m Vreugde verkeerde in doodsangst J EGYPTISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT Expl Spoorwegdiefstal opgeiost De komst van het Licht m Brand op Kerstfeest in Mexico eist 42 doden Radiorede van Koningin osie in Kerstmis met regen en wind m m Kerstman had veel bekijks Kerstliedje 17 passagiers en bemanning (5 leden) in brandend toestel omgekomen Truck rijdt in kanaal IN DIT KERSTNUMMER Op Eerste Kerstdag mijn Buit van f 27.000 teruggevonden Tot hoofd en hart MAANDAG 24 DECEMBER T951 75ste JAARGANG No. 25260 V andaag wordt uit de Maagd geboren Hij die ieder schepsel in Zijn hand geborgen houdt. Een sterveling gelijk ligt Hij in windselen gewikkeld, Hij die wezen-lijk onzichtbaar is; Al is Hij God, toch ligt Hij op een kribbe uitgestrekt, Hij die in het allereerst begin de hemelen bevestigde; Tot voedsel neemt ae moedermeiK Hij die Zijn volk de mannaregen zond in de woestijn, De Wijzen nodigt uit de Bruidegom der Kerk; Hun gaven neemt Hij aan, de Zoon der Moedermaagd. Uw geboort', o Christus, adoreren wij; Laat zien aan ons de openbaring Uwer Godd'lijkheid. Gevallen kerstboom maakt kortsluiting 15.000 auto's oorzaak van verkeerspuzzle te Sydney Twee broers om het leven gekomen Wegens het Hoogfeest van Kerstmis zal ons blad Dins dag en Woensdag niet ver schijnen. DE DIRECTIE. H. M. de Koningin zal Eerste Kerstdag om twaalf uur een Kerstboodschap richten tot het Nederlandse volk. De rede zal over beide zenders worden uit gezonden Reeds 100 doden in Amerika te betreuren INDON. GIFT VOOR DE PHILIPPIJNEN weer MERRY CHRISTMAS BURHAU SMEDÉSTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen f0800 Postgiro 143480 ijfcantoor Beverwijk: Stumphkisstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmolden: Bonifaciosstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging M 5-30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. W Boerrigter Hoofdredacteur Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severn. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter» hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogie. De administratie behoud! zich hei rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents Der week, f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. In populaire verhandelingen over kerstgebruiken keert, met de re gelmaat, waarin deze zelf verschij nen, de mededeling terug, dat het hei dense „zonnewendefeest" in 'n toeval lig en, wat de viering betreft, aan wijsbaar historisch verband staat tot het christelijke kerstfeest. Dat zal wel zo zijn en dat is eigenlijk ook heel aardig; in ieder geval is er niets tegen, want het christendom heeft zich nooit tot taak gesteld de be staande folklore in oorspronkelijk heid te overtreffen. Integendeel, met grote inschikkelijkheid heeft het zich met allerlei bestaande gebruiken ver zoend, om in oude uitingsvormen de nieuwe geest waarneembaar te kun nen doen leven. Maar soms ontdekt men verwon derd, hoe het historisch eerdere al lang heeft heengewezen naar het geeste lijk nieuwe, hoe de oude overlevering achteraf een zinnebeeld blijkt van de nieuwe werkelijkheid. Alsof in het onderbewustzijn der volkeren de christelijke godsdienst nog vóór zijn ontstaan al lang gesluimerd heeft. Dit te stellen als een zekerheid ware gewaagd en van pretentie getuigend. Maar het vermoeden van een geheim zinnig verband kan tot daarom zo verrukkelijke ontdekkingen leiden, omdat zij de vrucht zijn van persoon lijke overweging en niet van anderer geschiedbeoefening. Is vooreerst niet verrassend de overeenkomst die spreekt uit de hei dense viering van de komst van het licht en de christelijke herdenking van de geboorte van Hem, die het Licht der wereld wordt genoemd? En werd naar het zonnelicht niet het meest verlangd in het donkerste sei zoen, zoals ook de verwachting van het Dicht „dat ieder mens verlicht" het sterkst was bij