake Nieuw-Guinea tot elkander te brengen. De minister gaat vervolgens in op de plannen om Nieuw-Guinea tot ontwik keling te brengen. Een algemeen plan om Nieuw-Guinea open te leggen is nog niet gemaakt. De regering is daarmede doende. Dan zal ook aan de orde komen de kwestie der financiering door Neder land en andere landen en internationale organen. Wat de R.T.C. met dc West aangaat, zegt spr., dat de voorbereiding met grote ernst is ter hand genomen. De grote lijn ligt vast in de grondwet. Ver der moet men het overleg afwachten. De regering streeft er naar een constructie te verkrijgen, die zo eenvoudig mogelijk is. Het doel van het voor-overleg is te komen tot een hanteerbare constructie. Staatssecretaris Blom zegt. dat de re gering er geen heil in ziet Indonesië een samenwerking op te dringen als het deze niet wenst, n.l. samenwerking op buiten lands politiek terrein. Er zijn tekenen, aldus spr., dat In donesië stellig niet staat aan de zijde van het Sovjet-blok. Spr. verwacht, dat het land zich meer naar het Wes ten zal richten. Daarbij zal alle steun worden verleend, maar deze steun wordt niet opgedrongen. Ten aanzien van gearresteerde Ne derlanders zijn verscheidene nota's met Indonesië gewisseld, doch er is nog geen definitieve oplossing gevonden. De re gering wijdt haar aandacht aan de mo gelijkheid van emigratie door Indische Nederlanders. Het ontvangende land heeft in dezen de beslissing. Na de replieken worden de begrotin gen z.h.s. goedgekeurd. (CPN tegen). r. 1. B. Box 6- Copenhagen 13. Op een goede dag werd Sam in zijn middagdutje gestoord. De schouwburgdirecteur zelf kwam hem wakker maken. Hij kwam hem vragen, of hij die avond niet voor de balletdanser wilde invallen. Sam zag daar wel een beetje tegenop, maar tenslotte zou hij het dan toch maar doen. Met Sim en Rasmus samen ging hij op de rommelzolder in een hoop oude kisten aan het snuffelen en daar vond hij, wat hij hebben wilde: een paar spiraalveren uit een oude divan. De Westduitse bondskanselier dr. Kon- rad Adenauer heeft gisteravond een onderhoud gehad met Anthony Eden, Brits minister van Buitenlandse Zaken. Naar Reuter verneemt zou Eden er op gewezen hebben, dat de Britse autoritei ten een nieuw plan uitwerken voor een herziening van vonnissen in zake oor logsmisdaden. Hij zou zich bereid ver klaard hebben een verdere herziening der vonnissen van Duitse oorlogsmisda digers te overwegen. Door een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken werd na het onderhoud, waarbij oók de Britse -Hoge Commissaris in West-Duitsland aanwezig was. mede gedeeld, dat Adenauer en Eden over een „groot aantal onderwerpen van we derzijds belang" gesproken hadden. Adenauer heeft gisteravond mede gedeeld. dat hij Winston Churchill heeft uitgenodigd tot een tegenbe zoek aan West-Duitsland. Hij ver klaarde, dat de vorderingen, die ge maakt waren bij de besprekingen met Churchill en Eden, zijn grootste verwachtingen overtroffen hadden. Ten overstaan van het Koninklijk Instituut voor Internationale Zaken heeft Adenauer verklaard, dat de oplossing van de vraagstukken betreffende de vluchtelingen, de oorlogsschade en de oorlogsinvaliden een even grote bijdrage tot Westelijke defensie zou betekenen als de herbewapening. „Soldaten en wa penen alleen zijn niet voldoende' om de veiligheid te garanderen," aldus de Westduit.;e bondskanselier. De nationa listische organisaties in West-Duitsland noemde hij „overblijfselen van het ver leden", en hij verzekerde, dat