Amerikaanse vliegers tot geldboeten veroordeeld Tot dalen gedwongen vliegtuig verbeurd verklaard Grimmige rede van Churchill BESPREKINGEN IN KOREA HEBBEN EEN TRAAG VERLOOP Noordelijken weigeren bezoek van Rode Kruis aan gevangenen Met een bestelwagentje door het oerwoud Het voedselprobleem in Brits-Kameroen VOLKSWAGEN .JONG m Prof. Lieftinck terug uit Amerika Af en toe bekruipt mij de gedachte om de hele boel in brand te steken J. J. v. d. Berg ter aarde besteld Niet-kohierbelastingen overtreffen reeds jaarraming 1951 (sCHEERVAARTBERICHTEïf) HONGAARS MILITAIR GERECHTSHOF VELT VONNIS Soberder leven voor de Engelsen Wapens behoeven niet te worden teruggegeven Stalin verleent zes prijzen Aflevering door fabrieken neemt toe Hockey Ontstellend woning tekort in Limburg HERINGA WUTHRICH Krijgt U logé's? Wenst goed passende en vakkundig gemaakte STEUNZOLEN?? Invoerrechten blijven laag WAGENWEG 132 - HAARLEM MAANDAG 24 DECEMBER 1951 PAGINA 6 Voorzitter P.N.I. „Voor vrede onder de naties" Onveraccijnsde suiker Speculatieve overwegingen hebben echter geen zin Per vijf gezinnen is er één zonder huis Arbeider krijgt zenuwschok bij spoorwegongeval RIJKSMIDDELEN IN NOVEMBER Brandstoffenbijslag voor handarbeiders Cll dat is Uw dealer voor eerste klas reparatie en 100% service Telefoon Kanfoor en Werkplaats 20657, Magazijn 16770 De vier Amerikaanse vliegeniers, die sinds 19 November door de Hongaarse autoriteiten gevangen worden gehouden, hebben Zondag terecht gestaan voor een militair gerechtshof te Boedapest en zijn veroordeeld tot betaling van een boete van 360.000 Hongaarse guldens (circa 30.000 dollar) of, bij gebreke van betaling van de boete, drie maanden gevangenisstraf. Het hof verklaarde hen schuldig aan schending van de Hongaarse grenzen. Het gaf bevel het vliegtuig en zijn uitrusting verbeurd te verklaren. Naar uit Washington wordt gemeld is het vrijwel zeker, dat de V. S. de opge legde boete zal betalen om de vliegers in veiligheid te brengen. Het proces kwam als een volslagen verrassing. In een radiorede heeft de Britse pre mier Winston Churchill het Britse volk Zaterdagavond aangekondigd, dat het zich moei voorbereiden op grotere so berheid, de hoop op speciale Ameri kaanse hulp moet opgeven, en zo het wenst als natie te blijven leven Zijn financiën moet regelen. Het was een grimmige boodschap, die de 77-jarrige premier aan de vooravond van Kerstmis gaf aan hetzelfde volk, dat in 1940 niets dan bloed, zweet en tranen had beloofd. „Indien er oorlog komt, zal het zijn door krachten jn de wereld, die buiten Brits controle liggen", zeide hij. „Over het algemeen denk ik niet, dat hij zal komen". Wat het binnenlandse front betreft, kondigde hij aan. dat hij volgende maand, na zijn terugkeer uit Washing ton, voor het parlement een lijst zal klaar hebben van nieuwe voorstellen, die. naar hij toegaf, alle „onprettig" zullen zijn. De premier legde de gelofte af. dat zijn conservatieve regering alle drasti sche stappen zal nemen, nodig om En geland weg te voeren van de rand van het bankroet, waarvoor het thans staat. Churchill waarschuwde dat men bui ten het gebied van de gemeenschappe lijke defensie-inspanningen en bewa pening niet moet rekenen op meer Amerikaanse hulp. fie voorzitter van de P N.I.. Djojosu- karto. heeft in een onderhoud met de pers gezegd, dat naar zijn mening de Indonesische regering de wapens met bestemming voor Nieuw-Guinea. die zij uit de Talisse heeft doen halen, niet be hoeft terug te geven, al zou daarvan desnoods het gevolg Zijn. dat de onder handelingen over de opheffing van het Unieslatuut en Nieuw-Guinea zouden doodlopen. Zou dit het geval zijn dan verdient het aanbeveling, zo vervolgde hij, dat Indonesië daarna overgaat tot een uni laterale opzegging van de overeenkom sten der R.T.C. De vliegers hebben