Twintig inzittenden aan een wisse dood ontsnapt Tengevolge van de mist niet op landingsbaan terecht gekomen Uitgaven voor verdediging moeten worden verhoogd Tussen neus en lippen CHURCHILL EN EDEN NAAR PARIJS inroMOiiEF Zacht en droog weer Ziekteverzuim Een kwestie van seconden Acht van de twaalf Nato-landen ontvangen daartoe verzoek Het weer Tot hoofd en hart TOESTEL NAGENOEG UITGEBRAND Al 'n VAT, KIST of KRAT van de PHOENIX gehad? Pantsjen-Lama naar Tibet teruggekeerd QJee MORRIS defoteycu (wj! Prins woont Kamer vergadering bij SATERDAG 15 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25253 M WAM -KAN IK VAltt &AARD KR»JC>eN j Lamshuid handschoenen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umulden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrlgter Hoofdredacteur Drs. H. W M. van Run. Wnd hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. ZWITSERS VLIEGTUIG VERONGELUKT op Schiphol (Van een onzer verslaggevers) Twintig inzittenden van een DC-4, die gisteravond omstreeks zeven uur in een dichte mist bij Schiphol is neergestort, zijn ternauwernood aan de dood ont snapt. Het viermotorige toestel van de Zwitserse luchtvaart-maatschappij „Swiss air" is bij de landing, die te vroeg of te laag is uitgevoerd, nog vóór de lan dingsbaan in een weiland nabij de Schipholweg aan de grond gekomen. De ma chine is in korte tijd voor een groot deel uitgebrand. Slechts één lid van de bemanning, een stewardess, is ernstig gewond geraakt. Van de veertien pas sagiers, onder wie zich negen Nederlanders bevonden, en van de vyf overige bemanningsleden hebben slechts enkelen lichte verwondingen opgelopen. Greet Hefti, de stewardess, die vrij ernstige brandwonden aan gezicht, handen en be nen heeft opgedaan, moest in het Wilhelmina Gasthuis worden opgenomen. Haar toestand is evenwel niet levensgevaarlijk. In het ziekenzaaltje van Schiphol heeft men de inzittenden kunnen behandelen, die kneuzingen, brand- of snij- wonden hadden opgelopen. Een van de inzittenden, mevr. Scheyder, een Ame rikaanse, is drie uur nadat zij met het Zwitserse toestel was neergestort, onver stoord met de K.L.M.-constellation naar New York vertrokken. De andere pas sagiers hadden allen uitsluitend passage géboekt tot Amsterdam. Niemand van de inzittenden was gis teravond in staat ons te vertellen hoe men precies kans had gezien het bran dende toestel te verlaten. Het was een kwestie van seconden. De passagiers hadden zich klaar gemaakt voor de lan ding en zaten dus met hun stoelriemen aan de rugleuningen verbonden. Een van de Nederlandse inzittenden, de heer W. P. A. Ditmar uit Rotterdam, die een zakenreis maakte voor de Unilever, vertelde, dat hij door de dichte mist aanvankelijk niet had bemerkt, dat het vliegtuig al zo laag bij de grond was. Hij verkeerde in de veronderstelling, dat men zich nog vrij hoog in de wol ken bevond toen hij plotseling het licht van een landingsbaan op zag duiken. Hierop volgde een hevige klap. die, ge paard ging met een felle steekvlam voor in het vliegtuig. Tegelijkertijd werd hij uit zijn stoel geslingerd. De heer Ditmar kon zich slechts vaag her inneren, dat hij daarna nog iemand uit de cabine had gesleurd. Toen hij buiten was, sloegen reeds aan alle kanten de vlammen uit het toestel. Hij was vol hulde voor de houding en de tegen woordigheid van geest van de beman ning. Een van de bemanningsleden moet de tegenwoordigheid van geest hebben ge had om de deur, die wonderlijk genoeg niet was ontzet, open te gooien of die is door de klap opengeslagen. Doordat het vliegtuig met de romp in een sloot Was terecht gekomen, bevond de bo demoppervlakte zich vlak onder de uit gang en hierdoor konden de inzittenden toen zonder veel moeite het toestel ver laten Een van de bemanningsleden, mogelijk de gewonde stewardess, schijnt