Ganeia VIER BESTE ZANGKANARIES VAN EUROPA TE GOIRLE ricde WiïórmoH: HET MOERASMONSTER Tariefsverhoging bij P.T.T. niet te vermijden V u"n; a'rnA,°r«i? j vr«o",£ Winstcijfers over1950 blijken volgens de heer Neher schijnwinsten te zijn ^Ter verrijking van geest en har Wens van minister Lieftinck Verdere voorbereiding voor R.T.C. met de West Churchill's bezoek aan Truman Rijksmunt te Utrecht vijftig jaar Pietjes lieflijker dan Cherubijnen of rood als echte bolsjewieken Een kanarisch eiland midden in Brabant 200 TKunderjets voor Nederland en België ln kader van militaire b ij stands pro gr a m ma Rijksbijdrage voor grotere schilderwerken Redacteur van „De Vlam vrijgesproken 500.000 van inbraak nu „geldlening" Ontslag aan textiel arbeiders te Delden Internaat voor schippers kinderen te Oud-Gastel? Federatieve Textiel Grossiers Beurs Jhr. Six van Hillegom jubileerde Nieuw vóórover leg te Den Haag Anton van Duinkerken naar Ned. Antillen Nationaal Steun Fonds wenst liquidatie Installatie griffier Hoge Raad Stoffelijk overschot van Nijinsky naar Parijs Burgemeester van Sydney naar Nederland Minister Lieftinck reikt onderscheidingen uit DONDERDAG 3 JANUARI 1952 PAGINA 5 President Truman betuigt instemming Met geschenk van HM. de Koningin Wij hebben Antoon Houtepen gevraagd hoe groot naar zijn mening de invloed is van het bezit van een zangkanarie op het karakter van de mens. Deze fi losofische vraag viel hem kennelijk koud op het lijf. Dertig jaar lang trekt hij reeds met zijn vogeltjes op maar nog nooit heeft hij zich afgevraagd Wel ke invloed de diertjes op hem uitoefe nen. Waarom ook? Waarom jezelf op je oudé dag vermoeien met problemen over het ronde plezier dat je beleeft, dat je gewoon maar ondergaat? „Het is oen liefhebberij èh, en geen geloof," regt hij. „Een ander heeft honden of katten al kan ik die niet uitstaan of bloemen of rooie muizen met witte ogen en witte muizen met rooié ogen. Ik heb m'n kanaries!" De in Tilburg behaalde grote prijs voor vier van zijn zangvogels betekent voor Antoon C. Hout óp pn een prschtië hoogtepunt van dertig jaar onverdroten jewekersarbeid. Dertig jaar geleden kocht hij op de markt drie vrouwtjes „popjes heten die bij de kanaries - en een man. Thans heeft hij er honderd, vrjjwel alle nakomelingen van deze eerste vier. Drie en twintig jaar gele den kwam hij voor het eerst uit op een tentoonstelling van de vereniging „Ka- uarie-Veredeling Goirle", waarvan hij- relf de oprichter is. Later kwamen de landelijke exposities, vrijwel alle in Tilhure dat een vaar centrum der ka narie-cultuur schijnt, een soort Kana risch eiland temidden van Brabant. En vrijwel altijd heeft hij prijzen verdiend. Totdat „Europa's grootste kanarie- Sow" kwam in Tilburg en Belgische Duitse en Nederlandse keurmeesters baalden dat de vogels van Antoon Houtepen het schoonst konden zingen Van alle kanaries in geheel Europa. Er is heel wat studie aan voorafge gaan voordat de heer Houtepen uit zijn honderd vogels het viertal 1rad uitgekozen, dat het beste kw a vormde en het best samen kon zin gen. Vier van die vogels noemt de kanariekweker tezamen „stam". Zij horen gevieren bij elkaar en stimu leren elkaar het meest. Ln'L de kweker op rijn fclede stoel en op een oude keukeias tegenover hem plaatste hij stuk stuk zijn beste zangers bij elkaar. E" dan maar luisteren naar hun „toeren Het octaaf van een zangkanarie verdeelt de insider in „holrollen", „koller „knorren", „schokkels", „waterrollen" „holklingels", „klingelrollen"" en „flui- teil" enz. Een gewoon mens zou zo n vogeltje eenvoudigweg maar laten zin gen, maar niet de kweker. Die moet persé weten of zijn „pietje" nu een hol- klingel dan wel een klingelrol tiereliert en of de holrol wel helemaal vrij is van knorren en wat al niet meer. Enfin, de zangertjes van Antoon Houtepen maken geen enkele fout als zij zingen