Gronden nu wellicht half bouwklaar Februari aanbesteding Burg f Wij hebben j Haarlemse woonwijk op het water Taxi? 18000 GEZONDE AFSPRAKEN TUSSEN WONINGBOUWVERENIGINGEN erzin jullie f 400. JVoonschip toch beter dan inwoning een huis O éWEEie| AIN STADj, EN STREEK misschien Over rente en dubbele rente Ik een huis Tussen twee buren klotsen de golfjes Hoe is .de stand? ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 PAGINA 5 In ons vorig ariikel Ier propagering van de Woningbouw lening der gemeente Haarlem hebben wij hoofdzakelijk de cijfers van hef Huisvestingsbureau besproken. Ditmaal willen wij ons bepalen tot de stand van de woningbouw, de ligging en de betekenis der vijfhonderd huizen in het Amsterdamse kwartier, die mei uw geld gebouwd kunnen worden, en de rol der Woningbouwverenigingen bij de toewijzing. Er zijn dan sinds 1940 slechts 1432 woningen gereed ge komen, terwijl er 8450 nodig waren. Eerst waren hei de bouwmaterialen, die een zeer strenge door hogerhand opgelegde verdeling eisten en tot een bouwsiop leidden en thans zijn de omstandigheden op de kapitaalmarkt oorzaak van siagnering. Daar komt nog bij, dat de ge volgde politiek der huren uitermate krappe begrotingen voorschrijft, waardoor menig plan moest worden herzien om de kosten ie verlagen, heigeen veel tijd kostte. Op 20 November waren in onze stad in aanbouw 342 wo ningen, waarvan 222 krachtens de woningwei, die alleen van belang zijn voor de urgeniielijst. De overige bouw geschiedt in exploitatie (b.v. de'flats aan de Eksiersiraai, grotendeels bedoeld voor gerepatrieerden Er is een afnemende reeks van begonnen werken ie consta teren, waardoor de werkloosheid in de bouwvakken toe neemt. Begin November stonden bij hei Gewestelijk Ar beidsbureau ingeschreven 363 arbeiders uit deze branche en op 1 December waren hei er 587. Ook woningen voor grote gezinnen zmcosr- haa&leh li_ r IK SPAAR VOOR MCJN KINDEREN NOG EEN PAAR CIJFERS B&W Illlllllllllllllllllllllllllilllllllllllillllllfllllllllllll lllllllllllllil EN DE MIDDENSTAND? De „Lening" in de bioscoop Vijftien jaar lang sparen? DE BURGERZINHUIZEN IN HAARLEM-OOST ziektent en wijkgebouw dichterbij brengt. De architecten B. Stevens en C. Brakel werken thans een plan uit voor 350 woningen op het terrein Verlengde Teding van Berkhoutstraat en Amster- damsevaart, met aan de Oostkant een begrenzing door de Prins Bernhardlaan. Hiermede zal 3y, millioen gemoeid zijn. Op de kaart stelt het donker gearceerde bestaande bouw voor en het licht gear ceerde het plan. Er zullen zowel een gezinswoningen als etagewoningen (zelfs blokken met 3 etages) verrijzen. Door middel van één centrale deur zul len bij de hoogste huizen zes bewoners (drie rechts en drie links) binnen kun nen komen. De ruimte van iedere flat zal bestaan uit woonkamer, grote slaap kamer, kleine slaapkamer, keuken, douchecel en W.C. Het tweede plan betreft de bouw van 96 woningen (4 etages) en 40 als af ronding ten Oosten van het Slacht huis aan de Richard Holkade. Als deze tot stand zijn gekomen de bestek ken zijn al klaar zal Haarlem de eerste blokken met vier etages, acht woningen met één trap en souterrain, hebben. Hoe staat het nu met de voorbereidin gen? Wie de laatste maanden een wan deling heeft gemaakt langs de Amster damsevaart tot aan het benzinestation zal in Zuidelijke richting grote bedrij vigheid geconstateerd hebben. Zand- auto's reden af en aan om een terrein van 8 HA., waarvan 5 voor woningbouw, op te hogen en dus bouwrijp te maken Niet minder dan 