Juniores van ALLIANCE in Rallye de Monte Kraliko Extra koopjes Velsen IJmuiden Taxi? 18000 Peter Maatman schrijft over grote ramp De Visserij golf „De Vreemdeling in Hillegom BLIKSEMAFLEIDERS J I In memoriam HERINGA WUTHRICH Pastoor J. Schmidt opende nieuwe St. Jacobusschool in Krommenie Zeekadetten-corps in voorbereiding Geteisterd dorp lijdt en bidt T extielzwendel na 3 jaar berecht Hoe spelen de R.K. clubs? W. J. H. TEEUWISSEN in onze Opruiming Omzet Staatsvissérs havenbedrijf aanzienlijk gestegen HEEMSKERKS MISSIONARIS SLOT DEFECT? „OPWAARTS" GAAT JUBILEREN Koopman krijgt 4000gld. en voorwaardelijke straf Een op hoog peil staande uitvoering .Amicilia uit De Zilk van WOENSDAG 2 JANUARI 1952 PAGINA 2 Nuts-Spaarbank Werk van Mari Andriessen Klaverjasvereniging E.D.O. Jaarvergadering „St. Crispinus" Burgerlijke Stand Gemaskerde man bedreigde vrouw Blinde door auto aangereden Gevaarlijke diefstallen HEEMSTEDE Kinderfeest Katholieke Vrouwenbeweging Eerste amateurtoneel vereniging in „Minerva" Trainingspakken zware kwaliteit 1 Okorting op alle iexiielgoederen YOOQDC BABy WASSERIJ DUYN DE EENHEID HERSTELD Personeelskosten te laag geraamd Verpachting in Velserbroek- polder {Subsidie voor „Middenstands ontwikkeling" „DE SLEUTELSPECIALIST' VELSEN-NOORD Ongelukkige val Kerstoratorium Speeltuin fancyefair Burgerlijke Stand Waterstanden Beurs van Amsterdam Nieuwe expositie bij „Felison" Commissie van bijstand voor de Volksgezondheid Sportief en economisch. De techniek ver vooruit. Beurs van New York K.A.B.O. He* belooft een goede traditie te wor den by de R.K. Hockeyclub Alliance om de jeugdige spelers en speelsters om streeks de jaarwisseling te vergasten op een sportieve auto-rallye, een gebeurte nis, die, evenals oliebollen en toasten, het nieuwe jaar op eën plezierige en aan de smaak van de jeugdige hockeyers aangepaste wijze inluidt. 30 December woonde een veertigtal juniores de H. Mis in Sancta Maria bij, die door pater E. Retera O.E.S.A. voor Alliance werd opgedragen, waarna 'n gezamenlijk ontbijt plaats vond Het verzamelpunt was evenals een jaar geleden Kraantje Lek. Hier kwam ook een twintigtal ouders en ouderen die hun auto voor dit spor tief gebeuren beschikbaar hadden ge steld en zich veelal zelf als chauffeur wilden laten onderwerpen aan de min of meer deskundige aanwijzingen van hun jeugdige passagiers. Om 12 uur vond de start plaats en met een tussenruimte van 1 minuut vertrok ken de verschillende wagens, bemoedi gend nagewuifd door sportieve concur renten, die zelf nog niet aan de beurt waren. De tocht van ongeveer 40 km leverde diverse moeilijkheden op. die door velen keurig worden opgelost Via Vogelenzang liep het traject naar Hillegom, waar de laatste controlepost door de meeste deelnemersgemist werd. De controleur op de tweede post in Aerdenhout had het smakelijke initiatief genomen, alle deelnemers thuis (in de post) aan de taart te nodigen. Gezien de tijdnood, waarin de meesten ver keerden, moest dit helaas tot een vrien delijk gebaar beperkt blijven, waarop de initiatiefnemer waarschijnlijk wel gerekend had. Anderhalf uur na het vertrek kwamen de eerste wagens binnen, terwijl de minder bekwamen een uur meer nodig hadden. Het was gezellig vol in „Kraan- Op Oudejaarsdag is overleden de heer Wim Teeuwissen, een bekwaam ambtenaar ter griffie op het Haarlemse kantongerecht, waar hij op 1 Decem ber j.l. nog zijn zilveren jubileum vierde. Wim Teeuwissen heeft vooral in de kringen van het Haarlemse Ama teurtoneel bekendheid verworven. De heer Joop Kruijver schrijft ons daar omtrent: Voor de oprichting van het Werk verband Kath. Amateurtoneel was Wim Teeuwissen jarenlang bestuurslid van de Natu en in het thans aangebroken jaar zou hij zijn zilveren jubileum her denken als lid van de R.K. Rede rijkerskamer Alberdingk Thijm, waar van hij sedert de laatste 20 jaar secre taris was. Na het overlijden van de grote stuwkrachten van A.T., n.l. Gerard Nielen en Herman Moerkerk, zal niemand hebben vermoed, dat bin nen een dergelijk kort tijdsverloop we derom zo'n zwaar offer ook van Alb. Thijm zou worden gevraagd. Immers de persoon van Wim Teeuwissen was de ge-eigende figuur voor het nauwge zet vervullen van de functie van secre taris van een dergelijke vereniging. De grote accuratesse, het juiste inzicht in verenigingszaken en organisatie was -hem als 't wire aangeboren, en daar van heeft „Alb. Thijm" ten volle ge profiteerd. Het 60-jarig