en zijn glaszuiver Wanneer wij met hem pra ten borrelt het gefluit uit de 25 kooitjes in de kamer als een vriendelijk décor dat door de tocht achter het toneel heen en weer bewogen wordt. Of de vogeljes goed of slecht zingen, ligt voornamelijk aan het voer dat ze krijgen. Raapzaad, neger-, maan-, hen nep- en slazaad dooreengemengd wordt snoepzaad. Ook van gekookte eieren met beschuit schijnt een kanarie goed te gaan zingen. Het geheim van de heer Houtepen schijnt te zitten in de beschuit die bij zijn vogeltjes voert, want die laat hij vol ken. Het fijne daarvan krijgen we niet te horen. Behalve de heer Houtepen zijn er nóg twee Nederlanders, die van een bepaald soort kanaries de mooiste exemplaren van Europa bezitten. Dat zijn gekleur de kanaries en daar moet de kweker van de zangers niet zoveel van hebben. ,Een kanarie is een zangvogel en geen kameleon," zegt hij en bovendien „ma ken de gekleurde pietjes een geluid, dat geen mens in zijn huiskamer kan ver dragen!" Maar dat is 's mans persoon- liike mening. De heer Wouters m in buig denkt daar anders over. Die heeft een belangrijk deel van zijn leven be steed aan het kweken van sneeuwwitte kanaries en is daarin zoverre in geslaagd dat hij de witste kanarie van Europa bezit. De man zelf was op zijn werk, maar zijn vrouw wist te vertellen, dat hij elke dag een uur vroeger dan een ander opstaat om zijn vogeltjes te voe ren. Het is een kwestie van paren en van voeren, wist ook mijnheer B. de Een zegsman van de Airlines System heeft te N°Peibagen verklaard, aldus U.P.. datf °nIn het 600 Amerikaanse Thunderjetsj in kader van het militaire b«sta"dS!£° gram met vliegdekschepen naai jvo- penhagen zullen worden gebiad[rt. De S.A.S. zal de vliegtuigen op het veld Kastrup demonteren en all aan de luchtstrijdkrachten a marken, _Noorwegen, Neobilana^en Naar wij vernemen is op het departe ment van Buitenlandse Zaken te Den Haag een ambtsbericht binnengekomen, waaruit blijkt dat president Truman uiting heeft gegeven aan zijn grote in stemming met het voornemen ter ge legenheid van het bezoek van H.M. de Koningin aan de Verenigde Staten een geschenk in de vorm van een carillon namens het Nederlandse volk aan het Amerikaanse aan te bieden. Bij het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting is een rege ling in een vergevorderde staat van voorbereiding om het uitvoeren van grotere schilderwerken gedurende de winterperiode van Rijkswege te stimu leren. De regeling zou voorzien in een Rijksbijdrage in de loonkosten van gro tere schilderwerken en is bedoeld de seizoenwerkloosheid onder de schilders te beperken. Deze bijdragen zouden niet worden verleend voor nieuwbouw en voor Rijkswerken. De werken moeten vóór 31 Maart gereed zijn. De Amsterdamse rechtbank heeft de journalist W. M., die als redacteur van „De Vlam" de verantwoordelijkheid van een artikel met een daarnaast af gedrukte tekening op zich haa' genomen, vrijgesproken, „omdat het wettig en overtuigend bewijs van het ten laste gelegde niet was bewezen en omdat niet was komen vast te staan, dat ver dachte het artikel heeft geschreven". Hem was ten laste gelegd belediging van een volksgroep door middel var. de drukpers. In het korte artikel werden de „gees telijke leiders" aangevallen, die des tijds de moordenaar(s) bewogen hebben de voorzitter van de Belgische commu nistische partij Lahaut neer te schie ten, De tekening stelde een barse fi guur voor gehuld in zwarte kledij met een hoofddeksel, dat gelijkt op dat van een katholieke priester. De figuur droeg een kralen ketting om de hals, waaraan een hakenkruis bevestigd was; onder zijn zwarte kledij uit stak een hand met een revolver. In de Van Houwelingenzaal van de hoofdbestuursgebouwen aan de Korte- naerkade te 's-Gravenhage, heeft de directeur-generaal der PTT, de heer L. Neher, zijn gebruikelijke Nieuwjaars