De mijnenvelden langs onze kust opgeruimd TOKIO LIGT FEITELIJK NAAST DE DEUR Grote tentoonstelling in Ahoy'-hal in zicht KACHELINE isxMota Dichterschap KALODERMA Sukarno is „bezeten van de idee Irian" Water Noordelijk van Wadden eilanden nog verre van brandschoon Gratificatie van half weekloon Twee etmalen en Aanvaring op de Wester schelde Tussen Noors en Duits schip Uet landbouwwerktuig 1952 3M uur in een gevleugelde leuningstoel De aardbol lijkt met Nederlanders bevolkt Delegatie naar Nederland geen loop jongendie naar de pasar is gestuurd BEMANNING DER MIJNENVEGERS MET WINTERVACANTIE vermouth Torino Bloemenexport gelijk aan die van 1950 Groep handelaren in landbouwwerktuigen distanciëert zich van Utrechtse Jaarbeurs fe\ Er rit griep in de luchtI 320.per gezin voor woningbouw DONDERDAG 13 DECEMBER 1951 PAGINA 3 Voor Tilburgse textiel arbeiders Walter Gieseking heeft auto-ongeluk 17 mill, gulden aan bloemen verlieten weer ons land Roe kan Uw maag „graag" zijn Met angst om 't hart voor Brandend Maagzuur Oud-burgemeester van Edam overleden DOOR ALEXANDRA OR ME BENOEMING Ongeëvenaard in kwaliteit/ Australische verklaringen X^ wSTORM EN REGEN... dtaméln Auis/ tBejaarden vragen compensatie (Van onze speciale verslaggever) De buitenmaatse bollenvelden langs onze kust tot Den Helder zijn gerooid. Men zou aldus de (aak mogen omschrijven, welke de Mijnendienst van de Koninklijke Marine na de oorlog ingevolge de afspraken van (le East Atlantic Zone Board heeft volbracht: een zeegebied van meer dan 1500 vierkante mijl door onze mijnenvegers afgespeurd met als resultaat, dat thans de Noord zee beneden de 53ste breedtegraad als definitief veilig voor de scheepvaart kan worden vrijgegeven. Woensdag was het de laatste veegdag in inter nationaal verband en de slotoperatie gold een smalle strook vaarwater in het zicht van Vlissingen onderlangs de Nolleplaat. 's Avonds keerden daarop het tweede en zesde flottielje mijnenvegers van Vlissingen naar Den Helder terug, waar de bemanning met wintervacantie zal gaan. In het vroege voor jaar wordt het vegen hervat en wel in het water noordelijk van de Wadden eilanden, waar het buiten de betonde zgn. Elbe-Texel route nog verre van brandschoon is. Het zullen dan echter oefenflottieljes zijn die het werk ver richten. Ter gelegenheid van de laatste operationele veegtorn werden op het moederschip van de Mijnendienst, H.M.'s „Douwe Aukes", in de haven van Vlissingen telegrafische gelukwensen ontvangen van de hoogste marine autoriteiten, vice-admiraal de Booy en schout bij nacht Slot. nevel. Wij hebben dit werk vroeger reeds uitvoerig beschreven: sleep kabels achter de schepen veroorzaken op veilige afstand een magnetisch veld, dat hiervoor gevoelige mijnen, die op de zeebodem mochten sluimeren, acti veert en tot ontploffing brengt. Acous- tische mijnen worden vóór het vegen de schip uit tot explosie gebracht en wel door een zgn. tik van de hamer, een apparatuur onder water, welke een trillingsgolf vooruit zendt. Drij vende mijnen tenslotte snijdt men met kabels van hun anker om ze vervol gens onschadelijk te maken en tot Enige mijnenvegers aan het werk tij dens de laatste operatie, welke van Vlissingen uit geschiedde. Tijdens de tweede wereldoorlog zijn in de West-Europese wateren volgens de officiële gegevens meer dan zeshonderd duizend mijnen gelegd. Ook onze kust kreeg rijkelijk haar deel: ganse velden van verankerde, magnetische en acous- tische mijnen bedreigden de scheepvaart buiten onze havens en soms tot diep de zeegaten in. Onmiddellijk na de bevrij ding werd het opruimingswerk inter nationaal geregeld. Flottieljes van de Koninklijke Marine, aanvankelijk ver sterkt door Engelse eenheden, werd