volgens de offi ciële Hongaarse bekendmaking toege geven, dat zij de Hongaarse grens bij Gyula geschonden hebben. Zij konden geen bevredigende uitleg geven van de omstandigheid, dat zich in hun toestel, een C-47, militaire kaarten bevonden, waarop gedeelten van de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën en evenmin van het feit, dat een overvloedig aantal parachutes aanwezig was, alsmede een radio-zendapparaat en bundels dekens. Dit ontbreken van een bevredigende verklaring, aldus de mening van het Hongaarse hof, maakt het volkomen duidelijk, dat deze voorwerpen bedoeld waren om te worden uitgeworpen voor spionnen, die in de volksdemocratieën werkzaam zijn. De beklaagden bekenden voorts, dat zij de vlucht bij dag hadden uitgevoerd, dat de weersomstandigheden gunstig waren en dat alle navigatie-instrumen- ten zich geheel in orde bevonden. Zij gaven ook toe, dat zij in voortdurend contact waren geweest met diverse ra diostations. voornamelijk met het mi litaire station Frankfort, totdat zij ge dwongen werden te landen. De Hongaarse Veiligheidsdienst heeft bekend gemaakt, dat een Ame rikaanse spion en drie van zijn me dewerkers zijn gearresteerd. Het is Janos Weissengruber, een Hongaar, die in Januari 1951 naar Oos tenrijk ontkwam. Hij zou tot spion zijn opgeleid in verschillende opleidings kampen in de Amerikaanse zone van Duitsland. Stalin's internationale prijzen voor bevordering van de vrede onder de na ties. zijn dit jaar verleend aan: Koe Mo Jo, president van de Chinese communistische academie van weten schappen. Piecio Nenni, Italiaans links-socialis tisch leider. Ikoeo Ojama, Japanse professor en parlementslid. Monica Felton, Britse lerares. Anna Seghers, Oost-Duitse schrijfster. Jorge Amado, Braziliaanse schrijver. Monica Felton heeft maanden geleden deining in Engeland veroorzaakt met haar critiek op de geallieerden in Ko rea. Zij was lid van een Britse vak bondsdelegatie die de afgelopen zomer Rood-China bezocht. Het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken werd toen verweten dat haar een paspoort was verstrekt, aldus meldt U.P. Naar het A. N. P. verneemt, nemen de afleveringen van onveraccijnsde sui ker door de suikerfabrieken ais gevolg van vergrote vraag toe. Deze vergrote vraag resp. voorraadvorming, welke een gevaar inhouden voor een regelmatige suikervoorziening zouden veroorzaakt worden door speculatieve overwegin gen. Het is het A. N. P. bij informatie te bevoegder plaatse gebleken, dat welis waar dergelijke overwegingen opgeld doen men verwacht n.l. dat bij de aangekondigde verlaging van de suiker accijns een geldelijk voordeel zou kun nen ontstaan voor houders van onder vrijdom van accijns betrokken en van in entrepots en vemen opgeslagen voor raden suiker doch dat deze specula tieve overwegingen geen zin hebben. Het ligt namelijk in de bedoeling bij wijziging van de suikeraccijns bij ver ordening van het Bedrijfschap voor Sui ker de houders van onveraccijnsde sui ker te belasten met een heffing gelijk aan bet verschil tussen het oude en nieuwe accijnsbedrag. Advertentie Vast op de weg bij elke snelheid en bocht. ImporfeurJ. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114 - AMSTERDAM TEL 27100 De Kersttijd geeft in het bijzonder de Engelsen gelegenheid de aloude gebrui ken op waardige en stemmingsvolle wijze in ere te houden. Op vele plaatsen komen de „Carol-singers" 's avonds buiten bijeen en zingen bij het licht van de lamlaarns, die zij meedragen, hun Kerstliederen. Jeugdige inwoners van het historische plaatsje Lacock in Wiltshire, dat op de lijst van de Britse Nationale Monumentenzorg staat, zingend voor een huis in Tudorstijl. De communistische afgevaardigden hebben in de subcommissie voor toezicht op een wapenstilstand Zondag drie geallieerde voorstellen