fausto Coppi op jacht in grazige weiden van 't Heike rif deylTwrmm: HET MOERASMONSTER Peters: één uitgangspunt bij de heffing van schoolgelden uiMota I Chefarine -4' „Noord-Nederlandschoot in sociaal opzicht te kort Prijs En St. Willebrord ziet de maestro in de schijnwerpers Wielrentheorie voor de microfoon ...en in de Gf&vzerv Meer diepgaand toezicht -bed is ook voor U ideaal! <^Tiïrm CORK PLAIN Faust raakt met rapier Valentijn 4 beroemde middelen met extra geneeskracht Tegemoetkoming in ziektekosten Nasleep van relletjes te Eindhoven Gift voor kankercentrum te Nijmegen Twee jaar voor poging tot doodslag OUDE GENEVER EXTRA Bestuurderen namen afscheid O. K. en W. in Tweede Kamer Twee moties v De zagende pijnen WOENSDAG 19 DECEMBER 1951 PAGINA 3 A De 4 beroemde geneesmiddelen in één tablei Chefarine „4" verenigd, zorgen voor extra geneeskracht. Door de juiste samenwerking wordt een beter resultaat verkregen, zodat zij bij hevige pijnen en griep ook dan helpen, als andere middelen falen. VIERVOUDIGE WERKING cCoeé ntoruteieHf Interimregeling voor ambtenaren Pi Wijnand I MILITAIR GEDOOD RIJ AUTOBOTSING Overheidspersoneel Lekker warm en volkomen geruisloze vering DOOR ALEXANDRA OR ME „.en 'n doos Haagse literaire prijzen uitgereikt (Van onze sportredacteur) 't Heike was er vól van. Al dagen. Sinds de dag waarop Wim van Est, St. Willebrordg beroemdste zoon, in Dax een beetje beduusd stond te kijken naar de frisse gele trui, die ze hem daar met man en macht over zijn brede schouders sjorden en sinds die volgende, waarop ze hem met diezelfde trui, maar nu ge scheurd en besmeurd uit een tachtig nieter diep ravijn totaal ongedeerd op de weg takelden, was er in Brabants Zuid-Oosthoek niet meer zo'n lawaai geweest. Maar wat wil je, wanneer daar, zomaar o-lso;f het helemaal niets is, een plxeno- meen als de heer Fausto Coppi uit een bestoven, blauive limousine stapt! Niet toegerust met een racefiets en reservewielen ditmaal, maar gewapend met een respectabel jachtgeweer en een hoeveelheid ammunitie, waar je als eerzaam haas of konijn hartkloppingen van zou krijgen. Om u te dienen, Fausto Coppi in hoogst eigen persoon had voor deze keer zijn jachtterrein in de Alpen, Apen nijnen, Pyreneeën en Dolemieten prijsgegeven, om zijn jagersgeluk te beproe ven op de grazige, mistige en vochtig-kille weiden en velden, over de greppels en dwars door de heggen en struiken van de uitgestrekte gemeente Rucphen. Men had ons, onwaardige, de eer aan gedaan, ons te verzoeken signor Coppi voor het forum van St. Willebrord een interview af te nemen. Dat was niet bij voorbaat een aangename plicht, aange zien grote mannen op alle gebied kleine sprekers plegen tc zijn en ons dus wel eens de weinig aanlokkelijke taak op de schouders kon worden gelegd, de afwisselende „ja's" er. „nee's" van de heer Coppi met voldoende variatie voor het auditorium te vertalen. Maar, zoals gezegd, de maestro hield Allicht was 't Heike cr vol van! Zó vol, dat een paar uur voordat de cam- pionissimo. in gezelschap van burge meester Alberts, Pellenaers, Van Est en enkele anderen de veiligheidspal van zijn geweer overhaalde, een hele konij nenfokkerij a raison van 500 waarde volle exemplaren haar boeien verbrak en het hazenpad koos. Dat had een oprecht drama kunnen worden, want de geschiedenis vertelt ons, dat de gewezen slagersjongen uit Novi Legure, behalve over een mes scherpe demarrage, ook over een tame lijk zuiver schot beschikt. Het was dus stellig niet denkbeeldig, dat een ver twijfeld konijnenfokker het gelag van deze aan Artemis gewijde dag met een diepe greep in zijn bedrijfskas zou moeten betalen. Maar in St. Willebrord gaat dat zo niet. Op het groot alarm van de rade loze dorpsgenoot vaardigde de plaatse lijke schooi onder