het vaarwater voor de eigen kust aangewe zen. Nadat in het te vegen gebied een scheepvaartroute was gebaand en zorg vuldig betond, werd successievelijk de ganse zeestrook. tot ongeveer twintig mijl uit de wal, van Den Helder tot het lichtschip Goeree afgespeurd. Hier bij konden 350 mijnen onschadelijk worden gemaakt, ongeacht 8350 van de 8500 anti-landingsmijne'n. vijf- tot acht honderd meter uit de laagwaterlijn, aan geduid met de liefelijke naam van „kathy's". Het getal der vernietigde zee- mijnen lijkt betrekkelijk laag, maar men moet daarbij rekenen de stellig zeer vele exemplaren, die op andere wijze onschadelijk werden dan wel hun einde vonden. Ook is de levensduur van mijnen beperkt, al kan de activiteit in het gunstigste geval tot 1957 duren. De laatste veegtorn vanuit Vlissin gen door de beide flottieljes onder bevel van luitenant ter zee 2e klasse G Gielis werd gemaakt bij kalme zee en beperkt zich tengevolge van de De arbeiders die werkzaam zijn in de Tilburgse textielindustrie, met inbe grip van hen die op wachtgeld staan, zullen, ingevolge een door de Vereni ging van Tilburgse Fabrikanten van Wollenstoffen genomen besluit, een Kerstgratificatie ontvangen. Uitgekeerd zal worden een half weekloon op de laatste betaaldag vallende vóór Kerst mis. In Brigue (Zwitserland) wordt ver nomen. dat de pianist Walter Gieseking als gevolg van een auto-ongeluk sedert Zaterdag j.l. in een ziekenhuis verblijft. Zijn toestand is bevredigend. Advertentie zinken te brengen. Mijnenvegen is het eentonigste bedrijf, dat bij de marine denkbaar is. Uren, dagen, maanden, gaan als regel voorbij zonder dat één enkele mijn verschalkt wordt. Toch moet het met onverzwakte aandacht gebeuren, terwijl geen ogenblik de no dige voorzorg verwaarloosd mag wor den. De Mijnendienst, welke onder com mando staat van kapitein ter zee L. H. Quant, beschikt over zes schepen van Britse makelij, zgn. M.M.S-ers. tien van het Amerikaanse Bijms-type en zestien oorspronkelijk Duitse R-boten. Zoals reeds medegedeeld, ligt het in de be doeling de mijnenvegersvloot te moder niseren en uit te breiden tot een totaal van 48 eenheden. Een deel der nieuwe schepen zou met Amerikaanse hulp op Nederlandse werven gebouwd kunnen worden. Advertentie De totale export van bloemisterij gewassen zal dit jaar ongeveer 17 mil- Iioen gulden gedragen. Dit is hetzelfde bedrag als waarvoor in 1950 werd ge ëxporteerd. Voor een belangrijk ge deelte is dit het gevolg van een gro tere afname door Engeland. Wanneer dit niet het geval zou zijn, zou het er met de export van bloemen dit jaar niet zo rooskleurig uitgezien hebben. De export naar Duitsland liep dit jaar door de bekende financiële moeilijk heden belangrijk terug. De export naar België nam iets toe. terwijl de export naar Zweden en Zwitserland hetzelfde bleef. De pogingen om een gecentraliseerde export van seringen naar Amerika op te bouwen, hebben steeds meer succes en zodoende draagt dit bloemisterij-product er toe bij. dat er dollars beschikbaar komen voor de Nederlandse volkshuis houding. Het Noorse stoomschip „Bengasi" en het Duitse stoomschip „Clara Hugo Stin- nes" zijn op de Westerschelde met el kaar in aanvaring gekomen. Het Noor se schip is later de haven van Terneu- zen binnengesleept met schade aan de boeg. Het is niet in staat zijn anker te gebruiken. Het Duitse schip zit voor Hoedekenskerke op een zandplaat en heeft een groot gat midzijds. De aanvaring heeft tot gevolg gehad dat een der opvarenden van de Duitse boot, Heinrich Thiedje. een lichte ver wonding opliep. Hij is in het ziekenhuis te Goes opgenomen. Van 15 tot 19 April 1952 ral in de Ahoy'-hallen te Botterdam een tentoonstel ling van landbouwwerktuigen