Drans naar vrijheid eist grote offers en snelle hulp Drie millioen dollar voor leniging nodig Herfstzitting van de V.N. wellicht weer te Parijs Uil üiMota Engelse pers pessimistisch over mogelijke resultaten DE WERELD ROND Waterreiniging in het gebied van Waterschap de Dommel RH El WIN Vietminh wil in de UNO Moderne schilder kunst Geen vorderingen te Pan Moen Jon IJtwinov begraven Resolutie van elf UNÖ-leden Schumacher ziek Plan voor bouw en overname van reinigingsinstallaties UUINDKKDAG 3 JANUARI 195* fAGINA 3 Nederl. tentoonstelling in Venezuela O.-Duits wetsontwerp over verkiezingen „Vita et Pax" Stichting in Zuid-Amerika MmMÉM De emigratie in Nieuw- Zeeland en Australië Truman zou zich vóór 6 Februari uitspreken Over candidaatstelling DOOR ALEXANDRA ORME Churchill's bezoek aan Truman Weer carnaval te Maastricht Technici van Philips blijven bij televisie Overvallers veroordeeld Gouverneur Struycken naar Suriname Gemeenschappelijk op treden tegen agressie Kan niet deelnemen aan debat over PIan-Schumon HONGERSNOOD bedreigt duizenden vluchtelingen I Mr. G. J. van Heuven Goedhart (rechts) in gesprek' met de Russische vertegenwoordiger Jacob Malik in de Assemblee van de Verenigde Naties. De Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen, G. .T. van Heuven Goedhart, heeft gisteren te Parijs aan de Sociale en Humani taire Commissie van de U.N.O. verzocht, hem te machtigen drie millioen dollar bijeen te brengen om het hoofd te bieden aan honger en andere noden onder de vluchtelingen in de wereld. Krachtens het hem verleende mandaat kan hij geen beroep doen op regeringen of particuliere organisa ties. Hij heeft de commissie medegedeeld, dat het vluchtelingenprobleem in de verste verte niet is opgelost en dat duizenden moeten worden gered van het onmiddellijk gevaar van honger om te komen. Hij stelde voor, dat de commissie de Algemene Vergadering zou aanbevelen, het verbod tot het vragen van gelden voor dat doel in te trekken. Van Heuven Goedhart deel de mede, dat hij op het ogenblik bezig is met een onderzoek waartoe hij in staat is gesteld door een toewijzing uit de Kockefellerfundatie om nauwkeurig te bepalen hoeveel vluchtelingen er zijn. Volgens de beste schattingen zijn er op het ogenblik op zijn minst i.500.000 en het aantal neemt elk jaar met 15.000 tot 20.000 mensen toe, die over de grenzen naar het Westen komen. In Parijs doen, aldus A.P., hardnek kige geruchten de ronde, dat van ver schillende zijden pogingen in het werk worden gesteld om ook de zevende Algemene Vergadering van de Ver: Naties in Parijs te doen plaats vinden. De Ver Staten verzetten zich echter krachtig tegen deze neiging. Geen van de gedelegeerden wil officieel of offici eus verklaren, dat hij zich tegen over plaatsing van de zetel van Parijs terug naar New York verzet, maar volgens de geruchten is men achter de schermen druk bezig om de Herfstzitting weer in Parijs of in Rio de Janeiro te houden. De Amerikanen wijzen cr op, dat de zit ting in Parijs twee millioen dollar meer kost dan wanneer die in New York ge houden zou zijn. Het communistische bewind van Ho-Tsji-Minh in Indo-China, Vietminh. heeft via Peking de U.N.O. telegra fisch verzocht om toelating als lid. Het bewind van Bao Dai, Vietnam, dat door r rankrijk wordt gesteund, heeft de vorige maand verzocht te worden toegelaten tot de U.N.O. Dr. T. E. Doenges, de leider van de Jhr. W. Sandbergh, de directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, heeft een keuze gedaan uit het oeuvre tan tien modei-ne Nederlandse schilders voor een tentoonstelling van moderne Nederlandse schilderkunst, welke dezer dagen in het museum voor schone kunsten te Caracas, de hoofdstad van Venezuela, is geopend door de Neder landse gezant aldaar, dr. Riemens. Het is de bedoeling, dat over enige tijd een gelijksoortige tentoonstelling van Venezolaanse schilderkunst in Am sterdam wordt gehouden. Bij de opening, die door een zeer tal rijk publiek en genodigden onder wie