WESTEN SPREEKT TE PARIJS TOT DOVE OREN Geen spoor van goede wil te ontdekken Tragische dood van monteur Door draaiende as gegrepen J. WLucas t Geen onderhandelingen met „mes op de keel" Dienstregeling Spoorwegen wordt 7 Januari belangrijk gewijzigd Electrificatie van het baanvak Amsterdam-Zwolle dan voltooid Lijst namen krijgsgevangenen niet op juistheid getoetst Tot hoofd en hart Nieuwe koffie bonnen Tussen neus en lippen J. W. Lucas t Kerstviering in Kon. Paleis Het weer Kerstgroeten uit Korea DONDERDAG 20 DECEMBER 1951 75ste JAARCANC No. 25257 17.000 volt door het lichaam Arbeider loopt ernstige kwetsuren op K.R.O. zendt vanuit Amsterdam uit Gedelegeerd commissaris van De Spaarnestad VOORBESPREKINGEN UNIEVERHOUDING DIEFSTALLEN IN UNIVERSITEIT Toegang aan student te Utrecht ontzegd De „Kinhem" in ons land mm Tweede gehuwde dominee wordt priester X Grote verbeteringen voor Noorden van het land PRESIDENT TRUMAN WAARSCHUWT: HARRIS TWEEDJASSEN Koor zingt Kerstliederen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor 8everwijk Stumphiusstr 45. tel 3998 Bijkant. Dmulden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigier Hoofdredacteur Drs H W M. van Run. H/nd. hoofdredacteur: W Se verin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, I 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaaL Houding van Rusland blijft volkomen negatief (Telefonisch van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Ondanks de systematische tegenwerking! van de Sovjet en de door de Sovjet gecontroleerde volksdemocratieën hebben de commissies van de Verenigde Na- tics gisteren twee belangrijke besluiten kunnen nemen. In de politieke commissie is met 44 stemmen voor, 5 tegen en 10 onthoudingen het voorstel van de Grote Drie tot evenwichtige vermindering van de bewapening en tot controle van de atoombom, voorafgaande aan het verbod van de atoombom zoals de Russen dit wilden, aangenomen. Hiermee begint een nieuwe commissie te werken, die van de Veiligheidsraad wordt losgemaakt en voorstellen tot beperking! van de be wapening zal opmaken. Voordat het geheel in de commissie in stemming werd gebracht, is veertig maal afzonderlijk gestemd voor de onderscheidene para grafen. Als volgende punt op haar agenda heeft de commissie nu de klacht van Rusland tegen Amerika, dat zich met binnenlandse aangelegenheden van andere landen zou inlaten. In het hoofdschakelgebouw van de electrische centrale aan de Galileistraat te Rotterdam heeft zich gistermiddag een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 49-jarige electro- monteur W. J. van der Staal. Als ge volg hiervan ontstond er brand in een isolator, waardoor een gedeelte van Rotterdam-Zuid ruim één uur stroom loos is geweest. De monteur was in het_ hoofdschakel gebouw bezig met een stofzuiger het vuil op te ruimen, dat door een repa ratie was veroorzaakt. De man stond bij de hoofdspanningsschakelaar en ver moedelijk is de stofzuiger in aanraking gekomen met deze schakelaar. Er ont stond kortsluiting en het tragische ge volg was. dat de man een stroom van 17000 volt door het lichaam kreeg, waardoor hij op slag werd gedood. Door de kortsluiting ontstond er brand in een isolator, doch het had niet veel te be tekenen. want de brandweer kon het vuur met enige schuimblusapparaten blussen. Door onbekende oorzaak is de 23-ja- rige arbeider van N. uit Kesteren ge grepen door de sneldraaiende as van een der machines op de steenfabriek Van Hesterens en Janssens N.V. te Kes teren. Het slachtoffer kon pas na een jan tal omwendingen van deze as uit de ma chine worden bevrijd. Beide onderbenen en een arm waren hem afgerukt terwijl hij bovendien ernstige kwetsuren in de borst opliep. Hij is in hoogst ernstige toe stand naar een ziekenhuis gebracht. De A.N.W.B.