Prof. Bi ronner zeventig jaar DE VERSCHRALING DER KERSTINSPIRATIE uiMota 7 i De apostolische Kerk goed Televisie Onvoldaanheid als modem thema N Auto rijdt op amazone in Portretfotografie ook met de box ■s 1951 goeü jaar voor K.L.M. Het menselijke element ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 PAGINA 3 Liturgische weekkalender Doof dat znnrbranden op Uw maag met 'n paar Bennies. Besluit B. en W. v. Alkmaar Directeur Sociale Zaken met verlof gestuurd „Ontstellend, rapport" Audiëntie m r i de sigaret met het grootste aantal vaste rokers! LERAAR EN BEELDHOUWER 500.000 passagiers vervoerd Prof Ch. Raaymakers SJ. tachtig jaar Woonkamers duplex- woningen groter H. C. BIJ MINISTER SUBARDJO V» „Rotterdam Ahoy" één ton winst in werking Grenscorrectiewet treedt Zeer ernstig ongeluk bij Zutphen DOOR ALEXANDRA ORME Beschermt PRIJS Voor onze amateurfotografen Toen de Apostelen door hun predi king en wonderen steeds bredere aanhang verwierven, lieten de Saaduceeën hen in de gevangenis wer pen. Maar een Engel des Heren bevrijd de hen en beval hen voort te gaan „in de tempel al de woorden van deze le vensleer tot het volk te spieken Voor de Hoge Kaaa ter veiantwoording ge roepen verklaarden zij fier God méér te moeten gehoorzamen dan de mensen. Mien wilde hen daarvoor doden. Toen stond Gamaliel op en wees de rechters op het voorbeeld van Theudas en Ju das de Galileër, die beiden voor korte tijd vee) volgelingen hadden gewon nen voor hun beweging; Wie spreekt er nu nog over hen? „Voor dit gev al zeg ik U dus: bemoeit U niet met deze lieden en laat hen begaan. Want als dit plan of dit werk van mensen stamt, zal het mislukken. Maar komt het van God, dan kunt gij het niet tegenhouden, of gij komt in verzet tegen God (Handel. 5: 38—39). Noch de Joodse Raad, noch latere ver volging en bestrijding, noch eigen men selijke tekortkomingen hebben inder daad dit werk kunr.en tegenhouden. Bijna twintig eeuwen is het optreden der Apostelen door hun wettige opvol gers voortgezet en het is niet moeilijk de proef op de som te nemen, aat de tegenwoordige R.K. Kerk in haar we zenlijke elementen nauwkeurig over eenkomt met de Kerk der Apostelen. Vergeleken met elke andere, mense lijke, instelling, is de bestendige duur- zamheid van de Kerk van Rome van dien aard dat zij om met Gamaiiël te spreken niet verloren kón gaan, o m d a t zij van God komt! Haar be stendigheid vindt een afdoende verkla ring in haar apostoliciteit. Volgens het Symbolum van Nicea (381) behoort deze eigenschap tot de kenmerken var. de ware Kerk van Christus. Apostoliciteit betekent voor eerst, dat de ware Kerk altijd en over al in leer. bestuur en genademiddelen dezelfde moet zijn als die der Aposte len. En bovendien, dat het bestuur de zer Kerk uitsluitend toekomt aan en in feite in handen is van de wettige op volgers van de Apostelen, n.l. de Paus en de Bisschoppen. Hierbij is op te mer ken, dat de hiërarchische macht indi vidueel overgaat van Petrus op alle volgende Pausen, maar dat het college der Bisschoppen deze macht collec tief ontleent aan het college der Apostelen. Daarom zal alleen die bis schop een apertelzetel op wettige wijze beheren, die deel uitmaakt van het college der Bisschoppen, dat als col lege de wettige opvolger is van het Apostelcollege''. (P. Balduïnus) Zou ooit, om welke reden dan ook, een bisschopszetel hebben leeg gestaan of wordt er ergens een nieuwe opge richt. dan is de wettige, apostolische opvolging steeds afhankelijk van en ge garandeerd door een benoeming van de Paus. Het is daarom wel zonder meer duidelijk, dat de wettige opvol ging in de R.K. Kerk voldoende bewezen wordt door de onweerlegbare apostolische successie in het pauselijk primaat. Deze staat geschiedkundig vast. Alle wettige opvolgers van Petrus, tot de tegenwoordige Paus toe, zijn nauwkeu rig bekend. De apostolische opvolging blijft evenwel beperkt tot de priester lijke, de leer- en bestuursmacht, die de Apostelen voor zich en hun opvolgers rechtstreeks van Christus hebben ont vangen. Zodat