De voorouders van oliebol en zevenklapper nc vormau: HET MOERASMONSTER AAN NEDERLAND VOOR ANNO SANTO DANK RADIO uvMota Cabaret Chiel de Boer H terug uit de rimboe en Van Nieuwjaarssingers, wafelijzers donderbussen Het ritueel van geven en ontvangen Eet- en braspartijen Pauselijke onderscheidingen voor het werkcomité en de initiatiefnemers NIEUW- JAARS-WENSCH: KEURMEESTERS. OVERLIEDEN, RONDOM JANUS Reiskas K.A.B. steunt Kath. Reisvereniging Koempoelan Kath. verkenners Persoonlijkheden die ons in 1951 zijn ontvallen Hoogste ziekenfonds premie f 6.93 per maand MAANDAG 31 DECEMBER PAGINA 5 cn andere aan de TURFMARKT behorende; DOOR ALEXANDRA ORME URKER VISSERS IN BRAZILIë J. E. Stokvis overleden Boordevol plezierige herinneringen Bijdragen kleine knnst' middelen vervallen ojOSlOf 7 T?t oliebollenseizoen, zoals eens de winterse periode van Sint Nieolaas tot Driekoningen voortreffelijk werd gekenschetst, bundelt een reeks feest dagen, die historisch gesproken meer met elkaar te maken hebben dan op het eerste gezicht lijkt. Want vanouds staat dit hele tijdvak in het teken van de zonnewende, de terugkeer van het licht, waarvan de heidense viering op tactische maar moeizame manier door de eeuwen heen is gekerstend. Daartoe zijn de feesten van Saturnus en de onoverwinnelijke zonnegod Mithras, die op 25 December vielen, in de Westerse kerk vervangen door Kerstmis en is in het Oosten oorspronkelijk Christus' geboorte op 6 Januari, de feestdag van de Egyp tische god Osiris herdacht. Het streven naar eenheid in de viering der kerkelijke feestdagen leidde er toe. dat de Oosterse kerkprovincies hun kerstviering aan de Europese moesten offeren en de Osiris-dag zich opnieuw vervangen zag, nu door het feest van de verschijning des Heren. De heidense gebruiken, rond het nieuwe Jaar. dat vanouds op 1 Januari werd begroet, zijn evenwel voor een deel tussen, en op de nieuwe feestdagen blijven voortleven, al verflauwde de zin er van in de nevel van het ver leden. Maar de oliebol, de Sinterklaas- en Kerstgeschenken, de donderbussen en de scheepssirenes in de Oudejaars nacht hebben hun oud-Germaanse en Romeinse voorlopers, die alle al iets met de Nieuwjaarsgedachte hebben uit te staan. Het is een nogal voor de hand liggen de gedachte om magen en vrienden bij het begin van een nieuwe periode veel geluk te wensen en al die goede wen sen te bewijzen met cadeaux. Bijna overal ter wereld is. men al eeuwen ge leden op dat idee gekomen. De Romei nen kregen hun geschenken, zoals fijn geweven kleren en verrassingen in goud of zilver al op de Saturnusfeesten, die geleidelijk uitgroeiden tot in Januari. De Chinezen overhandigen' hun be schermers naar de regels van een uit gebreid ritueel hun gaven en de geker stende Germaanse lenden hebben afzon derlijke feestdagen, Kerstmis en Sint Nieolaas, bestemd voor het geven van cadeaux, die oorspronkelijk bij de jaar wisseling werden overgereikt. Tegenover het geven staat het krij gen en wij behoeven waarachtig niet over onze landsgrenzen te gaan om een uitgebreide cultus, gericht op het incasseren van fooien of lekkernijen, te vinden. In allerlei streken van het vaderland trokken vroeger de Nieuw- jaarszingers op de eerste dagen van het jaar langs de huizen en neurie den er bijna onverstaanbaar hun pri mitieve liedjes, zoals: Nieuwe jaarke zoete, ons varken heeft vier poete, Twee ore en enen steert, En is dat nog geen wafel weerd? En is die wafel nog niet gebakken, Geef me dan een schotel patakken: En is die schotel nog niet gereed, Geef me dan een nieuw kleed. En is dat kleed nog niet genaaid, Geef me dan een haantje dat kraait En is dat haantje nog niet geboren, Geef me dan een hand vol koren; En