Triest maar noodzakelijk Minister Van den Brink beziet econ. ontwikkeling NIEUWE CREDIETYORMEN VOOR DE MIDDENSTAND Roofoverval in Indonesië Tijdens Kerstdagen geen frontdienst voor de Nederlanders Goede Overeenstemming over politieke richtlijnen voor Korea Tussen neus en lippen kameraadschap met de Zuid-Koreanen Spionnage voor Amerika Rusland geeft 2 schepen terug Tot hoofd en hart Christiansen in vrijheid gesteld Amerika wacht nog op 698 andere Nederlander gedood OVERSTE EEKHOUT OVER SITUATIE OP KOREA PAUS DRAAGT DE NACHTMIS OP Weer inval in een Haagse speelclub Extra treinen voor en na Kerstmis Amerikaanse bisschop in China gearresteerd WOENSDAG 19 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25256 Twee Russen ter dood gebracht Gortzak wil vragen stellen 4 DOOR COMMUNISTEN VERSTREKTE LIJSTEN BIEDEN WEINIG HOUVAST Uitzending vanuit de Mathilde-kapel NAAM NEDERLANDSE KRIJGSGEVANGENE Dertig personen in arrest 8 Chinese priesters en een broeder onder huisarrest Een verzoek van onze bezorgers aan onze week-abonné's PELSGEVQERDE JEKKERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARtEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie* 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphhisstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor Machten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drv H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milKmeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per weel^ f 132 per maand, 1 5.45 per kwartaal. XJ^en beschikking van de Regering, h zoals Maandag j.l. in de Staats- courant is verschenen, waarbij aan medeburgers die de functie van Rijks ambtenaar uitoefenen wordt verboden lid te zijn van de Communistische Par tij Nederland, de E.V.C. en nog enke le communistische mantelorganisaties, heeft iets triests. Het betekent, dat er ergens in ons volk een rotte plek is, die moet worden verwijderd en des noods door chirurgisch ingrijpen moet worden weggesneden. Het is zeker in een democratisch land als Nederland een ultimum remedium, een laatste middel, waartoe men niet gemakkelijk overgaat. Maar zeker niet minder dan in het persoonlijk leven maken in het leven van een staat zachte heelmeesters stinkende wonden. Het besluit van de Regering juichen wij derhalve toe, hoewel het ons leed doet. dat het besluit genomen móést worden. Inderdaad mag en kan geen Staat dulden, dat zijn eigen ambtenaren het bestaan van die Staat ondermijnen. Als de Staat bovendien weet. dat mo gelijk in de ure des gevaars hij op deze ambtenaren als zuilen, waarop het staatsgebouw rust. niet zijn volle ver trouwen kan stellen, omdat hun poli tieke gezindheid de plichtsbetrachting in de weg staat, dan kan en mag een regering, die zichzelf respecteert en het volk moet beschermen, niet anders han delen. Het lijkt ons echter gewenst, dat men niet na dit besluit in grote ge moedsrust de armen samenvouwt en de rest bijvoorbeeld aan de weinig zeggen de al of niet gegeven ondertekening van een of ander formulier overlaat. Het komt ons voor, helaas door de er varing geleerd, dat men er goed aan zal doen dieper te speuren naar de oorzaak van deze wondeplek. Het is goed en noodzakelijk dat men de amb tenaren die onbetrouwbaar blijken, verbiedt verder hun functie uit te oefe nen. Maar wij zijn er niet zeker van, dat men met dit besluit het kwaad wegneemt. Zéker, met name ook kleine ambtenaren kunnen ondermijnend werk verrichten, maar hun zieke en ver keerde mentaliteit zal doorgaans oor spronkelijk met aan hun eigen geest zijn ontsproten. Het grote gevaar zien wij in sommige milieu's, welke men tegenwoordig zo graag onder de intelligentia rangschikt. Daar wordt het ondermijnende werk verricht en daar schijnen democratische regeringen geen vat op