955 milliard de Franse francs voor defensie 1 Plan tot bouw van 48 mijnenvegers Mysterie van SCHAPENDODER nog niet opgelost Tussen neus en lippen Missionarissen gearresteerd Egypte roept ambassadeur uit Londen terug Tot hoofd en hart FRANSE REGERING KRIJGT VERTROUWENSVOTUM De bomaanslagen in W.-Duitsland Pakhuis in brand gestoken Amerika zou bereid zijn een deel voor eigen rekening te nemen Engeland zal compensatie geven voor de gesloopte huizen en lemen hutten Heeft kwaadwillige baas vannacht zijn hond binnengehouden? Het weer Zij wilden naar Afrika J WOENSDAG 12 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25250 Frambozen in December Ook drie Nederlanders in China in arrest Dader bekent na vijf uur ondervraging Ongeregeldheden in Teheran Parlementsgebouw bestormd entinië en de atoom energie Arg Indonesiërs halen wapens van s.s. Blitccr Bestemd voor N.-Guinea Na onenigheid met werkgever Regering in contact met prof. Supomo Drijfjacht in Duivenchechtse Polder Men blijft op zijn hoede Restant moet ons land zelf bekostigen Electrisch fornuis voor de Prinsessen PELSGEVOERDE JEKKERS Jeugdige autodieven bij de grens aangehouden Ned. zeiljacht heeft goede reis Thans op eiland Hiva in Stille Zuidzee aangeland Vijf-jiirig jongetje verdwenen Ontknoping met blij slot „WESTKUST" MAAKT SLAGZIJ Staatsloterij O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rut*. Wnd. hoofdredacteur: W. Severn*. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var* redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, t 5.45 per kwartaal Donderdag stemming over plan-Schuman De heer B. van de Vrie te Kloe- tinge in Zeeland heeft deze maand reeds verschillende malen enkele honderden grammen frambozen in zijn tuin geplukt! Nadat premier Kené Pleven gisteravond van de Franse Nationale Vergade ring met 376 tegen 240 stemmen een vertrouwensvotum gekregen had. waardoor het Plan-Schuman onmiddellijk in behandeling genomen kon worden, maakte hij kort voor middernacht bekend, dat hij ook bij de defini tieve goedkeuring de vertrouwenskwestie stellen zou. Dat betekent, dat de slotstemming uitgesteld zal worden ditmaal tot de zitting van morgen. Volgens de Franse grondwet krijgen de afgevaardigden voor de stemming over een formele motie van vertrouwen 48 uur de tijd. Door zyn besluit kort voor middernacht bekend te maken zorgde Pleven er voor, dat de vereiste stemming niet na Donderdag zou plaats hebben. De' Franse regering heeft gisteren be sloten in 1952 het recordbedrag van 955 milliard francs voor de defensie uit te trekken. Een kabinetscommissie onder leiding van minister van Financiën en Economische Zaken Rcné Mayer en Budget-minister Pierre Courant, heeft haar plannen voor een begroting 1952 ingediend welke 23 procent hoger dan die van dit jaar zal zijn. Het nieuwe budget beloopt in totaal 3.370 milliard francs. Bijna een derde van het budget 1.365.000.000.000 is bestemd voor het bestuursapparaat van bijna twee mil- lioen man dat altijd de grootste hap uit het staatsinkomen neemt. De oorlog in Indo-China en het herbewapenings program eisen meer dan een kwart en het grootste deel van de rest zal wor den uitgegeven voor het wederop bouw- en moderniseringsprogram waaraan Frankrijk onmiddellijk na de oorlog begon. Bijna de gehele verhoging der uitga ven, en speciaal voor de defensie, is het gevolg van de prijsstijging der grond stoffen en de algemene inflationistische tendenz in Frankrijk zelf. In feite biedt dit Franse budget geen enkele uitbrei ding van betekenis van het defensie program. Dit jaar beliepen de defensie uitgaven in totaal 740 milliard francs maar de regering plaatste