Mej. Klompé door Spaak gedesavoueerd ERIC DE NOOGMAM: De &!&ek IHM het ?Q(Hid De nieuwe ziekenfondswet Geen overeenstemming over uitvoerheffing Naar de missie van Centraal-Afrika - - et Amerikaanse deskundigen verbaasd over ons onderwijs Belg Nederl. afgevaardigde sal mogelijk portefeuillekwestie stellen Ernstige gevolgen Opvoering der efficiency Nieuw instructie apparaat 'en niet bereid tot concessies Laatste sluisdeur afgeleverd K.R.O. maakt televisieopnamen a Goede perspectieven voor nota-Rutten Twee en een kwart ton voor Italië MAANDAG 10 DECEMBER 1951 PAGINA 3 Conflict in Europese Assemblee De papierprijsverhoging Geen inperking omvang der bladen Belangrijke functie voor Nederlander Bij zorg voor Arabische vluchtelingen uit Palestina Radiozendstation voor de Marine op Goeree Minister doet beroep op de provincies en gemeenten Voor onze luchtmacht Mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven over: Lost geen belangrijke oude problemen op •■ar?.-' Ai" Amsterdam-Rijnkanaal Benelux-conferentie Eiereiiproductie groter dan vorig jaar 91 o millioen gingen er naar Duitsland Koningin opent brug te Doesburg Nederlandse eik geplant in Tokio DOOR ALEXANDRA ORME Geslaagde Rode Kruis- actie In de Europese Assemblee ontstond Zaterdag, aldus hét A.N.P., een conflict tussen de voorzitter, Spaak, en de Nederlandse afgevaardigde, mej. M. Klompé. Zy had in haar kwaliteit van Rapportrice van de Politieke Commissie uitvoerig het voorstel van deze com missie verdedigd, om in een besluit van de Assemblée de algemene beginselen vast te leggen, die zouden moeten gel den voor in Europa te stichten gezags organen. Het doel was, zo zeide mep Klompc, vast te stellen, wat de Assem blée nu eigenlijk precies verstaat onder de „gespecialiseerde gezagsorganen", waarover zij nu reeds meer dan een jaar lang spreekt. Toen over het rapport van de commissie gestemd zou worden, mengde de voorzitter. Spaak, zich in het debat met de opmerking, dat hij aarzel de tot stemming over te gaan, omdat de betekenis van de in het rapport vervatte aanbeveling hem niet duidelijk was. Bovendien wist hy niet tot wie de In zijn Zaterdag gehouden vergade ring heeft het bestuur var. de Nederl. Journalistenkring zich bezig gehouden met de gevolgen, welke de binnenkort in te voeren aanzienlijke verhoging' van de papierprijs zal kunnen hebben op het gebied van de voorlichting, riet bestuur heeft zijn ernstige bezorgdheid uitge sproken dat aan de noodzakelijke geestelijke en culturele weerstand van het Nederlandse volk ernstig, afbreuk zal worden gedaan indien de verhoging van de papierprijs zou leiden tot in perking van de toch reeds nauwelijks toereikende omvang van kranten, nieuwsbladen, weekbladen, periodieken enz. en dat deze gevolgen nog te ern stiger zouden worden wanneer deze in perking in feite zou leiden tot een in perking van de democratische ver scheidenheid in de voorlichting', wan neer sommige bedrijven door de papier prijsverhoging voor zo grote moeilijk heden zouden komen te staan, dat slui ting van ondernemingen onvermijdelijk zou blijken te zijn. Het bestuur van de N.J.K. heeft ten slotte behalve zijn grote bezorgdheid over deze te vrezen ontwikkeling als zijn mening uitgesproken, dat de Overheid nog meer dan tot nu toe het geval bleek te zyn open oog zal moeten hebben voor de bedreiging van de de mocratische en culturele belangen van ons volk door deze aangekondigde ver hoging van de papierprijs en bij haar ter overweging genomen maatregelen deze nadelige effecten te voorkomen niet vooreerst economische normen mag laten gelden, omdat hier geheel andere waarden in het spel zijn gebracht en op het spel komen te staan. (Van onze Rotterdamse redacteur) Enkele dagen geleden is naar Beirut vertrokken de heer C. W. Schuller uit Rotterdam om een functie te aanvaar den bij het „United Nations Works and Relief Agency", d.i. de organisatie, wel ke belast is met de zorg voor de Ara bische vluchtelingen uit Palestina. Reeds eerder zijn drie Nederlanders voor dit apparaat aangetrokken, twee ingenieurs en een cx-B.B.