de speciale gaven der Apostelen, b.v. uitzonderlijke ge naden en wondermacht, volgens een theologisch algemeen aanvaarde me ning, daaronder niet zijn begrepen. Dat Christus zelf de apostoliciteit als een bijzondere eigenschap en dus uiteraard ook als een kenteken van Zijn Kerk bedoeld heeft, blijkt duide lijk uit de benoeming van Petrus tot hoogste gezagsdrager en fundament der wettige successie. Welke zin zou verder de door Christus beloofde onverganke lijkheid Zijner Kerk hebben, zo deze niet insluit het ongewijzigde overleve ren der wezenlijke elementen door de wettige opvolgers der Apostelen? Met de woorden: „Zoals de Vader Mij gezonden heeft, zo zend Ik U". werden aan de Apostelen alle volmachten ge schonken. nodig om Christus' verlos singswerk op aarde voort te zetten in Zijn Kerk. En de' belofte '„met hen te blijven tot aan het einde der wereld" toont aan. dat „de hier geschonken macht niet een persoonlijk voor recht der twaalf mannen zou zijn want deze konden niet tot aan het einde der wereld blijven leven maar dat Christus in hen slechts de vertegenwoor diger van de leraars, priesters en be stuurders van Zijn Rijk zag, die de Kerk in de loop der eeuwen zouden leiden1' (Klug). Wanneer Christus dus het bestuur van Zijn Kerk voor altijd aan Zijn Apostelen toevertrouwt. dan sluif dit noodzakelijk hun wettige opvolgers in, aan wier apostolisch gezag alle men sen die de Kerk immers leiden moet dienen te gehoorzamen. In de eensgezinde onderwerping aan dat apostolisch gezag ligt een kenteken der ware Kerk. Hef spreekt wel van zelf, dat deze wettige, apostolische op volging als kenteken der ware Kerk slechts daar kan aanwezig zijn, waar ook de door Christus ingestelde hiërar chische bestuursvorm bewaard is ge* bleven: bisschoppen en priesters onder een éénhoofdig opperbestuur. Wij kun nen dus besluiten dat de Kerk van Christus altijd apostolisch m o e t ziin, d.w.z. eenzelfde leer en dezelfde ge nademiddelen moe' bezitten ais ten tijde der Apostelen, en dat zij steeds onder het gezag moeten staan van hen, aan wie Christus in de Apostelen de daartoe nodige volmachten heeft gege ven. Alleen in de Kerk van Rome zijn deze voorwaarden letterlijk vervuld. Zodat zij alléén Christus' ware Kerk kan zijn. U. ZONDAG 23 December: 4de Zondag v. d. Advent: Mis v. d. dag; 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; Credo; prefatie v. a. H. Drievuldigheid; paars. MAANDAG; vigilie v. Kerstmis; eigen Mis; gewone prefatie; paars. DINSDAG: Geboorte van Christus; 3 eigen Missen; (2de H. Mis: 2 H. AnasthasiaL Credo; prefatie van Kerstmis; (3de H Mis: laatste evangelie v. Driekoningen) WOENSDAG: H. Stephanus, eerste marte laar; eigen Mis; 2 Kerstmis; Credo: pref- v Kerstmis; rood. DONDERDAG: H. Joannes, apostel, evan gelist; eigen Mis: 2 Kerstmis: Credo; pref v Kerstmis; wit. VRIJDAG: H.H. Onnozele Kinderen, mar telaren; eigen Mis; 2 Kerstmis; Credo; pref. v Kerstmis; paars. ZATERDAG: H. Thomas, bisschop, mar telaar; eigen Mis; 2 Kerstmis; (Den Bosch: 3 H. Joannes); Credo; pref. v. Kerstmis; rood. ZONDAG 30 December: Zondag onder net octaaf v. Kerstmis; Mis v. d. dag; 2 Kerst mis; (Den Bosch: 3 H. Joannes); Credo; prefatie v. Kerstmis; wit. Advertentie 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en over s' innemen, onopvallend, zonder water wat ook. In de gisteren gehouden vergadering van de Alkmaarse Raad heeft burge meester Wytema de raad medegedeeld, dat het college van B. en W. de direc teur van Sociale Zaken, de heer J. P., ongevraagd verlof had verleend. Zulks in afwachting van het resultaat van het onderzoek door de Justitie, dat is ingesteld naar aanleiding van de me dedelingen, die in een rapport van de verzekeringskamer zijn gedaan over de heer P., als bestuurder van de onlangs failliet verklaarde bouwspaarkas „Stad en Land" te Alkmaar. Het college had aldus de burgemeester met ont steltenis kennis genomen van de publi caties van bedoeld rapport en zal zich hierover nader beraden. De Aartsbisschop-Coadjutor van