m Ds. Niemöller in Moskou Bezoek aan de Russische Patriarch een succes voor het Kremlin Grondzeeën wierpen de „Frameggen op de Hondsbossche Zeewering VELSEN AAN RAMP ONTKOMEN Tussen neus en lippen Kapitein vol goede moed Schip sit over een lengte van minstens elf meter vast Man van f 1500 beroofd Tot hoofd en hart Bus aceton vloog in brand Dertien jongens wilden het Oudejaar met springgelatine uitknallen Tijdens middag dutje K J Churchill's bezoek aan Truman Het weer Tegen architect twee jaar geëist DONDERDAG 3 JANUARI 1952 75ste JAARGANG No. 25266 „Flying Enterprise" maakt 70 graden slagzij Waardevolle pion voor de communisten Arbeider te Eindhoven zwaar gewond „Philippe L. D." weer vlot Roofoverval te Varsseveld Na met knuppel neer geslagen te zijn Transportband raakte in brand Vuur in graanpakhuis spoedig geblust Ned. politieambtenaren blijven te Djakarta Slechts twintig pet. heeft ontslag gevraagd f12.000 bij veehouder gestolen Beherend vennoot van Efa-Produka in vrijheid Bij aflossing van de wacht Soldaat gewond door geweerschot w rivfMMu oe^mycu oiuff LAMSHUID WANTEN Ook in hoger beroep f 15.000 verduisterd Vliegtuig op Sumatra neergestort Piloot zwaar gewond BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45 tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Ook Japan zorgt weer voor zijn eigen veiligheid. Voor het ogenblik worden nog alleen politietroepen opgeleid. Men ziet hier .leden van de politie-reserve tijdens winter oefening en in het be sneeuwde gebied van Matsumoto. Met volledige uitrusting, in camouflage pakken en bewapend met automatische Browning-geweren maken ze marstoch- ten door het bergachtige land. De Amerikaanse torpedobootjager „John W. Weeks" heeft de afgelopen nacht het 7.600 ton grote Amerikaanse schip „Flying Enterprise" bereikt, dat met meer dan 60 graden slagzij op onge veer 250 miil ten Zuid-Westen van Ier land hulpeloos ronddrijft, en dat met, zoals wij gisteren in een gedeelte onzer oplage hebben gemeld, gezonken is. Alleen de kapitein, Kurt Carlsen, is nog aan boord. Hij wacht hardnekkig op de Britse sleepboot „Turmoil", welke door de rederij van zijn schip is gechar terd en welke, naar verwacht werd, he denavond de „Flying Enterprise" zou bereiken. Carlsen blijft op zijn schip, daar de bergingsrechten op het spel staan. Vol gens internationale overeenkomst na melijk is een schip, waarop niemand is achtergebleven, de buit van elkeen die het een haven binnensleept. De „Weeks" heeft getracht voedsel met een lijn naar de Enterprise te schieten. Door het slechte weer is deze poging tot tweemaal toe mislukt. De torpedoboot jager heeft radiotelefonisch contact met de kapitein gehad. Carlsen's stemming was gisteren, de vierde dag, dat hij al leen op het schip doorbracht, nog uitste kend. Maar behalve het voedsel, begin nen ook de batterijen van de scheepsra- dio op te rakèn. De waarde van de „Flying Enterprise" beloopt een kleine" anderhalf millioen dollar en de lading, waaronder o.m. ijzererts, 420.000 dollar. De gezagvoerder van de Britse sleepboot „Turmoil" denkt, het schip in drie of vier dagen naar Fal mouth te kunnen slepen indien de zee rustiger wordt. (Van onze correspondent in Duitsland) Het moet velen verrast hebben te horen, dat ds. Niemöller naar Moskou is gegaan, om aan een uitnodiging van de Patriarch van Moskou gevolg te geven en daar „oecumenische gesprekken" te voeren. Want men weet, dat iemand uit de Westelijke landen slechts dan in Moskou gelaten wordt, als hij het vertrouwen van het Kremlin geniet. Hierin zit nu juist het element van verras sing, dat het bericht van de reis van