rede gehouden voor vertegenwoordigers uit alle geledingen van het Staatsbedrijf der PTT. Sprekend over de bedrijfs- uitkomsten merkte hij o.a. op, dat liij verantwoorde beschouwing de gepubli ceerde winstcijfers over 1930 schijn winsten blijken te zijn. Een tariefsver hoging zal daarom in het komende jaar niet vermeden kunnen worden. In het begin van zijn rede herdacht de heer Neher de 126 doden, die aan het bedrijf ontvallen zijn in de loop van 1951 en memoreerde verder de 2184 werkers, die eervol van het bedrijf af scheid namen, 'hetzij door pensionne ring, hetzij door vertrek naar elders, waarbij hij het vrij grote aantal PTT' ers noemde, dat naar Zuid-Afrika is ge gaan, om in de PTT-dienst daar een nieuw leven te beginnen. Met vreugde constateerde spreker, dat in de verhouding tussen de Neder landse en Indonesische PTT een stij gend vertrouwen merkbaar is. In een kaleidoscopisch overzicht be sprak de directeur-generaal de gebeur tenissen in de belangrijkste bedrijfson derdelen en uitte o.m. de hoop, dat de regeling van de radio-distributie dit jaar door de Staten-Generaal zal wor den behandeld. De heer. Neher merkte op, dat hij het, gezien de ontwikkeling, zoals die zich hier te lande had voltrok- De heer Houtepen Wit Goirle met zijn beste zanger. De heer De Haan uit Breda met zijn „Rode Isolabel'. Grofe Elsevier Atlas België. De straal jagers-—- der. vernomen wordt, in aantallen va tig tot vijftig in Kopenhagen ren. De eerste zending ka" ho„derd nen een week zijn. ^weenm^ Thunderjets zullen naar Ned-Q gaan België worden gezonden- rjeense naar Noorwegen. 150 naar de Deense strijdkrachten. Jh een communiqué van .^mwerd histerie van Nationale Defens het ®lsteravond bekend gemaaakt pecon_ CJlerikaanse 11? de „Tactical /v g 'ssance Squadron" bmnel^tinB van £i(f0Pa zal komen ter verstel gtryd_ kr^hower's Noord-Atlantische gen^en. Bevoegde kringen keb d?)t het - et communiqué medegeo ders"- (Ti, ^nadron. bestaande uit 80) Hsias B-26) en Shooting Stars n_ hg. 'n Toul in Oost-Frankrijk ée worden. Twee uitgeversfirma's hebben het jaar 1951 op waardige wijze besloten met de voltooiing van een belangrijk werk. Het eerste is een documentair en naslagwerk voor volwassenen, het tweede heeft toevalligerwijs een ge lijke strekking voor de jeugd. Elsevier's Uitgeversmaatschappij ls- verde het vierde en laatste deel af van haar Grote Atlas. Daarmee is deze Prachtige uitgave in twee banden die 25 bladen groter is geworden dan men had voorzien, waarschijnlijk een van s werelds meest uitgebreide en com plete handwijzers geworden voor de kennismaking-bij-de-kachel met alle landen en volkeren ter wereld. Niet ai- leen met hun geografische, historische en klimatologische bijzonderheden, maar ook met een schat van bijzonder heden op het gebied van handel, we tenschap, kunst, tourisme productie, belastingstelsel, economie, e. d. Ge zult een soort duivelskunstenaar moeten zijn om van welk land ter wereld ook encyclopedische bijzonderheden te kun nen vertellen, waar deze atlas over Bven zeker als ge er de platte- giond van New York, de mijnproducten ^de Phüippijnèn, de oppervlakte c. Korea, de droge maanden van de Salomonseilanden en het reisseizoen 'an de Libanon in vindt, zo zeker kunt motUc00|{ verkwikken aan Gesprekken Confucius, de aarde in het umvér- titm tijdsverschillen op aarde, de klim11" in zes talen, schitterende af beeldingen van talrijke befaamde plaat sen en monumenten ter wereld en. als ge noten kunt lezen, bovendien nog aan «gels van alle nationale hyrn- ïyJ hebben het al eerder gezegd ni»+ as"voor-ied9reen is deze uitgave et, maar wie er éénmaal werkelijk nf raankt' voelt e>' zich voor altijd thuis. De atlas is losbladig en zal tz.t. door supplementen wordfn aan- gevuld. Jeugdencyclopaedie „Wat. is dat. is de titel van de Jeugd- encyciopedie. waarmee de uitgeverij