48.000 vrachten zand, tezamen 230.000 M3, werden uit de Ken- nemerduinen aangevoerd. Die auto's moesten twintig kilometer per vracht rijden en legden 960.000 km. of 24 maal de aarde af. De ophoging kostte dan ook alleen aan zand en aanvoer 529.000. Het terrein is thans gereed, het zand is vastgelegd door plaggen en een stevi ge omheining voorkomt vernieling door kinderen. Intussen is de gemeente be gonnen met de riolering, welk werk met de bestrating een bedrag' van f 686.000 vraagt. Daar het werk aan dit object in Januari 1951 begon, mochten de kosten nog bestreden worden met z.g. kort geld, men behoefde er niet voor te lenen. De aanleg van de riole- Beschouwt men de resultaten der drie afgelopen kwartalen in 1951 dan blijken er respectievelijk 160, 97 en 23 huizen het papieren stadium te hebben verla ten. Dat is een afnemende reeks, die te denken geeft. De in aanbouw zijnde wo ningen worden langzamerhand opgele verd,, maar als men in September maar met 23 begon, is een hiaat in de naaste toekomst te verwachten. Dat willen we gezamenlijk overbruggen én om de wo ningnood te lenigen én om de arbeiders een goede boterham te blijven geven. Het moet oorspronkelijk in de bedoe ling hebben gelegen voor de te verkrij gen vijf millioen gulden ongeveer 300 huizen in Oost te bouwen en 200 in Noord. Ons is echter gebleken, dat het gemeentebestuur zich uitsluitend, wil be palen tot Haarlem-Oost, omdat daar een afronding van de bebouwing moet ge schieden, die dit stadskwartier aanlok kelijker maakt en het aanleggen van sportvelden, kleutertuin, park met mu- ring neemt een half jaar in beslag, maar intussen behoeven de andere werkzaam heden niet stil te staan. Zoals gezegd, de architecten werken aan de uitwer king van het plan voort, dat door B. en W. en de Schoonheidscommissie reeds is goedgekeurd. Als de prijzen een beetje stabiel blij ven mag de aanbesteding ongeveer half Februari verwacht worden en als dan de verschillende hogere instanties spoed willen betrachten met de goedkeuring kunnen binnen een jaar wellicht reeds honderd huizen bewoond worden. De rest volgt dan in snel tempo, daar het in de bedoeling ligt alle woningen in één of twee percelen aan te besteden. Wat is dus het aandeel van de Haar lemse geldschieters in dit prachtige pro ject? Wij berekenden reeds, dat opho ging van het terrein, riolering en be strating f 1.200.000 vragen. Dat geld fourneert de gemeente. Als de huizen bewoond zijn en geëxploiteerd worden door de woningbouwvereniging «Ons Huis" en de Stichting „Het Oosten" is een niet gering exploitatietekort te voor zien, in verband met de op te brengen huren. In dit tekort zal het Rijk bijdra gen. Van de burgerij wordt nu verwacht, dat deze de vijf millioen gulden voor de bouw van de woningen zal lenen te gen 4 pet rente. Dat die burgerij dan als voorwaarde stelt een vlotte gang van zaken, daar de nood hoog is, begrijpt het gemeentebestuur van Haarlem vol komen en het zal niet nalaten dit. waar nodig, ook bij de andere instanties dui delijk te maken. Een volgende vraag van groot belang is: hoe zal de toewijzing van deze wo ningen verlopen? Of: wie zullen de ge lukkigen zijn, die er in komen te wo nen? In tegenwoordigheid van het dage lijks bestuur der Federatie van Woning bouwverenigingen is de verdeling der woningen in het algemeen en daarna van deze complexen uitvoerig bespro ken. Voorop gesteld worde, dat iedereen zich als adspirantlid bij een woning bouwvereniging kan laten inschrijven; Dat de woningbouwlening op alle