verworpen, n.l.: dat er in een wapenstilstandscommissie geen vetorecht zal gelden; dat de aflossing van de troepen niet beperkt wordt en tenslotte, dat de partijen zich militair niet versterken gedurende een bestand. In de subcommissie voor de krijgsgevangenen hebben de noordelijken geen rechtstreeks antwoord gegeven op het voorstel van de verbondenen om de ern stig gewonde en zieke krijgsgevangenen onmiddellijk uit te wisselen. Schout-bij-nacht Libby, één van de geallieerde onderhandelaars, heeft de communisten er van beschuldigd, dat zij 50.000 geallieerde krijgsgevangenen niet op hun lijst hebben geplaatst. Van Noor delijke zijde werd verklaard, dat het merendeel van de gevangenen aan het front was vrijgelaten en andere tenge volge van luchtaanvallen door de ver bondenen of door ziekte waren omge komen. Schout-bij-nacht Libby verklaarde voorts, dat vorige mededelingen van Noordelijke zijde er op wezen, dat er meer krijgsgevangenkampen in Noord- Korea waren dan volgens de door de communisten ingediende lijst. De Nederlandse minister van Finan ciën, prof. Lieftinck, is in Nederland teruggekeerd. Het vliegtuig, waarmee hij uit Amerika kwam, kon niet op Schip hol landen, omdat de mist te dicht was. Het toestel is daarna naar het vliegveld Meisbroek bij Brussel gevlogen. Daar is het Zondagmiddag geland. Prof. Lieftinck, die vergezeld was van enkele hoge ambtenaren, is om streeks vier uur per auto naar ons land teruggekeerd. Schout-bij-nacht Libby heeft de com munisten uitgenodigd tot een bezoek aan een geallieerd krijgsgevangenkamp bij Poesan. Naar te Genève verluidt, heeft het De reis op de bananenboot naar Brits Kameroen duur de dertien dagen en was een vrij eentonige. Er wa ren nog vier Engelse passagiers aan boord en wij kortten de tijd hoofdzakelijk met bridge en cricket. Verder was er niets dan de zee en de steeds toenemende drukken de en vochtige hitte. De belangrijkste afwisseling bestond voor ons in de dagelijkse opgave van de ligging van ons schip: zoveel mijl van Liverpool, nog zoveel mijl van Vic torie. Maar in de middag van de 21ste Augustus doemde dan in mist en regen het Kameroengebergte op, en aan de voet daarvan de Europees uitziende „stad" Victoria. „Dat is nu de ..Sunny Cameroon" zei de kapitein; inmiddels moes ten wij in de baai op gunstig tij wachten, voor wij onze reis door de kreek naar de haven van Tiko konden voort- Zetten. Aan de oevers, weerszijden van de kreek konden wij donkere mangrove bossen, waartussen hier en daar wat hutten van vissersdorpjes, onderscheiden. Bijzonder moot om te zien die „woningen" maar zo op het eerste gezicht verre van hygiënisch ingericht. Af en toe kwam ook een kano met naar pennies duikende negers langszij Nog juist voor het invallen van de duisternis konden wij meren in de haven van Tiko. Op de steiger stonden enkele Europeanen. Eerst kon ik onder hen geen geeste- In het .delijk gedeelte van Brits Kameroen, een smalle strook land tus sen Nigeria en trans Kameroen vóór 1914 Duits gebied hebben de Fathers van Mill Hill hun missiegebied. Van de kust af liggen op de hellingen en de uitlopers van het vulkanisch Kame roengebergte tot op 50 km. landinwaarts uitgestrekte bananenplantages. Vervol gens stu't men tot op ongeveer 250 km. van de kust op een dicht oerwoud, dat via een laag bergland, begroeid met bossen, overgaat in een 1500 tot 2200 m. hoog Tirools aandoend bergland, waar op gras groeit. In regentijd voert door dit gebied slechts één begaanbare weg van Zuid naar Noord. Er is hier één richtingsverkeer; de ene dag mag deze weg van Noord naar Zuid, de volgende dag slechts vice versa bereden worden. Aanvankelijk verbaasde ik mij daar over. maar toen ik de' volgende dag de „stad" Tiko bezocht, begon ik meer te begrijpen van wat men in Kameroen onder „weg" en ..stad" verstaat. Deze