Londen bevreesd voor Amerik. koehandel „Jaarlijkse Kerstloterij eigen bate ten Meel en bloem voor de bakker goedkoper GEHUWDE DOMINEE WORDT PRIESTER Tussen neus en lippen Zorgwekkend Twistappel tussen Engeland en Egypte VERDEDIGING MIDDEN-OOSTEN SPEELT GROTE ROL Prijs voor volks wit- en volksbruinbrood over de gehele linie gelijk Met bijzondere toestemming van Z.H. de Paus Nieuw pakhuis afgebrand Tot hoofd en hart Peil van de Nijl van belang voor Egypte Brutale oplichter misleidt drukker Dr. Drees 11 lan. naar de Y.S. w nurvivio oefcuijcu my! Het Bij oefenvhicht neergestort J VRIJDAG 14 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25252 (Van onze Londense correspondent) Het bittere en bloedige conflict tussen Egypte en Engeland concentreert zich rond twee belangrijke meningsverschillen aangaande de inhoud van het in 1936 voor de duur van twintig jaren tussen beide landen gestoten verdrag, de Anglo- Egyptian Treaty. Het voorwerp van de meningsverschillen zijn de Britse garnizoenen in het kanaalgebied en het Anglo-Egyp- tisch condominium over de Soedan. Doch terwijl Engeland deze beide onderwerpen streng geschieden wenst te houden, eist Egypte de opheffing van het gehele verdrag, waarin beide pun ten werden geregeld. Engeland is tot op zekere hoogte bereid tegemoet te komen aan de Egyptische eisen dat de Britse gar nizoenen het kanaalgebied zullen verlaten. Doch het verlangt als tegenprestatie dat Egypte ais mede-oprichter toetreedt tot het Middle-East Command, te vormen door de vijf mogend heden Amerika, Frankrijk, Turkije, Engeland en Egypte. Frank Sinatra en Ava Gardner op SchipHol SJ Geen debctt o ver Marokko 99 Tien duizend loten vervaardigd 9 «V Vertegenwoordiger uit Haarlem verdronken Onwel geworden in rijdende auto PELSGEVOERDE JEKKERS j Schade één millioen Nederl. vlieger in Nieuw- Zeeland verongelukt 1 DRINK LOUTER BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkontoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severrn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubb4l tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIDS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal Jaar en dag hebben wij er in ons blad op gewezen, dat het na-oorlog- se regeringsbeleid de belangen dei- middengroepen schromelijk verwaar loosde. Wij hebben meermalen concrete cijfers gegeven, waaruit bleek hoe in verhouding tot de lagere groepen de inkomens der middenklassen opzettelijk gedrukt werden. Welke desastreuze ge volgen deze politiek in de gezinnen van duizenden ambtenaren, leraren en hoger kantoorpersoneel heeft aange richt, is moeilijk te beschrijven. Deze gezinnen tobden voort met hun gede valueerde salarissen, hoge belastingen en de hoge schoolgelden hunner stu derende kinderen. Zij tobden voort, nu en dan mokkend weliswaar over zoveel onrecht, doch doorgaans zwijgend, daar zij wisten, niet in de gunstige richting te liggen, waarin het regeringsbeleid koerste, een beleid, dat zich gaarne baseerde op de massa, waar het getal immers zijn grote rol kon spelen en poli tiek succes derhalve het meest verzekerd was. Wat vermochten die duizenden te gen de hecht georganiseerde vakbewe gingen, die het prijsniveau maandelijks konden afmeten met een millimeter- schaal en daar de lonen zoveel mogelijk bij konden aanpassen? Niet dat wij dit onbillijk achten, maar wel achten wij moreel niet verantwoord de wijze waarop de middengroepen steeds op nieuw weer in de steek werden en worden gelaten. O zeker, aan fraaie woorden, waarin verbeteringen en meer aandacht voor deze groepen beloofd werden, ontbrak het niet bij