is dat koren nog niet gebrand. Geef me dan een dikken, vetten, vleeskant. In andere contreien is de bedelcere- monie naar Driekoningen verhuisd en wordt uitgevoerd door kinderen, dié alle todden en lappen hebben aange trokken, waarvan ze een koninklijk uiterlijk verwachtten. Ook het aanbieden van nieuwjaars wensen zelf gebeurt dikwijls op hoop van geldelijke zegen. De nieuwjaars- kaartjes van onze trouwe krantenbe zorgers, bakkers en glazenwassers heb ben hun precedenten in de fraai uitge voerde oorkonden van nachtwachts, omroepers, straatvegers, klokkenluiders en poorters. Het waren dikwijls calli- grafisch rijk uitgevoerde en dus kost bare documenten, die zij omwille van het blijkbaar overvloedige en dus kost en rechts uitdeelden, bont versierd met symbolische voorstellingen of bijbelse taferelen uit de Kersttijd. De eet. en braspartijen, die vanouds de overgang van oud naar nieuw on derstreepten, hebben zeker een culti sche afkomst. Het nieuwe jaar werd bij de Germaanse volkeren ingewijd met offerandes aan de goden, die oorspron kelijk door de Druïden en later door heel het volk werden geconsumeerd en zo uitliepen op bacchanalen, die door de invoering van het kerkelijk jaar, waarvan het begin met Kerstmis sa menviel, niet uit de wereld zijn ge holpen. Het oude eet-, snoep_ en drink- ritueel mag wat versobering hebben ondergaan, jaarlijks ondervinden we nog hoezeer we beïnvloed worden door deze eeuwenlange gastronomische tra ditie. De nieuwjaarskoeken vormen een in teressante episode in deze culinaire overlevering, omdat ze zulk een duide lijke verwantschap vertonen met de voortbrengselen der hostiebakkerijen, die na de tiende eeuw zijn ontstaan. Hoe oud het geven en ontvangen van geschenken omtrent de jaarwisseling is, kan men afleiden uit bovenstaande reproductie van een reliëf uit een Egyp tische tempel. Het stelt voor, hoe de koning de vruchten der aarde aanbiedt aan de godin Hathor bij gelegenheid van het nieuwe jaar. Op Witte Donderdag werden in de ker ken ongeconsacreerde hosties uitge deeld aan de armen en omdat in een groot deel van West-Europa het nieuwe jaar in 1582 met Pasen begon, is de ronde platte koek, gebakken in een met figuren bewerkt wafelijzer, dé tractatie bij de jaarwisseling gewor den. De oudste nieuwjaarsijzers verto nen dan ook typische religieuze voor stellingen uit de Paastijd, zoals de krui siging en het Lam Gods en eerst op latere ijzers komen ook taferelen uit de Kersttijd en profane afbeeldingen als planten en boerenwapens voor. Meest al is in de rand een vrome maar sim pele gedachte verdicht, zoals op dat hakijzer, dat kennelijk eens aan een kinderloos echtpaar werd cadeau ge daan. De tekst op de voorzijde wijst op de vergankelijkheid van het aardse genot: „Ik ben wel zoet en zeer begeert, Doch ras gegeten en verteert. Zo is het met al het aardsch genot, Bedenk dit mens en soek na God." De keerzijde bevat de naïeve troost: „God schonk ons in de egt geen kroost, Hij. zij en blijf maar onze troost, Wien' geene kinderen verblijden. Heeft van hun ook geen smert te lijden." Dat het bakken van de nieuwjaars koeken een tijdrovende bezigheid was, valt wel af te leiden uit het aantal, dat elke huisgenoot van deze croquante lekkernijen behoorde te krijgen en dat in sommige streken niet minder dan honderd bedroeg. Geen wonder, dit deze tractatie het bijna overal heeft moeten afleggen tegen de oliebol en over de grenzen het sporadische nieuw jaarskoeken-bakken biina uitsluitend met electrische wafelijzers wordt be dreven. De op zichzelf nogal vreemde ge woonte om het oude jaar uit te schie ten met donderbussen, vuurpijlen en zevenklappers, is de moderne en nogal luchthartige