de minister van Onderwijs, dr. Beoerra, het corps diplomatique en de "Venezolaanse gezant in Nederland, de heer Dagnino, die met verlof in Vene zuela is werd bijgewoond, hield dr. Riemans een korte rede. Hij vertelde iets over de Nederlandse schilderkunst, in het bijzonder over de moderne rich ting. De directeur van de afdeling cultuur van het departement van Onderwijs, dr. Ramon Diaz Sanchez, zelf een be kend schrijver en historicus, hield, mede namens de minister van Onderwijs, een hartelijke rede. Hij schreef deze ge beurtenis van de opening dezer ten toonstelling naast een aesthetisch be lang ook historische betekénis toe, ..aangezien hiermede de cultürele be trekkingen van ons land met dat vader land van kunstenaars, dat Nederland is, worden ingewijd". De catalogus bevat een inleiding in het Spaans van de hand van de heer Sandbergh. Van de schilders Van der Leek, .Tan Sluyters, Charley Toorop Jan Wiegers, P. Ouborg, Charles Evck Edgar Fernhout, Kees Andrea, Lex Horn en Carel Appel, zijn eik vijf doe ken aanwezig. De tentoonstelling is ge zamenlijk georganiseerd door het Vene zolaanse ministerie van Onderwijs en het Nederlandse gezantschap en zal drie weken duren. In Februari is zij in het Curacaos Museum te zien. Ook de Ve nezolaanse tentoonstelling zal na Am sterdam op Curagao worden gehouden. De K.N.S.M. vervoert de schilderijen voor beide tentoonstellingen kosteloos. De Oost-Duitse regering heeft een wetsontwerp gepubliceerd voor het hou den van verkiezingen in geheel Duits land. Het ontwerp is gebaseerd op de kies- rtvan c'e Republiek van Weimar van 6 Maart 1924. Het houdt politieke en wettelijke garanties in voor vrije, rechtstreekse en geheime verkiezingen oor een geheel Duitse nationale ver gadering, zo wordt verklaard. Men wil V-N.-commissies van onderzoek. se can<Rdaten zouden wei J door Oost-Duitsland mogen reizen. j0Sp„vV"?.rmalige Duitse rijkskanselier Oost-n„ »lrth heett' naar het officiële in fwt "ieuW'sbureau A.D.N. meldt, ^'oordie mct Russische vertegen- kwe.f!5 een bespreking gevoerd over Wi S Effende de Duitse eenheid. de Cent'r die 73 ■'aar oud is> behoort tot bij 8an u "lp,artij- In 1921 en 1922 stond rsgering r foofd van de Duitse rijks hij voor n atsigenoemd jaar tekende verdrag vaJ,"islanri het Russisch-Duitse van Rapalla Zuid-Afrikaanse delegatie bij de Ver enigde Naties, is gisteren in Parijs terug gekeerd met de opdracht van zijn rege ring om verschillende afdelingen van de Algemene Vergadering te blijven boy cotten. De Zuid-Afrikaanse minister van Binnenlandse Zaken werd een maand ge leden door premier Malan teruggeroe pen naar Kaapstad, nadat de Zuid- Afrikaanse delegatie wegens menings verschil de Beheerschapsraad van de V.N. verlaten had. Voor Doenges vertrek werd bekend gemaakt, dat de Zuid- Afrikaanse delegatie de raad en de Algemene Vergadering zou boycotten tot de leider zou zijn teruggekeerd met nieuwe instructies. Zuid-Afrika is ech ter niet van plan haar lidmaatschap van de Verenigde Naties op te geven. De „Vita et Pax" Stichting staat op hel punt zich uit te breiden naar Zuid- Amerika: een groep monialen en obla ten (allen Nederlandse) van de Priorij „Regina Pacis" O.S.B. te Schotenhof (bij Antwerpen) zal eerdaags een „Vita et Pax" missie gaan ondernemen in de staat Sao Paulo (Brazilië. De „Vita et Pax" Stichting is nog maar 25 jaar oud. Zij wijdt zich volgens de opzet van de Stichter, Abt Constantinus M. Bos- schaert O.S.B voornamelijk aan de te rugkeer van de afgescheiden christenen tot de Eenheid der katholieke Kerk. Om onder de gemengde bevolking van Sao Paulo dit doel naderbij te komen zullen de oblaten (lekenapostelen) haar apostolaat o.a. uitoefenen op artistiek en paedagogisch terrein, terwijl het klooster der contemplatieve monialen zich met Gods zegen hoopt te ontwik kelen tot een centrum van liturgie en religieuze kunst. Brazilië is een land van de toekomst met grote mogelijkheden, waar de cul tuur snelle vorderingen maakt en de Kerk dringend