OLIE UIT SCHENDING YAN HONGAARS GRONDGEBIED Perzië Kerstboodschap van Z.H. de Paus Bemanning Am. moet terecht Van misdadige bedoelingen beschuldigd Na brand op Deens schip Controle op West-Duitse industrie zal worden opgeheven vliegtuig staan RUIM 1000 VERMISTEN NIET OP DE LIJSTEN Tussen neus en lippen Wapens Kalisse uitgeladen Ziek teverzu im Tot hoofd en hart v. Adspirant-kopers gewaarschuwd U itgaansverbod voor Ismailia Treinbotsing te Amsterdam Zacht weer met kans op regen Ridgway vraagt nogmaals om toelating van missie van Rode Kruis Het weer ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25259 In Nederlands uitgezonden 11 vermisten ingesloten of verdronken AUTO TE WATER; EEN DODE Slechts materiële schade Russisch commando in Oostenrijk Wijzigingen aangebracht GEALLIEERDEN VRAGEN INLICHTINGEN Gedwongen dienstneming in Noord-Koremns leger Geen inbeslagneming maar aanhouding „Piet Hein" naar Korea Ter aflossing van de „Van Galen" Ruim f 50.000 voor Kaïikerinstituut Geslaagde actie van de schooljeugd Bijzondere Raad van Cassatie verdwijnt 23 mijnwerkers gedood Fabriekseigenaar verdacht van brandstichting ee riuftKlo befoieyou buy! I Gabardine Regenjassen I BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Slumphiusstf. 45, tel 3998 Bijkant Omuiden Bonifaeiusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 530 uur avor>ds 21544 Directeur: 3, 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wrtd. hoofdredacteur: W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voo» advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per week. f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. De Anglo-Iranian heeft per adverten tie in alle grote bladen over de gehele we reld adspirant-kopers van Perzische olie gewaarschuwd, dat maatregelen, die no dig zouden blijken, tegen hen genomen zullen worden, daar de Perzische rege ring olie wil verkopen ondanks haar verplichtingen tegenover de A.I.O.C. Een zegsman van de Anglo-Iranian heeft geweigerd commentaar te leveren over de aard van de maatregelen, die geno men zouden worden. De maatschappij heeft nog steeds niet het recht van de Perzische regering om de contracten met de A.I.O.C, te bre ken, erkend. De maatschappij meent derhalve het voJste recht te hebben schadevergoeding te eisen van alle ko pers van olie van de Perzische rege ring. Deze waarschuwing wordt beschouwd, aldus meldt A.Pals een antwoord op de verklaring van Mossadeq, dat de Perzische regering de vrijheid zal ne men de olie aan nieuwe kopers te ver kopen, wanneer de oude cliënten niet binnen tien dagen van zich laten horen. Deze termijn verloopt Zondag aan staande. Een zegsman van het Brits mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat het feit, dat de Britse regering nog steeds niet op het Perzische ultimatum geant woord heeft, niet inhield, dat er geen reactie van deze zijde meer zou komen voor de door Mossadeq gestelde termijn verlopen zou zijn. De Perzische legatie in Stockholm heeft naar aanleiding van de adverten tie van de Anglo-Iranian, vandaag zelf een advertentie gepubliceerd, waarin door de Perzische regering verklaard wordt, dat de aanspaken van de A.I.O.C. volkomen ongegrond zijn. Aan de ad- vërtentie van de Perzische legatie werd toegevoegd: „De keizerlijke Iraanse re gering garandeert Dij deze officieel, dat iedere koper van Perzische olie van de Perzische regering compensatie zal krij gen, wanneer hij tengevolge van de door de A.I.O.C. aangekondigde maat regelen schade mocht ondervinden." De Britse opperbevelhebber in Egyp te, generaal Erskine, heeft voor Ismai lia 'n