jubileum van de Rederijkerskamer, in de organisatie waarvan hij ook een belangrijk aan deel heeft gehad, .en waarbij wij hem goed beschouwd voor 't laatst actief in het openbaar zagen optreden, was een levendig bewijs van zijn kracht voor onze Kamer. De leden zullen nimmer zijn zo buitengewoon goed verzorgde jaarverslagen vergeten, en in deze an nalen, die hij zelf zoveel jaren met zorg samenstelde, zal ook zijn naam in dankbare herinnering met gouden let ter* worden opgetekend. In de maand December is bij de Nuts-Spaarbank ingelegd een bedrag van 361.918 55, waaronder via de Op haaldienst 31-469.04 en bij de afdeling Jeugdspaarbank 1.879.16. Terugbetaald werd 772.464.32. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg. 233. Daarnaast hebben zich 39 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaar bank aangemeld. Op 31 December 1951 bedroeg het totaal aantal inleggers 64.085 met een tegoed van 23.304.529.99. De per 2 Januari 1952 op de inleg gersrekening bijgeschreven rente over 1951 bedraagt 530.471.15, zodat hun tegoed alsdan is 23.835 001.14. Aan de Kersttentoonstelling in het Huis van Looy is toegevoegd een Kop van een negermeisje, het laatste voltooi de werk van de beeldhouwer Mari An driessen, gemaakt tijdens zijn verblijf in Suriname. De voetballers van E.D.O. houden blijkbaar van afwisseling en schenken niet alleen aandacht aan de lichamelijke inspanning, maar ook aan de training van de geest. Zij hebben een klaverjas- club in hun vereniging opgericht. De afdeling Haarlem van de R.K. Bond van Schoenmakerspatroons „St. Crispinus" houdt Maandag 7 Januari de jaarvergadering, 's avonds om 8 uur ln café Louw aan de Spekstraat. GEBOREN: C- E. M. Boersma-Witte- »an, z.; C. M. van der Eijnden-Probst, z.; T. Zuurendonk-Kemink, z.; E. Kos ter-Wildschut, d.; M. A. K. F- Haanap- pel-Reijners. d.; C- Nooij-Van Essen, d. ONDERTROUWD: G. J. L. van Kuijk en J. Steffens- GEHUWD: M. H. Faase en C. W. E. M- T. Langenegger. OVERLEDEN: M. van Tongeren-Min- gelers, 32 j., KI. Heiligland: H. Korrin- ga, 1 m., Hazepaterslaan; H. J. Bakker, 66 j., M. v. Heemskerkstraat; A. C- Taag-Hak, 72 j„ Reggestraat; W. H- Slobbe, 50 j., Ged. Oude Gracht. Advertentie HAARLUI tje Lek" en men liet zich de soep goed smaken, toen de voorzitter van Alliance, de heer L. Hellebrekers, de prijzen, die dit jaar uit medailles bestonden, uit reikte. Han Bonarius en Pirn Wilms Floet in de auto van de heer Van de Brink hadden het traject in de kortste tijd afgelegd, terwijl zij één van de weinigen waren, die de vier controle posten hadden opgemerkt en verder het kleinste aantal strafpunten hadden opgelopen. In de verbindingsgang tussen Cinema Palace en Klein Heiligland is gister' avond om half elf een vrouw bedreigd door een man, die gemaskerd was en een voorwerp bij zich had, dat op een revolver leek. Zij liep de gang in en zag plotseling de man achter een geparkeer de auto vandaan komen. Op haar hulp geroep kwam haar echtgenoot, boek houder in Cinema Palace, toelopen, waarop de gemaskerde verdween. De politie werd direct per telefoon gewaar schuwd en stelt een nader onderzoek in. Een blinde met zijn geleidehond werd gistermiddag om half een bij het over steken van de Ged. Oude Gracht door een personenauto aangereden. Het slachtoffer, de heer Louman, voorzitter van „St. Odilia". sloeg met het hoofd tegen de voorruit en viel op de grond. Hij kreeg een bloedende hoofdwonde en werd per ziekenhuis naar het Grote Gasthuis gebracht en vandaar naar zijn woning. Uit een bunker in het Hoogoven- duinterrein werden ten nadele van een aannemer door verschillende knapen uit Velsen-Noord en Beverwijk slag- roedjes, vuurkoorden en dergelijke springstoffen ontvreemd. De politie verzoekt met grote naófuk te wijzen op het gevaar dat deze explosieve stoffen met zich meebrengen. De afdeling Heemstede van de Kath. Vrouwenbeweging organiseert Don derdag 3 Januari, des middags te 2 uur, een feest voor de kinderen van de le den in het R.K. Verenigingsgebouw. Een goochelaar zal de jeugd enige uren prettig bezig houden. Op Donderdag 3 Januari zal de R.K. Toneelvereniging „Berkenrode" als eerste amateurtoneelvereniging in het Minerva-theater een opvoering geven van het bekende toneelspel „Per Luchtpost". Advertentie voof 3 jaar 4 jaar 5 jaar BABYHEMDJE 5.95 6.45 6.95 t 0.59 Anegang 46 - Haarlem - Tel. 14651 BIOSCOPEN Rembrandt: Vader plukt de vruchten, 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Alice in wonderland, a.l. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Morgen Is te laat, 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: De piratenhoofdman, 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Francis weet het beter, a.l. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: De doodskoppenvallei, 14 j. 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 2 Januari Minerva, Heemstede: Chopin-avond door de pianist Jan Smeterlin, 8 uur. Advertentie AMSTERDAMSEVAART 20 tel. 11053 In de buitengewone vergadering van de vereniging „Schulpen", gehouden in ,,'t Centrum" te Beverwijk, kon de voor zitter, de heer A. Langkemper, aan de talrijke aanwezigen mededelen, dat het conflict in „Velsen-Noord Vooruit", dat geruime tijd de gemoederen in Velsen- Noord in beweging heeft gebracht, zeer waarschijnlijk binnen enkele dagen tot een oplossing zal komen. Althans Maan dag 7 Januari zullen de gezamenlijke besturen hierover besprekingen voeren en trachten een geheel nieuw bestuur voor deze overkoepelingsorganisatie te benoemen. Daar, in verband met de vele werkzaamheden, het bestuur van „Schulpen" Uitbreiding behoefde, wer den als nieuwe functionarissen gekozen mevr. Marcus en de heren Rol, Laurent en Schuurman. De uiterst gezellige avond werd gevuld met een kienwed- strijd, muziek en dans. o.Y« kg word dr VOO' De nieuwe St- Jacobussr' totstandkoming waa kringen met grote gesproken, is Maand, zitter van het schooi1' n i Jacq. Schmidt, officier geopend. aan was 's morgens eer r de wh kinderen gezongen 1 .ooraf ge gaan, die door een groot aantal ouders en kinderen werd bijgewoond. Des mid dags werden de parochianen in de ge legenheid gesteld het schoolgebouw te bezichtigen. Na de wijdingen van crucifixen en schoolgebouw door pastoor Schmidt met assistentie van de kapelaans Kloeg en Van Resteren, begaven de talrijke aan wezigen zich, op uitnodiging van de pastoor, naar het R.K. Verenigingsge bouw- In de keurige koffiekamer, die tot de laatste plaats bezet was, merkten we naast pastoor Schmidt en de kape laans Kloeg en Van Resteren o.m. op de Bisschoppelijke inspecteur, pastoor Des- sing, pastoor Westdijk van Wormerveer, burgemeester Provily, wethouder Hei lig, de inspecteur van het Onderwijs, de heer Veldhuizen, afgevaardigden van kerk- en armbestuur, zowel van de parochie Krommenie als Wormerveer, architect Van der Lubbe, Den Haag, directeur van gemeentewerken, de heer Vercouteren, directeur en waarnemend directeur van het gasbedrijf, resp. de heren J- M. C. Hordijk en K. Kuijper, het onderwijzend personeel van de R.K. school, hoofden van de openbare school en voorts velen, die aan de totstandko ming van de school het hunne hadden bijgedragen. .'"oorden van dank bracht pastoor idt aan architect Van der Lubbe hetgeen onder zijn zeer deskun- ge riding tot stand is gekomen. De pastoor tijde» .waaronder een en ander moest Naar wij uit gezaghebbende bron vernemen wordt momenteel in IJmui den gewerkt aan de voorbereiding van een „Zeekadetten-corps". Hoewel dit opgezet wordt als een vorm van jeugi- werk, bestemd voor jongens van 14 tot 18 jaar. wil men er mee bereiken, dat een deel der jeugd meer „sea and wa ter minded" wordt, zodat het tevens beschouwd kan worden als een inlei dende phase voor de opleiding voor visserij of koopvaardij. Tot de initia tiefnemers behoren de directeur van het Staatsvissérshavenbedrijf, mr. J. R. van Eerde, en de rijkshavenmeester, de heer G. A. Man. Het Staatsvissershavenbedrijf te IJ muiden heeft er geen gras over laten groeien. Ondanks het feit, dat op Oude jaarsdag het personeel 's middags vrijaf had, bleek het mogelijk nog op die dag precies te weten hoe het bedrijf in het toen nagenoeg verstreken jaar geboerd had, waarbij de cijfers van de afslag in de morgenuren nog volledig verwerkt waren. Het is gëeii slcicht jaar geweest voor het Staatsvissershavenbedrijf, In de maand December bedroeg de omzet f2.484.161.tegenover f 1.646.399.in de overeenkomstige maand van 1950. Betekende dit een stijging van f 837.762.veelgroter was de stijging gedurende het gehele jaar In 1951 werd in totaal voor f 28.647.871.omgezet. In 1950 was dit „slechts" f22.114.076. zodat de meerdere omzet gedurende het afgelopen 1 jaar f 6.533.795.be draagt. Zoals wij dezer dagen reeds schreven is dit meer een gevolg van een stijging in de aanvoer, dan wel van een hogere opbrengst per kilo. In verband met de omstandigheid, dat het bestuur van de Prot. Mariabewaar- school te Velsen in zijn begroting voor 1951 de personeelskosten te laag ge raamd heeft, heeft het een verzoek in gediend om het in de raadsvergadering van 6 Februari 1951 voorlopig vastge stelde bedrag van de gemeentelijke bijdrage te herzien. B. en W. stellen nu de Raad voor de gemeentelijke bij drage over 1951 nader vast te stellen op f 7.500.en het voorschot daarop op f6.750.