leiding van een even strijdlustige als eerwaarde broeder drie klassen geestdriftige jongelieden af om de vluchtelingen te omsingelen. En vóórdat het eerste schot van Coppi C.s. over de mistige landauen weer galmde, zat de vrijwel complete inven taris van de konijnenfokker weer bloemkoolstruiken en knolrapen te knabbelen in haar gerestaureerde ge vangenis. Deskundigen beweerden, dat Fausto het tijdstip van zijn offensief minder goed had gekozen dan hij zulks in de wielerwedstrijden pleegt 'te doen. Het was een nogal vochtige affaire en ieder zichzelf respecterend haas of konijn, zat in het ouderlijk hol zijn hazen- of konünenslaapje te doen. (Hetgeen, alweer volgens deskundi gen. slechts een gradueel verschil uitmaakt). Toen het jachtgezelschap 's avonds weer met bemodderde laar zen en zwaargeworden benen door de straten van St. Willebrord stapte, was de man van het scorebord niet verder gekomen dan tien voltreffers, van welke de eregast er vier voor zijn rekening had genomen. Maar toen vond St Willebrord dat het welletjes was geweest. Het gunde de koene jagers nog een stevige maal- lUd haas!? bil de burgemeester, maar toen was het z ij n beurt. Met vier honderd man sterk dromde het tegen acht ïfur het Luma-theater binnen om de maestro eens op zijn gemak onder het licht van de schijnwerpers te kun nen bekijken. Het maakte zich meester van de zitplaatsen, propte zich samen in het middenpad, klauterde tegen de deurpost klom op de piano en zag Het zag op het kleine toneeltje een glunderend gezelschap, rond een spitse wat verlegen Coppi; een stille, door al dat geestdriftig lawaai wat verschrikte man. die plichtmatig boog en glim lachte, wanneer hjj in een toespraak zijn naam hoorde noemen en het oor verdovend applaus door de zaal hoorde klateren, maar die in zijn carrière ge noeg van het publiek had ondervonden om te weten, dat het voor minder nu eenmaal niet ging. En die zich stipt aan de regels van het spelletje hield. Advertentie laat 't MEDEfi-jenever il|n die U in huil heeft NEDERLAND IS MEDEftAND zich op loffelijke wijze aan de spel regels. Hij verklaarde tamelijk welwil lend en ongewoon uitvoerig, dat hij het uurrecord en de Tour de France van 1949 als de schoonste triomfen van zijn carrière beschouwde; dat hij rust. regelmaat en matigheid tot voornaamste voorwaarden voor een goede conditie rekende; dat het enthousiasme van het publiek wel eens tamelijk vervelend kon zijn en dat hij dan in arren moede naar het platteland pleegt te vluchten; dat de Tour de France de moeilijkste is van alle ronden; dat hij er desondanks dit jaar zeker aan zai deelnemen; dat hij tamelijk gerust is op de terugkeer van de conditie die hij had vóór zijn val in de Ronde van Italië 1950; dat hij het uurrecord voorlopig rustig aan de anderen overliet; dat hij tegenwoordig meer van gewone wedstrijden dan van ritten tegen het horloge houdt; dat „on der ons gezegd" zijn vrouw het wiel rennen maar lala vindt signora Coppi, óók aanwezig, knikte nadrukke lijk en nog veel meer. Maar al had hij een uur lang alleen maar „oui" of ..non" gezegd. St. Willebrord zou er vrede mee hebben genomen. Fausto Coppi himself zat een half uur lang onder de schijnwerpers op het kleine toneeltje in het Luma-theater en er is geen schouwburg in Nederland die dat ooit heeft klaargespeeld. O zo! De jagers gereed voor do jacht. Tweede van links Fausto Coppi, vierde Wim van Est, daarnaast Pellenaers en Valentijn. 