Burgerij gaat 500 huizen bouwen m êd Spanningen tussen lonen en prijze DE WEEK IN STAD EN STREEK Stille Armen LM.C.-cleaner reinigt en des infecteert viskisten met stoom Twee ton geboektvele inschrijfkantoren in de stad Dood door schuld De heer Conijn voor de katholieke ambtenaren GAAT HAARLEM BOUWEN? 72 huurautos in gebruik ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 PAGINA 2 5 millioen burgerzin-lening Voor Koningin Wilhelmina- fonds DE MAN MET HET TIENTJE Twee jaar geëist tegen monteur uit Lisse Verkooplokaal Notarishuis Inboedelveiling 18/19 Dec. 1951 A.R.K.A., afdeling Haarlem Slachtoffer overleden H.H MISSEN OP ZONDAG Taxivervoer in Haarlem Gecontroleerde vrijheid voor ondernemer Rechtszaak tegen Fischer uitgesteld Manteldieven aangehouden Auto in brand Kerstactie K.A.B.K.A.V. Burgerlijke Stand H.B.C. tafeltennis Kersttentoonstelling in Bloemlust te Lisse SANTPOORT Zondagsdienst HEEMSTEDE Opening Minerva-theater „En waar de sterre bleef stille staan" Zondagsdiensten Klaverjasavond AERDENHOUT Uit auto gevallen Ten Zuiden van de Amsterdamsche Vaart in Haarlem-Oost is men thans met de voorbereidende werkzaamheden voor de te bouwen woningen begonnen, die deel uitmaken van het uitbreidingsplan in Haarlem-Zuid-Oost. Draglines zijn bezig de rioleringskanalen te graven en de heimachine doet het werk voor de funda menten. De in Haarlem verschijnende dagbladen zullen ook dit jaar de inzameling voor de stille armen in onze stad ter hand nemen. Daarmee wordt voldaan aan een zin volle plaatselijke Kerst-traditie, welke ten doel heeft het lenigen van de slechts door weinigen geweten nood van een deel onzer medebur gers. Wanneer men meent, dat er de laatste tijd voor allerlei doeleinden meer gevraagd wordt dan te voren, dan heeft men misschien gelijk, maar het ware lichtvaardig daaruit een andere conclusie te trekken dan dat ook de behoeftigheid is toegenomen. Hierop kan men laten volgen, dat het voor iedereen steeds moeilijker wordt te geven, omdat de nivellering van bezit en inkomsten hand over hand toeneemt deels als een uitvloeisel van de nood der tijden, deels ten ge volge van een haar noodzakelijk doel voorbijstrevende fiscale politiek maar ook in deze overweging is allerminst een uitvlucht gelegen voor het zich onttrekken aan zijn plicht jegens de medeburger. Want nooit kan de bewering worden staan de gehouden, dat men alleen maar hoeft te geven van wat men beslist over heeft, dat men m.a.w. zou kun nen volstaan met het overtollige af te stoten bij wijze van reinigings maatregel, zoals men zich wekelijks van het huisvuil ontdoet. Hoe groter de nood van de een is, hoe zwaarder de plicht van de ander zal zijn om zich minder af te vragen of hetgeen hij geeft ook voor hem zelf nog bruikbaar is. Aan wie het hoogst noodzakelijke ontbreekt dient van het voor de ander minder noodzake lijke te worden medegedeeld. Edel moedigheid zonder grootmoedigheid mist haör ware aard en loopt gevaar tot schijnheiligheid te worden. Dat het ditmaal gaat om de nood der stille armen mag eens deels geen aanleiding geven tot misplaatste sentimentaliteit, maar mag anderdeels niet leiden tot het licht denken over de allermoeilijkste omstandigheden van hen die om te eerbiedigen redenen schromen voor hun behoeftigheid uit te komen. De nood is niet groter of kleiner naarmate daarvan meer of minder openlijk wordt blijk gegeven. Wèl mag men veilig aannemen, dat over het alge meen de het hardst roepende het eerst geholpen wordt een reden te meer om de stille armen bijzonder lijk te gedenken. Bij ons in Haarlem is mede door de actie voor de woningbouw-lening het woord en het begrip „burgerzin" tot nieuw leven gekomen. Het woord gebruik is nieuw, maar de deugd is oud. En tot haar beoefening verschaft ook de komende inzameling een uit gezochte gelegenheid, want het zijn onze medeburgers, de armen onder ons, voor wie een offer wordt ge vraagd. Hier worde herhaald wat vorig jaar reeds door ons werd geschreven, n.l. dat er een symbolische zin schuilt in het feit dat door de in Haarlem verschijnende dagbladen een Kerst inzameling wordt ondernomen voor de stille armen van alle gezind ten. En die zin is deze, dat waar en wanneer het niet nodig is onder scheid te maken, dit ook niet mag geschieden. Het is de gemeenschap der burgers, die eendrachtig