Nederlandse teertanker op rotsen gelopen Zevenkoppige bemanning vermoedelijk omgekomen Radiorede dr. Drees tot overzee landgenoten Gedeeltelijk accoord over vraagstuk van het Europees leger Grootste moeilijkheden lil het politieke plan en op „Laat Romme maar komme 'n TIP VAN BOOTZ Tot hoofd en hart Zalig Nieuwjaar Amerik. piloten goed behandeld Resultaat van overleg met de West moet elke gedachte aan kolonialisme wegnemen Nederl. klokkengieters vervaardigen gezamenlijk carillon voor Amerika Dr. Kortenhorst hedenavond voor de radio Regen en wind Onverstandig spel met granaten Amerik. vliegtuig vermist Het weer Huis te Zaandam prooi der vlammen Geweer van jacht opziener ging af STORM BRACHT VELE SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN KI MAANDAG 31 DECEMBER 1951 75ste JAARGANG No. 25264 Lugubere vondst te Laren Gearresteerden in vrijheid Ondervraagd door Russen en Hongaren CONFERENTIE VAN ZES WERD GESPREK VAN ACHTTIEN Als op '1 Oud'jaar de klok nul uur nul wij si En een iedereen van zijn sioel rijst, Om mei familie ie drinken En vrienden ie klinken r Neem dan 'n Tip, nummer één van de dranklijsi. Inz. Heer C. H. te R'dam ontv. 1 £L TIP. Dinsdag 1 Januari, Nieuw jaarsdag, zal ons blad niet verschijnen. DE DIRECTIE. Eén jongen gedood, een tweede licht gewond Met 40 personen aan boord Twee ter dood veroordeelden ontsnapt Bewakers overweldigd Egyptisch blad roept op tot moord 2 officieren van Justitie in Indonesië in arrest HAPPY NEW YEAR Echtpaar met brandwonden naar ziekenhuis Tegenstander bij worsteling dodelijk getroffen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Biikantoor Beverwijk Stumphiusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 2tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week. 2.per maand, f 6.per kwartaal. Een jaar is spoedig voorbij. Het heeft zijn werkdagen en zijn feestdagen, die elkander opvol gen. Wij doorleven ze in stemmingen van opgetogenheid of verdriet, maar wanneer ze achter ons liggen, krijgen ze alle ongeveer dezelfde schemerige kleur, precies als de bomen van een lange laan, die wij hebben afgewan deld. En toch breekt er iedere morgen een .nieuwe" dag aan. Op geen ter rein laat deze werkelijkheid zich zo nadrukkelijk voelen als op dat der dagblad-journalistiek. Immers onaf- laatbaar moet het dagblad aan zijn lezers de nieuwsberichten en be schouwingen brengen van iedere nieuwe dag. Men mag daarbij echter niet vergeten, dat de woorden „nieuw" en „nieuws" nog iets anders en iets méér weergeven dan „het nog niet gehoorde en geziene" voor zover deze bepaling berust op een consta tering, blijvend binnen de natuurlijke orde. Het woord „nieuw" heeft altijd een bijzondere klank, vooral voor de christen. In de Bijbel bezit het woord „nieuw" een heel eigen betekenis. De rouwmoedige psalmist roept uit: „Heer, schep in mij een nieuw hart!" En bi.i monde van de profeet Ezechiël zegt God over de Joden, die in de Ba bylonische gevangenschap verzuch ten: „Zij zullen in het land Israël te rugkeren en alle (heidense) gruwelen en schandgoden daaruit verwijderen; dan zal Ik hun een nieuw hart schen ken en een nieuwe geest in hun bin nenste leggen. Ik zal het stenen hart uit hun lichaam nemen en hun een hart van vlees geven, oodat zij Mijn wetten onderhouden en Mijn geboden nakomen. Dan zullen zij Mijn volk zijn en Ik zal hun God zijn." Een nieuw hart is in de Bijbel een gelouterd hart. Zo spreekt de Heer ook bij Isaias: „Zie, Ik zal een nieuwe hemel en een nieuwe aarde scheppen; aan de vroegere