Na 250 jaar roemrijke traditie hersteld „Ausweisen tegen geld verstrekt Taxi? 18000 CENTRALE VERWARMING Mgr. Huibers leest gelukwens van Z.H. de Paus voor Oosterse mis in Bloemendaal In enige gevallen kwam er echter van de vrijstellingen niets terecht stadhouderskade it* Amsterdam tel. 27100 Haven- en kadegelden jn Haarlem worden gewijzigd KATHEDRALE KOORSCHOOL GEOPEND HERINGA WUTHRICH GROEN Co. MAANDAG 10 DECEMBER 1951 PAGINA 2 HET INTELLIGENTE BRUIDSPAAR Voormalig hoofdcommies van Soc. Zaken voor gerecht Sint Christoffel Zilveren jubileum Burgerlijke Stand Snel en sportief. Onovertroffen rijgenot. „Woord en klank rond het Kerstgebeuren" St. Adelbertvereniging R.K. E.H.B.O. „St. Bernardus" WASSERIJ DUYN Nieuwe berekening van tariej voor woonschepen Trekkingslij sten Herw. Levenskracht Ned. Gladiolusvereniging bestaat 40 jaar Auto botste tegen boom Voetganger in Nagtzaam- straat aangereden Haerlems Studenten Gildt R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek BLOEMENDAAL TEL. 22143 Sint Nicolaasfeest voor kinderen N.Z.H. f Uniforme vuilnis emmers Waterstanden Dankbaarheid van „Margriet" heemstede Vergadering Kath. Volks partij R.K. Verenigingsgebouw 'li TIP VAN BOOTZ Concert „Haarlemse Postfanfare" Waterpolo-resultaten Biljartcompetitie F.B.H.O. „De eeuwige romance" ZANDVOORT Woning voor burgemeester? Collecte voor Italië Motorschip vermist De koorschool ..St. Bavo" te Haarlem is Zaterdagmiddag door mgr. Hu'ibers ingewijd en geopend. Kerkelijke en burgerlijke autoriteiten woonden de plech tigheid bij. Mgr. Huibers temidden van de leerlingen. Links de dirigent dr. Kat. In de deuropening burgemeester Cremers van Haarlem. De Koorschool van de Kathedraal St. Bavo te Haarlem is de eerste in ons land sinds de Reformatie en daaruit 'is mede de grote belangstelling te verklagen bij de opening op Zaterdag 8 December, de feestdag van Maria Onbevlekte Ont vangenis. Uit Vaticaanstad werd een telegram met de Pauselijke Zegen ontvan gen, de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, zegende de school in en gewaagde van de schoonste toekomst-verwachtingen; de burgemeester van Haarlem excuseerde het oponthoud van de goedkeuring tengevolge van admi nistratief-juridische overwegingen. Dr. Walter Boer bood namens de regering gelukwensen aan en de voorzitter van de Stichting, de heer C. Ooms, sprak daarna het woord „rijkssubsidie" uit, daarbij bewijzende, dat de wens inderdaad de vader van de gedachte kan zijn. En tussen deze kernachtige speechen lieten de koorknapen hóren, waartoe de directeur dr. A. Kat hen gebracht heeft. Klokslag twee uur trad de bisschop binnen in gezelschap van zijn secreta ris, dr. M. de Jong. In het grote les lokaal zegende mgr. Huibers de kruis beelden en daarna het gebouw. Naast bovengenoemde autoriteiten waren aanwezig mgr. J. M. Groot, vicaris- generaal, mgr. H. J. van Deursen, prae- ses van Warmond, deken J. J. A. Kuilman, plebaan H. Agterof, wethou der A. Angenent, de bestuursleden van de Stichting met hun dames, leden van het kerkbestuur, de verdedigster van de Stichting in de gemeenteraad mej. A. Bolsius, de verdediger voor de recht bank, mr. dr. F. A. Bijvoet e.a. Na deze liturgische plechtigheid uitte de heer C. Ooms namens het bestuur de dank baarheid jegens de bisschop en de an dere aanwezigen en stelde vast, dat dank zij Gods zegen en de financiële en morele steun van velen de Koor school tot stand kon komen. Hij wees er op, dat er koorscholen zijn in Italië, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk en Engeland, ja dat zelfs een dergelijke school in Praag de revolutie overleefd heeft. In ons land werden zij tijdens de beeldenstorm weggevaagd, boewei in 1700 in Roermond enkele choranten nog wel doel nastreefden. Na 250 jaar is in Haarlem een traditie hersteld. De school is bedoeld voor 35 leerlingen, van wie 15 intern, die gewoon laser onderwijs ontvangen volgens het Dal ton-systeem en die verder, zoals dr. Kat verklaarde, gevormd zullen worden in de Liturgie, in de Heilige Muziek en een ontwikkeling krijgen, die hen tot ver standige, bruikbare mensen in de maat schappij zal maken. De schutspatronen zijn St. Caecilia, St. Gregorius en St. Benedictus en onder Maria's be scherming moge het onderwijs gedijen besloot spr. zijn :nleidend woord. De bisschop gewaagde van een dag van grote betekenis. De thans ingewijde school is een unicum in ons vaderland, de bekroning van lange, moeizame voorbereidingen en van de