Hovenier-chauffeur P. Peetoom gaat met pensioen H ONZE PRIJSVRAAG ZWARTE PIET Vader plukt de vruchten Germaanse nedersetting in een heuvel te Santpoort De Schilder bij de Kribbe van het Kerstkind Taxi? 18000 ■HOERA.' Goeezo/- a „FLUKS Afscheid in Orangerie van Gemeen. Kweektuin KERSTTENTOON STELLING BIJ LEFFELAAR De moderne kleurreproductie verfijnd en bedrieglijk Grootvader en baby verzoenen zich in Rembrandt Ongeëvenaarde werkzaamheid Werken in Delft 8 m De Yisserijgolf 38 jaar „de bloemetjes buiten gezet EEN PRIMA SIGAAR voor 16 ct. AGENDA BROEKHOF TT a A1 is Hij De oplossing van ome prijsvraag over de tocht van Zwarte Piet luidt als volgt: Fries-Bataafse potscherven opgegraven MAARTEN VAN HEEMSKERK ZATERDAG 22 DECEMBER 1951 PAGINA Cafetaria Verkooplokaal Notarishuls INBOEDELVEILING 15/16 JAN. Onze CORONET is niet te evenaren Sigarenhandel H. ROELAND Kersttentoonstelling Restaurant Chocolade kransjes Opgem. Banketkrans ffet /ocjp Palace Voor de a-s. feestdagen 3 Frans Hals City Luyor Spaarne M inerva „Mare Canto" Het millioen gepasseerd. Haarlem laat zich niet onbe tuigd. Meer dan f 1.000.000 aan inschrijvingen kwam reeds bin nen en - wat méér is - boven dien werden van verschillende zijden belangrijke sommen nog toegezegd. Hier schrijft U in: Acht en dertig jaar lang is de heer P. Peetoom als hovenier-chauffeur werk zaam geweest bij de Dienst Hout en Plantsoenen. Hij gaat nu met pensioen. Gisteren werd in de Orangerie van de gemeentelijke kweektuin afscheid van hem genomen. Wat hjj voor de Dienst en zeker ook voor zijn colega's bete kend heeft, kwam wel heel bijzonder tot uiting in de woorden, die hem werden toegesproken door de directeur van Hout en Plantpoenen, de heer J. Dorresteijn. En dat de jubilaris populair was in zijn omgeving bewees de aanwezigheid van het personeel, dat massaal was opgeko men om afscheid te nemen. De Orange rie was bijna te klein om allen te kun nen bevatten. De woorden van de heer Dorresteijn waren één loftuiting voor het werk, dat de jubilaris in al die jaren had ver richt. Niemand zal het willen verhelen, aldus spreker, spijt te hebben, dat u Weggaat. Het gaat er niet om, dat u de pensioengerechtigde leeftijd bereikt hebt, maar hoe u dit gedaan hebt. We beseffen eigenlijk nu pas, dat u altijd het goede gewild hebt en zo streng uw plicht deed. Acht en dertig jaar lang hebt u „de bloemetjes buiten gezet" en hoe! De moeilijkheden konden nog zo groot zijn, een oplossing werd er ge vonden. Spreker noemde de heer Peet oom een voorbeeld voor anderen en prees hem om de samenwerking met het overige personeel. Elk onderdeel van de Dienst was hem bekend en het zal moeilijk zijn, een plaatsvervanger te vinden. Tenslotte bracht de heer Dorre steijn dank namens het gemeentebestuur en zei, dat hij de 23 jaren, dat hij met zijn le chauffeur samenwerkte, nooit zou vergeten. Ook mevr. Peetoom werd in deze dankwoorden betrokken. Als blijk van waardering werd een herten gewei als kapstok aangeboden. Daarna trad de heer M. van Norden, voorzitter van het jubileumfonds, naar voren en vertolkte in korte bewoordin gen de gevoelens van. het personeel. Hij greep terug naar het jaar 1918 en ging vervolgens de tijd na, waarin de heer Advertentie Peetoom van le stalmeester tot le chauf feur werd. Spreker deed zijn dankwoor den vergezeld gaan van een prachtig ca deau, een tafelkleed. Mevr. Peetoom werd een bloem overhandigd. Het ap plaus van de aanwezigen sprak voor zichzelf. Een schoonzoon van de scheidende dankte tenslotte allen, waarna men de gelegenheid nam om de heer Peetoom de hand te drukken. Advertentie DIT