International Fl of Holland 1953 alphenaar 1 :;ipnUnaiUi i 1 Gramofoonplaten M Taxi? 18000 Ruzie op een voetbalveld fl 3 Jubileum J. A. van Herwaarden Heemsteedse Poloclub won wisselprijs Flinke export naar Engeland, maar te weinig succes in Amerika Scheidsrechter kreeg een pak slaag m De Visserijgolf afl v.lmpelen DE ROOIJ HERIN6A WUTHRICK i MAANDAG 17 DECEMBER 1951 PAGINA 2 Bloembollencultuur- en Keuken hof-vrienden VOORZITTER SCHEIDS GERECHT GAAT HEEM Het vak en de P.B.O. Aan verwondingen overleden Door N.Z.H.-bus overreden Burgerlijke Stand Flower Festival WASSERIJ DUYN Stoffelijk overschot gevonden „AUTO'S VOORHEEN EN THANS" GEBR. BEEKMAN AUTOMOBIELBEDRIJVEN His Master's Voice Columbia - Parlophone 1 Decca etc. e Millioenen-opdracht Kamsteeg's automobiel bedrijf Voetballers veroordeeld Stille Armen Waterpoloprogramma Teylerstichting voorlopig dicht Schoolschaaktournooi ZANDVOORT Deelname in kapitaal N.V. Bouwkas Noord-Ned. gemeenten Jaarvergadering Onderlinge T uinliedenvereniging Uitgesteld Burgerlijke Stand Waterstanden Artillerie-inrichtingen Personeel wil ambtenaar blijven ARTISTENPENSION Wim Sonneveld in Stadsschouwburg 'n TIP VAN BOOTZ Gehele stadswijken te Den Haag in het donker V alutater mi j nhandel voorlopig stopgezet Afscheidszitting Bijzondere Raad van Cassatie In de Maandagmiddag te Haarlem ge houden vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter, jhr. mr. van Nispen tot Pannerden, enige belangrijke mede delingen gedaan, betreffende het verloop der export in 1951 en een overeenkomst tussen zijn vereniging en de Stichting Keukenhof te Lisse. Als we een terugblik werpen op het thans ten einde lopende jaar, mogen wij met dankbaarheid en voldoening constateren, aldus de voorzitter, dat 1951 voor het bloembollenbedrijf een niet-ongunstig jaar is geweest. De pro ductie is vrijwel geheel naar het bui tenland afgezet, waartoe met name de opheffing der contingentering in Engeland in belangrijke mate heeft bijgedragen. Inmiddels geeft het zorg dat de libe ralisatie van de Europese handel, in- stede van goede vooruitgang te ma- ken, in meerdere landen veeleer op de terugweg schijnt. Ook in de afzet naar de Verenigde Staten is onvoldoende vooruitgang, ondanks de belangrijke bedragen aan Onpersoonlijke Recla me aldaar besteed en de omvangrijke potentiële markt, die een dergelijk afzetgebied doet vermoeden. Toch houden wij de hoop dat de omschake ling in dat land. van broeiershandel op droge verkoop, die zich de laatste jaren voltrekt, spoedig wederom tot een verdere stijging van de afzet zal leiden. Wat het binnenland betreft dient de kwekers steeds weer de verzorging van kwaliteit en bloeivermogen met nadruk te worden aanbevolen, ging spr. voort. Het is niet alleen nodig een gezond, maar ook een goed product aan te bie den, hetwelk de uiteindelijke afnemer ten volle kan bevredigen. Aan de Vereniging en meer speciaal aan het Scheidsgerecht zal met ingang van het komende jaar ontvallen mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, die eervol ontslag gevraagd heeft. Sedert 1916 heeft mr. Bakhuizen van den Brink, eerst als secretaris en tenslotte als voorzitter van het Scheidsgerecht aan de vereniging en aan het vak zeer belangrijke diensten bewezen. Werkte het Scheidsgerecht aanvankelijk slechts voor bepaalde cate gorieën van geschillen en op basis van vrijwilligheid, onder zijn bezielende ar beid is dit instituut geworden wat het thans is, uitspraak gevende in hoogste instantie, bindend voor alle geschillen op bloembollengebied onder de leden en van onschatbare waarde voor het ge- hek; bedrijf. Wij verliezen in mr. Bak huizen van den Brink niet alleen een eminent jurist en kenner bij uitnemend heid van de bloembollenhandel en haar gebruiken, doch ook een hoogstaand mens en warm vriend van ons vak, van vele vakgenoten en van onze organisa tie, aldus spr. „Wij spreken de wens uit dat zijn herstel, hetwelk thans op de goede weg is, spoedig volledig moge zijn en danken hem voor de zo belang rijke werkzaamheden, welke hij voor het Scheidsgerecht en ons allen heeft verricht." Al staan vele vakgenoten, aldus jhr. v. Nispen, nog onwennig tegenover de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en vragen zij zich zelfs met enige verba zing af of door nog méér organisatie nu in de