Studentenparlement debuteert in de Tweede Kamer 82 Leidse studenten houden eerste zitting statuten goed Belevenissen van de struisvogel Rasmus VAN HASSEL STAAT IETS OP KEES DE RUYTER VOOR Engeland stelt de Egyptische regering verantwoordelijk Noorwegen bereid deel te nemen aan inspectie in Korea Portsmouth verliestmaar houdt de leiding in de eerste divisie Engeland laat de termijnhandel in vreemde valuta s vrij Géén devaluatie van het Pond 0 r H. Stoel keurt Aantal Amerikaanse vliegtuigen vergroot Ver. Staten stellen nota's op MAANDAG 17 DECEMBER 1951 PAGINA 7 Enorme belangstelling voor het gebeuren Van Intern. Katholieke Garitas-conferentie Staking bij Pan American World Airways Rasmus Schouw- De incidenten in Ismailia Britse patrouille beschoten Accordeonisten houden congres in Zwolle Strijd, tegen vervlakking en critiek op de Omroepen Geschenk van de Prins voor prof. Van Dam Voor Sovjet-landen Ter weerlegging van beschuldigingen I.A.T.A.-conferentie beëindigd Toeristenklasse voor Europa in studie Ruime zitplaatsen. Grote bagageruimte. V j Kotherham onttroond Deviezenrestricties blijven bestaan Risico-overdracht Mening in Nederland Zwitserland laat goud handel vrij SCHEEPVAARIBERICBTEN (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De suggestie, destijds door rnr, L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, aan studenten gedaan, is Zaterdagmorgen werkelijkheid geworden. Studenten van de Leidse Universiteit. 82 in getal, gegroepeerd in een christelijke, katholieke, socialistische, liberale en communistische partij het ivaren overigens geen echte communisten! zaten op de plaatsen, waarop sinds 1815 de vertegen woordigers van het Nederlandse volk plegen te zitten. Het bleek een hele gebeurtenis te zijn voor de jongelui, ja zelfs voor mr. Kortenhorst. die het nodig vond voor de aanvang der vergadering verantwoording af te leggen, zoals hij het zelf noemde. Hij vond het verheugend, dat men zijn suggestie had omgezet in een daad en hij noemde dit een gunstig teken des tijds. Mr. Kortenhorst zei verder, het hoogst gewenst te vinden, dat studenten tijdens hun leertijd gewend gemaakt worden met de politiek. „Dit is uw eigen werk", aldus de voorzitter van de Tweede Kamer, „in volle vrijheid en Zonder hulp van buiten tot stand ge bracht. Vat het hoogst ernstig op. Ver- Paderen hoeft niet saai te zijn. Hoe gro ter de ernst, hoe groter ook de plaats voor scherts". Er is van geachte zijde critiek uitge oefend op het feit, dat de studenten in de vergaderzaal van de Tweede Kamer bijeen komen. Als een antwoord aan deze critiek zei mr. Kortenhorst, dat de democratie juist door de ieugd gedragen moet worden, daar er anders gevaar voor zou bestaan, dat ze ver dort. En toen kon de eerste vergadering van het studentenparlement beginnen. De belangstelling voor dit gebeuren was enorm. Op de publieke tribune was het Vol als in de dagen van het debat over Indonesië. Over de balustrades aan de ambtenarenloges bloemde' de jeugd. Zelfs de dienstertjes van de restauratie in hun Witte schortjes schenen het interessant te vinden. Alleen de kamerbewaarders en boden bleven onverstoorbaar. Zij Voelden zich ook nu verantwoordelijk voor de goede gang van zaken, brachten briefjes rond, droegen glaasjes water aan voor iedere nieuwe spreker en de glaasjes koffie voor ministers en kamer voorzitter. Bij de parlementaire pers meenden wij een zweem ontdekt te heb ben van het gevoel opgelaten te zijn nu midden in deze drukke begrotingstijd haar aanwezigheid nog eens vereist werd VOO, een stelletje jongelieden, dat kamer tje ging spelen. Wij geloven echter wel, dat dit gevoel onderdrukt is door de wijze, waarop het geheel in zijn werk ging. Na de mededeling van de „Minister- President, minister van Algemene Za ken". P. Jonkman, dat de Regering zich Wenst te doen assisteren door drie Regeringscommissarissen, werden de af delingen getrokken en schorste de voor zitter de vergadering voor de benoeming Van voorzitters en tweede-voorzitters der afdelingen. Het ging dus inderdaad „net echt". Na