W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel. (K 2500) 11926 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst. Maandag 24 Dec. wegens vacantie GESLOTEN Advertentie eenvoudige verpakking, hoogste kwali teit, nog niet in de handel gebracht. Alléénverkoop voorHaarlem v/h J. P. Stam ZIJLSTRAAT 45 (hoek Nassaulaan) Telefoon 11635 BEZORGING EN VERZENDING Verkrijgbaar in doosjes van 10 stuks en kistjes van 50 stuks. In het Huis van Looy heeft wethouder D. Geluk gisteravond een Kersttentoon stelling geopend van schilderijen, teke ningen en beeldhouwwerken van Haar lemse kunstenaars. De wethouder wees er daarbij ^op dat het gemeentebestuur ieder jaar met Kerstmis alle Haarlemse beeldende kunstenaars georganiseerd of niet georganiseerd gelegenheid wil geven met hun werk voor het publiek te komen. De kunstenaars hebben verzocht hun werk te mogen verkopen met be hulp van een afbetalingsregeling. Dit hebben B. en W. goedgevonden. De be langstelling bij deze opening was zeer groot. GROTE HOUTSTRAAT 23 Telef. 10065 45 cent per 100 gram Fijn koekkransje 25 cent per 100 gram van een atoomoorlog? Neen, zij be vatten nog altijd letterlijk de volle waarheid en staan in wezen tot geen tijdsverschijnsel in tegenspraak.- Want zo vaak het «Licht niet meer wordt gezien zijn het de mensen zelf, die zich er blind voor gemaakt heb ben. De menselijke medewerking tot horen en zien wordt in geloof en le ven altijd voorondersteld. Werd door de eerste boodschappers van Chris tus' komst de vrede ook niet alleen maar toegezegd aan „de mensen van goede wil"? En overigens: de neder- daling van Gods Zoon had niet op de eerste plaats tot doel een herorde ning der wereldse samenleving; et 'is niet de eerste keer. dat wij in onze krant een meer dan ge wone aandacht schenken aan een tentoonstelling van reproducties. Wij achten namelijk het bestaan van goed verzorgde reproducties een bij drage tot de verbreiding van kunstge not. die niet onderschat mag worden. Ja, in vele gevallen en in zeker opzicht is het bezichtigen van zulk een verza meling van meer vormende waarde dan de tentoonstelling van het werk van een willekeurige schilder Kunst en techniek, die als elkanders tegenpool gelden, zijn dat slechts in zoverre men ze niet in elkanders dienst weet te stellen. Van de vruchtbare sa menvoeging van beide zijn reeds vele voorbeelden te noemen. In het geval waarom het hier gaat, dient de tech niek de kunst, omdat zij een afspiege ling van kunstwerken brengt binnen het bereik van velen, wier dusdanige behoeften voordien minder of minder gevarieerd bevredigd zouden kunnen worden. Bovendien is de wijze, waarop deze bevrediging mogelijk is. aange past aan de sociale mogelijkheden van ons tijdperk. De werking van de technische ver menigvuldiging is een tweedelige, want door een vergemakkelijkt contact ol--i-'<->'■ oavo a- 6.30 7.30 9 (Hoogmis) en U uur.. H. Jozef (Jansstraat): 6.45. 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 uur H. Antor:us van Padua (Nwe Groen markt): 6.30. 7.30. 8.30 (Hoogmis). 10, 11 en 12 uur H. Johannes de Doper (Amsterdam straat): 6.30. 7.30 8.45. 9.30 (Hoogmis) 11 en 12 uur Allerh. Hart van Jezus (Kleverpark- weg); 6.30. 7.45. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. R-H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat); 6.30 '.45 9 (Hoogmis) en 11 uur O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarnec 6.15 7.30. 900. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur H. Liduina (Rijksstraatweg): 6 30.7.30 8.30 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30. 