uitgaansverbod van zonsonder gang tot zonsopgang uitgevaardigd en het Egyptische verkeer op de wegen tussen Port Sairl en Fajid, behalve be paald noodzakelijk vervoer, verboden. Het uitgaansverbod is 'n gevolg van een incident bij de waterinstallaties van Suez, waar Donderdagavond sol daten van de genie een aantal Egyp- tenaren betrapten, die bezig waren een pijpleiding op te graven. Bij een daarop volgende schietpartij werden vijf Egyptenaren gedood en drie ge vangen genomeh. Ter gelegenheid van het vertrek van de eerste uit studenten gevormde een heid militairen naar de kanaalzone zijn Donderdagavond ruim 10.000 studenten in de grote gehoorzaal van de Foed- universiteit bijeengekomen. Uit zijn fondsen heeft de bond van studenten 30.000 gulden voor deze eerste eenheid beschikbaar gesteld. Voorts worden oefenkampen ingericht. Het blad „De Egyptische Beurs" heeft gemeld, dat de eerste door studenten vervaardigde bommen zijn beproefd en dat tot op heden ruim 3.000 granaten door studenten, onder leiding van hun professoren, zijn vervaardigd. De Kerstboodschap, welke de Heilige Vader Maandag a.s. zal uitspreken, zal in 25 talen door de radio worden uit gezonden. De uitzending in het Neder lands zal Maandag a.s. om 15.15 plaats vinden over de golflengten 50.26, 31.10 en 25.55 meter. De uitzending van de Nachtmis, wel ke door de Paus zal worden gecele breerd. zal beginnen Maandagavond 23 uur 50 op dezelfde golflengten. Naar radio Boedapest bericht, heeft de Hongaarse regering in een nota aan de Amerikaanse regering meegedeeld, dat de vier leden tellende bemanning van het Amerikaanse vliegtuig, dat op 19 November in Hongarije tot daler, werd gedwongen, in Hongarije terecht zal moeten staan. In de nota wordt gezegd, dat „definitief is vastgesteld", dat het vliegtuig het Hongaarse luchtruim schond „volgens een tevoren opgesteld plan". De leden van de bemanning zuller. voor een Hongaars gerechtshof terechtstaan als „per sonen, die het Hongaarse grondgebied met misdadige bedoelingen hebben ge schonden". Dit besluit was genomen, „omdat de Amerikaanse regering het niet nodig heeft geoordeeld de personen, die hiervoor verantwoordelijk zijn, te straf fer", aldus de Hongaarse nota. Over het lot van de 11 vermiste op varenden van het Donderdag aan de Amerikaanse Westkust uitgebrande Deense schip „Erria" is nog niets met zekerheid bekend. Leden van de kust wacht, die Donderdag even het achter schip hebben beklommen, hebben ver klaard. dat er midscheeps geen teken van leven was te zien. Men gelooft, dat de vermisten midscheeps zitten opge sloten of verdronken zijn. Leden van de bemanning van de „Er ria" hebben meegedeeld, dat de brand door kortsluiting is veroorzaakt en dat binnen enkele minuten een der ruimen in brand stond. De „Erria" maakte een slagzij van 25 graden. Vanmorgen is te Numansdorp een vrachtauto, waarvan dé bestuurder door de mist misleid was. van een dijk gere den, over de kop geslagen en in de dijk- sloot terechtgekomen. Van de drie in zittenden kwam een veertigjarige man uit Ooltgensplaat, om het leven. De nota is door de Hongaarse waar nemende minister van Buitenlandse Za ken, Ador Berei. overhandigd aan de Amerikaanse zaakgelastigde. George Abbot. In de nota wordt niet gezegd, waar de vier -bemanningsleden van het Amerikaanse toestel een C-47 thans worden vastgehouden. Toen enige tijd geleden de Ameri kaanse regering Hongarije verzocht het toestel vrij te geven en de bemanning vrij te laten, uitte de Hongaarse rege ring de beschuldiging, dat het vliegtuig gebruikt was „om spionnen en diversio- nisten boven Hongarije uit