bij vliegtuigramp Toestel na start tegen gebouw gevlogen en in rivier gestort De abonnementsprijs van ons blad Ontwerp Staatkundig Program K.Y.P. moet opnieuw op de helling RAADSELS ROND HET VLIEGTUIG ONGEVAL BIJ SCHIPHOL Vaticaan krijgt eigen koopvaardijvloot OPNIEUW INVALLEN BIJ HAAGSE SPEELCLUBS m Het misdeelde Kind" Brits diplomaat naar huis De Zalige Pius X Onrijp naar formulering en inhoud vaag en weinig zeggend de voornaamste bezwaren Bemanning zal in dit geval bij het onderzoek opheldering kunnen geven Schepen zullen varen onder wit-gele vlag Drie*personen in arrest gehouden Het weer Tot hoofd en hart MAANDAG 17 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 2525 Zes en vijftig personen hebben het ieven verloren, toen Zondag een „C-46" van de Miami-luchtvaartmaatschappij te Elizabeth, een stad 23 km. ten Zuid-Westen van New York, kort na de start in brand is gevlogen en na een gebouw geraakt te hebben in de Elizabethrivier is gestort. Alle inzittenden, een uit vier koppen bestaande bemanning, 48 volwassen passagiers en vier kinderen, kwamen om het leven bij deze ramp, die een van de ernstigste is die zich dit jaar hebben voorgedaan. Door Praag uitgewezen Secretaresse zou gewond zijn bij schietpartij Binnenkort decreet voor heiligverklaringsproces DEENSE REDDERS BEGRAVEN Genereus gebaar van de eigenaars van de Kinhem Nood in Po-delta nog groot ZENDER HILVERSUM II VIEL UIT Elf oorlogsmisdadigers verlaten Landsberg Amnestie ter gelegenheid van Kerstmis J Slechts 5 cent verhoging PROF. JURGENS CONTRA K.V.P.-PARTIJBESTUUR Misbruik strafbaar gesteld FALCON REGENKLEDING Promotor bij politie bekend O BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLB4 Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphhissv. 45. tel. 3998 Bijkant Dmuiden Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rmr. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTlETARIEf 28 cents per milBmeler- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal MIHUHIIIIIIIIHimilllllllltlllllllHllllttUIHIimillllllllllllllllllllHIIIUIIIIIIIIIIlUHIIIIIIIIIIIIIIIIIfltltllllMIHIIIIIIHtlllilllllllill 56 DODEN IN AMERIKA Robert Neil Yardner, de tweede se cretaris bij de Britse ambassade te Praag, die, zoals wij Zaterdag reeds in een gedeelte van onze oplaag hebben gemeld, van de Tsjechoslowaakse rege ring aanzegging had gekregen het land te verlaten, nadat de regering hem had beschuldigd van spionnage, is gister avond per vliegtuig te Londen gearri veerd. Hij wilde geen commentaar geven op de beschuldiging van de Tsjechische regering dat hij op heterdaad betrapt was bij spionnage-handelingen in een militair gebied ten Noorden van Praag. Volgens de Tsjechische lezing hebben schildwachten geschoten, toen hij pro beerde te ontvluchten. Bij de schiet partij is mej. Daphne Gregory Maines, secretaresse bij de Britse ambassade, licht gewond. Het is niet bekend op welke wijze mej. Daphne Gregory Maines, die even eens werd uitgewezen en vermoedelijk te Praag in een ziekenhuis verblijft, het land zal verlaten. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 15 December. Zeer binnenkort kan men het Decreet verwachten van de Heilige Congregatie der Riten, waarbij opdracht gegeven zal wor den het Heiligverklaringsproces van de Za lige Pius X officieel te beginnen. De Osservatore Romano van heden deelt mee, dat het glazen schrijn met het stof felijk overschot van Pius X, dat enige maanden gestaan heeft in de Vaticaanse grotten onder het altaar van Christus Ko ning, binnenkort zal worden overgebracht naar de Sint Pieter, waar het geplaatst zal worden in