goede zorgen van dr. Kat, het bestuur en vele lief hebbers van liturgie en muziek. Ik heb er de beste en schoonste verwachtingen van, verklaarde mgr. Huibers, die ver volgens uit de encycliek „Mediator Dei" aanhaalde, wat de Paus zegt over de muziek in dienst van de kerk, over het Gregoriaans en de moderne muziek en zang, die niet geweerd behoeven re worden als ze op goede bodem gezaaid zijn. Deze koorschool, ging de bisschop voort, is niet alleen een' voorbeeld voor de stad en het diocees, maar voor het gehele land. Het was Monseigneur vervolgens een vreugde een juist ontvangen telegram uit Vaticaanstad te kunnen voorlezen. Het luidt, uit het Frans vertaald, als volgt: Bij gelegenheid van de inwij ding van de „Koorschool van de Ka thedraal St. Bavo", geeft de Heilige Vader van ganser harte een bewijs van belangstelling aan de verdienstelijke directeur, Rev. Louis Kat, de leer meesters en de leerlingen. De groei moge overvloedig zijn ten bate van de katholieke cultuur, waarvoor gaarne de Pauselijke Zegen gegeven wordt. (On dertekening: kardinaal Montini). Dr. Walter Boer bracht de gelukwen sen over van de minister en de staats secretaris en was gaarne naar Haarlem gekomen, daar hij als inspecteur van het muziekonderwijs dikwijls in aan raking komt met de muzikale vorming van de jeugd tussen 8 en 12 jaar. Een mooie traditie wordt hervat, aldus spre ker, maar laat men alleen het mooie overnemen en de roede, die vroeger graag gehanteerd werd, in de kast la- ten. Nadc' het koor „Adoramus" van Or lando di Lasso gezongen had, kreeg mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, het woord. „Ik ben hier gekomen", aidus spreker, „om de ge lukwensen van het gemeentebestuur aan te bieden, maar ook om een mis verstand recht te zetten. Ik kan me voorstellen, dat onder de aanwezige voorstanders van deze mooie instelling enkelen zijn, die menen, dat bij de er kenning door het gemeentebestuur iets pijnlijkg is geschied. Daarom zij er aan herinnerd, dat voor deze erkenning twee factoren golden, n.l. of hier spra ke was van een bijzonder geval en of er gewichtige omstandigheden aanwe zig waren. Daarover waren allen het niet eens, maar van een bewuste te genwerking was geen sprake. Zie net ontstane oponthoud als een vervelend uitvloeisel van administratief-juridische overwegingen." Spr. bracht hulde aan dr. Kat. die .iaar in jaar uit op en naast de kansel volhield en zo warm voor de zaak liep, dat anderen met hem op tem peratuur kwamen. „Haarlem mag trots op deze school zijn. Velen zullen genie ten van de zang van deze knapen met meer dan middelmatige aanleg, die zoveel voor hun toekomst ontvangen." Het koor zong vervolgens „Mijn lief- ke komt tot *J", waarna de secretaris, de heer R. Schlatmann. enige tele grammen voorlag van eerbiedwaardige koorscholen in het buitenland: de Fé- dération Internationale des petits chan teurs te Parijs, de school te Dij on en aan de Cote d'Azur met de wens zo spoedig mogelijk in Nice te komen. In zijn dankwoord zeide de heer Ooms tot de vertegenwoordiger van de mi nister niet over subsidie te willen spreken en tot de burgemeester, dat het oponthoud slechts een wolkje was en dat hem administratieve moeilijk heden via de overheid niet onbekend zijn. De genodigden bezichtigden tenslotte het huis en uitten vooral hun bewon dering voor de twee glas-in-lood-ramen triptiekenvan de Haarlemse kunste naar Frans Balendong. In het ene wordt de lof van St. Caecilia bezongen en op het andere wordt tot uitdrukking gebracht, hoe de kinderen op Palm zondag Christus toezingen: Hosanna filio David. Onze kunstrecensent komt hierop nader terug. De Haarlemse Koor school heeft een gewaardeerde kracht in mej. A. Brosi, Zij heeft de leiding van het huis en de verzor ging van de jon- gen* in handen, terwijl een gedeelte van de muzikale opleiding eveneens tot haar taak be hoort. BIOSCOPEN: Rembrandt: Captain Horatio Hornblower (14 .1 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Song of the Islands (18 j.), 2, 4 15, 7 én 9.15 uur. Luxor: Het vonnis is geveld (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: We gaan naar Parijs (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: De Robin Hood van Texas (.14 j-). 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 10 December StadsschouwburgDe Haagse Comedie met „Zijne Excellentie", 8 uur. Dinsdag 11 December Stadsschouwburg: Ludamus met „Blijde dagen", 8 uur. Concertgebouw: H.O.V.