in Parijs aangekomen EXPERIMENT MET HET MECHANISCH HART Moerdijkkanaal bedreiging voor welvaart van Rotterdam de Tussen neus en lippen Kabouter Pogingen om een „Europese gedragslijn" te vinden Gewaardeerd geluid Tot hoofd en hart VÓÓR DE BESPREKINGEN MET TRUMAN D.U.W.-conflict te Rilland Bath 11.000 geallieerde krijgsgevangen Bejaarde inwoner van Victoria stelt zich voor operatie beschikbaar C.P.N. verboden voor ambtenaren Kanaal schept geen nieuw verkeer wel een zeer groot nadeel In ketel met gas gegaan J DINSDAG 18 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25255 De Britse premier Winston Churchill en zijn minister van Buiten landse Zaken Anthony Eden zijn gisteren te Parijs gearriveerd, om gedurende twee dagen besprekingen te voeren met René Pleven en Robert Schuman, premier en minister van Buiten landse Zaken van Frankrijk, over de aangelegenheden, welke te berde zullen worden gebracht tijdens het bezoek, dat Chur chill en Eden in Januari aan president Truman zullen brengen. Churchill en Eden hebben de lunch gebruikt met president Vin cent Auriol. Na afloop werden besprekingen gevoerd met Pleven en Schuman. Dertig arbeiders in wilde staking Onder wie generaal Dean Nederlandse tandarts op Curasao aangehouden Verdacht van valsheid in geschrifte FELI E CRITIEK IN DE ROTTERDAMSE RAAD „Werkelijke Benelux- geest ontbreekt" Nationaal belang Analyst bedwelmd en gestikt „Dinteloord" ontslaat 87 arbeiders Militair bij autobotsing gedood Wordt Ned. protest afgewezen? „W.-N,-Guinea Indonesisch grondgebied" f 5 voor muskusrat 'ee MORRIS iefmifrn (mj! LAMSHUID WANTEN DRINK LOUTER BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umulden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na R30 uur avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter Hoofdredacteur Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur; W. Severn. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHmetef" hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m-m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voof advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, f 1.82 per maand, I 5.45 per kwartaaL Churchill en Eden Naar U. P. meldt zou men gepoogd hebben een „Europese" gedragslijn te vinden voor het onderhoud dat Chur chill en Eden in Januari met Truman zullen hebben. Schuman deelde na de besprekingen aan journalisten mede, dat kwesties betreffende het Midden- en Verre Oosten, Duitsland, het Euro pees leger en de Nato behandeld wer den. Deze en andere kwesties waren besproken in een „zeer algemeen over zicht van de huidige problemen", aldus Schuman. Schuman sprak berichten tegen, dat de kwestie van het zenden van Britse marine-eenheden naar Indo-China ter ondersteuning van de Franse strijd krachten ter sprake was gekomen. Pre mier Pleven zei. dat de besprekingen hedenmorgen hervat zullen worden en daf na afloop een communiqué zal wor den uitgegeven. Churchill en Pleven Het is ons uit ervaring bekend, dat aan de Nijmeegse Universiteit zo vaak het verwijt gemaakt wordt, dat zij haar licht te zeer onder de ko- renmaat stelt, zo vaak het voor het ka tholieke volksdeel in maatschappelijk of politiek opzicht van belang is dat dit licht zo duidelijk mogelijk zou schijnen. Dat is al een heel oud verwijt. En het is in zoverre terecht oud als het de laatste tijd hoe langer hoe minder ge rechtvaardigd schijnt. Om deze laatste constatering te bekrachtigen moge het voldoende zijn er beknoptheidshalve slechts op te wijzen, dat o.a. ook de pro fessoren F. Duynstee en G. Groeneveld hoogleraar zijn aan de R.K. Universi teit. Nog meer namen zouden in dit verband te noemen zijn, maar daar aan wagen wij ons liever niet, omdat wij dan de schijn op ons zouden laden van te streven naar een limitatieve op somming en dat bergt het gevaar in zich van te weinig of juist te veel of misschien wel de verkeerde namen te noemen. Buiten