Utrecht, Z.H. Exc. Mgr. dr. B. J. Alfrink, zal in de komende week alleen Maandag audiëntie verlenen. Elf dagen Kerst- en Nieuwjaarsverlof; dit buitenkansje viel onze militairen ten deel dank zij de kolenschaarste' en zij waren er best mee in hun schik. In de kazernes was er Vrijdagmiddag tegen het vertrekuur een opgewekte stemming. Op de binnenplaats staan de jongens opgesteld voor een 'laatste appèl bij het ver trek. De bagage ligt reeds klaar. Advertentie Qïft typ* Maandag a.s., de dag voor Kerstmis, wordt prof. J. Bronner zeventig jaar. Er is de laatste tijd veel over hem geschre ven; bij zijn afscheid aan de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam en bij de exposities van zijn Hildebrandt-monument bestemd voor de Haarlemmerhout. Men zou dus kunnen zeggen dat prof. Bronner pas kort „in de publiciteit" is. Hij heeft dit aan zich zelf te danken; te danken, want hij schuwt de publiciteit. Hij heeft kans gezien dertig jaar in stilte aan zijn monument te werken en hij heeft dertig jaar in stilte de jonge plant der Neder landse beeldhouwkunst opgekweekt door leiding te geven aan zijn leerlingen. Zijn werk als beeldhouwer en ziin werk als leraar zijn volkomen samengevallen en toen zijn monument gereed was, was ook zijn taak als professor geëindigd. Het mag als een coïncidentie klinken, het is het niet. Met Bronner groeiden de leerlingen en met de leerlingen groei de Bronner en met hem zijn monument. Zijn monument is dan ook niet alleen de neerslag van zijn eigen geest en vak bekwaamheid; het is ook het resultaat van zijn werk als leider der jonge Ne derlandse beeldhouwkunst. Het jaar 1951 is voor de K.L.M. een bevredigend jaar geweest, zo vernemen wij van de zijde der K.L.M. De produc tie nam. in vergelijking met 1950, toe met ongeveer 21 procent Er werden circa vijfhonderd duizend passagiers vervoerd, een groter aantal dan ooit te voren. Het aantal verkochte passagiers/ kilometers bedroeg in November j.l. reeds één milliard. September gaf een recordomzet te zien. In het bijna afgelopen jaar werden twaalf a dertien millioen kg vracht vervoerd tegen tien millioen in 1950. Het textielvervoer heeft bij deze toe neming een belangrijke rol gespeeld. Drie en vijftig paarden, ter waarde van ruim een millioen gulden, werden naar Amerika gevlogen. In 1951 voerde de K L.M. 450 chartervluchten uit. In 110 vluchten, in door de regering gechar terde K.L.M.-machines, werden 6500 emigranten naar Australië, Nieuw-Zee- land en Canada gebracht, tegen 2070 emigranten in 38 vluchten in 1950. Aan genomen mag worden, dat ook de finan ciële resultaten over 1951 een gunstig beeld zullen vertonen. Men kan zo langzamerhand een diag nose gaan stellen van de kwalen, waar onder het nog piepjonge Nederlandse televisie-wicht te lijden heeft. Over de kinderziekten hoeft men zich dan niet druk te maken. Die gaan naar men ver wachten mag vanzelf wel over. Maar het zou ons niets verwonderen als straks zou blijken, dat één kwaal van de Ne derlandse televisie, en een zeer ernstige kwaal, van waarlijk slepende aard is: n.l. de schoolmeesterachtigheid. In de afgelopen weken heeft de televisie ons reeds vele nuttige lessen en wenken ge geven en het zou ons heus niet verwon deren als straks elementair en voort gezet brei-onderwijs, knutselen en wat dies meer zij vaste en grandioos verve lende onderdelen van het Nederlandse televisieprogramma zullen gaan vor men. Aan het bovengenoemde euvel leed zeker ook de uitzending van de NCRV van gisteravond. Wij kregen een lesje cosmologie voorgeschoteld, waarbij wij vroeger op school beslist in slaap ge vallen zouden zijn. Daaraan voorafge gaan was een les in het bereiden en voorsnijden van wildbraad, die overi gens prettig werd voorgedragen, en welke voor hen die met Kerstmis de zorg voor het feestmaal hebben moge lijk niet oninteressant is geweest. Zui ver technisch bezien werd het boven dien niet onaardig gedaan. Het beeld was voldoende levendig en er viel ten minste iets te kijken. Het beste onderdeel van het program ma vormden ongetwijfeld