Uit Algem. Vergadering der Ver. Naties te Parijs Generaal Bill weet niet veel te vertellen HET YOLKSBROOD WORDT VERKOCHT BENEDEN KOSTPRIJS Tussen neus en lippen Naar Europees leger Klacht van Zuid-Afrika zou onbevredigend behandeld zijn Bakkers willen 1 cent verhoging SCANDINAVIË paraat Tot hoofd en hart Plan-Schuman geratificeerd Mgr. Guylo Matrai veroordeeld Communistische journalisten gekleed als vadertje Stalin zelf Atoomonderzeeër in 54 gereed? Churchill zelf naar Lissabon Compensatiesysteem-Mansholt een ergernis Projectiel tussen de kolen? Hef weer KRO. 300.000 leden Zuiveringsactie op Java Auto botst tegen vrachtwagen DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 75sïe JAARGANG No. 25251 De Zuid-Afrikeanse regering heeft besloten haar delegatie in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties terug te trek ken. Dit besluit blijft van kracht zo lang de klacht van Zuid-Afrika tegen het optreden van de Beheerschapsraad (inzake het vraag stuk van het beheer over Zuid-West-Afrika) niet op bevredigen de wijze is behandeld, aldus is gisteravond in een te Kaapstad uitgegeven officiële verklaring medegedeeld. Premier Malan zeide, dat eveneens besloten is het hoofd van de delegatie, dr. Doenges, minister van Binnenlandse Zaken, terug te roepen voor het uitbrengen van een mondeling rapport en voor verder overleg. door Franse Assemblée Nog geen beslissing zetel Veiligheidsraad ROND CIRCUSTENT IN PAN MOEN ION lamshuid wanten Onderwater-snelheid van 30 knopen Uitbreiding Noorse leger, Denemarken vormt 1 divisie Hevige ontploffing in huiskamer Schoorsteenbouwer gedood Zaterdagavond speciaal programma Eist 60 doden Door gladheid van de weg Eén dode en één zwaar gewonde te betreuren „Westkust spoedig zeewaardig Bemanning is reeds aan boord Russen redden Belgische sch i p h reu k el i ngen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. IDmuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mflHmeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, I 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Zal dan toch het zo lang met idea lisme besproken maar in reëel po litiek opzicht zo uiterst onzekere plan tot oprichting van een Europees le ger werkelijkheid gaan worden? De voorlopige uitkomst van de te Straatsburg gehouden besprekingen tus sen de ministeriële vertegenwoordigers der tot vorming van zulk een leger enigszins (resp. vurig) genegen landen schijnt in die richting te wijzen. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk. Italië. West-Duitsland en de Beneluxlanden zijn immers overeenge komen, dat allereerst een Comité van Ministers zal worden ingesteld als een eerste begin voor een geleidelijke op bouw van het politieke gezagsorgaan, dat, overeenkomstig een resolutie van de Assemblée van de Raad van Europa, bevoegdheid zou hebben op het gebied van de gecoördineerde defensie van ge noemde landen. Maar afgezien van het schrale feit dat men dan nog maar net aan de smalste (politieke) basis van een Europees leger toe zou zijn, zitten daar nog zoveel haken en ogen aan vast, dat het van roekeloos optimisme zou getui gen om nu al de vlag te gaan hijsen, alsof het werk zich reeds in zijn halve voltooiing zou mogen verheugen. Wat is immers het geval? Vooreerst staat het sedert enige tijd twijfelloos vast, dat Engeland in geen geval mee zal doen aan een politiek ge coördineerde West-Europese defensie macht. Minister Churchill heeft ten deze duidelijke taal gesproken in het Engelse parlement toen hij vorige week ver klaarde: ..Wat Brittannië betreft hebben