editie van de Germaanse jachi: op boze geesten, die met veel ge rucht van het nieuwe jaar moesten worden afgehouden en verjaagd. Naar wij vernemen zal de Ned. Reis vereniging voor Katholieken, die, zoals bekend, in moeilijkheden verkeert, met financiële hulp van de Centrale Reiskas van de K.A.B. in een gunstiger positie tegenover de schuldeisers komen te staan. Het Centraal Bureau te Amster dam wordt met ingang van 1 Januari aanzienlijk ingekrompen. De verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging houden in 1952 hun na tionale koempoelan op 14 en 15 Juni op de Goudsberg in Lunteren. De heer H. J. van Harderwijk, as sistent-hoofdkwartiercommissaris voor training bij de verkenners van de Ka tholieke Jeugdbeweging, zal de verken nersbeweging per 1 Januari verlaten. De scheidende commissaris besluit een ongeveer vijfentwintigjarige loopbaan in de verkennersbeweging. 15 Vermoeid door het ingespannen staren naar de offersteensluit Eric voor enige seconden de ogen en als hij ze weer opent, houdt hij de adem in. Er beweegt iets in ae donkere schaduw van de bomen! Is het gezichtsbedrog? Neen, daar is het wéér! Het is alsof een deel van de schaduw zich van de inktzwarte achtergrond losmaakt en langzaam op de offertafel toeglijdtWolf zet de haren overeind en heft een zacht gegrom aan. Tot het uiterste gespannen houdt de koning de wolfs hond stevig vast en geen seconde later blijkt dat zijn ogen hem niet bedrogen hebben. De schaduw groeit uit tot een gestalte en van de tamelijk grote afstand, die Eric van de offersteen scheidt, kan hij een harige klauw onderscheiden die zich met een woeste greep van de koperen schotel meester maakt. Op hetzelfde ogenblik rukt Wolf zich los en stormt op de weerzinwekkende ver schijning af. Deze heeft zich reeds omgewend om met de buit van de nacht de terugweg te aanvaarden. Het woedend grommen van Wolf doet het monster even als versteend stilstaan. Maar in dat ondeelbaar ogenblik ziet. de Noorman de grauwe, slijmerige kop de snoet met de brede neusgaten en de blikkerende slagtanden. Eric heeft nooit anders dan verachting gehad voor legendarische verhalen over spoken en geesten en het is juist in dit bijzondere geval zijn overtuiging, dat er bedrog in het spel is, sterker dan ooit. Doch nu hij oog in oog staat met dit duivels schepseldreigt zelfs hem de nuchterheid in de steek te laten. De be klemming duurt echter slechts een paar seconden en terwijl hij zijn zwaard flitsend uit de schede rukt, schalt Eric's stem machtig over het moeras: „Sta!" De gedaante stoot een doffe kreet uit en vlucht weg tussen het riet, snel achter volgd door Wolf, terwijl Eric, bedacht op de gevaren van het moeras, slechts lang zaam kan nakomen. Dan weerklinkt een zware plons en op hetzelfde ogenblik is het monster geheel uit het gezicht verdwenen. De Noorman loatpt toe op de plaats waar hij het geluid gehoord heeft en daar vindt hij Wolf, grommend aan de rand van een zwarte poel, het troebel oppervlak beroerd door grote kringen, die zich steeds wijder uitbreiden „Is het dan toch een of ander vóórwereldlijk monstervraagt de koning zich in hevige verontrusting af, „een overblijfsel uit de oertijden?" Heen en weer geslingerd tussen zijn verstand en het gruwelijk beeld van het monster, dat hem steeds voor ogen blijft zweven, keert Eric langzaam terug. Nog eenmaal keert hij zich om en plotseling ziet hij het gedrocht weer uit het water omhoog rijzen, en ver weg, struikelend en druipend de vaste bodem be- reiken. Op hetzelfde ogenblik scheurt een kreet door de stilte van de nacht; een verschrikkelijke langgerekte wanhoopskreet als van een mens in doodsnood Opgedraagen aan de "Den Etrftc» Jts—ry