mededinging willen wij in ieder geval houden de namen van hen, die werden geroepen tot een soms herhaalde travesti met betrekking tot ministergewaad en hoogleraarstoga. Op de jl. Zaterdag gehouden Partij- ipd^-vergadering van de K.V.P. is in J geval gebleken, dat nu ook een in voortreffelijke zin des woords „ge woon hoogleraar, wiens naam tot nog lX }n}S of niet werd gehoord bij de behandeling van practiSch-maatschap- peiijke, d.w.z. politieke, vraagstukken, alleszins genegen en in staat was tot het doen galden van zijn critisch in zicht ook in deze problemen. Zoals men in ons blad heeft kunnen lezen was het de hoogleraar Jurgens, aan wiens scherpzinnige tussenkomst het te danken was ast net "lijkbaar wat slor- dig in elkaar getimmerde ontwerp Staatkundig Program der k.V P op nieuw op de helling moest worden ge zet. Zoals bleek uit het verslag van on ze parlementaire redacteur heeft prof. Jurgens zich geen bits kritikaster ge toond, maar eerder een vaderlijk raad gever, die even van zijn katheder was afgestapt om het huiswerk van een groepje goedwillende leerlingen te ver beteren. Zijn vriendelijkheid was even wel ook ditmaal van zulk een tot haar eigen domein beperkte aard, dat hij jn zakelijk opzicht g'een krimp wilde ge ven en mèt het debat de zaak zelf won. Alvorens hij begon te spreken heeft hij gezegd niet de woordvoerder te willen zijn van wat men de „groep. Duynstee" zou kunnen noemen; hij wilde ook niet beschouwd worden als een soort officiële vertegenwoordiger der R.K. Universiteit (daartoe ontbraken ook inderdaad de nodige voorwaarden), maar wel bleek ten duidelijkste, dat hetgeen hij zei de vrucht was van inter-collegiaal Nijmeegs overleg. Door deze laatste om standigheid kreeg zijn woord een bre der zij het geen dieper gezag dan waarop het uit eigen zakelijke ver diensten reeds aanspraak mocht maken. In diezelfde omstandigheid is naar ons oordeel een vreugdevol teken gelegen van een tot medespreken en medehan- delen bereide gezindheid van de kant der Nijmeegse Universiteit, welker taak het is geen ongenaakbaar „bolwerk" te zijn van katholieke cultuur en weten schap, maar een midden in de maatschap pij gelegen intellectueel centrum, dat zijn vensters wagenwijd geopend houdt op de maatschappij daarbuiten. En voor de K.V.P. kan het alleen maar heilzaam zijn, dat een welwillende, niet op scheuring gerichte, maar daarom niet minder krachtige critiek haar juist van- Uit die hoek niet wordt gespaard. Het Zal haar behoeden voor wat men zou kunnen noemen een „zich gemakzuchtig Vergalopperen" en een offeren aan de ■tvaan van de dag. Moge dé objectieve stem van Nijmegen, vrij van partijdige op klein belang gerichte, kortzichtig heid, vaker worden gehoord in het po litieke debat. De K.V.P. kan er alleen ®kaar wel bij varen. hadden een kort, vertrouwelijk onder houd alvorens Eden, Schuman en advi seurs zich bij hen voegden. Vandaag ook zal Eden een onderhoud hebben met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken. Dit werd te Lon den bevestigd. Naar Reuter in diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad verneemt, heeft Churchill de Franse staatslieden de verzekering gegeven, dat Engeland zich evenals Frankrijk zai verzetten tegen iedere poging der V. S. om een West- Duitse defensiebijdrage direct te kop pelen aan het Atlantische verdrag. Churchill en Eden hebben verklaard, dat, hoewel hun land geen bijdrage zal kunnen leveren voor een Europees le ger, zij het denkbeeld om een derge lijke strijdmacht op basis van het plan- Pleven op te richten volledig steunden. Engeland zou niet graag zien, dat het Belgische voorstel voor het gezagsor gaan met minder macht voor een der gelijk leger zou worden aangenomen. De vraag, welke politiek de V.N. in Korea zullen volgen, indien het onmo gelijk zou blijken tot een wapenstil- standsovereenkomst met de communis ten te komen, zou naast het Europees