wij niet het voornemen op te gaan in het Europese leger." Daarmee liet Chur chill zijn eigen geesteskind in de steek <h« immers Was het die destijds te Straatsburg als eerste een welomschre ven plan voor een Europees leger ter tafel bracht), maar aldus doende zwoer hij opnieuw trouw aan die fundamen teel Engelse en zowel door Labour als door de Conservatieven aangehangen gezindheid, welke algehele afzijdigheid ten opzichte van continentaal Europa voorstaat, zo vaak het er om gaat een deel van de souvereiniteit prijs te ge ven ien behoeve van de politieke in tegratie op een of ander terrein. Engeland ziet het zo. dat er om te beginnen een Atlantische defensie organisatie is, dat vervolgens bin nen dit grote geheel naast elkaar te onderscheiden zijn: Amerika, Engeland en Continentaal-Europa met elk: een eigen defensie-organisatie en dat ten slotte zo er ooit een Europees leger (lees: continentaal-Europees leger) zou ontstaan het alsdan te herbewapenen West-Duitsland binnen dat kader zou moeten worden ingevoegd. Het is al zo ver. dat wanneer Churchill spreekt van West-Europa, hij alles bedoelt wat wy onder West-Europa verstaan behalve Engeland. „Europa" is voor hem: con tinentaal Europa en „Europeanen" zijn bliikbaar in elk geval geen Engelsen. Men kan daarover verstoord zijn; men kan het belachelijk vinden en men kan ook op goede gronden van me ning zijn. dat Engeland aldus de ver antwoording op zich laadt de vor ming van een Europees leger tegen te houden. Wanneer Engeland niet mee doet. zal het Frankrijk immers wel bij zonder zwaar vallen, zich met West- Duitslands deelname te verenigen. Maar vanuit historisch, psychologisch en reëel-politiek oogpunt zijn de zaken toch wel enigszins begrijpelijk. Het Foreign Office (Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken) heeft zich nog nooit op enig wezenlijk punt geheel vastgelegd. Het wil de handen vrij hou den, ziet argwanend naar Frankrijks innerlijke verdeeldheid en trekt zich gaarne' op het eigen insulaire grondge bied terug om zich politiek en econo misch hecht ingevoegd te houden in het Britse Gemenebest. Komt het Europese leger reeds door het feit dat Engeland niet meedoet op losse schroeven te staar, in zoverre, vooral in de ogen van Frankrijk, ■- geen ferm (Brits) tegenwicht mogelijk zal zijn tegenover een/ herbewapend West-Duitsland, er zijn nog talrijke an dere moeilijkheden. Vooreerst: wat zullen de overige Eu ropese landen (West-Duitsland uitgezon derd) eigenlijk voor zoden aan de dijk van de Europese defensie kunnen zet ten? Wat vermag het innerlijk politiek- verdeelde Frankrijk, wat vermogen de Benelux-landen? Zijn deze laatste wel zo erg voor een defensieve gemeen schap? België blijft reserves maken ten aanzien van de politieke consequenties; in Nederland pleegt de volksvertegen woordiging zich duidelijker uit te spre ken dan de weifelende en zich van vage termen bedienende regering; Luxem burg telt nauwelijks mee. En West-Duitsland? Ja, dat zou de eigenlijke hoeksteen van de Europese defensie kunnen en ook moeten worden. Maar daarin schuilt juist het grote gevaar: het ge vaar n.l. dat de „oude Adam" in de Duitser niet gestorven zal blijken. Hier dient opgemerkt, dat de overige Euro pese landen dit risico veel zwaarder laten wegen dan Amerika. De Ver. Sta ten willen in zakelijke nuchterheid, dat Europa een sterke barrière zal vormen tegen de Russische dreiging. Zij kunnen niet wachten op het getalm bij het ge coördineerd op gang brengen van de Europese defensie. Wanneer zij in een herbewapend Duitsland een wezenlijke