HAARLEM zoals wij het zagen in onze agenda van 1951 Verzameling notities en losse krabbels De cultuur Katholiek leven schaduw van St. in de Bavo Lief en leed in Kennemerland verhuizen overzee? BURGEMEESTER CREMERS IN VELERLEI FUNCTIES Weet U nog wel? was weer best De Paus kent vele Haarlemmers F. Damiaans en Zn. MAANDAG 31 DECEMBER 1951 PAGINA 3 MET NIEUWJAAR 'N VERSJE Haarlem streed voor zijrx orkest 2 JANUARI Gaat U of gaat U Wanneer wij de gebeurtenissen van het jaar 1951 in Haarlem en naaste om geving registreren er. beschouwen, dan is er maar weinig, wat voorspeld had kunnen worden. Het zou niet moeilijk geweest zijn om bepaalde ju bilea te voorzien, want dat is een kwestie van archiefwerk. Maar wie had kunnen vermoede», dat op 27 Februari een Haarlemmer in moeilijknedcn zou komen, omdat hij voor Manus Oly werd aangezien of dat de heer Veeninga het K.R.O.- paasei in het Prinsenhof zou vinden. Niemand heeft voorspeld, dat Koningin Juliana op 5 Juli de voorstelling van The Young Vic in het Bloemendaalse Open luchttheater zou bijwonen, dat de circustent van Mullens op 13 Juni het loodje zou moeten leggen en dat burgemeester Cremers op 30 November op het in dustrie-terrein in de Waarderpolder als loswerkman-spitter zou optreden. Burgemeester Cremers in een van zijn vele functies: op de wipplank De burgemeester heeft trouwens toch een druk jaar achter de rug. Wij hebben een stapel foto's in ons archief, waarop men hem bij allerlei verenigingen of comité's en in de meest uiteenlopende houdingen kan gade slaan. Hij installeer de het wijkcomité van Spaarndam, open de de dames-voorjaarsbeurs, excuseerde de Raad bij de Koorschool, deed de aftrap bij de voetbalwedstrijd tussen de Haar lemse raadsleden en de journalisten,, opende tentoonstellingen, onthulde borst beelden, reikte een wisseltulp uit aan Louis Toebosch uit Breda,, winnaar van het orgelconcours in de Grote Kerk. In een nieuwe speeltuin kon men hem op de wipplank zien zitten, om kort daarna vierhonderd onderscheidingen aan Haarlemse gedemobiliseerden uit te reiken. Dan komt er een hele tijd niets, want dan is de burgervader met va- eantie, maar eind September ontsluit hij sl weer plechtig de deuren van de Vleeshal ter ere van de Haarlemse Na- tuurbeschermingsweek. Om zijn veelzij digheid te tonen opende de burgemeester op 2 October 't nieuwe gebouw van So ciale Zaken aan de Raamsingel en trad tot besluit van dit jaar als electricien op in de Generaal Cronjéstraat om de ver lichting te ontsteken en maakte zich tenslotte onsterfelijk door middel van 'n film over de Burgerzinlening. Wethouder Geluk probeerde de voor zitter van de raad bij te houden, liep dan weer vijf lengten achter, dan weer een baantje voor. Het is onbegonnen werk om al zijn redevoeringen, zelfs in ver schillende talen, te memoreren. Haar lems Bloei, de sportweek en de Natuur- beschermingsweek lagen hem het meest aan het hart, wanneer men de politiek althans buiten dit verhaal wil houden. Op 13 April werd het zestig-jarig be staan van Haarlems Bloei gevierd en de Bloemen week bewees weer, dat het oud je niets aan vitaliteit verloren heeft Merkwaardig genoeg had de natte zomer een week volle zonneschijn en dat was. toen het bloemencorso door de stad trok en wij ons met de kermisattracties ver maakten. Een attractie was ook de op tocht van Ger de Roos met het „,Ding" naar Zandvoort aan de Zee. Er waren dagen in de vacantietijd, dat het niet zo druk was als op de vijfde Februari in de winterkou. Men bouwt daar maar door in de badplaats. De rotonde werd geopend, de watertoren trok zijn jas uit, flatgebouwen kwamen klaar, daar werd de slag geleverd met Noordwijkse schelpenvissers, de burgemeester kreeg eindelijk een huis, de katholieken vier den er het honderdjarig bestaan van hun parochie en het volgend jaar zal er een nieuw en groot hotel verrijzen. Over andere attracties gesproken: weet u nog de ballontocht in Bloemen- daal op