practijk wel de gerechtvaardigde en natuurlijke orde zal worden bereikt, welke in het belang van het bedrijfsle ven en in het algemeen belang moet worden nagestreefd, toch is deze belang stelling verblijdend, want indien de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, die thans eenmaal een vaststaand feit is, tot heil van het bedrijfsleven zal willen werken, dan zal deze gedragen moeten worden op de eerste plaats door de vak genoten zelf. „De nieuw te vormen or ganen zullen in wijze zelfbeperking zich Zaterdagavond is in het ziekenhuis Joannes de Deo de 55-jarige los-arbei- der M. K. uit Haarlem overleden. K. werd Donderdagavond, toen hij de Dr. Leydsstraat in wilde fietsen, door een bus van de N. Z. H. overreden. De chauffeur trof geen schuld. Het slacht offer werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Geboren: E. E. I. van den Berg-El- kerbout, z. C. P. Bruning-Haak, z. J. M. Dam-Hendriksen, z. R. C. J. Jorritsma- Drucker, z. J. Baron van Lawick-Me- denblik, d. A. J. Draeck-van der Geest, d. H. J. Vuijst-Kok, d. Ondertrouwd: L. J. Schmit Jongbloed en A. B. Swart; R. Ham en M. C. Bree- man. Gehuwd: H. H. van Dorsten en G. A. Nieland; J. J. de Vries en D- J. Drent; M. Groenendijk en H. M. J. van Nunen; B. E. F. Bruijnsteen en H. G. Rozenhart. Advertentie FOTOGRAFEREN in het Stadhuis bij huwelijksplechtig heden is weer mogelijk, mits het Bruidspaar de fotograaf hunner keuze OP DE DAG VAN ONDERTROUW aan de ambtenaar bekend maakt. Nadien is vrije keuze niet meer mo gelijk. Onderstaande, erkende Repor tagefotografen verzorgen op uitmun tende wijze Uw Huwelijksreportage. Ned. Fotogr. Patr. Ver. afd. Haarlem Sectie Reportagefotografen: Jan Vaiks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht, Staten Bolwerk 6, tel. 20095 Luit Boersma, Stuyvesantpleïn 6. tel. 22303 Foto Riejo. Rijksstraatweg 161, tel. 25637 Gé Bosch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar, Rijksstraatweg 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voor walt, Bloemend.weg 277, Overveen, tel. 16012 allereerst een plaats moeten veroveren in de geest, en als het kan in het hart van de bedrijfsgenoten, wier belangen te dienen hun als doelstelling is gege ven. In bijzondere mate zal het in dit verband nodig zijn de vrije organisaties te verstevigen. Nog onvoldoende beseft men in onze kring wat in dit organise rend tijdsgewricht de eigen organisatie betekent of betekenen kan en moet. Be tekenen kan: als wij krachtig naar bui ten kunnen treden als een gesloten front en vooral ook als ons de geldmid delen niet worden onthouden om een apparatuur te scheppen, waardoor wij de problemen de baas kunnen blijven en om ons zo nodig van de beste des kundigen op speciale gebieden' te kun nen voorzien." Het blijkt gelukkig dat wij in ons vak toch ook in staat zijn te rechter tijd de rechte dingen te doen en wederom te verenigen wat gescheiden was, ten ein de in samenwerking méér te bereiken dan in onderlinge strijd bereikt zou kun nen worden, vervolgde de voorzitter. In dit verband verheugt het mij u te kunnen mededelen, dat tussen ons Hoofdbestuur en de Directie van dc Flora 1953 en het bestuur van de Stich ting Keukenhof te Lisse volledige over eenstemming is bereikt om in het jaar 1953, in vertrouwensvolle samenwerking, een hoogtepunt te bereiken van propa ganda voor de Nederlandse Bloembol lencultuur en -handel en van bezoek van onze buitenlandse afnemers aan onze beide tentoonstellingen, welke zullen worden verenigd in en zullen samen werken door van het jaar 1953 te maken een groot Internationaal Flower-festival of HolUmd. Zij zijn beiden overeengekomen uw vergadering te verzoeken, als het hoog ste orgaan van de algemene vakorgani satie van het bloembollenbedrijf, om reeds in deze vergadering het Interna tional Flowerfestival of Holland 1953 plechtig uit te roepen. Spr. vroeg daarop gaarne instemming, omdat beëindiging van strijd slechts kan zijn in het waarachtig belang van het vak en van ons land! Tenslotte vroegen zij beiden om de meest volledige en hartelijke medewer king en riepen zij op tot een zeer bij zondere krachtsinspanning van het ge hele vak, opdat 1953 een hoogtepunt in de vakgeschiedenis mocht worden. Moge dan, onder deze gunstige voor tekenen, ook in het komende jaar zegen en voorspoed gegeven worden