leger een der belangrijkste punten van bespreking uitmaken. Functionarissen van de V.N. heb ben vandaag verklaard, dat Chur chill een uitnodiging van Trygve Lie om een plenaire vergadering van de Assemblee der V.N. toe te spreken heeft afgewezen. IIIIMIIMIIIIIIIIIItlllHIIMIMOIIIIIMIIIinitlllOIOMMOIIIimilll Een dertigtal arbeiders uit Etten-Leur en St. Willebrord, dat te Rilland Bath in Zeeland bij DUW-objecten te werk was gesteld, is in „wilde staking" gegaan. De arbeiders menen, dat de uurlonen daar tè laag zijn. Zjj merken op, dat zij niet aan een toereikend weekloon kun nen komen, terwijl op Brabantse DUW- objecten, naar zij zeggen, belangrijk ho gere lonen worden uitgekeerd. De sta king was afgeraden door de Kath. Ar beidersbeweging in het bisdom Breda. Onderhandelingen tussen de DUW en de landarbeidersbond „St. Deusdedit" hebben er toe geleid, dat de stakers schriftelijk kunnen verzoeken opnieuw op het werk te worden toegelaten. Als dit gebeurd zal zijn, zal de kwestie van het loon nader worden bekeken. Gedu rende de staking verbeuren de werklo zen hun recht op elke uitkering. De communistische onderhandelaars hebben vandaag aan de onderhandelaars van de V.N. een lijst ter hand gesteld, die de namen bevat van 3.100 A,meri- kaanse militairen, 7000 Zuid-Koreanen en iets meer dan 1000 militairen van andere naties, die zich momenteel in communistische krijgsgevangenschap be vinden. De lijst, die de geallieerden de comunisten ter hand stelden, bevatte 132.474 namen van Chinese en Noord - Koreaanse gevangenen in geallieerde handen. Op de door dc Noordelijken ingedien de lijst van krijgsgevangenen bevindt zich de naam van éénNederlander. De lijsten worden per straalvliegtuig naar Tokio gebracht, naar nationaliteiten gerangschikt en dan gepubliceerd. De lijst van 11.000 namen, die de com munisten de geallieerden ter hand stel den, is erbarmelijk klein, wanneer men bedenkt, dat ongeveer 100.000 man ge allieerde troepen als vermist zijn gerap porteerd. Onder de namen, die van commu nistische zijde werden opgegeven, bevond zich die van generaal-majoor William F Dean en van de fotograaf van A.P. Frank Noel. De communistische gegevens waren bijgewerkt tot eind November 1951. Sedertdien zijn weinig gevangenen meer gemaakt. Het cijfer, dat de V.N. ver strekten, was bijgewerkt tot en met 13 December van dit jaar. Het feit, dat de communisten het Rode Kruis geen toestemming hadden verleend om de krijgsgevangenenkam pen te bezoeken, werd door de geallieer den reeds als een kwaad teken be schouwd. De Douglas-vtiegtuigfabrieken in Calif ornië hebben een nieuwe reddingboot vervaardigd. Zij ziet er uit als een torpedo en heeft, voor zij evenals een torpedo wordt afgeschoten, bij een lerigte van meer dan zes meter, een middellijn van 53 c.m. In de aluminium cylinder zitten een vlot van 6.5 bij 2.5 meter, een' viercylinder binnenboordmotor, een radio-ont- vanginstall&tie voor automatische besturing, voor 500 km. brandstof, een gecombineerd ontvang-zendapparaat, mond voorraad en wat er verder nodig is om acht personen gedurende vijf dagen in het leven te houden. Het vlot kan radio grafisch worden bestuurd vanuit het vliegtuig of schip, dot het te water laat. Links: De torpedovormige „verpakking* van de nieuwe reddingboot. Met behulp van laddertjes, die van boord afhangen, kunnen overlevenden in de boot klimmen (rechts). Een bejaarde inwoner van Victoria is voornemens zich beschikbaar te stellen voor een operatie in Nederland, waarbij zijn hart wordt vervangen door een mechanisch hart. De man in kwestie, reeds grootvader, heeft een document getekend, waarin hjj de Nederlandse hoogleraar, prof. dr. i. Jongbloed uit Utrecht, bij voorbaat ontheft van de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de operatie. De man heeft om geheimhouding van zijn naam verzocht om zich tegen even tuele protesten tegen de operatie te vrij- SBg«S