Koninginnedag? Hoe mevrouw Boesman en Godfried Bomans ternau wernood aan de dood ontsnapten? Neen dan waren de zeepkistenraces en het verkennerscircus op de Bevrijdingsdag in Haarlem heel wat minder gevaarlijk. VA" De populaire spuitvereniging „De Tien" zestig jaar Met Nieuwjaar 'n versje, dat hoort er zo bij- Wat 'n dag voor ons allen, voor V en voor mij. De zegen mootf dalen op Uw, lezers, hoofd, En moge men geven wat U is beloofd. De toekomst zij zonnig, al regent 't vaak, 't Natje en droogje en pijn in Uw kaak Van lachen en vreugde worde Uw deel, Belasting-aanslagen geenszins of niet veel. Veel heil zonder toenaam en vrede alom, En niets in de krant met zwart randje er om. Leef naar de geboden en fluit er een lied, 'n Liederlijk mens krijgt de hemel vast niet- Maak ruzie met ruzie, dat heft elkaar op, En heft dus de glazen, goed vol met 'n kop. Kop-op, oude zwoeger, je staat niet alleen Op die tochtige wereld met één houten been- Neem nil fluks de benen om koopjes te halen, En zie de annonces: pak-weg-niet- betalen. Met Nieuwjaar 'n versje, dat hoort er zo bij Vo! jaar O.K. voor U en voor mij. SPAARNEBABBELAAR Honderdjarige in Haarlem: Mevr. Krouwels-Traksel Overigens nog een posthume pluim op de pet van de Belgische Gidsen, die op Koninginnedag de Haarlemmers op een behoorlijke portie muziek tracteerden. Een paar dagen daarna kwam generaal Eisenhower de Keukenhof bekijken en onder de tienduizenden, die hetzelfde deden, bevond zich ook het parlement in volle glorie. Het is trouwens toch niet slecht in de bollenwereld gegaan dit jaar. Een export van meer dan 125 mil- iioen en als verrassing een omhelzing van Flora en Jacoba van Beijeren. Laten we Hillegom nou niet Pij Lisse achter stellen en plechtig vastleggen, dat de beurs in het dorp van de oude pomp de eerste-steenlegging beleefde. Maar aan Lisse de eer van een gedurfd verzets- monument, dat in de gehele vaderlandse pers te kijk werd gezet, maar nog niet de instemming heeft van iedere Lisse- naar. Intussen hebben ook de katholieke bollenmensen elkaar gevonden in de oprichting' van de katholieke vereniging van ondernemers in het bloembollenbe- drijf. Ontkleed stond het gebouw van de Handelsraad te Lisse na een hevige brand op 15 September. Laten we nu in de bus stappen naar Haarlem terug die onzalige tarief plannen moeten het volgend jaar maar geen werkelijkheid worden om eens te kijken, welke grote jubilarissen in het rijtje staan. Willem was vijf en twin tig jaar paladijn van de bisschop en werd pauselijk onderscheiden. Om bij de kosters te blijven moet ook de heer Comans genoemd worden, die zijn zil veren jubileum bij de kathedraal Sint Bavo vierde. Mevrouw KrouwelsTrak- sel vierde haar honderdste verjaardag en kreeg lintjes zowel uit Rome als uit Den Haag. Bloemendaals stationschef Sieker was vijftig jaar bij het spoor en A. van Os veertig jaar bij „Vincentius". Mej. Sprengers van de Lucia-school werd met zilver getooid, mr. Brugman werd in de Groenmarkt-pastorie Commandeur van Sint Silvester, de schilder Oscar Mendlik werd tachtig jaar en de kinder vriend Aukes vijf en zeventig, zoals de bloemenkenner Dix. Commissaris Gorter van de recherche was een kwart eeuw in politie-dienst er) bij de rechterlijke macht was het feest voor mr. Raedt en mr. De Jongh. Trots loopt met een ko ninklijke onderscheiding de heer Hel- minck rond vanwege zijn gouden jubi leum bij drogisterij Van der Pigge. Bij zonder mogen wij ook noemen het echtpaar De DroogVan den Nieuwen- hof, dat zijn diamanten huwelijksfeest tot een prettig festijn maakte. En om nog verder een greep te doen, de heer Swens, voorzitter van de Kamer var> Koophandel, werd zeventig en de heer C. J. Kroon was vijftig jaar getrouwd met de rijbewijzen. Daar waren overigens nog verschillen de andere kwesties, die de gemoederen bezig hielden. De dreigende melkrant- soenering in Haarlem bleek een storm te zijn in een glas melk. De oprichting van een