de meeste politieke partijen, vooral niet wanneer de verkiezingen in zicht waren. Maar de verhoudingen liggen ook nü nog even ongunstig voor deze groepen. Niet zonder reden is er in verschillende po litieke partijen een steeds krachtiger geluid vernomen. dat hierin verande ring móést komen; niet zonder reden gingen en gaan er stemmen op, die deze groepen aansporen dan maar buiten de thans bestaande politieke groeperingen hun heil te gaan zoeken. Die ontevreden geluiden, ook b i n- nen de K.V.P. gehoord, hebben nu en dan reeds scherpe contro versen veroorzaakt, zó scherp zelfs, dat een ogenblik een scheuring' dreigde. Het is, naar wij menen gelukkig, niet zo ver gekomen. De K.V.P.-leiding heeft bijtijds de hand in eigen boezem weten te fcteken en is blijkbaar niet alleen tot de conclusie gekomen dat deze middengroepen inderdaad grotelijks benadeeld zijn, maar schijnt thans ook bereid uit deze conclusie de practische consequenties te trek ken. Het secretariaat van de K.V.P. is ten minste op de gelukkige gedachte ge komen zij het wat laat, zodat menig nuchterling onwillekeurig een gedach te-associatie met de komende verkiezin- ger- moeilijk zal kunnen onderdrukken "een enquête te houden onder de middengroepen. Het begeleidend schrijven heeft iets van een „confiteor". Men leze o.a.: - -De zogenaamde, middengroepen ver keren in ons land sedert de bevrijding lp een zorgwekkende positie, ook op financieel gebied. De K.V.P. onder zoekt welke maatregelen ter verbete- ring hiervan getroffen kunnen worden. Hoewel practisch alle betrokkenen on dervinden dat de nood hoog is, ont breekt het toch nog steeds aan con crete cijfers, waarmede dit onomstote lijk aan de regering via de katholieke Tweede Kamerfractie kan worden aan getoond." Wij mogen het Secretariaat van de K.V.P. misschien er aan herinneren, dat in de zomer van het vorig jaar reeds een gedocumenteerd rapport is ver schenen Van een commissie, welke op initiatief der St. Adelbertsvereniging werd ingesteld door het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultu reel Overleg. In dat rapport werden aan de hand van uitvoerig cijfer materiaal de resultaten weergegeven van een onderzoek naar de financiële lasten, welke drukken op de gezinnen met gemiddelde en hogere inkomens. Intussen juichen wij het initiatief van de K.VP toe. Als het daar nu maar niet bij blijft. Als de K.V.P, nu maar eens duidelijk vóór de verkiezingen op concrete resultaten van deze actie zou kunnen wijzen, concrete resultaten, geen beloften, zoals in verkiezingstijden gebruikelijk. De K.V.P. en met haar duizenden in nood verkerende gezinnen zouden er wèl bij varen. HET CONFLICT OM DE SOEDAN In dit geval zou Engeland het, alleen recht op de defensie van de interna tionale waterweg van het Suezkanaal opgeven en slechts als één van de vijf mede-oprichters van het Middle East Command troepen ter beschikking stel len om onder dit Midden-Oosters Opperbevel tezamen met andere mo gendheden en met een souverein Egypte het Suezkanaal te verdedigen tegen mogelijke agressie. Zoals bekend, heeft Egypte geweigerd dit plan van Turkije, Amerika, Frankrijk en Engeland te aan vaarden. Genoemde mogendheden heb ben aangekondigd, dat zij inmiddels door zullen gaan met hun plannen voor het Middle East Command en Engeland heeft voorlopig geen andere keus dan zijn garnizoenen in de kanaalzone te handhaven op een grotere sterkte dan die toegestaan in het verdrag van 1936, zulks met het oog op de dreigende hou ding van de Egyptische bevolking. Het condominium over de Soedan, dat Egypte tegeiijk met de rest van de in houd van het