schept zeer gespannen toestand De „Arnhem" op eerste vlucht naar Sydney (Australië) Slansky wilde de weg van Tito gaan Nationale Reserve moet ruim 15.000 man tellen J Tussen neus en lippen Egyptische politie zal zich tegen het slopen van lemen hutten verzetten Communisten en politie slaags Groot deel van Luchtwachtdienst in vrouwelijke handen i Twee jaar voor wonderkapper" Belangstelling is nodig j pelsgevoep.de jekkers j Am. luchtmacht zwaar getroffen Vulkaan Hibok zet vernietiging voort Vorming Europees leger Vertrek van Schiphol droeg een officieel karakter Gottwald in radiotoespraak: Tot hoofd en hart Aanslag op post- ambtenaar Ook voor gemeente- personeel ree riuftftio oepieycu diuj/ Het weer i ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25247 Twee nieuwe vlieg rampen 15 dorpen bedolven 5 doden bij botsingen in Teheran Nuances tussen België en Nederland LANGSTE LIJN VAN K.L.M,-LUCHTNET 300 UUR OEFENEN IN TWEE JAAR Burgerl. Verdediging krijgt nieuwe naam Viermaal is vliegrecht Herhalingsoefeningen in nieuwe vorm Voor sommige lichtingen zware lasten Dader meldt zich bij politie Koop en verkoop zonder vergunning Zware boeten geëist tegen firmanten De uitkering-ineens Brandkast gestolen Inhoud duizenden guldens Plan-Schuman René Pleven stelt vertrouwensvotum Weigert zijn gezin te onderhouden TWINTIG JAAR VOOR TUINDER Rente Rijkspostspaarb. wordt 2,4 pet. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr 45 tel 3998 Bijkant Umuiden Bonifaciusstr. 27 tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rul». Wnd. hoofdredacteur: W. Severn». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vat» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 4? cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Bouw nieuwe weg bij Suez Vandaag zullen Britse troepen in Suez beginnen met de bouw van een noodbrug en de aanleg van een weg om eer. zuiverings-installatie voor water, waar iedere dag een kleine drie millioen liter verloren gaan door de schade, die terroristen met een bom hebben aangebracht, met het Britse garnizoen van Suez te verbinden. Voor de aanleg van de weg zal het slopen van een aantal lemen huizen noodzakelijk zijn. Generaal Erskine heeft dit besloten nadat hem tot twee maal toe door Egyp- tische autoriteiten was verzocht het werk uit te stellen. Gisteren nog heeft brigade-gieneraal Greenacre, comman dant van het garnizoen, zulk een ver zoek namens Erskine ten stelligste afge wezen. De aanleg van de weg, die door Ers kine noodzakelijk wordt geacht „voor de algemene veiligheid van zijn manschap pen", zal geschieden onder de bewaking van de zestiende parachutistenbrigade. Het Egyptische kabinet, dat Vrijdag in bijzondere zitting bijeen is geweest, heeft na twee en een half uur vergade ren besloten de Egyptische notitie op dracht te geven zich te verzetten tegen het slopen van de lemen huizen indien dit werk „met geweld wordt uitge voerd". Dit besluit is aan de Britse am bassadeur medegedeeld, De waarne mend Egyptisch minister van buiten landse zaken heeft de ambassadeur ge wezen op „de ernstige gevolgen voor de betrekkingen tussen beide landen, indien de Britse militaire autoriteiten het plan doorvoeren". Vrijdag is de Amerikaanse lucht macht door twee nieuwe rampen ge troffen. Een superfort-bommenwerper B-29 met 18 inzittenden is bij de Azo- ren, acht km. van Lagos, waar het was opgestegen, in zee gestort. Tot nu toe is een lijk geborgen. Een C-47 Dakota, die van Tripolis onderweg was naar Marseille, is, naar gisteren bekend werd, sinds Donderdagavond zoek. Alle nasporingen zijn nog tevergeefs ge weest. Er bevonden zich tien personen aan boord. Een Spitfire van de R.A.F. is Vrijdag bij Beauvals neergestort. De piloot kwam om het leven. Het vliegtuig was onderweg naar zijn basis in Zuid-Rhodesia. De vulkaan Hibok op het eiland Ca- miguin, in de Philippijnen, bleef ook Vrijdag met onverminderde kracht gloeiende stenen en lava uitwerpen. De burgemeester van het stadje