te krijgen. Mis schien ook willen of durven zij het niet. Ook hierin kan voor ons land 1940 een les geweest zijn, evenals 1948 voor Tsje- cho-Slowakije met zijn Fierlinger's in onze na-oorlogse tijd een les kan zijn. Niet de kleine N.S.B.'ers waren in 1940 het grote gevaar. Maar talrijke intellec tuele kopstukken ook in hoogste ambtenarenkringen. professoren, rech ters, economen en bankiers stonden gereed om Seyss-Inquart met open ar men te ontvangen en de Nazi's hun steun te verlenen. Dit was in de oorlogsjaren het grote gevaar. Weliswaar waren er velen, die bij het kerend getij der oorlogskansen even gemakkelijk hun jasje nog eens omkeerden, maar het Nederlandse volk' zag in 1940 tot zijn grote desillusie en verbijstering, dat niet alleen de beken de N.S.B.'ers met gekruiste armen de bezetter ontvingen, maar dat ook zovelen uit dc hoogste intellectuele kringen op dit beslissend moment onbetrouwbaar bleken. Hun mentaliteit had al lang niet gedeugd. Geestelijk waren zij het al lang met het nationaal-soeialisme eens geweest, geestelijk hadden zij de strijd reeds lang voor zich zelf uitge vochten en wie weet hoevelen met hün mentaliteit reeds in verwarring ge bracht. Wij menen ditzelfde ook nu te be speuren. Niet een Gortzak, een Paul de Groot, niet een onbete kenend ambtenaar vormen het grootste gevaar. met een Gortzak en Paul de Groot zou Moskou, als het ooit zover kwam, in de kortst mogelijke tijd zelf wel afrekenen, maar sommige intel lectuelen, sommige professoren, letter kundigen, economen en financiële ex perts vormen hèt grote gevaar. Nü reeds, omdat zij over vele onnozelen zo'n groot geestelijk overwicht hebben. Wij begrijpen, dat het voor ern rege ling uiterst moeilijk is hier drastisch in te grijpen, doch van de andere kant zou zij, naar wij menen, in haar plicht te kort schieten, als zij ook deze plekken niet grondig, zonder aanzien des per- soons. onder handen nam. Er is nog een derde punt. waarop wij zouden willen wijzen. Wij menen name lijk dat naen verkeerdelijk handelt, als men meent het communistisch gevaar te kunnen bestrijden door de communis ten de wind uit de zeilen te nemen door middel van uitsluitend economische en financiële maatregelen ten gunste van de arbeiders, hoezeer een materiële welstand ook noodzakelijk js gen ideo logie en zeker de communistische bestrijdt men met alleen bijvoor beeld met hogere weeklonen. Het Nederlandse volk en Ook de andere volken van West-Europa moeten g e e s- t e 1 ij k weerbaar zlin engemaakt worden tegen deze verderfelijke ideo logie. In wezen lijkt ons dit niet mo gelijk zonder de hechte basis van de godsdienst. Daarom zien wij tjie volken, waar de godsdienst verslapt is en waar de regeringsleiders atheïstisch zijn of slechts met wat vage humanis tische theorieën rondlopen, het eerst bezwijken, wanneer de communistische ideologie hen overrompelt. Natuurlijk willen wij hiermede niet betogen, dat men maar niet moet bewapenen en zich ook lichamelijk zo sterk mogelijk weerbaar maken, maar hoofdzaak is en blijft het geestelijke anker. Wanneer de tanks gaan komen, is meestal de ideologische strijd al gestre den. Door ieder persoonlijk. Staat een volk godsdienstig en moreel sterk, dan kunnen die tanks misschien een korte tijd de schijn wekken van een over winning. maar zij zullen het ook in deze tijd van de atoombommen moe ten afleggen tegen de geestelijke wa pens. Een regering, die deze geestelijke weerbaarheid verwaarloost, zal met haar stalen wapens haar doel niet be reiken. Ook al zouden al onze arbeiders hoge lonen verdienen en ook a] zouden ze allen een auto bezitten, dan nóg zou er onder velen ontevredenheid zijn. omdat ze nu wel bijv. een Ford, maar geen Buick of Cadillac zouden bezit ten. En weer zouden er daarom velen naar