Kerstmis Plezierig spel van Marine in Stadsschouwburg Zandvoorts gemeente-begroting MET ORIGINELE KERSTBROOD DAARVOOR MOET JE BIJ ZIJN VREEMDELINGENVERKEER IN ZUID-KENNEMERLAND besp .NYLONS Iruchtbare rekir.s in Haarlem AGENDA Voortreffelijke voorstelling van Nederlandse C omedie wm^M GEBOUW NOORDER SPORTPARK „MEDAN" DONDERDAG 20 DECEMBER 1951 PAGINA 2 Ter verhoging van de sfeer met hebben wij voor U een uitgelezen col lectie KERSTPLATEN in voorraad Ook voor RADIO-TELEVISIE en GRAMOFOONS koopt U het pret tigst in een SPECIAALZAAK STILLE ARMEN Uitspraak rechtbank Burgerlijke Stand f 780.000 AAN BURGERZIN VADER LIET ZOON LOTEN VERKOPEN Eerste prijs: een konijn GRATIE en ELEGANCE door goede kousen vindi U steeds bij A br. Meijer Grote Houtstraat 16 - Tel. 10476 „Blijde Dagen" Kerstvoorbereiding bij de K.A.B. Vergoeding politiekosten weer niet voldoende Begrotingscijfers Splinters „DE VRIJE TUD" Goed geslaagde Kerstavond Ellce rijder kan U van de degelijkheid en zuinigheid getuigen. importeurJ. Leonard Lang Prettig Kinderkerstfeest HEEMSTEDE Kersttentoonstelling Onderl. Tuinliedenver. Uitreiking diploma's E.H.B.O. Kerstavond KA.B. Aanbesteding woning Gouden jubileum wijnhandel Aerdenhout BLOEMENDAAL Extraatje gemeentepersoneel KERSTSTUKJES - LOSSE BLOEMEN en PLANTEN in grote verscheidenheid bij; DAUDEY Voor ver. school- en werktuinen INTIEME KERSTAVOND Anny Bonarius met haar zangklassen Het dodelijk ongeluk op de Buitenrustbrug WATERPOLO VERPLEGER SLOEG PATIëNT Eisr f75 boete en 1 maand voorwaardelijk 1 'n TIP VAN BOOTZ KERSTPROGRAMMA in Frans Halsmuseum Hotel „Oud St. Jan" annex Indisch Restaurant Jartsweg (100 m. station) Tel. 17630 Veertig jaar koffie- schenken Drie jubilarissen in Concertgebouw Advertentie Op een drukbezochte vergadering van de Gewestelijke Bond voor Vregm, delingenverkeer voor Zuid-Kennemer- land, gehouden in hotel Lion d'Or te Haarlem onder voorzitterschap van de heer D. J. A. Geluk, heeft men zich bezig gehouden met de propaganda voor het vreemdelingenverkeer in Zuid-Kennemerland in het komende jaar. Uit de bespreking kwam nog weer eens duidelijk het belang van streeks gewijze bevordering van het vreem delingenverkeer tot uiting. Zuid-Kennemerland heeft nog niets van zijn aantrekkelijkheid voor bewo ners en bezoekers verloren, dank zij de overheidsbemoeiingen van de betrok ken gemeentebesturen. Het zoveel mo gelijk ongeschonden bewaren van dit belangrijke recreatiegebied wordt van het grootste belang geacht. Volgend jaar zullen niet alleen de bustochten van de N. Z. H. V. M„ waarvan zovelen in 1951 hebben ge bruik gemaakt, weer plaats vinden doch er zijn plannen in voorbereiding om ook het bezoek aan Zuid-Kenne merland met behulp van diverse ver- voersgelegenheden te stimuleren. Dank zij de verbetering van de ma- terieelpositie op het gebied van de vervoersmiddelen zullen thans enkele lang gekoesterde wensen in 1952 in vervul'ing kunnen gaan. Uitvoerig hield de vergadering zich bezig met de coördinatie van de bevor dering van het vreemdelingenverkeer in Zuid-Kennemerland, waardoor het werk, dat door verschillende plaatse lijke V.V.V.-organisaties wordt onder nomen. op zo volledig mogelijke wijze tot zijn recht zal- komen. De vertegenwoordigers van de V.V.V. Heemstede bepleitten een nauwe sa menwerking van de Gewestelijke Bond met Haarlems Bloei met betrekking tot dej actie in verband met het In ternationaal Flower Festival in 1953. Men was van mening, dat in Zuid- Kennemerland niet alleen Heemstede en Haarlem daarvan zullen profiteren, doch ook de andere gemeenten in deze streek op een sterk vergroot bezoek tijdens die tentoonstelling zullen mo gen rekenen. De toenemende bemoeiingen inzake Advertentie RAD 10-en GRA MOFOONSPEC/ALIST WOOTf HOUTSTRAAT 108 TELU04A HURlïM CANTIQL'E NOEL gez. door G. Thill KERSTLIEDEREN J. Vincent STILLE NACHT Domkoor THE HOLY CITY R. Crooks AVE MARIA B. Gigli WHITE CHRISTMAS B. Crosby Div. Kerstliederen gesp. d. Ken Griffin enz. Ingekomen" op ons bureau'. C. K. f 2,50; V. K. f 2.—; N.N. f 2,50; J. v. R. f 1.—; P. K. f 5.—; A. D. f 10.—; N. N. f 2,50; wed. V.. Heemstede f 10.Th. K. f 5.