aan het bloembollenvak en haar beoefenaren, besloot jhr. v. Nispen zijn belangrijke rede. Zaterdagmiddag vierde de heer V. Her- j waarden, zoals reeds bericht is, zijn 40- jarig jubileum bij de Kalkzandsteenfa briek met een receptie in Hotel-Kastee) „Oud Wassenaar". De grote hal en zaal van het hotel prijkten met een weelde van kostbare bloemstukken. Vele prominente figuren uit het be drijfsleven, benevens vertegenwoordi gers uit kringen van overheid en maat schappelijk leven, naar schatting enkele honderden personen, gaven van hun be- langsteling blijk, terwijl uit binnen- en buitenland schriftelijke en telegrafische gelukwensen binnenstroomden o.m. van ir. Z, Th, Fetter, directeur-generaal van de Arbeid, van het Verbond van West- Duitse Kalkzandsteenindustrieën, waar van de heer van Herwaarden erelid is, alsmede van tal van relaties uit alle de len van de wereld, o.a. uit Zuid-Afrika, van welk land men indertijd de heer v. Herwaarden heeft trachten te bewegen zijn werkkracht in dienst te stellen. Onder degenen die de heer v. Her waarden, die vergezeld was van zijn echtgenote en beide zoons, de heren K. L. en D. J. van Herwaaiden, resp. secre taris van de Raad van Beheer te Hille- gom en adj.-directeur van de fabrieken te Hillègom en Katwijk, persoonlijk hun gelukwensen kwamen aanbieden, merk ten wij o.a. op de heren J. G. J. Verhey van Wijk en mr. dr. J. G Knibbe, voor zitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland; ir. M. J. Reidt, namens het Ministerie van Economische Zaken; ir. J. Hendrik- sen, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat Zuid-Holland; de heer H, A. Hazellhoff directeur van het Geweste lijk Arbeids Bureau te Leiden; de heren L. Thurkow en E. van Rcjmunde, leden van de Raad van Behe<*r te Hillegom; de heer S. G. Jansen, adj.-directeur van Katwijk: de heren J. W. Bonda en G. J. den Heeten. voorzitter en secretaris van de Rijnlandse club van Christelijke werkgevers, de laatste mede namens het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Chr Werkgevers; de heer A. Gazen beek, voorzitter van de vereniging van Nederlandse Kalksteenproducenten, ver gezeld van zijn medebestuursleden; mr. P. C. Leembruggen en mr. F. J. J. Trapman, voorzitter en secretaris van de Vereniging van Leidse Industriëlen; ir. Wernink namens de vereniging van Han delaren in Bouwmaterialen in Neder land; de heer Ledeboer namens de Ne derlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel, en vele anderen. Adv GTtcntiG ËllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllHIIIHIIIlllüi i t Ook deputaties van het personeel der fabrieken te Hillegom en Katwijk kwa men de jubilerende directeur gelukwen sen. De heer I. de Graaf uit Hillegom hield daarbij een korte toespraak, onder aanbieding van een fraai wandbord en bloemen. Van de besturen der omliggende ge meenten merkten we o.a. op burgemees ter van Iersel en wethouder v. d. Rotte uit Noordwijkerhout, burgemeester Wil de van Valkenburg, secr. Boekhoven en de directeuren der Openbare Bedrijven van Katwijk, Van de burgemeester van Hillegom was een telegrafische geluk wens binnengekomen. Advertentie A M STER D A M S E V A ART 20 TFL. 11053 BIOSCOPEN Rembrandt: De held van de straat, a.l. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Nachtclub „De gouden kooi", volw. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Liefde kent geen muren, ai. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Code no. 3, 18 j. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Ik doodde Jesse James" en „Nabonga", 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Maandag 17 DECEMBER Concertgebouw: Christ. Oratorium veren. „Door zang vriendschap". Weihnachtsora- torium o.l.v. Simon C. Jansen, 8 uur. Frans Halsmuseum: Orgelconc. door Piet Kee (Com. voor Jonge Toonkunstenaars), 8 uur. Stadsschotiwb.: Comedia met „De eeuwige mannetjesdier", 8 uur. Dinsdag 18 December Concertgebouw: Orgelrecital door Jeanne Demessieux, 8 uur. Concertgebouw, Tuinzaal: Kamermuziek avond, Jo Juda, viool en George van Re- nesse, piano, 8 uur. Stadsschouwburg: Comedia met „Eeuwige Romance", 8 uur. Advertentie Zondag is in de Oostelijke deurkas van de Noorder-sluis te IJmuiden het stoffelijk overschot van een man drij vende gevonden. Het lichaam verkeerde in verregaande