Niemöller bezit. Gaat zijn neutralisme tussen Oost en West, dat hij de laatste jaren verkondigd heeft, zo ver, dat hij rustig naar Moskou mag trekken en daar met de geheel van Stalin afhankelijke Russisch- Orthodoxe Kerk mag onderhandelen? Het is droevig, dat men op deze vraag bevestigend moet antwoorden: Ds. Nie möller wordt door de communisten inderdaad ais een figuur beschouwd, die voor hun belangen in het Westen van zeer grote waarde is. Hij is een van de krachtigste en felste tegenstanders van de Westelijke integratie van Duitsland, en vooral ook van de remilitarisatie. Hij wil de deur naar het Oosten open hou den. Het is duidelijk genoeg, dat een dergelijke houding juist de tegenwoordige communistische politiek zeer te pas komt. De aanvallen van Niemöller op de buitenlandse politiek van Adenauer vonden daarom ook een zeer welwil lende echo in de Russische zone. en om Niemöller's activiteit tegen de politiek van Bonn te steunen, heeft men de redevoeringen van Niemöller. die in West-Duitsland gehouden werden, in de Russische zone vermenigvuldigd en als propaganda-materiaal naar West-Duits- land gezonden Omdat Niemöller boven dien lid is van de neutralistische „Nauheimer Kreis". die eveneens iedere remilitarisatie en ieder bondgenootschap met het Westen verwerpt, beschouwt het communisme Niemöller als een waardevol pion op het politieke schaak bord van het Westen, waar de commu nistische partijen in de laatste jaren zo vele positie? verloren hebben. Dat ds. Niemöller. die in de Evangelische Kerk van Duitsland een vooraanstaande rol speelt, juist op het ogenblik naar Moskou gaat. als Bonn te Parijs over de deelneming aan het Europese leger on derhandelt en in de Raad van Europa een vaste positie heeft, moet natuurlijk in de West-Duitse publieke opinie re percussies hebben. En dat is precies, wat Moskou met deze reis bedoelt. Men mag niet vergeten, dat het de Patriarch van Moskou was. die een tijd geleden een reis naar Berlijn ondernam om met de in Duitsland vertoevende Russische geestelijkheid te onderbandelen. Men weet. dat een belangrijk gedeelte van de Russiseh- Orthodoxe Kerk in het vrije Westen weigert, zich aan de Patriarch van Moskou te onderwerpen, die. volgens hen. geheel aan Stalin gebonden is. Het bezoek van de Patriarch aan het Westen is niet zonder medeweten, misschien zelfs op initiatief van het Kremlin gebeurd, als een onderdeel van de vredesactie, waaraan de Pa triarch van Moskou ziin medewerking verleende. Hij tekende immers ook de vredesoproep van Stockholm. Dat nu Niemöller, die de leiding van het ..Aussenamt" van de Evangelische Kerk in Duitsland in handen heeft, de uitnodiging van de Patriarch aan neemt en naar Moskou gaat. mag dus als een succes van deze tactiek van het Kremlin beschouwd worden. Nu zal ds. Niemöller vermoedelijk uiterst onaangenaam getroffen zi.in, als hem, zoals het nu reeds gebeurt, we gens deze reis van West-Duitse zijde hevige verwijten gemaakt worden. Hij ziet zijn reis als een zuiver religieuze aangelegenheid, terwijl de teenstanders van" het communisme in West-Duïtsland uitermate verontwaardigd ztin "ver de weinig principiële houding möller tegenover het Russische totali tarisme inneemt. Zelfs verscheidene vooraanstaande protestanten in de le ding van de Evangelische Kerk zijn het volstrekt niet met Niemöller eens. met het oog od de indruk van een der gelijke houding op het publiek. Wat zijn dan de eigenlijke motieven, waardoor Niemöller zich leiden laat- Is het politiek neutralisme. Evangelische verzoeningsgezindheid, anti-paPIsme De eigenlijke beweegredenen moet men dieper zoeken, zij liggen in