bestaande verdrag ovei boord wenst te werpen, is voor Enge land een afzonderlijk onderwerp, dat niets met het Suezkanaal te maken heeft. Egypte eist, dat Engeland zijn condominiale rechten zal opgeven en de Soedan zal verlaten en dat de Soedan zal worden verenigd met Egypte onder de Egyptische kroon. In feite is het condominium groten deels een fictie. Engeland heeft vrijwel alleen het beheer over de Soedan ge voerd. Alle hoge buitenlandse ambtena ren waren Brits. Egyptenaren kregen slechts ondergeschikte ambten. Toen Egypte in 1922 zijn onafhankelijkheid kreeg, verwierf het tevens het recht om een aantal garnizoenen te handhaven op Soedanees gebied. Doch toen in 1924 Sir Lee Stack werd vermoord in Cairo stuurde Engeland de Egyptische troepen naar huis. Sinds 1936 heeft Egypte wederom troepen gehad in de Soedan, doch nu hebben de Engelsen opnieuw deze troepen heengestuurd op grond van de houding aangenomen door Egypte. Ondanks dit alles blijft Egypte d e jure medeheerser over de Soedan, In de Egyptische politiek ten opzichte van de Soedan speelt de Nijl een grote rol. Libye. In berichten uit Benghazi wordt, aldus A.P., gemeld, dat Zater dag aanstaande Libye onafhankelijk Verklaard zal worden. Advertentie Frank Sinatra, de Amerikaanse „croo ner", die ook in ettelijke films is opge treden, arriveerde gisteravond met zijn vrouw, de filmster Ava Gardner, voor een kort oponthoud op Schiphol. Beiden zijn gedurende twee dagen voor de Amerikaanse troepen in Duitsland opge treden en waren nu op de terugreis naar Amerika. Middelt. tec ^"Afexandriëj^TP l. •Stwcn ingeland op zelfde jchaat Thebe EGYPTE -LIBIË—4 Korösko i.jPortJSaedari Monnik SOEDAN c*vW>* *har»oem r,£ rz v. e, f—ABESSINIÈ Nimule^ Hurchada olieveld Carlo 4726 ook al behoort het recht tot benoeming van de gouverneur van de Soedan aan de Britse koning. Egypte bezit niet s.echts een gelijkwaardig aandeel in het condominium, doch medezeggenschap in de Soedan is voor Egypte een vitaal belang. Want, terwijl de Soedan in som- mige streken regen kent en beschikt over natuurlijk grasland, hangt Egypte geheel af voor alle landbouw inclusief de katoenbouw van het water van de Nijl. Doch de gehele bovenloop van de Nijl van Oeganda af tot aan de Zuide lijke grens van Egypte loopt over een afstand van 2000 km. door de Soedan. En ofschoon de Soedan slechts twee procent van het Nijlwater gebruikt voor irrigatie, zou dit percentage gemakkelijk kunnen worden opgevoerd door het bouwen van nieuwe dammen in de Bovennijl onder Engelse leiding. Het is te hegrijpen, dat Egypte niet geheel afhankelijk wenst te zijn van derden in zake het peil van het Nijlwater. De Engelsen op hun beurt hebben enorme interessen in de Soedan. Ondei hun leiding zijn spoorwegen gebouwd, havens aangelegd en wegen geconstru eerd door woestijn en achterland. Het zijn eveneens de Engelsen geweest, die op grote schaal de katoenbouw hebben uitgebreid in de Soedan. De financiële interessen van Engeland in de Soedan bedragen vele tientallen millioenen ponden. Engeland legt hierop vanzelf sprekend niet de nadruk. Het geeft er, volkomen natuurlijk, de voorkeur aan te wijzen op het zelfbestemmingsrecht van de Soedanezen, een volk verschil lend van de Egyptenaren en bestaande uit een mengsel van negers, Nubiërs, Arabieren en Anglo-negroes, uit heide nen, christenen en Mohammedanen. Bo vendien is het geringe deel van de Soedanezen, dat in staat is in politieke termen te denken, voor een groot deel anti-Egyptisch. Het merendeel wenst zo spoedig mogelijk zelfbestuur. Engeland heeft hiertoe reeds gedeeltelijk de weg geëffend door in 1948 