-ambtenaar uit Indonesië, die speciaal de wel- zijnsverzorging tot taak heeft gekre gen. De heer Schuller krijgt een be langrijke post by het werk der „tcch- nical assistance" ten behoeve van de ?.ir°a een millioen Arabische vluchte lingen. De zo pas benoemde is vroeger resi dent van Timor geweest en van de Lampongse districten; hij is bijzonder Op de hoogte met taal en gebruiken van de Arabieren. Naar wij vernemen zal ten behoeve Van de Koninklijke Marine een radio- Zendstation worden gebouwd te Ouddorp hp Goeree. Deze weck vindt te Den Haag op het bureau van de Rijksbouwmeester de aan besteding van de bouw plaats. Assemblée zich met deze omschrijving van de gezagsorganen zou willen richten. Al waren de vragen van de voorzitter door mej. Klompé beantwoord, toer» stond Spaak er op, dat de zaak terug naar de commissie zou gaan. Nadat mej Klompé zich daarbij, bij gebrek aan ondersteuning uit de vergadering, had neergelegd, werd het rapport inderdaad naar de commissie teruggewezen. In de wandelgangen werd dit ingrij pen van Spaak in het debat aan scherpe critiek onderworpen. Verschil lende afgevaardigden vroegen zich af waarom Spaak zijn bezwaren tegen het voorstel eerst heeft geuit toen tot stemming moest worden overgegaan. Spaak heeft, naar het A.N.P. verneemt zijn verontschuldigingen aan mej. Klom pé aangeboden, doch daarmee is het incident niet afgesloten. De Nederlandse afgevaardigde wenst uiteraard, dat de zaak nu door de Politieke Commissie ter hand genomen zal worden en zij is be reid deze zaak tot een portefeuillekwes tie te maken, indien niet in de Assemblée verontschuldigingen worden aangeboden voor deze openlijke desavouering van een rapportrice van een commissie. De Commissie voor Algemene Zaken van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft Zondagmid dag haar goedkeuring gehecht aan het ontwerp van een rapport, waarin het ministerscomité wordt aanbevolen te bevorderen de spoedige totstandkoming van een overeenkomst betreffende de instelling van een politiek gezagsorgaan. De bevoegdheid van dit orgaan zou be perkt zijn tot Defensie en Buitenlandse Zaken. De Europese Assemblée heeft Zater dag. zonder tegenstemmen, maar met 23 onthoudingen, een amendement op de Europese conventie voor de menselijke rechten aangenomen, waarin van de regeringen geëist wordt ouders toestem ming te geven hun kinderen te laten opvoeden „in overeenstemming met hun eigen godsdienstige en philosophische overtuiging". De Assemblée keurde voorts nog vijf artikelen van het voor genomen protocol bij de Conventie voor de Rechten van de Mens goed. De conventie voorziet in een Euro pees hof om klachten over schendingen van de in de conventie omschreven Rechten van de Mens te horen. Het hof zal worden opgericht als negen parle menten de conventie hebben bekrach tigd. (Eigen bericht) In een circulaire aan de provinciale cn gemeentebesturen wijst de minister van Binnenlandse Zaken er op, dat de zorgelijke toestand van 's lands finan clën de regering hoopt, zich doorlopend te bezinnen op maatregelen, die er toe kunnen bijdragen de financiële moei lijkheden het hoofd te bieden. Als een der belangrijkste middelen daartoe be schouwt de regering het opvoeren van de efficiency der productie. Het is echter duidelijk, dat slechts een gemeenschappelijke inspanning en be trachting van de uiterste efficiency in alle geledingen van de volkshuishou ding het beoogde resultaat kunnen be werken. De minister vraagt hiervoor de bijzondere aandacht van de lagere be stuursorganen. De practijk heeft bewezen, dat door opvoering der efficiency in de bedrij ven een ongedachte