hen, die zich voel den „in de duisternis en de schaduw van de dood"? Door de komst van dat Licht, van het waarheidbrengen- de Woord „vóór de morgenster voort gekomen van de Vader" en naar het vlees uit een Maagd geboren, is alle ding verhelderd, want op dat mo ment werd een eeuwenoude doem van de wereld weggenomen. Mensen en dingen werden in één verzoenend gebaar herschapen en gebracht tot de klaarheid van een nieuwe heils orde, waarin vrede heersen kon bij het hoopvol vooruitzien naar een ze ker bereikbare eindbestemming. Zijn dit misschien alleen maar grote en mystische woorden, welker kracht ineenstort in de werkelijkheid van alle dag, bij ar moe, menselijk lijden en de dreiging van een atoomoorlog? Neen, zij be vatten nog altijd letterlijk de volle waarheid en staan in wezen tot geen tijdsverschijnsel in tegenspraak.- Want zo vaak het «Licht niet meer wordt gezien zijn het de mensen zelf, die zich er blind voor gemaakt heb ben. De menselijke medewerking tot horen en zien wordt in geloof en le ven altijd voorondersteld. Werd door de eerste boodschappers van Chris tus' komst de vrede ook niet alleen maar toegezegd aan ..de mensen van goede wil"? En overigens: de neder - daling van Gods Zoon had niet op de eerste plaats tot doel een herorde ning der wereldse samenleving; slechts de voorwaarden daartoe wer den geschapen, in zoverre ieders per soonlijke heroriëntatie tot het berei ken van zijn eeuwige bestemming ook tot een vreedzame mensenge meenschap zou kunnen leiden. Aan zoiets onpersoonlijks en tijdelijks als bijvoorbeeld de „internationale toe stand" mag dus nooit rechtstreeks de uitwerking van het grootste heilsfeit worden afgemeten. Dat zou ten on rechte tot moedeloosheid en somber heid stemmen. Het gaat er maar om, of de komst van het Licht een voortdurend be wuste en dan blijde ervaring blijft in de eigen geest. Aan het buiten- en bovenpersoonlijke zal vanzelf de af glans daarvan worden meegedeeld. Dit geldt ook en kan rustig blij ven gelden jn onze Noordelijke en Westelijke streken, waar de kerst viering ondenkbaar is zonder de in tieme ervaring van menselijke ver bondenheid en waar stalletje, os en ezel, kortom al die verrukkelijke complicaties van het teder-schilder- achtige, minstens zozeer aanspreken als het geestelijke geheim, dat Gods Zoon mens werd om de mensen te doen deelhebben aan het Goddelijke. In verband waarmee overigens zij gezegd, dat wij niet zonder opzet een dichterlijk-spirituele tekst uit de Oosterse liturgie als onderschrift kozen bij de illustratie op de vóór pagina van dit kerstnummer. Kerstfeest en kerstviering zijn van een boeiende samengesteldheid. Ieder facet is verrijkend; iedere eenzijdige benadrukking zou verarmend wer ken. Met dit voor ogen wensen wij onze lezers een in ieder opzicht Zalig Kerstfeest. (Van onze weerkundige medewerker) Niet wit zoals verleden jaar en ook niet grijs zoals zich gisteren nog liet aanzien zullen de Kerstdagen dit jaar verlopen. Actieve depressies van de oceaan hebben een periode met onbe stendig weer ingeluid. Van vijf uur hedenmorgen is een waarschuwing voor harde wind van kracht in alle districten. Zowel vandaag als ook morgen is vrij veel wind en ook enige regen te ver wachten, terwijl de temperatuur voor December zeer hoog zal blijven, name lijk 8 a 10 gr. C. Verleden jaar lag er vrijwel in het gehele land sneeuw en vroor het 58 gr. C Tweede Kerstdag kan van de oceaan wat koelere lucht ons land binnenstromen, waarin zich enkele buien ontwikkelen. In het kort dus winderig depressieweer met hoge temperaturen gedurende de Kerstdagen van 1951. Troparion uit de Noon der Kerstgetijden volgens de Byzantijnse ritus. Minstens 42 personen, onder wie vele kinderen zijn Zondag om het leven ge komen, toen in een gebouw te Tijuna (Mexico) tijdens een Kerstfeest voor wezen brand uitbrak. Zeventig perso nen werden gewond. In paniek rende