-Wegen wachten znlleo op le Kerstdag en op Nieuwjaarsdag niet op de weg aanwezig zijn. Bedoeld is hiermede de Mutual Se curity Act. die op 10 October j.l. door president Truman getekend is, te tref fen. Vishinsky heeft bewijzen, zegt hij. dat Amerika gewapende opstootjes or ganiseert in de Sovjet Unie en in andere staten van het Oostelijk blok. Als de Amerikaanse vertegenwoordiger deze verhaaltjes met bijtende ironie weerlegt en wijst op de praktijk van de Comin- form en de Comintern, wordt Vishinsky onrustig en nijdig. Daarna weer bet woord nemend, scheldt hij twee uur lang op alles wat het Westen lief is en schildert hij de Sovjet af als het paradijs waarheen alle verplaatste personen in processie zouden optrekken als zij niet met geweld werden weerhouden. Daar is boter in overvloed, maar in Amerika is slechts margarine, aldus Vishinsky. De politieke commissie ad hoe heeft het voorstel tot het houden van vrije verkiezingen in Duitsland aangenomen. De West-Duitse Bondskanselier dr. Adenauer kan tevreden zijn. De Ver enigde Naties hebben gisteren zijn wens vervuld, 45 stemmen waren voor, 6 te gen (de Russen plus Israël) en 7 ont houdingen. Op zijn laatst in September moet de commissie aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties rap port uitbrengen. De samenstelling van deze commissie moet evenwel eerst bekrachtigd worden door de algemene vergadering. Zoals reeds gezegd, is ook Nederland voor deze commissie aangewezen. Na het aanne men van dit voorstel trok Zweden zijn halfzachte voorstel om deze zaak aan de Grote Vier en Duitsland over te la ten, in. Ook deze stemming verliep met het voor de Russen gebruikelijke inci dent, ditmaal veroorzaakt door de Pool Katz Suchi, die op heftige wijze de voor zitter aanviel om zijn „partijdigheid" daar hij gieen gelegenheid kreeg te spreken teneinde zijn voorstel otn tot uitstel te geraken, uitvoerig toe te lich ten. De Amerikanen kwamen tussen beide en de heer Katz kreeg drie kwar tier tijd om te schelden. In de Veiligheidsraad werd een Franse voorste] tot het toelaten van nieu we leden in de Verenigde Naties, onder andere door de heer Von Ballu- seck voor Nederland warm gesteund, verworpen. De Russische vertegenwoor diger Malik wilde natuurlijk alle candi- daturen een dertiental, waaronder Bulgarije. Roemenië en Hongarije te gelijk behandelen. Voor Italië ligt het geval evenwel geheel anders, daar Italië Somaiiland beheert voor de Trust- schapsraad. De heer Von Balluseck wees erop dat er twee categorieën van landen in de Trustschapsraad naast elkaar be staan, zij die verplichtingen èn rechten hebben en Italië, dat alleen maar ver plichtingen kent. Na vijf uur debat werd het voorstel uitgesteld sine due. Als men deze resultaten van het werk van de V.N. overziet, is het langzamer hand wel duidelijk dat de dialoog Oost- West tussen dove partijen verloopt. Het politieke belang hiervan is problema tisch en de belangstelling ervoor nave nant. De houding van het Russische blok is na de eerste voorzichtigs ma noeuvres dezelfde als die van de com munisten in de nationale parlementen: systematisch negatief. Het enige element dat door hen in discussie gebracht wordt, is: obstructie. Deze situatie drukt haar stempel op het werk van de V.N., dat naar het inzicht van velen voortdu rend matter wordt. De strijd om een open dialoog is voorlopig definitief mis lukt. Rusland blijft gesloten en hand haaft zijn mysterieuze afwijzendheid. waarin voor niemand enige goede wil te ontdekken valt. Naar wij vernemen zal de Kerstvie ring in het Paleis op de Dam te Am sterdam in haar geheel rechtstreeks via de radio worden uitgezonden. Deze uit zending geschiedt Zaterdag 22 Decem ber om vijf uur via Hilversum I, golf lengte 402 M. In verband hiermede zal het aange kondigde K.R.O.