behoefte heeft aan meer priesters, kloosterlingen en lekenapos telen teneinde op godsdienstig gebied het ontwikkelingstempo bij te houden. Belangstellenden in Nederland kun nen eventueel een blijk van meeleven zenden aan mej. C. van der Sluys (Bak kerstraat 22, Utrecht) die deze attenties aan de vertrekkende missionarissen zal overmaken. Het toekomstig adres luidt: Mosteiro „Regina Pacis", Rua Sao Paulo 716, Ribeirao Preto. E.S.P. Brasil. Om de commissie een aanwijzing te geven voor haar bespreking van een UNO-program voor vluchtelingen, advi seerde hij tot de instelling van op zijn minst elf bijkantoren met een maximum personeel van zes personen voor de grootste om rechtstreeks contact te hou den met de vluchtelingen in verschillen de wereldcentra. Er zijn kantoren ge vestigd te Bonn, Wenen en Washington, hij hoopt er binnenkort een te openen te Brussel en onderhandelt met Grie kenland en Italië over kantoren in die landen. Hij deelde de commissie mede, dat Italië en Griekenland hebben toegezegd, het internationale vluchtelingenverdrag te ondertekenen, waardoor het aantal ondertekenaars van dit pact op 17 zal komen. De zes ondertekenaars, die nog nodig zijn om het verdrag iri werking te kunnen stellen, moeten vóór het midden van het jaar worden gewonnen. Van Heuven Goedhart heeft de com missie voorts verzocht, richtlijnen vast te stellen voor het verschaffen van nieuwe vestigingsplaatsen aan vluchtelingen en hun aanpassing in de landen waar zij zich bevinden. Maar hij voegde hieraan toe, dat landver huizing niet de oplossing van het pro bleem is. De voorzitter van de door de UNO aan de commissaris toege voegde adviescommissie Finn Friis (Denemarken) prees de algemene lij nen van de voorstellen van Van Heu ven Goedhart. Men verwacht dat het Sovjetblok zich er tegen zal verzetten. Tijdens de middagzitting verklaarde Van Heuven Goedhart, dat er in ieder geval een apart bureau moest komen voor Duitsland en voor Oostenrijk, daar het aantal vluchtelingen in beide landen te groot was om door één bureau be handeld te kunnen worden. Het voorge stelde bureau in Brussel zou dienen als Advertentie 20 tabletten 45 ets centrum voor de vluchtelingenzaken in de Beneluxlanden en in Athene hoopt hij een centrum voor het Midden-Oosten te kunnen vormen. Voorts stelt Van Heuven Goedhart zich voor in Zuid- Amerika tenminste twee bureau's te vormen en oen in Bangkok voor het Verre Oosten. Op een vraag van mevrouw Roose velt zèide Van Heuven Goedhart het raadzaam te achten hel hoofdkwartier in de Ver. Staten in Washington in- plaats van in New York te vestigen, daar het directe contact met de Ame rikaanse regering van het grootste be lang was. De delegaties van Uruguay en Guate mala zijn gisteren een campagne begon nen voor de instelling van het ambt van procureur-generaal van de UNO voor de rechten van de mens. In India zijn reeds enige tijd ge leden algemene verkiezingenbe gonnen. Medio Ja nuari zullen ook de bewoners itan de hoofdstad New- Delhi hun stemmen uitbrengen. De ver kiezingscampagne is er dan ook in volle gang. Rana Jung Baha dur Singh. oud hoofdredacteur van de „Times of In dia" en de ..Indian News Chronicle" wil zijn. betoog op aanschouwelijke wijze toelichten Hij heeft een pe troleumlamp en een bel meegebracht, want. zo zegt hij. Nehru's regering heeft, van New- Delhi een donkere stad gemaakt. ..Met een lan taarn verlicht ik de weg, die het volk moet volgen. en met een bel wek ik de kiezers u'it een lange sluimering". Advertentie urn kent ds perzen als geen sndar Amsterdam, Rokin 116 Dan Haag, Arnham, LHraekt, HMwmim De communisten hebben vandaag vierkant het geallieerde compromisvoor stel voor de uitwisseling van krijgsge vangenen en burgers van de hand gewezen. Schout bi) nacht R. E. Libby heeft evenwel verklaard, dat de gealli eerden zich niet bü de communistische afwijzing zullen neerleggen. Jos. van Campen, de directeur van de Katholieke Centrale Emigratie-Stich ting, zal tijdens de emigratie-inlich- tir.gsdagen welke 26. 