iedereen de zaal uit naar de enige uit gang van het gebouw, toen een kerst boom met electrische lichtjes omvielen door kortsluiting de gordijnen van het toneel, waar de boom was opgesteld, in brand raakten. De politie vermoedt, dat de ramp zich als volgt heeft toegedragen. Bij een stoeipartij achter een gordijn op het toneel werd een kerstboom op het to neel omgeworpen. Dit incident droeg bij tot verhoging van de feestvreugde van de ongeveer 200 aanwezigen Ve len hunner goten bier op de boom. Toen ontstond blijkbaar kortsluiting en de boom raakte in brand. De vrolijkheid sloeg om in doodsangst, toen de gor dijnen op het toneel vlamvatten en de vlammen snel om zich heengrepen. De feestgangers, voor het merendeel vrouwen en kinderen, drongen naar de uitgang. Spoedig was het gegil over stemd door het knetteren van de vlam men. Brandweerlieden, die in het gebouw trachtten door te dringen, werden te gengehouden door een gillende, zich op de trappen verdringende mensenmenigte. HELPT DE 8/SSCNOP KERKEN BOUWEN/ lannen trachtten het vuur met bier te .loven, maar de vlammen werden nog heviger. Toen ging het licht uit en bood de paniek in de vuurgloed een gruwe lijk schouwspel. Rondom het lokaal liep een galerij. aar enkele mensen gezeten waren. Ze '-mmen over de leuning en lieten zich in het lokaal zakken, doch kwamen toen in het woeste gedrang naar de uit gang terecht. De Kerstman is Zondagavond oorzaak van -'.o grootste verkeersopstopping in de geschiedenis van Sydney geweest. Naar schatting 15.000 auto's stonden drie rijen dik bumper aan bumper, op de vier wegen, die naar de voorstad East wood leiden welke 12 kilometer buiten iet centrum ligt. Het verkeer raakte in de knoop door dat duizenden mensen uit hun auto's waren gekomen om de spectaculaire kerstversiering te bekijken, die was aangebracht op het huis van een rijke burger. Half uit de schoorsteen stak »en metersgrote kerstman, die in het 'icht van schijnwerpers baadde. Voorts tond op het dak een reusachtige iieeuwpop op een slede. De politie had twee uur nodig om het verkeer weer normaal te krijgen. Die eeuwig en ongemeten Hemel en aarde omspant, Werd door een Maagd ontvangen T/i een vernederd land. iod werd mens en Zijn glorie Viel als een kleed van Hem af, Men zag een klein, naakt Kindje Waar 'n Moeder melk aan gaf. ik wilde, ik kon begrijpen Dit groot geheim van mijn Heer Ik zwijg en sla mijn ogen Ootmoedig voor Hem neer. Jacques Benoit Een viermotorig Egyptisch lijnvlieg- tuig is Zaterdagavond bij Teheran neer gestort. Alle inzittenden, 17 passagiers en een bemanning van vijf kopper- kwa men hierbij om het leven. Tot de slachtoffers behoren het hoofd van Truman's „punt vier"-program, dr. Henry G* Bennett, zijn echtgenote in drie andere Amerikanen, allen leden van Bennett's staf. De overige passagiers zijn vijf nog niet geïdentificeerde bui tenlanders en zeven Perzer., onder wie een baby. De piloot van het vliegtuig zag ten gevolge van de felle sneeuwstormei geen kans om op het vliegveld Mehra- ad bij Teheran te landen. Op onge\, vijf kilometer afstand van het vliegvc stortte het toestel tegen een heuvel neer. Het vloog onmi'1 "Uk in brand. Het toestel hseft een uur lang boven h vliegveld Mehrabad gecirkeld. De piloot meldde daarop aan de verkeers toren, dat hij terugkeerde en zou pogen te landen in Bagdad, vanwaar hij was vertrokken. De verkeerstoren is daarna het contact met het toestel kwijtgeraakt Zaterdag is door de gladheid van de weg een truck, beladen met klompen, bij de driesprong Driekwart, tussen Sas van Gent en Sluiskil, in het kanaal Ter- neuzen-Gent gereden. Twee broers, de heren De Backer uit Clinge (Zeeland), zijn hierbij om het leven gekomen. De 27-jarige Leon de B. chauffeerde; zijn 18-jarige broer Welly zat naast hem. Bennett had zich naar Teheran be geven om met minister-president Mos- sadeq en andere ministers te spreken over