nog een poging te hebben gedaan nog eenmaal het brandende toestel in te gaan om te controleren of inderdaad iedereen zich in veiligheid had weten te stellen. Zwitserse toestel is op de nor- male manier binnengeloodst. De radar- instauatie op gchiphol was niet in ge bruik, maar de gezagvoerder heeft langs radio-teiefonische weg a(le inlichtingen gekregen omtrent zicht, windsterkte, enz. Men heeft hem o.a. nog gemeld, dat het zicht in een kwartier tijds met vier honderd meter was verminderd. Hoewel de piloten van alle andere vliegtuigen, die gisteravond op Schiphol zouden lan den, het verstandiger hadden geoor deeld door te vliegen naar een lucht haven met meer zicht, besloot de gezag voerder van het Zwitserse vliegtuig Schiphol wel aan te doen. Nadat de ver keerstoren de machine tot vóór de lan dingsbaan had geloodst, verscheen het toestel niet op het vliegveld. Vrywel op hetzelfde moment werd men toen een rode vuurgloed gewaar en hierop heeft de verkeerstoren onmiddellijk de brand weer en de geneeskundige dienst ge alarmeerd. Toen drie brandweerauto s na een moeilijke tocht door de drassige weide bij het brandende vliegtuig waren ge arriveerd, heeft men een uur lang de brand met schuimblussers bestreden, nadat bij een snelle inspectie gebleken was, dat iedereen het vliegtuig had ver laten. De inzittenden werden met twee ambulances en een autobus naar Schip hol vervoerd. Een ogenblik heeft er nog twijfel bestaan over het lot van een stewardess en een passagier, maar spoe dig bleek tot ieders opluchting, dat dezen reeds met een particuliere auto naar Schiphol waren gebracht. Politie en marechaussee hebben kort na het on geluk het terrein, waar de resten van het wrak op ongeveer honderd meter van het vliegveld verwijderd liggen, af gezet, teneinde nog zoveel mogelijk eigendommen van passagiers, post en de voor het onderzoek zeer belangrijke officiële papieren van de bemanning te kunnen verzamelen. Bij het licht van felle schijnwerpers en onder grote belangstelling is men vrijwel onmiddellijk begonnen met een eerste onderzoek naar de oorzaak van het vliegongeluk. De landing geschiedde geheel onder verantwoordelijkheid van de gezagvoerder, maar, daar er altijd fouten geslopen kunnen zijn in de op gaven, die de verkeerstoren verstrekt heeft, is het nu nog zelfs niet mogelijk ook maar te veronderstellen bij wie de schuld ligt. Hierover zal de Raad van de Luchtvaart te zijner tijd uitspraak doen. Op het moment dat het vliegtuig, dat uit Zürich vertrokken was, wilde landen, was er op Schiphol zeker niet meer dan vijftig tot honderd meter De schamele resten van de Zwitserse DC-4 liggen tussen de drassige weilan den in een. poldersloot, bij Schiphol. De foto, bij het ochtendgloren genomen, laat duidelijk zien hoe fel de vlammen om zich heen hebben gegrepen. De romp van het verongelukte vliegtuig brandde geheel uit. (Van onze weerkundige medewerker) Gisteravond bereikte ons van de Noordzee een vochtige en aanmerkelijk zachtere luchtstroming. Daar de baro meters over Scandinavië bleven dalen, kon deze oceaanlucht ons land binnen stromen en zo werd in de afgelopen nacht de vorst uit ons gehele land ver dreven. Kwamen gisterochtend nog tempera turen van 5 tot 7 graden C. voor, in de afgelopen nacht daalde het kwik alleen in De Bilt nog tot 2 graden C., terwijl Den Helder hedenmorgen om zeven uur al 8 graden boven het vries punt noteerde. Er is hiermede voorlopig een einde aan het koude en overdag mooie winterweer gekomen. Een matige tot krachtige wind uit Zuid-Westelijke richting blijft zachte en vochtige lucht aanvoeren. De kans op regen zal gedu rende het weekeinde nog klein blijven, maar na Zondag zullen vermoedelijk de depressies hun invloed weer tot over onze omgeving kunnen uitbreiden. zicht. Hoe dicht de mist wel was blijkt