mogelijke manieren onder de aandacht van Haarlems burgers Wordt gebracht is een goed ding. Want dat kan alleen maar bevorderlijk zijn voor het grote doel: meer huizen, meer Woonruimte, meer „levensmogelijk heid" in de uitgebreidste zin des woords voor talloos vele gegadigden. Het ware evenwel niet bevorderlijk Voor de zaak zelf, wanneer uit burger zin geboren enthousiasme tot blind heid zou leiden. Jammer genoeg moet op de eerste plaats geconstateerd blijven, dat de krapheid op de kapitaalmarkt (voor naamste kink in de kabel van de wo ningbouw) mede wordt veroorzaakt door het volgens de wensen van mi nister Lieftinck kunstmatig gedrukt gehouclen rentepeil. Wat derhalve door gebrek aan werkelijkheidszin van de zijde van onze financiële be windsman aan de voorgeschreven ren te-standaard ontbreekt, moet nu wor den aangevuld door de burgerzin der bevolking. Ofschoon dit eigenlijk niet in de haak is, kan men daar vrede mee ne men, omdat het noodzakelijke doel van de woningbouw ermee gediend is. En de uit een intekening op de lening sprekende burgerzin wordt er niet minder om. Maar nog een ander, uit het oog punt van het algemeen belang, ge wichtige zaak moet ons inziens wor den aangestipt. Zeker, intekening op de lening is een welbestede geldbe legging en zij kan ook een vorm van sparen zijn. Maar wie als kleine spaar der te voren zeker of met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid weet, binnen de termijn der ove rigens kortlopende lening zijn belegde geld nodig te zullen hebben voor even tuele noodwendigheden, moet besef fen, dat de obligatiën een enigszins lagere notering zullen krijgen dan haar nominale waarde. Weliswaar staat daar tegenover, dat zij met winst Zouden kunnen worden verkocht, Wanneer de algemene rentestandaard drastisch zou zakken, maar daarop Plag, gezien de toestand op de kapi taalmarkt, niet worden gerekend. Aan de andere kant is er nog altijd de mogelijkheid om in tijd van nood elders geld te lenen met een obligatie als onderpand. Doch het ware voor- harig om over deze mogelijkheid, Welks verwerkelijking in de praktijk 2sl moeten blijken, thans reeds een optimistische uitspraak te doen. Met deze korte kanttekening willen geenszins het slagen der burger zin-lening voor welk gering deel dan °ok bemoeilijken. Hoezeer wij achter de voor haar gemaakte propaganda staan moge uit de inhoud van ons hlad blijken en gebleken zijn. Maar Pan wat redelijkerwijs als een reali teit dient te worden gezien moet onzes mziens eerlijk uitdrukking gegeven gorden, zeker wanneer daarmee een pfgemeen belang gemoeid is. En voor e®n juiste beoefening van de burger- Jm kan zulks alleen maar bevorder- zijn. Wethouder Happé kon ons dezer dagen ook een verheugende mede deling doen ten aanzien, van wonin gen voor grote gezinnen. Zoals be kend staan er ruim zestig grote ge zinnen bij het huisvestingsbureau ingeschreven als zeer urgente ge vallen. Oorspronkelijk waren voor deze gevallen geen woningen gepro jecteerd in het plan-Oost. Men heeft echter dit punt nog eens nader on derzocht en in studie genomen met het gevolg, dat besloten is ook voor de grote gezinnen een aantal wo ningen in het, bouwplan op te nemen mei name: tien woningen voor ma ximaal zeven bedden.twee voor ma ximaal acht, drie voor maximaal tien en zes voor maximaal veertien bedden. hij wordt lid als hij een woning van de vereniging betrekt. Er zijn stadgenoten, die bij meer dan één vereniging te boek staan. Anderzijds heeft het weinig doel zich overal te melden, daar de