gehouden worden, die beoogt te zijn een inter nationale manifestatie. De tentoonstelling, die genoemd wordt „Het Land bouwwerktuig 1952", zal, zo hebben ons de organisatoren verzekerd, een vol ledige weergave vormen van hetgieen de internationale machine-industrie pro duceert aan hulpmiddelen in het boerenbedrijf. Na de „Techni Show" en de Kruideniersbeurs, die dit jaar in de Ahoy'-hallen georganiseerd werden, heeft men hier dus voor de derde maal in korte tijd te maken met een groep nit het bedrijfsleven, die zich distancicert van de Utrechtse Jaarbeurs. Tijdens de gistermiddag te Rotterdam gehouden persconferentie verklaarden de organisatoren ons, dat gebleken is. dat op de agrarische afdeling van de Jaarbeurs niet volledig voldaan werd en ook niet voldaan kon worden aan de wensen, die het agrarische bedrijfsleven en ook de handel in landbouwwerk tuigen stelden. Dit bezwaar was van dien aard, dat een vereniging van im- Advertentie Die „angst-bij-voorbaat" kunt U weg- hemen door altijd een paar Rennies bij V te steken. Die geven dadelijk verlich- "hg bij 't eerste optreden van brandend Jhaagzuur en zelfs de hevigste aanval kunt U met Rennies dadelijk blussen, a Heerlijk middel, die Rennies. Sma- ke«jk, onbetwist afdoende en... gemak kelijk in te nemen, overal altijd onopvallend. Neem toch een pak Ren- *jles in huis. Voor Uzelf en Uw huis genoten; ook voor de gaande en ko rtende man.™ porteurs reeds tweemaal niet heeft deelgenomen aan de Jaarbeurs. Onder handelingen tussen de landbouwwerk- tuigenhandel en de Jaarbeurs-directie hebben niet tot een bevredigend resul taat geleid en op 28 November j.l. werd de Stichting „Het Landbouwwerktuig 1952" opgericht, die de organisatie van de tentoonstelling ter hand zou nemen. Rotterdam heeft men gekozen, omdat de Ahoy'-hallen een overdekte ruimte bieden van ongeveer 9000 m2., terwijl de gemeente Rotterdam een oppervlakte open terrein naar behoefte ter beschik king wilde stellen. Bij de onderhande lingen met de Jaarbeurs is men over de ruimte niet tot overeenstemming kun nen komen, terwijl bovendien nog een meningsverschil ontstond over de stand- buur. Intussen gaat de internationale agra rische jaarbeurs, die van 1 tot 7 Mei te Utrecht gehouden wordt twee weken later dus dan Rotterdam! ge woon door. Naar wij uit bevoegde bron vernemen zal de Stichting voor de Landbouw zich van de Utrechtse beurs niet distanciëren. Met „Het Landbouw werktuig 1952" zal de Stichting niet samenwerken. (Van onze correspondent) TOKIO, 7 December. Vanmorgen om half zeven, 2 etmalen en 3V> uur na ons vertrek van Schiphol, zagen wij voor onze ogen de Foedjidjama, de witbepocicrde spitse pudding, die in zijn machtige eenzaamheid het kenmerk van Japan is, voor onze ogen, helder, scherp afgetekend en van vlak bij. Wij ging<en er zo maar niet van weg. Het eerste vliegtuig van de vaste dienst van de K.L.M. tussen Schiphol en Tokio was tets te vroeg en sloeg nu de tijd dood door om het prachtig schouwspel rond te kruisen. Men kon de dignitarissen, Japanners en Nederlan ders, die deze eerste bode van het luchtverkeer met Nederland kwamen begroe ten. toch niet aandoen, dat zij te Iaat zouden komen voor een perfecte plechtig heid. Dat gaat vooral in het Oosten niet. Dus keken wij onze ogen uit op het berggevaarte, ons zo vertrouwd van zovele Japanse prenten en van zo menig; teergetint theekopje. Hij was het, daar kon geen twijfel aan bestaan. Hij was. zoals hij wezen moest, tot in het overdrevene toe. „Zo ziet men hem zelden", hoorde ik een Japankundig medepassagier zeggen. Alles was vriendelijkheid. In prachtig goud straalden de randwolken van de horizon. En daarboven steeg opeens, stralend, de zon, de rijzende