Kamer aanvaardt gewijzigde moties-Peters immrnt: HET MOERASMONSTER Econ. beleid overtreft het financiële Minister Lieftinck boekt resultaat in Amerika 2400 stemmen gaan overzee Ha.J Feestdagen en HUNTER beide heerlijk Staatssecretaris Cals: 30.— kijkgeld voor televisie verantwoord Ziek teverz im Mensen op reis (schupvaabïberichten) Meine Pot voor de Rechtbank Harlinger firma gevonnist „Zeer belangrijkonderhoud over ECA-hulp aan Nederland Geen inbeslagneming van Vestdijk's roman Boete tot een bedrag van 59.000 (AMSTERDAMS POSITIE; VERZWAKT 1 MEER EN MEER Bakkers te s-Gravendeel trekken verhoging in ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 PAGINA 5 Pater Andreoli naar N.-Guinea vertrokken Uitbreiding van H.B.S. en internaat Drie maanden voor ver valsing van paspoort Huiden zwart verkocht FlNANClëN EN ECONOMIE Nederland loopt achter de feiten aan Deze week ,HOE GAAT HET MET MIJ MET JE? GAAT HET GOED!" Intrekking portvrijdom voor militairen Vrijdagmiddag heeft de heer Neder- horst (Arb.) in de Tweede Kamer aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: Waarom heeft de minister geen maatregelen genomen, teneinde te voorkomen, dat door de plaatselijke politie de reclame voor letterkundige romans wordt belemmerd, gelijk dit bijv in Sittard het geval was, viaar op aandringen van de hoofdin specteur van politie de op één na laatste roman van de Nederlandse schrijver S. Vestdijk „De dokter en het lichte meis je" uit de etalage van de algemene spoorwegboekhandel verwijderd is? is het juist, dat aanleiding tot dit optre den van de politie was een qualificatie van deze roman door de R.K. Inlichtin gendienst inzake lectuur te Tilburg? Acht de minister dit optreden van dé politie niet in strijd met de geest van artikel 7 van de Grondwet, waarin vrij heid van drukpers is gegarandeerd? Minister Bce) zegt, dat bij de controle gebruik gemaakt wordt van een officiële lijst van 1950 van het departement van Justitie. Bovendien wordt een lijst van „Idil" gebruikt. Op grond van een re censie van Idil is geadviseerd de nodige voorzichtigheid te betrachten bjj het verkopen en uitlenen aan minderjarigen van de bewuste roman. Van inbeslagne ming is geen sprake geweest. Inmiddels heeft de inspecteur erkend té ijverig te zijn geweest. Spr. meent, dat er geen aanleiding is voor maatregelen. Het op treden was minder gelukkig. De derde vraag kan z.i. buiten beschouwing blijven. Hierna was aan de orde de verdere behandeling van het verzoek van de heer Wagenaar (C.P.N.) om verlof tot het stellen van vragen aan de minister-presi dent over het besluit van de regering inzake het verbod aan ambtenaren om lid te mogen zijn van bepaalde vereni gingen. Besloten wordt, dat de interpel latie zal worden gehouden op een nader te bepalen dag, zo spoedig mogelijk na het reces. Na afhandeling van een aantal klei nere wetsontwerpen kwam aan de orde de stemming over de motie van de heer Gortzak (C.P.N.) betreffende het schrap pen van een lesje uit een Nederlands taalboek. Mag. Stokman (K.V.P.) ver klaart togen de motie te zullen stemmen, omdat ze in strijd is met de Grondwet. Dit impliceert niet, dat hij het verhaal tje in paedagogisch opzicht juist zou achten De heer Tilanus (C.H.) is eveneens van oordeel, dat de Grondwet ingrijpen niet toelaat. De regering kan er dus niet aan voldoen. Daarom zal hij tegenstem men. Minister Rutten deelt mede zich het lesje inmiddels te hebben laten voorleggen. Hij acht het paedago gisch niet juist. Een belediging van een bepaalde volksgroep heeft hij er niet in gelezen. Hij herinnert er aan, te hebben gezegd, dat hij de motie in strijd met de Grondwet acht. De heer Gortzak (C.P.N.) geeft voor lezing van de zinnen, waartegen zijn be zwaar ging en die hij discriminerend voor het Joodse volksdeel acht. Naar zijn oordeel moet het betrokken lesje (Vervolg van pag. 1) Tenslotte de belangrijkste reactie. Een groep van ongeveer 40 be stuursleden van katholieke vakaf delingen besprak het artikel op een z.g. kaderavond, en was zo welwillend ons het resultaat van de bespreking ter hand te stellen. Unaniem was de vergadering van oordeel dat terecht op dit euvel de aandacht werd gevestigd, en dat derhalve maatregelen hiertegen moesten worden genomen. Weliswaar verweet men ons dat we slechts één oorzaak hadden aangehaald, n.l. de men taliteit der arbeiders. We stellen het hijzonder op prijs, eraan te herinneren, dat we zeer nadrukkelijk