Afbakening demarcatielijn op Korea TERMIJN VAN DERTIG DAGEN heden afgelopen Generaal Ridgway gemachtigd termijn te verlengen s Christelijke ordening grondslag en waarborg van de vrede STUURMAN OVERBOORD Inbrekers stelen f 60.000.- bij Boerenleenbank Pieus gebaar MORRI Nieuwe lijst van krijgsgevangenen V liegers vandaag a -J? m vrijheid r Libye onafhankelijk Onverlaat rijdt er op los H Vader bepleit in Kerstboodschap andermaal algemene ontwapening Schipperszoon op zee verdronken Kassier zong in Nachtmis Tot hoofd en hart Theekoepel van lood ontdaan Brand in trans formatorhuisje S lefmjcuiiuj! weer DONDERDAG 27 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25261 Vandaag loopt op Korea de termijn van dertig dagen af, welke door beide partijen cp Korea overeengekomen was ter afbake ning der demarcatielijn, like terreinwinst, na vandaag behaald, lew een nieuwe vaststelling der demarcatielijn nodig maken. Generaal Ridgway heeft inmiddels machtiging verkregen om, als hij dat nodig acht, de termijn met vijftien dagen te verlengen. (dood of ontvlucht Regeling met de Hon gaarse regering Tsjechische boeren „saboteren Critiek op het niet vol doen aan plichten NEDERLAND ERKENT LIBYE Armste land ter wereld Na twee aanrijdingen doorgereden „DE KERK EN DE WERELDVREDE" „Kerk van het zwijgen", de vervolgde Kerk Ontslag van wethouder gehandhaafd 2 verdrinkingsgevallen te Amsterdam Volgens Amerikaans blad Russen zouden geheim gestolen hebben Terwijl om de politie getelefoneerd werd Deel van N.-Holland zonder licht Auto van Theo Bavlé in Beieren geslipt Zanger en echtgenote gewond Koninklijke familie op weg naar Sankt Anton Twee vissers verdronken BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 lijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 39Q3 lijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 'oor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rui*. Wnd. hoofdredacteur: W. Severn*. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milHfneter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m^n.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 42 cents per weeïg f 1.82 per maand, f 5.45 per kwartaal. Francis kardinaal Spellman heeft op negen kilometer van het front een heilige Mis ter gelegenheid van het hoogfeest van Kerstmis gecele breerd, terwijl de artillerie donder de en de sneeuw om het altaar dwarrelde. Vergezeld van generaal James van Fleet arriveerde de kardinaal in een hefschroefvliegtuig. Ongeveer 3.000 manschappen van de zevende divisie woonden de li- Mis bij, die ongedragen werd tegen de achtergrond van een hoge berg. 950 soldaten ontvingen de Heilige Communie. De bemanning van het Amerikaanse vliegtuig, die de vorige week te Boeda pest berecht is na een gedwongen lan ding op Hongaars gebied, zal vandaag worden vrijgelaten. Officieel is bekend gemaakt, dat de V.S. hebben aangeboden het Josgeld van 120.000 dollar te betalen indien Honga rije hen prompt zal loslaten. Een functionaris van de Hongaarse legatie te Washington deelde daarop mee, dat Hongarije het Amerikaanse aanbod heelt aangendmen. -De persattache van de legatie heeft Woensdag verklaard, „dat hun vrijla ting niet verwacht kan worden voor Donderdag". De Amerikaanse zaakgelastigde te Boedapest, George Abbot, heeft op Kerstdag de. gevangen gehouden Ameri kaanse vliegers bezocht, aldus verneemt U.P. te Wenen. Gezaghebbende kringen hebben, naar U.P. meldt, medegedeeld, dat president Truman persoonlijk zijn toestemming heeft gegeven om de boete der vliegers te betalen. Volgens Radio-Praag heeft de grote meerderheid van de Tsjechoslowaakse boeren niet voldaan aan zijn plicht om graan, eieren, vlees en andere land bouwproducten te leveren. Na de „koelakken" er van te hebben beschuldigd het stelsel van verplichte levering te saboteren deelde Radio- Praag mee, dat de