havenplaats bleek te bestaan uit een paar rijen bloksgewijs gebouwde hut ten en een reeks modderpoelen, waarin naakte negerkinderen rondkrioelden. Het is haast niet te Beschrijven hoe de negers in hun krotwoningen, die bijna alle ook nog als „winkel" zijn inge richt. kunnen leven. Hun hutten zijn opgetrokken uit „Carra-board", een zachte houtsoort en de daken daarop zijn eenvoudig plateaux van gevlochten bf-deren. Riolen zijn er niet in Tiko en de ganse wr *erv "mri'ening bestaat bij de gratie van steeds neerkletterende regenbuien. Ik kon me dan ook goed de ge moedsgesteltenis voorstellen van de pastoor, die mij toevertrouwde: „Af en toe bekruipt mij de kwade gedach te, de hele zaak in brand te steken". Inderdaad zou zulks uit hygiënisch oogpunt verantwoord zijn- Maar wat daarna? Het zou alles geen oplossing betekenen voor de vele problemen, die deze stad oproept. De bevolking van Tiko is o.a. afkomstig uit Nigeria en uit Frans Kameroen; maar ook uit het binnenland, waar de negers nu nog leven als de bevolking van Euro pa, 2000 jaar geleden. Deze mensen worden hier in de havenstad plotse ling geconfronteerd met niet immer de beste exponenten van Westerse „beschaving en cultuur". Veel negers, in eigen milieu bekeerd tot het Chris tendom, vallen hier spoedig af, leven verder in een poel van materialisme en ontucht en worden geestelijk be smet met communistische denkbeel den en lichamelijk met venerische ziekten. In sommig opzicht een toe stand, die niet eens zoveel verschilt van die in het verlichte Europa. Een scherp contrast tot een en ander vormt de Europese wijk in Tiko. Daar wonen de plantage-ambtenaren in hun fraaie stenen bungalows; en daar staat ook het ziekenhuis voor de plantage arbeiders. Dit ziekenhuis, dat ongeveer 120 bedden telt en dat gebouwd is vol gens het paviljoen-systeem, maakt een keurige indruk. Er is een behoorlijke operatie-kamer en zelfs een vertrek voor röntgenologie; de nieuwe appara tuur kan echter niet worden gebruikt omdat het nodige (vrij hoge) voltage door de privé-electriciteitscontrale van de plantages niet geleverd kan worden. Op het laboratorium werkt een gene- Iijken ontdekken, maar na enige overweging moest ik wel concluderen, dat twee heren in shorts en shirts mijn gast heren zouden zijn. Gewapend met grote paraplu's kwamen zij mij afhalen. Met een smalspoor-bananentreintje met alléén staan plaatsen reden wij enige kilometers dwars door de bana nenplantages de dikke duisternis in; langs deweg lagen millioenen lichtgevende insecten in het gras en de stilte werd verbroken door een concert van duizenden krekels; en voor de rest steeds maar regen Bijgelicht door zaklantaarns moesten wij overstappen in een kleine vrachtwagen van de Fathers en ook onze bagage werd daarin overgeladen. Daarmee reden wij naar de frisse en gezellige, uit steen opgetrokken pastorie van Tiko-Town_ waar wij met grote hartelijkheid en gastvrij heid werden ontvangen en waar de plannen voor de eerst volgende vijf weken werden ontvouwd. Met Father Haak als reisgezel, gids èn chauffeur zou ik met de kleine bestel wagen alle in regentijd bereikbare missieposten, zieken huizen en poliklinieken bezoeken. Het reisprogramma bleek tot in de puntjes geregeld; alle negentien pastoors onze toekomstige gastheren waren gewaarschuwd en zij zouden beslist, zo werd ons verzekerd, thuis proberen te zijn te zijner tijd. zen lepra-lijder uit Nigeria als analyst. Op de ziekenzaaltjes heerst een on-Eu- ropese verwarring: naast elkaar wor den patiënten met alle soorten al of niet besmettelijke ziekten verpleegd. We gens plaatsgebrek is geen isolatie, be halve voor lepra-lijders, mogelijk. Op de chirurgische afdeling liggen a-sep tische en septische gevallen door elkaar en aangezien er gebrek is aan bedden, liggen steeds tien tot