hebben ge zegd, slechts één oorzaak te hebben willen aangeven. Vanzelfsprekend zijn er meer, waarbij moet worden gedacht aan de houding van de controlerend geneeskundigen, die er vaak een soort schema op nahouden, heel typisch door onze briefschrijver W. v. B. geken merkt door: „9 dagen voor griep en 16 voor bronchitis.We zouden kunnen herinneren aan de houding van huisartsen, die naar de mening van velen er zich weinig om bekommeren of hun patiënten inderdaad arbeidson geschikt zijn, en al te kwistig met de theraoie „rust" omspringen. Maar we hebben in deze beschou wing ons te beperken tot die zo belang rijke oorzaak: de zich wUzlgende men taliteit onder de arbeiders. Bovenbedoelde voorzitter van een Raad van Arbeid is van oordeel, dat in de arbeiders elke herinnering aan de periode waarin ze geen enkel recht konden doen gelden is gestorven, maar dat daartegenover nog niet het besef is gegroeid, dat zij zelf de dragers zijn van hun nieuw verworven rechten. Het collectief bezit der arbeiders in de diverse sociale fondsen spreekt hen niet aan. Dezelfde vader, die wanneer hij zijn kind op een leugen betrapt het «aar ernstig voor straft, leert dat kmd ho gen, wanneer het om sociale rechten gaat: ..Als de controleur komt zeg je maar. dat ik naar de dokter ben," zegt vader dan, terwijl hij naar de polder gaat om te vissen. Tegenover deze mentaliteit past op de allereerste plaats een heropvoeding. Hier ligt een ontzaglijke verplichting vo.Or onze katholieke vakbonden, stands organisaties fabriekskernen en wat dies meer zij. Is het niet typisch dat in een bedrijf waar ongeveer 4000 man werkzaam is het ziekenverzuim de helft bedraagt van dat in een soortgelijk even groot bedrijf in een andere plaats, waar bij als oorzaak van dit gunstige beeld kan worden aangegeven, dat in het eerstgenoemde bedrijf (we zijn desge wenst bereid de namen te noemen) de controle op de naleving van de voor schriften bij ziekte praktisch is overge laten aan de arbeiders zelf. Er moet natuurlijk gewaakt worden voor een spionnagesysteem, maar hier ligt inder daad een mogelijkheid om meer verant woordelijkheid te leggen op de arbeiders zelf en het gewenste effect ziektever zuim binnen redelijke grenzen, meer te benaderen. Komen de arbeiders niet tot het inzicht en dus tot de daarmede cor responderende juiste houding, dat zij diefstal uit eigen zak plegen indien ze deze sociaal onrechtvaardige houding handhaven, dan veroordelen z ij onze Sociale wetten ter dood. Deze ramp kan en moet dus voorko- then worden. Advertentie als ondeugdelijk door de Rijksinspectie worden afgewezen. De Kamer heeft zich tegen het lesje verklaard. Spr. trekt tenslotte motie in. De heer Peters (K.V.P.) brengt in zijn bekende moties redactionele wijziging aan, waardoor de moties worden ver zwakt. De minister verklaart tegen de eerste motie nu geen bezwaar meer te hebben. Aan zijn bezwaren tegen de tweede motie is door wijziging tegemoet gekomen. Zijn bezwaar tegen de motie- Van Sleen, inzake kosteloos onderwijs handhaaft hij. Ze is voor hem onaan vaardbaar. De moties-Peters worden z.h.s. aan genomen. De motie-Van Sleen wordt verworpen met 57 tegen 37 stem men, die van de P.v.d.A. en C.P.N. De Kamer zette vervolgens de behan deling van de begroting van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen voort. De Staatssecretaris, de heer Cals, beant woordt de bij de afdeling „radio, tele visie en pers" gemaakte opmerkingen. Hij hoopt de Radiowet nog dit zittings jaar te kunnen indienen. Voorts zegt hij, dat het wel wenselijk was meer dan één 100 kilowatt-zender op te richten, maar er zijn financiële bezwaren. Voor de binnenlandse omroep blijft de com merciële uitzending niet te aanvaarden. Voor de wereldomroep en de televisie is deze zaak in studie. Ten aanzien van de vragen inzake de politiek in de radio verklaart de Staats secretaris, dat de bepalingen van het Radioreglement worden gehandhaafd. Wat de verkiezingen betreft zegt. spr., dat niet afgeweken zal worden van de regeling welke in 1948 heeft gegolden. Aan de Radioraad zal ad vies worden gevraagd of de verde ling van de zendtijd anders kan ge schieden. Alle partijen zullen zend tijd krijgen, behalve die partijen, die van de democratische vrijheden misbruik maken om de volksvrijheid te ondermijnen en te vernietigen. Dat de overheid te stevig de mede zeggenschap in de televisie vasthoudt doet spr. eraan herinnex-en, dat de