-concert o.l.v. Toon Verhey en m.m.v. Monique Haas, piano, 8 u. Pater Methodius Cap., die jaren lang in Rusland is werkzaam geweest, zal Woensdagochtend na het Communie- uitreiken van half zeven in de parochie kerk van Bloemendaal de H. Mis op dragen volgens de Slavisch-Byzantijnse Ritus. Een speciaal koor zal daarbij de lilurgisthe gezangen verzorgen. Ter in leiding zal pater Methodius Dinsdag avond om acht uur in de parochiekerk een toelichting geven op de ceremoniën in deze Ritus. Advertentie laat zich niet beperken in het kiezen van een stadhuisfotograaf. Het neemt bijtijds maatregelen en maakt VOOR HET IN ONDER TROUW GAAT een afspraak met de fotograaf ZIJNER KEUZE. Daarna levert het, de aan hem uitge reikte kaart, OP DE DAG VAN ONDERTROUW bij de ambtenaar in. De onderstaande specialisten ver strekken gaarne inlichtingen. Ned. Fotogr. Patr. Ver. afd. Haarlem, Sectie Reportagefotografen: Scherpenhuyzen Walbrecht. Spaarnwouderstr. 21, Tel. 15551 Luit Boersma, Stuyvesantplein 6, Tel. 22303 Foto Riejo, Rijksstraatweg 161, Tel. 25637 Gé Bosch, Breestraat 6, Tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstraatweg 206, Tel. 24050 Gé Leenheer. Zaanenlaan 131, Tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277. Överveen, Tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, Tel. 17818. Voor de Bijzondere Strafkamer van de Haarlemse rechtbank stond Za terdag de 48-jarige kantoorbediende J. A. C. K. terecht, die in de bezettings jaren hoofdcommies op het Departe ment van Sociale Zaken was Hij was toen werkzaam op de wachtgeldafdeling en kwam in contact met diverse perso nen, die kans hadden naar Duitsland tc moeten gaan werken in het kader van de „arbeidsinzet". Om aan deze uitzen ding naar Duitsland te ontkomen zou den deze mensen door hem van „aus weisen" voorzien worden. Zij moesten echter een behoorlijk bedrag betalen, alvorens het belangrijke papier in hun handen kwam. Dit geld was, zoals ge zegd werd, niet voor hem en zijn mee werkende collega bestemd, maar voor illegale doeleinden. De betrokkenen zagen echter vergeefs uit naar de be loofde „ausweis". Het begeerde papier tje kwam niet, terwijl het gevraagde geld toch overhandigd was. Na de oorlog moest K. terecht staan en werd veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. De raad van cassatie vernietigde het vonnis. De zaak werd verwezen naar de Bijzondere Haarlemse Strafkamer. Weer passeerden de verklaringen van een lange rij getuigen de revue. De voorzitter van de landelijke ere-raad der illegaliteit legde verklaringen af over de activiteiten van de verdachte in de illegaliteit. Deze waren begonnen in 1941. Men was tot de conclusie geko men, dat de verdachte vele goede dien sten bewezen had aan Joden. Hij werkte niet in organisatie-verband, maar op zich zelf en nam door zijn contacten o.a met illegale groepen een vertrouwens positie in bij de mensen. De indruk van de ere-raad is, dat de verdachte bona fide de oorlog ingegaan is. Het aanne men van geld voor levering van per soonsbewijzen was zeker niet onwaar dig, ook niet voor ongeorganiseerden Volgens de mening van de ere-raad moeten de motieven van de verdachte tot het doen van illegaal werk gezocht Advertentie HAARLEM TELEVISIE-DEMONSTRATIES Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak Vrijdag 7 December hield de afd. Haar lem van St. Christoffel haar maandelijk se vergadering in Hotel Royal. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat het jammer is, dat de jonge vertegen woordigers zo slecht naar een vergade ring zijn te krijgen. Vooral deze avond was er veel voor de opgroeiende verte genwoordiger te leren geweest. De heer Paagman hield een zeer interessante in leiding over tact of tactiek op reis. Van de gelegenheid tot vragen stellen en gedachtenwisseling werd ruimschoots gebruik gemaakt. De geestelijk adviseur kap. v. d. Plas sprak over „Adventsgedachten". Hieruit bleek, dat ook de vertegenwoordiger met zijn gedrukt en gejaagd leven toch nog wel gelegenheid heeft, zich voor te be reiden op het Kerstfeest. 