zon van Japan. Ook weer zoals zij wezen moest. Men ziet, onder de beste auspiciën kwam het eerste vliegtuig uit Neder land aan. Het was alles zo volgens conventionaliteit dat ik van „een nieuwe stunt van de K.L.M." hoorde mompelen. Gaat Plesman s kunnen zó ver? Ik ga u, zo even hier aangekomen, nog niet van Tokio of Japan vertellen. De rit van het vliegveld naar het hotel was lang, door eindeloze lintbebouwing van voorsteden. Men mag het geen stad ter wereld aandoen, hierdoor zijn in drukken te laten bepalen. De K.L.M. herinnert gaarne aan het verleden Zij heeft het niet gesehuwd. de naam van het befaamde, onheilspel lende spookschip tot haar devies te maken. Nu wekte zij weer de herinne ring op aan de ongelukzalige Nederland se zeevaarders, die het eerst Japan bereikten. Is er overeenkomst? Op Schiphol heb ik mij in een leunstoel ge vleid als een oude grootpapa. In die stoel ben ik twee dagen en nachten lang voor ik wenken kon, verzorgd. De stoel stond niet. traditioneel, op rolletjes maar op grote vleugels. Dat maakte het enor me verschil uit. Want toen ik, wat stijf geworden, hier uit mijn stoel opstond, had ik de indruk gekregen dat Tokio feitelijk naast de deur ligt. Onze voor ouders dachten daar anders over. Op zeventigjarige leeftijd is te Half weg overleden de heer Th. C. P. M Kolfschoten, oud-burgemeester van Edam. Hij is o.m. lid geweest van de Zuiderzeeraad en van de generale com missie Zuiderzeesteunwet, voorts voor zitter van de vereniging van Zuiderzee- gemeenten en hoofdbestuurslid van de A.N.W.B. Natuurlijk zijn wij niet enkel te benijden. Wij kunnen in ons leven nu vele landen en steden bezoeken die eens buiten onze horizon lagen. Wij zijn meesters geworden in het bereiken. Maar met zekere weemoed denk ik aan grote reizen uit mijn vroeger leven: Kennismaking met volken onderweg, voldoening over overwinning van schijn baar onoverkomelijke moeilijkheden, aangename en onaangename verrassin gen, soms gevaarlijk avontuur waren er mede gemoeid. Een enkele keer ernstige ontberingen. Maar als het nog zo moest bleef ik thuis. Bonte mogelijkheden bie den zich alleen nog als zij niet veel tijd kosten. Gelukkig is er de K.L.M. De leunstoel maakt soms dromerig. Ook hebben wij Damascus en Bagdad aangedaan. Bezichtiging van die steden kon van de korte reistijd nog af. Men moest zijn waarnemingen geweld aan doen om in de steden, waar Oostelijke en Westelijke „civilisatie" in weinig sier lijke worsteling liggen, aan (luizend-en- één-nacht te denken. Maar één herin nering dook vanzelf op, toen ik weer uitgestrekt lag in mijn gevleugelde leu ningstoel: Het vliegende tapijt! Voor wie is dat niet een droom zijner jeugd geweest. Wij zijn nergens tien minuten te laat aangekomen of vertrokken. Onze elec- trischc spoor doet het niet nauwkeuriger. Als ik mijn Uevantijnen wèl ken was dat anders met het Vliegend Tapijt. Ples man heeft de jeugd nog weer een illusie ontnomen. „Geef mij maar een Constel lation", zal zij weldra zeggen, bij het lezen van de Arabische fantasie. Tokio naast de deur! Hebben wij wel zo veel gevlogen? Want telkens moesten we weg uit ons gerief, voor ontvangsten en diners, ter ere van het „eerste vlieg tuig", op vliegvelden en daarbuiten. Zo als gezegd, waren er ook rondritten. In onze vliegende, stoelen kwamen wij dan weer op verhaal. Hoe naast de deur ligt dan eigenlijk wel Tokio? Overal stonden Nederlandse autoritei ten en andere Nederlanders. Te Karatsji kregen wij een nieuwe bemanning, en te Manilla nog weer eens. Overal zwer men van landgenoten, waarmede de aardbol bevolkt lijkt. Ik heb prof. Huizinga eens horen be togen dat de Zeven Provinciën hun hoge beschaving vooral te danken hadden aan het