garantie voor defensieve sterkte zien, dan zullen zij op zulk een herbewape ning aansturen, desnoods buiten het verband van een Europees leger. Het ..Duitse gevaar" zal zich echter niet alleen dan doen gelden; ook bin nen een met Europese overeenstem ming te vormen ^defensieve gemeen schap zal West-Duitsland immers wel haast zeker eerlang de toon gaan aan geven. Zodra de Duitser de gelegen heid krijgt weer soldaat te zijn zal hij dit weer op de bekende manier zijn: kundig en voortvarend, doch gevaarlijk. Van meerdere kwaden zal het minst erge gekozen moeten worden- De moei lijkheid is echter, dat Amerika en de West-Europese landen deze stelling enigszins anders uitleggen. Ziet het er aldus nog niet zo bijster gunstig uit voor de vorming van een ÉJuropees leger, ook al heeft de Straats- burgse Assemblée de ministers van Buitenlandse Zaken der betrokken lan den tot overleg weten aan te zetten, nog altijd zal ook een eventuele her eniging van Duitsland roet in het eten kunnen gooien. Want van een herbe wapening zou in dat geval niets kun ne* komen. E» over het algemeen ziet men weer «hbs, dat oprecht (èn onoprecht) idea lisme botsen tegen de reële machts politieke verhoudingen. Het is betreu renswaardig doch onontkoombaar, dat deze laatste tenslotte beslissend iwlle-n zijn. Maar daardoor gaat mis- ZUID-AFRIKANEN trekken zich terug De Franse Nationale Vergadering heeft hedenochtend het verdrag betreffende het plan-Schuman geratificeerd. De Assemblée keurde het plan in zijn geheel goed en sprak haar vertrouwen in de re gering uit. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft vandaag bij de negende stemming over de bezetting van de elfde zetel in de Veiligheidsraad nog geen overeenstem ming bereikt. Griekenland kreeg 28 stemmen. Wit-Rusland 27. Mgr. Guylo Matrai, vicaris van het aartsbisdom Esztergom in Hongarije, is tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld, aldus verneemt TJ.P. te Vaticaan stad. Kort na de veroordeling van kardi naal Mindszenty werd mgr. Matrai tot vicaris van het bisdom Esztergom be noemd. De Veiligheidsraad heeft besloten volgende week Dinsdag, 18 December, het debat te openen over het verzoek van de Algemene Vergadering om speciale maatregelen te nemen teneinde Italië tot de Ver. Naties toe te laten. Italië's verzoek om toegelaten te wor den is driemaal door het veto van de Sovjet-Unie afgewezen. Een wijziging in de houding van Joe goslavië en de toezegging van in ieder geval vier Zuid-Amerikaanse landen om de Griekse candidatuur voor dc Veiligheidsraad te steunen doen de kansen voor Griekenland aanmerkelijk gunstiger staan aan de vooravond van de nieuwe verkiezing in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties. In de speciale Politieke Commissie van de Algemene Vergadering van de V. N. sprak Nederland er zich gisteren voor uit dat de voorgestelde inspectie- groepen, die een onderzoek zouden moeten instellen naar de mogelijkheden van vrije verkiezingen in geheel Duits land, ook plannen zouden opstellen voor verkiezingen, weUse plannen dan kun nen worden voorgelegd aan de vier bezettingsmogendheden. Vijf sprekers kwamen gisteren in het debat over Duitsland aan het woord. Die van Irak. Nederland, Griekenland en Columbia gaven het 'Westerse in spectie voorstel hun steun, terwijl dc Tsjechische gedelegeerde de V. N. er van beschuldigde dat het Westen bezig is van Duitsland een tweede Korea te maken. Dinsdag hebben de Oost-Duitsers al duidelijk gemaakt, dat inspecteurs van de V. N. niet achter het IJzeren Gor dijn zullen worden