Hollandia in Baarn de gehele Neder landse jeugd aan zich heeft verplicht. Het feit dat deze imposante uitgave daarmee nu al zijn derde druk heeft beleefd dit blijkt o.m. uit sommige verouderde xllustiaties getuigt van de gretigheid waarmee dit gedurfde werk onder redactie van mevr. R De RuyterVan der Feber en onder lei ding van dr. J. A. Vor der Hake door de Nederlandse jeugd is ontvangen Ook van dit welverzorgde en zeer aan-' trekkelijk uitgevoerde werk hebben wij ter gelegenheid van de verschijning der beide eeiste delen ö1 veel goeds kunnen zeggen. Zulks bij het uitkomen van dit derde en laatste deel te herha len. zou zowel de plaatsruimte als de kwaliteit van deze uitgave aangezien goede wijn geen krans behoeft ge weld aandoen. Volstaan wij derhalve met te zeggen, dat deze jeugduitgave èn door haar samenstelling èn door haar toon, maar ook .door haar talrijke il lustraties en van haar verdere Uiterlijke verzorging, een sieraad is ge worden. zowel voor de uitgever als voor de boekenkast van de jongens- en meisjeskamer. Cr. Hef boek van hef jaar 1951 Boek van het jaar. is een mis leidende titel vooi een werk, dat eigen lijk alleen over 1950 gaat Maar als ken, voor ons land het beste achtte, als de radio-distributie een bedrijfson derdeel van de PTT zou blijven, zoals ook de minister van Verkeer en Water staat in zijn nota aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld. Minister Lieftinck heeft aan de Twee de Kamer medegedeeld, dat hij de buit, die de verzetsbeweging bij een inbraak te Rotterdam bemachtigde en waarbij f 500.000 werd buitgemaakt voor het Nationale Steunfonds thans wettelijk als een „geldlening" wenst te beschou wen.- De Algemene Rekenkamer heeft in dertijd haar goedkeuring aan deze som op de begroting van het N.S.F. onthou den. Als gevolg van afzelmoeilijkheden ztfn bij de wol- en katoenfabriek Schra ler, Schneider, Tyert Co. te Delden veertig textielarbeiders ontslagen. Te Oud-Gastel, waar de broeders van O. L. Vrouw van Barmhartigheid een jaar lang een klas voor schippers kinderen met goed succes hebben geëx ploiteerd, hééft men thans het „jilan opgevat een internaat voor dez<r tak van onderwijs te bouwen. De gemeen teraad zal binnen enige weken over de grondaankoop moeten beslissen. Advertentie In Januari zal voor de textielhandel het voorjaar beginnen, want van 21 t.m. 25 Januari zullen de Nederlandse Tex- tiel-Grossiers hun voorjaarscollecties ten toon spreiden op de Federatieve Textiel Grossiers Beurs in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. De textiel-detaillist zal verder in de gelegenheid zijn zich geheel op de hoog te te stellen betreffende moderne win kelinrichting, betimmeringen en vloeren, boekhoudsystemen, verlichting, etalage- en reclamemateriaal, textielverpakkin- gen enz. - In de voorruimte van het R.A.I.-ge- bouw vinden de bezoekers bovendien een verscheidenheid van beeldgrafieken, die in begrijpelijke vorm duidelijk ma ken van welk een grote betekenis hun eigen onderneming voor de Nederlandse economie is. Deze zullen hen ook met cijfers en feiten betreffende hun eigen zaak bekend maken, waarvan zij zich bestaan noch betekenis tot op heden be wust waren. Op deze vaktechnische beurs wordt echter verder ook voor ontspanning ge zorgd door middel van het Textiel- wereldtheater, waar drie maal per dag modeshows vertoond of documentaire films gedraaid worden enz. Jhr. Six van Hillegom, directeur der Amstelbrouwerij N.V., herdacht dezer dagen de dag, waarop hij 25 jaar gele den aan dit bedrijf werd verbonden. De jubilaris, die een belangrijke plaats in het openbare leven van de hoofdstad bekleedt, mocht tijdens een in de brou werij gehouden receptie de gelukwen sen in ontvangst nemen van honderden belangstellenden, onder wie vele toon aangevende personen uit 't bedrijfsleven. Ook de studentenwereld was vertegen