Minister-president Prees antwoordt mr. Burger over: Luchtbrug tussen Korea en Japan mm Priesterschap en huwelijk Tussen neus en lippen Kabouter Overheid moet over personen, die een gevaar voor rechtsorde kunnen opleveren, waken cfe"MORRlS UmwU Staking bij de „Air France" Gewapende Egyptische burgers worden als vija ndig beschouwd M Tot hoofd en hart Brand aan boord van Deens schip mm w Voor vervoer van krijgsgevangenen z°? v. DEMOCRATIE MOREEL GERECHTIGD BEPERKINGEN OP TE LEGGEN ALS UW ZOON VRIJDAG 21 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25258 KERSTMAAL in Korea 11 personen vermist J LAMSHUIP WAMTLrt j SMIT VAN RJ JSBERGEN Alle diensten, behalve op Verre Oosten, getroffen Jan J. van den Bergt Oud-directeur Ol. Stadion Zaak-Manus Oly terug verwezen Staatsloterij I M DAGORDER AAN DE BRITSE TROEPEN DRINK LOUTER BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphïusstr. 45, tel. 3998 Bijkant Umuiden Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur Drs H W M. van Run. Wrvd. hoofdredacteur; W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week, I f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. HET AMBTENARENVERBOD Tijdens het vragenuurtje, hedenmiddag in de Tweede Kamer, heeft de heer Burger (Arb.) aan de minister-president de volgende vragen gesteld: Is de minister-president niet van mening, dat de maatregelen tot verbod aan ambtenaren om lid te zijn van de C.P.N. en enkele harer mantelorganisaties de principiële grondslagen van ons democratisch staatsbestel raken? Indien deze Vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister-president dan niet van me ning, dat nadere informaties ten behoeve van het Nederlandse volk gegeven dienen te worden? Dr. Drees heeft deze vragen aldus beantwoord: De door de heer Burger bedoelde maatreg-elcn raken, naar het oordeel der regering, de nincipiële vraag, welke houding een democratisch regime mag; en onder bepaalde omstandigheden moet aannemen tegenover degenen, die met vrij wel alle middelen de democratische rechtsorde ten val willen brengen. De regering grijpt gaarne dc gelegenheid aan de genomen beslissing in de volks vertegenwoordiging toe te lichten. De regering acht de democratie moreel gerechtigd, ter bescherming van het algemeen belang en in het bijzonder van de menselijke vrij heden, beperkingen op te leggen aan hen, van wie duidelijk gebleken is, dat zij, als zij aan het bewind kwa men, de rechten en vrijheden van andersdenkenden zouden vernieti gen. Zij is er zich van bewust, dat daarbij voorzichtigheid geboden is, omdat aan zulk ingrijpen ook ern stige bezwaren verbonden zijn in een democratie, waarvan ruime verdraagzaamheid een van de we- selijke kenmerken moet zijn. Zij meent echter, dat er onder de te genwoordige omstandigheden overwe gende redenen zijn om zoveel mogelijk te waken tegen het handhaven van per sonen in overheidsdienst, die, wanneer spanningen optreden, een gevaar voor de rechtsorde zouden kunnen opleve ren. Dat geldt in het bijzonder op plaatsen, waar van vertrouwelijke gege vens kan worden kennis genomen, of waar storing van de werkzaamheden vitale belangen zou kunnen schaden. De grondslag voor de genomen maat regelen ligt in art. 97 B van het Alge meen Rijksambtenaren Reglement, vol gens hetwelk aan een ambtenaar eervol ontslag kan worden verleend, indien naar het oordeel van het gezag, het welk tot het verlenen van het ontslag bevoegd is, uit zijn gedragingen van een zodanige gezindheid blijkt, dat geen voldoende waarborg aanwezig is, dat hij zijn plicht als ambtenaar onder alle omstandigheden getrouw zal vol brengen. Het tweede lid van dit artikel be paalt, dat een gedraging als bedoeld, onder