Een Europese universiteit in het Saarland DE WERELD VAN DEZE WEEK %it het ^l)ag(oek Vüh ElAAR t het Hoogleraren geven college in Duits en in het Frans Engeland wil met Egypte tot overeenstemming komen Min. Lieftinck wil particuliere Amerikaanse lening Nog steeds kwakzalverij na 70 jaar bestrijding Zuid-Koreanen uiten protest Ziekteverzuim P' Een nieuwe staat in West-Europa (Slot) Benedictijnen in Tholey Eden sou in Parijs nieuwe voorstellen ter tafel brengen Agressieve daden van V.S. in VN Missionaris sneed zich in de tong Ter conversie van termijn Eximbanklening Medici, apotheker en jurist steken hand in eigen boezem Broodvergiftiging herhaalt zich ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 PAGINA 6 "No* Russen hebben hun zin Commissie voor kwestie Duitse verkiezingen Schip van 7.000 ton zinkt in tien minuten Om verraad te voorkomen Moedig gedrag tegenover Chinese communisten Onderscheiden GEZIN IN VLAMMEN OMGEKOMEN Nota aan de Britse ambassade te Praag Voormalig Gestapo-agent in Olymp. ploeg Oostenrijk Tegen inspectie groepen bij bestand in Korea 20 nieuwe gevallen in Pont-Saint-Esprit Auto stort 40 meter in de diepte iVan onze redacteur) «Waar studeert u?", vroegen we aan een jonge Saarlandcr die ons verteld had dat hij Rechten deed. „Op de Universiteit van Saarland!", was het trotse ant woord. Trots mocht deze student dan ook wel zijn, zo moesten wij een dag la ter erkennen, toen we eer. bezoek hadden gebracht aan deze universiteit, die eerst vier jaar geleden is opgericht. De gebouwen liggen op een heuvel, ver scholen in de bossen, twee kilometer van de stadsrand van Saarbrücken. Dc tegenwoordige eollege-zalen herbergden eens soldaten, het hele complex werd in 1938 als kazerne gebouwd. De laboratoria van de Wis- en Natuurkundige faculteit heeft mer. ons laten zien. Enthousiast toonden de professoren hun apparatuur, hun boeken en prac- paraten. Een wel bijzonder geestdriftig hoogleraar, een bioloog, liet een col lectie wandplaten zien van prae-historische dieren, die door zijn studenten zelf getekend waren, om de faculteit aldus grote kosten te besparen- De gevorderde biologische studenten bleken op het ogenblik allen ingeschakeld te zijn bij een diepgaand en veel omvattend onderzoek van de hormoon-werking bij dieren. Jongelieden in witte jassen bleven onverstoorbaar achter hun microscoop zit ten toen de horde buitenlandse journalisten tussen hen neerstreek. Vervolgens begaven we ons naar de geologische afdeling waar ons een col lectie geheel door studenten zelf ver zamelde gesteenten werd getoond, vrij- w-el alle formaties vertegenwoordigend, die men in het Saarland kan aantref fen. Intussen vertelde een student die ons begeleidde een en ander over de andere faculteiten.' ..We hebben er nu vier: Be halve de Wis- en Natuurkundige, ook een Litteraire, en Juridische en.... een Medische. De medische faculteit is echter in de Saarlandse stad Homburg gevestigd, waar reeds een groot zieken huis bestond." ..Waarom is deze universiteit eigen lijk opgericht?" vroegen wij aan een onzer disgenoten, toen we even later in de Mensa aan het souper zaten. „In 1945 konden de studenten en adspirant-stu- denten vart Saarland nog niet terecht ®p Franse universiteiten, de Duitse uni versiteiten waren overbezet en namen daarom vaak siechts studenten uit de eigen streek, of lieden, die bepaalde vor deringen hadden gemaakt, op. Zo kwam men op het denkbeeld om, uitgaande van het ziekenhuis in Homburg, in het Saarland zelf eerst een medische hoge school en vervolgens een kleine univer siteit te stichten." De student die ons dit antwoord gaf bleek een Fransman te zijn. De Saar- landers, voor wie het instituut tenslot te opgericht werd. vormen weliswaar het grootste contingent studenten, maar er zijn hier ook Fransen en Duitsers. Nog meer internationaal georiënteerd is het hooglerarencorps, niet minder dan tien nationaliteiten vertegenwoordigend. „Europees" is echter een beter woord dan „internationaal" om de universiteit van Saarland te karakteriseren. „Om de toenadering tussen de volkeren van Europa te bevorderen", zo zeggen de statuten, is dan ook mede deze univer siteit opgericht. Een universiteit