de kapel van de Presentatie, niet ver van het standbeeld en het mo nument van de Zalige. Terwijl men de ruimte onder het altaar gereed gemaakt, ;s het schrijn overgebracht naar de Archief zaal van het Kapittel van de Sint Pieter, alwaar men binnenkort officieel zal over gaan tot het „herkennen" van de stoffe lijke resten volgens de voorschriften van het Kerkelijk Recht. De vijf Deense redders, die zijn ver- dronken na een tocht naar de Neder landse hopperzuiger, Kinhem, zijn Za terdag in rivide Sand begraven. De kerkdienst is door meer dan twee duizend personen bijgewoond. De Deen se koning had een vertegenwoordiger gezonden. Voorts waren aanwezig leden van. de Deense regering en vertegen woordigers van de Deense marine. Ne derland was vertegenwoordigd door de consul-generaal te Kopenhagen, Chr. J- F. Wijers en de vice-consul te Esbjerg, J. Hassing. Bij de kransen was er een van de bemanning van de „Kinhem". Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de eigenaars van de Kinhem 15.000 Kronen aan de nabestaanden van de verdronken redders hebben gezonden. Bij intekening is voorts in Denemarken voor de weduwen en haar achttien kin deren tot dusver 150.000 kronen inge zameld. De Italiaanse minister van Binnen landse Zaken, Mario Scelba, heeft mee gedeeld, dat bij de recente overstromin gen in de Po-Delta in totaal 380.000 per sonen huis en hof hebben moeten ver laten. De Italiaanse staat heeft aan 250.000 personen hulp verleend. Tot dusver zijn slechts 30.000 mensen naar hun woon plaats teruggekeerd. De Italiaanse am bassades in het buitenland hebben voor de hulpverlening ten minste een milliard lire ontvangen en de landelijke hulp actie heeft 527 millioen lire opgebracht Zondagmiddag kwart vóór zes viel de zender Hilversum II plotseling uit, Het bleek, dat een storing was opge treden in het zendercomplex in Lopik. Het plaatsspanning-apparaat, dat de zender voedt was uitgevallen. Na om streeks twintig minuten was het euvel zoverre verholpen, dat het reserve apparaat kon worden ingeschakeld en «e uitzendingen werden voortgezet. Bij het opstijgen begon een der twee motoren te branden, waardoor het vlieg tuig niet snel genoeg hoogte kon win nen. De piloot heeft nog geprobeerd om te keren, hetgeen hem onmogelijk werd, toen een van de vleugels afbrak. Het toestel raakte vervolgens het dak van een gebouw van de waterleiding maatschappij. De „C-46" kantelde van het dak van het gebouw af en schoot vervolgens op zijn rug in de smalle, traag stromende rivier. Alleen de staart bleef boven het water uitsteken. Terwijl een zwijgende menigte zich aan de oever van de Elizabeth verza melde en naar het wrak keek, waadden drie priesters tot kniehoogte door het water, om de katholieke inzittenden van het verongelukte vliegtuig de laat ste geestelijke bijstand te verlenen. Een ooggetuige, wiens moeder en zus ter met twee zoontjes zich aan boord van het verongelukte toestel bevonden, zeide: „Toen de „C-46" startte, ontwik kelde de rechter motor zeer veel rook. Het vliegtuig had de gehele lengte van het vliegveld nodig voordat het er in slaagde tot vijftien meter hoogte te stijgen. Slechts bij twee andere ongelukken, overkomen aan niet-militaire vliegtui gen in de Verenigde Staten, zijn meer slachtoffers gevallen dan bij dit. Het toestel, dat buiten de gewone dienst regeling vloog, was op weg van Newark in de staat New Jersey naar Tampa in Florida- Elf oorlogsmisdadigers, aan wie ter gelegenheid van Kerstmis amnestie is verleend door de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John MeCIoy, hebben Zaterdag de gevangenis van Landsberg