meer aanwezig is, wanneer een ambtenaar lid is van een vereniging, waarvan de regering heeft verklaard, dat zij om de doeleinden, die zij na streeft of de middelen, die zij aan wendt de behoorlijke vervulling van de plicht als ambtenaar in gevaar kan brengen of schaden, of wanneer de ambtenaar op enigerlei wijze medewer king of steun verleent aan een zodanige vereniging of van haar uitgaande actie. In feite was het dus, ook zonder dat een lijst van verenigingen als thans is vastgesteld, was bekend gemaakt, moge lijk om ambtenaren op grond van on betrouwbaarheid ten opzichte van ons democratische staatsbestel te ontslaan- Deze ontslagen worden niet verleend dan na ingewonnen advies van een on afhankelijke commissie. De vroegere lijst is vervallen. De oude commissie was door de bezetter ontbonden. In 1948 is, zoals reeds eer der aan de Staten-Generaal werd mede gedeeld, een nieuwe commissie be noemd, zodat van die tijd af art. 97 B weer kon worden toegepast- In feite is Generaal van Fleet heef t het Ame rikaanse achtste leger in Korea de beste Kerst- en Nieuwjaarsrantsoenen toegezegd, die ooit te velde zijn op gediend. Het menu bestaat uit gar- nalencocktail, tomatensap, selderij, olijven, gebraden kalkoen, salade- saus, aardappelpuree, boontjes, bes sensap, cadetjes, fruitcake, pasteitjes en noten. De soldaten zullen zoveel kunnen krijgen als zij willen. Ongeveer dóe en een halve mijl ten Westen van de Columbia-rivier (Ameri kaanse Westkust) is brand uitgebroken aan boord van het 8767 ton grote Deen se schip „Erria" dat me^ personen aan boord op weg was van Portland naar San Francisco. Elf personen wor den vermist. Leden van de Amerikaanse kustwacht zijn erin geslaagd een aanzienlijk aantal personen te redden. Zij moesten het schip echter verlaten toen de brand zich plotseling uitbreidde. De kapitein van de „Erria", die als verloren kan worden beschouwd, heeft bericht dat zijn schip dertig' of veertig minuten na de ontdekking van de brand in lichterlaaie stond. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 134,39 Verwachting tot Zaterdagavond; Vanavond en vannacht °P vele plaatsen vorming van mist of laag hangende bewolking. Morgen oyer" dag plaatselijke opklaringen. Geen regen. Aanvankelijk zwakke yer^n" derlijke, later tot matig en in het Noorden van het land tot vrij krach tig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgenmiddag dezelfde of iets lage re temperaturen dan vandaag. Zon: 8.46—J6.30. Maan: 1.14—12.35. Advertentie Als Uw zoon „het goed doet" op de ZEE VAART- of MACHINISTENSCHOOL, ver ras hem dan met een prima blauw kam- garen Uniform (f 168.of een mooie blauwe gabardine Uniformjas 162.— Wij hebben beide in alle maten voorradig. Alles op het gebied van Uniformen, em blemen, petten, goudgalons, etc. etc. voor Land-, Zee- e. Luchtmacht, voor Koop vaardij en voor alle Zeevaart- en Machi- nistenscholen. ZIJLSTRAAT 71 - TELEFOON 16963 De Franse luchtvaartmaatschappij „Air France" heeft Donderdag medege deeld, dat het vliegend personeel van Donderdagavond af voor drie weken in staking zou gaan. De staking betreft alle passagiersdiensten behalve die op het Verre Oosten (vooral Indo-China). Het personeel wenst hogere lonen, betere arbeidsvoorwaarden en een pensioen fonds. Een woordvoerder van de „Air Fran ce" heeft medegedeeld, dat niet al het vliegend personeel behoort tot de vak bond, die tot de staking heeft besloten. Naar zijn mening zou de staking daarom wellicht niet volledig zijn. In zijn woning te Zandvoort is op 72- jarige leeftijd overleden de heer J. J. van den Berg, oud-directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam, be kend oud-voetballer en