wacht lijsten voor jaren en jaren vol zijn. Komt nu een complex van, laten we zeggen, honderd huizen gereed, dan is daarvan 10 pCt. ambtshalve voor het Rijk en 30 pCt. voor de gemeente ge reserveerd. De gemeente raadpleegt de lijst van urgente gevallen en bekijkt ook zeer consciëntieus de candidaWn, die de betrokken woningbouwvereni ging »(60 pCt.) indient. Daarbij worden ook eventuele verschuivingen in acht genomen; het komt voor, dat vijf gezin nen met één toewijzing van een nieuwe woning gebaat zijn. Het komt ook her haaldelijk voor. dat mensen zich niet bi] het Huisvestingsbureau opgaven, om dat zij bij de woningbouwvereniging hoog op de lijst genoteerd stonden, waaruit volgt, dat het aantal urgente gevallen hoger is dan de gepubliceerde cijfers. Bij de woningen met behulp van de Burgcrzinlening is de verdeling anders. De gezamenlijke verenigingen hebben besloten alle medewerking te verlenen, opdat alleen urgente gevallen uit de narigheid zullen komen. Dit betekent in feite, dat na het gereedkomen van deze complexen veel nood gelenigd zal zijn en dat de uitdrukking „een druppel op een gloeiende plaat" zeker niet opgaat. Wanneer u de moeite genomen hebt om onze artikelen over deze kwestie met aandacht te AFROHê/VG »*jri*£LÜ£- t..,r ra a/rtrr/. OJTMtH rturftat lifitruntiut itfriary De gemeente-ontvanger werd wel heel hijzonder verrast, toen zich een Haarlemmer hij hem voegdedie f 400.op tafel neertelde om zo zijn bijdrage te leveren voor de burger zinlening. Het verrassende was ech ter het commentaar van deze man, die verklaarde: „Ik heb zo juist een woriing toegewezen gekregen en ben dus uit de narigheid. Anderen kun nen nu wellicht van die f 400.— pro fiteren". Een staaltje vcyn burger zin, dat navolging verdient. Verschillende Haarlemse - vaders of moeders hebben het idee opgevat om een obligatie te nemen ten behoeve van hun kinderen, met de bedoeling daar een spaarpot van te maken. Zij nemen he jaarlijkse rente dan niet op, maar laten die overschrijven naar de gemeen telijke incasso-dienst. De rente ligt dan wel lager, maar na vijftien jaar hebben £ij een behoorlijk bedrag aan rente voor hun kinderen gespaard plus de aflos- som. Om de toestand in Haarlem zo ge trouw mogelijk weer te geven, werden ons van het stadhuis nog de volgende cijfers verstrekt. De dossierkast bevat over 1951 240 paren, die in ondertrouw staan. Daaren boven is er een dossier van personen, die vóór 1951 zijn ondertrouwd, een aantal van 223 paren, een totaal dus van 463 paren. Blijkens de cijfers van het Ned. Eco nomisch Instituut (November 1951) is er in Haarlem een woningtekort van 7031 woningen. Rekening houdende met het aantal paren, dat nog in onder trouw is en nog steeds niet tot een huwelijk kon komen, bedraagt het to tale tekort: 7494 woningen. Dan blijft er nog een „pro-memoriepost" over voor het aantal verloofden, die zich ge noodzaakt zien hun ondertrouw voor lopig uit te stellen. Het aantal hu welijken, in 1951 gesloten, bedraagt tot op heden 1340 paren..