—. U kunt giften aan onze redactie zen den of gireren op nr. 143480 ten name van de Nieuwe Haarlemscbe Courant en aan cns mededelen hoe groot het ge gireerde bedrag is Veertien dagen geleden eiste de offi cier van justitie bij de Haarlemse recht bank een boete van honderd gulden suhs. twintig dagen en een voorwaarde lijke hechtenis van zeven dagen met een proeftijd van twee jaar tegen de invlieger H- V. B. B. uit Badhoeve dorp, die op de 9e Juli te laag over het Zandvoortse strand gevlogen had. B. had dit gedaan om te controleren of het toestel bestand was tegen een hevige opwaartse druk bij het dalen. De druk ke gedeelten van het strand had hij ver meden. Vanmorgen werd B. veroordeeld conform de uitspraak van de kantonrech ter: zeven dagen voorwaardelijk. GEBOREN: T. M. van Schagen— Verheem z; S. L. WebsterFennis. z; A. KlokAlanssen, z. A. C. M. Riswick— Wesselink, z; P. J. de Bruijn—Kranen burg. z; M. Dane—van Ouwerkerk, d; M. Belles—Jager, d- M. C. Meertens— Dekker, d; K. P. Warnaar—Kamer, d; A. A. KuijerBosch, d. ONDERTROUWD: 19 Dec.: M. M. J. Knaapen en H. Dijkstra; R. Dubois en L. de Veen; J. van Deursen en M. J. F. de Jong; J. Klinkenberg en G. P. Jansen; B. A. Hoenderdos en H. M. Goedemans. F. van Altena en G. Brand; A. Bosboom ei) A. C. RietbroeK! E. Hij ma en A. C. Doeksen: P. Azier en J. M. Lamboo; A. J. M. Koster en M. A. W. Los- A. L. Koning en M. E. A. Piemans: F. Prass en P. H. Lam; F. X. C. M. Huijzer en A. van Raalte; J. L. Bernhard en G. M. Vreman. G. J. Wil- demar en W. Horsman; W. G. Pardoen en A. Swart: W. van Brummelen en C. W. Winter. GETROUWD: 19 Dec.: W. A. Kamp en A. L. Woning: F. Koel en E. A. W. Nederkoorn: L. A. Witteveen en J. J. Bulters; R. A. Kauffman en W. C. Klin kenberg; M. T. Visbeen en H. El frink; M. H. J. Weijer en G. Burghout; M. E. Raijmakers en A. J. Peper; L. C. A. van Kuijk en M. J. Meester; C. J. Vermeulen en J. W. Terol; B. van Gin- kei en C. W. Belt; D. C. van Eibergen Santhagens en A. Koole; C. Boeree en A. C. Rompa; F. Hsrberieh en H. J. Spruijt- T H. Dijkstra en A. W. A. Copnens: L. A. S. Ketting Olivier en M. C. Waning. OVERLEDEN: 17 Dec.: J. F. van Bergem, 55 j., Caninefatenstraat. 18 Dec^: T.' van Rossum, 71 j., Maasstraat; T. J. Schoorl, 73 j., Hasselaersplein. het vreemdelingenverkeer, de noodza kelijkheid van een meer omvattende «.n doeltreffende propaganda om het De- zoek van vreemdelingen te stimuleren zowel als de aanmerkelijke stijging van de kosten van bedrijfsvoering, maken het noodzakelijk de financiële basis voor de vaste inkomsten van de bond te herzien. Na een uitvoerige discussie werd een nieuwe grondslag daarvoor vastge steld, die algemeen als juist werd aanvaard door de aanwezige vertegen woordigers van gemeenten en V.V.V.- organisaties. Het nieuwe propagandamateriaal zal in het teken van het Internationaal Flower Festival 1953 staan. Voor 1952 beschikt de bond over voldoende pro pagandamateriaal in kleurendruk. Dank zij de medewerking van het Bureau voor Onpersoonlijke Reclame van de Vereniging van Bloembollen handelaren zal aan buitenlandse be langstellenden in de bloembollenkweek aantrekkelijk propagandamateriaal kun nen worden gezonden. Besloten werd de Januari-vergade- ring van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Ken nemerland goeddeels te wijden aan de propaganda ter gelegenheid van het Internationaal Flower Festival 1953. Naar men ons van gemeentewege mededeelde is tot op heden van de Bur gerzin-lening een bedrag, ingetekend van f 780.000. Er kunnen dus weer eni ge huisjes aan-de ..palen in de stad" worden geslagen. 'Het schijnt, dat er Za terdag ëen verrassing op komst is. Meer weten wij niet... De bewoners van het Flevoplein heb ben een 12-jarige jongen aan de deur gehad, die met loten leurde. Hij vroeg 10 cent per lot en droeg de prijs van de loterij bij zich: een levend konijn. De politie vond het zaakje niet in orde en bij onderzoek bleek, dat de vader van de jeugdige lotenverkoper de ontwerper van de loterij was. De jongen had reeds kans gezien 53 loten te verkopen. De politie nam de opbrengst en de resteren de loten in beslag, evenals het konijn, dat nu bij een poiitie-agent verpleegd wordt. B OSCOPEN Rembrandt: De held van de straat, a.l. 2. 4.15, 7 en 9 15 uur. Palace: Nachtclub „De gouden kooi", volw. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Liefde kent geen muren a.l 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Code no. 3. 18 j. 2 15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,,Ik doodde Jésse JamesV en,,Nabonga", 18 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. Advertentie mad* in U.S.A. De Kath. Arbeidersbeweging afdeling Haarlem heeft in de loop der jaren aan de voorbereiding van het hoogfeest van Kerstjnis aan de leden verschillende mooie avonden aangeboden, welke af gestemd waren op de Advent en Kerst mis. Het is nu wel duidelijk gebleken dat de voorkeur gegeven wordt aan een goed toneelstuk of Kerstspel. Dat de K.A.B. dit jaar zoveel belangstelling heeft bij haar Kerstvoorbereiding is grotendeels te danken aan de R.K. Toneelvereniging ..Ludamus", die met vee] succes het toneelspel „Blijde Da gen" ten tonele heeft gebracht. Aan het slot van elk bedrijf was er een spontaan applaus Het jongenskoortje onder leiding van de eerw. Broeder Paduano, dat aan het begin van de avond enkele zeer goed uitgevoerde meerstemmige Kerst liederen liet horen, heeft veel tot dit succes bijgedragen. Terecht mocht ook de voorzitter, de heer A. Angenent, er in zijn openings woord op wijzen dat deze drie avonden bedoeld zijn om de leden 'van de K.A.B. en hun huisgenoten voor te bereiden op een Zalig Kerstfeest en deze poging is hiermede volkomen geslaagd. Op een marine-vrachtschip, dat ver van de oorlog met allerlei soorten ia- ding heen en weer vaart, verwacht men nauwelijks enige heldhaftigheid van het bewierookte en gedecoreerde genre. Toch hebben de Amerikanen Thomas Heggen en Joshua Logan er een toneel stuk aan gewijd: „Mister Roberts". Het heet een blijspel, en die naam verdient het ook wel, al is er plaats in voor dra matiek, want het schijnt nu eenmaal zo te zijn, dat een stel mannen onder el kaar ruzie en verveling en dramatiek dank zij een dikwijls ruw en wéinig ge kuist soort humor de baas blijven. Het is in ieder geval een stuk geworden, waarin de grappen van die mannelijke soort, dat wil zeggen, niet altijd voor gevoelige of ongerepte oren geschikt, niet van de lucht zijn. Het past zich, ook wat dat betreft, aan bij het huidige realisme, dat de mannen in zulke omstandigheden niet mooier wil maken dan zij zijn, maar hen toch ook iets meegeeft van een aureool, ontleend aan wat men als rondborstigheid voorstelt, aan een blijvend gevoel voor rechtschapenheid, aan een behoefte naar bewondering van werkelijke flinkheid. Die flink heid hebben de auteurs vooral toebe dacht aan de titelrol luitenant Roberts. Hij heeft allerhande natuurlijke eigen schappen. om bij zijn mannen in de smaak te vallen, maar hij heeft ook iets voor hen over. Het stuk geeft hoofdzakelijk zijn ver haal: hij hunkert er naar om actief deel te nemen aan de strijd, maar zijn com- mandant, een dictator in zakformaat, werkt hem tegen en krijgt zelfs van hem gedaan, dat hij, in ruil voor een al te lang uitgesteld uitgaansverlof voor de bemanning, van verdere verzoeken tot overplaatsing afziet. Dat kost hem zo veel zelfbeheersing, dat hij zelf moei lijkheden met de bemanning krijgt, maar die ervaart wat er gebeurd is en maakt dan eendrachtig de overplaatsing in orde. Deze kern-intrigue is met allerlei ne ven-gebeurtenissen uitgewerkt tot een spel vol prachtige speelmogelijkheden, die de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Meester en in een zeer handig décor van Wim Vesseur uitste kend heeft penut. Han Bentz van den Berg speelt de titelrol met een soepele zelfbeheersing en een sterke ingehou den gloed, die de figuur tot een sterke en zeer sympathiek maakt. Ton Luts creëert naast hem een scheepsdokter van een zachter, gerijpter en bij alle gevoeligheid wijzer karakter. Hans Kaart geeft de ietwat blufferige en ta melijk domme luitenant Pulver bij alle malligheid een treffende goedhartige jongensachtigheid mee, die hem tal van open doekjes bezorgt. Johan Elsensohn houdt de figuur van de commandant met zijn tyrannieke eigenschappen men selijk, Johan Fiolet geeft een mooie, ietwat logge, maar stevige bootsman goed gestalte en er is nog een hele rij van spelers, die stuk voor stuk uit stekende matrozen op de been brengen en gezamenlijk geven zij een avond lang uitmuntend voortvarend en dikwijls uit bundig toneel te zien. De Zandvoortse gemeente-begroting voor 1952, sluit, voor wat de gewone dienst betreft, met een bedrag van f 2.116.514 19 aan inkomsten en uitgaven. De post voor onvoorziene uitgaven is geraamd op f 19.496.92. Omtrent de financiële verhouding met het Rijk, voor zoveel betreft de vergoeding <van politiekosten en de uit keringen uit het gemeentefonds delen B. en W. het volgende mede: de ge wone vergoeding van de politiekosten, waarop de gemeente ingevolge het „be sluit vergoeding politiekosten 1950 recht heeft, is wederom bij lange na niet voldoende, om die kosten te dek ken, ook niet nu de sterkte van het corps is teruggebracht tot het maxi mum van 41 man. Evenals het vorig jaar zal wederom een beroep op het Rijk moeten worden gedaan om een buitengewone uitkering in de kosten van de politie te mogen ontvangen. Hiervoor, is een bedrag van plm. f 49.000 geraamd. Op het verzoek om een dergelijke buitengewone uitkering voor het jaar 1951 is nog steeds geen beslissing ge nomen. Het blijkt, dat men op het mi nisterie nog geen voldoende cijferma teriaal heeft verzameld, om zich ter zake een oordeel te kunnen vormen. Nu dé burgemeester over deze