staat van ontbinding, de kleding .was nog maar gedeeltelijk aan wezig. Op het lichaam werden nog een gouden horloge met ketting en een gouden ring met igperiptie S. Görtema- ker 1925 gevonden* De politie vermoedt dat men hiermede het stoffelijk overschot heeft gevonden van de Duitse sleepbootkapitein Johann Janszen, die met de sleepboot „Johann Wessel" naar IJmuiden kwam om oude Duitse trawlers terug te halen. Sedert 5 September werd de man vermist; alleen zijn pet werd in de omgeving van de sluis teruggevonden. Het onderzoek met een speurhond liep toen dood bij de Westelijke sluisdeur, maar het is niet uitgesloten dat hij van die deur in de sluiskolk is gevallen en met de onder stroom van zout water meegevoerd werd naar de Oostelijke sluisdeurkas. Aan de hand van de gevonden voorwerpen hoopt men de stoffelijke resten te kunnen identificeren. Advertentie In het Sportfondsenbad werd door „De Waterratten" het jaarlijks water- polotournooi om de „in memoriam D. E. van Leersum"-wisselprijs gehouden. Op verdiende wijze heeft HPC, na het spe len van drie wedstrijden, voor een jaar beslag op de wisselprijs gelegd. Door loting was de volgorde van de wedstrij den als volgt vastgesteld: DWRHPC. DWTHVGB en daarna een wedstrijd om een plaats in de finale tussen de winnaar van de wedstrijd DWRHPC en zwemclub „Haarlem". De wedstrijd DWRHPC bracht de eerste overwinning voor de Heemstede naren; met een doelpunt van Geurtsen ging de rust in met 10 voor HPC. Di rect na de hervatting maakte dezelfde speler er 20 van, waarna Tjebbes nog twee doelpunten aan de HPC-voorsprong toevoegde, terwijl de HPC-verdediging er voor zorgde, dat de DWR-aanvallen niets opleverden, zodat het een 40- overwinning werd voor HPC. De wedstrijd DWTHVGB werd door HVGB gewonnen met 50. Door drie doelpunten van Hogeland ging de rust in met 30. In de tweede speelhelft brachten Felix en Rol de eindstand voor HVGB op 5—0, Een heel goed en spannend gespeel de wedstrijd was die tussen Haarlem en HPC. Met 22 ging de rust in. In de tweede speelhelft ging het spel gelijk op; aan beide kanten werden de aanval len regelmatig afgeslagen en was hef bij een Heemsteedse aanval, dat een der Haarlemspelers de bal terug wilde spe len naar de doelverdediger. maar de fout beging om de bal in eigen doel te gooien, zodat de HPC een doelpunt cadeau kreeg en met 32 de leiding nam. Wel heeft Haarlem hierna nog alles op alles gezet om de achterstand in te halen, het mocht hen echter niet ge lukken en HPC kwam met deze 32- overwinning in de finale. De wedstrijd voor de verliezersronde werd hierna gespeeld tussen DWR en DWT. In de eerste speelhelft wis: DWR de aanvallen van de jeugdige en snel lere DWT-ers goed op te vangen en ging de rust in, door een doelpunt van Behle. met 10 voor DWR. In de tweede speel helft wist DWT echter de achterstand om te zetten in een 42-overw.inning. Kort na de hervatting maakte Frans Lablans gelijk, waarna Fons Roozekrans met een van zijn verrassende schoten succes had en DWT de leiding bezorgde. Een strafworp, genomen door Fons Roo zekrans, werd eveneens in een doelpunt omgezet, hierna had dé DWR-midvoor Kollerie succes en was de stand 2—3. Tenslotte was het Fons Roozekrans. die de DWT-overwinning op 42 bracht. In de finale, die gespeeld werd tussen HVGB en HPC, wisten de Heemstedena ren door hun snelle opzwemmen de meerderen te blijven van HVGB. Zeer geroutineerd wisten de HPC-ers zich goede schietkansen te verschaffen door de HVGB-verdediging uit elkaar te spe len. Een 20-voorsprong verkreeg HPC Advertentie Hierbij vestigen wij Uw aandacht op de zéér INTERESSANTE FILM betreffende DE ITALIAANSE AUTOMOBIEL-INDUSTRIE welke tot 20 December i„ het FRANS HALS THEATER wordt vertoond. HAARLEM bloemendaal Kruisweg 49, Haarlem lelcfoon 115 42 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii B. en W. van Velsen hebben naar ont werp van Arthur Staal Architect B.N.A. te Amsterdam, en Jc. Scipper Jr. Archi tect B.N.A. te Zaandam, opgedragen aan Firma Van der Putten, aannemers te Haarlem en IJmuiden (O.) het bouwen van 242 etagewoningen met 2 winkelwo ningen, 72 stuks eengezinswoningen en 4 woningen voor ouden van dagen, op terreinen aan Rijnstraat, Spaarnestraat, enz. in IJmuiden (O.). Aan dezelfde fir ma is opgedragen door B. en W. van Weesp, de bouw