te werpen". De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Vishinsky, was deze week in de politieke commissie van de Verenigde Naties te Parijs dezelfde mening toege daan: Enkele leden van het Amerikaanse Congress hebben gisteren, voordat dit nieuws bekend werd, aangedrongen op een krachtige politiek om de vier vliegers vrij te krijgen. Een der sena toren verklaarde, dat de regering „iedere druk behalve oorlog moet uit oefenen om deze mannen vrij te krijgen." De Verenigde Staten hebben Vrijdag de Roemeensé beschuldiging verworpen, volgens welke twee „Amerikaanse spion nen 18 October j.l. boven Roemenië pet valscherm zijn neergelaten". Volgens de Roemeense beschuldiging zouden dc af- geworpenen hebben medegedeeld door Amerikaanse beambten in een Italiaans kamp voor ontheemden te zijn aange worven voor spionnagedoeleinden. r;-" Te Glasgow in Schotland is het vliegdekmoedersch'ip „Magnificent" aangekomen met „Sabre"-straalvliegtuigen van de Canadese R. A. F. De straalvliegtuigen zullen ingedeeld worden bij de nieuw gevormde Canadian Fighter Wing te North Lufjenham, Engeland, en deel uitmaken van de lie Luchtdivisie, die Canada ter beschikking stelde van de Noordatlantische strijdkrachten in Europa. De Canadian Fighter Wing zal op het Europese vasteland gestationneerd wor den, zodra vliegtuigen en kwartieren voor de manschappen beschikbaar zijn. De Westduitse staatssecretaris, prof. Walter Hallstein, die zijn land vertegen woordigde bü de besprekingen over het Plan-Schuman, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat West-Duitsland thans in het bezit is van een schriftelijke garantie van de geallieerden dat alle contrölelichamen op de Westduitse industrie, behalve die welke noodzakelijk zjjn voor de deconcentratie en reorganisatie, zullen worden opgeheven, wanneer de Duitsers zich bij het Plan-Schuman aansluiten. De Ruhr-autoriteit zal haar functies beëindigen wanneer de gemeenschappe lijke markt in werking treedt, wat vol gens Hallstein geacht zal worden te ge beuren, een half jaar, nadat de afge vaardigden in het krachtens het plan- Schuman in te stellen gezagsorgaan zul len zijn benoemd. Tegelijk zal de West- Duitse staallimiet worden opgeheven en zullen de geallieerde bevoegdheden op het gebied van kolen en staal geleidelijk worden opgeheven en zullen de geal lieerde bevoegdheden op het gebied van kolen en staal geleidelijk worden opgeheven naarmate de organen van het plan in werking treden. Voorts zal het verbod van vervaardiging van „Licht- bogenstahl" en „hoogfrequenzstahl" wor den opgeheven, een factor, die zwaar Weegt, omdat dit verbod onlangs geleid beeft tot het afwijzen van het verzoek °m de August Thysscn fabriek weer op te bouwen. De door het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied uitgeoefende controle op de investeringen zal op het gezagsorgaan het plan-Schuman overgaan. De ge allieerden zullen geen bevoegdheid meer hebben om contingenten voor de Duitse kolenuitvoer voor te schrijven. Dit alles betekent, aldus Hallstein, dat na de inwerkingtreding van het plan geen enkele discriminerende maatregel tegen de Duitse industrie meer kan worden getroffen. Prof. Hallstein sprak er zijn teleur stelling over uit dat de decentralisatie van de Duitse zware Industrie onder de geallieerde controle niet meer voort- u helpt oe 8/SSCH0P KEKHBN BOUWEN.' gang had gemaakt. Ook betreurde hij het dat de eigendomsregeling der be trokken industrieën niet meer is opge helderd. W.