misschien duidelijker uit het feit. dat velen op Schiphol geruime tijd nadat het vliegtuig was neergestort nog niets van het gebeurde afwisten. Toen om streeks half acht het vliegtuig naar Sydney vertrok bevonden vele fami lieleden van de vertrekkenden zich op het dakterras van het restaurant. Ze zwaaiden vrolijk naar hun beken den in het vliegtuig en zagen niets van het neergestorte vliegtuig, dat slechts op een afstand van enkele honderden meters in lichter laaie stond. De namen van de inzittenden van de verongelukte DC-4 zijn: de Nederlan ders Van Rensselaer, Woerdeman, Joe- kes, Van Brakel, Van Oorschot, Van Dran, Ditmar, Boterman en mevrouw Klaarmond. De bemanning werd ge vormd door de gezagvoerder Otto Schüpbach. de tweede piloot Ernst Bill, de marconist Max Rüdlinger, de boord- mecano Ernst Senn en de stewardessen Greet Hefti en Alice Hutmacher. Ver der bevonden zich in het toestel een Italiaan. Solani, twee Amerikanen, me vrouw Scheyder en de heer Kopp, en twee Zwitsers, mevrouw Mosier en Wal ter Baumgartner. De passagiers zijn gisteravond nog naar hun plaats van bestemming vervoerd: de leden van de bemanning hebben voorlopig hun intrek genomen in het American Hotel te Am sterdam. W. Averell Harriman. de coördinator van de Amerikaanse hulpverlening, heeft tezamen met sir Edwin Plowen (Engeland) en Jean Monnet (Frankrijk) deze week een rapport opgesteld, waarin aan acht van de twaalf Nato-landen wordt verzocht, hun uitgaven voor de verdediging met 5 tot 10% boven die, welke Voor 1952 zijn begroot, te vermeerderen. Op de V.S., Engeland en Portugal is geen aanmerking gemaakt en IJsland heeft geen leger. Gemeld is, dat er in het bijzonder bij België en Denemarken op wordt aange drongen meer beschikbaar te stellen. Bijzonderheden waren niet te verkrijgen, aangezien het rapport geheim is. De Belgische autoriteiten hebben zich verontwaardigd getoond over het feit dat de tijdelijke commissie van de raad van de Nato meent dat de defensie-inspan ning niet in overeenstemming is met de welstand van het land. De Nato heeft naar verluidt aan België gevraagd zes milliard francs meer voor de defensie uit te trekken. Volgens de minister van financiën Jean van Houtte, zal België in 1952 veertig milliard van de totale begroting van negentig milliard aan de defensie besteden. De minister is van mening dat België niet verder kan gaan zonder de economie in gevaar te brengen. Geallieerde en Duitse onderhandelaars hebben gisteren een begin gemaakt met besprekingen over de vraag hoeveel West-Duitsland voor de verdediging van Europa zal moeten betalen. De drie geallieerde Hoge Commissa rissen en kanselier Konrad Adenauer kwamen gisteren te Bonn voor de eerste maal bijeen ter bespreking van dit finan ciële probleem, dat in het Vredescon- tract aan de orde gesteld wordt. De kwestie van de financiële steun aan de geallieerde troepen in Duits land houdt nauw verband met het ge hele vraagstuk van de financiering van het Europese leger. Deze kwestie zal Prins Bernhard krijgt sedert October van 't vorig jaar Spaanse lessen van de bekende Hispanoloog, prof. C. F. A. van Dam, die heden (Zaterdag) in het huwelijk is getreden met mevrouw M. J. ValstarSlebe. Iedere Dinsdagmorgen, precies kwart voor negen, komt een clubje studievrienden bijeen in een zaaltje aan de Soester zijde van het paleis Soestdijk, waar professor Van Dam twee uur lang de onomstreden heerser is. Ook zijn Koninklijke leerling spaart professor Van Dam de aan zijn studenten zo welbekende ongezouten ctitiek niet, en het aan tal huiswerkschriften is sedert de aanvang van de lessen tot een indrukwek kende stapel gestegen. De dankbare studenten van het klasje in Paleis Soest dijk hebben professor Van Dam ter gelegenheid van zijn huwelijk een zilveren sigarettenkoker aangeboden, waarin