zijn theolo gische opvattingen. Men moet die in de buurt van de theologie van Karl Barth Ds. Niemöller. zoeken. Niemöller hoort, reeds sinds de tijd van het Hitier-régime, tot de ,,Be- kenntniskirche", die sterk onder de in vloed van Karl Barth stond. Terwijl Karl Barth het Hitlerrégime fel be streed en ook de oorlog tegen het na- tionaalsocialisme van Christelijk stand punt uit verdedigde, weigerde hij, zoals men weet, de antithese MoskouRome te steunen. Hij heeft dit niet alleen op het Oecumenisch Congres te Amster dam verdedigd, maar ook destijds de gereformeerde kerk in Hongarije aan geraden, niet aan het verzet van de Hongaarse bisschoppen tegen de rege ring mee te doen. maar tot een accoord te komen. In dezelfde geest schreef K. Barth onlangs naar Duitsland en ver maande zijn vrienden geen simpele kruistocht naar het Oosten te preken, maar in vrede aan wie dan ook het evangelie te verkondigen. Het totalita risme van de communisten zou slechts met de wapens van de geest en van het evangelie bestreden kunnen worden. Voor Niemöller komt er nog bij, dat hij in geen geval de verbindingen met de protestanten in de Oostzone wil opge ven, die door het IJzeren Gordijn drei gen voorgoed geïsoleerd te worden. Dat zowel K. Barth als Niemöller in dit alles ook geleid worden floor afwijzing van wat zij de „machtsstrijd" van de Katholieke Kerk plegen te noempn. is reeds verscheidene malen in de laatste jaren gebleken. Er ligt dus een zekere consequentie in de lijn van Niemöller's activiteit, als hij nu naar Moskou gaat. Hij be wijst daarmede indirect, maar duide lijk dat hij de andere richting wil uitgaan dan Adenauer, die volgens hem geheel en al door Rome en Washington gedirigeerd wordt. Het officiële onderwerp van zijn reis zijn dus oecumenische gesprekken met de Russische Kerk. eventueel informa tieve besprekingen over het lot van de Duitse geleerden en hun gezinnen, die na 1945 niet geheel vrijwillig naar de Sovjet-Unie -gingen, indien moge lijk ook over de Duitse krijgsgevange nen. Omdat Stalin echter reeds on langs aan de protestantse Bisschop van Berlijn Dr. Dibelius liet weten, dat hij zich met de kwestie van de Duitse krijgsgevangenen niet kon be-' zig houden, is het zeer de vraag, of Niemöller enig succes in deze aange legenheid zal hebben. Niemöller is een driftig en onbere kenbaar karakter, een man, die zich gaarne in de oppositie bevindt en niet wars van publiciteit is, ja, hij schept er een zeker plezier in, het publiek door eigenwillige beweringen en acties te choqueren. Maar m.en mag niet aan zijn oprechte subjectieve bedoelingen twij felen. Daarmede wordt de zaak echter niet beter. Integendeel. Het is een verwarrend illusionisme, dat des te onbegrijpelijker is, als zo wel Barth als Niemöller zich geen enkele illusie tegenover het nationaal- socialisme veroorloofden. Het is te vrezen, dat voor sommige Duitsers de geestelijke en politieke situatie, waar in zij zich bevinden, daardoor nog onoverzichtelijker wordt dan zij reeds is. Want hoe kunnen zij begrijpen, dat Niemöller, als een grote leider van de christelijke kerken, haar Mos kou gaat, om over oecumenische vraagstukken en krijgsgevangenen te spreken. maar angstvallig iedere vraag over de gevangen priesters, de verdreven zusters, en de gesloten ker ken vermijdt? Hoe kan Niemöller over 'iet hoofd zien, dat de anti-christelijke politiek van de communisten precies als die van Hitier het meest denkt te bereiken, als volgens het „divide et impera" een zo groot mogelijke kloof tussen protestan ten en katholieken tot stand komt? Want tenslotte oestrijdt 't communisme iedere vorm van