Katholieke ambachtsschool kreeg niet de nodige medewerking in de gemeenteraad en een korte, maar hevige brand woedde in Maart aan de Kamplaan te Heemstede. De kleinste Haarlemse voetbalclub „De Tweede Jeugd" vierde het zilveren jubileum en in dezelfde maand Februari werd de Haarlemse huuradviescommissie of ficieel geïnstalleerd. Op 17 Maart eiste een botsing tussen twee autobussen te Vogelenzang 17 gewonden. En bij de velen, die wij ons door de dood ontrukt zagen waren onder meer de hagiograaf Emile Erens, de heer J. W. Lucas, ge delegeerd commissaris van de N.V. Druk kerij de Spaarnestad. de journalist Arthur Tervooren, administrateur H. Meeusen en mr. J. H. Peek, gemeente secretaris van Hillegom. Het Ding in Zandvoort verdween, de watertoren verscheen Van de jubilea noemen wij dat van de Stadskwekerijen (40 jaar) en de „Tien" (60 jaar). De eigenaar van lot 54462 was zo gelukkig het Marijkehuisje te winnen, de ere-begraafplaats in Bloe- mendaal werd geheel voltooid, de kwes tie Spaarnestad-politie kwam tot een redelijke oplossing en op de speeltuin „Elba" werd een nieuw gebouw geopend en ingezegend. De vorige maand eiste een zware brand bij Rids drie doden, voor Gedeputeerde Staten werd de slag om het bietenpeil uitgestreden en de burgerzinlening in Heemstede slaagde uitstekend met een bedrag van f 555.000. De laatste dag van November kreeg de heer J. Punt zijn benoeming tot gemeente-secretaris in Hillegom. Op het emplacement aan de Westergracht ontsnapten drie olifanten en veroorzaakten de nodige consternatie; in samenwerking met de politie spoorden PTT-ambtenaren zeven clandestiene zenders op; een hevige brand in de Kleine Houtstraat kostte een winkelier Bij een terugblik op het afgelopen jaar blijkt, dat ook de cultuur niet achter wege is gebleven. Rooskleurig zag het er soms niet uit en we denken b.v. aan de Haarlemse muziek- en zangvereni gingen, die haar nood klaagden en een actieve cultuurpolitiek vroegen. De H.O.V. stond ook al in het brandpunt der belangstelling, omdat boze plannen het bestaan van dit Haarlemse orkest bedreigden. Gelukkig kwam het zover niet, onder meer dank zij de bijzonder goede prestatie tijdens tal van uitvoerin gen. Haarlem beleefde het ook, dat Yehudi Menuhin in de Bloemenstad con certeerde en met een belangrijk concert vierde het koor „Katholiek Haarlem" in April zijn eerste lustrum. De toneelvereniging „Alberdingk Thijm" vierde haar zestigjarig bestaan met veel luister en een geslaagde toneelwedstrijd. De toneelgroep „Comedia" kreeg van de gemeente Haarlem weer de nodige subsidie, maar als wij naar de meest indrukwekkende toneelprestatie moeten wijzen, dan is het toch zonder twijfel naar Shakespeare's Othello, in de stads schouwburg gebracht door het Rotter dams Toneel onder regie van Frits van Dijk en met Ko van Dijk in de hoofdrol. De vereniging „Geloof en Wetenschap" kan op een uitstekend en bijzonder ge slaagd jaar terugzien .terwijl tal van Haarlemmers heel veel plezier hebben gehad van hun lidmaatschap van de Haarlemse K.unstgemeenschap. Een bijzonder evenement was ongetwij feld het bezoek van Rembrandt in de stad van Frans Hals en duizenden be zochten de Rembrandt-tentoonstelling in de Vleeshal. Oscar Mendlik werd 80 jaar en voor Heemstede kwam er een cultureel cen trum in het Minerva-theater. De Vishal werd eveneens dienstbaar gemaakt aan de cultuur en bleek bijzonder geschikt voor een openbare kunstgalerij. In het openluchttheater brachten enthousiaste toneelamateurs een uitste kende opvoering van „Dorp in opstand en September beleefde het 30-jarig be staan van het fanfarecorps „Kunstkring" uit Spaarndam, dat met een nationaal muziekconcours gevierd werd. De Haarlemse boekverkopersvereniging vierde haar zilveren jubileum, Jo Vin het leven en de ontgroemngsrel op het cent trad op als soliste by het jubiie- Stoopplein werd ernstiger genomen dan i rende „Euphonia" en in het Frans Hals- nodig was We zullen het