toegelaten. Boven dc kleine circustent, daar in Pan Moen Jon. staat een aantal rode ballonnen, hoog in de lucht. Zij worden gedwongen op dezelfde plaats te blijven, omdat zij vastzitten aan lange koorden, waaraan vlaggetjes wapperen. De rode ballonnen geven aan dat hier Pan Moen Jon is, dat hier een neutraal gebied is, dat hier de vliegers moeten weg blijven omdat anders onmiddellijk van „schen dingen der neutraliteitszonc gesproken zal worden. De journalisten moeten bui ten die circustent blijven. Zjj mogen de comité's en sub-comité's van beide zijden naar binnen zien gaan en er weer uit zien komen. Zij wachten op de brigade-generaal Nichols, die na afloop der voorstelling in veel woor den zegt dat er niets te zeggen is. aldus schrijft luit. B. M. Koster uit Korea. Later herhaalt generaal Nichols in de perstrein te Munsan in een zitting van misschien twee uur, dat er niets te zeg gen is. Dan worden er gecompliceerde gesprekken gevoerd over de demarcatie lijn en de gedemilitariseerde zone, over een U.N.-voorstel en een tegenvoorstel van de communisten. Generaal Nichols is populair bij de journalisten, ondanks het feit, dat hij zelden of nooit iets be langrijks te zeggen heeft. Hij is een be kwaam voorlichtingsofficier, die popu lair moet zijn en handig in het praten zonder wat te zeggen. Iedereen zegt Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 schien de gunstige gelegenheid (in casü voor de vorming van een werkelijk Eu ropees leger onder een politieke auto riteit) voorbij. Tot schade van de Euro pese defensie, tot schade ook van een op functionele basis tot eenwording groeiend Europa. En dit is des te be treurenswaardiger, omdat men straks misschien zulke eminente en verstan dige staatslieden als Schuman en Adenauer zal moeten missen. Neen, er moge dan al een gunstig ge luid klinken, de reële moeilijkheden maken de vorming van een Europees leger voorlopig op zijn minst vragelijk. ..Bill" tegen de generaal. Hij is een sympathieke figuur, die er uit ziet als een Nederlandse beurtschipper. De foto grafen. film- en televisie-mensen dwa len wat rond de circustent in Pan Moen Jon. Als zij trachten een stel rustende roden te fotograferen, springen enige van deze in het gras gezeten jongelieden op en spreken een taal, die wij niet verstaan, doch die overigens het lijkt een innerlijke tegenspraak niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. We kunnen zo ongeveer voor hun part naar de maan lopen. Tussen de nicuwsbroeders aan de communistische kant vertoeven Winnington van de „London Daily Worker" en Wilfred Burchett van „Ce Soir". Zij zijn gekleed in het merkwaardige, eenvoudige, wat boers uitziende communistische uni form, waarin Stalin ook meermalen staat afgebeeld. Zij hebben tevens de grote bontmuts op, die herinne ringen wakker roept aan prenten uit de Napoleontische oorlogen. Hoe gek het ook klinken moge, maar Winnington laat ons een communis tisch tegenvoorstel zien. dat momen teel behandeld wordt in de circus tent. Wij de journalisten uit de vrije wereld weten nog van niets en we zijn al blij. dat we er nu achter zijn, waarover op dit moment wordt ge sproken. Winnington en Burchett ge loven dat de oorlog in Korea zal af lopen. Zij zeggen, dat. de Noord-Kore- anen en de Chinezen er genoeg van hebben. In de buurt van de circustent vallen granaten op een heuvel. „Zij komen van jullie kant. evenals het machine- vuur. dat u nu hoort", zegt -jBurchett. Ik antwoord hem. dat ik helaas de na tionaliteit van geschut en wapens niet kan vaststellen aan het geluid, dat zij voortbrengen. Ik