woordigd. Des morgens was de heer Six in intieme kring gehuldigd door het be stuur en personeel der brouwerij. Hem werden vele geschenken overhandigd. Bloemstukken en telegrammen vertolk ten de gevoelens jegens de jubilaris. Een telegrafische gelukwens van Prins Bernbard werd tijdens de receptie voor- gelezen'De Limburgse brouwers zonden een zeer fraai emaille gedenkstuk. kroniek van het „jaar van Korea" is deze door de Winkler Prins Süchting bij Elsevier uitgegeven encyclopedie zeer goed geslaagd. Wat omvat het Atlantisch Pact, hoe was de loopbaan van minister Stikker, wat was de mode in '50 wanneer is Shaw overleden en waardoor is hij zo vermaard gewor den' Op al dergelijke vragen geeft dit boek een degelijk en kort gefor muleerd antwoord. Uitstekende foto's en duidelijke kaartjes verlevendigen de tekst. In het eerste deel van het boek worden de voornaamste gebeur tenissen van 1950 in chronologische volgorde opgesomd. Talrijke steekproeven hebben ons tot de overtuiging gebracht, dat de samen stellers en medewerkers zich uitste kend van hun taak gekweten hebben. Een tweetal critische opmerkingen zouden we echter willen maken; Tevergeefs hebben wij gezocht naar een "omschrijving van het begrip Raad van Europa, terwijl toch juist de buitenlandse politiek zeer grondig is behandeld. Voorts begint de ru briek „Letterkunde. Engeland, Proza" met een wel zeer merkwaardige uit spraak, die als volgt luidt: „Als men de balans opmaakt, kan men eigenlijk maar drie belangrijke romans aan wijzen: The World my Wilderness door Rose Macauly en The Third Man en The Fallen Idol door Graham Gree ne". Wat die laatste twee titels be treft: het zijn, zoals bekend geacht mag worden, geen romans maar sce nario's en The Fallen Idol is een be werking van de in 1935 door Greene geschreven novelle The Basement Room. Deze critiek op enkele details be hoeft intussen niemand te weerhouden dit boek te kopen. Dit bijzonder nut tige en fraai uitgegeven naslagwerk bevelen wij van harte aan. H. Br. Naar wij vernemen zullen in de tweede helft van Januari te 's-Graven hage de besprekingen in het voorover leg over de Ronde-Tafelconferentie worden voortgezet. Voor dat doel ko men naar Den Haag: voor de Ned. Antillen de heren Da Costa Gomez en De la Try Ellis en van Surinaamse zij de vermoedelijk de heer Buiskool, bij wie zich dan voegen de vertegenwoor digers van beide rijksdelen, de heren Debrot en Pos. Zoals bekend, hebben deze beide de legaties in November en December j.l. in de Antillen en later in Suriname overleg gepleegd met de Nederlandse Uit Willemstad wordt gemeld, dat prof. dr. W. Asselbergs An ton van Duinkerken) 5 Maart naar de Neder landse Antillen zal vertrekken om voor de Commissie tot Bevordering van de Wetenschap op de Nederlandse Antillen een reeks van zes voordrachten te hou den over „De vrouw als scheppend element in de wereld-literatuur" en een reeks van acH voordrachten over „De uitbeelding van het moderne geweten in de roman". Wellicht zal Anton van Duinkerken bovendien een voordracht houden over de West-Indische litera tuur. Hij zal niet alleen op Curapao, maar ook op Aruba en waarschijnlijk eveneens op Bonaire spreken. Minister Lieftinck deelt aan de Twee de Kamer mede, dat het bestuur van het Nationaal Steunfonds gaarne de nog resterende werkzaamheden zou willen overdragen aan een stichting, waarin het Rijk de zeggenschap zal hebben, zulks in verband met het feit. dat de thans nog te verrichten werk zaamheden hoofdzakelijk bestaan uit het verhaal ten gunste van het Rijk van tijdens de bezetting verleende steun uitkeringen aan overheidspersoneel en zeelieden, delegatie, bestaande uit de heren Van Schaik, Van der Grinten en Van Hels- dingen. De resultaten van dit vóór- overleg zijn daarna voorgelegd aan de voorlopige delegatie van de West-In dische Rijksdelen naar de R.T.C., die