kwestie een onderhoud op het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gehad, mag worden aangenomen, dat Zandvoort in derdaad wèl een bijzondere uitkering zal ontvangen, doch omtrent de grootte daarvan verkeren B. en W. thans nog in het onzekere- Indien zich hier een „tegenvaller" mocht voordoen, dan za! die door bezuiniging op uitgaafposten moeten worden opgevangen. Ten aanzien van de uitkeringen uit het gemeentefonds laten B. en W. opti mistischer klanken horen. Tengevolge van de in de Tweede Ka mer aangenomen wet op de noodvoor ziening der gemeentefinanciën en de door de minister, van Financiën gedane toezeggingen kan Zandvoort in totaal wegens uitkeringen uit het gemeente fonds op de begroting 1952 niet minder dan f 552.680 ramen. Intussen blijft in het gemeentefonds nog aanwezig een overschot over de jaren 1948 t/m 1950 in totaal groot f 278.000.000. Dit over schot zal niet worden uitgekeerd, doch per gemeente worden geboekt op een geblokkeerde rekening bij het Rijk met rentevergoeding vanaf 1 Januari 1951. De gemeenten kunnen aannemen, dat zij op de geblokkeerde reserverekening geboekt krijgen één jaar algemene én bijzondere uitkering op basis van 100%. Voor Zandvoort maakt dit een bedrag uit van plm- f 378.000. De gewone dienst voor 1952 zal hier door in zoverre gunstig beïnvloed wor den. dat gerekend kan worden op een vergoeding van rente van het de ge meente toekomende bedrag. Het per centage staat nog niet vast. maar op een ontvangst van f 15.000 wordt ge rekend, gebaseerd op een rente van 4%. Aan de, begroting ontlenen wy de volgende cijfert: Straatverlichting f 29.730 (1951 f 16.5501; deze verhoging is een gevolg van de uitbreiding der straatverlichting tot de boulevards. Kosten van gemeentereini ging f 100.000, onderhoud van straten en wegen f 70.000. De strandexploitatie brengt f 48 000 op en zij kost de gemeente rond f 41.000. waaronder f 7000 pacht van het Rijk. De exploitatie van de Burgemeester yan Alphenweg door de stichting „Touring Zandvoort" kost de gemeente f 60.268 (grotendeels rente en afschrijving van de op het circuit rustende schuld). Het onderhoud van de plantsoenen kost f 32.500. De politiekosten be- gingsuitkeringen f 70.000; sociale bij dragen in totaal f 272 000, waartegen over een gewone Rijksbijdrage van f 223.000 en een extra-bijdrage van f 49.000 wordt geraamd. De gemeente lijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon krijgt f 138.000 subsidie. Krankzinnigenverpleging kost f 19.200. werkverruiming f 120.000; overbrug- gings uitkeringen f 70.000; sociale bij standsregeling f 15.000; steun aan oor logsslachtoffers f 56.000. Van de inkomsten noemen wij: leges f 39.000; straatbelasting f 49.000; Rijks subsidie in werkverruiming, overbrug gingsregeling, enz. f 163.000; opcenten grondbelasting f 70.000; opeenten per- sonelebelasting f 69.000; vermakelijk heidsbelasting f 104000; (vorig jaar f 115.000). Aan subsidie is o.a. geraamd: Wit- Gele Kruis f 1300; R.K. kleuterschool f 3500; Chr. kleuterschool f 8415; R.K. .verkenners f 100; Stichting Touring Zandvoort f 7000. In de politie-voetbalcompetitie wtm het elftal der Zandvoortse politie met 51 van de Rijkspolitie-te-water te Am sterdam. Burgeméester en Wethouders van Zandvoort hebben ontheffing verleend van de bepalingen van de Winkelslui tingswet, waardoor de winkels van 20 tot 22 en op 24 en 31 Dec. a.s. geopend mogen zijn tot 9 uur des avonds. De gemeentelijke bureaux te Zand voort zullen op 24 en 31 Dec. a.s. ge sloten zijn. Gisteravond heeft de commissie „De Vrije Tijd" van de Sint Vincentiusver- eniging haar gezinnen een kerstpro gramma geboden, dat verzorgd werd door „De Schijnwerper", toneelgezel schap van de Magdalena-parochie in Amsterdam; regisseur was C. M. L. El- bersen. De kleine zaal van het Concert gebouw was tot de laatste stoel bezet. In zijn openingswoordje sprak de heer A. G. van Luxemburg er zijn tevreden heid over uit, dat behalve de toneel- ook de contactavonden de laatste tijd goed bezocht worden. Gespeeld werden: De klokken van de Madeleine, Zalig kerstfeest of Vrolijk kerstfeest en Het Keerpunt, alle ge schreven door J. A. Keepers. Lag het eerste stuk op een wel wat te hoog ni veau, het tweede, waarin een heidens koopvrouwtje van kerstartikelen er in de late kerstavond toe komt een on ervaren. katholieke collega een Zalig kerstfeest te wensen, vond warme weer klank bij het publiek. De hoofdscho tel werd gevormd door het stuk in twee bedrijven Het Keerpunt. De Ad- ventsgedachte komt hierin sterk naar voren: de verwachting van de Verlos ser door de Joden. Joachaz gelooft niet, dat het de Verlosser is, die in