twintig patiënten op matjes op de grond hun beurt af te wachten. In net „interne" zaaltje wordt men onmiddellijk geconfronteerd met alle mogelijke tropische ziekten: slaap ziekte, dysenterie, typhus, malaria en framboesia; en daarnaast treft men er ook vele patiënten met „cosmopoliti- sche" ziekten als longontsteking en tu berculose aan. De artsen bleken er allervriendelijkst, belangstellen^, oehulpzaam en open hartig te zijn. Zij lieten ons alles zien, behalve W'C.'s en wasplaatsen. Die toch zeer intregerende onderdelen van een ziekenhuis waren kennelijk on toonbaar en zij schenen alle hygiënische eisen te tarten. In de haast om de ach terstand. na tientallen jaren van ver waarlozing, in dit mandaatgebied ont staan. in te halen, heeft min alleen op de facade van het gebouw gelet en minder op de fundamentele eisen, die men aan een ziekenhuis mag stellen; zulks ondanks alle protesten en ver zoekschriften van de artsen. Zij, de doktoren, vertellen mi) van een mij onbekende kwaal: de paragoni miasis; een longziekte, die in deze stre ken zeer veel voorkomt en waarvan de infectie via krabben en rivierkreeften wordt overgebracht. In dit verband kwam ook de oorsprong van de naam „Kameroen" ter sprake- Zij vertelden mij dat men hem af kon leiden van het Portugese woord „Ca®e.jjis", dat gar naal betekent. „Kameroen" zou dus de In zijn tweede artikel over zijn tocht door Brits Kameroen vertelt dr. J. A. G. ten Berg. leider van de Behande- lingsraad van de „Memisa", vandaag van rijn eerste kennismaking met de problemen en moeilijkheden in het Afrikaanse missiegebied. „Gamalen-kujit" zijn, naast de in West- Afrika bestaande ivoor-, Goud-, Slaven-, Oilriverkust. Eén der artsen interesseerde zich speciaal voor de „Malnutrition", die volgens de officiële rapporten in Ka meroen vrijwel niet zou voorkomen. Maar ik zag de eerste dag al twee ernstige gevallen in het ziekenhuis en gedurende mijn verblijf in Kameroen werd het me duidelijk dat de mening van genoemde arts, dat vrijwel de hele bevolking er aan wanvoeding lijdt, juist moest zijn. Hoe kan het ook anders. Het voornaamste voedsel bestaat er immers uit „Fufu", samen gesteld uit gekookte en tot taaie brij gestampte maïs, coco- en calabar- yams en Cassada (Maniok-wortels). Daarnaast worden nog pinda's, palm olie, droge rijst gegeten; aan de kust ook vis en indien voorradig ook vlees, dat overigens zeer schaars is. In het Noorden beoefent men de vee teelt. De koeien zijn er echter van de vrij magere sooi-t en zij worden verkocht aan het Zuiden. De dieren moeten ongeveer 800 km. door bergland en oerwoud tot aan het kustgebied lopen en dat is uiteraard niet bevorderlijk voor een „goed ge wicht". Bovendien worden er vele ge ïnfecteerd door de Tse Tse-vlieg, over brenger van de slaapziekte; daardoor sterven ze onderweg of komen ze ziek te bestemder plaatse aan. Varkens, kip pen, geiten en schapen zijn er klein en armetierig. Een kippenei is er half zo groot als in Nederland. Het kleinvee is in Kameroen in de ware zin van het woord huisvee: het leeft n.l. bij de mensen in de hutten, en het is een rijk bezit voor de negers. Eiwitvoeding en dan nog zeer spaarzaam, is in dit land slechts beschoren voor de min of meer gegoede neger. De doorsnee bevolking eet soms, vocral in het Noorden, in geen jaren vlees. Ook voor de Europeanen is de voedselvoorziening geen eenvou dige zaak; voor een belangrijk gedeelte zijn zij aangewezen op duur, ingeblikt voedsel, dat uiteraard geïmporteerd moet worden. Op enkele plaatsen zijn missionarissen begonnen landbouw en veeteelt voor eigen gebruik te beoefe nen, maar dat is alleen mogelijk in het Noordelijk gedeelte van het land. In de volgende weken maakte ik kennis met „eigen gemaakte" kaas of op Afrikaan se bodem groeiende sla en kool. Maar de eerste dagen bleef ik