plaatselijke raden een huis-aan-huis-campagne zullen be ginnen om de boeren op hun plicht te wijzen. De Tsjechische minister van buiten landse handel Antonin Gregor is naar Moskou vertrokken om te onderhande len over. een nieuwe handelsovereen komst met Rusland. De Chinese en Noord-Koreaanse op perbevelhebbers in Noord-Korea hebben voorgesteld, dadelijk, nadat een wapen stilstand zal zijn getekend, de geallieer de en communistische krijgsgevangen kampen te doen bezoeken door een gemeenschappelijke delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers van het Chinese en het Noord-Koreaanse Rode Kruis en het internationale comité van het Rode Kruis. Dit was vervat in een boodschap van de commandanten, die daarin te kennen gaven, dat het door generaal Ridgway geopperde voorstel voor een onmiddellijke inspectie van de kampen onnodig was wegens de menselijke ver zorging, die de Krijgsgevangenen „aan onze kant" genieten. De geallieerden hebben de zaken scherp gesteld met de bewering, dat de communisten een groot aantal van de vijftigduizend vermiste geallieerde mili tairen gedwongen hebben in hun legers dienst te nemen. De Noord-Koreaanse generaal-majoor Lee Sang Tsjo ontken de de juistheid van deze bewering, maar gaf wel toe. dat sommige geallieerde Krijgsgevangenen na een „hervorming' vrijwillig tot.het Noord-Koreaanse leger warén toegetreden. De communisten hebben Woensdag een nieuwe lijst met 726 namen var. Amerikaanse gevangenen bekend ge maakt. Zij voegden hieraan toe, dat 571 hiervan gestorven waren en 155 gevlucht of vrijgelaten. Een zegsman van de ge allieerden verklaarde, dat geen van de Amerikanen, die op de lijst voorkwa men, in het geallieerde kamp was teruggekeerd. De communisten deelden voorts mede, dat zij nog onderzochten wat er gebeurd was met 332 andere Amerikanen. De communisten hebben aan het com mando van de verbonden legers de eer ste bundel post van de geallieerde krijgsgevangenen op Noord-Korea over handigd. De post werd voor toezending aan verwanten en vrienden onmiddellijk naar Japan doorgestuurd. Vrijwel alle militaire operaties kwa men gedurende de Kerstdagen tot stil stand door wind en sneeuw. Overdag, trokken slechts enkele geallieerde pa trouilles er op uit. De vliegtuigen ble- i ven op hun bases. j De verslaggevers, die de wapenstil- j standsbesprekingen in Panmoenjon ver- slaan, hebben op Eerste Kerstdag in zeven talen kerstliederen gezongen. Het zangfeest had plaats in een door een kachel verwarmde lemen hut, die tegen over de tenten ligt. waarin de geallieer de en communistische onderhandelaars bijeenkomen. Blitse, Australische en Amerikaanse corr espondenten zongen met'de Franse'en Zuid-Slavische corres pondenten, Communistische correspon denten uit Polen, Hongarije en commu nistisch China zongen in hun eigen landstaal en er werden Koreaanse liede ren ten gehore gebracht door correspon denten uit Noord- en Zuid-Korea. Kon'ihg Indriss el Senussi van Libye leest de onafhankelijkheidsverklaring voor. H. M. de Koningin en minister Stik ker hebben telegrammen met geluk wensen doèn uitgaan aan Koning Muhammed Idris Alsemissie van Libye en aan de minister van Buitenlandse Zaken van Libye, Aljerbi Bey. Hier mede heeft Nederland het Verenigd Koninkrijk van Libye als onafhanke lijke staat erkend. Het ligt in de bedoeling eerlang di plomatieke betrekkingen tussen beide landen te vestigen. De nieuwe staat Libye is Zaterdag onafhankelijk geworden Libye heeft de V.N. verzocht om het lidmaatschap en is reeds erkend door de V.S., Enge land, België en Italië. Het zal toetreden tot de Arabische Liga en, naar ver wacht, deel uitmaken van de defensie- gordel der Westelijke democratieën voor de verdediging van het Midden- Oosten. De premier en minister van Buiten- lanse Zaken van Libye. Mahmoed Bey Moentasser, heeft overeenkomsten met de