ere-voorzit- ter van de voetbalvereniging Haarlem. De heer Jan van den Berg, die zich o.m. ook op het gebied van de paardensport een reputatie had verworven, kon bo gen op een grote populariteit, ook bui ten de sportwereld. De heer Jan J. van den Berg was zeer bekend in de voetbalwereld. Hij speelde eerst in de voetbalclub „Ripperda" en daarna voor „Haarlem", kwam gewoon lijk als midvoor of rechtsbinnen uit en werd vijfmaal gekozen in het officieuze Nederlands Elftal, dat zo genoemd werd voor 1906, Voorts was hij een voortref felijk bandy-speler en 'n goed hardrijder op de 500 en 1500 meter, is kampioen van Haarlem geweest in kegelen, een uitne mend sprinter en behaalde ook prijzen in de ruitersport. Voorts kwam hij voor Haarlem als aanvoerder uit in het cricket-elftal, was ere-voorzitter van „Haarlem", oprichter en later ere-lid van „De Zwaluwen", was bestuurslid van de K.N.V.B. tussen 1904-1909, lid van de Nederlandse Elftal Commissie, lid van de spelregel- en protestcommissie, bestuurslid van de Koninklijke Neder landse Harddraverij en Renvereniging en directeur van de Mij. het Neder- landsch Sportpark van 1920-1947. Ten teken van rouw zijn alle wedstrij den van „Haarlem" voor Zondag a.s afgelast. Het Arnhemse Gerechtshof heeft de zaak tegen Manus Oly, het laatst domi cilie houdend te Heerde. terugverwezen naar de rechter-commissaris voor een psychiatrisch onderzoek, zulks conform het verzoek van de procureur-generaal. In de 514de Staatsloterij, vijfde klasse, 17de lijst, is gevallen op nr. 10443 f 1,000, met daaraan verbonden een premie van f 30.000. België. Binnenkort zal België vijf tig gram radium naar de Verenigde Sta ten zenden om in het Roosevelt-zieken- huis te New York voor de behandeling van kanker te worden aangewend. Deze grote hoeveelheid radium zal worden vervoerd in een metalen buis, die drie ton weegt. het echter nog niet tot toepassing ge komen. Over de vraag of weer een lijst van verboden verenigingen zou worden vast gesteld, is overleg gepleegd, ook met be doelde commissie. Voorwaarde voor toe passing van het artikel is het bestaan van 'n dergelijke lijst niet. Moeilijkheden worden door het bestaan van de lijst ook niet voorkomen of opgelost. Ambte naren worden niet betrouwbaar door als lid te bedanken. Zij zullen echter in hun activiteit belemmerd zijn. In de over heidsdienst zal althans openlijke propa ganda voor de verboden organisaties uitgesloten zijn. Ontslag wegens onbe trouwbaarheid blijft overigens mogelijk, ook al is men geen lid van een organi satie. - Een duidelijke richtlijn kan heil zaam zijn voor ambtenaren, die er daardoor van kunnen worden weer houden een noodlottige weg op te gaan. De betekenis van het bestaan der lijst is zowel van interpretatieve als van processuele aard. omdat dui delijk bepaald wordt wat onder po litieke onbetrouwbaarheid wordt verstaan, en dc bewijsvoering wordt vergemakkelijkt. Aanvankelijk heeft de regering de bezwaren sterker laten wegen dan de hiergenoemde motieven vóór het vast stellen van een lijst. Zij is echter tot de overtuiging gekomen, dat niet langer moest worden gewacht. Zij heeft zich beperkt tot het op de lijst brengen van verenigingen, waarvan, al camoufleren zij ten dele hun karakter onder een zeer algemene naam vast staat; dat zij streven naar een totalitair staatsbestel, dat zij toepassing van vrijwel alle daar toe dienstige middelen geoorloofd ach ten en dat zij de internationale consig nes van het Sovjet-blok volgen. Dat alles is in wezen van algemene bekendheid door de gedragingen en uit latingen van communistische zijde, zo wel hier te lande als elders. Duidelijk is ook gebleken, dat b.v. de Eenheids Vak Centrale die na