waar gedoceerd en geëxamineerd wordt in het Duits, zowel als in het Frans, een universiteit waaraan een „Europees In stituut" verbonden is: waar men een cursus van één of twee jaar kan vol gen. handelend over „Europese proble men." Een jongeman uit Berlijn, die tegen over ons aan tafel zat, volgde deze cur sus al voor het tweede -jaar en bleek dan ook reeds een grote historische en actuele kennis te hebben van enkele typisch Europese politieke kwesties. Van hem vernamen wij ook dat er te vens een opleidingsinstituut voor tol ken en vertalers aan deze universiteit is verbonden. Na honderdvijftig jaar Door de universiteit van Saarland te Saarbrücken wordt één, door de her nieuwde Benedictijner Abdij van. St. Mauritius te Tholey een ander aspect belicht van de culturele wederopbouw in deze zo zwaar geteisterde staat. Wat Twee berichten trokken m de afgelopen week de aandacht. Het ene had betrekking op een Russische atoomgeleerde, die naar het Westen vlucht te en die met alle bijzonder heden van de Russische atoomproductie op de hoogte zou zijn. Het ande re bericht maakte mel ding van het feit, dat er in Duitsland helse machi nes. in onschuldige post pakketten verpakt, wer den rondgestuurd en reeds verscheidene slachtoffers maakten. Inmiddels heeft men de maniak, die deze gevaarlijke pakketten ver zond, kunnen arresteren. Maar van de Russische itoomspecialist hoort men niets. Was het een ontij dige publicatie? Zou men hem voor een spion der Russen houden? Wat heeft hij over de Russische atoomgeheimen onthuld? Op al deze vragen wordt nog geen antwoord gege ven. En we weten dus #ok niet of het overlo pen van deze Russische atoomspecialist invloed nou kunnen hebben op de ontwapeningsbesprekin- gen van de Verenigde Naties. Het is nog niet duide lijk of de besprekingen in Parijs nu werkelijk tot een stap in de richting van ontwapening hebben geleid. Maar in elk geval is het contact tussen de Grote Vier, dat zo lang verbroken is geweest, hersteld. Men kan nu ten minste praten en de standpunten tegenover ei kaar plaatsen. Ogen schijnlijk is er eigenlijk alleen maar een verschil in het tempo van de ont wapeningsvoorstellen. De Westelijke mogendheden willen vermindering van de bewapening in etap pes en ze denken zich het verbod van de atoombom als sluitstuk van de ont wapening. De Russen daarentegen zeggen, dat hun voorstellen de oplos sing betekenen van een drietal problemen: het verbod van de atoombom en de controle daarop; de vermindering van de be wapening en de strijd krachten van de grote mogendheden; en tenslot te het houden van een wereldconferentie om de uitvoering van deze be sluiten door alle landen te verzekeren. Omdat de Westelijke mogendheden deze voorstellen niet on middellijk aanvaardden beschuldigde Wisjinski hen. dat ze in feite geen verbod van de atoombom zouden willen. De atoom bom kan even goed wor den verboden als destijds het gifgas, betoogde Wis jinski. En hij wees er op. dat, hoewel er door enke le krankzinnigen op was aangedrongen, men in Korea geen atoombom men had gebruikt. Dus, zei hij, kon men de atoombom het best dade lijk verbieden, al was het alleen om de politiek van onbesuisde militaire avon turen te bestrijden. Het klinkt allemaal heel goed, maar het geloof in de goede trouw ontbreekt nog. Toch is er zeer ze ker sprake van een zekere ontspanning en van een verbeterde stemming. In hoeverre deze ver beterde stemming ook op de wapenstilstandsbespre kingen in Ko rea een gunstige invloed zal heb ben moet nog worden afge wacht. Volgens de jongste be richten hebben de communisten toege stemd in onmiddellijke besprekingen over het uitwisselen van krijgsge vangenen. Ook zouden zij reeds hebben voorgesteld, dat alle krijgsgevangenen door beide partijen zullen worden vrijgelaten, zo dra de wapenstilstand ge sloten zal zijn. Er bevin den zich meer dan 100.000 man van de legers der Ver. Naties in krijgsge vangenschap bij de Noor delijken- Het behoeft geen betoog, dat vooral m Amerika een grote span ning heerst of deze solda ten met Kerstmis of uiterlijk Nieuwjaar weer thuis zullen zijn. Als ae wapenstilstandsonderhan- delingen zouden afbreken en men de strijd in het barre klimaat van