denkt men dan niet terug; ze komen niet meer in de ge dachte op." Hier hoort men weer dat woord „nieuw" in zijn bijbelse betekenis van: gelouterd of: gezuiverd. „Laten wij voor de Heer een nieuw Tied zingen," stelt de dichter van de psalmen voor. En de Bruidegom der vrome zielen zegt: „Zie, ik maak alle dingen nieuw." In de brieven van de heilige Pau- lus wordt op verschillende plaatsen (Eph. IV, 24; Col. III, 10) gesproken over het aantrekken van de nieuwe mens, nadat wij de oude Adam heb ben afgelegd. Het een en twintigste hoofdstuk van het Boek der Openba ring van Sint Jan handelt in zijn ge heel over de grote vernieuwing en herhaalt nog eens al die bijbelse .mo tieven om te beschrijven, hoe de ge trouwen aan Christus beloond zullen worden in het nieuwe Jerusalem. In dit licht bezien krijgt het ver schijnsel dat dagblad heet, krijgt met name 'n dagblad als het onze, dat zich op principieel-katholieke grondslag stelt, een aan zijn grote verantwoordelijkheid evenredige die pere betekenis. Ons blad streeft er naar te zijn, niet alleen een verzame ling van berichten en mededelingen over allerhande wereldse zaken, maar het wil tevens, zich baserend op on veranderlijke beginselen, een leiding gevend orgaan zijn voor allen die uit geloofsovertuiging deze beginselen aanhangen of zich anderszins daar mede verenigen kunnen. Voor een katholiek bestaat het nieuwe funda menteel in de altijd durende heilsver wachting van iedere mens, die in God gelooft. Elke dag vernieuwt zulk een mens zichzelf, want hij weet, dat de vluchtig voorbijgaande dagen van zijn leven slechts de schaduwbeelden zijn van de Eeuwige Dag des heils. Wanneer de redactie van De Nieu we Haarlemsche Courant haar lezers bij de ingang van 1952 van ganser harte een Zalig Nieuwjaar toeroept, dan hoopt zij, dat dit jaar voor hen allen en voor heel de geteisterde we reld van de twintigste eeuw een ver nieuwing moge brengen. Zij hoopt, dat het werkelijk voor ons allen een „nieuw" jaar zal zijn in de bijbelse betekenis van het woord. Dat is dus een jaar, waarin wij als gelouterde en gezuiverde mensen, bezield door Godgevallige bedoelingen, onze dage lijkse plicht mogen doen in een sa menleving, die vernieuwd moet wor den volgens de voorschriften van het Evangelie. Iedere dag. die aanbreekt, is een nieuwe dag. „Laat het oude verdwij nen, laat alles nieuw zijn, onze har ten, onze stemmen en onze werken," zingt de heilige Thomas van Aquino in een der liederen, die hij dichtte ter ere van het Heilig Sacrament. Laat alles nieuw zijn in die bijbelse beteke nis van het woordje „nieuw". Dan zal 1952 voorzeker een zalig nieuw jaar worden. Zoals bekend, zijn ir "zrtijd twee per sonen in hechtenis genomen in verband met de opgraving van twee stoffelijke overschotten nabij een villa aan de Rijksweg te Laren. Beiden zijn thans in vrijheid gesteld. De Nederlandse teertanker „Gemma", van de N.V. Teerbedrijf te Uithoorn, welke zich sinds Zaterdag, wegens ma- chineschade, bij San Sebastian, in de Golf van Biscaye in een orkaan in moeilijkheden bevond en een beman ning van zeven personen aan boord had, is ten Zuiden van Guethary, bij St. Jean de Luz, op de rotsen geslagen. Personeel van de douane en de zeepoli- tie, dat het wrak zo dicht mogelijk ge naderd is. heeft geen enkel teken van leven waargenomen. Indien de beman ning een sloep heeft uitgezet vóór het schip op de rotsen liep. moet zij, aldus meent men, zijn omgeslagen. Een nog niet geïdentificeerd stoffelijk overschot van een man is op het strand aange