vraag hem of het gelogen is van onze kant. dat meer dan 5600 Ameri kaanse krijgsgevangenen zijn afgemaakt. ..Ja. dat is gelogen"", zegt Burchett, „wij hebben duizenden Amerikaanse krijgs gevangenen in onze kampen". ..Dan weet ik een oplossing", ga ik voort, „wij noemen hier bijvoorbeeld tien na men van Amerikanen, die vermist wor den en»vermoedelijk tot die groep ge- doden behoren en jullie brengen hen hier". „Daar is het nu de tijd niet voor", zegt Burchett. „Eerst de wapenstilstand In Washington is door de Amerikaan se marine bekend gemaakt, dat de eer ste Amerikaanse door atoomkracht ge dreven onderzeeboot in 1954 gereed zal komen. Volgens niet-officiële schatting zal de onderzeeboot, die volgens de bekend making van de Amerikaanse marine „Nautilus" zal heten, onder water een snelheid van ruim 30 knopen kunnen halen en daardoor in staat zijn het snelste koopvaardijschip te achterhalen. Bovendien zal de boot zeer lang onder water kunnen blijven. Winston Churchill zal, in zijn kwali teit van minister van Defensie van Groot-Brittannië, de conferentie der At lantisch Pact-landen bijwonen, die op 2 Februari in Lissabon wordt gehouden. Vijf Europese ministers van Buitenlandse Zaken en de West-Duitse kanselier ontmoetten elkaar deze week in Straatsburg in het „Huis van Europa", om inleidende besprekingen over het Europese leger te voeren vóór de zitting van het ministers-comité van de Raad van Europa. V.l.n.r.: Alcide de Gasperi (minister-president van Italië), Robert Schuman (Frankrijk), Dirk Stikker (Nederland). Paul van Zeeland (België), Konrad Adenauer (W. Duits land) en Josef Bech (Luxemburg). Sprekend namens de gehele bakkerij- wereld heeft gisteren te Den Haag de heer C. J. Ulrich, voorzitter van de Nederlandse Bakkerijstichting, voor het Contact-Centrum op Voorlichtingsgcbied een uiteenzetting gegeven over de brood prijs, waarbij hij zeer ernstige bezwaren ontwikkelde tegen dc compensatie-theo rie van minister Mansholt, volgens welke het z.g. volksbrood beneden de kostprijs verkocht moet worden. Bedoelde theorie dateert van kort na de oorlog, toen dc bakkers goede ver diensten maakten op het kleinbrood. althans in dc grote steden. Hierop werd het compensatiesysteem gegrond, dat net. principe „kostprijs P'»s redelijke winst voor het volkswitbrood en -bruinbrood losliet; men ging er van uit, dat dc op brengst van het kleinbrood zodanig was, dat de bakkerijwereld met lagere prijzen voor het volksbrood kon uitkomen. Toen later onbeperkt witte bloem ter beschik king kwam werd dezelfde gedragslijn gevolgd t.a.v. het wit- of blankbrood. Bij het optreden van het nieuwe kabinet in Maart j.l. leek dit systeem te hebben afgedaan: in een prijsverhoging van de twee soorten volksbrood werden de aanspraken van de bakkers gehono reerd. Bij de nadien volgende kostprijs verhogingen is de doodgewaande com pensatie-theorie echter weer herleefd. Verdiscontering van deze verhogingen In de volksbroodprijs werd namelijk niet toegestaan, omdat de bakkers wel aan hun trek konden komen door de opbrengst van het witbrood. Tegen deze theorie nu neemt de bakkerijwereld met kracht stelling. De bakkers zijn verplicht naast het wit (blank) brood, dat uitgemalen is tot 77 pet., volksbrood te bakken, aat uitge malen is tot 84 pet. De practyk heeft uitgewezen, dat er tegenovm- 40 pet. witbrood, 60 pet. volkswit- en bruin- brood wordt geconsumeerd; de schade op deze 60 pet. volksbrood moet dus op gevangen worden door 40 pet. witbrood Men zit dus in feite met een verplichting om met verlies te verkopen. De genoem