daarover inmiddels hun mening ken baar hebben gemaakt. Thans zal in Nederland naar aanlei ding daarvan op regeringsniveau tus sen de Nederlandse regering en ge noemde delegaties een gewijzigd „wor king paper" worden besproken. Het als vrucht daarvan op te stellen eventueel gewijzigde working paper zal dan in Februari weer worden voorgelegd aan de voorlopige delegaties in Suriname en de Antillen. Men wees er op. dat een dergelijke zorgvuldige voorbereiding voor de R.T.C. aanbeveling verdient ter voor koming van latere interne moeilijkhe den op het punt der te behandelen onderwerpen ter R.T.C. riDe -Pasbenoemde griffier van dé Hoge Raad der Nederlanden, mr. H. van Oordt, is in de zitting van de burger lijke kamer van dat college, welke van daag gehouden werd, geïnstalleerd. (Verooie van peg. 1) erder is het geestelijk en politiek klimaat, dat Churchill in Ameri ka wacht, belangrijk minder gun stig dan tijdens de oorlog. Churchill heeft niet slechts West-Europa doch ook Amerika onaangenaam verrast door op zo onomwonden wijze het insulaire be wind van zijn socialistische voorgangers voort te zetten. Men neemt hem dit des te meer kwalijk omdat ook de Ameri kanen de redevoeringen van Churchill in Zurich, Fulton en elders had uitge legd als een positieve belofte mee te zullen werken tot de eenmaking van W.- Europa. Evenmin als de West-Europea nen hadden de Amerikanen dóór, dat Churchills gebruik van het woord Euro pa een j e u d e mots was en dat voor hem. evenals voor de meest reactionnai- ren van zijn landgenoten, de wereld be staat uit vijf werelddelen e n Groot- Brittannië. Hier komt bij dat. ondanks alle verzekeringen van het tegendeel, Amerika verwacht dat Churchill, daar toe gedwongen door de zwakke econo mische positie van zijn land, opnieuw een beroep zal doen op Amerikaanse bijstand. Deze opvatting is waarschijn lijk onjuist, doch het zal Churchill moei te kosten, gezien de in Amerika be staande achterdocht, zijn gastheren van het tegendeel te overtuigen. Men mag dan ook zeggen dat er aan Engelse zijde weinig optimisme heerst over de resultaten welke men mag ver wachten van Churchills bezoek aan Amerika. Doch Churchill moge de on prettige karakteristieken bezitten welke samengaan met het opportunisme dat eigen is aan alle politiek, hij is ook een groot staatsman en hij bezit een krach tige en overredende persoonlijkheid. Hij zal ongetwijfeld meer kracht kunnen bijzetten aan zijn verlangens en voor stéllen dan Attlee die een jaar geleden zich eveneens gedwongen zag een be zoek te brengen aan Truman. Het zou. van louter Brits standpunt beschouwd (en dit is het enige standpunt dat op 't ogenblik voor Churchill en zijn rege ring geldt), een grgot succes voor Chur chill zijn indien hij Washington er van kon overtuigen dat Groot-Brittannië be reid is grote offers te brengen om zijn onafhankelijkheid tegenover Amerika te bewaren en dat het vanuit een positie van onafhankelijkheid zal insisteren dat Amerika de consequenties van zijn machtspositie aanvaardt, onder meer in het Midden-Oosten, en dat het bij het verzenden van directieven aan zijn Westerse bondgenoten althans rekening zal hebben te houden met de wensen van het Gemenebest. Want dit is onge twijfeld het hoofddoel van Churchills bezoek: Amerika er eens en voor altijd van te overtuigen dat. indien Groot- Brittannië geen fractie van zijn souve- reiniteit wenst af te staan in Europa, het zulks evenmin wenst te doen tegen over Amerika, doch dat het als onafhan kelijk en in eigen land souverein partner bereid is tot medewerking, mits dezelfde regels gelden voor beide partners en Amerika bijvoorbeeld niet Engelse atoom-expertise benut zonder, in ruil hiervoor, Engeland in te lichten omtrent de resultaten van Amerikaans atoomonderzoek, en dat Amerika niet atoombommen zal afwerpen uit bom menwerpers gestationneerd op