De ambtenaar van de politierechtbank in New York kon zijn ogen, met en zon der bril, nauwelijks geloven. Van de transportonderneming Harris Express Cy. uit Noord-Carolina ontving hij een cheque, groot 4740 dotier, waarmededeze firma de 467 verkeersboeten tegelijk betaalde, die haar vrachtwagens sedert April wegens verboden parkeren in New York hodden opgelopen. De regering is, zoals wij reeds in een groot gedeelte van onze vorige oplaag konden mededelen, overgegaan tot de samenstelling van een nieuwe lijst van voor ambtenaren verboden verenigin gen. Deze lijst omvat: De Communisti sche Partij Nederland, de Arbeiders bond voor Cultuur, het Algemeen Ne derlands Jeugd Verbond, de Nederland se Vrouwen Beweging, de Eenheids- vakcentrale en dc daarbij aangesloten bedrijfsbonden. De regering heeft bovendien besloten de colleges van Gedeputeerde Staten en de colleges van B. en W. in overweging te geven de plaatselijke verordeningen in dezen met het Rijksambtenarenregle ment in overeenstemming te brehgen. Bij algemene maatregel van bestuur zal mogelijk worden gemaakt, dat de la gere organen ook het advies kunnen inwinnen van de commissie inzake ont slag van politiek onbetrouwbare ambte naren, welke commissie door de rege ring moet worden gehoord alvorens tot een ontslag mag worden overgegaan. De in 1938 afgekondigde lijst van ver boden verenigingen is, gelijk bekend, in 1949 ingetrokken. Dr. Drees heeft in een ministeriële beschikking verklaard, dat de genoemde verenigingen om de doeleinden, welke zij nastreven, of de middelen, welke zU aanwenden, de behoorlijke vervulling door de ambtenaar in 's Rijks dienst van zijn plicht als zodanig kunnen in gevaar brengen of schaden. (Het algemeen Rijksambtenarenregle ment bepaalt in art. 97b, dat een amb tenaar eervol kan worden ontslagen, indien naar het oordeel van het gezag, dat tot het verlenen van het ontslag bevoegd is, uit zijn gedragingen een zo danige gezindheid blijkt, dat geen vol doende waarborg aanwezig is, dat hij zijn plicht onder alle omstandigheden getrouwelijk zal volbrengen. Is een ambtenaar lid van een vereniging, wel ke door de regering geplaatst is op een lijst van verboden verenigingen, dan kan daaruit worden afgeleid, dat een gedraging aanwezig is, welke tot voor noemd ontslag kan leiden). In verband met. berichten over de aan houding op Curasao van een Haagse tandarts die feeds enige tijd voortvluch tig was en wordt verdacht van valsheid in geschrifte bij een oorlogsschade- vergoedings-eis in Nederland, verneemt het A.N.P. te Willemstad, dat de man tot de bemanning behoorde van een Noors schip, dat de haven van Curasao aandeed. Daar de havenpolitie het merk waardig vond, dat een Nederlansde tand arts deel uitmaakte van de bemanning, stelde zij een onderzoek in met het ge volg, dat door de Nederlandse politie zijn aanhouding werd verzocht. Daarop is hij met het eerste schip van de K.N.S.M. naar Nederland gebracht. Het egoïsme straft zichzelf. waren. Naar verluidt is hij de eerste peisoon die zich voor een dergelijke experimentele operatie heeft aangebo den. proeven, die de prof. heeft ver richt, hebben, na de demonstratie on langs te Parijs, waarover wij hebben bericht, sterk de aandacht getrokken. Volgens de bepalingen var, het opge maakte contract zal de inwoner van Victoria gedurende een periode van twee jaar alle onkosten vergoed krijgen wanneer hij de operatie overleeft. Het contract bevat tevens bepalingen voor ziekenhuisverpleging, ingeval de man blijvend invalide zou worden. „Er is geen reden om te veronder stellen dat «ik dit niet zal overleven", moet hij gOTegd hebben. Het bovenstaande bericht van United Press uit Victoria in Brits Columbia (Canada) wordt aangevuld door een mededeling van Reuter, dat de man zich reeds voor zijn vertrek naar Utrecht gereed maakte. Voorlopig evenwel schijnt het plan van de man eenzijdig te zijn, want prof. Jongbloed