Korea opnieuw zou moeten op nemen. zou dit in de hele wereld een grote te leurstelling wekken. De Noord-Koreanen specule ren hierop natuurlijk. Maar zij zullen zélf ook de vrede moeten wensen en daarom is een gema tigd optimisme misschien wel gerechtvaardigd. Met de Europese één wording botert het nog niet ai te te best. Wel worden er vorderingen gemaakt met het pogen om tot een Europees leger te komen. Verder wordt er veel ge sproken over de hereni ging van Duitsland. Veel positiefs valt er niet van te zeggen. In de voortdu rende wrijving tussen Oost- en West-Duitsland is in de laatste dagen in middels een nieuw ele ment opgetreden, dat vooral op de bevolking van Berlijn grote indruk maakte. De Oost-Duitse autoriteiten hebben na melijk alle prijzen voor levensmiddelen, dranken, kleren en vele andere goederen drastisch ver- laagd, nameliik met 10 a 79 pet. In Berlijn zag men daarop het merkwaardige verschijnsel, dat de West- Berlijners naar Oost-Ber- lijn trokken en daar de winkels leeg kochten. Voor sommige dranken behoefde men slechts de helft van de prijs te be talen. die er in West- Berliin werd gevraagd. Van kofferschrijfmachines daalde de prijs van f 120 tot f 80. motorfietsen kost ten in plaats van f700 nog maar f 580 in Nederlands geld gerekend. Dat de be geerte van de West-Duit sers om zich met Oost- Duitsland te herenigen door deze prijzenpolitiek zal worden aangewak kerd. kan nauwelijks wor den aangenomen. Maar er zijn andere factoren, die niettemin een hereniging van Duitsland toch wel binnen het bereik der mogelijkheden schijnen te brengen. Een algemene verkiezing voor heel Duitsland zou, zelfs als Oost-Duitsland voor 100 pet. communistisch stem de, een sterke anti-com munistische meerderheid opleveren. Daarom is er grote kans, dat men de Oost-Duitse regering aan haar woord houdt en dat deze verkiezingen inder daad zullen plaats vinden. In Egypte heet er enige ontspanning te zijn inge treden, maar op welke feiten deze berichten steunen blijft duister. Veel eer zou men uit de berichten een ver scherping van de situatie afleiden. De Egyptische regering riep haar ambas sadeur uit Londen terug, hetgeen dus neerkomt op een afbreken van de di plomatieke betrekkingen. Verder besloot de rege ring de vrije bewapening van de bevolking toe te staan, wat een soort mo bilisatie kan betekenen. De aanleiding tot deze ernstige besluiten- waren de Britse maatregelen in de zone van het Suez- kanaal, waar Britse sol daten Egyptische wonin gen afbraken om ruimte te krijgen voor de aanleg van een strategisch be langrijke weg. De Egyp tische regering heeft hef tig tegen dit optreden ge protesteerd bij de Ver enigde Naties. Inmiddels heeft minister Eden een boodschap aan de Egyp tische regering doen toe komen, waarin werd ge zegd, dat de betreffende weg werd aangelegd om botsingen met de bevol king te vermijden. De stad Suez is thans voor Britse militairen verboden en in de kanaalzone was het betrekkelijk rustig sindsdien. Misschien is het deze rust, die tot optimis tische berichten inspi reerde. Als ze maar niet aan een storm vooraf gaat. de universiteit is voor de wetenschap, is deze*abdij voor het godsdienstig le ven in Saarland. Tholey ligt ten Noor den van de hoofdstad in het district St. Wende], aldus genaamd naar de Hei lige Wendelinus die in het begin van de zevende eeuw de eerste abt was van het nu dus al ruim twaalf eeuwen oude klooster, dat gedurende de Franse revolutie ten onder ging. Maar na honderdvijftig jaar is Tholey herrezen. 7 paters. 8 fraters en 11 broe ders hebben vorig jaar plechtig hun intrede gedaan in de herstelde abdij, enthousiast begroet door de bevolking van het kleine plaatsje. (Een Nederlan der die het verhaal van Tholey hoort denkt uiteraard aan de overeenkomst met de historie van Egmond)- Een rijzige pater met een ascetische gelaatsuitdrukking, gekleed in de wel bekende zwarte pij, toonde ons een prachtige voorstelling van een glim lachende engel Gabriël, een beeldhouw werk dat eens de noordelijke ingang van de 13e eeuwse kloosterkerk had getooid. In die kerk zelf, merkwaardig genoeg geen kruisvormige plattegrond vertonend, maar slechts uit een schip njet twee zijbeuken