Engelse luchtbases zonder officiële toestemming van de Engelse regering. Serge Lifar heeft bekend gemaakt, dat het stoffelijk overschot van de be roemde Russische danser Vaslav Nijinsky de volgende maand naar Pa- rij zal worden overgebracht en bijgezet op het kerkhof van Montmartre. Nijinsky is twee jaar geleden in Lon den gestorven. Hij zal begraven wor den vlak naast de beroemde danser uit de achttiende eeuw Auguste Vestris. De burgemeester van Sydney. Ernest O'Dea, heeft medegedeeld, dat hij in de loop van deze maand, op uitnodiging van de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, een bezoek aan Neder land zal brengen. (Van onze Utrechtse correspondent) Be Rijksmunt te Utrecht bestond op de perste dag van het nieuwe jaar vijftig jaar als staatsbedrijf. Gistermiddag werd dit jubileum in het smelthuis van het muntgebouw tijdens een samenkomst van alle medewerkers herdacht, waarbij Z.Exc. minister Lieftinck, die de gehele plechtigheid heeft bijgewoond, in een rede heeft medegedeeld, dat het de Ko ningin had behaagd aan verscheidene functionarissen van het bedrijf een on derscheiding te verlenen. Rijksmunt meester dr. J. W. A. v. Hengel ontving de versierselen van het Ridderschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw terwijl de heren N. Kuipers, G. A. van der Wal en N. P. van Straalen werden begiftigd met respectievelijk de gouden, zilveren en bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De plechtigheid werd bijgewoond door de commissaris van de Koningin in de pro vincie Utrecht de heer M. A. Reinalda en de burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. In zijn rede herinner de de minister aan het beleid van minis ter Pierson, dat op 1 Januari 1902 het oude entreprise-stelsel door een zuiver Ri.iksbeheer heeft vervangen, en dat in 1911 leidde tot de opening van het mo dern geoutilleerde gebouw, waarin ook thans nog 's Rijks munt geslagen wordt. In de afgelopen halve eeuw werden in totaal ruim 4.8 milliard muntstuk ken afgeleverd. Het jaar 1951 heeft een ongekende activiteit van de Rijks munt gekend door de noodzakelijkheid van een totale muntvemieuwing, ter wijl men ook uit Indonesië belangrijke opdrachten ontving. Na de rede van minister Lieftinck werd aan dr. Van Hengel een in koper gedreven plaqu ette aangeboden namens het gehele personeel van de jubilerende Rijks inrichting. (Van onze speciale verslaggever) TT Tij weten niet 'in welke mate de supporters van Abe Lenstra levensvreugde 1/1/ putten uit de goals, die dit voetbalfenomeen met gevaar van een nart- r y vergroting of een spierverrekking weet te maken. Wij willen er eveneens af wezen in hoeverre deze Abe zelf voor wie Frankrijk steeds meer goud pleegt te bieden zijn geluk aan zijn voetbalbenen te danken heeft. Wel welen wr zeker en dat 'hebben wij kortelings ontdekt dat Antoon C. Houtepen in" het landelijke Goirle op zijn oude dag een enorme dosis levensblijheid puurt uit zijn bezit van een honderdtal „kanariepietjes", waarvan hij er tenminste^ vijf en twintig in een grote kast in zijn kamer 'heeft staan. Het feit, dat hV zoals onlangs op een grote internationale tentoonstelling in Tilburg is gebleken daarbij de vier beste zangkanaries van Europa en misschien wel van ae nete wereld bezit, doet daar feitelijk weinig toe. Alle honderd „pietjes' zijn em even lief, want het gaat hem om het kweken en veredelen van kanaries, he geen voor hem een sport is, een liefhebberij, die hij, invalide als hij is, in nuis kan beoefenen. „Je leeft er mee mee", zegt hij in smakelijk Brabants en dan ver taalt hij, dat hij rustig een ganse dag voor zijn kooitjes kan. zitten, zon e a hy zich een ogenblik verveelt. Het dagelijks weerkerend ritueel van de verzorging van zijn beestjes verschaft hem vrolijkheid. Dut is hem trouw .