de percentages zijn gemiddelden: in een stad als Eindhoven echter wordt voor mèer dan 80 pet. volksbrood gegeten. Temeer is dit compensatiesysteem voor Bjj de indiening in het Noorse parle ment van het nieuwe drie-jarenplan voor de defensie, waarmee een bedrag van 2,5 milliard kronen gemoeid zal zijn, gaf de minister van defensie Jens C. Hauge gisteren toe, dat dc Noorse pres taties beneden het gestelde doel zyn ge bleven. Zoals vele andere kleine lan den heeft Noorwegen de kwalitatieve eisen voor een moderne defensie-orga nisatie onderschat, zo zei hij. Het nieuwe plan voorziet in een uit breiding van het Noorse staande leger, dat twee zelfstandige brigades zal omvat ten. De huidige sterkte is ongeveer één divisie, welke één zelfstandige brigade telt. Denemarken zal een parate troepen macht krügcn van één divisie van 18.001) man, zo heeft dc Deense minister van financiën gisteren in de Kamer meege deeld. Daartoe was het nodig de dienst plicht te verlengen van twaalf tot acht tien maanden. Deze verlenging zou ech ter niet vóór Mei 1953 volledig worden toegepast. Dc defensiebegroting zou van 2.220 tot 3.100 millioen kronen worden verhoogd. Wie over zich zelf gaat zitten jammeren is ongelukkig, dc bakkerijwereld een ergernis omdat het dc normale concurrentieverhoudin gen volkomen verstoort. In één gemeente kan het voorkomen, dat de ene bakker een debiet heeft met een afzet van 85% witbrood en 15% volksbrood en dat bij zijn collega de verhouding net andersom ligt. laatstbedoelde vangt dus de klappen op: het teveel van de ene bakker wordt verkregen door een tc kort doen aan de andere. De verkoper zelf staat hier machteloos, want het is de koopkracht van de klanten welke bepaalt welke broodsoort er wordt afgezet. Zou men de prijs van het blankbrood verhogen om meer compensatie te verkrijgen, dan ver schuift de afzet juist weer meer naar het volksbrood en wordt er nog meer be neden de kostprijs verkocht! Faillissementen, uitbreiding van leve- rancierscrediet en grote achterstanden bij ziektegeidverzekeringen e.d. onder de bakkers wijzen er op, dat hier geen loos alarm wordt geslagen. Er vindt over deze zaken reeds ge ruime tijd overleg plaats tussen minis ter Mansholt en de Tweede Kamer in de Vaste Commissie voor de Midden stand. Hoewel dit overleg nog steeds niet tot een conclusie heeft gevoerd, is kortgeleden ten departemente ver klaard, dat men er niet aan oenkt de broodprijzen te veranderen. De bakkerijwereld ziet echter niet in waarom zij als enige bedrijfstak ver plicht zou zijn een bepaald artikel het volkswit- en -bruinbrood beneden de kostprijs te produceren en af te Ie veren. Dat een prijsverhoging van het volksbrood de loon- en prijspolitiek dei regering in gevaar zou kunnen brengen, bestreed de heer Ulrich. De bakkers wil len een prijsverhoging van één cent per- brood van 800 gr., hetgeen neerkomt op een verhoging van de kosten van levens onderhoud met 8 a 9 ct. per week voor een gezin van vier personen. De echtgenote van de heer K. te Dwin- gelo wilde de kachel vullen en had juist kolen op het vuur gegooid, toen met een hevige knal de kachel uit elkaar sprong. De ruiten verbrijzelden en in de kamer werd een grote ravage aangericht. Een theeservies ging in stukken en ook ver der leed het meubilair schade. Persoon lijke ongelukken deden zich echter won derwel niet voor. Vermoedelijk heeft tussen de kolen een projectiel gezeten dat tot ontploffing kwam. De 49-jarige schoorsteenbouwer J. K uit Nieuwolda (Gr.), die bezig was her stelwerkzaamheden te verrichten aan de schoorsteen van 