Mambajao heeft het aantal doden en gewonden op ruim duizend geschat Ongeveer drieduizend bewoners van Camiguin werden gisteren met schepen van de koopvaardij en marine geëva- cueera. Thans zijn 15 dorpen op de Noordelijke helling van de vulkaan vol komen bedolven. Het stadje Mambajao wordt met hetzelfde lot bedreigd. De ■helft van Camiguin is onveilig gebied geworden. Het internationale Rode Kruis te Genève heeft een telegram gezonden aan de voorzitter van het Philippijnsce Rode Kruis, waarin zoveel mogelijk hulp wordt aangeboden voor de slacht offers van de uitbarsting. Volgens berichten in de Perzische pers zijn bij de botsingen van Donder dag tussen communisten en de politie vjjf personen gedood, onder wie de sous-chef der politie, Nourisjad, die met stenen werd bekogeld. Radio Teheran legde verband tussen deze ongeregeld heden en de Britse politiek, die ten doel heeft economische druk op Perzië uit te oefenen. Vrijdagavond hielden aanhangers van de fanatieke „Fedayan Islam" een beto ging in de Perzische hoofdstad, waarbij zij de vrijlating van de moordenaar van premier Razmara eisten. Tezelfdertijd werden communistische pamfletten ver spreid, waarin het verdwijnen van „de fascistische regering van Mossadeq wordt geëist. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Vrijdag bekend gemaakt dat ambassadeur Henderson en de ambassade in Teheran pogingen m het werk stellen om de uitwijzing van Michael Clark, correspondent van de New York Times in Perzië, ongedaan te maken. Volgens het ministerie heeft Hender son. onmiddellijk een bezoek aan premier Mossadeq gebracht en krachtig gepro testeerd tegen de uitwijzing. Tot dusver echter, aldus het departement, heeft Perzië geweigerd de zaak opnieuw in overweging te nemen. (Van onze Haagse redacteur) Zoals bekend, doen zich bij het bepa len van een standpunt ten opzichte van een Europees leger zekere nuances voor tussen België en Nederland. Naar te Den Haag vernomen wordt telt het constitu tionele bezwaar bij de Belgen zwaarder dan ten onzent. Nederland ziet het ook, maar is bereid de grondwet bij een nieuwe situatie aan te passen; in België is men in dit opzicht terughoudender. Ten opzichte van het algemene politieke aspect evenwei de kwestie Duitsland hellen de Belgen meer dan Nederland over naar het Franse standpunt. Over de Nederlandse desiderata ver nemen wij nog uit goede bron, dat de regering vertegenwoordiging in het be heersorgaan over het Europese leger zou verlangen en zekere oeperkingen in het Franse voorstel betreffende een gemeen schappelijk defensiebudget. Generaal Erskine heeft in een mili taire dagorder verklaard: „Als wij moeilijkheden op onze weg ontmoeten, zullen wij deze het hoofd bieden". Hij heeft op een persconferentie me degedeeld, dat hij klaar is met zijn be sprekingen met de Egyptische autori teiten betreffende de wrijving tussen zijn troepen en de Egyptische politie >De toekomst ligt in de handen der Egyptenaren", aldus Erskine, die er aan toevoegde: ,,Wij zoeken geen ruzie en wij doen alles wat wij kunnen om deze te vermijden maar tegen geweld moeten wij optreden". In antwoord op een Brits protest met betrekking tot de gebeurtenissen in Suez is Donderdagavond op de Britse ambassade te Cairo een Egyptische no ta overhandigd waarin onder meer wordt gezegd dat de Britse troepen met machinegeweren hadden geschoten en „zelfs gedreigd hadden mortieren te ge bruiken. Men meldt zelfs dat Britse soldaten te Suez met „dum-dum"-kogels hebben geschoten waarvan het gebruik officieel is verboden door de internatio nale conventies zelfs in tijd van oor log", aldus de nota. Dit laatste zal door Egyptische autoriteiten worden onder zocht, en indien het bericht waar zou blijken, zouden, aldus de nota, de be voegde internationale lichamen onmid dellijk hiervan in kennis worden ge steld. Alle pogingen om de havenarbeiders van Port Said te bewegen het laden en lossen van niet-Britse schepen te her vatten zijn mislukt. De arbeiders blij