hierbij laten, museum was men getuige van een cul tureel mysterie, n.l. de verdwijning van acht schilderijen. Dat is zo met enkele pennestreken dan wat wij aan cultuur mochten beleven. Alleen willen we er nog aan herinneren, dat ook Haarlem een burgerzinlening uitschreef van vijf millioen. Het is maar dat u er om denkt De zeepkisten blijven in Haarlem nog altijd fawriet In onze kinderjaren had de Katho- lieke Illustratie elke week een pa- j gina met als titel: Uit het Rijke Roomse leven, waaronder dan vele per- soonlijke en groepsportretten volgden van jubilarissen, overledenen of organi saties. Dat deze pagina is afgeschaft, moge niet als een bewijs gezien worden, dat het Roomse leven in onze dagen niet meer leeft of niet meer rijk is. Om alle twijfel daaromtrer.it uit de weg te rui men volge hieronder een kroniek, die naar wij hopen volledig is, maar na veel gedane moeite ook nog onvolledig kan zijn. Op 14 Januari vierde de R. K. Ar beidersbond Sint Deusdedit te Haarlem zijn gouden jubileum. Op 26 Maart was pastoor Roorda veertig jaar priester, al wilde deze Franciscaan daar gaan gro te ruchtbaarheid aan geven. Dat deed de koningin wel ten aanzien van mr. F. Vorstman, de oud-leraar en voorzitter van Geloof en Wetenschap, door hem tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau t" benoemen. Op de eerste dag van de Mariamaand werd de Maria-kapel van de kathedraal toegankelijk door een klein, poortje aan de Leidsevaart, dat de meeste Haarlemmers nu wel zullen weten te vinden. Later in het jaar ging men onder deskundige leiding de Vrou wentoren beklimmen om te genieten van een prachtig uitzicht en het fonds van priesterstudenten te verstevigen. De pop- pententoonstelling van de Bond Zonder Naam trok in de Vishal veel belang stelling en pastoor Van Mierlo was in dezelfde tijd verheugd, omdat hij de eer ste steen voor de nieuwe meisjesschool in Heemstede kon leggen. Maar in Noordwijk aan Zee was de vreugde nog groter, want daar werd de nieuwe kerk ingewijd. Pastoor in Heemstede vierde zijn zeventigste verjaardag op de dag, dat pastoor Kramer van Voorhout over leed. De militairen zetten de bloemetjes bui ten, omdat hun aalmoezenier, pater Nijs- sen, zijn koperen priesterfeest vierde. Op de vijftiende Augustus vierden de pas toors Berkemeijer (Haarlemmerliede), v. d. Berg (Hoofddorp) en Goossens (Santpoort) hun veertig-jarig priester feest. De maand Augustus bracht overi gens steeds weer groot nieuws. De dag na Maria Hemelvaart overleed de vica ris-generaal in het bisdom Haarlem, mgr. N. L. A. Ammerlaan, die zoveel deed om de kerkenbouw in het bisdom te sti muleren. De leerlingen van verschillen de katholieke scholen konden huilen of lachen door wisseling op grote schaal van onderwijzend personeel. Zuster Christiana nam afscheid van Sancta Maria, zuster Bernardine van de ULO- school aan de Koningstr., zuster Augusti- na van de St. Philomenaschool en zuster Marianni van de St. Bavoschool. De be langstelling op de afscheidsrecepties was groot maar niet minder voor de plech tige H. Mis,, die de zwarte pater Ste- phan Kopong Keda in de kerk van pas toor Van Eden opdroeg. Van de vele kapelaans, die afscheid genomen hebben van Haarlem, noemen wij kapelaan Grimbergen, die bij zijn vertrek door talrijke organisaties overladen werd met geschenken, niet het minst door de R.K. Middenstand. Hij werd als geeste lijk adviseur van de middenstand opge volgd door kapelaan Balestra. Nog leefde het rijke Roomse lever, verder. Secretaris J. M. Groot werd tot vicaris-generaal van het bisdom be noemd en voortaan noemen wij hem monseigneur. Hij werd kort daarop tot kanunnik van het Haarlemse kapittel Het jaar 1951 heeft Kennemerland veel gebracht Dag na dag mochten wij dit vastleggen voor de lezers. Veel zal men zich zelfs niet meer herinneren. Deze terugblik moge nog even doen terug denken aan wat ons allen in het voor bije jaar heeft beziggehouden, vreugde gebracht of