met alle grondwettelijke middelen tegen die or ganisaties zal worden opgetreden. Dr. Adenauer heeft gisteren de lunch gebruikt met oud-premier Attlee. Daar na werd hij in het Lagerhuis aoor de Speaker ontvangen. Na zijn onderhoud met minister Eden woonde nii een te zijner ere door de regering gehouden receptie bij. Advertentie Mijnhardt's Kiespijnpoeders.Doos 47ct De minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, heeft Donderdagmiddag op het bureau staf inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht en de Konink lijke Marine op de „Zwaluwenberg" bij Hilversum tijdens een plechtigheid in besloten kring het officierskruis uitge reikt aan Prins Bernhard. De minister, die vergezeld was van zijn beide adju danten, hield een korte toespraak, waarin hij er o.m. de nadruk op legde, hoe veel de Prins door zijn talrijke be moeienissen tijdens de oorlog heeft ge daan voor het leger en de marine. De Prins dankte de minister met een korte rede en spelde daarna zelf majoor Sonderman het officierskruis op de borst. Als eersten van een reeks Indonesiërs ontvangt een achttal jongelui thans een opleiding tot verkeersvlieger aan de Rijksluchtvaartschool. De jongelui, die ondergebracht zijn op Ypenburg. zullen na hun opleiding dienst doen a-ls piloot bü de „Garuda Indonesian Airways". De 28-jarige boekhouder W. H. G. Z. uit Noordwijk is wegens verduistering door de Haagse rechtbank tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. Hij heeft terecht gestaan, verdacht van ver duistering van 40.000 gulden tussen 1947 en 1951 ten nadele van enige bloembol- lenhandelaren. Hij frequenteerde nacht en speelclubs. Tegen hem was anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Dagbladen in Stuttgart, Dusseldorf en Frankfort hebben brieven ontvangen waarin de anonieme schrijvers dreigen met bomaanslagen en zeggen dat bom- pakketten, die vorige week in Noord- Duitsland twee slachtoffers hebben ge- eist. nog maar een begin zijn. Vijfduizend communistische studen ten zijn Donderdag te Teheran slaags ge raakt met politic, militairen en anti communisten, toen zij bij de universiteit van Teheran een betoging wilden hou den. Ed ontstonden hevige vechtpartijen, soldaten en agenten schoten over de hoofden der betogers heen, beukten met geweerkolven op hen in en lieten de brandweer aanrukken, die met de spuit en traangasbommen haar aandeel lever de bij de pogingen om de demonstran ten te verspreiden. Er vielen zeker vijf doden, meer dan tweehonderd personen werden gewond en honderdveertig ge arresteerd. Toen de communisten moesten wijken drongen de anti-communisten de com munistische „Vredesclub" binnen. Ze scheurden portretten van Stalin van de muren en vertrapten ze op straat. Alle rode propagandalectuur werd in brand gestoken. ..Mossadeq heeft de Britse leeuw vertrapt, nu zal hij het embleem van hamer en sikkel vertrappen", riepen de nationalisten. Het parlementsgebouw, waar de communisten ook nog heentrok ken. werd tijdig door de politie afge zet. De afgevaardigden konden door het rumoer niet debatteren en sloegen voor de vensters de vechtpartijen gade. Vice-premier Fatemi heeft strenge maatregelen afgegkondigd, ook tegen de De coöperatieve suikerfabriek en -raffinaderij „Puttershoekheeft in het afgelopen etmaal zeven en een kwart millioen kilogram bieten verwerkt. Zulk een hoog cijfer is in de campagne van „Puttershoek", die op 4 October begon, nog niet bereikt en, naar de directie ons mededeelde, is haar geen andere