verlaten. Onder hen bevindt zich dr. Hans Heinrich Lammers, minister onder het Nazi-regiem en hoofd van* Hitler's kan selarij. Deze maand zijn in India voor de eerste maal algemene verkiezingen begonnen, die tot in Februari zullen voortduren. Plaatselijke autoriteiten in Rajantan tonen veel belangstelling voor de stembussen, die voor hen iets nieuws beteke nen. Op de bussen zijn speciale tekens aangebracht om de analfabeten (85 pro cent der bevolking) wegwijs te maken. De enorme verhoging van de prijs van het courantenpapier met meer dan 35%, waardoor deze tot meer dan het tienvoud van de ge middelde vóóroorlogse is gestegen, heeft de Ver. De Nederlandse Dag>- bladpers 1945 genoodzaakt tot het nemen van een voor alle dagbla den bindend besluit de abonne mentsprijzen der dagbladen met ingang van 1 Januari 1952 te ver hogen. Dank zij het feit, dat, naar gehoopt wordt, een deel van de sterke kostenstijging op andere wijze zal kunnen worden opge vangen, zal de verhoging van de abonnementsprijzen voor ons blad tot 5 cent per week beperkt kun nen blijven. De prijs van dit (ons) blad zal ingevolge bedoeld besluit met ingang van 1 Januari 1952 moeten bedragen 47 cent per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. De prijs van een los nummer wordt met ingang van 1 Januari 13 cent. Directie NIEUWE HAARL. COUR. (Van onze parlementaire redacteur) Het is wel zeker, dat de leden van de Partijraad van de K.V-P. naar Utrecht getogen waren met het stellige voornemen over het ontwerp van het algemeen staatkundig program, alsmede over het ontwerp kiesreglement menig woordje te spreken. Het is mogelijk, dat het partijbestuur zich had voorbereid op lang durige en soms wel eens moeilijke debatten, die zeker de hele Zaterdag in be- siag zouden nemen. Doch wij geloven niet, dat zelfs degenen, die zich inner lijk het minst gecontenteerd voelden met het beginselprogram, zich gemakkelijk voorgesteld zullen hebben, dat het niet aanvaard zou worden. Per saldo ligt in de K.V-P. het overwicht nogal stevig achter de bestuurstafel, of anders ge zegd: is een doorgefourneerde oppositie op K.V.P.-vergaderingen een betrekkelijk zeidén voorkomend verschijnsel. En men kan zich dus voorstellen, hoezeer iedereen feitelijk verbaasd was, dat binnen een half uur het ontwerpprogram door de Partijraad was terugverwezen naar de nog te herziene en aan te vullen commissie van voorbereiding. Misschien was prof. Jurgens de enige, die niet verbaasd was. ofschoon hij de zaak aan de gang had gemaakt. Maar prof. Jur gens is dan ook geen politiek man. Het begon zo goed en zo vertrouwd. Er waren natuurlijk wel amendementen genoeg, maar ach, een bestuur, dat zijn pappenheimers kent, ziet in amende menten toch in de eerste plaats getui genissen van het democratische recht ener vereniging. En toen de koffie werd juist rondgediend en de populaire spreker op alle Partijraadsvergaderingen had zoeven zijn hart gelucht en de vro lijkheid over de zaal gaande gemaakt toen kwam prof. Jurgens, die advise rend lid was van deze vergadering. Magister Stokman en prof. Romme bestuderen de stukken tijdens de vergade ring van de Partijraad. vertegenwoordiger van de universiteit in Nijmegen. Prof. Jurgens is een nuch ter en uiterst voorzichtig man, die zeer vriéndelijk spreekt, zo vriendelijk in derdaad, dat het in een politieke sfeer ongewoon klinkt. Hij is zo oprecht minzaam, dat hij veel scherpere dingen kan zeggen dan ieder ander. Hij kan dit, omdat iedereen er direct van over tuigd is, dat hij er niets mee bedoelt. Argeloosheid is het voornaamste wat u tegemoet klinkt uit zijn toon