7. Als hij zijn hengst verzorgd heeft, treedt Eric peinzend het halfduistere woon vertrek binnen en het treft hem onmiddellijk, dat zijn komst de boer en diens vrouw blijkbaar in verlegenheid gebracht heeft. Donkere schaduwen vallen over de verweerde gezichten en het onrustige licht in hun ogen vertelt de Noorman, dat zij zich allerminst op hun gemak voelen. Bedaard kruist de koning de armen over de borst en met een doordringende blik op de boer zegt hij: ,,lk vond aan de rand van het moeras een man, dia van radeloze angst gestorven schijnt tc zijn. Vertel mij. welk onheil is het, dat u er toe brengt uw eigen land te vervloeken?" De boer kijkt schuw naar zijn vrouw en slaat de ogen neer. „Er is een oude legende!" zegt hij op gedempte toon. „Houd u er buiten!" snauwt de vrouw uit de duistere hoek van de kamer, „wilt ge ook stervenEric ziet de verwarring van zijn gastheer, doch niet het minst uit het veld geslagen door de woorden van de vrouw, zet hij zich aan tafel neer en vraagt: „Een legende? Er bestaan vele oude verhalen en er zijn cr, die grote tüijsneta bevatten. Maar..." Hij wacht even en werpt een onderzoekende blik op de stuurse vrouw „Vrat heeft dat te maken met een brutale moord?" De koning legt een sterke nadruk op dit laatstwoord en de boer blijft verlegen voor de tafel staan. Eindelijk, schuw omziende naar zijn vrouw, vertelt hij: „Deze kolenbrander werd niet vermoord... hij is gestraft..." De man laat zijn stem dalen tot een hees gefluister: „Door het monster de geest van de Wilde Walran „De géést?" herhaalt Eric ongelovig, „verklaar u nader, man.' Zonder verder nog op 2tjn echlgenote te letten, spreekt de boer snel verder, haastig, struikelend over zijn woorden: ,,Eens waren de torens van W oir cut's burcht de hoogste van het gehele rijk, maar de wilde ruiter, die geen leven telde en geen vrouw ontzag en die van de nacht een dag maakte om z'n woeste gelagen te houden hij hij werd vervloekt en zijn burcht zonk in de grond, de dag dat hij stierf... Op diezelfde plaats ontstond een moeras waar giftige dampen uit opstijgen." De boer huivert. Voor hen, die dit niet weten," gaat hij verder, „betekent een langer verblijf in het moeras onafwendbaar de dood, want de gassen zijn reukloos Men wordt hun aanwezigheid pas gewaar, als het reeds te laat is! Walran doolt daar rond; hij kan geen rust vinden, al honderden jaren lang nietAls de maan vol is kunt ge hem met fakkels zien lopen over het water en boven het suizen van de wind hoort ge hem dan snikken, omdat de vloek zijn menselijke gestalte heeft vervormd tot een afzichtelijk monster, het spiegelbeeld van zijn duistere ziel." „Genoeg!" onderbreekt de Noorman korzelig, „een mooie legctide, doch dat ver klaart nog steeds niet, wie de man in het moeras vermoordde, cn wat deze nacht in dit huis afgespeeld heeft!" De boer schijnt ineen te krimpen onder die laatste opmerking. Éindelijk slaat hij de ogen op. De beweeglijke rosse gloed van de vlammen in de haard tekent vlekken op het doorgroefde gelaat en vermengt zich met het schemerig daglicht, dat door het venster valt tot een vale, donkere doodskleur. En terwijl zijn ogen koortsachtig schit teren stoot hij er uit: Hij de "Wilde Walranis teruggekeerd. Advertentie Bij K. B. is een interim-regeling vast gesteld voor een tegemoetkoming over 1951 in de kosten, verband houdende met ziekte, aan het burgerlijk Rijksper soneel, alsmede aan het personeel van inrichtingen voor onderwijs, voor zover dit niet verplicht verzekerd is inge volge het ziekenfondsenbesluit of het besluit geneeskundige verzorging politie 1951. neeskundige verzorging politie 1951. Ingevolge deze regeling zal een bedrag van 1.8 pet. van het jaarsalaris worden uitgekeerd tot een maximum van 50 gulden voor gehuwden en van 25 gulden voor ongehuwden. Zij, die in de loop van dit jaar de dienst hebben verlaten, komen op hun daartoe vóór 1 Februari 3952 in te dienen verzoek in aanmerking voor een evenredig deel van de tege moetkoming. In Augustus was het kermis in Eind hoven en het is daar toen nogal warm toegegaan. Ook enige militairen waren