Europese fabriek bekend waar men het dit jaar tot nu toe gehaald heeft. De suikeropbrengst van de genoemde hoe veelheid bieten bedraagt ongeveer ne genhonderd ton. De Britse premier Churchill j zjjn minister van Buitenlandse Zaken Eden zullen op Maandag 17 en Dinsdag 18 De cember een bezoek aan Parijs brengen. Naar verluidt wensen zij de Franse re gering op de hoogte te brengen van de onderwerpen waarover gedurende hun aanstaande bezoek aan Washington zal worden gesproken. Een woordvoerder van het Franse mi- eeds eerder vertelde ik u over het geluk, dat vele beginners door gaans plegen te hebben. Nu is het geenszins mijn bedoeling om alsmaar op dit chapiter voort te borduren. Verre van dat! Doch slechts weinige dagen ge leden heeft er zich wederom een derge lijk voorbeeld afgespeeld en het is naar mijn bescheiden mening van dien aard, dat men mij nalatigheid zou kunnen verwijten, indien ik het u niet haarfijn zou uitduiden. Mijn vriend Piet heeft onder zijn huurlieden er eentje, die van zijn be roep amateur is. Waarmede ik maar be doel, dat de man in de weinige vrije uren, die de hengelsport hem laat, een vermoedelijk gewoon beroep uitoefent. Ter verschaffing van snoeren en hen gels, alsmede mondvoorraad en kleren voor de kindertjes. Enfin, die buurman dan, had, hartstochtelijk hengelaar als hij is, gevraagd, of hij niet eens een keertje met ons mee zou kunnen gaan. Omreden mede het feit, dat de man van zijn baas en collega's ter gelegenheid van langdurig dienstverband een werp hengel ten geschenke had gekregen. Daar hij met zulk een apparaat nog niet naar volkomen wens 'kon omspringen, leek het hem dienstig een dagje aan on ze zijde door te brengen. Teneinde een beetje vlotter met het ding te kunnen omgaan. Gezien het feit. dat deze buur man een serieuze vent is had Piet uiter aard geen bezwaren. Zomin als ik trou wens toen ik er van hoorde. Zo vertrokken we dan op zekere mor gen in de richting van Maarseveen. Waar we een paar veengaten weten om van te watertanden. Snoekwater van de bo venste plank. Menige Esox legde er reeds het loodje tegen de dunne nylonlijn. En bovendien kan je er altijd, hoe hard en uit welke richting de wind ook waaien mag, een wallekant vinden, waar je kan gaan staan met de wind in de rug. Iets wat zeker van belang mag worden ge acht, wanneer je met kunstaas vist. En bovendien, en zeker van niet minder belang, loopt de lepel of spinner dan te gen de golfslag in, door het 'water naar ons toe. Merkwaardig als het moge schijnen, is het toch een feit dat het aas onder zulke omstandigheden diep in de vissebek komt te zitten, wanneer het gegrepen wordt. Zodat vooral de snoek zich er niet gemakkelijk van zal kunnen ontdoen. Met alle narigheid van dien Ahem; voor hem dan, bedoel ik! Om het relaas nu te vervolgen. Een uurtje tobben, vanwege de nieuwigheid, maakte ons duidelijk, dat buurman, al thans de eerste jaren nog niet, een groot en waarlijk lepelaar zal worden. Niet dat de man een kruk zou zijn, maar de manier van vissen ligt hem eenmaal minder goed. Snoeken met een visje op het wijd, of karperen, is meer Advertentie Een zeer handig apparaatje voor het overbrengen en terugspoelen van Nylon zijn smaak. En dat stak hij niet onder stoelen of- banken. Piet en ik konden hem daarover moeilijk een boos gezicht toekeren. Immers, ook u weet onze -me ning omtrent zulke meningsverschillen wel. Doch dat hij ons vertelde van zijn voornemen om maar te gaan karperen, eind November notabene, dat namen we zomaar