27 en 28 Januari door de Volkshogeschool „Draken- burgh" georganiseerd worden, verslag uitbrengen van zijn studiereis door Australië en Nieuw-Zeeland, waar hij verschillende Nederlandse emigranten families heeft bezocht en zich van de sociale en economische situatie op de hoogte heeft gesteld. Naast de indrukken en bevindingen uit genoemde emigratie-gebieden zullen tijdens deze inlichtingsdagen ook de emigratie-mogelijkheden naar Canada, de Verenigde Staten en "Zuid-Amerika besproken worden. Behalve drs. Van Campen werden mej. B. Huizinga en de zeereerw. heer Th. van der Elzen uitgenodigd van hun ervaringen te komen vertellen. De bijeenkomst is bestemd zowel voor toekomstige emigranten ais voor allen, die belangstellen in het emigratie-pro bleem. Nadere inlichtingen aan het secreta riaat van de Volkshogeschool. Landgoed Drakenburgh post Baarn. Tel. Hilver- slm (K 2950) 9803. Een Democratisch lid van het Ameri kaanse Congress heeft gisteren te Wash ington verklaard dat president Truman gezegd heeft vóór 8 Februari bekend te zullen maken of hy zich opnieuw randi- daat zal stellen voor de presidentsver kiezingen. DE RUSSEN VERTALING: FRANS VAN OLDENBURG ERMK.E 107 KOMEN Er waren zoveel van die hopen, dat ik wel niet dacht, dat de honden van op een afstand zichtbaar zouden zijn, en waar ik was, kon iemand me onmoge lijk zien. Het enige onaangename was die klamme vochtigheid. Ik zat "aar uren zonder me te bewegen en voelde me tijdelijk tenminste veilig. Ik had er geen notie van, wat ik zou doen, als het avond werd, maar voor het moment waren de honden gered. Wat zou ik nu verder doen? Naar huis gaan; dat zou wel het enige zijn. Misschien was de officier mij en de honden nu wel vergeten. Ik bereikte ons huis via het ravijn, voordat het nog helemaal donker was en sloop behoed zaam door de deur naar binnen. Er viel geen Rus te bekennen. Trots stapte ik de keuken binnen, waar ik door uitge sproken vijandige blikken ontvangen werd. zodat ik rechtstreeks doorliep naar onze kamer. Jumbo merkte, in plaats van blij te zijn en mij geluk te wensen met mijn moed, enkel maar droogweg op: „Maar goed, dat de honden terug zijn, want ze moeten morgen aan de Russen uitgeleverd worden." Ik wendde me tot Fifi om te waten. wat dit allemaal te betekenen had en geleidelijk hoorde ik alles Mijn ver dwijning had tot een ontzettende hen geleid. Zodra de officier had ontdek dat ik hem beetgenomen had was mj schuimbekkend van woede het huis m gerend en had gedreigd de Zwijger te zullen arresteren, als de honden m binnen het uur aan hem uitgeleverd waren Niemand had er ook maai enig idee van, waar ik was, en overigens was er niemand, die me kon gaan De Zwijger had hoge koorts tengevol ge van voedselvergiftiging evenals de arme, kleine Muki, en Rudi leed aan de zelfde kwaal. Een uur late* uL ficier teruggekomen en toen hij h sombere gezicht van .^lf*er„ens een hond zag. had hij zijn wer(j op de dag gehaald. Het heïe hms werd op honden onderzocht. De officer raasde en liep met zijn revolver zwaaiend in de kleer kasten. onder de b^d<ien_f'n „een Mathilde's kamer zochten. Er was geen rond, terwijl zijn mannen^ m spoor van ook maar één hond te ont dekken. Terwijl hij siste: „Ik krijg jul lie wel!" was de officier toen het huis uitgelopen, gevolgd door zi.in twee man nen. Ze waren razend over het ver knoeien van zoveel tijd en ook over het verlies van hun prestige, want een hele morgen zoek brengen met het opsporen van twee honden was geen eervolle be zigheid voor de soldaten van een zege vierend leger. Juist toen Ze aftrokken echter wendde de kleinste en aardigste van de twee mannen zich tot Fifi en zei met een verzoenende glimlach: „Onze officier is een kwaaie en gek op de koop toe." Na al die herrie begonnen de Honga ren zich werkelijk -vbezorgd over mij te maken en zonden een strafexpeditie uit, bestaande uit Elsie en Alec om me te zoeken. De expeditie keerde met lege handen terug. De spanning