de hervatting beklom mej Dunné (Lib.) het spreekgestoelte om een inter- (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 15 December. De Heilige Stoel heeft „ad experimen- tum" zijn goedkeuring gehecht aan de sta tuten van de Internationale Katholieke Caritas-conferentie, waarvan alle nationale katholieke organisaties lid zullen zijn. t>e constituerende vergadering van deze hieuwe organisatie heeft dezer dagen te Rome plaats gevonden. Doel van de organisatie is: 1. het be vorderen van samenwerking en coördinatie van het caritaswerk in de verschillende landen; 2. het bevorderen van een infor matie- en studie-centrum, speciaal met het °°g op het samenstellen van statistieken °ver de noden in de verschillende landen «n sociale kringen; 3. de ver tegen woordi- f.mg pp internationaal terrein van de ka- liefdadigheid. President js dit eerste jaar Mgr. F. Bal- delli, de voorzitter van de Pauselijke Com missie voor Hulpverlening. In net uitvoe rend comité hebben verder zitting de ver tegenwoordigers van de Verenigde Staten, Canada, Frankrijk, Duitsland. Nederland en Spanje. Het grond- en vliegend personeel van Qe Pan American World Airways Is Zondag in staking gegaan om hun loon eisen kracht bij te zetten. Een zestal vluchten kon niet doorgaan, terwijl het vertrek van andere vliegtuigen ver traagd werd. Van de transatlantische vluchten is er een van New York naar Frankfort, een naar Londen en een naar Rome uitgevallen. Op het vliegveld Idlewild nabij New York wachtten 600 passagiers op hun vertrek, toen de maatschappij mede deelde. dat de vluchten vertraagd waren. pellatie te houden over de rechtspositie van de gehuwde ambtenares. Een half uur had ze nodig om te betogen en ze deed dat op dikwijls geestige wijze dat ze het niet eens ivas met de be perkende maatregelen van de Regering ten aanzien van de rechtspositie van de gehuwde vrouw in overheidsdienst. Toen ze van de zijde der Regering geen be vredigend antwoord kreeg, diende ze een motie in, die door bijna de gehele Kamer werd ondersteund. Overigens was ook het verweer van de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken mej. A. Ade- ma van Scheltema zeer degelijk, hoewel soms iets te gewild geestig. Dit was overigens een euvel, waaraan ook enige andere sprekers leden. Het studenten parlement mag natuurlijk nooit ontaar den in een spelletje, waarmede niet ge zegd wil zijn, ddt het een doodernstige en daardoor saaie vertoning moet wor den. Een uitroep als: ..Leve Anna Pau- ker" van de gezamenlijke communis tenviel wel geheel uit de toon. Zonder chauvinistisch te zijn moesten we constateren dat het KVP-lid mej. Geurts het beste gesproken heeft. Zij was niet alleen de enige, die er geen papieren bij nodig had, maar wat ze zei had ook werkelijke inhoud Misschien zal men ona verwijten te veel critiek te hebben op de 82 debu tanten. Laten we daarom tot slot de verzekering geven, dat we met meer in teresse geluisterd hebben naar de spre kers in dit studentenparlement dan wij soms luisteren naar hetgeen de „echte Kamer" laat horen. Op 28 Januari 1952 komt het eerste wetsontwerp Detreffende candidaat- stelling voor de verkiezingen aan de orde. Minister-presidentJonkman (zoon van de voorzitter van de Eerste Kamer) voert het woord van achter de regeringstafel tij dens de zitting van het studenten parlement. UJ'N B. Box 6 openhoaen ren veranderd in een melksalon en daarom stond er I kijkers en een olifant bediende de üft, wat ook niet altijd gemakkelijk was, want veel plaats m. de goeierd nam zelf zo- Kees de Ruyter was Zaterdagavond een beetje ontstemd: men had hem ver teld, dat hij om half négen tegen de Spanjaard Domingo, die nog geen par tij had verloren, zou aantreden en toen hy om enkele minuten voor de aan vangstijd de biljartzaal binnentrad, bleek het programma geheel door el kaar te zijn gegooid. Hij kwam pas om half elf aan de beurt. Deze partij was van groot belang voor de einduitslag, aangezien De Ruyter moest winnen om nog een redelijke kans op de titel te behouden. Geen wonder, dat belde meesters