niet- Maar al onze protesten ten spijt fabriekte die grappenmaker wee- ik veel wat voor een karpertuig. En haalde van zijn „houtsnippies" het rog gebrood en sloeg aan het kneden. Hoe hij het voor elkaar kreeg is mij een raadsel, maar een poosje later hing er een beste kluit roggebrood aan zijn haak. Men vergeve mij mijn vermoe dens, maar ik heb zo'n idee dat hij er onder andere ook spuug in had verwerkt. Deed er niet toe, de zaak was in orde. Waar het toch. maar om ging. Moeizaam met vele lussen en met behulp van bij na alle ledematen, werd het spul een eind ver in het water gekeild. Waarna een berustend man plaats nam achter de werphengel om met een waakzaam oog de wonderlijke mogelijkheden van splitcane af te wachten. Tussen twee haakjes hadden wij, spinners, vanaf dat moment gedacht dat wederom een hen- geldagje gedoemd zou zijn vruchteloos te blijven. Wij vervolgden ons gewerp en gingen ons weegs. Uren later, wij moeten naar de clou van dit verhaal, kwamen we met niet al te verbijsterende vangsten, terug bij het punt van uitgang. Bij buurman dus. Die daar zat, juist zoals toen wij hem verlieten en vol overgave. Achter hem lag een spiegelkarper van minstens twintig pond In November Op een snoektocht Spreek hem maar nooit meer over kunstaas Df. nisterie van Buitenlandse Zaken zeide, dat de ontmoeting met Pleven en ande re Franse regeringsautoriteiten gearran geerd was op verzoek van Churchill. Hij voegde hieraan toe. dat de conferenties een soortgelijk karakter zullen dragen als die, welke in Januari van dit jaar hebben plaatsgehad tussen Pleven, Schuman en Attlee in Londen, voordat de Franse ministers zich naar de V. S. begaven voor een gesprek met Tru man. Het bezoek van Churchill houdt even eens verband met Frankrijks ontstem ming over de Britse houding t.a.v. een Europees leger. In het bijzonder zijn de Fransen pijn lijk getroffen nu Churchill, een krach tig voorstander van een Europese sta tenbond, duidelijk heeft laten uitkomen, dat hij niet zal deelnemen aan de voor bereidingen voor het plan voor een Europees leger, het plan-Schuman en de pool voor de agrarische markten. Churchill verklaarde nog Donderdag avond; „Wij zijn niet voornemens op te gaan in het Europese leger". Hij voegde hieraan echter toe, dat „een dergelijk leger naast de Britse en Amerikaanse troepen zou staan." orde-verstoorders onder de anti-commu nisten. De strijd heeft zeker vijf uur geduurd. Er werd gevochten met stokken en stenen. De sous-chef der politie ligt in het ziekenhuis na met stenen bekogeld te zijn. Een Grieks journalist, die foto's wilde maken, is uit zijn taxi gesleurd en door de menigte afgeranseld. Hij werd door de politie ontzet. De Perzische regering heeft Michael Clark, correspondent van de New York Times, laten weten, dat hij Perzië bin nen 40 uur moet verlaten, omdat hij „de Anglo-Iranian Oil Company en anti-Per zische belangen heeft gediend". Engeland heeft Donderdag in een Witboek van 30.000 woorden, dat aan het parlement is voorgelegd. Perzië er van beschuldigd bij het nationaliseren van de Engeis-Iraanse petroleummij. ge weken te zijn voor de georganiseerde demonstraties. In het Witboek wordt be toogd, dat aan het Perzische Volk niet is medegedeeld, dat de maatschappij be reid geweest zou zijn de winsten met Perzië gelijk op te delen. Naar aanleiding van het schrijven aan de Nederlandse regering, waarin van Ambonese zijde protest werd aangete kend tegen het arresteren van een aan tal aanhangers der „Republik Maluku Selatan'' (Zd.