de Ambonese dansen. Directe studio,-opnamen werden hierbij afgewisseld met film-opnamen van het eiland, en waren de dansen ieder tot de helft ingekort geweest, dan zou dit zeker een geslaagd onderdeel zijn geweest. Voor het eerst bracht de televisie gis teren een kort journaal. Wel waren de opnamen reeds meer dan een week oud, doch het bleek zonder meer, dat dit soort uitzendingen een der sterkste zij den van de televisie kunnen gaan vor men- Er is tempo en afwisseling en de aandacht blijft geboeid. De eerste kerkdienst in Nederland vanuit de Ned. Herv. Kerk in Blaricum werd meteen na het begin reeds door een technische storing onderbroken, zo dat het niet mogelijk is daarover enig oordeel te geven. J. O. Er is veel over het Hildebrandt- monument geschreven. Men heeft het puriteins en gestyleerd genoemd, men heeft het een echte illustratie van de Camera Obscura genoemd en men heeft gezegd dat net Hildebrandt belachelijk maakt. Maar de meeste critici zijn van mening, dat Bronner Hildebrandt in de uitbeelding van de figuren uit de Camera zelfs overtroffen heeft. De historie zal wel uitmaken wie er gelijk heeft, maar een ding is zeker: het monument is er en het is een uniek kunstwerk, de levende personificatie van Bronner in al zijn facetten. Dit levenswerk is zo met hem vergroeid, dat hij er nauwelijks afstand van kan doen. Het is net zo met hem vergroeid als de gehele hedendaagse sculptuur Zijn stijl is zo persoonlijk dat mei. het werk van sommige van zijn leerlingen dikwijls Bronneriaans ge noemd heeft. De meesten hebben zich daaraan ontworsteld, zij het met moeite. Dit was een winst voor henzelf, want tenslotte dient ieder zijn eigen persoon lijkheid in zijn werk te kristalliseren. Maar tussen het stramien van al die persoonlijkheden verweven ligt de grondslag die Bronner gelegd heeft. Wij wensen hem van harte geluk met de gedenkwaardige mijlpaal in zijn leven, die hij thans bereikt. M. Prof. Bronner aan de arbeid. Vandaag wordt prof. mr. dr. Ch. A. M. Raaymakers S.J., oud-provinciaal van de paters Jezuïeten en oud-hoogleraar in de maatschappijleer en de staathuis houdkunde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, 80 jaar. Overeenkomstig zijn wens zal deze dag ongemerkt voorbij gaan. Van de stichting der Katholieke Uni versiteit af is hij er hoogleraar geweest. Toen hij in 1941 zeventig jaar werd, had hij er, overeenkomstig de gewoonte, afscheid van moeten nemen, maar om dat de bezettende macht geen nieuwe benoeming toestond is hij les blijven geven tot 10 April 1943 de Universiteit gesloten werd. Na de oorlog heeft prof. dr. J. van den Brink hem opgevolgd. Prof. Raaymakers, aan wie de vele oud studenten de goede herinnering bewa ren van een beminnelijk, rustig, even wichtig en strikt rechtvaardig man, woont nu in de pastorie aan de Stijn Buysstraat te Nijmegen. Men ontmoet hem soms op straat, maar niet meer bij officiële gelegenheden. Charles Raaymakers, 22 December 1871 in Roosendaal geboren, heeft aan de gemeentelijke universiteit in Am sterdam gestudeerd en is daar in 1895 gepromoveerd tot doctor in de rechten en de staatswetenschap. Een maand later is hij in de orde der Jezuïeten in getreden. Philosophie heeft hij te Sto- neyhurst in Engeland, theologie in Maastricht gestudeerd. Na zijn priester wijding in 1902 is hij leraar geweest aan het Canisiuscollege te Nijmegen en het Ignatiuscollege te Amsterdam. In 1921 is hij benoemd tot Provinciaal van zijn orde. Van zijn publicaties is zijn „Be ginselen der Staathuishoudkunde;', waarvan in 1945 nog een nieuwe druk is verschenen, het meest bekend. (Eigen bericht) De minister yan Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft zich in een cir culaire aan de gemeentebesturen be klaagd over het betrekkelijk geringe aantal duplexwoningen dat in de laat ste tijd gebouwd wordt. Toch is deze bouw een belangrijk middel om de wo ningnood zo snel mogelijk te overwin nen. Een bezwaar tegen duplexwonin gen is dat de slaapkamer van de één gezinshuizen, welke in de duplexwonin gen als woonkamer dienst moet doen, voor dat doel te klein is. De minister heeft nu goedgevonden dat deze kamer groter wordt gemaakt, namelijk 12 vierkante meter. De jaarlijkse kosten hiervan kunnen gesteld worden op f 40. De helft hiervan zal het Rijk dragen, de andere helft moet door huurverho ging worden gevonden. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft Vrijdagmiddag de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Su- bardjo, bezocht. De woordvoerder van het Hoge Commissariaat had geen com mentaar op vragen inzake het doel van dit bezoek. ~t\^"zrstmis in de poëzie is het jaarlijkse onderwerp van bloemlezingen, let- tS terkundige gelegenheidsartikelen en causerieën. Kerstmis in het verbeel- dingsleven is een onuitputtelijke bron, maar toch ook een verschraalde bron. Men constateert het telkens weer met iets van wrevel en spijt, wanneer men zo'n nieuw boekje met allerlei Kerstlyriek doodbladert. Men kent het nu wel. De middeleeuwen blijven onovertrefbaar met hun kleinodiën van kinder lijk en aanschouwelijk geloof. Dan komt Vcmdel's tromfantelijke orgel: O Kerst nacht, schoner dan de dagen.... En dan. Het is natuurlijk te sterk gezegd, dat er dan niets meer komt, omdat de dichter zijn onbevangenheid, zijn argeloos heid, zijn religieuze vervoering als scheppingskracht verloren heeft; maar hét lijkt er in grote lijnen toch wel op. De verschraling der Kerstinspiratie is moeilijk te ontkennen u doet zich iets merkwaardigs voor. Deze verschraling, als zodanig gevoeld, als tekort, als onvol daanheid, wordt zélf thema van de Kerst- poëzie. En hiermee is het moderne Kerstgedicht bestempeld als uitdruk kingsvorm van 's dichters onvermogen om met eenvoudig zingend hart het mysterie naderbij te komen. Kerstlyriek, bij de middeleeuwers intiem-gelukzalig van aanslag, bij Vondel hymnisch en heerlijk, kan bij de moderne dichters practisch gesproken niet anders klinken dan als klacht. Het feestelijke gebeuren noopt hen tot klaagliederen, met hier en daar nog wel een juichend accent of een gemoedsbeweging die naar het behaag lijk-stemmige trekt; maar de onder- de aandachtige waarnemer niet door worden tenietgedaan. In een uitvoerig praatgedicht, in De Gemeenschap verschenen, en sindsdien herhaaldelijk in Kerstbloemlezingen overgenomen, vertolkte Anton van Duin kerken dit onbehagen op buitengewoon instructieve wijze. Hij beschrijft de ge boorte van het Licht en onze on macht aan het mysterie van die ge staan wij weer buiten in de realiteit van alledag. En hij klaagt dan: Dit is tweeduizend jaar welhaast geleden En wij vergeten snel. Wanneer wij heden Uw Kerstnacht vieren als een aardig feest Begrijpt gij ons. Het is zo mooi geweest: Die stal, die herders en die jubelzangen. Het mooie bleef in ons geheugen hangen. Zo zijn wij allemaal. Gij kent ons van nabij. Weer was het Kerstnacht, Heer, o Heer, heb medelij! Dit einde in mineur is toonaangevend voor de moderne Kerstlyriek. Ontbreekt die mineur, dan is het hedendaagse ge dicht bijna onvermijdelijk niet méér dan een devote rijmprent, waarin een onder deel van het Evangelische verhaal, be trekking hebbende op de geboorte en jeugd van- Jezus, in wat nieuwe woor den, die het altijd wel weer doen, wordt boor te levendig deel te nemen zonder naverteld. De schalmei-spelende herders, dat wij de stemmigheid die er mee ge- de drie onvermoeibare koningen op hun paard gaat voor essentie aanzien. Hij er bij gefantaseerde kamelen, de moord herinnert zijn lezers aan de maatschap- op de onnozele kinderen. het zijn pelijke nood. die ondanks de liefelijke altemaal beelden uit een dichterlijk jar- armoede van Christus' geboorte maar gon in dienst van de vrome stemming niet minder schrijnend wil worden. Het geworden. Een poëtische overtuigings- is of het goddelijk en het wereldlijk ge- i kracht er in te leggen is bitter moeilijk beuren elkaar siechts even. als bij toe-1 geworden. vallige kerkelijke gelegenheid, raken en I stroom van eigen onbehagen kan er voorI doordringen. Na het gevoelige moment! „Intiem