maar weinig defensie-orders. Zo de herbewapening volgend jaar al wordt opgevoerd, dan zal dit ge beuren door orders die door het Ame rikaanse ministerie van Defensie ge plaatst worden en door gedeeltelijke betaling door de Verenigde Staten voor haar aandeel van in Frankrijk aange legde vliegvelden. De Amerikanen hebben bekend gemaakt dat zij tot eind Juni 1952 ongeveer 300 millioen dollar in Frankrijk zullen investeren voor defensiewerken Van de 955 milliard francs voor defen sie uitgetrokken, zullen 350 milliard ge bruikt worden voor de campagne tn Indo-China en 400 milliard voor onder houd van de Franse, strijdkrachten in Frankrijk zelf en in andere gebieden dan Indo-China. Aldus zullen ongeveer 200 milliard francs overblijven voor defen sie-orders voor het gehele jaar. (Het kost de Fransen veel peer om 1 divisie van uitrusting te voorzien). De regering heeft de Amerikaanse autoriteiten openhartig verteld dat als niet meer Amerikaanse hulp geboden wordt naast de reeds beloofde 600 millioen dollar Frankrijk niet in staat zal zijn zijn huidige bewapeningsinspan ning te vergroten. De actie in communistisch China tegen de Kerk ontketend heeft, aldus verneemt A.P. te Hongkong, het aantal missionarissen, dat bijna 5.000 bedroeg, reeds teruggebracht tot 1.879. Iedere dag worden nieuwe missionarissen uit gewezen, of in afwachting vac hun uitwijzing tot een gevangenisstraf ver oordeeld. Volgens de laatste inlichtin gen bevinden zich op het ogenblik 142 buitenlandse missionarissen in gevange nissen in China. Het aantal, dat onder bewaking staat, is waarschijnlijk het dubbele. Gisteren werd in Hongkong verno men. dat Mgr. Leon de Smed, een Belgische bisschop, op 70-jarige leef tijd is overleden na een gevangen schap van drie maanden te Siwantze in Mongolië. Volgens niet bevestigde berichten wordt de Italiaanse bisschop, Mgr. Bianchi van Hongkong, in Kwantoeng gevangen gehouden. De Franse aarts bisschop, Mgr. Derouinea, bevindt zich in een gevangenis in Tsjoeng- king. In het bericht uit Hongkong van As sociated Press worden de volgende drie Nederlanders als gearresteerd opgege ven: Pater Jacques Huysmans, pater Hubert Verhaeren en pater Henri Her mans. Een 24-jarige man, Erich von Halacz genaamd, heeft vandaag bekend, dat hij de afzender is van de pakkethommen, die op 29 November de dood veroor zaakt hebben van de hoofdredacteur van de „Bremer Nachrichten", Adolf Wolfard, en een vrouwelijke postbe ambte. Von Halacz legde zijn bekente nissen nf na vijf uur door een speciale politiecommissie te zijn ondervraagd. In de officiële mededeling van de po litie wordt niet gezegd, welke motieven Von Halacz geleid hebben tot zijn da den, die. behalve twee doden, ook twaalf gewonden hebben geëist. Von Halacz is gisteren in Nienburg gearres teerd. De speciale politiecommissie wist Maandag de hand te leggen op een schrijfmachine, die gebruikt moest zijn door degene, die de adressen van de slachtoffers getikt had. In Von Halacz' bezit werden verschillende getypte brie ven aangetroffen, die dezelfde machine- fouten vertoonden als op de adressen bij de postpakketten voorkwamen. Een duizendtal fanatieke aanhangers van dr. Mossadeq hebben gisteren te Teheran geprobeerd het Perzische par lementsgebouw stormenderhand te ne men onder het geroep van „dood aan de tegenstanders van Mossadeq". De zwakke bewaking slaagde er in hen met 4ie bajonet tegen te houden, maar kon niet verhinderen, dat ongeveer 400 voor- en tegenstanders van Mossadeq tot een verwoed handgemeen kwamen; zelfs in de zaal waar de zittingen van het parlement gehouden worden. Tengevolge van deze ongeregeldheden moest gisteren de