in Utrecht heeft nadrukke lijk verklaard nergens van te weten. De Rotterdamse wethouder van Financiën en voor het Havenbedrijf, de heer J- v. Tilburg, heeft zich tijdens de begrotingsdebattcn in de Rotterdamse raadsver gadering van gisteravond op felle wijze gekant tegen een tot stand komen van het Moerdijkkanaal, dat hij de alles overheersende bedreiging van de Rotter damse welvaart noemde. De Nederlandse regering heeft hij een ontbreken van beleid verweten, waarover hij zich zeer verontwaardigd toonde. „Als men nu denkt", aldus de wethouder, „dat wij ons rustig in een hoekje laten drukken en ons maar als Joris Goedbloed alles laten welgevallen, dan vergist men zich. Rotterdam zal pal staan en bij iedere gelegenheid weer de Rotterdamse haven- belangen verdedigen". in het daglicht gesteld. „Wij prijzen ten zeerste de bekwaamheid van de Neder landse commissieleden die dit hebben bereikt", aldus de wethouder, „want hoe een toegevensgezinde Nederlandse regering hierna nog zal trachten te on derhandelen. zij-zal zakelijk nooit meer een houdbaar standpunt kunnen inne men, wanneer zij bij deze onderhan delingen tot een in haar ogen aanvaard baar compromis komt. Waar het juri disch standpunt uit de discussie is geëli mineerd, zal hoogstens een politieke wenselijkheid als uitgangspunt kunnen dienen". Hoezeer de hele gang van zaken met betrekking tot de kwestie rond het Moerdijkkanaal het Rotterdamse ge meentebestuur hoog zit, bleek wel uit de dreiging die de wethouder uitsprak: „Kan het zonder vechttarieven of pre mies voor het Belgische industriële ver keer, des te beter, maar moet bet an ders, omdat de regering ons in de steek laat, dan zal het ook anders. Laat men zich hierover in Den Haag, Antwerpen en in Brussel generlei illusies maken". In de aanvang van zijn rede, die, ge zien het stadium waarin de affaire zich op het ogenblik bevindt, van zeer groot belang geacht moet worden nog nooit is het Rotterdamse standpunt zo duide lijk uiteengezet herinnerde de "'eer v. Tilburg er aan hoe op 26 Februari 1951 het rapport van de Belgisch-Neder landse Commissie voor de Waterwegen werd gepubliceerd. Bij dit technisch, economisch en financieel onderzoek is de Belgische documentatie eenvoudig weggevaagd: zonder meer ondeugdelijk gebleken. Een pover groepje in wezen niets om het lijf hebbende argumenten is in zijn volle, naakte onbeduidendheid O, die nylons Een winkel in Wolver hampton, die 5000 paar van de in Engeland zo schaarse nylonkousen had aangekregen, maak te bekend, dat deze met het oog op het komende Kerstfeest, alleen aan he ren souden worden ver- kocht. Vijftienduizend mannen drongen op het vastge stelde uur de zaak bin nen wierpen vitrines om ver', deden de winkel meisjes bezwijmen en sprongen over dc toon banken om de kousen te pakken te krijgen. De po litie, 'die met versterkin gen kwam aanrukken, kreeg geen kans om de orde te herstellen, voor dat de 5000 paren com pleet waren uitverkocht. Terwijl het leger koop lustigen aftrok, zei de chef. nog wat wit om zijn neus, een dergelijke toe loop niet verwacht te hebben. Een taaie Een week geleden kwam de 30-jarige Hob day uit Sicdcup onder een bulldozer, die hem in de grond drukte. In het Qu'een Mary's zieken huis constateerden de artsen tot hun verwon dering, dat de man niets gebroken had en binnen kort weer op de been zou zi.jn. Hobday bestuurde de bulldozer zelf. Door een enorme schok werd hij uit de cabine geslingerd en kwam voor de •ma chine terecht. Deze reed over hem heen en velde vervolgens een 2.40 M. hope stenen muur. De bodem ter plaatse was vrij zacht. De afdruk van Hobday's lichaam bleef erin achter, toen men hem uit zijn benar de positie had bevrijd. Stakende klokkenluiders Negen klokkenluiders uit Swan Wick zijn in staking gegaan, omdat de dominee van St. Andrews hun had aangezegd, dat zij na het luiden de kerk dienst moesten bijwonen. ,.Er zijn wel