dat stal letje geboren is. Zijn vrouw Sarah zeer goed spel van Ch. Koenis aar zelt te geloven in zo'n nederige ko ning; zij verwacht immers een aards koninkrijk met pracht en praal. Maar hun dochtertje Rachel, de Romein An- tonius en de oude Joachim die een uitstekende vertolker had in A. Kocnis -j- geloven in de Kleine Verlosser. Ra chel, die niet als haar moeder een God van Wrake verwacht, zegt duidelijk, wat precies de betekenis van het kerst gebeuren is: „Het Kind is voor mij "slechts liefde." De Schijnwerper heeft met haar ver dienstelijk spel een avond gebracht ter voorbereiding op Kerstmis. En zoals voorzitter J. H. G. Walthaus het in zijn slotwoordje uitdrukte: Het was een avond om in de .iuiste kerststemming te komen. De Schijnwerper is haar naam waardig geweest, want zij heeft het vol le licht laten vallen op het a.s. Kerst feest. Advertentie STADHOUDERSKADE l'4 - AMSTERDAM TEL. S7IOO Ruim driehonderd kinderstemmen de den met hun kreten van bijval of ver ontwaardiging de grote zaal van „De Leeuwerik" waarlijk op haar grondves ten dreunen. Dat was gistermiddag, toen Henk Zoutendijk in het kader van de kerstmiddag voor de kinderen der leden van de Haarlemse R.K. Middenstands vereniging in zijn poppenkast het ver haal speelde van de boze koning en de ongelukkige ridder, die in zijn macht was. Het jonge volkje ging geheel op in de angstige gebeurtenissen,, die elkaar in snel tempo opvolgden en waarbij het alle schijn had, dat de koning met zijn toverformule niet te overwinnen was. De jeugdige toeschouwers bleken ove rigens voor hun taak berekend om me; de jonge prinses in een complot samen te werken en tenslotte de koning zijn verdiende straf te laten ondergaan. Hoe dit optreden werd gewaardeerd, bleek ook wel verder in de middag. Het pro gramma bestond verder uit het geza menlijk zingen van kerstliederen en het was Jan Icas van Dijk, die de kinderen een drietal prettige kerstsprookjes ver telde. Een geslaagde middag, waarbij o.m. aanwezig was de geestelijk advi seur van de Haarlemse afdeling, kape laan Balestra, en de voorzitter, de heer Van Berkel. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" had de ge lukkige gedachte, de jaarvergadering te verbinden met een tentoonstelling van Kerststukken, vervaardigd door de leden. Woensdagavond was de zaal van het Volkskoffiehuis met een groot aantal van deze stukjes aardig versierd en zo als altijd was er een edele wedijver ge weest tussen de leden om met de meest eenvoudige middelen de mooiste bloem- stukjes te arrangeren. Tussen al dit moois stond een prachtige inzending Cy clamen en Kerststerren van de heer B. Nieuwenhuis die met deze zomerse ex positie buiten mededinging deelnam. De heer W. A. v. Zadel opende de goedbezochte vergadering en heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de heer K. Goudzwaard, oud-secretaris van de vereniging, die als spreker zou op treden. Uit de jaarverslagen bleek dat de vereniging thans 81 leden telt en dat er een batig saldo in kas was. De aftre dende bestuursleden, de heren G. Boting en C. Ruigrok werden bij enkele candi- daatstelling onder applaus herkozen ver klaard. Voorts werd hulde gebracht aan de heer P. Klaase die dit jaar met groot elan en niet minder groot succes de bindcursus heeft geleid. Daarna was het woord aan de heer Goudzwaard die een uiteenzetting gaf over Zeeland, hoe het daar was, hoe het er thans is en hoe het in de toekomst worden zal. Spreker begon met op te merken, dat hij met genoegen naar Heemstede was gekomen en nog dikwijls dacht aan de mooie dagen die hij hier heeft gehad, echter zonder heimwee. Na de pauze besprak spreker aan de hand van een groot aantal foto's tal van plaatselijke en provinciale bijzonderhe den, waarmede hij goed op de hoogte was en aan het slot kreeg hij een wel verdiend applaus. De uitslag van de gehouden keuring bracht het volgende resultaat: Klasse A: 1 P. Klaase, 2 G. Post, 3, 4 en 5 P. Klaase, 6 G. v, Bakel, 7, 8 en 9 A. Nunnink. Klasse B: 1 J. v. Zijl, 2 mej. H. Smits, 3 H. Konerman, 4 J. v. Zijl, 5 mej. H. Smits, 6 J. Koot, 7 J. v. Zijl, 8 W. Bou- ma, 9 K. Willems. Aan het slot van de vergadering reikte de voorzitter met enige vriendelijke woorden een aantal aardige prijzen uit, waarna deze goedgeslaagde vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Dinsdagavond vond in „Het Wapen van Heemstede" de feestelijke uitrei king plaats van diploma's aan cursis ten, die öf voor de eerste maal, óf een herhaald examen hadden afgelegd. Aanwezig waren de burgemeester, wethouder H. Disselkoen en hoofd inspecteur van politie A. Berentsen. De voorzitter, dr. A. G. Degenaar, was