heer Van Sleen, die dit verwijt maakte ver leden jaar juist gevraagd heeft een vin ger in de pap te houden. Het ligt inder daad in het voornemen 30 kijkgeld te heffen, een bedrag dat hem verantwoord lijkt; het moet z.i. niet te laag liggen. De betrokken afdeling wordt goedge keurd. De begroting werd goedgekeurd z.h.s., met aantekening, dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegengestemd. De voorzitter, de heer Kortenhorst, hield hierna een uitvoerige rede. De voorzitter wenst de Kamer en de regering geluk met het feit, dat de Kamer er voor het eerst sinds 1946 in geslaagd is de gehele begroting voor het Kerstreces af te doen. Dit is werkelijk geen geringe prestatie. Spr. gaat uit-, voerig in op de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan om dit te bereiken. Wat de voorbereiding van de openbare behandeling betreft zegt spr., dat het nieuwe systeem naar zijn indruk thans beter heeft voldaan dan bij de vorige begroting. Er is in de begrotingscommis sies hard gewerkt en de voorlopige ver slagen zijn op tijd gereedgekomen. Het zal de taak van de voorzitter, die in de volgende zitting op het podium zal ze telen, zijn, om tijdig breed overleg met de Kamer te plegen over de vraag, op welke wijze de begroting het best kan worden behandeld. Spr. doet enkele suggesties, die kunnen strekken tot een vlotte gang van zaken. In de komende maand wacht de Ka mer nog een belangrijk programma. Voor behandeling komen o.m. in aan merking: interpellatie-Wagenaar over het ambtenarenverbod, herziening uit voeringsorganisatie sociale verzekerin gen, kweekschoolwet, wijziging weder- opbouwwet, buitengewone bevoegdhe den burgerlijk gezag, hinderwet, en vooral Grondwetherziening. Daarnaast zal de voorbereiding van de komende verkiezingen veel van de krachten van de leden vragen. Spr. stelt zich voor de Kamer tegen 29 Januari a.s. weer bijeen, te roepen. Spr. geeft nog een aantal cijfers over het aantal Kamerleden dat in de perio de tussen September en Kerstmis aan wezig is geweest en over het monde linge vragenuurtje. Hij besluit met allen, die op enigerlei wijze bij de werk zaamheden van de Kamer betrokken zijn, een Zalig Kerstfeest en een geze gend 1952 toe te wensen. Om kwart voor vijf ging de Kamer op Kerstreces. De gewijzigde moties-Peters De gewijzigde moties van de heer Peters luiden aldus: „De Kamer, van oordeel, dat het ter hand nemen van de voorbereiding ener wettelijke rege ling van het geheel van schoolgeldhef fingen, waarin het beginsel van gezins reductie tot uitdrukking komt, voor alle takken van geheel of ten dele door Rijksgelden in stand gehouden onderwijs wenselijk is, gaat over tot de orde van de dag". „De Kamer, van oox-deel, dat het vast stellen van een hoger vermenigvuldi gingscijfer dan een ten aanzien van het schoolgeld voor het gewoon lager onder wijs, het buitengewoon iager onderwijs, het voortgezet gewoon lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs de daaruit voortvloeiende lasten voor de schoolgeldplichtigen in vele gevallen in belangrijke mate verzwaart en een dui delijke ongelijkheid in schoolgeldhef- ting in de verschillende gemeenten voor dezelfde takken van onderwijs ten ge volge heeft, nodigt de regering uit, in nadere overweging te nemen het achter wege laten van Rijkswege van elke in vloed, welke tot vaststelling van een hoger vermenigvuldigingscijfer dan één zou kunnen leiden, en aan de Kamer mededeling te doen van het resultaat van deze overweging, gaat over tot de orde van de dag". (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond is pater Andreoli O.F.M., die tot voor kort leraar was aan de Katholieke H. B. S. te Rotterdam, met het K.L.M.-toestel van de Sydneylijn naar Nieuw-Guinea vertrokken. In Hollandia gaat hij de noodzakelijke or ganisatie voltooien van een internaat, dat op het ogenblik 30 leerlingen heeft, en van een H. B. S., die nu reeds twee klassen en 60 leerlingen telt CARBOVIT (Actieve Kool-Dragées) reinigt maag en ingewanden van kwade stoffen. Per doos 41 ct. Flacon f 1.03. Enige tijd geleden werd 4e 28-jarige Meine Pot door de Nederlandse recher che aangehouden, omdat hij probeerde met een vals paspoort de Nederlandse grens over te komen. Hij wilde voor bezoek naar zijn familie in Den Haag, en ofschoon hij wist, dat de Ned. recher che hem zocht in verband met een de- viezenovertreding ten tijde van de Westerling-affaire, waagde hij toch de kans. Met