en zijn woorden. Prof. Jurgens begon dan met behoed zaam doch duidelijk vast te stellen, dat hij kort en rondweg gezegd niet sprak namens de groep-Duynstee. Hij sprak in het geheel niet namens iets, doch hij ging wel de algemene gedachten ver tolken, die in en rond de universiteit van Nijmegen over dit onderwerp wer den gehuldigd. Die algemene gedachten kwamen hierop neer, dat dit program ma deed denken aan een vertaling n dan nog niet eens zulk een goede van sommige leerboeken op seminaria in gebruik; dat het onrijp naar formu lering en inhoud was, vaag en weinig zeggend, en dat het bijgevolg nog maar eens op de helling gezet moest worden Prof. Jurgens wilde in het geheel niet discussieren op dit moment, doch uitsluitend om aan te geven, dat zijn Nijmeegse opvatting 0p voldoende grond steunde, noemde hij vier aan vechtbare punten. Daar was al dadelijk in het eerste artikel een formulering omtrent normen, gelegen in de natuur lijke zedenwet en de Goddelijke Open baring, gelijk deze beide door de Kerk verklaard worden. De opvatting, dat de Kerk normen van de natuurlijke zeden (Van een luchtvaartmedewerker) Het noodlot heeft gewild dat nog geen twee maanden na de officiële overdracht van de nieuwe radarinstallatie op het vliegveld Schiphol, de „Precision Ap proach Radar" of P.A.R., waarmede een grotere mate van veiligheid wordt be oogd bij „slecht zicht landingen", het grote viermotorige vliegtuig van de „Swissair", juist als een gevolg van „slecht zicht" is verongelukt. Hoewel deze installatie officieel werd overge dragen is zij nog niet officieel in ge bruik genomen. Dit kan misschien bij het publiek verwondering wekken, en men zou wellicht zelfs aan mogelijke tekortkomingen van de luchtverkeers leiding kunnen denken. Dit is echter geenszins het geval. Deze radarinstalla tie, die overigens ook niet als het enige hulpmiddel moet worden gezien om vliegtuigen met slecht weer naar binnen te loodsen het is alleen een aanvulling op een bestaand systeem is voorlopig alléén als proef, en dan nog slechts bij goed weer, in gebruik gesteld om zowel I het bedienende personeel als de vliegers zelf, met deze landingsmethode ver trouwd te maken. Een Notam (Notice to airmen, bericht aan luchtvarenden) waarin het officiële gebruik wordt aangekondigd is tot op heden nog niet uitgegeven. In feite zul len deze proef-radarlandingen nog een maand langer worden voortgezet. Men dient zich hierbij te realiseren dat het bedieningspersoneel van de radarinstallatie die de vliegtuigen „naar binnen praat", een zeer grote verant woordelijkheid heeft, daar mogelijke fouten van zijn kant tot ernstige onge lukken kunnen leiden. Men zal het de luchtverkeersleiding dus geenszins kwa lijk kunnen nemen, dat men het bedie ningspersoneel na hun vóór-opleiding in Engeland de gelegenheid heeft gegeven zich goed in te werken. De gezagvoerder van het Zwitserse vliegtuig werd Vrijdagavond door de be staande blindlandingssystemen, die altijd werken, op de normale wijze naar be neden geloodst. Men vraagt zich alleen af waarom dit vliegtuig met het oog op de dichte mist niet naar een andere hdVen is uitgeweken, evenals het KLM- vliegtuig uit Djakarta met gezagvoerder Scholtmeier, dat in Brussel is geland. Verder is het een raadsel hoe de Zwit serse vlieger die zoals later bleek ruim 100 meter naast de landingsbaan zat en daardoor, in aanmerking genomen de dichte mist, de baanlichten onmogelijk kon zien, (als hij deze wel had gezien had hij de baan op kunnen zoeken) zó laag heeft gevlogen dat hij in het aan grenzende bouwland is terecht gekomen. Hij moet geweten hebben dat