de nood van een deel harer leden zal kunnen lenigen. Inderdaad hebben wij, ka tholieken, reeds onze eigen liefde werken en het is onze plicht deze naar vermogen te steunen. Maar het schriftuurlijke verhaal van de barm hartige Samaritaan moge voldoende zijn om te bevestigen, dat het begrip „evennaaste", wanneer het om de beoefening der caritas gaat, niet door de grenzen van geloof of overtuiging wordt bepaald. Mogen de Haarlemse burgers zich ook ditmaal edelmoedig tonen; voor de christenen onder hen geve het Kerstfeest daaraan een vruchtbare godsdienstige grondslag. Bij het comité voor de Stille Armen zijn de volgende giften binnengekomen: Mej. C. C. f 20.— Mej. P. B. 50. Loge V. V. V. 50.— S. v. O. 1— Mevr. K. L. 0.55 Huize P. 21.75 M. H. F. 500.— Op ons kantoor is gestort: mevr. C. de B. f 10..1. K. te Santpoort f 5. De Loterij club ..Altijd Prijs" heeft de opbrengst van een feestavond afgedra gen aan het Kon. Wilhelmina Fonds. De opbrengst bedroeg f 137.25. Een week geleden kondigde de bur gemeester de uitgifte van de burger zin-lening aan en sindsdien is het pro- paganda-apparaat in beweging geko men. Met finantiële acties moge ook de eerste klap een daalder waard zijn, de laatste klappen brengen meestal de ka pitalen binnen, omdat dan alle onder nomen stunts hun resultaat tegelijker tijd bereiken. Tot Zaterdag was in to taal voor 200.000.ingeschreven. Een hoopvol verschijnsel als men v/eet, dat de .intekenaars niet de echte beleggers waren. Reeds deze week is burgerzin getoond op een wijze die tot dankbaarheid stemt. Neem bijvoorbeeld de man, die het kantoor van de gemeente-ontvanger binnenstapte en tegen de loket-ambte naar zei: „Ik kom intekenen, hier is mijn eerste tientje". Dat was in strijd met de leningsvoorwaarden, want de storting kan eerst op 1 Februari ge schieden. De man was onthutst en re kende op een onmiddellijk ingaande rente van 4 pet. De wethouder van Financiën wilde in dit geval geen formeel standpunt innemen, vanwege de spontane reactie van deze eenvou dige stadgenoot, maar het moet bij dit ene geval blijven. U tekent dus in, maar stort het geld pas later. Wie over de geldlening rustig wil praten bij de Incassodienst of de Ont vanger wordt in een spreekkamer te woord gestaan door een der hoofd ambtenaren en de volgende week ko men er vijf inschrijfbureaux in ver schillende wijken bij. Enige avonden zal men ook op deze bureaux terecht kunnen, waartoe gemeente-ambtenaren, zonder daarvoor vergoeding te ont vangen, zitting zullen nemen. Ook al weer een staaltje van prettige mede werking. De Federatie van Woning bouwverenigingen besloot op de ver schillende kantoren inlichtingen te ge ven en de inschrijving open te stellen. Interessant is ook de geste van Poly goon, die zonder kosten een filmpje van drie minuten zal vervaardigen op verrassende wijze; de bioscopen zullen het binnenkort tijdens alle voorstellin gen op het witte doek brengen. Wethouder Happé, die namens het gemeentebestuur de propaganda ver zorgt, heeft al vergaderd met alle vrouwenorganisaties, met de leiders der jeugdverenigingen, de besturen der woningbouwverenigingen etc. In de stad zullen twintigduizend kleurrijke, suggestieve affiches en duizend grote aanplakbiljetten dp teksten van de spandoeken illustreren. Op enkele pleinen in de stad komen elf meter hoge palen, waarop door middel van series huisjes bekend zal worden gemaakt hoe de stand is. De directies der grote bedrijven wordt medewerking gevraagd om 'door middel van de loonadministratie het sparen voor een obligatie door het personeel mogelijk te maken. Er zit dus schot in de propaganda! Moge de oogst groot zijn, opdat de vijfhonderd woningen met spoed ge bouwd kunnen worden. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage verzocht het Hof gisteren de 19-jarige A. K. uit Lisse tot twee jaar jeugdgevangenis te ver oordelen daar hij hem schuldig achtte aan dood door schuld en het plegen van een aantal looddiefstallen. Deze twee ten laste gelegde feiten hadden niets met elkander te maken, en het zwaartepunt der tenlastelegging lag uiteraard op het ,,doöd door schuld" waarvan de jeugdige appellant beschul digd werd. Als monteur bij een garagebedrijf reed hij in September 1951 met een kraan wagen door Lisse. Door, verkeerd ma noeuvreren verloor hij de macht over het stuur, en reed het trottoir op met het noodlottige gevolg, dat een juist pas serende voetganger tussen de muur van een huis en de kraanwagen werd dood gedrukt. K. was niet in het bezit van een rij bewijs. De rechtbank te 's-Gravenhage ver oordeelde hem tot twee jaar gevange nisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De procureur-generaal was van me ning, dat de roekeloosheid van de jonge man grensde aan voorwaardelijke opzet en dat hij eigenlijk voor galg en rad was opgegroeid. Het reclasseringsrapport velde een gunstig oordeel over hem, doch het rapport van de politie liet een tegengesteld geluid horen. De jeugdge vangenis zou. volgens de procureur-gene raal. van appellant wellicht nog een enigszins bruikbaar mens kunnen ma ken. Mr. Stelwagen, uit Leiden, verdediger van K.„ was niet de mening toegedaan, dat het Hof hier te maken had met een vlegelachtige jongeman, die maar raak rijdt. Hem trof volgens spreker zeker schuld, maar met klem verzocht pleiter een mild oordeel over K. te willen vel len. Advertentie Dir. W. N. WOLTERLNK Bilüerdi.i kstraat la HAARLEM Tel. (K 2500) 11928 inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. Zaterdag 8 December Concertgeb.: Haarlemse Postfanfare. 8 u. Stadsschouwburg: Comedia met „De dood van een handelsreiziger". 8 uur. Zondag 9 December Stadsschouwburg: Comedia met „De dood van een handelsreiziger, 8 uur. Maandag 10 December Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met Zijne Excellentie", 8 uur. BIOSCOPEN: Rembrandt: Captain Horatio Hornblower (14 JJ, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace. Song of the Islands (18 j.), 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het vonnis is geveld (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: We gaan naar Parijs (a. 1.). 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: De Robin Hood van Texas (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur: Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur APOTHEKEN De Zondag-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse apotheken wordt waarge nomen door: fa. Duym en Keur, Keizers straat 6, tel. 10378; Apotheek Begemann en Sneltjes. Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix- apotheek 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel 11990; Margriet. Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7. tel. 28523. R.K. Militair Tehuis „De Burcht", dage lijks de gehele dag geopend. De Open Deur: Inlichtingenbureau over het Rooms-Katholicisme, Kruisweg 25. Spr.- uren: dagelijks (behalve Zondag): 1012 en 14.30—21.00 uur. Advertentie Er is berekend, dat niet minder dan 5o/0 van de Haarlemse bevolking onvol doende is gehuisvest. Dag aan dag ondervinden 8000 volwassenen en kinderen de ellende van de woningnood. Meer dan 1000 jonge mensen moeten de dag van hun huwelijk steeds weer uitstellen. Door geldgebrek staat het gemeente bestuur machteloos. Alleen met aller hulp kan de woningbouw weer op gang komen. Teken daarom in op „Burgerzin 4%". De storting van elke obligatie van 100.kan desgewenst geschieden in termijnen van 2.per week of 10.per maand. Gelegenheid tot inschrijving op alle werkdagen van 1015 en van 1921 uur. (Zaterdags uitsluitend van 10—15 uur) bij: KANTOOR GEMEENTE-ONTVANGER, Pandpoort. DIENSTGEBOUW SPAARNDAM. FIL. STADSBIBLIOTHEEK „HUIS TER ZAANEN". BUR. SCHOOLARTSENDIENST, Rijksstraatweg 250a. JEUGDBIBLIOTHEEK, Schouwtjeslaan 63. CLUBGEB. SPEELTUINVER. OOSTERKWARTIER (van 1015 uur en Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 1921 uur). „De ambtenaren staan thans 30% ach ter bij hun koopkracht van 1939. Wij hebben gevraagd om ons die 30% terug te geven, maar de regering heeft ons dit jaar ter compensatie van de gestegen duurte vijf gulden gegeven. Ondanks deze „kelnersfooi" doen de ambtenaren hun werk toch wel en dat strekt hun tot eer. En als we die 30% erb(j kregen, dan waren we nog te laag. Men vraagt zich wel eens af of het niet beter was de strijdbijl te begraven, wanneer de macht ons uit de handen gewrongen wordt. Het antwoord op deze vraag moet echter be slist ontkennend luiden. Laten ve door vechten tot de overwinning aan ons is en volharden, in ons Katholieke organi satie-ideaal, ondanks alle bittere tegen slagen." Aldus sprak de heer A. Conijn, lid van het A.R.K.A.