Het is geen sinecure een busnet naar ieders zin te exploiteren fPr* c Woningen moeten er komen als een bemoediging voor het nageslacht „...Ik was dakloos en gij gaaft Mij een woning" Zandvoortse wethouder sou met ontslag gedreigd hebben Man pleegde diefstal Wie zou in Haarlem de tram nog wensen? Directie: „Voorlopig geen tariefs verhoging, maar wel uiterste bezuiniging*5 BROEKHOr De nieuwe kerk Naastenliefde in IJzeren Eeuw Merkwaardige gang van zaken en Zandvoort blijft woest en ledig Hoe spelen de R.K. clubs? DONDERDAG 3 JANUARI 1952 PAGINA 2 Burgerlijke Stand Standpunt N.Z.H. In de speciale zak.r BLOEMEN DA AL Met de bouw wordt dit jaar begonnen Goede vangst Met fiets gevallen PATER HUTJENS OVER HAARLEMS BURGERZIN Geruisloos en comfortabel De auto die niet vermoeit Waarom afwijzing 2H ton Marshall-hulp? Geparkeerde auto's werkten als magneten Duik in water van de Hout vaart ontnuchterde koopman niet Gouden herenarmband horloge gevonden HEEMSTEDE Stille Armen Expositie beeldende kun stenaars gesloten Weer etalage-ruit stuk gegooid Auto zwaaide om na krachtig remmen Te weinig zakgeld Beurs van Amsterdam Beurs van New York -~ R. Faase kampioen Schoolschaaktournooi Triniteitslyceum weerde zich met kracht Dameshorloge verdween uit winkel HaarlemHeemstede per tram of per bus? Deze kwestie kreeg een paar jaar geleden haar beslag ten voordele van de bus. Maar het is toch interessant bijgaande ontboezeming te lezen. De heer A. J. A. Grol heeft ons in een uitvoerige beschouwing laten we ten, hoe hij over de autobus-exploitatie in onze stad denkt en welke verbeterin gen hij zou wensen. Hij knoopt zijn be schouwing vast aan de plannen der -V.Z.H.-directie om de tarieven te ver hogen onder meer omdat de exploitatie van het busnet te duur is. Een voor beeld daarvan zou de lijn Haarlem Heemstede zjjn, waarop een vljf-minu- ten-dienst wordt onderhouden; men ziet het ene deel van de dag de bussen vol uit Heemstede komen, doch vrijwel leeg uit Heemstede terug gaan. Op het andere deel van de dag is het daaren tegen juist andersom; leeg uit Heem stede en vol naar Heemstede. Dat voorbeeld van de directeur van de NZH- was voor de heer Grol aan leiding om eens te gaan snuffelen „in oude paperassenwaarbij hij het rap port. dat een indertijd ingestelde ver- voerscommissie voor Haarlem en om geving samenstelde, ter hand nam. In deze commissie hadden gemeentelijke autoriteiten en grote figuren op het ge bied van vervoerswezen zitting, o.a. voor de N.Z.H. de toenmalige directeur ïr. W. J. Burgersdijk. Een paar maan den nadat de N-Z-H. besloten had het tramverkeer op de lijn HaarlemHeem stede te vervangen door autobussen, bracht de commissie haar rapport uit, waarin het behoud van de tramlijn noodzakelijk werd geacht, evenwel met doortrekking daarvan naar de Vondel- weg in Haarlem-Noord. De rails zouden dan aan de linkerzijde van de straten met een-richting-verkeer moeten ko men. Schrijver meent nu, dat de bussen het verkeersprobleem in de binnenstad be langrijk vergroot hebben. Dat er niet meer ongelukken gebeuren is voor een groot deel te danken aan de buschauf feurs. die met de logge gevaarten zeer handig weten te manoeuvreren. Autobus-exploitatie zou volgens de toestand in 1947 meer dan f 150.000 per jaar duurder zijn en trolleybus-exploi tatie f 40 000 duurder dan de tramex ploitatie. De tram bood bij een vervoer van 5 a 6 minuten plaats aan 128 reizi gers en nu kunnen er slechts 60 passa giers per bus vervoerd worden. Toch klaagt men er nu over, dat de bussen niet behoorlijk bezet zijn. Heeft de N.Z H- dat niet voor een deel aan zich zelf te wijten?, vraagt de heer Grol, die dan de volgende punten vaststelt. In het eerste jaar werden de routes der buslijnen vooral op de lijnen 1, 2 en 3 hi Heemstede herhaaldelijk ge wijzigd. De tarieven werden reeds enige keren verhoogd, terwijl ze ook GEBOREN: J. C. van der Munnik- Michel; A. M. C. Eldering-Thijssen, T. E Pöpping-van der Beek; H. J. M. Vrar.cker.