het communisme overlopen, thans- omdat ze slechts een Ford hadden. Mogen deze enkele gedachten er toe leiden, dat men niet mene. dat door de Jongste beschikking ten aanzien van de Rijksambtenaren het kwaad van het communisme wordt overwonnen. Het js een eerste stap. maar zeker niet de belangrijkste. Men vergete daarbij de fes van 1940 niet! WEER VRIJE INVOER VAN KOLEN EN STAAL Feitelijk hadden wij, journalisten, gisteravond in de Tweede Kamer beneden moeten zitten en de Kamerleden boven. Want wat minister v. d. Brink voor de verandering eens deed, was veel minder een debat voeren dan wei een pers conferentie geven. Wat een nieuws vertelde de minister, en welk een geween en gekners der tanden moeten er vandaag heersen bij de verslaggevers, die al die nieuwtjes in de vorm van primeurs voor hun eigen kranten alléén gemist hebben. Hij betoogde, dat onder de huidige omstandigheden een inkrimping der nationale bestedingen nodig is. Voorts, dat een zo vrjj mogelijk internationaal handelsverkeer voordelig voor Nederland is. Het staal voor hem vast, dat een globale beïnvloeding van het economische leven verre te verkiezen is boven ge detailleerd overheidsingrijpen. Er is geen reden tot optimisme. Daarom heeft de regering het libe ralisatie-percentage teruggebracht tot 60. Het lijkt de regering juist de invoer vdn kolen en staal weder te liberaliseren. Deze uitbreiding van liberalisatie kan ons zeker niet schaden. Het li beralisatiepercentage zal dan zeer binnenkort op 71 komen. Het is niet de bedoeling het per 1 Januari weer op 75 te brengen. Handhaving op 71 zal 1 Maart opnieuw worden bezien volgens het voornemen der regering. De maatregelen van Engeland tot in voerbeperking besprekend zegt spr., dat Engeland deze vrij vroeg heeft genomen. De Engelse handelwijze kan z.i. moeilijk worden veroordeeld. Toch verheelt hij zich niet.' dat de wijze waarop de Engel se maatregelen zijn genomen, niet in elk opzicht kan worden bewonderd. Volgens radio-Moskou zijn twee Rus sen die boven Russisch gebied uit een Amerikaans vliegtuig sprongen, wegens spionnage ter dood gebracht. Hun namen werden opgegeven als A. I. Osmanof en I. K. Sarantsef. Het vonnis werd met de kogel voltrokken. Osmanof en Sarantsef hadden gezegd door de Amerikaanse geheime dienst in West-Duitsland gerecruteerd te zijn in kampen voor verplaatste personen. Zij ontvingen een speciale oefening in to pografie, parachutespringen, het ge bruik van wapens, spionnage en andere zaken. Zij waren via Griekenland naar de Moldavische republiek, tussen Roeme nië en de Oekraine, gevlogen; Na het volbrengen van hun opdracht hadden zij zich naar Kars, een Turkse plaats aan de Armeense grens moeten bege ven. Twee Amerikaanse ijsbrekers, de „Northwind" en de „Westwind", die krachtens de leen- en pachtovereen komst in de oorlog aan de Sovjet-Unie zijn uitgeleend, zijn in Bremerhaven aan gekomen waar zij door de Sovjet-Unie aan de V.S. zullen worden teruggegeven. Rusland heeft tijdens de oorlog op grond van de leen- en pachtovereen komst in totaal over 700 Amerikaanse schepen de beschikking gekregen. De twee ijsbrekers, elk 6.500 ton groot, zijn de eerste schepen die aan Amerika wor den teruggegeven. Spr. verklaart, dat het betalingsbalans tekort de 500 millioen niet zal over schrijden en daar zelfs onder zal blijven, terwijl de hulp van Amerika eveneens 500 millioen zal bedragen tegen 1.375 millioen een jaar geleden. Getracht wordt het consumptieniveau te verlagen. Inkrimping van de binnen landse afzet moet vervangen worden door export. De productie is hoger ge weest dan in het program was voorzien. De investeringen echter vertonen een achterstand. De uitbreiding van de industriële ap paratuur voltrekt zieh volgens de doel stelling van het