-hoofdbestuur, op een bij eenkomst van leden van de A.R.K.A., afdeling Haarlem, die gisteravond in hotel De Leeuwerik gehouden werd. De spreker, die het onderwerp „Span ningen tussen lonen en prijzen" behan delde, werd ingeleid door de heer J. Loerakker, voorzitter van de afdeling. Hij herinnerde aan het bezoek, dat hij met nog andere A.R.K.A.-bestuursleden aan Zijne Heiligheid de Paus had ge- T\ e zuinigen zullen nog wat specu- laas en banket bewaard hebben voor de Zondag, hier en daar komt de heiligman nog op visite als een gast, die de trein gemist heeft, maar dan behoort het Sint Nicolaas- feest 1951 voor goed tot het verleden. En nu is er aanleiding om een vraag te stellen, die in bepaalde kringen tel kens weer naar voren komt, maar nooit tot een practisch antwoord heeft ge leid. Dit jaar hebben de Haarlemse kranten geen vei slagen gegeven of foto's opgenomen van de overigens zo blijde aankomsten van overigens ach tenswaardige Sinterklazen Met een enkel woord heb ik er zes weken ge leden minder parlementair op gewe zen, dat men geen potje moet maken van dit kinderfeest terwille van re clame-doeleinden. Een straatvereniging was er zó vroeg bij, dat de kachel bij wijze van spreken nog niet aan was, met als excuus, dat een groot winkelbedrijf de primeur wilde heb ben. Dat bedrijf bekeek de kwestie al zeer commercieel door de Sint zó vroegtijdig te laten recipiëren dat hij weer verdwenen zou zijn als de drukke dagen kwamen. Een week daarna arri veerde de kindervriend in Haarlem- Noord en daar meende men op een verslag te mogen rekenen, omdat zie kenhuizen en kindertehuizen en pas sant bezocht zouden worden. Gelijke monniken, gelijke kappen, redeneerden wijze redacties, ondanks de reacties (U merkt, dat het rijmen nog even blijft sudderen). Nu zullen we niet zo ver waand zijn om te beweren, dat al die intochten weinig effect sorteerden om dat de kranten geen enthousiast ver slag met plaatje publiceerden Maar men zou toch duvelsgraag een en ander zwart op wit gezien hebben. Zijn wij dan tegen Sinterklaas? Tegen blij de inkomsten per boot, per Jan Ple zier of met behulp van een schimmel? Geenszins. Wij zijn echter tegen het misbruik maken van deze figuur, eeuwenlang geëerbiedigd in ons volks leven, terwille van de concurrentie. Amsterdam haalt de Sint in op een wijze, die het tot eer strekt. Tiendui zenden staan langs de wegen om die grootse. kleurrijke en inderdaad sprookjesachtige stoet gade te slaan, zelfs als het bakstenen regent. Waarom is dat in Haarlem niet mogelijk? Ge steld, dat een vereniging als Haarlem's Bloei zich ook voor dit doel inspant, zouden de particuliere organisatoren dan meewerken, met opoffering van eigen belangen? Het is echter niet noodzakelijk, dat die eigen belangen weggevaagd worden, want na de blijde incomste en een officiële receptie, vrij van winkel of lunchroom, kan ieder< stadsdeel die zelfde middag een rijtoer organiseren met een eigen hoogwaar digheidsbekleder En zoals het jaar lijkse bloemencorso niet denkbaar is zonder reclame-wagens, kan ook de December-optocht uitgebreid worden, zij het dan met een noodzakelijke af stand tussen de officiële wagens en die van de zakenlieden. Het zal moei lijk blijken. Doch als we het gezamen lijk voor elkaar boksen doen we dui zenden kinderen en hun ouders een zeer groot genoegen. Wie er mee ac- coord wil gaan, schrijve dit aan onder getekende. Wij kunnen dan nog in deze maand December de kiel leggen voor een stoomboot, die het volgend jaar éénmaal uit Spanje in Haarlem zal aankomen, maar dan ook met een luister en een belangstelling, de bloe menstad waardig. Misschien heeft U de dag na pak jesavond in onze courant gele zen, dat vele winkeliers hebben moeten constateren, dat artikelen van goede kwaliteit het veld hebben ge ruimd voor de goedkopere, maar min der duurzame. Nogal wiedes, denkt U, het geld ligt niet meer opgeschept, alles is duur en vijf cadeautjes lijken me'er dan één. ook al is dat van hoog gehalte. En toch speelt ook een andere factor een rol. We veramerikaniseren. Reizigers die veel in de Verenigde Staten komen, weten te vertellen, dat men daar sokken welke gestopt moe ten worden liever in de vuilnisbak werpt en dat men daar overigens een broertje dood heeft aan repareren. Tikt een horloge niet meer, dan