en gelukzalig van aanslag" wordt in nevenstaande beschou wing de kerstlyriek vam de middeleeuwers genoemd. Dat de daaraan ten grondslag liggende mentaliteit ook in de beeldende kunst tot uiting kwmn, spreekt vanzelf. Ter 'illustratie daarvan vindt u hierbo ven een middeleeuwse houtsnede, waarop duidelijk blijkt, hoe onge compliceerd de Goddelijke geboorte in de menselijke sfeer werd getrokken. Gemoedsbespeling Ook voor de jaarlijkse Kerstvertel lingen geldt deze bitterheid. Uit gangspunten voor de verbeeldings kracht zijn er genoeg. Tenslotte is en blijft Kerstmis het feest van de vreije op aarde, van de verzoening tussen de mensen die weer als kinderen zouden willen zijn, en dit aardse menselijke element blijft altijd even aantrekkelijk voor de leerbewerkers der naastenliefde, zoals er in ieder van ons een huist op alle dagen van de week, maar op feest dagen in het bijzonder, want dan werken wij niet en hebben de tijd hem goed te doen: die naaste in ons zelf. Het is goed dat Kerstmis in de lite ratuur zijn sentiment behoudt; maar wij dienen niet te vergeten, dat wij de essentie met al onze woorden niet of ternauwernood benaderen. Via het sentiment, via de gemoedsbespeling, die met een shock of een paukenslag een plotseling ontwaken veroorzaakt, leren wij ons weer te bevinden tussen velerlei mensen van gelijke gestemd heid en gelijke geremdheid ten aanzien van het goede en de goede wil. Dit is in waarheid en werkelijkheid egn machtige bevinding. Zij ruggesteunt de verdienstelijkheid van vele, naar het literaire gegeven bezien, vrij opgelegde Kerstvertellingen en liederen. NICO VERHOEVEN. Op een desbetreffende vraag heeft wethouder Van Tilburg Vrijdagavond in de zitting van de Rotterdamse ge meenteraad medegedeeld, dat de haven tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" een netto batig saldo heeft opgeleverd van ruim f 100.000 gulden. Zowel de garan tie van de gemeente ten bedrage van een millioen als het bedrag van f 100.000, dat als eerste dekking van eventuele tekorten beschikbaar was ge steld, behoefden niet te worden aange sproken Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de grenscorrectiewet 1 Januari in werking zal treden. Op de Rijksweg Brummen voor hotel „Het wapen van Zutphen" is een ernstig ongeluk gebeurd. Op de weg stond een auto van eén brouwerij Freule Fioen, dochter van baronesse van Sytzama van der Feltz, wilde te paard deze auto pas seren, toen de heer W. uit Enschede, komende uit de richting Arnhem, haar niet opmerkte en in volle vaart amazone en paard aanreed. Het paard stierf kort daarna DE RUSSEN VERTALING) FRANS VAN OLDENBURG ERMKE ,Ik weet werkelijk niet, wie^ hier nu pistool- Hoe heb je het er levend kun- met een erg zere keel. Mijn keel deed de eigenlijke commandant is," zei hij. nen afbrengen? ,Er zijn hier verschillende commandan- Het dorpshoofd en de zoon van de turen hier in het dorp en allemaal zeg- tolk verdwenen zo vlug als hun benen gen ze ons de soldaten bij de gegoede hen dragen konden. Mijn woede bekoel- burgers onder te brengen. „Wat, weet jij niet. wie de eigenlijke commandant is?" viel ik hem met de lachend tot de jonge luitenant en armen over elkaar gekruist in de rede. lachte terug. „Wat zeg je me daar van?" zei ik en wendde me tot de luitenant met z'n Pi- iatus-gezicht. „Hij weet niet, dat jij de commandant bent. Stel je voor, het u<=i ycci dorpshoofd, en hij weet dat nog niet standhouding rriet luitenant &Vanyusha eens!" weten te bereiken. Waarom veel woor- Dit kwam de eer van de luite- cjen eeknjiken: we hadden ons geamu- „ov ,,„1, i„ seer(s Vanyusha had een ontzettende hekel aan de Hongaren. Natuurlijk kwam het bed terug! Ons avondmaal was weinig geslaagd. de onmiddellijk, doofde als de bliksem na een donderslag. Ik wendde me hij Het was een geslaagd staaltje van overtroeven" geweest; wat in Rusland me werkelijk zo zeer, dat ik in bed bleef. Ik kon het gezoem horen van de motor van een van die kleine vliegtuigjes, wel ke de Russen achter het front gebruik ten om hun