-Duitsland zal er op toezien, dat deze regeling niet te lang meer wordt uitgesteld. De geallieerde Hoge Commissie heeft te kennen gegeven, dat zij de voor genomen decentralisatie van de Duitse zware industrie zo spoedig mogelijk zal uitvoeren. Tot het in werking treden van een vredesverdrag, aldus meldt D.P.A. blijft het West-Duitsland verboden oorlogs- materieel van welke aard ook te produ ceren. Onder dft verbod vallen o m. oor logsschepen, vliegtuigen, bepaalde ma chinewerktuigen, springstoffen en mag nesium. Voor wat betreft de scheepsbouw, en de industrieën van synthetische rubber, synthetische benzine en kogellagers en rollagers, zullen de geallieerden de be voegdheid tot beperking van de produc tiecapaciteit blijven behouden. Het West-Duitse nieuwsagentschap D.P.A. meldt nog dat de overeenkom sten betreffende de opheffing van het geallieerde toezicht op de West-Duitse industrie en de ontbinding van het Ruhrorgaan door de West-Duitse rege ring als voorwaarden werden beschouwd voor de totstandkoming van een wer kelijke gelijkgerechtigheid van West- Duitsland in de toekomstige staal- en kolenpool. De geallieerden hopen door de garan ties, aldus meldt A.P., te bewerkstel ligen dat het plan in het federale par lement zal worden aangenomen. lllllllllllllllflIllltlllllKlllllllllf Itlllllllllltlllltlll lllllllllllllll Vrijdagavond omstreeks negen uur is de passagierstrcin uit Alkmaar, die daar om 19.35 was vertrokken, op de brug over het Westerkanaal nabij het Centraal Station te Amsterdam in bot sing gekomen met een goederentrein. De gevolgen waren gelukkig niet ern stig en beperkten zich tot materiële schade, terwijl de achterste wagen van de goederentrein uit de rails liep en daardoor geruime tqd het spoorweg verkeer over die lijn blokkeerde. De trein uit Alkmaar reed door een veilig signaal en kwam op de rails waar de goederentrein uit Haarlem juist had staan wachten voor een volgend on veilig signaal. Dit was juist op veilig gesprongen en de goederentrein die uit zeven en dertig wagens bestond, had zich juist in beweging gesteld. De oe- stuurder van de passagierstrein zag de rode lichtjes van de achterste wagen wel, maar kon zijn trein niet meer bij tijds tot stilstand brengen Naar verluidt, aldus meldt AP, zijn de volgende wijzigingen aangebracht in het Russisch bezettingscommando in Oostenrijk: De Russische gezant m Oostenrijk. M. E. E. Koptelov, tevens raadsmari van de Hoge Commissaris, is naar Moskou te ruggeroepen en vervangen door Kudry- assiev. Kudryassiev moet zijn entree nog maken in de vergadering van de Hoge Commissarissen. Generaal-majoor Zsinev, de waarne mend Hoge Commissaris, is vervangen door generaal-majoor Kraskevitsj. Generaal-majoor S. E, Maslov, assis tent van de Hoge Commissaris, is terug gegaan naar Moskou en vervangen door kolonel S, S. Tsjernitsjenko. Temperaturen van zes tot tien graden Celsius komen momenteel in ons land voor en ook 's nachts daalt het kwik niet veel lager dan vijf a zes graden Celsius. Alleen op die plaatsen, waar t;.;u .ijkc opklaringen voorkomen, kan lichte nachtvorst optreden. Boven midden- Europa ligt al een week lang een krach tig hogedrukgebied. terwijl depressies van de Oceaan over IJsland naai* het Oosten bewegen. Een weinig actief front trekt over Ierland in de richting van de Noordzee. Hierdoor wordt in het Noorden van ons land een tot krachtig toenemende wind verwacht. De kans op neerslag blijft ook morgen klein, maar enige lichte regen of mot regen is niet geheel uitgesloten. Het zachte weer voor de tijd van het jaar zal dus ook gedurende het weekeinde voortduren. Een vlammenwerper van de Eerste Amerikaanse Mariniersdivisic. die zijn optrekkende kameraden vergezelt, ontneemt met zijn