is het een voudigste om een winkel binnen te stappen en een nieuw te kopen. Heeft men het ongeluk 'n vlek op een das te maken, dan wil dat zeggen een vlek keloze aanschaffen. Een rijk land kan zich deze noncha lante, quasi-vlotte maniertjes wel eigen maken, maar bij ons moet elke cent tweemaal worden omgekeerd voor we hem uitgeven. En daarom is het juist nü zo jammer, dat we de eigenschap pen van onze voorouders willen of moeten verloochenen. Goedkoop, duur koop, vermanen de oudjes, waarop de jeugd antwoordt: goedkoop of niets. Maar ook al was het geld. aanwezig, zouden ze dan besluiten om een in ventaris aan te schaffen, die de zil veren bruiloft glansrijk zou overleven? De hooggerugde stoel van opa, met onverslijtbaar trijp staat op zolder na een onderdanige dienst van 'n halve eeuw. Uit de gordijnen van oma zijn jongensbroekjes gemaak en de knapen kunnen er mee rossen en glijden. In de linnenkast prijken de vergeelde zuiver linnen textielgoederen. gekocht voor het leven, maar zo zuinig be waard, dat ze nog een generatie mee kunnen. Het zeil, waarop tientallen jaren gelopen was, bracht op de veiling nog een aardig centje op en het tafel kleed beleefde driemaal een terug komende mode. Daar komen w ij aan. We kopen wat, geven geld uit. moeten het na korte tijd opnieuw uitgeven en hebben niet in de gatendat we daardoor steeas armer worden. Liever armer dan je hele leven te kijken naar een penantkastje, een citybag van het soe pelste leer of een vloerbedekking, die je de keel gaat uithangen. Zo zijn we. En het is dus maar goed, dat de mens geen tweehonderd jaar wordt. Hij zou zich doodergeren. uildag, huildag! Juffrouw, dit J\overhemd moet een maat groter zijn en meneer, deze pantoffels zijn twee maten te klein. Laat Marietje nou van d'r tante óók zo'n stenen beesie gekregen hebben. Kan 't geruild worden? Wat, zamme dan neme. Magge we effe goed rondkijke? Pardon juffrouw, ik heb 'n rode das met olauwe spikkeltjes van Sint gekregen, edoch ik draag costuums. die deze kleuren niet verdragen Moeder wil geen nylons met een zwarte naad van achteren, heppu andere? Pietje heeft 'n aapje op een stokje gekregen, maar hij wil liever 'n belleblaaspijp. Mijn vrouw werd verblijd met een doos bon bons, maar die wilde ik graag ruilen voor losse snoepjes, omdat we al dozen genoeg hebben om te vullen en cadeau te geven bij verjaardagen. Deze par fum is nu juist niet mijn reuk. Ze kostte vier zeventiggeeft U mij die van vier twintig, dan zal ik voor die vijftig cent overal in de winkel rond kijken. Ruildagen, huildagen. 'n Standbeeld voor de winkeliers! SPAARNEBABBELAAR. bracht en waarbij de zegen van de H. Vader gevraagd was over het sociale werk van de organisatie. Het hoofdbestuur, aldus de neer Co nijn, staat voor een moeilijke taak. Het heeft niet veel aan te bieden en kan niet voor de dag komen met éclatante successen. Reden tot optimisme is er zeker niet. Het vraagstuk hoe de ambte naren uit het moeras te helpen- is zeer moeilijk en de oplossing ervan vraagt veel beleid. Over onze arbeidsvreugde ligt een schaduw en zelfs de zegen van de H. Vader en de twee encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" kunnen deze niet doen verdwij nen. Altijd zal er een zekere onvoldaan heid blijven, maar dat neemt niet weg, dat de plicht blijft bestaan om ervan te maken wat er van te maken valt. De regering doet niets van betekenis om de schaduw bij de ambtenaren weg te ne men. De classificatie blijft bestaan. Het rapport-Kruyt is als een vijge blaadje. dat de leemte in de redene ringen moet bedekken. Verschillende plaatsen zijn vooruit gegaan door de gemeente-ambtenaren, maar niet door Rijksambtenaren. Een ander punt is de progressie van de heffing op mid delbare en hogere inkomens. Deze is te hoog. Men moet niet zeggen: er is geen geld, maar er is voor jullie geen geld. Er zijn altijd aannemelijke motieven geweest om de salarissen van de ambte naren te laag te houden. Men heeft altijd motieven aangevoerd om deze verlaging acceptabel te maken. De huidige economische politiek in ons land houdt meer rekening met cij fers dan met mensen en. daarom is er ook zoveel critiek op. De hoofdaibeiders hebben geen volwaardig bestaan en kunnen bijna niet meer aan het cultu rele leven deelnemen. Desondanks doen zij hun werk correct