MUCCLXVI Reproductie van een oude gravure (uit 1746), welke dienst deed als illustratief opschrift van een nieuwjaarswens, opgedragen aan „keurmeesters, overlieden" en overige functionarissen, betrokken bij de bedrijvigheid van de turfmarkt, waarvan op de tekening zelf eert beeld wordt gegeven. Herhaalde malen reeds heeft Z. H. de Pans uiting gegeven aan zijn dankbaarheid jegens de Nederlandse Katholieken voor het kostbare geschenk van Radio Anno Santo, de korte-golf-zender, die in het Heilig Jaar nit gaven van alle Katholie ken van Nederland is bijeengebracht. De H. Vader heeft deze dank thans op bijzondere wijze willen uiten door Motu Proprio (d.w.z. geheel eigener beweging en zonder dat van Nederlandse zijde een verzoek daartoe was ingediend) aan de initiatiefnemers en werkers van het actie-comité uitzonderlijk hoge onderscheidingen toe te kennen. Mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat, werd benoemd tot Ridder Groot kruis in de orde van de H. Paus Silvester, de hoogste onderscheiding, die bij deze ridderorde wordt verleend. Prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister van Economische Zaken, werd benoemd tot commandeur met de plaque in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De heren mr. Jan Derks, T. Elsenburg en H. Nieu- wenhuis werden benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Tezelfdertijd heeft Z. H. de Paus de voorzitter van de Landelijke Leiding van de Katholieke Actie in Nederland, dr. ir. F. Teilegen, die mede een van de stich ters is geweest-van Radio Anno Santo, benoemd tot Ridder in de orde van de H. Gregorius. Zaterdagmiddag om half vijf heeft de aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, Mgr. Dr. B. J. Alfrink, in het aarts bisschoppelijk paleis op de Maliebaan aan de betrokkenen, die vergezeld wa ren van hun echtgenoten, mededeling gedaan van deze pauselijke onderschei ding. Mgr. Alfrink hield daarbij een toespraak, waarin hij zeide: De H. Vader heeft mij opgedragen U een symbolisch, maar tastbaar en zichtbaar bewijs te overhandigen van Zijn vaderlijke genegenheid en van Zijn grote erkentelijkheid en dank je gens U. In het jaar van de grote terugkeer, het heilige jaar 1950, is in Nederland het initiatief genomen om de H. ader in staat te stellen zijn kostbaar va derlijk woord te verbreiden over de wereld. Zoals de zending, die Hij te vervullen heeft, geen grenzen kent en geen onderscheid van naties en volke ren, zo zou ook de stem van dc Herder der Kerk moeten kunnen doordringen tot aan zijn meest afgelegen kinderen; heel bijzonder tot degenen, die moe ten leven onder een dagelijkse druk van gevaar en strijd en tegenstand, voor wie juist het woord van de Vader der Christenheid zo'n bemoediging zou kunnen zijn in hun lijden en zo'n '-rachtige aansporing tot volharding in de strijd. Nederland heeft de waarde van dit geschenk begrepen en heeft geofferd met milde hand. Het heeft de initiatiefnemers en de werkers van het actie-comité in staat gesteld aan de H. Vader een prachtige zender aan te bieden, die een machtig hulp middel zal betekenen in het apostoli sche werk van de Kerk. Geen wonder, dat de H Vader dit grootse geschenk met gróte dankbaar- Een „Nieuwjaarskoekenijzer"zoals daarvan in nevenstaand artikel sprake is, daterend uit 1648 en berustend in het Twenthse museum te Enschedé. Het stelt behalve een huismerk een ook in de kerkelijke kunst bekend liefdes- tymbool voor: de pelikaan, die haar jongen voedt met haar eigen bloed. DE RUSSEN VERTALING, FRANS VAN OLDENBURG ERMKE heid heeft aanvaard. Hij heeft tevens aan het volk van Nederland een af zonderlijk bewijs willen geven van Zijn dank en daarom heeft Hij uit de