-Meijers; C. M. Koeiemeijer- Barten; C. M. van Leeuwen-Vrenegoor; J. M. J. Ottenhof-Markink; E. M. vin Thiel-Muis: E. J. van der Meer-Dirksen; A. M. Peters-Wiggers; M. H. Kraaij- Brans; M. C. Verhelst-van Stade; W. E. Vennik-van Poelwijk; W. J. Vellinga- van Asperen; A. Traanberg-Joustra; H. T van Leen-Roosen; A. J. van Loenen- Hoogeveen; C. P. Ruiter-van der Werff: W. de Jong-Hopman; J. Vos-Vendrik; K. C. Sturm-McMale J. J. M. van Be- rendonk-Jurriëns; M. C. van der Vlugt- Veldhuis; T. H. Zoomers-Roebbers; M. G. van den Akker-Slaats; E. P. van Stralen-Oskam; C. A. Verzijlbergh- Kooiman, allen een zoon; A. W. Spie- kerman-Beerling, d.; L. Zaaijer-Dal- meijer, d.; H. M. Schindeler-Bekooij, d.; C A. Gooyer-de Ruijter d.; E. Walker- Jansen, d.; G. A. W. Oostendorp-van de Boel, d.; J Planting-Bultman, d.; H. J. Gorter-Kleijn, d.; C. Jansen-Calandt, 2 d.; M. van Golen-Vos, d.; L. M. Derks- fle Jong, d.; M. de Blois-de Graaf, d.; M H. Oerlemans-de Droog, d.; W. J. Schipper-Bosch. d.; W. G. I. Baas-Blok, d.; M. J. van der Bijl-Nolet, d.; E. M. van Vliet-van der Sluijs d. ONDERTROUWD: J.' F. van Opzee- >.en Bijster; D. J. W. Martin en C. M. Feenstra; F. Helmus en C. Lijnzaad; G. Stienstra en M. Luikel; J. C. Hendriks en J. de Keizer; A. Buur- man en.H. de Jong; A. Heeres en R. M. van Kuijeren; J. H. A. van Haren en A. J. van Tol; H. Droog en J. Snoeks; J. Durge en I. R. Meyer; H. C. Wortel en A. Eggink; L. Kempen en N. Jonker; K van Dam en J. E. Tames; C M. Smit en E. J van der Aar; G. R. J. Aalsma en J. M. T. Steffens. GETROUWD: G. J. van Honschoten en -h' S' ssels; B. A. Hoenderdos en H. M. Goedemans; W. J. Heus en A M Hazenberg; S. Sweijen en P. M. T. Kors; M. M. J. Knaapen en H. A. Dijk stra. OVERLEDEN: F. M. Vosse, 1 m„ Kamperlaan; J. M. Kamp-Bijtenhoorn. ■37 j„ Wagemakerslaan; H. J. Victoor, 69 j., Rijksstraatweg; J. P. van Poppelen 81 j„ Dolfijnstraat; J. Hauwert 73 j., Schotersingel; G. M. M. Snijders-Krom 93 j., Iordensstraat; G. Reuéers-de Wit, 49 'j., Slachthuisstraat; J. F. H. van Raaphorst, 75 j., Grebberstraat; J. T. Bouman 22 j., M. van Heemskerkstraat; M. C. Stumpel-Baaren. 78 j., Raveling- steeg; H. Renout-van den Bosch, 75 j„ V.'esterhoutpark; C. Buren, 61 j.. M. van Heemskerkstraat; F. Blomme, 37 j„ Linschotenstraat; W. Munsterman, 41 j., Kruistochtstraat; W. J. H. Teeuwissen, 48 J., Lorentzkade. overigens niet aantrekkelijk waren. Bij de tram had men vroeger het z.g. „pasje", een twee-rittenbiljet tegen gereduceerde prijs. Men had ook dag kaarten. tien ritten voor slechts 30 cent. Verder is men dikwijls in ge breke gebleven op de juiste momen ten volgbussen in 'te leggen. Wan neer men er toch toe overging, had de bus, die er aan voorafging, te veel reizigers opgenomen, zodat deze volg- bus onvoldoende bezet werd. In an dere steden, met name Den Haag, werden direct na de oorlog langs de lijnen wachtgelegenheden voor het publiek geplaatst. In Haarlem zijn eerst nu zes wachtschotjes opgericht, een veel te gering aantal- Al deze feiten hebben volgens de heer Grol nuniet bepaald vervoerwerkend gewerkt. Het is echter nog niet te laat. Wanneer men met de grieven van het publiek rekening houdt en tevens een eenvoudige doch doelmatige reclame voert, moet het mogelijk zijn Haarlem en omgeving naar wens met autobussen te bedienen. Wij hebben dit schrijven ter inzage gegeven aan ae directeur van de N.Z.H. V.M., de heer Jurrissen. Deze stelt in zijn antwoord allereerst vast, dat inzen der moet behoren tot de grote groep Nederlanders, tezamen vormende de beste stuurlui, die aan de wal staan. Ook heeft hij de klok horen luiden, maar hij weet beslist niet, waar de kle pel hangt. De toenmalige verkeerscom- missie had slechts ten doel aldus de heer Jurrissen een studie te maken over de wijze, waarop in Haarlem en omstreken in het openbaar vervoer zou kunnen worden voorzien. Haar conclusies waren niet bindend. De tramlijn zou moeten worden ver lengd naar de Vondelweg. Bij de uitwerking van deze conclusie liep het al dadelijk mis. Het profiel van de Rijksstraatweg tussen Soendaplein en Vondelweg leende zich niet voor een dubbelsporige trambaan en zou daar voor alleen ten Foste van zeer hoge be dragen geschikt te maken zijn. Boven dien bleek, dat daardoor deze hoofdver keersader voor het andere wegverkeer aanzienlijk in belangrijkheid zou afne men. Het links rijden van de tram gaf voor het reizend publiek grote nadelen; ter wijl de veiligheid van het overige weg verkeer daarmede in het geheel niet gediend was. Indien in de ene straat links zou worden gereden en in de an dere rechts het was nu eenmaal niet mogelijk overal aan dezelfde zijde de baan te leggen dan wist op het laatst niemand meer waar hij aan toe was- Bovendien kreeg men allerlei zeer ge