industrialisatie-schema. Het plan-bureau schatte een daling van 5 pet. De daling van de investeringen in de uitbreiding van voorraden is zeer groot. Het Plan-bureau taxeert, dat dez^ 'teruggaan van ƒ1.300 millioen in 1950 tot 700 millioen in 1951. De minister is van oordeel, dat de industrialisatiepo- litiek met kracht zal moeten worden voortgezet. Spr. deelt mede, dat met Amerikaanse autoriteiten besprekingen zijn gevoerd over een industriegarantiefonds. Deze hebben tot overeenstemming geleid. Af gesproken is, dat Amerika tegen het be steden van 100 millioen voor de vor ming van een industrie-garantiefonds geen bezwaar zal maken. De nodige wet telijke voorzieningen zullen aan de Ka mer worden voorgelegd en dan kan over deze zaak nader worden gesproken. De bedoeling is in 1952 in ons land voor 10 millioen te boren uitsluitend naar aardgas. Spr. verklaart vervolgens, dat het van groot belang is, dat de economische poli tiek zich richt op stimulering van de ex port. De export zal zich vooral moeten richten naar overzeese landen. O.m merkt spr. op, dat het volume van de export naar Indonesië in 1951 groter is geweest dan in 1938. Het heeft spr. verheugd, dat men het belang der samenwerking in Benelux- verband inziet. Het is nodig door hechte aaneensluiting zoveel mogelijk invloed te kunnen uitoefenen. Het ligt in de be doeling te komen tot een parlementair orgaan in Beneluxverband. Wellicht zou de S.E.R. in dezen ook werkzaam kun nen zijn. O.m. deelt spr. mede, dat met België is overeengekomen, dat een exportbelas ting van ten hoogste één pet zal wor den geheven. Ten aanzien van het krantenpapier zegt spr., dat maatregelen zullen moeten betreffen dagbladen, nieuws bladen en tijdschriften. Met Van Gelder heeft hij een bespreking ge had en mogelijkheden zijn onder ogen gezien van bijmengen van oud papier, de dikte en de grootte. De besprekingen hebben weinig resul taat gehad. In Canada zou men thans niet voldoende papier kunnen ko pen. Het komt spr. voor. dat in het licht der culturele voorlichting moet worden nagegaan of men tot verlaging van be lastingen, die genoemd zijn., moet over gaan. Het onderzoek dat gaande is zal zo snel mogelijk worden afgesloten. Moge lijkheden op het gebied van Economische Zaken zijn er vrijwel niet. zodat alleen maatregelen van de schatkist overblij ven. Het komt spr. voor, dat deze aan gelegenheid bij de begroting van O.. K. W. ook ter sprake kan worden gebracht. De minister deelt tenslotte mede, dat voor 125 millioen aan militaire orders in het buitenland is geplaatst, ƒ750 mil lioen voor de defensie wordt in ons land verwerkt. De minister Zonder Portefeuille, de heer Albregts, verklaart dat de midden- standsomzetten in het tweede en derde kwartaal wat zijn teruggelopen. Sinds October valt er echter een stijging te constateren. De Vestigingswet heeft een sanerende werking uitgeoefend en deze zal zich nog sterker doen gevoelen De Vesti gingswet wordt behoorlijk nageleefd na de totstandkoming van de wet economi sche delicten. O.m. deelt spr. mede, dat enige nieuwe credietvormen voor de middenstand zullen worden ingevoerd en wei betref fende bedrijfsuitrusting, vestigingscre- diet voor jonge middenstanders en finan ciering van de samenwerking van be drijven voor inkoop, reclame e.d. Uit voeringsregelingen voor deze crediet vormen zijn binnenkort te wachten. De nieuwe credieten zullen ook ver strekt kunnen worden aan handels- en vervoerbedrijven als ze levensvatbaar heid hebben. Gestreefd wordt naar zo spoedig mogelijke indiening van het wetsont werp tot regeling van het cadeaustelsel. Het zal een voorlopige regeling zijn. Bij de replieken werden tenslotte nog pleidooien gehouden voor de zorgelijke situatie van het tijdschriften- en kranten- bedrijf. Aan t begin van de