8.45 (Hoogmis) 10.15 en 11.30 uur. Allerh. Drieëenheid. (BloemendaaP: 7, 8.30 (Hoogmis1 '0 15 en 11.30 uur H. Sacrament (Bloemendaal): 7.30 u. 10.15 uur iHoogmis) O- t. Vrouw Onbevlekt Ontvanger. (Overveen): 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.3O uur en 11.30 uur. H. Antonius van Padua 1 Aerdenhout): 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede): 7.15 8.45, lo en 11.30 uur. O. L. Vrouw Hemelvaart (Heemste de): 7. 8.30 10.15 en U.3U uur H. Agatha (Zandvoort): 7. 8.30 en 10 u. H. Adelbertus (Spaarndam)7-30 en 10.u. (Hoogmis) Advertentie X. In de etalage van Broekhof de 50 soorten vleeswaren zien. 2. In de winkel vroegtijdig vóór de Kerstdagen kopen of be stellen. 3. Profiteren - smullen - van zijn vakkennis (internationale be kroningen). 4. Ondervinden, dat de nieuwe verpakking de vleeswaren 3 dagen vers en fris houdt. KRUISSTRAAT 4 - Tel. 11187 (tussen Fünckler en Nwe Gracht) Pe riactm BgTfóDv "iïtmst wordt de van' hen, wier leven door ontroeringen, g gebracht, le meest perfecte re- d om zekere elemen- e voorbehouden blii- clIHeel, maar er kan toch komen uit het oor- ')tie reproducties, die \ij Leffelaar aan de Jcen Steim ligt om doorge- T T.. bekijken, dan heb- Htl fllf» Dn ontzag voor de J heid van de weer- zijn en techniek T T.. t benaderd. Vooral tekeningen, aquarellen en pas tels kunnen eerst op de hand herkend wjrden als druk. De verzameling is veel omvattend. Van de oude meesters noemen we Franse en Vlaamse primitieven, Breughel, Bosch, Da Vinei zowel als Rembrandt en El Greco, Goya en Ingres. Het sterkste vertegenwoordigd zijn de Franse impressionisten, zoals Degas, Renoir, Manet, Cézanne en Bonnard. Een aanloop op de modernen vormen Gauguin en Van Gogh. Naast de bekende trits: Braque, Matisse en Picasso ziin er ook werken van Léger, Masson, Desmoyer, Chagall e.a. in druk ■verschenen. Zo is in de betrekkelijk kleine ruimte van de kunsthandel werkelijk de veel heid van een museum ondergebracht en er is in kort bestek veel te ontdekken te genieten en te leren. Een weelde van boek_ en plaatwer ken, meestal monografisch, verhoogt de aanti-ekkelijkh°id van de expositie waaruit men naar geestelijke verwant schap en portemonnaie ruim zijn keus kan doen. De ongetwijfeld velen, die door de activering van het kunstleven middels radio, pers en film ontgroeid zijn aan de momentele versiering van hun ka mers, zullen vreugde beleven aan de perspectieven, die- de moderne repro ductietechniek hen biedt. L. T. 1. Beverwijk. 2. Beynes. 3. Hoogovens. 4. v. Gelder. 5. lijn 3. 6 Kweekschool v. onderw. 7. Houtplein. 8. Frans Halsmuseum. 9. Jac van Looy. 10. de Waag. 11. Bakenessergracht. 12. Be gijnhof. 13. Ridderstraat. 14. Nassaustraat. 15. De Spaarne- stad. 16. Politiebureau. 17 Bisschoppelijk Paleis. 18. Kenau park. 19. St. Bavo-Cathedraal. 20. Bekslaan. 21. Gesticht St. Bavo. 22. Gesticht S. Maria. 23. Kropholler. 24. Bollenvelden. 25. Noordwijk. Na loting onder hen, die een geheel goede oplossing hadden ingezonden, werden de prijzen toegekend als volgt: le prijs: de Kerstgans BEP ZWANENVELD, Wouwermanstraat 80, Haarlem. 2e prijs2 braadkippen J. M. VAN DIEST, Julianalaan 26, Overveen. 3e prys: 2 duinkonijnen P. E. BAKKER, Gasthuisvest 31 zwart, Haarlem. 4e prijs: een Kerstkrans Mevr. C. J. v. SOESTBALM, Bisschop Ottostr. 11, Haarlem. 