productiviteitsver hoging kan worden bereikt. Dit geldt niet alleen voor fabrieksmatige produc tie, maar ook bij ziekenhuizen, scholen e.d. De regering heeft daarom besloten, bij de bouw van ziekenhuizen, scholen e.d. eerst een organisatie-onderzoek door deskundigen te doen instellen. De minister dringt er bij de provin ciale- en gemeentebesturen op aan, de grootst mogelijke diligentie aan te dag te ieggen voor een deskundige beoor deling van de organisatie van hét onder hun bestuur staande overheidsapparaat, De Nederlandse luchtmacht zal bin nenkort de beschikking krijgen over een nieuw verplaatsbaar instructie apparaat, speciaal bestemd voor de Thunder jets. Dit apparaat, dat het eer ste is, dat vast bij een luchtmacht op het Europese continent in gebruik komt, wordt door de Verenigde Staten be schikbaar gesteld in het kader van het programma voor wederzijdse hulpver lening. Het model, dat tien ton weegt en uit Amerika per vliegtuig wordt overgebracht, zal gestationneerd wor den op de vliegbisis Volkel. Tien Ne derlandse instructeurs zullen er mee werken. Zij zijn voor een groot deel opgeleid in België, waar een dergelijk apparaat tijdelijk gestationneerd is ge weest. Het belangrijkste onderdeel er van is een Thunderjet-gasturbine, waarvan een deel van het buitenste huis is weg genomen. Voorts zijn in het toestel in gebouwd modellen van de brandstof leiding, de eleetrische installatie, bewa pening, enz., waardoor de leerling een duidelijk beeld krijgt van het inwen dige van een Thunderjet. Ook de Bei gische luchtmacht zal van dit toestel gebruik kunnen maken. lm ut m 47. Diep onder de indruk van het vreselijke einde van de laatste rover, staart Eric in de dieiitc. Hij begeerde goudV' zegt hij veelbetekenend tot Gnom die naderbij gekomen is, „nu vindt hij de dood. bij datzelfde goud!" De knaap vermijdt het de Noorman aan te zien en deze wendt zich af. „Nu eerst mijn paard!" merkt hij na een lang zwijgen op, „de bandieten voerden het met zich mee!" Terwijl zij de plaats zoeken, waar Eric de rdbers heeft afgeluisterd, wendt de koning zich tot Gnom. „Ik volgde uw spoor, nadat ge de burcht had verlaten." zegt de Noorman, „en in de droge rivierbedding vond ik een verslagene. Was dat uw werk Gnofii?" De knaap schudt heftig het hoofd. „De man met het litteken heeft het gedaan," zegt hij, „toen de rovers hem over vielen!" „Ik geloof u," zegt Eric eenvoudig„een ander spoor kruiste het uwe cn de harde bodem maakte 't onmogelijk, de sporen van elkaar te onderscheiden." „Ja," wil Gnom verder gaan, doch de Noorman srielt met een kreet van vreugde vooruit. Tussen de bomen heeft h\j de koolzwarte ontdekt en het schonè dier begint vrolijk te hinniken, als het zijn meester terugziet. Eric klopt het op de hals en spreekt het zachtjes liefkozend toe, nu hij ook deze trouwe makker weergevonden heeft. Als Gnom naderbij treedt, kijkP de koning glimlachend op en zegt: „Vertel nu maar verder! Hoe kwaamt gij in het gezelschap van de Nomade?" „Toen de rovers mij voor de eerste keer grepenwas de man met het litteken reeds bij hen," zegt de jongen. „Hij vertelde mij, dat hij twee kerels van de bende gedood had en dat alleen het zakje goud, dat hij bij zich droeg, hem het leven had gered omdat hij voorgaf, de rovers naar de vindplaats te kunnen brengen. Maar hij wist die plaats niet en toen hij mij zag, begreep de Nomade dat ik het wel wist. Hij had mij immers al op de bucht gezien en over mijn. goud horen praten. Wel hij bood mij aan, mij te bevrijden en samen met mij te vluchten, als ik hem naar het goud bracht!" De koning knikt. „Ik zag u vluchten," bevestigt hij„doch gij werd toch later opnieuw gegrepen. Was de Nomade toen niet bij u?" Hij ontsnapte," vertelt Gnom verder, ponder uw hulp had ik het er toen niet levend afgebracht." „En waarom ontdeed ge u niet van die Nomade?" wil