kerkgan gers onder ons, maar wij willen niet verplicht wor den de dienst bij te wo nen. Wij luiden niet meer vóór de dominee ons zijn verontschuldiging aan biedt", zeiden de klok kenluiders. De dominee op zijn beurt zei: „Het luiden van de klokken is een gods dienstige handeling en het lijkt me helemaal niet in orde, als de klokken luiders niet naar de kerk gaan." Hij deelde mede, dat hij naar andere luiders uit ziet, want de klokken van St. Andrews zullen toch op Kerstmis niet mogen zwijgen. Brutaal Veertien dagen, nadat Ted Sieler uit Oklahoma door inbrekers van 600 dollar beroofd was, kreeg hij een rekening voor de inbrekerswerktuigen, die de politie naast zijn safe gevonden had. De inbre kers hadden bij de zaak, waar zij de werktuigen kochten, Sieler's naam opgegeven. Geluk bij een ongeluk Een 17-jarige studente uit Marseille verloor 1000 francs, die zij juist van haar moeder had gekre gen. In wanhoop kocht zij voor haar laatste 200 francs een lot in de na tionale loterij. Een paar dagen later vernam zij dat zij 2.399.000 francs had gewonnen. Indien men nu in Nederland niet ver der ziet dan de tegenwoordige moei lijkheden, zo betoogde de heer v. Til burg, dan toont men de neiging om te wijken voor de Belgische desiderata en komt men tot een compromis als door minister v. d. Brink aanvaard: „geen Benelux zonder kanaal en geen kanaal zonder Benelux". Rotterdam heeft begrip voor de te genwoordige moeilijkheden in de eco- nomisch-financiële verhouding met België. De houding van de Nederland se regering noemde de wethouder ech ter kortzichtpolitiek. Een eenmaal gegraven kanaal wordt nooit meer dichtgegooid en dit zal een onherstel bare fout betekenen waarop men nooit meer zal kunnen terugkomen. In een langzichtpolitiek is een kanaal niet belangrijk omdat het geen nieuw ver keer schept. Wel is het uiterst nade lig voor Rotterdam. Er pakken zich dus donkere wolken samen boven Rotterdam, zo ging "wet houder v. Tilburg verder. Ook in ander opzicht wordt Rotterdam bedreigd. Bel gië heeft het bestaan reeds in September 1946 zonder enig voorafgaand overleg weer over te gaan tot het kosteloos sle pen van Antwerpen naar Dordrecht en in November 1949 tot de heffing van Rijnvaartpremies, zich bij dit laatste be roepende op de geest van het bekende verdrag van April 1939. „De alom be kende handelwijze van een niet ge waardeerde tegenpartij", noemde de wethouder dit, „het fait accompli", maar voor een Beneluxpartner volkomen on aanvaardbaar, immers ingegeven door eigenbelang, door gebrek aan begrip voor de belangen van de bevriende partner. Ook de houding van België ten aanzien van de uitvoerpremies wijst in dezelfde richting. Iedere werkelijke Be- neluxgeest ontbreekt daar en van Ne derland verwacht men dit nu juist wel. Toen de verhoging van de Rijnvaartpre mies dreigde, heeft België zich onder aandrang van de Nederlandse regering tot onderhandelen laten verleiden. Ken nelijk heeft men zich daar aanvankelijk gesteld op het standpunt: dit mogen wij unilateraal ,doen. En zonder enig overleg met de betrokken Nederlandse havens is de Nederlandse regering gaan onderhandelen. „Iedere mededeling waaruit ook maar iets van het tegendeel zou kunnen blij ken wordt door ons college als onjuist gekwalificeerd", aldus de Rotterdamse wethouder. Ook de Staten-Generaal zijn onjuist voorgelicht: van enig overleg is geen sprake geweest, laat staan van sys tematisch overleg. Thans, nu het spant, heeft men geen tijd tot voorafgaand overleg! Antwerpen heeft niet opgehou den in Brussel te klagen, maar de Neder landse ministers, kennende het bijzon dere zwak van zekere Belgische landsbe stuurders voor Antwerpen, vergeten op het kritieke ogenblik het meest voor de hand liggende: namelijk Rotterdam, de grote concurrent, die het gelag moet betalen, te horen. Wanneer de vraag gesteld zou worden, zo betoogde de heer v. Tilburg tenslot te, of het Rotterdamse