spoeld. Waarschijnlijk is dit een der opvarenden van de „Gemma". De bemanning van de „Gemma" be stond uit: kapitein H. Borg, Groningen; kok P. Doedens, Groningen; matroos L. Dukel, IJmuiden. tweede machinist A L. Klap, Nieuw-Scheemda; stuur man P. Lanser, Scheveningen; matroos M. Plugge, Scheveningen en eerste ma chinist P. A. Rolvink, Utrecht. Men neemt aan. dat alle zeven op varenden omgekomen zijn. De twee Spaanse treilers. die nog hebben getracht het schip op sleep touw te "nemen, moesten Zondag de pogingen opgeven, nadat vier tros sen gebroken waren Andere schepen, een sleepboot en enkele vissersboten, schoten lijnen over naar de ..Gem ma" De bemanning van de coaster scheen toen echter te vermoeid te zijn om deze lijnen te kunnen be vestigen. Van de wal af bespeurde men geen leven meer aan boord en men vermoedde, dat de uitgeputte bemanning, na een worsteling van bijna drie dagen met de woedende elementen, naar beneden was ge gaan om wat te rusten. In de Golf van Biscaye is Zondag nog een schip vergaan, de Noorse tanker „Oesthov". Het Zweedse schip „Gurmy" heeft vierendertig man aan boord ge nomen van het achterschip van de tanker, welke in. tweeën gebroken was. Op het voorschip bevonden zich nog De vier Amerikaanse piloten, die Vrij dag uit Hongarije werden gezet, heb ben Zaterdagavond te Erding in West- Dnitsland medegedeeld, dat zij tijdens de 39 dagen van hun gevangenschap door de Hongaren en Russen goed wa ren behandeld, maar dat men had ge tracht hen over militaire geheimen aan het spreken te krijgen. Een van de piloten, kapitein David H. Henderson, verklaarde, dat zij niet van spionnage waren beschuldigd, maar van „schending van het Hongaarse lucht ruim". Hij vertelde voorts dat zij op comfortabele wijze waren gehuisvest en goed te eten hadden gekregen, althans zolang zij onder Hongaars toezicht ston den; toen de Russen zich met hen gin gen bemoeien hadden zij het wat min der goed gehad. Amerika zal wellicht de arrestatie van de vier piloten door de Hongaren, aanhangig maken bij het Internationale Hof van Justitie te Den Haag, aldus verneemt U. P. te Washington. acht man en een vrouw. Schepen zijn onderweg om hen te redden. De 500 ton metende Nederlandse kustvaarder „Leendert B" heeft Zondag radiografisch om bijstand verzocht. De „Leendert B". bevond zich ongeveer 12Ó mijl ten Noord-Oosten van Barce lona, toen het schip dit verzoek deed. Zijn roer is gebroken De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" is Zondag in aanvaring gekomen met een Deens schip, waardoor de „Zwarte Zee" aan bakboord water maakte. Het gat is in de afgelopen nacht voorlopig gedicht. Direct gevaar is niet aanwezig. Het 7240 ton metende Ameri kaanse schip Henry Stevenson" liep Zaterdagochtend vroeg de haven van Falmouth, in Cornwall (Zuid-Engeland) binnen, om een wijkplaats te vinden voor de woedende elementen. In de ha ven bevond zich ook het voor hetzelfde doel binnengelopen Nederlandse schip „Eendracht". De „Henry Stevenson" werd van zijn ankers losgeslagen en kwam daardoor in botsing met de „Een dracht". De voorsteven van de „Een dracht" werd daarbij zwaar bescha digd. Tijdens het bestrijden van een brand in een flatgebouw te Chiccego brak een ladder, waarop zich twee brand weerlieden bevonden. Beide mannen stortten van een hoogte van twaalf meter omlaag. Bij het blussingswerk liepen acht anderen eveneens ver wondingen op. Zestig personen werden dakloos. Op de foto het moment, waar op de brandweerlieden van de gebro ken ladder vallen. De pijlen