bereikte haar hoogtepunt, toen men de officier opnieuw door de laan zag aankomen, zijn onafscheidelijke revover in de hand geklemd, en gevolgd door een nij dige, pokdalige soldaat. Ze dachten allen, dat nu de Zwijgers laatste uur geslagen was. Ze kwamen inderdaad voor hem. Zijn onnadenkende schoonzuster ver vloekend. bereidde de Zwijger zich voor op zijn laatste tocht. Terwijl Ma rietta met een van schrik en ontzetting versteend gezicht de tas van haar man met brood vol stopte, kwam er een van de Crusoë's binnen gerend met het nieuws, dat hij mij en de honden vanuit zijn raam in de buurt van de rivier ge zien had. Hij had er verder niet aan ge dacht. totdat hij hoorde, dat het halve dorp en de. heie burgerwacht mij aan het zoeken waren. De Zwijger vroeg daarop aan de officier om zijn arrestatie te willen uitstellen. Hij zwoer, dat hij de honden zou uitleveren, en dat, als ik me in het dorp verborg, zij me gauw ge noeg zouden vinden. De hele familie stond or borg voor. dat ze mij zelf zou den vangen en mij en de honden .naar de „commune" brengen. De officier stond de Zwijger een halve dag uitstel toe, stak zijn revolver terug in zi.in re volvertas en stapte weg. Een paar minu ten later kwam de pokdalige soldaat t«- rug met een zestienjarige kamerqad die eten moest hebben. De Hongaren, op gelucht dat dit alles was wat zij wens ten. gaven hem hun soep, maar voordat de soldaat die naar binnen geslurpt had, was de officier weer terug, nog altijd in een stormachtig humeur. Het bleek, dat de commandant van het dorp de Zwij ger zou arresteren, en nu ook Mariet ta, want de officier had daar geen tijd meer voor. en er waren technische moeilijkheden ten aanzien van het over brengen van de Zwijger naar de nabu rige stad, waar hij was ingekwartierd. Hij had een hele dag verloren met naar onze honden te zoeken en kon er niet meer tijd aan besteden. Daarna gingen de Russen heen en de Hongaren slaak ten een zucht van verlichting. Maar ze waren toch nog erg ongerust, dit keer over mij. En toen was ik gekomen. Fifi ging vlug Sashka halen en w# hielden een conferentie. Ik vertelde Sashka alles. Iedereen was diep ontroerd over mijn aandoenlijk verhaal, maar Sashka die een man van de daad was, schudde zijn hoofd. „Waarom liet je me niet onmiddellijk roepen?" vroeg hij. „Is het waar," vroeg ik, „dat jullie zeep van de honden maken?" want dit gerucht deed in het dorp de ronde. „Wat?" riep Sahska verbaasd uit. „Zeep? Waar zouden we zeep voor no dig hebben? Wie zou zich al die moeite geven om honden te koken om zeep te krijgen? Wat zouden we overigens met zeep moeten beginnen?" voegde hij er aan toe. „Als het nu nog wodka was!" Het gerucht over die zeep dankte zijn oorsprong waarschijnlijk aan het feit. dat de boeren gehoord hadden, dat de Duitsers zeep zouden maken van dode Joden. Waarom zouden dan de Russen niet, als een meer humaan volk. zeep uit honden maken? Maar Sashka lachte er om. „Zeep", bleef hij maar herhalen. „Zeep! Ze jagen de honden de mijnenvelden 1n. Als een grote, zware hond op een mijn trapt, ontploft die. Je kunt een heel mijnenveld op die manier opruimen". (Wordt eerpoJfldj. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen Het zou onjuist zijn, te beweren dat er in Engeland veel optimisme heerste voordat Churchill naar Washington ver trok. Doch sinds hij vertrokken is omgeven door een publiciteit als gold het eerder de aankomst van een film ster dan het vertrek van een eerste mi nister zijn de laatste restjes optimis me over de mogelijke resultaten van Churchill's bezoek aan Washington vrij wel verdwenen. Te oordelen naar de hier in Engeland ontvangen berichten over Amerikaanse persreacties, wordt de komst van Churchill tegemoetgezien als ware het een bezoek van een allerchar- mantste doch uiterst gewiekste inbreker die men wel aan zijn dis kan uitnodigen, doch eerst na alle voorwerpen van waarde te hebben ondergebracht in de safe. Gisteren is Litwinov. de vroegere Sovjet-Russische minister