de bevrijding de schijn wekte of zij de bij velen levende wens naar organisatorische eenneid van alle arbeiders wilde bevredigen, in wer kelijkheid van het begin af een over wegend communistisch karakter had, en dat zij thans geheel door communis ten wordt beheerst. Deze organisatie wordt gebruikt voor het verkrijgen van belangrijke gegevens uit de industrie, ook van andere aard dan voor een nor male vakbeweging nodig zouden zijn. Bij instructies in besloten vergaderin gen werd aan bepaalde groepen van werkers opdracht gegeven om te zorgen voor de mogelijkheid te zijner tijd tech- aische storingen irï ft et ICVcri 'to Toepen, waardoor de bedrijven enkele dagen kunnen worden stilgelegd, zonder dat de oorzaken der storingen'onmiddellijk zouden kunnen worden gevonden. Bij een dergelijke instructie werd ook ver klaard, dat zoveel mogelijk getracht moest worden op bepaalde punten een betrouwbaar ambtenarenkader geplaatst te krijgen (betrouwbaar in andere zin dan de regering dat woord verstaat), dat bereid is de touwtjes in handen te nemen als er wat gebeurt. De regering is overtuigd, dat zij heeft gehandeld in de geest van de grote meer derheid van volksvertegenwoordiging en volk door aan de maatregelen tot het waarborgen van dc collectieve veiligheid der vrije volken deze maatregelen van interne beveiliging toe te voegen. iiiiiiimiiiiiiiiiiiHiiHiiiiiiMMiiiiiiMiiiiiiimiiiiiiiMiiiiiiiiiiiilifiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiHiMiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimi vjVX-N Een prachtig opgetuigde Kerstboom zal glans verlenen aan het Kerstfeest, dat het personeel van de paleizen in het land op Zaterdag 22 December tezamen met de Koninklijke Familie in het paleis op de Dam te Amsterdam zal vieren. De laatste hand wordt gelegd aan de Kerstboom, die afkomstig is van het koninklijk domein. Het Amerikaanse achtste leger op Korea is voornemens een luchtbrug te orga niseren, om alle geallieerde krijgsgevangenen naar Japan over te brengen» als zij krachtens een wapenstilstands-overeenkomst worden. vrijgelaten- Het achtste leger is nagenoeg gereed met de plannen voor de ontvangst, ver zorging en transport der krijgsgevange nen. Zij zullen, voor zij naar Japan zul len gaan, naar centra in Korea worden gebracht om te worden geïdentificeerd en om een voorlopig medisch onderzoek te ondergaan. Ook worden plannen ge- Tweehonderd gasten en bedienden van het Earle-hotel in Fargo (N. Dakota, V.S.) werden naar binten gedreven in een temperatuur van 13 graden onder nul, toen een geweldige brand in het 135 kamers tellende pand woedde. Drie personen konden zich helaas niet in veiligheid stellen en kwamen om het leven. Het bevriezende bluswater legde als het ware een witte lijkwade over de resten van het door het vuur zwaar geteisterde gebouw. Generaal Sir George Erskine, opper bevelhebber der Britse troepen in de ka naalzone, heeft gisteren een dagorder uitgevaardigd, waarin hij zijn manschap pen opdraagt gewapende Egyptische burgers, die in de kanaalzone worden aangetroffen, als „vijandig" te beschou wen. Men maakt nu de gevolgtrekking, al dus meldt Reuter, dat in het vervolg dergelijke personen, indien zij door de Britse troepen worden gearresteerd, niet meer aan de Egyptische autoriteiten zullen worden overhandigd, doch door de Britse autoriteiten zullen worden be recht. Volgens een stilzwijgende over eenkomst tussen generaal Erskine en de Egyptische gouverneur van de Suez-ka- naalzone, zijn tot nu toe in ae zone door de Britse troepen gearresteerde gewapende Egyptenaren aan de Egyp tische politieautoriteiten uitgeleverd. Gisteren heeft een bevoorradingstrein ten Zuiden van Port Said