Voorlopig kompas Olympisch voor 1952 het Slechts enkele wedstrijden in lagere klassen Geen winst voor Haarlemse tweede klassers SPORTPRESTATIES IN 1951 Fraaie kans voor DEMII in HVB Concurrentie voor Fanny Blankers en Energia-WZ 0—1 NEA-De Meer 1-2 Lisse-Warmunda 2—0 BKC-GVÖ 1-a MAANDAG 31 DECEMBER 1951 PAGINA 11 Alr. Wilton en mevr. Roos eerste op tennis ranglijst Van Swol, Rinkel en mej. Hermsen niet geplaatst Euwe wint weer Vijfdistricten-tournooi volleybal LEONIDAS DAMES KAMPIOEN Winterspelen werpen schaduwen vooruit Skispringen in Beieren Voetbal in buitenland Sparta's tafeltennisteam verliest in Duitsland HFC en Schoten heide 13 HFC—WA 1—3 SCHOTEN—ZVV 1—3 RCH wint van NAC Papieren van Alliance gestegen Sportflitsen NIC. BROEKHUYSEN 75 JAAR T.V.-ZWEMWEDSTR IJD Nieuwe proef buiten studio -r y oe-wel het jaar vóór zowel als na de Olympische Spelen, uit de gezichtshoek van de sportsman ge zien, m betekenis gewoonlijk onder doet voor de periode van het imposant en allesoverheersend machts vertoon waartoe cht verbroedenngsfestijn van de jeugd aller landen en werelddelen allengs is uitgegroeid, kan men toch moeilijk zeggen, dat het afgelopen jaar voor de sport nauwelijks waardevolle of interessante gegevens heeft opgeleverd. In verschillende takken van sport heb ben wij integendeel ervaringen opgedaan, die juist t.a.v. deze vierjaarlijkse Spelen opmerkelijke elementen be vatten en ook daarbuiten kunnen we terugzien op evene menten, die ons wel enig houvast geven voor datgene, wat wij in de komende jaren van onze sportsmen mogen verwachten. Zonder twijfel zullen velen het resultaat van de bondense spelen als uitgangspunt nemen voor ae mogelijkheden van de Nederlandse equipe. Maar men verge te niet, dat in dit resultaat speciaal de prestaties vam Fanny Blankers bijzonder zwaar hebben gewogen en dat het absoluut nog niet vast staat, of onze crack ook te Helsinki nog zo in alle takken vam haar optreden pt'er ^ar jongere collega's, uit Australië en Amerika vooral, zal domineren. Daar komt bij dat de terugkeer van de Duitsers zo hier en daar op de ranglijst van grote invloed zal zijn hockey bijvoorbeeld! en dat de deelname van de Russen o.m. een stevige daling zal betekenen van onze kansen op de 4 x 100 meter esta fette voor dames. De regelmaat waarmee Fanny Blan kersKoen het afgelopen jaar haar overwmningenreeks heeft voortgezet, doet nochtans verwachten, dat onze Amsterdamse matadore niet zonder Olympisch goud uit de Finse hoofdstad zal terugkeren. De concurrentie zal waarschijnlijk het scherpst worden op de 100 meter waar de Australische Marjorie Jackson en ook het onlangs in Amerika aan het firmament versche nen 17-jar. negerinnetje Mary McNabb haar stevig zullen benaderen. Groot blij ven haar kansen op de 80 meter hor den. waarop de nog altijd betrekkelijke vergelijking van de hier en elders ge maakte tijden voorlopig in haar .voor deel blijft uitvallen. Ook het nummer dat zo bijzonder veel van het vrouwe lijk physiek en de vrouwelijke psyche vraagt, de 200 meter, biedt juist aan een athlete in haar omstandigheden grote voordelen. Gaat het inderdaad zo, dat we op de athletiek dus"de helft van onze gouden medailles verspelen hetgeen op dit moment overigens volstrekt nog nipt met zekerheid vait te zeggen dan mogen we er niet op rekenen ze elders in deze tak van het programma terug te vin den. Van Slijkhuis herinneren we ons een boeiende en schitterende 1500 me ter tijdens de Europese kampioenschap pen te Brussel en zowel op die afstand als op de 5000 meter zien we hem, na de harde lessen van Londen, méér pres teren dan in 1948. Maar of in de strijd tegen mensen als Zatopek, Reiff en de Zweden het goud voor hem zal zijn weggelegd, is 'een heel ander vers. En waar het in deze categorie anders van daan zou moeten komen, zouden wij niet weten te zeggen. Zwemkwaliteiten gedijt In onze zwemwèreld is men over de gang van zaken stellig niet ontevreden. Het gebeurt tegenwoordig tamelijk re gelmatig dat plotseling een jongedame opstaat die opmerkelijke tijden noteert én zelfs onder de heren zien we krach ten verrijzen, die het algemeen peil omhoog brengen Onze hoop voor Helsinki blijft uiteraard in de eerste plaats nog op de dames gevestigd, maar ook hier is enige bescheidenheid gebo- De officiële ranglijsten van 1951, sa mengesteld door de Koninklijke Neder landse Lawntennisbond, vermelden de beide kampioenen mevr. RoosVan der Wal en mr. Wilton op de eerste plaats. Zij danken dit niet alleen aan het feit van hun kampioenschap, doch ook aan hun resultaten in verschillende andere wedstrijden. Enkele spelers