volmaakte verkeersstelsel in het land, het verkeer te water, dat gerief lijker en veiliger was dan de grote landwegen van andere landen. De trek schuit bracht veilig en ver binnen twee etmalen. Gaat de luchtvaart dit nu voor de wereld doen? Tokio naast de deur. en binnen weinige dagen ook het Sydney van onze tegenvoeters. Dit weet ik wel, ik zal het diploma door de KLM verstrekt, dat ik deelge nomen heb aan de eerste vlucht naar Tokia, zuinig bewaren. Want dit is de nieuwe geschiedenis van de mensheid, waarvan wij het effect niet kunnen uit- Advertentie VOOR KACHEL en HAAR D L* DE RUSSEN KOMEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMK.E 92 Op het erf buiten stond een half dood paard, het zadel beladen met zakken aardappelen. Er naast stonden Jack en een jonge N.K.V.D.-man. Wat gebeurde er? Ik wierp even een blik op het ge zicht van. de soldaat: ben je een „goeie" of een „kwaaie"? Toen keek ik naar Jack. De uitdrukking van zijn gezicht was geruststellend. „Dit is mijn vriend, Victor Klimof," zei Jack „Ik heb hem gevraagd om de nacht bij ons door te brengen, want hij is zijn troep kwijt geraakt, en hij en zijn paard zullen de anderen pas mor gen kunnen inhalen, want nu is het te laat." Zo leerde ik Klimof kennen, een van onze beste vrienden en een van de aar digste jongens onder de zon. Onze kamer was nog steeds erg vuil, maar gezellig. Jack stak de kachel aan en eindelijk begon het warm te worden. Het was waarschijnlijk niet meer dan vijftien graden, maar ik had het warm. zo was ik er aan gewend om geen kachel te hebben. Jumbo was naar bed. Op de tafel brandde een kleine lamp, waar voor Jack een lampeglas uit een lege jampot gemaakt had. Hij en zijn vriend gingen op de sofa zitten. Ik haalde de „cocktail" te voorschijn, die ik van het Ensemble gekregen had. Het was alles, wat we op dit gebied nog hadden, maar we voelden ons genoodzaakt om het nu met onze vriend Klimof op te drinken. Er zou die avond niet warm gegeten worden. We hadden enk£l nog wat aard appels, en niemand had de tijd of de energie om ze te koken. Ik- had echter nog een stuk droog brood en een stuk kwaaie-dag-spek, en dat alles kwam op tafel. Victor begreep, dat het allemaal kwaaie-dag-provisie was. en wilde eerst niets gebruiken. Maar hij was jong, had honger en zelf niets te eten, daar hij zijn groep was kwijtgeraakt en geen an- dere_ legerafdeling hem te eten zou ge ven.' Eindelijk slaagden we er in om hem te overreden en alles werd eerlijk gedeeld, hoewel het resultaat niet veel meer was dan een holle kies vol. Klimof kwam van Moskou, zijn vader was architect en zijn enige zuster had een kolonel getrouwd. Ze hadden een twee-kamer-flat in Moskou en een twee- kamer-datcha ergens buiten. Victor was een-en-twintig, maar vertelde met een ondeugende glimlach dat hij officieel negentien jaar was en pas twee jaar bij het leger. Jack, die deze leeftijdsproble men waarderen kon, vertelde hem op zijn beurt, dat hij zeventien was, waar op ze nu beiden in lachen uitbarstten. Ze begrepen en apprecieerden elkaar als menselijke wezens, over de hoofden van hun regeringen heen om zo te zeg gen. Beiden deden ze hun best om zo laat mogelijk bij het leger te komen en, eenmaal er bij, om er zo spoedig moge lijk weer mee klaar te zijn. Ze waren béiden Slavische individualisten en do Pruisische discipline die er in geslaagd was om de hele jeugd van Duitsland on der de duim te krijgen was hun totaal vreemd. Beide jongens waren vaderland lievend en prezen de moed en de dap perheid van hun onderscheiden volke ren, maar het was een vaderlandslief de van het sentiment, waar de staatsma chine niets mee doen kon. Alle twee zouden ze onmiddellijk Amerikaanse staatsburgers