— Een interessant kaartje van de plannen, die bestaan m Haarlem. Men kan zich gemakkelijk oriënteren via de Amsterdamse Vaart. Hier zullen 500 nieuwe woningen gedeeltelijk uit vier verdiepingen bestaande worden gebouwd, als de burgerzinlening slaagt. Ten Zuiden van de huizenblokken ziet men het ontworpen recreatieterrein met plantsoen, speeltuinen etc. lezen wij dan ken wethouder Happé, de direc teur van Bouw en Woningtoe zicht, ir. Veene- bos, de directeur van het Huisves tingsbureau, de heer Hazevoet, en de directeur en hoofdingeni eur van Open bare Werken, de heren ir. Maas en ir. Fuykschot voor hun inlich tingen moet uw conclusie niet moeilijk zijn. Doe mee aan de Burgerzin- lening. Spaart gij ter- wille van de rente, blijf dan niet achter. Komt gij met behulp van deze lening tot sparen, neem dan Uw kans waar. Hebt ge geld te beleg gen, betoon dan Uw burgerzin en teken in. De rente is 4%, maar indien gij met de inten tie meedoet om anderen uit de narigheid te helpen, is die rente, sociaal en moreel be keken, meer dan het dub bele. De haren rijzen hem te berge, wan neer hij. met zijn jonge vrouw de aankondigingen van de Burgerlij ke Stand doorleest. De benauwenis van hun twee zolderkamertjes, waar zelfs voor een eenvoudige linnenkast geen plaats is en waar de stoelen netjes op een rij moeten staan om nog enige ruimte te geven tot lopen, hebben "zij ontvlucht. De vrije open lucht geeft nog wat verademing en wandelend komen zij terecht in de Pandpoort bij het stadhuis. Maar daar worden zij niet veel wijzer, wel radelozer. Statistieken zijn feitelijk overbodig, want het bord met de ge typte vellen spreekt boekdelen. Ruim tachtig bevende paren staan daar weer genoteerd! M'n hemel, hoe komen die nu weer onder dak? Tachtig paren wil len een dak boven hun hoofd, wellicht evenzovele noodgevallen in de toe komst. Een slagersjongen rijdt door de Zijl straat en hij fluit er lustig op los: wij hebben een huis, misschien... En in ge dachten voegen zij er aan toe: en bin nen het jaar, mis schienOch, die schlager is gau wer gefloten dan tot werkelijkheid gebracht. Brengt de Haar lemse burgerzin- lening uitkomst? Ook voor jonge pa ren? De jongeman heeft de krant ge lezen en mompelt: voor ons zijn die burgerzin-woningen toch taboe. Maar zij, de altijd-opti- mistische, ziet weer een lichtpunt: als anderen ernstige noodgevallen die nieuwe huizen in Oost betrekken, dan moet er elders toch weer ruimte vrij komen. Kan dat iets voor ons worden? Als ook alle jonge paartjes hun bijdrage leve ren, dan. Ja, wat zal hij daarop zeggen? De gemeente-ontvanger huist in de Pand poort -en hij ont vangt. Hij en zij vertrekken, geven de tachtig getypte „Why not?" waarom niet? staat er op een van de huizer. in de woon- schepenhavcn aan het Spaarne. Ja, waarom eigenlijk niet- Waarom geen woonplaats op een schip gezocht, als er op het land geer. woningen beschik baar zijn? De bewoners van de schepen hebben het er best naar hun zin. Hun mening is, dat de manier waarop zij wonen, nog altijd beter is dm inwoning. De dobberende huizen doen wat gezel ligheid betreft zeker niet onder voor eer. stenen behuizing aan de wal. Het aantal gegadigden voor een plaats in de haven is niet gering. Het is nog niet zo, dat de schepen zij aan zij liggen, maar de reeks steigertjes doet denken aan eer. bijna aaneengesloten rij van tuin hekjes. Het is er gezellig vol in deze Haarlemse woonwijk op het water. Twee jaar geleden was de drukte niet zo enorm. Sinds die tijd zijn er echter allerlei soorten woonschepen bijgeko men. Er zijn er. die door firma's ge bouwd zijn. maar men treft er ook pro ducten van eigen fabrikaat aan. Een bewoner wist een oud schip in Urk op de kop te tikken en heeft daarop naar eigen idee zijn huis gebouwd. Daarin woont nu een gezin, bestaande uit va der, moeder en vier kinderen. Het is geen villa, die alle wenselijke comfort Tot gisteravond was voor de woning bouwlening tot een bedrag van f 570.000 ingeschreven. Uit middenstandskringen werd een enkele keer het bezwaar