blij, dat de burgemeester het be schermheerschap van de afdeling Heemstede had willen- aanvaarden en bood hem als bewijs daarvan een oor konde aan. Hij gaf daarna een over zicht over de historie van de afdeling en noemde de leden, die meer dan 1214 jaar lid zijn. De burgemeester bracht vervolgens hulde aan het actieve bestuur en zeide gaarne beschermheer geworden te zijn, omdat de vereniging zulk een schoon doel nastreeft. Dat hij dit doel wil helpen bevorderen, moge blijken uit het feit. dat ditmaal zeven agenten van politie met goed gevolg het examen hebben afgelegd en dat het in de be doeling ligt alle politieagenten succes sievelijk te laten deelnemen aan de cursussen. Daarna reikte hij met een toepasse lijk woord de diploma's uit aan de da mes JansenSmidt, JansenSalm. De Bonte, Donkelaar, v.' d. Weiden en v. d. Pol en de heren Rekoert Jr., Aande- kerk. Last, De Oude, Redeker, Breen- broek. Prins, Keur, v. Rijn, Ombergen, Abrahams, Gesink, Band en Galjaard. Door omstandigheden heeft het plan van de afdeling Heemstede om a.s. Za terdagavond en Zondagavond telkens een Kerstavond te geven, een wijziging moe ten ondergaan. Thans zal alleen Zondag avond door de R.K. toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" het Kerstspel van Felix Timmermans „En waar de sterre bleef stille staan" in het R.K. Verenigingsgebouw worden opgevoerd. De bestelde plaatsen voor Zaterdagavond zijn vanzelfsprekend nu voor Zondag avond. Zij die dit mooie spel alsnog wil len zien, 'kunnen kaarten verkrijgen bij de heren L. Floris, P. van Kimminade en H. Keur; de adressen zijn voldoende bekend. Voor de aanbesteding van 34 duplex- en 8 eengezinswoningen in de Provin- ciënbuurt te Heemstede waren 26 in schrijvingen. Dg laatste inschrijver was de heer Seysener uit Hillegom met f297.100.—. De hoogste inschrijver was de heer van Kampen te Amsterdam met f 363.500.—. In December 1901 begon de heer H A. Gieske een klein café aan de Zand- voortselaan 37, nu genummerd 345. De opbrengst van de zaak was te klein om van te leven zodat de eigenaar ook aardappelen teelde en aan de water leiding werkte. Toen later in Aerden hout veel gebouwd werd, werd de zaak anders en achter het café verrees een bottelarij. In 1922 nam zijn zoon Henk, de zaak over en deze legde zich later uitsluitend toe op de wijnhandel e: op limonades waardoor het bedrijf flink uitgroeide. De oprichter, die thans 83 jaar is, en altijd aan de Zandvoortselaan heeft ge woond, is een bekende figuur in Bent veld. Nog graag praat hij over de dagen dat in deze bloeiende villawijken nog geen huis stond en dat de verbinding met Zandvoort door middel van een smalle weg bestond. De zijwegen liepen alle door de duinen. Vooral de oudeheer Gieske zal het op 27 December niet aan belangstelling ontbreken. B. en W. vragen een crediet van f 1700 teneinde het gemeentepersoneel een uniform bedrag van vijf gulden te kun nen uitkeren als voorschot op de beken de loonaanvulling. Advertentie Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10858 Het gebouwtje op de school- en werk- tuin in het Noordersportpark is gereed gekomen. Wethouder A. Angenent heeft het gistermiddag namens de gemeente officieel overgedragen aan het bestuur van de vereniging van school- en werk tuinen. Deze overdracht vond plaats in het huisje zélf. Aanvankelijk had men zich de bouw groter voorgesteld, maar de omstandig heden lieten niet toe, dat er een flink gebouw opgetrokken werd. Het huisje, zoals het er nu staat, is voor de poorten van de hel weggesleept, aldus wethou der Angenent, die de aanwezigen toe sprak. Als er nü nog beslist moest wor den of de bouw kon doorgaan, dan zou er een afwijzende beslissing komen. De financiële moeilijkheden zijn groot. Bij iedere uitgave, zo zei spreker, denkt het gemeentebestuur aan woningen. Niette min heeft het schooltuinwerk mijn bij zondere belangstelling. Momenteel zijn er in Haarlem 1775 schooltuintjes. In het Noordersportpark zijn er weer 175 bijge- men door het wegbreken van een wind- kering. Tot slot richtte zich de wethou der speciaal tot mej. Westendorp, die hij dank bracht voor haar werk, en over handigde de sleutel van het gebouwtje aan de secretaris van de vereniging, de heer R. M. van der Hart. Ook werden waarderende woorden gesproken tot de medewerkers van Openbare Werken en de ontwerper van het huisje, de heer ir. Breuning, hoofd van de bouwkundige afdeling. De directeur van de Dienst Hout en Plantsoenen, de heer J. Dorre- steijn, was de tweede spreker. Hij toon de zich eveneens zeer dankbaar, dat er zulk een gebouwtje was gekomen en sprak de hoop uit, dat er spoedig in Haarlem-Oost