vaarlijke plaatsen om over te steken. Ik ontken ten stelligste, dat het ver keersprobleem eerder is toegenomen dan afgenomen, zoals de heer Grol beweert. Integendeel, het verkeer kan. indien iedereen zich aan de regels van het spel houdt, veel vlotter worden afgewerkt dan ten tijde van de aanwezigheid van de tram in de Grote Houtstraat. Zeer zeker doen zich bjj het Verwulft wel eens opstoppingen voor. Ik zou de vraag aan de heer Grol willen stellen, of die opstoppingen zich ook niet voor doen in de grootste steden van de we reld. De Verkeersonveiligheid neemt in Nederland, in andere Europese landen en zelfs in Amerika schrikbarend toe. De bus heeft daarop geen enkele in vloed. Ik ontken, dat het gevaar van verkeersonveiligheid bij de bus groter is dan bjj de tram. En nu, het betoog van de heer Grol volgend, krijgt de N.Z.H. de schuld- Ik zou deze gaarne op mij nemen, indien de beweringen van de heer Grol juist waren. Gelukkig is dit niet het geval. Het voordeel van autobussen is, dat, indien een route niet juist is gekozen, (dat op mijn voorstel door gemeentebe sturen niet werd aanvaard) deze ge makkelijk gewijzigd kan worden. Ook kan met een autobuslijn, in te- Adverte ntie HAUS.MACHER BERLINER LEVERKAAS KUISSTRAAT 4 - Tel. 11IX (tussen Hotel Funckler en iNeuwe Gracht) ^/feA /ootje genstelling met een tram- of trolleybus- lijn, een wijkuitbreiding gemakkelijk op de voet worden gevolgd. Van bewoners zijn ook verzoeken ont vangen om bepaalde routes te wijzigen en/of lijnen te verlengen. Zo enigszins mogelijk voldeed ik daar aan, maar de kosten moesten er toch, althans gedeel telijk, uitkomen. Voldeed de proef niet, dan werd zij gestaakt. De heer Grol maakt mij er nu wel een verwijt van. maar daarmede bewijst hij des te meer, dat hij van mijn vak geen zier verstand heeft. Dan de tarieven. Staat de heer Grol zo buiten het leven, dat hij, alsof dit aan de busexploitatie te wijten is. kan schrijven: „De tarieven werden reeds enige keren verhoogd"? Ik geef de heer Grol in overweging zijn eigen huishoudboekje eens na te zien. In dien hij getrouwd is, zal hij meerma len de klacht van zijn vrouw horen, dat het o zo moeilijk is, om de eind jes aan het eind van de maand of van de week aan elkaar te knopen. Zo is het ook met mijn huishoud boekje van de bus. maar geachto re dactie. in niet mindere mate met dat van de tram. En dan wil de schrijver nog naar gereduceerde tarieven- Onmogelijk! Er is na 1940 wel iets veranderd. Tien ik in 1940 bij het bedrijf kwam, werden er 54 en meer uren per week gewerkt, thans 48; de stroompri.is was 3,5 cent per kwh. en nu bijna 8 cent en straks een dubbeltje; de sociale voorwaarden zijn aanzienlijk verbe terd en ondergaan nog steeds verbe tering. Zou de heer Grol al eens uit gerekend hebben, wat straks alleen al de werkloosheid- en wachtgeldverze kering aan het bedrijf gaat kosten? Enfin, zo kan ik doorgaan. Zou de heer Grol nog niets gelezen hebben over de exploitatiekosten van bedrijven, waar men dan met de z.g. goedkope trams van de heef Grol rijdt? Ik geef hem in overweging de begro tingsstukken voor 1952 van de betrok ken gemeenten er maar eens op na te lezen. Mijn collega's zitten met dezelfde moeilijkheden, waarmede ik zit. Er kan dan ook geen sprake zijn van gereduceerde tarieven. Door de nog steeds stijgende kosten zou ik eerder aan een tariefsverhoging, dan aan een tariefsverlaging moeten denken. Voor lopig tracht ik de gang van zaken op te vangen door allerlei bezuinigingen en een zo efficiënt mogelijk bedrijfsbeheer. En nu kom ik dan tot de „wacht schotjes". In Den Haag zijn volgens de heer Grol wachtgelegenheden geplaatst; in Haarlem noemt hij dat „wachtschot jes". Zij zijn echter een alleszins be hoorlijke wachtgelegenheid en een con structie van de Haagsche Tramweg Maatschappij!! Inderdaad zijn er nog maar 6 ge plaatst; er komen er zij het van een ander model nog meer. In het vroe ge voorjaar van 1951 heb ik toestem ming aan het gemeentebestuur ge vraagd; maar er is nog een Schoon heidscommissie. En nu begin ik mij boos te maken. Ik tart de heer Grol te bewijzen, dat mijn bedrijf niet aan de wensen van het pu bliek tegemoet komt. Directie en personeel werken dage lijks.mee om de wensen van het publiek te vervullen, maar deze wensen moeten redelijk en economisch verantwoord zijn. Advertentie JUDY HOLLIDAY kreeg de titel van „Beste