ve len, die aan het tot-stand-komen van deze zender op enigerlei wijze hun krachten gegeven hebben, U uitgeko zen om op heel bijzondere wijze te on derscheiden. Het heeft dus,, zou ik zo mogen zeggen, een drievoudig doel, wanneer de H. Vader mij heeft opge dragen U vandaag een heel bijzondere onderscheiding te doen toekomen. Vooreerst is het de bedoeling van de H. Vader om hiermede Zijn erkente lijkheid uit te drukken voor datgene, wat persoonlijk door Uw initiatiefneming door Uw werk en arbeid voor de tot stand-koming van Radio Anno hebt ge daan. Op de tweede plaats heeft de H. Vader in U willen eren alle andere leden van het oprichtingscomité, van het werkcomité, kortom al degenen, die op enigerlei wijze door hun werk, door hun propaganda, door hun stimu leren aan de actie hebben deelgenomen en dus ook deel hebben aan het resul taat, dat aan de H. Vader kon worden aangeboden. En op de derde plaats is het de bedoeling van de H. Vader om door deze hoge onderscheidingen, die U worden toegekend, dank te brengen aan geheel het Nederlandse katholieke volk, dat met zoveel enthousiasme het idee heeft opgenomen en met zoveel bereidwilligheid en mildheid zijn gaven heeft geofferd. De zender zal in Rome staan en wer ken als een blijvend symbool van de aanhankelijkheid van het Nederlandse Katholieke volk aan de Paus van Ro me, als bewijs van hun begrip voor de apostolische zending van de H. Stoel, als teken van hun bewustzijn van de wereldomvattende taak van de Kerk. Namens allen sprak de minister van Staat. Mr. van Schaik. een woord van dank jegens Z. H. de Paus en Mgr. Dr. B. J. Alfrink, waarin hij de grote er kentelijkheid en de diepe ontroering van alle geridderdëri vertolkte voor deze uiterst eervolle en hoge onder scheiding, die zij hebben mogen ont vangen. De Belgische vissersvloot met aan boord Nederlandse en Belgische land verhuizers, die zich in Argentinië gaan vestigen, is in Recife (Brazilië) aange komen. Verwacht wordt dat rond de jaarwisseling het doel van de tocht. Mar del Plata in Argentinië, bereikt zal worden. Het dochtertje van vijf maanden van de Belgische visser Fir- min Devey is tijdens de overtocht van Madeira naar Brazilië overleden Het stoffelijk overschot werd met de ge bruikelijke plechtigheden aan de gol ven toevertrouwd. In het gemeenteziekenhuis „Zuidwal" te 's Gravenhage is in de leeftijd van 16 jaar overleden de heer J. E. Stokvis, oud-lid der Tweede Kamer en bekend journalist. We werden een uur voor zonsopgang wakker gemaakt door een Russisch sol daat en een lid van de plaatselijke bur- buurt gestuurd, want zij waren de eni gen in het dorp, die paarden en wagens hadden om een dergelijke uittocht mo- gerwacht. Jack's triomf over de Crusoë's gelijk te maken, zodat al de communis- was maar van korte duur geweest. De ten ter plaatse het klaar gespeeld had commune" had gewonnen en Jack moest voor een dag of vijf naar het front om loopgraven te maken. Dat de com mandant hem een vrijstelling gegeven hadden om niet uitgezonden te worden om te gaan werken. Ik legde de officier uit, dat er verschillende mensen ziek waren hier in huis en dat er iemand had, maakte geen verschil. De Crusoë's moest zijn om hout te hakken en water hadden een andere commandant gevon den, en nu kon Jack in het hoist van de nacht gaan proberen om Vanyusha of Sashka uit hun bed te halen om te bevestigen, dat hij vrijgesteld was. Woe- te halen, en dat je zoveel zieke mensen niet gedurende zoveel dagen alleen kon laten. Maar de officier wilde niet luiste ren. Ze hadden hem bij de „commune" verteld, dat hij mensen moest gaan dend kleedde Jack zich aan bij het licht ophalen in het „bourgeois huis" en dus van een kaars, terwijl