van buiten landse zaken, te Moskou begraven. Zijn weduwe leidde de rouwstoet. De dra gers van de baar werden geleid door de plaatsvervangende minister van buiten landse zaken Gromyko. Onder htn be vonden zich twee andere plaatsvervan gende ministers van buitenlandse zaken, namelijk Zorin en Goese. De Maastrichtse carnavalsvereniging „De Tempeleers" heeft dit jaar weer de carnavalsfeesten te organiseren. De daadwerkelijke financiële hulp via het comité-Godfroy ontvangen is zo groot gebleken, dat de Tempeleers inderdaad, zoals verwacht werd. op hun besluit van de vorige week zijn teruggekomen Naar aanleiding van het bericht in een der ochtendbladen. dat de N.V. Philips haar technisch geoefend perso neel van de reportageauto niet meer ter beschikking van de televisie zou stellen, vernemen wij van de zijde van Philips, dat dit bericht van alle grond ontbloot is. 24 Februari j.l. werd te Rotterdam een twee en zeventigjarige schoen maker overvallen en beroofd van 1200.De man werd ernstig aan het hoofd gewond en moest een oog mis sen, De Rotterdamse Rechtbank ver oordeelde thans de twintigjarige schil der R S. en de vier en twintigjarige metaalbewerker G. van G., beiden uit Rotterdam tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek. De twintigjarige havenarbeider B. K.. de dertigjarige lasser C. van A. en de twee en dertig jarige havenarbeider J. van 't H„ die als tipgevers terecht stonden, werden resp. veroordeeld tot gevangenisstraffen van één jaar met aftrek, één jaar en zes maanden met aftrek en zeven maan den met aftrek. Het ligt in de bedoeling van de gou verneur van de Nederlandse Antjllen. mr. A. A. M. Struycken, in het begin van deze maand een bezoek te brengen aan de gouverneur van Suriname. Joegoslavië. Het bureau voor we derkerige veiligheid (M.S.A.) heeft gis teren aan Joegoslavië 160000 dollar toegekend en aan Oostenrijk en Grie kenland 300 000 dollar, aldus is door de organisatie voor Amerikaanse hulpver lening bekend gemaakt. Nieuw Zeeland. Inschrijvingen kunnen geaccepteerd worden voor de in November 1953 te houden luchtrace van Londen naar Christchurch in Nieuw-Zeeland- Deze wedstrijd staat onder auspiciën van de International Air Race Council te Christchurch. Amerika. Het Amerikaanse week blad „Time" maakt vandaag bekend dat tot „Man van het Jaar" gekozen is: De Perzische premier dr, Mossadeq. President Truman heeft gisteren een ingrijpende reorganisatie van het „Internal Revenue Bureau" bevolen. Door deze maatregel zullen 64 bureaux voor de rijksinkomsten worden opgehe ven. Het voorstel zal kort na afloop van het huidige reces aan het Congress worden voorgelegd. Soedan. Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft gis teren toegegeven dat er met Groot- Brittannië besprekingen waren gevoerd over de mogelijkheid om koning Faroek als koning van dB Soedan te erkennen- De correspondenten van de meer be langrijke Engelse dagbladen hebben allen waarschuwende vermaningen ge richt aan de Engelse lezers. Karakteris tiek voor de toon van deze waarschu wingen is de uitlating van de correspon dent te Washington van de Times, he denmorgen: „Zelfs", aldus deze corres pondent, „als alles goed gaat en men mag niet aannemen dat alles goed zal gaan zijn er weinig onderwerpen waarover men het eens en voor altijd met elkaar eens zal kunnen worden." De correspondent te Washington van de Daily Telegraph, eveneens pessimistisch, geeft hedenochtend de situatie in de volgende kernachtige zin weer: „Er is geen Roosevelt en er is geen oorlog". Het zou dan ook dwaas zijn aan bet einde van de besprekingen méér te verwachten dan het soort communiqué dat men had kunnen samenstellen vóór het vertrek van Churchill naar Ameri ka, een communiqué over verinniging van de betrekkingen, waardering voor elkanders standpunt en de vriendschap pelijke toon waarop de besprekingen ge voerd zullen zijn. Het enige zekere ele ment in de gehele situatie is de uitwer king van Churchill's persoonlijkheid op