actrice van het jaar" in de film Born Yesterday. De parochianen van pastoor Beune hebben tijdens de nieuwjaarsreceptie kunnen kennis nemen van de door ar chitect Van der Leur ontworpen plan nen voor de nieuwe kerk op het ter rein van de Bispinck-stichting. De pas toor heeft medegedeeld, dat dit jaar naar alle waarschijnlijkheid met de bouw zal worden begonnen. De teke ningen, die verschillende kerkelijke in stanties gepasseerd hebben, berusten thans bij het gemeentebestuur van Bloemendaal. De pastoor gewaagde van een redelijk exterieur en een alleszins bevredigend interieur. De architect heeft rekening gehouden met de onmo gelijkheid om een godshuis met toren te bouwen. Bij de kerk is een pastorie geprojecteerd. De Bloemendaalse recherche heeft een goede vangst gedaan, waardoor vijf inbraken, die in December werden ge pleegd, zijn opgelost. Toen de 29-jarige Haarlemmer C. R in de late avond zich in Bloemendaal ophield vond een agent dat hij nog al verdacht deed en nam de man mee naar het bureau. Bij nader onderzoek bleek toen dat de man zich aan genoemde inbraken had schuldig gemaakt. Hij zit nu achter slot en gren del. Gisteren vond een toevallig passeren de Bloemendaler op de Hartenlustweg een man bewusteloos naast zijn fiets liggen. Er stak een stuk hout door de spaken, zodat men vermoedt dat de fietser hierdoor is komen te vallen. Hij is naar het Marinehospitaal vervoerd waar men een hersenschudding consta teerde. In Egypte staan de pyramiden, de koningsgraven. Hoeveel duizenden ruggen hebben zirh moeten krommen onder de last der basaltblokken, hoeveel handen hebben zich gewond aan de sleeptouwen, hoeveel lichamen zijn ten onder gegaan alvorens deze gipintische, niet meer menselijke dodenpaleizen waren opgetrok ken. Van de steenblokken der pyramide van Cheops kan men een muur bouwen van twee meter hoogte van hier tot aan de Kaukasus. Hoeveel arme fellah's hadden met het materiaal, van die kunstmatige steenbergen niet een behoorlijk huis kunnen hebben! Zo schrijft ons de conrector van het Triniteitslyceum, pater V. J. Hutjens O.E.S.A., naar aanleiding van de girote Haarlemse burgerzinlening. bouwcomplex niet voor één machtig man, maar voor 500 dakloze gezinnen; niet biieengedwongen onder striemende zweepslagen en door afgeperste belas tingcenten. maar vrijwillig neergezet in samenwerking met de overheid, die weet dat de belastinpen voor het alge meen welzijn de rand van het mogelijke hebben bereikt. Zeker, wij Nederlan ders sparen de Overheid geen critiek, maar ieder weldenkend mens zal toch respect hebben voor ons gemeentebe stuur dat, zelf geen enkel voordeel be ogend, een uiterste poging waagt om deze grote stedelijke nood te lenigen. Alles wil het daarvoor geven: werk. overuren. Inspanning, over geld heeft het echter niet meer te beschikken, De pyramides, 4000 jaar oud, behoren tot de grote bezienswaardigheden van bet menselijk geslacht en het is inder daad een overweldigende gedachte dat deze kolossale bouwwerken evengoed Mozes en het Kind Jezus en Napoleon en koning Faroek hebben gezien. Hoeveel steden, paleizen, woningen zijn niet van de aardbodem verdwenen, verwoest, versleten, vergaan; zij bleven en wij staan er verbaasd naar te kijken. Maar als We goed nadenken moeten we toch eigenlijk verontwaardigd zijn op die Egyptische pharao's: wat een egoïs ten; geheel de bevolking moest werken aan hun dodenwoning. Als die maar de eeuwen kon trotseren, de rest kwam er niet op aan. Wat een slavendrijvers, wat een overheid! Ja, dat dodenpaleis waarin zij meenden nog eeuwig te kun nen leven, is toch eigenlijk maar een monument van de grofste hebzucht en dictatuur. In Versailles staat een paleis, een sprookje gelijk en van duizelingwek kende afmetingen, Het werd gebouwd voor één man. Hoeveel Franse boeren hebben de pacht moeten wringen uit hun handen, hoeveel burgers -hebben in Parijs hun laatste sou aan de belas tinggaarders moeten afstaan opdat de Zonnekoning in dit aards paradijs zou kunnen wonen. Ons land telt weinig of geen histo rische gebouwen van dergelijke afme tingen; het paleis op de Dam is wel het grootste wat we hebben kunnen op brengen. Alleen ter ere van God hebben onze voorouders kerken neergezet die het stadsbeeld nog steeds beheersen al zal de stedelijke naijver der middel eeuwers hier ook wel een woordje heb ben meegesproken. Haarlemmers, wjj