bestaand, ziet men in de vensters nog Romaanse kenmer ken. maar het totaalbeeld is vroeg- Gothisch; behoudens de 18e eeuwse met houten beelden getooide koorbanken. Ook uit de 18e eeuw dateert de helm- vormige torenspits met de vier bij-to rentjes. Dr. Petrus Borne, de tegenwoordige abt, stelt belangstelling voor zijn abdij op hoge prijs, 's Ochtends en 's avonds kunnen bezoekers er de getijden bijwo nen. Jonge mensen, die er eens naar toe zouden willen gaan, kunnen te Tho ley in een jeugdherberg terecht. In het bergachtige landschap rondom kan men prachtige wandelingen maken. De abdijkerk van Tholey. De Britse regering heeft besloten po gingen in het werk te stellen om een einde te maken aan de gespannen ver houding tussen Engeland en Egypte en op een geheel nieuwe basis de betrek kringen weer aan te knopen, aldus ver neemt A P. te Londen. Welingelichte Londense diplomaten vertelden gisteren dat de Britse minis ter van buitenlandse zaken Anthony Eden met definitieve voorstellen tot her vatting van de besprekingen voor de dag zal komen, wanneer hij volgende week de Egyptische minister van bui tenlandse zaken te Parijs ontmoet. De Egyptische ambassadeur te Lon den had intussen gisterochtend de offi ciële instructies ontvangen om naar Cairo terug te keren. Alvorens te ver trekken heeft hij nog een onderhoud ge had met Anthony Eden. Volgens zegslieden van het Britse ministerie van buitenlandse zaken is de militaire toestand in de kanaalzone thans gestabiliseerd. Dc Britse mili taire leiders hebben aan Londen ge rapporteerd dat zij hun positie kun nen handhaven zonder bevreesd te hoeven zijn voor verdere botsingen met de bevolking. Eden zou zich niet langer verzetten te gen dc Egyptische zienswijze dat het verdrag van 1936 ongeldig is geworden. In plaats van genoemd verdrag zou Eden voorstellen besprekingen te beginnen op ?5 In Perzië schijnt zich wel reeds midden in een storm te bevinden. In Teheran pro beerden duizen den fanatieke aanhangers ven de minister president Mos- sadeq het par lementsgebouw te bestormen, aangezien ettelijke tientallen oppo sitionele parlementsleden en journalisten daar asyl hadden gezocht. Onder de kreet „Dood aan de tegen standers van Mossadeq" slaagde een gedeelte van de betogers er in het ge bouw binnen te dringen. Een verwoed handgemeen ontstond en tenslotte wis ten soldaten de vechten den met de geweerkolven te scheiden en te ver spreiden. Er werden velen gewond, o.w. één afge vaardigde van de oppo sitie. Mossadeq heeft nu gezegd, dat het beter zou zijn de olie maar in de bodem te laten zitten en te bewaren voor het na geslacht. Maar het is twijfelachtig of hjj voor een dergelijke negatieve politiek zijn aanhangers zal kunnen meekrijgen. De Algemene Vergadering der V. N. heeft gisteren een Sovjet-Russische klacht over „agressieve daden" van de V. S. met 55 tegen nul stemmen bij twee onthoudingen op haar agenda ge plaatst. De Amerikaanse gedelegeerde verzette zich niet tegen het voorstel en z-eide, dat de Verenigde Staten in staat waren de beschuldiging te weerleggen. De Russische beschuldiging, die giste ren door de Russische minister van Bui tenlandse Zaken werd. ingediend, houdt in. dat het Amerikaanse Congress de vorige herfst honderd millioen dollar heeft uitgetrokken om verraders op Russisch grondgebied te betalen De Algemene Vergadering heeft voorts gisteren een beroep gedaan op de Sovjet-Unie en de satellieten om op vreedzame wijze het geschil met Joegoslavië op te lossen, in de geest van het Handvest van de Ver. Naties. De uitslag van de stemming was 47 tegen 5 (Sovjetblok) met twee ont houdingen (van Afghanistan en Per- zië). Gisteren werd in de V. N. ook door vijf Zuid-Amerikaanse landen,, n.l. Boli via, Brazilië, Columbia .Cuba en Uru guay, een resolutie naar aanleiding van de Duitse kwestie ingediend. In de resolutie wordt voorgesteld, een commissie van vijf leden door de Algemene Vergadering te laten benoe men. die binnen een maand verslag zal moeten uitbrengen over de mogelijk heden Duitsland te herenigen door het houden van vrije verkiezingen. De commissie zou haar rapport moeten voorleggen aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, en