en leveren hun aandeel in het grote geheel van arbeids prestaties. Een land echter, dat op die manier zijn cultuur schaadt, brengt schade toe aan het opgroeiend geslacht en pleegt roofbouw op de toekomst. Aldus de heer Conijn aan het einde van zijn beschou wing. Zijn toehoorders dankten de spre ker met een warm applaus en maakten van de gelegenheid gebruik nog enige vragen te stellen. j. J. F„ die Maandag De 61-jarige V» 1-Jfll'bV. - avond 3 December om acht uur door een wielrijder op het Soendaplein werd nuis in niiisieiwa'" wutueii ovei gebracht, is vannacht aan zijn verwon dingen overleden. (Ontleend aan Sursum Corda) Kathedraal St. Bavo (Leidsevaart) 6.30. 7.30 9 (Hoogmis) en II uur. H. Jozef (Jansstraat): 6.45. 8 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Antor-'us van Padua (Nwe Groen markt): 6.30, 7.30. 8.30 (Hoogmis). 10. 11 en 12 uur. H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30. 7.30 8.45. 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 uur Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark weg)': 6.30, 7.45. 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30 7.45. 9 (Hoogmis) en 11 uur. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6.15 7.30. 9.00. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30.7.30. 8.30 9 45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenheid. (Bloemendaal 7 8.30 (Hoogmis). 10.15 en 11.30 uur. H. Sacrament (Bloemendaal): 7.30 u. 10.15 uur (Hoogmis) O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvanger (Overveen): 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 uur eri 11.30 uur. H. Anton nis van Padua (Aerdenhout): 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15 8.45, 10 en 11.45 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemste de): 7, 8.30 10.15 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort): 7, 8.30 en 10 u. H. Adelbertus (Spaarndam): 7-30 en 10.u. (Hoogmis). Vrijdagmiddag is bij wflze van proef (1e nieuwe ..stoomreiniger" van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden in gebruik gesteld om waarschijnlijk d< volgende week Maandag definitief ir het reinigingsproces te worden opge nomen. De I.M.C.-Cleaner, zoals hij of ficieel heet. is een Amerikaans product, in België vervaardigd en reeds op veie plaatsen in ons land in gebruik, in hoofdzaak in fabrieken, waar men veel vet moet wegspuiten en vooral ook voor fcet reinigen van vleeswagens. In Bel gië heeft men er de schone naam van „stoom-kuismachien" voor, terwijl men het in Nederland voorlopig maar houdt op de betiteling ..stoomreiniger", al is hij bepaaldelijk niet bedoeld om stoom te reinigen. Een electro-motor pompt het water, dat via de waterleiding wordt aange voerd, rond naar een reservoir om voorverwarmd te worden. Deze ver warming geschiedt met petroleum, waarvoor boven op de machine een uit laat is geconstrueerd, die doet denken aan de glimmende ronde bussen van In een uitvoerig raadsstuk bieden B. en W. de raad een taxiverordening aan, in verband met de wet autovervoer- personen. De standplaatsen op het Sta tionsplein, de Grote Markt en de Tem peliersstraat worden nu speciaal ge noemd en geregeld. Nieuw is een be paling, dat een chauffeur van een ver gunninghouder na het volbrengen van elke rit een z.g. rittenstaat moet invul len. welke voldoet aan de eisen van de politie. Tot nu toe behoefden de tarie ven de goedkeuring van B- en W. en mochten er geen veranderingen plaats hebben buiten hun toestemming. In de nieuwe verordening is de mogelijkheid open gelaten voor het gemeentebestuur om de tarieven vast te stellen. Daar er nog steeds geen eenheid onder de be trokkenen tot stand kan komen, kan deze bevoegdheid in een bepaalde situa tie van groot belang zijn. De tarieven van het vervoer buiten de gemeente vallen buiten de competentie van B. en W. Er zijn echter te dien aanzien lan delijke afspraken. Ook is een beslissing opgenomen be treffende het verlenen, innemen of in trekken van chauffeursvergunningen. De bedoeling daarvan is de betrokke nen op dit punt enige grotere rechts zekerheid te verschaffen- In de toestand van het taxibedrijf is dit jaar weinig verandering gekomen, althans een stilstand in de achteruit gang. De regeling met de standplaatsen op het station voldoet goed. Toch zijn van de 91 