ik met de soldaat praatte en uit pure verveling trachtte om van hem een „vriendelijke" te ma ken. En hoe nuttig zou die vriendschap blijken! Jumbo lag zo stil als een muisje Hij had er geen idee van waar het alle maal over ging, maar hij wist, dat het bleef hij op zijn stuk staan. Mijn klein soldaatje, dat het geschreeuw hoorde, kwam aanlopen, vergat helemaal, dat hij verondersteld werd een oog op Jack te houden en begon het voor me op te ne men. Hij fluisterde de officier iets in het oor. Klaarblijkelijk dacht de officier 't beste was om zich koest te houden, les amis de mes amis sont mes amis. zoals sommige kevers doen, als ze het gevaar nabij weten. Hoe dan ook, nie mand merkte hem in het donker op, zo dat hij aan het gevaar ontsnapte om mee te worden genomen, wat heel gelukkig was, want zijn bronchitis was juist nu het ergst. Intussen had Marietta wat brood en een stuk spek voor Jack klaar gemaakt. Het was goed spek, waar we al die tijd van afgebleven waren, omdat het bestemd was voor hen, die gearres teerd en weggevoerd mochten worden. Voordat Jack klaar was, viel er een Russische officier het huis binnen met want onmiddellijk veranderde hij van toon en. terwijl hij de soldaat vriend schappelijk bij de arm nam. wandelde hij weg, gevolgd door de ongelukkige Jack en de twee burgerwachters. De dag brak juist aan, dus nam nie mand zich meer de moeite om nog naar bed te gaan. Ik deed de lamp in onze kamer uit, trok een mantel aan. sloeg een cape om en ging water halen. Toen ik bij de put bezig was, werd onze on welkome gast uit de hoofdstad naar het Zuiden doorgestuurd. Rudi bracht haar hoffelijk tot aan de grote weg, waarlangs een andere Crusoë en ze begonnen een de oude vrouw met haar luizen verder mensenjacht. Na iedereen te hebben ge ïnspecteerd, besloot de officier, dat ik de enige was. aan wie ze iets konden hebben. „Schiet op," zei hij. Jij gaat voor vijf dagen naar het front om een beetje voor ons te graven!" Hij was grof en brutaal en boos op de boer, die hem naar een huis gebracht had, waar nie mand tot zwaar physiek werk in staat was. De Crusoë's hadden hun gezinnen de dag tevoren naar een dorp in de slofte op haar met blaren bedekte voe ten. Gedurende het beleg was zij het geweest, die iedere dag door het gra- naatvuur heen water haalde voor de mensen in haar kelder, en ze had brood gekregen voor haar diensten, en nu was ze een landloopster geworden. Rudi kwam terug en zag er uit, als iemand, die juist een oude hond had neerge schoten. Maar wat konden we anders doen? Zoals we later hoorden, kwam gravin Elisabeth niet verder dan negen mijl voorbij Mora, waar ze gearresteerd werd wegens haar bekende anti-commu nistische houding, evenals de priester, die haar in huis genomen had. Ik geloof, dat ze stierf in de gevangenis. Zo niet, dan moet de stakker daar nog zitten, want ze zullen haar nooit vrijgelaten hebben. 's Middags kwam de priester, zoals ge woonlijk, met het plaatselijke nieuws. Ik zou wel graag een robber bridge gespeeld hebben, maar was te moe en te slaperig. Mijn handen waren hele maal ruw van het houthakken. De Zwij ger had last van zijn maag en was naar bed, evenals Rudi, die op die manier wilde vermijden, dat ze hem zouden halen om loopgraven te maken. Elsie bracht de hele dag door met het terug brengen van de dingen, die we de jacht opziener in bewaring gegeven hadden. Ze had er lang werk mee, want ze durf de niet met grote pakken door het dorp te lopen, dat vol soldaten was. Om vier uur ging ik naar bed en wik kelde me in mijn mantel van schapen vel. Jumbo had hoge koorts en sliep. Toen dutte ik ook in. Het was avond, toen ik wakker werd, en al helemaal donker. De wind