verkiezingen te laten houden voor een wetgevende Soe- danese Vergadering. De Umma of Volkspartij won de verkiezingen. Er werd een uitvoerend bewind gevormd onder de Britse gouverneur, bestaande uit zeven Soedanezen en vijf Britse ambtenaren. Het begin van een rege- ringsapparatuur is derhalve aanwezig. Indien Egypte niet opnieuw had gepro beerd de aandacht van de inheemse be volking af te leiden van de sociale mis standen en corruptie in eigen land door Engeland te gebruiken als bliksemaf leider, zou na verloop van langere tijd Soedan zeker zelfstandigheid hebben gekregen van Engeland. Nu evenwel begint het er op te lijken, dat Engeland het proces zal moeten versnellen, ware het slechts, omdat de Soedanezen, en, met hen, vele Engelsen vrezen, dat Amerika bereid zal zijn tot een koehandel met Egypte en zou willen meewerken om Egypte in het Middle East Command te krijgen en de Suez- kwestie op te lossen door de Soedan te helpen prijsgeven aan de Egyptische pasja's. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteren te Parijs met acht en twintig tegen drie en twin tig stemmen en zeven onthoudingen be sloten de Marokkaanse kwestie niet op de agenda te plaatsen. Zij gaan niet over één nacht ijs; maar als twee nachten lamg het kwik enkele graden onder nul is geweest, gladde ijzers te voorschijn. Deze enthousiaste rijders trokken gisteren al een baantje. komen de (Van onze verslaggever) De eigenaar van een Amsterdamse drukkerij is het slachtoffer geworden van een brutale oplichter en naar te vrezen valt velen in ons land met hem. Gisteravond heeft de drukker aan gifte gedaan bij de Amsterdamse poli tie, dat een man, die tien duizend loten bij hem heeft laten vervaardigen en de ze ongeveer twee weken geleden heeft opgehaald, nog steeds de rekening voor het drukken niet had betaald. De baten van deze „Jaarlijkse Kerstloterij" zou- t n goede komen aan de „R. K. Landelijke Organisatie Het Misdeelde Kind'. Bij onderzoek bleek evenwel, dat deze organisatie niet bestaat. De loten, die geprijsd zijn voor vijftig cent. waren voorzien van een ministe riele goedkeuring die uiteraard nooit gegeven is en van een vals adres en een met bestaand telefoonnummer in Den Haag. De politie neemt aan, dat het Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede deelt, heeft het overleg van de regering met de commissie voor de middenstand uit de Tweede Kamer over de brood prijzen geleid tot wijzigingen in de bestaande meel-, bloem- en broodprij zen, waarbij een voor het gehele land geldende verhoging van de prijs van het brood wordt vermeden. Met ingang van Maandag 17 Dec. zullen de bereiders van meel en bloem, alsmede de importeurs van bloem, door een verhoging van de subsidie voor de consument uit het Landbouwegalisatiefonds. in staat worden gesteld de prijzen van alle soorten meel en bloem, met uitzonde ring van tarwegriesmeel, met 30 ct. per 100 kg te verlagen. Deze prijs verlaging van bloem en meel komt niet tot uitdrukking in de prijs van het brood voor de consument. Zij dient ter verhoging van de marge voor de bakkers. Daarnaast zal de maximum- en mi nimumprijs voor volkswit- en volks bruinbrood met ingang van Maandag 17 December 1951 in de provincie Naar het katholieke weekblad van het bisdom Mainz „Glaube und Leben" meldt, zal Zaterdag 22 December in het bisdom Mainz met persoonlijke toestemming van Z.H. de Paus aan de gehuwde voormalige dominee Rudolf Goethe, die met zijn echtgenote tot het katholicisme is overgegaan, de Priesterwijding worden toegediend zonder dat deze wijding verandering zal brengen in het voortbestaan van het