vuurspuwend apparaat communistische sluipschutters de mogelijkheid zich verdekt op te stellen. De Roden sluipen vaak achter de eenheden van de V. N., om plotseling het vuur te openen. De bevelvoering van de U.N.O. heeft bü de besprekingen op Korea van de com munisten inlichtingen geëist over meer dan 1000 vermiste geallieerde soldaten, wier namen niet voorkomen op de door de communisten verstrekte lijst van krijgsgevangenen. Het betreft militairen van de V.N- met uitsluiting van Zuid-Koreanen die eerder in communistische radio uitzendingen als krijgsgevangenen wer den genoemd. In de nota. waarin deze eis is vervat, wordt verzocht om een „volledige, zuivere en bevredigende" verklaring over hun lot. De opperbevelhebber van de Verenig de Naties, generaal Ridgway, heeft zijn Noordelijke tegenspeler, generaal Kim II Soeng, in een persoonlijke boodschap verzocht een missie van het Rode Kruis tot de Noordelijke krijgsgevan genkampen toe te laten. Ridgway voeg de hieraan toe. dat hij met dit verzoek niets anders op het oog had dan het welzijn van de manschappen en het ge ruststellen van de gezinnen. Stafofficieren hebben gisteren over eenstemming bereikt over de eerste drie punten van het schema voor het toezicht op de naleving van de wa penstilstandsvoorwaarden. Dg V.N. hebben vandaag onthuld, dat zij ongeveer 37.000 namen van hun lijs ten met communistische krijgsgevange nen hebben weggelaten omdat zij had den vastgesteld, dat het hier Zuid-Ko reanen betrof, die tot dienstneming in het Noord-Koreaanse leger waren ge dwongen. De verbondenen hebben het internationale Rode Kruis van deze han delwijze op de hoogte gesteld. „Onderwijsvernieuwing" Betty Bean, het negen jarig dochtertje van een rijke verzekeringsagent te Kansas City (Missouri) is op school wat achter in aardrijkskunde. Papa besloot de aardrijkskun dige kennis van Betty wat uit te breiden door haar in de Kerstvacantie een vliegtocht om de wereld te laten maken. Deze on derwijsvernieuwing dreigt echter weinig resultaat te hebben: Betty is nu al enige dagen onderweg en heeft op de begane grond nog niets anders gezien dan drie wachtkamers op vliegvelden. Het toestel kwam zo laat op Newark aan, dat een bezoek aan New York er bij moest inschieten. Te Gander (New Foundland) was het zo warm, dat ze niet op stap kon gaan. Met zes uur vertraging kwam het toestel te Londen aan en de achttien plaatsen die ze in haar reisdagboek ge noteerd had om in Lon den te bezoeken, moesten een begrip voor haar blij ven, zo meldt de Britse pers Nu was haar hoop gevestigd op de volgende landingsplaatsen Brussel en Frankfort. Door de luidspreker toerd echter medegedeeld, dat het vliegtuig wegens mist zon der landing naar Turkije zou doorvliegen„Wat is je oordeel over de we reld?" werd haar in Lon den gevraagd door de pers. „Ik heb er nog niet veel van gezien", was het tries te antwoord van het kind. We vermoeden, dat papa achteraf zal moeten con cluderen, dat die ouder wetse schoolatlas toch nog niet zo heel slecht is om aardrijkskunde te leren. Gevaarlijk grapje De 39-jarige Engelse amateur-vlieger frank Miller is veroordeeld tot een boete van honderd pond sterling, omdat hij met zijn vliegtuig onder de Towerbridge door had gevlogen Miller verklaar de voor het gerecht, dat bij het gedaan had omdat zijn zooritje, dat naast hem zat, beloofd had uit zijn spaarpot te zullen mee be talen aan de boete. De ambtenaar van het O.M. zeide, dat dergelijke grapjes maar al te vaak op een tragedie uitliepen. Raam uit de kerk van Oberndorf in Salzburg (Oos tenrijk), met in de bovenste helft een portret van Franz