—. Zoals bekend is, heeft in de Velser- broekpolder te Santpoort een ruilverka veling van de daarin gelegen gronden plaats gehad. Hierbij zijn aan de ge meente Velsen, ter compensatie van het in deze polder gelegen gemeentelijk be zit, een viertal nieuwe kavels aangewe zen. Deze kavels worden geacht met ingang van 15 April 1951 door de ge meente in bezit te zijn genomen, zodat zij gerekend van deze datum af kun nen worden verpacht aan de pachters, die de ruilverkavelings-commissie als zodanig heeft aangewezen. Tot dusverre geschiedde de verpach ting tegen een pachtsom, welke inder tijd door middel van een inschrijving is verkregen. Nu evenwel de door de gehele Velserbroekpolder verspreid ge legen hebbende verpachte gemeente- eigendommen zijn samengetrokken tot 4 kavels, welke alle een nagenoeg ge lijke gebruikswaarde hebben, komt het B, en W. gewenst voor, de weilanden te verpachten tegen een uniforme pachtprijs en wel van f 120 per ha. per jaar. Een desbetreffend voorstel is thans bij de gemeenteraad ingediend. Het lag in de bedoeling van het ge meentebestuur om op 1 Januari 1951 te beginnen met een door de gemeente te organiseren cursus ter opleiding voor het middenstandsdiploma. Daarvoor was op de begroting een post van f 1.600.— uitgetrokken ter dekking van het ex ploitatie-tekort, daar de goedkeuring hierop van Gedeputeerde Staten zo lang op zich heeft laten wachten, dat eerst op 1 September 1951 aan dit voornemen tot instelling van een gemeentelijke cursus uitvoering kon worden gegeven. Over het tijdvak van 1 Januari tot 1 September 1951 is de organisatie van de cursus daarom in handen gebleven van het Instituut voor Middenstandsontwik keling te IJmuiden. De financiële toe stand van dit instituut dwong echter om de leerkrachten minder salaris uit te betalen dan waarop zij recht zouden hebben volgens de voor de gemeentelij ke cursus opgestelde begroting. In verband hiermee stellen B. en W. de gemeenteraad voor een door het Col lege te bepalen gedeelte van het ge raamde bedrag ad f 1.600.te bestem men voor subsidie aan het Instituut ter uitkering aan de leerkrachten over het tijdvak 1 Januari tot 1 September 1951- Advertentie Advertentie LANGE VEERSTKAAT IA TTI. u«l Een van Heemskerks zonen, die zijn uitgetrokken om het H. Geloof sterk in hun geboortedorp uit te dragen over de wereld, pater Herman Maal- man M.S.C., oud-student van Missie huis Driehuls, verhaalt ln het Januari nummer van het frisse maandblad der M-S.C. (Missiehuis Tilburg) van een zware ramp, die zijn Philippijns dorp Talacogon teistert. We laten het ver haal hier volgen. Er wordt op 't ogenblik in het an ders ook op godsdienstig terrein rus tige Talacogon gebeden dat de stukken er afvliegen en er is reden voor, want met het aanbreken van de kille regen tijd werd het normale zonnige leven wreed verstoord- In tien dagen tijd stierven meer dan twintig kinderen. Een kwaad soort bronchitis, zegt de dokter, hoewel hij eerlijk gezegd aan typhus denkt.... In sommige huishoudens zijn al meer dan twee sterfgevallen in één week tijd en steeds opnieuw komen vaders somber het convent Instappen met een „burial permit" voor hun jongen of meisje in de hand. Zwaartillend zijn de zorgeloze vro lijke Manobo's in de regel niet, wel het tegendeel. Nu echter brandt de le venslamp heel laag. De offers vallen zwaar, zeer zwaar- Het kostbaarste bezit van deze straat arme mensen, hun kinderen, de toe komst van een toch al vervallen dorp, ze sterven de één na de ander. „Kun kami da, walay sapayanals wij het nog geweest waren, nou ja. dat is daaraan toe", mummelen meewarige oudjes. De kinderendat is erg, heel erg! De stemming is gedrukt. Geen won- I der. Het ziet er immer* vrijwel hope loos uit, want medicijnen zijïi er zo goed als niet in deze modderige binnenlan den en geld om ze in het verre Butuan te gaan kopen hebben deze arme drom mels niet. Meermalen daags herinnert 't bron zen dodenklokje aan de fatale ziekte, die het dorp zonder compassie teistert. Er heerst