huwelijksleven van deze predikant. Op aanbeveling' van het Duitse episcopaat heeft de Heilige Vader deze beslissing genomen, weike hij zich even wel voor alle andere gevallen voorbehoudt. Rudolf Goethe, aldus „Glaube und Leben", wenste vurig priester te worden toen hij met zijn vrouw tot het katho licisme was overgegaan. Door de goed heid van de Heilige Vader zal hij nu, na het voltooien van zijn studies op het seminarie van Mainz, door de bisschop van Mainz mgr. dr. Albert Stohr tot priester gewijd worden en het eens aan zijn vrouw gegeven woord houden. Het weekblad voor het bisdom Mainz verdiept zich vervolgens in de vraag, of dit besluit van de Heilige Vader bete kent, dat het coelibaat der priesters van de Latijnse ritus in het vervolg niet meer verplicht gesteld zal worden. Het antwoord luidt ontkennend. Ofschoon al sinds eeuwen in dc met Rome geünieer de Grieks-Katholieke Kerk gehuwden tot priester gewijd worden blijft de huidige Paus, evenals zijn voorgangers, de gedachte toegedaan, dat de priesters van de Latijnse ritus ongehuwd moeten zijn en zich bij hun wijding voor het subdiakonaat tot coelibaat verplichten moeten. Zeker zullen, aldus het weekblad, de katholieken zich over de beslissing van de Heilige Vader verwonderen. Hij staat een uitzondering op de algemene regel toe, omdat een weigering aan de een heid in het Geloof waarom wij met Christus bidden, schade zou doen. Want vroegere dominees, die ten koste van grote offers katholiek worden, zijn ze ker wel bijzonder geëigend om te wer ken aan de hereniging van alle christe nen in de Katholieke Kerk. De eis om te scheiden van de vrouw, die met hen in het huwelijk verbonden is, kan niet gesteld worden, daar het huwelijk voor de Kerk geldt als een sacrament. Daar om heeft de Paus in overleg met het Duitse episcopaat toegestaan, dat in bijzondere gevallen, waarover de Hei lige Vader zich telkenmale persoonlijk zijn beslissing voorbehoudt, een gehuw de dominee, die tot het katholicisme is overgegaan, tot priester wordt gewijd op voorwaarde, dat zijn huwelijk al voor de overgang naar de Katholieke Kerk geldig was voltrokken. Naar wij van bevoegde zijde verne men zal ook de zoon van de 70-jarige vroegere dominee tot priester wor den gewijd. Zijn vader zal verbonden worden aan de bisschoppelijke kanselarij te Mainz, terwijl hij zelf als godsdienst leraar werkzaam zal zijn. Drenthe met één cent per achthonderd gram mogen worden verhoogd, waar door in deze provincie dezelfde brood prijzen gelden als in de provincies Friesland en Groningen. Met ingang van dezelfde datum mag in die gebieden, waar thans nog de prjjs van volksbruinbrood één cent lager is dan die van volkswithrood, de prijs van het volksbruinbrood met één cent per achthonderd gram worden ver hoogd, zodat dit prijsverschil dan is opgeheven. Deze partiële verhoging van de prijs van het volksbruinbrood geldt in hoofdzaak voor het Westen des lands, met uitzondering van de grote steden. De gelijkstelling in prijs van volksbruin- met die van volkswitbrood heeft ook betrekking op het eiland Texel. merendeel van deze loten reeds onder het publiek is verspreid. De oplichter is zo brutaal en geraf fineerd te werk gegaan, dat hij de eigenaar van de drukkerij, hoewel deze de zaak één ogenblik niet helemaal ver trouwde. volkomen wist te misleiden. De vijf hoofdprijzen van de „loterij" waren een televisietoestel, een radio, een bromfiets een naaimachine en een reis per K.L.M. Toen de drukker op merkte, dat de tien duizend loten a vijf tig' cent met elkaar slechts vijf duizend gulden zouden opbrengen, en dat met dit bedrag niet eens