zijn Amerikaanse gastheren. Als er ie mand iets bereiken kan is het Enge- lands huidige premier, getuige de stor men en het gedrag van het anker van de .Queen Mary", die beide, spontaan en gratis, hun bijdrage leverden tot de ongelooflijke tam-tam waarmee Church ill Engeland verliet. Besprekingen Maandag Het is mogelijk, dat Churchill Zater dag in New Y'ork van de Queen Mary stapt en per vliegtuig naar Washington gaat om met Truman te lunchen. Dit wordt overwogen, opdat men het week eind programma zoals dat oorspronke lijk opgesteld werd kan uitvoeren. De Queen Mary komt één dag over tijd in New York aan. De eerste formele besprekingen tussen Churchill en Truman zullen aanstaan de Maandag des morgens beginnen. De Uil van hiernaast kwam gisteren eyen langs om een paar dagen vrij t» vragen. ..Waarom heeft u die no dig?" vroeg ik. „Om mijn belastingbiljet in te vullen", zei hij. „Kom, kom", antwoordde ik. „dat kunt u toch best in uw vrije tijd doen. „Dat kun jij makkelijk zeggen zei de Uil. „Jij laat het altijd doen." Bij mensen liggen die zaken altijd heel anders", zei ik. Enfin: ik heb de Uil geen vrij ge geven. Geërgerd trok hij zijn vleugels op en vloog dé deur uit. „Je bent een echte uilebalk", zei hij nog. De Politieke Commissie der Verenigde Naties heeft gisteren, na een reces van tien dagen, haar werkzaamheden hervat Zij begon met het in behandeling nemen van een door elf staten ingediende reso lutie, waarin steun wordt gegeven aan voorstellen van de commissie voor het bestuderen van gemeensehappeiyke, door de Verenigde Naties te nemen maatregelen, „om de kansen op oorlog te verminderen". De elf indieners zijn: de Verenigde Staten. Groot-Brittannië, Australië. Bel gië. Turkije. Frankrijk, Joegoslavië Bra zilië, Canada, de Philippijnen en Vene zuela. De Sovjet-Unie heeft reeds ver klaard de voorstellen der commissie „in strijd met het Handvest" te achten daar zij niet voorzien ininschakeling van de Veiligheidsraad, waar Rusland en de andere grote mogendheden over het recht van veto beschikken. In de resolutie worden alle staten leden der Verenigde Naties verzocht strijdkrachten in gereedheid te hou den. om een aanval het hoofd te kun nen bieden. De Amerikaanse gedelegeerde. Ben jamin Cohen, betoogde in de Politieke Commissie, dat ingeval in Korea niet spoedig een wapenstilstand tot stand komt, de militaire inspanning aldaar moet worden vergroot, om de aanvaller neer te slaan. De West-Duitse socialistenleider dr. Schumacher zal het debat, dat de komen de week in het West-Duitse parlement over het Plan-Schuman tot samenvoeging van de Europese kolen- en staalindus trieën zal plaats vinden, wegens ziekte niet kunnen meemaken. Het parlement zal op 9 en 10 Januari de definitieve beslissing over de ratificatie van het plan nemen. Schumacher, die had aangekon digd tot het uiterste tegen het ratificatie- voorstel te zullen strijden, zal tengevolge van zijn ziekte zijn werkzaamheden met eerder dan over verscheidene weken kunnen hervatten. Nu Schumacher is uitgeschakeld zal de plaatsvervangend voorzitter van de partij. Erich OUenauer. de strijd van ae socialisten tegen het Plan-Schuman lei den. Het is zeker, dat de afwezigheid van Schumacher de kracht van de oppositie zal verzwakken. Ollenauer mist de be drevenheid van Schumacher in het debat en de parlementaire tactiek. Sinds op 1 Januari 1950 de taak van het waterschap ..Het stroomgebied van de Dommel" werd uitgebreid met de waterzuivering, heeft men daar niet stil gezeten. Dit waterschap werd in 1863 opgericht en in 1920 uitgebreid tot een gebied, groot 140.000 ha., waarmee het op één na het grootste van Nederland werd. In dit gebied bevinden zich tal van stromen en stroompjes tot een ge zamenlijke lengte van 500 km. Hoewel officieel de lozing van afval water op de rivieren verboden is, is het iedereen, die de Domeml in en voorbij Eindhoven, de Esschestroom voorbij Tilburg in de buurt van Oisterwijk en de Dieze in Den Bosch ooit heeft gero