N.V. ondertekend, waardoor de nieu we staat zich verzekerd heeft van de hulp der V. N op het gebied van eco nomie, financiën, landbouw, bestuur en volkgezondheid. De Nederlander. Adriaan Pelt, de commissaris der V.N. voor Libye, zal 111 Januari zijn eindrapport aari de secretaris-generaal der V.N,, Trygve Lie, overhandigen. Voorts zal eind Ja nuari de commissie voor Libye ontbon den worden. Daarentegen zal een tri bunaal der V.N van drie leden ook in 1951 blijven functionneren. Dit tribunaal zal zich bezig houden met hangende geschillen tussen de voormalige be sturende mogendheden Engeland en Frankrijk en Italië enerzijds en de nieuwe Libyse regering anderzijds. Tot de oprichting van de rechtbank werd vorig jaar door de Algemene Vergade ring besloten. Volgens gegevens der V.N. is Libye het armste land ter wereld, met een jaarlijks gemiddeld inkomen van iets meer dan honderd gulden. Tien procent van de gehele bevolking is totaal blind en twintig procent half blind. De export is vrijwel nihil en de kin dersterfte is in het jaar na de geboorte meer dan een derde. De correspondent van het Parijse communistische dagblad „Ce Soir" heeft in een krijgsgevangenkamp in Noord-Korea een onderhoud met de Amerikaanse generaal-majoor William Dean. Men verkeerde over het lot van de generaal, die in een der eerste campagnes van de oorlog vermist werd, in onzekerheid, totdat dezer dagen de communisten hun lijst van krijgsgevangenen publiceer den. (Telefoto). Een, naar de politie vermoedt, be schonken automobilist, heeft Breda en omgeving onveilig gemaakt. Twee per sonen zijn het slachtoffer geworden. De wegpiraat reed in Breda een der tig-jarige man aan, die met een zware hersenschudding in het ziekenhuis werd opgenomen en kort daarop werd in het gehucht Wagenberg, tien km. van Bre da de drieëntwintig-jarige A. D. door de auto van de onverlaat dodelijk ge troffen. In beide gevallen reed de bestuurder met grote snelheid door en tot dusverre is het de politie nog niet gelukt hem aan te houden. Dc auto, vermoedelijk dragende de letter N (nummer onbekend), is een donkerkleurige, lage, gesloten personen auto. die aan de voorzijde geelkleurige koplichten voerde. Gedacht wordt aan een Volkswagen, Peugeot of Citroen. Naar alle waarschijnlijkheid werd de auto bij de aanrijding aan de linker voorzijde beschadigd. Namens de Officier van Justitie te Breda doet de groepscommandant der rijkspolitie te Terheijden (telefoon K 1690391.) een dringend beroep op een ieder, die enige inlichting kan verschaf fen, welke kan leiden tot opsporing van de onbekende automobilist en/of het motorrijtuig, zich te wenden tot hem of tot het naastbijzijnde politiebureau. (Van onze Romeinse correspondent' ROME, 24 December De Kerstboodschap, die de Heilige Vader hedenmorgen in de zaal van het Con sistorie heeft uitgesproken, werd beheerst door de vrede, zozeer, dat men haar kan typeren door de woorden „De Kerk en de wereldvrede". De Heilige Vader beioogde allereerst, waarin de bijdrage van de Kerk pap de wereldvrede niet kan bestaan. Daarbij rekende hij allereerst af met het begrip van een „politieke neu traliteit van de Kerk" en Hij legde uit, dat de Kerk niet oordeelt volgens uit sluitend politieke normen. In het tweede deel van de boodschap legde de Faus uit, waarin de bijdrage van de Kerk aan de zaak van de vrede dan wel moet bestaan. Hij karakteriseerde de aard van de zending der Kerk en haar juridi sche titel tot het vervullen ervan, sprak over de betrekkingen van de Kerk met de verschillende staten en over de gemeenschap der staten. In het derde deel van de lange rede legde de Paus uit, waarin de practische bijdrage van de Kerk aan de vrede kan bestaan. Hij noemde de christelijke ordening als de grond slag en de waarborg van de vrede, waarschuwde voor een vermetel vertrouwen in de kracht der wapenen en