5e prijs: een doos bonbons Th. ZOETENDAAL, Havenstraat 51, Noordwijkerhout. De prijzen zullen Maandag jn de loop van de dag worden thuisbezorgd. Na „De Vader van de Bruid'' moest 't gebeuren. Het zat er in. De dochter van Spencer Tracy (bij wijze van spreken) is in de vorige film getrouwd In de tweede film. „De vader plukt de vruch ten", is de eerste baby op komst en om wille van dat kind staat de hele familie van de vrouw en de man op haar kop Er wordt machtig overdreven, alsof de eerste baby ter wereld geboren moet worden. De enige, die zijn gezond ver stand bewaart, is de aspirant-grootva der en daarna de baby zelf, die de eerste maanden een hekel aan opa schijnt te hebben, doch op een gegeven ogenblik inziet, dat hij ongelijk heeft. Dan ver zoenen zij zich met elkaar en die ver zoening en de daaruit voortvloeiende verrukkingen zijn aardig om te zien. (14 jaar). „Two weeks with love" is een vacan- tiefilm voor jong en oud van de boven ste plank. De geschiedenis speelt zich af in de dagen, dat de mensen, die nu vijftig zijn. voor het eerst de liefde ont dekten, met een preutsheid, die toch wel aanlokkelijk was, al kan men er Advertentie leveren wij weer onze welbekende Hors d'Oeuvres Russische eieren Huzaren-salades Polonaises gevuld met ijs Polonaises gevuld met slagroom Uw bestellingen worden keurig ihuisbezorgd STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 T_T?t leven van Christus, de hoogtepunten uit de Bijbelse Geschiedenis lever- y den de stof voor de honderden werken van Maarten van Heemskerk, over heel de wereld verspreid in Oost en West. Het spreekt vanzelf, dat hij ook met voorliefde stond bij de kribbe van het Kerstkind. In Keulen wordt van hem een aanbidding van de herders bewaard, dat in 1783 te Antwerpen voor f 900 werd aangekocht. Hij schilderde de boodschap des Engels, in 1935 door de schrij ver van dit opstel op een openbare veiling bij Frederik Miiller te Amsterdam gekocht. Het is op een koperen plaat geschilderd en uit de beste tijd van de meester afkomstig. Het is thans in het bezit van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem. De renaissanceschilder Maarten van Heemskerk was een diep-gelovig man, die zijn inspiratie putte uit de rijkdom van het christendom. Van Christus' Ge boorte tot zijn dood aan het kruis en zijn graflegging. In het vorige opstel schreven we over een schilderij, dat deze graflegging van Christus uitbeeldt. Het werd door het gemeentebestuur van Delft in 1880 te Amsterdam in openbare veiling ver kocht, maar is na jaren weer in Deift teruggekomen. Het werk is in 1566 door de meester gemaakt en stelt dertien figuren voor. Volgens een oud handschrift heeft Maar ten van Heemskerk, zoals heel veel door de kunstenaars van middeleeuwen en renaissance werd gedaan verschil lende bekende Delftenaren op dit schil derij afgebeeld. Men zag daarop de kop pen van: Mater Isabella Brederode, over ste van het bekende St. Agathaklooster te Delft; N. van Zijl, Arentsdochter; Pa ter Ermgard van Wijnssen; Thomas Utenkamp; Margriet van Assendelft; Zuster Maria van Treslong: Margriet van der Does; Pater Claes Tou; Zuster Maria van Duivenvoorde; Agnes van Cralingen; Elisabeth van der Does en Pater Walick. Dit grote en fraaie stuk werd in 1860 opgehouden voor f 300, de 5e Mrt.'61 is 't voor f 150 verkocht. Door bemiddeling van Jhr. B. W. F. van Riemsdijk te Amster dam, werd het in 1903 voor f 1000 ver kocht aan de gemeente Delft, waar het thans in het stadhuis een ereplaats heeft gekregen. Zo herstelde de stad Delft ten dele, hetgeen te kwader ure niet alleen ten aanzien van de Kunst was misdaan, maar ook tegenover een schilder, die eens binnen haar veste werkte en met. haar andere grote burger, Cornelis Mu- sius, de kunst diende. Want ongetwij feld genoot hij op heel bijzondere wijze de vriendschap en bescherming van de ze geleerde en kunstlievende prior van St. Agatha die later zo wreed is gemar teld en ter dood gebracht. Voor het