geopperd dat in het plan voor die vijfhonderd wonin gen in Haarlem-Oost in het geheel geen middenstands woningen waren opgeno men. Dat zulks inderdaad het geval is, wil nog niet zeggen dat aan de Midden-, stand geen aandacht wordt geschonken. Wij herinneren slechts aan de drie en tachtig middenstandswoningen, die bin nen zeer afzienbare tijd aan de Plane- ter.laan zullen zijn opgetrokken. Advertentie paartjes op het bord hun beste zegen, en gaan op bezoek bij Lingeman. Welke Haarlemmer kent Lingeman niet? In de hal van het huis vestingsbureau heeft hij zijn zetel, eenvoudig, maar voornaam. Als een vriendelijke Cerberus ja, dat is mogelijk bewaakt hij het heiligdom aan de Zijlstraat, en geen bezoeker, die niet eerst in zijn handen valt. Ook ons paartje, dat wij met de fotograaf ge volgd hebben, ontkwam niet aan deze portier, en wij hebben hem bewonderd om de tact, waarmede hij zijn „gasten ontvangt, 't Is zijn schuld niet. dat er in zovele gevallen nog geen oplossing is gevonden, en zijn gebaren geven de be zoeker te verstaan, dat geduld een schone zaak is. Maar wie is daarmee gebaat? „Soms moet ik een paar honderd mensen te woord staan. vertrouwt Lingeman ons later toe. ..En steeds is het weer de triestheid, die het woord ver geld zijn vele wijsgerige woorden geschreven. Goed, het is 't slijk der aarde, het is zo ge wonnen zo geronnen en men moet geen goed geld naar kwaad geld gooien of geld in het water smijten. Maar eenvoudig gezegd is geld een al gemeen ruilmiddel, zowel van metaal als van papier en tevens een waarde meter (Koenen, blz. 310). In de maand December wisselen verheven en zuiver materiële gedachten elkander af. Mooie woorden klinken over het na derend kerstfeest, dat vrede op aarde zal brengen aan de mensen van goe de wil. En op Oudejaarsavond gaan velen mijmeren over gebruikte en ver loren kansen in het afgelopen jaar, over lief en leed, en over de toekomst. Maar het. materiële, het geld, door dringt toch wel die hele mooie maand.. Het is destijds fout geweest van de organisatoren om December 31 dagen toe te meten. Men had er 28 van moe ten maken, desnoods tegen ruiling met Februari. De maand der goede gavet^ is de duurste van het jaar. W ij geven geschenken aam onze naas te naasten en ontvangen in gelijke mate terug. Wij laten de rechterhand niet weten wat de linkerhand doet, ten opzichte van onze noodlijdende naasten en weten, dat het tienvoudige in gezondheid is al de grootste be loning zal terugkomen. In dit licht moet U ook de „financiële berichten' zien, waarmede de krant U in deze dagen lastig valt. De actie voor de „Stille Armen" ligt ons zeer na aan t hart. Al weten we, dat de katholieken heus niet achterblijven met het vullen van al of niet blinkende schalen in de kerken, we zijn er gelukkig mee, dat deze actie alle broeders en zusters ou der één hoedje vangt. Vergeet Uw bij drage niet te zenden, want het is werkelijk niet overdreven, dat de nood hoger is dan de laatste jaren. De brandstof doet velen, om het eens po pulair te zeggen, de das om. Blijf niet koud onder de narigheid van anderen en kom vooral niet met het argument, „dat het leven voor u ook zo duur is", om daardoor het gewe ten te kietelen. Met Kerstmis mag niemand ver kleumen! En de stille armen komen het m'inst voor hun nood uit. Nou, dam hebt u al van de aalmoezenier van de strafgevangenis gelezen, dat hij die mannen achter de tralies ook eens goed wil doen. Mochten wij zijn oproepje weigeren? "J" J et toeval w'il, dat de financiële f~1 actie