®n; Zijn volière is een stuk levenswerk en wanneer hij over zijnt g s rfrat zelfs zijn slem iets van het vibrerende lied van zijn „pietjes die de „schoonste 2&angers van 't gadnse laand" zijn. Haan in Breda te vertellen, die een tafel vol medailles en erepenningen kan uitstallen rond zijn „Isolabel-rood" ka nariepietje dat in zijn soort niet geëve naard wordt in Europa. Er zijn veel vogelkwekers in Neder land. Wannear deze allemaal zo zijn als de drie houders van de Neder landse wereldkampioenkanaries, dan is dit een gelukkig, eenvoudig en te vreden slag mensen- Want al heeft het ene vogeltje dan de kleur van de vredesduif en het andere die van een weerspannige bolsjewiek, terwijl ze samen wellicht even slecht zingen als het koor der Verenigde Naties, en kwelen de zangertjes van mijnheer Houtepen misschien lieflijker dan de Cherubijnen in de Hemel; wanneer de kwekers in hun hobby zijn verdiept, zijn zij evenver van de problemen, waaraan de kleur van hun diertjes, zwartgallig als wij zijn misschien kan herinneren, verwijderd, als een witte kanarie van een echte vredes duif en een lief rood vogeltje van een echte bolsjewiek. 17. Bevreemd ziet Eric de zonderlinge verschijning met lange sluipende passen op de vergadering toetreden De man schijnt heel oud. want hij leunt zwaar op een lange, knoestige staf doch als cle Neerman zijn vaalgele morsige baard ziet en de stekende ogen in het ingevallen gezicht, kan hij het gevoel niet van zioh afzetten, dot de goedgelovige boeren hun ziener voor veel ouder houden, dan hu in werkelijkheid is. De oude onheilsbode komt langzaam naderbij en als hij de lering der boeren bereikt heeft,' heit hij plotseling dreigend zijn stok op en wijst naar de Noorman. Indrinnerklinkt ziin hoge overslaande stem onheilspellend. Htj schudt zijn hoofd en kijkt de boeren met bliksemende ogen aan. „Gehoorzaam of sterf!" schreeuwt hi,i wild, „de geest van Walran eist zijn recht- matia deelVreesliik is uw lot, als ge niet doet, wat de burchtheer verlangt. Gij hebt de man gezien die uieiperde Nifurr heft de beide armen omhoog alsof hu daardoor aan zijn woorden nog meer kracht bij wil zetten. Dan keert hij zich met CNeUaaedediehindrïnger:""r<fe>pt' hij hol en tegelijk port hij zijn stok in de maag Valu?ster°°n™tannaar die verleider! Reeds uw vaderen fcuiam.e" Ntfyr °m raad, ge moet deze beproeving ondergaan of uw einde vinden in bloed, angst en vuur ÜC DiNeed\t!taaeniet!" komt eensklaps de stem van de Noorman er tussen Rij heeft nu genoeg van dit stuitende toneel van kinderlijke angst en bijgeloof. De boeren kijken angstig van dit iiere, door zon en wind gebronsde gelaat van die koning naar hun oude ziener; het is alsof zij iets beginnen te begrijpen van die vreemde worsteling tussen beide mannen, een worsteling waarvan zij zeli de inzet zijn Doch ook de oude Nifurr schijnt te voelen wat er op het spel staat. Hoort de laster!" galmt zijn stem, „en vreest de wraak!" „Onzin," zegt de Noorman met stemverheffing, „die geest is mets anders dan bedrog. Deze nacht ging heer Walran's zogenaamde geest voor mij en mijn hond op de vlucht!" Al zijn verachting en verontwaardiging over hetgeen in deze streek plaats vindtlegt de Noorman in dit laatste woord en vastberaden laat hij er op volgen: „Gij moogt aan deze kwade beweringen geen geloof hechten!" Doch nu neemt de oude boer weer het woord. „Wie zijt gij eigenlijk zelf, heer? Nimmer zagen wij een man^zo vertrouwd met een verscheurende adelaar en een zo schrikwekkende hond...' „Juist!" valt Nifurr gretig in en zijn plechtstatige spreektoon varen latende, bijt de oude Eric toe: „Wie zijt gij? Wat deert u het lot van deze boeren? Waarom zoekt ge hen in de dood te jagen door ongehoorzaamheid?" „Deze mensen gaan mij ter harte," antwoordt Enerustig» „want zij be toren tot mijn rijk, het rijk van Eric, koning der Noormannen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5