zeer nerveus begonnen en na ryf beurten had onze landgenoot 37 caramboles bij elkaar, zijn tegenstander 30. Nog volgden er enkele kleine series en na 11 beurten had De Ruyter 62 pun ten tegen Domingo 122. In de twaalfde beurt herstelde de Waalwijker zich vol komen. Hij kreeg snel de ballen in goede positie bij elkaar, vliegensvlug liep de serie op, de 100, de 200 en de 300 werden gepasseerd en het zag er naar uit, toen hij 440 had laten note ren, dat hij de partij zou uitmaken. Maar op 432 met nog 6 caramboles van de 500 af, miste hij een gemakkelijk De Britse ambassadeur te Cairo, Sir Ralph Stevenson, heeft de Egyptische regering Zondag een nota overhandigd over de incidenten te Ismailia op 17 en 18 November. Uit het volledige onderzoek is gebleken, dat op die dagen door de Egyptische politie een weloverwogen aanval, die van te voren werd beraamd, op Britse manschappen is uitgevoerd, aldus de nota. De Britse manschappen beantwoordden het vuur uitsluitend om zich te verdedigen tegen de directe aanval, zo voegt de nota er aan toe. „De incidenten waren het gevolg van de paniekstemming en de ongediscipli neerdheid, aan de dag gelegd door een afdeling van de Egyptische hulppoli tie", zo wordt in de nota gezegd. „Dat de Egyptische regering later een aan tal mannen van de betrokken afdelin gen heeft onderscheiden, kan slechts betekenen dat deze regering in het openbaar haar goedkeuring heeft ge hecht aan dit optreden der hulppolitie". De nota vervolgt dat er bewijzen voor zijn dat dezelfde afdeling Egyptische hulppolitie achttien November j.l. op zettelijk en volgens een vooraf opge steld plan Britse troepen heeft aange vallen, waarbij Britse militairen met voorbedachten rade zijn vermoord. Geen van de toen vermoorde Britse militairen was bewapend. Verscheidene van de aangevallenen liepen te wandelen met hun vrouwen en kinderen. Een woordvoerder van het Britse hoofdkwartier in de Suezkanaalzone heeft medegedeeld dat Egyptenaren gisteren een pantserwagen van een Britse patrouille hebben beschoten. De Britten beantwoordden het vuur met mortieren, waardoor twee der aanvallers werden gedood. Aan Britse zijde vielen geen slachtoffers. Zater dag is tussen Suez en Ismailia een Britse militaire trein ontspoord. De Britse autoriteiten in de kanaalzone waren van mening, dat er sabotage in het spel kon zijn. Volgens een Egyptisch communiqué zouden vier Britse soldaten hierbij om het leven zijn gekomen. Van Britse zijde werd echter vernomen dat slechts een En gelsman werd gewond- Het dagblad „Al Misrl" heeft gemeld, dat het Egyptische ministerie van Oor log besloten heeft een brigade van 3.000 parachutisten te vormen, waarvoor vrijwilligers tussen de 18 en 25 jaar zich kunnen melden. De Amerikaanse ambassadeur te Cairo, Jefferson Caffery, heeft het afge lopen week-einde voor de vierde maal sedert een week een onderhoud gehad met de Egyptische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken. Naar A.P. van welingelichte woord voerders verneemt, wensen sommige leden van het Egyptisch kabinet een volledig afbreken van de diplomatieke Het Noorse ministerie van Buiten- •andse Zaken heeft bekend gemaakt, dat Noorwegen de V-S. heeft doen we- *®n, dat het bereid is in de voorgestelde 'hspectiecommissie in Korea zitting te "emen. He geallieerde onderhandelaars in Korea in de sub-commissie voor de kwestie der krijgsgevangenen, hebben vand.aag hun eis laten vallen, dat het Kode Kruis de kampen der krijgsgevan genen mag inspecteren, voordat de be sprekingen over de uitwisseling der r'jgsgevangenen worden voortgezet. De geallieerden blijven er evenwel lpri Staa" Noordelijken een vol- 2i,iige ''Jst van geallieerde gevangenen liit- '"dienen. Dit hebben de Noorde- str nog n'et sedaan. De geallieerde n zouden, naar AP. ver- dt, ongeveer 165.000 communistische krijgsgevangenen vasthouden, waarvan er 18.000 Chinezen zijn. De vijfde Amerikaanse luchtmacht heeft in een week dertien vliegtuigen verloren. Dit is het grootste weektotaal dat ooit is bekend gemaakt. Volgens radio-Pjongjang in