'n wasserij te Enschede, is door onbekende oorzaak, naar bene den gestort. Hij was op slag dood. Verwachting tot Vrijdagavond: Droog weer met in de nacht en ochtend lichte en plaatselijk matige vorst. Morgen overdag licht tot half bewolkt en iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Zon: 8.40—16.28 Maan: 16.50—10.12 Duitsland bovenop is er weer De Duitsers ten Westen van het IJzeren Gordijn zullen dit jaar een beste Kerstmis hebben. De toe stand is daar zo rooskleu rig, dat de West-Duitsers zelf Kerstpakketjes naar Engeland sturen. Zes en een half jaar na een oor log, die door Groot-Brit tannië iverd gewonnen en door Duitsland verlo ren Terwijl de Britten en de Oost-Duitsers nog vol op in de distributie zit ten, kunnen de 48 mil lioen West-Duitsers hun Kerstdiner precies zo samenstellen als zij dat wensen. Tekenend voor de toe stand is dat een groot aantal Britse soldaten, die met Kerstverlof naar En geland gaan, allerlei din gen voor thuis meene men. West-Duitse gezin nen sturen naar twee kanten Kerstpakketjes: naar Oost-Duitsland en naar Engeland. Voor de étalageramen hangt de mededeling: Wij ver zorgen uw pakjes voor het Oosten"; „laat hier uw pakje voor het buiten land samenstellen." De West-Duitsers zijn niet karig dit jaar, tot groot genoegen van de winkeliers. Er wordt meer op kwaliteit dan op prijs gelet zeggen de laatsten. De winkels sluiten laat en zijn de laatste tijd ook Zondagsmiddags open. In Keulen moesten sommige zaken hun deuren sluiten, daar het binnen te vol vms. Er is keuze te over: Britse textiel, Franse par fums, Amerikaanse auto's en nylons. Z\vitserse cho colade, Hollandse kaas, bontjassen en juwelen. Vijftig ;aar geleden In onze tijd van geper- fectionneerde 'radio en op komende televisie is het goed nog eens te beden ken, dat het pas vijftig jaar geleden is, dat 'het eerste draadloze bericht van Poldhee Cornwall naar Signal Hill (New Foundland) dwars over de Amerikaanse Oceaan werd gebracht. Marconi, die toen 27 jaar oud was, logenstrafte hierdoor de bewering van alle geleerden, dat draad loze telegrafie over de oceaan onmogelijk was. daar de aarde rond was. Nadat Marconi een re geling had getroffen met een Brits station, vertrok hij van Liverpool naar Ne to Foundland op IS November 1901. Volgens de afgesproken regeling zou' het Britse station iedere middag van drie tot zes uur in morsetekens de letter ,.S" uitzenden. Na enkele dagen had Mar coni sticces en hoorde hij het afgesproken signaal in de middag van 12 De cember. Terwijl Marconi nog bezig ioas met het in richten van een perma nent zendstation op Signal Hill, ontving hij van het gerechtshof de opdracht zijn werkzaamheden te staken. Een Amerikaanse tclegrammaatschappij had een proces tegen hem ge wonnen. waarin vastge steld werd. dat het draad loze systeem tegen de be langen van de maatschap pij indruiste. Spoedig daarna, echter voorzag de Canadese regering Mar coni van 150.000 dollar, om daarmede een draad loze verbinding tussen Canada en Engeland tot stand te brengen. In 1902 tras Maróoni hiermede reeds gereed. Twaalf jaar tater bij het uitbreken van de eerste icereldoorlog waren over de hele wereld al vijf duizend draadloze stations gevestigd, terwijl tal van schepen met de nieuwe vinding waren uitgerust. Marconi is in 1937 ge storven. Jarenlang hebben er geruchten de ronde gedaan, dat hij ontdekt heeft, hoe hij door mid del van een speciale korte golf ieder electrisch appa raat kon afzetten. Wan neer dit waar is, heeft Marconi zijn geheim goed bewaard en het medege nomen in zijn graf. Een