Gruber en beneden een gezlicht op de kerk van Arnsdorf. Dit raam is gemaakt ter gedachtertis aan het ontstaan van 's. werelds meest beroemde kerstlied „Stille nacht, heilige nacht". Dit door de kapelaan- van Oberndorf geschreven lied werd n.l. getoonzet door de onderwijzer Gruber (geboren te Arnsdorf) ter gelegenheid van het Kerstfeest in het jaar 1818. In deze punten wordt bepaald, dat na ondertekening van de wapenstilstand beide partijen alle vijandelijkheden binnen 24 uur zullen staken, dat zij zich binnen 72 uur uit de bufferzone zullen terugtrekken, en dat zij zich bin nen vijf dagen van de kusteilanden en uit de wateren van de tegenpartij zul len terugtrekken De communisten hebben vandaag be loofd een verzoek van de V.N. betref fende onmiddellijke uitwisseling van riek en gewonde krijgsgevangenen te overwegen. Het militaire commando in Tandjong Priok is vandaag begonnen met het uit laden van de wapens en munitie aan boord van de „Talissc", die bestemd zijn voor Nieuw-Guinea. De havencom mandant heeft Aneta medegedeeld, dat het uitladen niet moet worden gezien als een inbeslagneming, maar als aan houding. Vrijdag werd de „Talisse" uit veilig heidsoverwegingen een mijl uit de kust aan een boei gelegd. De woordvoerder van het militaire commando te Djakar ta heeft medegedeeld, dat in verband met de aanwezigheid van explosieven gevreesd werd voor een eventuele ont ploffing, zodat besloten werd het schip uit de kust te meren- Op.de vraag op wiens last tot het uitladen werd over gegaan zei de woordvoerder: In op dracht van hogerhand. Hij kon niet mededelen van welke instantie de op dracht afkomstig was- Inmiddels heeft het kabinet verga derd, waarbij o.a. ook de kwestie-Ta- lissp besproken werd Ilr. Ms. torpedoboot jager „Piet Hein" zal 18 Januari uit Den Helder naar de Koreaanse wateren ver trekken ter aflossing van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" De „Piet Hein" staat onder bevel van kapitein- luitant ter zee A. H. W. von Freitag Drabbe. Begin 1951 heeft het Nederlands Kan kerinstituut een actie tot het inzamelen door de schooljeugd van oud papier en lompen ingezet, welke in October j.l. is afgesloten. De totale opbrengst van deze landelijke actie bedraagt niet min der dan f 58.659.96. Er was een prijs beschikbaar gesteld voor de klas, die het hoogste gemid delde aan ingezameld oud papier zou behalen. Dit werd een overwinning voor een klas van de Openbare Lagere School in Anjum (Friesland) Na over leg besloten leerlingen en onderwijzers een radiotoestel te kiezen, ten einde de uitzendingen van de schoolradio te kunnen volgen. Met ingang van 1 Januari 1952 zal de Bijzondere Raad van Cassatie worden opgeheven. De werkzaamheden van het parket van de procureur-fiscaal worden overgenomen door de procureur-gene raal bij de Hoge Raad der Nederlanden. li. (Van een bijzondere medewerker) Zoals verwacht, kwamen op onze publicatie van vorige week Za terdag verscheidene reacties bin nen. Weliswaar niet in de mate als we hadden verwacht, maar voldoende om ze aan een nadere beschouwing te on derwerpen. Daar is op de eerste plaats de arbeider, die excuses zoekt voor het bestaande feit (dit bestaan niet ontkent) dat het ziekteverzuim in onredelijke mate toeneemt. Hij poogt ook een ver klaring te geven en meent deze te vin den in de ontstellènde woningnood. Te genover het „verwijt" aan de arbeiders stelt hij een verwijt aan de werkge vers, die persoonlijk veel minder zou den arbeiden dan voor 1939, die veel hoger inkomen zouden hebben dan voor heen. die veel meer in luxe wagens zou den rijden enz. Begrijpen we deze