avondvergadering van de Tweede Kamer gepresideerd dooi de heer Burger heeft de heer Wagenaar (CPN) verlof gevraagd vragen te stellen aan de minister-president over het be sluit der regering tot het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van bepaalde verenigingen. De Kamer zou vandaag op deze interpellatie-aanvraag beslissen. Dc enige, die thuishoort bij deze oase in de Noord-Afrikaanse u-oestijn, is de kameel. Het vliegtuig is afkomstig vit het hoge Noorden en brengt in het kader van de jaarlijkse uitwisseling vcm geschenken tussen de Amerikaanse en Noorse luchtmacht, de „Operatie Kerstboom" genaamd, kerstbomen vaar de militaire vliegbasis in Tripoli. Sergeant Kjell Finnebrather, op de kameel gezeten, levert de schenking, die de kerstvreugde onder het Amerikaanse personeel van de vliegbasis zal verhogen, af aan sergeant Cra'ig. Sinaasappels, die van Tripoli per vliegtuig naar Oslo worden gezonden, zullen daar in ontvangst worden' genomen door Kroonprins Olav. Even buiten Subang is de 23-jarige Nederlandse ondernemingsempioyé H. Eorg door onbekenden doodgeschoten. Het slachtoffer was in dienst van de P- en T. landen Hij reed op een motor fiets naar de onderneming „Tjibo" van genoemde organisatie. Men vond hem enkele kilometers buiten Subang met een schot in het hart. Zijn polshorloge was gestolen, doch de licht beschadigde motorfiets hadden de daders laten liggen. Het slachtoffer zou op Oudejaarsdag in het huwelijk treden. Anderhalf jaar ge leden kwam zijn vader door een aanslag om het leven. Van officiële Amerikaanse zijde is Dinsdagavond te Washington tegenover verslaggevers verklaard, dat zelfs het voorkomen van de naam van een ver miste Amerikaanse militair op de door de communisten verstrekte lijst van krijgsgevangenen geen waarborg is, dat de betrokkene inderdaad nog in leven is Volgens een betrouwbaar woordvoer der te Tokio, aldus meldt A.P., is waar schijnlijk een groot gedeelte van de on geveer 12.000 als vermist geboekte Ame rikanen gesneuveld. Het Britse ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat ongeveer 1850 Britten op Korea vermist worden. On geveer 650 zijn geverifieerd als gevan genen door brieven die door familiele den via China ontvangen zijn. De Zuid-Koreaanse regering heeft gisteren verklaard, dat zij weigert „in de eerlijkheid van de communisten te geloven, wanneer zij zeggen slechts 7000 Zuid-Koreaanse krijgsgevangenen te hebben, terwijl bekend' is, dat '88.000 Zuid-Koreanen vermist worden". De Zuid-Koreaanse regering heeft even eens een volledige verantwoording ge- eist van de tienduizenden Zuid-Kore aanse burgers, die als politieke gevan genen vastgehouden worden en onder wie zich 27 leden van de Nationale Ver gadering bevinden. De hoogste militaire autoriteiten der De Paus zal dit jaar de Nachtmis cele. breren iR de Matilde-kapel, aldus meldt A.P. De Nachtmis zal door de radio wor den uitgezonden. Vorig jaar droeg de Heilige Vader de Nachtmis op in de St. Pieter. nadat hij de Heilige Deur, welke bij het begin van het Heilig Jaar geopend werd,, gesloten ad. V.N. en de onderhandelaars over de wapenstilstand zijn gisteren bijeen ge weest om de toekomstige houding der geallieerden te bepalen. Generaal Ridg- way, die de besprekingen bijwoonde, deelde na afloop mede: „De militaire en diplomatieke autoriteiten zijn het met elkaar eens over de in de toekomst te volgen politieke richtlijnen." Een mens kan slechts gelukkig zijn door zichzelf te vergeten om wat groter is dan hij zelf. Leven zonder whiskey in Engeland De whiskey is welis waar nog steeds zeer schaars in Engeland, maar de Engelsen schij nen intussen toch meer geestrijk vocht tot zich te nemen dan ooit te voren. Het totaal aantal alco holisten in Engeland wordt op het ogenblik on dicht