christendom en zal het geen enkele uitzondering toelaten. Dat de Russisch-Orthodoxe Kerk in Rus land weer bestaat, blijkt al lang geen argument tegen deze stelling te zijn. Drie arbeiders in een carrosseriefa briek aan de Broekseweg te Eindhoven zagen zich, toen zij zich gistermiddag bij een ondeugdelijke gaskachel stonden te warmen, plotseling door vuur omringd Twee hunner slaagden er in, ten koste van lichte brandwonden aan hoofd en handen, naar buiten te komen. De derde, Verbeek genaamd, kwam echter te val len. waarop zijn kleren vlam vatten. Met zware brandwonden werd hij later naar het Binnenziekenhuis overge bracht. De brandweer had het vuur snel onder de knie. De oorzaak van dit merkwaardige on geval was een bus aceton, welke was omgevallen. De vloeistof had zich over de vloer van de werkplaats verspreid en was vervolgens langzaam beginnen te verdampen. Toen het uiterst brand bare gas de gaskachel bereikte vloog het in brand, met een enorme vuur- ontwikkeling als gevolg. De kust voor Petten, daar waar de Hondsbossche Zeewering een'gaping in de majesteitelijke Noord-Hollandse duinenrij opvult, staat bij de zeelieden bekend om haar uiterst gevaarlijke grondzeeën. Een zeeman, die het gevaar van de ver raderlijke woelingen in dit mysterieuze kustgebied kent, legt er enkele knopen bovenop en jaagt zijn schip met trillende steven door het geniepig draaien van bet galgroene water. Zelfs de Marine en de slepers, voor wie geen zee te woest zee aee,n ?tormen te fel zijn, schuwen deze wateren en blijven minstens een nistp Uc'e kust. De grondzeeën voor Petten zijn in de vliegende storm, die vanrilntr^t tenminste een tiental' schepen in moeilijkheden heeft gebracht, nooaiottig geworden voor de ruim tweeduizend ton metende Noorse vrachtboot hsn'lth?1b.Z00en"' gistermorgen tegen zeven uur op de zware met zwarte oasaaoiokken versterkte dijk van de Hondsbossche Zeewering is geworpen, vf enige uren gisternacht had het schip voor de kust ten anker gelegen. Maar de enorme kracht van de elementen was sterker en terwijl de storm end rond de masten gierde, raakte de „Frameggen" op drift, zeilde op de o toombare wind over de twee zandbanken, die voor Petten de branding bij zonder hevig maken en sloeg op de dijk., die, hoe krachtig ook, door de zwaarte vc het schip en de hevigheid van de slag over verschillende meters verbrij zeld werd. Scherp als een mes rijst de steven van de Frameggen op boven de ba- u ^)esc'1oeiing van de Hondsbos sche Zeewering. De voorplecht ligt bijna even hoog als de bovenkant van «e dijk en de bemanning, die na de oenauwenissen van de vorige nacht §en'®L van de rust die deze stranding voor haar betekent, ziet vr <Je dijk uit naar het vlakke rwl °?Jandse 'and met zijn pol- s en zijn vriendelijke dorpen, t-,._e, kiel van het schip is enkele me- Pn' /andir>waarts geschoven. Over een schin Van tenminste elf meter zit het va®t en voor zover men de si- - uaile Cfis+Ö*.«v» 1U.kUlrnw cr»V)É»Ê>r gisteren kon bekijken scheen onmogelijk dat de schuit op eigen kracht bij hoog water zou kunnen komen. Vertegenwoordigers van ver schillende rederijen voerden dan ook besprekingen met de kapitein, tenein de het iosslepen te kunnen contrac teren. Zodra het bericht van de stranding bekend was, trok 't volk van de Noord zeekust erop uit, weliswaar met een andere bedoeling dan hun voorouders, die de jutterszak over de schouder sloegen om de buit te gaan halen, maar wel met eenzelfde haast. De gehele dag door ïr.ocht de Frameggen zich in een enorme belangstelling verheugen. Te gen de hoge talud van de Hondsbos sche Zeewering, lagen honderden fiet sen en op