12 December herdenkt de heer B. J. M. van Dijk, Bastiaanstraat 56, Haarlem de dag dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Droste's Cacao- en Cho coladefabrieken te Haarlem. GEBOREN: E. H. Schous—Kenselaar, z; G. ter Maat—Noordhuis, z; M. C. T. Peters—Hankel, z; C. E. Langeveld— Philippo, d; C. J. SpaargarenMelchior, d; A. ter Borgvan der Velde, d. OVERLEDEN: K. Koper—van der Werff, 68 j; E. F. M. van Piere, 4 m; B. Fledderman, 53 j. Advertentie ImporteurJ. Leonard Lang Het duo Simon Halie, piano en Jaap Engeïberts, voordracht, welk duo het vorig jaar onder auspiciën van de Haar lemse Kunstgemeenschap te Haarlem debuteerde, zal op Tweede Kerstdag des namiddags wederom te Haarlem optre den in een programma getiteld „Woord en klank rond het Kerstgebeuren". Het programma omvat o.a. werken van Joh. Seb. Bach. G. F. Handel, W. A. Mozart, Fr. Schubert en van Joost van den Von del, J. H. Leopold, Anton van Duinker ken, Bertus Aatjes en van Selma Lager- löf. Het programma wordt gegeven in het Frans Halsmuseum. Dc leden van de St. Adelbertusvereni- ging worden met hun dames in de ge legenheid gesteld om Zaterdag 15 De cember 's middags drie uur een rond gang te maken in het Bisschoppelijk Museum. De rondleiding geschiedt o.l.v. de directeur van dit museum, mgr. prof. J. J. Henneman. Willen de gediplomeerde leden er goe de nota van nemen, dat dr. M. C. Hil- brink morgen, Dinsdagavond 11 Decem ber zijn maandelijkse lezing houdt. De oefenavond van 28 December ver valt, daar het voor vele leden moeilijk zal zijn zich in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar vrij te maken. Advertentie Advertentie YMSTKRlï AM SF V.VAHT 20 Tl I. 1105? In 1934 werden de verordeningen, regelende de heffing en invordering van haven- en kadegeld in Haarlem, voor de laatste maal herzien, zodat B. en W. alle aanleiding hebben gevonden, gezien althans de aanzienlijke conjunc tuurwijzigingen in de loop der jaren enkele tarieven te veranderen. Dat zal ongeveer op het volgende neerkomen. Een afzonderlijk tarief wordt gemaakt voor vaartuigen voor personenvervoer, waarbij onderscheid gemaakt wordt tus sen vaartuigen met vervoer binnen de gemeente en die voor vervoer naar plaatsen buiten de gemeente. B. en W. merken op, dat het niet in de bedoeling ligt het verkeer met vrachtvaartuigen zwaarder te belasten, zodat de tarieven voor deze categorie niet worden gewijzigd. In verschillende gemeenten waar ha vengeld geheven wordt ligt het tarief voor schepen voor personenvervoer ge middeld 50 pet. hoger dan voor schepen bestemd voor goederenvervoer. Eerst genoemde vaartuigen, welke meestal vrij grote afmetingen hebben, hebben naar verhouding tot deze afmetingen weinig laadvermogen en slechts een ge ringe inhoudsgrootte. Deze doorgaans geringe tonnenmaat in aanmerking nemende, achten B. en W. het billijk voor deze vaartuigen een minimum havengeld te bepalen, berekend naar 10 kubieke mter inhoud. Voor niet in Haarlem gestationneerde pleziervaartuigen, welke op doorvaart zijn, is noch havengeld noch precario recht verschuldigd. Daar deze categorie van kleine vaartuigen van minder dan 7 ton inhoud, evenals de grotere sche pen, gebruik maken van de wateren, kaden en meergelegenheden en van het gratis beschikbaar stellen van drink water menen B. en W., dat het billijk is. dat ook voor deze kleinere vaartui gen havengeld wordt geheven, zoals dit in andere gemeenten geschiedt. Tengevolge van de heersende woning nood wordt de laatste jaren meer dan vroeger het geval was gebruik gemaakt van woonschepen. Het karakter van de woonschepenhaven heeft tengevolge van deze omstandigheid een belangrijke wijziging ondergaan; de bevolking be staat thans voor tachtig procent uit burgers, die werkzaam zijn in verschil lende industrieën in Haarlem en omge ving. In de thans geldende verordening wordt voor de berekening van haven geld de tonnenmaat in aanmerking ge nomen. Deze schepen hebben echter door de zeer laag aangebrachte afvoeren een zo geringe inzinking, dat een bere- kening naar de inhoud weinig of niets oplevert. Aangezien aan de woonsche penhaven belangrijke bedragen besteed zijn, en als gevolg van het aanbren gen van nieuwe steigers nog besteed zullen worden, komt het B. en W. billijk voor, dat een andere regeling voor de berekening van havengeld wordt ge volgd. In navolging van verschillende andere gemeenten menen zij, dat de lengte van de schepen een juistere maatstaf vormt. De toestand wordt hierdoor zo, dat voor een vaartuig, dat voorheen een inhoud had van dertig ton. waarvoor per jaar f 48 moest worden be taald, doch dat als gevolg van een her meting na het aanbrengen van wijzigin gen op tien ton komt, waarvoor slechts f 13 per jaar verschuldigd is, door invoering van het door B. en W. voorgestelde tarief bij een lengte var vijftien meter f37.50 moet worden be taald. Bij de beoordeling van net