bij deze relletjes betrokken. De Krijgs raad te Velde te 's-Hertogenbosch sprak in verband hiermede indertijd de vol gende twee veroordelingen uit; soldaat G. K. uit Apeldoorn: een jaar gevange nisstraf waarvan tien maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. wegens een schermutseling met een adjudant-onderofficier van de Ko ninklijke Marechaussee; soldaat N. B. uit Amsterdam: zes maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar wegens verzet tegen de politie. Tegen G. K. werd thans voor het Hoog Militair Gerechtshof vier maan den geëist, tegen N. B. zes maanden met aftrek, met vernietiging van de gewe zen vonnissen. Tegen de soldaat T. W. uit Wormer, die door de Krijgsraad te Velde was vrijgesproken werd door het Hoog Mi litair Gerechtshof twee maanden ge- eist. Uitspraak 8 Januari. De medische faculteit der R. K. Uni versiteit te Nijmegen heeft door bemid deling van de afdeling Nijmegen van het Koningin Wilhelmina Fonds een gift van f 5000 ontvangen uit het Antoon Jurgensfonds té Londen voor het te stichten Kankercentrum te Nijmegen. Het college van toezicht als bedoeld in de Ziektewet heeft aan de minister Van Sociale Zaken cn Volksgezondheid rapport uitgebracht omtrent de uit komsten van het door dat college in gestelde onderzoek naar de tegen dc bedrijfsvereniging „Noord-Nederland" ingebrachte klachten betreffende de uitvoering der ziekteverzekering door bic bedrijfsvereniging. In dat rapport komt het college tot de conclusie, dat deze bedrijfsvereniging te kort geschoten is op het punt van de sociale uitvoering der ziekteverzeke ring. Naar het oordeel van het college is net beleid der bedrijfsvereniging te een- yaig gericht geweest op het streven n» o.m. door een toegespitste controle e kosten der verzekering binnen zeke- e grenzen te houden. Dit heeft er toe «oieid, dat in verschillende gevallen de uitkering van het verschuldigde zieken geld niet zo tijdig is geschied als moge lijk was geweest, wanneer de belangen der verzekerden op de eerste plaats hadden gestaan. In verband met die bevindingen heelt het college van toezicht het ge wenst geacht voorshands op deze be drijfsvereniging een meer diepgaand toezicht uit te oefenen door een daartoe speciaal aan te wijzen kracht. De Arnhemse rechtbank heeft von nis gewezen ten aanzien van de door de Arnhemse betonarbeider A. W. K., te Arnhem, op 26 Sept. gepleegde po ging tot doodslag op zijn echtgenote. W. werd veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf. De eis luidde zes jaar. De fabrieksarbeider G. H v. D., te Doetinchem werd conform de eis ver oordeeld tot twaalf maanden gevange nisstraf met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk. Verdachte heeft tijdens een vechtpartij te Doetinchem. waarbij hij partij trok voor zijn vader zekere B. van het leven beroofd. Advertentie Fockink Bij Culemborg is een auto uit een militaire colonne op een tegenligger ge botst. Een militair werd dodelijk ge wond; twee anderen liepen ernstig let sel op. Op de tweede dag van de te Utrecht gehouden bondsvergadering van de Ka tholieke Bond van Overheidspersoneel (KABO) is afscheid genomen van het hoofdbestuurslid H. M. van Lieshout, die als zodanig heeft bedankt Namens de afdelingen werd hem een klok aange boden. In zijn dankwoord memoreerde de heer van Lieshout het feit, dat in het zuiden van het land het aantal leden van de KABO is vervijfvoudigd. Tevens werd afscheid genomen van de bondsvoorzitter H. A. Vulink, die met pensioen gaat. De vice-voorzitter van de bond, de heer F. W. Spits, stelde de verdiensten van de scheidende voorzit ter in het licht Namens de afdelingen, omvattende alle 25.600 leden, werd de heer Vulink een radiotoestel aangebo- den. De voorzitter van de Katholieke Ar beidersbeweging, de