-programma een wijzi ging ondergaan. Radio Nederland We reldomroep zal van deze Kerstviering een uitgebreide reportage maken, welke Eerste Kerstdag wordt uitgezonden. De personeelsvereniging van het mi nisterie van Marine houdt Vrijdag 21 December om één uur een Kerstbijeen komst in de Kloosterkerk te Den Haag. De hoofdvlootaalmoezenier Mgr. De Sain en de hoofdvlootpredikant ds. Sil- levis Smit zullen een korte toespraak houden. Woensdagavond is na een langdurige ziekte te zijnen huize te Haarlem op 69- jarige leeftijd overleden de heer J. W. Lucas, gedelegeerd commissaris van de N. V. Drukkerij De Spaarnestad te Haarlem. De overledene was jarenlang directeur van deze N.V. De Requiemmis wordt Maandag om tien uur in de parochiekerk Sint Bavo aan de Herenweg te Heemstede opge dragen, waarna de begrafenis geschiedt op het R- K. Kerkhof van deze parochie. (Voor uitvoerige levensschets van de overledene zie men pag. 3). Dank zij de KNAC is thans officieel een soepeler regeling verkregen voor net meenemen van zich in de tank be vindende benzine door automobilisten, die naar West-Duitsland reizen. Tijdens de „operatie rattenholl" hebben Zuid-Koreaanse troepen het Chiri- gebergte van Rode guerillabenden, die van hieruit hun acties ondernamen, ge zuiverd. Een inwoner van het gehucht Unbong, ver achter de geallieerde linies gelegen, dat enige maanden geleden door guerilla's bezet waskomt een kijkje nemen bij een uitkijkpost, welke deel uitmaakt van het verdedigingsstelsel. Zoals bekend, heeft prof. Supomo geantwoord op de Nederlandse aide-memoire, waarin opheldering werd gevraagd over een aantal punten alvorens tot be spreking te komen over eventuele wijziging van het Uniestatuut. Aneta ver neemt nu te Den Haag, dat dit antwoord als volgt luidde: Een wijziging van de Unie in een gewoon internationaal verdrag zal een der hinderpalen voor een goede ontwikkeling van de samenwerking wegnemen. Wanneer dit echter geschiedt zonder dat het vraagstuk Nieuw-Guinea wordt opgelost, zal er nog een laatste hinderpaal voor de samenwerking blijven be staan. - In een zitting van het Nederlandse kabinet is over dit antwoord beraad slaagd. Het antwoord wordt niet geheel bevredigend geacht, in het bijzonder wat betreft .hetgeen wordt opgemerkt over Nieuw-Guinea. Naar de mening van het kabinet vereist de passage, waarin gezegd wordt, dat, wanneer de Inie wordt opgeheven, doch de kwes tie Nieuw-Guinea onopgelost blijft, er een ernstige hinderpaal voor de samen werking blijft bestaan, nadere ophelde ring. Deze opheldering is nu alsnog aan prof Supomo gevraagd. Nederland wil De Senaat van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft, te rekenen van 1 Maart '51 af, te toegang tot de Rijksuniversiteit voor de tijd van twee jaar ontzegd aan een der studenten, die bekend heeft dief stallen te hebben gepleegd. Dc laatste jaren werden n.l. geregeld diefstallen onder de studenten gepleegd. De Senaat acht dit een hoogst ernstig verschijnsel en heeft gemeend, dat er een voorbeeld moet worden gesteld. De hopperzuiger „Kinhem", die een inhoud heeft van 1300 kubieke meter en een laadvermogen van 2500 ton, is thans in Rotterdam gearriveerd. Het schip is opgestoomd naar de Waalha ven en heeft ligplaats gekozen bij de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „Waalhaven". «O». Dr. J. Gertenbach uit Amsterdam, die als eerste Nederlandse burger arts sinds Februari van dit jaar in Korea werkzaam is geweest op verzoek van de Worlc. Health Or ganization van de Verenigde Na ties, is Woensdagmiddag met 60 dagen verlof in de hoofdstad te ruggekeerd. Men ziet nier dr. Ger tenbach, die in Korea de rarig van „citfiI colonel" bekleedde, bij zijn arbeid in een tent op het eiland Koje-do, waar aan Zuid- Koreaanse vluchtelingen, die er met landingsboten aankwamen, medische hulp weid verleend. Een tweede Duitse dominee heeft van Z- H. de Paus toestemming verkregen priester te worden, ook al is hij ge huwd, aldus is volgens A. P. in Mainz door kerkelijke functionarissen bekend gemaakt. De betrokken dominee heeft nog drie jaar studie voor de 'ooeg voor hij tot Êriester gewijd zal worden. Zijn naam nog niet gepubliceerd. (Van onze speciale verslaggever) Op 7 Januari a.s. verschijnt er een z.g. wijzigingsboekje op de thans geldende dienstregeling der N.S., dat men echter met evenveel recht een nieuw spoor boekje zou kunnen noemen. De wijzigingen beslaan namelijk niet