opening van de zit ting van de Majlis tot de namiddag worden uitgesteld. Vier van de 15 afge vaardigden. die zich in het parlements gebouw gevestigd hadden om zich tegen ..regeringsbandieten" te beschermen, hebben een heftige aanval op de re gering gedaan. Zij eisen het ontslag van Mossadeq Argentinië zal een bondgenootschap aangaan met een „industrieel hoog ont wikkeld land" voor de ontwikkeling van de atoomenergie. Dit verklaarde Dr. Richter, de in Argentinië werkzame Oostenrijkse atoomgeleerde gisteren te Buenos Aires. Hjj noemde de naam van het land niet. Dr. Richter zeide, dat er reeds onderhandelingen met het betrok ken land werden gevoerd. Over onge veer drie maanden zou Argentinië wel licht resultaten kunnen laten zien. VER. ST. Maandagavond is in New York bekendgemaakt, dat kardinaal Spell- man, aartsbisschop van New York, de uit nodiging van generaal van Fleet, comman dant van het achtste Amerikaanse leger, heeft aanvaard om de Kerstdagen in Korea door te brengen. Naar Aneta uit Djakarta meldt, is in de haven van Tandjong Priok door In donesische militairen een hoeveelheid wapens van boord van het s.s. „Blitar gehaald. Dit geschiedde een uur, voor dat het schip de haven zou verlaten op doorreis van Rotterdam naar Nieuw- Guinea. .Een woordvoerder van het militaire commando van Djakarta heeft aan Aneta verklaard, dat de havenauto riteiten, alvorens tot inbeslagneming over te gaan, hebben gevraagd of er nog andere wapens dan die bestemd •voor Indoensië aan boord waren, waar op de kapitein duidelijk heeft geant woord: „Neen". Bij opnieuw aandringen werd toegegeven, dat er inderdaad nog andere wapens in 137 kisten aan boord waren. Naar het A.N.P. te Den Haag verneemt, waren de in beslag genomen wapens be stemd voor de marine in Nieuw-Guinea. Dezer dagen is een pakhuis van de strohulzenfabriek van J. van G. te Asten in vlammen opgegaan. Aanstonds ver moedde men, dat hier kwaadwilligheid in het spel was. Een jongen, die op de fabriek werkte, had onenigheid gehad met zijn werkgever. Nadat hij met een vriend een bezoek aan een café had ge bracht, werd besloten het pakhuis in brand te steken. Beiden zijn gearresteerd en hebben een volledige bekentenis afge legd. Naar wjj vernemen heeft de minister raad zich bezig gehouden met de kwestie van de aanstaande besprekingen met vertegenwoordigers van de Indonesische regering. De Nederlandse regering houdt thans contact dienaangaande met de voorzitter van de Indonesische delegatie prof. Supomo. Aan Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh zijn de eredoctoraten meester in de rechten van de Londense universiteit verleend. Na de plechtigheid, waarbij de rector-magnificus, de graaf van Athlono, promotor was, is de athleet Arthur Wint, die in 1948 tijdens de Olympische Spelen de 400 meter won, aan de Prinses en Prins voorgesteld. Gisteravond heeft de Egyptische re gering besloten haar ambassadeur in Londen, Abdel Fattah Amr Pasja, terug te roepen, aldus heeft een regerings woordvoerder te Caïro bekend ge maakt. Een zaakgelastigde zal de lei ding van de Egyptische ambassade te v Met het geweer in de aanslag, met stokken gewapend en met de lantaarns ge reed, turen politiemannen en burgers het donkere veld in, wachtend van nacht nog tevergeefs op het moordlustige dier, dat nu reeds 27 schapen van het levenheeft beroofd en zeven andere zwaar heeft gewond. In de binnenkamers van de boerderijen heerste grote spanning. Al dagenlang was de bloeddorstigheid van een onbe kende hond, die de polder onveilig maakte, het onderwerp van de gesprek ken geweest en nu wachtte men gespan nen af, hoe de nachtelijke drijfjacht in ae