Bisschoppelijk Museum te Haarlem was het een grote aanwinst, toen door aankoop het eigendom verkre gen werd van een originele, zeer mooi» Cornelius Mersiers, naar een originele Maarten van Heemskerk. „zeldzaam naar het leven" vervaardigde portrettekening van Cornelis Musfus door Maarten van Heemskerk gemaakt. Op die vriendschap en op zijn werk zaamheden te Delft is van invloed ge weest de verhouding tot de toenmalige heer van Assendelft, heer van Assunv burg. die 17 Januari 1529 was begiftigd met de collatiën van de vicarieën op het. St. Marten- en St. Barbara-altaar in de oude St. Hipolythuskerk te Delft. Maar ten van Heemskerk werkte ook voor deze edelman. Een ander stuk, voorstellende de lief dadigheid: een jonge vrouw gekleed in blauwe mantel en rode sjaal, met een kind op haar rechterschouder en twee kinderen aan haar voeten, ging 7 April 1936 te Amsterdam van de hand voor f 800. Het was afkomstig uit de collec tie van de schilder Antoon van Welie, die het in Italië had aangekocht. Vinden we dus in Haarlem, Delft en op enkele andere plaatsen nog werken van Maarten van Heemskerk, het meren deel van zijn fantastische werkzaamheid hij was zeldzaam productief ge tuigt in het buitenland van zijn kunnen. Werken van hem hangen in musea in Engeland, Berlijn, Breslau, Brussel, Keulen, Hamburg; in paleizen en buitenverblijven in Wenen, Praag, Potsdam, in Rusland (voorheen in kei zerlijk bezit!), in Rome, Turijn, in Rijs- sel en Luik, in Kopenhagen en Straat? burg. Copieën van, voor zover bekend niet meer béstaaa- de, schilderijen zijn er vele. Mogen we dan na dit vluchtig over zicht van een schier ongeëve naarde werkzaam heid, terugkeren tot ons uitgangs punt: de schilder en het Kerstgebeu ren. Het Maurits- huis te 's-Graven- hage bezit twee deuren van een al taarstuk in 1546 door deze Heems kerker geschilderd. Het stelt voor de aanbidding der herders en de aan bidding der drie Koningen. Een groot schil der, een groot man uit Haarlem, „die de heele verelt schier vervuldt heeft met sijn in- ventiën", zoais van Mander schreef, kon eenvoudig met de herders bij de kribbe van het Kerstkind staan. H. VAN BENTHEM tekening van zich heerlijk om amuseren. Vader, moe der, twee dochters bakvissen en twee kleine knapen gaan 14 dagen in een badplaats logeren. En wat daar al lemaal gebeurt, moet U zelf gaan zien. De vrolijke melodietjes uit vroeger ja ren doen het nog best en het onge kunstelde plezier brengt ieder in de bioscoop in een allergenoeglijkste stem ming. Muziek, dans, kleur, goede humor prettig samengevoegdhet zal storm lopen in Palace! Johnny Weismüller beleeft op „Het eiland der Pygmeeën" als Jungle Jim weer avonturen aan de lopende band. Het oerwoud schept daarvoor alle ge legenheid. Een vrouwelijke officier van het Amerikaanse leger is op onderzoek getogen naar een speciaal soort hennep, dat het leger best kan gebruiken voor diverse doeleinden. Een andere mogend heid is echter op hetzelfde doel uit en heeft ook een expeditie naar de plaats gezonden, waar vermoedelijk het waar devolle gewas te vinden is. De vrouwe lijke officier raakt zoek. Een aantal Amerikaanse militairen trekt de wil dernis in om haar te vinden en zij wor den hierbij geholpen door Jungle Jim. De wedloop tussen de twee expedities gaat gepaard met vele bedreigingen en gevaren. Toegang 14 iaa>-. Wie een film over Indianen wil zien, waardoor hij of zij niet 's nachts door akelig dromen gekweld hoeft te worden, vindt deze week in City iets van zijn gading. De strijd, zoals de Roodhuiden die in de negentiende eeuw hebben ge voerd. is namelijk in „Tomahawk" tot redelijke proporties