van 51 woningen, waar van 6 duplexwoningen, in gemeente Weesp, plan Zuid. Het gehele werk voor de som van f 3.936.177,—. Voor de officiële opening van het automobielbedrijf aan de Julianalaan, waar thans een Volkswagenvertegen woordiging is gevestigd, bestond grote belangstelling. Zaterdagmiddag kwamen vele automobilisten een kijkje nemen naar de diverse uitvoeringen van de volkswagen, die waren geëxposeerd in de garage van de reparatie-afdeling. Een model, dat zeer de aandacht trok, was de Stationcar", een kleine bus gelijk. De heer J. Kamsteeg sprak de aanwezigen namens de directie toe en vertelde in het kort wat er nodig was geweest om van het gebouw te maken wat het nu is: een bijouteriedoos met rijdende sieraden. Hij dankte allen, die met zoveel zorg het aanzien van het bedrijf hadden opgeknapt. Onder hen was de schilder n linksback van het Nederlandse elftal Odenthal. Behalve de schittering van auto's, was er in de garage ook de pracht van een groot aantal toegezonden bloemstuk ken. Of het nu bij HollandBelgië is of bij een wedstrijd in een lager Haarlems elf tal, dat blijft hetzelfde: van de scheids rechter moet je afblijven, aldus mr. G. van der Valk Bouman, de officier van justitie voor de Haarlemse rechtbank in zijn requisitoir tijdens de politierechter zitting vanmorgen tegen een tweetal enthousiaste voetballers, die op de vier de November hun scheidsrechter een pak slaag hadden gegeven. De twee voetballers waren broers. De een was bouwvakarbeider, de ander „zat in het ijs", waarmee hij wilde zeg gen dat hij des zomers ijscoman was. Ze speelden beiden in het tweede elftal van „Spaarnestad" en voetbalden die Zon dag tegen het tweede elftal van Geel wit. De wedstrijd vond plaats op het terrein aan de van Oosten de Bruyn- straat. Ongeveer tien minuten voor het einde weerklonk het fluitje van de scheidsrechter. Tot overgrote verbazing van de ijscoman kreeg evenwel niet hij maar de tegenpartij een vrije schop toe gewezen. De man „nam" dat niet en riep de scheidsrechter honend de woor den „Man, je bent gek!" toe, waarop hij uit het veld werd gestuurd. Na de wedstrijd was de ijscoman naar de scheidsrechter toegegaan om zijn verontschuldigingen aan te bieden. De scheidsrechter vertelde hem echter dat dit zo maar niet ging en dat hij het ge beurde aan de Bond moest doorgeven. „Dan zal ik je een pak op je dge ven", was de repliek van de in drift ontstoken voetballer. Beiden togen hier op naar de kleedlokalen om zich te ver kleden. De voetballer was het eerste klaar en wachtte de scheidsrechter bui ten op. Daar hij door niet minder dan vier collega-voetballers werd tegenge houden. kreeg de scheidsrechter niet meer te incasseren dan alleen maar een schop tegen het dijbeen. De collega's voerden de tegensputterende ijseoman mee naar het andere eind van het veld en de scheidsrechter dacht dat alles nu afgedaan was en dat hij veilig met zijn koffertje naar huis kon gaan. Hij had zich vergist, want nauwelijks was hij be komen van de pijn in het been of er kwam een nieuwe tegenstander, die zich aanvankelijk nog niet als een te genstander liet kennen. De bouwvakarbeider had van uit de verte gezien dat zijn broer iets „had". Hij ging daarom maar eens poolshoogte Ingekomen op ons bureau: f 2,50 v. K f 1.— N.N.; f 10.— J. J D.; f 10.— N.N. te S. Elke gift voor de Stille Armen zal uit- en inwendig verwarmen. U kunt Uw gaven bezorgen op ons bureau Sme destraat 5 of gireren ep nr. 143480 ten name van de „Nieuwe Haarlemsche Cou rant" met vermelding op de strook „Voor de Stille Armen". Voor Dinsdagavond zijn in het Sport fondsenbad de waterpolo-competitie- wedstrijden, eerste klasse dames: HPC 1 -HVGB 1 en DWR 1—HVGB 1. Hier na gaat het gesloten seizoen in en wordt 15 Januari de competitie voortgezet. nemen en toen hij merkte dat zijn broer ruzie had verleende hij hem „om het zo maar eens te noemen assistentie". Hij zei de scheidsrechter namelijk eerst poeslief dat deze nu wel naar huis kon gaan en toen deze hiermee bleek in te stemmen liet hij bliksemsnel zijn hand uitschieten en op de kaak van de scheidsrechter neerkomen. Het resultaat was een uitgeslagen tand. „Wat is dat eigenlijk voor een vreem de opvatting van sport?" informeerde de politierechter, mr. Peters, belang stellend toen hij het relaas tot zo ver gehoord