de prijzen bekos tigd zouden kunnen worden, antwoord de de oplichter dat de prijzen afkomstig waren van schenkingen. In de tweede helft van November heeft de oplichter opdracht gegeven om n;et spoe^ (want het was voor iterst- mis!) een ontwerp van de loten te ma ken. Zaterdag 1 December haalde hij de proef op en vertrok daarmee onmid dellijk „naar Den Haag om een fiat te halen", 's Maandags gaf hij opdracht om te gaan drukken en in het midden van dezelfde week heeft hij in twee gedeel ten de tweehonderd pakjes van vijftig loten'opgehaald. Bij zijn laatste bezoek verklaarde hij, dat de kosten van 't druk ken. een bedrag van tachtig gulden, ge gireerd zouden worden. Tegen het einde van de week belde hij nog eens op om te vragen of de overschrijving al was binnengekomen. En met de belofte, dat hij het geld dan wel persoonlijk een dezer dagen zou komen brengen, is het hem gelukt de - eigenaar van de druk kerij tot gisteravond aan het lijntje te houden. Teneinde de oplichter in handen te krijgen, verzoekt de politie eenieder, die door het kopen van loten mede ge dupeerd is, daarvan zo spoedig mogelijk aangifte te doen. Het signalement van de oplichter is niet bekend. De recher che moet volstaan met een nadere be schrijving van de loten, die geel zijn en goedgekeurd werden ,,bij beschikking van de minister van Justitie, 2e Afd. A. no. 2178, d.d. 21 Juli 1951". Op de loten De minister-president, dr. W. Drees, zal 11 Januari per vliegtuig van Schiphol naar New York vertrekken. Het ligt in het voornemen van de minister-president achtereenvolgens een bezoek te brengen aan New York, Detroit en Washington. Dr. Drees zal omstreeks 23 Januari weer naar Nederland terugkeren. Lachende Vishinsky In Parijs ziet men de laatste dagen overal affi ches met het lachende ge zicht van Vishinsky. Bo ven en onder zijn con- terfeitsel staat te lezen: „Frankrijk en vijftig an dere landen dienden vre desvoorstellen in, maar Vishinsky kon 's nachts niet slapen van het lachen". De communisten zijn druk in de weer met het afscheuren van deze aanplakbiljetten, maar zij kunnen er niet altijd bij komen Om te mediteren In het Palais de Chail- lot, waar de U.N.O. ver gadert, is nu ook een me- ditatievertrek ingericht. Hier kunnen de gedele geerden zich afzonderen voor stille overpeinzing of gebed. Het vertrek bevindt zich op de vierde verdie ping en is gestoffeerd met grijs fluweel, waardoor het iets weg heeft van een rouwkamer. Een ronde lamp in het midden van het vertrek geeft een ge dempt licht. Op de muren zijn de vier windstreken aangegeven, maar de ge lovigen, die met het gelaat naar het Oosten moeten bidden, doen er goed aan zich hierdoor niet van de wijs te laten brengen, want de Fransen hebben het Oosten met het Westen venvisseld. Moeder der doden Lucia Apicella, de moe der der doden geheten, heeft in Rome van de re gering een hoge onder scheiding ontvangen. Het kleine oude vrouwtje heeft namelijk zorg gedragen voor het gebeente van bijna 1000 gesneuvelden. Een vaar jaar na. de laat ste oorlog vond Lucia op weg van haar huisje naar de kerk te Salerno enige beendei en. die uit de grond staken. Zoals men weet vonden te Salerno enige geallieerde landin gen plaats en werden daar enkele van de bloe digste gevechten van het Zuidelijk front geleverd. Lucia raapte de beenderen op en nam ook stukjes van militaire uniformen mee, waardoor een deel van de stoffelijke resten geïdentificeerd kon wor den, en bracht dit alles naar de kerk. Enige laren zijn voor bijgegaan en sedert dien heeft moeder Apicella het gebeente van meer dan 1000 soldaten naar haar kerk gebracht, waar