de grasberm langs de smalle weg, die Petten met Camperduin ver bindt, stonden vele auto's. Honderden trotseerden koude en stormwind en dromden samen rond de steven op de glibberige basaltblokken. Een. gestrand schip, dat als een vreemde eend een eind landinwaarts is gewaggeld, is tenslotte geen alle daags verschijnsel. Want ondanks de gevaarlijke zeeën voor Petten, zijn er in de loop der jaren slechts weinig schepen gestrand. Nog liggen er de wrakstukken van een oorlogsschip, dat in de eerste wereldoorlog op de kust te pletter liep. Maar dat was de sensatie van de vorige generatie. De huidige moet het met deze stranding doen en onderging die dan ook met een gretigheid, dit volk van de zee waardig. De enkele autoriteiten,, die aan boord van het schip werden toegelaten, maak ten de reis daarheen in de „broek", aan de lijn die gebruikt wordt bij het over nemen van bemanningen van in moei lijkheden verkerende schepen. Telken male, wanneer, overigens zeer respec tabele heren met hoeden op en goed gepoetste zwarte hoge schoenen aan. de tocht in de „broek" aanvaardden, ging dat begeleid van een gejuich van de lieve jeugd, die zich overigens best vermaakte met touwtrekken met de bemanning van de Frameggen, die hier toe dikke scheepstouwen langs de boeg had neergelaten. Het Franse motorschip „Philippe L. D.". dat gisternacht ter hoogte van de „Schone Waardin" op de Schelde was gestrand, is Woensdagavond met behulp van zeven sleepboten vlot gekomen. De boot is op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. De zestigjarige metselaar J. Ruesink is Woensdagavond omstreeks half acht voor zijn woning te Varsseveld door een onbekende met een knuppel neergesla gen. De aanvaller heeft daarna de met selaar van f 1500 beroofd. De Rijkspolitie uit Varsseveld en Ter- borg is onmiddellijk met het onderzoek begonnen. Zij vond de met bloed be smeurde knuppel" in de tuin van de wo ning van R. Later op de avond is met een speurhond een onderzoek ingesteld te Laag-Keppel. De heer R. woonde de laatste tijd alleen, aangezien zijn vrouw in een rusthuis vertoeft en zijn zoon in militaire dienst is. Hij kreeg een diepe hoofdwonde tengevolge van de toege brachte slagen, maar was in staat naar het op enige tientallen meters verder gelegen stationsgebouw te gaan. Daar werd hij door een dokter behandeld. Woensdagavond om 10 uur werd brand ontdekt in de overkapping van .de grote transportband, welke vanaf de Ringvaart verbonden is met de grote graansilo van de firma Engel aan de Hillegommerdijk te Hillegom. De Hillegomse brandweer was zeer spoedig ter plaatse en uitgeru-t met groot materiaal wist zij binnen het uur de brand tc blussen en daardoor te voorkomen dat het vuur schade toe bracht aan de graanpakhuizen, waar mede de ruim 200 meter lange transpor teur verbonden was. Ook de nieuwe Venneper brandweer was present en verleende assistentie. De hoofdcommissaris van politie te Djakarta heeft aan Aneta medegedeeld dat ongeveer tachtig procent van de Nederlandse politie-ambtenaren zal aan blijven. Slechts twintig procent heeft ontslag gevraagd of gaat met pensioen P.et kleinste tweepersoons straalvliegtuig ter wereld, dat tevens het eerste touristen-straalvliegtuig is, is het ontwerp van de 26-jarige Franse ingenieur Yves Gardan. Dezer dagen zullen proeren worden genomen op een vliegveld in de nabijheid van Parijs. (Van onze correspondent) Gisteren meldden wij de diefstal van een partij explosieven uit een bunker in Velsen-Noord. Hedenmorgen heeft de Velser politie hierover uitvoerige mede delingen gedaan, waaruit blijkt, dat Velsen-Noord aan een groot gevaar ont snapt