nieuwe tarief mag niet over het hoofd worden gezien, dat de bewoners van woonsche pen aan verschillende heffingen, zoals personele belasting, grondbelasting en straatbelasting, niet meebetalen. Voor een ligplaats buiten de woonschepen haven is het voorgestelde tarief even eens niet te hoog te noemen in aanmer king nemende, dat voor ligplaatsen voor woonschepen in Amsterdam tot f 5 per week. in Rotterdam f2.50 per week en in Dordrecht 18 per maand wordt ge heven. Advertentie Van de nationale loterij van Herwon nen Levenskracht, waarvan 29 Nov. j.l. de trekking plaats vond, zijn thans trekkingslijsten verschenen. Deze trek- kingslijsten liggen ter inzage bij de be stuursleden van het plaatselijk comité en in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. De Nederlandse gladiolusvereniging bestaat 40 jaar en ter gelegenheid hier van wordt 18 December om half vijf 's middags een receptie gehouden in restaurant Brinkmann, Grote Markt. De bestuurder van een bestelauto moest gistermiddag om kwart over twaalf op het Prinsen Bolwerk uitwijken voor een geheel links van de weg rijden-, de fietser. De chauffeur had een slecht zicht door het slechte weer en doordat de voorruit van zijn auto stoffig was en geen ruitenwisser had. Hij reed tegen een in het midden van de weg staand boom en kreeg bij de botsing schaafwon den aan het gezicht. Zijn echtgenote, die naast hem zat. liep snijwonden op aan haar neus en een wond aan de linker knie. Beiden werden naar het Grot- Gasthuis vervoerd. De zwaar beschadig de auto moest met een kraanwagen wor den weggesleept. De wielrijder is onbe kend gebleven. In de nacht van Zaterdag op Zondag om 10 minuten over twaalf werd een 55-jarige voetganger in de Nagtzaam- straat door een auto gegrepen. De man stak de weg' over en keerde plotseling halverwege terug. Hij viel over het lin kerspatbord van de auto op het wegdek en kreeg een grote wond aan het ach terhoofd, een ontwrichte schouder en vermoedelijk een hersenschudding. Het slachtoffer is naar het Grote Gasthuis vervoerd. Woensdagavond 12 December om ne gen uur zal dr. C. Spoelder op de Socië teit „Stadsdoelen" een lezing houden over „Grieks Denken". Voor belangstel lenden zijn introducties te verkrijgen bij de heer G. F. de Clerck, Emmalaan 3, Haarlem. Nederlandse romans, opgenomen in de catalogus van de R. K. Openbare Lees zaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70: Anna Blaman. Ram Horna en andere verhalen. F. Bordewijk. Studiën in volksstructuur. Ina Boudier—Bakker. Heiligdom van 't hart. Steven De Broey. De Lord-kanselier. Het leven en de marteldood van Thomas More. Cor Bruyn. De overgang van Dieuwertje Stam; Twee Kerstavond-vertellingen. F. de Clercq Zub Li. Sietske. Roman uit de schipperswereld voor oudere meisjes. Robert Franquinet. Mijn hart zal niet vrezen. Jan de Hartog. Thalassa. Claire Lennart. Serenade uit de verte. Jeanne van Schaik-Willing. Nachtvorst. Leni Verschoor. De blauwtjes zwer men uit. Ongeveer driehonderd en vijftig kinderen zaten Zaterdagmiddag in grote spanning in het Krelagehuis de komst van Sint Nicolaas af te wachten. Alvorens de Goedheiligman weer naar Spanje vertrekt, wilde hij namelijk nog een klein bezoekje brengen aan de kinderen van het N.Z.H.-personeel. Zo als ieder jaar is ook ditmaal dit Sinter klaasfeest zeer goed geslaagd. Om de kinderen prettig bezig te hou den en hun misschien aanwezige angst voor Zwarte Piet wat te doen verge ten, speelde het accordeonensemble De Haan een zeer populair en actueel re pertoire af. De kinderen luisterden met aandacht en zongen, wanneer ze de woorden kenden, hardop mee. Voorts was de goochelaar mr. Lawoe de held van de drg. Hij toverde niet al leen met de traditionele hoge hoed maar ook met ringen, zakdoekjes, lap jes en zelfs een parapluie. Zijn toeren waren zeer aantrekkelijk en de kinde ren hebben zich geen ogenblik ver veeld. Niet minder mooi vonden de kleine toeschouwers de poppenkastvoor stelling, die eveneens door mr. La woe verzorgd werd. Het was tegen vijf uur, toen de lang verwachte Sint Nicolaas, gevolgd door zijn trouwe Zwarte Piet, de zaal inschreed. Ogenblikkelijk hieven de kinderen een luid gezang aan. Toen de Sint in zijn zetel had plaats genomen, liet hij verschillende kinderen bij zich komen, die hij, a] naar het uitkwam een kleine berisping of een pluimpje gaf. Met gulle hand werd er snoep en speelgoed uitgereikt. Nadat Sint was vetrokken, werd er tot besluit van de middag een