hij slechts op een geringe afstand boven de grond vloog, aangezien een hoogtemeter op enkele meters na nauwkeurig aanwijst. Als de vlieger op 30 meter boven de grond nog geen zicht heeft kan hij vei ligheidshalve beter een ander landings terrein opzoeken. Dat de instrumenten in het vliegtuig niet in orde waren is niet erg waar schijnlijk en een foutieve opgave van de barometerstand door de luchtver keersleiding waarnaar de vlieger de hoogtemeter correct moet instellen valt ook moeilijk aan te nemen. Dan rest altijd nog het feit, dat de vlieger de aan wijzingen van het radio-blindlandings- systeem niet heeft opgevolgd, want ook deze stellen hem nauwkeurig op de hoogte met de positie en de hoogte waar op hij op een gegeven moment moet vliegen. Aangezien de bemanning van dit vliegtuig het ongeval heeft overleefd en dus in staat is om inlichtingen te ver schaffen kan dit raadsel bij het komende onderzoek worden opgelost. wet verklaart, achtte prof. Jurgens en Nijmegen met hem onjuist. Onbruikbaar achtte hij voorts de verklaring, dat de individuele rechten van de burger moeten worden geëerbiedigd, want in dividuele rechetn blijken in de loop van weinige jaren bijzonder sterk te fluctueren. Hij wilde krachtige en hel dere vaststelling van grondrechten, en sprak in verband met wat in dit ont werp stond van een manoeuvreer-pro- gramma, waarop het naar zijn mening eerder leek dan op een beginselpro gramma. Fout achtte hij het verder vast te stel len, dat de goede zeden en gewoonten die in de nationale aard wortelen er kend en voor zo ver nodig behoed zul len worden, aangezien er ook goede zeden en gewoonten zjjn, die niet als nationale eigenschappen zijn te beschou wen, maar evengoed erkenning en be scherming verdienen. En prof. Jurgens' vierde bezwaar gold het artikel, waarin staat uitgedrukt, dat de particuliere eigendom ais recht erkend worde en als zodanig beschermd. Prof. Jurgens zag met Nijmegen liever, dat de particuliere eigendom inderdaad erkend en be schermd wordt. Aoe men nu over deze bezwaren wil oordelen is een tweede, doch men kan niet zeggen, dat ze aanstonds even van de tafel geveegd konden worden, noch dat dit daar het moment voor was. Doch pater Stokman, die door als woordvoerder van de voorbereidings commissie te fungeren het voorkomen van het geestelijke vaderschap aannam, is een strijdbaar man, die niet met succes misdeeld placht te zijn. Pater Stokman stapte dus opgewekt op de katheder en begon dit varken tje even te wassen. Hij merkte op. ..at een partijprogramma nu ook geen proza en nog veel minder poëzie is, waarbij het op ieder woord aankomt, doch Üat het hier maar ging om pre cieze formuleringen. Maar tegen de onpreciesheid van formuleren gingen de bezwaren nu juist. Toen trad pater Stokman rechtstreeks in het krijt met prof. Jurgens; hij opende met hem hef debat, ofschoon prof. Jurgens dit in het geheel niet gewild had. Het ging daarbij maar in hoofdzaak over dat eerste punt, waaromtrent pater Stokman o.a. opmerkte, dat de Kerk wel het recht heeft tot interpretatie van de natuurlijke zedenwet, hetgeen door niemand ontkend was, zoals prof. Jurgens dan ook aanstonds vast stelde. er overigens aan toevoegende, dat hij nu antwoord had gekregen op meer dan hij gevraagd had. Neen, het zat niet gelukkig, want prof. Jurgens moge vriendelijk zijn en argeloos, hij weet voet bij stuk te hou den. Hij vond het, zo geloven wij, heel jammer, dat het partijbestuur niet ter stond van de gelegenheid gebruik had gnaakt om de zaak terug te nemen en hernieuwd beraad toe te zeggen, doch men dient van de andere kant te be denken, dat