bepleitte andermaal een algemene ontwapening, die Hij overigens evengoed een geestelijk als een stoffelijk probleem achtte. Tenslotte richtte de Paus zich tot de „Kerk van het zwijgen", de vervolgde Kerk. maken van haar veronderstelde neutra liteit, of in de kwestie van de vrede druk op haar zou willen uitoefenen, of haar recht zou willen besnoeien, om vrij te bepalen of, wanneer en hoe zij In zijn slotwoorden zei de Paus: Wij weten zeer goed en betreuren hes met een diep bedroefd hart, dat On ze oproep tot de vrede in uitgestrekte gebieden der wereld slechts een krach teloos gemaakte „Kerk van het zwij gen" bereikt. Millioer.en mensen kun nen hun verantwoordelijkheid tegenover God voor de vrede niet openlijk belij den. Aan hun eigen haard, in hun ker ken is zelfs de oude, zo intieme er ver trouwde traditie van het kerststalletje door de despotische willekeur van de machthebbers uitgeroeid. Milliccnen mensen zijn niet bij machte hun chris telijke invloed ten gunste van de mo rele vrijheid uit te oefenen, omdat deze woorden vrijheid en vrede het we derrechtelijk toegeëigende monopolie zijn geworden van onruststokers van be roep en van aanbidders van het geweld. Niettemin, ook met gebonden handen, ook met gesloten lippen, beantwoordt de „Kerk van he{ zwijgen" op verheven wijze «nze oproep. Zij wijst met haar blik op de nog verse graven van haar martelaren, op de boeien van haar be lijders, in het vertrouwen, dat haar woordenloos offer en haar lijdende krachtigste steun mogen zijn voor de zaak van de vrede, omdat zij de verhe- venste aanroeping en de machtigste ti tel zijn, om van de goddelijke Vrede vorst in de vervulling van hun zending genade en barmhartigheid-te verkrijgen. Da pacem Domine, ir. diebus nostris! Geef vrede Heer, in onze dagen! „Hoezeer Wij er Ons ook over ver heugen", zo begon de Paus, dat Wij Ons bij gelegenheid van dit Kerstfeest ver bonden weten met de gelovigen van al le werelddelen en ook met. al dege nen die met ons in het geloof aan God verenigd zijn, de harde werkelijk heid van 't huidige ogenblik werpt over de blijde herdenking van dit feest de droeve schaduw der wolken, die nog dreigend over de wereld hangen. De tegenstellingen van het ogenblik zijn zó toegespitst, dat de wereld in twee tegenovergestelde kampen ver deeld is, zodat het niemand meer wordt toegestaan, een politieke neutraliteit te handhaven. Zij, die de Kerk ten onrech te zien als een aardse macht oi een wereldrijk, eisen van haar dat ook zij verzaakt aan haar neutraliteit en zich definitief uitspreekt ten gunste van de een of andere partij. Maar de Kerk kan geen politieke neutraliteit prijsgeven, om de eenvoudige reden, dat zij zich nooit in dienst kan stellen van zuiver politieke belangen. „Staatslieden en soms zelfs kerkelijke personen, die de Bruid van Christus zouden willen maken tot hun bondge note of werktuig voor hun nationale of internationale politieke combinaties, zouden het wezen der Kerk schenden, zouden schade toebrengen aan het le ven dat haar eigen is en zouden in een woord, haar omlaag halen naar hetzelf de terrein, waarop de conflicten over tijdelijke belangen worden uitgevoch ten. Dit is en blijft waar, ook als het gebeurt ten dienste van op zichzelf wet tige doeleinden en belangen." Wie derhaive de Kerk zou willen los- de verschillende conflicten partij zou willen kiezen, hij zou haar medewer king aan het werk van de vrede niet vergemakkelijken, omdat een dergelijk partij kiezen van dc kant van de Kerk, ook in politieke aangelegenheden, nooit louter politiek kan zijn, maar steeds moet plaats hebben „sub specie aeter- nitatis", in het licht der goddelijke wet, van haar orde. haar waarden en haar normen. Het komt niet zelden voor, dat men zuiver aardse machten en instellingen hun neutraliteit ziet verlaten, om zich vandaag in het ene en morgen wellicht