briefschrijver goed. dan bedoelt hij eigenlijk te zeg gen: dat de mentaliteit, die het ziekte verzuim bij de arbeiders bevordert, ook aanwezig is in mensen uit andere maatschappelijke groeperingen, maar daar zou dan deze mentaliteit zich anders uiten. Op de tweede plaats is er een reac tie van een controleur van de ziekte wet. de heer W. v. B. te Hilversum, die begint met te zeggen: „Jammer ge noeg heeft U gelijk. Mjjn ervaring is dat zeer veel ziekten worden gesimu leerd. en heel veel doktersbezoeken on nodig gerekt, waardoor een veel te hoog aantal verzuimuren moeten wor den uitbetaald." De voorbeelden. die deze briefschrijver erbij aanhaalt, zijn bepaald ergerlijk. We zullen er één bier herhalen. Deze ambtenaar kwam bij een „zieke" op bezoek, maar de patiënt bleek niet thuis te zijn. Zijn vrouw vertelde: ..Gaat U maar naar zijn tuintje. Hij is aardappelen aan het rooien." Ik deelde de man' mede. dat ik dit in het rapport moest ver melden. hetwelk hem de uitdrukking ontlokte: „dan bii jij een ploert." Hier wordt dus iemand die zijn plicht doet. iemand die een van de belangrijkste goederen van de moderne arbeider, de sociale zekerheid, verdedigt, op een grove wijze gediskwalificeerd. Hier is nader commentaar naar on ze mening volkomen overbodig. Belangrijk in deze brief is evenwel, wat de heer v. B. schrijft over het mi lieu waaruit deze simulanten komen. „D't spreekt een woordje mee. No. 1 is E.V.C.-er. No. 2 deed tijdens de oor log in zwart en is beslist a-sociaal. En dan vervolgt hij: „In de bezettingstijd heeft menige dokter adviezen gegeven om te simuleren, zodat de mensen zich konden onttrekken aan werkzaamhe den voor de Duitsers. Ze zijn uitste kende leerlingen geweest, want dal kunstje kennen ze nog." Op de derde olaats is er de reactie van een voorzitter van een van onze Raden van Arbeid. (Op ziin verzoek laten we ziin naam weg). We kennen deze voorzitter persoonlijk zeer goed als een humaan verdediger van de rechten van de arbeid en de arhei- der. Zonder enige terughoudendheid of aarzeling verklaarde hij gedecideerd: ..Vele arbeiders staan er aan schuldig, dat zij het grote goed van de sociale zekerheid in gevaar brengen. Hoe men selijk je ook tegenover al deze geval len gaat staan, wij leidinggevende amb tenaren moeten met de dag strenger op treden en zonder pardon de socialp diefstal, die hier dag in dag uit wordt gepleegd, bestrijden." (Vervolg op pagina 5) 23 mijnwerkers zijn gisteravond ge dood en tussen de 50 en 70 opgesloten onder de grond toen in de New Oriënt- mijn tussen West-Frankfort en Benton in de V.S. 'n ondergrondse explosie olaats vond. Tot dusver werden 23 lijken geborgen. Toen het ongeluk plaats vond waren 300 arbeiders van de nachtploeg onder gronds werkzaam. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Verleden week ontstond te Bolsward een vrij aanzienlijke binnenbrand in de onlangs gestichte Chemisch-techni- sche fabriek, waar alkalivrije wasmid delen werden geproduceerd. De schade bedroeg ongeveer f 13.000. Thans is verdacht van brandstichting, de eige naar van deze fabriek, de 37-jarige S. K. J„ op last van de Officier van Justitie gearresteerd. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Veranderlqke bewolking en plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen: weinig ver andering in temperatuur. Zondag: Zon: 8.47—16.31. Maan: 2.32—12.48. Maandag: Zon: 8.47—16.32. Maan: 3.55—1S.03. Advertentie In de plooien van de uijde mantel van het. geluk is een of ander leed verborgen. MR.CORNEUSSTR 33 HAARLEM IEL 17487

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1