polder zou verlopen. Men besprak de kansen, die volgens opper Wind vrij gunstig lagen. Boerenzoons namen tegen elven afscheid en vertrokken, gewapend met polsstokken, lantaarns, messen en knuppels, naar de boerderij van Gerard Schoenmaker, het verzamelpunt, van waaruit verschillende ploegen naar hun posten zouden vertrekken. Even over elven kwam opper Wind op de motor aangereden met een drietal andere poli tiemannen bij zich. Zij droegen een dub belloops jachtgeweer op de rug en een „lichtkanon" tussen de riem van hun regenjas. „Het weer is buitengewoon gunstig", verklaarde de opper tegen zijn mannen. „Het is de derde nacht; hij zal wel weer komen". Toen werden de boeren, bij wie zich verschillende ex-boerenknechts uit Am- Tervergeefs heeft men vannacht in de Groot Duivendrechtse Polder bij Am sterdam een drijfjacht georganiseerd om het mysterie rond de onbekende sehapendoder. van wie men sterk vermoedt dat het een hond is, op te lossen. Voor het eerst namen aan deze jacht een groot aantal boeren deel, die onder leiding van opperwachtmeester Wind, groepscommandant van de Rijkspolitie uit Ouderkerk, een cordon van wachtposten hadden gevormd rond het weiland van boer Gerard Schoenmaker, waar tien lokschapen die nacht onder de blote hemel vertoefden, de enige uit heel de polder die buiten waren. De hele nacht hebben de mannen op hun post gestaan in afwachting of de sehapendoder zich zou laten vangen; helaas tevergeefs. sterdam als vrijwilligers hadden aange sloten, in ploegen verdeeld en elke ploeg kreeg een post aangewezen in de om trek van het land van boer Schoenma ker, waar tien lokschapen sliepen. Het waren de enige schapen die deze nacht in de polder waren losgelaten behou dens twee schapen van boer Stam in het naastliggende weiland zodat de bloeddorstige hond alleen hier zijn prooi zou kunnen vinden. Aan de rijks- weg Amsterdam-Utrecht had opper Wind vier patrouilles gestationneerd, elk bestaande uit een politieman en enkele boeren, terwijl tevens de heer Toman van de hondenschool in Duivendrecht met zijn afgerichte Duitse herder „Atak" daar had post gevat. Aan de andere zijde van het stuk land van 24 h.a., langs de Binnenweg en de Ouderkerker- weg, zette opper Wind drie posten uit, Niet wat maar hoe men het doet .is beslissend. elk eveneens met een gewapend politie man, die tezamen de beschikking had den over de Duitse herder „Xingoe" van de rijkspolitie. Zo wachtten de mannen in de donkere nacht en hielden om beurten de plek in de gaten waar het door het heldere maanlicht beschenen troepje schapen lag. Er werd nauwelijks gesproken; alleen sloegen de mannen af en toe flink de armen kruislings over de borst om de nachtkilte zoveel mogelijk van zich af te houden. Urenlang vernam men geen enkel geluid; de boeren in de omtrek hadden hun honden zoveel mo gelijk binnen gehouden om te voor komen dat er eventueel verwarring bij de jagers zou worden teweeg gebracht, zoals dat reeds eerder was gebeurd tijdens de speurtochten naar de wilde hond. In totaal zijn 27 schapen gedood en 7 gewond. Dat gebeurde voornamelijk bij de oren en aan de kop Men kon nau welijks gissen wat voor een dier het was. Wel was bekend dat hij bij zijn moordend bedrijf in de Groot-Duiven- drechtse polder eerst de schapen achter na joeg b.v.. tegen een hek aan of een sloot in, en zich daarna op de weerloze dieren wierp, om hun verse warme bloed te drinken. Het vlees at hij nimmer op. De boeren hebben het steeds een vreemd verschijnsel gevonden dat de hond prac- tisch altijd om de drie dagen zijn roof tocht maakte. Men giste reeds, dat hier een kwaadwillige „baas" een hand in het spel had en dat