krijgen thans een kans om onze stad een werkelijke be zienswaardigheid te geven, niet te ver gelijken met de pyramide van Cheops of het lustslot van Lodewijk XIV, een Advertentie ImporteurJ. Leonard Lang STADHOUDERSKADE 114 AMSTERDAM TEL. 27)00 Ook in de wintermaanden weet Zand voort de aandacht van het land op zich te richten. Het zijn dan niet de geneug ten van de zee en het strand, maar de dorpse verwikkelingen, welke tot in de landelijke pers doordringen. De laatste ..stunt" van de Zandvoortse gemeente raad: het verloren laten gaan van drie ton Marshall-hulp voor hotelbouw heeft ons dermate verbaasd, dat wij zelf de badplaats eens hebben opgezocht om ons persoonljjk op de hoogte te stellen. Immers, zo was onze gedachtengang. waSr de tegenstanders zich in de raad niet duidelijk over hun bezwaren heb ben uitgesproken, zal men wellicht ter plaatse ons beter kunnen inlichten over dit zonderling schijnende raadsbesluit. Wij hebben in Zandvoort de heer C. Siegers opgezocht, de leider van de R. K. raadsfractie, die met zijn fractie genoot Lindeman krachtig heeft gepleit vóór het verlenen van medewerking aan deze hotelbouw. De heer Siegers moest ons evenwel teleurstellen: ook de nestor van de Zandv. raad tast in het duister omtrent de ware beweegredenen, welke de raadsmeerderheid, inclusief de beide wethouders, tot deze houding heeft ge bracht. Inmiddels is wél bekend gewor den dat de fracties van de P. v. d. A. en de C. H./A. R., welke tezamen de raadsmeerderheid vormen, een half uur vóór de bewuste raadsvergadering bij een zijn gekomen en dat men toen over een kwam om tegen het hotel-plan te stemmen. Niet alle leden van deze com binatie waren aanvankelijk tegen de bouw van een hotel bij bad-Riche, maar in die bespreking schijnt er iets ge beurd te zijn, dat tenslotte tot negatieve eenstemmigheid de doorslag gaf. En wat was dat? vroegen wij de heer Sie gers. Men heeft mij verteld, zo was het antwoord, dat één van de wethouders met aftreden zou hebben gedreigd als de leden van de gecombineerde fracties niet eenstemmig zouden zijn in hun af wijzing van het hotel-plan-Pomper. Over do beweegredenen van die wethouder voor die krachtige houding is niets be kend- geworden. De lezer houde ons ten goede, en het zal hem zelf ook wel zo vergaan, dat wij aan de motieven, welke bij het be stuur van de gemeente Zndvoort soms een rol spelen nog minder begrijpen dan ooit. Sinds de bevrijding wordt men in Zandvoort niet moede om te betogen dat deze badplaats ernstig getroffen is door de sloperij. Nu is het eindelijk zo ver. dat met Marshall-hulp een tweetal hotels zal kunnen worden gebouwd (het plan-Bouwes met ruim 100 bedden en het plan-Pomper met 30 bedden) en nu gaat de raad tegenwerken. De heer Bouwes heeft bereids zij het niet zonder moeite de nodige medewer king van de raad gekregen en het plan- Pomper wordt vierkant onder tafel ge werkt. Wij vroegen de heer Siegers naar de gevolgen van deze beslissing. Deze deelde mede dat de burgemeester on getwijfeld actief zal blijven en zal trachten te redden wat te redden valt. Onze zegsman was evenwel niet opti mistisch. want er is :n andere plaatsen animo genoeg om de door Zandvoort geweigerde portie over te nemen; bo vendien zai het gebeurde de naam van Zandvoort bij de Marshall-instanties geen goed doen, zodat men daar wel eens minder geneigd kan worden om met de belangen van Zandvoort reke ning te houden. Na ons bezoek aan de heer Siegers trotseerden wij de elementen voor een wandeling langs de kust. Ondanks de bebouwing van het midden- en Zuide lijk gedeelte van de kuststrook, maakt de troosteloze vlakte van de braak lig gende bouwterreinen een beklemmende indruk. Hoeveel moeite zal het nog kosten zo vroegen wij ons af om de we deropbouw te voltooien, en welke rol zal de Zandvoortse raad daarin spelen: stimulerend of remmend? Wij zijn daar niet gerust op. De 43-jarige fruitkoopman, die giste ren zijn bakfiets over de Lorentzkade laveerde, kon blijkbaar zijn weg niet al te goed vinden. Hij botste tegen een geparkeerde personenauto en nam een onverhoedse duik in de Houtvaart. Deze onverwachte kennismaking met het op deze tijd van het jaar niet al te warme water, weerhield de bak fietsberijder niet om zijn tocht voort te zetten. Het gelukte hem de Pijlslaan te bereiken, waar zich echter plotseling weer een hindernis op zijn pad