verdriet. JANUARI Dinsdag 2 Januari: De heer H. Lugtig 40 jaar bij de V.E.M. te IJmuiden. Woensdag 3 Januari: Het Beverwijkse Jongeren Parlement houdt zijn eerste openbare werkvergadering'. Woensdag 10 Januari: Mevr. A. Koevoets Smakman, eerste steen-legster van IJmuiden, 83 jaar oud, te Santpoort overleden. Vrijdag 12 Januari: Het ministerie be slist: Beverwijkse Geniesluis kan ver dwijnen. (Stem van de sluis: „Maar ik ben er lekker toch nog!") Dinsdag 16 Januari: Strijd rond Alg. Be graafplaats te Uitgeest ontstaan. Donderdag 17 Januari: R.K. Tuinbouw- studieclub „Heemskerk Vooruit" viert 5-jarig bestaan. Zondag 21 Januari: Pilnik winnaar van 13e Hoogoven-tournooi. Maandag 22 Januari: Het Comité Vluch telingenhulp Velsen verzendt 11.838 stuks kleding en 2.000 stuks speelgoed naar de vluchtelingenkampen in Duits land. Dinsdag 23 Januari: Een ernstige brand heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag het ketelhuis van de vis- conservenfabriek Neco te IJmuiden verwoest. Zaterdag 27 Januari: Dekenale Missie tentoonstelling „Almitento" te Bever wijk geopend in veiling „Kennemer land". Dinsdag 30 Januari: Koperen priester feest pater dr. A. Vughts M.S.C., over ste van Missiehuis' Driehuis. FEBRUARI Donderdag 1 Februari: Derde soos voor ouden van dagen in Velsen, ditmaal te IJmuiden-Oost geopend. Vrijdag 2 Februari: Oudste inwoner van Heemskerk, de heer J. Duin, op 99- jarige leeftijd overleden. Maandag 5 Februari: Dr. R. Rutten, arts te Velsen. vrijwel plotseling overleden op 59-jarige leeftijd. Dinsdag 6 Februari: Opening Mater Amabilisschool in Gem. Huihoudschool te Beverwijk. Woensdag 7 Februari: Raad van Bever wijk besluit tot onderhandse gunning van de bouw van 96 etagewoningen ten Zuiden van Laan van Kanaan Donderdag 8 Februari: Amerikaanse am bassadeur, S. Chapin, bezoekt Hoog ovens. Vrijdag 9 Februari: Kath. gemengd koor te Beverwijk opgericht. Zaterdag 10 Februari: Gymnastiekver eniging „Turnlust" viert 40-jarig be staan. Dinsdag 13 Februari: Eerste toneeluit voering Varia bracht „Pygmalion" in herbouwde en uitgebreide Rex- theater te IJmuiden-Oost. Donderdag 22 Februari: De heer Jac. P. Nijssen te Santpoort 70 jaar. Maandag 26 Februari: Zuster Honoré viert haar gouden professiefeest te As sendelft. Pastoor L. C. v. d. Nouwe- land te Heemskerk 65 jaar. Dinsdag 27 Februari: Raad van Velsen besluit tot de bouw van industriehal len ten Westen van Oranjestraat in oud-IJmuiden. MAART Zondag 11 Maart: R.K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy" te IJmuiden bestaat 40 jaar. Maandag 12 Maart: Semaphore te IJmui den weer in vol bedrijf. Roelof Docter, tuinbouwpionier, op 86-jarige leeftijd te Heemskerk overleden. Donderdag 15 Maart: Parochie O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Bakkum officieel gesticht. Hoogovens levert millioenste buis af. 300-jarig bestaan Polder 't Woud te Krommenie herdacht. Vrijdag 16 Maart: Raad van Heemskerk besluit kampeergelegenheid te bieden in Heemskerkerduin. Zaterdag 17 Maart: De heer C. P. Ver- mey 50 jaren in dienst van Beynes. Bloemenveiling Beverwijk ziet terug op een gunstig jaar met een bruto winst van 12.389.26. APRIL Zondag 1 April: De heer Leo Pielage te Beverwijk 25 jaar dirigent van „St. Caecilia" te Krommenie. Maandag 2 April: De heer H. Haver, kan tonnier bij de Rijkswaterstaat te IJ muiden verlaat de dienst met pensioen. Commissies Jeugdnatuurwacht te Be verwijk gevormd. De heer H. Schuur man te Beverwijk 40 jaar bij de P.T.T. Zondag 8 April: Kerkmeesters J. Bleeker en P. v. d. Wijst van de parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad te Be verwijk ontvangen bij hun afscheid „Pro Ecclesia et Pontifice" uit handen van pastoor P. C. Vollebregt. Viering eerste lustrum Kath. Gezinsverzorging te Beverwijk. Zaterdag 14 April: De heren J. G. Mooy, P. C. Zoon en F. A. Wormsbecher Ko ninklijk onderscheiden in verband met hun jubilea aan de papierfabriek te