wijzen mar de vallende slachtoffers. De minister-president, dr. W. Drees, heeft in een Oudejaarstoespraak, welke hedenmiddag via Radio Nederland We reldomroep werd uitgezonden, het woord gericht tot onze landgenoten op de we reldzeeën, de Nederlandse emigranten, de Rijksgenoten in Suriname en de An tillen, de mannen en vrouwen van Ne derlandse nationaliteit, die leven en werken in Indonesië, de mannen van Leger en Marine en de vrijwilligers in Korea. Hij memoreerde, dat Nederland het dichtstbevolkte land ter wereld is, met ongeveer driehonderd inwoners per km.2, tegen bijv. Rusland negen en Amerika achttien. En met hoeveel moeilijkheden wij ook te kampen heb ben, zo zei hij, ons volk weet zich te handhaven op een peil, dat bij verge lijkbare landen niet ongunstig afsteekt, waarbij de sterftecijfers zelfs vrijwel de laagste ter wereld zijn. Die handhaving is slechts mogelijk doordat de ligging van ons land ons volk gebracht heeft tot een internationale oriëntering, die handel en scheepvaart tot bloei heeft doen komen, die aan ons volksbestaan een veel breder basis heeft gegeven dan de eigen bodem alleen zou kunnen opleveren en die door de grootte van de taak de krachten van ons volk heeft doen groeien en zijn geest verruimd. (Telefonisch van onze Pa rij ge correspondent) PARIJS, hedenmorgen De zes ministers van Buitenlandse Zaken die Donderdag te Parijs bijeen kwa men om in een tweedaagse conferentie het vraagstuk van het Europese leger te bespreken aan de hand van de nieuwe rapporten van de deskundigen, hebben inplaats van twee dagen vier dagen nodig gehad om het gedeeltelijk met elkaar eens te worden. Bovendien was het geen conferentie van zes ministers meer, maar intussen waren ook de ministers van Financiën en van Defensie van de zes deelnemende Janden overgekomen, zodat het een gesprek met achttien werd. Na afloop werd het gebruikelijke raadselachtige communiqué uitgegeven. Veel wijzer werd men daar niet van, noch van de persconferenties die over dit on derwerp zijn gegeven en hogeschool-demonstraties van diplomatiek jongleren met termen genoemd kunnen worden. Een eerste indruk die men dan ook krijgt is die van halfheid. Geen volledig succes, maar ook geen volledige mislukking. Indien men het communiqué aandach tig leest, blijkt er in ieder geval uit, hetgeen ook tijdens de conferentie al te verstaan was gegeven, dat de tegenstel lingen eenvoudiger geworden zijn. Wa ren het aanvankelijk zes partijen tussen wie verschillen van opvatting leefden, thans zijn het er nog slechts twee. Aan de ene kant de drie groten Frankrijk, Duitsland en Italië (boosaardig aange duid als de As met Frankrijk) en aan de andere kant de drie kleinen België, Luxemburg en Nederland. Een merk waardig verschijnsel is, dat België, dat steeds in zijn buitenlandse politiek tegen Frankrijk aangeleund heeft, nu zijn heil schijnt te gaan zoeken bij de Benelux. Een solidariteit, die op zich zelf verheugend kan zijn als ze ten minste niet al te zeer door nationale belangen is ingegeven. Uit het communiqué valt mede nog op te maken, dat de hulp van de ministers van Financiën de moeilijkheden blijk baar niet vergroot heeft, maar de strikt financiële vraagstukken tot sneller op lossing heeft kunnen brengen. Het be- (Van onze Haagse redacteur) Hedenavond zal de voorzitter van de Tweede Kamer, Dr. L. G. Kortenhorst, zich over beide radiozenders tot het Nederlandse volk richten om op te wek ken tot steun aan de campagne, welke ten doel heeft het Amerikaanse volk een carillon aan te bieden. Dit geschiedt om 20.40 Uur in de uitzending van de NCRV en om 21 uur in de uitzending van de VARA. Hiermee wordt officieel de actie inge luid om gelden in te zamelen voor dit geschenk, dat een uiting wil zijn van de Nederlandse dankbaarheid voor het Advertentie t'i belangrijke aandeel van de V.S. in da bevrijding van Ons land. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van een ambtenaar op het Ministerie van Economische Za ken, de heer G. Verheul. Het is overgenomen door een natio naal comité, waarvan de Tweede Kamer voorzitter president is. Daarnaast wordt een comité van aanbeveling gevormd, onder leiding van de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman. In Fe bruari zal de inzameling feitelijk be ginnen. Van de reactie, die dit plan onder vindt, zal afhangen welke omvang het nationale geschenk zal krijgen. Het ideaal zou zijn een carillon van 49 klok ken en 11 octaven; hiervoor zou een be drag van f 400.000 nodig zijn. Komt er minder geld binnen, dan zal met een dienovereenkomstig minder omvangrijk klokkenspel volstaan worden. De bedoeling is verschillende bevol kingsgroepen te enthousiasmeren gelden bijeen te brengen voor een of meer klokken. Gedacht wordt daarbij aan: de schoolgaande jeugd én de studenten; arbeiders, werkgevers, middenstanders en boeren, wellicht allen nog eens apart volgens de bekende „zuilen"; kunste naars en vrouwen, de provincies en de verzetsbeweging; marine, leger en lucht macht; de kerken en het humanistisch verbond; koopvaardij, sport enz. De klokken zullen gegoten worden door de gezamenlijke Nederlandse klok kengieters. Men wil het carillon laten aanbieden door een delegatie uit het Ne derlandse volk. ginsel van het gemeenschappelijke bud get is aanvaard, doch de moeilijkheden blijven nog steeds bestaan inzake de modaliteiten, waarop de nationale bud getten worden overgedragen. De grote moeilijkheden zijn, zoals te verwachten was, blijven liggen op het politieke plan. Dat de gemeenschappe lijke verdediging een stap moet zijn op de weg naar de eenheid van Europa wordt gemakkelijk toegegeven, de be slissing, welk karakter deze eenheid moet hebben, wordt aan een ander lichaam overgelaten, namelijk de assemblée van het Europese leger. Deze zal uiteindelijk moeten uitmaken of de Europese orga nisatie federaal of confederaai moet zijn. De mislukking van het Straatburg- se parlement Iaat zich hier wel pijnlijk gevoelen nu men na drie jaar nog eens besluit de besprekingen van dit pro bleem weer eens aan een groot college op te dragen. Gelukkig is een en ander gepreciseerd. Nadat het voorlopig verdrag voor het Europese leger geratificeerd zal zijn moet deze assemblée binnen zes maanden voorstellen doen aan de regeringen, die binnen drie maanden nadien wederom een internationale conferentie bijeen zullen roepen. Van Nederlandse zijde is erop aangedrongen dat ook de regerin gen in dezen actief zullen blijven. Er zullen vier organen worden geschapen: een uitvoerend collegiaal orgaan de kleine drie hebben hier dus blijkbaar succes gehad. Hoe dit executieve orgaan eruit zal zien wordt niet nader omschre ven, maar naar verluidt zouden de Grote Drie en de Benelux één vertegenwoor- I diger in dit orgaan krijgen. Vervolgens komt er een assemblée die samen zou kunnen vallen met die van de kolen- en staalgemeenschap: Frankrijk, Duitsland en Italië hebben daarin ieder 18 leden, Nederland en België ieder 10 en Luxemburg 4. In de derde plaats komt er een minister raad en ten vierde een gerechtshof. In de