in het andere kamp te scharen. Dit is een spel van combinaties, dat men kan verklaren door het onophoudelijk heen en weer deinen van tijdelijke belangen. Doch de Kerk houdt zich ver van der gelijke veranderlijke combinaties. In dien zij een oordeel uitspreekt, be tekent dit niet, dat zij een tot dan toe bewaarde neutraliteit prijs geeft, want God is nooit neutraal in het verloop van de geschiedenis tegenover de men selijke dingen en daarom kan Zijn Kerk het evenmin zijn. Indien zij spreekt, doet zij dit krachtens haar goddelijke, door God gewilde zending. Indien zij spreekt en oordeelt over de problemen van de dag, dan doet zij dit in het hel der bewustzijn, dat zij in de kracht van de H. Geest reeds_ nu een oordeel uit spreekt, dat aan het einde der tijden door haar Heer en Hoofd, de Rechter van het heelal, zal worden bevestigd en bekrachtigd. Anderen wensen de neutraliteit van de Kerk in het belang van de vrede. Maar ook zij hebben geen juist idee van de plaats, die de Kerk inneemt in de loop van de grote wereldgebeurtenissen. Zij kan niet afdalen uit de hoge, bo vennatuurlijke sfeer, die geen politieke neutraliteit kent, in de zin, waarin dit begrip van toepassing is op de aard se mogendheden hetgeen echter niet uitsluit, doch integendeel verdiept, het aandeel dat zij neemt in de angstige zorg en kommer van haar leden, die over het ene zowel als over het andere kamp verdeeld zijn en de bange be zorgdheid die zij ondervindt door het contrast van meningen en verlangens onder haar eigen kinderen. De Kerk kan er niet toe komen om te oordelen volgens uitsluitend politieke normen, zij kan de belangen van de godsdienst niet binden aan richtsnoeren, die door zuiver aardse doelstellingen worden be paald; zij kan zich niet. blootstellen aan het gevaar, dat men met grond -zou kunnen twijfelen aan haar godsdienstig karakter; zij kan niet vergeten, zelfs r.iet voor één ogenblik, dat haar hoe danigheid van vertegenwoordigster van God op aarde haar niet toestaat on verschillig te blijven, ook niet voor één ogenblik. tegenover het „goed" en „kwaad" in menselijke dingen. Indien dat van haar gevraagd werd. zou zij moeten weigeren en de gelovigen, zo wel van de ene alp van de andere ziide, zouden in de kracht van de boven natuurlijke deugden van geloof en hoop, zulk een houding moeten be grijpen en waarderen. (Vervolg op pag 3) Voor schipper C. v. d. Leek van dc stoomtrawler Tzonne IJM 1 is het een trieste Kerstmis geworden. Donderdag avond half zes vertrok hij uit IJmuiden voor een reis naar de Barendszec en vanavond wordt hij alleen terug ver wacht. omdat zijn zoon, die ais stuurman op hetzelfde schip voer, overboord is geslagen en verdronken. Stuurman v. d. Leek had zijn wacht op de brug gedaan en werd afgelost, maar nadat hij de brug had veriaten is hij niet in het logies aangekomen. Hoe het precies gebeurd is. weet dus nie mand, maar hij moet overboord geslagen zijn en verdronken. De Tzonne is daar op naar een haven in Noorwegen ge stoomd, waar schipper v. d. Leek van boord zou gaan om per vliegtuig naar ons land terug te keren. Zijn plaats aan boord zou waarschijnlijk worden inge nomen door schipper Klaas Blok, die per vliegtuig naar Noorwegen zou ver trekken. Stuurman v. d. Leek was ongeveer 30 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter. Zijn vader, schipper C. v. d. Leek. wordt hedenavond in IJmuiden terug verwacht. In afwachting van zijn komst, kon men ter rederij geen 'verdere mededelingen verstrekken, om dat de tot nu toe beschikbare gegevens zeer vaag waren. De minister van Binnenlandse Zaken heeft afwijzend beschikt op het verzoek aan de Koningin, gedaan door de heer A. G. Bouma te Holwerd, nopens ver nietiging van diens ontslag als wethou der van de gemeente West-Dongeradeel. welk ontslag hem door de raad was ge geven. (Volgens art. 87 a van de