een paspoort op naam van Arends probeerde hij 22 November j.l. bij Roosendaal in de trein van Antwer pen naar Den Haag' door de controle te komen. Dit lukte niet. Men herkende hem en detinering in het Huis van Be waring te Breda volgde. Voor de Bredase rechtbank verklaar de hij, dat hij onschuldig was aan de deviezenovertreding, en dat hij in staat zou zijn zijn onschuld daarbij te bewij zen. Voor deze kwestie zal hij echter nog in Amsterdam terechtstaan. De Of ficier van Justitie beperkte zich nu evenwel tot de vervalsing van het pas poort en vroeg vijf maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De politierechter verminderde de gevange nisstraf tot drie maanden met aftrek. Veertien dagen geleden stonden vijf firmanten van de Harlinger firma Th. R. en Zn terecht voor de economische kamer van de rechtbank te Leeuwar den, wegens het zwart kopen van hui den, die. na verwerkt te zijn tot zeem leder, wederom zwart werden verkocht De officier eiste tegen R. R. f 30.000 boete of zes maanden hechtenis, tegen P. R. eveneens f 30 000 of zes maanden, tegen J. R. f 10.000 of drie maanden, tegen B R. f 15.000 boete of vier maan den en tegen C R. f 25.000 of zes maan den hechtenis. De rechtbank vond verdachten schul dig aan de hun ten laste gelegde over tredingen en veroordeelde R. R. tot f 14.000 boete of vier maanden hech tenis, P R. tot f 18.000 boete of zes maanden, J. R. tot f 7000 boete of twee maanden. B. R. tot f 10.000 boete of drie maanden en C R. eveneens tot f 10.000 boete of drie maanden hechtenis.. Te Amsterdam is opgericht d<> Ned. Kamer van Koophandel voör Australië. Voorzitter van het voorloog bestuur Is de heer C. A. Klaasse, directeur van de Inqassobank. 10. Zonder te weten welke felle blikken, hem vanuit het geheimzinnige woud bespieden, besluit Eric nu de kluizenaar niet in de buurt is, eerst de offersteen in ogenschouw te nemen, waarvan de boer .gesproken heeft, de steen die in de legende èn in de angst van de str eekbewoners zulk een grote rol speelt. Met een laatste blik op de verlaten hut verwijdert de Noorman zich van deze plaats, waar de stilte van de dood heerst. En terwijl de honing zich behoedzaam een weg baant door de struiken en het moeraspad inslaat, treedt een hoge, donkere gedaante, mager en benig, uit het woud te voorschijn en steekt haastig de open plek over. Even valt het zonlicht op een grauwbleek hol gelaat, waarin de ogen liggen weggezonken als in een doodshoofd en de gapende mond in een afschuwelijke grijns is vertrokken. Roerloos kijkt de vreemde verschijning de zich verwijderende figuur van de koning na; dan, met een stroom van onheilige verwensingenverdwijnt hij zonder geluid te maken weer tussen de stammen van het donkere woud. Intussen gaat de Noorman door het moeras voorzichtig verder en weldra tekent zich in de verte de donkere vorm af van een grauwe steenmassa. Eric komt langzaam naderbij en neemt het bouwsel in ogenschouw. Het onbeholpen metselwerk ver raadt, dat deze offerplaats door mensenhanden moet zijn opgèricht. Grote en kleine stenen van allerlei grillige vormen zijn op elkaar gestapeld en met leem samenge voegd tot een lompe massa als een stuk ruïne van een vervallen burcht Het voorste gedeelte is lang en vlak als een tafel en de koning vermoedt, dat de dorpsbewoners daarop hun offers hebben neergelegd voor de rondzwervende geest van de Wilde W air an. Brood en vleesen 71U in de laatste tijd ook de zware schattingdie deze arme mensen uitmergelt. Mismoedig het hoofd schuddend over de fnuikende gevolgen van dit bijgeloof, loopt Eric onderzoekend om de offerplaats heen. De bodem is hier droger, want de steen staat op hoger gelegen grond. Doch dan, wanneer de Noorman de blik omlaag laat glijden, verstrakt zich eensklaps zijn krachtig besneden gelaat. Vanuit het zand gappen hem weer die sporen aan, diezelfde vormloze afdrukken van een onbekend onheilspellend wezen ~J~\ e conducteur heeft de verwar- Êt ming op „vol" gezet en druppel tjes condenswater stotteren langs het coupéraam naar beneden. Er heerst een gezellige sfeer. „Ik ga naar mijn dochter", vertrouwt een oud mevrouwtje met rimpeltjes- wangen ons toe. „Ik zal wel ergens in het Kanaal zitten, Dinsdag", bromt een man met golvende groeven op zijn voorhoofd. „Vannacht varen ivij uit naar Casa- j blanca". Een jong meisje zit naast een Uit puilende reistas „Ik ga thuis weer eens lekker en veel eten. Als je studente-op-kamers