o.a. mej. Hermsen; Van Swol en Rinkel zijn niet in de ranglijst opgenomen, wegens onvol doend aantal wedstrijden tegen andere spelers, waardoor geen goede maatstaf kon worden aangelegd. De ranglijst van de heren is als volgt (tussen haakjes de plaats, welke de betreffende speler het vorig jaar op <Je ranglijst innam); 1. Mr. H. Wilton (5), 2—3. (gelijkge steld), L. Krijt (6) en J. Linck (3), 4. A. van Meegeren (7), 5. Hughan (2), 6. H. van Dalsum (8), 78. F. Dehnert (11) en J. Windt (-), 9. H. van Gasselt (19), 10—13. H. Beernink (9), drs. A. Borren (12). W. Karsten (18) en mr. J. Taminiau (15), 1416. J. Caramoy (-), T. Kramer (-) en mr. A. Maris (-), 17. H. Nolten (-), 1820. F. Beernink (13), G. Holst (-) en A. Lathouwers (-); niet geplaatst wegens gebrek aan gegevens werden (alphabetisch): J. Knottenbelt (10), drs. A. Reidt (-), I. Rinkel (4), A. van Swol (1) en D. Teschmacher (-). De damesranglijst is als volgt: 1. mevr. J. Roos—Van der Wal (2), 2. mej. M. Rollin Couquerque (-). 3—4. mevr. G. BlaisseTerwindt (-) en mevr. Z. Schmier (3), 56. mej. C. Grosveld (5) en mevr. A. KoopmansKnottenbelt (4), 78. mevr. E. van BerkelBelzer (7) en mevr. E. ScholtenKlein (6), 9. mej. E. Hooghoudt (8), 10. mevr. H. Vlielander HeinDijkmeester (10). 11. mej. A. van der Torre (9), 12. mej. F. Tekelenburg (-)„ 13. mej. I. Kiek (11). Niet geplaatst wegens gebrek aan ge gevens: mej. P. Hermsen (1). Bij de heren is dus een zevental de butanten in de ranglijst opgenomen, bij de dames slechts 1. Dr. Euwe heeft in het internationaal schaaktournooi te Gothenburg in de zesde onde gewonnen van de Zweed Aahman. Onze landgenoot heeft thans de leiding. Donner staat in het tournooi te Hastings op de laatste plaats met punt. Het jaarlijkse vijf districten-tournooi van de Nederlandse Volleybal Bond, in het Krelagehuis te Haarlem, leverde een overwinning op met acht punten voor District Noord-Holland bij de dames en District 's-Gravenhage en omgeving bij de heren. den. Hoeveel uitstekende jonge krach ten we in het afgelopen jaar ook neb ben ..ontdekt", over het algemeen komt het eerder neer op een moyenneverbe tering dan op een aanwinst van werke lijk uitzonderlijke krachten. O zeker, die uitzonderlijke krachten hébben we; denk aan Wies Vaessen, aan Geertje Wielema, aan de Europese kampioene Irma Schumacher in Luik. Maar ook Hongaren, Amerikanen en Austra liërs en misschien zelfs de Duitsers kunnen krachten aan de markt bren gen, die het uiterste van onze kampioe nen zullen vergen. De waterpoloërs hebben dit jaar tijdens het tournooi in Italië de te rugslag van drie prachtige seizoenen ondervonden. Er bestaat weliswaar enige vrees dat de opzienbarende pres taties van Frans Kuiper en diens jon gens als gevolg van een weergaloos harde en ambitieuze training, thans een onvermijdelijke? terugslag beleven, maar in kringen van ons poloteam zélf is men deze mening niet toegedaan. Daar schrijft men het geringe succes in het Italiaanse tour nooi toe aan gebrek aan training, ver derfelijke spelmethoden aan Italiaan se zijde en aanvechtbare scheidsrech- tersopvattingen. En wanneer de trai ning begint, verklaart men positief, wordt dat weer anders, ondanks die rare spelopvattingen en methoden in Italië. Voetbaldepressie De depressie welke ons voetbalteam beleeft, is genoeg bekend om ons te ontslaan van de plicht, daar nog uit voerig op terug te komen. De overwin ning jnet 54 op de Belgen te Amster dam wérd gevolgd door twee teleur stellende resultaten als de draw tegen Finland en de nederlaag tegen de No pen, beide malen te Rotterdam. De nederlaag tegen de Belgen, waarmee het internationaal seizoen werd beslo ten, was alleszins eervol door het feit dat we de tweede helft van de wed strijd zonder Schijvenaar speelden, maar de balans werd daarmee toch niet in evenwicht gebracht. Onder deze omstandigheden moet wel degelijk in volle ernst de vraag aan de orde worden gesteld, of het Nederlands Elftal wel naar Helsinki mag gaan. Die afvaardiging zou een kapitaal aan geld kosten en al is dan de deelname en niet de overwinning het voor naamste devies van de Spelen, onder de huidige om standigheden is een zo kostbaar vlagvertoon niet geoorloofd. De wedstrijden tegen België, Engeland en Denemarken in dit jaar, zullen op die vraag het antwoord moeten geven. Maar de K.N. V.B. heeft er o. i. verstandig aan gedaan de wedstrijd tegen de Fransen in October 1952 voorlopig te annuleren, al had dit mis schien bij vóórbaat moeten gebeuren Op dit ogenblik is ons Nederlands elf tal voor een wedstrijd tegen beroeps voetballers beslist te zwak en zelfs een normale nederlaag zou