ven solidair met hun collega's te Suez, zo meldt A.F.P. De Egyptische minister van buiten landse zaken heeft alle diplomatieke vertegenwoordigers van Egypte in Eu ropa naar Parijs ontboden om daar, naar verluidt, op 15 December met hen de Brits-Egyptische crisis te bespreken. llltlllllllltlllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIttlllllllllllllll Mgr. Stepinac, Aartsbisschop van Zagreb, verblijft thans, zoals ge- neld, in zijn geboorteplaats Kra- sic. In de parochiekerk van Krasic heeft Mgr. Donderdag de H. Mis opgedragen. Men ziet hem hier (links) bij het verlaten van de kerk samen met pastoor Josip Vranekovic. (Telefoto). Opnieuw heerste gisteravond op de luchthaven Schiphol de enigszins ge spannen sfeer, die met iedere bijzonde re K.L.M.-vlucht gepaard gaat; nage wuifd door de talrijke aanwezisren maakte de Constellation „Arnhem" zich enkele minuten over zevenen los van de startbaan en daarmede was de eer ste geregelde vlucht begonnen op de langste lijn van het K.L.M.-Juchtnet- AmsterdamSidney. Het was voor de tweede maal binnen vier dagen dat de K.L.M. een nieuwe luchtlijn opende. Een en twintig uur voor het vertrek van de „Arnhem" Radio Praag heeft Vrijdag melding ge maakt van een reorganisatie van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Volgens de radio heeft premier Zapo- tocky op de vergadering van het cen trale comité van de partij en van het kabinet medegedeeld, dat het noodzake lijk was die leden van de partij, die door Slansky misleid zijn, terug te voeren op het rechte pad. Er zou een nieuwe com missie gevormd worden voor het toezicht op de partij. Een aantal leden van het centrale co mité had erkend, dat zij in gebreke waren gebleven door Slansky's activi teiten met vroeger aan het licht te bren- tjGïl. Eenstemmig had het comité besloten om alansky en een vrouwelijk lid, Jer- mila Tuassigova, uit de partij te stoten. opecky, de minister van Voorlichting, ten. van de nieuwe leden van het politieke secretariaat van het presidium. Premier Gottwald heeft in een radio toespraak verklaard, dat de vroegere secretaris-generaal der Tsjechische com munistische partij werd gegrepen, toen hij met de hulp van Westerse agenten naar het Westen probeerde te ontsnap pen. Het was Slansky's plan binnen het secretai iaat een nieuw partijcentrum op te bouwen dat tegen de regering en tegen de tegenwoordige partijleiding gekant was. Hij wilde proberen de leiding van de partij over te nemen en op den duur Tsjechoslowakije aan het Westen binden alle banden met Rusland en de volks democratieën breken en de weg volgen die Tito nam. naar Sydney was de Constellation „Utrecht", die Dinsdagavond de eerste viucht naar Tokio aanvaardde, op de minuut af volgens het tijdschema in de Japanse hoofdstad gedaald. De ..Am- hem" zal Maandagavond reeds in Svd- ney arriveren. Vier verschillende be manningen vliegen het toestel zonder ..night-stops over het traject van ruim nl.m. twintig duizend km.: de passa giers overnachten tijdens de vlucht in het vliegtuig Zowel van Nederlandse ais vau Australische zijde bestond er grote belangstelling voor deze ope- ningsvlucht. Bij het vertrek waren o.m. aanwezig de Australische ambassadeur. Alfred Sterling, de minister van Ver keer en Waterstaat H. Wemmers en de minister van Uniezaken en Overzeese "Rijksdelen ir Peters. Minister Wemmers wees op het be lang van deze snelle verbinding tussen ons land en Australië, „waar de K.L M. tussen de vele Nederlandse emigranten, die er een nieuw vaderland hebben gevonden, nu de nationale driekleur za] Drengen." Hii hoopte dat de beide landen door deze lijndienst niet alleen ir tijd, maar ook in begrip nader tot elkander zouden komen. Alfred Sterling, de ambassadeur van Australië, bracht de roemruchte vlucht van de „Uiver" in herinnering. Het Australische volk za] deze Neder landse prestatie in de Melbourne-Race nooit vergeten. Hij wees verder op het feit. dat de lijndienst tussen Am sterdam en Sydney via Biak