Eric nog weten. De knaap haalt de schouders op. „Ik had mijn erewoord gegeven," zegt hij kort. Erie kijkt hem doordringend aan. „De rovers, de Nomadegij zelf Gnom, er staat maar één woord boven dett geschiedenis geschreven: Begeerte!" Dc. jongen buigt het hoofd, doch Tamar zegt in zijn plants: „Mijn zoon is gelukkig geen moordenaar geworden!" De Heerser der Heuvelen kijkt de koning nadenkend aan en plotseling overgaand* op een onderwerp, dat Eric zelf opzettelijk vermeden heeft, zegt hij: „Heer koning, laat Tamar van de Heuvelen u nu naar het goud geleiden Mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven, arts-advocaat uit Scheveningen, heeft te Zeist voor de afdeling Utrecht van de Vereniging van leiders van openbare diensten en instellingen voor sociale zorg een inleiding gehouden over de nieuwe Ziekenfondswet (ontwerp Joekes-Mun- tendam). Hij ontwikkelde de volgende stellingen: Het ontwerp-Ziekenfondswet is wel verdienstelijk als technisch-Iegis- latief product als compromis tussen de vele belangengroepen. maar opent geen nieuwe verschieten cn lost geen belangrijke oude problemen op. Het re sultaat zal afhangen van wat men er vari zal maken. pe kern van het ziekenfondsprobleem is de wijze, waarop de geneeskundige verzorging aan de betrokken bevol kingsgroep het best kan worden ver strekt: dit is geen medisch of hygië nisch. maar een sociaal en psycholo gisch vraagstuk, dat veel belangrijker is dan de medische kant en te veel door de artsen wordt verwaarloosd en miskend Evenwicht tussen medische en economische belangen wordt niet ge waarborgd door de verzekerden enig belang te geven bij het beperken van hun aanspraken (premie- of boete stelsel). Die stelsels vormen trouwens een gevaar voor de geneeskundige ver zorging. Opvoeding der verzekerden tot een juist gebruik van het „fonds", zal voor een belangrijk deel van de artsen moeten uitgaan, die daartoe door een sociaal-psychologische scho ling zullen moeten worden voor bereid. Ook van de zijde van het zieken fonds zal naar yersterking van het ver antwoordelijkheidsgevoel bij de verze kerden moeten worden gestreefd. Bij onderling beheer van het „eigen" fonds, is dat gemakkelijker dan bij de z.g „maatschappijfondsen", die niet meer zijn dan administratieve instellingen. Verbetering van de service van het Tijdens de Zaterdag te Brussel gehou den conferentie der Benclux-landen zijn in het bijzonder de rapporten bestu deerd, die de deskundigen hebben uit gebracht betreffende de mogelijkheid °m met betrekking tot de Belgische hitvoerbelasting een voorkeursysteem Jast te stellen voor de Nederlandse en Luxemburgse partners in de Benelux. Na afloop der besprekingen deelde de Nederlandse minister van Financiën, Prof. Lieftinck, mede, dat de onderhan delingen de volgende week door de cxpcrts zullen worden voortgezet. Verdere mededelingen konden in dit Radium nog niet worden gedaan. De *^elgische minister van Financiën, Jean j'an Houtte, verklaarde nog, dat de werkzaamheden beter verlopen zijn dan men aanvankelijk had verwacht. De mi nisters zullen niet meer in vergadering Heenkomen en wanneer de deskundi- *j®h hun werkzaamheden hebben beëin- zal volstaan kunnen worden met n briefwisseling, zo voegde hij hier aan toe. .Van Nederlandse zijde namen aan de sprekingen behalve minister Lieftinck minister van Economische gaken prof. v. d. Brink, de heer D. P. P'erenburg en de heer J. Devers, han- delsraad bij de Nederlandse ambassade te Brussel. Van Belgische zijde de mi nister van Economische Zaken Albert Coppe en de minister van Financiën Jean van Houtte, van Luxemburgse zijde minister Rasquin. Het is na de beide ministersconferen ties n.l. te Anneville bij Ulvenhout en thans deze te Brussel wel duidelijk ge worden, dat de Belgen er niets voor voe len de door de Nederlanders gewraakte uitvoerhefffhg af