teruggebracht. Hier geen vermiljoen of helgeel beschilderde wildemannen. die onder hemeltergend gejank, begeleid door onafgebroken ze nuwslopend tromgeroffel, al wat blank is de stuipen op 't lijf jagen. De levens wijze van het uitstervende ras, wordt in regisseur Sherman's product op een dusdanige manier belicht, dat er welis waar Indianen, maar ook mensen over blijven. Dit heeft hij trouwens nodig om van de rolprent een geslaagde verdedi ging van de zaak der roodhuiden te maken. die onder aanvoering van hun misschien reeds wat al te gecultiveerde Engels sprekende, opperhoofd uitroeiing vrezen. Dreigen de Amerikanen er in deze film slecht af te komen, tegen het einde laat de maker de commandant van een in „Indiaans gebied" gelegen fort een lankmoedige beslissing nemen, wan neer het geat om de afslachting van de uitgedunde troep roodhuiden. En met de ontruiming van het fort is het ge zicht van de Yankees op afdoende wijze gered. Mario Zampi is de maker van de Engelse film „De leukste thuis", waar in aan vier erfgenamen van een over leden zonderling een erfenis wordt be loofd. als zij aan bepaalde voorwaarden voldoen, die hen tot betere mensen kunnen maken. Het viertal doet zijn best. de een met nobele, de ander met minderwaardige bedoelingen en aan het eind krijgen zij hun beloning of hun straf. Hoe dat geschiedt, kunnen lief hebbers gaan zien in Luxor. waar zij een filmverhaal ontmoeten, dat een ge zellige ontspanning geeft. Allo leeftijden „Het rijk van Tarzan" is niet, zoals men verwachten zou, een film waarin de bekende Tarzan speelt. Weliswaar komt het verhaal op hetzelfde neer als die geschiedenissen waarin Johnny Weismüller en consorten de held uit hangen. Deze historie speelt zich op een onbekend eiland af. waar een we tenschappelijke expeditie naar toe is getrokken om onderzoekingen te doen. Het schip, waarmee zij reizen, vergaat echter en een Indiaanse bediende en een klein jongetje zijn de enige over levenden. Het jochie wordt door de be diende op het eiland opgevoed en ont wikkelt zich tot een ware held. En wanneer er twintig jaren zijn verlopen komt er een tweede expeditie naar het rustige eiland, waar tussen twee haak jes ook nog een Indianenstam leeft, die grote schatten in haar bezit heeft, en de rust is weg. Veertien jaar. In het deze week geopende Minerva- theater te Heemstede kan men dit week end de film „De koningin en het Boef je" zien. De hoofdpersonen in deze rol prent zijn koningin Victoria en een klein schooiertje dat haar met alle ge weld wil opzoeken omdat hij haar por tret zo mooi vindt. Alle leeftijden. Deze zomer werd door de Archaeolo- gische Werkgemeenschap Voor Westelijk Nederland na overleg met de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodem- Onderzoek te Amersfoort in Santpoort in een heuveltje ten Westen van de Kerk- weg naar een Germaanse nederzetting een oudheidkundig onderzoek ingesteld, waarvan de resultaten thans bekend zijn. In dit heuveltje bevonden zich drie tot vier door stuifzand van elka,ar ge scheiden woonlagen, waaruit een aantal Fries-Bataafse potscherven te voorschijn kwamen. Dit Germaans aardewerk met zijn ty pische kleine oortjes (fig. 1) is grijs tot zwart getint, aan de buitenkant soms rood gekleurd en is meestal erg zacht. Dientengevolge werd het in de loop der eeuwen vrij sterk aangetast, zodat het maar zelden mogelijk is uit Germaans schervenmateriaal een gave pot te ma ken. Een draaischijf bezaten de toenmalige bewoners van Kennemerland. misschien de Caninefaten. niet. De potten bezitten dan ook vrij grove vormen. Soms werd de potklei, die vermoedelijk uit het IJ gehaald