gaat, hetgeen „een nieuwe verbinding be tekent tussen twee zo dicht bij elkan der gelegen buurtstaten: Nederlands Nieuw-Guinea en Australië". Hij wen ste passagiers en bemanning van de „Arnhem" tenslotte een „very goede reis". Dr. Plesman, die eraan herinnerde dat ruim tien jaar geleden in samen werking met de K.N.I.L.M. ook reeds een luchtverbinding tussen Nederland en Australië heeft bestaan, wees erop dat de reis, die nu drie dagen in beslag neemt, toen ruim tweemaal zo lang duurde, namelijk zeven en een halve dag. Maar hij voegde eraan toe, dat liet tarief geen gelijke tred heett ge houden met deze vermindering van Naar de minister van Oorlog en Ma rine, Z. Exc, ir. C. Staf, gisteren te Den Haag heeft medegedeeld is in het nieuwe besluit Nationale Reserve opge nomen, dat de vrijwilligers in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden verplicht kunnen worden tot het verrichten van werkelijke dienst. Zowel tegen een bui tenlandse als binnenlandse vijand zal de Nationale Reserve uitsluitend in HELPT as 8/SSCHOP kermen BOUWEN.' Strijden tegen een vijand met open vizier gaat gemakkelijker dan strijden tegen een vijand, die men niet kent. Nederland optreden en wel zoveel mo gelijk in de streek, waar de vrijwilli gers wonen. De bewindsman gaf te kennen, dat het dienstverband bij de N.R. min stens twee jaar moet zijn, omdat men op een constante sterkte moet kun nen rekenen. In deze periode van twee jaar zullen 300 oefenuren gemaakt worden. Om geheel efficiënt te kunnen werken zou de N.R. vijftien a zestien duizend man moeten tellen. Totnog toe hebben zich circa 9000 personen aangemeld; de ontwikkeling van de laatste maanden stemt tot tevreden heid, aldus de minister. Het kader wordt aangetrokken uit beroepsper- soneel, reserve-personeel en uit de Nationale Reserve zelf. De N.R. zal nu wel niet direct tegen de beste soldaten worden ingezet, maar ook eenvoudige taken kunnen onder be paalde omstandigheden uitermate zwaar zijn. Ir. Staf stipuleerde, dat er geen opdrachten tot het overnemen van werk van stakers zullen worden gegeven. Z. Exc. vroeg speciale aandacht voor Luchtwachtdienst (sterkte 6000 a fV ic5?ast de Luchtdoelartillerie (1000 tot 1500 man). Hij karakteriseerde de taak van deze dienst t.a.v. vliegtuigen kniol bovfn Nederlands grondgebied m woorden: kijken, luiste- w„;v uge7en- Dit is zeer belangrijk werk en het is zeer nodig, dat er uitbrei ding aan wordt gegeven in vergelijking met voorheen. De Luchtwachtdienst is nog niet aan de gang. Het Korps zal openstaan voor personen van 16 tot 60 jaar en een groot Er blijkt verwarring te ontstaan over het begrip „Burgerlijke Ver dediging". Men meent met diensten te maken te hebben, welke onder de Nationale Reserve vallen, ter wijl de Burgerlijke Verdediging eigenlijk de oude „Luchtbescher- ming" is, maar dan in ruimer zin. Psychologen zijn thans aan het dok teren over een nieuwe term. reisduur, integendeel, tweemaal zo hoog is geworden. Dr. Plesman ontving uit handen van kol. G. Pruys, hoofd van de aU deling Sociale Zaken en Personeels zorg van het ministerie van Oorlog, namens de minister een bronzen pla quette ter gelegenheid 7an deze vlucht. De leden van de bemanning van de „Arnhem" kregen ieder een medaille. Kol. Pruys prees de grote medewerking, die de dienst „Wel zijnszorg" bij het vervoer van mili tairen naar en van Nieuw-Guinea van de K.L.M. heeft ondervonden. Onder de veertig passagiers, die de tocht geheel of gedeeltelijk meemaken, bevinden zich pater Seenink O.F.M., die naar de missie op Nieuw-Guinea is ver trokken en een leken-onderwijzeres W de Jong, die de paters Franciscanen in Hollandia bij het onderwijs behulp zaam zal zijn. Met de eerstvolgende twee lijnvluchten zullen in totaal nog acht paters Franciscanen naar Biak vertrekken. Niet alleen in Amsterdam, maar ook in München en Sydney heeft men de vlucht van dë „Arnhem" niet zonder meer voorbij willen laten gaan. Tijdens het oponthoud op het vliegveld Mün chen, de eerste tussenlanding op het Laject, heeft de burgemeester de inzit tenden van de „Arnhem" op het vlieg veld van zijn stad officieel begroet, en in Sydney zal Maandagavond de Neder landse Consul-Generaal in Australië, jhr. mr. G. R. G. van Swinderen de be manning en de passagiers aan de trap staan op te wachten. Een dergelijke of ficiële begroeting is voor hem enigszins routinewerk geworden. Jhr. v. Swin deren begroette namelijk in 1938 de eerste K.L.M.