koren op de molen betekenen van degenen, die met alle mogelijke tam-tam. met een beroep op ons geweten en met tranen in hun stem de invoering bepleiten van het professionalisme, dat dit jaar met een KAREL LOTSY overweldigende meerderheid is afge wezen. Hockeyers sterk Onze hockeyers staan er heel wat gunstiger voor. De overwinningen die ze dit jaar, deels met formidabele cij fers, hebben behaald op België, Ierland, Wales en Schotland, hun prachtige suc cessen in de tournooien van Barcelona en Londen, zeggen voldoende over hun conditie. Wij noemden de terugkeer van Duitsland in het Olympisch tournooi een hindernis temeer voor onze land genoten, omdat de Duitsers in het voor oorlogs contact tot de weinige ploegen behoorden die in de loop der jaren ster ker zijn gebleken, met een score van zeven overwinningen tegen onze land genoten drie. Ondanks de goede resul taten van dit jaar zal het veroveren van de bronzen medaille te Helsinki een moeilijke opgave zijn, aangezien men mag verwachten dat de Duitsers be hoorlijk toegerust de internationale wa penschouw komen bezoeken. Hetgeen overigens niets anders dan de sportieve wens van alle Nederlandse hockeyers is Behalve deze bespiegelingen aan de hand van hetgeen onze amateuristische en düs Olympische sportsmen gepres teerd hebben, dienen we ons ook nog even te begeven op de paden van de beroepssport, met name op die van wiel rennerij. Daar zijn goede zowel als min der goede symptomen te bespeuren; de goede liggen op de weg, de minder gun stige op de baan verankerd. Want op die baan kunnen we absoluut geen staat maken op mogelijkheden voor de toe komst. Hijzelendoorn blijft onverander lijk een uitstekende kracht zonder een kampioen van groot formaat te worden en voor het overige hebben we de laat ste tijd óf de nodige tegenvallers geno teerd, óf mensen op de eerste plaatsen gekregen, wier kwaliteit en deugdelijk heid nog niet volledig is bewezen. Wan neer we de resultaten van Milaan voor ogen houden, waar voor het eerst sinds mensenheugnis met uitzondering dan van de Parijse veteranenfinale een sprinteindstrijd zonder Nederlanders werd uitgevochten, dan weten ve, dat we er maar povertjes voorstaan, terwijl we bovendien ook onze reputatie op achtervolgingsgebied verspelen. nu Schulte aan dit zware nummer verzaakt heeft; zij het dan dat hij in 1952 toch weer als stayer terugkeert. Onze troost ligt op de weg, waar we dit jaar niet alleen voortreffelijke krach ten hebben ontdekt of bevestigd gezien in Thijs Roks, Suykerbuyk, Plantaz e.a., .maar waar we bovendien voor het eersc in onze wielerhistorie lauweren van groot formaat hebben geoogst in de Tour de France. Achteraf mochten we blij zijn dat we er geen' dode bij te betreuren hebben, want de dramatische val van Wim van Est in het ravijn van de Au- bisque ligt ons nog even vers in net ge heugen als zijn onderscheiding met de gele trui de dag tevoren. Maar nu het allemaal zo goed is afge lopen, kunnen we toch wel weer gevoel hebben voor de stelling, dat deze Torn de France de wielerliefhebber in tiinnen- en buitenland de ogen voor de mogelijk heden van Nederlandse renners >n grote buitenlandse ronden, heeft geopend. Als we maar de juiste coureurs en een man uit één stuk als ploegleider hebben. A propos, zo'n man uit cén stuk wensen we voor het komende jaar ook oe Ronde van Nederland toe. Zij heeft zo iemand dringend nodig, alsook een stuk of wat renners die beseffen, dat zij, door een collega de boter op diens brood niet te gunnen, hun eigen spel totaal bederven. Ja, er blijft voor het komende jaar nog wel een en ander te wensen over! JAN COTTAAR Het eerste dames handbalteam Yan Leonidas heeft gisteren door een gelijk spel tegen Oranje Wit het kampioen schap behaald van de eerste klasse Kring KennemerlandZaanstreek. Bra vo! Aan Leonidas onze gelukwensen. Op de Schattenbergschans in Beieren zijn ski-springwedstrijden gehouden waaraan, behalve de meeste Duitse co- mingmen die candidaat zijn voor de Duitse Olympische ploeg, ook zes Zwe den deelnamen. De Zweed Netzell won de wedstrijd, dank zij zijn prachtige stijl en de voorbeeldige lichaamsbe- hcersing waarvan hij bij zijn sprongen blijk gaf. De tweede plaats viel ten deel aan Brutscher. die vrijwel zeker kan zijn van zijn opneming in de Duit se Olympische ploeg. Op tal van plaatsen in Noorwegen ligt de sneeuw al een halve meter dik. hetgeen voldoende is voor de Olympi sche Winterspelen. In de Belgische ere-afdeling heeft F.C. Luik na 16 wedstrijden de leiding met 23 punten, gevolgd door F.C. Mechelen niet 21 en Union St. Gilloise en Ander- lecht, beide met 20 