bij een half mil lioen geschal. Wel telt Frankrijk een dubbel aantal, maar toch is het een modern record voor dit Engeland, waar alles gebeurt volgens, het prin cipe der matigheid. Vit de cijfers, die de zer dagen door het Brit se ministerie van Binnen landse Zaken gepubli ceerd zijn, blijkt dat het aantal veroordelingen we gens dronkenschap in En geland en Wales in het afgelopen jaor met een derde is toegenomen. Van de 47.717 beschonkenen waren meer dan 5.000 vrouwen. Deze cijfers zijn sedert 1939 niet zo hoog geweest. De veroordelingen tve- yens dronkenschap namen gedurende de oorlog sierk af, doch begonnen in 1947 weer op te lopen en de curve is blijven stij gen. De meeste gevallen worden gemeld in de ste den, waar de meerder heid, van de 73.500 café's en restaurants met ver gunning gevestigd is. Londen is de grootste boosdoener. Het gemid deld aantal bewezen over tredingen volgens de drankwet was 21.61 per 10.000 zielen op het plat teland, maar in Londen was het 306.76. Over whiskey praat te Engelsman tegenwoordig liever maar niethet probleem is te groot. Men moet maandenlang bij de winkelier bedelen om een fles. Als de grote dag koint legt de klant er 35 shilling voor neer itt plaats van de 14 shilling, die hij in 1939 kwijt was Bovendien krijgt hij nu een onbekend merk, waarvan de kwaliteit niet kan tippen aan die van de voorcorlogse Scotch, welke een deel van het leven van de Engelsman was. De merketi van standinggaan naar het buitenland om dollars !e verdienen. Het kan hOJ wel jaren duren voordat de productie de vooroor logse cijfers bereikt en de bekende merken weer vlot verkrijgbaar zijn „Leven zonder whis key is geen leven", be weert de Engelsman. Maar temvijl hij zich er door heen worstelt, met „vervangingsmiddelen". slaagt hij er in meer te drinken dan ooit tevoren. Misdadig De 23-jarige Pietro Sab- bi uit Turijn heeft in drie minuten tijds een Ties sterke drank uitgedron ken om een weddenscnap te winnen en is tengevol ge daarvan overleden. Sabbi was met twee vrienden en reedde, dat hij binnen vijf minuten de fles zou kunnen leeg drinken. Hij deed er nog twee minuten korter over, maar viel toen dood neer. (Van een onzer verslaggevers) „Onze vrijwilligers in Korea zullen tijdens de Kerstdagen geen frontdienst be hoeven te doen, tenzij de bij mijn vertrek uit Korea bestaande plannen op het allerlaatste moment nog gewijzigd worden". Dit vertelde ons gisteravond de voormalige commandant van het Nederlandse detachement lt. kol. W. D. H. Eek- hout, bij zijn aankomst op Schiphol. De Nederlandse militairen zijn dezer dagen weliswaar uit de achterhoede meer naar het Noorden verplaatst, maar ze bevin den zich nu op een zogenaamde „tweede lijn", die toch nog altijd een mijl of veertig van het front verwijderd is. In gezelschap van overste Eekhout is ook kapitein T. de Haan uit Leeuwarden met de K.L.M.-Constellation „Friesland" in het vaderland teruggekeerd. De bei de officieren hebben ruim een jaar in Korea dienst gedaan. Overste Eekhout werd bij zijn aan komst op het platform allereerst harte lijk begroet door zijn echtgenote. Voorts waren ter begroeting aanwezig kol. J. Daniels, namens de minister van Oorlog, en ritmeester N. J. Broertjes, namens de chef van de Generale Staf. Zoals gebruikelijk is bij de terugkeer van Koreavrijwilligers, werd aan de beide militairen namens de minister van Oorlog het „Kruis voor Recht en Vrijheid" verleend. Overste Eekhout vertelde in een on derhoud met de pers, dat de legerlei ding in Korea vol lof is over de hou ding en de prestaties van het Neder landse detachement. In militaire krin gen is men algemeen van mening, dat de Fransen en Nederlanders wel tot de beste militairen van het V. N.