pre-federale aanloopperiode van drie jaar wordt nogmaals een verschil aangebracht tussen de eerste twee jaren en het derde. In de eerste jaren stem men de nationale parlementen over de begroting voor defensie en stellen de gelden ter beschikking van het hoge commissariaat. In het derde jaar zal dit hoge commissariaat zelf de omvang van de credieten vaststellen. Doch daarbij komt weer de netelige vraag: zal dit hoge commissariaat vrij over deze gel den kunnen beschikken? De Benelux schijnt hier niet veel voor te voelen. Tenslotte is ook dit weer een kwestie die samenhangt met de werkwijze van dit uitvoerend orgaan en met de wijze waarop beslissingen kunnen worden ge nomen, met eenvoudige meerderheid of unanimiteit. De vier Amerikaanse vliegers, die op 19 November met hun Dakota boven Hon gaars gebied door Sovjet-Russische jagers tot landen werden gedwongen, zijn tegen betaling van een losgeld van 120.000 dollars vrijgelaten. In de grensplaats Nickelsdorf werden zij verwelkomd door de Amerikaanse Hoge Commissaris, Walter J. Donnelly. V. i. n. r.: Kapitein Darvid Henderson, Walter J. Donnelly, kapitein John Swift, een niet geïdentificeerde burger, sergeant James Elam en sergeant Jesse A. Duff. Slechts door zich te geven vindt j men zijn evenwicht. j Er komt nog steeds geen einde aan de stroom van depressies, die nu al vele dagen in snel tempo met zware stormen van de Oceaan over West- en Zuid- Europa trekken. Ook op de laatste dag van dit jaar zullen zij ons niet met rust laten. Tegen de avond is van het Zuid- Westen uit weer regen en tot krachtig toenemende wind te verwachten. De buien van morgen kunnen zelfs van natte sneeuw en hagel vergezeld gaan. Het verheugde spreker, dat velen on zer emigranten echte pioniersgeest ble ken te bezitten, dat het hun goed gaat en dat zij tevens Nederland een goede naam weten te bezorgen. Met betrekking tot Suriname en de Antillen sprak minister Drees het vertrouwen uit, dat de spoedig te verwachten nieuwe besprekingen over de toekomstige verhoudingen bij de regeling van de gemeenschap pelijke aangelegenheden in goede overeenstemming zullen leiden tot een resultaat, dat elke gedachte aan kolonialisme wegneemt, maar de onderlinge samenhang zal verster ken. Spreker zei te beseffen, dat de posi tie van de talrijke mannen en vrouwen van Nederlandse nationaliteit, die leven en werken in Indonesië, ook nu het los staat van het Koninkrijk, vaak moeilijk en onzeker is, maar dat zij doorwerken is van hoge waarde. „Wij gevoelen ons met hen sterker verbonden dan ooit." Nadat hij dank had gebracht aan hen, wie militaire en maritieme dienst op het ogenblik verre houdt van het vaderland en in het bijzonder aan de vrijwilligers op Korea, besloot hij: „Weest verze kerd, dat wij medeleven met u! Wij hebben groot vertrouwen in u en uw prestaties. Ge kunt omgekeerd staat maken op Nederland. Ik wens U een gezegend uiteinde en een goed begin, en de wereld een jaar, gunstig voor vrede en vrijheid." Twee zeventienjarige jongens uit Apeldoorn, die Zaterdagmiddag in de bossen van Hoog-Soeren, gemeente Apeldoorn, liepen, vonden een paar granaten. Zij waren zo onverstandig te denken dat deze ongevaarlijk waren en begonnen ermee te gooien. Eén van de granaten ontplofte, waardoor een van de jongens, G. Mulder, wonende aan de Scheperweg in Apeldoorn, op slag werd gedood en dc andere jongen J. Diderich wonende aan de Kooiweg aldaar, licht werd gewond. Sinds gisteren wordt een tweemotorig Amerikaans vliegtuig met veertig per sonen aan boord