het partijbestuur op zulk een ontmoeting met „Nijmegen" ook niet bedacht was en door zijn ervaringen met vergaderingen in het verleden niet gewend is aan het aankweken van wankelmoedigheid Het optreden van prof. Jurgens maakte aanstonds op de vergadering grote indruk. Oprechte vriendelijkheid vindt altijd warme weerklank in ka tholieke vergaderingen. „Nijmegen" bleek bovendien een zeer indrukwek kend begrip te zijn. en van de andere kant waren er uit de vergadering reeds enkele stemmen opgegaan, die zich niet overmatig geestdriftig toonden met dit ontwerp-programma. Zo ontstond er dus heel snel een sterke beweging in de partijraad om het programma terug te geven aan het be stuur, opdat het opnieuw bezien zal worden, en zat er voor het bestuur per saldo niet veel anders op dan dit maar te accepteren. Welbeschouwd was dit een aanzien lijk leerzamer gebeurtenis dan een vlotte afhandeling en aanvaarding van het ontwerpprogramma had kunnen opleve ren. Want men leerde twee dingen. Vooreerst, dat 'n partijraadsvergadering van lieverlede niet meer gezind is te leven naar de veronderstelling, dat het bestuur en zijn functionarisen het als het erop aankomt toch wel het beste zullen weten. Een opmerking als van pater Stok man. sterk suggererende, dat indien dr partijraad nu maar het ontwerp aannam het algoede bestuur met dit programma, (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 15 December. Bij decreet van de Pauselijke Be stuurscommissie voor Vaticaanstad is de mogelijkheid geopend voor het tot stand komen van een Vaticaanse han delsvloot, die zal varen onder de Pause lijke, wit-gele vlag. De kleinste souvereine staat ter we reld, die slechts 44 hectaren telt, be schikt reeds lang over een eigen post kantoor, een eigen radiostation, dat in veertig talen uitzendt, over het eigen leger van Zwitserse gardes, enz. Het decreet in quacstic stelt een Va ticaans scheepsregister in, waarin alle schepen zullen worden opgenomen, die het eigendom van Vaticaanstad zijn of zullen worden. Bovendien kunnen eige naars van andere schepen daarvoor de „Vaticaanse nationaliteit" vragen. Al deze schepen zullen op de voor- en achtersteven in witte letters de woor den „Citta del Vatieano" dragen, voor afgegaan door de eigennaam van het schip, die tevoren nog speciaal moet worden goedgekeurd. De schepen varen onder de wit-gele vlag, terwijl de Pauselijke kleuren bo vendien nog op de scheepsromp ge schilderd moeten worden Volgens internationaal recht zullen de schepen, die eigendom van Vati caanstad zijn, beschouwd worden als schepen, die in het Vaticaans regis- grondgebied van de staat, terwijl de ter zijn ingeschreven, terwijl ze eigen dom van particulieren zijn, buiten de territoriale wateren als Vaticaans grondgebied zullen gelden. Het ver luidt dit tussen twee haagjes), dat de Italiaanse socialistische oud-minis ter van Koopvaardij zich al bezorgd maakte over de mogelijkheid tot be lastingontduiking, die hier voor de Italiaanse scheepseigenaars geopend wordt. Maar er is geen reden voor deze bezorgdheid, want het Vaticaan zal alleen de schepen inschrijven, die werkelijk voor hem varen, zoals bij het transporteren van goederen, die de Heilige Stoel bij voorkomende ge legenheden zendt naar door rampen getroffen gebieden. De „thuishaven" van de Vaticaanse schepen zal gevestigd zijn in het gouver neurspaleis van Vaticaanstad, dat zoals men wellicht weet. vlak achter de Sint Pieter staat. Aan boord van elk Vati caans schip, zo schrijft het decreet voor, moet een aalmoezenier zijn. die in rang onmiddellijk zal volgen op de kapitein. Deze laatste