Noord-Korea echter, hebben de geallieerden de afgelopen vjjf dagen 26 toestellen verloren. De Amerikaanse lnchtmachtg-oep „Verre Oosten" heeft Zaterdag meege deeld, dat het aantal „Sabre"-straal- jagers in Korea is vergroot teneinde aan de verhoogde activiteit van Noordelijke straaljagers het hoofd te kunnen bieden- De Amerikaanse ambassadeur, John Foster Dulles, die e^n bezoek brengt aan Korea, heeft de president van Zuid- Korea de verzekering gegeven dat zelfs, indien de oorlog beëindigd zou worden, er naar een verenigd Korea zal blijven worden gestreefd. betrekkingen met Engeland, terwijl anderen de uitwijzing van de Britse ambassadeur in Egypte, Sir Ralph Ste venson, wensen. Te Parijs wordt in betrouwbare krin gen vernomen, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Egypte, Anthony Eden en Mohammed Salah el Din Pasja, vandaag te Parijs een onderhoud zullen hebben. (Van onze correspondent) Klanken van idealisme waren te be luisteren op het congres, dat de Neder landse Accordeon- en Mondaccordeon- bond in de Buitensociëteit te Zwolle hield dit weekend. Het veelomvattende devies van de bond, n.l. de verheffing van het culturele niveau der orkesten, bleek krachtiger optreden te eisen, in het bijzonder het weren van de vervlakking in de muziek. Bondsvoorzitter J. Stips trok overigens van leer tegen de radio-omroepen, die meedoen banale en onpersoonlijke mu ziek te brengen, aan welke vervlakking vooral de jeugd ten prooi valt. Spreker laakte de Bonte Dinsdagavondtrein om z(jn smakeloze prullaria en laagstaande grappenmakerij en waarschuwde tegen de gemakzucht en traagheid van de geest, die, zoals Wouter Paap in zijn boekje „Mens en Melodie" schrijft, het genieten van de muziek in de weg staan. Met het maken van deuntjes en z.g. schlagers speculeert men op deze traag heid, aldus spreker, die maande om het repertoire te herzien en met de steun van een deskundige advies-commissie ervoor te waken aan alles steun te ver lenen. Ter vergadering werd medegedeeld, dat met de steun van het departement van O. K. en W. binnenkort zal kunnen worden overgegaan tot het aanschaffen van een „Sound-Mirror", een verbeterde wire-recorder, welke bij de afdelingen zal rouleren met b.v. een' goed concert voorzien van deskundige toelichting. Waar dé dirigentencursus dit jaar mis lukte en er vooral behoefte bestaat aan technische voorlichting, hoopt men op deze wijze het spelen van goede muziek te stimuleren. Dat het tijdperk van de populaire trek- piano overwonnen is, wil de bond het volgend jaar bij de viering van het zil veren jubileum tonen met twee concer ten in het Concertgebouw te Amsterdam. Het congres zal dan te Utrecht worden gehouden. Met een in pakpapier gewikkelde fles kwam Prins Bernhard Zaterdagmiddag aan het hoofd van alle leerlingen van het „Spaanse les-klasje" van Soestdijk bin nengestapt in een der zalen van het Amstelhotel te Amsterdam, op de recep tie van prof.. C. F. A. van Dam, die deze dag in het huwelijk is getreden met mevrouw M. J. ValstarSlebe. Met enige plechtigheid opende de Prins de fles, waarvan de inhoud bleek te zijn „anijs van de aap", een bekende Spaanse likeur, waarover de professor tijdens de lessen reeds talrijke malen een „verhan deling" heeft gehouden. Onder veel dank aanvaardde prof. Van Dam dit geschenk alsmede de zilveren sigarettenkoker, waarin de handtekenin gen van de zeven Soestdijk-leerlingen waren gegraveerd. De Verenigde Staten zijn thans bezig een aantal nota's op te stellen voor Rus land, Roemenië en Hongarije, waarin de communistische beschuldigingen van de hand worden gewezen, die onlangs van communistische zjjde tegen Amerika per nota zijn geuit, aldus meldt XJ.P. Drie van de vier nota's slaan terug op de communistische beschuldigingen dat de Verenigde Staten bezig zouden zijn spionnen te laten vallen achter het IJze ren Gordijn. De vierde nota, aan Hon garije, gaat gepaard-wet het misnoegen van president Truman n.a.v. het feit, dat de vier Amerikaanse vliegers, die ge dwongen werden te landen, zich nog in Hongarije