voort deed. Het was of het zo moest zijn, maar een auto, die langs de weg stond, werkte als een magneet. De man reed prompt tegen de wagen aan. Daarna kreeg hij geen kans meer om verder te rijden, want de politie ging zich met de eigenaardige gang van de bakfiets bemoeien. De fruitkoopman bleek niet al te nuchter meer te zijn. Nog klets nat van de val in het water langs de Lorentzkade werd hij naar het Grote Gasthuis gebracht, waar hem een bloed proef werd afgenomen. Daarna is hij ter ontnuchtering ingesloten. De auto op de Lorentzkade, waarmee de man in botsing is gekomen, is rood van kleur. De eigenaar wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie in de Lange Wijngaard straat. Sinds enige tijd ligt er op het politie bureau te Heemstede een gouden heren armbandhorloge, dat door iemand ge vonden is. Tot nu toe is echter de per soon, die het verloren heeft, niet komen opdagen. Hêt Comité voor Stille Armen te Heemstede mocht sedert de laatste ver antwoording van 18 December 1951, de volgende bijdragen ontvangen; Jhr. J. P. W. v. D. f 50; P. S. f 1; Mevr. C. f 10; Mej. C. H. M. f 2.50; El- lv f 2.50; J. v. L. 10; L. C. V. T. f 2.50; Ir. W. G. B. f 10; D. J. B. f 5; J. M. d. K. B. f 2.50; H. J. L. f 5; G. D. L.—P. f 2.50; M. N. f 5; P. H. O. f 2.50; J. d. R. f 10; M. V.—J. f 10; H. W. f 10; L. F. v. Z. f 5; J. d. B. D. f 50; H. B. d. H. f 5; Mevr. H. G. R.—V. f 2.50; W. J. E. f 10; J. V. f 5; Freddy f 1; N.N. f 1; A. J. C. J. S. f 5; Mevr. E. f 20; X.X. f 25; Mevr. H. W. V.—v. W. f 2.50; J. Th. f 10; Mr. A. C. f 5; L. P. f 3; J. M. M. f 2.50; v. T. f 150; Jan f 5; Grote Houtstraat Verg. Haarlem f 150; Domineerclub f 10; Mevr. v. d. H.—S. f 3.50; A. V. I 2.50; N.N. f 5; Mevr. de K.F. f 2,50; Mej. K. en Mevr. G. f 10; B. f 5; Mej. A. v. A. f 5; D. G. K. f 2.50; M. M. G. f 1.25; Mr. R. C. B. v. d. B. f 20; B. f 10; J. A. V. f 2.50; Dr. F. A. d. G. f 10; A. A. M. f 10; A. J. Z. f 25; Mevr. C. M. v. d. V.—B. f 2.50; R. S. f 25; Theo en Just f. 9.15; Mevr. V. f 2.50; A. B. f 2.50; N.N. f 6.05; G. C. f 2.50; Mevr. C. E. d. V. f 2.50; .J. J. L. P. f 3.50; Totru f 10; H. H. f 2.50; Mej. J. W. f 2.50; Mevr. V. D. Z. f 10; S. H. Th. v. d. S. f 10; Mevr. C. H. W.—B. f 2.50. Totaal f 982,95, zodat Ontvangen is f 3973.47. Het Comité is zeer erkentelijk voor de ontvangen bijdragen en betuigt daarvoor hartelijk dank. Zaterdag 5 Januari sluit de Heem- steedse Kring van Beeldende -Kunste naars de door haar georganiseerde ex positie met een avond voor genodigden in ..Het wapen van Heemstede". Aan deze avond werken mede Hermine Preijervan Amstel, en de óud-Heem- stedenaar George Spijkstra izang) en Karei Schouten (vleugel). De aanvang is bepaald op negen uur. Weer heeft een etalageruit in Heem stede het moeten ontgelden. Een onbe kende heeft een klinker door het win kelraam van een fotograaf aan de Bin nenweg gegooid. Dit gebeurde 's nachts omstreeks één uur. Er worden twee camera's en een belichtingsmeter ver mist. Het gestolene heeft een waarde van f 800. De bestuurder van een auto, die op de Herenweg reed, remde plotseling krachtig, toen nij vóór zich een auto zag, waarvan de linkerrichtingaanwijzer uitstond. Deze wagen was juist uit de Hugo de Grootlaan komen rijden. De bestuurder had waarschijnlijk de rich tingaanwijzer niet terug gezet- De chauffeur van de andere auto drukte zo hard op het rempedaal, dat zijn wagen geheel omzwaaide en aan de andere kant van de weg terecht kwam, waar de achterkant tegen een boom botste. Getuigen van dit ongeval en de be stuurder van de doorgereden auto wor den verzocht zich in verbinding te stel len met de Heemsteedse politie. Naar deze woningen zullen de tou ringcars de latere bezoekers van onze stad moeten voeren, niet om de over weldigende architectonische schoonheid van deze bouwwerken (voor wie dat zoeken bewaren wij nog wel een paar huizen uit onze Gouden Eeuw), maar om de naastenliefde en burgerzin te to nen van een bevolking, die zelf leelde in een IJzeren Eeuw en toch nog in staat bleek tot deze gift aan haar stadge noten. Wordt van de stad Athene in de Oudheid nog niet altijd met ere ver haald aan onze schooljeugd dat de be volking uit eigen middelen een vloot bijeenbracht om de vijand te verslaan, toen de stadsregering geen nieuwe be lastingen meer durfde op te leggen na al de offers die zij reeds had moeten vragen? Welnu de