deze lont zou heb ben geroken van de grote drijfjacht door alle strijdbare boeren uit de omgeving en hij daarom deze nacht zijn hond angstvallig binnenhield. Geen enkel spoor heeft men van hem kunnen ontdekken. De hoop dat men hem vannacht liefst levend in handen zou krijgen vervloog met het verstrij ken van de uren en toen de morgen stond aanbrak, trokken de politieman nen en boeren huiswaarts. Misschien proberen zij het over drie dagen nog eens. Londen op zich nemen. Een woordvoer der van de regering verklaarde voorts, dat de regering binnenkort straffen zal stellen op samenwerking met dc Britse strijdkrachten in de kanaalzone. Egypte heelt gisteren in de Ver. Naties protest aangetekend tegen „de vernieling van Egyptische huizen door Britse strijdkrachten in de Suezkanaalzone". Het protest werd door de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Salah El Din, over handigd aan de secretaris-generaal van de Ver- Naties, Trygve Lie. Een Britse militaire zegsman in Egypte heeft gisteren verklaard, dat men het eens geworden is over de com pensatie, die aan de eigenaars van de honderd huizen, die door de Britten werden vernield, uitbetaald zal worden. De Britten sloopten de huizen om een weg te kunnen aanleggen door een dorpje in de buurt van Suez. Er werd niet bekend gemaakt hoeveel de scha devergoeding bedroeg, maar de Britse zegsman zeide, dat het geld spoedig be taald zou worden. Vertegenwoordigers van de Soedanese politieke partijen hebben gisteravond te Parijs verklaard voorstanders te zijn van het houden van een volksstemming in hun land. Het besluit werd genomen na een conferentie van één uur met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Mohammed Salah El Din. (Van onze Haagse redacteur) Reeds geruime tijd leeft in Nederland het idee op de kleine, gespecialiseerde werven ten onzent mijnenvegers 'e bouwen ten gerieve van de Noord-At lantische defensie. Men had de hoop. dat ons land een opdracht voor de bouw van 60 mijnenvegers zou kunnen aan trekken. Onlangs heeft de Raad van Defensieproductie van de NATO ook inderdaad een aanbeveling doen uit gaan naar de bij dit pact aangesloten landen om voor het bouwen van de be nodigde mijnenvegers Nederland in ie schakelen, doch daar genoemde Raad zelf geen orders kan plaatsen, is het 'bij deze aanbeveling gebleven. Naar thans uit goede bron te Den Haag vernomen wordt, is er een nieuw perspectief in deze zaak ontstaan, door dat van Amerikaanse zjjde te kennen gegeven is, dat men genegen zou zijn een aantal mijnenvegers voor rekening der V.S. hier te lande voor Nederlands gebruik te laten bouwen op voorwaar de. dat Nederland zelf als complement ook de bernw van een serie dezer sche pen zou bekostigen. In totaal zou het hierbij gaan om 48 mijnenvegers. Hetzelfde aantal is ook genoemd in de defensie-nota. Volgens ojize infor maties zouden de V.S. bereid zijn het daarheen te leiden dat iets meer dan de helft van dit aantal mijnenvegers voor hun rekening wordt genomen; het ïcstant kómt dan voor onze eigen kos ten. Bedoeld plan houdt niet in, dat Amerika de overdracht van andere mijnenvegers zou stop zetten. De bete kenis van het geschetste project is ener zijds dat defensie-middelen, welke ons op Amerikaanse kosten ter beschikking worden gesteld, hier vervaardigd kun nen worden; anderzijds echter, dat Ne derland ook zelf de middelen voor het bouwen van circa 20 mijnenvegers zou moeten opbrengen en ook. dat de ont werpen niet van ons uitgaan, aangezien er sprake is van een Brits-Amerikaans type der mijnenvegers. Voor de bouw der schepen komen vermoedelijk in aanmerking de kleine werven aan de Lek en in het