bent, komt daar meestal niet veel van terecht". „En wat gaat U met de Kerstdagen doen, meneer?" vraagt de studente vrijmoedig. ,,Huh, praat U my niet over Kerst mis", gruwt de 40-jarige meneer, „ik heb nu dertien lezingen over Kerst- poëzie achter de rug. Nog twee, dan ben ik eraf, gelukkig. Een mens zou in staat zijn om onder de Nachtmis hard op een Kerstgedicht te gaan declame ren Een jonge man, uan voor in de twin tig, glimlacht de hele reis al gelukzalig. „U lacht als een engeltje boven onze Kerststal" merkt de studente op. ..Pret tige dingen in het vooruitzicht?" De jongeman bloost. „We gaan ons verloven met Kerst mis", bekent hij. De heer van de Kerstlezingen huivert en blijkt een verstokt vrijgezel. „Huh, jongeman, dan zal deze Kerst mis je je hele leven lang heugen". Advertentie De besprekingen tussen enige particu liere Amerikaanse banken en minister Lieftinck, dezer dagen te New York ge houden, hebben de sluiting van beperkte leningen voor Nederland beoogd, zulks ter overbrugging van de aflossingsver plichtingen aan de Export-Importbank, welke dit en volgend jaar nogal zwaar drukken, aldus heeft minister Lieftinck te Washington verklaard. Het gaat hierbij om de twee laatste tranches, elk 30 millioen dollar, van het crediet groot 200 millioen, vijf jaar ge leden door de Export-Importbank ver leend, aldus de minister, en het is de bedoeling deze verplichtingen enigszins uit te strijken aangezien Nederland in 1954 en de volgende jaren geringere af lossingsverplichtingen heeft. Prof. Lieftinck zeide dat de besprekin gen een zeer bevredigend verloop hebben gehad. De overeengekomen voorwaarden waren niet ongunstig. De minister ver klaarde in Washington een „zeer be langrijk" gesprek met het hoofd der ECA, Bisseil, gehad te hebben over de economische hulp aan Nederland en het gebruik der tegenwaardefondsen. Hierbü had Bisseil een groot begrip voor de positie van Nederland getoond en zijn waardering uitgesproken over de „re- i. - „«fionliikf VPrhpfprinn.^.. waardering ""e»""»ue cente aanzienlijke verbeteringen van deze positie". De minister sprak de hoop uit dat de resultaten van het gesprek spoedig merkbaar zouden zijn. Ook had hij met de onderminister van Buitenlandse Zaken Willard Thorp ge sproken over de vraagstukken betref fende de Nederlands-Amerikaanse finan ciële betrekkingen, voor zover deze dooi' het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken worden behandeld. Met Black en Garner van de Internationale Bank had minister Lieftinck eveneens een uitvoerig gesprek gehad, waarbij ook de recente missie van de Bank naar Suriname ter sprake gekomen was. Ver tegenwoordigers van de bank hadden zich in gunstige zin uitgelaten over de ontwikkelingsmogelijkheden in Surina me. De minister zal Zaterdag per vliegtuig naar Nederland vertrekken. Hoe langer hoe moeilijker wordt het voor de West-Europese landen om een zelfstandige politiek te voe ren, op welk gebied dan ook. Dit geldt vooral op economisch en financieel ter rein. Bij het speuren naar min of meer nog op onafhankelijkheid bogende lan den wordt de keuze zeer beperkt. In dit verband is Zwitserland, dat zich buiten de twee jongste gewapende wereldcon flicten heeft kunnen houden wel het meest sprekende voorbeeld, waar men in dit land zelfs het verwerven van goud door particulieren vrij heeft kunnen geven. Nederland heeft in het laatste halfjaar de wind ongetwijfeld mee gehad. Vol gens minister Lieftinck tenminste niet uitsluitend en zelfs niet hoofdzakelijk door factoren van voorbijgaande aard. Met andere woorden zou het regerings beleid in sterke mate hebben bijgedragen tot de omstandigheid dat ons land thans meer beslagen ten ijs kan komen en in een positie verkeert, waarbij het over een zekere kracht zal beschikken om de nog te verwachten schokken op te van gen. Een aanmoedigend verschijnsel en een der lichtpunten, welke gelukkig kunnen worden ontdekt, ligt opgesloten in het feit dat het ontsparen, tegennatuurlijk verschijnsel in een traditioneel zo spaar zaam land als het onze, langzamerhand begint plaats te maken voor een tegen overgesteld gebeuren. Immers was dit ontsparen grotendeels te wijten aan een vloed van belastingaanslagen, welke door een onvermijdelijke achterstand bij onze overigens waarlijk zeer ijverige belas tingambtenaren was ontstaan. Bovendien kon het worden toegeschreven aan een te kleine beloning ten gunste van de spaarders, welke het