te schaffen. De Belgen betogen, dat de getroffen maatregel een zuiver interne fiscale kwestie betreft, die op generlei wijze indruist of gericht is tegen de Benelux. Van Nederlandse zijde daarentegen werd gesteld, dat de heffing in de prak tijk door Nederlandse importeurs zal worden betaald. Weliswaar erkennen de Belgen, dat genoemde heffing voor de Nederlanders ongunstig is, doch zij wezen er op, dat zij in een dwangpositie verkeren en de heffing uit dien hoofde niet kunnen af schaffen. Hoe het ook zij, in twee conferenties hebben de ministers der onderscheiden landen vele uren langs elkaar heen ge praat zonder een stap nader tot elkan der te komen. fonds en van een economisch gebruik der verstrekkingen zal gediend kunnen worden door de benoeming van genees kundige inspecteurs van het Staatstoe zicht op de ziekenverzorging De economische impasse, waarin het ziekenfondswezen in toenemende mate bezig is te geraken, is kennelijk veel minder het gevolg van versnippering en verspilling dan wel van spanning tussen de „ereloonpolitiek" der mede werkers (onevenredige stijging van de honoraria) en de loonpolitiek van de overheid (overwegende bezwaren tegen evenredige premieverhoging) Deze im passe kan door beperking van de ver strekkingen en verhoging van de bijbe talingen alleen maar verergeren en uit sluitend worden doorbroken door van overheidswege zolang voldoende pre mieverhoging niet verantwoord is en voorzover redelijkerwijs van de mede werkers niet kan worden gevorderd dat zij met verlaging van honoraria genoegen nemen overblijvende te korten bij te passen. Doet men dat niet, dan zullen de diensten en instel lingen van sociale voorzorg weer in toe nemende mate moeten worden ingescha keld, aldus dr. Schuurmans Stekhoven. Bij Werkspoor te Utrecht is de laatste sluisdeur voor het AmsterdamRijn kanaal gereed gekomen en moet nu naar Tiel vervoerd worden. Daartoe is het 190.000 kg wegende stalen gevaarte door drijvende bokken op de pontons in de industriehaven van de Utrechtse werkplaatsen geplaatst. Daar vandaan wordt de deur naar Tiel gevaren en daar in zijn goede stand geplaatst. Nog vóór het einde van dit jaar zal dit werk ten einde zijn gebracht, waarmee een van de sluitstenen van het in Mei a.s. in gebruik te nemen Amsterdam—Rijn kanaal zal zijn voltooid. vergadering van de Ne derlandse Pluimvee Federatie, Zaterdag onder presidium van de heer M. J. Dings te Utrecht gehouden, stond in het teken van het dertigjarig bestaan. Het atgelopen jaar noemde de voorzitter een jaar van meer beroering in de pluimveehouderij dan het voorgaande door dc grote stijging van de voeder- prijzen, de moeilijkheden met de afzet en de vele critieke momenten in de uitvoer naar Duitsland. Tot 1 Decem ber was de productie met 1127 millioen eieren 22 pet. groter dan in 1950. 973 millioen eieren gingen naar Duitsland, waarvan 100 millioen aan de bezetting werden geleverd en dus dollars hebben opgebracht. Flankrijk. Canada, België Amerika namen de andere 150 millioen af. Het Engelse contract' was ook nu weer niet te aanvaarden. Na afloop van de vergadering bracht ir. Van der Plassche de gelukwensen over van de minister van Landbouw en zei dat de overheid het grote belang van de pluimveehouderij zéér goed in ziet. De pluimveesector, die. naar zijn schatting dit jaar 250 millioen gulden zal opbrengen, produceert daarmee ze ven pet. van het gehele agrarische be drijfsleven. Thans staat definitief vast. dat Ko ningin Juliana Zaterdag 26 Januari a.s. de officiële opening van de vaste brug te Doesburg zal verrichten. Vijfentwintig missionarissen paters, broeders en zusters van verschillende congregaties zijn Zaterdagmorgen per Skymaster van Schiphol naar hun missiegebieden m Afrika vertrokken. Via Marseille en Rome, waar zich nog dertig missionarissen van verschillende nationaliteit bij het