ook een gebouwd kon worden. Onder de aanwezigen bij deze overdracht was ook de directeur van Openbare Werken, de heer Maas. Het doel van deze intieme zangavond was, aldus mej. Bonarius in haar wel komstwoord, reeds in deze Aventtijd een Kerstsfeer aan te brengen. Dit gelukte deze zangpaedagoge volkomen. Al ha perde er wel eens iets. zong er een enkele soliste soms ietwat schuchter en moesten de vocalisten van klein tot groot even aan een bijna tropische hitte wennen, er heerste de gehele avond een gezellige, prettige en toch waardige Kerststemming. We hadden niet getwijfeld aan het bereiken van het gestelde doel, wisten al jaren dat Anny Bonarius de aangewe zen leidster is voor zulke avonden. Men hoort bij haar leerlingen altoos de re sultaten van goed zangonderwijs. Zij kweekt haar leerlingen correct metrisch en rhythmisch gevoel aan, leert inter vallen zuiver treffen, laat duidelijk articuleren, maakt werk van goede toon- vorming en bovenal: zij weet haar leer lingen muzikale smaak bij te brengen. Dit laatste heeft als gevolg, dat ieder lied zijn vereiste voordracht verkrijgt. Een voordracht, die nimmer gekunsteld en onnatuurlijk aandoet. Alles klonk oprecht vanaf de liedjes van de kleuters tot die van de meisjes en jongedames. Van de ruim 20 Kerst liedjes en liederen (waaronder enkele met echt solistisch karakter) noemen we: de allerliefst gezongen liedjes van v. Vladeracken door de kleuters en de aantrekkelijk voorgedragen Engelse en Franse liedjes door de grotere meisjes. 'Jammer, dat de soliste van het Noël- liedje nog niet op de hoge temperatuur was ingesteld. Zij dreef het toonpeil iets op, waardoor dit ...Joyeuze" lied, alsook haar fijne, lyrische stem niet ten volle tot hun recht kwamen. En dan van de jongedames: „Kerst- weelde" van Nieland en „Kerstlied" van H. van Oort. Beide liederen maakten diepe indruk, vormden het hoogtepunt van de avond. De zangnummers werden afgewisseld door pianonummers met of zondet kinder-instrumenten. Alleraardigst deed de „Christmas Ouverture" van Conradi, stijlvol de „Chaconne" van Handel aan Veel applaus voor de prestaties van de jonge vocalisten en intrumentalisten en tenslotte een hartelijke huldiging van Anny Bonarius, die de talrijke aanwe zigen wederkerig dankte voor hun komst en aandacht. O. K. De naam van het slachtoffer, dat eer gisteren dodelijk verongelukte op de Buitenrustbrug, is Joseph Willemse. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat de fietser geheel rechts van de weg reed en op onverklaarbare wijze door de yrachtauto is aangereden. Eventuele ge tuigen van het ongeluk worden ver zocht zich te melden bij de verkeers politie in de Lange Wijngaardstraat. De wedstrijd DWR-DWT werd Dins- dagavond voor de eerste klasse dames in het Sportfondsenbad gespeeld. Het werd een spannende wedstrijd waarin beide partijen vrijwel tegen elkaar op wogen. Met blanke stand ging de rust in. Ook na de hervatting bleef aan bei de kanten de verdediging goed stand houden totdat Ria Verhagen na een fraaie rush DWR de leiding wist te be zorgen. Hierna ontstonden er enige ge vaarlijke momenten voor het DWR- doel en gingen er enkele schoten tegen de lat. Waarna bij een DWR-aanval een van de DWT-dames een overtreding be ging waarvoor zij de kant op mocht zoeken; de toegewezen strafworp ging tegen de lat. De DWT-verdediging gaf echter DWR geen kans om van de speelstersmeerderheid een nuttig ge bruik te maken. Het einde kwam met 1-0 voor DWR. Ook de wedstrijd HPC-HVGB werd voor de eerste klasse dames gespeeld. L. de eerste speelhelft wist Aagje van Apeldoorn op keurige wijze een goed toegespeelde bal van Margot Marsman het HPC-doel in te slaan en ging met 0-1 de rust in. In de tweede speelhelft bracht Vicky van Katwijk de stand in evenwicht waarna Tiny de Lugt met een van haar harde schoten doel trof en de overwinning voor HVGB op 2-1 bracht. In Augustus van dit jaar is er in een stichting te Vogelenzang een betreurens waardige gebeurtenis voorgevallen. Een 37-jarige krankzinnigenverpleger sloeg één van de patiënten op zijn oog. Voor dit feit was hij reeds disciplinair ge straft. Op het ogenblik is hij geen ver* pleger meer, maar schilder. Vanmorgen moest hij voor de Haarlemse rechtbank terecht staan. De verdachte was leider van een groep patiënten der arbeidstherapie. Onder zijn leiding werkten de patiënten o.a. in de lijstenmakerij en boekbinderij. Op een dag, toen het werk was afge lopen en de patiënten weg konden gaan, bleef één van hen zitten en gooi de plotseling een tafel om. De onmid dellijke reactie van de verpleger was de man een klap op zijn gezicht te ge ven. Een bepaling in de