punten. Onderaan sluiten U.S. Doornik en Standard de rij met 9 punten ieder. Het gelijke spel van Rijssel tegen Bor deaux heeft in de kop van de Franse ranglijst enige verschuiving gebracht. Rijssel, dat met Le Havre de eerste plaats deelde, staat nu gelijk met Nice op de tweede plaats, terwijl Bordeaux thans vierde staat met 25 punten, twee punten achter op Le Havre, dat één punt voorsprong heeft op Rijssel en Nice. Straatsburg behaalde een belang rijke 3—2 zege op Lyon, waardoor de achterstand van de hekkesluiter iets kleiner is geworden. Door de 21 overwinning op Napels heeft Juventus in de Italiaanse competi tie de leiding behouden met 2 punten voorsprong op Milan, dat Legnano met een 41 nederlaag nog vaster op de laatste plaats van de ranglijst nagelde. Voor zijn eerste tafeltennis-wedstrijd in Duitsland kwam het Amsterdamse Sparta uit tegen de T.C. Wajine Eickel, die zich versterkt had door Vossebein. kampioen van West-Duitsland, in de ploeg op te nemen. Vossebein won zijn drie partijen en het was goeddeels aan hem te danken dat de gastheren in deze ontmoeting met 63 zegevierden. De partij Vossebein-Van Zoelen (02) was het glanspunt van deze wedstrijd. Sparta heeft ook zijn tweede wed strijd in West-Duitsland verloren, en wel tegen P.S.V. Borussia uit Dussel- dorp, Borussia won de ontmoeting met 81. Cor du Buy was de enige Amster dammer die een partij won. De weersomstandigheden in Noord-Holland zijn gisteren dermate slecht ge weest, dat van het bescheiden inhaalprogramma slechts enkele wedstrijden doorgang konden vinden. Van onze R.K. clubs kunnen we, voorzover het de genen, die in het Haarlemse, Zaanse of Amsterdamse „opereren", slechts van vier wedstrijden melding maken. Opzienbarende uitslagen vielen er in deze wedstrijden niet te noteren. De Meer versloeg NEA met geringe cijfers (21) en is hierdoor gelijk gekomen met leider Wilhelm. Vooruit, als men tenminste de twee wedstrijden, die De Meer meer heeft gespeeld, over het hoofd ziet. Het zal ons benieuwen, hoe deze spannende strijd om de heerschappij in de vierde klasse E zal aflopen. Lisse versloeg in West IIA Warmunda, wat een verdiende, doch alleszins verwachte prestatie genoemd moet worden. GVO en VVZ wisten hun tegenstanders op niet al te moeilijke wijze te bedwingen. BKC en Energia werden met resp. 31 en 10 de dupe. Vermeldenswaardig is tenslotte nog, dat Wilskracht zijn eerste plaats aan ETO is kwijtgeraakt. Hoe alarmerend deze mededeling ook klinkt, een blik op de ranglijst doet meteen naar voren komen, dat de mannen van Grimberg twee wedstrijden minder hebben gespeeld dan ETO. Bovendien heeft de nieuwe koploper giste ren gelijk gespeeld, wat Wilskracht uiteindelijk ten goede komt. eigen inzet voor de thuisclub (0-3). Na de hervatting was BKC steeds aanvallend. Door goed verdedigen van de GVO'ers ontstond er toch niet veel gevaar voor doelman De Leeuw en het duurde dan ook wel een half uur alvo rens uit een vlotte BKC aanval de ach terstand verkleind werd (1-3). Tegen het einde namen de gasten het spel weer in handen, maar in de stand kwam geen wijziging meer. OVVO Vitesse Alw. Forw. TOG Terrasv. APGS Rapiditas ZSGO Hilversum KW DERDE KLASSE A 13 21 DCG 14 12 14 19 Velsen 14 11 13 16 Rivalen 13 10 13 15 Kinheim 14 10 14 14 Meteoor 13 10 13 13 RKAVIC 12 9 DERDE KLASSE B 12 18 DEM 13 13 14 18 JOS 14 12 14 17 RKVVA 13 11 12 16 DEC 13 10 13 16 SDW 13 9 14 16 Halfweg 13 2 WFC Hoewel de Krommeniërs op goedko pe wijze aan twee doelpunten in deze ontmoeting zijn gekomen, mocht de overwinning gezien het betere spel toch verdiend genoemd worden. De gasten hadden het eerst het wind voordeel en na een kwartier zond de halfspeler Konijn van verre afstand een schot in, waarbij een BKC-speler voor zijn club zo onfortuinlijk was het leder van richting te doen veranderen en op deze wijze derhalve voor eigen inzet zorgde (0-1). Enige minuten later knal de Beerepoot van twintig meter afstand keihard en onhoudbaar in (0-2). Ook hierna bleven de bezoekers in de meer derheid, waarbij wederom het geluk een woordje meesprak. Een schot van back Huygen werd eveneens van richting veranderd en dit betekende de tweede DERDE KLASSE C Hollandia 14 22 CSV 14 14 Zaandijk 13 18 Ripperda 14 13 Beverwijk 14 18 GVO 14 11 QSC 13 16 BKC 13 10 Alkm. Boys 14 16 Wijk a. Zee 14 6 WSV 14 16 IVV 14 4 DERDE KLASSE B WEST II Op deze laatste competitie-Zondag van 1951 hebben de Haarlemse tweede klas sers het niet tot gunstige resultaten kunnen brengen. HFC verloor thans van WA met 31, nadat de Spanjaardlaan- bewoners verleden week bij diezelfde Amsterdammers met 21 hadden ge wonnen. Met