schade opge lopen, doordat een springlading onder de rails was aangebracht. Er deden zich geen ongevallen voor en de trein kou na een kort oponthoud weer vertrekken. De pijlers van een brug over het Suez- kanaal zijn beschadigd, doordat „onbe kende personen" een mijn tot ontploffing hebben gebracht. In het gebied van Suez is eeh zware explosie gehoord. maakt voor een mogelijke verplaatsing van de Chinese en Noord-Koreaanse ge vangenen naar het Noorden. Het Amerikaanse departement van het leger heeft bekend gemaakt, dat verscheidene Amerikaanse soldaten, wier namen op de door de Noorde lijken overhandigde lijsten voorkomen, in de registers van het Amerikaanse leger als „gesneuveld" staan opgete kend. Er zal 'n onderzoek ingesteld worden, aldus meldt A. F. P. De geallieerde onderhandelaars heb ben de communisten medegedeeld, dat zij meer tijd nodig hebben om de lijst van krijgsgevangenen te bestuderen al vorens de besprekingen over hun uit wisseling te hervatten. De bevelvoering van de TJNO heeft heden van de communisten inlichtingen geëist over meer dan 1.000 vermiste ge allieerde soldaten, wier namen niet voor komen op de communistische krijgsge- vangenenlijst. orgen. Zaterdag 22 December 1951. wordt in het Duitse bis dom Mainz een gehuwde protes tantse dominee, die met zijn echtgenote katholiek ij? geworden, priester gewijd. Hiertoe heeft Z. H. de Paus speciaal toestemming verleend en wel zo, dat deze nieuwe priester gerechtigd is na de wijding zijn huwelijksleven normaal voort te zetten. Het bericht over deze waarlijk op zienbarende nieuwigheid in het leven der Kerk heeft in ons land een alles zins begrijpelijke verbazing gewekt, die velen nauwelijks verwerken kunnen, en waaraan anderen gevolgtrekkingen heb ben vastgeknoopt, die zeker niet ver antwoord zijn. Het lijkt ons daarom nuttig iets nader op deze aangelegen heid in te gaan ir. de hoop op deze Wij ze een groeiend misverstand recht te zetten. Om goed te begrijpen, hoe deze nieu we maatregel kon genomen worden, moeten wij op de eerste plaats een korte verklaring geven van het in de Wester se Kerk geldende recht met betrekking tot priesterschap en huwelijk. Wij zijn allen opgevoed in de overtuiging, dat priesterschap en huwelijk onver enigbaar zijn. De hogere wijdingen vor men een ongeldig makend huwelijksbe letsel. Evenmin kan een gehuwde op geoorloofde wijze de hogere wijdingen ontvangen. In het algemeen kan men zeggen, dat deze praktijk sinds 1563 (Concilie van Trente) in de Westerse Kerk overal werd nageleefd. Toch gaat de opvatting, dat de onge huwde staat, celibaat genoemd, het best past bij het ambt en de waardigheid van een priester, veel verder terug in de geschiedenis. Waarschijnlijk waren Christus' Apostelen, met uitzondering van St. Jan, allen gehuwd. Al vrij spoe dig echter, toen de Kerk zich meer ver breidde en beter georganiseerd werd, groeide het besef, dat de speciale aard en heiligheid van het priesterschap een leven-in-onthouding wel bijzonder ge wenst maakte. Had Christus zelf de on gehuwde staat ..ter wille van het rijk der hemelen" niet als een ideaal (géén Goddeliik gebod) voorgesteld? (Mt.. 19:12). Hetzelfde doet St. Paulus, zelf ongehuwd, in de eerste brief aan de Corinfhiërs. het zevende hoofdstuk. Wie naar hogere heiligheid streefde zou in de vrijwillig gekozen ongehuwde staat het middel bij uitstek vinden, dat hem. meer dan welk ander, vrij maakte om zich geheel aan God te geven. Wat lag er nu meer voor de hand dan dat de ongehuwde staat vooral voor een pries ter gewenst is. daar deze als vertegen woordiger van God bedienaar der Sa cramenten, voorganger en leraar van het volk toch allereerst een heilig en offervaardig