nog in het broeiend-warme, vochtige, maar zon loze kustgebied, waar ik, dank zij de buitengewone zorg van de Fathers, van voedselproBlemen niets bemerkte. Dr. J. A. G. TEN BERG. Internationale Rode Kruis nota's gezon den aan de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Vishinsky, en aan diens ambtgenoot van communistisch China, Tsjoe En Lai, waarin gevraagd wordt vertegenwoordigers van de orga nisatie in staat te stellen krijgsgevan genkampen in Noord-Korea te bezoe ken. De Noordelijke en geallieerde wapen stilstandsonderhandelaars op Korea zijn het vandaag eens geworden over uit wisseling van post voor de verwanten van krijgsgevangenen. Het voorstel tot de postuitwisseling kwam van de kant der communisten, die het initiatief na men door de geallieerde onderhande laars een brief van generaal Dean ter hand te stellen, bestemd voor diens fa milie. De aartsbisschop van New York, kar dinaal Spellman, is per vliegtuig aange komen in Korea, waar hij de Kerstdagen bij de verbonden strijdkrachten zal doorbrengen. Op een vergadering van de K A B. te Venray heeft het lid van Ged. Staten, de heer Th. Peters o.a. medegedeeld, dat er naar gestreefd wordt om. naast de Rijks- steun bij woningbouw ook van provin ciale zijde een of andere vorm van sub sidie te kunnen geven. Het woningtekort in Limburg was na de bevrijding geste gen tot 31.000 stuks. Dit aantal is niet alleen veroorzaakt door de verwoestin gen (4000 woningen), maar in veel gro tere mate doordat in de laatste jaren voor en tijdens de jaren in de oorlog niet jaarlijks de 3000 woningen zijn ge bouwd, die nodig waren om de groeien de bevolking op te vangen. Alleen hier door was er in 1940 reeds een achter stand van 9000 woningen. Gemiddeld heerst er thans in Limburg een woningtekort van twintig pet. Per vjjf huisgezinnen is er één zonder wo ning. In sommige gemeenten benadert het percentage van de samenwoningen de vijftig pet. Alliance heeft in Amsterdam een vrjj onbevredigende wedstrijd gespeeld te gen Amsterdam 1 om de HTCC-beker. Hoewel men niet kon verwachten, dat Alliance met de zege zou gaan strijken, toch had men wel gehoopt met minder dan 5-1 vijn de hoofdstedclingen te ver liezen. Het tempoverschil tussen het spei in de eerste- en promotieklasse was wel de belangrijkste factor in deze neder laag, terwijl daarnaast de betere tech niek van Amsterdam en het zware veld in het stadion, dat zware eisen stelde aan het uithoudingsvermogen, van in vloed waren. Alliance zetten de beginbuily meteen dc aanval in, maar de soliede verdedi ging van Amsterdam wist deze goed te retourneren. Het eerste kwartier ging de strijd overigens gelijk op. Jammer was dat in deze periode het eerste doel punt ontstond toen uit een strafcorner ingeslagen werd. De zeer goed houdbare bal werd door een verdediger van rich ting veranderd en verdween in het doei. Niet lang daarna werd nog tweemaal gescoord door de zeer goed samenspe lende vooi'hoede van Amsterdam, waar in vooral de rechtsbuiten uitblonk. Schlatmann maakte hierna het tegen- punt uit een voorzet vanaf de rechter doellijn. Verder dan dit doelpunt kwam de voorhoede, die nogal stroef en zonder veel verband speelde, helaas niet. Vooral in de tweede helft kwam Al liance aan tempo te kort, terwijl Amster dam er daarentegen fel op bleef zitten. Matla blonk ditmaal erg uit in de ach terhoede en hoewel ook doelman Hon- nebier zeer goed op dreef was en een paar fantastische saves verrichtte, kon hij niet, voorkomen,, dat nog tweemaal door de thuisclub gescoord werd, zodat Hedenmorgen geschiedde onder grote belangstelling te Zandvoort de begra fenis van de heer J. J. v. d. Berg, hoofddirecteur van het Stadion te Am sterdam. In de parochiekerk van St. Agatha werd een plechtige Requiem mis opgedragen door pastoor v. Diepen met kapelaan Blom