minder dan 104 pagina's en gelden voor 22 baanvakken. Zonder dit wijzigingsboekje (kosten dertig cent) lijkt de nu geldige spoorgids dan ook practisch waardeloos. De oorzaak van al deze ingrijpende veranderingen is, dat met ingang Van deze datum het 64 kilometer lange baanvak AmersfoortZwolle geëiectriceerd wordt. Ir. F. Q. den Hollander, dc president der N.S., die gistermiddag tijdens een persconferentie te Utrecht deze feiten bekend maakte, noemde deze electrificatie een stuk werk waarover hij als spoorwegman wjj citeren letterlijk 70 trots is ais een pauw. De verbeteringen, welke de electrifi catie voor de verbindingen met het Noorden des lands met zich meebrengt, zijn niet zo eenvoudig te formuleren. Zij vallen namelijk uiteen in drie on derscheiden groepen. Op de eerste plaats heeft men per dag een groep van acht paar sneltrei nen (om de twee uur). Na 7 Januari zjjn deze sneltreinen electrisch tot Zwolle en van Zwolle naar Groningen en Leeuwarden diesel-electrisch. M.a.w.: men moet in Zwolle nog overstappen. Dit overstappen wordt echter verge makkelijkt doordat de treinen aan het zelfde perron zuilen staan en bovendien zal dit inconveniënt met ingang van de zomerdienstregeling (18 Mei a.s.) ge heel komen te vervallen. Nieuw in deze regeling is ook dat de treinen van Zwolle naar Groningen en President Truman heeft gisteren via zijn perssecretaris Joseph Short een spe ciale waarschuwing doen uitgaan, waarin hij er op wijst dat de lijst met namen van in Korea gemaakte geallieerde krijgsgevangenen, die van de communis ten is ontvangen, „op geen enkele wijze op haar juistheid is getoetst en er niet de minste waarborg bestaat voor de juistheid van de daarin verstrekte gege vens". Short voegde hieraan toe: „De Verenigde Staten bezitten geen enkel middel om na te gaan of de lijst nauw keurig of onnauwkeurig, juist of vervalst en volledig of onvolledig is". De voorlichtingsdienst van generaal Ridgway's hoofdkwartier heeft bekend gemaakt, dat de autoriteiten van het hoofdkwartier, die de lijsten met namen van krijgsgevangenen controleren, „te genstrijdigheden in de lijsten hebben ontdekt". Het „Pentagon", het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging, is. naar A.P. meldt, met de publicatie der namen van de Amerikaanse krijgsger vangenen begonnen. In de officiële sta tus van de door de communisten op gegeven personen zal geen verandering komen op grond van het feit. dat de vijand hen als krijgsgevangenen heeft vermeld, aldus werd bekend gemaakt. De V.N. hebben de communisten toegezegd, de lijsten van Noordelijke krijgsgevangenen rond Kerstmis in het Chinees en het Koreaans te verstrekken. Volgens een gevangen genomen Noord- Koreaan zou generaal Dean, wiens naam op de communistische lijst voorkomt, na de val van Taejon 33 dagen lang uit de handen van de communisten gebleven zijn door zich verborgen te houden. Leeuwarden reeds in Zwolle geheel ge splitst worden. De scheiding in Meppel komt dus te vervallen. Deze nieuwe re geling geeft op de trajecten Den Haag- Groningen of Amsterdam-Groningen gemiddeld een besparing van twintig minuten. Vervalgens heeft men per dag vier paar exprestreinen. Van 7 Januari af zullen deze treinen van Holland naar Zwolle worden geformeerd uit de be kende licht geschilderde doorgangsrij tuigen, die getrokken worden door een electrische locomotief. Na Zwolle wordt deze electrische locomotief vervangen door een stoomlocomotief. Ook hier geldt dat de splitsing van de treinen naar de Noordelijke distric ten te Zwolle plaats vindt. Deze ver andering betekent echter nog geen tijd winst. Die komt eerst als in Mei ook Noordelijk van Zwolle de stoomtractie kan worden losgelaten. De derde categorie tenslotte wordt gevormd door het lokale reizigers- vervoer tussen Amersfoort, Zwolle en de tussenliggende plaatsen. Dit wordt zeer sterk opgevoerd. Van negen paar stoomtreinen per dag wordt het na melijk gebracht op zeventien en de reisduur op dit traject wordt met een kwartier