is. Op Oudejaarsavond meldde zich namelijk een bakker aan de politie post met de mededeling, dat hij een jongen liad gezien die in het bezit was van een hoeveelheid uitermate gevaarlijke springgelatine en een partij electrisehe ontstekers. Terwijl de bewoners een middagdutje deden werd Woensdagmiddag ten nade le van de veehouder J. de V. in een der buitenstraten te Alphen aan den Rijn een bedrag van naar schatting f 12.000 ontvreemd. Een nog onbekende persoon heeft zich toegang verschaft tot de woonkamer en heeft daar zonder veel moeite zijn slag kunnen slaan door het geld uit een kastje weg te nemen. Van de dader ontbreekt elk spoor. Naar wij vernemen heeft de Amster damse Rechtbank de voorlopige hechte nis van de beherend vennoot van de stofzuigerfabriek Efa-Produka doen op heffen. Zoals men zich zal herinneren was dit bedrijf ruim twee jaar geleden fail liet verklaard. De beherend vennoot, J. A. C. M., bevond zich toen in het buitenland. De politie meende dat hij zich schuldig had gemaakt aan verduis tering en bedrieglijke bankbreuk. Hij werd gearresteerd toen hij zich onge veer twee maanden geleden in de om geving van Amsterdam ophield. Han gende het verdere onderzoek werd hij in voorlopige hechtenis gesteld, welke kort voor Kerstmis, op last van de rechtbank, werd beëindigd. De behandeling van de zaak irl open bare zitting zal vermoedelijk niet lang meer op zich laten waachten. De politie stelde direct een uitgebreid onderzoek in en slaagde er in dertien knapen in de leeftijd van dertien en veertien jaar te achterhalen. Het bleek, dat zij de deur van een bunker hadden opengebroken en zo bij de explosieven waren gekomen. Bovendien hadden zij een schijnwerper en een sirene meege nomen. De in de bunker opgeslagen goederen behoorden aan een aannemer, die voor zijn werk ook gebruik moet maken van springstoffen. Dank zij het snelle ingrijpen van de politie is Velsen-Noord waarschijnlijk aan een grote ramp ontkomen. De knapen hadden n.L de bedoeling met de hun nu ten dienste staande middelen het oude jaar „uit te knallen". Zij had den er reeds mee geëxperimenteerd en de wijze, waarop zij dit gedaan hebben, grenst aan het ongelooflijke. Zij spron gen bovendien uitermate roekeloos met hun buit om, liepen rond met gelatine en detonators in één en dezelfde broek zak of hadden ze opgeborgen in het kolenhok. Toen bij het aflossen van de wacht aan de Prins Hendrikkazerne te Nijme gen de soldaat R. uit Veenendaal zijn geweer neerzette, ging het schot af doordat, zo bleek bij het onderzoek, het geweer niet voldoende veilig was ge steld. R. werd aan linkerarm en linker schouder gewond. Hij werd in het Ca- risiusziekenhuis opgenomen. Zijn toe stand is bevredigend. Wie naar zijn doet wordt gedragen, moet niet geloven, dat hij het heeft bereikt. Wispelturig Thomas Todd uit Indiana wilde zijn kampeerwagen verkopen en plaatste daar toe onder de rubriek „te koop" een advertentie in het plaatselijk blad van Bedford. Er kwamen al leen brieven van mensen, die de wagen wilden hu ren. Hij adverteerde op nieuw, maar nu onder „te huur". Het eerste ant woord kwam. van een meneer, die de wagen wenste te kopen. De meneer kon zich onmid dellijk de eigenaar noe men. Het voorlijke land Het Russische sportblad „Soujetski Sport" zegt in zijn jongste editie, dat Russen in 1752 de eerste auto hebben geconstrueerd, die 30 KM per uur kon rijden. Een Russische houtvester te Perm, Ar- tomonov, heeft voorts vol gens het blad in 1801 de eerste fiets gebouwd. Wij begrijpen nu. waar om de Russische arbeiders in 1952 noch een auto, noch een fiets hebben. Weggeblazen trein Een