geworden zijn, als ze daar dé kans toe kregen, en zouden tranen in de ogen gekregen hebben, als ze aan de andere kant van de Atlantische Oceaan „De Rode Sarafaan" of „Het Lied van Lwowdoor de radio gehoord zouden hebben. Victor wilde diplomaat worden, maar dat zou natuurlijk niet gaan, als hij in de oorlog sneuvelde, dus had hij alles gedaan en had zijn vader al zijn relaties uitgebuit om hem bij het N.K.V.D. te krijgen, waar het percen tage doden en gewonden zeer laag bleef, omdat het N.K.V.D. zich in de achter hoede hield. Victor had weinig op met de instelling, waarvan hij lid was. Hij had altijd een Engelse spraakkunst in zijn zak, waarin hij studeerde, als hij maar enigszins de gelegenheid had. Zijn helden, zei hij, waren Litwinow en Maisky. Toen begonnen we aan een Engelse les. Klimof was er verrukt over mensen getroffen te hebben die deze taal ken den. En ik moest naar hem luisteren, terwijl hij keer op keer herhaalde: „the table", „the sugar basin", „the chair", enzovoorts. Onder die bedrijven werd ik verschillende keren naar de keuken ge roepen. Mathilde kon maar niet onthou den, dat we nu een schildwacht hadden, en kwamen er nu weer vreemde solda ten in de keuken op zoek naar een kwartier, dan bleef ze automatisch ais van ouds „Lida, Lida" roepen. Al die keren echter zond de schildwacht de in dringers weg, waarbij hij erg geheim zinnig deed en hun iets in het oor fluis terde. Vermoedelijk het een of ander „militair geheim" betreffende de gene raal voor wie men ons huis in reserve hield voor het geval dat het offensief mislukken zou. Toen het avond was geworden, werd de wacht afgelost, en in plaats van de lange, rustige Groot-Rus kregen we een gezette, brutale Siberiër. In plaats van om het huis te patrouilleren, wandelde de Siberiër onze kamer binnen. Hij zag, dat er wodka op tafel stond, hoorde Rus sisch spreken en zei waarschijnlijk bij zichzelf: „Dat is iets voor mij." ..Wat wil je Mishka?" vroeg ik. Mishka, jaloers, dat een vreemde sol daat met ons dronk en hij niet. trok zijn automatisch pistool en stevende op Victor af. „Je papieren!" schreeuwde hij. „Die laat ik je niet zien." zei Victor om hem te plagen, want hij had al zijn papieren in orde. „Je papieren!" herhaalde Mishka nors, voldaan, dat hij ons gezellig avondje be derven kon. Ik wist niet, wat voor soort papieren Klimof had en' daar ik bang was. dat hij er helemaal geen had. zei ik tegen Mishka: ,.De fles is leeg. Ik ben bang, dat er niets meer voor je in zit. Waar om kwam je ook niet eerder?" „Ik kwam niet voor je wodka. Ik zoek deserteurs. Kom, schiet op jij, geef me je papieren. Laat me kijken. Ik ben de rechterhand van de commandant Heel op zijn gemak haalde Victor zijn N.K.V.D.-pas voor de dag. Mishka werd zo rood als een pioen en was in een oog wenk weer uit de kamer verdwenen. En Klimof lachte en lachte, tot we dachten, dat hij barsten zou. (Wordt vervolgd). Onder de journalisten, die de eerste K. L. M.-vlucht naar Tokio hebben meegemaakt, bevindt zich ook een correspondent van De Tijd. Heden ontvingen wij zijn eerste bijdrage uit Tokio, waarin hij zijn impressies over deze eerste tocht met de mo derne versie van het vliegende tapijt, bekend uit de sprookjes van „Duizend en één nacht", vertelt. In de komende weken zoil onze corres pondent berichten over zijn erva ringen in het land van de (her-) rijzende zon. denken als men atoombommen bui ten de lading houdt. Na aankomst te Tokio begonnen een reeks plechtigheden en feestelijkheden. Op het vliegveld reeds begroeting door hoge Japanse dignitarissen, onder wie de onder-minister van Buitenlandse Zaken, en vertegenwoordigers van de KLM. Weinige uren later reeds ontvangst door de gouverneur van