heeft natuurlijk de gebrui kelijke verplichtingen. Bovendien moet hij na aankomst in een buitenlandse haven (en voor Vaticaanse schepen is er geen enkele haven binnenlands) de Pauselijke nuntius of internuntius waar schuwen. Bij plichtsverzuim kan hij ge straft worden met een geldboete van ten hoogste anderhalf millioen lire of een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar. Mocht iemand, zonder daartoe ge rechtigd te zijn, de Pauselijke vlag op zijn schip voeren, dan kan hij veroor deeld worden tot een geldboete, die de waarde van het schip niet te boven mag gaan. (Enthousiaste leden van katholieke roeiclubs mogen dus bij deze gewaar schuwd zijn). i Zeer interessant tenslotte is de bepa ling, die het decreet geeft over het recht, dat van toepassing is bij eventuele ge schillen, waarbij Vaticaanse schepen be trokken zullen zijn. Het Vaticaanse Zee recht bestaat uit de internationaal aan vaarde zeerechtsovereenkomsten en met betrekking tot averij gelden de overeen komsten van York en Antwerpen. Al deze bepalingen worden geacht, in het decreet in kwestie te zijn opgenomen. Artikel 26 schrijft daarbij voor, dat, als in een burgerlijk proces blijkt, dat het Internationaal Zeerecht in het geval niet voorziet, de rechter moet oordelen vol gens het criterium, dat hij zou gebruikt hebben, wanneer hij zelf wetgever zou zijn geweest, waarbij hij rekening moet houden met het Goddelijke en het na- tuur-recht, het canonieke recht en de wetgeving, de gebruiken, de doctrine en de jurisprudentie van (andere) zeeva rende staten. Het decreet stelt in tegenstelling met wat sommigen zouden verwachten niet de functie in van Admiraal van de Hei lige Roomse Kerk. maar verder is er aan alles gedacht. De gouverneur van Vati caanstad zal dus voortaan ook de functie hebben van Kapitein van de Vaticaanse haven. De Haagse politie heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag invallen ge daan in de clublokalen van de Haagse speelverenigingen „Mondial" en de „Nieuwe Club", beide gevestigd aan de Laan van Meerdervoort. In de eerste club werd geen hazardspel beoefend, zodat geen maatregelen behoefden te worden genomen; in de „Nieuwe Club" trof de politie elf personen aan, die roulette en baccarat speelden. De speel- middelen werden in beslag genomen en de aanwezigen in arrest gesteld en naar het hoofdbureau gebracht. Na verhoor zijn acht hunner heengezonden. In ar rest bleven de 56-jarige P. K., zonder beroep, uit Leiden, de 37-jarige koop man A. H. B.. en de 57-jarige F. J. van L S., zonder beroep, beiden woonachtig te Den Haag. Het was de eerste avond, dat in de „Nieuwe Club", die geconstitueerd is uit enige andere, het balletje liet rol len. Ook de „MondiaP'-club had Zater dagavond voor het eerst sedert de grote razzia van 4 Augustus, de verenigings- werkzaamheden hervat, zij het dan niet meer aan de Kneuterdijk, waar deze club vroeger gevestigd was. Vrijdagavond had de politie te Rot terdam aan alle bekende adressen aldaar, waar speelclubs gevestigd zijn, de waarschuwing uitgereikt, dat uiterlijk Zaterdag 22 December met roulette en baccarat moest worden gestopt Op grond van deze waarschuwing en op advies van de juridische adviseur van ..Mondial", die eerst de uitspraak van de Hoge Raad in de proefprocessen van Januari 1951 wil afwachten besloten de leiders van de Haagse club voorshands geen roulette of baccarat te spelen. De heropening van „Mondial", een der grootste verenigingen van Den' Haag, schijnt de justitie tot hernieuwe activi teit geprikkeld te hebben. Weliswaar doken in de afgelopen maanden hier en daar clandestiene