stadsbestuur, door de regering kennelijk in de steek gela ten, zelf handelend kan optreden, kan dit uiteraard alleen betekenen, dat men de bij het bedrijfsleven ergernis wekkende discriminatie van Belgische zijde met gelijke munt betaalt. Burgemeester Oud bevestigde, dat er behoefte is aan een goede verstand houding in het raam van een goed werkende Benelux, doch hierbij kan de liefde niet van één kant komen. Men mag de ene haven niet boven de andere stellen, vooral Antwerpen niet, waar geenszins van een noodlijdende haven gesproken kan worden. Spr. vroeg rug- gegraat van onze regering. Rotterdam zai zich zeker niet als „Lamme Goed zak" gedragen. Heeft de Nederlandse regering we! voldoende oog gehad, zo vroeg spr. zich ar, voor de nationale belangen, welke door Nederlands eerste haven worden gediend. Men kan niet zeggen, dat deze kwestie slechts het plaatselijke belang van Rotterdam is. want het Rotterdam se belang zag mr. Oud tevens als een nationaal belang. Het Kerstfeest wordt door de wereld heen op de meest verschillende manieren gevierd. Soms alleen maar werelds, soms strikt religieus, meestal op beide manieren in enigerlei verhouding. Bovenstaande foto geeft een beeld van de openbare kerstviering in New York. Zij is genomen in wat men het „centrum van Kerstvermaak" pleegt te noemen. De kerstboom op de voorgrond is 82 voet hoog: de „kerstfonteinen" links en rechts geven een zacht-blauw licht: door één druk op de knop worden 7.500 lichten -f 500 lampions ontstoken. Indrukwekkende getallen, maar zal dM geest er niet onder lijden. In een chemische fabriek aan de Nieu we Uilenburgerstraat in Amsterdam is gistermiddag een ernstig ongeluk ge beurd.. Een ketel, waarin zich hixachoo-gas bevond, was gebarsten. Een 24-jarige chef begaf zich, voorzien van een gasmasker en met een touw om het middel, in de ketel om de schade op te nemen. De eerste twee malen verbleef hij zeven minuten in de ketel. De derde maal, dat hij in de ketel ging deed hij het touw af. Na korte tijd bemerkte een toezicht houdende arbeider, dat de man niet meer bewoog. Twee arbeiders haalden hem uit de ketel, maar hij bleek reeds te zijn overleden. De beide arbeiders ge raakten zelf ook buiten bewustzijn en moesten naar het Wilhelmina-gasthuis worden vervoerd. De coöp. vlasfabriek „Dinteloord", die zoals bekend, vorige week door brand werd geteisterd, heeft aan 87 arbeiders ontslag aangezegd. Als reden voor het ontslag wordt „force majeure" opgegeven. De zwingel- en de lokkenafdeling ko men namelijk stil te liggen bij gebrek aan grondstoffen. De arbeiders is aan gezegd. dat zij vermoedelijk in Februari weer in dienst genomen zullen kunnen worden. Bij een autobotsing nabij de Moerdijk- verkeersbrug is de 21-jarige liftende militair Ton Grupping uit Overveen om het leven gekomen. De chauffeur van de auto, waarin zich dr. Drees bevond, kon op het laatste ogenblik een tweede aanrijding voorkomen. Bij dit ongeval werd de 20-jarige soldaat S. de Vries uit Haarlem ernstig gewond. A.P. meldt uit Djakarta, dat de Indo nesische regering het protest van de Ne derlandse regering inzake de inbeslag neming van Nederlandse wapens, be stemd voor N.-Guinea, zal afwijzen, om dat Indonesië West-Nieuw-Guinea be schouwt als Indonesisch grondgebied. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten voor elke in Nederland bemachtigde en bij de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen ingeleverde muskusrat aan de inzender een vergoeding uit 's Rijks kas toe te zullen kennen van ƒ5. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Op de meeste plaatsen mist en hier en daar enige motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid- West. In het Zuid-Oosten van het land vannacht en morgenochtend lichte vorst, elders weinig verande ring van temperatuur. Zon. 8.44—16.29 Maan: 22.46—12.04 Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1