Velsen-Noord. Eerstgenoemde was 50 jaar in functie, beide anderen 40 jaar. Nieuwe loodsboot „Bellatrix" te IJmui den in gebruik genomen. Vrijdag 20 April: Raad van Castricum besluit tot instelling van een week markt op proef. (Definitieve besluit werd intussen eveneens genomen). Raadsleden van Velsen richten zich tot minister van Justitie met verzoek af wikkeling Velser-affaire te bevorderen. Woensdag 25 April: Officieel besluit be kend geworden, waarin Beverwijk een Kath. Ambachtsschool krijgt toegewe zen. Zaterdag 28 April: Tuinbouwvoorman R. W. A. Muijen gehuldigd in verband met zijn Koninklijke onderscheiding, de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. MEI Donderdag 3 Mei: Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens van Beverwijk opent „De Zeecroft" te Wijk aan Zee. (Nieuw aangelegde wegen, die de badplaats aantrekkelijker maken). Zondag 6 Mei: De Kennemers weer 2e klasser. Grote vreugde te Beverwijk. Zondag 13 Mei: Tragisch ongeval te Be verwijk. Vader van elf kinderen door dronken autodief doodgereden. Dinsdag 15 Mei: Wilde staking van vis- lossers te IJmuiden. Plannen uitbrei ding Rode-Kruisziekenhuis Beverwijk bekend gemaakt. R.K. Onderwijzers vereniging Beverwijk en Omstreken 40 jaar. Woensdag 16 Mei: De heer B. H. v. d. Horst 40 jaar bij „Gas en Water" te Velsen. Vrijdag 18 Mei: Raad van Beverwijk be sluit tot oprichting van een weekmarkt. Zondag 20 Mei: Neomist J. P. M. v. d. Does te IJmuiden feestelijk ingehaald. Dinsdag 22 Mei: Vanuit IJmuiden de jacht op de „Hollandse Nieuwe" be gonnen. De heer K. Klaassen, 40 jaar aan Papierfabriek te Velsen-Noord, Koninklijk onderscheiden. Donderdag 24 Mei: Winkelgalerij aan H. Mandeweg te Beverwijk geopend. JUNI Zaterdag 2 Juni: Nieuwe strandpost red dingsbrigade te Wijk aan Zée geopend. Zondag 3 Juni: Pastoor J. Th. J. de Wit van Bakkum 25 jaar priester. Zondag 10 Juni: Fanfarecorps D.I.U. te Castricum 40 jaar. Zaterdag 16 Juni: Kath. B.L.O.-school in IJmuiden-Oost in gebruik genomen. Zondag 17 Juni: Zilveren jubileum SSS Beverwijk ihgezet met turndemonstra- tie van 1000 man in Gem. Sportpark. Dinsdag 19 Juni: Aardbeienseizoen te Beverwijk begonnen. Donderdag 21 Juni: Gouden kloosterfeest pater Franciscus O.F.M.Cap. te IJmui den-Oost. Zaterdag 30 Juni: „IJmuiden Stores" viert gouden bestaansfeest. Koninklij ke onderscheidingen voor de heren J. M. A. Raaman en A. Verschoor. Kunst en Sportweek te Krommenie geopend. De „wagen van Gertenbach" maakte laatste tocht door Wijk aan Zee. JULI Zondag 1 Juli: Mej. Jopie v. d. Duim, kampioene van Duinwijktennistour- nooi te Beverwijk. Kampioene Hennie Pranger na tien jaren geslagen. Maandag 2 Juli: De heer L. Harsveld veertig jaren aan Papierfabriek in Vel sen-Noord. Hij ontvangt zilveren ere penning orde van Oranje-Nassau. Woensdag 4 Juli: Beverwijkse week markt feestelijk geopend door wethou der W. Alberda. Donderdag 5 Juli: Prins Bernhard be zoekt IJmuiden in verband met oefe ning „Factotum". B. en W. van Bever wijk bieden de raad een opmerkelijk verbeterde subsidie-regeling Bijz. kleu terscholen aan. Zaterdag 7 Juli: N.V. Chemica te Bever wijk bestaat 25 jaar. Maandag 9 Juli: K.A.J. te Velsen-Noord opent haar eigen „home". Donderdag 12 Juli: Winkelgalerij Ken- nemerlaan te IJmuiden geopend. Zondag 15 Juli: Eerste plechtige H. Mis father W. P. Beentjes te Castricum. Dinsdag 24 Juli: Pater dr. Clementinus O.M.Cap., rector van IJmuiden-Oost, tot Provinciaal van de orde der Capu- cijnen benoemd. Zaterdag 28 Juli: Uitstekend aardbeien seizoen te Beverwijk gesloten. Omzet van een half millioen meer dan in 1950. De heer D. Smit 40 jaren in dienst van Papierfabriek te Velsen-Noord. Koninklijk onderscheiden met bronzen erepenning van de orde van Oranje- Nassau. AUGUSTUS Vrijdag 3 Augustus: Vlaamse Kermis te Wijk aan Zee ten voordele van St. Odulphusklok door burgemeester mr. H. J. J. Scholtens geopend. Zaterdag 4 Augustus: Groots gladiolen- corso inzet van Beverwijks Gladiolen- feest van de V.V.V. Zondag 5 Augustus: Nieuw sportpark van de R.K.S.V. „Vitesse" te Castri cum ingewijd en in gebruik genomen. Woensdag 8 Augustus: Opvoedend initia tief van Hoogovens. Kunsttentoonstel lingen in schaftlokalen door pres.