de bezettende mogendheden zouden inzage van het rapport krijgen. Als gevolg van een plotseling opge stoken storm is Vrijdag het 7.000 ton metende Turkse schip „Gogo Merman", dat op de rede van Haifa voor anker lag, op een wrak gestoten en in tien minuten tijd gezonken. Twee personen zijn verdronken, vijf anderen worden nog vermist. Hulpverlening wordt door de krachtige wind bemoeilijkt. de basis van het defensieplan voor het Midden-Oosten, waarbij Egypte zich als volkomen gelijkwaardige partner zal kunnen aansluiten. Eden zal de nadruk leggen op de volgende twee punten, waarin het de fensieplan voorziet: 1. Het geleidelijk terugtrekken van de Britse troepen uit de kanaalzone; 2. Het recht van Egypte om op het plan amendementen in te dienen, teneinde de voorstellen meer in overeenstemming te brengen met de nationale aspiraties van Egyp te. Het Britse ministerie van buitenl, za ken heeft besloten de Britse ambassa deur voorlopig in Cairo te. laten, on danks het feit dat dé Egyptische ambas sadeur uit Londen werd teruggeroepen. Pater Aifeo Emaldi, die onlangs door de Chinese autoriteiten is uitgewezen, nadat hij zes en twintig jaar in het land als missionaris was werkzaam geweest, heeft in Desio (Italië) een lezing ge houden, waarbij hij vertelde hoe hij op 15 November te Tientsin gearresteerd werd. Om er zeker van te zijn dat hij de namen van zijn parochianen niet aan de communisten zou verraden, sneed hij zich met een scheermes in de tong, zo dat hij lange tijd niet in staat was te spreken. De communisten, die beseften dat pater Emaldi hun geen inlichtingen zou verschaffen, lieten hem de dag na zijn arrestatie vrij. met de aanzegging dat hij onmiddellijk China moest ver laten. De heer J. J. van der Laan is be noemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn verdienste lijke arbeid als persattaché aan Hr. Ms. ambassade te Canberra. Enige dagen geléden maakten wij melding van de reis van de minister van Financiën, prof P. Lieftinck, naar Washington, om daar besprekingen te voeren over de aan ons land verstrek te Eximbank-lening. waarvan op 1 Jan, a.s. een aanzienlijk deel zal moeten worden afgelost. Wij vernemen thans, dat de Eximbank de regering onlangs heeft doen weten, dat zij niet geneigd is wederom een uitstel van de aflos- singstermijn toe te staan. Uitstel, dat in het verleden reeds eenmaal is ver leend. De minister van Financiën heeft zich o.m. daarom naar de V. S. begeven, teneinde te trachten voor het af te lossen deel van de Eximbank lening of althans voor een groot deel daarvan een lening te verkrijgen van een particuliere Amerikaanse bank of groep banken. Uiteraard zal deze nieuwe par ticuliere lening een aanmerkelijk hogere rente dragen dan de huidige bjj de Eximbank. Hier staay echter tegenover, dat de aflossingstermijnen dan wel zeer veel soepeler zullen zijn, dan thans bfj de Eximbanklening het geval is. Het is wel duidelijk, dat de beoogde voor ons land qua rente vrij onvoor delige transactie is ingegeven door de nog steeds precaire dollarsituatie, waar in ons land zich bevindt en die zich door een aflossing van' de Eximbank- termijn nog aanzienlijk zou verslechte ren. In hoeverre de poging van onze mi nister van Financiën succes zal heb ben. ha,ngt van de zijde van ons land bezien, af van de hoogte van de be dongen rente en de aflossirgstermijnen en van de bankzijde bezien van de ga ranties, die Nederland kan stellen (Van een onzer verslaggevers) De ..Vereniging tegen de Kwakzal verij" heeft gistermiddag met een openbare vergadering in de Aula van de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam haar zeventigjarig bestaan ge vierd. Deze vereniging, die in 1881 is opgericht door de gebroeders dr. G. W. en dr. V. Bruinsma. heeft door voor lichting en gerechtelijke vervolgingen de kwakzalverij voortdurend afbreuk gedaan en daarmee de volksgezondheid in Nederland zoveel mogelijk bevor derd. Desondanks, zo constateerde de voorzitter van de vereniging, dr. H. H. Funke. aan het slot van de vergade ring, viert de kwakzalverij nog steeds hoogtij. Tevoren hadden vier sprekers, twee medici, een apotheker en een ju rist. ieder op hun eigen terrein onder zocht hoe