Gemeente wet kan een wethouder ontslagen wor den indien hij ophoudt het vertrouwen van de gemeente te bezitten. Beroep is in zulk geval niet mogelijk, doch ae betrokkene kan aan H. M. de Koningin een verzoek tot vernietiging doen. Dit verzoek wordt dan in handen gesteld van de minister van Binnenland se Zaken, die. indien hij geen termen vindt tot vernietiging, de zaak zelfstan dig kan afdoen). De stoffelijke resten van een zeven enzeventig-jarige man. die reeds enkele dagen werd vermist, zijn opgehaald uit het watër van de Kloveniersburgwal te Amsterdam. De man. die alleen woon de, is vermoedelijk ongemerkt te water geraakt en verdronken. Eenzelfde lot trof een schipper, wiens boot gemeerd lag aan de Oosterdoks- kade. Hij zou in de avond van 24 De cember een boodschap gaan doen en is waarschijnlijk misgestapt. Zijn stoffelijk overschot is Eerste Kerstdag opgehaald. In de Kerstnacht hebben inbrekers uit de boerenleenbank in de Houtrak- polder (bij Halfweg) een bedrag van ongeveer 60.000 gulden gestolen. Ter wijl de kassier J. van Lieshout tijdens de Nachtmis in het kerkkoor zong heb ben zij op hun gemak de brandkast opengebroken. Bij zijn thuiskomst, om ongeveer 7 uur, vond de heer Van Lies hout in zijn kantoortje de brandkast leeggestolen. Het slot was vakkundig weggeboord en -gestoken. Verreweg het grootste deel van het geld behoorde toe aan de boeren van de Houtrakpolder. Zij zijn tegen diefstal verzekerd. F 1500 waren privé-eigen- dom van de kassier, die niet verzekerd is. De inbrekers moeten goed bekend ge weest zijn met de plaatselijke situatie. Met de „Eemdijk" van de Holland- Amerikalijn die Zondagnacht in de Rijnhaven te Rotterdam arriveerde. Zijn 23 Sherman-tanks voor het Nederlandse leger uit de Verenigd.e Staten in Nederland gearriveerd. Maandagmorgen is met het uitladen van de tanks een aanvang gemaakt. Zij hebben de brutaliteit gehad hun kleine grijze auto, waarmee zij na de diefstal ontkwamen, in de buurt van de boerenleenbank te parkeren. Verschei dene kerkgangers hebben zowel deze auto als twee der inbrekers gezien. De groepscommandant van de Rijks politie te Halfweg deelt mede, dat de directie van de „Centrale Coöp. Boeren leenbank Eindhoven" f 5.000 heeft uitge loofd voor degene, die aanwijzingen of inlichtingen kan verstrekken, welke leiden tot aanhouding van de dader van deze inbraak. Inlichtingen worden inge wacht door de groepscommandant, tele foon Halfweg: K 2907—266. Volgens een bericht in de „New York Daily News" zijn meer dan een jaar geleden in een Koreaanse haven tal van Amerikaanse soldaten gesneuveld en ge wond door Russische imitaties van een in Amerika ontworpen havenmijn. De spionnen, die het ontwerp dat te Washington nog zeer geheim is heb ben gestolen, zouden zich nog op vrije voelen bevinden. De haven van Wonsan werd in 1950 geheel geveegd. Daarna zijn echter drie Amerikaanse mijnenvegers in de haven gezonken. In een landingsvaartuig van een Russisch type werden mijnen gevon den, die geconstrueerd waren om in de havenbodem te worden verankerd en welke niet noodzakelijk het eerste schip, dat passeert,, in de lucht doen vliegen. Met de gebruikelijke mijnenveegmetho den was derhalve tegen deze mijnen niets te beginnen. Naar schatting van de „New York Daily News" moeten de Russen het ont werp op zijn minst vijftien a twintig maanden tevoren reeds in hun bezit gehad hebben. /I an de nabestaanden van in Ko- rea gesneuvelde Nederlandse militairen wordt door de Mi nister van Oorlog door tussen komst van de burgemeesters een fraai uitgevoerde map aangeboden. Deze map bevat een door de minister persoonlijk ondertekend schrijven er. foto's van het ere-kerkhof te Pusan en van het individuele graf van de overledene. Een tweede map wordt op aanvrage gratis ter beschikking gesteld; meerdere foto's tegen kost prijs. De Minister heeft