bevinden. Ook wordt er gewerkt aan een nota voor Moskou, waarin de bewering zal worden verworpen dat de voorgestelde defensie van het Nabije Oosten door de oprichting van een commando een vij andelijke daad is gericht tegen de Sov jet-Unie. Engeland, Frankrijk en Turkije zullen eveneens deze bewering van Rus land van de hand wijzen in soortgelijke nota's die reeds door de vier regeringen werden uitgewerkt. Voorts zal de Sovjet-besehuldiging van de hand gewezen worden dat de Verenig de Staten een daad van agressie hebben begaan tegen de communistische landen door de oprichting van een fonds van 100 millioen dollar ter financiering van anti-communistische activiteiten en om vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn te helpen. Volgens een bericht uit Rovigo zouden nog ongeveer 96.000 hectaren onder wa ter staan. stootje. Domingo poedelde en in de vol gende beurt maakte De Ruyter de 500 vol. Nog gaf Domingo zich niet gewon en en scoorde met de nastoot een serie van 74. Met Van Hassel en De Ruyter als fa vorieten werd Zondag aan de eindron de begonnen, waarin dus de vier spelers van groep a de geplaatste deelnemers van groep b zouden ontmoeten en om gekeerd. De Ruyter kwam tegen de Fransman Grivaud uit. Onze landgenoot legde in de derde beurt reeds een fraaie serie op tafel, welke jp 189 afbrak wegens ketsen. Na vier beurten stond Grivaud op 25, De Ruyter op 227. zn de vijfde beurt kon De Ruyter zich weer volko men concentreren en met een slotserie van 273 maakte hij de partij uit, zijn tegenstander op 29 staan latend. De uitslagen van de finale zijn: De Ruyter 500 5 273 100 Grivaud 29 5 18 5.80 Alhinho 500 16 150 31-25 Vervest 266 16 207 16.62 Galmiche 500 3 491 166.66 Domingo 133 3 124 44.33 Van Hassel 500 6 213 83 33 Spielmann 141 6 99 23-50 Galmiche 495 25 244 19 Spielmann 500 25 170 20 Grivaud 75 4 58 18.75 Domingo 500 4 492 125 Van Hassel leidt thans in het eerste deel der finales met 6 punten, een alge meen gemiddelde van 72.69, een hoog ste partijgemiddelde van 500, een hoog' ste serie van 328. Op de tweede plaats staat Kees de Ruyter met 6 punten, een algemeen gemiddelde van 46.57. een hoogste partijgemiddelde van 100 en een hoogste serie van 432. De conferentie van de Internationale Vereniging voor LuchtvaartverVoer (I.A.T.A.) waaraan afgevaardigden van 40 luchtvaartmaatschappijen hebben deelgenomen, is Zaterdag te Nice beëin digd. Zoals reeds eerder gemeld, werd overeenstemming bereikt over de instel ling van een toeristenklasse voor het luchtvervoer over het Noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Ten aanzien van het toeristenvervoer in Europa kwamen de betrokken maat schappijen overeen dat een subcom missie zal worden ingesteld ter bestude ring van de mogelijkheid van zo spoedig mogelijke invoering van een toeristen klasse in Europa, welke commissie cp de volgende IATA-eonferentie, die in Mei van het volgend jaar in Argentinië ge houden zal worden, verslag zal moeten uitbrengen. Als proef zullen volgend jaar voor enkele Europese luchtlijnen lage tarie ven worden ingevoerd. John Braucker, algemeen bedrijfslei der van de British Overseas Airways, die de conferentie presideerde, heeft medegedeeld, dat de „Cornet" het Britse straal-passagiersvliegtuig vol gend jaar Maart in dienst zal worden gesteld tussen Engeland en Zuid-Afrika en volgend jaar September tussen Enge land en India. Advertentie Importeur: J. Leonard Lang SfAOHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL SHOO DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 zender- sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 huisvrouw, 9.35 Lichtbaken, causerie, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 actualiteiten, 13.25 amu sementsorkest, 14.00 gevar. progr., 14.33 kamerorkest en solist, 15.15 gram., 15.30 Ziekenlof, 16.00 zieken 16.30 zendersl., 18.00 nieuws, 18.15 actualiteiten, 18.20 sport, 18.30 RVU: India, 19.00 Hier is vrij Europa, vaudeville-progr., 19.30 gram., 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Instr. sextet, 20.00 nieuws, 20.08 de ge wone man, 20.15 Nodeloos avontuur, hoorsp., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 gezond gezin, causerie. 