- leger behoren. Voor een deel is dit mogelijk te verklaren uit het feit, dat de Nederlanders vrijwillig in Korea zijn, zodat men dus van hen mag verwachten, dat ze met meer bezie ling strijden dan de dienstplichtigen, waaruit de Amerikaanse legers voor een groot deel zijn samengesteld. A.F.P. meldt uit Tokio, dat de naam van de Nederlandse krijgsgevangene, voorkomende op de lijst, welke dé Noordelijken de vertegenwoordigers der V.N. hebben overhandigd, Arte Biever luidt. Proces om Mickey Maus Walt Disney te Holly wood heeft dé eigenaar van een restaurant in de buurt van Zurich een proces aangedaan. Deze eigenaar had zijn restaurant de naam van Mickey Maus" gegeven en ae vertrekken en ta feltjes versierd met teke ningen, die de held van Walt Disney's „levende tekeningen" voorstellen. In haar uitspraak heeft de federale rechtbank de eis van de maatschappij Walt Disney, die meende, dat haar auteursrechten overtreden warenniet ontvankelijk verklaard, wat betreft de reproductie der tekeningen. Wat betreft het gebruik van de woorden Mickey Maus" wees de rechtbank het protest van de Ameri kaanse maatschappij af, overwegend dat het auteursrecht alleen be trekking heeft, op de figu ratieve voorstelling van de persoon van Walt Dis ney. Bewijs geleverd.... Een zestienjarige jon gen uit Hastings (V.S.), die nog nooit had gevlo gen, stal een vliegtuig en vloog gedurende drie uur in de duisternis boven St. Paul. Hij deed dit om aan te tonen, dat hij geschikt was om in de Amerikaanse luchtmacht te worden op- gen omen. Hij kreeg een jaar voorwaardelijke gevange nisstraf. Overste Eekhout is er van overtuigd, dat de houding van de Nederlandse vrijwilligers zeer veel heeft bijgedragen tot de goede verstandhouding tussen Nederland en de V. N. Hij was niet al leen tevreden over zijn eigen mannen, maar ook vol bewondering voor de ver richtingen van de Amerikaanse troepen. Kolonel Daniels verwelkomt overste Eekhout en kapitein De Haan. Tussen de militairen van verschillen de nationaliteiten bestaat een uitste kende samenwerking. Van de wrijving, die er tijdens de tweede wereldoorlog bijvoorbeeld tussen Britten en Ameri kanen heeft bestaan, valt in Korea niets te bespeuren. Voor een deel is dit een gevolg van het feit, dat het ver schil in soldij nu nergens tot uiting komt. omdat de militair in Korea nu eenmaal nergens zijn geld kan beste den. Overste Eckhout sprak met grote be slistheid de geruchten tegen, dat dc verhouding tussen dc Nederlandse vrij willigers, thans 100 man, en de 100 Zuid- Koreaanse militairen, die in het deta chement zijn ingedeeld, ook maar op één punt iets te wensen zou overlaten. De Nederlanders gaan zeer kameraad schappelijk met hun Zuid-Koreaanse wapenbroeders om. De Zuid-Koreanen die een grote bewondering voor de Ne derlandse vrijwilligers hebben, zijn vol ledig getraind volgens de Nederlandse gevechtstactiek. Zij begrijpen de voor hen onverstaanbare Nederlandse com mando's uitstekend, zodat het taalver schil gedurende dc strijd geen enkele moeilijkheid oplevert. Over de verhouding tussen de Neder landers en de Zuid-Koreaanse burger bevolking kon overste Eekhout niets mededelen, omdat men in Korea prac- tisch geen burgers ontmoet. Het gebied ten Noorden van de 37ste breedtegraad is volkomen ontvolkt en volledig ver woest. Overste Eekhout is een voor Neder landse begrippen wel zeer jonge com mandant, hij is pas 34 jaar oud. In October 1950 vertrok hij naar Korea als tijdelijk majoor. Na het sneuvelen van overste R. den Ouden werd hij eerst plaatsvervangend detachementscomman dant en tijdelijk luitenant-kolonel. Later is hij officieel in deze functie en in deze rang bevorderd. Toen hij afgelost werd en op het punt stond naar het vaderland terug te keren kreeg hij samen met de nieuwe deta chementsbevelhebber, majoor G. Chris tel, een