stichting is, dat er niet geslagen mag worden. De ver dachte toonde spijt over zijn daad. Uit de verklaringen van één van de ge tuigen bleek, dat de verpleger een driftig iemand was. Zijn daad zou dan ook in drift bedreven zijn. De Officier meende, dat de verdachte het hem ten laste gelegde begaan had. Er was hier sprake van mishandeling, die zwaar lichamelijk letsel ten gevolge had. Aan het beroep van verpleger worden hoge eisen gesteld, aldus de Of ficier. De zelfbeheersing van de ver dachte liet veel te wensen over. Boven dien heeft een klap in het gezicht niet alleen een element van pijn, maar ook van belediging. Men dient uiterst voor zichtig te zijn bij de selectie van ver plegers. Verdachte was nog nooit met de justitie in aanraking geweest. De Officier hield er bij het stellen van zijn eis rekening mee, dat er reeds een disr ciplinaire straf was geweest. Hij eiste f 75,boete subs. 30 dagen hechtenis en een gevangenisstraf van 1 maand voorwaardelijk. De verdediger wilde de voorwaardelijke straf zien verdwijnen. Uitspraak over 14 dagen. De Sint vond TIP knal, 1 i en geen wonder, Voor hem doet straks Kerstman niet onder. Ook Silvestèr vast niet, Dus blijkt TIP favoriet. Met de TIP slaagt elk feestje bijzonder, j Inz. Hr. J.. H. v/dL., Den Haag ontv. 1 fl. TIP De Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum was gisteravond te klein om de overgrote belangstelling te ver werken, die er bestond voor het Kerst programma van Georgette Hagedoom en Pierre Verdonck. De zaal was tot in alle hoeken gevuld en een groot aantal mensen, dat zich buiten verdrong, moest teleurgesteld worden. Het succes van deze avond scheen al bij voorbaat verzekerd te zijn en de reactie van de aanwezigen na het tweede deel van het programma gaf duidelijk te kennen, dat hét succes in derdaad groot was. Voor de pauze bezong Georgette Ha- gedoorn het Kerstgebeuren. Franse en Vlaamse gedichten, door Pierre Ver- donck op muziek gezet, Wérden door haar zingend voorgedragen. Zij trok het publiek mee naar de stal van Bethlehem en tekende de Kerstsfeer fnet pakkende voordrachten om dan weer in een flits de reacties te schilderen van ae her bergbezoekers, die onverschillig achter hun bierglazen blijven zitten, als ze het grote nieuws vernemen. Deze ruwheid werd plotseling weer weggenomen. Tere muziek en zachte bewoordingen ver dreven de klank van onbeheerste reac ties. Een sfeervolle tekst verbond de taferelen, in een lange rij voorgezet aan de wereld die zoekt naar vrede. Het tweede deel van de avond had niets meer met Kerstmis te maken. Er werden folkloristische liedjes uit Frank rijk en.Nederland gebracht en tot slot waren er enige Franse en Engelse ca baretnummers. Niettemin een program ma, dat de aanwezigen boeide, maar de Kerstsfeer van het gedeelte vóór de pauze was verdwenen. Advertentie BEIDE KERSTDAGEN en NIEUWJAAR is ons, door de kenners zo zeer gewaar deerd Indisch Restaurant, GEOPEND. Vanavond om acht uur worden er drie jubilaressen tegelijk in het Concertge bouw gehuldigd. Mej. J. Velthuis is na melijk veertig jaar in het Concertge bouw werkzaam en mej. Munsterman en mej. Giesbers vieren vandaag hun zil veren jubileum. Omdat veertig jaar wel iets heel bij zonders is, zijn wij even naar mej. Velt huis toegegaan en hebben een praatje met haar gemaakt. Veertig jaar is een hele tijd, zei de jubilaresse,, maar toch is net zo vdug voorbij gegaan, dat ik het mij nauwelijks kan voorstellen. Ik her inner mij nog als de dag van gisteren, dat ik voor het eerst naar het Concert gebouw stapte om te gaan werken en koffie te schenken. Ik heb nrijn koffie altijd zelf gezet en ik zou het aantal kopjes, dat ik achter mijn buffet heb vol geschonken op geen honderdtal kun nen schatten. Mej. Velthuis vindt haar werkkrinS zeer prettig en zij zou voor geen ge»f ter wereld willen veranderen. Zij ver telde ons, dat in vroeger jaren het buf fet in de zaal was opgesteld, zodat zij ook alle programma's kon mee geniet en- Zij heeft dan ook tal van mooie concer ten kunnen beluisteren en ook heeft zf) veel revue's gezien. Vooral van de ërot Buziau was zij een vurig bewonderaa - ster. Tegenwoordig staiit het buffet in foyer, zodat mej. Velthuis niets meer van de voorstellingen ziet. Maar zij vindt niet erg, want zij heeft het druk 7 met het in orde maken van haar bufte en het koffie zetten. Het is natuurlijk te begrijpen dat elke avond erg laat naar huis toe gaa Daartegenover staat echter, dat zij re middag een paar uur vrij heeft. De jubilaresse hoopt nog vijf jaren het concertgebouw te blijven wer» dan gaat zij met pensioen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 2