-di recteur, ir. A. H. Ingen Housz geopend. Zondag 12 Augustus: Eerste plechtige H. Mis pater Hooyschuur te Krommenie. Woensdag 15 Augustus: Indrukwekkende viering 40-jarig priesterfeest pastoor A. F. j. Goossens te Santpoort. Zaterdag 18 Augustus: VVV Castricum organiseert groot bloemencorso. Dinsdag 21 Augustus: Mgr. J. P. Huibers consacreert kerk O.L. Vrouw ten He melopneming te Bakkum. De heer H. J. van Roon 40 jaren aan Papierfabriek te Velsen-Noord, onderscheiden met eremedaille in brons van de orde van Oranje-Nassau. Zondag 26 Augustus: Muziekfestival te Uitgeest ter gelegenheid eerste lustrum R.K. Harmonie. Vrijdag 31 Augustus: Nieuwe Beverwijk se gasinstallatie door burgemeester in gebruik gesteld. SEPTEMBER Zaterdag 1 September: Op grootse en indrukwekkende wijze begint Velsen de feestweek ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van IJmuiden; stad van stormachtige ontwikkeling sinds de doorgraving van Holland-op-z'n- smalst. Woensdag 5 September: Zonnig begin van volksfeesten te Heemskerk. Sta king bij Boele en Vari Eesteren op Breedbandterrein uitgebroken. Dinsdag 11 September: Commissaris van de Koningin, mr. Baron J. E. de Vos van Steenwijk, onthult gedenkraam van Edlef ter Haar Romeny, voorstel lende het Huidtoneel, in raadhuis van Heemskerk. Woensdag 12 September: Eerste wieler ronde van Wijk aan Zee tijdens volks feesten, gewonnen door A. Klein van Zaandam. Woensdag 19 September: Staking in IJ muiden op hoogtepunt, 14 trawlers kunnen niet uitvaren. Donderdag 20 September: Kunstkring „Elckerlyc" te Castricum begint haar eerste winterprogram onder grote be langstelling. Rede van Anton van Duinkerken. Woensdag 26 September: Veertiende ron de damkampioenschap Roozenburg Keiler onder grote belangstelling in Statenhuis Beverwijk gespeeld. OCTOBER Dinsdag 2 October: De heer C. L. Was senaar, 40 jaren aan Papierfabriek te Velsen-Noord verbonden, onderschei den met eremedaille in brons verbon den aan de orde van Oranje-Nassau. Woensdag 3 October: Rex-toneelconcours te IJmuiden-Oost begonnen. Vrijdag 5 October: De heer W. C. Nijs sen, 40 jaren aan Pabierfabriek, Ko ninklijk onderscheiden. Dinsdag 9 October: Velsen schrijft 50.000- ste inwoner in. Johannes J. Bakker uit Santpoort. Woensdag 17 October: Grote militaire oefeningen tussen Castricum en Uit geest; Belgische parachutisten neerge laten. Maandag 22 October: De heer N. C. Ver waters, 50 jaar in dienst bij Papierfa briek te Velsen-Noord, Koninklijk on derscheiden. Woensdag 24 October: Beverwijkse Be groting 1952 wordt openbaar. Meeval ler van half millioen. Maandag 29 October: Plannen voor stich ting Kath. Werkgemeenschap Bever wijk worden openbaar. NOVEMBER Donderdag 1 November: Officiële her denking van IJmuidens 75-jarig be staan: bijzondere raadzitting en re ceptie. Prins Bernhard stelde haven- radarinstallatie te IJmuiden in ge bruik. Woensdag 7 November: Na Uitgeest be» sluit ook Heemskerk tot het aangaan van een Burgerzinlening. Vrjjdag 9 November: Uitbreiding Beve- rol-fabrieken Beverwijk geopend. Maandag 12 November: Kalkzandsteen fabriek te IJmuiden in alle stilte in bedrijf genomen. Dinsdag 13 November: Jury-uitslag Rex- toneelconcours te IJmuiden-Oost be kend gemaakt. „Varia" bleek winnaar. Zaterdag 17 November: Zilveren jubi leum SSS te Beverwijk indrukwek kend gevierd. Zondag 18 November: Deken B. G. Hos- man wijdt de nieuwe klokken van de St. Odulphusparochie te Wijk aan Zee. Maandag 19 November: Grote KAB-ver- gadering te Uitgeest. Woningprobleem weer onder de loupe genomen. Woensdag 21 November: Pater drs. Vic- torianus O.M.Cap. wijdt nieuwe pavil joen St. Antoniusziekenhuis te