van het gemeentebestuur om de woningbouw mogelijk te maken ook in deze materiële maand valt. Hebt u de stad ooit zo mooi versierd gezien? Met wappe rende spandoeken, bioscoop-reclame borden, koppen van Jut op verschil lende pleinen wordt u opgewekt in te tekenen op de 4 burgerzinstunt. Op affiches riet u guldens vooruit schieten als hazewindhonden achter de kunsthaas. Het zal echter een hele kunst zijn om de 5 jnillioen vol te krijgen. Daarom zijn speciale troepen onder de wapenen geroepen en heerst in het stadhuis de zenuw achtige stemming, die aar de trek king van een loterij vooraf gaat. De burgemeester heeft zich blauw ge schreven aan brieven, d'ie naar tot lenen in staat zijnde burgers gezon den worden. Overal worden propa ganda-speeches afgestoken en het lijkt me eigenlijk zonde nis dit nu op toeren komend apparaat, waarin ook talrijke ambtenaren belangrijke ra deren vormen, straks weer ter ziele zal gaan. Wat heerlijk een ambtenaar roodgloeiend te zien aanlopen, om hoog te zien springen als een uitge- latene op een matras, omdat hij weer 'n propagandamiddel gevonden heeft. Dat gezicht van de directeur van het Huisvestingsbureau! Vijfhonderd ur gente gevallen ziet hij zich al ont vallen en daarmede een last, die dan tóch nog zeer zwaar blijft. We hebben het gemeentebestuur op het hart gedrukt er voor te zor gen, dat ons geld niet verdrinkt, in pa. pieren rompslomp, formaliteiten en bureaucratie. Hier in Haarlem, wil len se wel. maar het Rijk heeft met veel kinderen te maken. Laat dit ons gauw rijk maken als u het door uw geld talrijke zeer slecht behuisden gedaan hebt. SPAARNEBABBELAAR. biedt. Het blijft een noodwoning, waar mee men zich behelpen moet. Zo is het echter ook gesteld met de woonsche pen. die op het eerste gezicht een fraaier aanblik geven. We hebben eens aange beld bij een van deze boten, na voor zichtig de met ijzel bedekte steiger op gelopen te zijn en vroegen de be woonster naar haar bevindingen. Zij woonde er reeds twee jaar. Haar huis was in Amsterdam gebouwd en naar Haarlem gesleept. De meubels en an der huisraad kwamen na met een ver huiswagen. De eerste ervaring op het water was niet prettig. Nadat alles geïnstalleerd was en de woning betrokken kon wor den. kwam zij naar Haarlem en ont dekte, dat haar woonschip verlegd was naar een andere steiger. Dat is een ervaring, die niet kan voorkomen bij een verhuizing op het vasteland. Het vervelende was echter, dat de zij ramen van het schip vlak naast die van èen ander waren komen te liggen, zodat men niet veel moeite behoefde te doen om bij elkaar in de huiskamer te kijken. Intussen werd dit euvel ver holpen. Tussen de buren klotst nu een stukje water. Van dat klotsende water is overigens niets te merken, wanneer men binnen in een armstoel zit. De tafels en stoe len zijn niet vastgemaakt aan de vloer om onverhoedse verschuivingen te voor komen- Tijdens de laatste stormachtige nacht maakte het huis wel enige dei nende bewegingen. Maar dat had niets onrustbarends in zich. De bewoners van de woonschepenha ven vormen een aparte gemeenschap. De bereidwilligheid jegens elkaar is uitstekend. De verbinding met de stad is natuurlijk niet zo best. Van het bootje over het Spaarne wordt een druk gebruik gemaakt. De bakker en de slager komen er even goed aan de deur als in de minder afgelegen oorden van Haarlem. Het leven op een woonschip verschilt toch in feite niet van het da gelijks gedoe in een ..normaal" huis. Er zijn andere gewaarwordingen, maar daaraan went men gauw. Het