verminderd. De situatie wordt nu zo, aldus andermaal ir. Den Hollander, dat het m.i. mogelijk is in Amsterdam te werken en tussen Amersfoort en Zwolle te wonen. Hij toonde zich zeer benieuwd naar de reacties van de bewoners uit die streek. In het vervolg van zijn toespraak heeft ir. Den Hollander ook nog mede gedeeld. dat met ingang van 18 Mei a^s. nog elf diesel-electrische driewageh- steilen gereedkomen, die uit Duitsland zijn teruggekeerd. Deze treinen zullen worden gebruikt om op diverse baan vakken in het land de accommodatie te verbeteren. Over het afgelopen jaar toonde de president van de N.S. zich bijzonder tevreden. De Spoorwegen hebben al hun plannen kunnen verwe zenlijken en gaan vol vertrouwen het volgend jaar tegemoet. Vol vertrouwen ook, al ziet 1952 er financieel gesproken niet zo rooskleurig uit. De prijsverho gingen van allerlei materialen, die dit Voor velen betekent succes hebbeniemand anders naar beneden schoppen en op hem trappen. jaar nog slechts gedeeltelijk doorwerk ten, zullen dan, aldus nog steeds ir. Den Hollander, over de gehele linie haar werking doen gevoelen. Overigens ver wachtte ir. Den Hollander niet, dat er dit jaar ter besparing van electriciteit op sommige baanvakken opnieuw bussen zullen moeten worden in gelegd. De electrificatie heeft tot be sparing van brandstoffen het een en ander bijgedragen en levert per jaar reeds zoveel op (ir. Den Hollander noemde een getal van 350.000 ton ko len), dat daardoor de gehele investering practisch al gedekt wordt. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 524 ALGEMEEN aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 21 Dec. worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie bij de detaillist tot en met 5 Januari 1952. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal 31 Januari geschieden. bepaald niet, zo gaf men aan Aneta te verstaan, dat na een eventuele ophef fing /an de Unie en het sluiten van een tractaat op internationale voet, de agi tatie betreffende Nieuw-Guinea voort duurt en dat daardoor de samenwer king, die men zegt na te streven, weer opnieuw verijdeld wordt. Van Indone sische zijde heeft mer. gesteld, dat men de hinderpalen voor de samenwerking wij wegnemen. Van Nederlandse zijde zegt men thans, dat er nog andere hin derpalen bestaan, te weten o.a. de rechtspositie van de Nederlanders in Indonesië, die onbevredigend is. gezien de vele arrestaties van Nederlanders. Voorts hebben de moorden op veie Ne derlanders de aandacht van de Neder landse regering. Ook de redevoeringen van president Sukarno tegen Nederland vormen, aldus Aneta's zegsman, een ernstige hinderpaal. Al deze zaken die nen, naar de Nederlandse opvatting, eveneens op de conferentie te worden besproken. Men verwachtte aanvankelijk, dat ln Nederland de benoeming van de leden der Nederlandse delegatie heden zou worden bekend gemaakt, doch men voegde hier nadrukkelijk aan toe, dat dit een ampteiijke delegatie zou zijn. Na afloop van de besprekingen tussen de beide delegaties zullen de regeringen vrijelijk kunnen beslissen of zij de aan bevelingen van de conferentie kunnen overnemen. Op het laatste ogenblik heeft zich echter een complicatie voorgedaan, die zich ernstig laat aanzien. In In donesië is bekend geworden, dat Indonesië het Nederlandse protest inzake het beslag leggen op de wa pens aan boord van de „Blitar" heeft afgewezen en zich op het standpunt stelt, dat het hier niet een doorvoer, doch een invoer van wapenen be treft, daar men in Indonesië Nieuw- Guinea beschouwt als Indonesisch gebied. Deze wijze van het stellen van de kwestie wordt door de Nederlandse re gering hoogst ernstig opgenomen, naar Aneta is gebleken. In bevoegde kringen gaf men te verstaan, dat Indonesië de zaken hierdoor zodanig op de spits heeft gedreven, dat het bijzonder moeilijk wordt om „met het mes op de keel" te gaan onderhandelen over „een opruiming van hinderpalen voor de samenwerking". De kans wordt thans groot geacht, dat deze „juridische annexatie