leven dient te" leiden gezien is het dan ook in het ge heel niet verwonderlijk, dat het celibaat altijd in de Kerk be staan heeft. Vooreerst om de bovenna tuurlijke verdiensten van dit vrijwilli ge offer, maar ook, omdat de priester, wiens taak het is alies voor allen te zijn, irt de ongehuwde staat veel meer gelegenheid vindt zich ongehinderd en onverdeeld aan God en zijn medemensen te geven dan wanneer hij, als gehuwde, óók nog de rechten en plichten van zijn huwelijk heeft te beleven. De ervaring leert bovendien, dat het celibaat een voorname reden is van de achting en het vertrouwen, dat de gelovigen hun priesters schenken Toch is dit ailes in het leven der Kerk slechts langzaam gegroeid. Ofschoon er altijd priesters zijn geweest, die onge huwd leefden, kennen wij een uitge werkte wetgeving hierover pas vanaf de vierde eeuw. Opmerkelijk is dat daarbij een duidelijk verschil werd gemaakt tussen de leden van de Oosterse en Westerse Kerk. welk onderscheid zich tot op de dag van heden heeft gehand haafd. De meeste priesters van de met Rome verbonden Oosterse Kerken zijn gehuwd. In de loop der eeuwen hebben de verschillende Pausen steeds uitge breider voorschriften gegeven over de verplichting tot ongehuwd-zijn van de priesters. Tijdens de vervalperioden der kerkelijke tucht is vaak getracht ver zachting in deze wetten te verkrijgen, echter zonder resultaat. Men trad inte gendeel steeds sterker tegen de ingeslo pen misbruiken op totdat, zoals reeds gezegd, in de 16e eeuw het Concilie van Trente de voorschriften opstelde, welke in wezen dezelfde zijn als die wij nu kennen. Als gevolgtrekking uit het boven staande mogen wij nu stellen, dat de ongehuwde staat voor de priesters in de Meer folklore dan Kerstviering In Mexico meent men de negen dagen, vooraf gaande aan Kerstmis, toch vooral vrolijk te moeten doorbrengen. Eer lijkheidshalve dient men echter oog te blijver, hou den voor de religieuze grondslag der hierna te schetsen feestelijke folk lore en voor de onschul- aig-puioreske zijde ervan. De feesten welke op die negen aan Kerstmis voor afgaande dagen worden genouden helen „posa- aas" Dit woord betekent eigenlijk „herberg" en de bedoeling is oorspronke lijk geweest de tocht van Sint Jozef en de H. Ma ria te herdenken, toen dezen in geen enkele her berg onderdak konden vinden en tenslotte de nacht moesten door brengen in de stal, waarin het Jezuskind ge boren werd. Thans wordt de naam „posada" gege ven aan feestmaaltijden, welke voor groepsgewijze binnenkomende bezoekers worden aangericht. De gasten kloppen aan en zingen: „Om 's hemels wil, ver leen mij onderdak. Mijn vrouw ken vanavond niet verder gaan." De gastheer (die de gas ten zelf heeft uilgeno digd en alle voorbereidin gen heeft getroffen) ant woordt: „Dit is geen herberg (pos'uda): maak dat ge wegkomt; gij zijt mis schien wel dieven. Wij vertrouwen u niet." Dan herhalen de gasten hun verzoek en opent de gastheer de deur. Daar mee is het feest begonnen- De katholieke geeste lijkheid verzoekt de gelo vigen ieder jaar zoveel mogelijk de nadruk te leggen op het religieuze karakter van het feest en niet al te veel te drin ken!!) Oorspronkelijk was de „posada" een feest voor kinderen. De volwassenen vamen het echter al spoe dig over (zoals de vol wassenen er altijd als de kippen bij zijn om kinder- penoegers over te vemen) en op het ogenblik be staan er twee soorten: een voor groten en een voor de kleinen. Zelfs de arm,- ste gezinnen deen er aan mee, al is het maa- voor één in de plaats van né gen keer. De meeste Mexicaansa gezinnen hebben een kerststal met gipsen beeldjes zoals men ze ook in andere landen aan treft. Typisch Mexicaans echter