uitslover De Tsjechische gedele geerde Jiri Hajek heeft zich onlangs in de spe ciale politieke commissie eens bijzonder ten gunste van zijn Russische mees ters ivillen uitsloven. Hij zou daar de Joegoslavische resolutie betreffende de door de Cominform op het land van Tito uitge oefende druk wel eens geducht afkraken. Hajek spreekt vloeiend Frans en heeft bij vorige gelegen heden dan ook steeds deze taal gebruikt. Dit keer kwam hij echter op het onzalige idee zijn rede in het Russisch te houden, blijkbaar met de bedoe ling bij zijn Russische confrères een goede beurt te maken. Daar hij echter maar een beetje Russisch kent. reed hij taalkundig gezien, wel een zeer bij zondere schaats. Hij hak kelde en stuntelde, vulde de ontstellende hiaten aan met Tsjechisch en bracht lachsalvo's teweeg bij de genen, die meer van Rus sisch afwisten dan hij zelf. Wie er echter niet lachte was Arkady Sobolev. de Russische gedelegeerde, die iedere keer. dat de Tsjech een steek liet val len in elkaar kromp en tenslotte in arren moede de zaal uit marcheerde. Voor de arme uitslover zal dit muisje nog wel een staartje hebben abs hij weer thuiskomt. Concen tratiekamp of zo iets. om dat. hij de Russische taal, en daardoor het Russische volk en daajdnor het Kremlin en daardoor uit einde! ijk Stalin heeft be ledigd. Het feit van de aanmelding van het 300.00ste lid van de KRO zal Zaterdag avond a.s. in een speciaal programma van tien uur tot half elf worden gevierd. Bij die gelegenheid zal de voorzitter van de KRO, prof. Kors O.P., het woord voeren. Men heeft geen aanleiding gevonden het 300.000ste lid op bijzondere wijze ie huldigen. Méér hulde dient, aldus de KRO, uit te gaan naar degenen, die reeds 25 jaar trouw lid zijn. Men heeft ge poogd lid nummer één terug te vinden, doch dit is helaas niet gelukt. De zuiveringsactie tegen het opstan dige bataljon 426 op Java is vrijwel voltooid, aldus is aan Aneta medege deeld. De totale verliezen bedragen tot heden 34 doden bij de opstandelingen, 14 bij de Apri, terwijl voorts tien bur gers werden gedood door verdwaalde kogels, benevens twee leden van de po litic in gevechten in Muntilan, waarbij opstandige bataljonsleden enige ge vangenen ontzetten. Op de autosnelweg ArnhemNijme gen is onder Eist een auto uit Rotter dam, bestuurd door de directeur van een N.V.. de heer J. van E. aldaar, door de gladheid geslipt en tegen een mili taire vrachtauto opgebotst. De mede inzittende. G. K. eveneens uit Rotter dam, werd hierbij gedood. De bestuurder van de auto werd zwaar gewond naar het Sint Canisiusziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Kapitein Bakker en de bemanning van negen leden van de 500 ton meten de Nederlandse kustvaarder „Westkust" zijn in Huil weer aan 'boord van hun schip gegaan, drie dagen nadat zij het schip hadden verlaten in een storm op dc Noordzee. De „Westkust" die thans gelost wordt, helt nog steeds een weinig. Men ver wacht echter, dat het schip, na een voorlopige reparatie, zeewaardig genoeg zal zijn om later naar Rotterdam te kun nen terugkeren. Het Russische schip „Imandra" heeft gisteren de bemanning van het Belgi sche vaartuig „Jean Marie" aan boord genomen. De 976 ton metende „Jean Ma rie", die in moeilijkheden verkeerde in de Botnische Golf ten Oosten van Stock holm, is gezonken. Een mijnenveger, een „Catalina-vliegboot", een sleep- en een reddingsboot hebben aan het reddings werk deelgenomen. De „Imandra" is met de geredden op weg naar Amsterdam en wordt daar Zondag a.s. verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1