-machine van de lijn Amsterdam-Kaapstad, in 1946 die van de lijn Amsterdam-New York en twee jaar later het eerste toestel van de lijn Amsterdam-S j anghai. Onder de paketten en brieven, die tien Nederlandse instanties met de „Arnhem" hebben meegegeven voor Australische gemeenten en instellingen, bevindt zich o.a. een geschenk van de K.L.M. voor de burgemeester van AI- bury, het plaatsje waar de „Uiver" in de spannende Octoberdagen van 1934 tijdens de Melbourne-race een noodlan ding maakte op de renbaan. De herhalingsoefeningen zuilen in de toekomst „op een andere manier" plaats vinden Omstreeks Kerstmis zal men weten waar men aan toe is. Vast staat echter nu reeds, dat sommige lichtingen zware lasten te dragen zullen krijgen, aldus verklaarde gisteren te Den Haag minister ir. C. Staf. Donderdagavond heeft de vijf en twintigjarige C. M. B. uit Arnhem te Den Dolder, gemeente Zeist, een aan slag gepleegd op de zestigjarige post ambtenaar P. Z. aldaar. Hij vroeg hulp aan Z. bij het starten van zijn auto, sloeg zijn slachtoffer daarop met een steel van zijn hamer neer en nam de vlucht. Later meldde hij zich vrijwillig bij de Utrechtse politie, die hem aan de Zeister politie overgaf. B. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het slachtoffer, dat in het Zeister Zieken huis werd opgenomen, kreeg enkele hoofdwonden en een hersenschudding. De economische kamer van de recht bank te Leeuwarden heeft zich Vrijdag geruime tijd bezig gehouden met de be rechting van de vijf firmanten allen broeders van de firma Th. R. R. en Zn. te Harlingen, welke firma zeemleren en lederwaren fabriceert. De firmanten waren S.. P., J., C. en B. Blijkens de dagvaarding hebben zi? zich schuldig gemaakt aan het kopen en verkopen van scheerlingen (huiden van pas geschoren schapen), bloten (van de wol ontdane huiden) en van zgn. kernen, zonder dat zij in het bezit waren van de vereiste vergunningen van het Rijksbureau. De Officier van Justitie, mr. Van IJsendoom, eiste tegen S. 30.000. boete of zes maanden hechtenis, tegen P. ƒ30.000.of zes maanden, legen C. 25.000.of zes maanden, legen B. 15.000.of vier maanden en tegen J. drie maanden hechtenis. In verband met de uitkering-ineens aan het rijkspersoneel ter "compensatie van de grotere gebruiksbeperking heeft de minister van Binnenlandse Zaken de gemeentebesturen in overweging gege ven eenzelfde maatregel te doen tref fen voor het personeel der gemeenten en bij de uitvoering zoveel mogelijk de zelfde gedragslijn te volgen als ten aan zien van het rijkspersoneel. Het heeft 's ministers instemming, dat de uitke ring-ineens reeds terstond ook voor het betreffende politie- en brandweerperso neel bij wijze van voorschot wordt ge geven. (Van onze correspondent) Vannacht zijn inbrekers op bezoek geweest bij de coöperatieve vereniging „De Landbouw" in Terwolde bij De venter. Zij hebben gemakshalve de brandkast in zijn geheel uit het kantoor gesleept en met een vrachtauto verder vervoerd. Men weet nog niet precies de schade. Er zaten voor duizenden guldens contanten in de brandkast be nevens administratieve bescheiden. De daders hadden het slot van de voor deur geforceerd. De pogingen van de Franse premier, René Pleven, om het Plan-Schuman vandaag door de Assemblée geratifi ceerd te krijgen zijn mislukt en het toe nemend verzet van de Nationale Verga dering heeft de premier hedenmorgen genoopt de vertrouwenskwestie te stel len. De afgevaardigden hebben twee da gen de tjjd gekregen en zullen Dins dag, wanner het parlement