Tokio, in de Kamer van Koophandel, waarbij 'n meegebracht geschenk van de burgemeester van Den Haag overhandigd wordt, en tevens een brief van de Kamer van Koophandel te Amsterdam. De dag daarop wordt In een der plantsoenen van Tokio een eik ge plant, die het vliegtuig uit Nederland heeft meegebracht. De gouverneur en tal van hoogwaardigheidsbekleders zijn daarbij tegenwoordig. Daarop volgen voor verschillende groepen van ons gezelschap noenmalen bij de internationale journalisten en -een scheepvaartorganisatie. Redevoeringen, waarbij de oude betrekkingen tussen Japan en Nederland op de voorgrond staan, zijn niet van de lucht. Daarop biedt het adj.-hoofd van de Nederland se missie, Baron Lewe van Aduard, een „tea" aan, waar o.a. een broeder van de Keizer tegenwoordig is. 's Avonds feest maaltijd bij het hoofd der missie, de heer f eppema. Maandag begint een van Japanse zijde aangeboden reis van het gezelschap door Japan, met Kioto en Nara als einddoel. Het ontbreekt waarlijk niet aan be langstelling voor deze nieuwe directe verbinding met het Westen! Toen de leraar op school een keer een poëem van wijlen Wil lem Kloos had voorgele zen, was ik er vast van overtuigd, dat ook ik was geroepen tot het dichter schap. Ik pakte dus pot lood en papier en begon een vers te schrijven. Het ging over de zee, alhoewel ik van mijn leven nog nimmer een breder water dan de Maas had waargenomen. Nu, evenals die van Kloos. puilde mijn poëzie uit van de alliteraties. Zo be toogde ik o.m. dat de zilv'ren zee zong en dat de wijde wereld wenkte. Echt degelijk dichterlijk, zoals u ziet. Mijn volgende vers ging over een molen, als ik mij niet vergis; en nu wenkten geen werelden maar gewoon wieken, dat begrijpt u. Daarna werd ik verliefd. Op Ietje, een vriendinnetje van miin zus. En, zoals het met jonge dichters gaat, zulks stimuleerde mijn poëtische werkdadigheid bovenmate. Ik leverde het ene gedicht na het andere af; en nu hadden zij telkenmale het hart, de maan, de eenzaamheid en de ogen van Ietje. tot onderwerp. Op het laatst had ik er een heel schrift vol van; ik verborg het immer zorgvuldig weg, want ik achtte de wereld nog niet_ rijp genoeg om van mijn poëzie kennis te nemen. Inmiddels probeerde ik ook metter daad Jetie te behagen. Als zij in de buurt was begon ik mij onmiddellijk zeer mannelijk te gedragen; en ik kan mij herinneren dat ik zelfs een keer bitter vloekte waar zij bij stond. Ietje keek mij met grote schrikoeen aan en mijn zusje ijlde onmiddellijk naar miin vader, om het lelijke woord, dat ik had gebezigd, over te brengen. Sindsdien begreep ik dat je met vloe ken niet door het leven komt. Toen Jetje jarig was wilde ik haar iets liefs aan doen. Dus schreef ik een gedicht voor haar. Een vers. dat er waarachtig niet om loog: ..beminnen rijmde op „zinnen" en „mussen" op „kussen". Krachtige taal. nietwaar? Enfin, ik callierafeerde miin poëzie in rooie en blauwe inkt en duwde haar 's avonds bi.i Jetje in de bus. De volgende dag werd ik op het kantoor van mijn vader ontboden. Toen ik er binnenkwam zag ik er ook de papa van Ietje zitten. Hij keek mij aan, alsof hij op het punt stond mij een schop te geven. En mijn vader had miin tweekleurig dichtwerk in de handen. „Heb jij die nonsens geschreven?" vroeg hij. de wenkbrauwen fronsend. Ik knikte blozend. „Nou vraag ik je toch", riep Ietjes papa geschokt uit, als had hii mii op iets zondigs betran. Nu, mijn vader zette mij haarfijn uiteen, dat ik mijn tiid beter moest gebruiken en dat hii niet van gezever hield en „meneer hier" óók niet. Maar toen mijn boze aspirant- schoonvader vertrokken was. zei mijn vader met een tinteling in de ogen: „Maak dat je wegkomt. En dicht er in 's hemelsnaam