dezelfde cijfers ging Scho ten tegen ZVV ten onder en alleen het feit, dat ook Hercules verloor, heeft de hoop op herstel nog levendig doen hou den bfj de Schotenaren. HFC heeft dit jaar niet met een „eind goed al goed" kunnen besluiten. Op vol komen verdiende wijze heeft WA re vanche genomen voor de nederlaag, die de rood-zwarten Zondag j.l tegen HFC hebben geleden en inderdaad zijn op deze mistroostige Zondagmiddag de punten terecht gekomen bij de ploeg, die daarop de meeste rechten heeft kun nen doen gelden. WA heeft eeh elftal, dat van het voetbalspel het een en ander afweet en dit kon HFC in deze wedstrijd al spoe dig ervaren. Met snelle aanvallen trok ken de Amsterdammers op het vijande lijke doel af, maar dank zij het resolute optreden van doelman ,v. d. Lee, die dit maal een foutloze partij heeft gespeeld, bleven doelpunten vooralsnog uit. HFC bracht het tot enige niet ongevaarlijke tegenaanvallen, maar Hein en Hans Winter hadden het geluk niet op hun hand en de actieve Bijvoet zag eenmaal een fel schot van zijn voet rakelings naast gaan. Vijf minuten voor de rust namen de VVA-ers de leiding, toen Wertwein van dichtbij inschoot (01). De tweede helft was nauwelijks begon nen, of het scorebord wees 2. Een snelle Amsterdamse aanval bracht de HFC-defensie uit zijn verband en we derom was het Wertwein, die doelman van der Lee geen kans gaf. Een opleving in de HFC-ploeg bracht de spanning echter weer terug toen Hans Winter uit een voorzet van Flack tegenscoorde (12). Een kwartier lang hield HFC het spel in handen, maar toen de storm voor het doel der rood-zwarten was ge luwd en WA zich inmiddels hersteld had, kreeg de Good Old gedurende het laatste kwartier vrijwel geen voet meer aan de grond en het was de gevaarlijke Amsterdamse midvoor Brom, die aan alle onzekerheid een einde maakte door met een welgemikt schot de stand op i3 te brengen. De Zaandammers waren de Haarlem mers zowel technisch als tactisch de baas, al hadden de Schotenaren ook nu weer het geluk niet aan hun zijde. De ZVV-ers, die in de eerste helft de steun van de wind hadden, kwamen na 5 mi nuten spelen gelukkig aan een doelpunt. Een schot van verre afstand verdween over de handen van doelman Boeser in het net. De Schotenaren gingen nu met vlotte combinaties op de Zaanse ver dediging af, maar steeds ontbrak het beslissende schot Het nam echter niet weg, dat de ZVV-ers gevaarlijker wa ren en het vijandelijk doel in een rechte lijn opzochten Het Schoten-doel ont kwam enige malen op onverklaarbare wijze aan een doorboring, maar 10 mi nuten voor de rust scoorde Keyzer na een prachtige aanval over links het tweede doelpunt (02). Na de hervatting namen de Schotena ren meteen het initiatief en voor er 5 minuten verstreken waren verdween een kogel van Tjeertjes achter doelman Schaap (12). Schoten was nu niet voor het domein van Schaap weg te krijgen, maar toen doelpunten uitbleven werd het aanvalsspel steeds slechter en kon de ZW-verdediging met Spil Vink aan het hoofd de moeilijkheden makkelijk baas. Hierdoor gebeurde het, dat de ZW-aanval ook weer een woordje kon meespreken en het blefek ook nu, dat ZVV gevaarlijker was dan zijn tegen stander. Toen dan ook de verdediging der Haarlemmers Roedema verzuimde aan te vallen, ging deze in zijn eentje op Boezer af en van dichtbij gaf hij deze geen kans (13). Schoten was wederom een geslagen elftal en in de resterende zeven minuten gebeurden er geen schok kende dingen meer en wacht Schoten nog steeds op de eerste overwinning. Wassenaar 14 25 GDA 14 11 Excelsior 14 21 Westerkw. 14 11 Laakkw. 14 20 Zandv.m. 14 11 LFC 14 19 Alphen 14 9 VVP 14 16 HBC 14 9 Woerden 14 12 Leonidas 14 4 Het begin wees er helemaal niet op. dat het zo een magere zege zou worden, want van meet af aan was VVZ aanval lend. Aanvankelijk bleek de Energia defensie in goede vorm te zijn, maar na twintig minuten plaatste Besseling voor de doelmond alwaar v. d. Huls gereed stond om de score te openen (0-1). Hierna schoot Besseling tegen de naai en belandde een hard schot van Oly via lat en paal weer in het veld. Tot aan de rust bleven de Zaandemmers in de meerderheid, maar zij zagen toch geen kans dit in verdere doelpunten uit te drukken. Na de hervatting zakten de gasten mede door het windnadeel af en bovendien werden er dekkingsfouten gemaakt. Hierdoor ging de thuisclub de lakens uit delen, maar het was voor VVZ een geluk, dat doelman Goedhart zo buitengewoon op dreef was- Hierbij werd hy op fraaie wijze bijgestaan door Van Lieshout en invaller De Boer, die Eykhoudt op prima wijze verving. Eerst in de laatste tien minuten wisten