als diaken en pater Nolascus O.F.M. Cap. Aan het zijaltaar werd een H. Mis opgedragen door pater Vinken S.C.J. uit Delft, een vriend van de overledene. In de parochiekerk hadden talloze vertegenwoordigers van sportverenigingen, onder wie vele spe lers van de Voetbalvereniging Haarlem, plaats genomen. Na de beaarding sprak namens de verschillende verenigingen de voorzit ter van de Voetbalvereniging Haarlem de heer v. Balen Blanken. Deze schet ste de heer v. d. Berg als een groot vriend van de sport. Hij dankte hem. dat hij zijn gaven van geest en hart in dienst had gesteld van talloze vereni gingen. Haarlem zal zijn vriendschap en sterk bindende kracht node missen. Namens het bestuur van het Stadion werd herinnerd aan het grote werk, dat de heer v. d. Berg in het tweede deel van zijn leven toen hij zelf niet meer actief de sport beoefende heeft verricht. Toen hij in 1920 uit tweehonderd sollicitanten werd be noemd als directeur van het Stadion, maakte hij aanstonds een voorbereiding voor de Olympische Spelen van 1928. Spreker roemde de grote organisatori sche capaciteiten van de overledene. Namens de familie sprak dr. Hilbrink uit Haarlem een woord van dank. In de avond van 21 December zijn na bij de spoorbrug over het Westerkanaal een goederentrein uit Haarlem en een personentrein uit Alkmaar met elkaar in botsing gekomen. Hierdoor kwam een der achterste wagons van de goederen trein buiten de rails te staan. De 31-ja- rige treinvoerder klaagde over pijn in zijn linkeronderbeen en kreeg een ze nuwschok. deze wedstrijd met 51 verdiend verlo ren werd. De dames speelden om de Amsterdam beker en kwamen uit tegen Ever-Swift. In deze alleszins aantrekkelijke derby, waarin van weerskanten goed spe ver toond werd en de uitslag zeker niet de mening wettigt, dat Alliance veel ster ker was, werd door Alliance viermaal gescoord. De doëlverdedigster van Ever- Swift was er ongetwijfeld de oorzaak van, dat deze score niet veel hoger was; zij speelde inderdaad een sublieme partij. Voor de rust maakte Tineke Bouwman een schitterend doelpunt, ter wijl ook het doelpunt van Jopie Neelis sen in de tweede helft volkomen on houdbaar was. Overige uitslagen: Dames: All. 2 Rijswijk 1-2, Eechtrop 2AU. 3 3-1. Heren: Leiden 3—AU. 2 0-2, Ever- Swift—AU. 3 1-0. Het tweede dames team van Ever Swift werd evenals het eerste voor de beker gewipt want het verloor met 6-0 van HIC 2. Advertentie HAARLEM TELEVISIE-DEMONSTRATIES Dinsdags- en Vrijdagsavonds na afspraak Advertentie Onze bekende COMBINATIES 1 pers. Ledikant met matras en kussen samen voor 78.6G 1 pers. Divanbed met verende matras en kapok kussen samen voor 96.8t 1 pers. Opklapbed met matras en kussen samen voor 73.80 Wollen Dekens vanaf 19.85 Alléén bij HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11486 Advertentie Wij maken ze voor U van roestvrij en licht materiaal of plastic (zonder metaal), ook 'naar gipsmodel. ATELIER VOOR ORTHOPAEDIE EN KUNSTLEDEMATEN P. J. NACHTEGELLER Gasthuisvest 17a Telefoon 18505 Door H.H. Doktoren als vakkundig orthop. instrumentmaker erkend en reeds vele jaren leverancier van rijk, gemeenten, zieken fondsen en particulieren van steunzolen en alle orthop. apparaten. Tevens is aan onze zaak een PEDICURE- afdpling onder gedipl. leiding verbonden. ,®e ontvangsten uit hoofde van de niet-kohierbelastingen beliepen in No vember f 277.2 min tegenover in de tweede maand van het voorgaande kwartaal f288.8 min. In totaai werd gedurende de eerste elf maanden van 1951 aan niet-kohier belastingen f 3276 mill, ontvangen, ter- JVUI de raming over geheel 1951 „slechts" f 3253 miliiocn bedroeg. Zouden de ont vangsten uit deze hoofde ook gedurende de laatste maand eenzelfde beeld tonen a|s in doorsnee 'n 1951 het geval was, dan zullen de rijksbaten uit dezen hoofde de raming met