dit mogelijk is. En het was opmerkelijk, dat zij bij het beantwoor den van de schuldvraag, ieder min of meer de hand in eigen boezem slaken. De eerste medicus die het woord voerde, prof. R. Hornstra, directeur van het instituut voor Sociale Geneeskunde der Rijks-Universiteit te Utrecht, sprak over de kwakzalverij in het algemeen. De voornaamste oorzaak van he.t voortduren van de kwakzalverij zag hij in het falen van de medici, die niet al tijd huisarts in de volste zin van het woord zijn. „De vertrouwenshouding van de patiënt tegenover de arts heeft, om volledig" te zijn, meer vulling nodig dan alleen de overtuiging, dat de dokter een deskundig vakman is". En de hoogleraar constateerde daarom, dat de beste be strijding van de kwakzalverij moet be staan in het met grote zorg opleidetv van de aanstaande artsen. Ook de tweede spreker, dr. P A. F. van der Spek, Inspecteur in Algemene Dienst bij de Geneeskundige Hoofd inspectie van de Volksgezondheid, afde ling Geestelijke Volksgezondheid te 's Gravenhage, meende dat niet alle art sen voldoende aandacht schenken aan de geestelijke gesteldheid van de patiënten. De persoonlijke verhouding tussen pa tiënt en kwakzalver is vrijwel altijd Een geheel gezin van vier personen is om het leven gekomen door een hevige brand, die gisteren in Midden-Zweden een historisch kasteel in de as heeft ge legd. Het gezin werd in de slaap door het vuur verrast. De vader van het huisgezin had nog een raam weten te bereiken en was bijna in veiligheid maar hij ging terug om zijn vrouw en kinderen te redden en kwam met hen in de vlammen om. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een nota ge- zonden aan de Britse ambassade te I'raag, waarin geprotesteerd wordt tegen de activiteit van twee personen die op deze ambassade werkzaam zijn. In de nota is de terugroeping van deze perso nen geëist. Radio Praag heeft gisteren gemeld dat deze beide personen schotwonden op liepen toen zij op de vlucht sloegen, nadat Tsjechoslowaakse politieagenten hen hadden willen arresteren, daar zij zich op voor vreemdelingen om militaire redenen verboden gebied begeven had den, op enige afstand ten Noord-Oosten van Praag. Toen de agenten er tenslotte in slaagden de beide vluchtelingen aan te houden, aldus Radio Praag, bleken zij in het bezit te zijn van hoogst ge heime Tsjechoslowaakse documenten. Naar aanleiding van beweringen in de Noorse pers, dat Engelbert Haider, een der leden van het Oostenrijkse skiteam voor de Olympische Winterspelen^ een vroegere Gestapo-agent is, die tijdens de oorlog deel uitmaakte van de Duitse be zetting in Noorwegen, heeft het organi satiecomité van de winterspelen zich tot het Oostenrijks Olympisch Comité om inlichtingen gewend. Op het schrijven, dat 4 December j.l. naar Wenen werd gezonden, is nog geen antwoord ontvangen. Het organisatie comité refereert in het schrijven aan de garantie, welke door de Westduitse autoriteiten werd gegeven, dat in de Duitse Olympische ploeg geen vroegere leden van de bezettende macht in Noor wegen zullen worden opgenomen. f Hongarije De Hongaarse minister van Financiën, Karoly Olt, heeft een verhoging van 50 percent gevraagd voor het leger en de veiligheidsdiensten bij het indienen van de begroting van 1952 voor het Hongaarse parlement. Piet en ik zijn nu niet bepaald wat je zoudt kunnen noemen zeevissers in hart en nieren. Dat komt misschien ook wel. door dat wij beiden een paar kilometer tjes de binnenlanden introkken, alvorens wij ons vestigden. Toeval ligerwijs in een waterrijk gebied, waar genoeg te hengelen valt. Zodat wij een beetje huiverig tegen de trek naar het zoute water opzien. Bovendien zijn zowel mijn maat als ik mensen van „de gevoelige hand", oftewel aanhangers van dunne lij nen en licht lood. Vandaar dat slechts vissen als de makreel en de geep een werkelijk grote bekoring op ons kunnen uitoefenen. Omdat wij die te lijf kunnen gaan met lepeltjes en spinnen. En zelfs met de vliegenhengel met streamers en grote z.g. natte vliegen, eigenlijk bestemd voor forellen van het slag, zoals voorkomt in o.a. Loch Leven in Schotland. Maar het is ook anders geweest. Althans met mij, voordat ik weer in ons kikkerland