de blauw-zwarten zich los te werken en scheelde het niet veel of de score was nog opgevoerd. Blank omspeelde enige tegenstanders, maar zag zijn schot op fraaie wijze door de Amsterdamse doel man gestopt en daarna verscheen Oly nog eens voor het open Energia heilig dom om echter op het beslissende mo ment te falen. ADO JHK KBV Zilverm. VVZ VVB OFC ETO Wilskracht Nautilus Swift Animo SDZ BDK VIERDE KLASSE C 13 21 DRC 12 11 13 18 TDO 11 10 13 17 LOC 14 9 13 17 Purmerend 11 7 13 16 TDW 14 7 13 16 Energia 12 6 14 14 ERDE KLASSE D 14 21 WMS 13 10 12 20 Germaan 13 10 12 17 Semo 14 10 13 17 Pionier 12 8 11 15 Zaanlandia 11 7 14 13 ZRC 33 6 12 10 NEA en de De Meer hebben ondanks de zeer slechte weersomstandigheden toch kans gezien, een behoorlijke wed strijd te spelen, die een alleszins spor tief verloop had. Reeds direct na het RCH en NAC speelden Zor/rg een vriendschappelijke wedstrijd in het Heemsteedse Sportpark. RCH won met 43, nadat de rust met 22 was in gegaan. begin werd duidelijk, dat de gasten technisch de baas waren en het is dan ook een verdiende zege voor De Meer geworden. Cocu zorgde er voor dat zijn club na een half uur de leiding kon nemen (0-1), doch een fel offensief le verde NEA reeds één minuut later de gelijkmaker op. J de Koning scoorde dit doelpunt op buitengewoon fraaie wijze. Na de rust kreeg NEA het voor deel van de wind, maar kon hiervan niet profiteren. Het weer verslechterde en een ieder verbaasde zich er over, dat de scheidsrechter in de stromende regen verder liet spelen. Na twintig minuten kon Frijhoff uit een voorzet van Cobi Buys mooi inkoppen en op nieuw had De Meer de leiding. De man nen van NEA hebben tot het einde toe gevochten wat ze konden, maar zij kon den niet door de verdediging van hun gasten breken, zodat dit treffen met 2-1 in het voordeel van de bezoekers eindigde. VIERDE KLASSE E Wilhelm. V. 12 21 NEA 14 13 De Meer 14 21 Or. Zwart 14 13 Meerv. 14 18 SNA 13 8 DVAV 14 18 TIW 13 7 Madjoe 14 16 SLTO 13 7 DJK 11 13 Rodi 14 6 Sloterdijk 13 13 In een niet al te beste wèdstrijd heeft Lisse kan gezien wederom twee kostbare punten te veroveren, waarvan ditmaal Warmunda het slachtoffer werd. De bezoekers vertoonden een ta melijk zwak spel, waartegenover de Lissenaren aanvankelijk ook niet veel goeds wisten te stellen. Zonder doel punten verstreek de eerste helft, maar toen Lisse in de tweede helft middels Kaptein de leiding kon nemen, werd het spel van de thuisclub wat rustiger en daardoor wat beter. Zulks werd nog beter toen een tweede doelpunt van Kaptein Lisse in veilige haven bracht, maar in de resterende tijd kon Lisse het overwicht niet meer aan de lei tot uitdrukking brengen, zodat de Lis senaren met 20 wonnen. VIERDE KLASSE A WEST II Wilhelmus 14 26 Rouwkoop 14 6 Lugdunum 13 19 Gr. Will. II 14 12 ASC 14 19 Teylingen 13 10 Lisse 14 18 Warmunda 14 10 VVSB 14 15 THB 14 9 Concordia 14 15 DCO 14 8 SJC 14 13 Het H.V.B.-programma ondervond op de laatste dag van het jaar vry veel stagnatie, maar gelukkig vonden in de hoogste afdelingen de meeste wedstrij den doorgang. Voor DEM 2 was het in de eerste klasse B een goede dag en het is slechts een kwestie van tijd en de Wijker reserves gaan de lijst aan voeren. En in de lagere afdelingen wist de her-opgerichte Lyceumclub Alliance z'n positie dermate te verbeteren, dat we zachtjesaan aan een kampioenschap gaan geloven. In de eerste klasse A veranderde de situatie heel weinig. Onze Gezellen en BSM hadden een vrije Zondag, terwijl IEV een zeer nuttige 21 overwinning behaalde op Nieuw-Vennep, waardoor de kans op degradatie sterk vermin derde. HeemstedeHaarlem 4 10, EDO 3 Waterloo 3—2, RCH 4—Spaarndam 13, met 4—1 werd gewonnen. Maar ook het resultaat van Onze Gezellen 2Storm vogels een 22 gelijk spel, speelde in de DEM-kaart. Beverwijk 2DIO 2 64. RCH 5 EDO 4 2—1. ADO 2—Haarlem 3A 4—1, DEM 2—Kinheim 2 4—1, OG 2—Storm vogels 4 22. Stormv 2 13 16 Beverw. 2 12 13 DEM 2' 11 15 HFC 3 12 12 Haarl. 3A 12 14 RCH 5 14 12 OG 2 12 14 ADO 2 12 11 EDO 4 12 13 Kinheim 2 13 8 EDO 5 12 13 DIO 2 11 5 IEVNieuw-Vennep 2—0. 