gezelschap zullen aansluiten, gaat de tocht naar de vlieg basis Entebbe 'in Midden-Afrika, van waar de missionarissen zich naar hun missies in Afrikaaulse binnenlanden zullen begeven. Het is de eerste ma al, dat de K. L. M. in opdracht van het missiereisburearu „ttaptim" het grote Skymastertype gebruikt voor het ex clusief vervoer van missiepersoneeL Mgr. dr. Van Hussen (links), directeur van de Pauselijke Missiegenootschap pen te Den Haag, en mgr. dr. Mund, die 'tzelfde functie in Duitsland be kleedt, deden de missionarissen uitge leide. De K.R.O. heeft van het vertrek een televisiereportage gemaakt en men ziet op een der foto's de beide prelaten voor de televisie-microfoon. Ook de audiën tie b(j de H. Vader zal door de K.R.O. voor de televisie worden vastgelegd. Men zal trachten het filmpje in het prograrmma van Dinsdag te vertonen. Een jonge Nederlandse eik is Zater dag door mevr. Versteegh in het cen trum vn Tokio geplant als symbool van de economische en culturele ban den tussen Nederland en Japan. Het was een geschenk van de K.L.M. ter ge legenheid van de opening van de lucht- dienst op Tokio. DE RUSSEN KOMEN VERTAUNGi FRANS VAN OLDENBURG ERMKE Zijn toon was beleefd. Ik .kwam thuis en vond daar een woe dende twist aan de gang. De kleine offi cier van het bureau van de commandant nam mejuffrouw Alexandra's tafel en lamp mee. „Hoe durf je?" krijste Nina. „Die zijn van de majoor. Je kunt ze niet meene men. Geef ze terug! Wat denk je wel? De majoor zal jou de les wel eens lezen!" „Dit is zijn kwartier niet," viel de lui tenant haar in de rede. „Hij heeft noch een lamp noch een tafel nodig om hier te slapen. Hij heeft een kamer met een tafel op het hoofd kwartier. En in ieder geval moet je nu je gezicht houden. Hij zal je in je stro ook wel zonder lamp vinden!" Later werd ik opnieuw gehaald. De majoor wees me beleefd een stoel aan en ging tegenover me zitten. Hij was een aardig, rustig iemand. We wisten al, dat niet alle leden van het N.K.V.D. duivels waren. Misschien zou de majoor wel vreselijk te keer gegaan zijn, als hij me ergens van verdacht, maar dat deed hij niet. Ik verontschuldigde me voor mijn slecht Russisch en moest hem mijn hele levensgeschiedenis vertellen. Ik ver klaarde. dat ik als Poolse, alle contact met de Duitsers vermeden had en hem geen inlichtingen kon geven. Hij was een man van maar één gedachte en gaf me niets te drinken en wat erger was niets te eten. Toen kwam Jack, zoals af gesproken, om te zeggen, dat Jumbo ziek was en ik nam afscheid. En wie moest ik buiten tegenkomen? Wie anders dan Nina Alexandrovna en de Ongelukkige Reda, vloekend, terwijl ze onder de last van hun in bundels ge pakte have een elledig, klein krotje bin- nenstrompelden. Maar uit de kamer kwamen een paar soldaten. „Bezet, kameraadske luite nant," zeiden ze. Nina onthaalde hen op een allerbe koorlijke glimlach. „Ach, het spijt me zo voor jullie, maar het is voor een ma joor van de staf. Jullie moeten verhui zen." En met veel gezwaai van armen, schrille krijsen en gegil naar Reda en mij zette ze de zes mannen op straat. Toen dit achter de rug was, liet ze zich midden in de lege, vuile kamer neer en schreef op een stuk papier: „Dit kwar tier is in beslag genomen voor majoor Balyga van de staf." „Ik ga met Reda de rest van onze spul len halen," zei ze. „Jij blijft hier en let op de kamer. Komt er iemand, dan laat je hem dit papier zien. Begrepen? Dui delijk? En veeg de kamer schoon. Ik wens, dat ze schoon is. als ik terugkom. Probeert iemand die kamer te nemen, v.'oek hem uit, schreeuw, roep en tier, en zeg, dat er een majoor komt wonen." Met deze woorden rende ze de heuvel op en haar korte, brede laarzen zakten diep in de kleverige Hongaarse klei. Zo, dus ze is uit ons huis gezet, dacht ik, terwijl ik roet handen en voeten het vuile, sinkende stro van de vloer