de beenderen in kleine dozen verpakt worden. Zij wor den dan teruggezonden naar de landen, waar de soldaten vandaan kwamen: Italië, Duitsland, Polen en sommigen van Ame rika. Verleden jaar was zij de gaste van de Duitse re gering. Zij had toen de laatste overblijfselen van verscheidene honderden Duitse soldaten bij zich. Delen hiervan konden nog geïdentificeerd worden aan de hafid van hun her kenningsplaatjes. Van de eer, die haar dezer dagen te Rome bij de uitreiking der hoge onderscheiding te beurt viel, is ze nóg con fuus. -T Jrf staat verder vermeld, dat het secreta riaat van de R. K. Landelijke Organi satie „Het Misdeelde Kind" gevestigd is in de Kaapsestraat 14 te Den Haag, waarvan het telefoonnummer zou zijn 345562. Het enige bestaande adres op de loten is dat van een Amsterdamse no taris, die echter bij navraag door de politie van de hele affaire niets bleek af te weten. Donderdag is de dertigjarige J- T. Kap, vertegenwoordiger van de kousen- fabriek Hin uit Haarlem, met zijn be stelwagen onder Koedijk in het Noord- Hollands Kanaal gereden. Het onder zoek heeft uitgewezen, dat de man vermoedelijk onwel is geworden en enige ogenblikken te voren reeds was 1 overleden. De auto zo wees het spoor uit heeft ongeveer vijftig meter lang zig zag over de weg gereden voor hij over de tramlijn in het kanaal terecht kwam. De brugwachter Makkes uit Koedijk, die zich onmiddellijk te water begaf om pogingen in het werk te stellen de man uit de auto te halen, moest zelf door een collega-brugwachter uit het water worden gehaald. aangezien hij dbor de koude werd bevangen en dreigde te verdrinken- De Haarlemse vertegenwoordiger laat een vrouw en drie kinderen na. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134(39 Parijse dompteur Leroyer laat hierboven een stout stukje zien van panterdressuur. Verwachting tot Zaterdagavond: Licht tot half bewolkt en droog weer, maar vooral in de kustgebieden plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Van nacht en morgenochtend bijna overal lichte vorst. Morgen overdag tempe ratuur over het algemeen oplopend tot enkele graden boven het vries punt. Zon: 8.41—16.28 Maan: 17.56—10.50 In de afgelopen nacht is een groot en zo goed als nieuw pakhuis van de co- operatieve vlasfabriek Dinteloord door brand geheel verwoest. Met het gebouw gingen zeshonderd ton geroot vlas en ongeveer negentig ton vlaszaad verlo ren. De totale schade wordt geraamd op één millioen gulden. De brand heeft tot gevolg, dat twee afdelingen van de fabriek voorlopig niet kunnen werken. Tot Februari zullan daardoor tachtig tot honderd arbeiders waarschijnlijk niet kunnen werken. De brandweer slaagde erin de brand beperkt te houden tot het pakhuis. De fabriek en de kantoren, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevinden, liepen geen schade op. Verzekering dekt de schade. De Nederlandse vlieger T. J. C. Var- kevisser, die zes maanden geleden naar Nieuw-Zeeland emigreerde en daar als instructeur in dienst trad van de „Sbuth Canterbury Aeroclub", is Donderdag bij een trainingsvlucht met zijn toestel ver ongelukt. De heer Varkevisser maakte de oefen- vlucht met een leerling in een „Tiger- Moth". Toen hij op het „Salt Water Creek"-vliegveld bij Timaru wilde lan den, ontstonden er moeilijkheden en stortte het toestel neer. De leerling bracht er zonder verwondingen het le ven af. De echtgenote van de heer Varkevis ser was juist veertien dagen geleden uit Nederland in Nieuw-Zeeland aangeko men. Slechts als het leven een opgang is naar het ivare leven, is het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1