Noorden des lands, waar ook coasters, loods- en weerboten worden gebouwd. De Koninklijke Marin» beschikt thans over acht grote stalen, mijnen vegers, waarvan er vier nog vóór de oorlog ten onzent zijn gebouwd en vier van Australië zijn overgenomen. Deze schepen zijn uitgerust met de benodig- De knutselclub van een ijzergie terij en emaillefabriek te Bredo heeft op paleis Soestdijk aan de Ko ningin een speciaal vervaardigd electrisch kinderfornuisje voor dc Prinsessen aangeboden. Vol belang stelling hebben Koningin en Prinses Marijke een demonstratie in het bakken van zandkoekjes in de mi niatuuroven gevolgd. Marijke bood hierbij de helpende hand door zelf het blad met de deegvormpjes in dc oven te schuiven. Nadat de koekjes prachtig bruin gebrand uit de oven kwamen, heeft Prinses Marijke triomfantelijk de aanwezigen op een koekje getrac- teerd. de apparatuur tegen magnetische en andere mijnen. Daarnaast heeft men 33 kleinere mijnenvegers zonder deze uit gebreide apparatuur, waarvan er tien ons land als Duitse oorlogsbuit zijn toe gevallen; de andere zijn afkomstig uit Amerika en Engeland. Deze mijnen vegers zijn van hout en uit dien hoofde dus ook geschikt voor het ruimen van magnetische mijnen. Bij het onderha vige project gaat het met name om de bouw van houten mijnenvegers. Aange zien de thans in dienst zijnde schepen in de afgelopen jaren zeer intensief ge bruikt zijn. is vervanging van dit mate riaal geboden. Advertentie DARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: In het Noord-Westen van het land overwegend half bewolkt en droog weer. Temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Elders vooral in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist en lichte vorst, maar in de middag ook enkele ver spreide opklaringen en temperaturen oplopend tot even boven het vries punt. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Zon: 8.39—16.28 Maan; 15.54—9.20 Een brutaal stukje Die Gert Loewenstein, die dezer dagen door het Berlijnse Gerechtshof tot één jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens het stelen van een auto, 'is wel een bijzonder bru taal heer. Bij deze dief stal had hij namelijk de hulp van de politie inge roepen. Op het moment, dat hij bezig was zijn slag te slaan, passeerden juist twee agenten. Zeer be leefd vroeg hij hun of ze hem even wilden hel pen de auto naar zijn ga rage te duwen. De be hulpzame agenten duw den in het zweet huns aanschijns en hielpen ook nog de radio uit de auto te slopen. Loewenstein werd later door een re chercheur gearresteerd. Onder de grond In een mijn te Forbach zijn zestig mijnwerkers reeds sinds Zaterdag uil protest onder de grond gebleven. Zij eisen 50 procent loonsverhoging voor Zondagswerk, een Kerstgratificatie van 1000 fr. en een toelage voor goede prestaties. Vijftien duizend mijnwerkers in Lotharingen zijn uit sym pathie voor deze zestig lieden ook maar gaan staken. Het schijnt in ieder geval tegenwoordig on der de grond niet zo heel onaangenaam te zijn. Ter gelegenheid van haar 97ste verjaardag is een oude mijnwerkster uit Monceau (België) weer eens in de mijn, waar zij vroeger gewerkt heeft, afgedaald. Zij is de oud ste intvoonster van Mon ceau en werkte jaren! ge leden in de mijnschach ten. toen het nog niet verboden was om arbeid sters in de mijnen te werk te stellen. Het oud je kwam verrukt weer boven en zei zich zeer te verbazen over de verbe tering van de toestanden in de mijnen. Een spook Anna Duriba, de Oekraï- nische bewoonster van een villaatje te Chilli- wick in Brits Columbia, is er van overtuigd, dat er een spook in haar huis ronddwaalt. Iedere nacht wordt er op het raam getikt en soms zelfs zo hard, dat verschillende ruiten al gebarsten zijn. Ze zegt, dat het een En gels spook is, want als z.j in het Russisch begint ie schreeuwen, gaat het spook gewoon door, maar als zij in het Engels be gint, houdt hij onmiddel lijk op. Het spook schijnt relaties met de UNO te onderhouden. 