van Irian", zoals men het noemde, het begin van de onderhandelingen opnieuw zal vertra gen. De nieuwste Hier is de nieuwste mop,, die op het ogenblik in UN O-kringen te Parijs de ronde doet: Drie mannen in een Tsjechisch concentratie kamp vertellen elkaar, waarom zij daar zijn. „Ik was tegen Clemen- tis". zegt de eerste. „Ik was voor Clemen- tis". zegt de tweede. „Ik ben Clement is", zegt de derde. Churchill's bed Churchill heeft zijn bed medegenomen naar zijn ambtswoning Downing- street 10. De premier ver huurde zijn woning op Hydepark Gate, voor hij verhuisde met meubels en al, aan de Cubaanse am bassadeur dr. Roberto Gonzales de Mendoza. Het genoegen echter om in Churchill's bed te slapen zal deze niet smaken. Winston heeft namelijk zijn bed, waarin hij 's mor gens vroeg veel van zijn werkzaamheden pleegt te verrichten, naar zijn nieu we woning laten over brengen. Uit Goering's wijnkelder De wijnkelder van Her mann Goering. die 293 flessen cognac, wijn, cham pagne en likeuren bevat te die bedoeld Waren om de overwinning van Duitsland te vieren, zal als kerstgave verdeeld worden onder blinde en kreupele Duitse soldaten, aldus heeft het Beierse kabinet besloten. De kel der lag in het kasteel Veldenstein, het hoofd kwartier van de chef van de luchtmacht tijdens de oorlog. AI te vlug Een jongeman in Mont real riep een handelaar in tweedehands auto's, die adverteerde dat hij on middellijk „boter bij de vis gaf'" zonder dat aller lei formaliteiten vervuld behoefden te worden, bij een auto. waarmee hij het terrein van de koopman was opgereden. „Ik heb snel geld nodig", zeide de jongeling, „voor 300 dol lar is de wagen van u".. „Ik bied 175" was het vlot te antwoordDe jonge man liet zich de 175 dol lar voor zijn wagen uit het jaar 1931 uitbetalen en verdween met een haastige groet. Wat later kon de handelaar de mo tor maar niet op gang krijgen. HU tilde de mo torkap op maar vond er geen motor in. Noord Pool-express De vice-president van de Alaska Airlines H. W. Bierds heeft verklaard, dat de vlucht van de Noord Pool-express, die een paal op de Noordpool heeft la ten vallende voorloper is geweest van commerciële vluchten over de Noord pool naar Noorwegen. Bierds zei. dat deze vlucht bewezen heeft dat vluchten over de top van de wereld naar Europa mogelijk zijn en dat zijn maatschappij experimen teel zal starten met vluch ten naar Oslo in het be gin van de volgende lente. „Wij hebben vele tech nische gegevens verza meld en vastgesteld, dat navigatie over de pool tamelijk gemakkelijk is", aldus Bierds. De prijs zou tussen de 400 en 500 dollar liggen, d.ide helft ongeveer van de huidige prijs voor een vlucht van Amerika naar Noorwegen. Hij zei, dat de vlucht van Fairbanks naar Oslo non-slop kon zijn. Op ziin vlucht naar de pool heeft de Noord-Pool- express getankt op Point Barrow en is daarna non stop naar de pool en te rug naar Fairbanks ge vlogen. De A.laska Airlines heb ben bij de raad voor de burgerluchtvaart reeds een verzoek ingediend voor een certificaat om pool- vluchten te mogen maken naar Europa met straal vliegtuigen. draaglijk, doch in grote berus- ting verduurd, lijden is de heer J. W. Lucas, gedelegeerd-commissaris der N.V. Drukkerij De Spaarnestad, gisteren toch nog vrij plotseling over leden. Met hem is een groot man heenge gaan, wiens geesteskracht tot het laatst toe weerstand heeft geboden aan de lichamelijke verzwakking, omdat hij in oprecht idealisme en met diep verankerd verantwoorde lijkheidsbesef wilde blijven werken voor de zaak. welke hij mede groot heeft gemaakt. Het is al lange tijd geleden, dat wij tegenwoordig waren bij een bespre king in de directiekamer van De Spaarnestad, waaraan de toen reeds ernstig zieke nog levendig deelnam. Achter zijn groot bureau zat hij daar, niet in staat van zijn stoel op te staan, tengevolge van de schier on draaglijke pijnen van de rheuma, die zijn ijzeren gestel sloopten. Een zo juist toegediende injectie moest hem voor enkele uren de pijn