gevolg was van een kunstmatig te klein gehouden rentever goeding. Ook in dit opzicht breekt zich geleidelijk, zij het nog in onvoldoende mate, een kentering ten goede baan. Een ander lichtpunt, dat ons land hoopvol kan stemmen is wel de opmer kelijke stabiliteit, niet op het minst wat betreft de arbeidsrust alle van buiten af merkbare invloeden op het gebied van de prijsontwikkeling in aanmerking ne mend waarmede over het algemeen Nederland nog zo gunstig afsteekt in vergelijking met vele andere West-Euro pese landen. Deze factor zal. naast de betrekkelijk* gelijkblijvende binnenland se koopkracht van de gulden, de werk lust en -gelegenheid alle gemoederen op de eerste plaats beroeren. Want de le vensstandaard van ons volk is een zaak, die niemand onverschillig kan laten. Evenwel zal de politiek in de komende maanden meer dan ooit haar invloed doen gelden, nu algemene verkiezingen voor de deur staan. In hoeverre de economie en de politiek op elkaar zullen inwerken of verenigbaar zullen blijken te zijn vermogen wij hier niet te be schouwen en zal slechts door de feiten bewezen kunnen worden. De benoeming van prof. Albregts tot minister zonder portefeuille, voornamelijk belast met het pro bleem van de verhoging van de produc tiviteit en de verheugende krachtdadige samenwerking op dit punt van werk gevers- en werknemersorganisaties zijn aanduidingen, dat het beoogde doel bin nen de mogelijkheden van het bereikbare ligt. Dat hier de grondstoffenkwestie, de afzetmogelijkheden en de investe ringsbeperkingen uitermate belangrijke en door ons land sléchts ten dele te beïnvloeden factoren uitmaken, behoeft wel geen betoog. Economisch maakt echter het Neder landse beleid, ook in het buitenland, uiteraard een betere indruk dan finan- HMMOM4M MUI" IHN MIMi- (Van onze speciale verslaggever) Zij zaten allen bijeen in de hal van het gebouw van de Regerings Voor lichtingsdienst aan de Wasse- naarseweg in Den Haag, de vaders en moeders, vrouwen en verloofden, zoons en doch tertjes van enige honderden Nederlandse militairen die in Korea, op Nieuw-Guinea of in West-Indië zijn. Er heerste daar in die grote hal, waar statige marmeren trappen hun weg omhoog beginnen, een nerveuze spanning, zoals die welke aan plechtige ge beurtenissen vooraf pleegt te gaan. De mensen durfden niet hardop spreken en hun gefluister ging door de hal als een lentewind door een loofbos. Zelfs de kinderen waren in deze sfeer gevangen en zaten braaf op hun stoe len, terwijl het grote gebouw toch geheimen voldoende verborg voor een dartele ontdekkingstocht. Jonge meis jes gichelden van louter ze nuwachtigheid en bloosden als bellefleuren wanneer zij ontdekten dat de anderen hun onderdrukt lachen had den gehoord. Het was een wonderlijke vergadering van allemaal to taal verschillende mensen die echter allen dezelfde ge dachten hadden en zich daar door, ondanks hun verschei denheid, toch één 'konden voelen. Want allen dachten aan hun zoons, mannen oi vaders die dit jaar met Kerstmis en Nieuwjaar niel de spil zouden zijn van het huiselijk feest, maar dit al leen zouden vieren, ver weg, onder wie weet wat voor om standigheden. En zij waren bij de R.V.D. te gast om op uitnodiging van de Marine Voorlichtingsdienst en dank zij belangeloze medewerking van de Wereldomroep, Kerst en Nieuwj aarsgroeten uit te spreken voor hun dierbaren in den Vreemde. De Marine Voorlichtings dienst ontving ruim 800 aan vragen om ter gelegenheid van de komende feestdagen gesproken groeten te mogen zenden naar militairen die ver van huis zijn. Elk van deze groeten betreft drie stemmen, want behalve de vrouw, willen ook vader en moeder hun stem aan zoon lief laten horen, zodat de P.C.J. deze week 2400 stem men op de plaat heeft vast gelegd. Door deze overstel pende aanvraag is het be slist onmogelijk dat alle groeten de komende week uitgezonden kunnen worden daar de Wereldomroep hier voor slechts over een haU uur zendtijd per week kan beschikken. Zodoende zullen de militairen overzee tot on geveer half Februari no.a verblijd kunnen worden mei een „Zalig Kerstfeest" en „Zalig Nieuwjaar". Dat late tijdstip zal de vreugde over de ontvangst van deze groe ten echter maar nauwelijks kunnen beïnvloeden zo vermoeden wij althans. Hoe dat ook zij, Olaf wil de de microfoon meenemen, nadat hij zijn vader had be loofd het volgende jaar ui termate lief te zijn En Ine ke, die nauwelijks wist wat een woord betekent, wist