had. „Dit heeft niets met sport te maken. Het kon net zo goed in de Grote Houtstraat gebeurd zijn. Ik hielp alleen mijn broer maar", verklaarde de arbeider. De mishandelde scheidsrechter wees er tijdens de zitting nog met nadruk op dat de arbeider de dag na de spannen de wedstrijd naar de scheidsrechter was toegegaan en hem niet alleen zijn ex cuus had aangeboden, maar ook de tandartsrekening had vergoed. Beide broers zijn door de K.N.V.B. geschorst. De ijscoman voor de tijd van drie jaar en de bouwvakarbeider voor zijn gehele leven. De Officier van Justitie noemde het een zeer ernstig feit en eiste tegen de ijsco man een gevangenisstraf van één week en tegen de arbeider een ge vangenisstraf van twee weken. Mr. Perters maakte er resp. een geldboete van vijf en twintig gulden en een van veertig gulden van. Het het oog op de algemene economi sche toestand, welke een zuinig gebruik van brandstof noodzakelijk maakt, zal Teylers Museum, met inbegrip van de leeszaal van de bibliotheek, in dit win terseizoen van 22 December af tot na dere aankondiging voor het publiek ge sloten zijn. Het zestiende Sjhaaktournooi om het Scholierenkampioenschap van Haar lem wordt op 27, 28 en 29 .December in restaurant Brinkmann op de Grote Markt gehouden. De deelname staat voor alle scholieren open. Er wordt gespeeld in hoofd- en bijtournooi. Men kan zich opgeven bij ,C. H. Goedkoop, Tollenslaan 10, Aerdenhout. De Haarlemse recherche heeft Zater dagmiddag proces-verbaal opgemaakt tegen een negen en dertigjarige vrouw uit Bloemendaal, die ervan verdacht werd een tafelkleed uit een groot maga zijn in Haarlem gestolen tg hebben Woensdagmiddag om 2 uur in gebouw „St Bavodeclameert John Garley Dieken s „Christmas Carols" voor de leerlingen van de Haarlemse middelbare scholen Advertentie HAARLEM televisie-demonstraties Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak B. en W. van Zandvoort stellen de Raad voor, de gemeente te doen deel nemen in het kapitaal van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten tot een bedrag van ƒ4000.en daarop 20 pet. of in totaal 800.te storten, benevens aan genoemde N. V. een bedrag van 160.entreegeld uit te keren. Een scène uit het „Artistenpension' dcor doelpunten van Geurtsen en Kloots, waarna Felix voor HVGB de achterstand verkleinde. Nadat Smit neg eenmaal het HVGB-doel had weten te vinden ging de rust in met 31 voor HPC. In de tweede speelhelft werd slechts door Rol, met het nemen van een strafworp, verandering in de stand ge bracht zodat HPC met een overwinning van 32 op HVGB als winnaar van het tournooi uit het water kwam. Na afloop mochten zij uit handen van de voorzit ter van DWR, G. Voogd, de prijs in ont vangst nemen De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" houdt op Woensdag 19 December in het Volks koffiehuis aan de Heemsteedse Dreef een jaarvergadering, die ook ditmaal weer een buitengewoon karakter draagt. Deze avond toch wordt in de eerste plaats opgeluisterd met 'een bezoek van de heer K. Goudzwaard, oud-secretaris van de vereniging, thans in Goes woon achtig, die voor de leden van zijn vroe gere organisatie een lezing zal houden over „Zeeland, hoe het was en hoe het is". In de tweede plaats wordt het een bijzondere avond door de opluistering met Kerstbindwerk. Men krijgt op Dinsdag 18 December gelegenheid, dit te maken in hetzelfde gebouw en ook inzendingen kunnen worden ingebracht. Er zal voorts een keuring plaats vinden en de beste inzendingen krijgen een prijs. Het bestuur verwacht, dat vele leden zullen medewerken om deze avona volledig te doen slagen. De kienavond. georganiseerd door de Jeugdraad in de parochtie O. L. Vr. Hemelvaart, welke was vastgesteld op 19 December, is uitgesteld tot 24 Januari. GEBOREN: A. P. Voorderhaak Groenland d, C. MöhlmannVisser d, H. J. de ReusZonneveldt z. ONDERTROUWD: C. J. HaakSchuit- ze, Th. Peperkoorn en W. Th. Leuven. GEHUWD: N. M. Nooy en M. A. A. Mooren. OVERLEDEN: C. Kapiteijn, 63 jr., Wed. A. Landweer—Hagenbeek. 74 jr., H. F. Schaap,. 