beklemmende angst in de vele half-verwaaide nipa-krotten, waar bruine ongewassen kinderen lelijk hoes ten, huilen van de koorts en alle voed sel weigeren. Bij elke droeve stoet, die door het hoge onkruid en de kleverige modder naar het kerkhof trekt, denkt menig een: „wiens, kind zal volgen?" Machteloos wachten de Manobo's af. Bidden is hun enige houvast, alles wat ze kunnen doen.en dit doen ze dan ook grif! Drie dagen reeds trekt jong en oud tegen het vallen van de avond in pro cessie door de modder niet de beelden van San Roque, O. L. Vrouw en het H. Hart voorop. De gitaars gaan mee. Geen weggetje, hoe vuil en smerig ook. wordt overgeslagen. Het zingen en bidden om uitkomst gaat de hele tocht ononder broken door. In de kleine noodkerk onder in het convent staan rijen brandende kaarsen. Afgematte moeders bidden uren aan een stuk voor het Allerheiligste en ruwe, onbeholpen kleiboeren staren smekend naar de heiligen op het altaar, slaan kruisjes of kloppen op de borst. Het is menens; het gaat immers om hun kind, vaak zelfs om hun kinderen. Ze zijn ten einde raad. alleen de hemel kan nog helpenen geholpen worden willen ze. deze simpele natuurmensen, die zo zielsveel van hun kinderen houden. De hemel echter schijnt hen nog niet te willen horen, want nog steeds komen trage baroto's met versierde groene of blauwe kisten de rivier afzakken. Deze slagen komen zeer hard aan, maar mor ren doen ze niet. de goedhartige Mano bo's God blijft onschendbaar. Het sterio- tiep: „Unsaon ta manKabubuton sa DiesWat zul je er aan doen, het is Gods Wil. Hij gaf. Hij nam" blijft gel- uitgevoerd, waren uiterst moei lijk en de middelen beperkt- Desalniet temin is er een gebouw verrezen dat grote voldoening schenkt. Dank bracht spreker voorts aan de fa. M. Leguyt en Zn. en aan de opzichter, de heer Snij der, voor de prettige samenwerking. Hij hoopte architect Van der Lubbe en op zichter Snijder nog eens terug te zien voor een voornamere bouw, waarbij spreker doelde op de nieuwe R.K kerk. Ook werd dank gebracht aan de directie van de Linoleumfabrieken. Burgemeester Provily sprak namens het gemeentebestuur en feliciteerde pastoor Schmidt en het schoolbestuur met het prachtige schoolgebouw. De R.K. school had een groot gebrek aan ruimte en met beperkte middelen is een uitstekend gebouw verrezen, dat een felicitatie waard is en een verfraaiing voor de gemeente genoemd mag wor den. Dat voor de totstandkoming hier van nog wel het een en ander te doen geweest is, laat zich, gezien de huidige tijdsomstandigheden, wel begrijpen. Wanneer de vrede bewaard mag blij ven, zal met de bouw worden voortge gaan en zullen t.z.t. de nieuwe R.K. kerk en middenstandswoningen verrij zen. Hierna werd nog het woord gevoerd door de inspecteur van het onderwijs, de heer Veldhuizen, door het hoofd van de nieuwe school, de heer Th. Groot, door 't hoofd van de openb. school A, de heer v. d. Waal en door de aannemer, de heer M. Leguyt. Deze laatste spreker bood pas toor Schmidt de keurig vernikkelde troffel aan, waarmede de eerste steen was gelegd en overhandigde de heer Th. Groot een kistje sigaren. Ongeveer halt Januari, de precieze datum is echter niet bekend, is het 25 jaar ge leden, dat de R.K. Toneelvereniging „Op waarts" werd opgericht. „Opwaarts" is in het leven geroepen met de bedoeling de uitvoeringen van de R.K. Harmonie „St. Caecilia" aan te vullen en op te luisteren, daar het engageren van so listen boven de financiële draagkracht der vereniging uitging. Het waren uitsluitend dames, in hoofd zaak echtgenoten van leden der Harmonie, die zich hiervoor opgaven. Zij bepaalden zich zo goed als geheel tot één-, hoogstens twee-acters en "net mag gezegd, al hadden voordien de dames het toneel nog nooit anders gezien dan vanuit de zaal. zij deden het zeer behoorlijk, dit mede dank zij de goede leiding van de regisseur, de heer L. Harsveld. Tijdens de bezetting stond ook „Opwaarts stil. doch betrekkelijk heel spoedig na de bevrijding werden de hoofden weer bijeen gestoken. om te trachten het werk weer te hervatten. Er gingen echter toen direct stemmen op, de zaak niet op dezelfde voet voort te zetten, doch over te schakelen op een gemengde vereniging, dit temeer, daar er ook al een aantal heren waren, die graag als lid wilden toetreden. Dit ging door en al heel spoedig kon met de repetities, die stonden onder leiding van de heer J. W. Schoot, iemand voor zijn taak ten volle berekend, worden