23.25 Resi dentieorkest en solisten, 23.50 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zendersluiting. 9.00 nieuws, 9.10 prot. pr.. 9.25 gram., 9.30 de groenteman, 9.35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 zieken, 11.30 piano, 12.00 amusem.muz., 12.40 piano, 13.00 nieuws. 13.20 Promenade-orkest, 14.00 vrouw, 14.30 gram., 14.40 schoolradio, 15.00 gram., 15.30 Onze Amerikaanse buren, 16.05 kinderkoor, 16.30 zendersluiting, 18.00 nieuws, 18.35 lichte muziek, 18.55 kinderen, 19.00 piano, 19.15 Paris vous parle, 19.20 accordeon, 19.45 Grote ont dekkingen van de laatste vijftig jaar, causerie. 20.00 nieuws, 20.05 actualitei ten, 20.15 gevar. progr.. 21.15 gram.. 21.30 theaterorkest, 22.00 Dit is uw land, uw volk, klankbeeld, 22.45 buitenL overz.. 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC, home service 330 m.: 16.45 strijkork., 20.30 strijkkwartet. BBC, light progr. 1500 en 247 m.: 12.15 rhythmisch ensemble en soliste, 13.00 dansmuziek, 13.45 BBC Northern Or chestra, 16.00 dansorkest. 16.45 amuse mentsorkest, 17.30 BBC Welsh Orches tra, 19.00 militair orkest, 21.00 opera koor, -orkest en zangsolisten, 23.20 dans muziek, 0.15 amusem.muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amusem.muziek, 13.30 om roeporkest, 14.15 dansmuziek, 15.00 strijkensemble. 15.50 amusem.muziek, 16.10 Kerstconcert. 20.05 amusem.mu ziek. 23.30 symphonie-orkest, 0.30 dans muziek. FRANKRIJK, Nationaal, progr. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 19.00 ork.- concert, 20.00 kamermuziek, 23.00 gitaar muziek. BRUSSEL, 324 m.: 21.15 omroepork., 22.15 jazzmuziek. 484 m.: 12.05 amusem.muziek. 17.10 verzoekprogr., 20.00 Wienerwalzer, ope rette, 23.00 dansmuziek. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE VARA: 20.1521.45 Actualiteiten. Sport. Film. Buitenlands overzicht. Weerkaart. Weens programma. LONDEN, 15 December. Portsmouth, leider in de eerste divisie van de Engelse league, is Zaterdag met flinke cijfers in een thuiswedstrijd tegen Liverpool ge slagen en Rotherham, leider in de tweede divisie, verloor in een uit wedstrijd van Nottingham Forest; twee verrassende resultaten. De velden waren slecht, de dooi had de grond modderig gemaakt en het gevolg was, dat er doel punten bij bosjes vielen, in het bijzonder in de wedstrijd tussen Stoke City en New Castle, door laatstgenoemde met 54 ge wonnen. Het meest opmerkelijke resultaat behaal de Manchester United. De gasten, West- bromwich Albion, namen na 15 seconden de leiding met een doelpunt, waar geen speler van Manchester Un. aan te pas was gekomen. Met een voorsprong van 10 voor de Albion kwam de rust. In de tweede helft werd de verdediging van Westbrom- wich volkomen onder de voet gelopen en de voorhoede van Manchester Un. scoorde vijf doelpunten. Ondanks de nederlaag bleef Portsmouth de leiding behouden met 29 punten; Man chester United en Arsenal volgen met 28 punten ieder. Rotherham verloor zijn leidende positie in de tweede afdeling door de nederlaag van 42 tegen Nottingham Forest. In twee achtereenvolgende wedstrijden werd de verdediging van Rotherham in totaal negen maal gepasseerd, zodat het doelgemiddelde van de leiders lelijk in elkaar zakte. Roth erham is nu naar de derde plaats gedaald met Sheffield United en Brentford als nummer een en twee. De vierde club met 27 punten is Sheffield Wednesday, zodat de strijd voor promotie naar de eerste di visie hier wel zeer scherp is. EERSTE DIVISIE: Aston—Bolton 1—1, BurnleyCharlton 1—0, Chelsea—Black pool 21, HuddersfieldArsenal 28, Manch. Un.Westbromwich 51, Portsm. Liverpool 13, Stoke CityNewcastle Un. 45, SunderlandDerby 30, Tottenham Middlesbr. 