heer A. C. de Bruijn, bracht de dank over van het Verbondsbestuur voor het vele werk, door de heer Vulink in de afgelopen dertig jaar verricht. Eveneens kreeg de scheidende voorzitter hulde voor zijn werk in ontvangst te nemen, van de heer Paul Casaert, die sprak namens de Christelijke Centrale van openbare diensten in België. In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is aar de orde gekomen de stemming over de bij de behandeling der begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning door de heer Droesen (K.V.P.i ingediende mede door de heer Den Hartog (V.V.D.) ondertekende motie betreffende de mogelijkheid van finan ciële tegemoetkoming bij de bouw van boerderijen. Minister Mansholt verklaart de motie, hoewel ongevaarlijk, overbodig te achten na zijn toezegging. De heer Droesen (K.V.P.) trekt zijn motie in. Minister Mansholt bespreekt vervol gens de z e e v i s s e r ij. Hij becijfert, dat de productie en de uitkomsten in dit bedrijf lonend zijn geweest. Er zijn niet onbelangrijke vernieuwingen aan de vloot tot stand gebracht door het bedriif zelf. De bedoeling van de maatregelen inzake de maaswijdte zijn genomen om te bereiken, dat er steeds voldoende snoekbaars in het IJsselmeer zal zijn. ,Spr. heeft besloten eeir commissie van overleg in te stellen. Komt men niet tot een besluit, dan zal de minister het be streden Kon. Besluit intrekken, maex dan moet men straks niet komen met een verzoek om subsidie, omdat er niet voldoende snoekbaars is. De begroting werd vervolgens goed gekeurd (C.P.N tegen). Ook de begro ting van het Landbouwegalisatiefonds werd aangenomen (eveneens C.P.N. tegen). Hierna werd begonnen met de beraad slaging over de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Hier bij is tevens aan de orde gesteld de nota inzake experimenten, die in scholen van onderscheiden aard gaande zijn. Mag. Stokman (K.V.P.) be spreekt de verdere pacificatie van Advertentie DE RUSSEN KOMEN VERTALING! FRaNS VAN OLDENBURG ERMK.E 97 Intussen liep de arme Fifi vlug naar het bureau van de commandant om onze luie schildwacht te halen. Ze kwamen buiten adem aan zetten, toen de bandie ten al weer weg waren. We zaten die middag juist aan tafel, toen de kreet „Lida, Lida!" opnieuw weerklonk. Er waren drie soldaten die dc papieren van al de mannen wilden zien. Onze schild wacht was plotseling doof en blind ge worden en deed alsof er niets aan de hand was. De mannen lieten hun papie ren zien, maar natuurlijk kon geen van de Russen Latijnse letters lezen. Alleen Jack wist zich er langs te draaien. Hij lag in bed en liet hun een kaart zien, getekend door majoor Ser- giej, die verklaarde, dat hij werkzaam was op het veterinair hospitaal. „Da's met jou dus in orde," zeiden de soldaten, lieten hem verder met rust, maar dreven de anderen als een kudde vee naar het kantoor van de comman dant. De schildwacht keek een andere kant uit en liet ze allemaal door zonder een woord te zeggen. Behoedzaam door de tuin sluipend, volgden we om te zien waar ze onze man nen mee naar toe namen. Het ergste met die Russen is, dat je nooit van iets zeker kunt zijn Je weet nooit, wat ze doen gaan. We konden zien, dat de soldaten, die onze mannen als vee het huis uitge dreven haddenslechts voorwendden, dat ze hen naar het bureau van de com mandant brachten, want ze liepen kalm dat kantoor voorbij en verdwenei\ om de hoek. We renden de weg op en onder vroegen enkele boeren. We waren nu echt ongerust, sinds we wisten, dat de soldaten ons wat voorgelogen hadden en niet door de commandant waren ge stuurd; dus gingen we naar huis terug om te beraadslagen. We waren daar nog mee bezig, toen Franzi en zijn vader terugkwamen. Men had hen ondervraagd en weer vrijgela ten, maar Jumbo en Rudi