82 jr., L. M. Kracht 51 jr., J. H. Heijting, 72 jr. en J. G. Wackwitz, 81 jr. IJMUIDEN. Maandag 17 December. Hoog water: 6.04 u. en 18.16 u. Laag water: 1.41 u. en 14.00 u. Dinsdag 18 December. Hoog water: 6.37 u. en 18.52 u. Laag water: 2.13 u. en 14.33 u. Leden van het personeel der Artille rie-inrichtingen te Hembrug, die geor ganiseerd zijn in de unie van overheids personeel, nebben in Amsterdam een vergadering gehouden naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp betreffende de status der Artillerie-in richtingen. Er werd een motie aange nomen. waarin geconstateerd wordt dat dit wetsontwerp de bekrachtiging van de Staten-Generaal vraagt op een in het jaar 1941 als tijdelijke maatregel bedoelde omzetting var. het Staatsbe drijf der Artillerie-inrichtingen in een privaatrechtelijks bedrijfsvorm. Blijkens het ingediende ontwerp, al dus de motie, zal het personeel de ar beidsvoorwaarden en de rechtspositie, die het vóór October 1941 bezat, met uitzondering van de pensioenregeling niet herkrijgen, zodat de bij herhaling gedane toezegging uetreffende de te rugkeer tot de vroegere status niet wordt nagekomen. In vergelijking met voor 1941 ontstaan hierdoor andere re gelingen, zoals b.v. die betreffende be- roepsrecht en overleg. Bovendien is, in strijd met de voorschriften van de Ambtenarenwet 1929 en het algemene Rijksambtenaren-reglement, het rijks- georgamseerd overleg over het inge diende wetsontwerp niet gehoord. Aan de unie van overheidspersoneel is opgedragen afschriften van deze mo tie te zenden aan de ministers van Economische Zaken, van Oorlog en van Marine, van Binnenlandse Zaken, van Financiën, en aan de leden van de Tweede Kamer. „Uitverkocht" was het .Artistenpen sion", dat Wim Sonneveld dit weekend in de Stadsschouwburg te Haarlem exploiteerde. Honderden gegadigden werden teleurgesteld, waaruit de blij vende belangstelling voor het goede en originele cabaret blijkt. Origineel is het nieuwe programma van het groepje zeer zeker. Met ieder een en alles wordt de draak gestoken, de ene dwaasheid volgt op de andere en de trits van parodieën brengt het publiek in een zorgenvergetene, soms uitgelaten stemming. Wat kan men meer wensen in deze roerige tijden? De vreugde begon al toen het doek opging en de levende zowel als dode inventaris een voortreffelijk décor van Friso Wiegersma werden voor gesteld. Dit cabaret-ensemble heeft krachten met grote individuele capaci teiten, die echter knap gebundeld wor den in een verhaal, dat ditmaal waa - achtig van het begin tot het eind door- loopt. zij het met meer dar, een dozijn vertakkingen. Emmy Arbous was de baarlijke pen sionhoudster, die echter meer in haar mars heeft dan koken en wassen. m Sonneveld demonstreerde zijn vecizij- digheid door zowel Mariene Dietrich een Shakespeare-vertolker. als gen leerling van de toneelschool te paro diëren. Lia Dorana speelde het klaar om voor haar eigen moeder door te gaan; zij wist in de monoloog „Mijn krant" een wel-aandoer.de dramatische kracht te investeren, die je innerlijk niet alleen raakte, maar ook vastgreep. En dan Conny Stuart, groot m dwaas heid, vooral als de u?ame f Samba-liedje zingt; Guus Verstraete het best in zijn Vlaamse Hamlet en Dini de Neeff, in allerlei scenes op haar plaats. Meer en meer blijkt hoe gelukkig het ensemble mag zijn met de danser Al bert Mol, die ditmaal een nieuwe in terpretatie van Ophelia gaf en uitblonk in de scène der twee Spaanse danspa ren, die op kosten van het Holland- Festival in ons land optreden (zegt Wim Sonneveld!). Han Beuker was weer meester aan de vleugel in dit rare pension, waar van alles gebeurde en zelden niets goeds het ^eger des Heils had men er beter buiten kunnen laten tot groot ver maak van de toeschouwers, die dan ook him dankbaarheid voor de hoogge stemde pret langdurig naar het toneel ketsten. ▼- W. De winter brengt meest storm en regen En daar kan een mens niet goed tegen. Tip van Bootz in Uw huis Houdt U uit 't ziekenhuis: Na één Tip is Uw weerstand gestegen. Inz. Hr. N. L. te Den Haag on tv. 1 fl. TIP Hoewel de minder gunstige markt prijzen ir het buitenland de verwach ting hadden gewekt, dat ook in IJmui den Zaterdag wel een daling zou op treden, konden de tongsoorten, die het toch van de export moeten hebben, nog iets aantrekken. Grote tong werd nu verkocht voor f 4.05 per kilo en kleine tong II noteerde weer f 1.26 per kilo. Ook de weegbot '"as in trek. waardoor de prijs op f 3.20 per kilo kwam. Grote schol noteerde weer met gemak f 83. tot f 75.per kist van 50 kg. en de kleine schol II ging van de hand voor f 40.tot f 30.per kist. De verse haring was iets goedkoper, maar varieerde toch altijd nog van f 19. tot f 17.per kist. waartegenover de enkele kisten makree] snel van de hand gingen voor f 45.tot f 40.per kist. De grote en middel schelvis-soorten liepen uiteen van f 72.tot f 65.per kist. In totaal werden er Zaterdag in IJmuiden 3800 kisten vis in de afslag gebracht. Hieronder waren 570 kisten fijnvis, 745 kisten schol, 2000 kisten verse haring, 85 kisten makreel. 