2—1, DSK- -VVD OG 12 22 Waterloo 13 11 DSK 13 20 EDO 3 11 10 Spaarndam 12 17 Heemstede 13 9 BSM 12 15 IEV 13 9 VVD 13 13 Haarlem 4 12 8 RCH 4 13 12 N. Vennep 13 4 Zoals reeds werd opgemerkt, was het voor DEM 2 in 1 B een goede dag. Zelf wonnen de Wijker reserves van Kin heim 2 met 41, maar de grootste winst boekte DEM 2 uit het resultaat van de ontmoeting ADO 2Haarlem 3A, welke door de Heemskerkse reserves kranig In 2A werd de wedstrijd Vogelen zangHoofd. Boys niet gespeeld en kreeg de ontmoeting Geel WitSpaar- nevogels by een 11 stand een ontijdig einde, omdat de scheidsrechter zich on wel voelde by de hevige regenval. De Pauselijken hadden enkele „deserteurs" niet meer opgesteld en verschenen daar door met een verzwakte ploeg, welke nochtans goed partij gaf. Van Nispen verloor bij het zich herstclldende SVY met 31. SVYVan Nispen 3—1, DSBSpaar- nestad 8—3, Geei Wit—Spaarnevogels 11 gestaakt. B. 10 vig telelir en verloor van Terrasvogels 2 met 7—2! Hillegom 3Halfweg 2 11, Wijk aan Zee 2Zandvoortmeeuwen 3 31, VSV 4—VI. Vogels 2 3—1, TYBB 2—Terras, vogels 2 27. Wijk a. Zee 10 20 Schoten 3 11 10 Terrasv. 2 12 16 Hillegom 3 12 10 VSV 4 11 14 Zandv.m. 3 9 6 Ripperda 2 11 13 VI. Vog 2 11 6 TYBB 2 10 10 Halfweg 2 12 5 DCO 2 11 10 HBC 3 heeft een kostbaar puntje ver speeld bij Zandvoortmeeuwen 4. De Heemstedenaren konden het niet verder dan een 22 gelijk spel brengen, waar door de voorsprong op Spaarndam 2 iets verminderde. Hoofdd. WH Sp.stad Geel Wit Vog.zang 18 11 11 10 10 DSB v. Nispen Sp.vogels SVY 12 10 12 7 9 6 10 5 Met twintig punten uit 10 wedstrijden neemt Wijk aan Zee 2 thans een een zame positie in op de ranglijst. De tiende zege over Zandvoortmeeuwen 3 werd een feit. Maar TYBB 2 stelde he- Zandvoortmeeuwen 4HBC 3 VVB 3—Haarlem 5 5—3. 2—2, HBC 3 Spaarnd. 2 HFC 4 Haarlem 5 Kennem. 4 11 10 10 11 11 VVB 3 11 Zandv.m. 4 11 EHS 2 11 VSV 5 12 NAS 2 10 12 19 VI. Vog. 3 10 11 11 13 RCH 6 12 10 10 12 Kennem, 5 11 9 12 12 HFC 5 12 9 10 11 Hillegom 4 12 6 In 2 D kwamen geen R.K. ploegen in actie. RCH 6—Beverwijk 3 1—3, Bloemen- daal 3—Hillegom 4 1—1, HFC VSV 6 3—5. Bl'daal 3 VSV 6 Zandv.m. 5 Beverw. 3 TYBB 3 Véle afkeuringen werden genoteerd in de lagere afdelingen. In 3 A wist Geel Wit 2 echter te winnen van Vogelenzang 2 met 51 en behoudt dus nog de lei ding. Van DIOS kregen We weer geen bericht, maar van de tegenpartij verna men we, dat de wedstrijd geen doorgang I e 3—0, TYBB f—TYBB e 8—1, TYBB In F behaalde Alliance een 41 over winning over de ernstige concurrent TZB 2. Tien minuten voor het einde was de stand nog 11 gelijk en omdat DSB 3 bij SVY met 52 won. blijft DSB nog een ernstigee concurrent voor de Ly ceumclub, hetgeen uit het ranglüstje duidelijk blijkt: Alliance 9 17 H'stede 3 11 9 DSB 3 10 17 SHS 2 9 6 TZB 2 9 16 DSOV 2 10 3 SVY 4 10 10 Geel Wit 4 9 0 3A: Geel Wit 2—Vogelenzang 2 51. 3B: OG 4—BSM 2 0—1, Geel Wit 3— DSK 2 2—0 gest., Spaarnevogels 2 DSOV 1—1. 3C: Wijk aan Zee 3—Haar lem 6 25, Kinheim 3DEM 3 13. 3D- TYBB 4—EDO 7 2—1, 3H: IEV 3—Hille gom 6 62. 4A: HBC 6—RCH 9 4—2. 4C: DEM 6— VVB 6 5—1. 4D: DIOS 2—SVY 2 2—3 4E: SVY 3—v. Nispen 2 0—2. 4F: Al lianceTZB 2 41, DSOV 2Heemstede 3 11. 4G: IEV 4v. Nispen 3 61, DSB 4OG 6 0-1. 41: Velsen 5Con cordia 4 7—0. 4K: TYBB 8—HFC 11 2—4. 4M: Bloemendaal 7Alliance 2 6—2. H.V.B.-JEUGDU1TSLAGEN Jeugdafd. A: RCA a—NAS a 4—0. DEM aHFC a 7—1. B: Haarlem aOG a 10, Wijk aan Zee aK'land a 10. Junioren IB: ADO a—HBC a 2—3, BSM aVelsen b 24, DEM bOG b 4—3. 2B: ADO b—TYBB c 3—1, Alliance aOG c 9—0. 3B: HBC bv. Nispen b 1—2. 3D: ADO c—TYBB e 7—1. Adspiranten 2A: Geel Wit aOG a 3—3, TYBB aDSS a 2—0, ADO a— DEM a 11. 3A: v Nispen aDIOS a 20, HBC bHoofdd. Boys a 61. 3C: HBC c—Geel Wit b 3—4, TYBB b—Al liance a 02. 3E: OG bIEV a 00, DEM bVelsen c 41, ADO bDEM c 14. 4C: Velsen eADO c 27. Velsen d—DEM d 2—2, Geel Wit d—Geel Wit vond wegens afkeuring. I g—TYBB h 0—3. Aan de internationale zwemwedstrij den. welke Zaterdag 16 Februari a.s. te Brussel worden gehouden, zullen Rika Bruins en Hans Kelder deelnemen. Te Rotterdam werden twee vriend schappelijke voetbalwedstrijden ge speeld. Xerxes won met 42 van Wil lem II; Excelsior verloor met 25 van RFC. De Engelsen zijn de derde toetswed- strijd tegen India goed begonnen. Op de eerste dag scoorden zij 217 runs voor het verlies van 4 wickets. In de Münsterland Halle heeft hei Duitse paar SaagerSchorn de traditio nele 4 uren koppelwedstrijd gewonnen met een ronde voorsprong op Preiskeit- Zoll (Did.) terwijl de andere koppels 4 tot 25 ronden achter lagen. De datum van de dames-athletiek- wedstrijd DuitslandNederland is ge wijzigd in 8 Juni. In een wedstrijd voor de competitie om de West-Europa beker heeft HHYC met 4-2 gewonnen van de Krefeldei E.V. De tussenstanden waren 2-1, 0-0, 2-1. Het bestuur van de K.N.L.T.B. heeft Nederland ingeschreven voor deelne ming aan de Davis Cup-wedstryder. in 1952. In verband met de nieuwe be palingen, welke het vorig jaar zijn in gegaan, is ons land, daar het in 1951 tot de laatste acht behoorde, vrijgesteld van de eerste ronde in 1952. Een koppelwedstrijd te Zürich over 100 kilometer, meetellend voor het Cri terium van