IJmui- den-Oost. Donderdag 22 November: Nieuw stati onsgebouw van Scheveningen-radio op tweede sluiseiland te IJmuiden in ge bruik genomen. Dinsdag 27 November: Velsen gaat lenin gen aan tot een gezamenlijk bedrag van 5.5 millioen gulden ten behoeve van de woningbouw. Vrijdag 30 November: Diamanten vesti- gingsfeest Dochters van Maria en Jo seph te Beverwijk luisterrijk gevierd. Felle brand legt timmermanswerk plaats van G. Berghuis aan de Wiiker- straatweg te Velsen-Noord in de as. DECEMBER Dinsdag 4 December: Raad van Velsen accoord met onteigeningsprocedure „Velserbad". Gasprijzen in Velsen met VA cent verhoogd. Woensdag 12 December: Beverwijkse Jongeren-Parlement herdenkt één-ja rig bestaan. Massaal vertrek van Eerw. Zusters uit Haarlem benoemd. In deze dagen mag het inder daad een gebeurtenis genoemd worden, wanneer een nieuwe school geopend wordt. Dat gebeurde op 27 Augustus aan de Muiderslotweg. En nu weer even naar de leken. Met weinig woorden, maar met diepe dank baarheid werd afscheid genomen van mevr. Brans—Van der Well, twee en dertig jaar presidente van de St. Martha- vereniging. De directeur van het zang koor te Zandvoort, de heer Siegers, werd pauselijk onderscheiden op de dag, dat pater Versteeg zijn zilveren klooster- feest vierde. Het volgend jaar zal de nieuwe R.K. kerk aan de Oranjelaan te Lisse gereed komen. Een hoge bezoeker in onze stad werd op het Triniteitsly- eeum en in 't ziekenhuis St. Joannes de Deo ontvangen, n.l. mgr. dr. C. v. Lierde, koster van de Paus. De heer Warnier trad af als voorzitter van de R.K. Mid denstand en de heer L. van Berkel zal trachten weer duizend leden om zich te verzamelen. Van de jeugdbeweging zou veel te vertellen zijn, maar wij willen ons be palen tot de groep, die het nieuwe hoofdkwartier in de Ruïne van Groene- daal in gebruik heeft genomen. De maand werd besloten met een tijdsbeeld: de aanbieding van de H.A.L.O.P.-vracht wagens aan de bisschop. Bij de Broeders in Heemstede werd het vijf en twintig jarig bestaan van de congregatie gevierd, op dezelfde dag dat pastoor Lühn en twee zijner kerkmeesters twaalf en een half jaar in de parochie aan de Paul Krügerstraat werkten. Speciaal mag wel vermeld worden, dat er weer een nieuw gebouw op de katho lieke speeltuin Elba bij kwam. De elec- trotechnische werkgevers in Haarlem herdachten het feit, dat zij vijf en twin tig jaar in een eigen organisatie verbon den waren. De heer J. G. Spruyt, mede jubilaris, kreeg een zilveren penning. In November-December vallen teghili" woordig heel wat koperen priesterfees ten. Als we een keus moeten maken, valt die op secretaris Solleveld. Pastoor Beenakker van de Spaarne- parochie stierf op de Tweede Paasdag na slechts korte tijd in de Spaarnestad werkzaam geweest te zijn. Hij werd op gevolgd door pastoor Van Gastele, die door deken Kuilman werd geïnstalleerd. De spookruïne in Heemstede kreeg met de katholieke verkenners nieuwe betvoners Charivarius rijmelde eens over de feestdagen: We zijn de rommelweken door Van Kerstmis en Nieuwjaar; Ik ben er innig dankbaar voor, Ziezo, u>e zijn weer klaar. Niet meer wordt d'orde zo verstoord, Dat Maandag Zondag is, En Dinsdag, Maandag en zo voort, Tot aan Sint Juttemis. En als hij dan gewezen heeft op de al of niet gemeende hartelijkheid in de wensen, geeft hij deze les: Ach, toonden wij, trots ons fatsoen, Zo midden in het jaar In onze woorden en ons doen: Wij houden van mekaar". Kom, ga ook tussentijds een keer Naar d'oude, arme nicht, En breng in haar verkilde sfeer Wat warmte en wat licht. Bedenk, 't is toch wiskundig waar, Wot ik je bidden mag, Dat elke dag is Ouwejaar En d'and're Nieuwjaarsdag. Aavertentie Neem voor verantwoordelijk verhuis- werk een betrouwbare firma. Vraagt ons inlichtingen over Uw verhuizing en wij geven U deze vrij blijvend. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telef. 12456 - 14155 - 11141

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 3