weer bij eenkomt, hun stem moeten uitbrengen. De V. S. wensen meer Inchtbases in Groot-Brittannië, om het aantal ge vechtsvliegtuigen en bommenwerpers, dat zij kunnen stationneren, te verdub belen. De derde Amerikaanse lucht macht heeft thans ongeveer 30.000 man in Groot-Brittannië en toestellen, waar van het juiste aantal niet bekend is, aldus meldt A.P. deel van het werk kan in vrouwelijke handen komen. De mannen zullen hoofd zakelijk observeren, de meisjes regis treren en op de kaart de bewegingen aanduiden („plotters"). De bedoeling is, dat de vrouwelijke krachten in de plaats hunner inwoning wacht lopen; slechts voor plaatsen van de wooncentra verwijderd zullen zij in tehuizen wor den ondergebracht. Plannen voor het op zetten van een beperkt aantal dezer tehuizen zijn gereed. De kapper van Een, M. J. van R., die onlangs naar het buitenland is uitge weken, was gisteren gedagvaard om voor de rechtbank te Assen te verschij nen. Enige weken geleden werd hij bij gerechtelijk vonnis veroordeeld zijn ge zin te onderhouden, waarvoor een be drag van f 50 per week werd vastge steld. De bij haar ouders inwonende echtgenote heeft tot heden evenwel nog geen cent ontvangen. Voor dit feit was hij nu gedagvaard. De thans in Antwerpen wonende kapper liet verstek gaan. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van twee jaren. Een afschuwelijke sneeuwman Eric Shipton, een Brit se ontdekkingsreiziger en bergbeklimmer is in Don- den teruggekeerd van een expeditie naar de Mount Everest. Dit is overigens niet zo iets heel bijzon ders. Maar iets bijzonders is wel, dat hij hoog in het Himalaja-gebergte foto's heeft genomen van voet afdrukken in da sneeuw, die afkomstig moeten zijn van een heel vreemd we zen. Al meer dan dertig jaar duiken telkens weer verhalen op over een monster, dat in het Hi malaja-gebergte rond zwerft. Tibetaanse berg bewoners beweren, dat zij het dier, dat half mens half beest is, wel eens ge zien hebben. Shipton wil niet veel zeggen, zolang zijn nega tieven niet ontwikkeld zijn en bestudeerd door deskundigen van de Royal Geographica Society. In 1921 kwam eveneens een Britse expeditie van de Mount Everest terug met berichten over grote voet afdrukken in de sneeuw. De voet zou 30 centimeter lang zijn en vijf tenen hebben met een naar bui ten staande grcte teen. Een latere expeditie ver telde, dat herders een we zen hadden gezien, dat on geveer 2 meter groot was. Het was geheel behaard, op het gelaat na. Men spreekt daar over de „af schuwelijke sneeuwman". Volgens sommige verha len staan de voeten van het monster achterwaarts om het klimmen te verge makkelijken. De deskundigen in Lon den willen niet zeggen of zij aan het bestaan van de „afschuwelijke sneeuw man" geloven, maar zij nemen Shipton's verhaal wel ernstig. Sommigen ge loven dat in het Himala ja-gebergte nog wat leden van een wilde stam leven. De vrouwen van die stam zouden veel groter en wil der zijn dan de mannen. V moet u niet verwon deren als we over een poosje kunnen genieten van een film „De afschu welijke sneeuwman" ge heten. Piratenschip Langs de Noordkust van Portugal vaart een geheimzinnig piratenschip, dat volgens de vissers met opzet de netten van sardinevissers stukvaart. Het piratenschip kan een grote snelheid ontwikke len en is beschilderd met rode en witte strepen. „Wij zijn maar ternau wernood aan de dood ont- snavi". vertelden de vis sers. „Onze gehele vangst en onze netten, die een waarde hebben van tien duizenden guldens, zijn verloren." Op laag peil Negen Amerikaanse ho boes en hun sigarenroken- de koningin „Boxcar Bet ty" hebben te New York voor het bureau van de Russische delegatie der Ver, Naties op en neer gelopen met borden waar op stond te lezen: „Besprekingen op hoog peil leiden tot niets laat ons de besprekingen op laag peil houden." „De Amerikaanse ho boes en de Russische tromboniks moeten sa menkomen ter bespreking van de vrede.'" ,J5talin. jij stuurt de wodka en wij nemen bier mee." „Stalin