stationschef van een plaatsje in het Ierse graaf schap Kerry kon dezer dagen zijn ogen niet ge loven, toen hij op zijn station een locomotietloze goederentrein aantrof, waarvan hij de herkomst niet kon verklaren. Een onderzoek wees uit, dat de trein van een vier en een halve kilometer ver ver wijderd station door de storm was weggeblazen. Boze feesten Pauline Labro. een zi geunerin. is in Parijs ge arresteerd. omdat zij een aantal goedgelovige Parij- som heeft opgelicht. Zij ging als volgt te werk: Ze belde aan bij een huis en vroeg naar mevrouw Dupont (wij in Nederland zouden zeggen mevr. Jan sen). Als de vrouw des huizes opendeed greep zij snel de hand van haar slachtoffer en voorspelde dat een van de familiele den een groot ongeluk te wachten stond. Zij be zwoer de bewoonster van het huis het noodlot te keren door afstand te doen van enige harer kostbaar heden. De zigeunerin gaf dan enkele magische spreuken ten beste om de kwade geesten, die het huis bevolkten, te bezwe ren. Daarna verbrandde zij wat laurierblad en ver trok met de kostbaarhe den, die zij beloofde bin nen de 48 uur weer terug te brengen. Dan waren namelijk de boze geesten zeker verdwenen. De gedupeerden zijn er nu eindelijk achter, wie de echte boze geest was. „Arendsoog" Tijdens een circusvoor stelling in Birmingham heeft zich een merkwaar dig ongeluk voorgedaan. Een scherpschutter, die op een stoel zittend met het hoofd naar beneden onder de stoel door naar een schijf mikte, viel van zijn stoel en trof de orkestlei der in een-van diens be nen. De scherpschutter, die op de reclamebiljetten het grote ,A.rendsoog" heet. zei. dat zijn stoel omviel juist op het moment waar op het geweer afging. ..Het is één kans op de millioen dat zoiets nog eens ge beurt". betoogde hij. De orkestleider dirigeerde zijn nummer uit en moest daarna naar het zieken huis. Een Franse missionaris uit Kameroen, pater Cho- rety, heeft enige zogenaamde Goliat-kevers naar het vivarium van de Parijse plantentuin gezon den. Deze beestjes zijn bijna 8 cm. groot en wegen zenaars met haar magi- een ons. Hierboven zijn ze hun nieuwe verblijf aan sche kunst voor een flinke het verkennen. Het bezoek dat Churchill op het punt staat te brengen aan Wash ington verschilt aanmerkelijk van de historische bezoeken van Churchill aan wijlen president Roosevelt geduren de de oorlog. De oorlog had zowel de Amerikaanse president als de eerste mi nister van Groot-Brittannië in een voor vredestijd ongehoorde machtspositie geplaatst. Weliswaar bleven zowel de president als de Britse premier onder worpen aan de controle van respectie velijk het Congress en het Britse parle ment (terwijl Churchill bovendien re kenschap had af te leggen aan het Brit se oorlogskabinet), doch de noodzaak zo spoedig mogelijk de oorlog te winnen en de gedwongen discretie, waarmee vraag stukken samenhangend met een oorlog- voeringsbeleid plegen te worden be sproken tussen leidende staatslieden, maakten het mogelijk dat Roosevelt en Churchill in onderleg overleg in grote mate het oorlogsbeleid onderling uit stippelden. De omstandigheden zijn nu geheel anders. Er moge dan al een kou de oorlog zijn. met warme pun ten in Korea, Malakka en Indo-China, officieel heerst er vrede. President Tru man beschikt niet over de volmachten die Roosevelt bezat in oorlogstijd. Bo vendien is Trumans positie als president aangeland op een laagtepunt. Niet slechts bevindt hij zich in een verkiezingsjaar, hetgeen de positie van een Amerikaans president bijzonder kwetsbaar maakt, doch bovendien hebben de onthullingen over ambtelijke corruptie in de Ver enigde Staten Trumans