hulpverlening aan Perzië in het kader van Truman's „punt vier"-pro- gram, dat voorziet in steunverlening aan onvoldoend ontwikkelde landen. Naar verluidt reisde met het Egyp tische toestel ook een Italiaanse han delsmissie, die in de Perzische hoofd stad besprekingen zou voeren over een Italiaans-Perzisch handelsver drag. Zondagavond is bij een poging om in dichte mist te landen op het vliegveld Malpensa bij Milaan een Italiaans üjn- vliegtuig neergestort. Er zijn vele pas sagiers gewond. Er zouden geen doden te betreuren zijn. Het vliegtuig, dat op weg was van Rome naar New York, werd vernield. vindt u o.a.: Een artikel over de Italiaanse kerst viering in het algemeen en die op een dorp in Zuid-Italië in het bij zonder (pag. 3) Een kerstverhaal, spelend in het laat ste oorlogsjaar ergens in Beneden- Oostenrijk en geschreven door J. M(pag. 3) De persoonlijke en dus boeiende visie van Fred Thomas op onze vader landse kerstviering (pag. 4) Een kerstverhaal van Nico Verhoe ven, bevattend „een buitengewoon gewone geschiedenis, waarin men zich in de buurman vergist om tenslotte oog te krijgen voor het moment" (pag. 3 en 4) Een Kerstlied, aangeboden aan onze lezers, opdat het in de huiselijke kring kan worden gezongen; tekst van wijlen drs. Wim Snitker en muziek van Jan Laarveld (pag. 4) „De vierde koning", die eerst herder moest worden alvorens het Kerst kind te vinden; een vertelling voor de jeugd door Johny van Rooy van den Heuvel (pag. 5) Een reportage over kerstgebruiken en de wijze van Kerstmis-vieren in Engeland door onze correspondent aldaar (pag. 7) Met pen en tekenstift gaven hun me dewerking aan dit nummer: Ingrid van Lamsweerde, Levinus Tolle naar en Co Sarneel. De laatste ook tekende voor ons de kerstprent op de voorpagina. Zaterdag heeft zich een explosie voor gedaan in de grootste mijn ter wereld bij West-Frankfort in de Amerikaanse staat Illinois. Er ontstond brand. Een honderdtal mijnwerkers werd ingeslo ten. De ramp heeft zeker 100 doden ge- eist. De Indonesische regering heeft beslo ten aan het Rode Kruis van de Philip- pijnen een gift van drieduizend dollars te doen toekomen voor hulpverlening aan de slachtoffers van de uitbarsting van de Hibokhibok. Verwachting tot Dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust af en toe harde Zuid-Westelijke wind. Vrij zacht voor de tijd van het jaar. Dinsdag: Zon 8.47—16.32. Maan 5.23—13.26. Woensdag: Zon 8.48—16.33. Maan 6.54—13.59. Donderdag: Zon 8.48—16.34. Maan 8.18—14.51. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 18 Novemoer werden uit een spoorwegwagon, afkomstig uit Bel gië, op een rangeerterrein in Am sterdam drie balen wollen cos- tuumstoffen. totaal voor een waar de' van f 27.000—, gestolen. De spoorwegrecherche en dc Amster damse centrale recherche stelden onmiddellijk, nadat de diefstal was ontdekt een uitgebreid onderzoek in en enige dagen geleden bl^gk. i Alleen daar waar hel Angelus klinkt, kan de vrede bloeien, j dat in de hoofdstad geleurd werd met coupons ■ostuumstof. riet gelukte Donderdag j.L een auto aan te houden waarin twee mensen met dergelijke coupons zaten. Toen bleek, dat ae stol. die zij oi) zien had den, afkomstig moest zijn uit de spoor wegwagon. Het onderzoek werd voort gezet en Zaterdagmiddag vond de oo- litie in een schu lplaats uit 'de bezet tingstijd in een huis in de binnenstad vrijwel ie gehele partij stof terug. Een schaar en een meetstok lagen boven op de rollen. De m-n die de stof in zijn bezit had waf een oude bekende van de pelitie die zich meermalen aan spoorweg-befstallen neeft schuldig gemaakt. Hij was kort geleden na een lange straf voor een dergelijk feit te hebben uitgezeten uit de gevangenis ontslagen. Er zijn thans drie mannen in deze iOak gearresteerd, maar or acht het niet uitgesloten, dat nog meer ar restaties zullen volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1