is de z.g. „vinata", een a rote lemen, pot, ver sierd met gekleurd pa pier. die op geen enkele ,,nosada" ontbreekt. Van sommige ,.ntnata's" heeft men een non gemaakt, een vnrken of een olifant. De prijs van het ding vari eert van twee tot twintig gpldev. De acstheer koopt allerlei cadeautips, snoe perijen. en vruchten, vult de ..pinata" daarmee on en hangt hem. midden in de kamer aan de zolde- riv n Op het hoogtepunt, van het feest wordt een der gasten geblinddoekt, hij krijgt een stok in de hand en wordt driemaal rondgedraaid. Dan moet hij proberen de „pinata" te raken Mist hij dan komt een tweede gast aan de beurt Wanneer ten slotte iemand de pot aan scherven slaat, raapt iedereen wat hij rapen kan van de kostelijke in houd. Op de „posadas" worden speciale gerechten gege ten. Een daarvan is kal koen. Kalkoen eet men in Mexico met een dikke, vrij zoete chocoladekleu- )ige saus. Een tweede lek kernij is de „rosea de rey- es". het driekoningen brood. In dit brood zit een klein porceleinen popje. De gast, die dit popje treft, moet de vol gende posadageven. Enkele vrelgestelde Mexi canen hebben wel eens 'n kerstboom in huis, maar de regering werkt deze gewoonte echter niet in de hand. omdat zij ont bossing vreest. Elk jaar wordt een ver bod op de verkoop ven kerstbomen uitgevaardigd en elk jaar ivordt dit op het laatste ogenblik weer opgeheven- En wat tenslotte de „posada's" betreft: deze zullen voorlopig vog wel blijven bestaan; hei ge bruik is nu reeds 400 jaar oud. Het ware te wensen, dat can de eigenlijke gods dienstige viering van het kerstfeest steeds gelijke vrijheid van regeringswe ge ware toegestaan. Westerse Kerk steeds als een ideaal heeft gegolden. Hier is echter geen sprake van een uitdrukkelijk goddelijk gebod, maar van de Kerkelijke wet, waarin de Paus om ernstige redenen dispensatie kan verlenen. Deze ernstige redenen zijn blijkbaar aanwezig in het geval van de Duitse dominee, dat ons hier bezig houdt. Want Z. H. de Paus heeft inderdaad de dis pensatie verleend. Wanneer wij bedenken hoe sterk de traditie van het celibaat der priesters in de Westerse Kerk geworteld is, dan staar, wij hier voor een feit, dat onge twijfeld de heersende verbazing wet tigt. Naar onze eerlijke overtuiging ech ter heeft de Paus met zijn besluit een daad gesteld, die vooral in onze tijd, waarin de herenigingsgedachte de ge hele Christenheid zo na aan het hart ligt, het uitgangspunt kan worden voor een teloftenrijke toekomst. Wij mogen daarbij niet vergeten, dat het levende leergezag in Gods Kerk onder de lei ding van de H. Geest staat, die de Kerk met onfeilbare zekerheid bij staat en voorlicht. De noden van de moderne tijd eisen nu eenmaal bij zondere maatregelen. Maar al zegt dit eerste uitzonderingsgeval totaal niets over een in de toekomst te volgen ge regelde gedragslijn, toch is hier een mo gelijkheid geschapen die van de grootste waarde voor het leven der Kerk kan blijken te zijn. In geen geval echter betekent dit, dat de Kerk de bestaande voorschriften over het celibaat der priesters zal opheffen. In het onderhavige geval ligt de zaak zó: de dominee in kwestie was gel dig getrouwd. Hij is katholiek ge worden en verlangde zijn geestelijke staat, zijn werk voor de zielen na zijn overgang voort te zetten als pries ter. Met alle nodige voorzichtigheid en wijsheid heeft de bisschop van Mainz hem daartoe in staat geacht en hem een bepaalde werkkring toegewezen. Hier op heeft de H. Vader de nodige dispen satie verleend, zodat de bekeerling morgen priester wordt gewijd, terwijl zijn bestaand huwelijk onaangetast blijft. Het is reeds lang in vele landen een probleem hoe een dominee, die katho liek wil worden, moet