kan dit niet een kapitalistisch complot noemen." Hoboes en tromboniks zijn landlopers. (Van een bijzondere medewerker) Als klacht hebben we vorige week geuit, dat al wat zich voltrekt rond de practische vormver krij ging van onze wet op de P.B.O., zo he lemaal buiten de belangstellingskring van onze arbeiders blijft. Intussen had den we gelegenheid op een aantal praat avonden, juist met fabriekskernleden en vakafdelingsbesturen deze zaak te be spreken. Ontstellend bleek ons hierbij het tekort, om niet te spreken van het gemis aan inzicht bij deze plaatselijke arbeidersleiders in de wezenlijke en fei telijke betekenis van die toch zo belang rijk wet. Op onze bij herhaling gestel de vraag waarom onder de arbeiders toch zo weinig belangstelling leeft kwa men zeer typische antwoorden: „De arht'ders menen dat ze er niets mee vooruit komen." ..Er komt geen cent loon méér door los". „De grote bazen (bezoldigde bestuur ders incluis) knappen het toch op en Jan-met-de pet staai t naast". Grovere uitdrukkingen, die van een onjuiste, van een nog volkomen verkeerd gerichte mentaliteit getuigen, zullen we nu hier maar even verwaarlozen, ook al is de verleiding groot deze te signaleren. Als we n.l. wezen op het feit, dat toe nemende medezeggenschap ook bete kent grotere medeverantwoordelijkheid is het ons méér dan eens overkomen, dat we ten antwoord kregen: Denk je dat ik me voor 'n baas 'n ongeluk ga sjouwen. Zoetjes-an, dan breekt het lijntje niet. We weten wel, dat zulk een uiting, ook al werd zij door meerderen herhaald, niet als bewijs mag gelden voor een algemene mentaliteit maar we hebben toch tal van aanwijzingen, dat er in dit oüzicht nog heel wat te ver beteren valt. Het is bovendien zo menselijk, dat werkgevers, voor wie zulk soort uitla tingen ook niet verborgen blijven, die de practijk van deze theorieën, beleefd zien in hun onderneming erg huive rig staan tegenover de medezeggen schap voor dit soort arbeiders. Goed. la ten we aannemen, dat hier een wissel uit het verleden wordt gepresenteerd. Maar daar kunnen ook de arbeiders, niet mee doorgaan. Laat het enige zelfoverwinning kosten om met niet geheel verantwoord ver trouwen althans naar het gevoel niet geheel verantwoord, ook die werkge vers tegemoet te treden in welker onder nemingen „vroeger" veel en zwaar tegen de economisch zwakkeren werd mis daan. Daarbij mag en moet men toch ook voldoende zelfvertrouwen hebben. Zo vaak wordt het gevaarliike woord „macht" gebruikt. Zie desnoods dan die „macht" als een tweede veiligheidsslot op de soc'ale zekerheid. Het eerste kan en moet derhalve worden het on derling vertrouwen, gebaseerd op het groeiende inzicht dat een onderne ming. een bedriif geen éénmans-aange legenheid is; niet de ondernemer alléén maakt de onderneming: beide, kapitaal en arbeid, doen de productieve kracht ontstaan. (Vervolg op pagina 5) Het Gerechtshof te' 's-Gravenhage heeft de 26-jarige tuindersknecht J. B. uit 's-Gravenhage veroordeeld tot twin tig jaar gevangenisstraf met aftrek. Be schuldigd van moord op zijn echtgeno te, gepleegd op 8 Juli 1950, hoorde B. zich in November 1950 door de Haagse rechtbank tot levenslange gevangenis straf veroordelen. De procureur-gene raal bij het Hof concludeerde veertien dagen geleden in deze zaak eveneens tot levenslange gevangenisstraf. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en krachtige tot stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Later opklaringen en plaatselijk enkele buien, krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Vannacht zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag: Zon 8.35—16.29 Maan 13.59—4.28. Maandag: Zon 8.36—16.29 Maan 14.16—5.46. Advertentie MR. CORNELISSTR 33 HAARLEM TEL. 17487 De PTT deelt ons mede, dat de Rijks postspaarbank per 1 Januari 1952 de ren tevergoeding zal verhogen tot 2.4 procent 's jaars. Tot 1 Januari a.s. bedraagt de rentevergoeding nog 2.28 procent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1