Europa, is gewonnen door het Zwitserse paar Von BurenBu cher in 2 uur 0 min. 19.4 sec., een nieuw baanrecord, voor hun landgeno ten PlattnerRoth en Diggelmann Zehnder. De Nederlandse koppels Van istDerksen en SchultePeters bezet ten resp. de vijfde en de zevende plaats met twee ronden achterstand. Vijfentwintigduizend Nederlandse Korfballers hebben Zondag bij monde van hun bestuur acte de presence gege ven, toen de oprichter van de Korfbal sport in Nederland, de heer Nic. Broekhuysen, zijn 75ste verjaardag vier de. 75 telegrammen, bloemen- en fruit manden warer. een prachtige aanvulling van de aangeboden wensen van het be stuur der verenigingen. Het korfbal- spel, dat thans reeds in Nederland. Bel gië en Engeland gespeeld wordt en bin nenkort ook in Denemarken beoefend zal worden, bond hij aan regels, nadat hij er kennis mee had gemaakt in Zweden, waar hij als jeugdig onderwij zer een cursus in slöjd volgde. Dat het grote bekendheid kreeg in de loop der jaren was te danken aan de Bond van Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam. Deze Bond n.L vond het nodig een cursus te geven in z.g. ge mengde spelen en de heer Broekhuysen met Nora Goemans en de heer Schuyl stelden een boekje samen dat als titel „Onze Eerste Cursus" droeg en hierin werd de korfbalsport als laatste spel door de heer B. gepropageerd. Het ging niet alles van een leien dakje en de beoefenaars van de opko mende voetbalsport voorspelden het korfballen een kortstondig levensbe- staan. Trouwens men kwam met argu menten én beloofde de promotor een flink pak slaag wanneer hij met zijn propaganda voortging. Het verkeerde echter later en een broer van degene, die dit pak slaag in het vooruitzicht stelde, de heer Mr. Grote, was Zendag ook present om zijn, maar ook de hartelijke gelukwensen van zijn broer aan te bieden. Ja, het was niet zo heel eenvoudig, verklapte een tweede oude rot van het korfballen, de heer I. de Wilde uit Amsterdam die met de heer Broekhuysen de eerste jaren van de ODrichting van de Ned. Korfbal- bond in 1903 met hem voorzitter, secre taris en penningmeester was, de spel regels en reglementen samenstelde en er op uit trok met ansichten om de sport te propageren, die door de heren in pandjesjas en met bolhoed en door de dames in lanse rokken beoefend werd. Trouwens een lange en zware hang snor was voor de heren een element dat er bij hoorde. De heer Broekhuysen werd in Andel (N.B.) geboren. waarheen vader en moeder geweken waren in verband met hoog water in de nabijheid van Dor drecht Na Kampen kwam de jubilaris als jeugdig onderwijzer in Amsterdam terecht en hier ontwikkelde hij zijn srootste actie. In 1903 werd met vijf clubs de Ned. Korfbalbond opgericht en 31 jaren bekleedde de heer B. hiervan het voorzitterschap- De redactie van het officieel orgaan van de K.N.K.B ligt trouwens nog in zijn handen. De heer Broekhuysen is ere-voorzitter van de F.I.K.. erevoorz. van de G.U.K.B., ere lid van de B.K.B. en van tal van Korf balverenigingen. Ook op onderwijsgebied verdiende de heer B. zijn sporen. Zo is hij de op richter geweest van de Bond van Neu traal Onderwijs; hij was hoofd van de Nieuwe Baarnse School, waarop thans de prinsessen onderwijs volgen en hij was vele jaren lang voorzitter van de V.V.V. „Baams Bloei". Aan deze func tie kwam een einde, toen hij in de oor logsjaren door de N.S.B. voor de keus gesteld werd of gaan of geen subsidie meer voor de V.V.V. De heer Broek huysen koos het eerste. 11 Januari a.s. gaan de televisieman nen opnieuw aan de weg timmeren voor een directe uitzending, die via de reportagewagen naar Bussum zal wor den gestraald, om vandaar naar de grote zender in Lopik te worden door gegeven. Na een proeve in de A.V.R.O.- studio te Hilversum door de A.V.R.O. en een proef door de N.C.R.V. in een kerkgebouw te Blaricum, gaat thans de V.A.R.A. naar Naarden om in 't zwem- stadion zwemwedstryden op te nemen. De wedstrijden worden omstreeks kwart over negen 's avonds uitgezon den. Het programma vermeldt een de monstratie schoonspringen, een demon stratie door de Robben-adspiranten en enkele nationale wedstrijden.v n.l. de 100 m. vrije slag voor dames met Hanny Termeulen, Marie-Louise Vaessen, Ir ma Schumacher en mej. Vonk. Voorts staat op het programma de 100 me ter rugslag voor dames met Geertje Wielema, Joke de Korte, Ria v. d. Horst en Eefje de Boer, en de drie maal 100 meter wisselslag, waaraan deelnemen R.D.Z., H.D.Z., H.D.Z., De Robben. Tot slot volgt de 100 meter vrije slag door Joris Tjebbes, Cor Hermsen, G. Bijlsma en Nico van Vliet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 11