25 kis ten schelvis en 255 kisten wijting. Door de lagere haringprijzen kon de Thorina IJm. 33 niet zo'n besomming maken als zijn college Post Boy. Toch bracht deze weekreis succes, want de 1600 kisten Kanaalharing brachten sa men f 30.560.op. De Ciaesje was min der gelukkig met een besomming van f 8200.— voor een ten dele afgebroken reis van 13 dagen. Van de overige aan voerders werd de kotter Victoria Kw. 35 de hoogste met een besomming van f 2970.—. Zaterdagavond kwam in IJmuiden binnen de Belgische logger O 66. die wegens een defect aan de schroef de visserij moest afbreken. Het was echter nogal gauw verholpen, zodat hij nog dezelfde avond de Noordzee weer op kon zoeken. Zondag vertrok uit IJmuiden de Poolse trawler SWI 102. Het schip had uit de bunker 1000 kantjes gezouten ha ring geladen, die het naar Gdynia ging brengen. Aan boord bevonden zich niet minder dan 40 opvarenden, deels van andere Poolse schepen. Van de trawlervloot ging Zaterdag alleen naar zee de Post Boy IJm. 35. die zijn geluk opnieuw in Het Kanaal op verse haring gaat beproeven. Voor de vroege losbeurt aan de Maan- dagmarkt in IJmuiden stonden geno teerd de trawlers Vios I IJm. 24 met 60 kisten schelvis en piepers, 525 kisten makreel. 450 kisten wijting, 45 kisten rog, 20 kisten hake. 140 kisten koolvis, 300 kisten dichte wijting. Haarlem IJm. 9 met 2800 kisten verse Kanaalharing. Shamrock IJm. 129 met 54 kisten plat vis, 20 kisten wijting. 43 kisten diversen en voorts de Aafke Jacoba Kw. 41 met 400 kisten verse haring en de IJm. 209 met 65 kisten wijting, 40 kisten platvis en 25 kisten diversen. Op latere lossing moesten wachten 22 loggers met samen 20.000 kg. tong en tarbot. 435 kisten schol, 50 kisten wijtinR, 200 kisten di versen. alsmede 25 kotters met een ge zamenlijke aanvoer van 1400 manden diversen. Voor de Dinsdagmarkt waren Zondag nog op' de thuisreis de stoomtrawler Tzonne IJm. 1 van de Barendszee met een nog onbekende vangst en de stoom trawler Catharina Duyvis IJm. 60 met 100 kisten makreel. 400 kisten wijting. 60 kisten koolvis en 30 kisten haai. Ook de stoomtrawler Viking Bank IJm. 183 was aanvankelijk op weg naar IJmuiden voor de Dinsdagmarkt. In verband met de goede prijzen op de Engelse markt en ook om de eigen markt niet te overvoeren, is de koers verlegd, zodat dit schip Dinsdag in Grimsby zal afslaan. Advertentie Komt U ook onze KERSTETALAGE zien? Het is inderdaad een exposi tie van originele, zeer aparte kerststukjes. Reeds v.a. f 2.50 Prima Hulst, Mistletoe en dennegroen. Onze Kerstbomen zijn dit jaar buitengewoon mooi. Komt U tijdig uitzoeken? BLOEMENMAGAZIJN Binnenweg 18. Heemstede, Telefoon 3-80-80. Advertentie ANEGANG 14 TELEFOON 11963 Grote collectie Kalenders Zakagenda's Naamkaartjes Postpapieren - Vulpenhouders Een kabelstoring heeft een gehele stadswijk te Den Haag, waarin ook het station Hollandse Spoor gelegen is, van morgen om tien voor negen van electri- sche stroom afgesneden. Juist op een van deze donkere dagen voor Kerstmis kwam deze stoving voor tal van kanto ren, bedrijven er. restaurants wel zeer engelegen. Overal werden petroleum- lichtjes en kaarsen voor de dag gehaakt: het Hollandse Spoorstation kreeg voor elk loket in de uitzonderlijke donkere hal een kabouterlantaamtje. In de don kere gangen en ue trappen naar de ver schillende perrons stonden eveneens lan taarns. Het treinverkeer en ook de electrische trams ondervonden geen vertraging door deze storing, aangezien de stroom hier voor op andere wijze betrokken wordt. De Nederlandsche Bank heeft de ter- mijnhandel in buitenlandse valuta voor lopig stopgezet, aldus verneemt he* A.N.F. De Bijzondere Raad van Cassatie, dN- zoals bekend, ingaande 1 Januari wen" opgeheven, zal 29 dezer een PletJ afscheidszitting houden in het gebou van de Hoge Raad te Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2