ca f 300 miilioen over schrijden. Dc loonbelasting, vereveningsheffing en omzetbelasting brachten in de afge lopen maand resp. f 50.9, f 22.9 en f 100.5 min op. Deze bedragen liggen enigszins beneden de ontvangsten in Augustus j.l.. toen resp. f53.7. f 23.4 en f 101.8 min werd geïnd. Daarbij zij er op gewezen, dat de terugval m.b.t. de omzetbelasting heeft plaats gevonden ondanks de per 1 Sept. J-l. van kracht geworden tariefsverho ging. Opnieuw werd aan invoerrechten een relatief laag bedrag ontvangen, n.l. f 33.4 min. Dit bedrag liet slechts weinig boven de ontvangsten in Sep tember j.l. (f32.6 min), toen de tot dusverre laagste maandopbrengst van dit jaar werd genoteerd. De geïnde be dragen liggen nu reeds sedert Juli j.l. beneden die van de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Evenals in de voorgaande maand bracht de per 1 Aug. j.l. afgeschafte ac cijns op zout 'n betrekkelijk hoog be drag op f 2.6 min uit hoofde van eerst thans vervallen crediettermijnen. De ontvangsten aan accijns op gedistilleerd ten bedrage van f 10 min zijn gunstig be ïnvloed door het feit, dat in de afgelo pen maand 5 crediettermijnen vervielen. De opbrengst van de accijns op tabak herstelde zich enigszins van de terugval die in October viel waar te nemen. In dé afgelopen maand werd f 26.6 min ge- ind tegenover in de voorgaande maand 24 min. Het uit hoofde van dé gezamenlijke kohierbelastingen ingevorderde bedrag beliep in November slechts f 127.6 min, tegenover in September en October resp. f 168 en f 139.9 min. Binnenkort zullen evenwel de ontvangsten een stijging ver tonen, met name tengevolge van beta lingen voortvloeiend uit de in de afge lopen maanden opgelegde voorlopige aanslagen inkomsten- en vennootschaps belasting. De ontvangsten uit hoofde van de bij zondere heffingen bedroegen in Novem ber f 6.6 min. In totaal beloopt daarme de het tot dusverre geïnde bedrag f 2.880.3 min., hiervan heeft f 1-869 min betrekking op de vermogensaanwasbelas- ting en f 1.011.3 min op de vermogens- heffing ineens. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft goedgekeurd dat gedurende het lopende winterseizoen ook aan tewerkgestelden ingevolge de gemeentelijke sociale werkvoorzienings- regeling voor handarbeiders een brand- stoffenbijslag wordt verstrekt. Dit houdt in. dat aan deze tewerkgestelden in de periode van 28 October 1951 tot 26 April 1952 een brandstoffenbijslag kan worden toegekend, welke voor kost winners en alleenwonenden 2.per week en voor kostgangers 1.per week béd-aagt. AGAMEMNON 24 te Ciudad Trujillo. ARENDSKERK p. 23 Kreta n. Genua ALCYONE, p. 23 Guardafui n. Adelaide. ALIOTH 24 te Rotterdam. ALMKERK 23 te Genua. ALPHERAT 24 te Rotterdam. AMPENAN 23 v. Philad. n Galvestijn. AKKRUMDIJK 24 te Muscat. ALAMAK 23 te Antw. ANDIJK 23 te Houston ABBEDIJK R'dam-Golfhavens, 23 bij Cett- lys, p. 24 Scilly's n. Havana. ALDEGONDA 24 te Singapore. AXELDIJK 25 te Havre verw. ALGENIB 24 te Antwerpen. ARKELDIJK 24 te Antwerpen. BAARN p. 24 Ouessant n. Ptofspain. BANDJERMASIN 23 te Fadang. BANTAM 24 nog te Kuwait. BATOELA 23 n.m. te Tj. Priok. BENNEKOM 24 nog te Pta. Cardon. BINTANG 23 te Calcutta. BILLITON 25 te Kuwati verw. BORNEO 23 v. Dleddah, 25 te Djibouti. BOSCHFONTEIN 23 rede Tanga. BOSKOOP 25 te Madeira verw. CERAM 22 te Aleppey CONGOSTR. p. 24 Tanger n. Dakar. CALLISTO p. 23 naar New Orl. CALT. NED. p .24 Kp. St. Vine. n. Sidon. CALT. PERNIS p. 23 Kreta n. R'dam. CALT. DELFT p. 24 Casquets n. Sidon. CALT. HAGUE, p. 24 Kreta n. R'dam. CALT. UTRECHT p. 24 Ouess. n. Sidon. CORYDA p. 24 Dominica n. Cur. DANAE 23 v. Kopenh. n. A dam. OFF. DEALER VOOR HAARLEM (behalve ten Westen van de spoorlijn Haar lem) Heemstede, Bloemendaal, Santpoort, Driehuis, Spaarndam en Vijfhuizen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 6