water rond de woning schept gevaren voor de kinderen. Verscheidene malen hebben kinderen uit een gezin dat een zelf gebouwd huis bewoont, reeds met tiet water kennis gemaakt. Een schilder, die het interieur van een woonschip wat had bijgewerkt, was bij het verlaten van het huis blijkbaar geheel vergeten dat hij in een woonhaven was en stap te niet op de steiger maar er naast het water in. Wij werden tevoren gewaar schuwd en zijn over de gladde plan ken heelhuids naar de wal geschuifeld. Met alle reclamemiddelen wordt ge tracht om de burgerzinlening te doen slagen. De Haarlemse bioscopen zijn dus ook ingeschakeld. Het woord is 3 minu ten aan burgemeester Cremers, die ver telt hoe het er in onze stad voorstaat en waarom er gebouwd moet worden. In tussen wordt door een serie beelden ge toond hoe mooi Haarlem wel is en waar de nieuwe wijken zullen verrijzen Steeds groter wordt tenslotte het beeld van de burgemeester ter versterking van de argumenten, die steeds indringender naar het gewenste slagen van de lening leiden. Het blijkt, dat niet iedereen de be doeling begrijpt van het sparen voor een obligatie. Men kan immers met een bedrag van ƒ2.— per week zijn mede werking verlenen, maar sommigen zijn van mening, dat zulks vijftien jaar lang moet gebeuren. Wij wijzen er op. dat de betaling van die ƒ2.per week al leen geschiedt van 1 Februari 1952 tot 1 Februari 1953. voert. Maar ja, het ligt er_ aan, hoe je de mensen te woord staat." „Wie zijn in de meerderheid?" vragen wij, de mannen of de vrouwen? en wie voert zijn woordje op de rustigste toon?" „Nou, dat is gauw gezegd." verklaart Lingeman. „De vrouwen winnen het glansrijk en roeren haar mondje het meest. Maar u moet begrijpen, dat zij de hele dag in de narigheid zitten, ook als de mannen naar hun werk zijn." Dat er wel eens onvriendelijke woor den gezegd worden, wil Lingeman niet ontkennen, doch hij blijkt een man te zijn met begrip. „O, als de mensen eens hard uitvallen, dan mag ik ze dat niet kwalijk nemen. De allerberoerdste om standigheden maken ze prikkelbaar en hoe gauw valt er niet een hard woord, dat niet zo bedoeld wordt?" Zo is Lingeman en hij put uit een rijk arsenaal van herinneringen. „Wij krijgen hier alle slag mensen, welge- stelden en minder gegoeden, maar het moet me van het hart, dfit de onvrien delijkheid bij de eerste groep soms op vallend is. Je vraagt je zelf wel eens af: is dat nou een heer?" Ons paartje is intussen al verdwenen en wij volgen het tot in het noorden van de stad. Aan Lingeman hebben wij toch een prettige herinnering, want nij is een heer. In de Roerdompstraat metselt Piet van der Laan met zijn makkers. Steen voor steen wordt neergelegd en langzaam worden de contouren zicht baar van een echt en nieuw huis. Hij en zij klampen hem aan. „Metse laar. wat denk je er nu van?" Piet van der Laan denkt er het zijne van, maar hij bouwt. ..Aan mij zal het niet liggen," verklaart hij met veel op timisme. „Maar d'r moeten centen zijn, of nog beter tienduizendjes." „Wil het nogal vlotten in de bouw vakken?" „Nou de klad zit er wel flink in. Ik ben nog een spekkoper, dat ik aan het werk ben." Piet van der Laan zwaait met zijn troffel en lacht met veel plezier. Zelfs de twee jonge mensen moeten mee- lachen en vele anderen zullen lachen, als ze meebouwen aan het huis, dat Burgerzin heet. Vijfhonderd woningen in Haarlem- Oost.... het is een kapitaal.... maar zolang er gebouwd wordt, is er nog hoop. Voor jong en oud.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5