werd, met enig kaf verschraald. Vaak vindt men schelpjes of steengruis in het bakwerk, dat hierdoor aan hard heid won. Een enkele keer polijstte men een pot. hetgeen vooral bij de bewoners van de Friese terpen toentertijd zeer gebruikelijk was. Met behulp van een houtje, een stukje been of iets derge lijks. soms door het aanbrengen van vin gerafdrukken, versierde men het aarde werk (fig. 2). Een bijzonder kostbaar en begeerd bezit voor de Germanen was het Ro: meinse aardewerk, dat men in inheemse nederzettingen benoorden de Oude Rijn slechts zelden aantreft. Dit importgoed met zijn fraaie vormen, zijn grote bruikbaarheid en duurzaamheid stond verre boven het inheemse aardewerk. Voor de archaeoloog komt er bovendien nog deze gelukkige omstandigheid bij, dat het Romeinse materiaal, in tegen stelling tot het weinig specifieke Ger maanse. zich uitstekend tot een datering leent. Uit de nederzetting te Santpoort kwamen enkele stukjes z.g. terra sigil- lata (hard, rood Romeins aardewerk) te voorschijn. In de woonlagen van ons heuveltje vond men nog enkele spinklosjes (fig. 3). Deze werden op houtjes of stuk ie* been gestoken en door snel ronddraaien hiervan werd de draad gesponnen. Dat de Germanen ook speelden, wordt bewezen door de aanwezigheid van en kele speelschijfjes. Bijzonder merkwaar dig en voor ons land uniek was een lei- Figuur 3 Advertentie Na de dalingen in de prijzen van de laatste dagen kwamen deze Vrijdag in de afslag te IJmuiden tot stilstand. Gro te tongen wisten zich te handhaven op 3 per kilo en de kleine tongen II wer den verkocht voor 0.85 per kilo. Schol soorten bleken gevraagd, maar het aan bod behelsde alleen kleine schol. Schol 1 wist 36 per kist te bedingen en schol II ging weer van de hand voor 33 per kist. De haring liep echter over de ge hele lijn terug. Met 13.50 per kist kwam zij wel aan het maximum, maar er gin gen ook partijen de hal uit, die niet meer dan ƒ11 per kist hadden opge bracht. Daar tegenover wist de makreel stand te houden op 27 tot 25 per kist Gezien de grote aanvoer en het voor uitzicht van de feestdagen mochten de prijzen over het geheel genomen niet slecht worden genoemd. De totale aan voer bedroeg Vrijdag in IJmuiden ronc! 4.600 kisten vis. Hieronder waren 140 kisten fijnvis. 2.900 kisten verse haring, 200 kisten schelvis en 600 kisten wij ting. De Eveline. IJM. 116, die in hoofdzaak makreel aanvoerde, wist het met zijn vangst niet verder te brengen dan tot een besomming van 10.800, voor een •reis van 13 dagen. Ook de Dirkje was 13 dagen op zee en zijn besomming was nog minder, namelijk 8.400. De vorige week Zaterdag vertrok uit IJmuiden de motortrawler Post Boy, IJM. 35, om opnieuw zijn geluk in Het Kanaal met de haringvisserij te gaan beproeven. De vorige reizen waren vol ledig met succes bekroond, zowel wat de vangsten als de prijzen betreft en na tuurlijk wil men hiervan zo lang moge lijk profiteren. De Post Boy heeft intus sen bewezen te weten hoe het moet, want Vrijdagavond meerde hij weer in de Vissershaven te IJmuiden met in zijn ruimen niet minder dan 2.000 kisten ver se haring. Van de Noordzeevissers was Vrijdag voor de Zaterdagmarkt alleen bekend de VEM-boot Allan Water, IJM 34. Zijn vangst telde in totaal 700 kisten, waar van reeds eerder een specificatie werd gegeven. Behalve de Post Boy waren nog enkele haringloggers present, die be halve gezouten haring in tonnen ook nog een deel van de vangst vers aanvoerden. De haring-trawlvisserij in Het Kanaai begint, gezien de gunstige resultaten steeds meer aftrek te krijgen. Verschil lende rederijen gaan het nu ook probe ren en zo vertrokken