huurauto's, waarvoor een vergunning is verleend, er slechts 72 in gebruik. Verschillende kleine bedrijven zijn gecombineerd dan wel opgegaan in grotere ondernemingen. Het element van de klantenbundeling wensen B. en W. zeker niet te negeren. Een onge rechtvaardigde of lichtvaardige uitbrei ding van het wagenpark behoeft in Haarlem niet te worden gevreesd. Een gedragslijn, die gebaseerd is op gecon troleerde vrijheid, is voor Haarlem het meest verkieslijk. Er bestaat geen be zwaar tegen het in gebruik nemen van de mobilofoon in het taxibedrijf. Zoals wij deze week meldden zou vanmorgen de voormalige Zoll-Sekre- tar bij het Schutzkommando in Noord- Holland, W. F. E. Fischer, voor de bij zondere kamer te Haarlem terechtstaan. Fischer werd beschuldigd van diefstalen plundering in N.-Holland. De zaak te gen deze verdachte is echter uitgesteld, daar hij vanmorgen niet op de zitting was verschenen en cr geen zekerheid be staat of de dagvaarding aan hem is uit gereikt. Er is evenmin bericht van Buitenlandse Zaken hierover ontvangen. De Haarlemse recherche heeft gister middag de 29-jarige schilder P. D. en de 37-jarige schilder A. O. aangehouden. Het tweetal wordt ervan verdacht de inbraak, welke in de nacht van 4 op 5 December- in een mode-atelier aan het Zuiderbuitenspaarne plaats vond, te hebben gepleegd. Er werden toen 12 da mesmantels ter waarde van achthonderd gulden in totaal ontvreemd. P- D. probeerde gisteren vijf van deze mantels te verkopen. Hierdoor werd hij aangehouden. Elf van de twaalf mantels zijn in beslag genomen. Op de kruising Kleverlaan-Velser- straat-Marnixstraat vond gistermiddag om twee uur een aanrijding plaats tus sen een uit de Velserstraat komende vrachtauto en een uit de Marnixstraat komende bestelwagen. De bestuurder van de vrachtwagen gaf aan de 37-jari- ge kantoorbediende H. F. v. B., die de bestelwagen bestuurde, geen voorrang. De naast v. B. zittende 31-jarige sociale werkster F. P. werd uit de auto geslin gerd. Zij liep een diepe snij wonde op in het onderbeen. De auto vloog in brand, doch v. B. wist het vuur zelf te blussen. In de loop van de volgende week zul len talrijke medewerkers(sters) van de K.A.B. en K.A.V. kring West een inza meling houden in het kader van de Kerstactie 1951, zoals aangekondigd in het winterprogramma voor deze kring. Van 11 t/m 18 December zal bij alle K.AJ3.-leden worden geïnformeerd of voor deze actie iets kan worden afge staan hetzij in natura, hetzij in geld, ter wijl daarna van de vrijwillig aangebo den medewerking gebruik zal worden gemaakt om de ontvangen goederen eventueel een opknappertje te geven, te sorteren, te verpakken en te verzenden naar die leden der KAB van kring West, die voor een geschenkpakket in aanmer king komen. Indien u reeds beslist heeft wat u zult geven, houdt dit dan gereed; weet u het nog niet, kijk dan even na wat u voor dit sympathieke doel kunt missen. Met aller medewerking zal deze actie die van het vorige jaar overtreffen. GEBOREN: J. H. B. Schroder—de Wilde, z; H. J. Marijnenvan Berkel, z; E. M. M. JansenCassé, z; C. M. de GraafDekker, d: D. M. Muller Dijkstra, d; S. J- PietersenLangelaan, d; L. M. NijhuisNelis, d; C. Appel manIngerman, d; A. MolVeldman, d; M. W. van StraatenSmit, d; P. M. FranseMoerkerk, d; J. de Jongvan der Sluijs, d. OVERLEDEN: H. E. M. van Pampus, 8 d„ Kamperlaan; A. A. de Graaff, 86 j., Ripperdapark; J. L. Brakel, 79 j., Westerhoutpark; J. E. van Zutphen Ruifrok, 76 j., Staten Bolwerk. een ijscowagen. Volgens een geyser- systeem wordt het water aan de kook gebracht en deze stoom wordt dan on der een druk van 10 atmosfeer naar de sproeier geperst. Via een afzonderlijke tank is het bovendien mog-alijk de stoom te vermeugea met een desinfec terend middel. De I.M.C.-Cleaner is op allerlei ma nieren beschermd tegen overdruk. Komt namelijk de druk boven 10 at mosfeer, dan schakelt automatisch de petroleumpomp uit. terwijl ook de waterpomp zijn werk staakt. En voor het geval deze veiligheid niet zou wer ken. is in de machine nog een smelt- prop geplaatst, die precies hetzelfde doet als de zekering bij de electriciteits- meter. Voor het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden betekent deze stoomreiniger een belangrijke aanwinst, die zijn geld spoedig opgebracht zal hebben door de snelheid en doeltreffendheid, waarmee hij werkt. Dagelijks worden in de hal len de gebruikte viskisten met een slang op de waterleiding schoonge spoeld en enkele malen per jaar kregen zij een extra beurt, wanneer zij stuk voor stuk werden schoongeboend. Wat dit betekent, wordt pas goed duidelijk, wanneer men bedenkt, dat er zo'n 8.