was opgestoken en huilde en gierde. Ik voel de me lekker warm. zodat het nog steeds dooien moest. Acht graden boven het vriespunt als kamertemperatuur vonden we al warm. Ik kon het gerinkel van messen en vorken horen vanuit de eet kamer. waar Marietta de tafel dekte. Genietend van de vrede en rust van dit ogenblik, dacht ik bij mezelf: "Waar ben ik? Waarom was ik hier? Ik kon Jumbo zwaar horen ademhalen in zijn slaap. Leefde mijn familie nog? Wat was leven? Ik. bijvoorbeeld, leefde. En ik herhaalde keer op keer: „Ik. ik bèn, ik bèn!" om mezelf van het feit van mijn bestaan te overtuigen. (Wordt vervolgd). Van links naar rechts: zittend naast mgr. dr. B. J. Alfrink, aarts bisschop-coadju tor van Utrecht, mr. J. R. H. van Schaik. minister van Staat, en prof. dr. J. R. M. van den Brink, minister vam Economische Zaken. Staande de heren H. N ie uwen- huis, mr. J. Derks, dr. ir. F. Tellegen en T. Eisereburg. (Van een onzer verslaggevers) et Cabaret Chiel de Boer is uit de rimboe terugge keerd. Dini van Aemstel, Katja Berendsen, Swen Smeele, Jo Spiers, Peter Ariëns, Moestafa en Chiel de Boer stapten Zaterdagmiddag bruin verbrand, vermoeid maar boordevol plezierige her inneringen uit de K.L.M.- Constellation, die hen van Nieuw Guinea naar Nederland had gebracht. Op hun tournée langs het personeel van de B.P.M. op Nieuw Guinea en de Indonesische eilanden hebben zij alleen al per vliegtuig een afstand van ruim veertig duizend ki lometer afgelegd. „Een reis om de wereld in tachtig dagen, net als Ju les Verne". zegt Chiel de Boer lachend. „alleen ter gelopen hebben is het veel." Hij heeft nog meer cij fermateriaal voor de pers verzameld: in totaal heb ben ongeveer elf duizend toeschouwers rV voorstel lingen bijgewoond. En de om en nabij zeshon derd handen, die gedrukt moesten worden, waren allemaal yochtig. Het ge zelschap zelf heeft ook menig zweetdruppeltje gelaten. In Bandung, waar voor een overvolle zaal van duizend mensen gespeeld werd, had het kwik juist die dag een recordhoogte bereikt. De grootte van het publiek liep overigens nogal uit een: in Sangeatta, in de binnenlanden van Bor neo, was de „zaal" ten op zichte van het gezelschap nog maar net in de meer derheid. De zeven spelers moesten een reis van vier en veertig uur on- hebben wij onderweg ook dememon om zegge en nog negen en dertig voor- schrijve veertien Neder- steliingen gegeven. En landers bet genoegen van als we in die twee efo een avondje Hollands ea- halve maand één kilome- baret te bezorgen. „Maar overal hebben we een dankbaar publiek aangetroffen", vertelt Chiel de Boer. „Dat geldt dan alleen voor de Ne derlanders, want de in landers begrepen er niets van. Als we in de open lucht speelden stonden ze er de hele avond voort durend luid pratend om heen. Alleen als er wer kelijk iets te zien viel, een goocheltruc of iets dergelijks, werden ze er een ogenblik stil van." Dini van Aemstel heeft de trip door Nieuw Gui nea het leukst gevonden, alhoewel ze tot de ont dekking is gekomen, dat een vrouw er in waarde onderdoet voor een var ken. Bij haar bagage bevond zich een drie me ter lange speer met een groot aantal vervaarlijke weerhaken, waarvan een terzake deskundig inlan der haar nauwkeurig nut en werkwijze heeft uit gelegd. Verdwaald tussen koffers en tassen boe zemde de speer reeds zoveel ontzag in, dat een douanebeambte het in strument van enige af stand zonder meer in klaarde. In 1951 zijn ons land o.m. de volgende bekende persoonlijkheden door de dood ontvallen: Dico v. d. Meer, K.R.O.-medewerker. Jan de Meyer, architect. A. F. N. Boosten architect Willy Bodenheim. tekenaar. Mej. A. Michels,. inspectrice Nijv.