post te verspreiden. Het was een zinnebeeld van de wijkende oorlogsvloed. Die kleine speelgoedvlieg tuigjes vlogen meestal slechts tweehon derd voet boven de akkers en heel lang zaam, zodat je heel duidelijk het gezicht een van populairste spelletjes is. Zon- 7a„ de'^tJ kon^ieTd^rood fan de der veel woorden had ik een goede ver- - nant te na en de zaak scheen zich in mijn voordeel te keren. Het dorpshoofd zag dat hij een flater gemaakt had en kon nu ieder ogenblik verwachten, dat de luitenant tegen hem zou uitvallen. Dus veranderde hij van tactiek. „Ik weet." ging hij verder, „dat dit het enige bureau is, waar men rekening mee moet houden, maar wat moet ik doen? Ik ben een oud man. Er komen vreemde officieren bij me, planten hun pistool op mijn buik en brullen me toe: zoek ons onderdak, een bed. vertel ons. waar de spionnen zitten? Wat moet ik doen? Me laten neerschieten?" Ik wachtte geduldig totdat hij uitge sproken zou zijn als een goed schaker, die genietend toekijkt, hoe zijn tegen stander een verkeerde zet doet. Ik liet hem uitspreken en zei toen met een iro nie, welke hij niet in staat was te waar deren: ..Ze wilden je dus doodschieten, omdat je hun geen bed wilf geven? Ze plantten een pistool op je buik, is 't niet zo? Stel je voor!" Toen het dorpshoofd, al blij, dat hij zich er uit gepraat had, niets te zeggen wist, begon ik opnieuw, dit keer als in een soort van woordduel ten behoeve van de luitenant. „Wat. jij dit-en-dat? Je liegt! De Rus sen schieten niet op burgers. O, jij var ken van een vent, dit zat je nog lang kou was. Waar zij verschenen, wist men dat het front opgeschoten was, want zij konden slechts vliegen, waar het veilig was. Voor mij was het een even ver heugend geluid als het vleugelruisen van Noë's duif. „Een goed voorteken", dacht ik en op dat ogenblik hoorde ik bewe- ging en opschudding in huis, hoewel er Bij ons nochtans waien, alle maaltijden, niemand Lid Lida!" riep De deur L, 4- rwf Wi» o CU L-in van Ho hhovnn ongeacht of we een kip van de boeren aten of enkel ongezoute aardappels zon der meer, een familie-plechtigheid. Nie mand mocht le laat aan tafel komen, wilde de Zwijger niet in een stille woede van mijn kamer ging open en binnen kwam Jumbo, en achter hem kon ik Dolly zien, die Rudi om de hals viel. Jumbo ging op bed zitten en had wei- vervallen, zichtbaar enkel voor wie hem dra zijn voeten in een kom met warm i - Ts i n fit, U l 4 I 1 T i 1-v H irt lil if t i rt li mp kenden. Dit is wat naties op de been houdt. De tafel was steeds behoorlijk ge dekt, en ofschoon het vaak drie of zes graden boven het vriespunt was in de eetkamer, was dat de plaats waar we altijd aten. want waar was het anders een eetkamer voor maar dan moest het huis natuurlijk vrij van Russen zijn. De jongens of Marietta dienden de scho water gestoken. Jumbo, die vijftig was en altijd al zwak van gestel, had zes weken nodig om bij te komen van dat „uitstapje", dat hem een bronchitis en hoge koorts kostte. Hij bracht de hele morgen door met zich te wassen, te scheren en te praten. Men had hen er van beschuldigd officieren te zijn. Of tenminste, dat dachten ze: Ze waren tels en schalen rond en zo schiencn wc nauwelijks onderviaagd gewoiden, want de illusie van nog steeds in de oude tijd te leven. Maar de Zwijger was geen romanticus, die van illusies leefde. Hij deed het om bepaalde fundamentele ge- de Russen hadden het veel te druk gehad met het zich snel verplaatsende front in te halen, en dat was ook de reden, waarom men hen vrijgelaten had. De Advertentie Zoals wy vorige week reeds mede deelden kan men met elke came ra ook dichterbij dan 1 of 3 meter scherpstellen (dit resp. bij klapcamera en box), n.l. door middel van een zg. portretlens. De moeilijkheid is echter, dat men bij het fotograferen van per sonen nooit dichterbij mag komen dan 80 cm., want binnen deze afstand ont staat een zeer hinderlijke perspectivi sche vertekening, waardoor b.v. de neus, die dichter bij de camera is dan de oren, in verhouding veel te groot wordt