'vL'i.Z.L Zwaar gewond bij een auto-ongeluk werd de kleine Johanna McVekil in het St. Franciscus-ziekenhuis te Pittsburgh opgenomen. Buren en speelmakkertjes hadden zo'n medelijden met het kind, dat zij spon taan geld bijeenbrachten voor een; pop in bruids toilet, die het meisje in een etalage had zien staan en waar ze al maanden naar verlangd had. Hierbo ven brengt haar moeder haar de mooie pop. Ondanks alle pijn straalt de vreugde van haar gezichtje. Dezer dagen kwamen twee jongelieden van zeventien en achttien jaar in gezel schap van een meisje van vijftien uit een bioscoop te Den Haag. Op de Groen markt zagen zij 'een auto geparkeerd staan, toebehorende aan iemand uit 's Hertogenbosch. De auto was geheel op slot, maar een raampje bleek open te staan. Voor één van de jonge nannen. automonteur van beroep, was het geep bezwaar zich toegang tot het voertuig te verschaffen en de motor op gang te brengen. Gedrieën werd naar Rotterdam gereden en toen deze jeugdige avontu riers in de Maasstad waren aangekomen, bekroop hun de lust door te gaan naar Afrika. Tot de grenspost Bergeijk ging alles goed, maar daar begonnen de moeilijk heden. De papieren van de auto waren weliswaar in orde. doch de inzittenden konden noch een bewijs van Nederlan derschap noch een paspoort tonen. Bo vendien weigerden zij hun namen op te geven. Dit kwam de grensbeambten dermate verdacht voor, dat zij net drie tal voorlopig vast hielden. Inmiddels kwam een verzoek om opsporing binnen, dat de ouders van één van de jongelui hadden doen uitgaan. Hierdoor was voor de grensbeambten het mysterieuze geval opgelost. Het drietal is naar Den Haag overgebracht. De Bosschenaar is weer in het bezit van zijn wagen. De heer E. W. Lamberti uit Valken burg en zijn drie tochtgenoten, die 7 Augustus met het zeiljacht ..Anna Eli sabeth" uit IJmuiden vertrokken, zijn 8 December, na een goede reis, aange komen op het eiland Hivaoa in de Stille Zuidzee. Eind September kwam het jacht na een reis van 47 dagen zonder enige tussenhaven aan te doen op Curagao aan. De heer Lamberti en de zijnen hebben daarna nog een bezoek gebracht aan Bonaire en Aruba en zijn vervolgens via het Panamaka naal en de Galapagos-eilanden op Hiva oa aangeland. Via Nieuw-Zeeland zal de reis worden voortgezet naar Austra lië. (Van onze correspondent) Grote ongerustheid heerste er in een deel van Groningen omtrent de even raadsel achtige als geheimzinnige verdwijning van een 5-jarig jongetje. Alle nasporingen ble ven zonder resultaat, de buren hielpen mee en men vreesde al het ergste. De kinder politie schakelde de radio-omroep in, doch ook een extra politiebericht had geen re sultaat. Totdat de knaap, uren later gezond en wel voor de dag kwamuit de achter. kamer. Onder de tafel tegen de muur was de jongen in slaap gevallen. De Nederlandse kustvaarder „West kust" heeft, toen zij Dinsdag de haven van Huil werd binnengesleept, der tig graden slagzij gemaakt, hetgeen een gevolg was van het verschuiven der lading steenkool. De vier man sterke z.g. .-prijsbemanning" van de „Swanella" heeft gedurende de vaart van tachtig mijl naar de haven van Hull, die twintig uur duurde, zonder eten of rust op het hel lende vlak van de „Westkust" vertoefd. Op nr. 5037 is een prijs van 15.000 gevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1