vermist. Het toestel was op weg van Pittsburgh (Pennsylva nia) naar Buffalo, een afstand van één uur vliegen, en had voor drie uur ben zine aan boord. De weersomstandighe den waren bij het vertrek goed, doch plotseling traden langs deze route regen en mist op. aldus meldt Reuter. Twee ter dood veroordeelden zijn vandaag te Amiëns uit hun cel ont snapt. Het zijn Leon Meurant, die ter dood is veroordeeld wegens moord op gravin Moussia Saunty de Chalon, en Michel Courtin, die ter dood is veroor deeld wegens moord op rijn werkgeef ster en haar dochter. Zij overweldigden vanochtend om streeks vier uur hun twee bewakers, nam hun uniformen en wapens en ver dwenen op fietsen. De 39-jarige Leon Meurant is een Belg, die zichzelf een spion der Rus sen heeft genoemd. Hij werd beschul digd gravin de Chalon in 1945 ver moord te hebben tijdens een autorit van Brussel naar Parijs- In October van dit jaar werd Meurant ter dood veroordeeld. Het linkse blad „Al Gomhour Al Mis- ry" heeft een beloning van duizend Egyptische ponden (9700 gulden) uitge loofd voor het lid van een Egyptisch commando, dat de Britse bevelhebber in de kanaalzone, generaal Sir George Erskine, om het leven brengt. Tevens stelt het blad 100 Egyptische ponden beschikbaar voor ieder, die een Brits officier om het leven brengt. Het blad zegt „de volkscampagne te gen de dieven in de kanaalzone" te heb ben geleid en de „heldhaftige comman do s, die iedere dag namens het Egyp tische volk vele officieren en andere militairen doden" te hebben aangemoe digd. In opdracht van het parket zijn te Djakarta twee officieren van Justitie gearresteerd, n.l. de heren Sri Dewa officier van Justitie, te werk geseld bij het hoofdparket, en Wismar Sidamuta van het ministerie van Justitie wegens knoeierijen bij het behandelen van aan gelegenheden inzake de huisvestings organisatie. De procureur-generaal, Soeprapto, heeft, volgens A.Pmedegedeeld, dat twee communistische bladen en een pro- nationalistisch Chinees blad in Djakarta vervolgd zullen worden, wegens op ruiende publicaties. De eerstgenoemde zijn Sin Po en de Seng Huo Pao, die felle betogen van Radio-Peking hebben gepubliceerd, waarin de Chinezen werden aange maand „zich tegen de nationalistische verraders te verenigen". Gedurende de afgelopen naweek heeft de P. v. d. A. een congres gewijd aan het onlangs ver- scltenen „Plan" dezer partij, vervet in het boekwerk „De weg naar de vrijheid". Volgens een verslag, dat wij van deze bijeenkomst lazen, heeft zo wel de heer Vorrink als ir. Vos ge poogd toch vooral duidelijk te maken, dat noch het „Plan" noch het congres iets weg zou hebben van een z.g. ver kiezingsstunt. Een der middelen om dat duidelijk te maken blijkt ir. Vos' bewering te zijn geweest, dat and e- r e n (bijvoorbeeld de V.V.D. en Chur chill) programma's opstellen, niet om deze tot uitvoering te brengen, maar om er zielties door te winnen. Zulk een methode om langs een achter deur wél verkiezingspropaganda te bedrijven ofschoon men aan de voor deur te kennen heeft gegeven liever alles dan dat te willen doen, achten wij te weinig subtiel om aardig te zijn. Van een zelfde gebrek aan subtili teit getuigt de uitspraak, dat. het „Plan" der P. v. d. A. een wapen zou zijn ter beslechting van de strijd vraag of de 20ste eeuw de eeuw van ae atoom bom dan wel de eeuw van de gewone man zou heten. De uitdruk king „eeuw van de gewone man" lijkt ons te zeer leuzetaaldan dat de ge hele tegenstelling boven het niveau van een met het oog op de verkiezin gen