verzachten, zodat zijn scherpe geest ongehinderd kon gespannen blijven. Zo ontving hij destijds dagelijks vele personen, hoewel toch ieder bezoek bijna een marteling voor, hem moest zijn. Maar zelfs tot het laatst toe bleef hij zijn medewerkers en anderen, die zijn advies kwamen vragen, aan zijn ziekbed ontvangen en tot een week voor zi;n dood was hij te zijnen huize aanwezig bij de vergaderingen van de Raad van Toezicht der „Spaarne stad". Zo kan naar waarheid worden gezegd, dat de heer Lucas tot op het laatst geweigerd heeft het harnas af te leggen. Alleen iemand met een ongekende wilskracht, iemand die zich als het ware aan zijn werk had vastgebeten, was bij zulke pijnen in staat de geest over het lichaam te doen triomferen. Juist deze laatste jaren van zijn le ven tekenden wel zeer bijzonder de persoonlijkheid van de heer Lucas. Zij brachten de oplossing* van wat voor velen altijd in zijn persoon iets onbegrijpelijks was: hoe één man zo veel belangrijk werk kon verzetten. Zonder zich voldoende rust of ont spanning te gunnen werkte hij onaf gebroken aan de taak waarvoor hij zich gesteld zag. En als de ene taak met succes volbracht was, wachtte hem weer een nieuwe, waarop hij zich met dezelfde energie wierp. Zo ontstond die lange reeks van onder nemingen, welke thans tot zo grote bloei zijn gekomen. Zij wettigen de conclusie, dat Nederland een figuur van groot formaat in de heer Lucas heeft verloren. Hij was een eminent zakenman met een zeer scherpe geest. Misschien wekte hij bij sommigen wel eens de indruk hard te zijn, doch vergeten wij niet, dat zakenmensen over het algemeen geen sentimentele lieden kunnen zijn. De heer Lucas behoorde tot de knapste „ccountants van het land en ook deze functie, waarin koude cijfers nu eenmaal een hoofdrol spelen, doet haar invloed op de mens gelden. Maar wie deze uiter lijk soms zo harde zakenman beter kende, wist dat onder dat schijnbaar zo harde uiterlijk toch eengoed en gevoelig hart schuilde. Daarvan zou den de velen kunnen spreken, die hij in stilte wél deed. Daarvan zouden ook vele katholieke instellingen kun nen spreken, die zelden vergeefs bij hem aanklopten wanneer zij, hetzij om waardevolle adviezen, hetzij om geldelijke steun, meestal echter bei de, vroegen. Daarvan zou ook de ka tholieke pers, waaronder vooral De Tijdpers, kunnen spreken, die hij zonder enig materieel voordeel steun de en tot bloei bracht. Zo staan wij met diep ontzag, be wondering en dankbaarheid bij de lijkbaar van deze grote dode. Hij heeft gewerkt zolang het dag was. O. L. Heer heeft hem vele talenten gegeven, hij heeft er zijn leven lang mee gewoekerd en er vele bij ge wonnen. God zal hem daarvoor on getwijfeld belonen en ook tot hem zeggen, zoals tot de goede /en trouwe knecht in het H. Evangelie, die zijn talenten niet begraven had: „Over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik U stellen. Intra in gau- dium Domini tui, ga binnen in de vreugde Uws Heren." Advertentie Verwachting tot Vrijdagavond: Zwakke tot matige wind ruimend naar Noordelijke richtingen, later veranderlijk. Wisselend bewolkt met enige regen of motregen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.4616.30 Maan: onder 12.25 De Nederlandse soldaten zenden hun kerstgroeten naar huis door middel van de tape-reeorder. Blake Brophy, corres pondent van de Stem van Amerika, heeft de tapes klaargemaakt en zij wor den nu naar het station van de Stem van Amerika in New York gezonden, om vandaar naar Nederland te worden uitgezonden, aldus meldt U.P. uit Korea. Brophy nam afzonderlijke boodschap pen van Nederlandse soldaten op. De meesten hunner zonden kerstgroeten naar huis en verzekerden hun familie, dat zij het goed maakten. De bataljons commandant en twee aalmoezeniers zonden tevens boodschappen namens het gehele contingent. Een koor van vijftig man. gevormd door Nederlandse soldaten en geleid door ds. Meerburg, zong drie Kerstlie deren, die ook werden opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1