woningen aan de Am sterdamse Vaart moeten er komen als een groet en een bemoediging voor het nageslacht. Wij weten en beseffen het: het zal voor velen een geweldig geschraap worden om een jaar lang iedere week twee gulden uit te sparen, waardoor zij in het bezit komen van een obligatie van f 100.maar het bezit van zo n obligatie moet voor iedere Haarlemmer een erezaak zijn. Daarom praten wij hier in Haarlem niet over premies, prijzen of beloningen, zelf3 niet over een winst derving van een half pCt.. d.w.z. dat u ever 15 jaar geen f 167.50 maar f 160. hebt teruggekregen. Wij praten er alleen over hoe wij samen iets groots kunnen opbouwen, wat niemand van ons alleen kan en hoe wij later met gepaste fierheid aan onze kinderen kunnen zeggen: „Die huizen daar zijn van ons en die hebben we er neergezet toen de woningnood in Haarlem ons als water tot de kin gestegen was". Moge voor niemand onzer dit wo ningcomplex een blijvend verwijt wor den omdat er misschien slechts 200 hui zen van de 500 zullen verrijzen, omdat wij onze kans van 'n groot mens en een groot Haarlemmer te zijn hebben laten voorbijgaan. Moge de Christus „Die terwijl Hij rijk was om onzentwille arm is geworden" U in deze dagen de zedelijke moed gever, om een fijn mens te willen zijn en geen egoïst, dat bijna elk dier is. Er staat in het Evangelie: „Wat gij de minsten der Mijnen gedaan hebt, hebt gij Mij gedaan". Moge gij dan ook eens uit de mond van Gods Zoon dat andere Schriftwoord vernemen dat ik naar de geest voor U vertaal in deze zin: „Komt gezecenden Mijns Vaders; neemt bezit van het rij» dat voor U bereid is van de grondves ting der wereld af. Want Ik was dakloos en gij gaaft Mij een woning". BIOSCOPEN Rembrandt; Vader plukt de vruchten, 14 j. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: Alice in wonderland, a.l. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. I.uxor: Morgen is te laat, 14 J. 2. 4.15, 7 en 915 uur. Frans Hals: De piratenhoofdman. 14 j. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: Francis weet het beter, a.l. 2.15. 4.30. 7 en 9,15 uur. Spaarne: De doodskoppenvallei, 14 1. 2.30, 7 en 9.15 u. Acht maanden gevangenisstraf -luidde de eis van de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. v. d. Burg. vanmorgen tegen de 39-jarige koopman J. K. uit Krommenie, die in het afgelo pen jaar een trapnaaimaehine, een sa- lonkast en een raaio-loestel had ver duisterd. K. had al óëze voorwerpen in huurkoop. Hij betaalde iets van zijn schuld af, doch voer hij de meubelstuk ken als zijn wettig eigendom mocht be schouwen. verkocht hij ze. De officier van justitie maakte uit het psychiatrisch rapport cp dat verdachte in verminderde mate in staat is om zijn wil te bepalen. Hij had veel misdrijven gepleegd' en daarom hem zo lang moge lijk uit de samenleving te verwijderen- De verdediger, mr. Baron, bepleitte 'n voorwaardelijke straf. Zes maanden met aftrek werd geëist tegen de 32-jarige Amsterdammer A. H„ die fietsen gestolen had. Beide rij wielen ontvreemdde hij in Zaancvam. Het eerste in September uit een kelder van een houthandel. Hij demonteerde de fiets en verkocht de onderdelen. Het andere rijwiel stal hij uit een schuur. Dit verkocht hij voor f 35.in Amsteidam. Verdacht was reeds ter beschikking va l de regering gesteld. Daar hij dus toch uit de maatschappij zal worden verwijderd, bepleitte de verdediger, mr. Viskil, een' zo kori mogelijke gevange nisstraf. Eveneens van diefstal beschuldigd werd a'e 47-jarige werkman A. H. R. uit Haarlem. Deze man had tweemaal een bedrag aan geld gestolen en boven dien f 66.— uit de loonzakjes van zijn collega's. Hij was met de controle van deze zakjes belast. Ook had hij gereed schap gestolen. Mr. v. d. Burg vond dat de arbeider wel een groot misbruik van het in hem .gestelde vertrouwen had gemaakt en eiste acht maanden, waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. Boers, vroeg een zo klein mogelijk onvoorwaardelijk gedeel te. Hij was van mening oat de goed be kend staande man de diefstallen had ge pleegd omdat hij van zijn vrouw niet meer' dan enkele guldens zakgeld per week kreeg. Hij zou hierdoor aan een complex lijden. De raadsman wilde daarom een grotere voorwaardelijke straf, waarbij verdachte onder toezicht van de reclassering zou staan. De rechtbank zal in al deze zaken over 14 dagen uitspraak doen. (Ongecorrigeerd) (.Niet-officiële «oercenj 3te Nederl. l»48 5 te DCt Neö 1950 *4-31Z» Nederland 1947 Ngd «2-64 oeuac. inscnr GrtbK 48 3 pCt ved Handel Mn eert A.K.U van BerXels Patent Jaive-Delft eert Vgn Geloei Knn Hoogovens eert. nilevei eert Unilever nwe. Nea K-aoe) Philips Philips nwe. Kon petroleum Amsterdam Kubbei riotl AmeriKe LAin Kon. N Stoom o Mn ved. Scheepv Unie H.VA .iep Mn eert Nieuwe AKU slot 3/1 34(5 841} 85 i 4 85 lè 87 jij 37% 141 159 te 159 97', 2 115 158 1501 lWv 186 180% 17944 205 168 te 164!., 163 Va 29 K- 289 93'.r 93',a 182 129% 130 141% Hi V4 99% 99 7344 153 31/12 2/1 Anaconda Coppei 50'i 50 Setnlenern Stee) 51 la 51V. 