nooit meer bij als je wilt zoenen." Inderdaad ben ik sindsdien van de poëzie op het proza overgestapt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Halfweg de weleerw. zeergel. heer dr. H. W. J. Kuipers, die onlangs te" Rome promo veerde tot Doctor Utriusque luris. Advertentie c Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85- Oagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheertrème: grote tube 1.85 „Onze delegatie naar Nederland on der leiding van prof. Supomo moeten wij niet beschouwen als een loopjongen, die we naar de pasar sturen om een kain (kledingstuk) te kopen, terwijl wjj intussen rustig op zijn terugkomst wachten", aldus president Sukarno in een rede, die hjj in zijn palcis te Dja karta hield ter gelegenheid van de her denking der geboorte van de profeet Mohammed. In deze rede binnenlandse aangele genheden aanroerend, zei Sukarno ver der: Wij hebben nog een zaak te rege len, en dat is Irian. Er is geen enkele Indonesische leider, die niet zegt, dat Irian vast en zeker tot Indonesië zal terugkeren. Wij geloven, dat Irian een maal tot het grondgebied der Republiek zal behoren. Maar waarop baseren wij dit? God beloofde de profeet Moham med glorie en overwinning, doch des ondanks zette hij de strijd voort, aldus Sukarno, die. herinnerend aan het feit, dat hij steeds op de kwestie-N--Guinea heeft gehamerd, uitriep: „Ik ben bezeten van de idee Irian en ik verlies het voorbeeld van de profeet Mohammed niet uit het oog". Wij moeten nu hier onze plichten na komen als steun voor onze delegatie in Nederland. Als onze gehele 75 millioen zielen tellende bevolking van de idee Irian bezeten is, kunnen wij er zeker van zijn, dat Irian tot Indonesië zal te rugkeren. „Onze nationale claim op Irian kan niet in vervulling gaan als wij met de handen in de schoot blijven zitten". In Washington heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Ca sey, op een persconferentie verklaard, dat Australië Nederland ten volle steunt in het geschil met Indonesië over het handhaven van de Nederlandse sou- vereinitcit (.ver Westelijk Nieuw-Gui- nea. De Australische minister van Burger luchtvaart, L. Anthony, heeft verklaard, dat het voor Australië van veel belang is, dat Nederland Westelijk-Nieuw- Guinea zou behouden. Hij zei dit op een receptie van de burgemeester van Sydney ter gelegenheid van de eerste vlucht van de K.L.M. naar Australië. „De Nederlanders zijn de enige blanke buren van Australië in het Noorden"- De Australiërs zijn geneigd te vergeten, wat zij Nederland verschuldigd zijn voor zijn strijd tegen de Japanners in de laatste oorlog. De Nederlanders on derschepten de Japanse vloot en ver loren al hun schepen op twee torpedo- bootjagers na. De directeur van de K.L.M., de heer F. van Balluseck, die de eerste vlucht heeft meegemaakt, bood de burgemees ter een kandelaber namens de burge meester van Amsterdam aan en voorts een plaquette namens de burgemeester van Rotterdam. Advertentie Neem het zekere voor het onzekere. Zorg er- No voor Aspirin, voorzie»* van het Bayar-kruis. ir» huis te hebben. De eerst* symptomen van een ge vatte kou kunt U dan onmiddellijk 0 onderdrukken. Het hoofdbestuur van de Nederlandse bond voor ouden van dagen heeft aan de minister van Sociale Zaken het ver zoek gericht de mogelijkheid onder ogen te zien van een compensatie op de uitkeringen van de Noodwet-ouder domsvoorziening. De gemeente Vlist in Zuid-Holland telt 491 inwoners. Deze inwoners hebben ten behoeve van de woning bouw in Vlist bijeengebracht niet minder dan 32.000.Dat is per in woner.... 65.17 en per gezin, aan nemende dat er ongeveer honderd gezinnen zijn, 320.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3