kwam wonen. Toen zat ik nog in het land van Erin's zonen, in het groene Ierland. Ik bewoonde een huis, dat gelegen was aan de Lee, tussen de stad Cork en de zee. Deze rivier is ter plaatse onderhevig aan eb en vloed. En het was daar, dat ik veel gevist heb op rog, zeebaars, kabeljauw, congeraal en andere „zwaargewichten". Eén ding heeft de zee voor op het zoete water; veel vaker stelt zij de visserman voor aangename verrassingen in de vorm van ongedachte vangsten.1 Doch die tijd was er geen die uitblonk door het gebruik van ultra licht materiaal. Wat niet kon vanwege de mop lood, die nodig was om de sterke stroom te overwinnen. Anders kon je eenvoudig niet op de grond ko men. Bovendien had je stevig spul nodig, omdat de visjes somtijds ietwat zwaarder waren dan gewoonlijk het geval is. Want dat huis. waarvan de voorkamers uitzagen op het „viswater", staat in mijn herinnering, doordat er op de binnenplaats tegen de muur een rog heeft gehangen van 198, ja, honderd achtennegentig Eng. ponden. Een klei nigheidje van omstreeks 180 pond. Waarvoor ik meer dan twee uur heb moeten worstelen. Het was bijwijlen alsof deze monsterrog zich aan de bo dem vastzoog met zijn vlerkachtig lijf. Maar het was geen gevecht tussen snel heid en vernuft. Het was meer een geval van kracht en houden wat je hebt. Aan diezelfde muur hebben ook tal loze congeralen gehangen. De meeste zo tussen tien en twintig pond. Maar er waren er ook bij van eenzelfde aantal kilo's. Het was vooral des nachts, dat de grote congers het beste beten. En dan het liefst aan een moot makreel. Ook geep was een geliefd aas. Een enkele maal gebeurde het, dat je er een kreeft aan ving. Die grote alen zijn baarlijke duivels. Wat ze tussen hun kaken krij gen laten ze niet licht weer los. Zo zag ik eens een jongen, die van de weg af naar Cork een conger ving van ongeveer dertig pond. Zonder de vis eerst wat te kalmeren door hem met de .priesteen verzwaard stuk hout, over de kop te slaan, trachtte hij de haak uit de visse- bek te wurmen. Onderhand met één voet op de aal staande, teneinde hem wat in bedwang te houden. Dit gelukte hem echter slechts met tussenpozen en op een gegeven ogenblik had de vis de jongen bij zijn duim te pakken. De pijn moet enorm geweest zijn, want de jon gen ging van de kaart. Wat misschien ook maar het beste voor hem was. Met mijn mes heb ik als het ware de kaken van de aal naar binnen toe van elkaar moeten lossnijden. Pas toen zijn bex helemaal kapot was en bijna uit elkaar viel, kon de aal niet langer vasthouden en kwam de duim te voorschijn. Hij was verbrijzeld. Dat was dan een minder aangename verrassing van het zoute water. Een volgende kser zal ik U meer ver tellen over die periode uit mijn leven. Eén ding is zeker! Hier in Nederland biedt de zee het voordeel, dat er geen gesloten seizoen bestaat voor de henge laar. Daar, aan de andere kant van de Ierse Zee is dat voordeel van minder waarde, omdat daar alleen de zalm en forel door een gesloten tijd worden beschermd. Overige zoetwaterbewoners niet. Nadelig is het getij, waar de zee visser altijd rekening mee heeft te houden. DL goed, zo betoogde hij. En daarin ligt voor een groot deel de aantrekkelijk heid, die de kwakzalver blijkt te hebben. Hij verklaarde evenwel, dat de oplei ding tot arts in ons land op zeer hoog peil staat en het tegen elke andere kan opnemen. Prof. dr. E. H. Vogelenzang, directeur van het Pharmaeeutisch Laboratorium van de Rijks-Universiteit te Leiden, be paalde zich tot ,-Het aanprijzen van ge neesmiddelen". Hij stelde vast, dat het gebruik van geneesmiddelen uitsluitend bepaald behoort te worden door de be hoefte en daar de behoefte niet alleen door geneeskundigen vastgesteld mag en kan worden, is stimulering van het ver bruik door anderen in principe steeds af te wijzen. De pogingen van de mens om eerst zelf de stoornissen op te hef fen is langzamerhand voor de omvang der ontwikkeling van de medicijnen een gevaar geworden. Prof. Vogelenzang keerde zich in dit verband tegen het eta leren en adverteren van geneesmid delen. De laatste spreker, mr. M. D. K. S. van Lier, oud-vice-president van de Rechtbank te Amsterdam, drong aan op meer begrip bij