werden vast gehouden, omdat de boeren hen aange bracht hadden, omdat ze officier waren althans dat veronderstelde de Zwij ger. Het deed er niets aan af, dat noch Jumbo noch Rudi ooit in enig leger ge diend hadden, want de Russen waren toch niet in staat hun papieren te lezen. Ook wisten we niet of wat de Zwijger en Franzi in het dorp gehoord hadden, misschien enkel maar een gerucht was. Hoe konden we te weten komen, waar van Jumbo en Rudi beschuldigd wer den? De tolk, een communist uit het dorp, wilde ons niets vertellen. De Zwij ger was bang, dat ze helemaal niet in Mora ondervraagd zouden worden, maar dat zij, als de aanklacht ernstig was, zou den worden doorgestuurd naar het' hoofdkwartier van de contraspionnage- dienst aan het front. Ik ronde naar het bureau van de commandant, maar daar wisten ze nergens van. Het raakte hun niet. Dit was iets voor het N.K.V.D. Ik ging verder en ontdekte tot mijn verbazing, dat er verschillende com mandanten in het dorp waren, ieder van hen onafhankelijk en autoritair, iets wat bij de Russen niet ongewoon was. Maar waar moest ik de comman dantuur zoeken, waar ze mijn man vasthielden? Ik liep naar de dokter, omdat ze me verteld hadden, dat daar het bureau van een commandant was. De vrouwelijke dokters van de Russen, die de boel daar in beslag genomen hadden, zeiden, dat ze zelf de baas wa ren en geen commandant nodig had den. Toen vertelden een paar boeren me, dat er een andere commandantuur op de grote hoeve van het Herenhuis was. Ik ging er heen. „Zeker, zeker", zei een soldaat me, „dit is het bureau van onze commandant. Ja, dat is hier, maar we hebben vanmorgen niemand opgehaald. Ga naar het huis van de priester; daar zitten nieuwelingen en die zijn waarschijnlijk uit arresteren, want ze zijn vanmorgen pas gekomen". Dus rende ik naar het huis van de priester. Daar hoorde ik van de huis houdster, dat de commandant bij de buren was- Ik was daar In een oog wenk. De wacht wilde me niet binnen laten. Er liep een officier in de buurt rond. Ik smeekte hem mij aan te ne men, als tolk. Hij wilde niet naar me luisteren. Hij zei, dat ze al een tolk hadden, een man uit het dorp. een heel nette kerel met een rode band om zijn arm. En de officier verdween. Toon. zoals zo vaak gebeurde, vergat de schildwacht, dat hij geweigerd had om me binnen te laten en stond ik hijgend in de gang. Daar, in een kleine, glazen veranda, zaten de twee onschuldigen, Jumbo en Rudi. Ze wisten niet, waar van ze beschuldigd waren en ook niet, wat ze met hen gingen doen. Ze waren al ondervraagd, maar dat was niets an ders geweest dan enkel het vertalen van de inhoud van hun papieren ten behoeve van de Russen. Er was niets, dat ik voor hen doen kon. Ik maakte me ongerust over hen. Ik begon grappen met de schildwacht tc maken. Mijn oude „aai-poes-systeem". Misschien zou het lot van de arme Jum bo van die man afhangen. Stilletjes haalde ik een stuk brood uit mijn zak en probeerde het aan Jumbo te geven, maar de schildwacht sprong op me toe en hield me tegen. Ik probeerde hem milder te stemmen, maar hij liet zich niet vermurwen. Het was duidelijk, dat ik niets meer doen kon; dus rende ik naar huis om iedereen te vertellen, waar Jumbo en Rudi waren. Daarna liep ik opnieuw het veld over. Sinds vanmorgen was ik op stap en zo uitgeput, dat ik nauwelijks nog adem kon halen. In de verte zag ik de Zwijger en Franzi op de weg; ze gingen de tolk ter plaatse opzoeken, of die misschien wist, wat dit allemaal te betekenen had. Plotseling zag ik Jumbo en Rudi, begeleid door twee gewapende bewakers. Ze liepen de grote weg af, die naar het Westen leidde. O, goeie hemel! Nu moest ik weer teruggen in plaats van naar het dorp de richting van de grote weg op. Dat betekende de greppel en het smalle