31, WolvesMancester C. 22 TWEEDE DIVISIE: Barnsley—Hull City 22, BrentfordLeeds Un. 21, Bury Birmingham 30, CoventryNotts 02, DoncasterSheffield 11, Nottingham Rotherham 42, Sheffield Un.Blackburn 11, SwanseaLuton 03, West Ham Un. Queens Park 42, EvertonSouthampton 30, LeicesterCardiff 30. Sheff. Un. 21 27 Doncaster 22 21 Brentford 21 27 Bury 21 20 Roth. Un. 21 27 Swansea 22 20 Sheffield W. 22 27 Notts C. 22 20 Nottingham 22 26 Barnsley 21 20 Cardiff C. 21 25 Westham U 22 20 Leicester 21 25 Southampt. 22 18 Luton 21 24 Queens P. R. 21 16 Birmingham 22 24 Hull 22 14 Leeds Un. 21 22 Cov. City 21 14 Everton 22 22 Blackburn 21 13 Portsmouth 21 29 Derby C. 21 21 Manch. Un. 22 28 Blackpool 22 21 Arsenal 22 28 Burnley 22 20 Bolton 21 27 VTanch. C. 21 19 N.castle Un. 21 26 Chelsea 21 19 Tottenham 22 26 West Bromw 21 18 Preston N. 22 25 Sunderland 20 17 Liverpool 22 25 Stoke City 23 16 Charlton 23 25 Middlesbr. 21 14 Aston 22 24 Fulham 22 13 Wolves 20 21 Huddersf. 22 12 De Bank van Engeland beeft Zaterdag meegedeeld, dat de Londense buiten- landse-valutamarkt met ingang van heden Maandag 17 December volledig aal worden heropend zowel voor loco- ais voor termijnvaluta. De Bank van Enge land zal ophouden met het noteren van officiële koersen voor termijnvaluta. De nieuwe regeling betekent, naar verder wordt vernomen, niet de afschaf fing van de deviezenbeperkingen. De dollarpariteit bljjft gehandhaafd op 2.80 en de officiële goudprijs op 250 shilling per ounce fijn. derlandse gulden en de francs van Bel gië, Frankrijk en Zwitserland. De Bank van Engeland was tot de conclusie ge komen, dat de goedkope gelegenheid, die zij bood voor het sluiten van trans acties op termijn in vreemd geld, werd gebruikt voor „quasi speculatieve" transacties. Voortaan zullen de hande laars valuta moeten kopen en verkopen tegen de termijnkoersen van de vrije markt. Het voornaamste gevolg is, dat, hoe wel de deviezencontróle blijft bestaan, de transacties zuilen plaatsvinden via de markt in plaats van via de Bank van Engeland. De Bank van Engeland zal voortaan geen officiële koersen voor termijnvaluta meer noteren en een bredere „spreiding" toestaan voor loco valuta. De spreiding is thans één pro cent onder en boven de pariteit. Dg nieuwe marge tussen de noteringen voor aan- en verkoop zal pas vandaag wor den bekendgemaakt. De commerciële banken zullen dus voortaan in termijn valuta kunnen handelen geheel voor eigen rekening, terwijl de koersvorming volledig vrij wordt gelaten. De Bank van Engeland draagt met leze maatregelen in feite het risico, ver zonden aan de handel in buitenlandse valuta, over aan de handelsbanken door de valutamarkt vrij te maken en toe te staan, dat de termijnkoersen voor vele valuta's nu zelf hun peil vinden. Hiertoe behoren voornamelijk de Ame rikaanse en Canadese dollars, de Ne- Met inachtneming van zekere be perkingen zal het de handelsbanken toegestaan zijn Amerikaanse dollars te verhandelen met banken in het „American account" gebied, doch al leen rechtstreeks. Nu Canada de va- lutacontróle gehqel heeft afgeschaft, kunnen de geautoriseerde Britse ban ken Canadese dollars tegen Ameri kaanse dollars verhandelen. Dit zal in ieder deel van de wereld en zowel voor locolevering als voor levering op termijn kunnen geschieden. De nieuwe maatregelen zullen bij dragen tot herstel van Engelands vroegere positie als de geldmarkt van de wereld. Voor de oorlog werden te Londen alle buitenlandse valuta's ver handeld en liepen de omzetten in de honderden millioenen ponden sterling per jaar. Deze handel leverde Engeland vele millioenen ponden winst op Deze bron van inkomsten zal weer rijker gaan vloeien nu de valutamarkt wordt heropend In financiële kringen te Amsterdam meent men, dat de nieuwe bepalingen van de Bank of England inzake het deviezenverkeer weinig veranderingen voor Nederland brengen. Wat de con tante transacties betreft is de toestand in Engeland nu vrijwel gelijk aan die in Nederland, de koersen worden door de centrale bank vastgesteld en de han delsbanken kunnen alle contante trans acties afsluiten, mits zij binnen de door de centrale bank vastgestelde minimum- en maximumprijzen blijven. Wat de termijntransacties aangaat is er een verschil tussen Engeland en Ne derland. In Engeland wordt de marge bij aan- en