begonnen. De eerste uitvoeringen gingen nog geza menlijk met „St. Caecilia", maar al heel gauw legden ook de K.A.B. en Herwonnen Levenskracht beslag op de toneelclub. Het ging werkelijk „Opwaarts" en verschil lende goede uitvoeringen werden gegeven, vooral die welke geheel voor eigen risico, stonden, op boog peil. Wij herinneren alleen maar aan „Het begon in een gracht". „De tweede moeder" en „De Rozenkrans". De jubileumuitvoering zal plaats hebben op 12 Januari in „Concordia" met ,Zo waarlijk helpe mij", toneelspel in 3 be drijven. door Tom Dekker. Hieraan werken mede de dames Van NoordtKuypers, R. Bakker en C. Loogman en de heren P. M. Harsveld, G. Persijn, C. v. d. Bos, J. P. Hagen, P. Bos, G. Ley- dekkers en A. van Haagens. Kapwerk: P. M. van Ginkel. den. De hartstochtelijke jammerklachten en wilde huilbuien van getroffen ouders zijn slechts echo's van hun diepe smart. Opstandig zijn ze niet: het schone Trisa- gio ter ere van den Drie-ene God blijft dagenlang 't vrome rouwgezang in hun trieste nipa-hut. Nerveuze moeders en versufte vaders zuchten en wenen bij hun hopeloos ziek kind en bidden in hun angst met hart en ziel tot God en Diens vrienden, de heiligen, om hulp en uitkomst. Nog steeds snijdt de besmetting diepe wonden. De sombere vrees groeit bij elk nieuw sterfgeval. Ontmoediging dreigt het goede. Talacogon, daar het getal dode kinderen ondanks het bidden en sme ken stijgen blijft. De algemene verslagenheid is groot. Somber en zwart zijn deze kommervolle dagen. De ontroerende berusting echter van dit in leed gedompeld simpel volk, dat ondanks alle hulpeloosheid met ge vouwen handen naar de hemel kijken blijft, is veel schoner en treffender dan de prachtigste zonnestraal tussen grau we, donkere wolken. Oudergewoonte wordt in de Nieuw jaarsnacht de klok van de gemeenteto ren geluid. Dit doen dan de jongeman nen die rondom de toren wonen. Ook nu gebeurde dit, waarbij de heer D. B- zich liet meetrekken tot in de nok van de toren. Hij kwam daarbij zo ernstig te vallen dat hij wonden opliep aan heup en hoofd en op advies van 6ë dok ter enige tijd het bed zal moeten hou den. De R.K. Zangvereniging „Ons Ideaal" zal met medewerking van het kerk- en knapenkoor Donderdag 10 Januari in het Marquette-theater een Kerstorato rium .uitvoeren. De plaatselijke speeltuinvereniging houdt Zaterdag 12 en Zondag 13 Janu ari een fancy-fair in de zaal van de heer Nijman. De opbrengst daarvan komt ten goede aan het speelwerktuigenfonds van deze vereniging. GEBOREN: M. C. Groot-Smit, z.; A. Molenaar-Rijke, d.; A. M. Bisschop- cieers, z.; C. Aardenburg-Zonneveld, d.; P. Duin-Meijer, z.; Jonkvrouwe V. W. van Geen-Stead, d. (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdamse Gerechtshof heeft vandaag uitspraak gedaan in een zaak, die reeds sinds 1947 het zorgenkind van de Nederlandse Justitie is geweest. De 34-jarige koopman F. P. de R„ directeur van een Amsterdamse lakenhandel, die 'ons land door zwendel met voor export bestemde textielgoederen voor tonnen aan deviezeh heeft benadeeld, is ten slotte veroordeeld tot vierduizend gul den boete of zes maanden hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Zeven en twintig verdachten in deze zaak waren reeds eerder ver oordeeld. F. P. de R. heeft na de bevrijding zes tigduizend meter stof, die voor de ex port bestemd was, op de binnenlandse markt gebracht voorzien van een fac tuur, waarop „Bestemd voor export' vrij van punten" gestempeld was. On der dekking van dit stempel geraakten de goederen allengs op de zwarte markt verzeild. In enkele maanden maakte De P. op die manier een winst van bijna 73 000 gulden. De procureur-generaal had veertien dagen geleden tegen verdachte een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden geëist benevens tien dui zend gulden boete. Deze eis was gelijk luidend aan het vonnis, dat de Amster damse economische politierechter had geveld. Het Gerechtshof achtte het on aannemelijk dat verdachte, die naast enkele economische delicten ook drie vonnissen wegens diefstal en oplichting op zijn strafblad heeft staan, te goeder trouw gehandeld heeft. Hoewel een aan merkelijk hogere boete op haar plaats werd geacht, heeft men tenslotte, met het oog op de huidige slechte financi ële positie van F. P. de R., tot een klei nere strafmaat besloten. Woensdag 2 Januari Hoog water: 7.18 uur en 19.40 uur Laag water: 2.51 uur en 15.19 uur Donderdag 3 Januari Hoog water: 8.08 uur en 20.31 uur Laag water: 3.41 uur en 16.07 uur (Miet-otficiële &oersen Vorig Opening slot 2/1 3% Nederl 1948 rij pCt Nea I960 (-3% Nederland 1947 84% 114% 85% gl 85% j Ned. 62-64 oelJac. 