de handtekeningen van alle zeven leerlin gen gegraveerd zijn. Een schoolbord (met telraam) uit de kinderkamer biedt de projessor volop gelegenheid zijn dierbare taal in forse letters voor zijn leerlingen neer te schrijven. De Britse premier, Winston Churchill, en de minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, vertrekken morgen naar Parys om besprekingen te voeren met Franse autoriteiten. Churchill en Eden zullen de nachtboot hemen en Maandagmorgen te Parijs aankomen. Maandag zullen zij de lunch gebruiken bij president Auriol en des middags zuilen zij besprekingen voeren met premier Pleven en de minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman. Een belangrijk onderwerp van de be sprekingen zal de afzijdige houding van de Engelsen ten opzichte van het Plan- öchuman zijn. Het Londense weekblad The Eco nomist heeft er gisteren op aange drongen, dat Groot-Brittannië nauwe betrekkingen zal onderhouden met het Hoge Gezagsorgaan, dat opgericht zal worden voor het Plan-Schuman. De bekrachtiging door het Franse parle- ment noemde het weekblad de be langrijkste Europese gebeurtenis sinds «e oprichting van de O.E.E.S. Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, heeft gisteren in een officiële verklaring de bekrachti ging door de Franse Nationale Verga dering van het Plan-Schuman „een grote stap in de richting van het tot stand komen van een krachtig en ver enigd West-Europa" genoemd. Hij zeide verder: „Ik hoop dat de volksvertegenwoordigingen der andere betrokken landen spoedig het voor beeld, gegeven door de staten-generaal der Nederlanden op 31 October j.l. en thans door de Franse Nationale Ver gadering, zullen navolgen en dat dit verdrag, dat voor ons allen een mijlpaal van de eerste orde is geworden, spoe dig van kracht zal worden. De grote meerderheid, waarmede de Franse Na tionale Vergadering zich voor het ver- drag-Schuman heeft uitgesproken, wekt de indruk dat het Franse volk algemeen van gevoelen is, dat de verstandigste politiek die is, waarbij nauw met de buurlanden wordt samengewerkt: Dit is een goed voorteken voor de verdere gang van zaken". Advertentie H A L F W E G TEL. K 2907.341 Wat touristen willen weten Aan de Avenue de l'Öpéra in Parijs is een van de vele Franse ver keersbureau! gevestigd. Vier Franse vrouwen staan dag in dag uit de vreem delingen te woord, die een of andere, inlichting wen sen. Gedurende het zo merseizoen beantwoorden zij ongeveer 250 d 400 vra gen per dag en buiten het seizoen toch, nog altijd een minimum van 100. Wat touristen zoal willen we ten? Hier volgt een kleine bloemlezing uit de vra gen. die dit jaar werden gesteld. „Hoe kan ik de presi dent van de republiek te zien krijgen?" „Waarom wordt er na 15 April in de Seine, niet meer gevist?" „Wat moet ik in Parijs doen en waar moet ik heen om de echte Franse geest te vinden?'' Deze vraag werd waar schijnlijk gesteld door een parapsycholoog en mis schien heeft men de man naar het Spook van de Opera verwezen. „In welke streek van Frankrijk wordt niet veel Frans gesproken?" (Op de Russische ambassade, daar is gewoonlijk geen woord Frans bij wat ze er zeg gen). „Hoe kan ik het Cen trum voor Atoomenergie in Fort de Chdtillon be zoeken?" (Zo'n vraag zou in ons land iets zijn voor onze onvolprezen B.V.D.) Heeft Mozart het orgel van Saint-Germain-des- Prés bespeeld?" „Zijn er in Parijs varié- té's' speciaal voor vrou wen?" (Nee, uitsluitend mét vrouwen). „Wat is existentialisme?" Excusez du pen.' „Wat kostte een kamer in een hotel van de mid delklasse in 1220?" „Waar kan ik een valse baard krijgen?" Dit moet Blauwbaard of Landru zijn geweest. Wat zou het kosten om de Eiffeltoren te huren voor een lichtreclame voor een „soft drink"?" De dames van het ver keersbureau luisteren niet sympathie en geven op alle vragen