kansen op een derde ambtsperiode als president be- langrijk verminderd. Afgezien van deze uitwendige omstandigheden, behoort ook rekening te worden gehouden met het feit dat Truman ondanks de verras sende kwaliteiten. die hij bleek te bezitten tijdens zijn president schap, niet de persoonlijkheid bezit van zijn voorganger Roosevelt domineerde het gehele Amerikaanse regeringsbeeld en bemoeide zich rechtstreeks met het dagelijks beleid inzake defensie en bui tenlandse zaken. Truman daarentegen heeft de normale positie hersteld en dit dagelijks beleid teruggelegd in de handen van zijn Staatssecretarissen. En ten slotte moet met het oog op Trumans positie in de komende besprekingen eveneens belang gehecht worden aan het psychologische feit dat de verhou ding tussen Churchill en Roosevelt er een was van wederzijdse, doch niet on kritische bewondering en van een wer kelijke vriendschap. Doch Truman en Churchill kennen elkaar nauwelijks per soonlijk. Churchill heeft Truman slechts één keer officieel ontmoet en wel in Potsdam. Churchill zelf is heden een minder machtig man dan tijdens de oorlog. Niet slechts was hij premier van een coalitie regering. die niet behoefde te vrezen op eens de macht te verliezen, terwijl hij nu premier is krachtens een precaire meerderheid van de conservatieven in het Lagerhuis, doch hii bezat een bijna dictatoriale macht dank zij de oorlogs omstandigheden. Bezocht hij Roosevelt als leider van een land dat een groot prestige genoot, dank zij het feit dat het eerder en langer had gestreden tegen de gemeenschappelijke vijand, nu gaat hij als vertegenwoordiger van een land staande aan de rand van een bankroet, een land dat sedert de oorlog op dwin gende gronden onafhankelijkheid moest verlenen aan India. Pakistan. Birma en Cevlon. een land dat voortdurend de hand moest ophouden tegenover Ameri ka en Canada om dollarsteun, een land, dat ondanks alle steun in de na-oorlog- se jaren aanzienlijk boven zijn stand heeft geleefd, een land dat momenteel, mede dank zij de noodzaak tot herbewa pening. geen andere keus heeft dan de buikriem strakker aan te halen dan in dé meest sobere Crippsiaanse naoorlogs- jaren. (Vervolg op pagina 5) Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met flinke op klaringen en hoofdzakelijk in de kustprovincies aanvankelijk nog plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke wind tussen Noord-W:est en Zuid-West. In de nacht en vroege ochtend op verschillende plaatsen lichte vorst, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 8.48—16.42 Maan: 11.52—0.58 De procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof heeft in de zaak tegen d« architect J. P. bevestiging van het von nis van de Rotterdamse rechtbank ge- eist, waarbij P. wegens verduistering tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek werd veroordeeld. Aanleiding voor de ten laste gelegde verduistering was de bouw van een bungalow in Wassenaar, waarvoor P. een bedrag van f 15.000 vooruit had ontvangen van de toekom stige eigenaar van de bungalow. Dit geld zou P. ten eigen bate hebben aan gewend. Een vliegtuig, bestuurd door de Itali aanse journalist Lualdi, is op Sumatra neergestort, aldus meldt A.P. uit Singa pore. Lualdi ^werd hierbij zwaar gewond. Over de passagier, de journalist Mario Floretti. correspondent van de „Corriere Delia Sera", die op weg was van Italië naar Australië, zijn nog geen medede lingen binnengekomen. Noch de piloot, noch vliegveldinstanties hadden de Indonesische luchthavenautoriteiten van het vertrek uit Singapore op de hoogte gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1