deze week nog naar Het Kanaal de Claesje RO. 46. de Alk maar, IJM. 31 en de Tubantia, IJM. 37. Al deze schepen konden Donderdag goe de vangsten melden. Vrijdagmiddag kwamen in IJmuiden de eerste spannen van de sardien-visse rij in dit seizoen binnen. Het waren 2 stel Urker botters, die van het rustige weer gebruik hadden gemaakt om dicht onder de kust op sardien te vissen. Dit gebeurt steeds door 2 schepen tegelijk, die tussen hen in het net voortslepen. Het ene span voerde 28 kisten aan. het andere span was minder gelukkig en meldde zich met 11 kisten. De dagvis sers kregen ƒ11 en ƒ12 per kist. Het R. K. Dames- en Meisjeskoor „Mare Canto" te Zandvoort geeft op Zondag 23 Dec. 's avonds om 8 uur. een uitvoering in het patronaatsgebouw. Het programma vermeldt o.a.: „De ro zenkrans van Onze Lieve Vrouw van Kerstmis" van Anton Sweers en „Kerstmis" van Gabriël Smit. 1 Links fig. 1 Onder fig. 2 stenen speelschijfje, dat in de nederzet ting te Santpoort gevonden werd. Tot nu toe werd nX steeds aangenomen, dat leisteen eerst na de Romeinse tijd in ons land ingevoerd werd. Beenderen van koeien en paarden to nen aan, dat de Germanen, evenals hun voorouders uit de ijzer- en bronstijd, de veeteelt beoefenden. Het heuveltje bij de Kerkweg is niet de enige plaats, waar in de laatste tijd resten van Germaanse bewoning zijn aangetroffen. Enkele maanden geleden werd een Fries-Bataafse nederzetting aan de Liede ontdekt, terwijl in 1947 bij het afgraven van het in de oorlog ver woeste buiten Rooswijk een rijke Ger maanse woonplaats te voorschijn kwam. Door deze en andere vondsten wint steeds meer de mening veld. dat Ken nemerland in de Romeinse tijd relatief dicht bevolkt is geweest. Aan deze bewoning kwam in de 3de eeuw een plotseling, wij kunnen haast wel zeggen catastrophaal, einde. Voor de Germaanse nederzettingen, die zich op de laaggelegen delen van Kennemer land bevonden, moet dit geweten wor den aan de grote overstromingen, die aan het einde van de 3de eeuw Kenne merland teisterden. Doch ook op hoger gelegen delen, zoals bij de Kerkweg en Rooswijk. breekt de bewoning abrupt af. Zeker is, dat de Germanen in onze duin streek veel last hadden van stuifzanden. Misschien maakte een bijzonder droge periode in de 3de eeuw door het optre den van zandverstuivingen ook op de delen van Kennemerland, die niet over stroomd werden, het leven voor de Ger manen onmogelijk. Pas in de 10de of 11de eeuw, misschien iets eerder, treft men op vele plekken in Kennemerland weer bewoning aan. Ook op ons heuveltje bij de Kerkweg werd, zij het sporadisch, het harde, vaak met steengruis vermengde vroeg-Middel- eeuwse aardewerk gevonden. B. J. Wieland Los Advertentie Een gepenstonneerd gemeentewerkman gaf f SOO.- van zyn spaargeld Een architect nam voor elk tan zitn kinderen een obligatie van f ÏOO.-. De R.K Arbeidersbeweging f 1000.-. De Haarlemse Voetbalbond f 2000- Het Sportweek Comité 300.-. Hel Kerslmisgtlde f ÏOOO.-. De Buurtver. Haarlem Zuid-West f 200.-. WoningbouwverenigingenPatrimo nium f2000-. Eigen Haard f 4OO0.-. De N.Z.H. Vervoer My f 20.000.-. nier Alle Bankinstellingen in Haarlem en verder(ge opend van 10-3 u. en mee uitzondering van Zaterdags ook "s avonds van 7-9 u.) De Gemeente Ontvanger, Pand 2 Huis te ZaanenRijksstraatweg 250a, hoek Jan Gijzenkade; Jeugd bibliotheek, Schouwtjeslaan 63 i Dienstgebouw SpaarndamGeb. Speeltuin Oosterkwartier (geopend 10-3 u. en Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 7-9 uur 's avonds); incasso Dienst (alle werkdagen van 10-3 u.) Elke/10.000 is een wooing

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 7