ken. duidelijk, dat aan dit verbod niet de hand wordt gehouden. De onderzoekingen, die door het wa terschap dienaangaande zijn ingesteld, hebben bewezen, dat de verontreinigin gen. die de industrieën van Eindhoven. Tilburg, Geldrop. Boxtel en Best, om er maar een paar te noemen, zodanig zijn, dat van zelfreiniging geen sprake meer kan zijn. Zelfs het instromen van kleine, niet verontreinigde beekjes kan dit niet bereiken. Het waterschap ziet zich dus voor de taak gesteld om op kunstmatige w«ze deze zuivering te bereiken en dit wel om verscheidene redenen. Eerst en vooral omdat in het verontreinigde wa ter zich ziektekiemen bevinden, die hier een zeer vruchtbare voedingsbodem vinden. Mocht onverhoopt een epidemie uitbreken, dan is dit vuile water een uiterst gunstige factor voor een snelle verspreiding van de ziekte. Ook uit zuiver aesthetische overwe gingen verdient de reiniging alle aan dacht. Wie de. vooral op zomerdagen, zeer kwalijk riekende rivieren kent, zal dit volgaarne beamen. Tenslotte zijn er ook nog economische motieven, die een woordje meespreken. Het eertijds hel dere water was voor de industrie vaak zeer bruikbaar. Nu echter is het b.v. wasserijen en ververijen onmogelijk ge worden er zich van te bedienen. Het waterschap zal dus waterreini- gingsinstallaties moeten bouwen, nu het, als eerste waterschap in het land, zich deze taak zag toegewezen. Deze instal laties moeten worden gebouwd in de nabyheid van de rioleringslozing. Daar om is het wenseiyk, dat die gemeenten, die over een rioleringsstelsel beschikken of er binnenkort een gaan aanleggen, allereerst zorgen voor een centrale lo zing. Eindhoven b.v., dat nu nog op tel van plaatsen zijn rioolwater in de Dommel loost, zal eerst door middel van collecteurriolcn dit stelsel tot een ge heel moeten samenvoegen voor het zin heeft een zuiveringsinstallatie te bou- De aanleg van rioleringen blijft, evenals tot nu toe, taak van de gemeen ten. De bouw en exploitatie van de zuiveringsinstallaties is zorg voor hel waterschap. Wanneer morgen de begro ting door het hoofdbestuur worot goed gekeurd. zou dat betekenen, dat men ten spoedigste met dergelijke installa ties in Boxtel en St. Michiels-Gestel zal kunnen Deginnen, tenzij de investerings commissie tussenbeide zou komen. Dat is echter, gezien de grote belangen, die hier op het spel staan, niet waar schijnlijk. St. Michiels-Gestel had reeds zeif plannen om de zuivering ter hand te nemen, zoals Vught reeds had gedaan. Nu die taak naar het waterschap over is gegaan, zal dit de reeds aangekochte grond overnemen. Vermoedelijk zal men in de beide genoemde gemeenten kun nen volstaan met een voorreiniging, waaiyia de rest aan de zelfreinigende werking van het rivierwater kan wor den overgelaten. Tilburg, dat al jarenlang processen voert met inwoners van Oisterwijk ever de verontreiniging van de Voorste Stroom, heeft een zuiveringsinstallatie in aanbouw, die waarschijnlijk in 1953 gereed komt. „Het stroomgebied van de Dommel" heeft reeds besprekingen aan gevraagd over de overname van deze installatie. Daarna hoopt men ook in Goirle en Best met de bouvf van zuive ringsinstallaties te starten. Het is te begrijpen, dat een en ander grote sommen gelds zal vorderen, zowel de stichting als de exploitatie. De stich ting zou men moeten kunnen financie ren uit langlopende leningen. Het dage lijks bestuur doet veel moeite om derge lijke langlopende leningen af te sluiten, tot nu toe echter zonder succes. Toch gaat het waterschap voort met planner maken, opdat deze. zo spoedig er gela beschikbaar is, kunnen worden uitge voerd. De kosten van rente en afschrijving en verdere exploitatiekosten zullen tot 1 Januari 1954 kunnen worden verhaald op de in het waterschap gelegen ge bouwde eigendommen. Voor Januari 1953 moet het bestuur een ontwerp zenden aan de Provinciale Staten van Noord-Brabant van een Massificatie voor de heffing van deze zuiverings- omslag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3