grap pige film vertoond. Met enige verwondering las ik het bericht in de N. H. C. van Vrijdag j.l. inzake een voorstel van B. en W. om de politieverordening aan te vullen met de bepaling, dat voor het deponeren van huisvuil op de openbare weg uitsluitend van de door de gemeente beschikbaar gestelde emmers gebruik mag worden gemaakt en dat overtredingen kunnen worden gestraft. In Juni 1950 n.l. vroeg ik in verband met het feit, dat ik kwam in te wonen een vuilnisemmer aan. Een buitendienstambtenaar van de G. R kwam op bezoek en deelde mede, dat de wijk waar ik kwam te wonen juist aan de beurt was geweest voor toewij zing van aangevraagde emmers. Na een jaar zou ik echter wel een goede kans maken. Noodgedwongen kocht ik een zinken emmer, die natuurlijk niet kon worden afgesloten en binnen twee maan den door grijpgrage handen was ver donkeremaand- Juni 1951 deed ik een nieuw verzoek, gedachtig de gedane belofte. Wederom bezoek van een bui tendienstambtenaar. resultaat: afwach ten, gebrek aan materiaal en geen aan vragen meer indienen i.v.m. onnodige administratieve rompslomp en tijdver spilling. De gevolgen van één en ander zijn dus straks zodanig, dat ik 4 meer kan betalen, als ik ooit zo'n uniforme emmer krijg tenminste. Kom ik niet in aanmerking, dan eeri boete of zou de politie clementie gebruiken? Moge dit artikel er toe leiden, dat ook inwonenden, die veelal niet over een tuin of balcon beschikken en het huisvuil dus in de keuken moeten be waren (reuze hygiënisch, asla ledigen enz.) aan de beurt komen en mag men dan bij het betrekken van een vrije wo ning zijn zelf betaalde emmer meene men? Naar ik vernam is dit tot nu toe niet het geval- J. KOSTER. Maandag 10 December Hoog water: 1.26 uur en 13.47 uur. Laag water: 9.23 uur en 21.38 uur. Dinsdag 11 December Hoog water. 2.14 uur en 14.30 uur. Laag water: 10.14 uur en 22.23 uur. Advertentie worden in de persoonlijke sympathie voor noodgevallen. En als hij wel eens te veel geld aangenomen heeft en dit niet rechtstreeks besteedde voor illegale doeleinden, dan neemt de ere-raad hem dit niet kwalijk. Een Joodse slager werd in 1942 in con tact gebracht met de verdachte. Hij was bang. dat hij door de Duitsers naar een werkkamp gezonden zou worden. Hem werden twee namen van ambtenaren _enoemd, o.a. die van de verdachte, die wel een uitweg wisten. Zij zouden er voor zorgen, dat zijn kaai't gelicht werd uit het register, waarin hij ingeschreven stond, maar daarvoor moest hij eerst ongeveer 150 gulden betalen. Een dame kwam het geld halen. Ot' de kaart in derdaad gelicht werd? De man kreeg gewoon een oproep om zich te meiden, alsof er mets voor hem gedaan was. Na derhand heeft hij zich echter toch weten te onttrekken aan het Duitse bevel door de hulp van anderen. Een sierkunstenaar had op de duur ook al geen vertrouwen meer in de twee ambtenaren, die, zoals ze zeiden, zouden bewerkstelligen, dat hij in Nederland werk kreeg, zodat hij niet als krijgsge vangene naar Duitsland moest. Hij had ook aan een dame het gevraagde geld meegegeven, maar kreeg de indruk, dat ze hem aan het lijntje hielden. Zo was het twee sigarenfabrikanten ook vergaan. Hun fabriek was door de Duitsers stil gelegd en er was grote kans, dat zij en het personeel in Duits land moesten gaan werken. Verdachte en zijn collega brachten regelmatig een bezoek aan hun bedrijf. Zij beloofden ook hier te zorgen voor „ausweisen". Eén „ausweiskostte een bedrag van 750 gulden. Het geld werd direct over handigd. De ene sigarenfabrikant be taalde zelfs niet alleen voor hemzelf, maar ook voor anderen. De andere fabrikant gaf bovendien nog ongeveer 200 sigaren. Dat was om de zaak te be spoedigen. De verlangde papieren kwa men echter niet opdagen. Eén van de betrokkenen toog toen naar het bureau van de ambtenaren in Amsterdam en wist via de politie het geld terug te krijgen. De zoon van een tabakshandelaar uit Amsterdam kreeg, nadat zijn vader 750 gulden betaald had. wel een „ausweis". Door bemiddeling van de ambtenaren kon hij gaan werken in de mattenfa- briek te Genemuiden. De vader ver trouwde het echter niet en had sterk de indruk, dat het papiertje, dat vrijstelling van uitzending naar Duitsland moest geven, niet deugde. In de lange rij getuigen, die hun ver klaringen kwamen afleggen, was ook een commies, die toentertijd onder de verdachte had gewerkt op het Departe ment van Sociale Zaken. Hij verklaarde, dat de verdachte lange tijd de plannen Van de Duitsers