gelanceerde leuze zou uitkomen. Wat ons evenwel het meest intri geert is het wel leuk gevonden maar op zich erg onduidelijke binnenrijm' laat Romme maar komme. Volgens de verslaggever, die wij erop nalazen, zou ir. Vos bedoeld hebben: laat Romme maar komme met een eigen constructief program, en de zegevie rende bijklank zou verband gehou den hebben met de mislukte poging, onlangs ter Partijraadsvergadering van de K.V.P. gedaan, om een algemeen beginselprogram op te stellen. Indien dit zo is, dan is, menen wij, ir. Vos er wel helemaal naast geweest. Want dat het bedoelde algemeen staatkun dig program der K.V.P. onlangs ter herziening moest worden teruggewe zen moge op zwakheid van het pro gram zelf hebben gewezen, voor het beleid binnen de partij zelf vallen er slechts gunstige conclusies uit te trek ken. Met name deze conclusie, dat de Partijraad, als men wil: in zijn zwakheid sterk, de ditmaal uit Nij meegs academische hoek komende cri- tiek niet alleen niet schuwt maar de ze zelfs als een les ter verbetering weet te aanvaarden. Wij zien daarin o.a. een gunstig teken van democra tische gezindheid binnen de p>artij zelf. En wij hopen, dat de K.V.P., eindelijk (en ondanks herhaaldelijk getoonde hardleersheid) door erva ring wijs geworden, zal voortgaan met de critiek vooral niet te ontgaan, daar integendeel naar te luisteren ener naar te handelen. Advertentie DARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en overwegend matige ver anderlijke wind. Later wisselende bewolking met enkele buien, waar van sommige met hagel of natte sneeuw en tot krachtig of storm achtig toenemende Westelijke wind. Morgen overdag kouder dan van daag. DINSDAG: Zon: 8.48—16.38. Maan: 11.17—22.14. WOENSDAG: Zon: 8.48—16.39. Maan: 11.29—23.38. Het gezin Huisman aan de Hogendijk te Zaandam heeft een onprettig uiteinde gehad. Hedenochtend brak namelijk in hun woning een felle brand uit. Me vrouw Huisman, die na het gasstel te hebben aangestoken juist naar beneden was gegaan om wat houtjes te hakken voor de kachel, hoorde plotseling schreeuwen en roepen. De arbeider S. Plekker, die op weg was naar zijn fa briek, had n.l. vlammen in de kamer gezien. Door onverklaarbare oorzaak was namelijk het petroleumstel in de keuken in brand geraakt, waardoor het huis weldra in lichter laaie stond. Er werd groot brandalarm gegeven omdat de huizen in de omgeving vrijwel alle van hout zijn. De brandweer onder lei ding van commandant Kakes was spoe dig ter plaatse. De heer en mevrouw Huismans, die eerst hun kinderen in veiligheid had den gebracht, renden later opnieuw het brandende huis binnen en tot ontstel tenis van velen geraakten beiden in brand. Zij moesten, met brandwonden overdekt, in het gemeenteziekenhuis worden opgenomen. Van de inboedel kon niets worden gered. In de Herwijnense polder, onder Leu ven. is Zaterdag de drieëntwintig jarige L. van Zandwijk dodelijk in het hoofd getroffen door een schot uit het geweer van de jachtopziener B. De politie gaf, na het verhoor van B., over het gebeurde, de volgende lezing: De hond van een broer van Van Zand wijk, rende in het veld achter een haas aan. Dit zag de jachtopziener. De eige naar van de hond maakte zich uit dc voeten in een griend en B. wilde toen diens fiets medenemen. Hij werd daarin echter gehinderd door L. van Zandwijk, die de jachtopziener met een mes zou hebben bedreigd. Er ontstond een worsteling tussen beide mannen, waar bij het geweer af ging met het gemelde gevolg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 1