de daarvoor in aanmerking komende burgemeesters gevraagd, de map zo enigszins mo gelijk persoonlijk te willen uitrei ken; het liefst, vóór Kerstmis, opdat zo veel mogelijk reliëf wordt gegeven aan dit piëteitsgebaar tegenover de nabestaanden. Er is nogal eens critiek uitgeoefend op het gebrek aan medeleven van of ficiële zijde ten opzichte van de Ne derlandse militairen die uit Indonesië of Korea terugkeerden of daar hun letten Heten. Wij maken daarom gaarne van het bovenstaande gewag, omdat de Rege ring hier blijk geeft van een juist be grip van wat van de overheid in de zen wordt verwacht. De nabestaanden der gevallenen zullen deze geste op de juiste waarde weten te schatten. Advertentie fjwéfpjm LJORISSTR) \AT 20 -tel.134139 LODEN REGENJASSEN Verwachting tot Vrijdagavond: Krachtige tot stormachtige Zuid- Westelijke wind. Wisselende bewol king met enkele buien. Vannacht iets zachter. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Zon: 8.48—16.34. Maan: 9.25—16.05. p Velen, die hun ongeluk tegemoet snellen, menen dat het ongeluk lien heeft achterhaald. Een automobilist die dezer dagen op de grote weg tussen Amsterdam en Utrecht langs het buiten „Vredenhof" onder Loenen reed bespeurde onraad, toen hij bij een daar stilstaande vracht auto hulp wilde verlenen, maar in in plaats daarvan werd „weggesnauwd". In Nieuwersluis waarschuwde hij de schildwacht bij de Willem III kazerne, die echter zelf niet kon ingrijpen. Der halve moest de politie van Loenen wor den gewaarschuwd, maar in die plaats is de telefoon nog steeds niet automa tisch, zodat het nummer via de telefonis te in Amsterdam moest worden opge roepen. Het totstandkomen van de ver binding duurde zo lang. dat de tenslotte gealarmeerde politie slechts kon consta- ren. dat de gehele theekoepel van „Vre denhof" van alle lood. ruim 350 kilo. was ontdaan en dat de vrachtauto spoor loos was verdwenen. Een brand, die uitbrak in het trans formatorhuisje van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord-Holland te Oterleek. was oorzaak dat een groot deel van Noord-Holland Maandagavond gedurende meer dan een uur stroom loos is geweest. De brand, die vermoe delijk is ontstaan door overbelasting, waardoor de olieschakelaars oververhit raakten en in brand vlogen, is met be hulp van de Alkmaarse brandweer, ge blust. Van ongeveer tien minuten vóór negenen tot ruim tien uur was Alkmaar en omgeving zonder licht. In Hoorn en omgeving en in Schagen en omgeving duurde het euvel langer. De bariton Theo Baylé en zijn echl- genote zijn Zaterdagavond met hun autoin Beieren geslipt. De heer Baylé. die uit Wenen kwam. waar hij bij de Staatsopera had gezongen, brak enige ribben en zijn echtgenote kreeg een hersenschudding. De auto werd goed deels vernield. Naar ons vanmorgen door de familie van het echtpaar werd medegedeeld, is de toestand van beide gewonden niet verontrustend. Na het ongeval hebben zij de reis naar Am sterdam per trein voortgezet, waar zij thans worden verpleegd. De Koninklijke familie is vandaag naar Sankt Anton vertrokken. In ver band met de weersomstadigheden gine zij niet per vliegtuig maar per trein. Een wagon van de Koninklijke trein is aangehaakt aan de expresse-trein naar Basel, die omstreeks het middaguur van Utrecht vertrok. Een bijzonder tragisch ongeval heeft het leven gekost van twee vissers. De gebroeders Everleens. 20 en 24 jaar oud. afkomstig uit Haarlemmermeer, zaten in een bootje te vissen op de Grote Poel bij Aalsmeer. Beide mannen, beroepsvissers, waren goed op de hoogte van de situatie aldaar, maar werden op een gegeven ogenblik toch verrast door een al te stevige rukwind. Het bootje sloeg om en de vissers zagen geen kans zich in veiligheid te stellen met het noodlottige gevolg, dat zij in het water verdwenen en verdronken^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1