ver wijderde. De eigenares van dit hol, een jonge boerenvouw, keek toe met kwaadaardige blik. en ik was er zeker van, dat ze wraakplannen smeedde, om dat ik de Russen „hielp". De boeren, enkel door hun eigenbelang geleid, haatten de Russen. De Duitsers plunderden minder; dat was de enige manier, waarop de boeren de zaak be keken. De betere standen beschouwden het enkel, als de logische, traditionele gang van zaken. Daar ze hun geschiede nis kenden, wisten ze. hoe legers zich gedroegen, maar de boeren wisten dat blijkbaar nog hiet, en het was op grond van die houding van ons, dat ze ons het meest haatten; en wanneer ze maar de kans kregen, zaten ze ons dwars en brachten ons aan. En wij waren hulpe loos. omdat de Russen, die tussen zwart en wit geen variaties kennen, altijd de sjofele voddeman met de vuilste nagels geloven. De boeren hadden ons in hun macht. Ik wachtte niet op Nina, maar ging naar huis. Nina was er uit gezet en met schande overladen, want de legendari sche kolonel was per slot van rekening toch nog een wezen van vlees en bloed gebleken. Eigenlijk vond ik het toch jammer, dat het gebeurd was. Ze had me een hoop last en werk bezorgd, in derdaad, en het was niet makkelijk ge weest om bij haar wat eetbaars te stelen, maar ze had tenminste Alf op de been gehouden met koekjes en spek. Terwijl we aan het avondeten zaten, hoorde ik een ritselend geluid buiten Ik deed de deur open en zag de ineen- gehurkte, huiverende gedaante van een uitgemergelde Engelse setter. De Russen hadden de hond waarschijnlijk uit een of ander landhuis meegenomen en toen in Mora in de steek gelaten of verloren. Wat konden we doen? Alf zou zijn wond vergeten en het dier in flarden scheu ren, zo gauw hij het zag. De setter keek 'me met vochtige ogen aan. Zijn ogen drukten een hartvervoerende honden trouw uit, want zelden verliest een set ter het geloof in de mensheid, waarmee elke jonge hond ter wereld komt. Zelfs in het donker kon ik zijn ribben, rugge- graat en dijbenen zien. Het beest had de staart tussen de benen; zijn oren hingen slap neer. Ik ging naar de keuken terug. „Ik heb nog honger. Geef me een stuk brood." De Zwijger gromde, maar gaf het me. Ik ging er mee naar buiten, maar toen ontdekten ze de hond. Als mensen hon ger hebben, worden hun zintuigen eens zo scherp. „Ze geeft dat brood aan de een of an dere hond! Wij moeten hongerlijden, zo dat zij straathonden kan voeren!" Eindelijk werd besloten, dat de Polen de hele volgende dag geen brood zouden krijgen. We stelden dat trouwens ter wille van de lieve vrede zelf voor. Toen dit besloten was, heerste er een alge meen stilzwijgen. Beide partijen waren in hun gelijk; en toch schaamden ze zich lichtelijk over zichzelf. Maar wat moest ik nu met die setter beginnen? Toen kreeg ik een idee. Ik zou het beest naar Nina brengen. Nina hield van honden. De setter draafde gehoorzaam achter me aan. Het dier was zo licht als een schaduw en dribbelde vlak achter mijn hielen door de modder. Arme hond. Het was donker in Nina's kamer. Ik opende de kapotte deur; niets te zien. Vermoe delijk waren Nina en Reda zich ergens anders aan 't amuseren. We wisten al, dat Nina nog twee luitenants tot haar intieme vriendenkring telde, die haar om beurten door de dag kwamen bezoe ken. Vermoedelijk was ze nu bij hen. (Wordt vervolgd). Op de in Amsterdam gehouden alge mene ledenvergadering van de Vereni ging van dïrecties van Nijverheidsscho len heeft de heer L. van der Zweep, inspecteur bij het Lager Onderwijs te Amsterdam, een lezing gehouden over het onderwerp: „De Amerikaanse onder wijsorganisatie en de onderwijsnota van minister Rutten". In Amerika, zeide hij, definieert men een school als een plaats waar de kin deren lichamelijk en geestelijk gezond kunnen opgroeien en vreugde beleven. Reeds op de lagere school is men veel «oqpeler in zijn