heeft kunnen verhinde ren om het wachtgeldfonds op te heffen. Hierdoor waren velen in de gelegenheid om zich aan de „arbeidsinzet" te ont trekken. Nadat nog een vakonderwijzeres in het getuigenbankje was verschenen met de verklaring, dat de verdachte in de illegaliteit samenwerkte met de afdeling Zwolle en daar goed bekend stond, schorste de president de zitting. De be handeling van deze zaak wordt Zater dag 5 Januari voortgezet-. Enkele weken geleden deed de V.A. R.A. in de bekende Ducdalf-uitzending een beroep op het publiek om groepsge wijze op Sinterklaas een kindertehuis van cadeautjes te voorzien. Kleuterhuis Margriet werd. samen met twee andere Haarlemse instellingen, geadopteerd door het personeel van de Centrale Werk plaatsen der Nederlandse Spoorwegen. Een afgevaardigde van hen was er op 4 December getuige van. hoe aan ieder der 60 kleu^rs een prachtig stuk speelgoed werd uitgedeeld, dat door het personeel der Centrale Werkplaatsen in de vrije tijd vervaardigd was; de directie had toe stemming gegeven de ruimte en de machines van het bedrijf voor dit doel te gebruiken. Ook hadden kinderen uit ae gezinnen van het personeel speelgoed afgestaan. Niet alleen geestverwanten van de initiatiefneemster, de V.A.R.A.. maar mensen van alle richtingen heb ben hiervoor samengewerkt, evenals dat voor de Haak-in-actie het geval geweest is. Voor tractatie had „De Zonnebloem" van de K.R.O. gezorgd. terwijl ook enkele particulieren hiertoe bijgedragen hadden. Op dezelfde middag kon Sint Nicolaas aan het kleuterhuis overhandigen een prachtige collectie speelgoed, bestemd om in het Kleuterhuis zelf door de kin deren dagelijks gebruikt te worden. Het is gekocht van het batig saldo der beide cabaretavonden, die de „Melodisten" met medewerking van de Kaloma's en het Ballroomorkest voor Margriet gege ven hebben. Op 21 November reeds was Sinterklaas, begeleid door het bestuur van de Win keliersvereniging Generaal Croniéstraat. op zijn intocht bij Margriet uitgestapt om de kleuters te komen begroeten en ben met een verrassing te verwenrAF/1; Voor al deze goede gaven, waaruit bulkt dat Margriet zich een plaatsje veroverd heeft in het hart van het Haarlemse publiek, zijn bestuur en personeel zeer erkentelijk. De afdeling Heemstede van de Kath. Volkspartij organiseert op Dinsdag 11 December in het parochiehuis aan de Achterweg een openbare vergade ring, waar als spreker zal optreden het lid van de Tweede Kamer, de heer J. Peters. Ook de katholieken, die geen lid van de afdeling zijn, worden gaarne verwacht om te luisteren naar wat de spreker over het onderwerp „Gezins politiek" te zeggen heeft. Maandag 8 uur repetitie „Laudate Do- minum" 8 uur Missie Naaikrans, 8 uur bestuur HBO Volleybal. Dinsdag 8 uur repetitie Kath. Gemengd Koor. 8 uur repetitie R.K. Harmonie St. Michaël, 8 uur RK EHBO. Woensdag 2.30 repetitie Kath. Kinder koor, 7.30 Damclub St. Bavo. 8 uur repe titie '.-.Melodia". Donderdag 8 uur volksdansgroep, 8 uur repetitie Dameskoor „Viva Maria" 8 uur St. Vincentius. Vrijdag 8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk", 8 uur vergadering Pluimveevereniging „De Eendracht". 8 uur bestuursvergadering Kath. Arbei dersbeweging. Een advocaat kreeg, oh sensatie, Voor een smokkelaar zo maar gratie. ,.Hoe komt je pleidooi - Vroeg men hem - toch zo mooi?" „Wel uit TIP", zei hij, ,.put ik inspiratie". Inz. Hr. J. D. Oosterhout ontv. 1 £1. TIP. In de gemeentelijke concertzaal con certeerde Zaterdagavond de muziekver eniging van PTT-personeel, de Haar lemse Postfanlare, onder leiding van de dirigent Adr. Nieman. Het program ma, voor dit concert samengesteld, had ongetwijfeld iets aantrekkelijks. Namen als Handel, Schumann. Bizet en Verdi pleegt men niet al te veelvuldig aan te treffen op programma's van fanfare gezelschappen. Dit wijst op een streven betere werken op de programma's van fanfare-orkesten te plaatsen. Er werd begonnen met een traditionele openingsmars die intussen beschaafd van toon maar toch pittig van rhythme was. In de meer gedragen werken als het Air uit de „Watermusie" van Han del, moet de dirigent zijn spelers iets meer gelegenheid geven uit te zingen. De uitvoering hiervan was ietwat vluch tig, evenals de „Traümerei" van Schu mann in een arrangement voor fanfare orkest van de dirigent. Wat het arran gement zelf betreft, dit was niet zo ge lukkig als het eveneens door Nieman gearrangeerde voorspel tot de opera „La Traviata" van Verdi, dat het uitstekend