speelgelegenheden zonder verenigingsverband op. waarvan diverse werden opgeroM. doch het pu bliek waagde zich daar niet zozeer, dat van hernieuwe speelactiviteit op grote schaal kon worden gesproken. Nu ech ter grotere verenigingen herbegonnen, ging de zaak er anders uitzien. De politie kwam Zaterdagavond om streeks half twaalf bij de „Mondialclub" aan. Toen geconstateerd werd dat geen hazardspelen werden beoefend, doch slechts bridge, schaak, dammen en der gelijke spelen, terwijl de informatie werd gekregen, dat men met hazard tot na een arrest van de Hoge Raad zal wachten, vertrokken de politiemannen weer. Na middernacht werd de tweede club aan de Laan van Meerdervoort overvallen en opgerold. Een en ander geschiedde tamelijk geruisloos. Advertentie zo onvolmaakt en weinig begrijpelijk als het verder mocht zijn, er wel voor zou waken, dat de brave kudde haar tabak, haar sigaartje en haar pijp zou kunnen blijven roken, smaakte de partij raad kennelijk niet meer zo best. In de tweede plaats leerde men, dat deze gezindheid ten krachtigste gesti muleerd werd, of feitelijk pas doorgezet kon worden door het optreden van „Nij megen". Dit is zeer verheugend. Niet natuurlijk om het gevolg, dat het nu in dit geval gehad heeft en dat voor het partijbestuur van de K.V.P. niet aange naam kan zijn. Doch het is wel ver heugend, dat het bolwerk der katho lieke intelligentia voldoende belangstel ling toont om zijn invloed rechtstreeks te laten doorstralen op het maatschap pelijk terrein, niet bij wijze van een politieke groepering, doch bjj wjjze van zelfstandig uitgeoefende kritiek uit een kring van intellectuelen. Dit is nuttig en heilzaam voor het leven van een partij. „Nijmegen", dat het zich zo vaak moet laten welge vallen zijn hooglerarencorps te laten leegplukken om ministers te leveren, heeft ten opzichte van de partij een veel wezenlijker taak, waarvan het op deze Zaterdag een onderdeel zeer juist vervuld heeft, terwijl de gezindheid van de partijraad rijp bleek te zijn orrr dit aanstonds te begrijpen. Gemakkelijker zal de taak van het partijbestuur daar door misschien niet worden, doch als de ontwikkeling nu eenmaal zover gevor derd blijkt te zijn, dat het partijbestuur een mondige partijraad tegenover zien vindt, dan betekent dit, dat patriarchale verhoudingen meer en meer uit de tijd raken, maar het betekent ook een nieu we markering van katholieke emanci patie. Politieke leiders mogen zulke erschijnselen verstaan. (Voor het zakelijk verslag van de ver gadering zie men pagina 3.) BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Dinsdagavond: Nevelig en zwaar bewolkt met hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Iets kouder. Zon: 8.44—16.29 Maan: 21.34—11.52 Zoals wij enige dagen geleden bericht ten meldde een drukker in Amsterdam- Oost zich bij de politie omdat hem op dracht was verstrekt tienduizend loten te drukken voor een Kerstloterij van een organisatie die de naam „Het misdeel de kind" had. maar waarvan het opge geven secretariaatsadres niet klopte. Het vermoeden van de drukker dat zijn cliënt niet anders dan een oplichter was bleek al bij het eerste onderzoek van de politie. De organisatie „Het misdeelde kind" bestaat niet en de man had geen andere bedoeling dan de opbrengst in eigen zak te steken. Deze publicatie heeft zoveel getuigen bij de politie gebracht dat het haar niet moeilijk viel de man te iden tificeren. Tot zijn arrestatie kon men nog niet overgaan, omdat hij is onderge doken. Wie de grote trom roert, bewijst \^nog niet, dat hij gelijk heeft.j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1