Ó00 viskisten regelmatig in gebruik zijn, zodat er enkele malen per jaar 8.ÓOO kisten met de hand moesten worden ge boend. Het dagelijks schoonspoelen met de waterstraal blijft normaal, doorgaan maar het boenen wordt overgenomen door de machine. Niet alleen doet hij het werk sneller, maar het zal tevens doeltreffender kunnen geschieden door de kracht, waarmee de met een desin fectans gemengde stoom tegen het hout in de hoekjes en naden wordt gedre ven. Door deze aankoop van het Staats vissershavenbedrijf is IJmuiden de eer ste vissershaven in ons land, die over een dergelijke apparatuur beschikt. Wel werd onlangs ook in Scheveningen een demonstratie gegeven, maar tot de aan koop werd daar noig niet besloten. Op deze manier werkt dus ook de overheid mee om tot een zo hygiënisch mogelijke behandeling van een zo uitermate kwetsbaar artikel als vis is, te komen, een medewerking, waarmee het gehele visserg bedrijf gebaat is. De wedstrijd Rapid 2—HBC 1 is omge zet in HBC 1Rapid 2 en wordt Maandag 10 Sept. gespeeld in de Jacobaschool aan de Lanckhorstlaan te Heemstede. Woens dag 12 Sept. speelt HBC tegen ..Heemstede" eveneens in de Jacobaschool. Beide wed strijden vangen aan om 20.00 uur. Op 24 December wordt om half vijf de Kersttentoonsteiling van bloemen tn Bloemlust te Lisse geopend. Er zullen verschillende verrassingen betreffende de vroegbroei zijn. Op eerste Kerstdag is de tentoon stelling gesloten. Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 165, Santpoort, tel. 8310. Apotheken (ook nachtdienst): Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, tel. K 2500 - 22181. Donderdag 20 December zal het Mi nerva-theater aan de Binnenweg in Heemstede officieel zijn poorten openen. De R.K. Toneelvereniging „Door Een dracht Sterk" zal op 22 en 23 Decem ber voor de leden van de Kath. Arbei dersbeweging en hun familieleden nog maals opvoeren het bekende spel van Felix Timmermans „En waar de sterre bleef stille staan" Voor deze opvoe ring kunnen a.s. Zondag van 11.30 uur tot 13 uur kaarten worden afgehaald aan het R.K. Verenigingsgebouw, He renweg, Parochiehuis O. L. Vr. Hemel vaart, Achterweg 22 en bij de heren G. Brouwer. Talmastraat 4 en P. van Kimminade Vijfherenstraat 16 De stij ging van de kosten voor deze opvoe ringen is oorzaak, dat voor de kaarten een kleine vergoeding betaald moet worden, te voldoen bij het afhalen. De Zondagsdiensten voor artsen, wor den op 9 December waargenomen door dr. J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32. tel. 38032, en dr. A. J. van Raven- swaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel. Jac de Witstraat 9. tel 34673. Gopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 38320. De jeugdraad houdt Woensdag a.s. haar 2e Klaverjasavond in het paro chiehuis. Achterweg 22. Er wordt ge speeld om prachtige prijzen. Gisteravond om half elf haalde de be stuurder van een personenauto op de Bentveldseweg zulke vreemde capriolen uit, dat de wagen bijna kantelde. De auto kwam gelukkig weer op zijn vier wielen terecht maar een van de jonge lui. die in de auto waren gezeten was er uit gevallen. Met een hersenschud ding ligt hij in het Marinehospitaal. Op het feest van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangenis overleed, na een voorbeeldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze dierbare confrater, de Zeereer- waarde Pater fr. dr. LUDOVICUS MARIA FRANCISCUS DANIËLS O.P. oud-leraar van het St. Dominicus College, in de ouderdom van 66 jaar. Namens de confraters: Pastoor C. J. Bollen O.P. De Metten zullen gehou den worden in de kerk van de H. Dominicus te Amsterdam, Spuistraat 12, Dinsdagavond om 7.30 u. Woensdag 10.15 uur Lau den, waarna om 10.30 uur de plechtige Uitvaart. De begrafenis zal plaats heb ben om 3.30 uur op het Kloosterkerkhof van het Albertinum te Nijmegen. Wij bevelen de ziel van de overledene in Uw H.H. Missen en gebeden aan. Amsterdam, 8 Dec. 1951.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2