eisen. Alle opleiding voor het M.O., met de daaraan verbon den narigheid van onmogelijke vorm- sommen enz., heeft niet kunnen voor komen, dat van de in September 1946 tot het voorbereidend Hoger- en Middel baar onderwijs toegelatenen op 1 Sep tember 1950 reeds meer dan 50 pet. dit onderwijs had verlaten. Wanneer men een Amerikaans on derwijsman een Nederlands leerplan met lesrooster uitlegt, slaat hij zijn handen in eikaar. Zo'n programma kunnen slechts de hoogstbegaafden met enig succes verwerken, oordeelt hij dan. Hoe ter wereld kan men dat van alle jongens eisen? En als men hem dan de statistiek toont van het schoolsucces, zoals dat blijkt uit het euvel van het zittenblijven, het voor tijdig de school verlaten en de examen resultaten, dan staat hij versteld over zoveel verspilling van tijd. geld, ener gie en besef aan eigenwaarde bij al de gedupeerde leerlingen. Op de Amerikaanse Highschool kent men deze euvelen niet. De Highschool is de enige vorm van voortgezet onder wijs in de U.S.A. Na de tweede klas kiest de leerling zelf in overleg met een deskundig raadsman (een speciaal aan gesteld leraar van de school), de vak- kengroep, die hij bestuderen wil. Wan neer hij met goed gevolg de lessen ver werkt. behaalt hij voor het gekozen vak (een zgn. unit) een bewijsje van bevor dering. Mislukt het, dan kan hij het overdoen of een ander vak kiezen, maar zitten blijven behoeft hij nooit, omdat de bevordering per vak plaats heeft. Zo vloeiend en beweeglijk de Ameri kaanse school is, zo star is de Neder landse. De nota wil deze starheid door breken. Zij stelt het experiment in het vooruitzicht. Zij wil de doorstroming vergemakkelijken en daartoe het leer plan van de eerste klassen van het V.H.M.O. meer gelijkvorming maken. Zij wil meerrekening houden met de indi viduele begaafdheden van de leerlingen en stelt daarvoor, zij het op bescheiden schaal, het stelsel van keuzevakken in uitzicht. Zowel voor de jongens- als voor de meisjesindustriescholen opent de nota blijde perspectieven. Wat het overige voortgezet onderwijs betreft, missen we de U.L.O. Daarvoor (in de plaats?) vinden we de Algemene Middelbare School en een school voor eenvoudige administratieve werkzaam heden. Vooral op de A.M.S zullen we keuzevakken ingevoerd zien. Daarvan kan alleen iets terecht komen, wanneer dit grote scholen worden. Ook de doorstroming van de ene schoolvorm naar de andere zal hier tot de vrome wensen blijven behoren, zo lang het aantal leraren bepaald wordt door het aantal leerlingen en het school- belang wordt gesteld boven dat van de leerling. De ouderlijke ijdelheid zal steeds een moeilyk te nemen hindernis blijven. Wij moeten minister Rutten dankbaar zijn voor deze nota en aan de verwezenlijking van de daarin gestelde idealen het onze bijdragen", zo besloot de heer Van der Zweep. De resultaten van de actie in Neder» land ten behoeve van de slachtoffer» van de watersnood in Italië zyn verre overtroffen, zo deelt het Ned. Roode Kruis mede. Nog steeds komen gelden binnen en ook zijn er afdelingen, waar door plaatselijke omstandigheden eerst deze week kon worden gecollecteerd. De opbrengst, zoals die thans bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bekend is, bedraagt ruim twee en een kwart ton- In overleg met de liga van Rode Kruisverenigingen, die de hulpverle ning van de verschillende Nationale Rode Kruisverenigingen coördineert, heeft Nederland, zoals bekend, de op dracht ontvangen om voor een deel van de ingezamelde twee en een kwart ton gecondenseerde melk, corned beef en chocolade aan te kopen in een verhou ding van 7-7-2. Doordat de gelegenheid tot koken voor de duizenden slachtoffers ontbreekt, moet niet aan bederf onder hevige vitaminerijke voeding worden verstrekt, waaronder chocolade gere kend mag worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3