87 ïnschr. Grtbk 48 3 pCt 87 Ned. Handel Mfl eer' 140% A.K.U. 157 %gb 159 Van BerKels Patent 97% Calvê-Delii eert 112 Van Gelder 158 Kon. Hoogovens eert V'9 nilevet eer» 183% 185 V2 Unilever nwe. 177% 179 n ea Ka nel 203 Philip» 168% Philips nwe. 164 364% Kon Petroleuro 288% 289 V2 „Amsterdam ttubbei 91% 93 rioll Amerika U)n 184% Kon. N. Stoomb. Mij 128 129 ved. Scheepv Uwe 140% 141V4 8.VA. 97% 100 Deli Mil eert 72% 73 Va Nieuwe Aku 153 Zaterdagmiddag 5 Januari wordt in de expositieruimte van de vereniging tot bevordering van de beeldende kunst in de gemeente Velsen „Felison" een nieuwe expositie geopend, waar ditmaal werken van de Santpoortse schilder D. v. d. Molen tentoongesteld zullen worden. De expositie zal gedurende 14 dagen iedere avond van 7 tot 9 uur te bezichtigen zijn, met uitzondering van de Zaterdagen en Zondagen, wanneer de tentoonstelling 's middags geopend is van 3 tot 5 uur. In een volgende editie komen wij nader op het werk van deze schilder terug. De bemoeiingen van het gemeentebe stuur met zaken, die de volksgezondheid raken, nemen de laatste jaren gestadig in omvang toe. Daardoor wordt bij B. en W. behoefte gevoeld aan een vaste commissie uit de Raad, waaraan vraag stukken betreffende deze tak van huis houding der gemeente kunnen worden voorgelegd. Er is daarom een voorstel bij de Raad ingediend om tot instelling van een zodanige commissie te besluiten en tevens de verordening, die de werk zaamheden van de commissie regelt, vast te stellen. op Zondag 6 Januari, APGS—Velsen RKAVIC—Vitesse HilversumDEM BeverwijkWijk a. Zee RijswijkTYBB LeonidasHBC ADO—J. H. Kwartier LijndenNAS EHSDSS ConcordiaTeylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlem- sche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnengekomen klachten worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. De laatste marktdag van 1951 was voor de reders en opvarenden nog lang niet de slechtste van het jaar. Vooral tengevolge van de geringe aanvoer werden voor verschillende soorten weer hoge noteringen geboekt. Zo kwam grote tong weer tot f 4.45 per kilo en ook tong II was duur met f 1.80 per kilo. De schol liet zich even min onbetuigd. Grote .schol werd ver kocht voor f 65.per kist en schol II wist als maximum maar even f 60. per kist te boeken. Makreel bleef niet achter en de liefhebbers van deze vis soort moesten er met f 56.per kist wel heel duur aan, wilden zij een beetje goede kwaliteit hebben. Door een grote aanvoer bleef de schelvis in prijs practisch ongewijzigd. Grote schelvis noteerde f 56.tot f 50.per kist en de braatschelvis varieerde van 1 24.tot f 8.per kist. Zwarte kool- vis deed het ook al niet slecht door f 84.— per kist te bedingen en enkele kisten verse haring van dc trawlers brachten nog f 17.per kist op. In totaal werden er Maandag in IJmuiden nog 3200 kisten vis in dc af slag gebracht. Hiervan bestond meer dan de helft, namelijk 1755 kisten, uit schelvis en verder waren er 50 kisten fijnvis. 30 kisten tongschar. 45 kisten schol 910 kisten wijting en 200 kisten koolvis. Desondanks waren de besommingen over het algemeen niet hoog. De Vios I IJm. 24 kwam aan de spits met een besomming van f 17.590.voor een reis van 13 dagen De Norma Maria IJm. 6 zag eer 14-daagse reis gehonoreerd met f '4.400.de Catharina Duyvis IJm. 60 kreeg f 11.600.voor een 13- daagse reis en de Batavia IJm. 99 werd hekkensluiter met f 11.130.voor een reis van 12 dagen. /oor de eerste' marktdag in het nieu we jaar zag het er op Nieuwjaarsdag nog somber uit. De kleinere schepen lagen al>maa! reeds binnen en hadden hun vangsten in het oude jaar reeds verkocht. En van de trawlers werden alleen de Zeelandia IJm. 38 en de Fla mingo IJm. 25 verwacht, maar doze schijnen een lat -re marktdag te prefe reren. De laatste was op thuisreis voor de Donderdagmarkt. maar had te kam pen met het slechte weer. De totale vangst bestaat uit ongeveer 500 kisten, waarvan 70 kisten schelvis. 150 kisten piepers. 160 kisten wijting, 50 kisten radio. 