voetpad. Ik glib berde de gladde helling af, gevolgd door een kleine lawine van modderige stenen, en werd met modder bespat als de planten waaraan ik me vastklampte met wortel en al loslieten. Toen het water in. Ik kwam er aan de andere kant weer uit, nat en met modder be dekt. Ik moet er fraai hebben uitgezien. Nog een paar meter modder en dras. en toen rende ik de grote weg af, ter wijl me het hart in de keel klopte. Dit werd een Marathon: ik had nu twee uur aan een stuk hard gelopen zonder een ogenblik rust. (Wordt vervolgd). het onderwijs. Tegen een goede be hartiging van de belangen van het openbare onderwijs binnen het raam van de ondcrwijspacificatie kunnen de voorstanders van het bijzonder onderwijs geen bezwaar hebben, meent hij. Naar sprekers oordeel kunnen er objectieve wettelijke normen gesteld worden voor de oprichting van bijzon dere scholen voor voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs. Vastgehouden moet worden aan eigen katholieke en protestants-christelijke scholen. De voor standers van bijzonder onderwijs wen sen geen federale school. De heer Van Sleen (Arb.) betoogt, dat het gevaarlijk is op cultuur te bezuini gen. Er kan geen goed functionnerende samenleving zijn als kunsten en weten schappen worden verwaarloosd. Spr. betoogt, dat alle kinderen, die daartoe de geschiktheid bezitten, uni versitaire studies moeten kunnen vol gen. De heer Van Sleen prijst de brede visie, welke blijkt uit s ministers onderwijs nota's en hij hoopt, dat het hem gegeven zal zijn de daarin ontwikkelde denk beelden tot realiteit te brengen. Naar zijn oordeel wil de K.V.P. de pacificatie zo beschouwen, dat er voor gezorgd moet worden, dat de bijzondere scholen aan hun trek komen. Zij ziet er echter geen been m het openbare onder wijs te verwaarlozen. In verschillende gevallen is er sprake van veronacht zaming. Het moet niet zo zijn, meent hij, dat als er een openbare nijverheidsschool is er automatisch ook een bijzondere moet worden opgericht. Daarbij moet plan matig worden opgetreden en hij is van oordeel, dat er een bevredigende rege ling te vinden zal zijn. Het is best mo gelijk, dat het plan ieder jaar herzien moet worden, maar van belang is, dat er in ieder geval een plan komt. De heer Peters (K.V.P.) merkt op, dat dc minister van Financiën z\jn toezeg ging, dat het schoolgeld zou worden ge halveerd, niet gestand heeft gedaan. Daarover zal hij hem niet hard val len, omdat er inmiddels een en ander geschied is, maar sprekers fractie is van oordeel, dat er binnen het raam van dc financiële mogelijkheden belangrijke verbeteringen kunnen worden aange bracht. Spr. is van oordeel, dat bij de heffing var. schoolgelden voor verschillende vormen van onderwijs van het zelfde uitgangspunt moet worden uitgegaan; er zijn nu zonderlinge verschillen. Een be vredigende oplossing van het hele schoolgeldvraagstuk is z.i. noodzakelijk, Zolang een wettelijke regeling ontbreekt komt men er niet. De heer Peters dient vervolgens twee moties in. Zij luiden als voigt: „De Kamer, van oordeel, dat een wettelijke regeling van het geheel van schoolgeld heffingen, waarin het beginsel van ge zinsreductie tot uitdrukking komt, voor alle takken van het geheel of ten deie door rijksgelden in stand gehouden onderwijs wenselijk is, gaat over tot de orde van de dag/' En „De Kamer, over wegende, dat het vaststellen van een hoger vermenigvuldigmgscijfer dan één ten aanzien van het schoolgeld voor het lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs de daaruit voortvloeiende lasten voor de schoolgeldplichtigen in veie gevallen in belangrijke mate ver zwaart en een duidelijke ongelijkheid in schoolgeldheffing in de verschillende gemeenten voor dezelfde takken van onderwijs tengevolge heeft, spreekt als