de rechterlijke macht voor het streven van de „Vereniging tegen de Kwakzalverij". Rechter en ambtenaar, aldus mr. van Lier, moeten gaan inzien, dat de kwakzalverij een gevaar is voor de volksgezondheid. De gezamenlijke Amerikaanse staf chefs hebben generaal Ridgway ge machtigd Zweden, Noorwegen en Zwit serland voor te stellen als leden van internationalei inspectiegroepen bij een bestand in Korea, als de bestandsbe sprekingen het punt voor zulk een voor stel bereiken, zo wordt in Washington door Reuter vernomen. De Zuidkoreaanse gedelegeerde bij de Ver. Naties heeft gisteren te Parijs iedere wapenstilstand in Korea een zware nederlaag voor de Zuidkoreanen genoemd. „Het doel van de actie van de V.N. in Korea is geweest de aanval lers te straffen en Korea te herenigen. Iedere oplossing, die niet volledig aan dit gestelde doel beantwoordt, is niet aanvaardbaar", aldus de Zuidkoreaanse gedelegeerde. Het Amerikaanse departement van defensie taxeert de communistische ver liezen in de oorlog op Korea tot en met 5 December op 1.493.927 man hetgeen ten opzichte van de opgave van 28 No vember een stijging met 9.945 man bete kent. Het totaal kan als volgt verdeeld worden: krijgsgevangenen 137.059, ge sneuvelden 1.101.875 en overige verlie zen 254.993 man. De verbonden, troepen hebben volgens de laatste telling 109.459 man verloren, waarbij dan nog ae Zuid koreaanse verliezen tot en met Jrmi 212.544 man komen. In het Franse, dorp Pont-Saint-Esprit hebben zich twintig nieuwe gevallen van broodvergiftiging voorgedaan, waarvatt vier ernstig genoemd worden. Onder de slachtoffers van deze hallucinaties ver wekkende ziekte zijn er verscheidenen die reeds onder de vorige broodvergif tiging, welke in September plaats vond, te lijden hadden. De dorpsbewoners hebben verklaard, dat het meel, dat thans ter plaatse wordt gebruikt, niet hetzelfde is als het meel, dat in September verscheidene sterf gevallen heeft veroorzaakt. De politie heeft een plaatselijk bakker ondervraagd en heeft monsters getrokken uit de meelvoorraad, maar er werden geefl nadere inlichtingen over het onderzoek verstrekt. Een boerenvrouw in Carsan, een dorpje op enkele kilometers afstand van Pont-Saint-Esprit. vertelde dat haar pluimvee en honden dood waren gegaan na met het vergiftigde brood te zijn ge voerd. Vrijdagmorgen is een Amerikaanse personenauto bij Stuttgart door de leu ning van een brug gereden en veertig meter in de diepte gestort. De inzitten den, twee Amerikanen en twee Duitse meisjes, werden op slag gedood. (Vervolg van pag. 1) ilaatsruimte verhindert ons thans in te gaan op alle oorzaken, die de Federatie van Bedrijfsverenigin gen aanwezig veronderstelt. Voor het moment willen we er één uithalen, waarover we het wel op prijs zouden stellen ook het oordeel van onze lezers, zowel werknemers als werkgevers, te vernemen. Te meer, omdat wij zelf ook de gedachte hebben, dat hier inderdaad wel iets van waar is. De Federatie schrijft als zijn oordeel neer: de men taliteit heeft zich in en na de oorlog mogelijk gewijzigd. Met andere woor den. er zijn vele arbeiders, die heel ge' makkelijk denken, zelfs bij de lichtste ongesteldheid, laat ik maar thuis blij' ven, de ziektewet betaalt toch wei. Vooral onder de jongeren schijnt dn euvel veel voor te komen. Reeds eerder hebben we eens een beschouwing f!®" wijd aan sociale onrechtvaardigheid- Elke Christen vecht voor sociale recht vaardigheid, maar ongemotiveerd z'eTl teverzuim, evenals elke andere v°rT van zonder voldoende reden Pr0*itexen van sociale verzekeringswetten, acM® we een besliste sociale onrechtvaardig' heid. De cijfers hierboven gegeven de mening die. zij het dan nog s'°° zichtig, de Federatie van bedrijfsv®) enigingen hier uit, houden toch feiteüJ een aanklacht in tegen de arbeiders, deze klacht gegrond? Dan dienen dra tische maatregelen te worden genorn maar vooral, dan dient een sterke D invloeding uit te gaan op de arbeid®* teneinde een radicale verbetering te werken. Anders zijn onze sociale Y zekeringswetten in gevaar! Wij het ten zeerste op prijs stellen, ïnu- arbeiders en werkgevers ons hu» 21 wijze willen doen kennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 6