30 kisten kabeljauw en gul en de rest varia. Kan dus de Flamingo Donderdag aan de trarkt zijn, voor de overige dagen van de week zal het ook niet „wild" zijn. De loggers en kotters moeten nog uitvaren en zijn dus. behalve de aller kleinsten, de eerste dagen niet terug. Van de trawlers zijn maar enkele sche pen op zee en dus is ook uit deze sec tor de eerste week niet veel te ver wachten. Het zal daarom pas in de loop van de volgende week zijn, dat de aan voer weer enigszins op gang komt pn tot zolang zal er aan verse vis schaarste zijn. De eerste dagen van het nieuwe jaar zal de consument zich dus tevre den moeten stellen met wat er aan oliebollen en andere geneugten van de jaarwisseling overgebleven is en daar naast zal de handel wel een beroep moeten doen op de in de koelhuizen opgeslagen voorraad. Advertentie ImporteurJ. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM - TEL 27100 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward \orth American Co Kadro Corp [(epuolic Steel Shell Oil loutnern Pacitic southern Railway tidewater U.S. Steel 29/12 50% 51% 70% 58% 51% 13% 87 67% 19% £3% 42% 6»% 60% 50 43% 40% 31/12 50% 51% 70 59% 52 13% 8554 67% 19% 23% 41% 69 60% 49% 43 39% Zondagavond bracht de R.K. Toneel-1 vereniging „Amicitia" uit De Zilk in de zaal van Flora het toneelspel door An- toon Coolen, „De Vreemdeling". Dit was de tweede uitvoering die deze vereniging van dit stuk bracht, want Tweede Kerstdag werd het ge bracht in het Parochiehuis van De Zilk. Dit zware stuk echter stelt zodanige eisen dat wij het oirbaar hebben geacht de uitvoering in Hillegom af te wach ten, daar de veel geringere toneel- accommodatie in De Zilk een grote han dicap betekent voor de vertolking van een spel als dit. Het was dan ook een zware opgave die „Amicitia" zich gesteld had door dit werk. dat oorspronkelijk bij het be roepstoneel op het repertoire stond, te brengen. Immers, waar de auteur het stuk heeft opgebouwd uit lange dia logen zonder al te veel actie, welke dia logen van de mensen voor en achter hel voetlicht veel concentratie vragen, komt het er voor alle spelers op aan te trachten met hun zeggingskracht de toeschouwer te boeien. Het behoeft geen betoog' dat de een daar beter in zal slagen dan de ander, doch het moet ge zegd dat het „Amicitia" alleszins gelukt is met dit stuk het publiek te grijpen en vast te houden. Wat de spelers betreft trof ons aller meest het spel van de vader, Elooy Hamer, gespeeld door Jan de Jong. Deze zware rol, die van het begin tot het einde strak moet worden gespeeld, werd vertolkt op een wijze die bijna geen critiek toelaat. Hij gaf een zeer aan nemelijke weergave, zonder pathos en met goed verzorgde en voorgedragen tekst. Ook van zijn tegenspeelster Truus Langeveld als De Moeder kan zulks worden gezegd. Vooral haar spel in het eerste bedrijf dient geroemd. Annie Ruigrok als Agnes vertolkte haar rol met overgave. Een enkele maal was zij wat mat en mochten we meer passie in haar spel verwachten; daar staat echter tegenover dat deze zeer zware rol, wei de zwaarste die het stuk heeft, bijzondere eisen stelt. Minder kon ons bekoren het spel van Joop van Berkel als meester Bosch. Zijn dictie was veel te vlug, zodat hij bijna niet was te volgen; daarbij was hij veel te pathetisch en te theatraal. Hij kon ons er niet van overtuigen dat hij de laffe en laaghartige intrigant-ver rader was en wij hebben hem in een kleinere rol wel eens beter gezien. De rol van Peter Berg, de. Vreemde ling. werd gebracht door regisseur Hub- Turnhout zoals wij van deze rasspeler gewend zijn. Bij hem zijn houding en gebaar zeer goed, doch hij hoede zich in dit spel voor een ietwat te huilerige dictie; dit valt in deze „mannelijke' rei een beetje uit de toon. Resten ons nog de kinderrollen van Arie Turnhout en H. van Berkel. Bei bleek dat de regisseur hen goed in ae hand had. Wanneer deze spelertjes voor „Amicitia" behouden kunnen blij ven, dan kan deze vereniging daai in de toekomst nog veel succes mee °°pen. Al met al mogen we zeggen dat de uitvoering op hoog peil stond, hetgeen het zeer talrijke publiek onderstreepte met een ovationeel applaus. Een klein deel van dit publiek scheen echte' meer interesse te hebben voor het ba» dan voor het toneel. Wanneer deze lie den eens dermate zullen zijn opgevoeu dat zij, vóór het bal begint de ton«ei voorstelling rustig kunnen bijwonen dan heeft iedere bezoeker het pond aan genot. i... De Midnight Boys hielden er «n slotte tot ver na middernacht de stem ming in, De K.A.B.O. afd. Hillegom houdt Vrij dagavond om 8 uur 's avonds een leden vergadering in het K.A.B.gebouw-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2