haar oordeel uit, dat het Rijk zich be hoort te onthouden van elke invloed, welke tot vaststelling van een hoger vermenigvuidigingscijfer dan één zou kunnen leiden." Mevrouw Fortanier-de Wit (V.V.D.) verklaart bijzonder grote waardering te hebben voor de nota inzake de reorgani satie van het onderwijs. Zij vraagt o.m. hoever de minister gevorderd is met zijn bemoeiingen ten aanzien van de leraren in psychologie. In de experimentennota heeft zij gemist het jongste experiment van onderwijs aan fabrieksmeisjes in arbeidstijd. Zij vraagt het aantal experi menten met lagere school en nijver heidsschool nog te vermeerderen om een betere indruk te krijgen over de ge wenste aansluiting dezer scholen. De minister zou vanmiddag aan het woord komen. Advertentie van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen, falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bü apoth. en drog. f 0.83, f 2.08 en f 7.94. Advertentie IN LUXE DOZEN VAN 50 STUKS De uil is gisteren weer eens langs gekomen. Om SPS zijn licht op te steken over de verhoging van de abon- ffc'ill nementsprijs. „Per slot van IBsSn rekening ben ik medewer- VWB/ ker van dit blad", zei hij rjtTft niet zonder trots, toen hij had plaatsgenomen op de asbak op mijn bureau. Daarin ben ik hem direct bijgevallen en ik heb hem zelfs, omdat het toch tegen Kerstmis loopt, bedankt voor de belangrijke diensten die hij tot nu toe aan onze krant had bewezen door ge regeld op pagina 3 te gaan zitten. „Tja", zei de Uil peinzend, „ik zou best wat opslag kunnen gebruiken-" Nu. ik heb toen wei duidelijk la ten doorschemeren, dat daar niets van kon komen; en ook heb ik hem gewezen op de enorme stijging van de kosten verbonden aan de vervaardi ging van onze krant. „Hoe kómt het eigenlijk", vroeg de Uil, „dat de prijs v*an het krantenpa pier zo sterk gestegen is?" „Precies weet ik het ook niet", ant woordde ik, „maar ik vermoed dat de oorzaak hierin is gelegen, dat er zo weinig van is." De Uil dacht even na en zei toen: „Er zijn ook nog maar weinig Uilen. En zeker maar weinig deftige Uilen, zoals ik er een ben." Op die (dierlijke) gedachtensprong ben ik maar niet verder ingegaan. „Is dat in de mensenmaatschappij altijd zo, dat, wanneer er weinig van iets is, het in prijs gaat stijgen in formeerde de uil verder. „Meestal wel", antwoordde ik. „Waarom maken ze dan niet méér papier", vroeg hij met onwrikbare lo gica. „Omdat de prijzen dan zouden zak ken misschien", zei ik. De Uil zweeg een poosje. Toen zei hij nadrukkelijk: „Ik ben het er niét mee eens. Zet dat maar gerust in de krant. Ik ben het er niét mee eens." „Tja", zei ik, „het papier wordt duur betaald." Gistermorgen heeft de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking, in de oude raadzaal van het stadhuis te Den Haag de prijzen van de Jan t'am- pertstichting uitgereikt. Willem Elsschot, bekroond met de Constantijn Huijgens- prijs, ad f 2006, was daarvoor met zijn echtgenote overgekomen, evenals Jo- sepha Mendels. bekroond met de Vijver bergprijs, ad f 1500, voor haar werk „Als wind en rook". Tijdens de voorstelling van Faust in de Amsterdamse Stadsschouwburg door de Nederlandsche Opera gebeurde een ongeluk dat nog goed is afgelopen. In de vierde acte komt een schermscène voor, waarin Faust (de tenor Chris Reumer) Valentijn (de bariton Jos Burcksen) moet doden. In deze scène is Reumer waarschijnlijk uitgegleden, waardoor hij met zijn rapier Burcksen vlak onder het oog stak. Burcksen viel, krabbelde weer overeind en heeft, hoewel het bloed hem over het gelaat gutste, de sterfscène uitgezongen. Direct nadat hij van het toneel was gedragen werd zijn wonde, die enige centimeters groot en vrij diep is, door een medicus verzorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3