- Onderwijs. Overste M. P. A. den Ouden, comm. det. Koreavrijwiliigers. Mgr. P. Hopmans, Bisschop van Breda. Prof. dr. J. H. Gunning, paedagoog. Dr. J. H. Holwerda, oud-dir. Rijks museum v. Oudh. Dr. Willem Mengelberg, dirigent. Dr. P. v. Moerkerken, letterkundige en leraar Rijksac. v. Beeld. Kunsten. Herman v. d. Eerenbeemt, letterk. Mr. J. Thomassen, voorm. part. seer. van Prins Bernhara. Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, oud-secr.generaal Min. v. Buitenl. 2'aken. Emile Erens, schrijver. Mr. G. H. M. Delprat, oud-dir.-secr. Ned. Bank. A. A. Kok, architect en oud-seer. Heemschut. Dr. ir. J. H. F. Deckers, lid Eerste Kamer. Pater Reg. Hazebroek, oud-provinei- aal der Minderbroeders, O.F.M. Marianne Philips, sclirijfster. Mgr. J. J. R. M. Postma, em.-pastoor. Den Haag. Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hit- bar, burgem. van Hilversum. J. G. Suring, gemeenteraadslid te Utrecht. Pater Ch. Kops. O.F.M.letterkundige. Pater H. Nobben, M.S.C.. pionier iB Z.-N.-Guinea. H. F. J M. A. von Frijtag Drabbg, luit.-gen. der mariniers. Dr. A. L. Brenninkmeijer, oud-dir. C. en A. Mgr. N. L. A. Ammerlaan. vicaris-ge neraal v. d. Bisschop van Haarlem. E. Goulmy, oud-dir. sigarenfabr„ 's-Hertogenbosch. Maria Viola letterkundige. Jeanne Revneke var. Stuwe, letterk. Mr. A. Fentener v. Vlissingen, oud- pres. Hoge Raad. Dr. A. F. Philips, industrieel. Prof. dr. B. A. G. Vroklage, hoogl. Kath. Universiteit. Prof. dr. C. Hins. observator sterren wacht Leiden. Dr. L. A. Veeger, voorz. Nat. Fed. Wit-Gele Kruis. Maurits Esser, pseud. G Eckeren, schrijver. C. S. S. Crone. letterkundige. Prof. dr. J. Kosters, oud-vice-pres. Hoge Raad. Cor Kuiler, dir. Groningse Orkest Vereniging. Mr. J. H. v. Maarseveen. minister v- Binnenl. Zaken. Arnold Pijpers, kunstschilder. Piet Kohier operettespeler. Arthur Tervooren, cud-joumalist. Dr. L. Daniels. O.P., kenner middel eeuwse letterkunde. Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, oud-comm. der Koningin in Zeeland. Prof. dr. J. Kramers, hoogl. Leiden. J. W. Lucas. ged. comm. N.V. Drukke rij ..De Spaarnestad". Ch. Koechlin. Duits componist. Sinclair Lewis, Am. schrijver. Maxence van der Meersch, Frans schrijver. Jules Berry. Frans acteur. Jules Verstraete. toneelspeler. Robert Flaherty, cineast. Louis Jouvet. Frans acteur. Bemhard Keilermap. Duits schrijver. Dr. J. Bierens de) Haan, oud-chirurg en kunstbeschermer. Dr. J. Stein S.J., dir. Vaticaanse Ster renwacht. J. v. d. Berg, oud-directeur Olympisch Stadion. Jos. Cremers. oprichter Limb. Na tuurhistorisch genootschap- Zoals bekend. Is voor het volgend jaar het percentage van de ziekenfonds premie verhoogd van 3.6 tot 3.8. In ver band hiermede moet van 1 Januari af op het loon van de werknemer 1.9 pet. tot ten hoogste f 0.26 per dag. f 1.59 per week of f 6.93 per maand als zieken fondspremie worden ingehouden. Met ingang van 1 Januari verval len de bijdragen van de algemene ziekenfondsen voor kleine kunst middelen, o.a. briïleglazen. De bij drage voor de (zeer kostbare) con tactglazen blijft gehandhaafd. Tot dusverre verleenden de fondsen geen bijdrage voor chirurgische kaak- en aangezichtsprothesen. Voortaan is zo'n bijdrage we! mogelijk. Gehandhaafd blijven de bijdragen der fondsen voor in het algemeen kostbare kunstmiddelen, zoals orthopae- disch schoeisel voor sterke misvormin gen. orthopaedische eorsetten. beugels en kunstledematen. De nieuwe maatregel, welke nood- zakeliik is als gevolg van de financiële noodtoestand der ziekenfondsverzeke ring. levert een besparing op. welke voor de afdeling verplichte verzekering op bijna f 2.180.000 kan worden ge raamd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1951 | | pagina 5