deed. Er bleven hier en daar nog wel eens wensen onvervuld, zoals in de ou verture Rossiana van Gerard Boedijn, maar naast de slippertjes konden toch ook goede momenten geconstateerd worden. Aan de laatste nummers vóór de pauze werkte mee het tambours- corps van de Haarlemse Postfanfare. Pittig, strak en rhythmisch. maakte dit gedisciplineerde ensemble o.m. in de Amerikaanse Wachtparade en de op ver zoek gespeelde „Oriëntexpress" samen met de fanfare een uitstekende indruk. Na ieder werk veel succes bij het tal rijke publiek. Na de pauze was er een variété-pro gramma. dat de aanwezigen aangenaam bezig hield. JAN LAARVELD Er stonden Zaterdagavond, de weke lijkse waterpolo-avond, niet minder dan drie bondswedstrijden op het program ma; verwacht werd dat er wel een goede wedstrijd tc zien zou zijn, het viel echter tegen. In de wedstrijd HPC—De Vest, die gespeeld werd voor de heren-beker competitie, warén de Heemstedenaren, vooral in snelheid de baas. Geurtsen be zorgde HPC de leiding waarna Dijkstra met een zacht balletje er 20 van maakte. Na een rush van Geurtsen werd bet 30 waarna de Weesper-kecper zijn doel uitzwom. om aan te vallen, zodat Kloots de bal het lege doel inschoot (40). Kort voor het ingaan van de rust slaagden de gasten er in een tegendoel punt te maken zodat met 41 de rust inging. In de tweede speelhelft was het initiatief geheel in handen van HPC en kregen de gasten, in figuurlijke zin. geen voet aan de grond. Kloots. Dijkstra, Van Stalen en Prager brachten de HPC- overwinning op 81. De hierna gespeelde wedstrijd HVGB Neplunus (Amersfoort) léverde wel wat meer spanning. De verjongde HVGB- ploeg had de handen vol aan het nogal zwaar spelende Neptunus. Nadat, er een halve minuut was gespeeld nockte De Gans voor Neptunus het eerste succes en was het De Bruin die de Amersfoortse voorsprong op 03 bracht. Nadat Hoge- land voor HVGB het eerste doelpunt had gemaakt ging met 13 de rust in. Kort na de hervatting kreeg Dick Bon- gertman een strafworp te nemen en werd de stand 2—3. Het ging er op lij ken dat de stand in evenwicht zou ko men maar aan de andere kant kwam succes en maakte Evertsen er 24 van: het was tenslotte Hogeland die voor HVGB de eindstand verkleinde, zodat met 34 het einde kwam. Eveneens werd voor de centrale win tercompetitie gespeeld de wedstrijd HaarlemNereus. De Haarlemmers waren vrijwel regelmatig in de aanval, voor de rust waren het Ten Berge. Bijls- ma(2) en Braasem die Haarlem een 4-0 voorsprong bezorgden. In de tweede speelhelft werd het met schoten van Bijlsma (3), Jan Paanakker en Ten Berge 90, met welke stand het einde kwam. De uitslagen voor de kringcom petitie zijn: Dames tweede klasse* HVGB 4HVGB 2 1—3. Heren tweede klasse: DWR 2HVGB 4 2—1. Heren derde klasse: DWT 2—HVGB 5 2—1. A klasse: ADO I—Zandvoort 4—4, Cen trumADO II 53, KR IISEG 44, Tele scoopOosten 44. B klasse: Centrum—Kampervest 4—4, Te lescoop— DWO I 6—2, DWO II—SEG 2—6, KR—Zandvoort 80. C klasse: BW—ADO I 2—6, ADO II—H. West II 4—4. Centrum—SEG 6—2, H. West I Oosten 62. D klasse: SEG—ADO 2—6, Oosten—BW I 2—6. BVV II—DWO II 4—4, DWO I—Tele scoop 26. E klasse: ADO I—BW 0—8, H. West— ADO II 4—4, KampervestCentrum 08, Zandvoort—KR 5—1. Dinsdag 18 December zal de toneel groep „Comedia" opvoeren „De eeuwige romance" („The fata weakness") van George Kelly. In verband met geruchten over een op handen zijnde oplossing van het vraagstuk van de huisvesting van Zand- voorts burgemeester hebben wij ons ge wend tot de heer C. Siegers, het R.K. raadslid van Zandvoort, die zeer veel moeite heeft gedaan om de kwestie tot een redelijke oplossing te brengen. De heer Siegers deelde ons mede, dat er inderdaad goede hoop bestaat dat de burgemeester van Zandvoort binnenkort een woning binnen de gemeente zal be trekken. Het betreft hier het perceel Kostverlorenstraat 120 op de hoek van de Wilhelminaweg. De Rode Kruiscollecte voor de slacht offers van de overstromingsramp in Ita lië heeft rond f 718 opgebracht. Het Nederlandse motorschip „Admi raal de Ruyter", eigendom van G. °e Ruiter te Scheveningen, wordt vermist- Het schip vertrok 27 November uit Do- visa naar Zaandam. 6 December voe het langs het lichtschip Elbe I en sinds- dien heeft men er niets meer van vei' nomen. Aangenomen wordt dat het brt. metende schip, waarvan zich zeve personen aan boord bevonden, in ve band met de felle storm een schuilplaa heeft opgezocht. A,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2