antwoord. Meestal tot tevredenheid van de vragers. Zij moe ten méér dan wijs zijn, maar lopen de kans gek te worden. Wereld-Zuurkool- Centrum Het suffe Beierse dorp je Merkendorf heeft zich zelf uitgeroepen tot hét Zuurkool-Centrum van de wereld. Ze hebben er zelfs een zuurkoollied, dat in zes strofen de lof verkon digt van de zuurkool en van Merkendorf. Het is een schoon en bijzonder verheven lied. waarvan zuurkool de schering en worst, varkensvlees en bier de inslag vormen. Na iedere oogst wordt het door alle Merkendorfers uit volle borst gezamenlijk gezongen onder leiding van de dikke, wit-harige Hans Sicher. De 1200 in woners van Merkendorf leven vrijwel alleen van de zuurkoolfabricage. Zij beroemen er zich op, dat zij zelf iedere dag zuur kool eten en desniettegen staande nog grote hoe veelheden exporteren naar België. Frankrijk en Scaw dinavië. Zij kennen recep ten voor zuurkoolschotels, die als kostbare geheimen van moeder op dochter worden overgeleverd. op 27 December in Parijs door Ade nauer besproken worden met de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de vijf andere landen, die zullen beraad slagen over de vorming van een Euro pees leger. Een woordvoerder van de tijdelijke coördinatie-commissie van de Nato heeft gisteren te Parijs verklaard, dat de na druk ligt op het bewapeningsprogram voor 1952 en niet zozeer op de program ma's voor 1953 en 1954. Generaal Eisenhower hóeft gisteren te Parijs de kansen van een Europees leger besproken met de Franse premier René Pleven en de Belgische staats man Paul Henri Spaak. Gisteren wapperde voor de eerste maal de nieuwe vlag van het Zuid-Europese geallieerde- commando van het hoofd kwartier van admiraal Robert B. Carney te Napels. De vlag is de banier van de oude Venetiaanse republiek, een bordeaux- rood veld, waarop een gouden leeuw in het midden is aangebracht. In de ene poot draagt de leeuw een zwaard, terwijl de andere rust op de bijbel waarop het woord Pax staat. Tijdens een korte plechtigheid heeft admiraal Carney de vlag aan de vertegenwoordigers van de Britse, Amerikaanse, Franse en Italiaan se strijdkrachten, die tezamen het Zuid- Europese commando vormen, overgedra gen. Zaterdag is de 14-jarige Pantsjen- Lama, de geestelijke leider van Tibet, uit de hoofdstad van de Chinese provin cie Tsjinghai, Sining, naar Lhasa, de hoofdstad van Tibet, vertrokken. Ruim twintig jaar geleden werd de voorgan ger van de huidige Pantsjen-Lama uit Tibet verdreven. In een in Mei j.l. door China en Tibet opgesteld verdrag is bepaald, dat de Dalai-Lama, wereldlijk en geestelijk hoofd van de Tibetanen, zijn positie zal behouden en dat de in China opgevoede Pantsjen-Lama, de traditionele geestelijke leider, naar Ti bet zal komen om zijn functies op zich te nemen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13139 Verwachting tot Zondagavond: Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog en vooral aanvankelijk nevelig weer. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Zachter. Zondag: Zon 8.4216.29 Maan 19.07—11.17. Maandag: Zon 8.4316.29 Maan 20.21—11.37. Prins Bernhard verscheen gisteroch tend in een der gereserveerde loges van de zaal der Tweede Kamer- In gezel schap van mej. mr. Teilegen, directeur van het kabinet van H.M. de Koningin en mr. Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer, heeft hij een deel der vergade ring van de Tweede Kamer bijgewoond- Amerika. Gordon Dean. voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft bekend gemaakt, dat de V.S. het komende voorjaar een nieuwe reeks atoomproeven zullen ne men. Dean wilde niet zeggen of de proeven in Nevada dan wel op Eni- wetsk zouden plaats vinden. Advertentie V.0COM" (Van een bijzondere medewerker) Niet alleen uit „overlevering", maar ook uit persoonlijke ervaring ken nen we nog de tijd, waarin een werknemer met een wat minder sterke gezondheid in voortdurende vrees leef de voor een ziekte-periode. Dat beteken de immers armoede en dat op zijn beurt overgeleverd zijn aan de openbare en private liefdadigheid. Het woord had al een beruchte klank. Een bonnetje voor brood, een bonnetje voor melk en met St. Nicolaas een nieuwe of zo goed als nieuwe broek voor de kinderen. Hoe te recht herinnerde minister Joekes dezer dagen aan die „vreesperiode", die werd afgesloten toen in 1930 de ziektewet na een welhaast ontstellend lange voorbe reiding praktijk werd. Hij sprak deze gedachten uit. toen hij een commissie installeerde, die de oorzaken zal hebben na te gaan van het zo sterk stijgende ziekteverzuim en de invloed daarvan op de arbeidsproductiviteit. Min. Joekes stelde: „Vroeger leefde de arbeider voortdurend in vrees voor gebrek bij ziekte, terwijl hij thans de wettelijke ze kerheid heeft, dat ook onder die om standigheden zijn levensonderhoud is gewaarborgd. Deze zekerheid bracht een verhoging van de arbeidslust met zich, waardoor de arbeidsproductiviteit werd bevorderd. Een andere ontwikkeling, waarover men tegenwoordig wel hoort spreken, is de toeneming van het arbeidsverzuim. Sedert 1940 zou het ziekteverzuim be langrijk zijn gestegen. Indien dit juist is wordt de arbeidsproductiviteit daar door in zekere mate geremd. De vraag is nu: in welke mate? Indien blijkt, dat dit verschijnsel inderdaad veel voor komt. moet ook worden nagegaan waar aan dit verhoogde ziekteverzuim is toe te schrijven en hoe hetzou kunnen worden verminderd." En met deze opdracht is de Staatscom missie., die onder voorzitterschap staat van dr. P. Muntendam, staatssecretaris van Volksgezondheid, aan het werk ge togen. Men ziet, de minister stelt het aanvankelijk zeer voorzichtig. Ook wan neer hij in het vervolg van zijn betoog naar waarschijnlijke oorzaken peilt, ten einde daarmede aan het werk van de Commissie een zekere richting te ge ven, houdt hij zich vanzelfsprekend min of meer op de vlakte. Inmiddels kwam ons onder ogen een circulaire van de federatie van Bedrijfs verenigingen, gedateerd 7 December 1951, welke circulaire opmerkelijk ver gelijkingsmateriaal biedt van het ziekte verzuim van voor en van na de oorlog. In de laatste jaren van de oorlog was het ziekteverzuim tot ongekende hoogte gestegen, hetgeen gezien de omstandig heden niemand verwonderde. Men had toen de redelijke verwachting, dat na de oorlog spoedig weer het vooroorlogse cijfer zou worden bereikt. Daarin is men evenwel bedrogen uitgekomen. Cij fers. ontleend aan de gegevens van de omslagleden van de Bedrijfsverenigin gen, die hun administratie aan de Fede ratie hebben opgedragen, alsmede van de afdelingen de Centrale Landbouw Onderlinge II en de Tuinbouw Onder linge II van de Bedrijfsvereniging voor het Agrarische bedrijf, geven ten aan zien van het ziekengeld per f 1000 loon het volgende beeld: 1930 15.63 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 17.17 14.28 13.96 11.97 12.74 12.30 13.16 12.66 13.91 gemiddeld 13.82 1946 26.78 1947 26.03 oe 1948 25 75 l gemiddeld 26.47 1949 28.36 Met dit verloop is gepaard gegaan een stijging van ziektepercentage, ziek.- tefrequentie en gemiddelde uitkerings duur. Ziekte- Ziekte- Gem. percentage frequentie uitk.d. 1930 1.95 1931 2.15 1932 1.79 1933 1.67 1934 1.50 1935 1.59 1936 1.54 1937 1.65 0.305 13.17 1938 1.58 0.267 14.94 1939 1.74 0.341 15.08 1946 1947 1948 1949 1950 3.35 3.25 3.22 3.55 3.13 0.604 0.495 0.454 0.572 0.504 16.19 19.52 21.26 18.16 18.67 De gegevens van de Raden van Arbeid vertonen een overeenkomstig beeld. (Vervolg op pag. 6) u HELPT OE BISSCHOP HEKKEN BOUWEN' In zijn geschenk, het kruis, wil God zijn vrienden inniger aan Zich binden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1