auto-ongeluk. „Een militair tac tische fout, twee commandanten in een jeep", merkt kapitein De Haan glim lachend op. „Dat was het ook bekent overste Eekhout, „want we werden bei den gewond." De nieuwe commandant was er evenwel erger aan toe dan de oude, en om die reden heeft overste Eekhout toen het commando nog enige tijd moeten waarnemen en is hij eerst nu, na veertien maanden in Korea dienst te hebben gedaan, in ons land teruggekeerd. Als zijn persoon lijke mening gaf overste Eekhout te kennen, dat het einde van de strijd in Korea nog niet in zicht is. Hij zag de uitslag van de wapenstilstands onderhandelingen „niet al te roos kleurig" in. Iedere soldaat in Korea hoopt op een staken van het vuren, maar niet iedereen gelooft in de moge lijkheid ervan. Overste Eekhout, die een half jaar voor zijn vertrek naar Korea net te ruggekomen was uit Indonesië, was blij weer thuis te zijn. En hij kon zich heel goed indenken, dat er vrijwilligers zijn, die niet naar 't Koreaanse strijd toneel terug zouden willen. Naar het A.N.P. verneemt is de voor malige „Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, general der „Flieger" F. C. Christiansen vandaag enige dagen nadat hij twee en zeventig jaar was geworden in vrijheid gesteld. Hjj is van de gevangenis aan de Pompstations- weg te Scheveningen door de Rijks politie naar Nieuweschans gebracht en daar over de grens geleid. Christiansen was door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aan vankelijk heeft hij beroep van cassatie ingesteld, doch dit later ingetrokken. Bij wijze van gratie is destijds vier jaar van zijn gevangenisstraf afgetrokken. De Haagse politie heeft Dinsdag wederom eèn inval gedaan in een speelclub. Ditmaal werden de leden van de club „Entre Nous" in hun spel opgeschrikt, toen zij m he» pand Stadhouderslaan 22 in spanning om het rollende balletje gezeten waren. Verdacht van het beoefenen van hazardspel werden dertig personen gearresteerd. Onderzocht wordt wie van het gezelschap in arrest zal moeten blijven. Tafels, fiches en ander» attributen werden in beslag genomen. Vanmorgen zijn dertien spelers naar huis gezonden. Aangenomen mag wor den dat de bestuursleden, de vier en vijftigjarige aannemer H. T. B.. de vijf tigjarige vertegenwoordiger J. N. D„ beiden uit Den Haag. de een en vijftig jarige procuratiehouder M. C. dc B. uit Amsterdam en de restaurateur K. L. B. v. d. M. uit Den Haag «n verzekerde bewaring zullen worden gehouden. De Nederlandse Spoorwegen zullen 21, 22, 23, 26 en 27 December een aantal extra treinen laten rijden. Daar op de Maandagen 24 en 31 December vele kantoren en fabrieken gesloten zijn. zal een aantal forensentreinen op deze bei de dagen uitvallen. Manschappen der Chinese communis ten hebben 5 December te Soetsjou iKiangsoe) de Amerikaanse bisschop mgr. Philip Cote garresteerd en. met de handen op de rug gebonden, naar de gevangenis gebracht. Dezelfde dag wer den acht Canadese priesters en een broeder onder huisarrest geplaatst zon der opgaaf van redenen. Wie onze bezorgers wil helpen om in de Kerstweek (2 werkdagen minder!) hun taak naar behoren te vervullen, kan dit doen door het abonnementsgeld over deze week en over de Kerstweek gelijk tijdig deze week te voldoen. Wanneer U dus een dergelijk ver zoek van onze bezorger krijgt, dan wordt dit door ons ondersteund. A dm. N.H.C Advertentie DARTEtodRISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Donderdagavond: Op vele plaatsen nevel of misrt. Overigens meest zwaar bewolkt en hier en daar enige regen of motregen. Matige tot krachtige Zuidelijke wind. In het Noord-Westen van het land lagere temperaturen, elders weinig verandering van temperatuur. Zon: 8.45—16.30 Maan: 23.59—12.15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1