niets anders te doen dan plotseling een duik naar de microfoon te nemen om er vervolgens vergenoegd aan te gaan sabbelen. Moeder zou naar haar jongen in Ko rea zijn fotoalbum en mid denstandsdiploma opzenden, daar hij deze beide attributen ongetwijfeld nodig zou hebben wanneer hij na zijn diensttijd in het leger van de Verenig de Naties rechtdoor naar Au stralië zou gaan. De ver loofde was ervan overtuigd dat 1952 „zo om" zou zijn; een vriend uit Oss herinner de een Koreaganger aan de borrels die zij samen gedron ken hadden en oorlogscor respondent Ben Koster moest een soort telefoongesprek gaan voeren. Met het stereo type „Hoe gaat het met je?" beginnen gegarandeerd 9 van de 10 teksten, alsof men een antwoord uit de microfoon zou kunnen verwachten. Er varen tekstdichters zijn er nodig om deze groeten wat Kleur te geven. Zij doen dat met eindeloos geduld, in de overtuiging dar niet aan een ieder de gave van net woord is gegeven en dat het toch op de eerste plaats om de stem en niet om de inhoud van de boodschap gaat. Door deze gedachte laten ook Arie Kleywegt en Bert Garthof, die als „inleiders" bij deze zonder leedvermaak horen dat in „De Witte Brug" een bor rel op hem gedronken zou worden door Haagse colle ga's. Zo ging het in de spreekcel van de Radio Unie in het gebouw van de RVD in Den Haag en zo ging het deze week ook in de stu dio's van de Omroepen Noord en Zuid in Groningen en Maastricht, met alleen dit verschil dat in beide iaatste plaatsen een onvervalst dia lect door de microfoon ging op een wijze die Fedde Schu rer ongetwijfeld in extase gebracht had. Dergelijke groetenuitzen- dingen vereisen bijna even veel regie als een radio-hoor spel. In één opzicht wellicht nog meer want de acteurs schrijven in deze uitzendin gen hun eigen tekst, die zij van beduimelde papiertjes voorlezen. Vele groetenzen- ders verkeren schijnbaar in de veronderstelling dat zij uitzendingen optraden, zich leiden. En het is vermake lijk om te zien hoe zij zelfs de meest bedeesden en ner- veuzen op hun gemak weten te stellen. Vele van de groeten naar Korea zijn gevuld met tra nen, die de vraag naar de beweegreden van. het vertrek naar dit verre strijdgebied slechts nog meer omsluieren. Deze groeten voor Korea zijn per K.L.M. lijntoestel naar Tokio gezonden, van- waaruit zij zullen worden uitgezonden, ofwel wan neer dit onverhoopt op moei lijkheden mocht stuiten zullen worden doorgezonden naar Korea, waar de com mandanten er voor zullen zorgen dat de mannen de stemmen van hun geliefden in het vaderland kunnen ho ren. Voor Nieuw Guinea en de West worden de groeten door de P.C.J. verzorgd, die dit evenals de opname geheel belangeloos verzorgt. cieel. De reis van minister Lieftinck naar Amerika met het doel uitstel van beta ling te verkrijgen voor de aflossing van dertig mill, dollar, termijnbetaling op de schuld welke door ons land is aan gegaan bij de Export- en Importbank maakt geen prettige indruk. Het popu laire gezegde, dat „wie zijn schulden be taalt zich verrijkt", heeft een grote grond van waarheid. De mededeling, dat de minister zal trachten door het afsluiten van een nieuwe lening bij een particu liere Amerikaanse bank van deze ver plichting af te komen was onvoorzichtig, tenzij de minister overtuigd was dat deze proefballon op zou gaan. Dergelijke pogingen en „officieuze" uitlatingen in de pers doen afbreuk aan de reputatie en aan de standing van onze openbare financiën en dragen geenszins bij tot de Neder' andse credietwaardigheid. Is de kunstmatige methode om voor het afbe talen van een oude schuld een nieuwe verplichting aan te gaan, teneinde het beeld van de betalingsbalans aan het einde van het jaar een gunstiger voor komen te geven dan de werkelijke toe stand dit gedoogt, een staaltje van goed koopmanschap? Goed koopmanschap heeft in het verleden Nederland tot wel vaart en roem gebracht. In tegenstelling met ons land heeft Engeland plechtig verklaard, dat het de verplichtingen, voortvloeiende uit in het buitenland aangegane leningen (Ameri ka en Canada) stipt zal nakomen. Bo vendien heeft Londen eqn vooruitziende blik getoond met te besluiten de termijn- transacties in buitenlandse deviezen aan de handelsbanken en niet meer aan de Centrale Bank toe te vertrouwen. Enge land is ons vóór geweest met het doen van een stap in de richting van vrij valutaverkeer en het internationaal in- wisselbaar maken van de nationale Nederland