weergegeven. Blijven wij op een afstand van pl.m. 80 cm. van de kop vandaan, dan krijgen wij nog een vrij groot gedeelte van de persoon op de opname. Wij zijn dus wel genoodzaakt meer dan de kop alleen te fotograferen, b.v. zoals de aardige opname van vori ge week. maar vaak is zo'n opname nog leuker dan een borstbeeldfoto. Om nu voorwerpen op kortere afstand af te beelden, kan men een voorzetlens met convergerende werking voor de lens plaatsen. Dit zijn enkelvoudige lenzen op welker vatting twee num mers gedrukt zijn. b.v. 0.67 X 37 of 1.25 X 37. Het laatste getal geeft steeds de diameter van de vattingring in mm. weer. De getallen 0.67 en 1.25 geven de sterkte der lenzen aan in dioptrieën. Hieruit volgt, dat de brandpuntsaf stand van de eerste lens 100:0.67 150 cm. en van de tweede 100:1.25 80 cm. bedraagt. Wanneer nu de lens op on eindig ver is ingesteld en wij plaatsen hier een voorzetlens van 1.25 dioptrieën voor, dan is scherp gesteld op 80 cm. Nu kan men door de lens verder naar voren te brengen tot ongeveer 50 cm. scherpstellen. Bij deze voorzetlenzen is steeds door de fabrikant een tabel ge voegd waarop de vereiste instelling op de afstandschaal afgelezen kan wor den. Wanneer wij een foto van een gelaat „en face" precies middendoor zouden snijden en de twee helften op elkaar zouden leggen, dan zouden zij eikaar precies moeten bedekken. In werkelijk heid is dit nooit het geval. Elk gezicht is dan ook asymmetrisch, terwijl de ene helft van het gelaat vaak gunstiger karaktertrekken vertoont dan de ande re. Maken wij nu een opname „en face" en snijden wij deze middendoor waar na wij twee linker- en twee rechter helften tegen elkaar aan plakken, dan zien wij dit zeer duidelijk. Wij krijgen twee geheel verschillend lijkende ge zichten, zoals u kunt zien in bijgaande foto ter demonstratie. De middelste is het resultaat van twee linkerhelften en de rechtse van twee rechterhelften. Wij zien hier dat in dit geval de foto met de twee linkerhelften de mooiste is en dat wij dit gezicht het beste kunnen fiptograferen door bij de opname het ge zicht iets te draaien, zodat de mooiste kant meer voor en de minder mooie kant achter komt te liggen. Meestal zien wij op het eerste gezicht reeds welke kant wij het beste kunnen ge bruiken. Wanneer een portret niet aan de gestelde verwachtingen voldoet, moeten wij echter niet direct gaan den ken. dat wij de minst gunstige kant van het gezicht hebben genomen, want meestal heeft dit een andere oorzaak. B.v. kan het voorkomen dat de te foto graferen persoon een te geforceerde glimlach of een te strakke uitdrukking op zijn (haar) gezicht heeft. Deze veel voorkomende fout kan echter voorko men worden door het object in de waan te brengen, dat de foto genomen is; di rect daarna maken wij de opname, want nu heeft de persoon zijn strakke, gespannefi houding prijsgegeven. De beste opnamen worden dan ook ge maakt op momenten, dat het object niét weet, dat hij gefotografeerd wordt. woonten te bestendigen, waaronder hij mannen van de contra-spionnage hadden was opgegloeid en welke hij beschaving eenvoudig niet geweten, wat met ben noemde. Misschien had hij gelijk. Onmiddellijk na het avondmaal keer den we naar onze kamer terug. De Hon- aan te vangen. Ze hadden hen natuurlijk alle dingen van waarde afgenomen, be halve hun dollars, omdat de officieren 7KCU va,. VCI.W, UIL zaï Je „uK lang garen zonder Jumbo verveelden ons ver- niet wisten wat dat warem En Dolly's heugen! Spreek je zo over het Rode Le- schrikkelijk. Jumbo was de schakel, wel- fameuze horloge was eveneens verdwe- ger? Je zult ons onmiddellijk dat bed ke ons verbond. Waar was hij nu? Wat nen. Jumbo stapte in zijn armzalig bed teruggeven, versta je? Maak je van hier. gebeurde er met hem? Waar wilden ze en trots en blij, dat hij weer terug was, Wat een onbeschaamdheid! Kijk me die met hem naar toe? zaten we om hem heen en vergaten de vent eens aan: ze dreigden hem met een Ik werd de volgende morgen wakker tijd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3