-Molukken) op Nieuw- Guinea, verneemt het A.N.P. van wel ingelichte zijde het volgende: Begin November zijn twintig Airno- nezen van Geram met prauwen overge stoken naar Nederlands Nieuw-Guinea. Hun bedoeling was niet, aldaar bescher ming te zoeken, doch wel, om te trach ten, steun te verkrijgen in het verzet van Ambonese zijde tegen de republiek Indonesia. Deze mensen zijn door de autoriteiten op Nieuw-Gtiinea overge bracht naar Hollandia. alwaar zij wer den ondergebracht in de politiekazerne. Van gouvernementswege werd hun al daar uiteengezet dat het onmogelijk is, aan hun verzoek te voldoen en werd hun het standpunt van Nederland in dit opzicht duidelijk gemaakt. Daarop hebben negentien hunner ge zegd er prijs op te stellen, zo spoedig mogelijk weer te vertrekken. Een hun ner, de heer Wairisal, verzocht te wor den beschouwd als politiek vluchteling en heeft asyl gevraagd. De overigen hebben met de prauwen de terugtocht aanvaard. Deze gang van zaken, zo werd aan het A.N.P. medegedeeld, strookte met de gedragslijn van het Nederlandse gouvernement van Nieuw-Guinea in ge val als dit, omdat betrokkenen, die zon der de nodige papieren en met wapens het Nederlandse gebied waren binnen gekomen, anders zouden zijn uitgewe zen. AALSUM p. 7 Bahama's n. Rott. ARKELDIJK 6 te Baltimore. AGAMEMNON 7 te Aruba. ALAMAK 6 v. Alexandrië n. Genua. ALCYONE p. 7 Kp de Gata n. Adelaide. ALHENA 7 te Rio de Janeiro. AMSTELKERK p. 7 Dungeness n. Dakar. AMSTELLAND 7 te Santos. ARENDSKERK p. 7 Minicoy n. Aden AXELDIJK 6 v. Galveston n. N. Órleans. ABBEKERK 7 te Sydney. AAGTEKERK p. 6 Guardefui n. Kobe. ALBLASSERDIJK 7 te R'dam. ALMKERK 7 te Antwerpen. AMPENAN p. 7 Azoren n. Halifax. AAGTEDIJK 7 te Rio de Janeiro. BOISSEVAIN 7 te Lorenzo Marques. BLOEMFONT., 7 v. Teneriffe n. Beira. BREDA 6 te Salaverry. ELIJDEND-, 7 Cp. Race n.' Antw. BORNEO p. 7 Kp. St. Vine. n. Genua. BINTANG 6 v. Cebu n. Miri. CELEBES priok n. A'dam, p'. 7 Gibr. COTTICA 7 v. Madeira n. Georgetown. CELEBES p. 7 Gibr. n. Amst. DRENTE Menado n. R'dam, p. 7 Dover DUIVENDR. 6 Madeira n. Engel. DANAE p. 7 Kp. Finisterre n. Amst. DELFT p. 6 Sombrero n. Antw. EDAM 7 te Antwerpen. ETREMA 7 te Salt End. FRIESLAND KRL 7 te Makassar. GANYMEDES 7 te Guanta. HAARLEM 7 te Amsterdam. HESTIA p. 7 Azoren n. Pt. of Spain. HOOGKERK 7 n.m. te Rotterdam. HERA 7 te Buenaventura. HECUBA 7 te Amsterdam. JAGERSFONT., 6 v. Kaapst. li. Amst. JAPARA KRL p. 7 Perim n. Pt. Sudan. KOTA BAROE 7 te Semarang. KOTA GEDE p. 6 Sabang n. Colombo KOTA INTEN p. 7 Napels n. Surabaja. LEKKERKERK 7 te Aden. LANGLEESCOTT 7 te Lorenzo Marques. LARENBERG p. 7 Ouessant n. Sluiskil. LEUVEKERK 7 te Amsterdam. LEMSTERKERK p. 7 Ras Fartak n. B»hr LOOSDRECHT p. 6 Brothers n. Aden. MANOERAN 7 te Genua. METULA 7 te Colombo. MAASLAND 7 te Buenos Aires. MARPESSA 7 te Curagao. MELAMPUS p. 7 Burlings n. Macassar. MAASKERK 7 te Luanda. MARIEKERK 6 v Sydneyn. Pt. Lincoln. MELISKERK 6 te Beira. MENTOR 7 te Famagusta. NIGERSTROOM p. 6 Dakar n. Antw. OOTMARSUM 7 te Antwerpen. ORANJEFONTEIN 7 te Bremen. OBERON 7 te Kingston. ORANJESTAD 7 te Barbados. PR. WILL. IV p. 7 Scillys n. Antw. POLYDORUS 7 te Suez. TJIWANGI 6 v. Macassar n. Priok. TAWALI 6 v. Padang n. Surabaja. TJIMENTANG 7 te Durban. TIBA p. 7 Fern. Noronha n. Montevideo. TJIBODAS 7 te Cheribon. WESTLAND 7 te Amsterdam. WELTEVREDEN 7 te Manilla. WILLEM RUYS 7 te Colombo. ZEELAND KRL 6 v. Algiers n. Macassar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5