loopt op financieel gebied stelselmatig achter de gebeurtenissen aan. En Amsterdam ziet meer en meer zijn voormalige positie als belang rijk handéls- en financieel centrum ver loren gaan! De directeur-generaal der P.T.T. deelt mede, dat met ingang van 1 Januari o2 de aan in werkelijke dienst zijnde Ne derlandse militairen verleende portvrij dom voor de verzending van briefkaar ten in het binnenlands verkeer wordt ingetrokken. Verder wordt ingetrokken de portvrijdom, verleend aan militairen hier te lande voor de verzending van sommige stukken naar Indonesië, Ned. Nieuw-Guinea, Suriname en de Neder landse Antillen. Ten slotte wordt inge trokken het verlaagde port voor de ver zending van sommige stukken, bestemd voor militairen, verblijvende in Indone sië, op Nederlands Nieuw-Guinea, in Suriname of op de Ned. Antillen. Van de zijde van de Marinevoorlich tingsdienst wordt ons medegedeeld dat militair portvrijdom blijft bestaan voor militairen die zowel aan boord van de Nederlandse torpedobootjager als bij het Ned. detachement Verenigde Naties in Korea dienst doen. Op advies van de Zuid-Hollandse Bakkersbond hebben de bakkers van 's-Gravendeel de prijsverhoging van één cent op bruin- en volksbrood, na één dag, weer ingetrokken. Op last van de Officier van Justitie te Dordrecht zouden de bakkerswinkels anders tot Nieuwjaar gesloten zijn. KAASMARKT ALKMAAR 21 Dèc. Aan. voer: 800 kg, 2 stapels boerenkaas 2.12 per kg. Beursnotering fabriekskaas 2.08 per kg. Handel kalm. AALSDIJK 21 te Galveston. AARDIJK 22 te New Orleans. ALETTA 22 te Pladju. ALHENA vtr. 27 v. B. Aires n. Amst. ALK AID 22 v. Las Palmas n. B. Aires. ALMDIJK 22 te Vera Cruz. ALNATI 24 te Rio de Jan. verw. AMPENAN 21 te Philadelphia. AMSTELDIEP p. 21 Azoren n. VS. AMSTELDIJK 22 te Baltimore. AMSTELKERK 21 te Takoradi. BANTAM 21 te Kuweit. BEVERWIJK p. 22 Malta n. Ancona. BLOMMERSDIJK 21 v. New York n. Antw. BOISSEVAIN 20 v. Zanzibar n. Singapore. BONAIRE 22 te Amst. BOSKOOP 24 te Madeira verw BRITSUM p. 22 Scilly n. Hamptonr CERÓNIA p. 22 Dover n. Rott. CONGOSTROOM p. 22 Finisterre n. Dakar. COTTICA 25 te Georgetown verw. DELFLAND p. 21 Recife n. Rio. DIEMERDIJK p. 21 Kp. Lucas n. Balboa. ENA p. 21 Sombrero n. Curagao. ESSO DEN HAAG 27 te Rott. verw ESSO R'DAM p. 22 Gibr. n. Aruba. FRIESLAND p. 22 Massawa n. Rott. GAASTERLAND 21 v. Ilheus n. Bahia. GORDIAS 21 te Gibr. HAARLEM p. 21 Azoren n. Barbados. HERMES p. 22 Bahamas n. Pt. au Prince. HESTIA 21 te S. Juan. KOTA AGOENG p. 22 Algiers n. Halifax KOTA GEDE 21 v. Pt. Sudan n. Suez. KOTA INTEN p. 22 Ceylon n. Belawan. LAAGKERK 22 v. Pt. Said n. Madras. LAERTES p. 22 Kp. St. Vine. n. Amst. LEMSTERKERK 21 nog te Damman. LIMBURG 22 te Aden. LISSEKERK p. 22 Kreta n. Genua •IAASKERK 22 te Lobito. MACUBA 22 v. Suez n. Mena el Ahmadi MAETSUYCKER 23 te Singapore verw. MATARAM 21 v. Makassar n. Singapore. MARKELO 22 te Dakar. MENTOR p. 22 Kp. St. Vine. n. Rott. MIRZA p. 22 Guardafui n. Fahaheel. MUREN A 22 te Sidon. NW. HOLLAND 22 te Penang. NOORDAM 22 v. New York n. Rott, NOORDWIJK p. 22 Finisterre n. Amst. OVERIJSEL p. 21 Daedalus n. Aden. PLANCIUS 22 te Surabaja. POSEIDON p. 22 Dover n. Georgetown. PR. MAURITS p. 22 Ouessant n. Valencia. PR. W. V. ORANJE p. 22 Kp. Gata n. Rott. RADJA 22 te Ssemarang. REMPANG 22 te Balikpapan. RIOUW 22 te Cheribon. ROEBIAH 21 v. Pt. Said n. Amst. ROEPAT p. 22 Ceylon n. Belawan. RUYS 22 te Osaka. RIJN p. 22 Bornholm n. Zaandam. RIJNDAM 22 v. New York n. Havana. SALATIGA 20 te Surabaja. SALLAND p. 22 Fern. Nor. n. Montev. SAMARINDA 22 te Penang. SARPEDON 21 v. Grenada n. Amst. SCHIE 22 te Izmir. SCHIEDIJK 22 te Priok. SINGKEP 22 te Balikpapan. ST. VLAARD. p. 22 Bergen n. Rott. STR. MAKASSAR 22 te Sast London. STR. MALAKKA 22 te Dar es Salaam. TABIAN 21 v. Amst. 22 te Bremen. TABINTA p. 22 Landsend n. Braithwith. TAMO p. 22 Dover n. B. Aires. T ARAK AN 22 te Suez. TASMAN 23 te Kobe verw. TAWALI 21 te Semarang. TEGELBERG 19 te Singapore. TITUS 22 v. IJmuiden n. Bilbao. TJILUWAH 20 te Hongkong. TRITON 22 te La Guaira. UTRECHT 21 te Clombo. VAN HEUTSZ 21 te Priok. VEENDAM 22 te Rott. WAAL 21 te Curagao. WATERMAN 24 te Hollandia verw. WESTERDAM 22 v. Rott. n. New York. WIELDRECHT 21 te Durban. WILLEMSTAD 22 te Pto. Limon. WM. RUYS 10 Jan. te Rott. TJSEL p. 22 Ouessant n. Hamburg. ZEELAND p. 21 Ceylon n. Belawan. ZIJPENBERG p. 22 Finisterre n. Rott.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5