voorzien in zijn onderhoud en dat van zijn gezin. Dat zo iemand, die uit innerlijke noodzaak en liefde tot God de geestelijke stand heeft gekozen, ook na zijn overgang tot het katholicisme volgens zijn roeping wenst verder te leven, is niet meer dan na tuurlijk. Maar voor het priesterschap staat hem zijn huwelijk in de weg. In het geval van de dominee uit Mainz nu, heeft de Paus goed gevon den het beletsel van het huwelijk cp te heffen, en wel niet op de eerste plaats ter wille van de persoon in kwestie, maar om het groter goed van het ge loof en de belangen der Kerk. Hiermede heeft Z. H. een volkomen nieuwe weg ingeslagen, zoals hij ook gedaan heeft met de erkenning van het instituut der leken-religieuzen, waai door het moge lijk wordt, dat iemand in een wereld lijk beroep tevens priester is. Uit al de ze nieuwigheden blijkt eens te meer het karakter der Kerk. die. wijs en liefde vol, het enig-noodzakelijke nooit uit het oog verliest en bereid is een eeu wenoude traditie te doorbreken ter- wille van het heil der zielen. Wie zal er aan twijfelen, dat een priester-gewor den dominee niet ontzaglijk veel goeds kan doen voor de verbreiding van de ware godsdienst b.v. onder zijn vroege re geloofsgenoten? Hoeveel kar, hij niet bijdragen tot vergroting van de ge nadeschat der Kerk door het opdragen van het H. Misoffer, dat de bron is van alle genaden voor alle mensen? Wan neer de Kerk oordeelt, dat in een der gelijk geval een louter Kerkelijke wet moet wijken voor het algemene, boven natuurlijke welzijn, dan stelt zij daar mee een daad van grote wijsheid en zuivere liefde Het geval, dat wij hier bespreken, is echter, voorlopig, een uitzonderingsge val. Niets gééft ons het recht te veron derstellen, dat dergelijke dispensaties voortaan geregeld gegeven worden. Elk geval zal afzonderlijk moeten worden beoordeeld en telkens zal er een bis schop dienen te zijn. die bereid is de volle verantwoordelijkheid daarvoor te dragen Gevoel en waardering voor de traditie zal de kerkelijke overheid er zeker van terughouden dergelijke gehuwde priesters met de directe zielzorg te belasten in een katho lieke streek, terwijl het anderzijds goed denkbaar is, dat, bij een eventuele massale overgang van een bepaald niet-katlioliek gebied, daar, krachtens de oude gewoonten, geen be zwaren bestaan tegen gehuwde pries- ters-in-rie-zielzorg. Dergelijke overwe gingen kunnen wij echter met een ge rust hart voorlopig buiten beschouwing laten in de overtuiging, dat de wijsheid der Kerk de juiste oplossing zal vin den. Welke gevolgen voor de herenigings- aetie deze nieuwe maatregel van de Paus zal hebben, is nu nog niet te over zien. Deze zullen echter des te vrucht baarder zijn naarmate de zekerheid groeit, dat alleen wijsheid en liefde te zamen met een eerlijke toewijding aan de uitbreiding van hef Rijk Gods op aarde de H. Vader hebben bewogen tot deze stap. Zeer zeker mag hier niet ge dacht worden aan een soort lokaas, uit geworpen door het „op macht beluste Rome". Evenmin zal ooit iemand zijn bekering afhankelijk kunnen stellen van de eis in dat geval priester te worden gewijd. Wat de Paus in het besproken geval na rijp beraad heeft goedgevon den zal in de toekomst steeds onder de zelfde voorwaarden van zijn oordeel afhangen. Als katholieken mogen wij ons on recht verheugen over de liefdevolle wijshgjd van de Moederkerk en het blijft onder alle omstandigheden onze plicht de H. Geest te smeken Haar al tijd meer dan ooit in deze moeilijke tijden de volle steun van Zijn godde lijke leiding te schenken. L. Advertentie IHoe dichter we bij sommige mensen komen, hoe kleiner e worden.j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1