verkooptermijntransacties vergroot. In Nederland bedraagt dit 'percentage thans 1 pet bij aankoopter- mijntransacties voor 1 jaar en 2 pet. bij verkooptermijntransacties uitsluitend in handen van de Ned. Bank; in Engeland kunnen thans ook de handelsbanken termijntransacties verrichten. De nieu we maatregelen in Engeland betekenen géén devaluatie nóch de overgang naar een zwevende valuta. De Zwitserse regering heeft de prijs controle op goud afgeschaft. Naar werd bekend gemaakt zal voor de handel in goud voortaan geen vergunning van de regering meer nodig zijn. De invoer-, uitvoer- en transitolicenties voor goud, dat voor industriële doeleinden wordt gebruikt, zijn afgeschaft, doch voor ge munt goud en fijn goud blijft het li centiestelsel gehandhaafd AAGTEKERK 16 v. Singapore n. Kobe. ABBEKERK 16 v. Sydney n. Brisbane. ALAMAK p. 17 Oporto n. Antw. ALBLASSERDIJK p. 17 Ouessant n. Cuba. ALCYONE p. 17 Brothers n. Aden. ALDABI 17 te Antw. ALDERAMIN p. 17 Dover n. Amst. ALIOTH 17 te Antw. ALK AID p. 17 Finisterre n. Z. Amerika. ALMDIJK 17 te Tampico. ALMKERK p. 17 Ouessant n. Brisbane. ALNATI 24 te Rio de Jan. verw. ALTAIR 17 te Pt. Alegre. ALUDRA 17 te Amst. AMPENAN 15 te New York. AMSTELKERK 16 te Dakar. ARENDSKERK p. 17 Kreta n. Rott. ARNEDIJK 17 te Antw. AVERDIJK p. 17 Scilly n. New York. BEVERWIJK p. 17 Kp. Gata n. Ancona. BILLITON 15 te Rastanura. BLIJDENDIJK p. 17 Dover n. Antw. BONAIRE 20 te Plymouth verw. BORNEO 17 v. Pt. Said n. Balikpapan. CERAM 15 v. Madras n. Rott. CHAMA 17 te Rott. CQTTICA 17 te Barbados. DEMERDIJK 15 te Los Angeles. DUIVENDIJK 17 te Hamburg. ELMINA 17 te Hamburg. ENGGANO 17 te Suez. ESSO HAAG p. 16 Mona-eil. n. Rott. GAASTERLAND 16 te Rio de Jan. GOOILAND p. 17 Dover n. Amst. GRAVELAND 17 te Santos. HECTOR p. 17 Kp. Bon n. Piraeus. HELENA p. 17 Azoren n. Antw. HELICON p. 17 Ouessant n. La Guaira. JAGERSFONTEIN 17 v. Teneriffe n. Amst. JAPARA KRL 17 te Marseille. KIELDRECHT 17 te Manilla. KLIPFONTEIN 17 v. East London n. Beira. KOTA AGOENG 16 v. Port Said n. New Y. KOTA INTEN p. 17 Guardafui n. Ind. LAERTES 17 v. Pt. Said n. Amst. LANGKOEAS 16 te Rott. LAURENSKERK 16 te Londen. LEERDAM 17 te Antw. LEMSTERKERK 17 te Damman. LEUVEKERK p. 17 Algiers n. Pt. Said. LISSEKERK 16 v. Port Said n. Rott LOMBOK 15 te S. Francisco. MACOMA 15 te Miri. MACUBA p. 17 Kp. Bon n. Mena el Ahmadi. MAETSUYCKER 16 v. Geraldton n. Singap. MANOERAN p. 16 Finisterre n. Amst. MARKELO 18 te Dakar verw. MARKEN p. 15 Fayal n. Galveston. MERWEDE 16 te Havre. MODJOKERTO 15 te Singapore. MUREN A 16 v. Genua. Sidon. NOORD AM 17 te New York. NOORDWIJK 16 v. Bone n. Ned. ORANJESTAD p. 17 Liss. n. Amst. OVERIJSEL 17 te Alexandrië. POLYDORUS P- 17 KP- Nao n. Halifax. POLYPHEMUS 16 te Balikpapan. POSEIDON 16 te Rott. PR. FR. HENDRIK 17 te Antw. PR. J. W. FRISO p. 17 Wight n. Hamburg. PR. MAURITS 17 te Rott. PR. WILLEM II p. 17 Dover n. Rott. PR. WILLEM III en V 15 te Havre. PR. W. V. ORANJE 15 te Gandia. PYGMALION 17 te Paramaribo. REMPANG 17 te Makassar. ROEBIAH 17 v. Aden n. Suez. ROEPAT p. 17 Guardafui n. Belawan. RIJN 16 te Hamina. RIJNDAM 18 te New York verw. SALATIGA 17 te Singapore. SALLAND 17 v. St. Vine. n. B. Aires. SCHERPENDR. p. 17 Algiers n. Sidon. SCHIEDIJK 17 te Singapore. SINGKEP 17 te Surabaja. SLAMAT 17 te Panurukan. SLIEDRECHT 17 te La Plata. SOESTDIJK 17 te Belawan. ST. DORDRECHT p. 17 Kp. Gata n. Palermo. ST. MAASSLUIS p. 17 Ouessant n. Genua. ST. MAASTRICHT p. 17 Kp. Gata n. Genus. STAD VLAARDINGEN 15 te Narvik. TALISSE 18 te Priok verw. TAMO 17 te Rott. TARAKAN 17 te Djibouti. 1EIRESIAS 17 te Amst. TIBA 16 te Montevideo. TJIBODAS 17 te Makassar. TJILUWAH p. 17 Miri n. Hongkong. TOMINI 17 te Makassar. TOSARI p. 17 Gibr. n. Beyrouth. VEENDAM 22 te Rott. WATERMAN 17 te Sydney. WESTERDAM 17 te Rott. WESTLAND p. 17 Kp. St. Vine. n. Santos. WILLEMSTAD 17 te Curasao. WM. RUYS vtr. 20 v. Djak. n. Amst. WINTERSWIJK 17 te Vlaardingen. IJSEL 17 te Oran. ZUIDERKRUIS 21 te Amst. verw. ZIJPENBERG 16 te Saffi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7