'hrysiei Corp 70 70% General Electnc 59 Va 5944 General Motors 52 5144 Hudson Motors 13% 13 k Kennecntt Copper 85% 8644 Montgomery Ward 67 "a 67 vortn American Co -19% 19% Radio Corp 23' 24 Repuoiic Steel 41% 41% ->nctl On 69 70% outnerr- cacilic 60'., 62 southern Railway 4944 5014 lidewaier 43 43% U.S. Steel 39% 40% op Zondag 6 Januari. APGSVelsen RKAVIC—Vitesse HilversumDEM BeverwijkWijk a. Zee RijswijkTY-BB LeonidasHBC ADOJ. H. Kwartier LijndenNAS EHSDSS ConcordiaTeylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haavlern- sche Courant, Smedestraat 5. Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd Binnengekomen klachten worden onderzocht en zo nodig gerec tificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2. gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. De Haarlemse scholier Rob Faase, leerling van het Triniteitslyceum, is, dank zij zijn uitstekende spel op de laatste weaslrijadag en de nederlagen van R. Cornans (Triniteitslyceum), die zijn goede vorm op de laatste dag ver loor, schoolschaakkampioen van Haar lem geworden. De tweede prijs was voor H. Klein, eveneens van liet Trini teitslyceum en de derde prijs ging naar P. Binsbergen van het Christelijk Ly ceum. Nummer vier was weer een leer ling van het Triniteitslyceum, R. Co- mans. De twee best geplaatsten van dit tournooi mogen deelnemen aan het jeugdkampioenschap van- Noorc-Hol land, maar, omdat Faase cn Binsbergen zich al om andere redenen hadden ge plaatst, mogen nu alle vier finalisten daaraan deelnemen. De uitslagen van de tinale hoofdtour- nooi en de eindstanden zijn: H. Klein—R. Faase 0—1; P. Binsber genR. Cornans 10; R. FaaseP- Binsbergen 10; R. ComansH. Klein 01. Eindstand: 1. en kampioen R. Faa se (Trin.lyc.) 2 pt.; 2. H. Klein (Trin.- lyc.) 1 Vi pt. (na gongw.); 3. P- Bins bergen (Chr. Lyc.) 1 tv pt.; 4 R Co- mans (Trin.lyc.) 1 pt. De eindstanden van de 3e verliezers- ronde; 1. H. Happel 2 pt. -tna gongw.). 2e verliezersronde: A. Eindstand: 1. K. Steyn (Rijks-H.B.S.) 3 pt.; 2.. 3.. 4. E. Bonsel, G. Kroes. J. Rosmalen. B: Eind stand'. 1- mej. M. Binsbergen Christ. Lyc.) 3 pt.; 2. J. Snoek 2 pt.; 3. C. Goe- kóop 1 pt.; 4. D. Meier 0 pt. Ie Verliezersronde: A. Eindstand: 1- T. v. Namen (Christ. Lyc.) 3 pt.; 2. H. Douwes 3 pt.; 3., 4 A. de Muinck Kei zer en H. Krabbendam 2 pt.; 5. E. Phi lips 0 pt. B. Eindstand- 1. R. Toornend (H.B.S. Bi 5 pt.; 2. A. de Kruyf 3.1-4 pt.; 3. J. Vonck 3 pt.; 4. J. Duiven 2 pt.; 5., 6. R. Versnel en J. Mooie Jr. 1 pt. C. Eindstand: 1. mej. M. Romein iSted. Gymn.) 4 pt.; 2. F. Molenaars 3 pt.; 3, 4. F. van Egmond en S. v. d. Meulen 1 Yi pt.; 5. P. Engelenberg 0 pt. Bijtour- nooi: A. Eindstand: 1. T. Rippen 'Da Costa Kweekschool) 3 pt. (na gongw.i; 2 3. H. Schoenmaker en P. v. d. Harst 3 pt,; 4. F. Bijlsma 1 pt.; 5 A. Tam 0 pt. B. Eindstand: 1. K. de Kluis (le Chr- Lyc.) 3 pt 2. J. Kcers 3 pt.; 3. C. Mes- tr'al 2 pt.: 4.. 5. K. Spook en R Scheef hals 1 pt. C. Eindstand: 1. G. Koster (Trin.lyc.) 4 pt.; 2. R. Barthel 3 pi-! 5. Bongersma 2 pt.: 4 J. Meier 1 pt.; B. v. Praag 0 p.; D. Eindstand: 1. L. v. d. Weele (Kennem. Lyc.) 4 pt.; 2. C. van Raaphorst 2'A pt.; 3. A. v. d. Hulst 2 pt.; 4. J. Rekveld 1 'A pt.; 5. C. Kapteyn 0 pt. Een naar schatting 45-jarige man. die tot nu toe onbekend is gebleven, kwam gistermorgen in een horloge winkel m Haarlem en liet zich een aantal horloges tonen. Hij wilde er één kopen, maar kon niet tot een keuze komen. Tenslotte be sloot hij nog eens met zijn vrouw terug te komen, die dan maar haar keuze moest doen. De man verliet de winkel en direct daarna ontdekte men, dat er een damesarmbandhorloge verdwenen was ter waarde van f 67.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2